1522 9527 Affisch Joan Miró (efter), "Copa del Mundo de futbol, Espagna 82", yttermått inklusive ram: 96x61 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)
1522 9257 Affisch Robert Rauschenberg (1925-2008), USA. Handsignerad, Heland Thordén Wetterling Galleries, Stockholm, yttermått inklusive ram: 70x100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)
1522 9259 Afrikana 3 delar, Skulptur + trumma + armring. Höjd: 17-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)
1522 7059 Akvarell Carl L Lindqvist, Fiskebåtar i skymning. Signerad, daterad -98, Akvarell, bildmått: 23x37 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:39)
1522 9424 Akvarell Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stilleben. Signerad. Akvarell, bildmått: 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:38)
1522 9487 Akvarell Conny Burman (1831-1912), Sverige. Signerad, daterad 1892, Wisby. Akvarell, bildmått: 29x23 cm, yttermått inklusive ram: 48x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)
1522 7375 Akvarell Hans Verduijn (f. 1946), Sverige. "Instrument II". Signerad. Akvarell. Bladets mått: 68x52 cm, yttermått inklusive ram: 80x62
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)
1522 9416 Akvarell Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -77. Akvarell, bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:40)
1522 7421 Akvareller 2 st, Tage Radetzky (1878-1954), Sverige. Signerad, Italienska landskap. Akvarell, bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:23)
1522 9116 Amplar ett par, slutet på 1800-talet, tre ljusarmar, mässing. Höjd: 70 cm ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)
1522 9196 Appliquer ett par, Rokokostil, 1800-tal. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)
1522 9146 Armband 18k guld, Italien. Längd: 18,5. Vikt: 15g ca
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:12)
1522 9151 Armband 18k guld. Längd: 20 cm. Vikt: 42,2 g
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)
1522 9234 Armbandsur + sjuksjöterskeur, 3 delar, bland annat Certin Bristol
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)
1522 9035 Armbandsur 14k guld, 27 gr brutto med stenar, Italien, boettens, diameter: 1x2 cm, tota. Längd: 14 cm.
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)
1522 9147 Armring 18k guld, Italien. Diameter: 7. Vikt: 10g ca
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:37)
1522 8092 Bägare silver, 1800-tal. Höjd: 8,5 cm. Vikt: 50 g
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:33)
1522 9167 Bestick 45 delar, silver, Modell Olga, 1990-tal. Längd: 16-21, vikt: 2300g brutto ca
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:51)
1522 9203 Bestick 8 delar, silver, Norge. Längd: 13-19,5, vikt: 210 gr ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:39)
1522 9208 Bestick silver, Udda, 12 delar. Längd: 12-22, vikt: 425 gr ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:46)
1522 9346 Bestickuppsättning nysilver, ca 120 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:45)
1522 9400 Bestickuppsättning silver, ca 64 delar. Längd: 14-25, Vikt: 2800 g. Varav knivar 1150g
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:06)
1522 8296 Blandteknik Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Kroki. Signerad, daterad -57. Blandteknik, bildmått: 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:59)
1522 9451 Blandteknik Ernst Åkerbladh (1890-1969), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 29x25 cm, yttermått inklusive ram: 47x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)
1522 9040 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Bar". Signerad, numrerad 1968. Blandteknik, bildmått: 15x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x30 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)
1522 9402 Blandteknik Nils Kreuger (1858-1930), Sverige. Monogramsignerad 1894. Blandteknik, bildmått: 28x42 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)
1522 9461 Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1956, figurer, yttermått inklusive ram: 39x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:30)
1522 9469 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Älvor. Signerad, blandteknik, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:33)
1522 9530 Blomlåda Gnosjö konstsmide, koppar / zinkbotten, med lampa. Längd: 82 cm. Djup: 25 h-48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)
1522 9355 Bojan Kina. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)
1522 7402 Bord Intarsia. Diameter: 98 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:57)
1522 9301 Bordsdekorationer 2 st, tuppar, varav en i silver. Vikt: 200 g ca. Längd: 14-20 cm, djup: 7,5-13,5 cm, höjd: 8-13 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)
1522 9521 Bordslampa Dresden. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:12)
1522 8157 Bordslampa glas och mässing. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:02)
1522 9372 Bordslampa mässing, med glasskärm, Falkenberg. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:31)
1522 9095 Bordslampa Tiffanystil, mässing med glaskupa. Höjd: 58 c cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)
1522 8210 Bordslampfot 1940-tal, trä och mässing. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:40)
1522 8208 Bordslampfot brons, Stående kvinna. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)
1522 9191 Bordslampor ett par, brons, putti. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:09)
1522 9008 Bordsram mässing, yttermått inklusive ram: 35x28 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:14)
1522 9328 Bordsskiva Travertin, 55x137 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:26)
1522 9513 Bordsspegel mässing. Höjd: 32 cm, diamter: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:26)
1522 9092 Bordsspegel tenn, 27,5 cmx27,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:45)
1522 9375 Brasställ + eldgaffel. Längd: 82 cm, djup: 18 cm, höjd: 55-116 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:37)
1522 9314 Bricka flintgods. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:31)
1522 9217 Brickor 2 st, Pläter. Längd: 80 cm, diameter: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:19)
1522 9144 Brosch 18k guld, Bladformad med pärla & sten. Längd: 4,5 cm, vikt: 3,4
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)
1522 9145 Brosch 18k guld, med pärla. Längd: 3,5 cm, vikt: 2,6g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:56)
1522 9076 Byrå England, 6 lådor, idegran. Bredd: 47 cm, djup: 38 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)
1522 8121 Byrå England, Idegran. Bredd: 72 cm, djup: 41 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:49)
1522 9386 Byrå rokokostil. Bredd: 74 cm, b 42. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:03)
1522 9079 Byst Keramik. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:23)
1522 8338 Camé silver. Höjd: 4 cm. Vikt: ca 9 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)
1522 9349 Carborundumetsning Bernard Alligand (f. 1953), Frankrike. Signerad, numrerad 17/35. Bladets mått: 57x25 cm, yttermått inklusive ram: 66x33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)
