Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 november 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1577 3214  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Stuga vid sjö, Monogramsignerad ATG, "Nygårda". Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 26x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:41)

1577 4324  Akvarell Edvard Bergh, Vildmarkslandskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 28x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:16)

1577 4290  Akvarell Erik Lange. Studie. Signerad, daterad 1954. Akvarell, bildmått: 39x19 cm, yttermått inklusive ram: 60x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:36)

1577 9056  Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958), Ryssland. Gatuscen. Signerad, akvarell, bladets mått: 72x51 cm, yttermått inklusive ram: 90x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:06)

1577 4338  Akvarell Oidentifierad konstnär. Fåglar, Asien, bladets mått: 31x8, yttermått inklusive ram: 41x17 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:25)

1577 4102  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, kust, -77,21x28, yttermått inklusive ram. 31x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:52)

1577 4270  Akvareller 2 st, Arvid Jansson, Signerad, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 42x47, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:47)

1577 4333  Akvareller 4 st, Stadsmotiv, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Gatumotiv. Akvarell, bildmått: ca 17x24 cm, yttermått inklusive ram: ca 26x33 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:02)

1577 4306  Akvareller Ett par, Kina, fåglar & blommor. Akvarell, bildmått: 53x33, yttermått inklusive ram. 62x42 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:47)

1577 4302  Aladåbformar 2 st, koppar / metall. Längd: 52-53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:02)

1577 4109  Ampel Karl Johanstil, diameter: 60 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:34)

1577 4063  Armband 18k guld. Längd: 19 cm, vikt: 28g ca

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:21)

1577 4213  Armband silver, Bismarck. Längd: 18 cm. Vikt: 55 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:36)

1577 4229  Bänk Alvar Alto. Längd: 72 cm, djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:54)

1577 4230  Bänk Alvar Alto. Längd: 72 cm. Djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:39)

1577 3560  Blandteknik 2 st, Berta Svensson-Piehl (1892-1963), Sverige. Par i sydländskt landskap, bladets mått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:26)

1577 4351  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Åderman, Frithiofs sagor, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:58)

1577 4072  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Längtan att flyga ut ock bli ett med det vackra ljuset". Signerad. Blandteknik på pannå, blandteknik, yttermått inklusive ram: 85x59

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:47)

1577 4001  Blandteknik Tomasz Holuj (f. 1947), Polen. Signerad, 29x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:09)

1577 3226  Blyertsteckning Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Figurer. Signerad. Bildmått: 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:42)

1577 4239  Bokhylla björk med list i teak. Bredd: 92 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:35)

1577 4189  Bokhyllor Ett par, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", Karl Andersson & Söner, ek. Bredd: 135 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 127 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:21)

1577 4383  Bokverk Kajsa Warg, Hushållning för unga fruntimmer, 1780

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:04)

1577 4223  Bord Bruno Mathsson/Piet Hein. Etikettmärkt "Bruno Mathsson International, 2003". Bredd: 200 cm. Djup: 120 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:28)

1577 4316  Bordslampa + en skadad, keramik, blåmarmorerade. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:20)

1577 4263  Bordslampa Art et Lumiere, Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:08)

1577 4262  Bordslampa Art et Lumiere. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:04)

1577 4054  Bordslampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, No 2569. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:14)

1577 4226  Bordslampa Tom Chung, Beam Lamp, Muuto, aluminium. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:20)

1577 4154  Bordslampfot Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Märkt Orrefors RD. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:42)

1577 4049  Bordslampfot Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg, silverdekor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:36)

1577 3312  Bordslampfot jugend, brons. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:27)

1577 4292  Bordslampfot Teak, Luxus. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:08)

1577 4179  Bordslampfot Upsala-Ekeby, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:37)

1577 4117  Bordslampor Ett par, Ostron, 1980-tal. Längd: 39 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:08)

1577 4332  Bricka mässing, Samuel Johansson, Arvika. Signerad, "Handdriven", 53,5x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:28)

1577 3442  Brickbord mässing på träunderrede. Diameter: 60 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:31)

1577 4043  Brickor/skålar Teak, ca 10 delar. Längd: 3,5-55 cm, höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:48)

1577 4064  Brosch 18k guld, 1946, Stigbert. Längd: 4,5 cm, vikt: 6,5g ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:23)

1577 4166  Broscher 6 st, silver, bruttovikt: 45 g. Bredd: 2-4 cm, höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:02)

