Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 augusti 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1412 2029  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Apartamento", Monogramsignerad, -69. Olja på duk, 50x50, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:45)

1412 2013  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Besök i Norrland". Monogramsignerad, Olja på duk, 58x67, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:57)

1412 2042  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "blå ton", Monogramsignerad. Olja på pannå, 36x43, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:06)

1412 2039  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Blommor i blå vas", Monogramsignerad. Olja på pannå, 58x44, yttermått inklusive ram: 74x61 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:12)

1412 2040  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Bron", monogramsignerad. Olja på pannå, 37x30, yttermått inklusive ram: 50x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:15)

1412 2008  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Dans på ängen", monogramsignerad. Olja på duk, 59x67, yttermått inklusive ram: 61x69 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:26)

1412 2050  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Den gamla vagnen". Monogramsignerad, daterad -69. Olja på pannå, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:12)

1412 2058  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Färgstark harmoni", Monogramsignerad. Olja på duk, 64x49, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:16)

1412 2010  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Från vår balkong Altea", Monogramsignerad. Olja på pannå, 60x52, yttermått inklusive ram: 69x62 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:31)

1412 2032  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Höglänt landskap med hus", monogramsignerad, -70. Olja på duk, 68x52, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 21:04)

1412 2005  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Hus vid foten av berg". Signerad. Olja på pannå, 70x48, yttermått inklusive ram: 77x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:10)

1412 2018  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Husförhör. Signerad. Olja på pannå, 50x65 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:27)

1412 2025  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Kåkstad", monogramsignerad. Olja på pannå, 52x66, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:25)

1412 2022  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Många är hemma". Signerad. Olja på pannå, 46x53, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:38)

1412 2051  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Min själs trädgård", Monogramsignerad. Olja på pannå, 41x45, yttermått inklusive ram: 54x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:16)

1412 2044  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "möte", monogramsignerad, -69. Olja på duk, 55x45, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:47)

1412 2030  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "ockra landskap med slott", ej signerad. Olja på duk, 75x58, yttermått inklusive ram: 77x60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:55)

1412 2035  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "På väg hem", monogramsignerad, -70. Olja på duk, 38x46, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:31)

1412 2014  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Rady", Monogramsignerad. Olja på duk, 58x68, yttermått inklusive ram: 61x71 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:55)

1412 2036  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Rivstart Motorcross", Monogramsignerad. Olja på pannå, 55x45,58x49, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:38)

1412 2024  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Sameflicka Tärnaby". Signerad, daterad -69. Olja på duk, 51x56, yttermått inklusive ram: 52x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:39)

1412 2001  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Spökflygaren". Signerad, daterad -68. Olja på pannå, 36x43, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:59)

1412 2049  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. "Vid grinden", monogramsignerad, -69. Olja på duk, 41x46, yttermått inklusive ram: 43x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1412 2061  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Bymotiv, Monogramsignerad. Olja på duk, 66x55, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:28)

1412 2031  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Ej signerad, hus i landskap. Olja på pannå, 69x54 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:15)

1412 2059  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Figur i trädgård. Signerad. Olja på duk, 65x42, yttermått inklusive ram: 67x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:31)

1412 2037  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Fjällmotiv, Monogramsignerad, -70. Olja på pannå, 75x60, yttermått inklusive ram: 81x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:40)

1412 2026  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Flicka & fågel, Monogramsignerad. Olja på pannå, 54x54, yttermått inklusive ram: 58x58 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:16)

1412 2047  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus i landskap, monogramsignerad, -68. Olja på pannå, 36x39, yttermått inklusive ram: 48x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:36)

1412 2027  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus i landskap, Monogramsignerad. Olja på pannå, Verso a Verso, 61x49, yttermått inklusive ram: 66x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:03)

1412 2012  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus, Monogramsignerad. Olja på duk, 67x53 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:44)

1412 2015  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus, Monogramsignerad. Olja på duk, 70x56, yttermått inklusive ram: 72x58 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:41)

1412 2016  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus, Monogramsignerad. Olja på pannå, 54x47, yttermått inklusive ram: 64x58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:59)

1412 2021  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus, Monogramsignerad. Olja på pannå, 67x53 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:00)

1412 2055  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Kavaljer, monogramsignerad. Olja på duk, 46x37 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:48)

1412 2054  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Komposition, Monogramsignerad, -69. Olja på pannå, 37x44, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:47)

1412 2003  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Komposition, Monogramsignerad. Olja på duk, 70x78, yttermått inklusive ram: 72x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:35)

1412 2053  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Man vid cykel, Monogramsignerad, -69. Olja på duk, 56x50, yttermått inklusive ram: 61x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:51)

1412 2052  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad, hus. Olja på duk, 43x55, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:02)

1412 2020  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 72x81, yttermått inklusive ram: 74x83 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:22)

1412 2002  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Monogramsignerad, komposition. Olja på duk, 76x60, yttermått inklusive ram: 78x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:34)

1412 2034  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Stadsmotiv, Monogramsignerad. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:44)

1412 2006  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Sydländsk by, Monogramsignerad. Olja på duk, 63x83, yttermått inklusive ram: 66x86 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:49)

1412 2057  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Sydländsk by, Monogramsignerad. Olja på pannå, 36x55, yttermått inklusive ram: 49x69 cm

1412 2007  Oljemålning Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Sydländskt hus, monogramsignerad. Olja på pannå, 67x75 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:34)

1412 2060  Pastell Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Fjällmotiv, monogramsignerad, -72. Bildmått: 36x43, yttermått inklusive ram: 50x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:45)

1412 2028  Pastell Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Hus i landskap. Signerad. Bildmått: 34x43 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:35)

1412 2046  Pastell Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Stad. Signerad, 34x44, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:46)

1412 2004  Pastell Agnes Ahlberg (1896-1972), Sverige. Sydländsk by. Monogramsignerad, -72. Bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:21)