412 6365 Affischer 4 st, Utställningsaffischer
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6016 Akvarell Laila Prytz, "Tjuruppfödare" 35x42
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6401 Akvarell Nalle Werner, -57, Kvinna, 56 x 40
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4273 Akvarell V.Aaltona, "Blomster" 66x48
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6559 Akvareller 2st, Holm, "Södermotiv" 15x21
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6568 Aladobformar 3st, antika, keramik
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6142 Amerikakoffert
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 4491 Ampel Glas, dia 34
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6603 Ampel konstglas, dia 36
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6230 Ampel mässing, höjd: 25
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6114 Ampel Prismor, dia:42
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6520 Armband 18K, 23, 5 gr
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6469 Armband Granater
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6519 Armlänk 18K, 16, 4 gr
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6284 Årsur Kundo
412 6226 Bägare silver, höjd: 8 + teskedar, 7 st. silver, 1800-tal
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6028 Bålskål vedgewood, dia:23
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6342 Banjo Nikawa
412 6197 Bankett Empirestil, (NYPROD)
412 6308 Barngarderob Art Déco-stil, England, längd: 76, djup: 44, höjd: 137
412 6548 Barnstol Trä
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4206 Barstolar 3 st
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6249 Bergèrer 1 par, 1800-tal, Gustavansk stil
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6005 Bestick silver och delvis NS
412 2601 Biblioteksbord 1910tal, ek 4 lådor, 110x90, höjd: 77
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6006 Blandteknik Hj Westerberg, Hamnstad i månsken, 30x45
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6078 Blåsinstrument 3 st
412 6187 Blåsinstrument Mässing
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6062 Blombord 2st, järn, höjd: 46+18 (nyprod.)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6579 Böcker 2 st. Europas Muséer + Bonniers Världsatlas
412 6079 Bokhylla Mahogny, längd: 130, djup: 25, höjd: 225
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6237 Bokhylleskåp längd: 93, djup: 27, höjd: 88
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4399 Bokhylleskåp Funkis, längd: 120, djup: 27, höjd: 96
412 6212 Bonbonjär Äggformad, höjd: 22, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6220 Bonbonjär + lockurna, glas
412 6402 Bord med låda, Allmoge, längd: 85, djup: 55, höjd: 74
412 4227 Bord Tidigt 1900-tal, Ek, längd: 103, djup: 54, höjd: 85
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6083 Bordsfläkt M.Ä
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6183 Bordsfotogenlampa Elektrifierad, höjd: 88
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6452 Bordsfotogenlampor 2 st, 1800-tal
412 6010 Bordsklocka + hängare med spegel
412 6271 Bordslampa "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast, längd 74, höjd 40 cm
412 6279 Bordslampa (tidigare fotogen nu elektrifierad)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6173 Bordslampa Fd penselvas, Kina
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6391 Bordslampa Jugendstil
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6021 Bordslampa Kina
412 6390 Bordslampa Strindbergstyp
412 6343 Bordslampa Strindbergtyp
412 6243 Bordslampor 1 par, jugendstil
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6195 Bordslampor 1 par, Nyprod
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6640 Bordsur trä, sekelskifte, (skada), höjd: 23
412 6133 Brev + vykort, brev Första världskriget, vykort 20-talet
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6667 Bricka Jugend, Koppar, WMF, längd: 43
412 6125 Bricka Jugend, porslin/metall, längd: 53
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6280 Bricka Pläter, längd: 56
412 6546 Brickbord Porslin, längd: 97, djup: 52, höjd: 66 (skada)
412 6430 Brickbord Sekelskifte
412 6571 Brickbord sent 1800-tal, England, valnöt, längd: 85, djup: 55, höjd: 75
