Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 juni 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1189 8121  Akvarell Louis Bastin (1912-1979), Sverige. "Tidningsläsning", Utställd Färg & Form 1992. Motivet: 14x18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:41)

1189 7324  Ampel 1870/80-tal, mässing. Diameter: 50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:06)

1189 8169  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 45, metall

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:43)

1189 7430  Armring silver, Bergkristall, Alton, 1968

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:46)

1189 8160  Armring silver, Georg Jensen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:44)

1189 2186  Bägare silver, delvis förgylld, Olof H Bergström. 1810, Uppsala, Höjd: 22

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:13)

1189 8259  Båglampa 5-armad. Höjd: 205 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:38)

1189 8312  Bänk Fornnordisk modell. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:49)

1189 8086  Bänk klädd med mönster "Elefant", Estrid Ericson för Svenskt Tenn. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:51)

1189 8299  Barglob höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:07)

1189 8145  Barnvagn 1940-/50-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:39)

1189 7415  Barometer Modell Äldre. Höjd: 105

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:07)

1189 8291  Bestick 38 delar, nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:09)

1189 8300  Bestickuppsättning Gense, rostfritt

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:13)

1189 8257  Blandteknik Drivved/olja, Jan Grantorp (f. 1952), Sverige. Bregårn i Gåsvik. Längd: 65. Djup: 17 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:36)

1189 8022  Blandteknik Olev Mikiver (1922-1994), Sverige. Signerad, daterad -82, Fiskar, "Kalad", Motivet: 27x37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:12)

1189 7331  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. 30x40

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:14)

1189 8001  Blocklampa "Amber", design: Harri Koskinen. Längd: 16. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:30)

1189 8029  Blomlådor 4 st, Zink. Längd: 52. Djup: 28 cm, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:06)

1189 7188  Bokhylla 1950-tal, Teak

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:23)

1189 8192  Bokhylla 30-tal, Alm. Längd: 100, djup: 30 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:08)

1189 8144  Bokhylla betsad björk. Längd: 100, djup: 25 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:39)

1189 8151  Bokhylla String, Golvmodell

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:08)

1189 8148  Bokhyllor 2 st. Längd: 100, djup: 27 cm, höjd: 35 /st

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:05)

1189 8152  Bokhyllor String, Svarta, diverse

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:09)

1189 8153  Bokhyllor String, vita, diverse

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:10)

1189 7147  Bokskåp Sent 1800-tal. Längd: 120. Djup: 42 cm. Höjd: 213 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:22)

1189 8240  Bord Mosaik. Längd: 100. Djup: 31 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:14)

1189 8043  Bordslampa 1940-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:32)

1189 8186  Bordslampa Figural

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:03)

1189 8102  Bordslampa mässing

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:25)

1189 8255  Bordslampfötter ett par, alabaster

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:32)

1189 8017  Bordsur Bulle

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:29)

1189 8166  Brickbord Gallerbricka, England. Nysilver, mahogny. Längd: 63. Djup: 41 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:41)

1189 7437  Brosch silver, 1950-tal. Höjd: 6,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:51)

1189 7428  Broscher 2 st, Silver Paste, 1800-tal & Art Déco, Längd: 4,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:51)

1189 7438  Broscher 3 st, 1930-tal, silver, stålgranater, turkoser och saltvattenpärlor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:52)

1189 8233  Byrå bemålad, proveniens Medevi Brunn. Längd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:02)

1189 7191  Byrå Furu, 1890-tal. Längd: 88. Djup: 47 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:35)

1189 8193  Byrå Furu. Längd: 76. Djup: 40 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:08)

1189 8104  Byrå Gustaviansk stil, Intarsia. Längd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:30)

1189 8228  Byrå mahogny, med skrivskiva. Längd: 54. Djup: 40 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:53)

1189 8016  Byrå med stenskiva. Längd: 61. Djup: 31 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:26)

1189 8191  Byrå Stenskiva. Längd: 60, djup: 35 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:07)

1189 8089  Byrå Tallboy, 1890-tal. Längd: 85, djup: 53 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:58)

1189 8049  Byst Marmor. Höjd: 32

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:58)

1189 8050  Byst Marmor. Höjd: 32

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:00)

1189 8250  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 32/75, bladets mått: 66x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:29)

1189 8248  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 57/99, bladets mått: 75x57

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:26)

1189 8009  Champagneglas  + starkvinsglas, 3 + 6 st, Boda

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:18)

1189 8044  Dolkar 2 st, Orientalisk. Längd: 33-44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:43)

1189 8059  Draperi Stig Lindberg + kökshandduk, Astrid Sampe (1909-2002), .

