1561 8172 Akvarell Gottfrid Lård (1895-1981), Sverige. Danserskor. Signerad och daterad -21. Akvarell, bildmått: 30,5x30 cm, yttermått inklusive ram: 34x33,5 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:04)
1561 8198 Akvarell Joël Mila (1895-1985), Sverige. "Montmartre, Paris" Signerad. Bildmått: 26x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x39 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:20)
1561 8383 Akvarell Sten Kärvinge (f. 1937), Sverige. Fågel. Signerad. Akvarell, bildmått: 13x20 cm, yttermått inklusive ram: 26x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:06)
1561 8229 Akvarell Sven Hempel (1896-1944), Sverige. "Lanskapsutsikt med hus". Signerad, daterad 1941,46x59 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:44)
1561 8467 Akvarell Vicke Andrén (1856-1930), Sverige. Signerad, akvarell, Porträtt, 46x34 cm, yttermått inklusive ram: 74x59 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:30)
1561 8243 Arbetsbord Björk med bemålad skiva. Bredd: 181 cm, djup: 54 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:52)
1561 8250 Armband Förgyllt silver, Asien, filigranarbete, med monogram, bruttovikt ca 70g. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:06)
1561 8387 Armband Pärlarmband, vintage. Längd: 20cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:46)
1561 8260 Ask Georg Jensen, Danmark. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:36)
1561 8035 Askfat/piedestal höjd: 58 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:06)
1561 8154 Badkarssoffa rokokostil. Längd: 150 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:45)
1561 5235 Barometer Emil Andersson. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:51)
1561 8140 Bestick 16 delar, silver. Längd: 15 - 17,5, vikt: 485g brutto
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:52)
1561 8153 Bestick 29 delar, silver, Göteborg, 1877. Längd: 14,5-21, vikt: 2000g ca
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:56)
1561 8141 Bestick silver, udda. Längd: 13-22, vikt: 370g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:40)
1561 8252 Biblioteksstege England. Höjd: 113 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:04)
1561 8203 Blandteknik 2 st, 1800-tal, Akvarell/fjäder, yttermått inklusive ram: 12x17 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:17)
1561 8317 Blandteknik 2 st, Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, porträtt, 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 43x34 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:29)
1561 8390 Blandteknik Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1935, Hästar. Blandteknik, bildmått: 8,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 18x22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:12)
1561 8200 Blandteknik Jacques Villon, Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:43)
1561 7353 Blandteknik Per Lindroth, "Grand Carnaval Nationale". Signerad, daterad -16. Blandteknik, bildmått: 29x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:30)
1561 8306 Bokhylla mahogny. Bredd: 160 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 106 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:01)
1561 8324 Bokstöd ett par, Bemålad gips. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:42)
1561 8461 Bokverk 11+ 1, Selma Lagerlöf
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:04)
1561 8259 Bokverk 12 band Stockholmiana, bland annat halvfranska
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:17)
1561 8051 Bord med gallerkant, Carl Larsson stil. Diameter: 74 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:16)
1561 8116 Bordsdekorationer Ett par, nysilver, fåglar. Längd: 32 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:41)
1561 8429 Bordsfotogenlampa majolika. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:49)
1561 8446 Bordsfotogenlampa Tidigt 1900-tal, mässingsfot, kupa av glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:55)
1561 8440 Bordslampa Mässing med plastskärm, Falkenberg. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:28)
1561 8224 Bordslampa Swedish Grace. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:06)
1561 8216 Bordslampfot Kina. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:59)
1561 8073 Bordslampfot Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Orrefors. Glas, Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:51)
1561 8075 Bordslampor 2 st, bland annat Luma. Höjd: 16-24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:35)
1561 8276 Bordslampor ett par, Barockstil, trä. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:21)
1561 8439 Bordslampor ett par, mässing, Falkenberg. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:41)
1561 8360 Bordsspegel Nyrokoko. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:31)
1561 8046 Brevpress stål, knut, Märkt Karmansbo, Lancashire, 1882. Längd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:17)
1561 8334 Bricka nysilver, med hänklar. Längd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:10)
1561 8293 Bricka silver. Diameter: 24,5 cm. Vikt: ca 255 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:01)
1561 8349 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 86 cm, djup: 45 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:23)
1561 8056 Byrå med stenskiva, 1900-tal, intarsia, Haupt stil, två lådor. Bredd: 78,5 cm. Djup: 44,5 cm, höjd: 70 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:59)
1561 8350 Byrå sengustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 85 cm. Djup: 49 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:34)
1561 8179 Byrå tallboy, valnöt/valnötsrot, 1890-tal. Bredd: 76 cm. Djup: 52 cm, höjd: 147 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:58)
1561 8122 Cassone 1600-/1700-tal. Bredd: 154 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:19)
1561 8145 Cigarettetui silver, Stockholm, 1919, med hertigkrona. Längd: 9 cm, vikt: 100g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:53)
1561 8147 Cigarretui silver, CG Hallberg, 1901. Längd: 18,5 cm, vikt: 450g brutto (utan metallbotten)
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:37)