412 6628 Brickor 3 st. ns
412 6582 Broderad kelim old, 189x350 (slitage)
412 6048 Broderi 70x155, Rokokomotiv
412 4533 Brödkorg + 2 skålar nysilver
412 6449 Brödkorg Ns, Grand Hotel, Österberg, längd: 31
412 6536 Broscher 2 st, 18k, 7g
412 4327 Byrå 1800-tal, längd: 96, djup: 48, höjd: 99. gråmålad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 5334 Byrå 1890-tal, längd: 102, djup: 54, höjd: 93
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6489 Byrå 7-lådig, med stenskiva, höjd: 122 (nyprod)
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6115 Byrå Barockstil, ek, längd: 75, djup: 40, höjd: 67
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 5559 Byrå Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 100, djup: 50, höjd: 85
412 6621 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 75, djup: 47, höjd: 79
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6278 Byrå Sekelskifte, grönmålad, längd: 83, djup: 564, höjd: 123
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6075 Byrå Stenskiva, längd: 75, djup: 43, höjd: 74
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6504 Byråar 1 par, nutida, 8 lådiga, längd: 40, djup: 44, höjd: 139
412 6160 Champagneglas 12+10
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6058 Champagnekylare Tenn, höjd: 23 (bucklig fot)
412 6272 Chiffonjé 1800-tal, längd: 115, djup: 50, höjd: 130
412 6614 Cigarettmunstycke 14 k safirer, totalvikt 6, 2 g [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 4451 Cloissone 2 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6475 Collage Sture Nilsson, 1963, 40x58
412 4299 Colliers 3st, sötvattenspärlor, Kina, längd: 43
412 6066 Dalahästar 3 st,
412 6528 Damarmbandsur 18k, Totalvikt 36g, Certina
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6530 Damarmbandsur Guldarmband med doublespänne, Seiko, totalvikt 16g
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6448 Docka M.ä
412 6672 Dockservisdedlar diverse, + symaskin, m. ä
412 6289 Dokumentskåp längd: 56, djup: 48, höjd: 92
412 6242 Dörrknackare 3 st.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6100 Dosor 7 st
412 6344 Dragspel Hagström, Walter special, i väska
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6422 Emaljfat Björnstad, Norge, dia:23
412 6120 Emmafåtöljer 1-par
412 6060 Etagebord 2st, järn, höjd: 74+46 (nyprod.)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6286 Étagère höjd: 147
412 6029 Etsningar 4st, Tallberg, 16x12
412 6198 Fågelbad höjd: 54 (nyprod)
412 6202 Fågelbad Gjutjärn, höjd: 54 (nyprod)
412 6244 Fågelbad på fot gjutjärn, höjd: 64 (nyprod.)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6408 Färgetsning Roberto Matta, 94/99, Komposition, 40 x 54
412 6366 Färgetsning salzer, 4/25, Komposition, 44 x 35
412 6084 Färglitografi 2 st, U Wahlberg
412 6405 Färglitografi 29/120, Ansikten, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 51 x 64, (ej glas)
412 6387 Färglitografi A.Lanskoy, 62/100, 71 x 45, Komposition i grönt
412 6389 Färglitografi A.Lanskoy, 62/100, 71 x 45, Komposition i rött
412 6632 Färglitografi Amelin, 184/310, 51x40
412 6011 Färglitografi Bengt Böckman, husfasad, 90/199, 20x63
412 6240 Färglitografi Evy Låås, 196/360, 54x73
412 6467 Färglitografi Gösta Werner, -79, 19/75
412 6427 Färglitografi Inger Sitter-75, Norge, 71x54
412 6153 Färglitografi M. Pyk, 192/300, 32x26
412 6154 Färglitografi M. Pyk, 25/300, 32x26
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6362 Färglitografi Masson, 59/220, 51 x 38, Komposition
412 6155 Färglitografi Olofsson, komposition, 99/150, 52x23
412 4529 Färglitografi Peter Freudenthal, 1982, A.P. till Tintin, 40x46
412 4344 Färglitografi Peter Freudenthal, 25/50, 1974, 85x74
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6357 Färglitografi Pignon, 97/116, -66,
412 6136 Färglitografi Siri Derkert, 75/80, 50x65
412 6636 Färglitografi Sven Jonsson, 274/300
412 6611 Färglitografi Thage Nordholm 85/250, 50x62
412 4249 Färglitografi Ulf Greder, 38/360, 55x61
412 6363 Färglitografi van Dongen, Franskt stadsmotiv, 30 x 45
412 6393 Färglitografier 2 st Roberto Matta, 17 & 18/125, 56 x 70
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6396 Färglitografier 2 st, Roberto Matta, 15&16/125, 56 x 70
412 6392 Färglitografier 2 st, Roberto Matta, 19& 20/125, 56 x 70
