Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 maj 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

412 6365  Affischer 4 st, Utställningsaffischer

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6016  Akvarell Laila Prytz, "Tjuruppfödare" 35x42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6401  Akvarell Nalle Werner, -57, Kvinna, 56 x 40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4273  Akvarell V.Aaltona, "Blomster" 66x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6559  Akvareller 2st, Holm, "Södermotiv" 15x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6568  Aladobformar 3st, antika, keramik

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6142  Amerikakoffert

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 4491  Ampel Glas, dia 34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6603  Ampel konstglas, dia 36

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6230  Ampel mässing, höjd: 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6114  Ampel Prismor, dia:42

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6520  Armband 18K, 23, 5 gr

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6469  Armband Granater

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6519  Armlänk 18K, 16, 4 gr

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6284  Årsur Kundo

412 6226  Bägare silver, höjd: 8 + teskedar, 7 st. silver, 1800-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6028  Bålskål vedgewood, dia:23

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6342  Banjo Nikawa

412 6197  Bankett Empirestil, (NYPROD)

412 6308  Barngarderob Art Déco-stil, England, längd: 76, djup: 44, höjd: 137

412 6548  Barnstol Trä

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4206  Barstolar 3 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6249  Bergèrer 1 par, 1800-tal, Gustavansk stil

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6005  Bestick silver och delvis NS

412 2601  Biblioteksbord 1910tal, ek 4 lådor, 110x90, höjd: 77

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6006  Blandteknik Hj Westerberg, Hamnstad i månsken, 30x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6078  Blåsinstrument 3 st

412 6187  Blåsinstrument Mässing

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6062  Blombord 2st, järn, höjd: 46+18 (nyprod.)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6579  Böcker 2 st. Europas Muséer + Bonniers Världsatlas

412 6079  Bokhylla Mahogny, längd: 130, djup: 25, höjd: 225

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6237  Bokhylleskåp  längd: 93, djup: 27, höjd: 88

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4399  Bokhylleskåp Funkis, längd: 120, djup: 27, höjd: 96

412 6212  Bonbonjär Äggformad, höjd: 22, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6220  Bonbonjär + lockurna, glas

412 6402  Bord med låda, Allmoge, längd: 85, djup: 55, höjd: 74

412 4227  Bord Tidigt 1900-tal, Ek, längd: 103, djup: 54, höjd: 85

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6083  Bordsfläkt M.Ä

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6183  Bordsfotogenlampa Elektrifierad, höjd: 88

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6452  Bordsfotogenlampor 2 st, 1800-tal

412 6010  Bordsklocka + hängare med spegel

412 6271  Bordslampa "Tuben", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, 1970-tal, plast, längd 74, höjd 40 cm

412 6279  Bordslampa (tidigare fotogen nu elektrifierad)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6173  Bordslampa Fd penselvas, Kina

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6391  Bordslampa Jugendstil

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6021  Bordslampa Kina

412 6390  Bordslampa Strindbergstyp

412 6343  Bordslampa Strindbergtyp

412 6243  Bordslampor 1 par, jugendstil

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6195  Bordslampor 1 par, Nyprod

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6640  Bordsur trä, sekelskifte, (skada), höjd: 23

412 6133  Brev + vykort, brev Första världskriget, vykort 20-talet

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6667  Bricka Jugend, Koppar, WMF, längd: 43

412 6125  Bricka Jugend, porslin/metall, längd: 53

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6280  Bricka Pläter, längd: 56

412 6546  Brickbord Porslin, längd: 97, djup: 52, höjd: 66 (skada)

412 6430  Brickbord Sekelskifte

412 6571  Brickbord sent 1800-tal, England, valnöt, längd: 85, djup: 55, höjd: 75

412 6628  Brickor 3 st. ns

412 6582  Broderad kelim old, 189x350 (slitage)

412 6048  Broderi 70x155, Rokokomotiv

412 4533  Brödkorg + 2 skålar nysilver

412 6449  Brödkorg Ns, Grand Hotel, Österberg, längd: 31

412 6536  Broscher 2 st, 18k, 7g

412 4327  Byrå 1800-tal, längd: 96, djup: 48, höjd: 99. gråmålad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 5334  Byrå 1890-tal, längd: 102, djup: 54, höjd: 93

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6489  Byrå 7-lådig, med stenskiva, höjd: 122 (nyprod)

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6115  Byrå Barockstil, ek, längd: 75, djup: 40, höjd: 67

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 5559  Byrå Gustaviansk stil, Mahogny, längd: 100, djup: 50, höjd: 85

412 6621  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 75, djup: 47, höjd: 79

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6278  Byrå Sekelskifte, grönmålad, längd: 83, djup: 564, höjd: 123

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6075  Byrå Stenskiva, längd: 75, djup: 43, höjd: 74

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6504  Byråar 1 par, nutida, 8 lådiga, längd: 40, djup: 44, höjd: 139

412 6160  Champagneglas 12+10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6058  Champagnekylare Tenn, höjd: 23 (bucklig fot)

412 6272  Chiffonjé 1800-tal, längd: 115, djup: 50, höjd: 130

412 6614  Cigarettmunstycke 14 k safirer, totalvikt 6, 2 g [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 4451  Cloissone 2 del, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6475  Collage Sture Nilsson, 1963, 40x58