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:47)

1189 8155  Eldset mässing och trä, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:13)

1189 8271  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Aux Caves des Gourmets. Stämpelsignerad, daterad 1957. Motivet: 24x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:22)

1189 8236  Etsning Jean Louis Forain 1852-1931, signerad i plåten. Motivet: 15x10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:11)

1189 8238  Etsning Lasse Söderberg (f. 1941), Sverige. "Etat dormand", 28/135. Motivet: 23x30

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:15)

1189 8273  Etsning Sixten Haage (f. 1926), Sverige. "Wuppertal". Signerad, daterad 1979, numrerad 108/150, Motivet: 64x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:26)

1189 7298  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Hamnen", Motivet: 18,5x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:15)

1189 8002  Fällbord omkring 1900. Diameter: 71 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:22)

1189 8034  Färgetsning Francoise Deberdt (f. 1934), Frankrike. Signerad, numrerad 120/120, Motivet: 42x63

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:22)

1189 5116  Färgetsning Herbert Sedcole (1864-1920), Storbritannien. "The close of day". Motivet: 60x88 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:52)

1189 8252  Färgetsning Signerad, 1971,52/100. Motivet: 11x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:31)

1189 8162  Färglitografi 2 st, Anthony Strüwer (f. 1942), 53x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:30)

1189 8131  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, numrerad 245/260

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:51)

1189 8035  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 1448/1750. . Motivet: 73x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:24)

1189 8036  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 1448/1750. Motivet: 55x73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:25)

1189 8037  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 1448/1750. Motivet: 73x55 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:26)

1189 8038  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1356/5000. Motivet: 57x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:28)

1189 8032  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1356/5000. Motivet: 57x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:20)

1189 8033  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1356/5000. Motivet: 57x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:21)

1189 8040  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 699/5000, Motivet: 57x40 cm

1189 8039  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 699/5000. Motivet: 57x40 cm

1189 7296  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Bilvrak. Signerad, daterad -01, numrerad 52/295. Motivet: 22,5x32,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:12)

1189 8096  Färglitografier 2 st. Lösa blad, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Hos tandläkaren". Signerad, numrerad 181/200, bladets mått: 52x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:15)

1189 8115  Fat + skål, Konstglas. Eva Englund (1937-1998), Sverige respektive Ann Wärff (f. 1937), Sverige. Diameter: 22-46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:37)

1189 8117  Fat + vas, Meissen, II-sortering. Längd: 15. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 juni 2018 08:07)

1189 8078  Fat 4 st, Tenn, 1762. Diameter: 21

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:42)

1189 8171  Fåtölj nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:45)

1189 7032  Fåtölj Oxford Chair, Firma Svenskt Tenn, kretong

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:30)

1189 8198  Fåtöljer Ett par, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:05)

1189 8018  Figurin Lladro. Höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:30)

1189 8082  Figurin Royal Dux. Höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:16)

1189 8227  Figuriner 5 st, Efter Jenny Nyström. Höjd: 8-10

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:51)

1189 8303  Glasfrukter 5 st

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:25)

1189 7230  Glasservis ca. 90 delar, etsad dekor. Höjd: 7 - 15

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:06)

1189 8289  Glasservisdelar 28 st, Iittala. Höjd: 5-8

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:10)

1189 8105  Glasservisdelar ca 35 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:27)

1189 8087  Gobeläng Jaktmotiv, 210x160

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:53)

1189 8100  Golvlampa Smide

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:23)

1189 7172  Golvlampbord mässing

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:37)

1189 8138  Golvlampor 2 st, Smide, Höj- / sänkbara

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:10)