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4276 Färglitografier 2st, Hugo Zuhr
412 4278 Färglitografier 2st, Hugo Zuhr
412 6641 Fästmanssoffa 1800-tal
412 6262 Fat Pia Amsell, 40 x 40
412 6456 Fat + penselvas 1800 & 1900-tal
412 6067 Fåtölj Carl Malmsten "Farmor"
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6325 Fåtölj EFKA, Läder(krom), 60-tal
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6326 Fåtölj EFKA, Skinn, röd, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6331 Fåtöljer 1 par, 1930-tal
412 6552 Fickur 3st
412 4402 Figurin "Smed", höjd: 24
412 6440 Figurin Arabia, Skidåkare, höjd: 16, sign ajo
412 6353 Figurin Isbjörn, Bing & Grøndahl, längd: 34
412 6350 Figurin kronhjort, Tyskland, längd: 40
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6213 Figurin Rosenthal, Drickande flicka, höjd: 15
412 6126 Figuriner 'Räv' Lisa Larson, längd: 15 + säl Lisa Larson, längd: 12 + "Mus" Kunglig Dansk, höjd: 4
412 6565 Figuriner 2 st. Kunglig Dansk , längd: 19 resp. 20
412 6523 Fingerborg 18k, 3, 3 gr, 1849
412 6036 Fiol Gabriel Gideon Frankrike stråke (strängar saknas, i delar)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6096 Fiol med stråke i låda
412 6077 Flintlåsgevär Orientaliskt
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 4215 Flygplansmodell på sockel av Duralmetall
412 6437 Fotoramar Div
412 6436 Frimärken Album med 30 block mm VM fotboll 1998
412 6435 Frimärken Äldre Europa 1 album
412 6434 Frimärken Samling Baltikum välbesatt album
412 6433 Frimärken Sverige, Oscar II 10+30 öre G V, 1939 10 öre B+C postfriska, Facit 3240:-
412 6432 Frimärken Sverige, vapenmärken mm Facit 4280:-
412 4372 Fruktfat (dds) Rörstrand, Sylvia Luechovius, Dia36
412 6293 Fruktskål Bvo Englund, Målerås, höjd: 20
412 6302 Garderobsskåp England, längd: 155, djup: 55, höjd: 195
412 6044 Gardiner Tiffany, 3st lufter med omtag
412 6144 Gjutjärnsurna höjd: 178
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6087 Glas 3 del
412 6291 Glasservis c:a 35 del. Orrefors
412 6627 Golvlampa 1950-tal
412 6294 Golvlampa 30-tal
412 6274 Golvlampa 50-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6296 Golvlampa Alf Svensson för Bergbom & co 1956
412 6223 Golvlampa nutida
412 6269 Golvur 1800-tal, bemålat
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6584 Golvur e.g.s. Mora, höjd: 190
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6374 Golvvas 1800-tal, Kina, höjd: 46
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6495 Golvvas Kina, höjd: 42 (lagning)
412 6502 Golvvas Rörstrand, HB, höjd: 42
412 6017 Gouache Anders Lindgren, "trädklunga" 48x58
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6543 Gouache signerad. "Spanska fiskare" 19x22
412 6361 Grafik 4st, 1800-tal, 23x17
412 6383 Grafiska blad 2 st, 1800-tal, Kolorerade, Fåglar, ca 13 x 16
412 6382 Grafiska blad 2 st, 1800-tal, Kolorerade, ryttare, ca 9 x 13
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4103 Grafiskt nblad Efter Picasso, 41x55
412 6471 Granatsmycken Diverse
412 6051 Gunghäst med hjul, plast, 50/60-tal
412 6539 Halsband Sekelskifte, (en sten saknas)
412 6569 Hjälm Andra världskriget
412 6334 Hörnbokhylla 50-tal, höjd: 190
412 6429 Hörnétagère höjd: 123
412 5329 Hörnskåp Allmoge, längd: 73, djup: 45, höjd: 130
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6285 Hörnskåp Gustaviansk stil, höjd: 176
412 5319 Hörnväggskåp Vitrin, höjd: 87
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6134 Hurts Plast
412 6137 Ikon 1800-tal
412 6135 Ikon 1800-tal,
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6347 Ikon Grekland, (Sk), 30 x 20
412 6184 Jardiniere Gustafsberg, Majolica, längd: 42
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6460 Jordglob 20/30-tal, med kompassfot
412 6601 Jordglob m ä, höjd: 65 sk
412 6602 Jordglob med kompass, höjd: 55
412 6014 Kaffebestick 13-del, silver, K.A Andersson
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6130 Kaffegods 11-del, "Spisa ribb" Stig lindberg
412 6388 Kaffekanna med filter i porslin + pappersfilter, Melitta
412 6419 Kaffekanna+ gräddsnipa, N.S, Gust.stil
412 6165 Kaffeservis 3 del. silver
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6235 Karaff 30-tal, etsad dekor
412 6297 Karmstol 'Oxford chair' Arne Jacobsson (slitet tyg)
412 4090 Karmstol Barockstil
412 6086 Karmstol Jugend
412 6474 Karmstol Prototyp
