Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 februari 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1233 2403  Affisch Sovjet, tryckt i Moskva 1969, Löst blad, 100x68

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:18)

1233 2405  Affisch Sovjet, Tryckt i Moskva 1969, Löst blad, 58x95

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:34)

1233 2406  Affischer 2 st, Sovjet, Tryckta i Moskva 1968/69, Lösa blad, 68x105 & 66,5x102

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:32)

1233 2395  Aftonväska Silver (830) / textil. Längd: 17,5cm Vikt: 214g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:41)

1233 2066  Akvarell 1800-tal, Grand Tour souvenir, "Catacombe in Roma", 22x31

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:23)

1233 2377  Akvarell Advin Kindgren, "Julotta", signerad, EK. Motivet: 33x25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:51)

1233 2119  Akvarell Bengt Wallander, Paris -67, Signerad, bladets mått: 23x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:52)

1233 2104  Akvarell E R Olsson, södermotiv, Signerad. Motivet: 25x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:41)

1233 2415  Akvarell Oidentifierad konstnär. Värdshusexteriör. Motivet: 17x12

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:50)

1233 2537  Akvareller 3 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, signerade, 17x24, ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:55)

1233 2551  Älgfäll 200x150 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:11)

1233 2435  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 48, metall

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:17)

1233 2452  Armband 18 k. Längd: 27,5 25 g

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:21)

1233 2457  Armband 18 k. Längd: ca 20,13 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:33)

1233 2359  Bägare silver, CG Hallberg, 1953. Höjd: 10 cm. Vikt: 234g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:52)

1233 9242  Bälten Spännen, diverse Ryssland

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:04)

1233 2431  Barometer Jugend, H50. Längd: 50cm. Bredd: 22,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 2251  Barskåp Idegran, England. Bredd: 40. Djup: 46 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:06)

1233 2353  Båtratt med fäste. Diameter: 50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:38)

1233 2138  Besman Märkt med kunglig krona 1682. Längd: 61

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:56)

1233 2493  Bestick 64 delar, Nysilver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:28)

1233 2003  Bestick diverse, silver, 10 delar, bruttovikt: ca 290 g (varav knivar ca 120 g)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:08)

1233 2535  Bestickuppsättning 112 delar, nysilver, Svensk Spets

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:46)

1233 2245  Bestickuppsättning Rostfritt/bakelit

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:27)

1233 2541  Bijouterier parti diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:13)

1233 2337  Bijouterier parti diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:22)

1233 2441  Bläckhorn brons, pojke. Längd: 16. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:22)

1233 2212  Blandteknik 3 st, Kina, 45x17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:25)

1233 2020  Blandteknik 4 st, Ragnar Kempe (tillskrivna), förlagor till Julkort, 13x8, "God Jul / Gott Nytt År"

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 21:06)

1233 9417  Blandteknik Bengt Nyström, Körsångare. Signerad. Duk, ramens innermått: 62x88

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:02)

1233 9413  Blandteknik Bengt Nyström, Pojke med päron, signerad. Duk, ramens innermått: 62x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:59)

1233 9416  Blandteknik Bengt Nyström, Pojke, signerad. Duk, ramens innermått: 72x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:01)

1233 2306  Blandteknik Maud Fagerholm, "Oktober, Sveaborg II", signerad. Motivet: 19x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:02)

1233 2019  Blandteknik Ragnar Kempe, Barn i rokokokläder, signerad, 17,5x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:59)

1233 2354  Block 4 st. Modell äldre, marina. Längd: 23 - 60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:39)

1233 2106  Blyerts Signerad C Huhgg, 1975, "Gröna Lund", 18x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:45)

1233 2500  Bokhylleskåp Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & Söner. Bredd: 135, djup: 36 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:04)

1233 2202  Bokhyllesystem Öresund, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & Söner. Bredd: 206cm. Djup: 26-46cm Höjd: 237cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:51)

1233 2525  Bord med låda, bemålat. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:56)

1233 2325  Bordsfotogenlampa mässingsplåt. Höjd: 40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:54)

1233 2327  Bordslampa mässing. Höjd: 51

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:09)

1233 2345  Bordslampfot Bohemia, glas. Höjd: 34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:17)

1233 2261  Bordslampfot glas och mässing. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:29)

1233 2328  Bordslampfot mässing / konstmaterial. Höjd: 55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:10)

1233 9160  Bordslampfot Orientalisk. Höjd: 38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:21)

1233 2343  Bordslampor 2 st, Alabaster. Höjd: 33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:11)

1233 2485  Bordslampor 2 st, Glasfot. Höjd: 58

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:16)

1233 2552  Bordslampor Ett par mässing, Örsjö Industri AB, nutida. Höjd: 60

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:36)

1233 2094  Bordslampor Ett par, Jennings. Höjd: 68cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:52)

1233 2262  Bordslampor Ett par, Kina, Fd penselvaser. Höjd: 55,5cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:31)

1233 2186  Bordsskärm Kina, trä / sten, 43x35

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 2321  Bordssurtout glas / nysilver. Höjd: 37

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:41)

1233 2074  Bordsur omkring 1900, Sten. Längd: 25, djup: 15 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:44)

1233 2456  Bordsur rokokostil, Tidigt 1900-tal. Höjd: 31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:36)

1233 2340  Brandspruta Hebra, modell äldre. Höjd: 75

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:02)

1233 2005  Brevkniv silver, England, London, Volvo, i etui. Längd: 16. Vikt: ca 55 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:36)

1233 2539  Bricka nysilver, England. Längd: 66

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:59)

1233 2373  Bricka Tulip, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: 56

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:40)

1233 2034  Brickbord Rokoko, fajansplattor. Bredd: 69, djup: 53 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:43)

1233 2467  Burk med lock, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:57)

1233 2240  Byrå 1800-tal, Björk. Bredd: 104, djup: 49 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:15)

1233 2503  Byrå barockstil. Bredd: 55. Djup: 33 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:57)

1233 2201  Byrå bemålad. Bredd: 82. Djup: 43 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:47)

1233 2331  Byrå Louis XVI-stil. Bredd: 60. Djup: 30 H, 73

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:18)

1233 9447  Byrå med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 87, djup: 48 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:53)

