1536 2057 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Provtryck, "södra ban", 1977. Bildmått: 28x35 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm. Signerad
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)
1536 2055 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 149/150, "Bogserare". Bildmått: 25x31 cm, yttermått inklusive ram: 42x46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:15)
1536 2054 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 206/210, "Gamla stan". Bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:42)
1536 2056 Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 46/60, "Mosebacke". Bildmått: 27x32 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:25)
1536 2005 Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 15/25. Bildmått: 25x23 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:55)
1536 2004 Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 58/60. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 50x47 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:50)
1536 2079 Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 118/260, bladets mått: 36x31, oramad, skadad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:36)
1536 2001 Färgetsning Astrid Sylwan (f. 1970), Sverige. Signerad, numrerad 7/28, "2". Bildmått: 31,5x29,5 cm, yttermått inklusive ram: 48,5x46 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:05)
1536 2058 Färgetsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 28/50, "Hotell Göteborg". Bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:15)
1536 2017 Färglitografi Arvid Widerberg (1904-1998), Sverige. Signerad, numrerad 10/360, daterad 78, Drottningholms slott. Färglitografi, bildmått: 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 65x67 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)
1536 2012 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. HC-upplaga, Tupp. Färglitografi, bildmått: 68x56 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:59)
1536 2052 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 24/300. Färglitografi, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:23)
1536 2020 Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 8/125. Färglitografi. Bladets mått: 70x90 cm, yttermått inklusive ram: 83x102 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:16)
1536 2075 Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 221/300 CPYK. Färglitografi, bildmått: 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:35)
1536 2006 Färglitografi Georges Dayes, Byggarbetare. Signerad, numrerad 112/200. Färglitografi, bildmått: 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:24)
1536 2007 Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "Bananfisken". Signerad, numrerad 146/200. Färglitografi, bildmått: 36x51 cm, yttermått inklusive ram: 47x62 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:06)
1536 2036 Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Sagorna". Signerad, numrerad 214/450. Färglitografi, bildmått: 43x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:10)
1536 2018 Färglitografi Inger Ekdahl (1922-2014), Sverige. Signerad, numrerad 63/90,64x64 ca, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:58)
1536 2073 Färglitografi Jack Kampmann (1914-1989), Signerad, numrerad 100/300, daterad -66, Färöarna. Färglitografi, bildmått: 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 62x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:39)
1536 4233 Färglitografi John-Erik Franzén (1942-2022), Sverige. Motorcyklar. Signerad, numrerad 155/30 JEF 2008. Färglitografi, daterad bildmått: 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:40)
1536 2074 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad pt, 1982. Färglitografi, bildmått: 65x48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:02)
1536 2050 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 18/91, Komposition. Färglitografi, bildmått: 77x104 cm, yttermått inklusive ram: 80x108 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:05)
1536 2032 Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. "Boazoit Cåkket". Signerad, färglitografi, numrerad 226/360. Bildmått: 34x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:27)
1536 2078 Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 279/360, daterad 1969. Färglitografi, bildmått: 46x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:22)
1536 2011 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 56/175, stilleben. Färglitografi, bildmått: 73x55 cm, yttermått inklusive ram: 90x70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:25)
1536 2014 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 20/30, daterad 1976. Färglitografi, bildmått: 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 30x40 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:31)
1536 2029 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 58/100. Färglitografi, bildmått: 31x26m, yttermått inklusive ram: 73x53 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:04)
1536 2035 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 32x44, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:45)
1536 2003 Färglitografi Marianne Lindberg De Geer (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 244/250. Färglitografi, bildmått: 49x38cm, yttermått inklusive ram: 62x54cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:51)
1536 2013 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 21/30, daterad 57. Färglitografi, bildmått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:37)
1536 2028 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Två kvinnor. Signerad, färglitografi, ea-upplaga XVI/XXV. Bladets mått: ca 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x48 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:42)
1536 4131 Färglitografi Peter Matthews. Signerad, numrerad 16/75, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 63x51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:14)
1536 2022 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Hink. Signerad, numrerad 85/190, daterad -86. Färglitografi, bildmått: 42x34 cm, yttermått inklusive ram: 64x55
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:37)
1536 2019 Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Vaser. Signerad, numrerad 33/80, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 26x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:41)
1536 2066 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad HC 3/20, daterad 96, Möja. Färglitografi, bildmått: 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:05)
1536 2015 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad PT, 1975, "Sommardrömmen". Färglitografi, bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:56)
1536 2067 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, PT, -96, Skärgårdsbåt. Färglitografi, bildmått: 26x41 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:28)
1536 2045 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 220/300. Färglitografi, bildmått: 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x70 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:38)
1536 2021 Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Kust med klippor. Signerad, numrerad 276/310, daterad 1999. Färglitografi. Bladets mått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x76 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:14)
1536 2060 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 23/70, daterad 81. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 45x64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:57)
1536 2053 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 112/300. Färglitografi, bildmått: 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:13)
1536 2051 Färglitografi Walter Huber (1933-2016), Sverige. "Ravenna". Signerad, numrerad 7/160, daterad -69. Färglitografi, bildmått: 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:52)
1536 9101 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 63x86cm, yttermått inklusive ram: 73x103cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:29)
1536 2010 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 16/150, yttermått inklusive ram: 65x90 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:58)
1536 4426 Grafiskt blad Gicléetryck, Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. Komposition. Signerad Jockum -69. Bladets Mått: 50x70 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 20:27)
1536 2034 Grafiskt blad Peter Frie (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 99/450, daterad -07, "Landskap", Digital Print. Bildmått: 35x29 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:17)
1536 2031 Litografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 226/286, Uggla. Bildmått: 61x42 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:58)
1536 2072 Träsnitt 2 st, John Österlund (1875-1953), Sverige. Signerad, numrerad 107/110, daterad 1924. Bildmått: 21x27 -27x19 cm, yttermått inklusive ram: ca 38x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 18:40)
1536 2027 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, utsikt mot Slussen. Signerad, numrerad 100/250, daterad -90. Bildmått: 59x47 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:08)
1536 2070 Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 273/360, daterad 1977. Bildmått: 34x74 cm. Yttermått inklusive ram: 53x91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 april 2023 19:45)