Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 10 april 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1533 9305  Affisch "Record", yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:26)

1533 9150  Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Efter, M mm. Bladets mått: 75x50 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:14)

1533 8103  Akvarell Bertil Kumlien (f. 1919), Sverige. Rådjur. Signerad. Akvarell, bildmått: 17x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:48)

1533 9191  Akvarell Charlotte Masreliez-Ericsson (1947). Signerad, Skärgårdslandskap med fyr. Akvarell, bildmått: 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:44)

1533 9193  Akvarell Håkan Lindskog (f. 1945), Sverige. Landskap med sjö. Signerad, daterad -97. Akvarell, bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:28)

1533 9364  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, abstrakt plangeometrisk. Akvarell, bildmått: 26x27 cm, yttermått inklusive ram: 42,5x42,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:50)

1533 9123  Akvarell Rosén, Stockholmsmotiv. Akvarell, bildmått: 32x40cm, yttermått inklusive ram: . 51x61cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:22)

1533 9167  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Hamngatan respektive Stallmästaregården. Signerad. Akvarell, bildmått: 14x22 cm, yttermått inklusive ram: 25x32 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:03)

1533 8370  Alliansring 18k guld. Med 8 briljanter. Vikt: 3,3 g, ringstorlek: 16

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:32)

1533 9292  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:24)

1533 9266  Armaturer 2 st, Cirkuslampan. Höjd: 30-60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:31)

1533 9338  Armband + örhängen, Frey Wille, Österrike, jugendstil.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 21:00)

1533 8409  Armbandsur 14K. Längd: 9cm, flexarmband, bruttovikt: 18g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:16)

1533 9270  Armbandsur 2 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:45)

1533 9265  Årsur Bullé. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:17)

1533 9258  Assietter 12 st, "Citron", Gefle, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:15)

1533 9157  Barnstol Flätad. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:58)

1533 9306  Bärskålar Ett par, dekor i famille rose, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:18)

1533 9087  Besman Längd: 80cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:37)

1533 9117  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, yttermått inklusive ram: 27x21cm.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:54)

1533 8236  Blandteknik 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, blandteknik, oramade. Längd: 34-44 cm, höjd: 31-39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:31)

1533 9111  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, bladets mått: 50x35cm, yttermått inklusive ram: 63x44cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 21:08)

1533 9231  Bokhylla Furu. Bredd: 112 cm. Djup: 22 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:45)

1533 8486  Bokstöd Ett par, "The - Angelus". Längd: 13 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:23)

1533 8299  Bokstöd ett par, Petri Tegeln, Hästar. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:15)

1533 9174  Bonad Monica Andersson, Feluga, märkt Monica A -77, ca 142x192 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:46)

1533 9382  Bonbonjär Syco keramik, Knopp i form av tupp. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:57)

1533 9353  Bord mahogny. Bredd: 70 cm. Djup: 30 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:20)

1533 9301  Bord Med lådor, rokokostil, valnötsfanér. Bredd: 86 cm. Djup: 40 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:21)

1533 9356  Bord Rokokostil, med lådor. Bredd: 98 cm, djup: 65 cm, höjd: 72 + 2 tilläggsskivor x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:49)

1533 9133  Bordslampa Flygsfors, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:41)

1533 9008  Bordslampa Industridesign, modell äldre, ställbar. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:44)

1533 8480  Bordslampa Kaiser Idell 6631-Luxus, Fritz Hansen. Grön. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:04)

1533 8441  Bordslampa Kartell, Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:42)

1533 9255  Bordslampa Keramik, glaserad, nutida. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:15)

1533 9134  Bordslampa Luxus. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:30)

1533 9259  Bordslampfot Hans Ove Sandberg, Kosta. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:47)

1533 9068  Bordslampfötter ett par, Alabaster, Italien. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:15)

1533 9295  Bordslampfötter ett par, metall. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:29)

1533 9206  Bordslampfötter ett par, Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:14)

1533 8111  Bordslampor Ett par, metallsmide, "Miljögården". Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:14)

1533 9007  Boxar på ställning Kina, Lackarbete. Längd: 28 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:26)

1533 9371  Brickor 4 st + 4 bordstabletter, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank/Estrid Ericson. Längd: 36-53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:10)

1533 9091  Brosch/hänge 18k guld, Camé. Längd: 4cm, vikt: 5,4g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:13)

1533 9419  Byrå Nyrenässans, avlutad. Bredd: 82 cm. Djup: 50 cm, höjd: 110 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:16)

1533 9420  Byrå rokokostil, mahogny. Bredd: 49 cm, djup: 30 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:02)