1577 4141  Buljongkoppar 15 st, Swedish Grace, Rörstrand. Längd: 16 cm, djup: 12 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:27)

1577 3539  Byrå Gustaviansk stil, Stenskiva, Intarsia. Bredd: 79 cm, djup: 43 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:59)

1577 9313  Byrå med stenskiva, Hauptstil. Bredd: 110 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:55)

1577 4094  Champagneglas 5 st, Difference, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:53)

1577 3437  Dalahäst längd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:24)

1577 4065  Damarmbandsur Certina, 18k guld, gravering. Vikt: 29g brutto, boettens, diameter: 2 cm, tota. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:42)

1577 4300  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad J Roos, Fönster. Signerad, numrerad 6/15, daterad -71. Bildmått: 8x14 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:31)

1577 4227  Etsning Ulf Rahmberg (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 7/10, Etat I. Bildmått: 24x49 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:32)

1577 4299  Etsningar 2 st, kolorerade, Tyskland. Bildmått: 22x28 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:21)

1577 8239  Färglitografi 4 st, Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Son, 70x50, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:02)

1577 4194  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 70/756, Waxholm, 63x47 cm, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:49)

1577 4195  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 24x37 cm, yttermått inklusive ram: 42x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:50)

1577 4375  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerade och numrerade, yttermått inklusive ram: 44x4749x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:19)

1577 4100  Fat + vaser, 7 delar, Meissen. Längd: 9-19 cm, diameter: 3-15, höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:06)

1577 4035  Fat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:14)

1577 4255  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, dekor med drake. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:21)

1577 4224  Fåtölj + fotpall, Fårskinn, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, stämplad Swedese

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:57)

1577 4013  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:37)

1577 4281  Fåtölj Läder, 1960-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:06)

1577 4379  Fickur Zetith, silver (800). Diameter: 5 cm, Bruttovikt: 95 g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:26)

1577 4274  Figurin Bing & Grøndahl, Flicka. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:31)

1577 4056  Fioler 2 st, modell äldre, i väska. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:06)

1577 4295  Glas 6+ 2 st, Orrefors. Höjd: 19-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:17)

1577 4298  Glas på fot 10 + 15 st. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:00)

1577 4162  Glasservis 45 delar, 13 rödvinsglas, 10 vitvinsglas, 11 snapsglas, 12 starkvinsglas. Höjd: 8,5-13,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:30)

1577 4178  Glasservis 55 delar ca, "Illusion", Orrefors. Höjd: 8-23 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:59)

1577 4176  Glasservis 70 delar ca, Fritz Kallenberg, Boda, "Pompadour". Skärslipad dekor, Höjd: 6-23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:57)

1577 3261  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:18)

1577 4023  Golvlampa Höjd: 143 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:39)

1577 4382  Golvlampa mässing, 1960-tal, utbytt el. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:04)

1577 3421  Golvlampa mässing, omkring 1900, tidigare fotogen. Höjd: 146 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:43)

1577 4075  Golvlampa vitlack. Höjd: 120 ca

1577 4276  Golvvas Glaserat lergods, Signerad. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:57)

1577 4125  Golvvas Mette Doller, för Höganäs. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:15)

1577 3586  Grafiska blad 20 st, ur "Svenska fåglar", Von Wright, Börtzells Stockholm, oramade, bladstorlek. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:03)

1577 4355  Grafiska blad Emil Johanson-Thor (1889-1958), Sverige. 6 st, yttermått inklusive ram: 12-16 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:20)

1577 4304  Gravyr "Veduta del piano superiore". Bildmått: 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 57x77 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:48)

1577 4181  Grogglas 15 st, 11 med etsad dekor av fisk, Höjd: 12,5-13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:42)

1577 4062  Halsband 18k guld, ej stämplar. Vikt: ca 34g. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:33)

1577 4214  Halsband silver, stavkedja, Heribert Engelbert, Stockholm, 1945. Längd: 60 cm. Vikt: 5 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:52)

1577 3149  Halsband med hänge Kalevala Koru, Finland, Märkt, brons, hänge 7x5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:52)

1577 4087  Hängskåp furu, glasad dörr. Bredd: 44 cm. Djup: 28 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:21)

1577 4086  Hängskåp Furu. Bredd: 46 cm, djup: 26 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:21)