412 4299  Colliers 3st, sötvattenspärlor, Kina, längd: 43

412 6066  Dalahästar 3 st,

412 6528  Damarmbandsur 18k, Totalvikt 36g, Certina

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6530  Damarmbandsur Guldarmband med doublespänne, Seiko, totalvikt 16g

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6448  Docka M.ä

412 6672  Dockservisdedlar diverse, + symaskin, m. ä

412 6289  Dokumentskåp  längd: 56, djup: 48, höjd: 92

412 6242  Dörrknackare 3 st.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6100  Dosor 7 st

412 6344  Dragspel Hagström, Walter special, i väska

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6422  Emaljfat Björnstad, Norge, dia:23

412 6120  Emmafåtöljer 1-par

412 6060  Etagebord 2st, järn, höjd: 74+46 (nyprod.)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6286  Étagère  höjd: 147

412 6029  Etsningar 4st, Tallberg, 16x12

412 6198  Fågelbad  höjd: 54 (nyprod)

412 6202  Fågelbad Gjutjärn, höjd: 54 (nyprod)

412 6244  Fågelbad på fot gjutjärn, höjd: 64 (nyprod.)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6408  Färgetsning  Roberto Matta, 94/99, Komposition, 40 x 54

412 6366  Färgetsning  salzer, 4/25, Komposition, 44 x 35

412 6084  Färglitografi 2 st, U Wahlberg

412 6405  Färglitografi  29/120, Ansikten, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 51 x 64, (ej glas)

412 6387  Färglitografi  A.Lanskoy, 62/100, 71 x 45, Komposition i grönt

412 6389  Färglitografi  A.Lanskoy, 62/100, 71 x 45, Komposition i rött

412 6632  Färglitografi  Amelin, 184/310, 51x40

412 6011  Färglitografi Bengt Böckman, husfasad, 90/199, 20x63

412 6240  Färglitografi  Evy Låås, 196/360, 54x73

412 6467  Färglitografi  Gösta Werner, -79, 19/75

412 6427  Färglitografi  Inger Sitter-75, Norge, 71x54

412 6153  Färglitografi  M. Pyk, 192/300, 32x26

412 6154  Färglitografi  M. Pyk, 25/300, 32x26

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6362  Färglitografi  Masson, 59/220, 51 x 38, Komposition

412 6155  Färglitografi Olofsson, komposition, 99/150, 52x23

412 4529  Färglitografi  Peter Freudenthal, 1982, A.P. till Tintin, 40x46

412 4344  Färglitografi  Peter Freudenthal, 25/50, 1974, 85x74

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6357  Färglitografi  Pignon, 97/116, -66,

412 6136  Färglitografi  Siri Derkert, 75/80, 50x65

412 6636  Färglitografi  Sven Jonsson, 274/300

412 6611  Färglitografi  Thage Nordholm 85/250, 50x62

412 4249  Färglitografi  Ulf Greder, 38/360, 55x61

412 6363  Färglitografi  van Dongen, Franskt stadsmotiv, 30 x 45

412 6393  Färglitografier  2 st Roberto Matta, 17 & 18/125, 56 x 70

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6396  Färglitografier  2 st, Roberto Matta, 15&16/125, 56 x 70

412 6392  Färglitografier  2 st, Roberto Matta, 19& 20/125, 56 x 70

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4276  Färglitografier  2st, Hugo Zuhr

412 4278  Färglitografier  2st, Hugo Zuhr

412 6641  Fästmanssoffa 1800-tal

412 6262  Fat  Pia Amsell, 40 x 40

412 6456  Fat + penselvas 1800 & 1900-tal

412 6067  Fåtölj Carl Malmsten "Farmor"

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6325  Fåtölj EFKA, Läder(krom), 60-tal

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6326  Fåtölj EFKA, Skinn, röd, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6331  Fåtöljer 1 par, 1930-tal

412 6552  Fickur 3st

412 4402  Figurin "Smed", höjd: 24

412 6440  Figurin Arabia, Skidåkare, höjd: 16, sign ajo

412 6353  Figurin Isbjörn, Bing & Grøndahl, längd: 34

412 6350  Figurin kronhjort, Tyskland, längd: 40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6213  Figurin Rosenthal, Drickande flicka, höjd: 15

412 6126  Figuriner  'Räv' Lisa Larson, längd: 15 + säl Lisa Larson, längd: 12 + "Mus" Kunglig Dansk, höjd: 4

412 6565  Figuriner 2 st. Kunglig Dansk , längd: 19 resp. 20

412 6523  Fingerborg 18k, 3, 3 gr, 1849

412 6036  Fiol Gabriel Gideon Frankrike stråke (strängar saknas, i delar)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6096  Fiol med stråke i låda

412 6077  Flintlåsgevär Orientaliskt

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 4215  Flygplansmodell på sockel av Duralmetall

412 6437  Fotoramar Div

412 6436  Frimärken Album med 30 block mm VM fotboll 1998

412 6435  Frimärken Äldre Europa 1 album

412 6434  Frimärken Samling Baltikum välbesatt album

412 6433  Frimärken Sverige, Oscar II 10+30 öre G V, 1939 10 öre B+C postfriska, Facit 3240:-

