Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 april 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1249 8085  Akvarell Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Nordafrika, 20x26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:59)

1249 8058  Akvarell Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Stockholmsmotiv, 17x35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:05)

1249 7499  Akvarell H English, kustby. Signerad, daterad 1916. Motivet: 29x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:05)

1249 8149  Akvarell Odd Kroglund, 1977, Carl X Gustav, mm;27x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:51)

1249 7107  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Gata. Signerad, daterad -96. Motivet: 25x12

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:17)

1249 8067  Akvarell Poser, signerad, Masthuggstorget, 27x64

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:19)

1249 8147  Akvareller 2 st, 1800-tal, ca 26x17

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:44)

1249 8314  Akvareller 2 st, Kina, bladets mått: 37x63

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:01)

1249 8055  Altarljusstakar ett par. Höjd: 42

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:56)

1249 8142  Armbandsur 6 st, bland annat Tissot & Certina

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:13)

1249 8118  Armbandsur Raymond Weil, "Tango", i kartong. Bottens, diameter: 4cm, m. Armband 20cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:00)

1249 8348  Assietter 14 st, Landskapsblommor, Rörstrand, Flora. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:57)

1249 8355  Bägare + kalker, 2+ 6, silver. Höjd: 5-13cm. Vikt ca 274g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:03)

1249 7344  Bägare 3 st, silver. Höjd: 6-17 cm. Vikt: ca 293g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:24)

1249 8360  Bägare silver, graverad, CG Hallberg, 1937. Höjd: 21,5cm. Vikt: ca 347g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:07)

1249 8265  Balansvåg Metall. Längd: 42cm. Djup: 42cm. Höjd: ca 80cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:12)

1249 8073  Bänk Bemålad. Längd: 114

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:30)

1249 8180  Bänk furu, allmogestil. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:36)

1249 8287  Barnservisdelar 3 delar, Knorr och Pip, Rörstrand. Diameter: 17 - 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:06)

1249 8318  Båtratt nutida. Diameter: 92 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:41)

1249 8146  Beanbag Missoni. Längd: ca 70cm. Djup: ca 90cm. Höjd: ca 50cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:36)

1249 8408  Benmålning Orientalisk, Hästpolo, 15x29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:03)

1249 8213  Bergère Louis XV stil. Längd: 70cm. Djup: 50cm. Höjd: 110cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:43)

1249 8211  Bergère Louis XVI-stil. Längd: 66cm. Djup: 50cm. Höjd: 100cm.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:33)

1249 8477  Bestick silver, diverse, 12 delar. Bruttovikt: ca 395g (varav knivar 57g).

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:44)

1249 8478  Bestick silver, diverse, 9 delar, Danmark. Bruttovikt: ca 400 g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:50)

1249 8472  Bestickuppsättning 111 delar, Leckö, nysilver

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:54)

1249 8471  Bestickuppsättning 55 delar, nysilver, Vasa

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:47)

1249 8386  Bijouterier parti diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:47)

1249 8141  Bläckpennor 2 st, Mont Blanc, 14 ct. Längd: 12,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:11)

1249 7017  Bläckställ  + fat + brödkorg, 3 delar, nysilver, omkring 1900. Längd: 18-28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:08)

1249 8228  Blandteknik Georg Suttner (1922-2014), Sverige. St Tropez, monogramsignatur, duk. Motivet: 16x13

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:44)

1249 6124  Blandteknik Henrik Tikkanen (1924-1984), Finland. Helsingfors. Signerad. 31x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:55)

1249 8242  Blandteknik Japan, Kvinna och man, 33x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:06)

1249 7106  Blandteknik Johan Pettersson, häst, signerad. Motivet: 19x19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:14)

1249 7535  Blandteknik Kina, omkring 1900,86x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:54)

1249 7496  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kofösare, 36x55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:02)

1249 7497  Blandteknik Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, daterad 1905,27x42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:03)