1577 4122  Hörnkonsol trä med glasskiva. Längd: 48 cm. Djup: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:04)

1577 4107  Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:58)

1577 3392  Kaffeservis 36 delar, Rosenthal, "Bettino"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:03)

1577 4248  Kakformar 27 st, koppar. Längd: ca 10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:42)

1577 3108  Kalligrafi Chen Yulong. Tusch på papper. Signerad, oramad. Bladets mått: ca 38x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:59)

1577 3577  Kamferkista Skuren dekor. Bredd: 94 cm. Djup: 44 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:02)

1577 4121  Kandelaber + ett par ljusstakar, 3 st, Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. Gusum, mässing. Höjd: 20 cm ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:42)

1577 4041  Kandelabrar Ett par, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:52)

1577 3111  Kanna Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, reliefdekor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:53)

1577 4182  Karaff + ishink + lockpokal, 3 delar, kristall. Höjd: 12-26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:53)

1577 4325  Karaff Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Orrefors. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:27)

1577 3420  Karmstol barockstil, sits och rygg i skinn

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:40)

1577 3532  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:37)

1577 4007  Kista Bemålad. Bredd: 87 cm, djup: 51 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:08)

1577 4033  Kista Uppland, "1836", Originalmålning. Bredd: 85 cm. Djup: 56 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:23)

1577 4119  Kökspall 1970-tal. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:17)

1577 3506  Kopparstick Kolorerat, "Anoneira", modell äldre. Bildmått: 20x17 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:48)

1577 4252  Lampbord Ett par, rokokostil, mahogny, med utdragbara ljusbrickor, Jalusidörr. Bredd: 34 cm, djup: 28 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:50)

1577 4161  Lampbord orientaliskt. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:34)

1577 3317  Lampetter Ett par, 1920-tal, mässing, glaskupa. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:43)

1577 4367  Leksaksbil Schuco, Examico 4001. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:28)

1577 4206  Linneduk Signe Sohlmnan "Drakmönstret", 150x210 cm, Almedahls

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:14)

1577 9064  Linneservetter 2 st, 1700-tal, Flors Linnemanufaktur i Hälsingland, vävda till Adolf Fredrik och Lovisa Ulrika 1750, monogram i hörn, 99x85 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2023 01:52)

1577 9100  Linneservetter 6 st, 1700-tal, Flors Linnemanufaktur i Hälsingland, 97x88 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:57)

1577 9101  Linneservetter 6 st, 1700-tal, Flors Linnemanufaktur i Hälsingland, 97x88 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:56)

1577 4203  Litografi 2 st, Björn Jonson (1903-1991), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 40x46-50x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:21)

1577 4219  Litografi Anders Zorn (1860-1920), Sverige. (efter), signatur i tryckplåt, 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 47x32 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:45)

1577 3573  Litografi Honoré Daumier (1808-1879), Frankrike. Émotions parisiennes. Bildmått: 25x18 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:21)

1577 4238  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 105 cm. Diameter: ca 65 cm, 6 st ljushållare

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:02)

1577 4237  Ljuskrona Barockstil. Höjd: ca 110 cm. Diameter: ca 60 cm, 8 st ljushållare

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 21:00)

1577 4258  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:58)

1577 3046  Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:00)

1577 3075  Ljuskrona med prismor, nutida. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:07)

1577 4235  Ljuskrona Oscariansk, Höjd: ca 110 cm. Diameter: ca 90 cm, 8 st ljushållare

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:19)

1577 4136  Ljuskrona Smide. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:23)

1577 4165  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:33)

1577 4296  Ljusstakar 4 st, Orrefors, för värmeljus. Höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:01)

1577 4378  Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:52)

1577 4032  Ljusstakar ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:57)

1577 4363  Ljusstakar Ett par, Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:03)

1577 4127  Ljusstakar Ett par, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad-Metall, Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:50)

1577 4123  Ljusstakar Ett par, Lars Bergsten (f. 1920), Sverige. Gusum, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:18)

1577 4288  Ljusstakar ett par, Orrefors. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:05)

1577 3169  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1968, Ainar Axelsson. Höjd: 19,5 cm, vikt: 420g brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:00)

1577 3320  Ljusstake 3 -armad, silver. Längd: 32 cm. Höjd: 18 cm, fylld fot, Bruttovikt: 675 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:47)

1577 3007  Lockurna Gunner Sahlin, Kosta Boda. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:03)

