Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 november 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1069 5133  Bänk Teak, längd: 84 cm, djup: 38 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:26)

1069 5123  Barnvagn 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:42)

1069 5122  Bärstol 1950-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:36)

1069 6607  Bestick 50/60-tal, bland annat Gense, diverse

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:31)

1069 6017  Bestick 6+ 6 delar, Gense, Focus De Lux

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:06)

1069 5101  Blandteknik Åke Lagerborg, -69, "Framåt tågar vi", motivet: 14x14

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:27)

1069 9398  Bokhylla Ek, 1960-tal, längd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:06)

1069 5008  Bokhylleserie 3 delar, 1960-tal, teak, längd: 84 cm, djup: 43 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:10)

1069 5086  Bordslampa 50/60-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:03)

1069 5088  Bordslampa 50/60-tal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:07)

1069 5089  Bordslampor Ett par, 50/60-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:05)

1069 5010  Bordstelefon Ericofon/Cobra, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:20)

1069 5025  Bordsur Britt-Louise Sundell (1928-2011), Gustavsbergs Studio, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:40)

1069 3283  Byrå 1950-tal, betsad teak, längd: 75 cm, djup: 34 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:46)

1069 5114  Byrå 1950-tal, Teak, längd: 58 cm, djup: 27 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:28)

1069 5134  Byrå 6 lådor, Teak, längd: 75 cm, djup: 37 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:39)

1069 5132  Byrå Teak, längd: 70 cm, djup: 38 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:24)

1069 5100  Byrå Teak, längd: 78 cm, djup: 43 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:22)

1069 5027  Dubbelkanna Stig Lindberg (1916-1982), Colorado, Gustavsberg (1955-1962), svart

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:30)

1069 5065  Duk 1950-tal, 137x230

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:45)

1069 4394  Elljusstake 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:27)

1069 5070  Färglitografi Svenolov Ehrén (1927-2004), 16/25, signerad. - 58, motivet: 31x71

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:49)

1069 5020  Fat Bo Fajans, längd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:24)

1069 5029  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:21)

1069 5013  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Löv, Gustavsberg, längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:51)

1069 5057  Fåtölj 50/60-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:13)

1069 5005  Fåtölj design: Arkitekt Carl Cederholm, Firma Stil & Form, omklädd

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:54)

1069 5064  Gardiner 2 delar, Mölnlycke "Piazza", design: Ingegerd Ekström, 125x215

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:41)

1069 5124  Glas 10 st. "Stripe", Bengt Orup (1916-1996), Johansfors Glasbruk

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:27)

1069 5045  Glas i ställning 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:50)

1069 5072  Golvlampa 50/60-tal, teak / björk / glasdekorationer

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:40)

1069 5028  Hurts 'BOBY' Joe Colombo, Italy, ABS-plast, längd: 43 cm, djup: 43 cm, höjd: 73 cm, (Lanserades 1970)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:52)

1069 5059  Julljusstake 1950-tal, Osram

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:34)

1069 5021  Kaffe-/ teservis Rosenthal, ca 35 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:00)

1069 3382  Kaffegods 24 delar, 'Pencil', Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1954-1965

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:49)

1069 5023  Kaffeservis 18 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:37)

1069 5052  Kaffeservis Stig Lindberg (1916-1982), Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor, 13 delar, 7 koppar med fat + extra kopp, 4 assietter, sockerskål, gräddkanna

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:38)

1069 5112  Kakburk 1950-tal, 3-delad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:06)

1069 5001  Kanna + 4 st. muggar, plast, Gustavsberg, 1950-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:48)

1069 5058  Kanna + ask, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, samt, Marianne Westman (f. 1928), Picknick, Rörstrand, höjd: 19 cm, längd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:25)

1069 9594  Kanna + fat, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:24)

1069 5036  Kanna + fat, Triangla, Rörstrand, 1950-tal, höjd: 2 - 25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:29)

1069 5081  Kanna + ströare, 1950-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:13)

1069 5030  Kanna Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:25)

1069 5095  Karmstol 50/60-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:11)

1069 5042  Klänning Marimekko, storlek: 38

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:45)