1522 9264 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. "Homme aux quatre coleurs". Signerad, numrerad 50/75, bladets mått: 66x52 cm, yttermått inklusive ram: 72x59 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)
1522 9262 Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. "L Endoit de l Envers, Marionette - Ecriture". Signerad, numrerad 7/10, bladets mått: 57x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x54"
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)
1522 9271 Clubfåtöljer ett par, i svart läder
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:34)
1522 9002 Coasters 3 st, Mässing / spegelglas. Diameter: 13-26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)
1522 9283 Damarbetsbord björk, 1800-tal. Bredd: 68 cm, bredd: 35 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)
1522 9006 Dekorelement 2 delar, Deckstrall. Höjd: 72-77 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:07)
1522 9081 Dessertskålar 15 delar, 8 + 7. Diameter: 11 - 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:22)
1522 8246 Djupa tallrikar 2 st, 1700-tal, Dekor med blommor & fjärilar, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)
1522 9105 Dockskåp på benställning, med möbler, Lundby. Bredd: 71 cm. Djup: 25 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:53)
1522 9180 Dosa cloisonnéarbete, 1800-tal. Längd: 15 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:10)
1522 9404 Etsning Donnan Leiv Warren. Signerad, daterad 67. Bildmått: 31x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:39)
1522 9465 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, daterad 1920, Paris. Bildmått: 13x11 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)
1522 9489 Etsning Mac Hamilton (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 1/35, daterad 1980. Bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:01)
1522 9101 Etsning Oidentifierad konstnär. Dam i soffa. Signerad Lundquist. Signerad, numrerad 3/10. Bildmått: 11x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)
1522 9391 Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, 48x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x57 cm. Signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:09)
1522 7084 Etsning Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. "Grekisk ört", med dedikation. Signerad, daterad 1953. Bildmått: 24,5x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:47)
1522 8021 Etsningar 3 st, Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Troll. Signerade, yttermått inklusive ram: 52x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)
1522 9417 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 92/150. Bildmått: 23,5x32,5, yttermått inklusive ram: 59x66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:52)
1522 9435 Färglitografi 2 st, Anders Appelqvist (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 250 upplaga. Färglitografi, bildmått: 55x84 cm, yttermått inklusive ram: 75x104 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)
1522 9001 Färglitografi 4 st, efter akvareller ur "ett hem", Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad, numrerad 680/790 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm. Ej
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:59)
1522 9413 Färglitografi 5 st, Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Ej signerade. Färglitografi. Bladets mått: 33x51, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)
1522 9445 Färglitografi Anders Appelqvist (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 148/250. Färglitografi, bildmått: 85x54 cm, yttermått inklusive ram: 105x73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)
1522 9010 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 156/250 cm, yttermått inklusive ram: 41x34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:42)
1522 9437 Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Plaza Mayor. Signerad. Färglitografi, bildmått: 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 107x78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:15)
1522 9441 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 187/200. Färglitografi, bildmått: 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 90x70 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)
1522 9433 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, numrerad 294/335, daterad -78, interiör. Färglitografi, bildmått: 51x77 cm, yttermått inklusive ram: 73x98 cm
1522 9436 Färglitografi Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 334/360. Färglitografi, bildmått: 80x57 cm, yttermått inklusive ram: 100x76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:26)
1522 9401 Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 217/280, figuru. Färglitografi, bildmått: 40x35 cm, yttermått inklusive ram: 59x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)
1522 9443 Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 53/90. Färglitografi, bildmått: 67x52 cm, yttermått inklusive ram: 94x76 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:49)
1522 9455 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Dans i skärgården. Signerad, numrerad 61/290. Färglitografi, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:31)
1522 8137 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Vid pianot. Signerad, numrerad 179/290, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 42x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:24)
1522 8217 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Interiör med tomater. Signerad, numrerad 428/485. Färglitografi, bildmått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:09)
1522 9102 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Christian P, segelbåtar på hav, sond. Signerad, numrerad 3/30, -06. Färglitografi. Bladets mått: 36x46 cm, yttermått inklusive ram: 40x55
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)
1522 8064 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 42/260. Färglitografi, bildmått: 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:48)
1522 8300 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, numrerad 235/240, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 16x27 cm, yttermått inklusive ram: 30x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:02)
1522 8316 Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 6/90. Färglitografi. Bladets mått: 36x30 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:06)
1522 9100 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Vinter i skärgården". Signerad, numrerad 21/310, färglitografi. Bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 51x63
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)
1522 9033 Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 409/500. Färglitografi, bildmått: 44x31 cm, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:54)
1522 9410 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 82/260, Motiv från operan Aniara. Färglitografi, bildmått: 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 59x65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)
1522 9418 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 83/150. Färglitografi, bildmått: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 78x63 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)