1577 4171  Lockurnor 2 st, Tyskland. Höjd: 40-47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:09)

1577 4142  Lökgömma Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:12)

1577 3272  Månbord 1880-tal, betsad furu, 2 delar. Diameter: 106 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:04)

1577 4315  Matbord Furu. Bredd: 110 cm. Djup: 83 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:48)

1577 4344  Matbord Tove & Edvard Kindt-Larsen, Seffle Möbelfabrik, 2 st ilägg. Bredd: 120 cm, djup: 110 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:41)

1577 4105  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 73 cm, 2 st ilägg 48 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:16)

1577 4139  Matservis 54 delar, Jade, Villeroy & Boch

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:41)

1577 4202  Matservisdelar 31 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Vinranka", Flytande blått, 13 mattallrikar 25 cm, 11 djupa tallrikar 22-25 cm, 21 assietter 16,5 -22 cm, 4 uppläggningsfat 23-35 cm, 1 uppläggningsskål 23,5 cm, gräddkanna, sockerskål

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:36)

1577 4362  Matservisdelar 35 delar, Ostindia, Rörstrand

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:45)

1577 4020  Matservisdelar Rörstrand Exlusive, 55 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:09)

1577 3128  Matta Bochara, Galleri, 81x244 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:01)

1577 3381  Matta Kina, Hangzhou sidenväveri, 182x274 cm

1577 4080  Matta orientalisk, 130x180 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:07)

1577 3289  Matta orientalisk, 160x218 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:20)

1577 4019  Matta orientalisk, 185x267 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:30)

1577 3561  Matta orientalisk, 197x279 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:30)

1577 4185  Matta Orientalisk, 204x300 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:48)

1577 4192  Matta orientalisk, 233x

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:31)

1577 4096  Matta Orientalisk, Ayak, 87x500 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:31)

1577 4081  Matta orientalisk, Bochara, 62x175 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:55)

1577 4083  Matta Orientalisk, Galleri, 76x295 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:28)

1577 4085  Matta Orientalisk, Galleri, 96x360 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:48)

1577 4114  Matta Orientalisk, karachi Bokahara, 162x254 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:07)

1577 4031  Matta Orientalisk, mörkblå botten, 190x265 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:19)

1577 3427  Matta Silke, orientalisk, 93x63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:56)

1577 4135  Minkpäls storlek: 38 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:58)

1577 4040  Minkpäls storlek: 38 ca, med skärp

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:05)

1577 4293  Modellskepp 2 st. Höjd: 24-60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:35)

1577 4029  Nattygsbord Ett par, 1940-tal, skiva av glas, SMF, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors, ommålade, nyare knoppar. Bredd: 42 cm. Djup: 35 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:24)

1577 4241  Nattygsbord Ett par, Art Déco. Bredd: 58 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:22)

1577 4348  Nattygsbord ett par, Bambu-stil. Bredd: 35 cm. Djup: 30 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:44)

1577 4022  Nattygsbord ett par. Bredd: 40 cm, djup: 30 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:22)

1577 4046  Nattygsbord NK. Bredd: 37 cm, djup: 59 cm, höjd: 70 cm

1577 4243  Nattygsbord teak med glasskiva. Bredd: 38 cm. Djup: 29 cm, höjd: 52 cm

1577 4242  Nattygsbord Teak med glasskiva. Bredd: 40 cm, djup: 34 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:55)

1577 4183  Oljemålning Anthony Strüwer (f. 1942), "Summer symphony". Signerad, daterad -90. Olja på duk, bildmått: 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 130x83 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:16)

1577 4132  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 52x63 cm, yttermått inklusive ram: 76x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:56)

1577 4131  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Luftballong i vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 36x116 cm, yttermått inklusive ram: 52x132 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:29)

1577 4150  Oljemålning Carlström, Sandhamn. Signerad. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:09)

1577 4326  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Björkar. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:33)

1577 4060  Oljemålning Georg Dahlbeck (1891-1965), Sverige. Vinterhamn. Signerad. Olja på pannå, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:58)

1577 3092  Oljemålning Gotthard Lundquist (1908-1988), Sverige. Kustmotiv. Signerad, daterad -56. Olja på pannå, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:22)

1577 4061  Oljemålning Gunnar Klys (1890-1968), Sverige. Sommarlandskap. Signerad, daterad -22. Olja på pannå, 37x56 cm, yttermått inklusive ram: 49x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:13)

