Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 januari 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

872 6029  Akvarell Lars Lerin (f. 1954), 'Deception island', 1989, signerad, mått: 100x149 cm

S�ldes f�r 159.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:53)

872 6042  Akvarell Stina Sunesson (1925-1998), Gullvivor, signerad. 1968, motivet: 21x18

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:12)

872 6011  Brickbord 1800-tal, mahogny / bemålad plåtbricka, längd: 78, djup: 57, höjd: 75

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:38)

872 6033  Byrå Karl johan, mahogny, längd: 103, djup: 54, höjd: 94

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 21:00)

872 6009  Etsning Anders Zorn (1860-1920), 'Strindberg', 1910, Signerad, 29, 8 x 19, 8, Hjert & Hjert 149, Asplund 231

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:02)

872 1452  Etsning Anders Zorn (1860-1920), 'Tre systrar', signerad, 1913, 24, 8 x 17, 8. Hjert & Hjert 268, Asplund 258

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:04)

872 6008  Etsning Evert Lundquist (1904-1994), 1/ 20, Figurer under solen, signerad, motivet: 24, 5 x 16

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 20:44)

872 6016  Fällbord mahogny, omkring 1800, dia 98, höjd: 74

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:58)

872 3270  Fåtölj 'Eva', design Bruno Mathsson, sadelgjord

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:08)

872 6024  Fåtölj 'Eva', design Bruno Mathsson, sadelgjord

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:06)

872 6025  Fåtölj med fotpall, 'Miranda', design Bruno Mathsson, sadelgjord

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:22)

872 3275  Fåtölj med fotpall, 'Miranda', design Bruno Mathsson, sadelgjord

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:09)

872 6019  Fåtölj Philip Arctander (1916-1994), Muslingestolen, Formgiven 1944, omklädd

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:36)

872 6004  Flaska  Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, höjd: 25

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:53)

872 6020  Fruktfat på fot Silver, H Karefelt, 1921, diameter: 32, höjd: 30, 1350g ca

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:46)

872 6007  Kandelabrar Ett par, Sent 1800-tal, mässing, höjd: 53

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 20:38)

872 6006  Karmstol Philip Arctander (1916-1994), Muslinge-stolen, formgiven 1944

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:01)

872 6028  Keramiktavla  Rut Bryk, Äpple, diameter: 36

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:28)

872 6036  Konsolbord Empire-stil, längd: 70, djup: 40, höjd: 85

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:28)

872 6003  Kuverttallrikar 8 st, Silver, diameter: 25 ca 2600 gr

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:02)

872 6044  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Gula Rosor, 82 x 65

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 20:02)

872 6045  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Hav, 80 x 100

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 20:03)

872 6037  Oljemålning Motiv från Rom, 113xca430, signerad, duk, rulle

S�ldes f�r 44.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:35)

872 6005  Oljemålning Peter Dahl (f. 1934), Modell, signerad, duk. 63x52

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:01)

872 6013  Pilar i koger modell äldre, trä / metallspetsar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 20:11)

872 6032  Ring 18 k med baguettslipade diamanter, totalt 1, 75 ct, från 2000-talet

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:05)

872 6052  Skrivbord Funkis, trä med intarsia, längd: 187, djup: 97, höjd: 75

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:53)

872 6039  Soffa Carl Malmsten, 'Samsas', längd: 180 ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:13)

872 6043  Spegellampett 1800-tal, höjd: 71

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 19:35)

872 6049  Stolar 4 st, Myran, Design Arne Jacobsen, för Fritz Hansen

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:06)

872 6048  Stolar 6 st, Myran, Design Arne Jacobsen, för Fritz Hansen (3 svarta+ 3 gröna)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:07)

872 6021  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 12

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 20:20)

872 6001  Vas Émile Gallé (1846-1904), överfång, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 januari 2014 18:22)