1176 4195 Armband 18k, Peru, Svenska importstämplar, längd: ca 19,5 cm, vikt: 31g
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:10)
1176 8068 Armbandsur Ulysse Nardin, med armband, 18 k ca 58 gr brutto
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:14)
1176 8039 Blandteknik Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Ingens hundar, Bemålad färglitografi. Signerad, daterad 1968, motivet: 48x60 cm
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:37)
1176 8052 Dosa med lock Estrid Ericson (1894-1981), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Tenn och mässing. Diameter: 11 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:20)
1176 8048 Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Stockholms slott, 40/450,39x59
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:05)
1176 8006 Fåtölj Mats Theselius (f. 1956), Sverige. "Aluminium Chair, 25th Anniversary", Källemo, 2015. No 32/199, armlän av vitsåpad ek, klädsel av vitt läder, nubuck. Märkt med metallplakett. Höjd 72 cm
S�ldes f�r 34.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:40)
1176 8002 Fickur Berthaud a Paris, 18k, Sent 1700-tal, urtavla i emalj, dekor med slipade rosenstenar. Diameter: 4
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:54)
1176 8001 Golvlampa omkring 1900, Morian, bemålad, glaskupa, elektrifierad
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:53)
1176 8015 Halsband 18k, Peru, 65g, Svenska importstämplar
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:13)
1176 8010 Herrarmbandsur IWC International Watch Company. Stål, automatic, diameter: 3,5 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:52)
1176 6355 Karmstolar ett par, Gustavianska provinsarbeten, 1700-tal
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:45)
1176 8045 Ljuskrona Oscariansk, höjd: ca 105
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:53)
1176 8013 Ljusstakar ett par. Skultuna, märkta ”Skultuna 1611 no 97”. Mässing, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:40)
1176 8023 Oljemålning Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. Motiv från Honfleur. Olja på duk, 33x50 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:47)
1176 5239 Oljemålning Axel Borg, Mansporträtt, 1800-tal, 62x52
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:33)
1176 8011 Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Flicka. Olja på pannå, 34x28 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:18)
1176 8063 Oljemålning Erik Lamm (1880-1959), Sverige. Modell, duk på pannå, 80x73
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:13)
1176 8043 Oljemålning Flicka med kortlek, tillskriven Thomas Faed, 62x51
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:59)
1176 8041 Oljemålning Hanna Pauli (1864-1940), Sverige. Porträtt, påskrift a tergo, rengjord av konservator. Olja på duk, 43x35 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:34)
1176 8034 Oljemålning Johan Henrik Scheffel (1690-1781), Sverige. Tillskriven, föreställande Öfverste Christer Horn af Åminne (1672- 1746). Chef Åbo Läns Regemente. Olja på duk, 80x61. Registrerad och fotograferad av Svenska Porträttarkivet, Nationalmuseum
S�ldes f�r 55.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:12)
1176 8038 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. "Lena" signerad, pannå. 32x22
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:30)
1176 8027 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Naken Kvinna, signerad. Olja på pannå, 70x24
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:15)
1176 8025 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Tahiti, signerad. Olja på pannå, 51x17
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:14)
1176 8009 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, Landskap med väderkvarn, 31x40
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:08)
1176 8035 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Porträtt. Olja på duk, 80x61
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 18:01)
1176 8064 Oljemålning Romek Arpad, Stilleben, 54x67
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:46)
1176 8012 Oljemålning signerad Daubigny, "Le soir", se à tergo Frankrike, 1873,32x47
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:12)
1176 8055 Skrivbord med klaffar, mahogny, Etikettmärkt Johan Öman (mästare i ämbetet 1815-1833), Stockholm. Längd: 93+ 2 x28, djup: 70 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:21)
1176 8008 Skulptur 1800-tal, Meissen, Amoriner, H19,5
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:16)
1176 8020 Skulptur Carin Nilsson (1884-1973), Sverige. "Kvinnlig gymnast", Herman Bergmans Konstgjuteri. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:00)
1176 8058 Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare. Längd: 17, höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 21:02)
1176 8017 Skulpturer Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Höna och Tupp, Venini, Murano. Etsad märkning "Venini Murano Italia". Glas, längd: 21 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:03)
1176 8049 Spegel Empire, 175x85 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:04)
1176 8056 Spegel Gustaviansk, otydlig hallstämpel, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:47)
1176 8061 Spegel Sengustaviansk, 167x84
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:37)
1176 8046 Stol Rokoko
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:15)
1176 8066 Taburetter ett par, Rokoko
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:06)
1176 8004 Tallrikar 2 st, dekor i famille rose, Kina, diameter: 22,5-24
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:22)
1176 8067 Tallrikar 4 st, Famille bleu, Kina. 2 djupa, 2 flata tallrikar. Diameter: 22,5 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:43)
1176 8065 Tallrikar 9 st, Kina 1700-tal, Famille Rose & bleu
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:46)
1176 8018 Vas "Capello del dodge", Thomas Stearns (1936-2006), USA. Venini, Murano, ca 1962. Etsad märkning "Venini Murano Italia". Glas. Höjd: 14 cm. Diameter: 14 cm
S�ldes f�r 95.000 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 20:07)
1176 8016 Vas "Pezzato", Fulvio Bianconi (1915-1996), Italien. Venini, Murano. Etsad märkning: Venini Murano Italia. Glas, etikettmärkt, 11x11, höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 21:02)
1176 8054 Vas Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Orrefors, Expo. Signerad, daterad -63, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 april 2018 19:09)