412 6432  Frimärken Sverige, vapenmärken mm Facit 4280:-

412 4372  Fruktfat (dds) Rörstrand, Sylvia Luechovius, Dia36

412 6293  Fruktskål Bvo Englund, Målerås, höjd: 20

412 6302  Garderobsskåp England, längd: 155, djup: 55, höjd: 195

412 6044  Gardiner Tiffany, 3st lufter med omtag

412 6144  Gjutjärnsurna  höjd: 178

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6087  Glas 3 del

412 6291  Glasservis c:a 35 del. Orrefors

412 6627  Golvlampa 1950-tal

412 6294  Golvlampa 30-tal

412 6274  Golvlampa 50-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6296  Golvlampa Alf Svensson för Bergbom & co 1956

412 6223  Golvlampa nutida

412 6269  Golvur 1800-tal, bemålat

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6584  Golvur e.g.s. Mora, höjd: 190

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6374  Golvvas 1800-tal, Kina, höjd: 46

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6495  Golvvas Kina, höjd: 42 (lagning)

412 6502  Golvvas Rörstrand, HB, höjd: 42

412 6017  Gouache  Anders Lindgren, "trädklunga" 48x58

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6543  Gouache signerad. "Spanska fiskare" 19x22

412 6361  Grafik 4st, 1800-tal, 23x17

412 6383  Grafiska blad 2 st, 1800-tal, Kolorerade, Fåglar, ca 13 x 16

412 6382  Grafiska blad 2 st, 1800-tal, Kolorerade, ryttare, ca 9 x 13

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4103  Grafiskt nblad Efter Picasso, 41x55

412 6471  Granatsmycken Diverse

412 6051  Gunghäst med hjul, plast, 50/60-tal

412 6539  Halsband Sekelskifte, (en sten saknas)

412 6569  Hjälm Andra världskriget

412 6334  Hörnbokhylla 50-tal, höjd: 190

412 6429  Hörnétagère  höjd: 123

412 5329  Hörnskåp Allmoge, längd: 73, djup: 45, höjd: 130

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6285  Hörnskåp Gustaviansk stil, höjd: 176

412 5319  Hörnväggskåp Vitrin, höjd: 87

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6134  Hurts Plast

412 6137  Ikon 1800-tal

412 6135  Ikon 1800-tal,

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6347  Ikon Grekland, (Sk), 30 x 20

412 6184  Jardiniere Gustafsberg, Majolica, längd: 42

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6460  Jordglob 20/30-tal, med kompassfot

412 6601  Jordglob m ä, höjd: 65 sk

412 6602  Jordglob med kompass, höjd: 55

412 6014  Kaffebestick 13-del, silver, K.A Andersson

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6130  Kaffegods 11-del, "Spisa ribb" Stig lindberg

412 6388  Kaffekanna med filter i porslin + pappersfilter, Melitta

412 6419  Kaffekanna+ gräddsnipa, N.S, Gust.stil

412 6165  Kaffeservis 3 del. silver

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6235  Karaff 30-tal, etsad dekor

412 6297  Karmstol 'Oxford chair' Arne Jacobsson (slitet tyg)

412 4090  Karmstol Barockstil

412 6086  Karmstol Jugend

412 6474  Karmstol Prototyp

412 6251  Karmstol rokokostil, idegran/läder, (sitsen skadad)

412 4305  Karmstol Sekelskifte, läderöverdel

412 6247  Karmstol Yngve Ekström, fätad sadelgjord

412 6485  Karmstolar 1 par+ bord, (nyprod)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 5165  Karmstolar 1 par, Jugend, Mahogny,

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6068  Karmstolar 1 par, Rokokostil

412 6631  Karmstolar 1-par, Karl-Johan stil

412 6567  Karotter m.m, N.S

412 6099  Kelim 115x315

412 6102  Kelim 160x335

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6020  Keramik 2-del Argenta 3-del Kåge (1st med skada)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6233  Kista 1700-tal, längd: 157

412 4390  Kista på benställning

412 6234  Klaffbord Bemålat, höjd: 76

412 6304  Klaffbord england, längd: 55, djup: 90, höjd: 74

412 6328  Klaffbord Karl Johan-stil, Björk

412 6450  Klockställ + Brevställ, Eskilstuna

412 6385  Konstaffischer 3 st, Matisse, Leger, & Chagall

412 4522  Kopparföremål diverse

412 4521  Kopparföremål diverse

412 6355  Krita  Nalle Werner, 12 x 26

412 6367  Krita  Nalle Werner, Dia20, komposition

412 6464  Krus Rörstrand, längd: 29

412 6065  Kryddburkar 1 par, Rörstrand

412 4287  Kuvertbord Ek, Fanérskada

412 4127  Lambord Sekelskifte, höjd: 78

412 6188  Lampbord 1 par, metall, höjd: 72 (nyprod)