1189 8320  Golvur Johan Almgren, Örebro. Höjd: 223

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:49)

1189 8178  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:54)

1189 7283  Golvvas Kina, Tidigt 1900-tal. Höjd: 46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:51)

1189 8113  Grafiskt blad Beck & Jung, 1981, PT, "Computer ink plot", löst blad, bladets mått: 50x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:30)

1189 8111  Grammofonmöbel Ek. Längd: 55, djup: 57 cm, höjd: 102 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:10)

1189 8321  Gravyrer 4 st, Svenska slott, Efter Thersner. Motivet: 28x38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:04)

1189 8107  Grogglas 5 st, modell Helga. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:35)

1189 8328  Gryta med lock, på ben. Längd: 43

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:14)

1189 8221  Gunghäst tidigt 1900-tal. Höjd: 74. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:34)

1189 8154  Halslänk 18k. Vikt: ca. 28g.

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:10)

1189 7343  Hängskåp Furu, 1800-tal. Längd: 78, djup: 28 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:06)

1189 7449  Hängsmycke  + brosch, 1920-/30-tal, Silver / paste

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:01)

1189 7434  Hängsmycke på kedja silver, stålgranater och blodsten, 1930-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:48)

1189 8004  Ikon 1800-tal, Ryssland, Den Helige Myron & Juliania, 36x28

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:28)

1189 8005  Ikon 1800-tal, Ryssland, Fader vår, 27x22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:31)

1189 8007  Ikon Modell äldre, 17x12

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:35)

1189 8281  Ishink med lock, glas /mässing. Höjd: 17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:41)

1189 8135  Kaffegods 6 delar, Blå Blom, + extra fat

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:55)

1189 8264  Kaffeservis 18 delar, Rosenthal, Isolde

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:01)

1189 7112  Kaffeservis 28 delar, Rosenthal, Studio-linie

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:42)

1189 8112  Kamin Näverqvarn, No 15 a. Höjd: ca 55

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:11)

1189 8010  Kannor + skål, 4 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Höjd: 8-19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:29)

1189 8079  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:08)

1189 8172  Kista 1800-tal. Längd: 87. Djup: 52 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:46)

1189 8159  Konstglas 2 delar, bland annat Kosta. Höjd: 17 - 25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:30)

1189 8208  Konstglas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta. Höjd: 24

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:36)

1189 8310  Kruka glaserad stengodslera. Höjd: 43

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:40)

1189 8247  Lampbord 1950-tal, Bröderna Miller, 58x57. Höjd: 50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:25)

1189 8223  Lampbord 3 st. Diameter: 50. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:52)

1189 8242  Lampbord ett par, glas och mässing. Längd: 60. Djup: 44 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:27)

1189 7350  Lampbord omkring sekelskiftet 1900. Längd: 46. Djup: 46 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:12)

1189 8251  Lampbord teak. Längd: 65, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:27)

1189 7156  Lavoar 1890-tal, mahogny. Längd: 601. Djup: 42 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:48)

1189 8062  Leksaksbilar 8 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:59)

1189 8272  Litografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, daterad 1968, numrerad 3/5. Motivet: 31x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:25)

1189 8274  Litografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/30, bladets mått: 57x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:29)

1189 8182  Ljuskrona Gustaviansk stil, blå skål. Höjd: 65

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:57)

1189 8293  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 90 ca

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:31)

1189 8077  Ljuskrona höjd, ca 50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:31)

1189 7221  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 60

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:53)

1189 7141  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:28)

1189 5191  Ljuskrona rokokostil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:19)

1189 8011  Ljuslykta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. -99, Lusthus, glaserad keramik. Höjd: 19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:10)

1189 8118  Ljusstakar 4 st, Gusum, mässing. Höjd: 9

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:38)

1189 8058  Ljusstakar ett par, Gustavsberg, Blå Blom. Höjd: 10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:46)

1189 8003  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:27)

1189 5541  Ljusstakar Ett par, nysilver, rokokostil. Höjd: 22

1189 8116  Ljusstakar Ett par, Orrefors. Höjd: 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:37)

1189 8020  Ljusstake + takarmatur, mässing

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:45)

