Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 januari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1441 3098  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Mao, utställningsaffisch. Bladets mått: 94x62cm, yttermått inklusive ram: 101x71cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:29)

1441 3100  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Utställningsaffisch, cars, yttermått inklusive ram: 70x100cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:25)

1441 3101  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Utställningsaffisch, Liljevalchs Konsthall, yttermått inklusive ram: 100x71cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:26)

1441 3099  Affisch Andy Warhol (1928-1987), USA. Utställningsaffisch, yttermått inklusive ram: 100x70cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:35)

1441 8207  Affisch Jean Harlow, Hurrell Art Expo, Edward Weston Graphic, 1980. Bladets mått: 99x66 cm, yttermått inklusive ram: 102x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:12)

1441 3102  Affisch/tryck Efter Auguste Rodin. Bladets mått: 50x40cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:38)

1441 9008  Akryl Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Motiv med musicerande troll. Signerad, daterad 2000. Akryl på duk, 74x100 cm, yttermått inklusive ram: 90x116 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:08)

1441 8559  Akryl Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Motiv med troll. Signerad, daterad oktober -98. Akryl på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 77x93 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:11)

1441 3250  Akvarell Axel Axelson (1854-1892), Sverige. Signerad, daterad 1879, "Calle del Paradiso, Venezia". Akvarell, bildmått: 44x26, yttermått inklusive ram: 72x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:08)

1441 3275  Akvarell Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Vinter. Signerad. Akvarell, bildmått: 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:45)

1441 9024  Akvarell Carl Michael Lundberg (f. 1972), Sverige. Signerad, daterad -12, akvarell, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:07)

1441 9025  Akvarell Carl Michael Lundberg (f. 1972), Sverige. Signerad, daterad -12, akvarell, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

1441 9026  Akvarell Carl Michael Lundberg (f. 1972), Sverige. Signerad, daterad -12. Akvarell, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:09)

1441 3537  Akvarell Ljubi Lidströmer, bladets mått: 56x75, yttermått inklusive ram: 63x83, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:13)

1441 9065  Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Sverige. Museikajen, Stockholm, Signerad. Akvarell, bildmått: 47x62, yttermått inklusive ram: 64x78 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:01)

1441 3398  Akvarell Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Signerad, daterad 1927, "Möja". Akvarell, bildmått: 27x37cm, yttermått inklusive ram: 32x43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:34)

1441 9459  Assietter 10+ 1st, Rosenthal. Diameter: 17-28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:20)

1441 3516  Assietter 8st, Rosenthal. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:24)

1441 3476  Barometer Mässing/plast. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:33)

1441 3329  Barometer omkring 1900, Ekfeldts. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:00)

1441 3118  Barskåp Louis XV-stil, intarsia, spegelglas och belysning. Bredd: 88 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:29)

1441 3144  Bergère 1920-tal, björk. Längd: 70 cm, djup: 75 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:24)

1441 3514  Bestick 12+ 10 delar, silver, Finland, bruttovikt: 454 g (varav knivar 58 g)

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:19)

1441 3510  Bestick 5+ 5 delar, gafflar och knivar, CG Hallberg, 1960. Längd: 18-22cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:46)

1441 3512  Bestick silver, 8 delar, udda. Längd: 13,5-21cm. Vikt: 225 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:30)

1441 3515  Bestickuppsättning 48 delar, silver, Mema, 1990. Längd: 10,5-19cm, bruttovikt: 1057 g (varav knivar: 273 g)

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:25)

1441 3412  Bestickuppsättning ca 60 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:09)

1441 3262  Blandteknik Alexander Valentinov Sredin (1872-1934), Ryssland. Folksamling, Minnesmöte på Revolutionsdagen i Paris. Ej signerad, intygas a tergo av konstnärens dotter. Blandteknik, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:23)

1441 3372  Blandteknik BECK & JUNG, Sverige. Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Signerad, blandteknik, numrerad 20/125, daterad 1977. Färglitografi. Bladets mått: 65x50cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:16)

1441 3004  Blandteknik Leonardo Huerta. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 33x23cm, yttermått inklusive ram: 63x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:19)

1441 3321  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Ej signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 36x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:16)

1441 3280  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad E Åkesson, Orderritt, 1950. Blandteknik, bildmått: 20x25, yttermått inklusive ram: 34x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:48)

1441 3323  Blandteknik Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Japonaise. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:53)

1441 9371  Blandteknik Porträtt, 10 st, Nils Selander (1877-1949), Signerade, 18x11 - 15x10,5, Oramade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:36)

1441 3081  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Landskap, Signerad. Blandteknik, 46x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:43)

1441 3326  Blomsterbord Allmoge. Bredd: 40, djup: 25 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:03)

1441 3480  Bokhylla Bemålad. Bredd: 75 cm. Djup: 29 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:25)

1441 3572  Bokverk 3 st, Teckningar till Kunglig prakt från barock och rokoko & Teckningar av Johan Tobias Sergel i Nationalmuseum

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:01)

1441 9115  Bokverk 5 band, 1824, P OVIDII, "Metamorphoseon", Halvfranska band, med gravyrer

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:30)

1441 3508  Bordsfotogenlampfot omkring 1900. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 3247  Bordsgarnityr "Russia", klocka & ljusstakar, marmor / mässing, 1900-talets andra hälft. Längd: 22, djup: 10 cm, höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:54)

1441 3415  Bordslampa "Olympia", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Metall. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:12)

1441 3055  Bordslampa Asien, modifierad vas. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:14)

1441 3017  Bordslampa Bergboms. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:33)

1441 3559  Bordslampa Fagerhult, höj- och sänkbar. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:28)

1441 3457  Bordslampfot Asea, mässing. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:02)

1441 3602  Bordslampfot Glas, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:19)

1441 3401  Bordslampfot höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:12)

1441 3519  Bordslampfot Italien. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:51)

1441 3394  Bordslampfot mässing. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:39)

1441 3592  Bordslampfot omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:31)

1441 3517  Bordslampfötter Ett par, Kina. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:33)

1441 3062  Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:17)

1441 9091  Bordslampsfötter Ett par, Flygsfors. Märkta. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:23)

1441 3003  Bordspendyl Förgylld metall. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:46)

1441 3497  Bordsstafflier 2 st. Höjd: 50 - 78

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:05)

1441 3422  Borstar 2 st, silver. Längd: 18-25cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:24)

