Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 december 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1151 4010  Blandteknik Ivar Arosenius (1878-1909), Sverige. Monogramsign IA 05, "Julglädje", motivet: 23x30

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:32)

1151 4029  Bordsur Senempire, förgylld brons, urtavlan märkt Breguet & Fils, ej ursprungligt urverk, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:27)

1151 4012  Däckstol Nils-Ole Zib, "Nozib", längd: 171 cm, djup. 51, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:10)

1151 4016  Färglitografi Alexander Calder (1898-1976), USA. "Phonograph", signerad och numrerad 11/25, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:57)

1151 4028  Fåtölj Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Tank armchair", Böjträ

S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:24)

1151 4023  Golvur Ångermanlandsbrud, höjd: 230 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:22)

1151 3150  Karmstolar ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 868, formgiven 1938, valnöt

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:23)

1151 4019  Ljuskrona Oscariansk, höjd: 90 ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:14)

1151 4009  Oljemålning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Landskap, stämpelsignatur C Wilhelmson, uppfodrad duk, 34x54

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 19:31)

1151 4018  Oljemålning Charles Verlat (1824-1890), Stilleben med ekorrar, 1860-tal, Utställd på exposition Universelle a Paris

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:42)

1151 9051  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition, signerad, 90x116

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:24)

1151 8584  Oljemålning Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Figurer vid bord, signerad. SH, olja på pannå, 64x120

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:03)

1151 2648  Skulptur brons, Gunnar Engström, skulptör och gjuterimästare, ej signerad, proveniens, Familjen, höjd: 31 längd: 27 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:31)

1151 4001  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor, höjd: 26 cm, längd: 28 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:40)

1151 4027  Stolar Ett par, "Ferrante", Bulleri & Cascina

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 18:05)

1151 4007  Träskulpturer  + foto, 3 delar, Åke Sundqvists, Föreställande Helena & Nils Nilsson Skum, höjd: 10-10,5 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:21)

1151 4002  Vas Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Arabia, Signerad TL, 1928, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 december 2017 20:19)