1249 8088  Blandteknik Tran Nguyet dan, Vietnamn, 42x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:02)

1249 8372  Blandteknik Wallander, Par, signerad. Motivet: 31x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:15)

1249 8241  Blyerts Einar Wallquist (1896-1985), Same. Signerad, daterad -81. Motivet: 35x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:04)

1249 8417  Bokhyllor 2 sektioner, England, Bredd: 84cm. Djup: 34cm, höjd: 169 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:21)

1249 8078  Bokstöd ett par, Parian/Kalksten, Heidenstam. Höjd: 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 7542  Bokstöd Ett par, trä, Afrika. Höjd: 28

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:03)

1249 8424  Bokverk 6 band, världshistoria

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:29)

1249 8011  Bord björk, sent 1800-tal, bemålad. Bredd: 42. Djup: 49 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:09)

1249 8010  Bord sent 1800-tal, bonad björk. Bredd: 72, djup: 49 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:07)

1249 8293  Bordsfotogenlampa Höjd: 45cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:14)

1249 8486  Bordslampa 1950-tal, glasfiberskärm. Höjd (max) 38cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:38)

1249 8421  Bordslampa Bing & Grøndahl, modifierad vas. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:39)

1249 7414  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 73

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:07)

1249 7416  Bordslampa Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Höjd: 46

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:05)

1249 8422  Bordslampa Kina. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:30)

1249 8466  Bordslampa Kina. Höjd: 35 cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:41)

1249 8465  Bordslampa Kosta, design: Owe Sandeberg (1922-1972), Sverige. 1960/70-tal. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:39)

1249 8117  Bordslampa Plåtskärm. Höjd: 60cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:00)

1249 8138  Bordslampfot ASEA, trä och mässing. Höjd: 41, No: 1240

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:09)

1249 7412  Bordslampfot fd fotogen. Höjd: 32

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:02)

1249 8070  Bordslampfot Holmegaard, glas. Höjd: 36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:20)

1249 8162  Bordslampfot keramik. Höjd: 35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:10)

1249 8345  Bordslampfot mässing, Kolonn. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:53)

1249 7718  Bordslampfot Nysilver, Christofle. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:34)

1249 8051  Bordslampfot Orientalisk. Höjd: 40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:52)

1249 8323  Bordslampfötter Ett par, Bergbom. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:04)

1249 8160  Bordslampor Ett par, porslin, Highlands. Höjd: 45

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:08)

1249 8428  Brevknivar diverse

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:38)

1249 7174  Brosch 18k, Camé, 7g brutto, 3x3 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:46)

1249 7178  Brosch / hänge 18k, kristall, 5,2g ca, GVH. 1955, Stockholm, 3x2,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:49)

1249 8385  Broscher + 2 par manschettknappar, silver. Bredd_ 1-6cm. Höjd: 1-6cm. Vikt: ca 73g.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:46)

1249 8432  Burk med lock Asien, Metall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:42)

1249 8488  Byrå Asiatisk stil, Spanien, Bredd: 92cm. Djup: 35 cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:45)

1249 8389  Byrå England, Idegran, Mässingsdekor. Bredd: 71, djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:40)

1249 8196  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, intarsia. Bredd: 103. Djup: 53 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:10)

1249 8208  Byrå Louis XV-stil Stenskiva. Bredd: 120. Djup: 56 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:30)

1249 8204  Byrå mahogny, Gustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 105, djup: 46 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:25)

1249 8003  Byrå med stenskiva, rokokostil. Bredd: 68, djup: 32 cm, höjd: 65 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:37)

1249 8334  Byrå med stenskiva. Bredd: 55cm. Djup: 37 cm, höjd: 67 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:38)

1249 8387  Byrå Tidigt 1900-tal, bemålad. Bredd: 65, djup: 39 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:09)

1249 7705  Carborundumetsning Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1989, "Svävande kvadrater", 4/50, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:28)

1249 6301  Carborundumetsning Théo Tobiasse (f. 1927). Signerad, numrerad EA, 2/3, bladets mått: 82x63, Löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:18)

1249 8136  Champagneglas  + likör, 8 + 6 st, Chateau, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 12-23

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:06)

1249 8497  Dockskåpsmöbler 2 lådor. Längd: ca 2-12cm. Höjd: ca 4-17cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:16)

1249 8496  Dockskåpsmöbler 3 lådor. Längd: ca 2-12cm. Höjd: ca 4-17cm.