1577 4330  Oljemålning Harald Klinckowström (1897-1973), Sverige. Träd vid tjärn. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 24x34 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:07)

1577 4307  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad -66, stadsmotiv med figurer. Olja på pannå, 31x72 cm, yttermått inklusive ram: 39x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:05)

1577 4149  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:44)

1577 3027  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. "Sävsparv". Signerad, daterad -1970. Olja på duk, 22x48 cm, yttermått inklusive ram: 33x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:46)

1577 4027  Oljemålning kopia efter Rembrandt, Signerad. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 65x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:55)

1577 3040  Oljemålning Leif Kander (f. 1939), Sverige. Signerad, daterad 07. Olja på duk, vattendrag. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:57)

1577 3024  Oljemålning Leif Kander (f. 1939), Sverige. Vid Slottsbrunnen". Signerad, daterad -04, dum:, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:52)

1577 3274  Oljemålning Nicolai Coster, Signerad, Jägare. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:11)

1577 3422  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Fullriggare. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 60x120 cm, yttermått inklusive ram: 90x150 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:44)

1577 3582  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kopia efter Johan Krouthén. Landskap med höstack. Signerad A Månsson. Olja på pannå, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:42)

1577 4343  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med figur, Monogramsignerad AR, daterad -89. Olja på pannå, 22x31 cm, yttermått inklusive ram: 36x46

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:17)

1577 4144  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad V Larsson, Fors. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 76x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:45)

1577 3475  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Berthy, Hamnmotiv, 1800-tal. Olja på duk, 21x33 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:38)

1577 1024  Oljemålning Olle Kåks (1941-2003), Sverige. "Phenix". Signerad och daterad -97. Olja på duk. Dukmått: 100,5x80,5 cm, yttermått inklusive ram: 105x84,5 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:26)

1577 4340  Oljemålning Ruben Nilson (1893-1971), Sverige. Fors i skog. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, bildmått: 60x66 cm, yttermått inklusive ram: 68x75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:46)

1577 4004  Oljemålning Thomas Kihlberg. Signerad, daterad 2012, "Bird Lady". Olja på duk, 80x80, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:34)

1577 9127  Oljemålningar ett par, Lee Reynolds (f. 1936), USA. Komposition. Signerad. Olja på duk, 76x60, oramade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:02)

1577 4076  Pall 1940-tal. Längd: 55 cm, djup: 26 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:40)

1577 4078  Pall bemålad. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:23)

1577 4084  Pall Tidigt 1900-tal, furu. Djup: 39 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:00)

1577 4160  Pallar 2 st, Rustika. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:36)

1577 3266  Parfymflakonger Miniatyrer, ca 50 st, 2,5-7,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:29)

1577 4066  Pärlcollier Guldlås 18k. Längd: 53 cm

1577 4318  Parti bijouterier bland annat silverörhängen

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:06)

1577 4024  Parti fotoramar 18 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:36)

1577 3416  Parti koppar Aladåbform, med mera

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:30)

1577 4319  Parti kuriosa 6 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:39)

1577 4207  Parti kuriosa Bärnsten, kiltnål, sigillstämpel i agat, brosch med mera

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:33)

1577 4317  Parti silver/nysilver sked+ pepparkar+ 3 st saltkar (varav 2 st nysilver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:29)

1577 4261  Pelarbord ett par, Lack. Diameter: 46 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:01)

1577 4177  Pelarbord Nyrokoko, björk. Diameter: 45 cm, höjd: 73 cm

1577 4358  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:51)

1577 4003  Piedestal Keramik, Elefant. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:18)

1577 4253  Piedestal Trä, Kolonn. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:28)

1577 3389  Plafond Blyglas, modell äldre. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:56)

1577 3070  Porslinskanna i glasmonter Replika efter Goryeo dynasty, 918-1392 CE, mythical dragon-turtle creature. Proveniens: Professor emeritus Seung-bog Cho. Gåva från President Kim Daejung. Längd: 24 cm, djup: 17 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:31)

1577 4002  Pottskåp med stenskiva, 1880-tal. Bredd: 50 cm, djup: 38 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:41)

1577 4174  Punschkoppar silver, 5 st + skedar 3 st, samearbete. Vikt: 190 g. Längd: 9-14 cm, höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:19)

1577 4180  Punschservis Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Mässing, etui medföljer, Höjd: 3-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:21)