1533 8066  Carborundumetsning Thomas Hamann (1955), "Asturell". Signerad, numrerad 33/90, bladets mått: 35x18 cm, yttermått inklusive ram: 55x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:43)

1533 9163  Champagneglas 9 st, Reijmyre Glasbruk, "Swedish Old". Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:28)

1533 8126  Cocktailpinnar 12 st, 1950-tal, glas / plastställ, originalkartong medföljer. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:15)

1533 9090  Collier 18K lås, bärnsten. Längd: 42cm, med etui

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:54)

1533 9093  Damarmbandsur 18k guld, omkring 1900, bruttovikt: 8,3g. Diameter: 1 cm, längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:34)

1533 9263  Damarmbandsur Tissot, 18k guld, Seastar Seven. Diameter: 2 cm, längd: 22 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:16)

1533 8293  Dosor 6 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 4-9 cm. Vikt: 335 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:05)

1533 9418  Dragspel I väska, Accordiola. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:16)

1533 9421  Emmafåtölj nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:46)

1533 8321  Etsning Albert Engström (1869-1940), Sverige. Moskva, Signerad. Bildmått: 21x16 cm, yttermått inklusive ram: 39x31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:05)

1533 8322  Etsning Albert Engström (1869-1940), Sverige. Porträtt. Signerad. Bildmått: 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 34x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:04)

1533 9049  Etsning Wasatidens Stockholm. Bildmått: 27x52 cm, yttermått inklusive ram: 49x73 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:51)

1533 9147  Etsningar 2 st, Conny Berglund. Signerad, numrerad 175 upplaga, Katarinahissen/Mosebacke. Bildmått: ca 6x8, yttermått inklusive ram: 13,5-14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:12)

1533 9052  Färgetsningar 3 st, Jorgo Krallis (f. 1937), 2 ramade 1 oramad. Signerad, yttermått inklusive ram: 51x40 - 58x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:07)

1533 9037  Färglitogafi Gunnar von Gegerfelt (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 9/133. Färglitografi, bildmått: 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 68x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:28)

1533 9304  Färglitografi 2 st, Peter Engberg. Signerade ej numrerade, Fiskeläge/Kedjehus, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:38)

1533 9354  Färglitografi 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x49-57x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:32)

1533 9112  Färglitografi Alfred van Neste. Signerad, numrerad 120/350. Färglitografi, bildmått: 48x58cm, yttermått inklusive ram: 65x75cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:58)

1533 9097  Färglitografi Birgitta Mångsén (1944-2009), Sverige. Signerad, numrerad 79/260. Färglitografi, bildmått: 26x36cm, yttermått inklusive ram: 38x48cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:34)

1533 9124  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 187/310. Färglitografi, bildmått: 37x54cm, yttermått inklusive ram: 53x68cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:53)

1533 8232  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 282/300. Färglitografi, bildmått: 28x38, yttermått inklusive ram. 43x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:16)

1533 9109  Färglitografi Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 31x72cm, yttermått inklusive ram: 43x83cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:46)

1533 8507  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 133/375, Färglitografi, bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 54x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:14)

1533 8058  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Kvinna. Signerad, numrerad 132/175. Färglitografi, bildmått: 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:51)

1533 9146  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 835/1500. Färglitografi, bildmått: 53x38 cm, yttermått inklusive ram: 73x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:33)

1533 9143  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 835/1500. Färglitografi, bildmått: 54x37 cm, yttermått inklusive ram: 74x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:42)

1533 9192  Färglitografier 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 270-upplaga. Färglitografi, bildmått: 39x25 cm, yttermått inklusive ram: 53x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:16)

1533 9176  Fat + skål, silver. Diameter: 14-17 cm. Vikt: ca 290 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:11)

1533 9076  Fat 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, 9x9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:51)

1533 9196  Fat Arabia, Gunnel Sallmén, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:53)

1533 9066  Fat brons, jugendstil, reliefdekor. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:47)

1533 8452  Fat LaFiore, Konstglas, diameter: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:11)

1533 9098  Fat Målerås. Diameter: 32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:19)

1533 8528  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Advokaten"

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:12)

1533 8359  Fåtölj omklädd

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:16)

1533 9269  Förtjänstmedalj 23k guld respektive 18k guld. Vikt: ca 13 g. Diameter: ca 6 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:53)

1533 9080  Fotogenlampa omgjord. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:50)

1533 9310  Gallerskål Porslin. Längd: 35 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:26)