412 6251 Karmstol rokokostil, idegran/läder, (sitsen skadad)
412 4305 Karmstol Sekelskifte, läderöverdel
412 6247 Karmstol Yngve Ekström, fätad sadelgjord
412 6485 Karmstolar 1 par+ bord, (nyprod)
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 5165 Karmstolar 1 par, Jugend, Mahogny,
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6068 Karmstolar 1 par, Rokokostil
412 6631 Karmstolar 1-par, Karl-Johan stil
412 6567 Karotter m.m, N.S
412 6099 Kelim 115x315
412 6102 Kelim 160x335
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6020 Keramik 2-del Argenta 3-del Kåge (1st med skada)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6233 Kista 1700-tal, längd: 157
412 4390 Kista på benställning
412 6234 Klaffbord Bemålat, höjd: 76
412 6304 Klaffbord england, längd: 55, djup: 90, höjd: 74
412 6328 Klaffbord Karl Johan-stil, Björk
412 6450 Klockställ + Brevställ, Eskilstuna
412 6385 Konstaffischer 3 st, Matisse, Leger, & Chagall
412 4522 Kopparföremål diverse
412 4521 Kopparföremål diverse
412 6355 Krita Nalle Werner, 12 x 26
412 6367 Krita Nalle Werner, Dia20, komposition
412 6464 Krus Rörstrand, längd: 29
412 6065 Kryddburkar 1 par, Rörstrand
412 4287 Kuvertbord Ek, Fanérskada
412 4127 Lambord Sekelskifte, höjd: 78
412 6188 Lampbord 1 par, metall, höjd: 72 (nyprod)
412 6570 Lampbord 1800-tal, alm, höjd: 74
412 4313 Lampbord England, läderyta, höjd: 63
412 6488 Lampbord med låda stenskiva, höjd: 77
412 6263 Lampbord med låda, England, höjd: 59
412 6637 Lampor 1-par + terrin + kandelaber, tenn
412 6463 Lås 1700-tal
412 6288 Lavoar 1800-tal, avlutad furu, höjd: 82
412 6163 Leksaksbilar diverse
412 6043 Linne Diverse Dukar
412 4397 Linneskåp Mahogny, längd: 110, djup: 44, höjd: 158
412 6426 Litografi Harald Kihle 1946, Norge, 177/200, 65x37
412 4032 Litografi Ingegerd Torhamn, "Aurora" 64/70, 42x30
412 6335 Ljuskrona rokokostil, höjd: 60
412 6255 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70
412 6400 Ljusplåt
412 6167 Ljusplåtar 1 par, mässing
412 6283 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 20
412 6080 Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 12
412 4277 Ljusstakar 1 par, Trä, Design Carl Malmsten, höjd: 23
412 6082 Ljusstakar 1 par, trä, höjd: 26
412 6129 Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 16
412 6116 Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 18
412 6441 Ljusstakar 12 del, byggbara, Nagel, Västtyskland
412 6196 Ljusstakar Ett par, ns, höjd: 26
412 6122 Lockurnor 2st, Kina
412 6177 Lodur Sekelskifte 1900, Linderoth, Stockholm, höjd: 124
412 6076 Luta [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6085 Lykta Mässing,
412 6295 Lykta Tidigt 1900-tal, smide, höjd: 75
412 6668 Magdeburgerdragspel
412 4502 Månbord 1 par, furu
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6340 Mandolin Crafton, Göteborg
412 6139 Mapp 2st grafiska blad, Peter Freudenthal
412 6047 Matbestick Hagamodell , 90-del, N.S
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6161 Matbestick N.S
412 6560 Matbestick N.S, i schatull
412 6046 Mätinstrument
412 6394 Mätinstrument Kartmätning, sekelskifte
412 6260 Matsalsbord 1890-tal, ek, höjd: 78
412 4425 Matsalsgrupp 13 del, England, Bord + 12 stolar, 3 ilägg
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6516 Matsalsgrupp 4st stolar + bord, 20-tal
412 6303 Matsalsgrupp 7 del, England, Bord + 2 karmar + 4 stolar
412 6171 Matsalsgrupp Ek, Carl Malmsten, 5 del
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6180 Matsalsgrupp rokokostil, 6 stolar + bord + 2 ilägg, mahogny
412 6282 Matsalsskåp Gustaviansk stil., längd: 114 , djup: 48 , höjd: 171
412 6162 Matservis C:a 55-del, KPM
412 6239 Matservisdelar 10-del, Kåge 'Tussilago' Gustavsberg
412 6646 Matservisdelar 68-del (några med skador)
412 6354 Matservisdelar ca 45 del, Gustafsberg, Fasan
412 4318 Matta hamadan, 198 x 124
412 5074 Matta orientalisk, 192x122
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6104 Matta orientalisk, Afghan, 163x220
412 4087 Matta orientalisk, Afghan, 210x300
412 6573 Matta orientalisk, Baluch, 130x195
412 6596 Matta orientalisk, galleri, Anatol, semi antik, 55x230
412 4511 Matta orientalisk, Hamadan, 119x192
412 6411 Matta orientalisk, Hamadan, 125x204
412 6412 Matta orientalisk, Hamadan, 136x205
412 6578 Matta orientalisk, Hamadan, 157x244
412 4389 Matta orientalisk, Kayseri, 90x273
