Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 februari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1522 9527  Affisch Joan Miró (efter), "Copa del Mundo de futbol, Espagna 82", yttermått inklusive ram: 96x61 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)

1522 9257  Affisch Robert Rauschenberg (1925-2008), USA. Handsignerad, Heland Thordén Wetterling Galleries, Stockholm, yttermått inklusive ram: 70x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)

1522 9259  Afrikana 3 delar, Skulptur + trumma + armring. Höjd: 17-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)

1522 7059  Akvarell Carl L Lindqvist, Fiskebåtar i skymning. Signerad, daterad -98, Akvarell, bildmått: 23x37 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:39)

1522 9424  Akvarell Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stilleben. Signerad. Akvarell, bildmått: 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 62x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:38)

1522 9487  Akvarell Conny Burman (1831-1912), Sverige. Signerad, daterad 1892, Wisby. Akvarell, bildmått: 29x23 cm, yttermått inklusive ram: 48x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)

1522 7375  Akvarell Hans Verduijn (f. 1946), Sverige. "Instrument II". Signerad. Akvarell. Bladets mått: 68x52 cm, yttermått inklusive ram: 80x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)

1522 9416  Akvarell Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Komposition. Signerad, daterad -77. Akvarell, bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:40)

1522 7421  Akvareller 2 st, Tage Radetzky (1878-1954), Sverige. Signerad, Italienska landskap. Akvarell, bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:23)

1522 9116  Amplar ett par, slutet på 1800-talet, tre ljusarmar, mässing. Höjd: 70 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)

1522 9196  Appliquer ett par, Rokokostil, 1800-tal. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)

1522 9146  Armband 18k guld, Italien. Längd: 18,5. Vikt: 15g ca

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:12)

1522 9151  Armband 18k guld. Längd: 20 cm. Vikt: 42,2 g

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)

1522 9234  Armbandsur + sjuksjöterskeur, 3 delar, bland annat Certin Bristol

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)

1522 9035  Armbandsur 14k guld, 27 gr brutto med stenar, Italien, boettens, diameter: 1x2 cm, tota. Längd: 14 cm.

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)

1522 9147  Armring 18k guld, Italien. Diameter: 7. Vikt: 10g ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:37)

1522 8092  Bägare silver, 1800-tal. Höjd: 8,5 cm. Vikt: 50 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:33)

1522 9167  Bestick 45 delar, silver, Modell Olga, 1990-tal. Längd: 16-21, vikt: 2300g brutto ca

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:51)

1522 9203  Bestick 8 delar, silver, Norge. Längd: 13-19,5, vikt: 210 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:39)

1522 9208  Bestick silver, Udda, 12 delar. Längd: 12-22, vikt: 425 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:46)

1522 9346  Bestickuppsättning nysilver, ca 120 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:45)

1522 9400  Bestickuppsättning silver, ca 64 delar. Längd: 14-25, Vikt: 2800 g. Varav knivar 1150g

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:06)

1522 8296  Blandteknik Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Kroki. Signerad, daterad -57. Blandteknik, bildmått: 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:59)

1522 9451  Blandteknik Ernst Åkerbladh (1890-1969), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 29x25 cm, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)

1522 9040  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Bar". Signerad, numrerad 1968. Blandteknik, bildmått: 15x18 cm, yttermått inklusive ram: 27x30 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)

1522 9402  Blandteknik Nils Kreuger (1858-1930), Sverige. Monogramsignerad 1894. Blandteknik, bildmått: 28x42 cm, yttermått inklusive ram: 48x61 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)

1522 9461  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1956, figurer, yttermått inklusive ram: 39x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:30)

1522 9469  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Älvor. Signerad, blandteknik, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:33)

1522 9530  Blomlåda Gnosjö konstsmide, koppar / zinkbotten, med lampa. Längd: 82 cm. Djup: 25 h-48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)

1522 9355  Bojan Kina. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)

1522 7402  Bord Intarsia. Diameter: 98 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:57)

1522 9301  Bordsdekorationer 2 st, tuppar, varav en i silver. Vikt: 200 g ca. Längd: 14-20 cm, djup: 7,5-13,5 cm, höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)

1522 9521  Bordslampa Dresden. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:12)

1522 8157  Bordslampa glas och mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:02)

1522 9372  Bordslampa mässing, med glasskärm, Falkenberg. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:31)

1522 9095  Bordslampa Tiffanystil, mässing med glaskupa. Höjd: 58 c cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)

1522 8210  Bordslampfot 1940-tal, trä och mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:40)

1522 8208  Bordslampfot brons, Stående kvinna. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)

1522 9191  Bordslampor ett par, brons, putti. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:09)

1522 9008  Bordsram mässing, yttermått inklusive ram: 35x28 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:14)

1522 9328  Bordsskiva Travertin, 55x137 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:26)

1522 9513  Bordsspegel mässing. Höjd: 32 cm, diamter: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:26)

1522 9092  Bordsspegel tenn, 27,5 cmx27,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:45)

1522 9375  Brasställ + eldgaffel. Längd: 82 cm, djup: 18 cm, höjd: 55-116 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:37)

1522 9314  Bricka flintgods. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:31)

1522 9217  Brickor 2 st, Pläter. Längd: 80 cm, diameter: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:19)

1522 9144  Brosch 18k guld, Bladformad med pärla & sten. Längd: 4,5 cm, vikt: 3,4

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)

1522 9145  Brosch 18k guld, med pärla. Längd: 3,5 cm, vikt: 2,6g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:56)

1522 9076  Byrå England, 6 lådor, idegran. Bredd: 47 cm, djup: 38 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)

1522 8121  Byrå England, Idegran. Bredd: 72 cm, djup: 41 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:49)