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:19)

1249 8354  Doser 3 st, silver. Längd: 4-8,5 cm. Vikt: ca 200 g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:04)

1249 7464  Dosor + fat, 4 delar, porslin, bland annat Wien & Herend. Längd: 9-20

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:54)

1249 8419  Dukar Kina, 1920-/30-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:36)

1249 8420  Dukar Kina, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:31)

1249 8046  Elbas Epiphone, Gibson, SJ03021860. Längd: 110 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:45)

1249 8367  Elgitarr Eastone+ förstärkare + tillbehör

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:11)

1249 8072  Etagebord 1800-tal. Bredd: 51. Djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:29)

1249 8376  Etsning Balif, Ariel, 24/40. Motivet: 30x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:20)

1249 8093  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 29/90. Motivet: 34x26

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:19)

1249 8116  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 8/26. Motivet: 16x12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:57)

1249 6238  Etsning Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Häst, EA-upplaga. Motivet: 32x24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:57)

1249 8053  Etui silver, England, 10x7. Vikt: ca 59g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:54)

1249 8002  Fällbord Alrot, 1800-tal. Diameter: 73. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:35)

1249 8415  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Fartyg, signerad. Motivet: 31x25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:30)

1249 8404  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamburg. Motivet: 39x59

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:52)

1249 8185  Färgetsning Robert Benson (f. 1939), Storbritannien. Groda, 15 / 100 sign. Motivet: 20x12

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:43)

1249 7149  Färgetsning Ulrika Jevbratt (f. 1961), Sverige. Tulpaner. Signerad, daterad -97,194/240. Motivet: 24x30,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:34)

1249 8110  Färglitografi 5 st, Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ur bok "Chagall", Jacques Lassaigne, utgiven av Maeght, Paris 1957. 23,5x20,5 cm respektive 23x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:17)

1249 8094  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 104/250. Motivet: 58x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:11)

1249 7264  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 107/360. Motivet: 38x51

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:46)

1249 7289  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Signerad, numrerad 167/360. Motivet: 35x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:18)

1249 7599  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Tuppar. Signerad, daterad 1953,102/260. Motivet: 50x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:07)

1249 8446  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Segelskuta, signerad, numrerad 31/250. Motivet: 38x43

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 21:00)

1249 7139  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Hemkomsten", 162/200. Signerad, daterad 2001. Motivet: 41x56

1249 8374  Färglitografi Knut Gruva (1902-1981), Sverige. Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 65/260. Motivet: 37x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:18)

1249 8243  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 214/250. Motivet: 30x21

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:07)

1249 7117  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Signerad, numrerad 132/150. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:52)

1249 7116  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Signerad, numrerad 52/150. Motivet: 50x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:51)

1249 8232  Färglitografi Per Julius (f. 1951), Sverige. Björkar. Signerad, numrerad 140/360. Motivet: 24x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:57)

1249 8102  Färglitografi Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 73/300. Motivet: 34x51

1249 8298  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, Ramsmora-Möja. Motivet: 35x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:18)

1249 7018  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgård. Signerad, numrerad 259/300. Motivet: 44x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:17)

1249 8305  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Storskärgården. Signerad, numrerad 1/160. Motivet: 49x64

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:26)

1249 8056  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 115/250. Motivet: 54x40

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:56)