1533 8521  Garderobsskåp 1930-tal. Bredd: 122 cm. Djup: 54 cm, höjd: 158 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:22)

1533 9299  Glasmålningar / collage 2 st, Japan, glasmålning / pärlemo & utklipp, Tidigt 1900-tal, yttermått inklusive ram: 49x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:45)

1533 8317  Glasservis 50 delar ca. Höjd: 8,5 - 12,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:57)

1533 9404  Glasservis 80 del ca, Fyrkantig fot, 2 olika modeller. Höjd: 7,5-12,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:06)

1533 9214  Glasservisdelar 29 delar. Höjd: 0,5-17,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:56)

1533 9103  Glasservisdelar 32 delar, Sergelglas. Höjd: 12-21cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:04)

1533 9425  Golvlampa 2-armad, mässing. Höjd: 144 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:17)

1533 9272  Golvlampa Metall. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:24)

1533 9271  Golvlampa Vit. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:27)

1533 9135  Golvlampfötter ett par, Glas. Höjd: 85 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:34)

1533 9286  Golvspegel 187x71 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:53)

1533 8145  Gouache Shanghai, Peasent art. Bildmått: 50x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:21)

1533 9373  Grötskål + kanna, Villeroy & Boch, fajans, dekor med tomtar. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:51)

1533 9401  Guldhjärta 18k guld. Med förgylld kedja. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:34)

1533 9232  Gungstol Rotting. Bredd: 60 cm. Djup: 110 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:59)

1533 9409  Hallbyrå England. Bredd: 89 cm, djup: 39 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:44)

1533 9337  Halsband 18k guld, rött & vitt guld. Längd: 43 cm, vikt: 8,5g ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:01)

1533 9178  Halsband Ametist/Pärlor, guldlås. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:54)

1533 9095  Hänge 18k guld, med lila sten. Längd: 3cm, vikt: 9,5g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:20)

1533 9313  Hänge Faberge emalj med vita stenar, kopia. Längd: 2,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:55)

1533 9341  Hängskåp ett par. Bredd: 49 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:04)

1533 9077  Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:40)

1533 9361  Hänkelvas Rörstrand. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:35)

1533 9384  Jordglob med kompass, omkring 1900. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:27)

1533 9347  Kaffe-/ teservis Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, ca 40 del

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:39)

1533 9429  Kaffekanna silver, Ryssland, 1800-tal. Hantaget löst. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 665 g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:06)

1533 9256  Kaffekoppar 11 st, omkring 1900, Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:04)

1533 9034  Kaffeservis 24 delar, Upsala-Ekeby, "Karlskrona". Diameter: 8 cm (koppar) respektive 17,5 cm (assietter)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:18)

1533 8308  Kaffeservis 25 delar ca, Blå Blomst

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:39)

1533 8093  Kaffeservis 49 delar, 1950-tal, Rosenthal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:01)

1533 8033  Kaffeskedar 6 st, Silver/Lapis Lazuli. Längd: 9,5 cm, etui, bruttovikt: 35 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:21)

1533 8113  Kakemono Kina, 1900-tal, 40x190 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:12)

1533 9004  Käppar 3 st, Antika, Snida krycka med huvuden. Längd: 77-93 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:20)

1533 9059  Karaff konstglas, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta. Höjd: med propp 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:34)

1533 8316  Karaffer 7 st + tre proppar. Höjd: 20-34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:52)

1533 9158  Karmstol Frits Henningsen (1889-1965), Danmark. Modell "CH 18A", Carl Hansen & Sön, Danmark. Med lös dyna, Textil: "Vegetable tree" av Josef Frank

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:45)

1533 9019  Karmstol snörklädsel, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:53)

1533 8063  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:32)

1533 9104  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:44)

1533 7412  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:20)

1533 9396  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:59)

1533 9088  Kedja 18k guld, Kejsarlänk. Längd: 68cm. Vikt: 151,7g

S�ldes f�r 64.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:17)

1533 9079  Kedja och hänge 18k guld. Längd: 42cm, vikt: 4,6g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:23)

1533 9268  Keramik Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, 13 delar. Höjd: 2-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:05)

1533 9400  Knivar 3 st, bland annat omkring 1900. Längd: 21-31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:23)

1533 9415  Kökspall 1950-tal, krom. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:09)

1533 9202  Köksutensilier 3 delar. Koppel Kanna Mini, Georg Jensen, Danmark, rostfritt stål (h. 25 cm)+ Termos Bernadotte Chrome, Georg Jensen, Danmark. Höjd: ca 20 cm + kökstimer Bengt Ek Design i originalförpackning