1522 9386  Byrå rokokostil. Bredd: 74 cm, b 42. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:03)

1522 9079  Byst Keramik. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:23)

1522 8338  Camé silver. Höjd: 4 cm. Vikt: ca 9 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)

1522 9349  Carborundumetsning Bernard Alligand (f. 1953), Frankrike. Signerad, numrerad 17/35. Bladets mått: 57x25 cm, yttermått inklusive ram: 66x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)

1522 9264  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. "Homme aux quatre coleurs". Signerad, numrerad 50/75, bladets mått: 66x52 cm, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1522 9262  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. "L Endoit de l Envers, Marionette - Ecriture". Signerad, numrerad 7/10, bladets mått: 57x45 cm, yttermått inklusive ram: 65x54"

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)

1522 9271  Clubfåtöljer ett par, i svart läder

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:34)

1522 9002  Coasters 3 st, Mässing / spegelglas. Diameter: 13-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)

1522 9283  Damarbetsbord björk, 1800-tal. Bredd: 68 cm, bredd: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)

1522 9006  Dekorelement 2 delar, Deckstrall. Höjd: 72-77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:07)

1522 9081  Dessertskålar 15 delar, 8 + 7. Diameter: 11 - 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:22)

1522 8246  Djupa tallrikar 2 st, 1700-tal, Dekor med blommor & fjärilar, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1522 9105  Dockskåp på benställning, med möbler, Lundby. Bredd: 71 cm. Djup: 25 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:53)

1522 9180  Dosa cloisonnéarbete, 1800-tal. Längd: 15 cm. Djup: 8 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:10)

1522 9404  Etsning Donnan Leiv Warren. Signerad, daterad 67. Bildmått: 31x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:39)

1522 9465  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, daterad 1920, Paris. Bildmått: 13x11 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)

1522 9489  Etsning Mac Hamilton (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 1/35, daterad 1980. Bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:01)

1522 9101  Etsning Oidentifierad konstnär. Dam i soffa. Signerad Lundquist. Signerad, numrerad 3/10. Bildmått: 11x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)

1522 9391  Etsning Olle Hanspers (f. 1923), Sverige. Signerad, 48x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x57 cm. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:09)

1522 7084  Etsning Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. "Grekisk ört", med dedikation. Signerad, daterad 1953. Bildmått: 24,5x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:47)

1522 8021  Etsningar 3 st, Einar Norelius (1900-1985), Sverige. Troll. Signerade, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)

1522 9417  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 92/150. Bildmått: 23,5x32,5, yttermått inklusive ram: 59x66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:52)

1522 9435  Färglitografi 2 st, Anders Appelqvist (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 250 upplaga. Färglitografi, bildmått: 55x84 cm, yttermått inklusive ram: 75x104 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)

1522 9001  Färglitografi 4 st, efter akvareller ur "ett hem", Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Signerad, numrerad 680/790 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm. Ej

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:59)

1522 9413  Färglitografi 5 st, Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Ej signerade. Färglitografi. Bladets mått: 33x51, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)

1522 9445  Färglitografi Anders Appelqvist (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 148/250. Färglitografi, bildmått: 85x54 cm, yttermått inklusive ram: 105x73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)

1522 9010  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 156/250 cm, yttermått inklusive ram: 41x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:42)

1522 9437  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Plaza Mayor. Signerad. Färglitografi, bildmått: 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 107x78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:15)

1522 9441  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 187/200. Färglitografi, bildmått: 72x53 cm, yttermått inklusive ram: 90x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)

1522 9433  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, numrerad 294/335, daterad -78, interiör. Färglitografi, bildmått: 51x77 cm, yttermått inklusive ram: 73x98 cm

1522 9436  Färglitografi Håkan Welin (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 334/360. Färglitografi, bildmått: 80x57 cm, yttermått inklusive ram: 100x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:26)

1522 9401  Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 217/280, figuru. Färglitografi, bildmått: 40x35 cm, yttermått inklusive ram: 59x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)

1522 9443  Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 53/90. Färglitografi, bildmått: 67x52 cm, yttermått inklusive ram: 94x76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:49)

1522 9455  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Dans i skärgården. Signerad, numrerad 61/290. Färglitografi, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:31)

1522 8137  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Vid pianot. Signerad, numrerad 179/290, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 42x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:24)

1522 8217  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Interiör med tomater. Signerad, numrerad 428/485. Färglitografi, bildmått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 81x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:09)

1522 9102  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Christian P, segelbåtar på hav, sond. Signerad, numrerad 3/30, -06. Färglitografi. Bladets mått: 36x46 cm, yttermått inklusive ram: 40x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)

1522 8064  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 42/260. Färglitografi, bildmått: 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:48)

1522 8300  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, numrerad 235/240, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 16x27 cm, yttermått inklusive ram: 30x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:02)

1522 8316  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Norge. Signerad, numrerad 6/90. Färglitografi. Bladets mått: 36x30 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:06)

1522 9100  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Vinter i skärgården". Signerad, numrerad 21/310, färglitografi. Bildmått: 31x43 cm, yttermått inklusive ram: 51x63

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)

1522 9033  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 409/500. Färglitografi, bildmått: 44x31 cm, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:54)

1522 9410  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 82/260, Motiv från operan Aniara. Färglitografi, bildmått: 39x46 cm, yttermått inklusive ram: 59x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)

1522 9418  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 83/150. Färglitografi, bildmått: 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 78x63 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)

1522 8283  Fat + DOSA, Japan/Kin. Längd: 11 cm diameter 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)

1522 8284  Fat 3 st, 1700-1900-tal. Diameter: 22-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)

1522 8034  Fat Cloisonnéarbete, Kina, 18-/1900-tal. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:38)