1249 8483  Färglitografi Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Gatubild. Signerad, numrerad 34/60. Motivet: 39x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:37)

1249 8157  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. HC-upplaga. Motivet: 35x50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:09)

1249 8156  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 164/250. Motivet: 80x60 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:06)

1249 8155  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad EA 21/25. Motivet: 56x43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:03)

1249 8037  Fat 2 st + 6 assietter, Upsala-Ekeby. Diameter: 20-33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:30)

1249 8150  Fat 2 st, Kina. Diameter: 34-38

1249 8286  Fat 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, Gustavsbergs Studio, 16x8 + 20x30

1249 8054  Fat Arabia. Diameter: 33

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:56)

1249 8115  Fat Orrefors, 41x43

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:56)

1249 8362  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:13)

1249 8023  Fåtölj + fotpall, design: Jamie Hayon, för Fritz Hansen, "Ro"

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:52)

1249 8440  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Häggbom

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:23)

1249 8262  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Marino

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:54)

1249 8012  Fåtölj Gustaviansk stil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:13)

1249 8256  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:40)

1249 8274  Fåtöljer ett par. Sylve Stenqvist för AB Olof Persson (OPE), 1960/70-tal

1249 8469  Fickur med klockställ, Sterlingsilver. Höjd: 11 cm. Bruttovikt: ca 71 g(klockställ).

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:44)

1249 8449  Figurin 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:07)

1249 8075  Figuriner 12 st, Beatrix Potter. Höjd: 6,5-9

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:45)

1249 8447  Figuriner 3 st, bland annat Paul Hoff och Lisa Larson, Gustavberg. Höjd: 4-7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:04)

1249 8436  Figuriner 4 delar, bland annat Danmark. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:41)

1249 8074  Figuriner 4 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 7-17

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:44)

1249 8370  Fiskespö + rulle Ambassadeur 6000 c + drag. Längd: ca 154cm. Djup: ca 13cm. Höjd: ca 9cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:17)

1249 8350  Fruktassietter 12 st, Gefle. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:58)

1249 8186  Gardiner 2+ 2 längderx3 m

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:51)

1249 8434  Gardinstångstillbehör diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:40)

1249 8365  Gitarr Akustisk, Ibanez. Längd: ca 103cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:09)

1249 8096  Gitarr Gibson, Epiphone, PR 200e vs. Längd: ca 106cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:22)

1249 8288  Glasskulpturer WWF, 14 st. Höjd: 6-18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:06)

1249 7482  Golvfläkt höjd: 160 cm, diameter: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:34)

1249 8139  Golvlampa 3-armad, mässing, träfot. Tota. Höjd: ca 150cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:10)

1249 7662  Golvlampa Bergbom. Höjd: 146

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:33)

1249 8027  Golvlampa höjd: ca 125

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:02)

1249 8076  Golvlampa NK. Höjd: 145

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 8250  Golvlampa Uplight. Höjd: 183 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:28)

1249 5201  Gouache Petrus Ten Siethoff (f. 1946), Sverige. "Tunnelbana", Färg & Form 1990, Monogramsignerad PTS. Motivet: 28x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:12)

1249 7419  Gräddkanna silver, 1800-tal, 1861. Höjd: 10cm. Vikt: ca 111g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:07)

1249 8319  Grafiska blad 15 st. 1800-tal. 130x200mm. 300x370mm

1249 8109  Gravyrer 10 st, Jacob De Gheyn II, ca 16,2x14,1 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:15)

1249 8131  Gravyrer 4 st, efter Kaufmann, ramens yttermått: diameter. 35 respektive 44x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:24)

1249 7770  Guldvåg med vikter. Längd: 19cm. Djup: 8,5cm. Höjd: 3cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:31)

1249 8277  Gungstol Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Modell "J16" för Fredericia Furniture, Danmark. Stomme i målad bok, flätad snörsits

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:50)