1069 5037  Litografi Jürgen von Konow (1915-1959), 36/100, näten torkas, motivet: 22x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:55)

1069 5061  Ljusstakar  + dekoration, 3 delar, Smide / konstglas, 1950-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:37)

1069 5062  Ljusstakar 2 st, 1950-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:39)

1069 9206  Ljusstakar Ett par, 50/60-tal, smide / glas, höjd: 33 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:45)

1069 5111  Ljusstake 1950-tal, Smide / glas, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:19)

1069 5046  Mat / kaffeservisdelar 13 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:49)

1069 5015  Mat / kaffeservisdelar 35 del ca, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, porslin

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:18)

1069 5074  Matbord 1950-tal, Teak, + 2 st iläggsskivor, diameter: 110 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 21:03)

1069 5047  Matservisdelar 11 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:51)

1069 5049  Nattygsbord 1950-tal, Teak, längd: 60 cm, djup: 45 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:38)

1069 5016  Nattygsbord Ett par, Halvdan Pettersson, diameter: 37 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:36)

1069 5050  Nattygsbord Teak, 1950-tal, längd: 63 cm, djup: 31 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:39)

1069 5019  Oljemålning Oidentifierad konstnär, bär signatur, 1954, 89x140

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:50)

1069 5060  Ostkupor 2 st, Syco (1 fat), längd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:35)

1069 5083  Pall läder

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:53)

1069 5009  Pallar Ett par, 50/60-tal, teak

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:14)

1069 5053  Papperskorgar 2 st, 1950-tal, metall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:38)

1069 5096  Pinnsoffa Bröderna Wigells, 'Florida', längd: 130 cm, djup: 42 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:13)

1069 4470  Plädar 2 st, Viola Gråsten (f. 1910)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:16)

1069 5104  Plädar Ett par, Viola Gråsten (f. 1910)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:48)

1069 5066  Porslin 9 delar, Rörstrand, uppläggningsfat /karotter, m. m

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:38)

1069 5097  Röllakan GK; 138x202

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:20)

1069 5116  Ryamatta 1960-tal, 200x138

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:32)

1069 5115  Ryamatta 1960-tal, 245x148

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:31)

1069 5125  Ryamatta 50/60-tal, 95x140

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:25)

1069 5113  Saltkar 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Colorado, Gustavsberg (1955-1962), höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:16)

1069 5087  Serveringsvagn 1950-tal, teak

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:58)

1069 5079  Servisdelar 8 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:11)

1069 5117  Servisdelar Rörstrand, Anemon, 11 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:59)

1069 9430  Sideboard 50/60-tal, längd: 82 cm, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:40)

1069 5022  Sideboard teak, 1950-tal, längd: 3x80 cm, djup: 42 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 21:06)

1069 5002  Sideboard Teak, 50/60-tal, längd: 140 cm, djup: 43 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:59)

1069 5076  Silkscreen John Ivar Berg (1916-2003), 1951, Komposition, 9/15, motivet: 31x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:52)

1069 5080  Skål + fat, bland annat Stig Lindberg, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:12)

1069 5032  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Reptil, Gustavsberg, längd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:50)

1069 5105  Skålar + bricka, Teak

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:19)

1069 5014  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster, längd: 32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:27)

1069 5098  Skåp Teak, 50-/60-tal, längd: 122 cm, djup: 43 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:27)

1069 5003  Skrivbord 1950-tal, Teak, Med barskåpsdel, 137, djup: 61 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:51)

1069 5091  Skrivbordslampa 50/60-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:08)

1069 5106  Skrivbordslampa 50/60-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:13)

1069 5092  Skrivbordslampa Mässing

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:06)

1069 5090  Skrivbordslampor Ett par, Mässing, 50/60-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:05)

1069 5082  Skrivmaskin Olivetti, Valentine

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:52)

1069 3195  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:18)

1069 3066  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:03)

1069 3065  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Kalle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980. Brun stengodslera, delvis glaserad och målad, sign Lisa, höjd 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:02)

1069 5039  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Pippi Långstrump, 1967 (1969-71), Brun stengodslera, målad delvis glaserad, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:02)