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:57)

1533 8117  Kol / tuschteckning Margareta Holter, Landskap med flicka. Signerad. Bildmått: 62x91 cm, yttermått inklusive ram: 74x104 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:27)

1533 9246  Konstglas 2 delad, Studio Åhus, Hanne Dreutler (1942-2009), Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:31)

1533 9119  Kopparstick Generalitetet, staben, topograf. Yttermått inklusive ram: 50x39cm

1533 9106  Kopparstick St Paul´s Ludgate Hill. Bildmått: 50x40cm, yttermått inklusive ram: 69x59cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:32)

1533 9312  Kopparstick Sydöstra Kina, Handkolorerat, modell äldre. Bildmått: 47x53 cm, yttermått inklusive ram: 66x71 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:37)

1533 9169  Kuvertbord Tidigt 1900-tal, ek. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:42)

1533 8438  Lampbord Kartell, Paolo Rizzatto. Bredd: 39 cm. Djup: 39 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:43)

1533 8440  Lampbord med tidningshylla Kartell, USAME, Patricia Urquiola. Bredd: 84 cm, djup: 40 cm, höjd: 29 cm

1533 9199  Lampetter Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Ett par. Mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:15)

1533 8255  Litografier 10 st, Evy Låås (1923-1999), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, daterad -79, bladets mått: 29x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:03)

1533 9394  Litografier 2 st, Stockholm, kolorerade, yttermått inklusive ram: 41x73 - 38x91 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:37)

1533 9016  Litografier Åke Pettersson (NÅW) (f. 1925), Sverige. Skärgårdsmotiv. Bildmått: 7x29 cm, yttermått inklusive ram: 20x42 cm. Signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:44)

1533 8508  Litografisk affisch Jacques Villon, Albi 1955. Ej signerad, yttermått inklusive ram: 73x54

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:04)

1533 8062  Litografiskt blad Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Sankt Göran och prinsessan", yttermått inklusive ram: 51x67 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:15)

1533 9289  Litografiskt tryck seglare. Bildmått: 50x78 cm, yttermått inklusive ram: 83x110 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:12)

1533 9175  Ljusstakar 4 st, Advent, Luciaåg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 10,5-17 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:23)

1533 7112  Ljusstakar ett par, ljusmanschetter. Meissen. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:28)

1533 9345  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 8 cm, vikt: 75g ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:13)

1533 9348  Lockurna Royal Copenhagen, Blå Blomst. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:07)

1533 9428  Lykta för 4 ljus, Metall. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:50)

1533 9422  Månbord Furu, omkring 1900, Dia 127. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:05)

1533 9291  Månskensampel höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:10)

1533 9144  Mapp Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad 350 upplaga, 4 blad, "Mi Sono Perso a Roma", oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:55)

1533 7421  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, bord + 4 stolar. Diameter: 110 cm. Höjd: 73 cm

1533 8386  Matsalsgrupp 7 delar, England bord + 6 stolar. Bord. Längd: 58 + 2x45 cm. Djup: 93 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:09)

1533 8201  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, bord + 6 stolar. Diameter: 110 cm. Höjd: 76 cm, 2 ilägg a 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:26)

1533 8415  Matsalsgrupp 9 delar, Karl Andersson & Söner, stolar med snörsits. Längd: 140 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 72 cm, 2 st ilägg a 2x50 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:10)

1533 8309  Matservis 80 delar ca, Peking, Gustavsberg, omkring 1900

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:38)

1533 9349  Matservis Royal Copenhagen, Blå Blomst, ca 50 del

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:36)

1533 9045  Matservisdelar 26 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985. Ugnssäker, brun med vita kanter. 8 mattallikar 24 cm, åtta assietter 19,5 cm, åtta djupa tallrikar 19,5 cm, karott, uppläggningsfat

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:14)

1533 9405  Matservisdelar 50 del ca, Lidköping

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:48)

1533 9215  Matservisdelar Rosenthal, ca 50 del

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:40)

1533 9001  Matta gallerimodell, 108x 392 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:51)

1533 7406  Matta gallerimodell, orientalisk, 229x87 cm

1533 9070  Matta Kina, 88x150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:30)

1533 9267  Matta orientalisk, 126x197 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:05)

1533 9294  Matta orientalisk, 200x310 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:46)

1533 9100  Matta orientalisk, 63x92cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:23)

1533 9159  Matta orientalisk, 82x148 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:18)

1533 9431  Matta orientalisk, 84x126 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:41)

1533 8319  Matta Orientalisk, Afghan, 215x310 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:02)