1441 9230  Brandhake Järn. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:04)

1441 3266  Brasställ mässing. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3414  Brickor 3 st, + 3 st, underlägg, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 43-65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:24)

1441 3092  Burk med lock Glas / mässingsdekor, diameter: 7. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:13)

1441 3452  Byrå Björk. Bredd: 55 cm. Djup: 32cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:18)

1441 3339  Byrå bonad björk. Bredd: 87, djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:18)

1441 3473  Byrå England. Bredd: 71 cm. Djup: 29 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:50)

1441 3116  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 80 cm. Djup: 44 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:47)

1441 3120  Byrå Hauptstil, med stenskiva, Bredd: 112 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:29)

1441 3451  Byrå Längd: 95 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:32)

1441 9120  Byrå Rokokostil, med stenskiva, bemålad. Bredd: 85, djup: 45 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:26)

1441 3064  Byrå Rokokostil. Bredd: 65 cm. Djup: 31 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:40)

1441 3070  Byrå Rokokostil. Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:04)

1441 3314  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100. Djup: 52 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:57)

1441 3420  Champagnecoasters Ett par, nysilver. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:06)

1441 3527  Collage Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad. Bildmått: 54x70cm, yttermått inklusive ram: 76x92cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:58)

1441 3150  Dalahästar 6 st. Höjd: 8-15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:49)

1441 3332  Emaljtavla/skiva A Törneman, 90x90 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:24)

1441 3474  Emmafåtölj 60-talsklädsel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:13)

1441 3114  Emmafåtölj Nyrokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:23)

1441 3059  Etsning efter Zorn. Signerad i tryck. Bildmått: 18x12, yttermått inklusive ram: 39x31 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:31)

1441 3302  Etsning Mikael Wahrby (f. 1952), Sverige. "Tratt". Signerad, numrerad 30/90, daterad -90. Bildmått: 33x30 cm, yttermått inklusive ram: 53x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:08)

1441 3283  Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Skärgård. Signerad. Bildmått: 10x13,5, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

1441 3050  Etsning Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 1/20,64x49, yttermått inklusive ram: 80x63 cm

1441 9105  Etsningar 3 st, Föreningen för grafisk konst, Albert Engström/Olle Hjortzberg, yttermått inklusive ram: 32x42-47x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:57)

1441 3366  Etsningar 3 st, Stina Carlsson, Signerad, oramade lösa blad. Längd: 50 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:47)

1441 3365  Färgetsning Christina Lindeberg (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 73/180. Bildmått: 15x26, yttermått inklusive ram: 36x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:38)

1441 8387  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 18/50, daterad -90, "Älva", oramat löst blad. Bladets mått: 49x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:40)

1441 3361  Färglitografi  Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. "Cafeinteriör". Signerad, numrerad 48/190. Färglitografi, bildmått: 49x65 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:15)

1441 3358  Färglitografi Barbro Andersson (f. 1948), Sverige. Stockros. Signerad, numrerad 17/150, daterad 1990, Färglitografi. Bladets mått: 78x58 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:03)

1441 3153  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Herrar. Signerad, numrerad 50&/75. Färglitografi. Bladets mått: 83x70, yttermått inklusive ram: 87x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:08)

1441 3108  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Blidösund. Signerad. Färglitografi, bildmått: 34x46cm, yttermått inklusive ram: 47x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:49)

1441 3364  Färglitografi Björn Aurebekk (f. 1948), Norge. Sittande kvinna. Signerad, färglitografi, numrerad 151/198, oramat löst blad. Bladets mått: 46x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:35)

1441 3067  Färglitografi Bo Svensson, Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 58/115, yttermått inklusive ram: 48x60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:58)

1441 3406  Färglitografi Bo Swenson (f. 1932), Sverige. Signerad, numrerad 185/195, yttermått inklusive ram: 79x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:04)

1441 3402  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 6/270, daterad 91. Färglitografi, bildmått: 62x45, yttermått inklusive ram: 78x61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:11)

1441 3083  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 184/200. Färglitografi, bildmått: 29x40, yttermått inklusive ram: 56x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:36)

1441 3405  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 54/290, yttermått inklusive ram: 94x61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:32)

1441 3066  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 160/260, daterad 74. Färglitografi, bildmått: 47x63cm, yttermått inklusive ram: 52x67cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:47)

1441 3068  Färglitografi Johan Pettersson. Signerad, numrerad 189/360, daterad 96, gris. Färglitografi, bildmått: 33x46cm, yttermått inklusive ram: 51x62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:21)

1441 3147  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 16/385, daterad 93. Färglitografi, bildmått: 33x41cm, yttermått inklusive ram: 46x51cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:48)

1441 3084  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad 84. Färglitografi, bildmått: 40x52, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:02)

1441 3533  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 58/295, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 30x30, yttermått inklusive ram: 45x45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:36)

1441 9519  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 196/290. Färglitografi. Bladets mått: 40x30, yttermått inklusive ram: 62x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:23)

1441 3568  Färglitografi Mac Hamilton (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 97/175,2010, stilleben. Färglitografi, bildmått: 41x27cm, yttermått inklusive ram: 62x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:23)

1441 3567  Färglitografi Max Book (f. 1953). Signerad, numrerad 59/90, daterad 2014. Färglitografi. Bildmått: 48x36 cm, yttermått inklusive ram: 57x45cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:53)

1441 3485  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 26/200. Färglitografi. Bladets mått: 69x52cm, yttermått inklusive ram: 77x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:05)

1441 3551  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 123/450, daterad 1979. Färglitografi, bildmått: 65x50cm, yttermått inklusive ram: 82x65cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:35)

1441 3362  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Ej signerad, färglitografi. Bladets mått: 70x50cm, oramat löst blad

1441 3104  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 324/350, yttermått inklusive ram: 78x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:33)

1441 8291  Färglitografi Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 164/225, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 45x60cm, yttermått inklusive ram: 58x74cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:17)

1441 3564  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 24/240, daterad 92. Färglitografi, bildmått: 40x62cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:38)

1441 3263  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 40/90. Färglitografi, bildmått: 11x15, yttermått inklusive ram: 25x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:39)

1441 3534  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 37x28, yttermått inklusive ram: 55x44 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:24)

1441 9361  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad PT, "Sommarkväll, Tornö", variant 1,1979. Färglitografi, bildmått: 50x40, yttermått inklusive ram: 66x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:18)