1522 8283 Fat + DOSA, Japan/Kin. Längd: 11 cm diameter 25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)
1522 8284 Fat 3 st, 1700-1900-tal. Diameter: 22-23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)
1522 8034 Fat Cloisonnéarbete, Kina, 18-/1900-tal. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:38)
1522 9032 Fat silver, med vapensköld. Diameter: 32 cm, vikt: 400 gr ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)
1522 9387 Fåtölj
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:50)
1522 9409 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin, DUX
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)
1522 9221 Fåtölj Plysch
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:49)
1522 9390 Fåtölj Snurrmodell, nutida
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:57)
1522 9120 Fåtöljer ett par, Gärsnäs, brännmärkt Gärsnäs 2007. Bredd: 60 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:57)
1522 9292 Fickur 4 st, 3diameter 32-50 mm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:46)
1522 9133 Fickur Omega, silver. Diameter: 50 mm, fungerar, bruttovikt: 100 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:46)
1522 9218 Fiskbestick 6+ 6 delar, nysilver
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:19)
1522 9395 Fiskbestick silver, 20 delar. (10 knivar+ 10 gafflar). Längd: 19-20,5 cm, Vikt: 968 g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:51)
1522 9045 Fiskservis 9 delar, Rörstrand. Längd: 19-40,5 cm, djup: 15-25 cm, höjd: 3-10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:43)
1522 9263 Flintlåspistol 1800-tal. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)
1522 9347 Fotografi Hans Gedda (f. 1942), Sverige. Mansporträtt. Signerad, daterad -99. Bär dedikation. Bildmått: 22x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x38 cm
1522 8161 Fotografier 7 st, Stockholmsmotiv
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:17)
1522 9087 Fotpall med grön sammet, 33x24. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)
1522 9031 Fruktservis 14 delar, Boda Druvan. Diameter: 20-34, längd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)
1522 9113 Fruktservis 8 st, grönglaserad keramik. Diameter: 18 cm (tallrikar). Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)
1522 7364 Glas 15 st, Glaserad keramik, olika modeller. Höjd: 12-17,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)
1522 7394 Glas 4 delar, Sandviksglas, bland annat Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 15-26 cm
1522 9519 Glasflaska Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, "Fidji", glas tonad i grönt och rosa, Osignerad. Höjd: 29 cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:41)
1522 9517 Glasservisdelar Rödvin, 10 delar, champagne 12 delar, höjd: 17,5-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:45)
1522 9531 Golvlampa 1950-tal, "GK, Typ 1021". Höjd: 122 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:21)
1522 9497 Golvlampa Ateljé Lyktan, Orion, krom. Höjd: 115 cm ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)
1522 9050 Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken, skärm med pressade växter. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)
1522 9374 Golvlampa mässing/läderklädd. Höjd: 140 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:52)
1522 9492 Golvlampa Per Sundstedt, Ateljé Lyktan, Åhus, Modell "Mars", kromat stål och plast, Höjd: 136 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)
1522 9269 Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 136 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:59)
1522 9131 Golvlampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, etikettmärkt, mässing. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)
1522 9132 Golvlampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, etikettmärkt, mässing. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)
1522 8158 Golvur James Nicol, Edinburgh, Skottland. Höjd: ca 235 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:01)
1522 8075 Golvvas Kina, nutida. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)
1522 9190 Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Modell. Blindstempel, Marées-Gesellschaft. Bladets mått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:38)
1522 9479 Grafiskt blad Oskar Andersson OA (1877-1906), Sverige. Signerad, 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)
1522 9197 Gravyr "Les Bergeres". Bildmått: 43x36 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)
1522 9188 Gravyrer ett par, Frankrike. Bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:05)
1522 9007 Hallykta mässing. Höjd: 55 ca
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:14)
1522 9384 Halsband 4 st. Längd: ca 18-63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:13)
1522 9382 Halsband med hängen 4 st, Krucifix. Längd: 4-12 cm
1522 9319 Halsband Silver / emalj, 1930-tal. Längd: 40 ca, bruttovikt: 15 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)
1522 9065 Halsband med hänge + örhängen, 3 delar, 14k, med pärlor, Lapponia, 1980. Vikt: 8,5g ca, längd: 40 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)
1522 9036 Halskedja 18 k guld. Längd: ca 50 cm. Vikt: ca 2,9 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:07)
1522 9148 Hänge 18k guld, hjärta. Längd: 2 cm. Vikt: 2,2g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)
1522 9157 Hänge 18k guld. Med röd sten. Längd: 3,5 cm, vikt: 2,5 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:48)
1522 9512 Hänkelvaser 2 st, Majolika. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:22)
1522 9274 Herrbetjänt höjd: 106 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:50)
1522 9166 Humidor + cigarrsnoppare. Längd: 27 cm, djup: 20 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)
1522 7328 Hurtsar + skåp, IKEA, "Tore". Längd: 40 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:43)
1522 9009 Ikon med rizza, 26x22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)
1522 9300 Jardiniere Eneret Victoria, Danmark. Nysilver, med glasinstats. Omkring sekelskiftet 1900. Längd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:24)
1522 9373 Jardiniere nysilver, med glasinsats. Diameter: 29 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:02)
1522 9272 Jordglob Art Déco. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:58)
1522 9172 Kaffe & teskedar 31 delar, silver. Längd: 10-12, vikt: 420g ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:11)
1522 9054 Kaffe-/ teservis Rörstrand, Annika, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. 30 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)
1522 9056 Kaffe/tegods Arabia, 12+ 8 delar. Diameter: 6,5-16,5 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)
1522 9055 Kaffegods 10 delar, Bing & Grøndahl, stengods
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:23)
1522 8209 Kaffekanna Koppar, 1800-tal. Längd: 39 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)
1522 9115 Kaffekvarn mässing. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)
1522 9310 Kaffeservis 2 del + sockerskål, nysilver. Höjd: 14-30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:04)
1522 8139 Kaffeservis Rosenthal, Maria, ca 30 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:28)