1189 8019  Ljusstake 3-armad. Höjd: 40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:30)

1189 8179  Ljusstake metall, nutida. Längd: 50. Höjd: 24, sjuarmad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:55)

1189 8177  Lockurna nutida. Höjd: 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:53)

1189 8139  Målarstege höjd: 79 cm, modell äldre

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:16)

1189 8140  Månbord ett par, 1890-tal. Diameter: 125 cm. Höjd: 73 cm, en ilägg Bredd: 61 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:27)

1189 8197  Matbord + 7 stolar, Gustaviansk stil, + 3 ilägg. Diameter: 109 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:48)

1189 8207  Matbord Barockstil, Ek. Längd: 140 + 2x60. Djup: 110 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:32)

1189 8090  Matbord diameter: 110 + 2 iläggx54, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:59)

1189 8083  Matsalsgrupp 11 delar, Bord + 10 stolar, Newport + 3 ilägg. Diameter: 120 + 3x53, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:49)

1189 8150  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, + 3 ilägg, bordet: . Diameter: 110 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:59)

1189 7255  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:31)

1189 7452  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm. Höjd: 73 cm + 2 st iläggsskivor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:17)

1189 8125  Matsalsskåp "Malmgården", design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bonad björk, Längd: 101. Djup: 35 cm. Höjd: 185 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:41)

1189 5546  Matsalsskåp Rokokostil. Längd: 124. Djup: 51 cm. Höjd: 204 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:29)

1189 8133  Matservis 35 del ca, Rosenthal, bland annat terrin

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:18)

1189 8267  Matservis ca. 30 delar, Rörstrand, omkring 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:11)

1189 8214  Matservisdelar 25 delar, Bavaria

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:57)

1189 8106  Matservisdelar Gefle, Vinranka, ca 50 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:46)

1189 7248  Matskedar Ett par, HH, 1811. Längd: 22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:44)

1189 7117  Matta orientalisk, 137x205

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:52)

1189 8120  Matta Orientalisk, 137x210

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:40)

1189 8254  Matta Orientalisk, 200x300 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:31)

1189 5202  Matta orientalisk, 300x200

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:43)

1189 8235  Matta orientalisk, 69x126 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:12)

1189 8234  Matta orientalisk, 97x152

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:10)

1189 7325  Matta orientalisk, Bochara, 110x131

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:06)

1189 8232  Matta orientalisk, Galleri, 78x320

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:08)

1189 8237  Matta orientalisk, galleri, 80x285 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:13)

1189 5002  Matta orientalisk, Lori, 410x109

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:52)

1189 5003  Matta orientalisk, Västpersisk, 250x149

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:49)

1189 7116  Matta Röllakan, Anna-Johanna Ångström, 135x220 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:53)

1189 8181  Nattygsbord rokokostil. Längd: 27, djup: 21 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:57)

1189 8170  Nothylla längd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:44)

1189 8024  Oljemålning A Blomqvist, Fågelbo, 50x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:33)

1189 8021  Oljemålning Brissmyr, Sydländskt motiv, 54x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:55)

1189 8023  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Komposition. Olja på pannå, 48x63 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:59)

1189 8308  Oljemålning fåglar. Olja på duk, 90x160 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:30)

1189 8015  Oljemålning G Pozzuolo, Man. Olja på pannå, 31x21

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:43)

1189 8055  Oljemålning Håkan Brunberg (1905-1978), Finland. Signerad, daterad 1947. Olja på pannå, 32x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:35)

1189 8046  Oljemålning Hugo Carlberg (1880-1943), Sverige. Vårlandskap, 40x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:45)

1189 8220  Oljemålning Ivan Constantin, motiv från Dalarna, 45x64

1189 8201  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Sjöbod, signerad, 32x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:13)

1189 8200  Oljemålning Ludvig Richarde (1862-1929), båtar vid strand, signerad, 30x41

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:10)

1189 8127  Oljemålning Nicolaes Berchem, hans efterföljare. Pastoral figurscen, Omkring 1800. Olja på duk, ca 38,5x43 cm, uppfodrad duk

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:54)

1189 8014  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man i eka, Signerad, 44x64