1441 9357  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Tristan Da Cunha. Signerad ej numrerad, 1977. Färglitografi, bildmått: 47x60, yttermått inklusive ram: 63x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:19)

1441 3127  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 177/360. Färglitografi, bildmått: 33x43, yttermått inklusive ram: 49x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:27)

1441 3526  Färglitografi signerad och numrerad, 69/250. Färglitografi, bildmått: 33x52cm, yttermått inklusive ram: 54x75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:06)

1441 3404  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 224/225, daterad 84. Färglitografi, bildmått: 40x50, yttermått inklusive ram: 53x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:42)

1441 9436  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad och numrerad 252/380. Färglitografi, bildmått: 31x27, yttermått inklusive ram: 50x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:30)

1441 9450  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad och numrerad 267/300, Färglitografi, bildmått: 35x47, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:45)

1441 3435  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 132/150. Färglitografi, bildmått: 38x56, yttermått inklusive ram: 59x78 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:20)

1441 8289  Färglitografier 2 st, Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Signerad, numrerad 164/225, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 42x30cm, yttermått inklusive ram: 59x45cm

1441 3536  Färglitografier 2 st. NE Johansson. Signerade, yttermått inklusive ram: 66x50-60x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:11)

1441 3367  Färglitografier 4 st, Bernard Vercruyce & Zarov, oramade lösa blad. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 28x21 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:13)

1441 3383  Fat Gustavsberg, Grazia. Längd: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:24)

1441 3397  Fat Konstglas, Gösta Sigvard. Diameter: 31cm

1441 3597  Fat silver. Längd: 31, vikt: ca 340 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:47)

1441 3382  Fat & skål 3 delar, Laholm keramik. Längd: 15-28cm, höjd: 11cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:08)

1441 3030  Fåtölj

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:54)

1441 3031  Fåtölj

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:55)

1441 3032  Fåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:57)

1441 3033  Fåtölj

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:14)

1441 3034  Fåtölj

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:23)

1441 8436  Fåtölj Oscar Magnusson, "Sydney", ben i svartlackerad bok, textilklädsel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:40)

1441 3069  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:28)

1441 3154  Figurin Hjortkid, Bing & Grøndahl, porslin. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:16)

1441 3333  Figuriner 2 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Adam och Eva. Gustavsberg. Höjd: 21 - 22

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:35)

1441 3371  Figuriner Ett par, hundar, Porslin, "Italy". Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:17)

1441 3511  Fisktallrikar 6 st, V&B. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 3499  Fisktallrikar 6 st. Selfmann Weiden, Bavaria. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:40)

1441 3145  Förvaringsskåp Längd: 136 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 178 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:53)

1441 3133  Fruktservis 5+ 1 delar, Gefle. Diameter: 20-34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:07)

1441 3599  Gallerskål silver. Längd: 28. Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:55)

1441 3315  Garderobsskåp Idegran, England. Bredd: 129, djup: 59 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:57)

1441 3076  Garderobsskåp Med spegel. Bredd: 157 cm. Djup: 60 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3462  Glas 11st. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:48)

1441 9066  Golvlampa Einar Bäckström, mässing / läder. Höjd: 149

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:03)

1441 3113  Golvlampa Malm. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:19)

1441 3123  Golvlampa mässing. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:45)

1441 3561  Golvlampa mässing. Höjd: 148cm, höj- och sänkbar

1441 3444  Golvlampa mässing. Höjd: 160cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:06)

1441 3443  Golvlampa Mässing/läder. Höjd: 132cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:07)

1441 9210  Golvlampfot trä och mässing, IKEA, "Stockholm", design, Karin Mobring och Tomas Jelinek. Höjd: 140

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:37)

1441 8243  Golvlampor Ett par, Ateljé Lyktan, Höj / sänkbara skärmar. Höjd: 145

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:08)

1441 9448  Golvvas Bo Fajans, Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:42)

1441 8277  Gouache Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 1984, man med hundar, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:55)

1441 3230  Grafiskt blad Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza Evening". Signerad, numrerad 20/50, Giclee fine art. Bildmått: 87. 5x59. 5 cm, yttermått inklusive ram: 90x61 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:31)

1441 9439  Grogglas 13st. Höjd: 13-15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:49)

1441 3305  Halsband 18k guld, länkdekor. Längd: ca 40 cm. Vikt: 19g

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:06)

1441 3159  Hängskåp Längd: 48 cm. Djup: 23 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:10)

1441 3470  Hängskåp Vitrin. Bredd: 70 cm. Djup: 16 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:10)

1441 3327  Horn + matlåda, 2 delar, mässing, Tidigt 1900-tal. Längd: 19-72, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:13)

1441 9506  Hörnvitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 72, djup: 56 cm, höjd: 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:40)

1441 8471  Hörnvitrinskåp Louis XVI-stil. Höjd: 158, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:24)

1441 3477  Hurts England, Längd: 45 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:14)

1441 3558  Jardiniere silver (800), Wilkens, Tyskland, monogram, Längd: 47cm. Höjd: 17cm. Vikt: 1430g

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:10)

1441 9218  Julgransfot Smide. Höjd: 35, diameter: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 3407  Kaffegods Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 21 del + 3 extra fat

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:49)

1441 3581  Kaffekoppar 6 st, Blå Blom, Gustavsberg, höjd: 6cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:38)

1441 3134  Kaffekoppar med fat 6 st, porslin, försilvrade, London. Höjd: 5,5 cm. Diameter: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:03)

1441 3089  Kaffeservis Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, ca 30 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:45)

1441 3583  Kakfat på fot, Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond, ia. 21, höjd: 14. 5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:52)

1441 3590  Kam silver, Ryssland. Längd: 15 cm. Vikt: 40 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:09)

1441 9067  Kamin Husqvarna, Modell 151, Järn. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3425  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:03)

1441 3299  Kanna Bourne Denby, Denesby Ware, 1920-/30-tal, glaserad keramik / tennlock. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:30)

1441 9476  Kanna Nittsjö. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:11)

1441 3595  Kanna silver, England, Birmingham. Höjd: 14 cm, bruttovikt: 400 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:52)

1441 3594  Karaff med propp, Böhmen, silvermonterad. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:06)

1441 3351  Karaffer 2 st, Kristall. Höjd: 35-37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:21)

1441 3065  Karaffer 3 st, kluckaflaska med mera, bland annat: Orrefors. Höjd: 22 - 28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:24)