412 6570  Lampbord 1800-tal, alm, höjd: 74

412 4313  Lampbord England, läderyta, höjd: 63

412 6488  Lampbord med låda stenskiva, höjd: 77

412 6263  Lampbord med låda, England, höjd: 59

412 6637  Lampor 1-par + terrin + kandelaber, tenn

412 6463  Lås 1700-tal

412 6288  Lavoar 1800-tal, avlutad furu, höjd: 82

412 6163  Leksaksbilar diverse

412 6043  Linne Diverse Dukar

412 4397  Linneskåp Mahogny, längd: 110, djup: 44, höjd: 158

412 6426  Litografi Harald Kihle 1946, Norge, 177/200, 65x37

412 4032  Litografi Ingegerd Torhamn, "Aurora" 64/70, 42x30

412 6335  Ljuskrona rokokostil, höjd: 60

412 6255  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 70

412 6400  Ljusplåt

412 6167  Ljusplåtar 1 par, mässing

412 6283  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 20

412 6080  Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 12

412 4277  Ljusstakar 1 par, Trä, Design Carl Malmsten, höjd: 23

412 6082  Ljusstakar 1 par, trä, höjd: 26

412 6129  Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 16

412 6116  Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 18

412 6441  Ljusstakar 12 del, byggbara, Nagel, Västtyskland

412 6196  Ljusstakar Ett par, ns, höjd: 26

412 6122  Lockurnor 2st, Kina

412 6177  Lodur Sekelskifte 1900, Linderoth, Stockholm, höjd: 124

412 6076  Luta [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6085  Lykta Mässing,

412 6295  Lykta Tidigt 1900-tal, smide, höjd: 75

412 6668  Magdeburgerdragspel

412 4502  Månbord 1 par, furu

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6340  Mandolin Crafton, Göteborg

412 6139  Mapp 2st grafiska blad, Peter Freudenthal

412 6047  Matbestick Hagamodell , 90-del, N.S

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6161  Matbestick N.S

412 6560  Matbestick N.S, i schatull

412 6046  Mätinstrument

412 6394  Mätinstrument Kartmätning, sekelskifte

412 6260  Matsalsbord 1890-tal, ek, höjd: 78

412 4425  Matsalsgrupp 13 del, England, Bord + 12 stolar, 3 ilägg

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6516  Matsalsgrupp 4st stolar + bord, 20-tal

412 6303  Matsalsgrupp 7 del, England, Bord + 2 karmar + 4 stolar

412 6171  Matsalsgrupp Ek, Carl Malmsten, 5 del

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6180  Matsalsgrupp rokokostil, 6 stolar + bord + 2 ilägg, mahogny

412 6282  Matsalsskåp Gustaviansk stil., längd: 114 , djup: 48 , höjd: 171

412 6162  Matservis C:a 55-del, KPM

412 6239  Matservisdelar 10-del, Kåge 'Tussilago' Gustavsberg

412 6646  Matservisdelar 68-del (några med skador)

412 6354  Matservisdelar ca 45 del, Gustafsberg, Fasan

412 4318  Matta hamadan, 198 x 124

412 5074  Matta orientalisk, 192x122

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6104  Matta orientalisk, Afghan, 163x220

412 4087  Matta orientalisk, Afghan, 210x300

412 6573  Matta orientalisk, Baluch, 130x195

412 6596  Matta orientalisk, galleri, Anatol, semi antik, 55x230

412 4511  Matta orientalisk, Hamadan, 119x192

412 6411  Matta orientalisk, Hamadan, 125x204

412 6412  Matta orientalisk, Hamadan, 136x205

412 6578  Matta orientalisk, Hamadan, 157x244

412 4389  Matta orientalisk, Kayseri, 90x273

412 6647  Matta orientalisk, Kerman Antik, 275x360 (skador)

412 6105  Matta orientalisk, Kerman, 300x410

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6526  Matta orientalisk, Meshed, 384x294

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6227  Matta orientalisk, Nain, 130x208

412 6101  Matta orientalisk, old Afghan, 180x224 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6581  Matta orientalisk, old Kerman, 200x300 (slitage)

412 6580  Matta orientalisk, P.Gabbeh, 135x180

412 4295  Matta orientalisk, Pakistan

412 4288  Matta orientalisk, Pakistan, 76x243

412 6063  Matta orientalisk, Semi-antik Kerman, 140x213 (slitage)

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6595  Matta orientalisk, Tabatabi 85x153, slitage

412 6228  Matta orientalisk, Täbriz, 100x167

412 6525  Matta orientalisk, Täbriz, 350x300 (slitage)

412 6421  Matta Semiantik Kerman, 130 x 223

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6166  Mattor 2st, Pakistan, 63x93 + 96x152

412 6409  Mattor 2st, Pakistan, 85x66 + 63x91

412 6553  Medalj 23 K, 15 gr

412 6098  Miniatyrer diverse vaser GN Höganäs etc

412 6608  Miniatyrvas (dds) Bernt Friberg, Gustavsberg, höjd: 7, 5

412 6072  Moccaservis 15 del

412 6545  Nattygsbord Ett par, 20-tal, bemålade, Stenskivor

412 4275  Ölglas 10 st+ askfat, E Höglund

412 6599  Oljemålning  "Fors" Kjell Leander Abisko -49, 73x60

412 6585  Oljemålning  "Grisslehamn" Folke Wson-Berg, 45x60

412 6586  Oljemålning  "Grisslehamn" olke Wson-Berg, 45x60

412 6311  Oljemålning 'Tavernainteriör' 20x17 (målad på plåt)