1561 8117 Coasters 5 st, nysilver + 2 st korkarm Dia: 7,5-16, höjd, 3-10,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:33)
1561 8375 Dolk + bajonett, 2 delar, USN MK1. Längd: 42-55 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:54)
1561 8132 Draperistång modell äldre, trä. Gustaviansk-stol. Längd: 150 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:08)
1561 8281 Eldset + Kolhämtare. Höjd: 33-95 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:55)
1561 8222 Emmafåtölj
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:21)
1561 8421 Etsning Axel Herman Hägg (1835-1921), Sverige. Uppsala, "En framtidsbild". Signerad i tryckplåt. Bildmått: 57x35 cm, yttermått inklusive ram: 84x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:49)
1561 8193 Etsning Eva Holmér Edling (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 276/320. Bildmått: 23x24,5, yttermått inklusive ram: 44x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:23)
1561 8095 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. "Augusti". Signerad. Bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:30)
1561 8043 Fågel Lalique, glas. Diameter: 11 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:57)
1561 8419 Färglitografi Efter Henri Toulose-Lautrec. Signerad, numrerad 366/500, Färglitografi, bildmått: 60x46 cm, yttermått inklusive ram: 85x65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:51)
1561 8413 Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 108/125. Bildmått: 43x44 cm, yttermått inklusive ram: 68x58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:36)
1561 8412 Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 108/125. Bildmått: 44x45 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:26)
1561 8411 Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 108/125. Bildmått: 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 73x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:50)
1561 8409 Färglitografi Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Signerad, numrerad 108/125. Färglitografi, bildmått: 43x44 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:19)
1561 8178 Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 110/175, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 60x88, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:02)
1561 8414 Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Son. Signerad, numrerad 18/50. Färglitografi, bildmått: 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:35)
1561 8299 Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Söder Mälarstrand, vinter. Signerad, numrerad 50/280. Färglitografi, bildmått: 45x56 cm, yttermått inklusive ram: 66x74 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:25)
1561 8433 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Utsikt från Södermalm. Signerad, numrerad Hc 33/40. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:07)
1561 8194 Färglitografi Oidentifierad konstnär, daterad. Signerad, numrerad 13/50, -77. Färglitografi, bildmått: 26x23 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:15)
1561 8325 Färglitografi Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, numrerad 289/360. Färglitografi, bildmått: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 september 2023 04:09)
1561 8328 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 26/475. Färglitografi, bildmått: 34x42 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:27)
1561 8231 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Strand. Signerad, numrerad 10/310 cm, yttermått inklusive ram: 63x79 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:32)
1561 7026 Färglitografier 2 st, Pauli Partanen (f. 1949), Finland. Signerad, numrerad 50-upplaga, daterad 2001. Färglitografi, bildmått: 52x43 cm, yttermått inklusive ram: 80x69 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:54)
1561 8131 Fartygsratt Ek / Mässing. Diameter: 131 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:10)
1561 8155 Fartygsratt trä, diameter: 110
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:39)
1561 8273 Fästmanssoffa Louis XV-stil. Längd: 120 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:01)
1561 8059 Fat 2 st, + ljusstake, glaserad stengodslera, Kina, Diameter: 34 cm. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:04)
1561 8428 Fat Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1935. Diameter: 31 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:55)
1561 8457 Fat Kina, 6 st. Diameter: 16-26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:43)
1561 5063 Fat Natale Sapone, Rosenthal. Signerad, numrerad 121/100,30,5x30,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:29)
1561 8129 Fat silver, CG Hallberg, 1938, diameter: 26,5. Vikt: 350g ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:10)
1561 8389 Fat Tenn, 1800-tal, England. Diameter: 42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:07)
1561 2033 Fat Upsala-Ekeby, Fiskdekor, 31x31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:45)
1561 8026 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, Argenta, Stengods, grön glasyr med målad silverdekor av fisk. Diameter: 15,5 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:13)
1561 8191 Fåtölj + fotpall, Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese. Fårskinn
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:13)
1561 8109 Fåtölj 1950-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:23)
1561 8341 Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:29)
1561 8247 Fåtöljer Ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", omklädda, bemålade, rygg och sits med lösa plymåer
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:03)
1561 8474 Figuriner 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 6,5-9 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:35)
1561 7261 Figuriner 3 st, bland annat Lladro. Höjd: 12-21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:56)
1561 7193 Figuriner 3 st, Rosenthal, Fåglar. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:56)
1561 8030 Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl, Danmark, porslin, figurin nr: 1567,1636,1728,1902, Höjd: 4-11 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:20)