1441 3454  Karmstolar + stolar, 2 + 2 delar, Karl Johanstil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:07)

1441 3368  Karott + fat, 2 delar, Eldorado respektive Viola, Gustavsberg respektive Rörstrand. Längd: 24-35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:34)

1441 3245  Klockställ Jugend, Metall. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:57)

1441 3370  Kluckaflaska + snapsglas, 11 delar, Holmegaard, höjd: 10-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:09)

1441 3378  Kluckaflaskor + karaff, 3 delar. Höjd: 17-29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:14)

1441 3466  Koffert Längd: 80cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:36)

1441 3316  Kökssoffa Avlutad, Furu. Längd: 190

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:23)

1441 3449  Kolonljusstakar Ett par, metall, Höjd: 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:51)

1441 3421  Kolonljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:04)

1441 3253  Konsolbord England, Stenskiva, Skrivskiva med läderklädsel, hylla med gallerkant. Bredd: 67, djup: 34 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:40)

1441 3446  Konsolbord Med låda. Bredd: 65 cm. Djup: 33 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:32)

1441 3439  Konsolbord Med stenskiva. Bredd: 82 cm. Djup: 34 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:48)

1441 3496  Kudde broderad, katt, 40x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:33)

1441 3002  Kuverttallrikar 7 st. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:27)

1441 3290  Lampbord ett par, mässing, med glasskiva. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:41)

1441 3337  Lampett mässing, prismor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:18)

1441 3579  Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 21:02)

1441 3336  Lampetter Ett par, rokokostil, prismor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:06)

1441 3273  Litografi Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, numrerad 42/50, pojke och grodor. Bildmått: 22x15, yttermått inklusive ram: 31x24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:30)

1441 3520  Litografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad. Bildmått: 37x51cm, yttermått inklusive ram: 52x66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:10)

1441 3324  Litografi Friedrich III. Bildmått: 55x35, yttermått inklusive ram: 73x61 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:24)

1441 3338  Litografi Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 13/50, oramat löst blad, 70x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:38)

1441 9367  Litografier 20 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 600/700/750 upplaga. Bladets mått: 30x21, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:27)

1441 9261  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:21)

1441 9263  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 110 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:22)

1441 9264  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 110 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:23)

1441 9445  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:38)

1441 3107  Ljuskrona höjd: 50cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:43)

1441 3106  Ljuskrona Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2586. Stomme av mässing och målat trä. Ljuskrona för åtta ljus. Höjd: 45 cm. Höjd: 48. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:40)

1441 3060  Ljuskrona Markslöjd. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:59)

1441 3298  Ljusstakar 3 st, trä, Tidigt 1900-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:03)

1441 3077  Ljusstakar Ett par, barockstil. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:48)

1441 9048  Ljusstakar ett par, Keruber, 1800-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:20)

1441 3149  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 3461  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:30)

1441 3509  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3014  Ljusstakar Ett par, Orrefors, glas. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:08)

1441 3344  Ljusstakar ett par, silver, Löfman, 1980. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 541 g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:32)

1441 3467  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 16cm. Vikt: ca 665 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:51)

1441 9103  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 8 cm, Vikt: ca 330 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:50)

1441 3507  Lockurna Kina. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:11)

1441 3093  Lodur 1800-tal, urtavla mässing / emalj, 28x25 ( lod & pendel)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:56)

1441 3312  Lounge chair Thomas Bentzen, "Cover Lounge Chair", Muuto, Danmark, ekfanér, lädersits. Längd: 60 cm, djup: 60 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:11)

1441 3028  Målarstege höjd: 130cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:44)

1441 3288  Malmkrona 1700-/1800-tal. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:52)

1441 3136  Månbord Ett par, med ilägg, bemålat. Diameter: 119. Höjd: 73 cm, 3 st ilägg a 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:48)

1441 3046  Mappar 2 st, Med Stockholmsbilder från början af 1900-talet, efter Ferdinand Boberg, ur tredje och femte serien, oramade lösa blad. Bildmått: 25x19cm. Bladets mått: 40x31cm, P. A. Norstedt & Söner förlag

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:26)

1441 3313  Matbord Bemålat. Bredd: 133, djup: 98 cm, höjd: 77 + 1iläggx31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:50)

1441 9380  Matbord Bok, på pelarfot. Bredd: 144, djup: 100 cm, höjd: 73 + 1 iläggx48 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:40)

1441 3436  Matbord Gustaviansk stil. Bredd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 75 cm, 2st iläggsskivor, 2x48cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:24)

1441 3494  Matbord mahogny, Engelsk stil, längd. 121, Djup: 117 cm. Höjd: 75 + 1 ilägg, 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:21)

1441 9314  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 115cm. Höjd: 74cm, 4st iläggsskivor a 51 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:19)

1441 8168  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil. Längd: 143 cm. Djup: 114 cm. Höjd: 77 cm, 2st iläggsskivor, 2x54cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:12)

1441 8385  Matsalsgrupp 9 delar. Ikea "Lena", design: Erik Wörtz, 1970-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:39)

1441 3141  Matsalsskåp rokokostil, mahogny. Bredd: 125, djup: 52 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:47)

1441 3075  Matsalsstolar 7 st + 3 karmstolar, Engelsk stil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:17)

1441 9435  Matservis Ca 40 delar, Schönwald, Tyskland.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:29)

1441 3584  Matservisdelar 17 delar, Rörstrand "Gröna Anna"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:32)

1441 3255  Matservisdelar 21 delar, Provence, Ramatuelle, glaserat lergods

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:48)

1441 3376  Matservisdelar 53 delar, Spode "Indian Tree", England.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:30)

1441 3040  Matservisdelar ca 100 delar, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala Ekeby

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:08)

1441 3130  Matta 140x234cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:23)

1441 3289  Matta Kelim, 80x114 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:49)

1441 3369  Matta Kina, 137x198 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:36)

1441 3157  Matta Kina, 247x337cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:44)

1441 3557  Matta Kina, diameter: 155 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:44)

1441 3531  Matta orientalisk, 112x174 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:31)

1441 9249  Matta orientalisk, 120x212 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:05)

1441 3483  Matta Orientalisk, 122x218cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:27)

1441 3122  Matta Orientalisk, 135x217cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:42)

1441 3562  Matta Orientalisk, 154x200cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:57)