1069 5040  Skulptur Sivert Lindblom (f. 1931), Febr 1968, plast, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:03)

1069 5035  Skulptur Stora Eva, Stig Lindberg (1916-1982), 1960-tal, Gustavsberg, höjd: 30 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:59)

1069 5024  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Katt/Sköldpadda, längd: 8-10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:38)

1069 5038  Skulpturer Sivert Lindblom (f. 1931), Febr 1968, Plast, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:02)

1069 5017  Sminkbord Halvdan Pettersson, 50/60-tal, längd: 104 cm, djup: 35 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:38)

1069 5121  Sminkbord teak, 1950-tal, längd: 99 cm, djup: 38 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:17)

1069 5011  Soffa Ekornes, 1960-tal, längd: 192 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:14)

1069 5006  Soffa Hans J Wegner, Cigarren, Getama, Nyomklädd i skinn

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:57)

1069 5007  Soffa OPE, 50/60-tal, Skinn, längd: 220 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:01)

1069 3282  Soffbord 1950-tal, hylla i rotting, 'KT No14', längd: 99 cm, djup: 51 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:42)

1069 5075  Soffbord 1950-tal, längd: 149 cm, djup: 59 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:07)

1069 5073  Soffbord 1950-tal, Teak, längd: 100 cm, djup: 74 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:57)

1069 5078  Soffbord Folke Ohlson, "Dollar", Tingströms, längd: 157 cm, djup: 55 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:06)

1069 5130  Soffbord Teak, längd: 80 cm, djup: 80 cm, höjd: 58, 50/60-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:16)

1069 5119  Spegel Mässing, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:36)

1069 5004  Stol 1950-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:52)

1069 5055  Stol Mademoiselle, design: Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Edsbyverken, gräddvit, 1958

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:06)

1069 5071  Stolar 4 st, 1950-tal, Teak / björk

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:43)

1069 5012  Stolar 4 st, Teak / galon, 50/60-tall

1069 5126  Stolar 4 st, Teak/Bok, 'Eva', design: Sven-Erik Fryklund, 1957

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:50)

1069 5026  Stolar 5 st, 1950-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:56)

1069 5128  Stolar Ett par, 50/60-tal, Design: Sven-Erik Fryklund, 'Eva' Bra Bohag

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:15)

1069 5135  Stringhylla 3 hyllplan + vägghylla, längd: 59 cm, djup: 22 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:24)

1069 5041  Syskrin på hjul, Teak, 1950-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:10)

1069 6690  Takarmatur 50/60-tal, teak, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:57)

1069 3556  Tallrikar 6+ 1, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Rörstrand, flintgods

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:24)

1069 3335  Tekoppar + tekanna, 5 delar, Marianne Westman (f. 1928), Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:20)

1069 5107  Telefon Kobra

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:25)

1069 5063  Textiltavla 1950-tal, "Kalorier", 32x32

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:40)

1069 5031  Tidningsställ Rodolfo Bonetto, 1968, plast, Bilumen Portariveste, Italy, längd: 38 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:35)

1069 5067  Väckarklocka "Kuco", Ryssland

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:44)

1069 5129  Väggarmaturer 4 st, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:54)

1069 5136  Vägglampa 1950-tal, metall

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:51)

1069 5094  Vägglampa mässing och glas, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:10)

1069 5054  Väggskulptur keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:17)

1069 5099  Vas + 2 skålar, Inger Persson, Rörstrand, höjd: 7 - 21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:51)

1069 5068  Vas 1960-tal, Johnny de Rooden, Gustavsberg, höjd: 10 längd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:52)

1069 3384  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, höjd: 9 cm cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:56)

1069 5109  Vas Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:18)

1069 5127  Vas Gerd Bögelund (1923-1987), Royal Copenhagen, höjd: 28 cm. Glaserad keramik, signerad gb

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:56)

1069 5034  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:54)

1069 5108  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Reptil, Gustavsberg, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 19:21)

1069 3456  Vaser 2 st. Chamotte, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 15 - 20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 20:48)

1069 5120  Vitrinskåp Teak, 1950-tal, längd: 105 cm, djup: 35 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2016 18:13)