1561 8078 Fiskbestick 11+ 12, Nysilver. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:42)
1561 8044 Flaskor 3 st, glas, en med mässinghandtag. Höjd: 13-26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:29)
1561 8475 Fönster 2 st, Blyinfattat glas, 45x57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:08)
1561 8346 Fontän konstmassa, nutida. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:09)
1561 8060 Frimärken 2 album + frankerade brev, blandat Sverige och utlandet
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:41)
1561 8144 Gafflar + knivar, 4 delar, silver. Längd: 21-25, vikt: 280g brutto
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:55)
1561 8142 Gafflar 4 st, silver, Gustaf Folcker, 1857. Längd: 21 cm, vikt: 288g ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:31)
1561 7165 Gallerskål Rörstrand. Längd: 35 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:43)
1561 8352 Garderobsskåp Frankrike, mahogny. Bredd: 213 cm, djup: 55 cm, höjd: 228 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:57)
1561 8057 Gitarr med hårt fodral, AB Herman Carlson Levin, modell 112. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:54)
1561 8424 Glas 4 st, 1800-tal. Höjd: 16-18 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:03)
1561 7178 Glasservisdelar 24 delar, bland annat rödvinsglas, höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:14)
1561 8296 Glasservisdelar 8 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulipa, Kosta Boda, 1 skål. Diameter: 22 cm. Höjd: 14,5 cm, fyra assietter, diameter: 19 cm, 3 glas, höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:10)
1561 8125 Golvlampa 1950-tal. Höjd: 138 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:55)
1561 7311 Golvlampa Foscarini & Diesel. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:42)
1561 8091 Golvlampa Mässing 2-armad. Höjd: 152 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:21)
1561 2027 Golvlampa Metall, 1970-tal. Höjd: 108 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:39)
1561 8441 Golvlampa NK. Höjd: 163 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:46)
1561 8186 Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 146 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:58)
1561 8404 Golvlampa trä och metall. Höjd: 171 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:58)
1561 8189 Golvlampa Trä. Höjd: 143 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:28)
1561 8345 Golvlampor Ett par, EWÅ, Värnamo. Mässing. Höjd:
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:33)
1561 8351 Golvur 1800-tal. Höjd: 212 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:14)
1561 8343 Golvvas keramik, körsbärsblom. Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:23)
1561 8192 Grafiskt blad Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Monogramsignerad, 3 fåglar, yttermått inklusive ram: 83x64 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:45)
1561 8338 Halsband 5 st, Swarovski. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:49)
1561 8233 Handspegel England 1800-tal. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:40)
1561 7152 Hängskåp 1800-tal. Bredd: 59 cm, djup: 33 cm, höjd: 59 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:24)
1561 8262 Hänkelskål med gallerinsats, Wedgwood, Barlsaston. Längd: 40 cm. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:35)
1561 8013 Herrbetjänt Björk. 1930-tal, Höjd: 109 cm
1561 8358 Himmelssäng mahogny, 190x200 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:15)
1561 8266 Hörnkonsoler ett par, omkring 1900. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:12)
1561 8373 Jardiniere nysilver, med glasinsats. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:56)
1561 7093 Juvelerarverktyg 6 delar. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:52)
1561 8426 Kaffegods Meissen, 10 del + 1 extra kopp
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:58)
1561 2020 Kaffekoppar med fat 5 delar, "Palma Röd", Rörstrand. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:49)
1561 8084 Kaffeservis 25 delar, Maria, Rosenthal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:56)
1561 7038 Kaffeservis 7 delar, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige. "Sundborn", Rörstrand. Djup: 7 cm. Höjd: 7 cm
1561 8213 Kaffeservis 8 delar, Meissen, + 1 extra fat
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:54)
1561 8074 Kaffeservisdelar 3 st, 2+ 1, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-8 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:53)
1561 8039 Kaffeservisdelar 8 koppar med fat + 1 extra fat, handmålat, Asien. Diameter: 8,5 cm, höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:52)
1561 8212 Kaffeservisdelar Shelly, England, ca 30 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:35)
1561 8291 Kandelabrar ett par, Bröderna Mylius, Norge 1960-tal, tre ljusarmar, tenn. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:42)
1561 8242 Kapsylöppnare + ostskärare, silver. Längd: 8,5-22 cm. Vikt: 110 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:58)
1561 8359 Karaff med snapsglas, 5 delar, glas. Höjd: 6-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:21)
1561 8316 Karaffer 3 st, glas. Höjd: 23-25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:57)
1561 7166 Karmstol Rokokostil. Bredd: 62 cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:46)
1561 8270 Karmstolar 4 st, Louis XVI-stil
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:38)
1561 8107 Karmstolar Ett par, rokokostil
1561 2024 Karott Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rando, Rörstrand. Höjd: 22 cm. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:48)
1561 8005 Kaviarskål Glas och nysilver, Saint Hilaire. Soufflé bouche, Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:38)
1561 8449 Keramik 3 delar, Tolla. Höjd: 6-22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:22)
1561 8185 Klaffbord Bemålat. Bredd: 49+ 2x24, djup: 97 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:28)
1561 8319 Klarinett i väska. Längd: 36 cm, djup: 17 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:45)
1561 8217 Koppar med Fat, 10 delar. Diameter: 9-14 cm, höjd: 3-6 cm