412 6647 Matta orientalisk, Kerman Antik, 275x360 (skador)
412 6105 Matta orientalisk, Kerman, 300x410
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6526 Matta orientalisk, Meshed, 384x294
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6227 Matta orientalisk, Nain, 130x208
412 6101 Matta orientalisk, old Afghan, 180x224 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6581 Matta orientalisk, old Kerman, 200x300 (slitage)
412 6580 Matta orientalisk, P.Gabbeh, 135x180
412 4295 Matta orientalisk, Pakistan
412 4288 Matta orientalisk, Pakistan, 76x243
412 6063 Matta orientalisk, Semi-antik Kerman, 140x213 (slitage)
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6595 Matta orientalisk, Tabatabi 85x153, slitage
412 6228 Matta orientalisk, Täbriz, 100x167
412 6525 Matta orientalisk, Täbriz, 350x300 (slitage)
412 6421 Matta Semiantik Kerman, 130 x 223
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6166 Mattor 2st, Pakistan, 63x93 + 96x152
412 6409 Mattor 2st, Pakistan, 85x66 + 63x91
412 6553 Medalj 23 K, 15 gr
412 6098 Miniatyrer diverse vaser GN Höganäs etc
412 6608 Miniatyrvas (dds) Bernt Friberg, Gustavsberg, höjd: 7, 5
412 6072 Moccaservis 15 del
412 6545 Nattygsbord Ett par, 20-tal, bemålade, Stenskivor
412 4275 Ölglas 10 st+ askfat, E Höglund
412 6599 Oljemålning "Fors" Kjell Leander Abisko -49, 73x60
412 6585 Oljemålning "Grisslehamn" Folke Wson-Berg, 45x60
412 6586 Oljemålning "Grisslehamn" olke Wson-Berg, 45x60
412 6311 Oljemålning 'Tavernainteriör' 20x17 (målad på plåt)
412 6379 Oljemålning 1800-tal, Landskap med kvinna, 14 x 19
412 6091 Oljemålning 1800-tal, Läsande man, 45x40
412 6319 Oljemålning 1800-tal, Rastande sällskap, 50 x 60
412 6176 Oljemålning A. Dahl, 1919, landskap med kyrka, 61x88
412 6351 Oljemålning A.Synnerholm, Stockholmsmotiv, 46 x 55
412 6152 Oljemålning Anders A. Jönsson, magasin, 38x46
412 6236 Oljemålning Anshelm Dahl, 36x57
412 6591 Oljemålning Bertil Wahlberg, "St Tropez" 100x70
412 6248 Oljemålning Birger Ehnwall, viterdag i stadsskogen, 43-x52
412 6592 Oljemålning C Möller, "Blomstilleben", 70x64
412 6476 Oljemålning Carl Adelsköld, 1880, "Marin" 66x90
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6150 Oljemålning David Friefeldt, Gardasjön, 68 x 47, 1928
412 6377 Oljemålning E.Nuti, Landskap med träd, 6 x 8
412 6380 Oljemålning E.Nuti, Landskap med vattendrag, 6 x 8
412 6593 Oljemålning Elsa Mellais, 'Musicerande pojkar', 100x38
412 6410 Oljemålning Ester Holmer, -47, 61 x 51Blomsterstilleben
412 6108 Oljemålning Fiskare, Friedriksen, 40x55
412 4063 Oljemålning Fiskeläge, 27x36
412 6555 Oljemålning Frans Gard, "Solbelysta tallar2 64x80
412 6356 Oljemålning Grandin, Kust, 31 x 40
412 6407 Oljemålning Gunnar Hållander, Vitt stilleben, 45 x 54
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6589 Oljemålning Hamborn, 22x27
412 6094 Oljemålning Hans Osswald, 63x63
412 6556 Oljemålning Helis Rääf, 1956, 45x37
412 6557 Oljemålning Helis Rääf, 1957, 60x50
412 6110 Oljemålning Ivar Hjertqvist, landskap, 45x54
412 4251 Oljemålning Jan Rhodin, "Blomster" 50x70
412 6482 Oljemålning K.G Pehrson, "Blomstilleben" 32x35
412 6192 Oljemålning Katter, 19x25 (nyprod)
412 6610 Oljemålning Landskap med kor, F.W. Watts, 1870, 50x42
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6089 Oljemålning Landskap, 24x32
412 6037 Oljemålning M.Cedrik, "Stockholms motiv" 46x39
412 6511 Oljemålning Madonnan med barnet, 1700-tal 27x23
412 6090 Oljemålning Marin, 1800-tal, 27x37
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6480 Oljemålning Martin Emond, 38x55
412 6001 Oljemålning Olle Carlström, "Grön Klippa Bohuslän"77x100, ej ram
412 6097 Oljemålning Rolf Söderlund, 1966, Studie, 64x82
412 4142 Oljemålning Sign A Enqvist, 116x100
412 6481 Oljemålning Sign A Lenander, 54x44
412 6447 Oljemålning Sign AB 1881, Kustmotiv Californienm 21 x 26
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6093 Oljemålning Sign Nilsson, 60x50
412 6403 Oljemålning Sign OA, Hav, 90 x 117
412 6404 Oljemålning Sign OA, Kust, 90 x 117
412 6375 Oljemålning Sign OA, Solnedgång, 83 x 65
412 6345 Oljemålning Sign, Interiör, 50 x 40
412 4230 Oljemålning sign, Stilleben, 38 x 31
412 4523 Oljemålning sign. Flickporträtt 40x30
412 5648 Oljemålning sign. Oscar Törnå. 60x80
S�ldes inte (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6119 Oljemålning signerad, nakenstudie, 40x36
