Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 oktober 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

492 5128  Blandteknik Erik Höglund (1932-1998), 'Svartväxling' 99/250, signerad 'Erik Hölglund -88'

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)

492 5080  Bordslampa 1 par, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, grönt glas, höjd inkl lamphållare: 40 cm, sign. H 770-325 samt pappersetikett

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:48)

492 5081  Brännvinskaraffer Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, klart glas, (höjd: 24 cm (signerad H 1946 / 220) & (höjd: 9 cm, etikett Erik Höglund Boda, samt sign B . L )

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:52)

492 5194  Fat 2 st. Erik Höglund (1932-1998), 'pojke & flicka', längd: 25 + 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:34)

492 5110  Fat 3 st, Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:40)

492 5069  Fat Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brunt glas, diameter 32 cm, signerat H 958/330

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:32)

492 5153  Figur (dds) glas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, ofärgat glas, 12 x 6 x 4, 5 cm, sign "Boda H 200"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:43)

492 5038  Glas 18 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, bruna, 4 x hög mugg 17, 5 cm, 6 x stor mugg höjd 10 cm sign 'H 9' en mugg med originaletikett 'BODA Sweden Erik Höglund (1932-1998)', 8 x snapsglas höjd 9, 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:18)

492 5125  Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, grönt glas, höjd: 12 cm och 17 cm. Sign: H 957/130 resp otydl sign

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:43)

492 5158  Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, grönt glas, höjd: 15 resp, 17 cm, sign: H 938/140 resp, H 937/100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:54)

492 5151  Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefmotiv man (blå) och kvinna (grön), 24, 5 x 12, 5 cm sign 'H 373' och 18 x 12 sign 'H 872'

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:41)

492 5061  Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, röda med dekorrand, skål på fot höjd 15, 5 cm, diameter 15 cm, signerad: 'H 807 / 150'. Pokal, höjd 17, 5 cm sign 'H 956 / 160'

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:17)

492 5135  Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, röda, skål på fot höjd 15, 5 cm sign H 867/150, glas på fot höjd 17, 5 cm sign H 956/160

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:59)

492 5149  Glas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, turkos, skål diameter 15, 5 cm sign "H 1051/155", kanna med handtag höjd 11, 5 cm sign "H 1588/50"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:39)

492 5088  Glas 2 del, tillbringare och vas, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1960-tal, orangea glas. Tillbringare:, höjd: 17, sign: H 1588/100. Vas:, höjd: 9 cm, signerad: H 1654/85

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:21)

492 5018  Glas 2 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefmönster naken kvinna, ofärgat resp grönt glas, 17, 5 x 12 cm, signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:38)

492 5019  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) , Boda Glasbruk 1950-tal, blått glas, vas höjd 13, 5 cm sign H 832 / 140, på fot höjd 12 cm sign H 852 / 98, vas höjd 7 cm

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:39)

492 5107  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, blått glas, höjd: 20 cm, 17 cm resp 14 cm. Sign: H 729/211, H 987/160 resp. H 859/140

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:27)

492 5120  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, orangea, höjd: 9 cm, 9 cm samt 12 cm. Sign: H 957/90, H 918/105 samt 1 med oläslig signatur

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:31)

492 5024  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, bruna med reliefdekor, vas höjd 20, 5 cm sign "Boda H 761 / 225", vas x 2 höjd 15, 5 cm sign "H 982 / 150"

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:46)

492 5023  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brunt glas vid fat på fot diameter 21, 5 cm, höjd 10, 5 cm, signerad: "H 959 / 210", fat x 2 diameter 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:43)

492 5140  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gråtonat glas, vas höjd 14 cm sign 'H 832/140' originaletikett 'Erik Höglund (1932-1998)', fat diameter 18 cm sign 'H 958/175', skål diameter 9, 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:29)

492 5132  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gula (gulorange), kanna höjd 12 cm, vas höjd 7, 5 cm, vas höjd 7, 5 cm signerad: "H 1657 / 65"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:02)

492 5045  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gulorange, vas höjd 12 cm sign H 918/105, 2 fat diameter 20 cm sign H 1617/125

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:22)

492 5030  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, lila, skål diameter 18 cm sign "H 2222 / 18", kanna höjd 14, 5 cm signerad: "H 2254 / 75", skål med öron diameter 15, 5 cm sign " H 2260 / 110"

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:55)

492 5017  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, orange och röd, höjd och diameter 12 cm, signerad: 'H 1054 / 130', vas höjd 9 cm sign 'H 1054 / 85', liten skål röd höjd 5 cm sign ' H 961 / 60'

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:37)

492 5022  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, orange, vas höjd 11 cm sign ¹H 957 / 111¹ originaletikett ¹BODA Sweden Erik Höglund (1932-1998)¹, vas höjd 12 cm sign 'H 1054 / 130', kanna höjd 12 cm sign 'H 1588 / 50'

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:42)

492 5027  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, blått glas, skål diameter 17, 5 cm, burk med trälock höjd 16 cm signerad H 827 / 155, skål diameter 12 cm signerad H 957 / 125

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:49)