1561 8027 Koppartavlor 3 st, motiv av djur samt Stockholm. Höjd: 25-49 cm. Bredd: 20-37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:51)
1561 8182 Kryddburkshylla Reda, Glas. Bredd: 60 cm, djup: 18 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:35)
1561 8454 Kuverttallrikar 12 st, grönt glas, "Emeraude", Frankrike, diameter: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:31)
1561 8425 Lackaskar 11 st, Ryska Folksagor + bok. Längd: 5-17 cm, höjd: 2-5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:32)
1561 8253 Lampbord Ett par, plast, ej märkta. Bredd: 46 cm. Djup: 46 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:48)
1561 8267 Lampbord ett par, Rokokostil, intarsia. Bredd: 57 cm, djup: 37 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:14)
1561 7117 Lampbord Intarsia. Bredd: 55 cm, djup: 36 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:25)
1561 8246 Lampett Erkki Hovi. Furu, Finland, Signerad. Höjd: 55 cm, bredd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:33)
1561 8444 Lampett Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd, etikettmärkt, mässing / glaskupor. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:11)
1561 8187 Lavoar Björk. Bredd: 42 cm, djup: 42 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:13)
1561 8382 Litografi Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Signerad, numrerad 20/50, daterad -54, Arkader. Bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:13)
1561 8090 Litografi Oidentifierad konstnär. Ödlor. Signerad, numrerad 67/90. Bildmått: 12x18 cm, yttermått inklusive ram: 37x29,5
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:52)
1561 8456 Litografier 3 st, Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 75-upplaga, daterad 1983. Bildmått: 65x47 cm, yttermått inklusive ram: 81x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:20)
1561 7224 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:45)
1561 8041 Ljuskrona Rosa prismor. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:52)
1561 8126 Ljuskrona sent 1800-tal (Bachus), metall. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:11)
1561 7198 Ljuslyktor 10 st, "Kivi", Iittala. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:03)
1561 8264 Ljusplåt mässing. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:15)
1561 8076 Ljusplåtar 2 st, Jämtslöjd, mässing. Diameter: ca 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:52)
1561 7033 Ljusstakar 3 st, Englesson. Cylinder 2000, design: Staffan Englesson. Höjd: 8-19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:17)
1561 8007 Ljusstakar 4 st, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Sunflower, Kosta. Höjd: 9-28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:34)
1561 8042 Ljusstakar 7 st, Ystad metall, bland annat Karl Erik Ytterberg, mässing. Höjd: 3-21 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:57)
1561 8025 Ljusstakar Carl Keijser & Co, Västerås, kolonnmodell, stämplad 372. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:01)
1561 8363 Ljusstakar ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:40)
1561 8115 Ljusstakar Ett par, silver, Kolonn, Sheffield, England. Höjd: 16 cm, fylld fot. Vikt: 1060g brutto
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:38)
1561 2045 Ljusstake för två ljus, smide/glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:22)
1561 8019 Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. För sex ljus. Svartlackerad, mässing. Längd: 29 cm. Höjd: 26,5 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:42)
1561 8376 Ljusstake mässing, 1800-tal. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:19)
1561 7249 Lockpokal Tenn, Rokokostil. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:37)
1561 8081 Månskensampel omkring 1900, med ljusfäste. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:32)
1561 8012 Martiniglas + vas, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, bland annat Open mind. Höjd: 18,5-20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:07)
1561 8407 Matsalsgrupp 5 delar, Teak. Diameter: 108 cm. Höjd: 73 + 2iläägx40 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:16)
1561 8006 Matservis Gustafsberg, Röd Fasan, ca 56 delar, 11 mattallrikar, 7 djupa tallrikar, 11 förrättstallrikar, 12 assietter, 7 fat, 2 såsskålar, uppläggningsfat
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:22)
1561 8290 Matservisdelar 14 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Svart glasyr", Upsala-Ekeby, Gefle, Flintgods, 12 assietter Diameter: 18. 5 cm, 2 fat. Diameter: 27,5 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:22)
1561 8249 Matservisdelar 23 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur, 12 mattallrikar, 6 små skålar, 2 djupa uppläggningstallrikar, 2 såssnipor, karott
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:02)
1561 8082 Matservisdelar 29 del "Ranka", Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:11)
1561 7088 Matservisdelar 47 delar, Rörstrand, Viola
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:38)
1561 8024 Matservisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Linda, Gustavsberg, 27 delar, 12 mattallrikar, 9 djupa tallrikar, 6 assietter
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:52)
1561 8211 Matservisdelar Thomas Bavaria, ca 55 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:42)
1561 7327 Matta Kina, 164x250 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:50)
1561 7079 Matta nutida, reliefmönster, 170x236cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:59)
1561 7278 Matta orientalisk, 145x222 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:28)
1561 8010 Matta Orientalisk, 152x208
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:22)
1561 8166 Matta orientalisk, 153x190 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:29)
1561 8164 Matta orientalisk, 67x192 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:55)
1561 8218 Matta Orientalisk, 73x97 cm
1561 8274 Matta orientalisk, Figural, 201x295 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 21:07)
1561 7080 Matta Orientalisk, galleri 95x300cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:08)