1533 8327  Matta orientalisk, Blomvas, 146x182 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:09)

1533 8049  Matta Orientalisk, Bochara, 155x240 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:50)

1533 9002  Matta orientalisk, ca 2x3

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:51)

1533 9120  Matta orientalisk, ca 300x225cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:55)

1533 9161  Matta Orientalisk, Gabbeh, 92x147 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:34)

1533 9386  Matta orientalisk, Galleri, 100x304 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:56)

1533 9160  Matta Orientalisk, Galleri, 80x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:07)

1533 9387  Matta orientalisk, Indo Täbriz, 242x306

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:47)

1533 8003  Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 160x245 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:36)

1533 9031  Matta Patchwork, 240x244 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:50)

1533 8056  Matta kina. 210x310 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:56)

1533 5252  Miniatyrer 3 delar, Carl-Harry Sålhane (1920-1990), Yngve Blixt (1920-1981), Sverige. Gunnar Nylund (1904-1997) Sverige. Rörstrand. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:54)

1533 8129  Mjukdjur Hust, Steiff, med plomb, ledade ben. Längd: 35 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:21)

1533 9377  Nattygsbord ett par. Bredd: 42 cm, djup: 70 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:14)

1533 8509  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 104x154 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:20)

1533 9053  Oljemålning Carl Johnson, Stilleben. Signerad, daterad 1896. Olja på pannå, 62x40 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:49)

1533 9029  Oljemålning Edmund M Wimperis (1835-1900), "Dartmoor Stream, monogramsignerad. Olja på pannå, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:18)

1533 9137  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad, daterad -53, Landskap, Bornholm. Olja på pannå, 14x32 cm, yttermått inklusive ram: 19x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:19)

1533 9043  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Gamla Stan. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 55x40 cm

1533 8106  Oljemålning Ingemar Tingström (1922-2010), Sverige. Öregrundsberget. Signerad, daterad -68. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:05)

1533 9054  Oljemålning Italien, Kuststad. Signerad. Längd: 98 cm, höjd: 48 cm innanför ram

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:52)

1533 9064  Oljemålning Jalmari Ruokokoski (1886-1936), Finland. Signerad, daterad 1918, mor och barn vid strand. Olja på duk, bildmått: 50x45 cm, yttermått inklusive ram: 62x57 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:07)

1533 9138  Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:46)

1533 9433  Oljemålning Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, motiv från Provence. Olja på duk, 67x81 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:34)

1533 9113  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Åreskutan". Ej signerad. Yttermått inklusive ram: 30x37cm

1533 8108  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Signerad E Morgan, Man på stol. Olja på duk, 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:00)

1533 9363  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Abstrakt motiv. Signerad, daterad C- Gibson 2011. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 73x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:17)

1533 8262  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Dazza, Paris. Signerad. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:21)

1533 9116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör. Olja på pannå, 14x17cm, yttermått inklusive ram: 27x31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:16)

1533 9114  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, landskap, yttermått inklusive ram: 28x36cm

1533 9430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Polen, Signerad, man. Olja på duk, 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:50)

1533 9032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Wills, daterad -83, Flodlandskap med kyrka & eka. Olja på duk, 69x120 cm, yttermått inklusive ram: 94x145 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:17)

1533 9046  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Le Mon. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:15)

1533 9115  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, skogsmotiv, 19x26cm, yttermått inklusive ram: 30x37cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:17)

1533 9346  Oljemålning Olle Krantz (1906-1999), Sverige. "Dam i grönt", Tempelgården Visingsö. Signerad, daterad 1973. Olja på duk, 75x65 cm, yttermått inklusive ram: 77x68

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:54)

1533 8054  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Landskap med gård. Signerad, daterad -36, Olja på duk, 76x96 cm, yttermått inklusive ram: 86x106 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:17)

1533 9127  Oljemålning Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Signerad. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:28)

1533 9056  Oljemålning Sigrid Sandström, "On the horizon II", Inman Gallery, 2002, duk, yttermått inklusive ram: 9x14 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:24)

1533 9227  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, daterad 1958, kvarn, Långlöt, Öland. Olja på pannå, 21x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:28)

1533 8096  Oljemålning Stig Kjellin (f. 1914), Sverige. Borås, Signerad. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x56 cm

1533 9166  Oljemålning Sven Erik Andersson, Söderkåk. Monogramsignerad SEA, daterad -78. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 45x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:37)

1533 9096  Oljemålning Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 22x12cm, yttermått inklusive ram: 29x19cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:37)