1441 3128  Matta Orientalisk, 164x250cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 21:05)

1441 9305  Matta orientalisk, 200x297 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:01)

1441 8432  Matta orientalisk, Beluch, Antik, 98x192 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:18)

1441 9254  Matta orientalisk, Galleri, Hamadan, 110x305 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:12)

1441 3330  Matta orientalisk, Pakistan, Bochara, 186x270 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:31)

1441 3079  Matta Orientalisk, Semiantik, 138x2101

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:03)

1441 9114  Minkjacka "Mainz", storlek: 38 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:20)

1441 3304  Minkpäls Saga Mink, storlek: 38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:26)

1441 3294  Minkpäls storlek 36 - 38. Längd: 113

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:06)

1441 3296  Minkpäls storlek: 40-42

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3257  Minneskoppar 2 st, Glas/emalj, Oscar II/Stockholmsutställningen 1897. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:47)

1441 3393  Mockakoppar 8st, Falco, Finland. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:25)

1441 9123  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm, Vikt: ca 130g

1441 3342  Mynt 4 daler Silf mynt 1723,24x24 cm, bruttovikt: 3,4 kg

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:37)

1441 3073  Nattygsbord Ett par, rokokostil, med glasskiva. Bredd: 48 cm. Djup: 38 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:59)

1441 3268  Nyckelharpa i väska. Längd: 94 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:02)

1441 3054  Ölglas 10 st, Kosta, Svenska regenter. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:55)

1441 3019  Oljemålning Albert Buikema (1949-1994), Nederländerna. Sjö. Signerad. Olja på duk, 60x90cm, yttermått inklusive ram: 78x109cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:06)

1441 9030  Oljemålning Anders Loman (1879-1953), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 38x62, oramad

1441 3248  Oljemålning Apatfalvi Czene, Signerad, interiör, 40x50, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:24)

1441 9517  Oljemålning Arvid Nilsson (1914-1981), Sverige. Signerad, Blomsterstilleben. Olja på pannå, 40x32, yttermått inklusive ram: 54x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:19)

1441 3103  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Signerad, daterad 1973, porträtt. Olja på duk, 64x31, yttermått inklusive ram: 66x33 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:07)

1441 3251  Oljemålning Axel A Kulle, Signerad, figurer. Olja på duk, 85x65, yttermått inklusive ram: 88x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:13)

1441 3486  Oljemålning B Lunt. Signerad, stilleben. Olja på duk, 57x87cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:19)

1441 3438  Oljemålning Berndt Wennström (f. 1945), Signerad, Cyklist. Olja på duk, 27. 5x22,5, yttermått inklusive ram: 30x25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:40)

1441 3035  Oljemålning Bror Ljunggren (1884-1939), Signerad, daterad 1937, gård. Olja på pannå, 21x32cm, yttermått inklusive ram: 34x45cm

1441 3039  Oljemålning Bror Ljunggren (1884-1939), Signerad, daterad 1937, hus. Olja på pannå, 15x22cm, yttermått inklusive ram: 31x37cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:52)

1441 3038  Oljemålning Bror Ljunggren (1884-1939), Signerad, gårdsmotiv. Olja på pannå, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 29x34cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:52)

1441 3492  Oljemålning Carl Brandt, vintermotiv. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 66x89, yttermått inklusive ram: 75x98 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:47)

1441 7079  Oljemålning Carl Brandt. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:34)

1441 3399  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 23x31cm, yttermått inklusive ram: 27x36cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:14)

1441 3484  Oljemålning Charles Bylander. Signerad, hus vid sjö. Olja på duk, 56x80cm, yttermått inklusive ram: 69x94cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:26)

1441 3105  Oljemålning Dalamålning, Leksand, Signerad, yttermått inklusive ram: 50x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:55)

1441 1037  Oljemålning Elena Micheew, Näckrosor. Signerad, daterad 1940. Olja på duk, 55x49, yttermått inklusive ram: 79x73 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:21)

1441 9366  Oljemålning Elfi Levy. "Kirche im Dorf". Signerad. Olja på duk, 48x75 cm, yttermått inklusive ram: 51x78 cm

1441 3552  Oljemålning Fritz Rosenthal (1870-1939), Tyskland. Skogsmotiv. Signerad F Rosenthal. Olja på duk, 63x92cm, yttermått inklusive ram: 75x104cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:12)

1441 3566  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, hus. Olja på pannå, 30x55cm, yttermått inklusive ram: 39x64cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 1041  Oljemålning Hans Grosch (f. 1953), Österrike. Komposition, Signerad, daterad -94. Duk på pannå, 60x50cm, oramad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:11)

1441 8301  Oljemålning Harry Henriksson (1907-1981), Finland. Motiv från Åbo. Signerad, daterad -45, Åbo. Olja på duk, 60x70cm, yttermått inklusive ram: 78x87cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:38)

1441 3490  Oljemålning Heikki Suvanto (1888-1929), Finland. Bränningar. Signerad. Olja på pannå, 48x59cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm

1441 3319  Oljemålning Inga Bagge (1916-1988), Sverige. Man. Signerad, daterad -35. Olja på pannå, 40x34, yttermått inklusive ram: 52x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:51)

1441 9049  Oljemålning James Herbert Snell (1861-1935), Landskap. Signerad, verso a verso. Olja på duk, 26x34, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:32)

1441 3036  Oljemålning Jan Inge Hall. Signerad, daterad 68, komposition. Olja på pannå, 41x33cm, yttermått inklusive ram: 45x36cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:36)

1441 3256  Oljemålning Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Figur. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, 54x41, yttermått inklusive ram: 58x46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:45)

1441 9033  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 56, skogsfåglar. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:27)

1441 1039  Oljemålning Josep Vallribera (f. 1937), Spanien. Signerad, daterad 1991, komposition. Olja på duk, 158x118cm, yttermått inklusive ram: 165x125cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:04)

1441 9031  Oljemålning Karl Örbo (1890-1958), Sverige. Signerad, daterad 44. Olja på pannå, 45x54, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:20)

1441 3278  Oljemålning Lars Agger (f. 1944), Sverige. "Sinnenas landskap". Signerad, daterad 1988. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x42 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:42)

1441 9029  Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på pannå, 53x64, yttermått inklusive ram: 64x75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:22)

1441 3575  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Signerad, ballerina. Olja på duk, 60x74cm, oramad

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:05)