1561 8256 Matta orientalisk, Nain, 64x210 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:18)
1561 8255 Matta orientalisk, Nain, 75x270 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:34)
1561 7276 Matta Orientalisk, Serabend, 216x328 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:24)
1561 7081 Matta Ryamatta 83x133cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:05)
1561 8219 Matta Semiantik, Orientalisk, 63x123 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:56)
1561 8366 Mattallrikar 8 st, Villeroy & Boch, 27x27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:07)
1561 7004 Muggar 3 st, Frimurare, 1920-/30-tal, Karlskrona. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:37)
1561 8283 Nattygsbord ett par, Queen Annestil, mahogny. Bredd: 49 cm. Djup: 45 cm, höjd: 66 cm
1561 8471 Notställ Svartmålat. Bredd: 55 cm, djup: 33 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:05)
1561 8066 Oljemålning Åke Johansson (1893-1968), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på duk, bildmått: 36x31 cm, yttermått inklusive ram: 43x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:13)
1561 8196 Oljemålning Alesi Vesely, Signerad, Studie. Olja på duk, 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x48 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:17)
1561 8104 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Höstlandskap. Signerad. Olja på duk, 57x92 cm, yttermått inklusive ram: 76x112 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:49)
1561 7075 Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, "guldbröllopsdagen". Olja på duk, 22x26cm, yttermått inklusive ram: 26x31cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:56)
1561 8230 Oljemålning Bo Beskow (1906-1989), Sverige. Solnedgång. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 21x25 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:02)
1561 8318 Oljemålning Bodil Hedlund (f. 1946), Sverige. "Utsatt". Signerad. Olja på duk, 90x75 cm, yttermått inklusive ram: 94x79 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:49)
1561 8465 Oljemålning Carl Hallström (1850-1929), Sverige. Signerad, daterad 1889. Olja på duk, 78x134 cm, yttermått inklusive ram: 117x173 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:16)
1561 5219 Oljemålning Elias Erdtman (1862-1945), Sverige. Signerad, Äpplarö. Olja på pannå, 46x32 cm, yttermått inklusive ram: 53x41 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:33)
1561 8445 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, Flusterpromenaden, Uppsala. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:40)
1561 8443 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 67. Olja på pannå, 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:17)
1561 8176 Oljemålning Håkan Engström (1908-1987), Sverige. Signerad, "Fiskare på Mallorca". Olja på duk, 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 63x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:42)
1561 8331 Oljemålning Haruo Sézaki (1907-1977), Sverige. Signerad, motiv från Öland. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:06)
1561 8258 Oljemålning Hjalmar Olsson (1886-1966), Sverige. Signerad, daterad 1919. Olja på duk, 44x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm
1561 8068 Oljemålning Ingrid Mattson. "Vår", mongramsignerad I. M, daterad 59. Olja på duk, bildmått: 48x52 cm, yttermått inklusive ram: 52x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:31)
1561 8175 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Vinterlandskap. Signera. Olja på pannå, Bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x59 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:43)
1561 8177 Oljemålning Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 73x100 cm, yttermått inklusive ram: 76x103 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:17)
1561 8330 Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 13,5x17,5, yttermått inklusive ram: 16x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:25)
1561 8065 Oljemålning Mats Blomqvist, ej signerad, Utan titel 2. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 45x43,5
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:28)
1561 8070 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kargt kustlandskap, ej signerad. Olja på pannå, bildmått: 50x82 cm, yttermått inklusive ram: 64x97 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:33)
1561 8089 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Katter, otydlig signering. Olja på pannå, bildmått: 50x69 cm, yttermått inklusive ram: 58x77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:18)
1561 8031 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, abstrakt motiv. Olja på duk, 53x63 cm, yttermått inklusive ram: 56x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:54)
1561 8292 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 67. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 115x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:26)
1561 8208 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Fruktträd. Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 59x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:48)
1561 8204 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:12)
1561 8394 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vinter. Signerad S Kjellson, daterad -28. Olja på pannå, 42x42 cm, yttermått inklusive ram: 49x49 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:54)
1561 4025 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Hus vid vattendrag. Signerad, numrerad -38. Olja på duk, 64x76 cm, yttermått inklusive ram: 78x90 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:51)
1561 7366 Oljemålning Paul Ravnvig (1915-2003), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 54x73 cm, yttermått inklusive ram: 76x96 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:59)
1561 8092 Oljemålning Roger Fällman (f. 1961), Sverige. Lilla Ullevifjärden i Bålsta". Signerad. Olja på duk, bildmått: 15x25 cm, yttermått inklusive ram: 28x37 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:17)
1561 8094 Oljemålning Roger Fällman (f. 1961), Sverige. Sommarlandskap". Signerad. Olja på duk, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm
