Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 april 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1536 2057  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Provtryck, "södra ban", 1977. Bildmått: 28x35 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)

1536 2055  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 149/150, "Bogserare". Bildmått: 25x31 cm, yttermått inklusive ram: 42x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:15)

1536 2054  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 206/210, "Gamla stan". Bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)

1536 2056  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 46/60, "Mosebacke". Bildmått: 27x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:25)

1536 2005  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 15/25. Bildmått: 25x23 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:55)

1536 2004  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 58/60. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:50)

1536 2079  Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 118/260, bladets mått: 36x31, oramad, skadad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)

1536 2001  Färgetsning Astrid Sylwan (f. 1970), Sverige. Signerad, numrerad 7/28, "2". Bildmått: 31,5x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 48,5x46 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:05)

1536 2058  Färgetsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 28/50, "Hotell Göteborg". Bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:15)

1536 2017  Färglitografi Arvid Widerberg (1904-1998), Sverige. Signerad, numrerad 10/360, daterad 78, Drottningholms slott. Färglitografi, bildmått: 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 65x67 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)

1536 2012  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. HC-upplaga, Tupp. Färglitografi, bildmått: 68x56 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:59)

1536 2052  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 24/300. Färglitografi, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:23)

1536 2020  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 8/125. Färglitografi. Bladets mått: 70x90 cm, yttermått inklusive ram: 83x102 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:16)

1536 2075  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 221/300 CPYK. Färglitografi, bildmått: 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:35)

1536 2006  Färglitografi Georges Dayes, Byggarbetare. Signerad, numrerad 112/200. Färglitografi, bildmått: 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:24)

1536 2007  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "Bananfisken". Signerad, numrerad 146/200. Färglitografi, bildmått: 36x51 cm, yttermått inklusive ram: 47x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:06)

1536 2036  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Sagorna". Signerad, numrerad 214/450. Färglitografi, bildmått: 43x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:10)

1536 2018  Färglitografi Inger Ekdahl (1922-2014), Sverige. Signerad, numrerad 63/90,64x64 ca, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:58)

1536 2073  Färglitografi Jack Kampmann (1914-1989), Signerad, numrerad 100/300, daterad -66, Färöarna. Färglitografi, bildmått: 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:39)

1536 4233  Färglitografi John-Erik Franzén (1942-2022), Sverige. Motorcyklar. Signerad, numrerad 155/30 JEF 2008. Färglitografi, daterad bildmått: 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:40)

1536 2074  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad pt, 1982. Färglitografi, bildmått: 65x48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:02)

1536 2050  Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 18/91, Komposition. Färglitografi, bildmått: 77x104 cm, yttermått inklusive ram: 80x108 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:05)

1536 2032  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. "Boazoit Cåkket". Signerad, färglitografi, numrerad 226/360. Bildmått: 34x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:27)

1536 2078  Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 279/360, daterad 1969. Färglitografi, bildmått: 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)

1536 2011  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 56/175, stilleben. Färglitografi, bildmått: 73x55 cm, yttermått inklusive ram: 90x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:25)

1536 2014  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 20/30, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 30x40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:31)

1536 2029  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 58/100. Färglitografi, bildmått: 31x26m, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:04)

1536 2035  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 32x44, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:45)

1536 2003  Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 244/250. Färglitografi, bildmått: 49x38cm, yttermått inklusive ram: 62x54cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:51)

1536 2013  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 21/30, daterad 57. Färglitografi, bildmått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)

1536 2028  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Två kvinnor. Signerad, färglitografi, ea-upplaga XVI/XXV. Bladets mått: ca 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:42)

1536 4131  Färglitografi Peter Matthews. Signerad, numrerad 16/75, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:14)

1536 2022  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Hink. Signerad, numrerad 85/190, daterad -86. Färglitografi, bildmått: 42x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x55

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)

1536 2019  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser. Signerad, numrerad 33/80, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:41)

1536 2066  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad HC 3/20, daterad 96, Möja. Färglitografi, bildmått: 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:05)

1536 2015  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad PT, 1975, "Sommardrömmen". Färglitografi, bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:56)

1536 2067  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, PT, -96, Skärgårdsbåt. Färglitografi, bildmått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:28)

1536 2045  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 220/300. Färglitografi, bildmått: 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x70 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:38)

1536 2021  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Kust med klippor. Signerad, numrerad 276/310, daterad 1999. Färglitografi. Bladets mått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x76 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:14)

1536 2060  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 23/70, daterad 81. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)

1536 2053  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 112/300. Färglitografi, bildmått: 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:13)

1536 2051  Färglitografi Walter Huber (1933-2016), Sverige. "Ravenna". Signerad, numrerad 7/160, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)

1536 9101  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 63x86cm, yttermått inklusive ram: 73x103cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:29)

1536 2010  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 16/150, yttermått inklusive ram: 65x90 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:58)

1536 4426  Grafiskt blad Gicléetryck, Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. Komposition. Signerad Jockum -69. Bladets Mått: 50x70 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:27)

1536 2034  Grafiskt blad Peter Frie (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 99/450, daterad -07, "Landskap", Digital Print. Bildmått: 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)

1536 2031  Litografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 226/286, Uggla. Bildmått: 61x42 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:58)

1536 2072  Träsnitt 2 st, John Österlund (1875-1953), Sverige. Signerad, numrerad 107/110, daterad 1924. Bildmått: 21x27 -27x19 cm, yttermått inklusive ram: ca 38x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:40)

1536 2027  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, utsikt mot Slussen. Signerad, numrerad 100/250, daterad -90. Bildmått: 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:08)

1536 2070  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 273/360, daterad 1977. Bildmått: 34x74 cm. Yttermått inklusive ram: 53x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:45)