412 6379  Oljemålning 1800-tal, Landskap med kvinna, 14 x 19

412 6091  Oljemålning 1800-tal, Läsande man, 45x40

412 6319  Oljemålning 1800-tal, Rastande sällskap, 50 x 60

412 6176  Oljemålning A. Dahl, 1919, landskap med kyrka, 61x88

412 6351  Oljemålning A.Synnerholm, Stockholmsmotiv, 46 x 55

412 6152  Oljemålning  Anders A. Jönsson, magasin, 38x46

412 6236  Oljemålning  Anshelm Dahl, 36x57

412 6591  Oljemålning  Bertil Wahlberg, "St Tropez" 100x70

412 6248  Oljemålning  Birger Ehnwall, viterdag i stadsskogen, 43-x52

412 6592  Oljemålning  C Möller, "Blomstilleben", 70x64

412 6476  Oljemålning Carl Adelsköld, 1880, "Marin" 66x90

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6150  Oljemålning David Friefeldt, Gardasjön, 68 x 47, 1928

412 6377  Oljemålning  E.Nuti, Landskap med träd, 6 x 8

412 6380  Oljemålning  E.Nuti, Landskap med vattendrag, 6 x 8

412 6593  Oljemålning  Elsa Mellais, 'Musicerande pojkar', 100x38

412 6410  Oljemålning Ester Holmer, -47, 61 x 51Blomsterstilleben

412 6108  Oljemålning Fiskare, Friedriksen, 40x55

412 4063  Oljemålning Fiskeläge, 27x36

412 6555  Oljemålning  Frans Gard, "Solbelysta tallar2 64x80

412 6356  Oljemålning Grandin, Kust, 31 x 40

412 6407  Oljemålning  Gunnar Hållander, Vitt stilleben, 45 x 54

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6589  Oljemålning  Hamborn, 22x27

412 6094  Oljemålning  Hans Osswald, 63x63

412 6556  Oljemålning  Helis Rääf, 1956, 45x37

412 6557  Oljemålning  Helis Rääf, 1957, 60x50

412 6110  Oljemålning  Ivar Hjertqvist, landskap, 45x54

412 4251  Oljemålning  Jan Rhodin, "Blomster" 50x70

412 6482  Oljemålning  K.G Pehrson, "Blomstilleben" 32x35

412 6192  Oljemålning Katter, 19x25 (nyprod)

412 6610  Oljemålning Landskap med kor, F.W. Watts, 1870, 50x42

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6089  Oljemålning Landskap, 24x32

412 6037  Oljemålning  M.Cedrik, "Stockholms motiv" 46x39

412 6511  Oljemålning Madonnan med barnet, 1700-tal 27x23

412 6090  Oljemålning Marin, 1800-tal, 27x37

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6480  Oljemålning  Martin Emond, 38x55

412 6001  Oljemålning  Olle Carlström, "Grön Klippa Bohuslän"77x100, ej ram

412 6097  Oljemålning Rolf Söderlund, 1966, Studie, 64x82

412 4142  Oljemålning Sign A Enqvist, 116x100

412 6481  Oljemålning Sign A Lenander, 54x44

412 6447  Oljemålning Sign AB 1881, Kustmotiv Californienm 21 x 26

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6093  Oljemålning Sign Nilsson, 60x50

412 6403  Oljemålning  Sign OA, Hav, 90 x 117

412 6404  Oljemålning  Sign OA, Kust, 90 x 117

412 6375  Oljemålning  Sign OA, Solnedgång, 83 x 65

412 6345  Oljemålning Sign, Interiör, 50 x 40

412 4230  Oljemålning sign, Stilleben, 38 x 31

412 4523  Oljemålning sign. Flickporträtt 40x30

412 5648  Oljemålning sign. Oscar Törnå. 60x80

S�ldes inte (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6119  Oljemålning signerad, nakenstudie, 40x36

412 6056  Oljemålning Signerad-87, "Älgar" 50x70

412 6038  Oljemålning  Signerad. "Änder" 40x56

412 6027  Oljemålning signerad. "Voodoodans" 54x74

412 6055  Oljemålning  signerad. Hagström, 'Älgar' 50x61

412 6057  Oljemålning signerad.E.Sparre, 'Nakenmodell' 102x102

412 5635  Oljemålning Slädfärd. monogramsign. 62x92

412 6376  Oljemålning  Thage Nordholm, "Eva", 65 x 56

412 6371  Oljemålning  Thage Nordholm, "Innan utbrottet", 72 x 92

412 6372  Oljemålning  Thage Nordholm, "kväll på Korsika", 74 x 93

412 1149  Oljemålning  Tillskriven Juho Mäkelä 1913, bär signatur a tergo, 'Danskt landskap Helsingör' dedikation på baksidan. 38x48

412 6510  Oljemålning troligen Italien, Madonnan med barnet, 1700-tal, 26x20. Färgbortfall

412 4156  Oljemålning  V Väärtnöu, 102x110

412 4007  Oljemålning  W Gislander "Sträckand fåglar" 47x60

412 6425  Oljemålning Yeend King, "Landskap med kor" 41x67

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6594  Oljemålningar  2 st Elsa Mellais, "Blomsterflickor"