1522 9205 Kaffeskedar 10 st, silver. Längd: 11 cm, vikt: 125 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:21)
1522 9291 Kandelabrar 3 st, mässing. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:49)
1522 9518 Kanna Alessi. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:24)
1522 9511 Karaff + LIKÖRGLAS, 8 delar. Flerfärgade. Höjd: 13-19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:21)
1522 9005 Karaffer 3 st, Kristall. Höjd: 27-33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)
1522 9312 Karaffer/tillbringare 3 st, Glas. Höjd: 21-37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)
1522 9332 Karmstolar 2 st, rygghöjd 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:49)
1522 9219 Karmstolar 4 st, Gastone Rinaldi, "Flynn", 1970-tal, krom, rygghöjd 71 cm, sitthöjd 45 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:15)
1522 8070 Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Mina" Sverige
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)
1522 8035 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)
1522 8105 Karmstolar ett par, rokokostil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)
1522 8106 Karmstolar ett par, rokokostil
1522 8169 Kartor 4 st. Längd: 28-52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:21)
1522 9094 Keramik Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. 9 delar, ett ytterfoder, fyra ljusstakar samt tre vaser. Signerade och daterade 1916. Höjd: 6-11 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)
1522 9472 Knivar 2 st, varav en samekniv. Längd: 18-26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:31)
1522 9526 Kohud 215x190 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:02)
1522 9059 Kökspall Renoveringsobjekt. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:25)
1522 9004 Kolhämtare mässing, + gryta malm. Höjd: 14-30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:49)
1522 9177 Konjakskupor + Whiskyglas, 8 + 6 st, Kristall, Böhmen. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:40)
1522 9430 Konstglas 4 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Konstglas, Kosta Boda. Höjd: 5- 19 cm, varav en osignerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)
1522 9516 Kopp med fat + skål, porslin, Kina. Diameter: 7-12,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:40)
1522 9052 Koppar med fat 5 delar, Arabia, Aslak, Inkeri Leivo (1944-2010), Finland. Diameter: 10-16 cm, höjd: 2-5,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:58)
1522 9130 Kopparkärl diameter: 50 cm ca, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:18)
1522 9339 Kopparstick 1700-tal, 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:55)
1522 9352 Korgar 3 st, längd. 30-62 cm. Djup: 17-41 cm, höjd: 28-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)
1522 9053 Kryddburkar 12 delar, Jugend, "Hartsteingut". Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:33)
1522 9110 Lådspegel Karl Johan, masurbjörk. Bredd: 47 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:36)
1522 9210 Lampbord Asien. Bredd: 46 cm, djup: 46 cm, höjd: 60 cm
1522 9281 Lampbord Engelsk stil, med lådor och klaffar. Bredd: 63 cm klaffar om 20 cm x2, bredd: 40 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:30)
1522 9119 Lampbord ett par, Anna Agger, etikettmärkt, valchromatskiva och bandhylla. Bredd: 51 cm, bredd: 35 cm, höjd: 55 cm.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)
1522 9533 Lampbord Rotting / bambu. Bredd: 53 cm, djup: 38 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:07)
1522 9228 Leksak i originalförpackning, Pingvin. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:30)
1522 9462 Litografier 7 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 200-upplaga. Bladets mått: 44x63 cm, oramade lösa blad
1522 9506 Ljuskrona gustaviansk stil. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)
1522 9315 Ljuskrona sjuarmad, prismor. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)
1522 9075 Ljuslykta + vas, 2 delar, Lisa Larson & Gabriel. Höjd: cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:27)
1522 9311 Ljusstakar 2 par, nysilver. Höjd: 22-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:07)
1522 9216 Ljusstakar 2 par, omkring 1900. Höjd: ca 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:55)
1522 9184 Ljusstakar 2 par, pläterade. Höjd: 24-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)
1522 9308 Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:34)
1522 9192 Ljusstakar 4 st. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:24)
1522 9183 Ljusstakar ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)
1522 9017 Ljusstakar Ett par, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad metall, Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)
1522 9226 Ljusstakar ett par, mässing, Eskilstuna. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)
1522 9187 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:47)
1522 9164 Ljusstakar Ett par, silver, CESON, 1984, Tore Eldh. Höjd: 18 cm, vikt: 430g brutto
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:22)
1522 9029 Ljusstakar ett par, silver, Råström, 1973. Höjd: 18 cm, vikt: 350 gr ca
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)
1522 9091 Ljusstakar tenn, rokokostil, 1936, märkta JLB. Höjd: 24,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:53)
1522 8313 Ljusstake + kanna, Tenn. Höjd: 13-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)
1522 9254 Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste". Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)
1522 9082 Ljusstake Taserudsstaken, Jenny Eriksson. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)
1522 9277 Malmkrona fem ljusarmar. Höjd: 65 cm ink. Kedja
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:25)
1522 9249 Månbord Betsat, 1890-tal. Diameter: 136 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:33)
1522 8292 Matbord England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 115 cm, höjd: 75 + 1 iläggx68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)
1522 8187 Matsalsgrupp 7 delar, barockstil. Längd: 150 cm + fyra utdragsskivor om 60 cm. Bredd: 109 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)
1522 8267 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 114 cm, djup: 44 cm, höjd: 174 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:06)
1522 9342 Matservis ca 50 delar, Warwick England
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:59)
1522 8225 Matservis Karlskrona, 58 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:59)
1522 9140 Matta Anna Johanna Ångström. Signerad Å, tuftad. Bladdekor, 204x300 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:14)
1522 9046 Matta Indien, 180x275 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:19)
1522 8097 Matta orientalisk, (livets träd), 118x176 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)
1522 9500 Matta Orientalisk, 100x150 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:46)
1522 9117 Matta orientalisk, 160x245 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)
1522 8024 Matta Orientalisk, 230x140cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:30)
1522 9318 Matta orientalisk, 257x380 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:24)