412 6056 Oljemålning Signerad-87, "Älgar" 50x70
412 6038 Oljemålning Signerad. "Änder" 40x56
412 6027 Oljemålning signerad. "Voodoodans" 54x74
412 6055 Oljemålning signerad. Hagström, 'Älgar' 50x61
412 6057 Oljemålning signerad.E.Sparre, 'Nakenmodell' 102x102
412 5635 Oljemålning Slädfärd. monogramsign. 62x92
412 6376 Oljemålning Thage Nordholm, "Eva", 65 x 56
412 6371 Oljemålning Thage Nordholm, "Innan utbrottet", 72 x 92
412 6372 Oljemålning Thage Nordholm, "kväll på Korsika", 74 x 93
412 1149 Oljemålning Tillskriven Juho Mäkelä 1913, bär signatur a tergo, 'Danskt landskap Helsingör' dedikation på baksidan. 38x48
412 6510 Oljemålning troligen Italien, Madonnan med barnet, 1700-tal, 26x20. Färgbortfall
412 4156 Oljemålning V Väärtnöu, 102x110
412 4007 Oljemålning W Gislander "Sträckand fåglar" 47x60
412 6425 Oljemålning Yeend King, "Landskap med kor" 41x67
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6594 Oljemålningar 2 st Elsa Mellais, "Blomsterflickor"
412 6588 Oljemålningar 2 st Karl Abel
412 6577 Oljemålningar 2 st. G. Johansson, fruktstilleben, 27x36
412 6558 Oljemålningar 2st, "Landskap"
412 6002 Oljemålningar 3 st Emil Hagström, oramade
412 6189 Oljemålningar 3 st, marina, 6x9, (nyprod)
412 6524 Ordnar 3st, Carl XVI-Gustaf 18K 15, 4 gr + Danmark silver + Norge
412 6470 Örhängen 1-par, Granater
412 5146 Orient mattor 2 st Old Kerman, 60x120
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6254 Öronlappsfåtölj+ fotpall
412 6574 Ostkupa + sifon
412 6275 Pall Fritz Hansen, 1981, Skinn
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6455 Parian Gustafsberg, pojke med hund, längd: 16, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6454 Parian Rörstrand, Pojke med Harpa, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 36
412 6446 Parti linnehandukar
412 6538 Parti nipper Bla silver
412 6533 Parti silver Bla Ströare
412 6534 Parti silver div
412 6442 Parti tenn div
412 6461 Parti vikter ca 50 st, olika
412 4473 Pastell Curt Carendi, barn med nalle, 49x31
412 6054 Pelarbord 1800-tal, björk, höjd: 80 (limmat ben)
412 4128 Pelarbord 1800-tal, höjd: 74
412 6431 Pelarbord 1890-tal, höjd: 76
412 6506 Pelarbord Design Carl malmsten, Dia. 80, höjd: 63
412 6238 Pelarbord Funkis, dia:105
412 4137 Piedestal med stenskivor, höjd: 85
412 6483 Piedestaler 1 par, (Nyprod), höjd: 100
412 6264 Piphylla + pipor, 1800-tal
412 6604 Pipor 2 st sjöskum resp rot
412 5252 Plafond Mässing/råglas, Dia60
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
412 6654 Plafond med prismor, Dia. 47
412 6140 Pokal + bägare, silver, höjd: 18 + 7 (graverade)
412 6527 Pokaler 5 del, 1700-tal, Silver/Ns, höjd: 4, 5 - 6
412 4179 Porslin 4-del, Kina [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6052 Praktvas England, höjd: 36, tidigt 1900-tal
412 6531 Punschkoppar 7 st, silver
412 6477 Ramar 1-par, sekelskifte, 43x34 innermått
412 6459 Rechaud 2 st, mässing / vitmetall, 1800-tal
412 6541 Ring 18k, 1974, Briljanter ca 0, 15 ct
412 6540 Ring 18k, 1974, Briljanter ca 0, 25ct
412 6518 Ringar 2st, 20+23K, 13gr
412 6554 Ringar 3st 18K, 18gr
412 6330 Rökbord Funkis, längd: 62, djup: 62, höjd: 62
412 3001 Sarab semi-antik, 98x309, jämnt sliten ställvis ngt hårdare. even wear partly heavier
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
412 3011 Sarough Semi-antik, 129x196, skör, bristningar, skadade kortsidor, jämnt ställvis hårdare slitage, fragile, minor holes, damaged ends, even partly heavier wear
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
412 6277 Sekretär 1800-tal, bemålad, längd: 100, djup: 53, höjd: 115
412 9424 Sekretär Sengust.stil, längd: 90, djup: 46, höjd: 102 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6445 Sekretärskåp 1800-tal, Senare bemålat, längd: 108 , djup: 53 , höjd: 201
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6209 Serveringsfat pläter
412 6276 Serveringsvagn
412 6547 Serveringsvagn Metall
412 6583 Servisdelar 4 st. Göteborg, " Göta original"
412 4150 Servisdelar Kunglig Dansk
412 6324 Sideboard Arild, Bra Bohag, ek, längd: 190, djup: 43, höjd: 78
412 6300 Sideboard England, längd: 145, djup: 50, höjd: 86
412 6648 Sideboard Florence Knoll för N.K, längd: 163, djup: 46, höjd: 66
412 6333 Sideboard teak, 2 del, längd: 130, djup: 40, höjd: 130
412 6381 Skål 1600-tal, Asien, dia:17 (nagg)
