Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 mars 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

517 7064  Affisch Stig Lindberg (1916-1982), "Spader kung", 1958, 100 x 50. Skada/reva

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:53)

517 7036  Bord med emaljskiva "Blå fiskar", Stig Lindberg (1916-1982). Gustavsberg, för Nordiska Kompaniet 1953, rektangulärt, emaljplatta i blåtoner och svart, ljus träram och benstomme, 124, 5 x 55 cm. Slitage

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:48)

517 7074  Bordslampa Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:58)

517 7090  Bordslampa Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio, stengods, blå-turkos glasyr, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:07)

517 7007  Div plast Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, Sverige 1953, röd styrenplast, oval båtform, två delar, längd 15 cm, märkt med Gustavsbergs ankare och ”MADE IN SWEDEN”

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:35)

517 7042  Färglitografi  Stig Lindberg (1916-1982) 1977, flicka i rosa och blått, höjd 29, 5 cm, signerad med blyerts: ”8/30 Stig, längd: -77 ”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 156.

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:58)

517 7019  Fat "Domino", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-tal, labyrintmönster i brunt, 15 x 15 cm, märkt 12

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:55)

517 7083  Fat "Domino", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 2 st

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:19)

517 7045  Fat "Grazia", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, lanserades 1948, tillverkades även 1951 och 1969, diameter: 28 cm, carraragods, silverdekor, dansade man, märkt: "Made in Sweden Gustavsberg Grazia 223"

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:56)

517 7043  Fat ”Domino” Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1955, fyrkanter i vitt mot svart botten, 15 x 15 cm, märtkt i relief: ”GUSTAVSBERG DOMINO STIGL 11”

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:55)

517 7065  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, -47, keramik, diameter 38 cm. (Underredet trol ej original)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7029  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, fajans, längd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:39)

517 7072  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, fajans, längd: 26 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:23)

517 7051  Figurin "Springare", Stig Lindberg (1916-1982), längd: 29, höjd: 27 cm (svans+öron lagade)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:22)

517 7028  Figurin Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, tidigt 1940-tal. Stengods, Hjort med surrealistiska trädgrenar, celadongrön glasyr, höjd: 28 cm, litet glasyrsläpp på undersidan av en av grenarna, Litteratur; "Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 54" (snarlik)

S�ldes inte (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:41)

517 7049  Figurin Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-tal, stengods, ”Sparbössehunden”, längd 5, 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:59)

517 7052  Gardiner "Jardinjär", Stig Lindberg (1916-1982) för NK:s Textilkammare, 2 längder ca 220x85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7011  Gardinkappa "Spegelblom", Stig Lindberg (1916-1982), För NK:s Textilkammare, 60x340 cm, slitage

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:03)

517 7026  Kaffeservis "Tahiti", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1971, 23 del, benporslin, screentryck i flera färger

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7017  Kaffeservisdelar fat: Adam, Eva, Salix, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, kaffe- och tefat + gräddsnipa

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:54)

517 7021  Kaffeservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 3, stora tekoppar, d 11.5 cm ej fat, 12 kaffefat, några med slitage

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:01)

517 7053  Kanna (dds) Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs studio, fajans, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:02)

517 7056  Kanna + skål (dds) Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1940-tal, Kannans höjd: 22 cm. Skålens diameter: 24 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:18)

517 7020  Kanna med lock (dds) Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, fajans, höjd 18 cm, blomdekor

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:04)

517 7027  Karotter 3 st, "Traktör", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1966-1970, stengods, LU, glaserad guldbrun

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:40)

517 7018  Koppar tv-koppar, 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, fajans, två extrafat medföljer [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:55)

517 7004  Kortlek 'Comedia' dubbel Stig Lindberg (1916-1982) för Öbergs, Sverige 1958, i ljusgrå plastbox märkt ”Öbergs” med fjädrande metallbygel i botten, båda kortlekarna i obruten plast med märke: ”Öbergs”, spelkorten 8, 9 x 5, 6 cm, boxen 9, 5 x 13 cm, litt: Eklund, Petter. (2002). ”Gentlemannatjuvens stil”. Residence. Nummer 4. Sid 88-92, foto och text

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:11)

517 7076  Kortlekar 2 st, Dubbellek ”Comedia” Stig Lindberg (1916-1982) Öbergs 1958, den ena i nyskick och obruten - ca 10 år gammal - den andra sliten och väl använd

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:05)

517 7087  Litografi Stig Lindberg (1916-1982), 159/280, 25x20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7041  Matersvisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, 8 del, bl.a. tekanna, karott och stekpannor