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:43)

1189 8047  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad "EJ", 60x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:46)

1189 8210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Plog, signerad, 60x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:48)

1189 8222  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 30x36

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:31)

1189 8063  Oljemålning på plåt, Porträtt, 35x23

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:04)

1189 8269  Oljemålning Pär-Hilding Perjons, kvinna vid spisen, signerad, -48,78x65

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:12)

1189 6043  Oljemålning Ralph Rilton (1907-2006), Sverige. Signerad, Hand, 60x49

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:40)

1189 8219  Oljemålning Staffan Liljefors, Sträckande svanar, 26x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:27)

1189 5155  Oljemålning Sven Hempel (1896-1944), Sverige. "Murcia", 50x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:03)

1189 7303  Oljemålning T Lindberg, Västerås, 70x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:28)

1189 7332  Oljemålning Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Pojke med hatt, 55x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:15)

1189 8196  Oljemålning Wouwermans art, Rastande sällskap. Olja på duk, 29,5x34 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:50)

1189 8195  Oljemålning Wouwermans art, Sällskap med hästar och hund. Olja på duk, 30x34 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:40)

1189 8298  Oljemålningar 4 st, Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Olja på papper, oramade, bladets mått: 70x92 & 92x70

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:02)

1189 8167  Pallar 3 st. Höjd: 43

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:41)

1189 8225  Paraplyställ Metall. Höjd: 52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:49)

1189 8285  Parasoll 3 st, modell äldre. Längd: 89

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:56)

1189 7267  Parti bijouterier diverse, bland annat Malakit & silver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:18)

1189 8053  Parti silver Kuriosa, 7 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:21)

1189 8149  Parti teckningar Claes Bäckström, diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:02)

1189 8051  Pastell Carl Brandt, eka vid kust, 1895, motivet: 34x55

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:32)

1189 7290  Pastell Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Abisko, Motivet: 30x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:04)

1189 7074  Piedestal trä, NK, 1910. Höjd: 90

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:11)

1189 7254  Pinnstolar 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:29)

1189 8012  Pinnstolar 4 st

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:37)

1189 8114  Plättlagg för 16 plättar. Längd: 57, järn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:24)

1189 8296  Porslin 5 delar, Korea. Diameter: 5-10 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:25)

1189 8229  Porslinsägg 4 st. Höjd: 9-16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:59)

1189 8156  Ring 1/8k. Smaragd och briljanter

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:15)

1189 8042  Ryamatta Trollskog, 1967. 191x140 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:31)

1189 8094  Salongsbord Jugend, Mahogny / intarsia, glasskiva. Diameter: 64, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:08)

1189 8292  Sänggavlar Ett par, mässing, Tidigt 1900-tal. Bredd: 100

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:16)

1189 8091  Sänghimmel Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: 95, djup: 55 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:04)

1189 7342  Satsbord 3 delar, Teak

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:05)

1189 8142  Serigrafi Göran Ivarsson, HC-upplaga, Stilleben, bladets mått: 57x39

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:37)

1189 8128  Serigrafier 2 st. Aare, fiskar. Motivet: 21x63

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:46)

1189 8027  Servisdelar Arabia, Fennica, ca 50 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:38)

1189 8026  Servisdelar Glas, Iittala, 48 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:37)

1189 8158  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 202, djup: 50 cm, höjd: 80 cm

1189 8084  Sideboard Newport. Längd: 160. Djup: 45 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:50)

1189 8130  Skål  + fat, Öresund, Gustavsberg, diameter: 24-37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:52)

1189 7306  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Längd: 19. Djup: 16 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:33)

1189 8101  Skål Orrefors. Längd: 30. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:29)

1189 7234  Skål på fot, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:10)

1189 8258  Skänk med 9 lådor, bemålat. Längd: 97. Djup: 39 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:37)

1189 8093  Skåp Kina, Lackarbete. Längd: 96, djup: 50 cm, höjd: 163 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:31)

1189 8110  Skåp senjugend, ek. Längd: 90. Djup: 52 cm. Höjd: 200 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:09)

1189 7347  Skrivbord England. Längd: 122, djup: 61 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:08)