1233 2443  Cigarrskrin silver, CG Hallberg, 1923. Längd: 17, bruttovikt: 854 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:25)

1233 2333  Crèmekoppar 27 st, Rörstrand, CG XVI

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:27)

1233 2440  Dalahäst Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 17

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:20)

1233 2035  Damarbetsbord med uppsats Tidigt 1900-tal. Längd: 98, djup: 60 cm, höjd: 75-103, mahogny, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:38)

1233 2538  Damarmbandsur Tissot, länk 18k. Diameter: 2. Vikt: ca 22 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:59)

1233 2512  Draghandtag 4+ 5+ 6 st. Längd: 13,5 - 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:04)

1233 2556  Draperi design: Josef Frank, 240x120 cm, fodrad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:37)

1233 2304  Dukar 6 st, Linne

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:49)

1233 2369  Elddon 2 delar, Tibet, metall / skinn, diameter: . Längd: 12,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 2351  Emaljskyltar 2 st. Carlsberg, 44x34 + Rizzla, 13x40

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:32)

1233 2107  Etsning Bertram Schmiterlöw (1920-2002). Signerad, daterad -43,15/200, Beckholmen. Motivet: 16x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:50)

1233 2121  Etsning Dagmar Norell, 10/15, konstnären. Signerad, daterad -75. Motivet: 18x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:56)

1233 2298  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Getter, signerad, 1918. Motivet: 14,5x11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:33)

1233 2132  Etsning Lionello Balestrieri, efter, omkring 1900, "Beethoven", Motivet: 23,5x66 cm, Jugendram

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:41)

1233 2120  Etsning Thelma Aulio Paananen (f. 1931), Finland. "Pappa sover", 4/10. Signerad, daterad 1967. Motivet: 26x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:54)

1233 2065  Etsning Torsten Schonberg (1882-1970), Sverige. Självporträtt, skridskosegling. Motivet: 30x24

1233 2105  Etsning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. "Auktion i Skogstibble". Signerad, daterad -73,7/30. Motivet: 32x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:43)

1233 2133  Färgakvatint Jacques Villon, signerad i tryckplåt, 1927, "Composition". Motivet: 49,5x34

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:52)

1233 2387  Färgetsning Kristina Munklinde (f. 1936), Sverige. "Det finstilta", signerad. Motivet: 11x16,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:15)

1233 2536  Färgetsningar 2 st. Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. Numrerade och signerade. Motivet: 30x21

1233 2547  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. EA-upplaga, "Rorschachs dream". Signerad, daterad 1970. Motivet: 40x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:47)

1233 2517  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 40/150, bladets mått: 65x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:29)

1233 2518  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 69/150, bladets mått: 75x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:30)

1233 2071  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 181/360, saknar glas, Signerad. 74x82cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:26)

1233 9011  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Rådjur. Signerad, numrerad 180/220. Motivet: 26x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:32)

1233 2045  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Dalarö skans". Signerad, numrerad 208/330. Motivet: 36x49

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:59)

1233 2042  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Dansande barn". Signerad, numrerad 209/330. Motivet: 36x48

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:56)

1233 2044  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. "Haapsalu stad". Signerad, numrerad 9/150. Motivet: 40x54

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:58)

1233 2037  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 206/330, "Dalarö skans". Motivet: 36x49

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:51)

1233 2038  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 9/150, "Mitt hem i Haapsalu", 41x56

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:52)

1233 2527  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 2012, numrerad 96/175, bladets mått: 43x43, löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:59)

1233 2063  Färglitografi Lars Huck Hultgren (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 34/280, Stilleben, 43x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:12)

1233 2160  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Provencalskt landskap. Signerad, numrerad 40/200, löst blad, bladets mått: 42x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:43)

1233 2159  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 48/290, Strandbukett, Löst blad, bladets mått: 59x44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:42)

1233 2145  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 74/175, Blå kannan, löst blad, bladets mått: 80x59

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:17)

1233 2161  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Skördetid. Signerad, numrerad 33/190, Löst blad, bladets mått: 62x47

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:50)

1233 2147  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Gula hatten. Signerad, numrerad EA 13/25, ca 58x43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:20)

1233 2146  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Morgon i Ateljén. Signerad, numrerad Hc 17/25, löst blad, bladets mått: 76x56

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:18)

1233 2158  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Promenaden. Signerad, numrerad EA 13/25, löst blad, bladets mått: 58x44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:40)

1233 2087  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 169/275. Motivet: 31x21 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2088  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad Hc 5/25. Motivet: 26x20

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:30)

1233 2157  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Vänner i Ateljén. Signerad, numrerad 102/190, löst blad, bladets mått: 76x56

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:39)

1233 2208  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 100/460. Motivet: 60x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:21)

1233 2169  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 162/450, bladets mått: 68x52, löst blad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:07)

1233 2070  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Utsikt. Signerad, numrerad 59/450, löst blad, bladets mått: 61x66

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:24)

1233 2060  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, daterad -71, numrerad 46/90, löst blad, bladets mått: 28x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:03)

1233 2090  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad -80, PT. Motivet: 42x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:37)

1233 7174  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Tidningar". Signerad, numrerad 303/350. Motivet: 32x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:16)

1233 2041  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 184/260, Vintermotiv. Motivet: 56x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:55)

1233 7176  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Fasader. Signerad, numrerad 56/260, ramens innermått: 34x54

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:17)

1233 9549  Färglitografi Vladimir Beck (f. 1943), "Drömprinsen". Signerad, numrerad 12/360, ca 54x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:58)

1233 2174  Färglitografier 2 st, Jan Rhodin (f. 1938), Hackspett & Uv, Signerade, 360-upplaga. Motivet: 46x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:24)

1233 9439  Färglitografier 2 st. Ch Berend, signerade, mm;43x35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:35)

1233 8025  Färglitografier 3 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Stockholmsmotiv. Signerade, bladets mått: 47x38 respektive 61x70 cm, lösa blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:39)

1233 2289  Färglitografier 3 st. Reinhold Ljunggren signerade. Motivet: 31x49 + 31x46 + 21x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:25)

1233 2335  Färglitografier 4 st. Ur Svenska fåglar, von Wright. Motivet: ramens innermått: 40x30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:58)

1233 2336  Färgtryck 5 st. Chromolito, Meyer. Motivet: 20x26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:59)