1522 9032  Fat silver, med vapensköld. Diameter: 32 cm, vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)

1522 9387  Fåtölj

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:50)

1522 9409  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin, DUX

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)

1522 9221  Fåtölj Plysch

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:49)

1522 9390  Fåtölj Snurrmodell, nutida

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:57)

1522 9120  Fåtöljer ett par, Gärsnäs, brännmärkt Gärsnäs 2007. Bredd: 60 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:57)

1522 9292  Fickur 4 st, 3diameter 32-50 mm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:46)

1522 9133  Fickur Omega, silver. Diameter: 50 mm, fungerar, bruttovikt: 100 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:46)

1522 9218  Fiskbestick 6+ 6 delar, nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:19)

1522 9395  Fiskbestick silver, 20 delar. (10 knivar+ 10 gafflar). Längd: 19-20,5 cm, Vikt: 968 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:51)

1522 9045  Fiskservis 9 delar, Rörstrand. Längd: 19-40,5 cm, djup: 15-25 cm, höjd: 3-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:43)

1522 9263  Flintlåspistol 1800-tal. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)

1522 9347  Fotografi Hans Gedda (f. 1942), Sverige. Mansporträtt. Signerad, daterad -99. Bär dedikation. Bildmått: 22x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x38 cm

1522 8161  Fotografier 7 st, Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:17)

1522 9087  Fotpall med grön sammet, 33x24. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)

1522 9031  Fruktservis 14 delar, Boda Druvan. Diameter: 20-34, längd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1522 9113  Fruktservis 8 st, grönglaserad keramik. Diameter: 18 cm (tallrikar). Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)

1522 7364  Glas 15 st, Glaserad keramik, olika modeller. Höjd: 12-17,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)

1522 7394  Glas 4 delar, Sandviksglas, bland annat Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 15-26 cm

1522 9519  Glasflaska Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, "Fidji", glas tonad i grönt och rosa, Osignerad. Höjd: 29 cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:41)

1522 9517  Glasservisdelar Rödvin, 10 delar, champagne 12 delar, höjd: 17,5-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:45)

1522 9531  Golvlampa 1950-tal, "GK, Typ 1021". Höjd: 122 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:21)

1522 9497  Golvlampa Ateljé Lyktan, Orion, krom. Höjd: 115 cm ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)

1522 9050  Golvlampa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Staken, skärm med pressade växter. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)

1522 9374  Golvlampa mässing/läderklädd. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:52)

1522 9492  Golvlampa Per Sundstedt, Ateljé Lyktan, Åhus, Modell "Mars", kromat stål och plast, Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)

1522 9269  Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 136 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:59)

1522 9131  Golvlampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, etikettmärkt, mässing. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)

1522 9132  Golvlampfot Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, etikettmärkt, mässing. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)

1522 8158  Golvur James Nicol, Edinburgh, Skottland. Höjd: ca 235 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:01)

1522 8075  Golvvas Kina, nutida. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)

1522 9190  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Modell. Blindstempel, Marées-Gesellschaft. Bladets mått: 18x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:38)

1522 9479  Grafiskt blad Oskar Andersson OA (1877-1906), Sverige. Signerad, 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)

1522 9197  Gravyr "Les Bergeres". Bildmått: 43x36 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)

1522 9188  Gravyrer ett par, Frankrike. Bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 55x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:05)

1522 9007  Hallykta mässing. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:14)

1522 9384  Halsband 4 st. Längd: ca 18-63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:13)

1522 9382  Halsband med hängen 4 st, Krucifix. Längd: 4-12 cm

1522 9319  Halsband Silver / emalj, 1930-tal. Längd: 40 ca, bruttovikt: 15 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)

1522 9065  Halsband med hänge + örhängen, 3 delar, 14k, med pärlor, Lapponia, 1980. Vikt: 8,5g ca, längd: 40 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)

1522 9036  Halskedja 18 k guld. Längd: ca 50 cm. Vikt: ca 2,9 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:07)

1522 9148  Hänge 18k guld, hjärta. Längd: 2 cm. Vikt: 2,2g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)

1522 9157  Hänge 18k guld. Med röd sten. Längd: 3,5 cm, vikt: 2,5 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:48)

1522 9512  Hänkelvaser 2 st, Majolika. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:22)

1522 9274  Herrbetjänt höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:50)

1522 9166  Humidor + cigarrsnoppare. Längd: 27 cm, djup: 20 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)

1522 7328  Hurtsar + skåp, IKEA, "Tore". Längd: 40 cm, djup: 48 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:43)

1522 9009  Ikon med rizza, 26x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)

1522 9300  Jardiniere Eneret Victoria, Danmark. Nysilver, med glasinstats. Omkring sekelskiftet 1900. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:24)

1522 9373  Jardiniere nysilver, med glasinsats. Diameter: 29 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:02)

1522 9272  Jordglob Art Déco. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:58)

1522 9172  Kaffe & teskedar 31 delar, silver. Längd: 10-12, vikt: 420g ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:11)

1522 9054  Kaffe-/ teservis Rörstrand, Annika, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. 30 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)

1522 9056  Kaffe/tegods Arabia, 12+ 8 delar. Diameter: 6,5-16,5 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)

1522 9055  Kaffegods 10 delar, Bing & Grøndahl, stengods

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:23)

1522 8209  Kaffekanna Koppar, 1800-tal. Längd: 39 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)

1522 9115  Kaffekvarn mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)

1522 9310  Kaffeservis 2 del + sockerskål, nysilver. Höjd: 14-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:04)

1522 8139  Kaffeservis Rosenthal, Maria, ca 30 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:28)

1522 9205  Kaffeskedar 10 st, silver. Längd: 11 cm, vikt: 125 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:21)