1249 8244  Hallbord Mosaik, 1950-tal. Bredd: 77, djup: 29 cm, höjd: 67 cm

1249 6280  Handspegel silver, 1917. Längd: 37 cm. Vikt: 260 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:14)

1249 8148  Hänge med miniatyrmålning. 4x3cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:51)

1249 8018  Hängen + brosch, 3 delar, silver. Vikt: ca 31g. 6x4cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:50)

1249 8341  Hästar 10 st, trä, Leksand. Höjd: 10-17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:49)

1249 8342  Hästar 6 st, Trä, bland annat Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 17-26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:49)

1249 8020  Heliogravyr Akseli Gallen-Kallela (1865-1931), Finland. Porträtt av konstnärens mor, signerad. Motivet: 24x21,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:56)

1249 8393  Hörnskrivbord England. Djup: 80, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:44)

1249 7093  Hörnvitrinskåp Idegran. Höjd: 183, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:54)

1249 8164  Ishink / termos Italien. Höjd: 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:15)

1249 8353  Kaffekoppar 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Spisa Ribb, Gustavsberg 1955-1974, brun och svart streck- och kantdekor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:04)

1249 8029  Kaffekoppar 8 delar, + extra koppfat, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:22)

1249 8347  Kaffeservis 25 del ca, Paragon, England

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:55)

1249 8028  Kaffeskedar 12 st, silver, Etui. Längd: 11cm. Vikt: ca 137g.

1249 8273  Kamferkista längd: 87 cm, djup: 43 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:33)

1249 8260  Kanapé längd: 170 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:45)

1249 8101  Karaff + 4 glas. Höjd: 7-22

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:41)

1249 8474  Karaffproppar 25 st. Höjd: 5-10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:53)

1249 8154  Karmstol Jugend

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:03)

1249 8335  Karmstolar Ett par, Chippendale stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:39)

1249 8021  Karmstolar Ett par, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:09)

1249 8210  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:31)

1249 8270  Kelim 125x300

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:13)

1249 8271  Kelim 3 st, 98x146 respektive 61x88

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:15)

1249 8361  Knivar 2 st, 20-24cm. Längd: 18-23,5cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:12)

1249 8359  Knivar 4 st, 14-22cm. Längd: 12-19cm.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:11)

1249 8388  Konsolbord Gustaviansk stil. Bredd: 66, djup: 33 cm, höjd: 71 cm

1249 8414  Kopparstick Slagfält, "Conflictus apud Tarnovam et Wouniciant", "1688". Motivet: 29x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:22)

1249 7375  Kornischer 2 st. Mässingsplåt, 1800-tal. Längd: 136-140 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:56)

1249 8045  Kruka med fat, Porslin. Höjd: 34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:54)

1249 8285  Kryddburkar Pyro, 2+ 5 st. Höjd: 10-15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:04)

1249 8315  Kuriosa 2 delar, Kina. Längd: 6 cm ca

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:50)

1249 8218  Kuriosa 6 delar, Samearbeten. Längd: 11 - 43

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:54)

1249 8203  Lampbord Intarsia, Tidigt 1900-tal. Bredd: 50, djup: 35 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:25)

1249 7715  Lampbord Orientaliskt. Diameter: 50, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:32)

1249 8425  Lampetter Ett par, med prismor. Höjd: 40 cm ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:31)

1249 8363  Leksaker 4 delar. Längd (lägsta till högsta): 8-15cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:08)

1249 8349  Leksaker 6 st. Längd (lägsta till högsta) 8-11cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:58)

1249 7121  Litografi Otto Goetze (1868-1931), Tyskland. Kvinna med skulptur, Signerad, 25x19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:47)

1249 8375  Litografier Utsikt af Stockholm, handkolorerade, 1836, bladets mått: 21x28

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:20)

1249 8194  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:09)

1249 8482  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:28)

1249 8475  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:01)

1249 8473  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:35)

1249 8200  Ljuskrona rokokostil. Höjd: 85

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:14)

1249 7338  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:20)

1249 8121  Ljusstakar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 18

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:05)

1249 7047  Ljusstakar Ett par, silver, 1961. Höjd: 16cm. Bruttovikt: ca 475g.