1233 2368  Fat  + karaff, 2 delar, Kristall, Målerås, Mats Jonasson & Orrefors, diameter: 24, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:14)

1233 2482  Fat Ett par, Kina, Kanton. Diameter: 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:13)

1233 2392  Fat keramik, signerat, 20x20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:24)

1233 2307  Fåtölj 1940-tal, DUX, plysch

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:04)

1233 2197  Fåtölj Alf Svensson, "DOMUS"

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:27)

1233 2528  Fåtölj Profil, DUX, design: Folke Olsson, renoveringsobjekt

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:59)

1233 2426  Fåtölj Rotting, sits i Bakertyg "Stensöta"

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:17)

1233 2478  Fickur Jaeger le Coultre. Diameter: 4,2

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:09)

1233 9421  Figurin soapstone. Kina, Höjd: 34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:08)

1233 2311  Figuriner 4 st, barn, Bing & Grøndahl. Höjd: 12

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:20)

1233 2258  Fisktallrikar 12 st, Johnson Bros, England. Längd: 24

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:24)

1233 2473  Fotoramar  + fickursställ, 3 delar, mässing och glas. Höjd: 7,5-28

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:04)

1233 2221  Fotpall 1800-tal. Längd: 30cm. Djup: 29cm. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:27)

1233 2543  Gallerskål med assietter, benporslin. Diameter: 16 - 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:06)

1233 2555  Gardiner 2 längder, design: Josef Frank, 200x120

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:28)

1233 2484  Glas 15 delar, Reijmyre Glasbruk, 7 + 6 + 4 delar. Höjd: 7-20

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:19)

1233 2141  Glas 1700-tal, med monogram. Diameter: 8,5, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:01)

1233 9110  Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk. Höjd: 10. 5-22. 5cm

1233 9553  Glastavla med belysning, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 16x15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:20)

1233 2243  Golvlampa barockstil. Höjd: 160

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:17)

1233 2519  Golvlampa Mässing / näverdekor, höj- och sänkbar. Höjd: 148,5cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:41)

1233 2199  Golvlampa mässing, Belid. Höjd: 129cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:43)

1233 9441  Golvlampa mässing, Höjd: 157

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:48)

1233 2450  Golvlampa mässing. Höjd: 127

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2424  Golvlampa mässing. Höjd: 128

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:10)

1233 2200  Golvlampa mässing. Höjd: 137cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:42)

1233 2287  Golvlampa smide. Höjd: 149cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:22)

1233 2347  Golvspegel metall, 1970-tal. Höjd: 187

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:21)

1233 2002  Gräddkanna + sockerskål, silver. Höjd: 5-8. Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 21:05)

1233 2085  Gravyrer 3 st, 1700-/1800-tal. Diameter: 35, Motivet: 43x57 cm & 40x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:16)

1233 2218  Gryta Emaljerad. Längd: 39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:07)

1233 2052  Gunghäst Bali, Bemålad. Längd: 92, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:11)

1233 2112  Gungstol Göran Malmvall, för Svensk Fur, 1900-tal, Furu, Stämplad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:13)

1233 2430  Halsband 18 k. Längd: 44cm. Vikt: 27g

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:14)

1233 2404  Herrarmbandsur 9 st. Samt damarmbandsur, 4 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:21)

1233 2356  Herrarmbandsur Omega. Diameter: 3,5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:49)

1233 9292  Hörnbord 1800-tal. Bredd: 96, djup: 51 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:34)

1233 2449  Ikon Grekland, Johannes Döparens avrättning, 1927, ca 46x32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2374  Ikon koppar, Spanien, 1800-tal, 24x19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:44)

1233 9355  Ishink England. Höjd: 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:56)

1233 2209  Jakthorn Fürst-Pless, mässing. Längd: 39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:06)

1233 2483  Kaffe / matservis 35 delar, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:19)

1233 2012  Kaffeservis Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, 12 koppar med fat + 1 skål

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:10)

1233 2195  Kaffeservis Ca 30 delar, Gefle, Vinranka, Arthur Percy (1886-1976), Sverige

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:24)

1233 2511  Kaffeservisdelar Rosenthal, Sanssouci, ca 30 delar

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:56)

1233 2236  Kaffeskedar 10 st, silver, 1898. Längd: 11cm Vikt: 120g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:13)

1233 2418  Kamferkista längd: 105 cm, djup: 53 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:03)

1233 2255  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 50

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:21)

1233 9281  Kanna + såll + form, 3 delar, Modell äldre. Diameter: 24-25, kanna signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:18)

1233 2164  Kannor 3 st, England, bland annat Ridgeway & Son. Höjd: 14-24 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:51)

1233 2448  Karaff glas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 31

1233 2549  Karaff Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Signerad TW. Höjd: 26,5. M

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:40)

1233 2217  Karaffer 4 st. Höjd: 22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:06)

1233 9232  Karmstol Barockstil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:33)

1233 2242  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:16)

1233 2554  Karmstolar Ett par, Karl Andersson & Söner

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:30)

1233 2515  Kastvapen så kallad boleadoras. Benkulor med silverbeslag, Argentina 1900-talets början. Diameter: ca 6 cm (kulorna). Vikt: 732g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:28)

1233 9216  Koffert Frankrike. Längd: 61, djup: 35 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:33)

1233 2393  Konstglas 3 delar, bl. A 2del Flygsfors, Coquille. Längd: 14 resp. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:36)

1233 2428  Konstglas 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 19 - 33

1233 2438  Konstglas 4 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 8 - 22

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:17)

1233 2542  Konstglas 5 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9 - 24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:26)

1233 2421  Konstglas 6 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 5 - 25

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:06)

1233 2434  Konstglas 9 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9 - 26

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:25)

1233 2315  Koppar parti diverse, 11 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:26)

1233 2437  Krucifix omkring 1900, bordsmodell, nysilver, koppar, mässing. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:19)

1233 2557  Kuddar 4 st, Kelim. Längd: 49cm. Djup: 9cm. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:33)

1233 2130  Kuriosa 6 delar, Asien. Längd: 4-13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:36)

1233 2073  Lackask  + pennställ, Kina, nutida. Längd: 13, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:53)

1233 7352  Lampbord Asien. Diameter: 60, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:12)