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:53)

517 7060  Matservisdelar "BIRKA" Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1973-95, 12 st, stengods, diameter: 19 cm märkt: ”UGNSSÄKERT HANDMÅLAT STENGODS DESIGN: STIG LINDBERG SWEDEN OVEN TABLE DISHWASHER GUSTAVSBERG BIRKA VDN S555”, litteratur; Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 95

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:54)

517 7024  Matservisdelar "Naima", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1939-1941, 32 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:59)

517 7014  Matservisdelar "Present", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1975-1979, stengods, 7 delar, tillbringare höjd 20 cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:51)

517 7023  Matservisdelar "Spisa Ribb", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1955-1974, 26 större och 9 mindre fat utan kopp. Brun och svart streck- och kantdekor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:58)

517 7032  Matservisdelar "Spisa ribb", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1955-1974, 28-del + 4 st extra tefat, brun och svart streck- och kantdekor

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7058  Matservisdelar "Spisa Ribb", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1955-1974, 32 del. Brun och svart streck- och kantdekor

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7078  Matservisdelar "Spisa ribb", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1955-1974, 4 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:31)

517 7062  Matservisdelar ”Coq” Stig Lindberg (1916-1982) COQ", Gustavsberg 1966-1985, ugnssäkert gods, brunflammigt med vit kant, 17 delar

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:58)

517 7040  Matservisdelar ”Gefyr”, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1952-1956, eldfast stengods, (århundradets första ugnssäkra serie), 13 delar pastellfärger, GUSTAVSBERG UGNSFAST GEFYR, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 85, 178, Tidsskriften Västerbotten, Lund 2005, nr 2, sid 23

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:52)

517 7022  Matservisdelar ”Gustavsbergsblommor”, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, Sverige 1941, 38 delar, tryckt och målad dekor, tallrik diameter 24 cm, två olika modeller

517 7050  Matservisdelar ”Ranka” 27 delar Stig Lindberg (1916-1982) Gustavsberg, bl.a. kaffegods och tallrikar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:00)

517 7061  Matservisdelar ”Siena” Stig Lindberg (1916-1982) Gustavsberg 1972-1977 stengods 26 delar märkt:”MADE IN SWEDEN GUSTAVSBERG TÅL MASKINDISK UGNSSÄKERT VDN S555 SIENA”, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 180

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:55)

517 7015  Matservisdelar 5 delar, Stig Lindberg, Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:51)

517 7009  Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten 1960-1974, 31 del, (mattallrikar med sliten dekor)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:03)

517 7047  Reliefplatta (dds) ”Don Quijote” Stig Lindberg (1916-1982) , Gustavsberg, Sverige 1960-tal, gjutet stengods, 1960-70-tal, reliefmönster, man med skägg, åsna med ryttare, delvis glaserat, vit bakgrund, höjd 28, 5cm, berdd 27 cm, signerad: ”Stig, längd: ” i godset på framsidan och ”GUSTAVSBERG” på baksidan, litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg (1916-1982), Prisma 2003, sid 168

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:58)

517 7016  Samlartallrikar (dds) Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 2 st, 1981 + 1982

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:53)

517 7034  Senapsburkar Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1960-tal, några med korklock, höjd 9 cm (med lock), märkt: ”DESIGN FÖR APOTEKEN AV STIG LINDBERG GUSTAVSBERG VDN S555”

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:45)

517 7039  Servis LA-modell Stig Lindberg (1916-1982) Gustavsberg 1950-tal, 13 delar, svart och limegrönt, ø 21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:50)

517 7077  Servisdelar Blå Husar, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1968-73, 9 del. Flintgods med flytande blå dekor. Slitage

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:27)

517 7079  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, fajans, höjd: 9 cm, längd: 17 cm

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:30)

517 7068  Skålfat Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, fajans, längd: 21 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:40)

517 7066  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, 1961, höjd: 27 cm, signerad "(studiohanden) Stig L ."