1522 9291  Kandelabrar 3 st, mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:49)

1522 9518  Kanna Alessi. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:24)

1522 9511  Karaff + LIKÖRGLAS, 8 delar. Flerfärgade. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:21)

1522 9005  Karaffer 3 st, Kristall. Höjd: 27-33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)

1522 9312  Karaffer/tillbringare 3 st, Glas. Höjd: 21-37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)

1522 9332  Karmstolar 2 st, rygghöjd 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:49)

1522 9219  Karmstolar 4 st, Gastone Rinaldi, "Flynn", 1970-tal, krom, rygghöjd 71 cm, sitthöjd 45 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:15)

1522 8070  Karmstolar ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), "Mina" Sverige

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)

1522 8035  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)

1522 8105  Karmstolar ett par, rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)

1522 8106  Karmstolar ett par, rokokostil

1522 8169  Kartor 4 st. Längd: 28-52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:21)

1522 9094  Keramik Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. 9 delar, ett ytterfoder, fyra ljusstakar samt tre vaser. Signerade och daterade 1916. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)

1522 9472  Knivar 2 st, varav en samekniv. Längd: 18-26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:31)

1522 9526  Kohud 215x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:02)

1522 9059  Kökspall Renoveringsobjekt. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:25)

1522 9004  Kolhämtare mässing, + gryta malm. Höjd: 14-30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:49)

1522 9177  Konjakskupor + Whiskyglas, 8 + 6 st, Kristall, Böhmen. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:40)

1522 9430  Konstglas 4 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Konstglas, Kosta Boda. Höjd: 5- 19 cm, varav en osignerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)

1522 9516  Kopp med fat + skål, porslin, Kina. Diameter: 7-12,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:40)

1522 9052  Koppar med fat 5 delar, Arabia, Aslak, Inkeri Leivo (1944-2010), Finland. Diameter: 10-16 cm, höjd: 2-5,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:58)

1522 9130  Kopparkärl diameter: 50 cm ca, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:18)

1522 9339  Kopparstick 1700-tal, 49x38 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:55)

1522 9352  Korgar 3 st, längd. 30-62 cm. Djup: 17-41 cm, höjd: 28-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:58)

1522 9053  Kryddburkar 12 delar, Jugend, "Hartsteingut". Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:33)

1522 9110  Lådspegel Karl Johan, masurbjörk. Bredd: 47 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:36)

1522 9210  Lampbord Asien. Bredd: 46 cm, djup: 46 cm, höjd: 60 cm

1522 9281  Lampbord Engelsk stil, med lådor och klaffar. Bredd: 63 cm klaffar om 20 cm x2, bredd: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:30)

1522 9119  Lampbord ett par, Anna Agger, etikettmärkt, valchromatskiva och bandhylla. Bredd: 51 cm, bredd: 35 cm, höjd: 55 cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)

1522 9533  Lampbord Rotting / bambu. Bredd: 53 cm, djup: 38 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:07)

1522 9228  Leksak i originalförpackning, Pingvin. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:30)

1522 9462  Litografier 7 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, numrerad 200-upplaga. Bladets mått: 44x63 cm, oramade lösa blad

1522 9506  Ljuskrona gustaviansk stil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)

1522 9315  Ljuskrona sjuarmad, prismor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)

1522 9075  Ljuslykta + vas, 2 delar, Lisa Larson & Gabriel. Höjd: cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:27)

1522 9311  Ljusstakar 2 par, nysilver. Höjd: 22-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:07)

1522 9216  Ljusstakar 2 par, omkring 1900. Höjd: ca 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:55)

1522 9184  Ljusstakar 2 par, pläterade. Höjd: 24-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1522 9308  Ljusstakar 3 st, mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:34)

1522 9192  Ljusstakar 4 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:24)

1522 9183  Ljusstakar ett par, 1800-tal, mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)

1522 9017  Ljusstakar Ett par, Ivar Ålenius Björk (1905-1978), Sverige. Liljan, mässing, Ystad metall, Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)

1522 9226  Ljusstakar ett par, mässing, Eskilstuna. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)

1522 9187  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:47)

1522 9164  Ljusstakar Ett par, silver, CESON, 1984, Tore Eldh. Höjd: 18 cm, vikt: 430g brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:22)

1522 9029  Ljusstakar ett par, silver, Råström, 1973. Höjd: 18 cm, vikt: 350 gr ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)

1522 9091  Ljusstakar tenn, rokokostil, 1936, märkta JLB. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:53)

1522 8313  Ljusstake + kanna, Tenn. Höjd: 13-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)

1522 9254  Ljusstake Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste". Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)

1522 9082  Ljusstake Taserudsstaken, Jenny Eriksson. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)

1522 9277  Malmkrona fem ljusarmar. Höjd: 65 cm ink. Kedja

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:25)

1522 9249  Månbord Betsat, 1890-tal. Diameter: 136 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:33)

1522 8292  Matbord England, mahogny. Bredd: 184 cm, djup: 115 cm, höjd: 75 + 1 iläggx68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)

1522 8187  Matsalsgrupp 7 delar, barockstil. Längd: 150 cm + fyra utdragsskivor om 60 cm. Bredd: 109 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1522 8267  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 114 cm, djup: 44 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:06)

1522 9342  Matservis ca 50 delar, Warwick England

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:59)

1522 8225  Matservis Karlskrona, 58 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:59)

1522 9140  Matta Anna Johanna Ångström. Signerad Å, tuftad. Bladdekor, 204x300 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:14)

1522 9046  Matta Indien, 180x275 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:19)

1522 8097  Matta orientalisk, (livets träd), 118x176 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)

1522 9500  Matta Orientalisk, 100x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:46)