1249 8167  Ljusstakar Ett par, tenn, Santesson, Stockholm, 1920. Höjd: 34

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:21)

1249 8264  Ljusstakar ett par, Ystad-Metall. Höjd: 12

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:08)

1249 8047  Ljusstakar Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. 5 st. Höjd: 8-18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:03)

1249 8467  Ljusstake Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:41)

1249 8041  Lockurna Kina. Höjd: 32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:46)

1249 7164  Lockurna Royal Copenhagen. Höjd: 30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:33)

1249 8280  Lodur höjd: ca 110

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:56)

1249 7478  Matbord diameter: 96 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:21)

1249 8215  Matbord Gustaviansk stil, mahogny. Diameter: 121. Höjd: 76 + 1 ilägg. Bredd: 79

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:40)

1249 8253  Matservis 89 delar, Hagtorn, Gustavsberg

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:34)

1249 7029  Matservisdelar 24 delar, Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. "Isolde", Rörstrand. Dekor av bruna band med svarta ränder. Diameter: 18-24 cm

1249 8127  Matservisdelar 56 delar, Lidköping, + extra buljongkoppsfat

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:56)

1249 8062  Matservisdelar design: Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 30 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:22)

1249 8006  Matta Afghan, 95x118

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:49)

1249 7724  Matta Beluch, Orientalisk, 105x178

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:45)

1249 8005  Matta Bochara, 98x152

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:42)

1249 7772  Matta Boshalou, 100x150

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:00)

1249 7187  Matta Galleri, Pakistansk Bochara, 90x265

1249 8254  Matta Kina, 82x155

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:38)

1249 7566  Matta orientalisk, 110x295

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:12)

1249 8261  Matta orientalisk, 121x210

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:48)

1249 8060  Matta orientalisk, 200x150

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:02)

1249 7765  Matta Orientalisk, 205x295

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:41)

1249 7205  Matta orientalisk, Afshar, 163x224

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:00)

1249 7563  Matta orientalisk, Galleri, 100x306

1249 8494  Matta orientalisk, galleri, 73x300

1249 7207  Matta Orientalisk, Galleri, 80x252

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:06)

1249 8016  Matta orientalisk, Kerman, 119x186

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:34)

1249 6636  Matta orientalisk, Mud, 295x209

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:25)

1249 8275  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 170x240

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:49)

1249 8001  Mattor 2 st, orientaliska, 130x150

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:38)

1249 8132  Medaljer i schatull Sverige och dess regenter 1000 år. Diameter: 4cm.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:47)

1249 8042  Miniatyrer 2 st. Längd: 12cm. Djup: 1cm. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:44)

1249 8456  Miniatyrer 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 3-7 cm ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:10)

1249 7393  Mockaskedar 12+ 6 st, silver. Längd: 9-10cm. Vikt: ca 171g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:27)

1249 7369  Mockaskedar 6 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: ca 61g.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:26)

1249 7009  Modellbil Bugatti. Längd: 66

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:53)

1249 8126  Modellbilar 11 delar, Tintin. Längd: 15cm. Djup: 7cm. Höjd: 7cm (lådan).