S�ldes f�r 7.700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:24)

517 7035  Tallrik Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1975, text på framsidan: ”VÅR GÅRD KF 1925-1975”, diameter: 24, 5 cm, text på baksidan: ”HANDELNS UTVECKLING GENOM TIDERNA FRÅN EN STENGODSRELIEF PÅ VÅR GÅRD AV PROFESSOR STIG LINDBERG. DENNA JUBILEUMSTALLRIK MED GULDDEKOR ÄR TILLVERKAD I GUSTAVSBERGS SPECIALITET BENPORSLIN, I EN BEGRÄNSAD UPPLAGA OCH KOMMER EJ ATT NYTILLVERKAS. ’ATT HÅLLA DEMOKRATIN LEVANDE ÄR OTVIVELAKTIGT DEN VIKTIGASTE PUNKTEN; TY HÄRMED STÅR OCH FALLER DEN KOOPERATIVA FOLKRÖRELSEN’ UR BOKEN ÅR PÅ VÅR GÅRD AV REKTOR HARALD ELLDIN. GUSTAVSBERG MADE IN SWEDEN”

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:46)

517 7075  Tallrikar "Eldorado", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 13 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:32)

517 7067  Tedosa (dds) Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-tal, fajans, kvadratisk, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:18)

517 7070  Telegram ”Lx 59” Stig Lindberg (1916-1982), Sverige 1959, flöjtspelare och fågel i rosenbusksbård med ’Berså-blad’, 27, 5 x 21, 5 cm, märkt: ”Stig, längd: ”, tryckeri: Börtzells.Esselte, Stockholm, tryckt text på blanketten: ”VÄRLDSFLYKTINGÅRET FÖR RÖDA KORSETS OCH RÄDDA BARNENS VERKSAMHET”

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:03)

517 7008  Textil "Lustgården", Stig Lindberg (1916-1982), ritades för NK:s Textilkammare 1947, 115x76

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:04)

517 7089  Textil Stig Lindberg (1916-1982), c:a 240x110, draperi

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:47)

517 7038  Textil (dds) Stig Lindberg (1916-1982), NK Nordiska Kompaniet, 1950-tal, sammetstryck med figur i rött med flera färger på svart botten, 125 x 96 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:49)

517 7069  Textilier ”Lustgården” Stig Lindberg (1916-1982) för Nordiska Kompaniet NK:s Textilkammare Stockholm, Sverige 1949, textiltryck på grön botten, sydd till gardin, 140 x 120 cm, märkt: HANDPRINTED ”LUSTGÅRDEN” STIG LINDBERG DESIGN NK:s TEXTILKAMMARE

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:03)

517 7046  Trycksaker 4 st, Stig Lindberg (1916-1982). ABC- bok (1983), almanacka 1938, 2 kataloger

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:57)

517 7030  Uppläggningsfat + 2 st. små fat, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, fajans, längd: 30 + 12 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:08)

517 7081  Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 25x37, (a tergo: "Ernst Jansson 75 år 18/10 1965 från Konsum Stockholm")

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:13)

517 7013  Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), stengods, man med paraply, 40x20 cm, signerad Stig L i godset på framsidan

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:41)

517 7080  Vas "Grazia", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, lanserades 1948, tillverkades även 1951 och 1969. Carraragods, silverdekor. höjd: 27 cm, E 220

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:12)

517 7055  Vas "Karneval", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, 1958-1962, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten, höjd: 29 cm, (kantnagg)

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:10)

517 7063  Vas "Veckla", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-1960, 423, vit cararraglasyr, höjd: 19 cm, Märkt: "(Studiohanden) Stig L . -51, DESIGN: STIG LINDBERG 1951, UNIK UPPLAGA, 150 EX. FÖR TIDNINGEN VI, 1992", litteratur: Eronn, Gisela, Tusenkonstnären Stig Lindberg, Prisma 2003, sid 72

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:48)

517 7082  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, höjd: 18 cm, signerad "Stig L" samt Studiohanden

517 7057  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, stengods, höjd: 26 cm, lagad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:13)

517 7025  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg Studio, stengods, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:14)

517 7010  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:01)

517 7084  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs Studio 1962, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:10)

517 7085  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsbergs studio, höjd: 17.5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:20)

517 7002  Vas/ljusstake Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg 1940-tal, 3-delad, tvärrandig glasyr, blått, gult, rött, svart, längd 20, 5 cm, signerad "gul tulpan", renoverad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:14)

517 7086  Vas/ljusstake Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, grön glasyr, längd: 32, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:05)

517 7012  Vaser 2 st, "Karneval", Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, 1958-1962, fajans, polykrom dekor mot ljusblå botten

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 16:08)

517 7001  Vattenkanna "Fontana", Stig Lindberg (1916-1982), 1967-1972, blå styrenplast, handtag i plast. litteratur: (c) Stig Lindberg - Nationalmusei utställningskatalog nr 649, Stockholm 2006, sid 60

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:48)

517 7005  Ytterfoder 'Vinda', Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, 1950-1962. carraragods, reliefmönster, vertikal randning, höjd 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 31 mars 2008 17:07)