412 6588  Oljemålningar  2 st Karl Abel

412 6577  Oljemålningar 2 st. G. Johansson, fruktstilleben, 27x36

412 6558  Oljemålningar 2st, "Landskap"

412 6002  Oljemålningar  3 st Emil Hagström, oramade

412 6189  Oljemålningar 3 st, marina, 6x9, (nyprod)

412 6524  Ordnar 3st, Carl XVI-Gustaf 18K 15, 4 gr + Danmark silver + Norge

412 6470  Örhängen 1-par, Granater

412 5146  Orient mattor 2 st Old Kerman, 60x120

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6254  Öronlappsfåtölj+ fotpall

412 6574  Ostkupa + sifon

412 6275  Pall Fritz Hansen, 1981, Skinn

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6455  Parian Gustafsberg, pojke med hund, längd: 16, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6454  Parian Rörstrand, Pojke med Harpa, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 36

412 6446  Parti linnehandukar

412 6538  Parti nipper Bla silver

412 6533  Parti silver Bla Ströare

412 6534  Parti silver div

412 6442  Parti tenn div

412 6461  Parti vikter ca 50 st, olika

412 4473  Pastell Curt Carendi, barn med nalle, 49x31

412 6054  Pelarbord 1800-tal, björk, höjd: 80 (limmat ben)

412 4128  Pelarbord 1800-tal, höjd: 74

412 6431  Pelarbord 1890-tal, höjd: 76

412 6506  Pelarbord Design Carl malmsten, Dia. 80, höjd: 63

412 6238  Pelarbord Funkis, dia:105

412 4137  Piedestal med stenskivor, höjd: 85

412 6483  Piedestaler 1 par, (Nyprod), höjd: 100

412 6264  Piphylla + pipor, 1800-tal

412 6604  Pipor 2 st sjöskum resp rot

412 5252  Plafond Mässing/råglas, Dia60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

412 6654  Plafond med prismor, Dia. 47

412 6140  Pokal + bägare, silver, höjd: 18 + 7 (graverade)

412 6527  Pokaler 5 del, 1700-tal, Silver/Ns, höjd: 4, 5 - 6

412 4179  Porslin 4-del, Kina [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6052  Praktvas England, höjd: 36, tidigt 1900-tal

412 6531  Punschkoppar 7 st, silver

412 6477  Ramar 1-par, sekelskifte, 43x34 innermått

412 6459  Rechaud 2 st, mässing / vitmetall, 1800-tal

412 6541  Ring 18k, 1974, Briljanter ca 0, 15 ct

412 6540  Ring 18k, 1974, Briljanter ca 0, 25ct

412 6518  Ringar 2st, 20+23K, 13gr

412 6554  Ringar 3st 18K, 18gr

412 6330  Rökbord Funkis, längd: 62, djup: 62, höjd: 62

412 3001  Sarab semi-antik, 98x309, jämnt sliten ställvis ngt hårdare. even wear partly heavier

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

412 3011  Sarough Semi-antik, 129x196, skör, bristningar, skadade kortsidor, jämnt ställvis hårdare slitage, fragile, minor holes, damaged ends, even partly heavier wear

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

412 6277  Sekretär 1800-tal, bemålad, längd: 100, djup: 53, höjd: 115

412 9424  Sekretär Sengust.stil, längd: 90, djup: 46, höjd: 102 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6445  Sekretärskåp 1800-tal, Senare bemålat, längd: 108 , djup: 53 , höjd: 201

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6209  Serveringsfat pläter

412 6276  Serveringsvagn

412 6547  Serveringsvagn Metall

412 6583  Servisdelar 4 st. Göteborg, " Göta original"

412 4150  Servisdelar Kunglig Dansk

412 6324  Sideboard Arild, Bra Bohag, ek, längd: 190, djup: 43, höjd: 78

412 6300  Sideboard England, längd: 145, djup: 50, höjd: 86

412 6648  Sideboard Florence Knoll för N.K, längd: 163, djup: 46, höjd: 66

412 6333  Sideboard teak, 2 del, längd: 130, djup: 40, höjd: 130

412 6381  Skål 1600-tal, Asien, dia:17 (nagg)

412 6663  Skål Eda, 1929, Dia. 20

412 6620  Skål Kina, diameter: 15, höjd: 8

412 4190  Skål Nuutajärvi, Dia. 21

412 6623  Skål  Stig Lindberg, fajans, längd: 16

412 6030  Skål  Stig Lindberg, gustavsberg studio, dia:16

412 6032  Skål + fat, kristall, skål Kosta dia:18

412 6009  Skål + vas Ståhlhane/Inger Persson

412 4189  Skål+ vas, keramik, Gustavsberg Studio, Sign BS

412 6532  Skålfat Tenn, 1827, Dia32

412 5525  Skänk Sent 1800-tal, längd: 120, djup: 52, höjd: 115, Bemålad

412 6312  Skåp 1800-tal, Empirestil, mahogny, längd: 62, djup: 48, höjd: 122

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4170  Skåp Allmoge, Omarbetat, 1800-tal, längd: 95, djup: 42, höjd: 140