1522 9238 Matta orientalisk, Keshan, 250x395 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)
1522 9162 Matta Orientalisk, Silkeinslag, 125x202 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:18)
1522 9159 Matta Orientalisk, silkeinslag, 89x154 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)
1522 9160 Matta Orientalisk, silkeinslag, 92x154 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)
1522 9369 Matta orientalisk, Täbriz, 171x246 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:48)
1522 7071 Matta Röllakan, Rakel Carlander, Märkt RC, 170x230 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:57)
1522 9331 Matta Vävd, 200x134 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:38)
1522 9377 Mikroskop Bausch&Lomb, USA. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:15)
1522 9019 Miniatyrer 6 st, yttermått inklusive ram: 10x8,5-14,5-13 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)
1522 9114 Mortlar 7 st. Med stöt, mässing. Höjd: 5- 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)
1522 9189 Nattygsbord ett par, Rokokostil. Bredd: 37 cm, djup: 29 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)
1522 9246 Oljemålning Albert Eldh (1878-1955), kvinna i park. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
1522 9478 Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Bröllop". Signerad. Olja på duk, 32x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:58)
1522 9408 Oljemålning Axel Nipstad (1901-1953), Sverige. Signerad, daterad 57, Fjällandskap. Olja på pannå, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)
1522 9428 Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fågel, Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, rym60x69 cm, yttermått inklusive ram: 60x69
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)
1522 9420 Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fågel. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)
1522 9423 Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fåglar. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)
1522 9422 Oljemålning Bengt Sandberg. Signerad, daterad 62, vårvinter. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:01)
1522 9396 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på pannå, 48x98 cm, yttermått inklusive ram: 59x109 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:35)
1522 9265 Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Signerad, daterad -72, Gammalt hus, Spanien. Olja på duk, 27x40 cm, yttermått inklusive ram: 29x43 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)
1522 9394 Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Signerad, uppdragna ekor. Olja på pannå, 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:44)
1522 9058 Oljemålning Bror Ingemar. Signerad, daterad 63, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x110 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:27)
1522 9474 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Modell. Signerad. Olja på pannå, 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 27x36 cm
1522 1020 Oljemålning Charles Ullman, Kanalmotiv, Signerad, "Stockholm, 1863". Olja på duk, 53x72 cm, yttermått inklusive ram: 71x90 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:49)
1522 9124 Oljemålning Clarence Dysell (1912-1992), Sverige. Sävån i Västergötgland. Signerad C. Dysell, daterad -55. Olja på duk, 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:10)
1522 9429 Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 72x50 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)
1522 9213 Oljemålning D Rönnberg. Signerad, daterad 1894, björk. Olja på duk, 43x28 cm, yttermått inklusive ram: 49x34 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:16)
1522 9407 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. "Röisheim i Böverdalen". Signerad. Olja på duk, 44x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)
1522 9245 Oljemålning Dennis Pasovanis, komposition. Signerad. Olja på pannå, 36x60 cm, yttermått inklusive ram: 41x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)
1522 9321 Oljemålning Ella Westermark (1888-1970), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 36x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)
1522 9242 Oljemålning Enevold Jensen, Signerad, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x62 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)
1522 9063 Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Solstolar. Signerad. Olja på duk, 50x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)
1522 9064 Oljemålning Francis Nagro, Landskap. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)
1522 9486 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 63, kustmotiv. Olja på pannå, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)
1522 9490 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 69, landskap, 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:13)
1522 9309 Oljemålning Gerhard Blum, Figur. Signerad a tergo. Olja på duk, 130x127 cm, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:06)
1522 9276 Oljemålning Han Bong-Duk. Signerad, daterad 1985, komposition. Olja på pannå, 50X70 cm, yttermått inklusive ram: 55x75 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)
1522 9439 Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, daterad a tergo, 1966-67, "Natten". Olja på duk, 65x57 cm, yttermått inklusive ram: 74x67 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:09)
1522 9460 Oljemålning Holger Almqvist (1907-1978), Sverige. Åkerlandskap. Signerad. Olja på pannå, 29x35 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)
1522 9047 Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Fjordlandskap. Signerad. Olja på duk, 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 57x74
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:32)
1522 8027 Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad. Olja på duk, 47x73cm, yttermått inklusive ram: 62x90cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)
1522 9233 Oljemålning John Hedberg (1895-1957), Sverige. Signerad, daterad 27, bro. Olja på duk, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:17)
1522 9392 Oljemålning Johnny Millar (1855-1939), Sverige. Signerad, daterad -20, stilleben. Olja på duk, 55x76 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:25)
1522 8314 Oljemålning Karl Gunnar Svensson (1913-1966), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 56x46 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)
1522 9459 Oljemålning Kerttu Kuikanmäki (f. 1928). Signerad, daterad 78, ängsblommor. Olja på pannå, 34x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:08)
1522 9299 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 27x31 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)
1522 9481 Oljemålning Lenke Rothman (1929-2008), Sverige. "Inre". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 46x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x43 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:05)
1522 9403 Oljemålning Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Fiskare. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)