1533 9003  Oljemålning Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Gäss, Signerad, -46, med dedikation. Olja på pannå, 14x22 cm, yttermått inklusive ram: 18x27 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:33)

1533 9381  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad a tergo. Olja på pannå, 14x19,5-15x20 cm, oramad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:10)

1533 9339  Örhängen två par, Bärnsten, Ryssland

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:11)

1533 9235  Pall furu. Längd: 75 cm, bredd: 31 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:14)

1533 9005  Paraplyställ / papperskorg Skinn. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:53)

1533 9129  Pärlcollier 18k guld, med briljanter och rubiner. Längd: 42cm bruttovikt: 53,5g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:17)

1533 9130  Pärlcollier 18k guld, med briljanter, 20xca0,001ct, tre-radigt. Längd: 42cm, bruttovikt: 122,8g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:03)

1533 8335  Pärlcollier 2 st. Med silverlås. Längd: 37-51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:41)

1533 7135  Parti kuriosa korkskruvar med mera

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:42)

1533 9221  Parti linne Servetter/dukar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:51)

1533 9035  Parti silver 5 delar, England, Vikt: 200 g ca. Längd: 11-22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:38)

1533 9153  Pastell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, på operan, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 51x63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:28)

1533 9040  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad Birckman, Kvinna efter antiken. Bladets mått: 52x34 cm, yttermått inklusive ram: 86x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 21:02)

1533 8429  Piedestal Stenskivor. Längd: 27 cm, djup: 27 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:28)

1533 9237  Piedestal valnöt, nyrenässans. Diameter: 50 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:38)

1533 9275  Plafond Uno och Östen Kristansson, takarmatur, Plafo, vitlackerad plåt samt plast, Luxus. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:56)

1533 9182  Pochette "A Propos de Bottes", design: Xavier De Poret, Hermès, Paris. Pochette i siden, ca 42x42 cm, originalbox medföljer

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:26)

1533 9181  Pochette "Fantaisies Indiennes", design: av Loïc Dubigeon, Hermès, Paris. Pochette i siden, ca 42x42 cm, originalask medföljer

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:39)

1533 9183  Pochette design: Pierre Peron, Hermès, Paris. Pochette i siden, ca 42x42 cm, originalask medföljer

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:24)

1533 9172  Porslin 9 delar, Sovjet. Höjd: 5-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:08)

1533 8329  Porslin Kina, 3 delar, kannor 2 st + fat. Längd: 13-17 cm, djup: 9-16 cm, höjd: 2,5-14 cm

1533 9240  Pottskåp 1890-tal. Bredd: 63 cm, bredd: 38 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:34)

1533 9203  Prydnadsägg Prydnadsägg efter Faberges förlaga, AKM, Ryssland. Emaljerad mässing, dekor av kristaller. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:41)

1533 9210  Punschkoppar 6 st, silver. Höjd: 5,5 cm, vikt: 180 gr

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:04)

1533 9018  Reklamskyltar 6 delar, För hattar, Batterby & Borsalino

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:17)

1533 9180  Ring + scarf, 2 delar, Hermès, Paris. Ring i gulmetall för att knyta scarves. Märkt "BIJOUTERIE FANTASIE" samt "HERMÈS". Originalaskar medföljer, ringmått: 20 1/4

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:21)

1533 8080  Ring 18k guld, briljanter & blå sten. Vikt: 1,9g ca, ringmått: 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:33)

1533 9094  Ring 18k guld, med lila sten, storlek. Vikt: 5,8g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:16)

1533 8369  Ring 18k guld. Med briljant, ca 0,2 ct. Vikt: 2,7 g. Storlek: 16,3

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:32)

1533 9205  Röllakan Signerad AL. 129x202 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:05)

1533 9344  Salt / pepparströare på fat 3 delar, silver, stenar, Mexiko. Längd: 12,5 cm, vikt: 55g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:37)

1533 9086  Sameskedar 8st, silver, Längd: 11cm. Vikt: 90 gr

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:26)

1533 9414  Satsbord 3 delar, Kakel. Höjd: 49-54, längd: 34-50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:29)

1533 9190  Scarf Hermès, Paris. Siden, ca 90x90 cm, originalask medföljer

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:37)

1533 8426  Servettställ Paavo Aarikka, 1970-tal, furu. Längd: 16,5 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:36)

1533 9207  Servisdelar ca 40 delar, Koka Brun, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med brun rand på vit botten

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:02)

1533 8420  Sherryglas 17 st, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Boda. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:20)

1533 8315  Sideboard Arne Wahl Iversen, Varié, Ikea, modell formgiven 1960. Längd: 100 cm, djup: 45 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:53)