1522 9117  Matta orientalisk, 160x245 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)

1522 8024  Matta Orientalisk, 230x140cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:30)

1522 9318  Matta orientalisk, 257x380 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:24)

1522 9238  Matta orientalisk, Keshan, 250x395 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)

1522 9162  Matta Orientalisk, Silkeinslag, 125x202 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 21:18)

1522 9159  Matta Orientalisk, silkeinslag, 89x154 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)

1522 9160  Matta Orientalisk, silkeinslag, 92x154 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)

1522 9369  Matta orientalisk, Täbriz, 171x246 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:48)

1522 7071  Matta Röllakan, Rakel Carlander, Märkt RC, 170x230 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:57)

1522 9331  Matta Vävd, 200x134 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:38)

1522 9377  Mikroskop Bausch&Lomb, USA. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:15)

1522 9019  Miniatyrer 6 st, yttermått inklusive ram: 10x8,5-14,5-13 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)

1522 9114  Mortlar 7 st. Med stöt, mässing. Höjd: 5- 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)

1522 9189  Nattygsbord ett par, Rokokostil. Bredd: 37 cm, djup: 29 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)

1522 9246  Oljemålning Albert Eldh (1878-1955), kvinna i park. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

1522 9478  Oljemålning Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. "Bröllop". Signerad. Olja på duk, 32x28 cm, yttermått inklusive ram: 41x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:58)

1522 9408  Oljemålning Axel Nipstad (1901-1953), Sverige. Signerad, daterad 57, Fjällandskap. Olja på pannå, 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)

1522 9428  Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fågel, Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, rym60x69 cm, yttermått inklusive ram: 60x69

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)

1522 9420  Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fågel. Signerad. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:48)

1522 9423  Oljemålning Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Fåglar. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)

1522 9422  Oljemålning Bengt Sandberg. Signerad, daterad 62, vårvinter. Olja på duk, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:01)

1522 9396  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Sydländskt motiv. Signerad. Olja på pannå, 48x98 cm, yttermått inklusive ram: 59x109 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:35)

1522 9265  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Signerad, daterad -72, Gammalt hus, Spanien. Olja på duk, 27x40 cm, yttermått inklusive ram: 29x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)

1522 9394  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Signerad, uppdragna ekor. Olja på pannå, 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 57x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:44)

1522 9058  Oljemålning Bror Ingemar. Signerad, daterad 63, komposition. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x110 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:27)

1522 9474  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Modell. Signerad. Olja på pannå, 18x27 cm, yttermått inklusive ram: 27x36 cm

1522 1020  Oljemålning Charles Ullman, Kanalmotiv, Signerad, "Stockholm, 1863". Olja på duk, 53x72 cm, yttermått inklusive ram: 71x90 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:49)

1522 9124  Oljemålning Clarence Dysell (1912-1992), Sverige. Sävån i Västergötgland. Signerad C. Dysell, daterad -55. Olja på duk, 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:10)

1522 9429  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 72x50 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)

1522 9213  Oljemålning D Rönnberg. Signerad, daterad 1894, björk. Olja på duk, 43x28 cm, yttermått inklusive ram: 49x34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:16)

1522 9407  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. "Röisheim i Böverdalen". Signerad. Olja på duk, 44x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)

1522 9245  Oljemålning Dennis Pasovanis, komposition. Signerad. Olja på pannå, 36x60 cm, yttermått inklusive ram: 41x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:15)

1522 9321  Oljemålning Ella Westermark (1888-1970), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 36x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:50)

1522 9242  Oljemålning Enevold Jensen, Signerad, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)

1522 9063  Oljemålning Evy Låås (1923-1999), Sverige. Solstolar. Signerad. Olja på duk, 50x54 cm, yttermått inklusive ram: 52x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)

1522 9064  Oljemålning Francis Nagro, Landskap. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:12)

1522 9486  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 63, kustmotiv. Olja på pannå, 34x39 cm, yttermått inklusive ram: 48x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)

1522 9490  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 69, landskap, 30x38 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:13)

1522 9309  Oljemålning Gerhard Blum, Figur. Signerad a tergo. Olja på duk, 130x127 cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:06)

1522 9276  Oljemålning Han Bong-Duk. Signerad, daterad 1985, komposition. Olja på pannå, 50X70 cm, yttermått inklusive ram: 55x75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)

1522 9439  Oljemålning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, daterad a tergo, 1966-67, "Natten". Olja på duk, 65x57 cm, yttermått inklusive ram: 74x67 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:09)

1522 9460  Oljemålning Holger Almqvist (1907-1978), Sverige. Åkerlandskap. Signerad. Olja på pannå, 29x35 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:03)

1522 9047  Oljemålning Jan B Pospisil (1898-1968), Sverige. Fjordlandskap. Signerad. Olja på duk, 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 57x74

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:32)

1522 8027  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad. Olja på duk, 47x73cm, yttermått inklusive ram: 62x90cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)

1522 9233  Oljemålning John Hedberg (1895-1957), Sverige. Signerad, daterad 27, bro. Olja på duk, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:17)

1522 9392  Oljemålning Johnny Millar (1855-1939), Sverige. Signerad, daterad -20, stilleben. Olja på duk, 55x76 cm, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:25)

1522 8314  Oljemålning Karl Gunnar Svensson (1913-1966), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 56x46 cm, yttermått inklusive ram: 72x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)

1522 9459  Oljemålning Kerttu Kuikanmäki (f. 1928). Signerad, daterad 78, ängsblommor. Olja på pannå, 34x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:08)

1522 9299  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 27x31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)

1522 9481  Oljemålning Lenke Rothman (1929-2008), Sverige. "Inre". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 46x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x43 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:05)