412 5447  Skåp Björk, 1930-tal, NK, 82x40, höjd: 140

412 6290  Skåp Kina, bemålat, längd: 48, djup: 40, höjd: 102

412 5389  Skåpöverdel Barock, Bemålad, längd: 112, djup: 38, höjd: 132

412 6451  Skeppsur Schatz, Mässing, Dia18

412 6268  Skrivbord 1890-tal, ek, längd: 109, djup: 58, höjd: 77 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6174  Skrivbord 1890-tals stil, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], längd: 119, djup: 59, höjd: 77

412 6250  Skrivbord England, idegran, läderskiva, längd: 135, djup: 77, höjd: 78

412 6270  Skrivbord England, läderyta, längd: 150, djup: 90, höjd: 76

412 6417  Skrivbord England, längd: 138, djup: 76, höjd: 77

412 6106  Skrivbord trä

412 6088  Skrivbordslampor 1 par

412 6418  Skrivbordsstol Josef Frank, Nr 695

412 5039  Skrivbyrå 1800-tal, bemålad, längd: 84, djup: 43, höjd: 80

412 6103  Skrivschatull trä allmoge 1700-tal

412 6146  Skulptur Blomsterflicka, Gjutjärn, höjd: 90

412 6438  Skulptur  David Wretling, Brons, Sittande pojke, A.Pettersson fud, höjd: 20

412 6358  Skulptur  David Wretling, terrakotta 'Sittande kvinna', höjd: 23

412 6339  Skulptur Don Quijote, metall, på sockel, höjd: 40

412 6267  Skulptur  Frank Olsson, På sockel, höjd: 27

412 6145  Skulptur Häst Gjutjärn, höjd: 81

412 6147  Skulptur Lejon, Gjutjärn, längd: 60

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6336  Skulptur metall, höjd: 32

412 6349  Skulpturer 2 st, "negresser", höjd: 22-24

412 6486  Slagbord 1700-tal

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6656  Slagbord 1800-tal, längd: 185

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6503  Slagbord Ek, längd: 126, djup: 90, höjd: 72

412 6462  Smörbytta "Pyro" Kåge, längd: 23

412 6522  Smycken 18k m.m, 32, 5 gr

412 6537  Smycken 18k, 33g

412 6612  Smycken 3 del, silver rubiner

412 6073  Smyckeskrin 1800-tal, björk, längd: 55, djup: 23, höjd: 32

412 6219  Sockerhacka

412 6535  Sockerskål Silver, Hedman, Empire

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6323  Soff/spelbord Vändbar skiva

412 5530  Soffa 1800-tal, Björkrot

412 6320  Soffa Carl Malmsten

412 6505  Soffa Funkis, Björkrot, längd: 200

412 6070  Soffa Gustaviansk stil

412 6327  Soffa Karl Johan-stil, Björk

412 4022  Soffa Mahogny,

412 6491  Soffa Nyrokoko

412 6642  Soffbord Butlers tray

412 4242  Soffbord Carl Malmsten, Ovalen, Åfors

412 6644  Soffbord Furu, Allmoge

412 6179  Soffbord Jason, Teak, längd: 98, djup: 74, höjd: 49

412 6299  Soffbord Kindt-Larsen, teak

412 6508  Soffbord med klaffar, Funkis, Björkrot, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6487  Soffbord med stenskiva, höjd: 51

412 6322  Soffgrupp 3 del, Bröderna Andersson, Soffa + 2 st fåtöljer

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 4362  Sparbössa emalj

412 4364  Sparbössa skolklassmodell, metall, m.ä. med nycklar

412 6428  Spegel 1920-tal, höjd: 118

412 6566  Spegel empire, höjd: 75

412 6218  Spegel förgylld, sekelskifte, 53x74

412 6622  Spegel Gust.stil, längd: 77

412 6670  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 47

412 4392  Spegel Nyrokoko, H 270

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6241  Spegel oval, höjd: 60

412 6169  Spegel+ konsol, 1890-tal, höjd: 168+52

412 6149  Spegelbyrå 1890-tal, längd: 100, djup: 47, höjd: 198

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6306  Spegelbyrå England, längd: 107, djup: 48, höjd: 151

412 6658  Spegelskänk 1800-tal,

412 4122  Speglar 1 par, Förgyllda, Gustaviansk stil, höjd: 48

412 6246  Staty gjutjärn, putti, höjd: 47, (nyprod)

412 6245  Staty sten, flicka, höjd: 55 (nyprod)

412 6625  Statyett Kina , 600/700-tal, höjd: 40 (skador)

412 6439  Statyett (dds) Nils Olsson, Vildsvin, terrakotta, -57, längd: 26, djup: 20

412 6118  Statyetter 2st, brons, 1st Skidåkare + "Mexikan" med gjutarstämpel Bergman