1522 9406 Oljemålning Marti Säflund, Signerad, gatumotiv. Olja på duk, 56x64 cm, yttermått inklusive ram: 75x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)
1522 9333 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, pastoralt landskap med bro. Ej signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:56)
1522 9037 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Le Cass. Duk på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:54)
1522 9139 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kungsträdgården Stockholm, Signerad. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 75x66 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:05)
1522 9399 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på duk, 45x80 cm, yttermått inklusive ram: 58x93 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:06)
1522 9412 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Arbertshästar. Olja på duk, 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)
1522 9457 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -69, vid köksbordet. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 36x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)
1522 9011 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, interiör. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:53)
1522 9438 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 68x99 cm, yttermått inklusive ram: 74x104 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:25)
1522 9419 Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 54x66 cm, yttermått inklusive ram: 69x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:05)
1522 9397 Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Stilleben med skata. Signerad. Olja på duk, 54x67 cm, yttermått inklusive ram: 78x90 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)
1522 9431 Oljemålning Oskar Person, Signerad, vårvinter. Olja på duk, 77x101 cm, yttermått inklusive ram: 88x111 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:40)
1522 9432 Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Månsken. Signerad. Olja på pannå, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 74x105 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:33)
1522 9470 Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Signerad, daterad 63, "pastoral". Olja på duk, 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:44)
1522 9214 Oljemålning Simeon Öquist (1868-1955), Sverige. Gungande flicka. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 84x44 cm, yttermått inklusive ram: 90x50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:11)
1522 9014 Oljemålning Sven Sahlsten (1908-1950), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -42. Olja på pannå, 44x79 cm, yttermått inklusive ram: 60x94 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:10)
1522 9013 Oljemålning Sven Sahlsten (1908-1950), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 63x92 cm, yttermått inklusive ram: 78x108 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:59)
1522 9322 Oljemålningar 2 st, Ella Westermark (1888-1970), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 25x28-38x42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)
1522 9324 Oljemålningar 2 st, Ella Westermark (1888-1970), Sverige. Studie. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 55x45-58x48 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)
1522 9378 Oljemålningar 2 st, Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 28x15-32x15 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:22)
1522 8332 Opiumdosa 1800-tal, med sked. Höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:27)
1522 9149 Örhängen 2 par, 18k guld. Diameter: 1,5-2. Vikt: 3,8g ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:06)
1522 9367 Pälsjackor 2 st
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:26)
1522 9336 Parti bestick silver, 10 delar. Vikt: 300 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)
1522 9231 Parti bijouterier
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)
1522 9142 Parti bijouterier diverse, i plåtlådor
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:37)
1522 9143 Parti broscher diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:02)
1522 9296 Parti kuriosa 10 delar, Fickurställ, stämplar, askar, med mera
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:35)
1522 9359 Parti kuriosa 4 delar, sten, trä
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)
1522 9128 Parti porslin 5 delar, Wedgwood, stämplade Wedgwood Made in England, kanna höjd 15 cm, vas höjd 12 cm, askar med lock 8- 12 cm, skål diameter 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:22)
1522 9232 Parti silver diverse, 7 delar. Vikt: 155 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:38)
1522 7082 Pastell Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad. Bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)
1522 9488 Pastell Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, fåglar, 28x21 cm, yttermått inklusive ram: ;48x41 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:10)
1522 9084 Pelarbord Björk, diameter 54 cm. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:36)
1522 9473 Penselvas glaserad keramik i blått. Höjd: 22 cm, diameter 13 cm, proveniens Familjen Einar Jolin, vasen finns avbildad i flera av konstnärens verk
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)
1522 9534 Piedestal mässing och laminat. Höjd: 72-75 cm
1522 9099 Plåtbricka längd: 76 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:55)
1522 9168 Pubtavla Trä, "Caddy", bemålad, Sent 1900-tal, 91x61 cm, oramad
1522 9327 Ram med oljetryck, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 50x62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:51)
1522 9523 Reklamskylt / skulptur Man, "Mogul pipan, Svemskt Patent", bemålad gips. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)
1522 9522 Reklamskylt / skulptur Man, "The one and only, Y-Front", modell äldre, Höjd: cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)
1522 8214 Remmare 10 st, grönt glas, modell äldre. Höjd: 19,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:56)
1522 9279 Salongsbord Valnöt. Bredd: 113 cm, bredd 66 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)
1522 9298 Saltkar England, silver. Vikt: 25 g ca. Längd: 9 cm, djup: 3 cm, höjd: 3 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:43)
1522 9501 Schäslong nutida. Längd: 125 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)
1522 9290 Schatull med flaskor 3 st, mahogny, 1800-tal, l 21. Bredd: 13 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:33)
1522 9341 Sekretär Intarsia. Bredd: 75 cm, djup: 44 cm, höjd: 100 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:05)
1522 9343 Seriebilder Glas, 1900-talets början, diverse
1522 9034 Serigrafi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Svensk Hemslöjd Thulehuset Sveavägen 44". Tryckt signatur. Bildmått: 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 62x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)
1522 9385 Serveringsvagn trä. Längd: 65 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)
1522 9126 Servisdelar 23 delar, Diné, Gustavsberg, benporslin med dekor i relief, 6 st mattallrikar 27 cm, 6 st djupa tallrikar 22 cm, 6 st assietter 21,5 cm, 2 skålar höjd 8 cm, 3 uppläggningsfat 20-30 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:57)