1522 9403  Oljemålning Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Fiskare. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1522 9406  Oljemålning Marti Säflund, Signerad, gatumotiv. Olja på duk, 56x64 cm, yttermått inklusive ram: 75x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)

1522 9333  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, pastoralt landskap med bro. Ej signerad. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:56)

1522 9037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Le Cass. Duk på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:54)

1522 9139  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kungsträdgården Stockholm, Signerad. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 75x66 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:05)

1522 9399  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på duk, 45x80 cm, yttermått inklusive ram: 58x93 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:06)

1522 9412  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Arbertshästar. Olja på duk, 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:36)

1522 9457  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -69, vid köksbordet. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)

1522 9011  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, interiör. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:53)

1522 9438  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 68x99 cm, yttermått inklusive ram: 74x104 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:25)

1522 9419  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 54x66 cm, yttermått inklusive ram: 69x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:05)

1522 9397  Oljemålning Olof Arén (1918-2003), Sverige. Stilleben med skata. Signerad. Olja på duk, 54x67 cm, yttermått inklusive ram: 78x90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)

1522 9431  Oljemålning Oskar Person, Signerad, vårvinter. Olja på duk, 77x101 cm, yttermått inklusive ram: 88x111 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:40)

1522 9432  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Månsken. Signerad. Olja på pannå, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 74x105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:33)

1522 9470  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Signerad, daterad 63, "pastoral". Olja på duk, 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 30x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:44)

1522 9214  Oljemålning Simeon Öquist (1868-1955), Sverige. Gungande flicka. Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 84x44 cm, yttermått inklusive ram: 90x50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:11)

1522 9014  Oljemålning Sven Sahlsten (1908-1950), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -42. Olja på pannå, 44x79 cm, yttermått inklusive ram: 60x94 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:10)

1522 9013  Oljemålning Sven Sahlsten (1908-1950), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 63x92 cm, yttermått inklusive ram: 78x108 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:59)

1522 9322  Oljemålningar 2 st, Ella Westermark (1888-1970), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 25x28-38x42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)

1522 9324  Oljemålningar 2 st, Ella Westermark (1888-1970), Sverige. Studie. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 55x45-58x48 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)

1522 9378  Oljemålningar 2 st, Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 28x15-32x15 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:22)

1522 8332  Opiumdosa 1800-tal, med sked. Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:27)

1522 9149  Örhängen 2 par, 18k guld. Diameter: 1,5-2. Vikt: 3,8g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:06)

1522 9367  Pälsjackor 2 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:26)

1522 9336  Parti bestick silver, 10 delar. Vikt: 300 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)

1522 9231  Parti bijouterier

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:27)

1522 9142  Parti bijouterier diverse, i plåtlådor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:37)

1522 9143  Parti broscher diverse

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:02)

1522 9296  Parti kuriosa 10 delar, Fickurställ, stämplar, askar, med mera

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:35)

1522 9359  Parti kuriosa 4 delar, sten, trä

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:41)

1522 9128  Parti porslin 5 delar, Wedgwood, stämplade Wedgwood Made in England, kanna höjd 15 cm, vas höjd 12 cm, askar med lock 8- 12 cm, skål diameter 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:22)

1522 9232  Parti silver diverse, 7 delar. Vikt: 155 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:38)

1522 7082  Pastell Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerad. Bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)

1522 9488  Pastell Thure Wallner (1888-1965), Sverige. Signerad, fåglar, 28x21 cm, yttermått inklusive ram: ;48x41 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:10)

1522 9084  Pelarbord Björk, diameter 54 cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:36)

1522 9473  Penselvas glaserad keramik i blått. Höjd: 22 cm, diameter 13 cm, proveniens Familjen Einar Jolin, vasen finns avbildad i flera av konstnärens verk

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1522 9534  Piedestal mässing och laminat. Höjd: 72-75 cm

1522 9099  Plåtbricka längd: 76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:55)

1522 9168  Pubtavla Trä, "Caddy", bemålad, Sent 1900-tal, 91x61 cm, oramad

1522 9327  Ram med oljetryck, 36x47 cm, yttermått inklusive ram: 50x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:51)

1522 9523  Reklamskylt / skulptur Man, "Mogul pipan, Svemskt Patent", bemålad gips. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:01)

1522 9522  Reklamskylt / skulptur Man, "The one and only, Y-Front", modell äldre, Höjd: cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:38)

1522 8214  Remmare 10 st, grönt glas, modell äldre. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:56)

1522 9279  Salongsbord Valnöt. Bredd: 113 cm, bredd 66 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)

1522 9298  Saltkar England, silver. Vikt: 25 g ca. Längd: 9 cm, djup: 3 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:43)

1522 9501  Schäslong nutida. Längd: 125 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:32)

1522 9290  Schatull med flaskor 3 st, mahogny, 1800-tal, l 21. Bredd: 13 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:33)

1522 9341  Sekretär Intarsia. Bredd: 75 cm, djup: 44 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:05)

1522 9343  Seriebilder Glas, 1900-talets början, diverse

1522 9034  Serigrafi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Svensk Hemslöjd Thulehuset Sveavägen 44". Tryckt signatur. Bildmått: 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 62x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)

1522 9385  Serveringsvagn trä. Längd: 65 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)

1522 9126  Servisdelar 23 delar, Diné, Gustavsberg, benporslin med dekor i relief, 6 st mattallrikar 27 cm, 6 st djupa tallrikar 22 cm, 6 st assietter 21,5 cm, 2 skålar höjd 8 cm, 3 uppläggningsfat 20-30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:57)

1522 8172  Servisdelar ca 25 delar, Arabia, Arctica & Tivoli

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)

1522 9335  Servisdelar Porslin, Flora, 4 tekoppar+ 10 äggkoppar + 4 smörbyttor Flora plast