412 6663 Skål Eda, 1929, Dia. 20
412 6620 Skål Kina, diameter: 15, höjd: 8
412 4190 Skål Nuutajärvi, Dia. 21
412 6623 Skål Stig Lindberg, fajans, längd: 16
412 6030 Skål Stig Lindberg, gustavsberg studio, dia:16
412 6032 Skål + fat, kristall, skål Kosta dia:18
412 6009 Skål + vas Ståhlhane/Inger Persson
412 4189 Skål+ vas, keramik, Gustavsberg Studio, Sign BS
412 6532 Skålfat Tenn, 1827, Dia32
412 5525 Skänk Sent 1800-tal, längd: 120, djup: 52, höjd: 115, Bemålad
412 6312 Skåp 1800-tal, Empirestil, mahogny, längd: 62, djup: 48, höjd: 122
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4170 Skåp Allmoge, Omarbetat, 1800-tal, längd: 95, djup: 42, höjd: 140
412 5447 Skåp Björk, 1930-tal, NK, 82x40, höjd: 140
412 6290 Skåp Kina, bemålat, längd: 48, djup: 40, höjd: 102
412 5389 Skåpöverdel Barock, Bemålad, längd: 112, djup: 38, höjd: 132
412 6451 Skeppsur Schatz, Mässing, Dia18
412 6268 Skrivbord 1890-tal, ek, längd: 109, djup: 58, höjd: 77 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6174 Skrivbord 1890-tals stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 119, djup: 59, höjd: 77
412 6250 Skrivbord England, idegran, läderskiva, längd: 135, djup: 77, höjd: 78
412 6270 Skrivbord England, läderyta, längd: 150, djup: 90, höjd: 76
412 6417 Skrivbord England, längd: 138, djup: 76, höjd: 77
412 6106 Skrivbord trä
412 6088 Skrivbordslampor 1 par
412 6418 Skrivbordsstol Josef Frank, Nr 695
412 5039 Skrivbyrå 1800-tal, bemålad, längd: 84, djup: 43, höjd: 80
412 6103 Skrivschatull trä allmoge 1700-tal
412 6146 Skulptur Blomsterflicka, Gjutjärn, höjd: 90
412 6438 Skulptur David Wretling, Brons, Sittande pojke, A.Pettersson fud, höjd: 20
412 6358 Skulptur David Wretling, terrakotta 'Sittande kvinna', höjd: 23
412 6339 Skulptur Don Quijote, metall, på sockel, höjd: 40
412 6267 Skulptur Frank Olsson, På sockel, höjd: 27
412 6145 Skulptur Häst Gjutjärn, höjd: 81
412 6147 Skulptur Lejon, Gjutjärn, längd: 60
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6336 Skulptur metall, höjd: 32
412 6349 Skulpturer 2 st, "negresser", höjd: 22-24
412 6486 Slagbord 1700-tal
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6656 Slagbord 1800-tal, längd: 185
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6503 Slagbord Ek, längd: 126, djup: 90, höjd: 72
412 6462 Smörbytta "Pyro" Kåge, längd: 23
412 6522 Smycken 18k m.m, 32, 5 gr
412 6537 Smycken 18k, 33g
412 6612 Smycken 3 del, silver rubiner
412 6073 Smyckeskrin 1800-tal, björk, längd: 55, djup: 23, höjd: 32
412 6219 Sockerhacka
412 6535 Sockerskål Silver, Hedman, Empire
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6323 Soff/spelbord Vändbar skiva
412 5530 Soffa 1800-tal, Björkrot
412 6320 Soffa Carl Malmsten
412 6505 Soffa Funkis, Björkrot, längd: 200
412 6070 Soffa Gustaviansk stil
412 6327 Soffa Karl Johan-stil, Björk
412 4022 Soffa Mahogny,
412 6491 Soffa Nyrokoko
412 6642 Soffbord Butlers tray
412 4242 Soffbord Carl Malmsten, Ovalen, Åfors
412 6644 Soffbord Furu, Allmoge
412 6179 Soffbord Jason, Teak, längd: 98, djup: 74, höjd: 49
412 6299 Soffbord Kindt-Larsen, teak
412 6508 Soffbord med klaffar, Funkis, Björkrot, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6487 Soffbord med stenskiva, höjd: 51
412 6322 Soffgrupp 3 del, Bröderna Andersson, Soffa + 2 st fåtöljer
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 4362 Sparbössa emalj
412 4364 Sparbössa skolklassmodell, metall, m.ä. med nycklar
412 6428 Spegel 1920-tal, höjd: 118
412 6566 Spegel empire, höjd: 75
412 6218 Spegel förgylld, sekelskifte, 53x74
412 6622 Spegel Gust.stil, längd: 77
412 6670 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 47
412 4392 Spegel Nyrokoko, H 270
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6241 Spegel oval, höjd: 60
412 6169 Spegel+ konsol, 1890-tal, höjd: 168+52
412 6149 Spegelbyrå 1890-tal, längd: 100, djup: 47, höjd: 198
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6306 Spegelbyrå England, längd: 107, djup: 48, höjd: 151
412 6658 Spegelskänk 1800-tal,
412 4122 Speglar 1 par, Förgyllda, Gustaviansk stil, höjd: 48
412 6246 Staty gjutjärn, putti, höjd: 47, (nyprod)
412 6245 Staty sten, flicka, höjd: 55 (nyprod)
412 6625 Statyett Kina , 600/700-tal, höjd: 40 (skador)
412 6439 Statyett (dds) Nils Olsson, Vildsvin, terrakotta, -57, längd: 26, djup: 20