1233 2433  Lampbord Glas / krom. Bredd: 60, djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:16)

1233 2219  Leksaker diverse

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:11)

1233 2131  Leksaksvagn plåt, England, "Happynak Toy". Längd: 24,5, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:37)

1233 2303  Linnedukar + servetter, 3 + 12 delar, Monogram

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:41)

1233 2067  Linnedukar 8 st, bland annat Drakmotivet

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:19)

1233 2305  Linneservetter 34 st. Längd: 48,5-63cm. Bredd: 48,5-62cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:51)

1233 2055  Litografi "Karta öfver staden Stockholm", Utgiven 1864, Handkolorerad. Motivet: 43x54

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:32)

1233 2540  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjdhoppare, EA-upplaga, signerad. Motivet: 29x41

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:05)

1233 2334  Litografier 111 st. "Svenska Fåglar", von Wright, bladets mått: 37x27, lösa blad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:55)

1233 2059  Litografier 3 st, Christian Berg, Paris 1928, lösa blad, PT, bladets mått: 55x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:02)

1233 2025  Litografier 4 st, Signerade, Youval, 500-upplaga, Israel, 49x34

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:07)

1233 2282  Ljuskrona Empire stil 1800-tal. Höjd: 85, ej elektrifierad

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:55)

1233 9510  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:40)

1233 9010  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: ca 60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:25)

1233 2350  Ljusplåtar Ett par, mässing, 44x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:30)

1233 2408  Ljusplåtar Ett par, tenn / mässing. Höjd: 39

1233 2235  Ljusstakar + burk med lock, Tenn, Ljusstakarna Edvin Ollers. Höjd: 7-11,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:15)

1233 9349  Ljusstakar 3 st, silver. Höjd: 6-9,5, bruttovikt: ca 345 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:50)

1233 2462  Ljusstakar Ett par, "Nationalmuseum Stockholm", mässing. Höjd: 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:39)

1233 2099  Ljusstakar Ett par, Järn. Höjd: 17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:33)

1233 2464  Ljusstakar Ett par, mässing, + manschetter. Höjd: 24,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:54)

1233 2494  Ljusstakar Ett par, mässing, Sent 1800-tal. Höjd: 10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:31)

1233 9342  Ljusstakar ett par, Mässing/emalj. Höjd: 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:39)

1233 2177  Ljusstakar Ett par, Silver (830). Höjd: 10,5, bruttovikt: 715 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:30)

1233 9095  Ljusstakar ett par, silver, 1950. Höjd: 19 cm. Vikt: 286g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:10)

1233 2520  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1941. Höjd: 17cm. Vikt: 1053gram (528g+ 525g)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:42)

1233 2463  Ljusstakar Ett par, silver, GD, 1862. Höjd: 8, bruttovikt: 359 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:53)

1233 9526  Ljusstakar Ett par, silver, Graverade. Höjd: 9,5, bruttovikt: ca 700 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:32)

1233 2267  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 19,1964, bruttovikt: 965 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:42)

1233 2178  Ljusstake silver, CG Hallberg, 1954. Höjd: 15,5, bruttovikt: 340 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:32)

1233 2268  Lockurna Drakmotiv. Höjd: 52

1233 2526  Lockurna Keramik. Höjd: 39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:59)

1233 2188  Luktdosor 5 st, Asien. Höjd: 6-8

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:22)

1233 2455  Målarväska Skinn, Modell äldre, "B. U. A. C. ", 36x25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:34)

1233 2001  Malmgryta höjd: 25 cm, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 21:00)

1233 9458  Malmgryta på gjutjärnsställning. Höjd: 28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:34)

1233 2522  Manschettknappar ett par, 18 K. ALTON, 1964,2,4 X 1,7 cm, 14 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:37)

1233 2004  Mapp Etsningar 6 st, Carl Larsson Efter, Hjert&Hjert

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:14)

1233 2330  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110. Höjd: 75 cm. 2 st ilägg 110x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:59)

1233 2225  Matbord Teak. Bredd: 122, djup: 80 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:34)

1233 2308  Matsalsgrupp 5 delar, Teak. Diameter: 108. Höjd: 73 cm, 2 st iläggsskivor a 40 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:08)

1233 9463  Matsalsgrupp Rokokostil, 9 delar, 6 stolar + 2 karmstolar + bord. Diameter: 114. Höjd: 73 + 3 ilägg, 30 7 del

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:58)

1233 9443  Matsalsstolar 6 st. Barockstil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:44)

1233 2481  Matservis 34 delar, Wedgwood, Santa Clara, Murgröna

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:12)

1233 2365  Matservis 38 delar, Svenska Slott, Rörstrand

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:09)

1233 2257  Matservis 50 del ca, Huangho, Rörstrand

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:26)

1233 2318  Matservis 56 delar, KPM

1233 2196  Matservis 60 del ca, Lidköping

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:26)

1233 2205  Matservis 65 del ca, JTC (Jaeger, Thomas & Co. ) Tyskland, bland annat 30 mattallrikar. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:03)

1233 2100  Matservisdelar 25 del ca, grå Rand, Gustavsberg, Dia 17-25

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:34)

1233 2227  Matservisdelar Gustavsberg, ca 25 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:44)

1233 2492  Matta 158x235

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:37)

1233 2064  Matta Kasthall, "Häggå 911", 90x170

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:17)

1233 9351  Matta orientalisk, 105x205

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:56)

1233 2224  Matta orientalisk, 130x205

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:30)

1233 2530  Matta Orientalisk, 130x207

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:09)

1233 9353  Matta orientalisk, 141x204

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:57)

1233 2533  Matta Orientalisk, 156x310

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:13)

1233 2532  Matta orientalisk, 162x256

1233 2529  Matta orientalisk, 163x300 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:08)

1233 2233  Matta orientalisk, 165x210

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:49)

1233 2049  Matta orientalisk, 58x129

1233 2232  Matta orientalisk, 88x168

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:48)

1233 2231  Matta orientalisk, Afghan, 142x201

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:47)

1233 2531  Matta Orientalisk, Galleri, 105x270

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 2400  Medaljer 4 st, Italien, Tyskland, Sverige och Frankrike. Diameter: 3-7cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:48)

