Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 september 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1563 6110  Akvareller 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Höns. Akvarell, bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:35)

1563 6044  Akvareller 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Höns. Signerade. Akvarell, bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:04)

1563 6095  Akvareller 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Bryggor & Pollare, akvarell, yttermått inklusive ram: 52x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:16)

1563 6045  Akvareller 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade. Akvarell, bildmått: 15x15 cm, yttermått inklusive ram: 31x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:05)

1563 6120  Akvareller 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, kust & sjömotiv, yttermått inklusive ram: 37x47 - 52x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:42)

1563 6109  Akvareller 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Marin. Akvarell, bildmått: 42x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:30)

1563 6083  Blandteknik Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, Bemålat sjökort. Blandteknik, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:04)

1563 6007  Diorama Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Signerad. Diorama med skulptur och etsning. Yttermått inklusive ram: 26x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:09)

1563 6008  Diorama Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad. Diorama med skulptur och etsning. Yttermått inklusive ram: 34x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:12)

1563 6111  Etsningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Getter, Signerade, 7-upplaga, yttermått inklusive ram: 26x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:32)

1563 6114  Etsningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, höns, numrerade 1-2/7, yttermått inklusive ram: 25x31 - 31x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:35)

1563 6113  Etsningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Numrerade 1-2/7, yttermått inklusive ram: 40x40 - 42x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:34)

1563 6123  Färglitografier 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, segelbåtar, yttermått inklusive ram: 50x60 - 55x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:55)

1563 6107  Nätrelief Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Monogramsignerad, tupp, metall, oramad, 75x57 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:28)

1563 6124  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Ej signerad, "Koster II", oramad. Olja på duk, 54x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:55)

1563 6088  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Oramad, Signerad, Höns. Olja på duk, 75x101 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:09)

1563 6122  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad a tergo, kust. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 45x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:45)

1563 6121  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad a tergo, oramad, Kustmotiv, 65x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:43)

1563 6108  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, Hustak. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:29)

1563 6098  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, i hönshuset. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:19)

1563 6097  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, Måsar. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:18)

1563 6087  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, oramad, Hönsgård. Olja på duk, 75x101 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:08)

1563 6102  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, Skärgård. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:24)

1563 6085  Oljemålning Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:06)

1563 6072  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Landskap med får. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x36 - 35x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:32)

1563 6094  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Barn på brygga, duk, yttermått inklusive ram: 60x54 - 72x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:15)

1563 6103  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Hav, duk, yttermått inklusive ram: 50x53 - 59x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:24)

1563 6101  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Kustmotiv, duk, yttermått inklusive ram: 50x61 - 57x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:22)

1563 6080  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, pollare, duk, yttermått inklusive ram: 70x100 - 102x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:01)

1563 6086  Oljemålningar 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Skärgård, duk, yttermått inklusive ram: 58x68 - 63x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:07)

1563 6061  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Höns. Signerade. Duk. Yttermått inklusive ram: 30x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:21)

1563 6104  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Kust & Skärgård, duk, 50x54 - 57x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:25)

1563 6081  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Portar & lucka, oramade, duk, 100x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:04)

1563 6092  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Skärgårdsmotiv, duk, yttermått inklusive ram: 43x56 - 48x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:13)

1563 6082  Oljemålningar 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, Skärgårdsmotiv, duk, yttermått inklusive ram: 46x52 - 45x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:03)

1563 6077  Oljemålningar 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fjällandskap. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:49)

1563 6091  Oljemålningar 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, portar & dörrar, oramade. Olja på duk, 40x55 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:13)

1563 6075  Oljemålningar 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Skärgårdslandskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x33 - 36x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:40)

1563 6074  Oljemålningar 5 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Dörrar. Signerade. Olja på duk, 31x23 - 34x34 cm, oramade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:35)

1563 6073  Oljemålningar 5 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, oramade, duk, 30x24 - 33x28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:33)

1563 6076  Oljemålningar 5 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Skärgårdslandskap. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 20x27 - 33x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:46)

1563 6018  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Björn. Signerad, numrerad 4/6. Lergods. Längd: 30 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:18)

1563 6054  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Björn. Signerad. Lergods. Längd: 30 cm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:14)

1563 6035  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får på knä. Signerad. Längd: 17 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:35)

1563 6031  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får, Signerad. Lergods. Längd: 17 cm. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:31)

1563 6006  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Ej signerad. Hönsnät. Längd: 60 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:06)

