Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 april 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1176 4195  Armband 18k, Peru, Svenska importstämplar, längd: ca 19,5 cm, vikt: 31g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:10)

1176 8068  Armbandsur Ulysse Nardin, med armband, 18 k ca 58 gr brutto

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:14)

1176 8039  Blandteknik Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Ingens hundar, Bemålad färglitografi. Signerad, daterad 1968, motivet: 48x60 cm

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:37)

1176 8052  Dosa med lock Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Tenn och mässing. Diameter: 11 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:20)

1176 8048  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Stockholms slott, 40/450,39x59

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:05)

1176 8006  Fåtölj Mats Theselius (f. 1956), Sverige. "Aluminium Chair, 25th Anniversary", Källemo, 2015. No 32/199, armlän av vitsåpad ek, klädsel av vitt läder, nubuck. Märkt med metallplakett. Höjd 72 cm

S�ldes f�r 34.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:40)

1176 8002  Fickur Berthaud a Paris, 18k, Sent 1700-tal, urtavla i emalj, dekor med slipade rosenstenar. Diameter: 4

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:54)

1176 8001  Golvlampa omkring 1900, Morian, bemålad, glaskupa, elektrifierad

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:53)

1176 8015  Halsband 18k, Peru, 65g, Svenska importstämplar

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:13)

1176 8010  Herrarmbandsur IWC International Watch Company. Stål, automatic, diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:52)

1176 6355  Karmstolar ett par, Gustavianska provinsarbeten, 1700-tal

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:45)

1176 8045  Ljuskrona Oscariansk, höjd: ca 105

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:53)

1176 8013  Ljusstakar ett par. Skultuna, märkta ”Skultuna 1611 no 97”. Mässing, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:40)

1176 8023  Oljemålning Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. Motiv från Honfleur. Olja på duk, 33x50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:47)

1176 5239  Oljemålning Axel Borg, Mansporträtt, 1800-tal, 62x52

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:33)

1176 8011  Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Flicka. Olja på pannå, 34x28 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:18)

1176 8063  Oljemålning Erik Lamm (1880-1959), Sverige. Modell, duk på pannå, 80x73

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:13)

1176 8043  Oljemålning Flicka med kortlek, tillskriven Thomas Faed, 62x51

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:59)

1176 8041  Oljemålning Hanna Pauli (1864-1940), Sverige. Porträtt, påskrift a tergo, rengjord av konservator. Olja på duk, 43x35 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:34)

1176 8034  Oljemålning Johan Henrik Scheffel (1690-1781), Sverige. Tillskriven, föreställande Öfverste Christer Horn af Åminne (1672- 1746). Chef Åbo Läns Regemente. Olja på duk, 80x61. Registrerad och fotograferad av Svenska Porträttarkivet, Nationalmuseum

S�ldes f�r 55.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:12)

1176 8038  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Lena" signerad, pannå. 32x22

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:30)

1176 8027  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Naken Kvinna, signerad. Olja på pannå, 70x24

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:15)

1176 8025  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Tahiti, signerad. Olja på pannå, 51x17

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:14)

1176 8009  Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Landskap med väderkvarn, 31x40

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:08)

1176 8035  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Porträtt. Olja på duk, 80x61

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:01)

1176 8064  Oljemålning Romek Arpad, Stilleben, 54x67

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:46)

1176 8012  Oljemålning signerad Daubigny, "Le soir", se à tergo Frankrike, 1873,32x47

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:12)

1176 8055  Skrivbord med klaffar, mahogny, Etikettmärkt Johan Öman (mästare i ämbetet 1815-1833), Stockholm. Längd: 93+ 2 x28, djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:21)

1176 8008  Skulptur 1800-tal, Meissen, Amoriner, H19,5

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:16)

1176 8020  Skulptur Carin Nilsson (1884-1973), Sverige. "Kvinnlig gymnast", Herman Bergmans Konstgjuteri. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:00)

1176 8058  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare. Längd: 17, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 21:02)

1176 8017  Skulpturer Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Höna och Tupp, Venini, Murano. Etsad märkning "Venini Murano Italia". Glas, längd: 21 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:03)

1176 8049  Spegel Empire, 175x85 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:04)

1176 8056  Spegel Gustaviansk, otydlig hallstämpel, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:47)

1176 8061  Spegel Sengustaviansk, 167x84

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:37)

1176 8046  Stol Rokoko

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:15)

1176 8066  Taburetter ett par, Rokoko

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:06)

1176 8004  Tallrikar 2 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5-24

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:22)

1176 8067  Tallrikar 4 st, Famille bleu, Kina. 2 djupa, 2 flata tallrikar. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:43)

1176 8065  Tallrikar 9 st, Kina 1700-tal, Famille Rose & bleu

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:46)

1176 8018  Vas "Capello del dodge", Thomas Stearns (1936-2006), USA. Venini, Murano, ca 1962. Etsad märkning "Venini Murano Italia". Glas. Höjd: 14 cm. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 95.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:07)

1176 8016  Vas "Pezzato", Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 21:02)

1176 8054  Vas Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Orrefors, Expo. Signerad, daterad -63, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:09)