1577 4341  Ram Nyrokoko, förgylld, ramens innermått: 69x54 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm

1577 3469  Religiös hammare Buddhistisk, med mus, metall, bildmått. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:35)

1577 4088  Resegrammofon Längd: 42cm, Djup: 29cm, Höjd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:29)

1577 4051  Ring 18k guld, med stenar, 3,8 gr, ringmått 17,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:01)

1577 3176  Ring 18k guld, med stenar. Vikt: 5g ca, ringmått: 17,75

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:13)

1577 4210  Ring silver, ametist, Carl Fredrik Carlman, 1954. Vikt: 9. 33 g, ringmått 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:56)

1577 3269  Rökbord med kopparskiva, 1920-tal. Diameter: 60 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:56)

1577 4349  Röllakan 170x230 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:54)

1577 3450  Rullmålning Kina, bild: 80x50 cm, Tota. Längd: 167x70 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:47)

1577 4279  Ryamatta 147x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:44)

1577 3095  Sakéservis 7 delar, Asien, i form av lotusblommor, Sten. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:44)

1577 3417  Salongsbord 1800-tal, på pelarfot, mahogny. Diameter: 95 cm, höjd: 68 c cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:35)

1577 4047  Saltkar 3 st, silver, med glasinsats. Diameter: 3,5 cm, bruttovikt: 90 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:03)

1577 4191  Sängram/gavel Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, innermått 160x200 cm, yttermått 170x210 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:27)

1577 4188  Sekretär 1900-tal, Med intarsia. Bredd: 77 cm. Djup: 42 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:17)

1577 4218  Serigrafi efter Andy Warhol, Flowers, yttermått inklusive ram: 93x93 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:07)

1577 4221  Serigrafi Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 199/275. Bildmått: 44x62 cm, yttermått inklusive ram: 61x78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:56)

1577 4196  Serigrafier 2 st, Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerade. Bladets mått: 18x26 cm, yttermått inklusive ram: 26,5x33,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:13)

1577 3345  Servetter Linne, 13+ 10 st. Längd: 49-56 cm, djup: 49-56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:05)

1577 3344  Servetter Linne, 15+ 7 st. Längd: 39-50 cm, djup: 40-52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:04)

1577 4365  Servisdelar 16 delar, Koka Blå, Rörstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:37)

1577 4016  Servisdelar Anna, Göteborg, 19 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:43)

1577 4175  Servisdelar ca 80 delar, Rörstrand, olika delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:53)

1577 4104  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 185 cm, djup: 44 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:14)

1577 4381  Sideboard längd: 192 cm, djup: 42 cm, höjd: 100 cm, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:56)

1577 4067  Sideboard Teak, Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bjästa. Längd: 120 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:43)

1577 4231  Sidenmålning Oidentifierad konstnär. Orientalisk, bladets mått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 63x76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:25)

1577 4048  Silver diverse 5 delar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:36)

1577 4116  Skål Sofiero, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I träschatull, diameter: 23,5, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:26)

1577 4240  Skål trä, märkt 1883. Längd: 25 cm. Djup: 22 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:24)

1577 3576  Skål på fot Lalique, glas, med dekor av fåglar. Signerad. Diameter: 11,5 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:59)

1577 3484  Skålar + vas, 4 delar, Viol, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Diameter: 10-18, höjd: 11-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:59)

1577 3485  Skålar + vas, 4 delar, Viol, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Diameter: 10-18. Höjd: 11-22 cm

1577 3486  Skålar + vas, 5 delar, bland annat Englund & Vallien, diameter: 6-18. Höjd: 5-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:06)

1577 4044  Skålar 2 st Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 7-10,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:29)

1577 3388  Skålar 4 st. Bl. A Kosta Boda. Diameter: 14-21 resp. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:24)

1577 4170  Skålar 5 st, kristall. Diameter: 15-21 cm, höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:32)

1577 4169  Skålar 5 st, kristall. Höjd: ca 8-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:38)

1577 4045  Skålar Orrefors, Fuga, 6 delar. Diameter: 6-20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:13)

1577 4159  Skålfat Asien, diameter: 28,5. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:10)

1577 4173  Skålfat Firma Svenskt Tenn, med gravering, 1955. Längd: 24,5 cm. Bredd: 19 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:43)

1577 4036  Skålfat Hertha Hillfon (1921-2013), Sverige. Glaserat lergods. Diameter: 35 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:20)