492 5028  Glas 3 del, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, brunt glas, vas höjd 21, 5 cm signerad H 729 / 210, vas höjd 14 cm, vas höjd 16, 5 cm signerad H 765 / 170

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:50)

492 5134  Glas 4 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, kanna blå sign H 1283, vas brun höjd 12, 5 cm sign H 525/130, kanna brun originaletikett "BODA Boda Sweden Erik Höglund (1932-1998)", brunt glas med relief

492 5046  Glas 4 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefdekor tjur, turkos, gul, grön och brun, diameter 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:23)

492 5010  Glas 5 del, Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:34)

492 5127  Glas 5 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, höjd: 9 cm, 11 cm, 13 cm, 13 cm, 13 cm. Sign H 681/95, BODA H 1285, H 846/120, H 506/160 samt H 525/130

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:48)

492 5044  Glas 5 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, reliefmönster Gnu? Get?, runda och fyrkantiga i grönt blått och brunt, diameter 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:40)

492 5054  Glas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brunt glas, diameter 39, 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:59)

492 5186  Glasskulpturer  2 st. Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:44)

492 5179  Kandelaber (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda 50-tal, Guldmålat smide, höjd: 38 (märkt Boda under var ljushållare)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 november 2007 15:06)

492 5102  Kandelaber (dds) tre-armad, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, smide/ blått och klart glas, höjd: 30 cm, signerad BODA

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)

492 5034  Kanna + glas (dds) 10 del, Erik Höglund (1932-1998) kanna + ölglas + snapsglas

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:08)

492 5040  Karaff & snapsglas (dds) karaff och fyra snapsglas, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, klarglas, kvadratisk form, dekor med tjurhuvud i reliefring, höjd 18, 5 cm, signerad: 'H 1190', märkt med sliten etikett: 'BODA Boda Sweden Erik Höglund (1932-1998)'

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:24)

492 5095  Karaff (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, klart glas, sigill, höjd: 24 cm, sign: BODA H 179

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:49)

492 5026  Karaff (dds) med relief Tjur, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, ofärgat glas, höjd ca 15 cm, sig Boda 210, korkpropp med metall

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:47)

492 5196  Karaffer (dds) 3 st. Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:36)

492 5097  Konstglas 2 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, grönt glas, fat resp, vas på fot. Fat: h: 12 cm, diameter: 34 cm, (osign). Vas:, höjd: 20 cm, signerad: H 956/200

492 5094  Konstglas 3 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, orange glas, höjd: 9 cm & 13 cm & 14 cm, signerade: H 952/80, H 1643/130, H 1657/130

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:44)

492 5184  Konstglas 4 del. Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:31)

492 5174  Konstglas 4 del. Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:09)

492 5007  Konstglas 5 del, Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:06)

492 5185  Konstglas 5 del. Erik Höglund (1932-1998), Boda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:41)

492 5012  Konstglas 6 del, Erik Höglund (1932-1998)

492 5100  Konstglas ansikte/flaska, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, klart/persikofärgat glas, höjd: 25 cm, signerad: 'H 1648 UNIK'

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:01)

492 5036  Konstglas Erik Höglund. "Tjur", Strömbergshyttan. Signerad "EH 1993". Skulptur i polykrom dekor av tjuransikte i underfångsglas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:26)

492 5181  Konstglas kakfat Erik Höglund (1932-1998) + skål sign S Gellerstedt, höjd: ca 12

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:14)

492 5117  Ljuskrona (dds) för 6 ljus, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, blått och klart glas och smide, diameter: ca 37 cm, höjd: 32 cm + krokar (3 ingår)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)

492 5189  Ljusstakar 1 par, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:04)

492 5193  Ljusstakar 1 par, Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:05)

492 5133  Ljusstakar 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, 3-armade, metall med brunfärgat och ofärgat glas, höjd 30 cm, märkta Boda

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:03)

492 5039  Ljusstakar 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, metall med blåtonat och ofärgat glas, höjd 21 cm, märkta Boda

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:23)

492 5087  Ljusstakar ett par, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, blått glas och metall, höjd: 19 cm, signerade Boda

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)

492 5062  Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, 3-armad metall och hängen av ofärgat glas, höjd 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:00)

492 5130  Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, 3-armade, metall och ofärgat glas, höjd 21, 5 cm, märkta Boda

492 5031  Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, metall och hängen av ofärgat glas, höjd 41, 5 cm

492 5008  Ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998), Smide/glas, för tre ljus, höjd: 26 cm

492 5157  Muggar 5 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, brunt glas

492 5098  Ölglas 6 st, Erik Höglund för Boda Glasbruk, brunt glas, sigill, några med BODA-etikett, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:00)

492 5001  Ölglas 8 st, Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:25)

492 5009  Ölglas + snapsglas 6 + 6 del, Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:32)

492 5172  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998) -91, "Enbent", 31x41

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:36)

492 5175  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), -95, bollar, 22x27

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)

492 5169  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), fot, 22x17

492 5198  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), hästar. Signerad E Höglund, 33x24 cm, olja på pannå, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50 talet av säljarens mormor och morfar

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:28)