1561 8009 Oljemålning Rolf Erling Nygren (f. 1925), Sverige. Signerad, "Blåbärsskål". Olja på pannå, 19x25 cm, yttermått inklusive ram: 22x28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:26)
1561 8174 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Fiskare. Signerad. Olja på duk, bildmått: 42x31 cm, yttermått inklusive ram: 56x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:22)
1561 8088 Oljemålning Sven Linder (f. 1919), Sverige. Fjörnfors. Signerad. Olja på pannå, 61x48 cm, yttermått inklusive ram: 68x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:02)
1561 7186 Oljemålning Walther Marin, kustlandskap. Signerad. Olja på duk, 60x89 cm, yttermått inklusive ram: 81x113 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:35)
1561 8052 Oljemålning William Welsey Manning, åkerlandskap. Signerad. Olja på pannå, 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:27)
1561 8098 Paradvärja längd: 93 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:41)
1561 8336 Paraplyställ Järn. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:48)
1561 8337 Paraplyställ Plåt. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:55)
1561 8150 Pärlcollier 3-radigt, Silverlås. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:40)
1561 8151 Pärlcollier Med guldlås, 18k guld, Alton, Graverad SEB. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:57)
1561 8152 Pärlcollier Silverlås. Längd: 49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:47)
1561 8135 Parti bestick silver, 4+ 2, Cohr. Längd: 17,2-19,2, Vikt: ca 300 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:42)
1561 8263 Parti glas 15 delar, 2 uppläggningsfat, 6 snapsglas, 3 skålar, 4 salt/pepparkar, kristall, delvis emalj. Höjd: 4-10 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:19)
1561 8017 Parti keramik 3 delar, 2 krukor + 1 ljuslykta. Ego Stengodsatelje, Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Diameter: 10-16 cm. Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:58)
1561 8239 Parti kuriosa mässing
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:13)
1561 8385 Parti nysilver 3 delar, Brandy Warmer, stekhuva, cigarettetui, England. Längd: 16- 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:56)
1561 8045 Parti nysilver 4 delar, bland annat Råström och CG Hallberg. Diameter: 18-30 cm. Höjd: 7-10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:32)
1561 8072 Parti nysilver 6 delar, 5 uppläggningsfat, 1 karott med trähandtag. L- 14-36 cm, karot. Längd: 14 cm
1561 8071 Parti nysilver 7 brickor. Diameter: 14-33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:20)
1561 8310 Pastell C Halldén, Signerad, 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:32)
1561 8369 Pastell Carl Brandt. Signerad, daterad 99, Segelbåtar, 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 41x59 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:58)
1561 8245 Pastell Ivar Rönnberg(1912-1986), "solen skulle just gå ner". Signerad, daterad -71 cm, yttermått inklusive ram: 38x82 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:26)
1561 8472 Pelarbord 1880-tal. Bredd: 55 cm, djup: 43 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:04)
1561 8452 Piedestal Elefant. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:46)
1561 8453 Piedestal Elefant. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:49)
1561 7120 Piedestal med stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:27)
1561 8028 Pigtittare höjd: 103 cm. Bredd: 73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:20)
1561 8133 Pik metall / trä. Längd: 257 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:43)
1561 8442 Plafond Glasskärm. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:10)
1561 8146 Plunta silver, Stockholm, 1930, graverad. Höjd: 13,5 cm, vikt: 140g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:14)
1561 5046 Pottskåp + spegel. Bredd: 64 cm, djup: 42 cm, höjd: 75+ 152
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:41)
1561 8149 Punschkoppar 12 st, silver, Ceson, 1985. Höjd: 5 cm, vikt: 370g ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:31)
1561 8148 Punschkoppar 12 st, silver. Höjd: 5 cm), GAB Guldsmedsaktiebolaget. Vikt: 450g ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:13)
1561 8162 Regissörsstolar 4 st, Bruka design
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:37)
1561 8086 Rödvinsglas + champagneglas, 8 + 9 delar, Blåklocka, Duks. Höjd: 18-19 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:12)
1561 8248 Rökbord mahogny, med mässingsskiva. Diameter: 70 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:51)
1561 8279 Salongsbord Gustaviansk stil, stenskiva. Diameter: 65 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:40)
1561 8355 Salongsbord med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 78 cm, djup: 47 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:08)
1561 8432 Salongsbord Nyrokoko, valnöt & mahogny, på trissor. Bredd: 122 cm. Djup: 75 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:10)
1561 8114 Samekniv Torgny Odén, Bruksvallarna. Signerad, numrerad 74/99. I träask. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:26)
1561 7110 Samlartallrikar 22 st, Rörstrand, Zornbilder. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:44)
1561 7218 Sängram Metall, 88x185 cm
1561 8113 Såskanna silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1938, Längd: 17 cm. Höjd: 13,5 cm, vikt: 265g ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:57)
1561 8339 Scarfring Hermès. Diameter: ca 4 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:03)
1561 7293 Schackbord 1800-tal. Bredd: 55 cm, djup: 54 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:14)
1561 8159 Sekretär 1950/60-tal, Teak. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 97 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:36)
1561 8278 Sekretär Björk, 1800-tal. Bredd: 103 cm, djup: 43 cm, höjd: 110 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:22)
1561 8332 Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 50 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 21:02)
1561 7378 Serveringsvagn på trissor, teak. Bredd: 63 cm, djup: 47 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:05)