1233 2142  Miniatyrvas Gerda Strömberg, Strömbergshyttan. Höjd: 7,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:04)

1233 2544  Minkpäls Saga mink, storlek: 40-115

1233 2513  Möbelbeslag diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:05)

1233 2496  Mockaskedar + sockertång & sked, 12 + 2 delar, silver, importstämplar. Längd: 10-14. Vikt: ca 140 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:34)

1233 2346  Modellflygplan 17 st. + 1 bil. Längd: 8 - 20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:19)

1233 2241  Nattygsbord Ett par, England. Bredd: 47, djup: 32 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:16)

1233 2139  Nonien Marint instrument för avläsning av avstånd vid skjutning, i trälåda, 18,5cm. Längd: 30cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:57)

1233 2466  Nysilver 5 delar, kaffeservis + bricka + skål kristall/ns. Längd: 11-44cm. Bredd: 6-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:58)

1233 2214  Ölglas 6 st, Orrefors. Höjd: 20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:45)

1233 2323  Oljelampa mässing. 1800-tal, Höjd: 45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:43)

1233 2294  Oljemålning 1800-tal, Korgosse. Olja på pannå, 30x21,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:31)

1233 2317  Oljemålning A Linderholm, motiv från Öland, signerad -45. Olja på pannå, 42x54

1233 2417  Oljemålning A Wilhelms, hav med fiskmås, signerad. Olja på duk, 47x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:51)

1233 2081  Oljemålning Åke Berg, signerad -55, Karlbergskanalen. Olja på duk, 34x52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:09)

1233 2092  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Fors, signerad. Olja på pannå, 37x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:08)

1233 9178  Oljemålning Axel Borg, tillskriven, signerad A Borg. Olja på pannå, 26x34 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:59)

1233 2292  Oljemålning Bernt Olof Sjöwall (f. 1936), Sverige. Motiv från Öland, signerad. Olja på pannå, 25x23

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:30)

1233 2083  Oljemålning Calle Nyland (f. 1907), Sverige. 1931, Seine, Signerad. Olja på duk, 30x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:13)

1233 2376  Oljemålning Clown, signerad a tergo. Olja på pannå, 50x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:52)

1233 9238  Oljemålning Clown, signerad Figge. Olja på duk, 91x34

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 9088  Oljemålning Curt A Landwehr (1920-1988), Tyskland. Äldre man. Olja på duk, 30x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:41)

1233 2310  Oljemålning David Engström, "Davids Fågel No2", signerad. Olja på duk, 40x30 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:12)

1233 2285  Oljemålning Edit Gustafson (1886-1968), Sverige. Blomsterstilleben, signerad. Olja på duk, 46x56 cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:13)

1233 2192  Oljemålning Elke Leischen Andersson, Figur. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 37x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:21)

1233 2193  Oljemålning Elke Leischen Andersson. Signerad, daterad -90, figur. Olja på duk, 37x37

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:22)

1233 2194  Oljemålning Elke Leischen Andersson. Signerad, daterad -90, kvinna, 37x37. Olja på duk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:23)

1233 2189  Oljemålning Elke Leischen-Andersson (f. 1961), Sverige. Fisk, Signerad, daterad -88. Olja på duk, 52x90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:17)

1233 2190  Oljemålning Elke Leischen-Andersson (f. 1961), Sverige. Vinflaska. Signerad, daterad -88. Olja på duk, 98x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:28)

1233 2082  Oljemålning Elsie Stenström (1919-2003), Sverige. Man vid fors, Signerad. Olja på duk, 50x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:30)

1233 2355  Oljemålning Emil Nordberger (1889-1942), signerad, 1920, Olja på pannå, 67x98

1233 2249  Oljemålning Enoch Ringnér (1870-1967), Sverige. Tvätterskor, signerad. Olja på duk, 1929,34x61

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:59)

1233 8092  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. "Stockholm Solnavägen", Signerad, daterad 9/7 1924. Olja på pannå, 25x33

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:46)

1233 1021  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Signerad, daterad 17/10 1953, "Vadstena". Olja på pannå, 27x34

1233 2116  Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), monogramsignerad, Segelbåt. Olja på duk, 33x41

1233 9399  Oljemålning F Svendsen, Sydländsk by, Signerad. Olja på duk, 37x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:23)

1233 2384  Oljemålning Fågelskrämma, signerad. Olja på duk, 13x17

1233 2389  Oljemålning G Södergren, Sensommar, signerad 1965. Olja på duk, 22x42

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:15)

1233 2381  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Segelbåt, signerad. Olja på pannå, 27x35

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:05)

1233 9060  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -61. Olja på duk, 54x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:20)

1233 2206  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Utsikt Tegelvikshamnen. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 63x87

1233 2154  Oljemålning Gotthard Widing, Husryggarna Gotland. Signerad, daterad -38. Olja på duk, 37x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:32)

1233 8096  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 48x56

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:44)

1233 2091  Oljemålning Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Signerad, daterad 1946, Uppsalaslätten. Olja på pannå, 40x46

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:06)

1233 2024  Oljemålning H Erdmann, Rådjursbock, Signerad, 60x50. Olja på duk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:06)

1233 2390  Oljemålning H Lindmark, blomsterstilleben, signerad. Olja på pannå, 27x22

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:18)

1233 2113  Oljemålning Hampe Svanberg (1883-1961), Sverige. Signerad, daterad -47, blomsterstilleben. Olja på duk, 60x49

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:17)

1233 5513  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad a tergo, 1967. Olja på duk, 55x46

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:38)

1233 2505  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. "vid sälberget, Simpnäs". Olja på pannå, 30x53

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:13)

1233 2150  Oljemålning Hjalmar Strååt (1885-1971), Sverige. Verso a verso, Fiskeläge, 27x37, signerad. Olja på pannå

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:25)

1233 2040  Oljemålning Inger Gustavsson, "Stora Bodane Dalsland", Signerad. Olja på duk, 45x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:53)

1233 2324  Oljemålning Ivanno, Stilleben. Olja på pannå, 100x70

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:44)

1233 2102  Oljemålning Jan Dahlin (f. 1933), Interiör. Signerad, daterad -78. Olja på duk, 66x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:37)

1233 2101  Oljemålning Jan Dahlin (f. 1933). Signerad, daterad -81, Stilleben. Olja på duk, 50x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:35)