1563 6038  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Etikettmärkt. Bemålad gips. Längd: 41 cm. Djup: 20 cm. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:48)

1563 6033  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Signerad. Lergods. Längd: 15 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:33)

1563 6030  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Signerad. Lergods. Längd: 18 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:30)

1563 6002  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fåraherde. Ej signerad. Trä, papper och gips. Längd: 40 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:04)

1563 6021  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårhuvud. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 19 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:23)

1563 6023  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårskock. Ej signerad. Lergods, träplatta. Längd: 25 cm. Djup: 18 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:23)

1563 6056  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårskock. Ej signerad. Lergods, träplatta. Längd: 40 cm. Djup: 22 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:20)

1563 6036  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårskock. Signerad. Lergods, träplatta. Längd: 30 cm. Djup: 21 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:40)

1563 6039  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Gethuvud. Signerad. Lergods, träplatta. Längd: 20 cm. Djup: 12 cm, höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:50)

1563 6063  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Gris. Ej signerad. Lergods, träsockel. Längd: 22 cm. Djup: 19 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:23)

1563 6019  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Huvud. Signerad. Lergods. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:19)

1563 6029  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Kanin. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 16 cm. Djup: 10 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:29)

1563 6048  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Kanin. Signerad. Lergods. Längd: 26 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:08)

1563 6060  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Lammhuvud, Signerad, lergods, träsockel. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:20)

1563 6011  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande får. Ej signerad. Gips och lergods. Längd: 14 cm. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:11)

1563 6003  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande får. Ej signerad. Gips, på träsockel. Längd: 31 cm. Djup: 18 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:05)

1563 6059  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande får. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 22 cm. Djup: 12 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:22)

1563 6010  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande får. Signerad. Terrakotta, sockel av gips. Längd: 17 cm. Djup: 6,5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:10)

1563 6046  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande får. Signerade. Glaserat lergods. Längd: 40 cm. Djup: 35 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:06)

1563 6049  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Liggande kanin. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 29 cm. Djup: 9 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:09)

1563 6055  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Modell. Ej signerad. Lergods. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:18)

1563 6050  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Modell. Signerad. Gips. Höjd: 42,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:10)

1563 6001  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Pickande höna. Ej signerad. Gips, på träsockel. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:10)

1563 6004  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Pingvin. Ej signerad. Papier-maché och gips. Höjd: 53 cm

1563 6047  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Pingviner. Signerad. Lergods, träsockel. Längd: 26 cm. Djup: 14 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:09)

1563 6051  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Ser inte, hör inte. Tre apor. Ej signerad. Lergods, träsockel. Längd: 34 cm. Djup: 9 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:11)

1563 6117  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, gips, fårhuvud. Längd: 8 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 20:38)

1563 6014  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Sittande kvinna. Signerad. Lergods. Längd: 24 cm. Djup: 14 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:17)

1563 6052  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Sittande modell. Signerad. Lergods. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:12)

1563 6013  Skulptur Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Uggla. Ej signerad. Lergods. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:13)

1563 6040  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Björnar. Signerade. Lergods. Höjd: 4,5-6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:59)

1563 6064  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. En signerad, lergods. Längd: 20-30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:26)

1563 6043  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fåglar. Ej signerade. Lergods. Längd: 18-26 cm. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:03)

1563 6053  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får, Signerade. Lergods. Längd: 13-14 cm. Höjd: 6,5-7,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:13)

1563 6037  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Kaniner. Ej signerade. Lergods, den stora med träsockel. Längd: 13-21 cm. Höjd: 5-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:47)

1563 6020  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Katter. Ej signerade. Gips. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:20)

1563 6069  Skulpturer 2 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Pingvin och björn. Ej signerade. Gips. Höjd: 13-20,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:29)

1563 6068  Skulpturer 4 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Fårhuvuden. Ej signerade. Lergods respektive gips. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:28)

1563 6057  Skulpturer Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Pingviner. Signerade. Lergods, träplatta. Längd: 19 cm. Djup: 9,5 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:18)

1563 6041  Väggplatta Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Får. Ej signerad. 36x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:01)

1563 6026  Väggplatta Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Pingviner. Signerad. 16x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 18:26)

1563 6025  Väggplatta Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerad, lergods, 16x13 cm

1563 6042  Väggplattor 3 st, Marianne Lundblad (f. 1930), Sverige. Signerade, lergods, 16x17 - 19x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 september 2023 19:05)