1441 3546  Oljemålning Nutida konstnär. Signerad Linnea Larsson, Ballerina. Signerad. Olja på duk, 50x50, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:21)

1441 3542  Oljemålning Nutida konstnär. Signerad Linnea Larsson, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 46x55, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:46)

1441 3543  Oljemålning Nutida konstnär. Signerad Linnea Larsson, Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, 55x46, oramad

1441 3544  Oljemålning Nutida konstnär. Signerad Linnea Larsson, New York. Signerad. Olja på duk, 55x46, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 21:04)

1441 3540  Oljemålning Nutida konstnär. Signerad Linnea Larsson, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 55x46, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:26)

1441 3547  Oljemålning Nutida konstnär. Signerad Linnea Larsson, vallmo. Signerad. Olja på duk, 46x55, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:45)

1441 3286  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Mull Morning", ej signerad, omkring 1900. Olja på pannå, 18x23, yttermått inklusive ram: 31x35 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:40)

1441 9032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, gårdsmotiv, duk på pannå, 38x54, yttermått inklusive ram: 52x67 cm. Ej signerad

1441 3282  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, Kustmotiv. Olja på duk, 34x24, yttermått inklusive ram: 48x37 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:46)

1441 3571  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, porträtt. Olja på duk, 121x101cm, yttermått inklusive ram: 147x123cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:01)

1441 3503  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka. Olja på duk, 17x11cm, yttermått inklusive ram: 35x30cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3489  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör. Olja på duk, 23x28cm, yttermått inklusive ram: 42x48cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:22)

1441 3505  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på pannå, 32x26cm, yttermått inklusive ram: 42x37cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:34)

1441 3109  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 33x67cm, yttermått inklusive ram: 48x82cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:02)

1441 9441  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med Kvinna & hund. Signerad, daterad 1918. Olja på duk, 55x43, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:52)

1441 3284  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, Landskap. Ej signerad. Olja på duk, 22x27, yttermått inklusive ram: 30x39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:26)

1441 3131  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1947, Stockholm. Olja på pannå, 45x53, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:56)

1441 3132  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad F Karlberg, 1947. Olja på pannå, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 63x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:09)

1441 3488  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 45x34cm, yttermått inklusive ram: 61x52cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:46)

1441 3553  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 66, Olja på duk, 115x135cm, yttermått inklusive ram: 127x145cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 januari 2022 07:34)

1441 9356  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fåraherde. Olja på duk, 40x31, yttermått inklusive ram: 49x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:14)

1441 9027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fjordlandskap. Olja på duk, 65x99, yttermått inklusive ram: 82x116 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:31)

1441 3052  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Liggande modell. Olja på duk, 78x91, yttermått inklusive ram: 86x99 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:28)

1441 3020  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 52x45cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:24)

1441 3041  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholm. Olja på duk, 62x90cm, yttermått inklusive ram: 78x105 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:05)

1441 3522  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 49x57cm

1441 3521  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 36x46cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:21)

1441 3056  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 60x81cm, yttermått inklusive ram: 74x95cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:23)

1441 3155  Oljemålning Olof Bernander, Kornhamnstorg. Signerad, daterad -49. Olja på pannå, 54x40, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:50)

1441 7109  Oljemålning Oscar Hullgren (1869-1948), Sverige. "Vägen till hafvet", motiv från Bornholm. Signerad. Olja på pannå, 50x62, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:14)

1441 9489  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1946, kust. Olja på duk, 58x98cm, yttermått inklusive ram: 69x110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:34)

1441 3022  Oljemålning Ove Lennart Svedin. Signerad, sjömotiv. Olja på duk, 4x64cm, yttermått inklusive ram: 61x81cm

1441 3051  Oljemålning Poul Nielsen (1920-1998), Danmark. Syende flicka. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 89x60 cm, yttermått inklusive ram: 106x77

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:57)

1441 3265  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Olja på duk, 20x14m, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:47)

1441 3388  Oljemålning Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, daterad 1965, Fjäril. Olja på duk, 145x115, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:51)

1441 3463  Oljemålning S Schützer-branzén. Signerad. Olja på pannå, landskap, 45x41cm, yttermått inklusive ram: 52x47cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:48)

1441 3021  Oljemålning S. Hertzberg. Skogsglänta. Signerad. Olja på duk, 34x44cm, yttermått inklusive ram: 43x51cm

1441 3491  Oljemålning Sergei Wlasoff. Signerad, kust. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 21x65cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:22)

1441 3504  Oljemålning Signerad, björkar. Olja på pannå, 19x14cm, yttermått inklusive ram: 37x33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:07)

1441 3400  Oljemålning Signerad, sjömotiv. Olja på duk, 24x29cm, yttermått inklusive ram: 37x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:43)

1441 3524  Oljemålning Signerad. Olja på pannå, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 36x45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:19)

1441 9095  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Modell, Signerad. Olja på duk, 56x44, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:28)

1441 9514  Oljemålning Thure Wahlström (1908-1998), Sverige. Signerad, skogsmotiv. Olja på duk, 56x67cm, yttermått inklusive ram: 58x69cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:54)

1441 3049  Oljemålning Waldemar Nyström. Signerad, daterad 42. Olja på pannå, 45x54, yttermått inklusive ram: 66x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:31)

1441 3317  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, yttermått inklusive ram: 19x19 - 22x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:58)

1441 3047  Oramade lösa blad ca 250st, insekter i bild, bladets mått: 27x19cm, Kronen-Verlag

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:04)

1441 3478  Öronlappsfåtöljer Ett par, ställbara

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:07)

1441 3071  Pall Rokokostil. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:20)

1441 3453  Pallar 2 st. Längd: 28-34 cm, djup: 28-34 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:19)

1441 3061  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:27)

1441 3448  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:37)

1441 3306  Pärlcollier silverlås med bakstycke i 18 k guld och pärla. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:29)

1441 3117  Parti koppar Diverse i låda.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:33)

1441 3295  Parti prismor diverse

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:40)

1441 3472  Pelarbord Med stenskiva. Diameter: 42cm. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:09)

1441 3074  Piedestal med stenskivor. Höjd: 73cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:44)

1441 3450  Pinnstolar 3 st, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:32)

1441 3445  Pinnstolar 5 st

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:34)

1441 3300  Puff Björk Stool, design: Lena Bergström. Höjd: 35 cm, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:16)

1441 3301  Puff Björk Stool, design: Lena Bergström. Höjd: 35 cm, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:08)