412 6609  Stengods 3 vaser bla. G Nylund, Saxbo

412 4437  Stickvapen Mexico, Benskaft

412 6123  Stolar 1 par, björk, 1800-tal

412 6156  Stolar 1 par, Gustaviansk stil

412 6159  Stolar 1 par, nyrokoko

412 6158  Stolar 1 par, nyrokoko

412 6643  Stolar 1 par, Nyrokoko

412 6287  Stolar 1 par, svart skinn + bord, Haimi, Kukkopuri, 1960-tal

412 6298  Stolar 2st, Robin Day

412 4485  Stolar 3 st skulpterade

412 4360  Stolar 3 st, Karl johan, Björk

412 6329  Stolar 4 st, Karl Johan-stil, Björk

412 6182  Stolar 4 st, Nyrokoko

412 6181  Stolar 4 st, Senempire,

412 6221  Stolar 4 st. svensk rokokostil

412 6232  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

412 6416  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

412 6521  Stolar Ett par, Gustavianska, provinsiella

412 6281  Sybord 1800-tal, mahogny, höjd: 75

412 6204  Sybord 1800-tal, valnöt, höjd: 74

412 6121  Syltkruka Höganäs, 25 l

412 6550  Syltkrukor 2+2

412 6042  Taburett Karl- Johan

412 6109  Tågdelar Märklin, Vagnar+lok+räls

412 6492  Takarmatur 3-tal, 3-armad

412 4143  Takarmatur Design Birgitta Flanders, Finland

412 6205  Takarmatur färgat glas, Orrefors, höjd: 21

412 6015  Takarmatur Jugend, höjd: 80

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 4377  Takarmatur Mässing

412 4359  Takarmatur PH, 'Charlottenborg', höjd: 30 dia:46

412 4358  Takarmatur PH, 'Charlottenborg', höjd: 30 dia:46

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

412 6022  Tallrikar 2st, Rörstrand 1800-tal, handmålade, troligtsvis Harald Almström

412 9391  Tallrikar 4 st, Meissen, Dia24, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6338  Tallrikar 6 st, Rörstrand

412 6630  Tallrikar 6 st. Kina (SK)

412 4233  Tallrikar (dds) 2 st, Stig Lindberg, Hötorget, Dia23

412 6496  Tegods 4 del KPM

412 6138  Telefon Beocom, B&O Bang & Olufsen

412 6292  Teservis 12 + 11 de. Kunglig Dansk

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

412 6321  Tidningsbord England

412 6544  Toilettebord 20-tal, bemålat + pall

412 6655  Trädgårdsurna Gjutjärn, Husqvarna No 1, höjd: 31

412 6201  Trädgårdsurnor 1 par, höjd: 61 (nyprod)

412 6127  Träskulptur "Elefant", höjd: 38

412 6457  Träskulpturer 10 st

412 6653  Träsnitt Japan, 35x23

412 6635  Träsnittt (dds) Bror Hjort, 170/310, 29x22

412 6659  Trumma med 1 par trummpinnar

412 6368  Tryck Harald Wiberg, "Sträckande svanar" 65x80

412 6200  Urnor 1 par, Metall, höjd: 26 (nyprod)

412 6341  Väggfotogenlampa

412 6406  Vägglampor 1-par, 30-tal

412 6398  Vägglampor 1-par, ledbara, inköpta på N.K, mässing

412 6107  Vägglystrar 1 par

412 6598  Vägglystrar 1 par, höjd: 45

412 6113  Väggpendyl 1890-tal, höjd: 100

412 6397  Väggpendyl 1890-tal., höjd: 74

412 6348  Väggpendyl Sekelskifte, höjd: 95

412 6638  Väggpendyl + vägglampetter 1-par, pendyl med, höjd: 66

412 6222  Väggplåtar 1 par

412 6111  Väggur 1890-tal, höjd: 90

412 6273  Väggur 30-tal

412 6313  Väggur Förgyllt, höjd: 55

412 6258  Väggur höjd: 73

412 4151  Vas Bing & Grøndahl, höjd: 25

412 6378  Vas Chien-lung, 1700-tal, Kina, höjd: 17

412 4048  Vas Dresden, höjd: 30

412 6124  Vas  Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 27

412 6214  Vas Jugend, Vitmetall, glasinsats, höjd: 41

412 6619  Vas Kina, 17-1800-tal, höjd: 17

412 6665  Vas Orrefors, Sven Palmqvist, höjd: 16

412 6443  Vas Rörstrand, Stålhane, höjd: 35 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

412 6007  Vaser 1 par porslin 1900 ca, höjd: 25

412 6186  Vaser 1 par, jugendstil (Nyprod), höjd: 60

412 6164  Vaser 2 st. keramik

412 6626  Vaser 3st, Kina (den svarta med borrat hål i botten)

412 6031  Vaser 3st, Stålhane + Upsala-Ekeby (stålhane + 1st ekeby med skador)

412 6206  Vaser Ett par, 1895, Gustafsberg

412 6211  Vaser Ett par, Jugend, Wien, höjd: 22

412 6634  Vevgrammofon

412 6131  Vinglas 12+15 st, Johansfors

412 6215  Vinkanna Ns, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 31

412 6633  Vinkylare

412 6444  Vinkylare England, Harvest, höjd: 25

412 6305  Vitrinskåp England, längd: 77, djup: 30, höjd: 128

412 6309  Vitrinskåp England, längd: 89, djup: 29, höjd: 140

412 4333  Vitrinskåp sent 1800-tal, längd: 95, djup: 55, höjd: 205 (ommålat)

412 4417  Ytterfoder 1800-tal

412 6203  Ytterfoder Ett par, 1800-tal, Gustafsberg, höjd: 16

412 6185  Ytterfoder Ett par, Sekelskifte 1900, Gustafsberg, (äggformade), höjd: 22

412 6193  Ytterfoder Porslin, längd: 55 (nyprod)