412 6118 Statyetter 2st, brons, 1st Skidåkare + "Mexikan" med gjutarstämpel Bergman
412 6609 Stengods 3 vaser bla. G Nylund, Saxbo
412 4437 Stickvapen Mexico, Benskaft
412 6123 Stolar 1 par, björk, 1800-tal
412 6156 Stolar 1 par, Gustaviansk stil
412 6159 Stolar 1 par, nyrokoko
412 6158 Stolar 1 par, nyrokoko
412 6643 Stolar 1 par, Nyrokoko
412 6287 Stolar 1 par, svart skinn + bord, Haimi, Kukkopuri, 1960-tal
412 6298 Stolar 2st, Robin Day
412 4485 Stolar 3 st skulpterade
412 4360 Stolar 3 st, Karl johan, Björk
412 6329 Stolar 4 st, Karl Johan-stil, Björk
412 6182 Stolar 4 st, Nyrokoko
412 6181 Stolar 4 st, Senempire,
412 6221 Stolar 4 st. svensk rokokostil
412 6232 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
412 6416 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
412 6521 Stolar Ett par, Gustavianska, provinsiella
412 6281 Sybord 1800-tal, mahogny, höjd: 75
412 6204 Sybord 1800-tal, valnöt, höjd: 74
412 6121 Syltkruka Höganäs, 25 l
412 6550 Syltkrukor 2+2
412 6042 Taburett Karl- Johan
412 6109 Tågdelar Märklin, Vagnar+lok+räls
412 6492 Takarmatur 3-tal, 3-armad
412 4143 Takarmatur Design Birgitta Flanders, Finland
412 6205 Takarmatur färgat glas, Orrefors, höjd: 21
412 6015 Takarmatur Jugend, höjd: 80
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 4377 Takarmatur Mässing
412 4359 Takarmatur PH, 'Charlottenborg', höjd: 30 dia:46
412 4358 Takarmatur PH, 'Charlottenborg', höjd: 30 dia:46
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
412 6022 Tallrikar 2st, Rörstrand 1800-tal, handmålade, troligtsvis Harald Almström
412 9391 Tallrikar 4 st, Meissen, Dia24, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6338 Tallrikar 6 st, Rörstrand
412 6630 Tallrikar 6 st. Kina (SK)
412 4233 Tallrikar (dds) 2 st, Stig Lindberg, Hötorget, Dia23
412 6496 Tegods 4 del KPM
412 6138 Telefon Beocom, B&O Bang & Olufsen
412 6292 Teservis 12 + 11 de. Kunglig Dansk
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
412 6321 Tidningsbord England
412 6544 Toilettebord 20-tal, bemålat + pall
412 6655 Trädgårdsurna Gjutjärn, Husqvarna No 1, höjd: 31
412 6201 Trädgårdsurnor 1 par, höjd: 61 (nyprod)
412 6127 Träskulptur "Elefant", höjd: 38
412 6457 Träskulpturer 10 st
412 6653 Träsnitt Japan, 35x23
412 6635 Träsnittt (dds) Bror Hjort, 170/310, 29x22
412 6659 Trumma med 1 par trummpinnar
412 6368 Tryck Harald Wiberg, "Sträckande svanar" 65x80
412 6200 Urnor 1 par, Metall, höjd: 26 (nyprod)
412 6341 Väggfotogenlampa
412 6406 Vägglampor 1-par, 30-tal
412 6398 Vägglampor 1-par, ledbara, inköpta på N.K, mässing
412 6107 Vägglystrar 1 par
412 6598 Vägglystrar 1 par, höjd: 45
412 6113 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 100
412 6397 Väggpendyl 1890-tal., höjd: 74
412 6348 Väggpendyl Sekelskifte, höjd: 95
412 6638 Väggpendyl + vägglampetter 1-par, pendyl med, höjd: 66
412 6222 Väggplåtar 1 par
412 6111 Väggur 1890-tal, höjd: 90
412 6273 Väggur 30-tal
412 6313 Väggur Förgyllt, höjd: 55
412 6258 Väggur höjd: 73
412 4151 Vas Bing & Grøndahl, höjd: 25
412 6378 Vas Chien-lung, 1700-tal, Kina, höjd: 17
412 4048 Vas Dresden, höjd: 30
412 6124 Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 27
412 6214 Vas Jugend, Vitmetall, glasinsats, höjd: 41
412 6619 Vas Kina, 17-1800-tal, höjd: 17
412 6665 Vas Orrefors, Sven Palmqvist, höjd: 16
412 6443 Vas Rörstrand, Stålhane, höjd: 35 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
412 6007 Vaser 1 par porslin 1900 ca, höjd: 25
412 6186 Vaser 1 par, jugendstil (Nyprod), höjd: 60
412 6164 Vaser 2 st. keramik
412 6626 Vaser 3st, Kina (den svarta med borrat hål i botten)
412 6031 Vaser 3st, Stålhane + Upsala-Ekeby (stålhane + 1st ekeby med skador)
412 6206 Vaser Ett par, 1895, Gustafsberg
412 6211 Vaser Ett par, Jugend, Wien, höjd: 22
412 6634 Vevgrammofon
412 6131 Vinglas 12+15 st, Johansfors
412 6215 Vinkanna Ns, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 31
412 6633 Vinkylare
412 6444 Vinkylare England, Harvest, höjd: 25
412 6305 Vitrinskåp England, längd: 77, djup: 30, höjd: 128
412 6309 Vitrinskåp England, längd: 89, djup: 29, höjd: 140
412 4333 Vitrinskåp sent 1800-tal, längd: 95, djup: 55, höjd: 205 (ommålat)
412 4417 Ytterfoder 1800-tal
412 6203 Ytterfoder Ett par, 1800-tal, Gustafsberg, höjd: 16
412 6185 Ytterfoder Ett par, Sekelskifte 1900, Gustafsberg, (äggformade), höjd: 22
412 6193 Ytterfoder Porslin, längd: 55 (nyprod)