1441 3292  Rökbord omkring sekelskiftet 1900, mässingsskiva. Diameter: 59, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:58)

1441 3096  Ryamatta 102x158cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:20)

1441 9193  Sabel med Balja, AC. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:03)

1441 9191  Sabel Sabre, Saknar balja. Längd: 83,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:00)

1441 3353  Salladsbestick 2 delar, Silver/Rostfritt. Längd: 22 cm, bruttovikt: 145 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:06)

1441 3115  Satsbord 3 delar, kakelplattor. Höjd: 49-55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:43)

1441 3287  Schackbord + pjäser, 1920-tal, barockstil. Bredd: 53, djup: 38 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:59)

1441 3440  Schatull Med benställning. Längd: 64 cm. Djup: 47 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:03)

1441 3137  Sekretär rokokostil, mahogny. Bredd: 85. Djup: 43 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:14)

1441 3249  Serigrafi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. "Vildhundens hjärta". Signerad, numrerad 68/125, daterad -89. Bildmått: 48x34 cm, yttermått inklusive ram: 51x38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:50)

1441 3053  Servisdelar "Amherst", Wedgwood, England. Mat- och kaffeservis, 34 delar. Diameter: 15-27 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:12)

1441 3008  Servisdelar Arabia, Arctica, 9+ 9+ 1 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:42)

1441 3087  Servisdelar Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 26 delar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:14)

1441 3088  Servisdelar Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 35 delar

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:29)

1441 3259  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 49 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:26)

1441 3432  Sideboard Bemålad, 1930-tal. Längd: 165 cm. Djup: 55 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:45)

1441 9401  Sideboard Betsad björk. Besticklådor. Längd: 150 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:59)

1441 3140  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 175 cm, djup: 48 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:11)

1441 3095  Sideboard IKEA, Ek, 1960-tal, Ulvö, Erik Wörts. Längd: 183. Djup: 44 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:22)

1441 9520  Skål + fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 22-33 cm. Höjd: 2-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:26)

1441 3328  Skål + kanna + stop, 3 delar, Tenn & mässing. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:44)

1441 3395  Skål Guangxu, Kina. Längd: 21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:46)

1441 3348  Skål med lock, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Ur Nobelservisen, Rörstrand. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:49)

1441 3411  Skål Orrefors. Diameter: 18, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:14)

1441 3148  Skål Plast, Frieline, Båstad. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:20)

1441 3598  Skål silver. Diameter: 23. Vikt: ca 320 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:35)

1441 3012  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 20cm, höjd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:50)

1441 3379  Skål & ljusstakar 3 delar, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Signerad. Diameter: 21cm, höjd: 10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:26)

1441 3418  Skål med lock silver, CG Hallberg, 1946. Höjd: 8cm. Vikt: 263g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:15)

1441 3080  Skål på fot Genombruten dekor, Bemålad, märkt Helene Holck 1895, "Flora Suecica", Dua25, höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:10)

1441 3550  Skänk Längd: 151 cm. Djup: 41 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:08)

1441 3139  Skåp 1920-tal, Bemålat. Bredd: 90, djup: 54 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:47)

1441 3119  Skåp Eugen Höglund, Valnöt. Skuren reliefdekor av figurer. Bredd: 90 cm. Djup: 43 cm, höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:54)

1441 3426  Skedar 3 st, silver, + 2st kar. Längd: 5-21cm, vikt: 186g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:06)

1441 3310  Skedar 33 st, silver. 16st MATSKEDAR + 17st KAFFESKEDAR, modell Fransk Lilja. Med gravyr/inskription. Längd: 10-23cm. Vikt: 828g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:48)

1441 3015  Skeppsljusstake mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:59)

1441 9408  Skrivbord Idegran, Bredd: 124 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:10)

1441 3460  Skrivbord mahogny. Karl Andersson & Söner, Huskvarna, Bredd: 150. Djup: 90 cm. Höjd: 75 cm, etikettmärkt, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:46)

1441 3013  Skulptur Inkeri Toikka (1931-2009), Finland. Katt. Glas. Signerad, Toikka Nuutajärvi. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:33)

1441 3434  Skulptur Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Danmark. Höjd: 22 cm

1441 9241  Skulptur kvinna, Thailand. Höjd: 39cm

1441 3408  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:59)

1441 3577  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv, Gustavsberg. Längd: 13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:30)

1441 3410  Skulptur Lladro. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:14)

1441 3433  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:17)

1441 3334  Skulpturer 3 st. Bonny Svensson, ansikten, stengods. Signerade BS -79, Höjd: 7 - 9

1441 3513  Skyslev & sockersked silver, 2 delar, Finland. Längd: 17-18,25cm, med gravyr/inskription. Vikt: 70 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:36)

1441 3129  Slagbord omkring 1900. Bredd: 40 + 2x57. Djup: 87 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:23)

1441 8560  Slaglåsgevär 1800-tal, mynningsladdare. Längd: 131 cm, laddstake saknas

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:22)

1441 3554  Smyckeskrin 2 st, Asien. Längd: 21-28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:54)

1441 3016  Soffa Anna Kraitz, "Beatrix", Källemo 2010. Limiterad upplaga. För utställningen Rubens & van Dyck, Nationalmuseum 2010. Längd: 145 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:51)

1441 3573  Soffa Längd: 155cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:06)

1441 3097  Soffa mahogny, Karl Johan. Längd: 170

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:27)

1441 3442  Soffbord Björk, rokokostil. Diameter: 74cm, höjd: 59cm

1441 3430  Soffbord mahogny, rokokostil, Bredd: 130 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:27)

1441 3419  Soffbord mahogny. Bredd: 113, djup: 66 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:30)

1441 3431  Soffgrupp 3 delar, fåtöljer + soffa. Björk, klädsel i blå velour. Längd: 185cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:40)

1441 9412  Soffor Ett par, Chesterfieldmodell. Längd: 195cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:07)

1441 3518  Solspegel diameter: 35cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 3110  Spegel 104x48cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:06)

1441 3482  Spegel 1960-tal, 86x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:38)

1441 3293  Spegel 3-delad. Höjd: 81 längd: 40+ 2x20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:41)

1441 3529  Spegel 57x44cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:27)

1441 3525  Spegel Nyrokoko, 93x50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:14)

1441 3254  Spegel rokokostil, 118x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:44)