1522 8172 Servisdelar ca 25 delar, Arabia, Arctica & Tivoli
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)
1522 9335 Servisdelar Porslin, Flora, 4 tekoppar+ 10 äggkoppar + 4 smörbyttor Flora plast
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)
1522 9042 Sideboard Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Teak. Längd: 130 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:39)
1522 9043 Sideboard Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Teak. Längd: 130 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:37)
1522 9173 Silverbestick 14 delar, Cocktailgafflar med mera
1522 9380 Sjal Hermès, 85x85 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:51)
1522 9381 Sjalar 2 st, Christian Dior, ca 66x63 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:42)
1522 9030 Skål + diverse, silver, 4 delar. Höjd: 4-9 cm, vikt: 320 gr ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:06)
1522 9376 Skål Boda Nova, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Diameter: 30 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)
1522 9260 Skål Kina, porslin. Diameter: 23 cm, höjd: 10 cm
1522 9062 Skål Kosta Boda. Diameter: 33 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)
1522 9049 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 36 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:11)
1522 7365 Skålar + vas, 3 delar, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, diameter: 17,5-24. Höjd: 18 ca
1522 9357 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 26-28 cm, höjd: 10-11 cm
1522 9302 Skålar 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 8,5-9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:41)
1522 9362 Skålar 4 st, Kina. Diameter: 6-12 cm, höjd: 3-6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:13)
1522 9307 Skålar ett par, Kristall. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)
1522 9524 Skålfat Kina, nutida. Porslin. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)
1522 9371 Skåp 1700-tal. Bredd: 120 cm, djup: 42 cm, höjd: 193 cm, nyckel
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)
1522 9225 Skåp Furu, 24 lådor. Bredd: 32 cm, djup: 15 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)
1522 8186 Skedar 6 st, silver, Samearbeten. Längd: 11 cm, vikt: 75 gr
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)
1522 9207 Skedar 6+ 1 st, silver, W A Bolin, 1938,1953. Längd: 12-15,5, vikt: 255 gr ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:17)
1522 9270 Skolplanscher 5 st, omkring sekelskiftet 1900, yttermått inklusive ram: 39x45 cm
1522 9209 Skrivbord 1890-tal. Bredd: 74 cm, djup: 50 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)
1522 9174 Skrivbord 1940-tal, 4 lådor samt utdragbar skiva, på hjultrissor. Bredd: 75 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:02)
1522 9280 Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100cm, bredd: 58 cm, höjd: 73 cm
1522 7403 Skrivbyrå Rokokostil. Bredd: 110 cm. Djup: 49 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)
1522 9303 Skulptur + vas, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 6-13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)
1522 9068 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt, på träsockel. Signerad, Kosta Boda. Längd: 17,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)
1522 8001 Skulptur Bo Hultman (f. 1952), Sverige. "Jordnot". Signerad, på träsockel. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:07)
1522 8054 Skulptur Gerd Lövgren (f. 1943), Sverige. Trä. Signerad. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:01)
1522 9028 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog. Höjd: 13 längd: 13 cm
1522 9024 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:57)
1522 8224 Skulptur Herend, Ungern, figurer. Höjd: 21,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)
1522 9169 Skulptur Keramik, nutida. Längd: 38 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)
1522 9414 Skulptur Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige, ur serien "catwalk", Kosta Boda. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)
1522 9155 Skulptur Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kontrabas, Ur serien "The Band", Kosta Boda. Signerad. No: 7090894, Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)
1522 9022 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
1522 9305 Skulptur Llardo, Eskimå. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:37)
1522 9129 Skulptur mässing, groda. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)
1522 9498 Skulptur sten. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)
1522 9078 Skulptur i glas Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Fågel i polykromt glas. Höjd: 19 cm. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:35)
1522 9261 Skulpturer 2 delar, Egypten. Längd: 9-13 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)
1522 9023 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ko+ säl. Längd: 11-15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:07)
1522 9351 Skulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 11-20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:30)
1522 9350 Skulpturer 5 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 11-26 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)
1522 9163 Skulpturer Ett par, Gjutarmärkta Fafner Singö (Gotland). Metall. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:04)
1522 9039 Skulpturer Ett par, Snidat trä, järnplatta. Höjd: 108-113
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)
1522 9096 Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. Höjd: 19-12 cm, Längd: 12-19 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)
1522 9098 Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: 11- 21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:51)
1522 9175 Slagbord furu, 1900-tal. Bredd: 19, 5 cm + två klaffar om vardera 33 cm, bredd 65 cm, Höjd 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:21)
1522 9200 Smörgåsbestick 6+ 6 delar, nysilver. Längd: 14,5-17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:22)
1522 9337 Sockerskål + gräddkanna, silver. Vikt: 270 gr. Längd: 8,5-9 cm, djup: 6-7 cm, höjd: 6-9 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:06)
1522 9466 Sockerskål på fot nysilver, dekor i relief av blommor och bladverk. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:56)
1522 9287 Soffa Sengustaviansk. Längd: 190 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)
1522 9532 Soffbord Folke Ohlsson, "Frisco", Tingströms, Teak. Bredd: 121 cm. Djup: 81 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)
1522 9086 Soffbord SOFFBORD England, grön läderskiva, Bredd: 48 + 14 cmx2, Djup. 37 cm Höjd: 53m
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)
1522 9224 Spegel Förgylld, 103x64 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:09)
1522 9195 Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil, 47x29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:13)
1522 9361 Speldosa Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:26)
1522 9258 Spelkortsskrin med marker. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:21)