492 5191  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998). Olja på duk 84 x 33 cm, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50-talet av säljarens mormor och morfar. (Enligt mormorderns uppgift föreställer den större målningen Höglunds barn i en lägenhet i Gamla Stan i Stockholm.)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:24)

492 5183  Oljemålning Erik Höglund, "Röda havet", (1932-1998), -87, 46x38

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:29)

492 5176  Oljemålningar 2 st. Erik Höglund (1932-1998), landning, 38x46 + 24x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:00)

492 5050  Pall (dds) 'TH 503' Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, flätad sits, grön sadelgjord, längd 53 cm

492 5025  Pall (dds) 'TH 503' Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, flätad sits, röd sadelgjord, längd 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:58)

492 5035  Pluntor (dds) 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda, höjd: 14, 5-16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:28)

492 5195  Pluntor (dds) 4 st. Erik Höglund (1932-1998)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:36)

492 5156  Pokal (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, rött glas, höjd: 16, något otydl sign

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:50)

492 5091  Pokaler (dds) 2 st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda, brunt resp grönt glas, (H. 28 cm, osign) samt (H. 23 cm, signerad: H 956/250

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:35)

492 5015  Pokaler (dds) 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, brunt glas, vas höjd 24, 5 cm, vas höjd 17 cm signerad H 956 / 160

492 5073  Relief (dds) 5 del, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, brun blå gul och turkos glas med kattmotiv, diameter 9 cm, den gula med etikett 'BODA Boda Sweden Erik Höglund (1932-1998)'

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:06)

492 5064  Relief (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, grönt glas, 25 x 18 x 3 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:16)

492 5063  Reliefer (dds) 2st, Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, ofärgat glas, 24, 5 x 12 resp 18 x 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:14)

492 5197  Reliefer (dds) 8 st. Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk

492 5141  Reliefplatta (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, blåttt glas, päronformad med kubistisk man, höjd 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:00)

492 5136  Reliefplatta (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, rödorange, päronformad med kram (?), höjd 25 cm, sign "H 866/23"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:24)

492 5096  Skål Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, 1950-60-tal, blått glas, H: 12 cm, cia. 22 cm, signerad H 1680/220 samt pappersetikett

492 5066  Skål Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, gråtonat glas, diameter 21, 5 cm, sign 'H 680/220'

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:59)

492 5084  Skål Erik Höglund (1932-1998) för Boda, klart glas, höjd: 14 cm, sign. Boda H 2041

492 5079  Skål på fot (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, blått glas, höjd: 22 cm, H 1280/300

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:43)

492 5083  Skål på fot (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda, 1950-60-tal, grönt glas, höjd: 22 cm, diameter: 25 sign. h 862/250

492 5060  Spegel (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Eriksmålaglas, Eriksmåla, Sverige 1950-tal, blåmålad, med turkosa inslag, bred fururam, horisontellt vågsågad, 97 x 56 cm

492 5021  Taburett (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Trä, Sverige 1950-tal, björk, grön flätad sits av sadelgjord, modell: liten gris, längd 60 cm, brännmärkt: 'BODA TRÄ Form: Erik Höglund (1932-1998)'

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 18:01)

492 5121  Takarmatur (dds) Erik Höglund (1932-1998), 1960-tal, glas ochmetall, bredd: 48 cm, djup: 15 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:43)

492 5014  Tallrikar (dds) 6 st, Erik Höglund (1932-1998), Boda Glasbruk 1950-tal, blått glas, diameter ca 20 cm, signerad H 958 / 175

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:30)

492 5105  Vägglampett och ljusstake (dds) Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, blått och klart glas och smide, totalhöjd: 35 cm samt ljusstake i klart glas och messing, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:23)

492 5129  Vägglampor ett par, Erik Höglund (1932-1998), koppar/glas

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:01)

492 5124  Vas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, 1950-tal, blågrått glas, höjd: 23, sign H 579/240

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:42)

492 5145  Vas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1950-tal, blågrön med pärlemorskimmer, höjd 26, 5 cm, sign "Boda H 517 Höglund"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:36)

492 5048  Vas Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige, 1950-tal, gul, höjd 21 cm, signerad H 1651/200

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:28)

492 5003  Vas Erik Höglund (1932-1998), 1990, Med dedikation i botten, Strömbergshyttan, höjd: 23, Reliefstämpel med Oxe i midjan

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:48)

492 5171  Vas Erik Höglund (1932-1998), blågrått glas, höjd: 16 cm

492 5188  Vas Erik Höglund (1932-1998), höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:51)

492 5178  Vaser 1 par, Erik Höglund (1932-1998) för strömbergshyttan, höjd: 16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:13)

492 5068  Vaser 2 st Erik Höglund (1932-1998) för Boda Glasbruk, Sverige 1992, grön höjd 23 cm sign "E. Höglund -92", blå¨höjd 10 cm sign "E. Höglund -92"

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 17:02)

492 5077  Vaser 5 del, Erik Höglund (1932-1998), rött, brunt och gult glas

492 5182  Vaser Erik Höglund (1932-1998), höjd: 11.5 - 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 oktober 2007 16:19)