492 5128 Blandteknik Erik Höglund (1932-1998), 'Svartväxling' 99/250, signerad 'Erik Hölglund -88'
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)
492 5080 Bordslampa 1 par, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, grönt glas, höjd inkl lamphållare: 40 cm, sign. H 770-325 samt pappersetikett
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:48)
492 5081 Brännvinskaraffer Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, klart glas, (höjd: 24 cm (signerad H 1946 / 220) & (höjd: 9 cm, etikett Erik Höglund Boda, samt sign B . L )
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:52)
492 5194 Fat 2 st. Erik Höglund (1932-1998), 'pojke & flicka', längd: 25 + 18
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:34)
492 5110 Fat 3 st, Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:40)
492 5069 Fat Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brunt glas, diameter 32 cm, signerat H 958/330
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:32)
492 5153 Figur (dds) glas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, ofärgat glas, 12 x 6 x 4, 5 cm, sign "Boda H 200"
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:43)
492 5038 Glas 18 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, bruna, 4 x hög mugg 17, 5 cm, 6 x stor mugg höjd 10 cm sign 'H 9' en mugg med originaletikett 'BODA Sweden Erik Höglund (1932-1998)', 8 x snapsglas höjd 9, 5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:18)
492 5125 Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, grönt glas, höjd: 12 cm och 17 cm. Sign: H 957/130 resp otydl sign
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:43)
492 5158 Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, grönt glas, höjd: 15 resp, 17 cm, sign: H 938/140 resp, H 937/100
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:54)
492 5151 Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefmotiv man (blå) och kvinna (grön), 24, 5 x 12, 5 cm sign 'H 373' och 18 x 12 sign 'H 872'
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:41)
492 5061 Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, röda med dekorrand, skål på fot höjd 15, 5 cm, diameter 15 cm, signerad: 'H 807 / 150'. Pokal, höjd 17, 5 cm sign 'H 956 / 160'
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:17)
492 5135 Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, röda, skål på fot höjd 15, 5 cm sign H 867/150, glas på fot höjd 17, 5 cm sign H 956/160
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:59)
492 5149 Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, turkos, skål diameter 15, 5 cm sign "H 1051/155", kanna med handtag höjd 11, 5 cm sign "H 1588/50"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:39)
492 5088 Glas 2 del, tillbringare och vas, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1960-tal, orangea glas. Tillbringare:, höjd: 17, sign: H 1588/100. Vas:, höjd: 9 cm, signerad: H 1654/85
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:21)
492 5018 Glas 2 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefmönster naken kvinna, ofärgat resp grönt glas, 17, 5 x 12 cm, signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:38)
492 5019 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) , Boda Glasbruk 1950-tal, blått glas, vas höjd 13, 5 cm sign H 832 / 140, på fot höjd 12 cm sign H 852 / 98, vas höjd 7 cm
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:39)
492 5107 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, blått glas, höjd: 20 cm, 17 cm resp 14 cm. Sign: H 729/211, H 987/160 resp. H 859/140
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:27)
492 5120 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, orangea, höjd: 9 cm, 9 cm samt 12 cm. Sign: H 957/90, H 918/105 samt 1 med oläslig signatur
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:31)
492 5024 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, bruna med reliefdekor, vas höjd 20, 5 cm sign "Boda H 761 / 225", vas x 2 höjd 15, 5 cm sign "H 982 / 150"
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:46)
492 5023 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brunt glas vid fat på fot diameter 21, 5 cm, höjd 10, 5 cm, signerad: "H 959 / 210", fat x 2 diameter 21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:43)
492 5140 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gråtonat glas, vas höjd 14 cm sign 'H 832/140' originaletikett 'Erik Höglund (1932-1998)', fat diameter 18 cm sign 'H 958/175', skål diameter 9, 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:29)
492 5132 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gula (gulorange), kanna höjd 12 cm, vas höjd 7, 5 cm, vas höjd 7, 5 cm signerad: "H 1657 / 65"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:02)
492 5045 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gulorange, vas höjd 12 cm sign H 918/105, 2 fat diameter 20 cm sign H 1617/125
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:22)
492 5030 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, lila, skål diameter 18 cm sign "H 2222 / 18", kanna höjd 14, 5 cm signerad: "H 2254 / 75", skål med öron diameter 15, 5 cm sign " H 2260 / 110"
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:55)
492 5017 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, orange och röd, höjd och diameter 12 cm, signerad: 'H 1054 / 130', vas höjd 9 cm sign 'H 1054 / 85', liten skål röd höjd 5 cm sign ' H 961 / 60'
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:37)
492 5022 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, orange, vas höjd 11 cm sign ¹H 957 / 111¹ originaletikett ¹BODA Sweden Erik Höglund (1932-1998)¹, vas höjd 12 cm sign 'H 1054 / 130', kanna höjd 12 cm sign 'H 1588 / 50'
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:42)
492 5027 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, blått glas, skål diameter 17, 5 cm, burk med trälock höjd 16 cm signerad H 827 / 155, skål diameter 12 cm signerad H 957 / 125
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:49)
492 5028 Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, brunt glas, vas höjd 21, 5 cm signerad H 729 / 210, vas höjd 14 cm, vas höjd 16, 5 cm signerad H 765 / 170
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:50)