1233 2117  Oljemålning Jan Quant, Öland, Signerad. Olja på duk, 32x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:34)

1233 2504  Oljemålning Jarqald Lindberg, "på mellanskär". Olja på pannå, 21x56

1233 9053  Oljemålning Jens Christian Bennedsen (1893-1967), Vinterlandskap, signerad. Olja på duk, 69x98 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:24)

1233 2338  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Orust, signerad. Olja på duk, 31x98

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 21:04)

1233 2388  Oljemålning landskap, signerad K Fontaine. Olja på duk, 44x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:12)

1233 2301  Oljemålning Lauritz Falk, Matador, Signerad, 41x32. Olja på pannå

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:39)

1233 2080  Oljemålning Naemi Eriksson (1920-2002), Sverige. Stol & träd. Signerad. Olja på duk, 15x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:56)

1233 2386  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Brygge, signerad. Olja på duk, 60x50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:24)

1233 2379  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kust, Signerad, HS. Olja på pannå, 32x43

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:00)

1233 2378  Oljemålning Oidentifierad konstnär, pojke med pilbåge. Olja på pannå, 51x33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:03)

1233 2383  Oljemålning oidentifierad konstnär, stadsmotiv, signerad. Bech. Olja på duk, 46x37

1233 2385  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Stockholm. Olja på pannå, 32x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:10)

1233 2423  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, 57x74, Marin. Olja på duk, ej ram

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:07)

1233 2022  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Monogramsignerad 1962. Olja på duk, 32x21 cm

1233 2211  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1940. Tidö Slott. Olja på duk, 43x60

1233 2072  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ögon. Olja på duk, 90x119

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:27)

1233 9031  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ch Noel, "Matrosens hemkomst". Olja på duk, 68x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:16)

1233 2069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Damer, 49x60, signerad. Olja på duk

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:28)

1233 2079  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med kastrull. Signerad. Olja på duk, motivet: 26x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:56)

1233 2339  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Tranor, signerad OL. Olja på duk, 51x54

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:00)

1233 1039  Oljemålning Olof Hermelin (1827-1913), Sverige. Monogramsignerad, 1874, "i Trädgården". Olja på pannå, 22x31

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:45)

1233 2510  Oljemålning persiskt motiv, 70x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:50)

1233 2149  Oljemålning Rune Persson, Landskap, signerad. Olja på duk, 42x55

1233 2175  Oljemålning Signerad Kylberg. Signerad, daterad -46, Marin. Olja på pannå, 50x60 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:22)

1233 2135  Oljemålning Signerad R Olsson, -62, stol, 73x55. Olja på duk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:45)

1233 2375  Oljemålning signerad, EH. Olja på duk, 50x35

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:45)

1233 2153  Oljemålning Simon Sörman (1905-1963). Signerad, daterad -43, "Sommardag vid havet". Olja på pannå, 32 X 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:29)

1233 2093  Oljemålning Siv Rosendahl, Landskap, Signerad. Olja på duk, 40x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:11)

1233 2098  Oljemålning Stig Södersten (1906-1979), Sverige. Konstnären, signerad. Olja på pannå, 45x45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:29)

1233 2380  Oljemålning stilleben, signerad, -52. Olja på pannå, 50x57

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:56)

1233 2048  Oljemålning Svend Nielsen (1908-1993), Danmark. Gårdsauktion. Signerad. Olja på duk, 62x97 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:02)

1233 2056  Oljemålning Tonny Sellén. Signerad, daterad -90, Stilleben. Olja på duk, 54x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:44)

1233 9396  Oljemålning Valerij Chirkov (1943), Komposition. Olja på pannå, 53x43

1233 2078  Oljemålningar 2 st, Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "En liten Ikaros & Skymningslek, signerad. Olja på pannå, 11x8

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:50)

1233 2458  Örhängen 1 par med krokar, 5 g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:41)

1233 9044  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:25)

1233 2342  Pallar 6 st. Metall, bemålade. Höjd: 56

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:08)

1233 2030  Paradvärja "Fabrica de Toledo". Längd: 88cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:53)

1233 2329  Paraplyställ plåt / järn. Höjd: 77

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:37)

1233 2076  Pärlhalsband Odlade pärlor. Längd: 42

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:46)

1233 2276  Parti silver / ns diverse

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:52)

1233 2126  Parti vykort 600 ca, Svensk topografi mm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:32)

1233 2029  Pelarbord 1800-tal. Diameter: 48, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:28)

1233 2253  Pelarbord bemålat, 1800-tal. Bredd: 52, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 2487  Pianopall omkring 1900. Längd: 78cm, Sitthöjd: 45cm, Bredd sittyta: 28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:18)

1233 2239  Piedestal Björk. Höjd: 75

1233 2223  Piedestal höjd: 82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2322  Piedestal med porslinstallrik, intarsia. Höjd: 79. Diameter: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:43)

1233 2156  Piedestal Morian, trä, bemålad. Höjd: 72

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:37)

1233 2198  Pinnstolar 4 st, 1800-tal, snarlika, bland annat märkta "OSS & Wester Böle"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:28)

1233 2128  Porslin 4 delar, Asien. Höjd: 5-13

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:41)

1233 2136  Ramar 5 st, 1800-tal. Längd: 37-64cm. Djup: 3-5cm. Höjd: 52-73,5cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:50)

1233 2234  Remmare 6 st, gröna. Höjd: 21

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:11)

1233 9410  Ringklockor 2 st. Brons. Höjd: 15 - 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:47)

1233 2274  Rödvinsglas 10 st. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:49)

1233 2516  Sablar 2 st. Längd: 97

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:28)

1233 9491  Salongsbord Gustaviansk stil. Diameter: 75, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:59)

1233 2332  Salongsbord Nyrokoko, Valnöt. Diameter: 121. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:24)

1233 2461  Saltkar med sked, emalj, jugend. Glasinsats, Diameter: 6,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:48)

1233 2420  Sängram Rokokostil, innermått 200x109

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:25)

1233 2407  Såskanna Firma Svenskt Tenn, 1950, trähandtag. Längd: 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:41)

1233 2534  Sekretär 1800-tal, alm. Bredd 104 cm, djup: 47 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2019 09:52)

