Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 juni 2003 18:30
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

248 4049  Akvarell 1800-tal, Sign R C, Pie de Penameda, (Eaux Bonnes), 46x33

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4002  Applikation (d) Isaac Grünewald, utförd 1923. sign. 400x550. Proviniens Tekniska Museet.

S�ldes f�r 45.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4041  Assietter 8 st, Kunglig Dansk

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4024  Blandteknik Thure Wallner, 19 x 15, Rådjur

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4043  Bok "Konsten" H W Jansson

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4017  Bordspendyl Empir, Dahlström, Stockholm, (sk)

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4032  Champagneglas 12 st, kristall,

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4015  Damskrivbord Louis XV-stil, L.84 D.50 H.113

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4052  Fåtöljer 1 par, Funkis

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4031  Figurin Sign Schliepstein, H.23

248 4021  Flygel Steinway & Sons New York, L.178

S�ldes f�r 24.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4022  Fruktskål på fot, 1800-tal, H.41

248 4013  Golvur 1800-tal, H.230

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4046  Hängskåp Allmoge, L.64 D.33 H.79

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4042  Kaffe/tegods Kunglig Dansk

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4025  Kakfat på fot, Meissen, H.16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4019  Kandelabrar Ett par, mässing, H.40

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4012  Ljuskrona  Rokokostil, H.80

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4011  Ljuskrona  Rokokostil, H.85

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4051  Ljusstakar 1 par, Empire, H.33

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4040  Ljusstakar 1 par, Mässing, Skultuna, H.28

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4047  Matsalsskåp Rokoko, L.112 D.50 H.201

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4007  Matta Orientalisk, 355 x 218

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4020  Oljemålning 1800-tal, Bär sign, landskap med figurer, 82x109

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4010  Oljemålning 1800-tal, Man på skottkärra, 31 x 39

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 3490  Oljemålning Bataljscen, 16-1700-tal 96x126

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4009  Oljemålning Sign A.Knoop, Triptykstudie, 23 x 34

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 8039  Oljemålning sign. O. Arborelius, Sorrento Capo di Monte. Gåva av Olof Arborelius till Sophie Jederholm 11/3 1888. 58x88

S�ldes inte (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4056  Pottskåp Rokoko, H77

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 8024  Ram barock, innermått 75x94

248 8022  Ram barock, innermått 75x94

248 4033  Ram med spegelglas, innermått 63x50

248 4036  Salongsbord Empire, Intarsia, (Skador), L.91 D.72 H.78

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4014  Salongsgrupp Louis XVI-stil, 5 del

S�ldes f�r 6.300 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4035  Såsslevar 1 par, Silver, 1850-tal

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4003  Sekretär 1700-tal, L.113 D.46 H.103

248 2013  Skål Stig Lindberg, Gustavsberg Studio, Dia 40

248 4001  Skålfat Ett par, 1800-tal, Kina

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4004  Skrivbyrå Björk, Intarsia, 1800-tal, L.102 D.46 H.95

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4018  Spegel + konsol, Förgylld 1800-tal

248 4023  Spegel av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758 - 1799) sign. IÅ. Sthlms Hallstämpel. Gustaviansk. H. 130

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4048  Spegel Empire, H.140

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4053  Spegel gustaviansk stil, nytt glas, H137

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4037  Statyett Gustavsberg, Parian, sk, H.55

248 4029  Stekfat Kina, blåvitt, L.30

248 4028  Stekfat Kina, Blåvitt, L.36

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4016  Taburetter 1 par, karl johan

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4039  Tallrikar 4 st, Kina, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4038  Tallrikar 5 st, Kina ca 1800

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4030  Tekanna Silver, London, H.11

248 4026  Tekök England, 1800-tal

248 4027  Terrin mede lock, Kina, O 1800, L.36, (lagad)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 8067  Trädgårdsurnor 1 par, gjutjärn, H48

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 juni 2003 18:30)

248 4044  Värja Ambassadörsvärja ?