492 5134 Glas 4 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, kanna blå sign H 1283, vas brun höjd 12, 5 cm sign H 525/130, kanna brun originaletikett "BODA Boda Sweden Erik Höglund (1932-1998)", brunt glas med relief
492 5046 Glas 4 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefdekor tjur, turkos, gul, grön och brun, diameter 7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:23)
492 5010 Glas 5 del, Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:34)
492 5127 Glas 5 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, höjd: 9 cm, 11 cm, 13 cm, 13 cm, 13 cm. Sign H 681/95, BODA H 1285, H 846/120, H 506/160 samt H 525/130
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:48)
492 5044 Glas 5 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefmönster Gnu? Get?, runda och fyrkantiga i grönt blått och brunt, diameter 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:40)
492 5054 Glas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brunt glas, diameter 39, 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:59)
492 5186 Glasskulpturer 2 st. Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 15
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:44)
492 5179 Kandelaber (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda 50-tal, Guldmålat smide, höjd: 38 (märkt Boda under var ljushållare)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2007 15:06)
492 5102 Kandelaber (dds) tre-armad, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, smide/ blått och klart glas, höjd: 30 cm, signerad BODA
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)
492 5034 Kanna + glas (dds) 10 del, Erik Höglund (1932-1998) kanna + ölglas + snapsglas
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:08)
492 5040 Karaff & snapsglas (dds) karaff och fyra snapsglas, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, klarglas, kvadratisk form, dekor med tjurhuvud i reliefring, höjd 18, 5 cm, signerad: 'H 1190', märkt med sliten etikett: 'BODA Boda Sweden Erik Höglund (1932-1998)'
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:24)
492 5095 Karaff (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, klart glas, sigill, höjd: 24 cm, sign: BODA H 179
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:49)
492 5026 Karaff (dds) med relief Tjur, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, ofärgat glas, höjd ca 15 cm, sig Boda 210, korkpropp med metall
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:47)
492 5196 Karaffer (dds) 3 st. Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:36)
492 5097 Konstglas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, grönt glas, fat resp, vas på fot. Fat: h: 12 cm, diameter: 34 cm, (osign). Vas:, höjd: 20 cm, signerad: H 956/200
492 5094 Konstglas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, orange glas, höjd: 9 cm & 13 cm & 14 cm, signerade: H 952/80, H 1643/130, H 1657/130
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:44)
492 5184 Konstglas 4 del. Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:31)
492 5174 Konstglas 4 del. Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:09)
492 5007 Konstglas 5 del, Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:06)
492 5185 Konstglas 5 del. Erik Höglund (1932-1998), Boda
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:41)
492 5012 Konstglas 6 del, Erik Höglund (1932-1998)
492 5100 Konstglas ansikte/flaska, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, klart/persikofärgat glas, höjd: 25 cm, signerad: 'H 1648 UNIK'
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:01)
492 5036 Konstglas Erik Höglund. "Tjur", Strömbergshyttan. Signerad "EH 1993". Skulptur i polykrom dekor av tjuransikte i underfångsglas. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:26)
492 5181 Konstglas kakfat Erik Höglund (1932-1998) + skål sign S Gellerstedt, höjd: ca 12
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:14)
492 5117 Ljuskrona (dds) för 6 ljus, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, blått och klart glas och smide, diameter: ca 37 cm, höjd: 32 cm + krokar (3 ingår)
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)
492 5189 Ljusstakar 1 par, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:04)
492 5193 Ljusstakar 1 par, Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 16
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:05)
492 5133 Ljusstakar 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, 3-armade, metall med brunfärgat och ofärgat glas, höjd 30 cm, märkta Boda
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:03)
492 5039 Ljusstakar 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, metall med blåtonat och ofärgat glas, höjd 21 cm, märkta Boda
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:23)
492 5087 Ljusstakar ett par, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, blått glas och metall, höjd: 19 cm, signerade Boda
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)
492 5062 Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, 3-armad metall och hängen av ofärgat glas, höjd 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:00)
492 5130 Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, 3-armade, metall och ofärgat glas, höjd 21, 5 cm, märkta Boda
492 5031 Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, metall och hängen av ofärgat glas, höjd 41, 5 cm
492 5008 Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Smide/glas, för tre ljus, höjd: 26 cm
492 5157 Muggar 5 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, brunt glas
492 5098 Ölglas 6 st, Erik Höglund för Boda Glasbruk, brunt glas, sigill, några med BODA-etikett, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:00)
492 5001 Ölglas 8 st, Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:25)
492 5009 Ölglas + snapsglas 6 + 6 del, Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:32)
492 5172 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998) -91, "Enbent", 31x41
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:36)
492 5175 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), -95, bollar, 22x27
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)
492 5169 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), fot, 22x17