1441 8239  Spegel träram, bemålad, 122x91, inköpt på Rialto Living, Mallorca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:56)

1441 3091  Stekfat Kina, Blåvitt. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:40)

1441 3260  Stol "Alchemia", Calligaris, Italien. Transparent röd hårdplast, sitthöjd: 46cm

1441 3124  Stolar 4 st, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Charlotte"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:08)

1441 3548  Stolar 4 st, nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:50)

1441 3447  Stolar 4 st, nyrokoko

1441 9385  Stolar 4 st, Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:42)

1441 8343  Stolar 6 st, England

1441 3455  Stolar 6 st, Göteborgstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:09)

1441 3429  Stolar 6 st, Leksandsmodell, 1800-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:50)

1441 3437  Stolar 6 st, nyrokoko

1441 3027  Stolar 6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:08)

1441 3549  Stolar 6st nyrokoko

1441 3160  Stolar Ett par, biedermeir. Björk

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:51)

1441 3006  Sybord 180-tal. Bredd: 55. Djup: 38 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:26)

1441 3481  Sybord mahogny. Bredd: 56 cm. Djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:12)

1441 3413  Takarmatur Arne Jacobsen för Louis Poulsen, AJ Royal. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:37)

1441 3045  Takarmatur Josef Frank skärm. Höjd: 30cm

1441 3001  Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 50, nutida

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:16)

1441 9096  Takarmatur mässing / glaskupor. Höjd: 50 ca

1441 3335  Takarmatur med prismor, empirestil. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:25)

1441 9260  Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:17)

1441 3297  Takarmatur med prismor. Diameter: 62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:35)

1441 3058  Takarmatur Med prismor. Höjd: 82cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:35)

1441 3331  Takarmatur metall, med prismor, 1930-tal. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:44)

1441 3428  Tallrikar 11st, Dresden, Gustavsberg. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:44)

1441 3588  Tallrikar 6+ 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 19-23 cm

1441 3556  Tamburmajor höjd: 170 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:24)

1441 3252  Tavelram Förgylld, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 96x125 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:12)

1441 9041  Tavelram Förgylld, yttermått inklusive ram: 44x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:48)

1441 3501  Tavla Broderad, omkring 1900 rym: 70x55cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:35)

1441 3094  Tavlor 4 st, Orientaliska, 23x31, yttermått inklusive ram: 27x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:38)

1441 3276  Teckning Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, daterad 69. Bildmått: 21x35, yttermått inklusive ram: 36x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:49)

1441 3502  Teckning Oidentifierad konstnär. Signerad, Rödkrita, yttermått inklusive ram: 67x51cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:41)

1441 3487  Teckningar 2 st, Arvid Ek. Signerade. Bildmått: 39x27cm, yttermått inklusive ram: 59x47cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:34)

1441 9171  Teglas 12 st, Iittala, Tsaikka, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:26)

1441 3082  Terrin med fat + såskannor, 3 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Längd: 21-45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:20)

1441 8286  Textil Anita Ullerstam (f. 1945), Sverige. "Yin". Bemålad. Signerad, daterad 1988. Längd: 155cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 21:03)

1441 3011  Tidningsställ höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:32)

1441 3506  Tobaksburk Järn. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:54)

1441 3005  Toilettebord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 91, djup: 48 cm, höjd: 139 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:55)

1441 3357  Träsnitt efter Hiroshige, Japan. Bladets mått: 26x39 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:21)

1441 3352  Träsnitt Kina, 25x17, oramat löst blad

1441 3341  Trehjuling + gunghäst, 50-/60-tal. Längd: ca 58 cm, djup: ca 40 cm, höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:50)

1441 3086  Uppläggningsfat + skålar, 4 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Diameter: 21,5-32,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:39)

1441 3085  Uppläggningsfat 4 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Längd: 25-48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:21)

1441 3375  Vägglystrar Ett par, med prismor. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:28)

1441 3459  Väggpendyl Empirestil. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:20)

1441 3578  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar, 20x20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:52)

1441 3272  Väggrelief Sten, Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Yttermått inklusive ram: 19x26 cm

1441 9465  Väggrelief Thure Hadd. Signerad, daterad 1974, ca 25x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:28)

1441 3389  Väggreliefer 2 st, Falco, keramik. Längd: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:40)

1441 9354  Väggtallrikar 2 st, Meissen, Marin dekor, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:21)

1441 3261  Väggur Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:38)

1441 3345  Väggur empirestil, Robert Engström, Stockholm. Höjd: 45 cm

1441 3325  Vällingklocka I ställning. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:01)

1441 9422  Värja 1700-tal. Längd: 99 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:18)

1441 9202  Värjor 2 st. Längd: 77-97 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:15)

1441 3458  Vas Eva Englund (1937-1998), Sverige. Signerad. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:46)

1441 3381  Vas Gabriel keramik, P2 i serien Palma. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:44)

1441 3423  Vas silver, C. F. Careman, 1935, med gravyr/inskription, Höjd: 13cm. Vikt: 220g

1441 3424  Vas silver, CG Hallberg, 1923. Höjd: 14cm. Vikt: 129g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:44)

1441 3596  Vas silver. Höjd: 16 cm. Vikt: 315 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:06)

1441 9062  Vas Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsberg. Signerad, daterad -80, Harpälsglasyr. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:54)

1441 3498  Vaser + glas, 8 delar, Reijmyre Glasbruk, rött glas. Höjd: 7 - 20

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:57)

1441 3391  Vaser 2 st, Arabia. Höjd: 7-12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:29)

1441 3582  Vaser 2 st, Kosta Boda & Orrefors, gravyr. Höjd: 18-25cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:35)

1441 3416  Vincoasters Ett par, Nysilver. Diameter: 10cm. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 20:51)

1441 3026  Vinglas 8st, Med grönt glas. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:55)

1441 3125  Vinkylare Metall, Christofle, med en tång. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:48)

1441 9403  Vitrinskåp Längd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 184 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:01)

1441 3135  Vitrinskåp Senempire, mahogny, 140. Djup: 55 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:59)

1441 9388  Whiskyglas 10st. Höjd: 8,5cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:45)

1441 3591  Ymnighetshorn silvermonterad, Danmark. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:01)

1441 3409  Ytterfoder 2+ 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 18:17)

1441 3585  Ytterfoder 4 st, bland annat Liljekonvalj. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 januari 2022 19:06)