1577 4034  Skålfat Hilkka Liisa Ahola, Arabia, Finland. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:06)

1577 3101  Skåp Korea, Inköpt 1990, Mässingsdekor, med lås. Bredd: 64 cm. Djup: 35 cm, höjd: 825 cm, Proveniens: Professor emeritus Seung-bog Cho

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:20)

1577 4312  Skåp med skjutdörrar, Karl Andersson & söner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Ek. Bredd: 135 cm, djup: 36 cm, höjd: 127 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:50)

1577 4314  Skåp tvådelat, med lådor & skjutdörrar, Karl Andersson & söner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Bredd: 135 cm, djup: 36 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:25)

1577 4190  Skåpunderdelar 2 delar. Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Öresund, Karl Andersson 6 Söner, ek, Längd: 68-135. Djup: 36 cm, cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:25)

1577 4011  Skedar + skyslev, silver, 7 delar. Längd: 15,5-21. Vikt: 390 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:26)

1577 4012  Skedar silver, 14 st. Längd: 12,5-14,5, vikt: 280 g ca + 4 knivar

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:04)

1577 4380  Skeppsklocka + barometer, Pilot Marine. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:47)

1577 3028  Skiss Taisto Kaasinen (1918-1980), Finland. Upsala-Ekeby. Signerad, oramat löst blad, bladets mått: 32x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:48)

1577 3451  Skrin Lack, mässingsdekor. Längd: 24 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:48)

1577 4327  Skrivbordslampa Ateljé Lyktan, Tuben. Höjd: 4. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:28)

1577 4157  Skulptur Ara, Rosenthal. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:44)

1577 4275  Skulptur Buddha, Metall. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:17)

1577 4151  Skulptur Buddha, trä, dekorerad. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:21)

1577 4285  Skulptur Gips, Bemålad. Höjd: cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:57)

1577 4284  Skulptur Gips. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:25)

1577 4068  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Fågel, Rörstrand. Längd: 10 Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:01)

1577 4334  Skulptur Hund, Arabia, Signerad RE. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:04)

1577 4335  Skulptur Hund, Arabia, Signerad RE. Längd: 14,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:53)

1577 4384  Skulptur Ming (1368-1644), Ämbetsman, glaserat lergods. Kina, Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:09)

1577 3061  Skulptur Signerad M Reuterswärd, 2001, spädbarn. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:11)

1577 4120  Skulptur i glas "Globen", Lindshammar, träsockel, 23x23. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:36)

1577 9391  Slagbord bemålat. Bredd: 30+ 2x60, djup: 112 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:20)

1577 4059  Smycken diverse, bland annat låghaltigt silver. Vikt: ca 3200 g

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:00)

1577 4280  Soffa Läder, 3-sits. Längd: 185 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:52)

1577 9460  Soffa renoveringsobjekt. Längd: 200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 november 2023 07:22)

1577 4118  Soffbord Chippendalestil, intarsia. Bredd: 99 cm, djup: 60 cm, höjd: 62 cm

1577 4259  Soffbord Idegran. Bredd: 150 cm, djup: 91 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:25)

1577 4278  Soffbord Smide med kakelplattor. Bredd: 122 cm. Djup: 61 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:27)

1577 4111  Solspegel Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:45)

1577 4294  Solspegel diameter: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:01)

1577 8273  Spegel + väggbord, Biedermeier. Mässingsdekor, björkrot. Längd: 58 cm. Djup: 37 cm, höjd: 80 spegel 136x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:32)

1577 4156  Spegel Bemålad, 30x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:20)

1577 4108  Spegel empirestil, 80x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:28)

1577 4095  Spegel Funkis, Rund. Diameter: 90 cm

1577 4138  Spegel Gustaviansk stil, förgylld, 64x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:38)

1577 3369  Spegel Ram med skuren dekor. Höjd: 57 cm, bredd: 48 cm

1577 4273  Spegel Rund. Diameter: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:08)

1577 4308  Stol Senbarock, Laserad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:58)

1577 4015  Stolar 3 + 1 st, Windsormodell, Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:19)

1577 4347  Stolar 4 st

1577 4345  Stolar 4 st, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Öresund, Ek, Karl Andersson & Söner

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:56)

1577 3295  Stolar 4 st, snurrbara, fot i krom, svart konstläder, sitthöjd. 48 cm, rygghöjd. 107 cm, Bredd. 39 cm, sittdjup. 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:39)