492 5198 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), hästar. Signerad E Höglund, 33x24 cm, olja på pannå, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50 talet av säljarens mormor och morfar
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:28)
492 5191 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998). Olja på duk 84 x 33 cm, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50-talet av säljarens mormor och morfar. (Enligt mormorderns uppgift föreställer den större målningen Höglunds barn i en lägenhet i Gamla Stan i Stockholm.)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:24)
492 5183 Oljemålning Erik Höglund, "Röda havet", (1932-1998), -87, 46x38
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:29)
492 5176 Oljemålningar 2 st. Erik Höglund (1932-1998), landning, 38x46 + 24x33
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)
492 5050 Pall (dds) 'TH 503' Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, flätad sits, grön sadelgjord, längd 53 cm
492 5025 Pall (dds) 'TH 503' Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, flätad sits, röd sadelgjord, längd 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:58)
492 5035 Pluntor (dds) 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 14, 5-16
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:28)
492 5195 Pluntor (dds) 4 st. Erik Höglund (1932-1998)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:36)
492 5156 Pokal (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, rött glas, höjd: 16, något otydl sign
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:50)
492 5091 Pokaler (dds) 2 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, brunt resp grönt glas, (H. 28 cm, osign) samt (H. 23 cm, signerad: H 956/250
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:35)
492 5015 Pokaler (dds) 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, brunt glas, vas höjd 24, 5 cm, vas höjd 17 cm signerad H 956 / 160
492 5073 Relief (dds) 5 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brun blå gul och turkos glas med kattmotiv, diameter 9 cm, den gula med etikett 'BODA Boda Sweden Erik Höglund (1932-1998)'
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:06)
492 5064 Relief (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, grönt glas, 25 x 18 x 3 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:16)
492 5063 Reliefer (dds) 2st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, ofärgat glas, 24, 5 x 12 resp 18 x 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:14)
492 5197 Reliefer (dds) 8 st. Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk
492 5141 Reliefplatta (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, blåttt glas, päronformad med kubistisk man, höjd 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:00)
492 5136 Reliefplatta (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, rödorange, päronformad med kram (?), höjd 25 cm, sign "H 866/23"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:24)
492 5096 Skål Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, 1950-60-tal, blått glas, H: 12 cm, cia. 22 cm, signerad H 1680/220 samt pappersetikett
492 5066 Skål Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gråtonat glas, diameter 21, 5 cm, sign 'H 680/220'
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:59)
492 5084 Skål Erik Höglund (1932-1998) för Boda, klart glas, höjd: 14 cm, sign. Boda H 2041
492 5079 Skål på fot (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, blått glas, höjd: 22 cm, H 1280/300
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:43)
492 5083 Skål på fot (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, grönt glas, höjd: 22 cm, diameter: 25 sign. h 862/250
492 5060 Spegel (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Eriksmålaglas, Eriksmåla, Sverige 1950-tal, blåmålad, med turkosa inslag, bred fururam, horisontellt vågsågad, 97 x 56 cm
492 5021 Taburett (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: 'BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)'
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:01)
492 5121 Takarmatur (dds) Erik Höglund (1932-1998), 1960-tal, glas ochmetall, bredd: 48 cm, djup: 15 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:43)
492 5014 Tallrikar (dds) 6 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, blått glas, diameter ca 20 cm, signerad H 958 / 175
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:30)
492 5105 Vägglampett och ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, blått och klart glas och smide, totalhöjd: 35 cm samt ljusstake i klart glas och messing, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:23)
492 5129 Vägglampor ett par, Erik Höglund (1932-1998), koppar/glas
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:01)
492 5124 Vas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, 1950-tal, blågrått glas, höjd: 23, sign H 579/240
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:42)
492 5145 Vas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, blågrön med pärlemorskimmer, höjd 26, 5 cm, sign "Boda H 517 Höglund"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:36)
492 5048 Vas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige, 1950-tal, gul, höjd 21 cm, signerad H 1651/200
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:28)
492 5003 Vas Erik Höglund (1932-1998), 1990, Med dedikation i botten, Strömbergshyttan, höjd: 23, Reliefstämpel med Oxe i midjan
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:48)
492 5171 Vas Erik Höglund (1932-1998), blågrått glas, höjd: 16 cm
492 5188 Vas Erik Höglund (1932-1998), höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:51)
492 5178 Vaser 1 par, Erik Höglund (1932-1998) för strömbergshyttan, höjd: 16
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:13)
492 5068 Vaser 2 st Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1992, grön höjd 23 cm sign "E. Höglund -92", blå¨höjd 10 cm sign "E. Höglund -92"
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:02)
492 5077 Vaser 5 del, Erik Höglund (1932-1998), rött, brunt och gult glas
492 5182 Vaser Erik Höglund (1932-1998), höjd: 11.5 - 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:19)