Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 september 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1059 4256  Akvarell Anna Palm de Rosa (1859-1924), Sign "Anna Palm, Stockholm, Riddarholmen 1891", 20, 5x27

S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:59)

1059 4026  Akvarell Lars Jonsson (f. 1952), 'Vitkindad gås', signerad, -81, bladets mått: 45x29

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:06)

1059 4245  Akvarell Louise Papaluca, Migrant. N. Y. Y. C, 46x64

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:10)

1059 4021  Akvarell Mikhail Larionov (1881-1964). Komposition, signerad 1916, hopfogade blad, 69x92 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:38)

1059 4248  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), -87, Stenar, motivet: 30x53

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:56)

1059 3092  Bestick silver, ca 113 delar, GAB 1966

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:43)

1059 4237  Blandteknik Aly Ben Salem (1910-2001), kvinna, signerad, 27x21

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:45)

1059 4027  Blandteknik Gunnar Brusewitz (1924-2004), signerad, -80, bladets mått: 19x25

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:13)

1059 4004  Bordslampa Troligen Fog & Mørup, 'Millionnaire', Danmark 1920-tal, patinerad brons med grönlackerad skärm, diameter: 39 cm, höjd: 55 cm, fotplattans diameter: 17, 7 cm, höjd: 1, 5 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:07)

1059 4240  Bordspendyl Sengustavianskt stockholmsarbete av Ephraim Hedström (urmakare i Stockholm 1775-1816), brännförgylld och patinerad brons, höjd: 50 (total höjd: 54 cm)

S�ldes f�r 122.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 21:50)

1059 4025  Damarbetsbord Rokoko, längd: 59 cm, djup: 49 cm, höjd: 72 cm, (omarbetad inredning)

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:00)

1059 3211  Fåtöljer Ett par, Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Svart skinn, DUX

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:34)

1059 3091  Fiskbestick 12+ 6+ 6, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:38)

1059 4009  Golvlampa Mässing, Josef Frank, Svensk Tenn, modellnummer 2148, 1900-talets första hälft, mässing. Tre ljuspunkter samt uplight, höjd ca 151 cm, märkt Svenskt Tenn

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:46)

1059 4010  Golvlampa Uplight, Josef Frank för Svenskt Tenn, modellnummer 2424. Mässing, tredelad fot på kulfötter, höjd: 165 cm, ej märkt

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:39)

1059 4022  Gouache Mårten Andersson (f. 1934), Kvinna med halsband, Sign Mårten A, motivet: 29x22, på skissblockspapper

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:30)

1059 3101  Herrarmbandsur Omega Seamaster Automatic, 18 k, diameter: 3, 5 cm

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:54)

1059 4011  Karmstolar ett par, Empire, Baltikum

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:21)

1059 4012  Karmstolar ett par, Empire, Baltikum

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:23)

1059 3116  Kedja + hänge, 18 k

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:48)

1059 4032  Konsolbord Empire, Johan Martin Berg, Göteborg, Etikettmärkt, längd: 86 cm, djup: 50 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:45)

1059 4253  Ljuskrona brons, Frankrike, 1800-tal, höjd: ca 50

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:20)

1059 4031  Matbord Karl Johan, Mahogny, diameter: 111 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:43)

1059 4028  Matta orientalisk, Täbriz, Figural, 196x294

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:53)

1059 4033  Oljemålning Agda Holst (1886-1976), Torekov, 1919. 22x28

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:56)

1059 4018  Oljemålning Albert Berg (1825-1884), Strandparti med båtar, signerad 1855, duk, 39x55

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:04)

1059 4244  Oljemålning Alfred Arthur Brunel de Neuville, Blomsterstilleben, 26x40

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:46)

1059 8509  Oljemålning Axel Olson (1899-1986), Utsikt över hamnen Halmstad 1919, monogramsignerad, pappanå, 20x14

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:10)

1059 2165  Oljemålning Carin Lindegren, 'Hästform', 73x92

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:25)

1059 4257  Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sign -18, Fiskare 'Heyst-sur-Mer', 50x67

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:48)

1059 4017  Oljemålning Gustaf Brandelius (1833-1884), Arbetshästar, 1800-tal, 30x45

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:05)

1059 4251  Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Nacka Maj 1884, 39x29

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:33)

1059 4255  Oljemålning Mosse Stoopendaal (1901-1948), 1936, Vinterlandskap, 60x85

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:35)

1059 4243  Oljemålning Olof Krumlinde (1856-1945), Skånemotiv, signerad, 38x58

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:36)

1059 4002  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Marin, signerad. 1927, 78x63

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:00)

1059 2324  Pall Sengustaviansk, längd: 65 cm, djup: 59 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:20)

1059 3099  Silverskål GAB Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm 1938, diameter: 25 cm, vikt. 820 g ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:53)

1059 4023  Slagbord Carl Malmsten (1888-1972), Vapensmeden, Märkt 55, längd: 14+ 2x58, djup: 77 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:09)

1059 2232  Spegel Rokoko, Kompletterad, Senare backstycke & spegelglas, 133x50

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 20:31)

1059 4242  Spegellampett Gustaviansk, Nils Meunier, Stockholms Hallstämpel, 1789, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:15)

1059 4013  Stolar 4 st, Sengustavianska

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:11)

1059 9307  Tekoppar 12 st, Royal Copenhagen, musselmalet

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:33)

1059 4019  Terrin Kina, omkring 1800, längd: 34 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:49)

1059 4006  Toilettebord + 2 stolar+ bordslampa+ spegel (81x53), NK, 126-1927, längd: 110 cm, djup: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:35)

1059 4005  Vas med hänklar, Daum Nancy, Överfång, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:22)

1059 9195  Vilstol Bruno Mathsson (1907-1988), sadelgjord, (Designad 1936), tillverkad 1937. Etiketterad, Karl Mathsson, Värnamo, längd: 102 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 19:26)

1059 4236  Vodkaservis silver, 8 del

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2016 18:16)