1533 9343  Sideboard nutida, Lackerat. Längd: 180 cm. Djup: 39 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:18)

1533 9233  Sittgrupp soffa+ fåtölj + bord, rotting

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:33)

1533 9211  Skål + fat, Konstglas, Kosta Boda. Diameter: 16-37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:27)

1533 8305  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad. Diameter: 26 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:29)

1533 9006  Skål Kina, Imaridekor, diameter: 14, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:32)

1533 8089  Skål kosta, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Längd: 20 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:57)

1533 8203  Skål med lock, Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Diameter: 13,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:36)

1533 8303  Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Opak. Diameter: 23 cm. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:21)

1533 9417  Skål underfång, Orrefors, diameter: 17,5. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:37)

1533 9264  Skål med lock Pynta, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Trälock, diameter: 13, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:08)

1533 9307  Skålar 3 st, en med fat, Kina. Diameter: 9-16 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:15)

1533 9351  Skålar 4 delar, Glas. Längd: 18-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:58)

1533 9020  Skåp 1940-tal, dekorerad med fröpåsar. Bredd: 106 cm, djup: 49 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:24)

1533 9177  Skedar 5+ 6 st, silver. Längd: 14-15,5, vikt: 250 gr ca

1533 9427  Skrin Metall. Längd: 20 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:30)

1533 9173  Skrivbordslampa ledad arm. Höjd: ca. 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:22)

1533 8051  Skulptur brons. Höjd: 13 inkl sockel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:57)

1533 8301  Skulptur Katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Längd: 9 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:19)

1533 9200  Skulptur Keramik, Sittande kvinna, Goebel / Hummel, 1950-tal. Längd: 12 cm, höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:55)

1533 9198  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur All världens barn, Gustavsberg. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:21)

1533 9126  Skulptur V Nieminen. Signerad. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:29)

1533 9298  Skulpturer 2 st, Träsnideri, Signerad, Sören Larsson. Höjd: 27 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:37)

1533 8491  Skulpturer 5 st, Erik Engquist, Fåglar. Höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:29)

1533 9426  Skulpturer ett par, Lejon, konstmassa. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:44)

1533 7144  Skulpturgrupp 3 del + 2 skulpturer, snidat trä, Emil Gustavsson. Höjd: 9-22 cm

1533 8353  Slagbord bemålat. Bredd: 69,5 cm. Bredd: 30 + 2 iläggsskivor om 49,5, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:08)

1533 8531  Sminkspegel med belysning, 56x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:31)

1533 8182  Smörknivsställ 10 st, silver, så kallade smörtaxar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957. Längd: 3,5 cm. Vikt: ca 80g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:19)

1533 9375  Soffa 3-sits, Raun. Längd: 240 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:39)

1533 9234  Soffbord Alberts, teak, 1950-tal. Bredd: 65 cm, bredd: 45 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:15)

1533 9224  Soffbord Furu, 1960-tal, Treman. Bredd: 150 cm, djup: 53 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:42)

1533 9413  Soffbord Rotting. Diameter: 66 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:41)

1533 9352  Spegel 1950-tal, 101x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:59)

1533 9283  Spegel 1950-tal, bemålad plåt. Höjd: 89 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:30)

1533 9280  Spegel Bambuimitation, 70x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:23)

1533 9048  Spegel Empire, 54x28 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:40)

1533 9058  Spegel Empire, 65x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:59)

1533 9284  Spegel förgylld. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:00)

1533 9293  Spegel Gustaviansk stil, 102x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:42)

1533 8286  Spegel Karl Johan, mahogny. Längd: 43 c. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:50)

1533 9223  Spegel rokokostil, 120x48 cm

1533 9279  Spegel Teak, 64x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:09)

1533 8279  Spelbord 1800-tal. Bredd: 82 cm, djup: 2x42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:36)

1533 9309  Spetsglas & plunta 6 + 1 delar. Höjd: 14-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:20)

1533 9321  Stensamling i ask

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:36)

1533 9434  Stolar 4 st, Furu, Åby Möbelfabrik

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:53)

1533 8284  Stolar ett par, gustaviansk stil, betsad björk

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:48)

1533 8360  Taburett Karl Johan. Längd: 55 cm, djup: 38 cm, höjd: 53 cm

1533 9017  Takarmatur "Kapow", Tina Leung. Innermost, Höjd: 80 ca

1533 9250  Takarmatur 1940-tal, Alabasterkupor. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:37)