1233 2486  Sekretär Gustaviansk stil. Bredd:83, djup: 33 cm, höjd: 103 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:17)

1233 2006  Sekretär Intarsia. Bredd:88, djup: 47 cm, höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:03)

1233 9440  Serveringsvagn mahogny, 71, djup: 44 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:37)

1233 2371  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 65, djup: 45 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:48)

1233 2228  Servisdelar Royal Tuscan, ca 35 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:50)

1233 2397  Sextant Bendix, i låda. Längd: 21. Djup: 30 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:46)

1233 2498  Silver 10 delar, bestick mm. Längd: 10cm-22cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:40)

1233 2429  Skål Glaserad Keramik, diameter: 30, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:14)

1233 2366  Skål konstglas, Nuutajärvi, Notsjö, -31, diameter: 11, höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:14)

1233 2207  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 2011. Diameter: 13, höjd: 8 cm, vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:15)

1233 2491  Skålar 2 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 10-18

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:22)

1233 2480  Skålfat + vas, Kosta Boda. Diameter: 36. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:13)

1233 2111  Skålfat 3 st, Kina, diameter: 23-25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:12)

1233 2312  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 95, djup: 56 cm, höjd: 76 cm, nyckel

1233 2326  Skrivbordslampa mässing, Bergbom, 1970-tal. Höjd: 51

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:58)

1233 2344  Skrivbordslampor Ett par, Eglo, metall / glasskärm. Höjd: 43

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:13)

1233 7125  Skrivskåp 1700-/1800-tal. Bredd: 105. Djup: 62 cm, höjd: 205 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:05)

1233 2185  Skulptur + bordsdekoration, sten. Längd: 7-18 cm

1233 2411  Skulptur Asien, Metall, pojke. Höjd: 26

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:46)

1233 7363  Skulptur brons, Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Viking. Höjd: 17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2028  Skulptur Buddha, brons. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:48)

1233 2124  Skulptur Carin Nilsson, Gips, stående flicka. Höjd: 36

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:05)

1233 9321  Skulptur fisk, Italien, 1960-tal. Längd: 21. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:12)

1233 2352  Skulptur huvud, konstmaterial, på sockel. Höjd: 34

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:35)

1233 2348  Skulptur järn, bemålad, kvinna till häst. Höjd: 20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:25)

1233 2316  Skulptur keramik, Elefant, Gabriel, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:30)

1233 2506  Skulptur Keramik, Säl, Monogramsignerad, PJ. Längd: 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:26)

1233 2183  Skulptur Konstglas, Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Höjd: 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:48)

1233 1055  Skulptur Kvinna, Italien, signerad, alabaster. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:29)

1233 2465  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, räv. Längd: 13

1233 1003  Skulptur Liss Eriksson (1919-2000), Sverige. Huvud. EA III/IV, Gjutarstämpel E Godard. Brons. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:15)

1233 9521  Skulptur Patinerad Zink, Pojke. Höjd: 35

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:20)

1233 2016  Skulptur Rörstrand, Kråkor. Höjd: 25

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:25)

1233 2125  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 30

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:14)

1233 2479  Skulpturer 2 st, Asien, på sockel, metall / sten. Höjd: 9-10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:11)

1233 2453  Skulpturer 2 st. Järn, Amoriner. Höjd: 16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:32)

1233 2460  Skulpturer 2 st. Örnar, marmor. Höjd: 44 - 51 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:43)

1233 2410  Smyckeskrin Asien. Längd: 23, djup: 12 cm, höjd: 30 cm

1233 2250  Smyckeskrin Kina. Längd: 29, djup: 15 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:00)

1233 2341  Snurrpall metall. Höjd: 54

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:05)

1233 2180  Soffa Englesson, Kretong, Dunplymåer. Längd: 200

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:00)

1233 7109  Soffa Rokokostil. Längd: 160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:17)

1233 2416  Soffbord Butlers tray, England. Bredd: 76. Djup: 61 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:51)

1233 2068  Soffbord Glas / trä, diameter: 90, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:20)

1233 2118  Sparbössa Gris med vingar, Järn. Längd: 26, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:39)

1233 9430  Spegel förgylld, 93x48

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:32)

1233 9423  Spegel Gustaviansk stil, 77x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:15)

1233 2095  Spegel Gustaviansk stil, oval, 77x55

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:23)

1233 2230  Spegel mässing. Diameter: 30

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:46)

1233 1056  Spegel Sengustaviansk, 102x44

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:06)

1233 2226  Spegelbyrå 1800-tal. Bredd: 108, djup: 50 cm, höjd: 202 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:44)

1233 2203  Spelbord nyrenässans. Bredd: 89. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:45)

1233 2054  Spelbord nyrenässans. Bredd: 90. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:21)

1233 2279  Spottkopp Gustavsberg, SJ, 1a klass, 18, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:53)

1233 2524  Stegpall björk, 1950-tal. Höjd: 60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:51)

1233 2216  Stekfat 2 st, Gustafsberg. Längd: 35-30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:03)

1233 2364  Stekfat 2 st. Kina, 17/ 1800. Tal. Längd: 27 - 29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:09)

1233 2363  Stekfat Kina, 1700-/1800-tal. Längd: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:04)

1233 2362  Stekfat Kina, 1700-/1800-tal. Längd: 34

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:06)

1233 2283  Stol Josef Frank, Firma Svenskt Tenn

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:20)

1233 2425  Stol renässansstil, 1880-90-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:12)

1233 2488  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:27)

1233 2372  Stolar 4 st. Swedish Grace

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:38)

1233 2032  Stolar 6 st, Flätad rotting, chivarimodell

1233 9490  Stolar 6 st, nyrenässans, ek

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:55)

1233 2222  Stolar 6 st, Senempire, Björk

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:28)

1233 2523  Stolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:49)

1233 2017  Stolar Ett par, 1800-tal, björk

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:38)

1233 2053  Stolar Ett par, Karl Johan, mahogny

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:12)

1233 2143  Stolar Ett par, West-Germany, "Thur-op-seat", 1953

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:08)

1233 2252  Taburetter Ett par, Karl Johan, björk. Längd: 46. Djup: 37 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:16)

1233 9007  Takarmatur "Diabolo", Achille Castiglioni för FLOS. Italy, Höjd: 100 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:14)