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:04)

1522 9042  Sideboard Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Teak. Längd: 130 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:39)

1522 9043  Sideboard Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Teak. Längd: 130 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:37)

1522 9173  Silverbestick 14 delar, Cocktailgafflar med mera

1522 9380  Sjal Hermès, 85x85 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:51)

1522 9381  Sjalar 2 st, Christian Dior, ca 66x63 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:42)

1522 9030  Skål + diverse, silver, 4 delar. Höjd: 4-9 cm, vikt: 320 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:06)

1522 9376  Skål Boda Nova, Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Diameter: 30 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:34)

1522 9260  Skål Kina, porslin. Diameter: 23 cm, höjd: 10 cm

1522 9062  Skål Kosta Boda. Diameter: 33 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)

1522 9049  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Längd: 36 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:11)

1522 7365  Skålar + vas, 3 delar, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, diameter: 17,5-24. Höjd: 18 ca

1522 9357  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 26-28 cm, höjd: 10-11 cm

1522 9302  Skålar 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 8,5-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:41)

1522 9362  Skålar 4 st, Kina. Diameter: 6-12 cm, höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:13)

1522 9307  Skålar ett par, Kristall. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)

1522 9524  Skålfat Kina, nutida. Porslin. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)

1522 9371  Skåp 1700-tal. Bredd: 120 cm, djup: 42 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1522 9225  Skåp Furu, 24 lådor. Bredd: 32 cm, djup: 15 cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:47)

1522 8186  Skedar 6 st, silver, Samearbeten. Längd: 11 cm, vikt: 75 gr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:11)

1522 9207  Skedar 6+ 1 st, silver, W A Bolin, 1938,1953. Längd: 12-15,5, vikt: 255 gr ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:17)

1522 9270  Skolplanscher 5 st, omkring sekelskiftet 1900, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

1522 9209  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 74 cm, djup: 50 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:24)

1522 9174  Skrivbord 1940-tal, 4 lådor samt utdragbar skiva, på hjultrissor. Bredd: 75 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:02)

1522 9280  Skrivbord Gustaviansk stil. Bredd: 100cm, bredd: 58 cm, höjd: 73 cm

1522 7403  Skrivbyrå Rokokostil. Bredd: 110 cm. Djup: 49 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)

1522 9303  Skulptur + vas, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:39)

1522 9068  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt, på träsockel. Signerad, Kosta Boda. Längd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)

1522 8001  Skulptur Bo Hultman (f. 1952), Sverige. "Jordnot". Signerad, på träsockel. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:07)

1522 8054  Skulptur Gerd Lövgren (f. 1943), Sverige. Trä. Signerad. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:01)

1522 9028  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog. Höjd: 13 längd: 13 cm

1522 9024  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:57)

1522 8224  Skulptur Herend, Ungern, figurer. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)

1522 9169  Skulptur Keramik, nutida. Längd: 38 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)

1522 9414  Skulptur Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige, ur serien "catwalk", Kosta Boda. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:18)

1522 9155  Skulptur Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kontrabas, Ur serien "The Band", Kosta Boda. Signerad. No: 7090894, Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:08)

1522 9022  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

1522 9305  Skulptur Llardo, Eskimå. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:37)

1522 9129  Skulptur mässing, groda. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:14)

1522 9498  Skulptur sten. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)

1522 9078  Skulptur i glas Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Fågel i polykromt glas. Höjd: 19 cm. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:35)

1522 9261  Skulpturer 2 delar, Egypten. Längd: 9-13 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:09)

1522 9023  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ko+ säl. Längd: 11-15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:07)

1522 9351  Skulpturer 4 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:30)

1522 9350  Skulpturer 5 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar. Höjd: 11-26 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)

1522 9163  Skulpturer Ett par, Gjutarmärkta Fafner Singö (Gotland). Metall. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:04)

1522 9039  Skulpturer Ett par, Snidat trä, järnplatta. Höjd: 108-113

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:20)

1522 9096  Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Fåglar i polykromt glas. Höjd: 19-12 cm, Längd: 12-19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:30)

1522 9098  Skulpturer i glas 2 st, Asmo Uutela, Nuutajärvi/Notjö, Finland. Ugglor, polykromt glas. Höjd: 11- 21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:51)

1522 9175  Slagbord furu, 1900-tal. Bredd: 19, 5 cm + två klaffar om vardera 33 cm, bredd 65 cm, Höjd 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:21)

1522 9200  Smörgåsbestick 6+ 6 delar, nysilver. Längd: 14,5-17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:22)

1522 9337  Sockerskål + gräddkanna, silver. Vikt: 270 gr. Längd: 8,5-9 cm, djup: 6-7 cm, höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:06)

1522 9466  Sockerskål på fot nysilver, dekor i relief av blommor och bladverk. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:56)

1522 9287  Soffa Sengustaviansk. Längd: 190 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 91 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)

1522 9532  Soffbord Folke Ohlsson, "Frisco", Tingströms, Teak. Bredd: 121 cm. Djup: 81 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:16)

1522 9086  Soffbord SOFFBORD England, grön läderskiva, Bredd: 48 + 14 cmx2, Djup. 37 cm Höjd: 53m

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:40)

1522 9224  Spegel Förgylld, 103x64 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:09)

1522 9195  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil, 47x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:13)

1522 9361  Speldosa Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:26)

1522 9258  Spelkortsskrin med marker. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:21)

1522 9334  Spottkopp Gjutjärn, bemålat, Sköldpadda. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)

1522 9060  Stegpall höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:50)

1522 9320  Stenar diverse, bland annat Agater & citrin

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:38)

1522 9288  Stolar 2 st Gustavianska, kompletterade + 2 st Gustaviansk stil

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:20)