1189 7233  Skrivbord mahogny. Längd: 108, djup: 69 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:09)

1189 8189  Skulptur fd bordstermometer, "Mount Everest okt-nov 1938. Höjd: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:11)

1189 8141  Skyltdocka Sittande, bemålad. Höjd: 160 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:27)

1189 8054  Sockerskål silver. Längd: 16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:27)

1189 8028  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Fästfolk. Längd: 140

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:42)

1189 7322  Soffbord 1950-tal. Längd: 120. Djup: 61 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:04)

1189 8213  Soffgrupp 4 delar, Rokokostil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:55)

1189 8209  Spegel 100x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:47)

1189 7062  Spegel 90x72 cm

1189 8072  Spegel Bronserad, 135x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:18)

1189 8311  Spegel omkring 1900, nyare glas, 87x54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:42)

1189 6031  Spegel Rokoko. Höjd: ca 170 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:30)

1189 8180  Spegel rokokostil, 98x44

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:56)

1189 8288  Starkvinsglas 11 st, Orrefors, med bubbla. Höjd: 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:01)

1189 5350  Stol Gustavianskt provinsarbete

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:22)

1189 7095  Stolar 4 st. Bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:53)

1189 8306  Stolar 5 st, proveniens Erik Penser AB, direktionsrummet, Monogram EP

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:07)

1189 5187  Stolar 6 st, Air Chair, design: Jasper Morrison För Magis, Italien. För inom- och utomhusbruk

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:03)

1189 7393  Stolar 6 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:00)

1189 8305  Stolar 6 st, proveniens Erik Penser AB, direktionsrummet

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:06)

1189 8071  Stolar ett par, Nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:13)

1189 8109  Strykjärnskamin Husqvarna No 2. Höjd: ca 35

1189 8277  Syltkrukor 5 st. Höjd: 21 - 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:35)

1189 8204  Takarmatur 1950-tal, glaskupor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:57)

1189 8013  Takarmatur 1960-tal, trearmad, glaskupor. Höjd: 48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:33)

1189 5008  Takarmatur Glimpt för Potters Workshop, porslin & trä. Höjd: 50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:44)

1189 8065  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 32

1189 8069  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

1189 8173  Takarmatur prismor. Höjd: 40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:47)

1189 7407  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:20)

1189 8008  Tallrik Kina, Millefiori. Diameter: 23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:44)

1189 8295  Tekanna Kina. Höjd: 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:23)

1189 8327  Terrin med fat & lock, Rörstrand, Skånska slott. Längd: 37

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:56)

1189 8057  Terrin med lock, Rörstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:46)

1189 8103  Terrin Meissen. Längd: 29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:30)

1189 8315  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), från Kornhamnstorg. Signerad, daterad -80. Numrerad 276/360. Löst blad, bladets mått: 46x65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:17)

1189 8314  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Gamla Stan. Signerad, numrerad 6/360, daterad -80. Löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:15)

1189 8317  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Skeppsbron. Signerad, numrerad -80, numrerad 6/360, löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:23)

1189 7069  Tusch Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Perspective japonaise, no 326 hbfa. Bär dedikerationn Motivet: 15,5x11,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:47)

1189 8187  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 35

1189 8068  Väggpendyl höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:14)

1189 8025  Väggpendyl höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:37)

1189 8231  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:07)

1189 8276  Vandringsstavar 3 st. "Björnfällan"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:33)

1189 7494  Vas + burk, 2 delar, Gustavsberg, Stig Lindberg & BB. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:56)

1189 8119  Vas + skål, Sekelskifte 1900. Höjd: 12-35, glas och nysilver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:39)

1189 8080  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Chamotte. Höjd: 13

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:07)

1189 7305  Vas Kina, 1800-tal. Höjd: 31

1189 8302  Vinprovarglas 10 st. Orrefors. Höjd: 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:22)

1189 5192  Vitrinskåp England. Längd: 155. Djup: 34 cm. Höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 20:23)

1189 8174  Vitrinskåp Intarsia. Längd: 71. Djup: 36 cm. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 18:48)

1189 8286  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 juni 2018 19:57)