1151 4010 Blandteknik Ivar Arosenius (1878-1909), Sverige. Monogramsign IA 05, "Julglädje", motivet: 23x30
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:32)
1151 4029 Bordsur Senempire, förgylld brons, urtavlan märkt Breguet & Fils, ej ursprungligt urverk, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:27)
1151 4012 Däckstol Nils-Ole Zib, "Nozib", längd: 171 cm, djup. 51, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:10)
1151 4016 Färglitografi Alexander Calder (1898-1976), USA. "Phonograph", signerad och numrerad 11/25, bladets mått: 65x50 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:57)
1151 4028 Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Tank armchair", Böjträ
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:24)
1151 4023 Golvur Ångermanlandsbrud, höjd: 230 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:22)
1151 3150 Karmstolar ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 868, formgiven 1938, valnöt
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:23)
1151 4019 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 90 ca
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:14)
1151 4009 Oljemålning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Landskap, stämpelsignatur C Wilhelmson, uppfodrad duk, 34x54
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:31)
1151 4018 Oljemålning Charles Verlat (1824-1890), Stilleben med ekorrar, 1860-tal, Utställd på exposition Universelle a Paris
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:42)
1151 9051 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition, signerad, 90x116
S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:24)
1151 8584 Oljemålning Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Figurer vid bord, signerad. SH, olja på pannå, 64x120
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:03)
1151 2648 Skulptur brons, Gunnar Engström, skulptör och gjuterimästare, ej signerad, proveniens, Familjen, höjd: 31 längd: 27 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:31)
1151 4001 Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor, höjd: 26 cm, längd: 28 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:40)
1151 4027 Stolar Ett par, "Ferrante", Bulleri & Cascina
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:05)
1151 4007 Träskulpturer + foto, 3 delar, Åke Sundqvists, Föreställande Helena & Nils Nilsson Skum, höjd: 10-10,5 ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:21)
1151 4002 Vas Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Arabia, Signerad TL, 1928, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:19)