1533 9249  Takarmatur 1940-tal, kupor av glas. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:03)

1533 9081  Takarmatur Diameter: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:14)

1533 9218  Takarmatur Gustaviansk stil. Diameter: 50 cm. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:48)

1533 8215  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson Markaryd. Höjd: 84 cm, djup: 99 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:02)

1533 9121  Takarmatur höjd: 44cm

1533 9011  Takarmatur mässing, Nautica, diameter: 20. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:59)

1533 9136  Takarmatur med prismor. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:05)

1533 9366  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:41)

1533 9360  Takarmatur plafondmodell, mässing, tonat glas. Höjd: 30 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:41)

1533 9423  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:02)

1533 9372  Takarmatur tygskärm, droppformade blå glasprismor. Diameter: ca 54 cm. Höjd: ca 62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:16)

1533 9311  Tallrik Picasso, Inramad, "World Peace plate", 25. 7. 61, Limoges, Frankrike. Dia24 cm, yttermått inklusive ram: 34x34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:02)

1533 9296  Tallrikar 8 st, Arabia. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:39)

1533 9399  Tallrikar 9 st, motiv ur Kalevala, Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:40)

1533 9276  Tavla Visdomsord, Carl XIV Johans monogram, yttermått inklusive ram: 28x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:10)

1533 9105  Tavlor 6 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 33x22cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:01)

1533 8307  Te- /kaffeservis ca 25 delar, sekelskifte omkring 1900

1533 8178  Tenn 5 delar, 1800-tal, diameter: 19-35. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:56)

1533 8120  Tidningsställ med låda Reprodux, England, mahogny. Längd: 56 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:53)

1533 9170  Tillbringare Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Glaserad keramik. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:22)

1533 9378  Tillbringarekanna 1700 / 1800-tal, Slipad dekor. Höjd: 19 cm, luftbubblor i glasmassan

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:42)

1533 9391  Trädgårdsgrupp 5 delar, bord + stolar, diameter: 69, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:46)

1533 9230  Trädgårdssoffa bemålad, trä. Längd: 145 cm. Djup: 65 cm, rygghöjd 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:22)

1533 9355  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 98/150. Bildmått: 25x47 cm, yttermått inklusive ram: 52x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:31)

1533 9209  Urna på sockel Kina, Balusterformad, blå glasyr. Höjd: 32-38 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:49)

1533 9012  Vägg / bordslampor 2 st, Industridesign, metall. Längd: 58-70 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:50)

1533 9072  Väggarmatur Lindau & Lindekrantz, Börge Lindau & Bo Lindekrantz, "zero". Vitlackerad plåt. Längd: 53 cm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:58)

1533 9050  Väggfotogenlampa majolika, sent 1800-tal. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:53)

1533 9154  Vägghylla String, 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:08)

1533 9245  Vas + fat, Hjördis Oldfors (1920-2014), Sverige. "Trio", Upsala-Ekeby. Längd: 34 cm. Höjd: 6,5 - 28 cm

1533 9287  Vas + skål, Olle Arbelius, Orrefors. Signerade. Höjd: 8-16 cm. Diameter: 15-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:33)

1533 9057  Vas + ytterfoder, 2 delar, Kina, nutida. Längd: 21 cm, höjd: 6-22,5

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:33)

1533 9014  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:24)

1533 9243  Vas Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. "Maj", lergods, Upsala-Ekeby. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:22)

1533 8202  Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:35)

1533 9217  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:30)

1533 9085  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:36)

1533 9073  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:36)

1533 9074  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 24cm

1533 9220  Vaser 2 st, Iittala. Höjd: 16,5-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:07)

1533 9277  Vaser 2 st, skuret lackarbete, trä, drakmotiv, Kina. Höjd: 19,5-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:26)

1533 9145  Vaser 5 st, Rosenthal. Höjd: 11-18,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:11)

1533 8470  Vinglas + skål & plunta, Själaglas, Norberg. Höjd: 12-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:34)

1533 9212  Vinglas 12 st, Kosta, Line. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:02)

1533 8431  Vitrinskåp England, Saknar ett glas. Bredd: 75 cm. Djup: 33 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:23)

1533 8432  Vitrinskåp England. Bredd: 80 d, 34. Höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:24)

1533 9010  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 13-21. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:29)

1533 9260  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:35)

1533 9141  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 18:56)

1533 9406  Ytterfoder 4 st, Vinranka, Upsala-Ekeby Gefle. Höjd: 12,5-15,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 19:59)

1533 9139  Ytterfoder ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 20 cm (storlek 4)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 10 april 2023 20:50)