1522 9334 Spottkopp Gjutjärn, bemålat, Sköldpadda. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)
1522 9060 Stegpall höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:50)
1522 9320 Stenar diverse, bland annat Agater & citrin
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:38)
1522 9288 Stolar 2 st Gustavianska, kompletterade + 2 st Gustaviansk stil
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:20)
1522 9388 Stolar 4 st
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)
1522 9057 Stolar 4 st, mahogny
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)
1522 9529 Stolar Ett par, 1940-/50-tal, trä / galonsits
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:05)
1522 9354 Stolar ett par, Senempire
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)
1522 9074 Strandfåtölj "The Garden Haven", så kallad Strandkorb. Mygind Design, Scandinavia. Teak, konstrotting och tyg, nutida. Längd: 85 cm, djup: 80 cm, höjd: 167 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)
1522 9083 Ströare 3 delar, Gense. Höjd: 9-16 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)
1522 9220 Tågset Märklin
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)
1522 9016 Takarmatur (biljardlampa). Längd: ca 80 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)
1522 8074 Takarmatur 1960/70-tal, plåt / glasplattor, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:52)
1522 9071 Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:53)
1522 9230 Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm
1522 9072 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:45)
1522 9250 Takarmatur med prismor. Höjd: ca 40 cm
1522 5327 Takarmaturer ett par, Luce plan, "Costanza", D 13, design: Paulo Rizzatto. Höjd: 30 (skärm)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)
1522 8138 Takarmaturer ett par, Venetianska, 1960-tal. Höjd: 50 cm ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)
1522 9247 Tallrikar 10 + 1 delar, Royal Copenhagen, Oliver, diameter: 20-30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:52)
1522 9003 Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:19)
1522 9179 Tallrikar 8 st, Woods & son, England. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:21)
1522 9514 Tallrikar ett par, porslin, Kina, dekor i famille rose, 1700-tal. Diameter: 22 cm
1522 9015 Tantalus för 3 flaskor. Längd: 36 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:19)
1522 9537 Tavelram 1800-tal, Frankrike, ramens innermått: 26x37 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:56)
1522 9268 Tavelram Fornnordisk stil, 1800-tal, ramens innermått: 50x39,5, yttermått inklusive ram: 86x76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:52)
1522 9440 Tavla brodyr i pärlor, tidigare eldskärm, 62x46 cm, yttermått inklusive ram: 71x56 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)
1522 9447 Teckning Tusch. Signerad E Nilsson, 1914, pilsnergubbar. Bildmått: 19x13 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:32)
1522 9295 Teckningar miniatyrer 6 delar, yttermått inklusive ram: 7,8 - 19,4 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:02)
1522 9229 Tekoppar 7 delar, Rörstrand, + 5 extra fat
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)
1522 9345 Tennsoldater diverse, 2 askar
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:34)
1522 9206 Teskedar 6 st, silver, Ryssland. Längd: 13,5 cm, vikt: 95 gr
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:58)
1522 9317 Textil Jose Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpaner, 125x250, plus fåll
1522 9256 Tillbringare + vas. Glas. Höjd: 19-20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:55)
1522 9525 Trädgårdssoffa trä, bemålad, fäkkbar. Längd: 138 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:15)
1522 9348 Träsnitt Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC, daterad 81. Bildmått: 42x22 cm, yttermått inklusive ram: 63x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:19)
1522 9235 Tubkikare + teaterkikare, 2 delar. Längd: 20-64 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)
1522 9297 Tubkikare mässing. Längd: 27 - 82 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:12)
1522 8179 Tulpanvas Knabstrup, Danmark. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)
1522 9458 Tusch Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Skiss till skulptur. Signerad, 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm
1522 9464 Tusch Knut Stangenberg (1871-1955), Sverige. Signerad, daterad 09, bladets mått: 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:30)
1522 9471 Tusch Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Paris 1857, kvinna, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 32x25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:10)
1522 9494 Tusch sign Ernst 1910, promenad. Bildmått: 19x12 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm
1522 9467 Tusch Torsten Schonberg (1882-1970). Signerad, daterad Paris 1913. Bladets mått: 44x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x40 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:22)
1522 9127 Uppläggningsfat nysilver, glas. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:28)
1522 9536 Utomhusbelysning Ett par, för vägg, nutida, Metall / plastglas. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:11)
1522 9535 Väggbonad Brasilien, Kaffeplantage, 108x118 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)
1522 9025 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22,5x22,5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:12)
1522 9026 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22,5x22,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:23)
1522 9282 Väggur Leja. Diameter: 58x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:44)
1522 9041 Väggvitrinskåp Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Teak. Skjutdörrar i glas, Bredd: 130 cm. Djup: 25. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:07)
1522 9165 Värmeljusstakar + sockel, 4 delar, Saulo, Norge, Mässing / svavelkis. Höjd: 11-17,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)
1522 9503 Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Glas, bemålad, motiv av svarnar och blommor. Höjd: 20 cm, diameter: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)
1522 9176 Vas Glas. Höjd: 31 cm. Signerad
1522 9363 Vas Kina. Höjd: 25 cm
1522 8154 Vas Konstglas, Nuutajärvi. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:54)
1522 9405 Vas Korea, 1800-talets slut. Glaserad stengodslera. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:33)
1522 8153 Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:53)
1522 9379 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)
1522 9304 Vaser 2 st + skål, bland annat Stålhane. Höjd: 4,5-21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)
1522 9289 Vitrinskåp björk. Bredd: 103 cm, djup: 38 cm, höjd: 194 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)
1522 9330 Vitrinskåp Sent 1800-tal, bemålat, överdel med glasade pardörrar. Bredd: 114 cm. Djup: 60 cm, höjd: 250 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:00)
1522 9251 Vitvinsglas 5 st + karaff, Böhmen, flerfärgade. Höjd: 19,5-26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:08)