1561 8304 Serveringsvagn Tidigt 1900-tal, med hyllplan i glas. Längd: 74 cm. Bredd: 43,5 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:41)
1561 8214 Servisdelar England, Staffordshire, ca 30 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:57)
1561 8284 Sifon höjd: 36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:16)
1561 8143 Silverföremål 6 delar, bland annat saltkar & sedelklämma. Höjd: 2-3,5, vikt: 120g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:50)
1561 7105 Skål Kangxi, Porslin. Diameter: 11,5 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:13)
1561 7260 Skål med lock, porslin, Frankrike. Diameter: 14 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:54)
1561 8427 Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 7 cm, diameter: 11 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:58)
1561 8294 Skål med lock Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle, orange glasyr med förgylld dekor. Diameter: 12 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:09)
1561 7196 Skålar + kanna, 12 + 1 delar, "Mousse", Reijmyre Glasbruk, diameter: 10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:57)
1561 8403 Skålfat Kina. Diameter: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:48)
1561 8139 Skänk bemålad. Bredd: 118 cm. Djup: 45 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:05)
1561 8285 Skåp 1800-tal, Reliefdekor. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 96 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:54)
1561 8101 Skedar 6 st, silver, Johan Abraham Hallardt ( mästare i Stockholm 1774-1809). Längd: 22 cm. Vikt: ca 470 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:06)
1561 8105 Skedar 9 st. Silver, 6 st med monogram, Längd: 18 cm, Vikt: ca 380 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:18)
1561 8184 Skrivbord Björk, 2 lådor. Bredd: 95 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:25)
1561 8003 Skrivbord längd: 119 cm, djup: 58 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:06)
1561 2029 Skrivbordslampa LOUIS POULSEN, "IT". Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:55)
1561 5192 Skrivbyrå Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 109 cm, djup: 56 cm, höjd: 94 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:39)
1561 8298 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, båt i glas, etikettmärkt, saknar träsockel. Längd: 17,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:05)
1561 8451 Skulptur BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. Signerad BIP. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:34)
1561 8323 Skulptur brons, Kina, Häst. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:56)
1561 8431 Skulptur Bulldog. Längd: 32 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:10)
1561 8455 Skulptur Gips, Bemålad, Madonna med barnet. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:24)
1561 8459 Skulptur Gravhäst. Höjd: längd: 50 cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:09)
1561 7347 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst, tenn. Längd: 13. Höjd: 8 cm. Signerad
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:18)
1561 7016 Skulptur Indien, metall. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:08)
1561 8430 Skulptur Järn. Höjd: 31 cm, Kanevad, -75
1561 8206 Skulptur Keramik, Tekt, kvinnohuvud. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:26)
1561 8458 Skulptur Keramik. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:07)
1561 7070 Skulptur Kosta Boda, Monica Bäckström. Signerad, glas, 21x22cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:47)
1561 8435 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:18)
1561 8022 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Storspov, Iittala. Signerad. Längd: 30 cm ca. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:35)
1561 8023 Skulptur Tomte, keramik. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:31)
1561 8020 Skulpturer 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Glasfåglar. Signerade, etikettmärka Iittala och Nuutajärvi. Längd: 12-18 cm. Höjd: 7-13 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:01)
1561 8018 Skulpturer 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Iittala. Signerade. Längd: 8-12 cm. Höjd: 4-8 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:21)
1561 8083 Skulpturer 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 11 - 14
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:03)
1561 8289 Slagbord England. Bredd: 68+ 2x82, djup: 110 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:36)
1561 8365 Snapsglas 4 st, trearmade, Lasivitriini Finland, höjd: cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:55)
1561 8048 Soffa Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:59)
1561 8275 Soffa Louis XV-stil. Längd: 170 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:40)
1561 8257 Soffa rokokostil. Längd: 190 cm, djup: ca 90 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:29)
1561 8055 Soffbord 190-tal, teak. Bredd: 110 cm, djup: 58 + 2 utdragbara klaffar om 27,5 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:02)
1561 8169 Soffbord Chippendalestil, Betsad björk, skiva av glas, diameter: 84, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:05)
1561 8405 Soffbord Fredrik Schriever-Abeln, tillskriven. Senare glasskiva Bredd: 135 cm. Djup: 87 cm. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:46)
1561 8050 Soffbord Lackat Travertin, beställning i mässing. Bredd: 138 cm, djup: 79 cm. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:05)
1561 8157 Soffbord rokokostil, Stenskiva, diameter: 80, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:27)
1561 2031 Solur höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:02)
1561 7188 Soppslev silver, trähandtag, MGAB, 8r9). Längd: 42 cm, bruttovikt: 150 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:41)
1561 8181 Spegel 152x40
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:43)
1561 7179 Spegel 1900-tal. Höjd: 117 cm. Bredd: 51 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:14)
1561 8008 Spegel 75x31 cm