1522 9388  Stolar 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:29)

1522 9057  Stolar 4 st, mahogny

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:03)

1522 9529  Stolar Ett par, 1940-/50-tal, trä / galonsits

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:05)

1522 9354  Stolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:10)

1522 9074  Strandfåtölj "The Garden Haven", så kallad Strandkorb. Mygind Design, Scandinavia. Teak, konstrotting och tyg, nutida. Längd: 85 cm, djup: 80 cm, höjd: 167 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:31)

1522 9083  Ströare 3 delar, Gense. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)

1522 9220  Tågset Märklin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:23)

1522 9016  Takarmatur (biljardlampa). Längd: ca 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)

1522 8074  Takarmatur 1960/70-tal, plåt / glasplattor, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:52)

1522 9071  Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:53)

1522 9230  Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm

1522 9072  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:45)

1522 9250  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 40 cm

1522 5327  Takarmaturer ett par, Luce plan, "Costanza", D 13, design: Paulo Rizzatto. Höjd: 30 (skärm)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:43)

1522 8138  Takarmaturer ett par, Venetianska, 1960-tal. Höjd: 50 cm ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)

1522 9247  Tallrikar 10 + 1 delar, Royal Copenhagen, Oliver, diameter: 20-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:52)

1522 9003  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:19)

1522 9179  Tallrikar 8 st, Woods & son, England. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:21)

1522 9514  Tallrikar ett par, porslin, Kina, dekor i famille rose, 1700-tal. Diameter: 22 cm

1522 9015  Tantalus för 3 flaskor. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:19)

1522 9537  Tavelram 1800-tal, Frankrike, ramens innermått: 26x37 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:56)

1522 9268  Tavelram Fornnordisk stil, 1800-tal, ramens innermått: 50x39,5, yttermått inklusive ram: 86x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:52)

1522 9440  Tavla brodyr i pärlor, tidigare eldskärm, 62x46 cm, yttermått inklusive ram: 71x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:29)

1522 9447  Teckning Tusch. Signerad E Nilsson, 1914, pilsnergubbar. Bildmått: 19x13 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:32)

1522 9295  Teckningar miniatyrer 6 delar, yttermått inklusive ram: 7,8 - 19,4 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:02)

1522 9229  Tekoppar 7 delar, Rörstrand, + 5 extra fat

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:45)

1522 9345  Tennsoldater diverse, 2 askar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:34)

1522 9206  Teskedar 6 st, silver, Ryssland. Längd: 13,5 cm, vikt: 95 gr

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:58)

1522 9317  Textil Jose Frank, Firma Svenskt Tenn, Tulpaner, 125x250, plus fåll

1522 9256  Tillbringare + vas. Glas. Höjd: 19-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:55)

1522 9525  Trädgårdssoffa trä, bemålad, fäkkbar. Längd: 138 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:15)

1522 9348  Träsnitt Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, numrerad HC, daterad 81. Bildmått: 42x22 cm, yttermått inklusive ram: 63x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:19)

1522 9235  Tubkikare + teaterkikare, 2 delar. Längd: 20-64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)

1522 9297  Tubkikare mässing. Längd: 27 - 82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:12)

1522 8179  Tulpanvas Knabstrup, Danmark. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:43)

1522 9458  Tusch Herman Neujd (1872-1931), Sverige. Skiss till skulptur. Signerad, 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

1522 9464  Tusch Knut Stangenberg (1871-1955), Sverige. Signerad, daterad 09, bladets mått: 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 36x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:30)

1522 9471  Tusch Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Paris 1857, kvinna, 21x15 cm, yttermått inklusive ram: 32x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:10)

1522 9494  Tusch sign Ernst 1910, promenad. Bildmått: 19x12 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm

1522 9467  Tusch Torsten Schonberg (1882-1970). Signerad, daterad Paris 1913. Bladets mått: 44x34 cm, yttermått inklusive ram: 52x40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:22)

1522 9127  Uppläggningsfat nysilver, glas. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:28)

1522 9536  Utomhusbelysning Ett par, för vägg, nutida, Metall / plastglas. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:11)

1522 9535  Väggbonad Brasilien, Kaffeplantage, 108x118 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:27)

1522 9025  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22,5x22,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:12)

1522 9026  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22,5x22,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:23)

1522 9282  Väggur Leja. Diameter: 58x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:44)

1522 9041  Väggvitrinskåp Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. Teak. Skjutdörrar i glas, Bredd: 130 cm. Djup: 25. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:07)

1522 9165  Värmeljusstakar + sockel, 4 delar, Saulo, Norge, Mässing / svavelkis. Höjd: 11-17,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:18)

1522 9503  Vas Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Glas, bemålad, motiv av svarnar och blommor. Höjd: 20 cm, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:42)

1522 9176  Vas Glas. Höjd: 31 cm. Signerad

1522 9363  Vas Kina. Höjd: 25 cm

1522 8154  Vas Konstglas, Nuutajärvi. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:54)

1522 9405  Vas Korea, 1800-talets slut. Glaserad stengodslera. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:33)

1522 8153  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 20:53)

1522 9379  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:50)

1522 9304  Vaser 2 st + skål, bland annat Stålhane. Höjd: 4,5-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:25)

1522 9289  Vitrinskåp björk. Bredd: 103 cm, djup: 38 cm, höjd: 194 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:42)

1522 9330  Vitrinskåp Sent 1800-tal, bemålat, överdel med glasade pardörrar. Bredd: 114 cm. Djup: 60 cm, höjd: 250 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 19:00)

1522 9251  Vitvinsglas 5 st + karaff, Böhmen, flerfärgade. Höjd: 19,5-26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 februari 2023 18:08)