1577 4134  Stolar 6 st, "Timeless", Haslev Danmark, skinn, krom

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:09)

1577 4289  Stolar 6 st, Bauhausmodell, Italien

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:36)

1577 4018  Sybord Louis XV-stil. Bredd: 60 cm, djup: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:07)

1577 4217  Sybord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 60 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:07)

1577 4050  Takarmatur 1920-/30-tal, dekorerad kupa av glas. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:28)

1577 3127  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

1577 4277  Takarmatur prismor. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:43)

1577 4052  Takarmatur Tidigt 1900-tal, kupa av glas. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:28)

1577 4359  Tallrikar 3 st, Kina. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:23)

1577 4360  Tavla Broderad, 37x37 cm, yttermått inklusive ram: 43x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:52)

1577 3083  Tavlor 3 st, Tudorita Petre, blomsterstilleben, yttermått inklusive ram: 35x28 - 42x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:31)

1577 3447  Teaterkikare 2 st. Med pärlemor. Längd: 10-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:43)

1577 3029  Teckning Egron Lundgren (1815-1875), Sverige. "Chiaggia". Signerad. Bildmått: 15x8, yttermått inklusive ram: 31x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:58)

1577 4140  Teservis 29 delar, Jade, Villeroy & Boch

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:52)

1577 4369  Teskedar / kaffeskedar 13 + 10 st, silver. Längd: 11-12,5. Vikt: ca 140+ 150 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:54)

1577 4057  Textil Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Tulpaner, Firma Svenskt Tenn, 128x230 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:27)

1577 3252  Träskulptur Sven Gunnarsson, Tage Erlander. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:01)

1577 4305  Träsnitt Japan, Föreställande Segawa Kikunojo, bladets mått: 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:05)

1577 4322  Träsnitt Petter Zennström (f. 1945), Sverige. Fåglar. Signerad, daterad 1976, bladets mått: 30x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:54)

1577 4372  Utställningsaffisch Litografisk, efter Braque, Galerie Maeght, yttermått inklusive ram: 73x44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:55)

1577 4200  Utställningsaffisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Yttermått inklusive ram: 75x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:25)

1577 4153  Våg + brännare + oljekanna, modell äldre, med vikter. Längd: 25-51, höjd: 19-35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:04)

1577 4251  Väggarmatur Modell 6506, Boréns, mässing, perforerad skärm, 1940-/50-tal. Djup: 20 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:38)

1577 4350  Väggskulptur Gips, Ruth Milles (1873-1941), Sverige. 1907. Längd: 45 cm, djup: 6 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:24)

1577 4158  Värmefat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:28)

1577 4370  Vas "Kokkobello", Per B Sundberg, Orrefors. Höjd: 19 cm

1577 4128  Vas + karaff, 2 delar, Bertil Vallien & Kjell Engman. Höjd: 22-32 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:37)

1577 2001  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Designhuset. Stengods. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:08)

1577 3026  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:45)

1577 3409  Vas Herend. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:09)

1577 3239  Vas Josef Simon (f. 1934), Sverige. Söholm, Stentöj, Bornholm, Danmark, stengods med reliefdekor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:34)

1577 4357  Vas Kina, Porslin. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:04)

1577 4091  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:36)

1577 4163  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Fajans. Signerad med Studiohanden. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:03)

1577 4246  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:27)

1577 4297  Vaser 2 st + jardiniere, Kristall. Höjd: 11-29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:12)

1577 4167  Vaser 4 st, Orrefors, kristall. Höjd: 15,5-25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:03)

1577 3549  Vaser Ett par, England. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:06)

1577 3580  Vinglas 5 st "Lady Hamilton". Moser, Tjeckoslovakien. Diameter: 8 cm. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:19)

1577 4215  Vinprovarglas 6 st, Orrefors. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:32)

1577 3058  Vitrinskåp längd: 113 cm, djup: 50 cm, höjd: 192 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:59)

1577 3541  Vitrinskåp Louis XV-stil, mässingsdekor. Bredd: 70 cm, djup: 35 cm, höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:53)

1577 3443  Ytterfoder + vas, 3 delar, nutida. Längd: 26-36, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 18:32)

1577 4366  Ytterfoder 4 + 1 delar, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 9,5-15, diameter: 10-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 20:04)

1577 4089  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm, höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 november 2023 19:29)