1561 8244 Spegel Gustaviansk stil, 1900-tal, Italien. Höjd: 83 cm, bredd: 51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:49)
1561 8080 Spegel Karl Johan, mahogny, mässingsdekor, 107x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:43)
1561 8123 Spelbord med marker, sent 1800-tal. Bredd: 89 cm, djup: 44 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:19)
1561 8251 Stolar 2 st, plast, ej märkta. Höjd: 89 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:16)
1561 8402 Stolar 4 st
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:31)
1561 8271 Stolar 4 st Louis XV-stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:43)
1561 8106 Stolar 4 st, 1950/60-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:09)
1561 7144 Stolar 6 st, Bauhausstil, märkta Made in Italy
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:14)
1561 8161 Stolar 6 st, omkring 1900
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:14)
1561 5057 Stolar 6 st, sengustaviansk stil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:39)
1561 7051 Stolar 6 st, Stockholm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:17)
1561 8268 Stolar ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:40)
1561 8438 Ströare Uggla + ask med lock, Groda. Höjd: 5-11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:08)
1561 7377 Sybord med sytillbehör, på trissor, teak. Bredd: 56 cm. Djup: 40 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:01)
1561 8207 Syltkruka Höganäs. 25 l. Höjd: 40 cm
1561 8261 Syltkrukor 4 st, Westerwald. Diameter: 20 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:25)
1561 8158 Taburett rokokostil. Längd: 58 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:19)
1561 8136 Tågset modelltåg, Märklin, 2 transformatorer, lok, vagnar, räls, ett flertal byggnationer
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:36)
1561 8398 Takarmatur Italien. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:38)
1561 8210 Takarmatur mässing. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:52)
1561 7210 Takarmatur mässing/papper/glas. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:33)
1561 8447 Takfotogenlampa + väggfotogenlampa, 2 delar. Höjd: 31 - 52 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:34)
1561 8241 Tallrik Kina, 1700-tal, med monogram. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:33)
1561 7255 Tekanna Kanton. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:47)
1561 8315 Terrin med Fat, Linnea. Längd: 33 cm
1561 8058 Terriner 2 st, flytande blått, "Vinranka", Gefle, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Djup: 23- 33 cm. Höjd: 9- 14 cm
1561 8423 Textil Åkdyna, Signerad HÅ, (Hanna Åberg), 1934,62x74 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:21)
1561 8047 Textil Linne, bredd 140 cm. Längd: 560 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:20)
1561 7125 Trädgårdsbord med glasskiva. Diameter: 75 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:36)
1561 8037 Trädgårdsurna Järn. Diameter: 22 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:22)
1561 8232 Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 29 cm, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:53)
1561 8183 Trampcykel häst, trä. Äldre modell. Längd: 100cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:04)
1561 8053 Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Åker samt vinterlandskap. Varav en är provtryck. Signerade, numrerad och dateradade, 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 43x55 cm, samt 49x47, yttermått inklusive ram: 73x53
1561 7245 Tuppstake Smide. Höjd: 60 cm
1561 8033 Tuschteckning Anna Sjödahl, (f. 1934) städerska och fågel. Signerad, daterad -73. Bladets mått: 13x19 cm, yttermått inklusive ram: 24x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:34)
1561 7229 Urna + vas, Italien. Höjd: 18-40 cm
1561 8418 Urna med lock, porslin, Kina. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:57)
1561 8417 Urna porslin, empire Frankrike. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 21:02)
1561 8356 Vägghylla med spegelglas, Nyrokoko. Höjd: 84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:02)
1561 8476 Väggtextil Rut Beskow. Signerad, daterad -90, "Trädgårdsutsikt I", 130x120 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:50)
1561 8227 Värmefat Porslin / tenn. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:28)
1561 8063 Vas + kruka med fat, Kina, keramik. Höjd: 14-19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:26)
1561 8036 Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, Artist Choice, Signerad, Yo 234. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:42)
1561 8205 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 15,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:11)
1561 8195 Vas Keramik, Japan. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:40)
1561 8322 Vas Kina, Porslin. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:11)
1561 2047 Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:17)
1561 7025 Vaser 2 st, glas. Höjd: 21-26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:23)
1561 8335 Vaser 2 st, Glas. Höjd: 30-31 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:19)
1561 8312 Väska + bricka, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 50 cm, höjd: 2-33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:14)
1561 8188 Vinställ Smide. Längd: 30 cm, djup: 39 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:03)
1561 8353 Vitrinskåp Intarsia. Bredd: 69 cm, djup: 34 cm, höjd: 142 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:22)
1561 7123 Vitrinskåp Louis XVI-stil. Bredd: 101 cm, djup: 40 cm, höjd: 149 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 20:38)
1561 8061 Vykort förstadagarsbrev, med mera, ca 1000 st
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 19:03)
1561 8234 Ytterfoder 2 st, Gjutjärn. Höjd: 14-17, diameter: 15-14 cm
1561 8197 Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Diameter: 17,5-19,5, höjd: 14,5-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:20)
1561 8448 Ytterfoder 3 st, Keramik. Höjd: 12-21 cm
1561 8085 Ytterfoder 4 st, Liljekonvalj, Gustavsberg, diameter: 18-2. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 september 2023 18:44)