1233 2490  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 40

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:23)

1233 2009  Takarmatur ett par, pendel, Arteluce, Italien. Längd: 24cm

1233 2546  Takarmatur glaspärlor. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:29)

1233 9453  Takarmatur Maria Teresia. Höjd: 55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:59)

1233 2290  Takarmatur mässing, med glasskärmar. Längd: 85, höjd: 75 cm

1233 2422  Takarmatur metall / glas. Höjd: 53

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:06)

1233 9223  Takarmatur metall, grålackerad, Bremmer. Diameter: 52, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 21:06)

1233 9224  Takarmatur metall, grålackerad, Bremmer. Diameter: 52, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:59)

1233 2476  Takarmatur PH5, design: Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:10)

1233 2247  Takarmatur tenn, med glaskupor. Höjd: ca 80

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:38)

1233 2360  Tavlor 2 st. Tryck, Bali. Motivet: 47x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:54)

1233 2179  Te / kaffeservis 20 delar, Rörstrand, 12 kaffekoppar + 6 tekoppar, + kanna & sockerskål

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:53)

1233 2472  Te / kaffeservis 35 del ca, Maria Rosenthal

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:00)

1233 2432  Teaterkikare med skaft pärlemo. Höjd: 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:16)

1233 2439  Tekanna Asien, Järn. Längd: 20, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:25)

1233 9552  Terrin med lock, hänklar, mässing. Höjd: 32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:07)

1233 2270  Terriner 2 st + 1 st fat, Minton. Längd: 27-29, England

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:41)

1233 2254  Teservis 20 delar, Lomonosov, Sovjet. Diameter assietter: 15,5cm. Diameter koppar: 10cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:22)

1233 2497  Teskedar 22 st, silver, olika modeller. Längd: 13-15. Vikt: 440 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:39)

1233 2123  Textiltavla Gocken Jobs, "Skåpet", Jobs Handtryck, 105x70

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:00)

1233 2412  Tobaksburk Järn. Höjd: 18

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:47)

1233 2014  Toilettebordsgarnityr 6 delar, Kristall. Höjd: l4-17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:17)

1233 2172  Torrnål 4 st, Staffan Snidare, "Före regn, Linje 18, Gamla Stan, Storeka". Motivet: 16x12 - 20x15 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:13)

1233 2313  Trädgårdsgrupp 3 delar, Aluminium. Diameter: 80, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2499  Träleksaker 2 st, efter Kay Bojesen, (ej signerade), lösa delar. Längd: 13-19cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:46)

1233 2122  Träsnitt Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. 15/20. Signerad, daterad 1959, modell. Motivet: 27x45

1233 2238  Träsnitt Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Mor & barn, 47/100, Signerad. Motivet: 34x45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:14)

1233 2046  Träsnitt Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. Kvinna, Signerad, 1962,74/260. Motivet: 66x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:00)

1233 9131  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 29/360, signerade, -76. Motivet: 34x64

1233 2170  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, 268/360. Löst blad. Signerad, daterad -84, bladets mått: 70x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:09)

1233 2171  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen mot Skeppsbron. Signerad, daterad -80, Löst blad, hc 2/30, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:12)

1233 2191  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholms Slott. Signerad, daterad -71, numrerad 341/360, ca 23x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:19)

1233 2391  Tryck Carl Larsson (1853-1919), Sverige. "Höst" mm: 58x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:20)

1233 2398  Väckarur + speldosor, 12 delar. Längd: 5,5cm-8cm Höjd: 6-11cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:42)

1233 9448  Vägghörnskåp 1800-tal, betsad furu. Höjd: 118

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:54)

1233 2256  Vägglykta Utomhusbelysning, smide / glas. Höjd: 38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:20)

1233 9047  Väggplatta signerad. Schildmeyer, Tupp. Höjd: 40 cm ca

1233 2187  Väggplattor Ett par, porslin, Kina, diameter: 16,1900-tal

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:21)

1233 9343  Väggrelief silver, 1975. Motivet: 10x9 cm Vikt: 127g

1233 2213  Väggskulpturer 3+ 3 st, England. Längd: 10-22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:26)

1233 2263  Väggur Kartellur, Mässing / brons. Höjd: 80

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:34)

1233 2396  Väggur sent 1800-tal, valnöt. Höjd: 80

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:44)

1233 2129  Vas  + skål med lock, Asien. Höjd: 9-16, porslin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:35)

1233 2495  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 13

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:33)

1233 2127  Vas Imaridekor, Japan. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:33)

1233 2266  Vas Kina, 1800-tal. Höjd: 21

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:41)

1233 2075  Vas Kina, replika. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:56)

1233 9093  Vas Konstglas, Wilkowski. Höjd: 29

1233 2007  Vas Meissen. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:46)

1233 2110  Vas Satsuma. Höjd: 31, Japan

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:08)

1233 2521  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:44)

1233 2176  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Boda Ateljé. Höjd: 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:29)

1233 2167  Vas med hänklar Kina, Drakmotiv, nutida. Höjd: 16

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:05)

1233 2477  Vaser  + skål, 3 delar, Rörstrand, Nylund & Stålhane. Höjd: 6-11

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:10)

1233 2550  Vaser 2 st, Kina. Höjd: 12-20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:14)

1233 2468  Vaser 2 st. Glas, Bertil Vallien och Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 16 - 16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:54)

1233 2442  Vaser 2 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10-19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:23)

1233 2470  Vaser 3 st, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 19-28

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:06)

1233 2013  Vaser Ett par, Orrefors, kristall. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:13)

1233 2165  Vävnad Barbro Nilsson, Monogramsign BN, Blomduk, 24x21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:53)

1233 2166  Vävnad Märta Måås Fjetterström, ABMMF, Blomduk, 33x49 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:55)

1233 2474  Vinglas 13 st. + 2 karaffer, grönt glas. Höjd: 12 - 43

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:04)

1233 2501  Vitrinskåp 2 st, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & Söner. Bredd: 135x2. Djup: 36 cm. Höjd: 183 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 20:04)

1233 2309  Vitrinskåp Tidigt 1900-tal, blyglas. Bredd: 110. Djup: 49 cm. Höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 18:07)

1233 2427  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-20. Diameter: 19-25

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 februari 2019 19:13)