1249 8269  Modellskepp 2 st. Längd: 70-85 cm ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:14)

1249 7048  Modetavlor 2 st, 1800-tal, Frankrike, kolorerade litografier, 23x16 & 29x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:10)

1249 8128  Mosaiktavla Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Ung Madonna". Signerad, daterad -58. Motivet: 48x42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:11)

1249 7646  Nattygsbord Anna Castelli Ferrieri (f. 1920), Italien. Plast, "Componibili", Kartell. Diameter: 32. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:55)

1249 8498  Nothäften Modell äldre. Längd: 30cm. Djup: 1-3cm. Höjd: 26cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:16)

1249 8278  Nothylla Med lådor, mahogny. Längd: 81. Djup: 50 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:51)

1249 8412  Oljemålning 1700-/1800-tal, uppfodrad duk, Byscen. Olja på duk, 36x45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:21)

1249 8403  Oljemålning 1800-tal, Landskap med figurer. Olja på duk, 45x80

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 7225  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Motiv från Dalarna. Signerad. Olja på duk, 54x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 8230  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Landskap, signerad. Olja på duk, 31x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:43)

1249 7190  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Fiskare med nät "Kalvandö" Värmdö. Signerad, daterad -37. Olja på duk, 32x48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:23)

1249 8188  Oljemålning Birger Öberg, stadsbild, signerad. Olja på duk 37x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:49)

1249 6032  Oljemålning Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 2013, kvinnor & sko. Olja på duk, 40x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:01)

1249 6033  Oljemålning Bo Erik Lundqvist (f. 1934), Sverige. Signerad, kvinnor & sko. Olja på duk, 40x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:02)

1249 8184  Oljemålning Boys, marin, signerad. Olja på duk, 39x29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:42)

1249 8459  Oljemålning Bror Edvin Persson (1884-1953), Sverige. Skånegård, signerad. Olja på duk, 50x81

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:05)

1249 8183  Oljemålning C Isaksson, marin, signerad. Olja på duk, 40x38

1249 7488  Oljemålning E Braithwaite. Signerad, daterad 1884, fors. Olja på duk, 60x39

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:54)

1249 8411  Oljemålning E Persson, Kronenborgs slott, Öresund, signerad, 29x44

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:15)

1249 5330  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Djurgårdsbron mot Narvavägen. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 49x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:01)

1249 8212  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Sydländskt landskap. Signerad, daterad 51. Olja på duk, 46x85

1249 6019  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Insjö, signerad. Olja på duk, 50x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:15)

1249 6021  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, daterad -47. Olja på duk, väggtelefon Vattendrag, 67x83

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:22)

1249 8100  Oljemålning Elin Svipdag (1905-1987), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 39x33

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:23)

1249 6691  Oljemålning Ella Raymond (f. 1960), Sverige. Komposition. Olja på duk, signerad. 60x120

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:40)

1249 8084  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stadshusparken. Olja på duk, 45x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:59)

1249 8192  Oljemålning Erik Juselius (1891-1948), Finland. Signerad, daterad 35, Juobmotjokko. Olja på duk, 45x54

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:59)

1249 5056  Oljemålning Ernst Smith (1868-1945), Sverige. "En brittsommardag på Östersjön", signerad, 1938. Olja på duk, 33x41

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:19)

1249 7271  Oljemålning Fazekas Levente (f. 1985), Ungern. "Black angel". Olja på duk, sign 2018, ca 153x129 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:35)

1249 8373  Oljemålning Ferdinand Fagerlin (1825-1907), Sverige. Läsande flicka. Signerad. Olja på duk, 47x51 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:17)

1249 8307  Oljemålning G Kühn, Vintergård. Olja på pannå, 29x39

1249 8190  Oljemålning Gunela Åhrberg (1930-2008), Sverige. "Ragnarök", signerad. Olja på duk, 74x93 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:53)

1249 7498  Oljemålning Halvar Halvorsen, Lofoten, signerad. Olja på duk, 47x64

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:14)

1249 7594  Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. Monogramsignatur. Sommarmorgon. Olja på pannå, 22x19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 21:00)

1249 7283  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på pannå, 43x66

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:55)

1249 8231  Oljemålning Hjalmar Trafvenfelt (1851-1937), Borgholms slottsruin. Signerad. Olja på duk. 42x48 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:54)

1249 8233  Oljemålning Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -61. Olja på duk, 50x72 cm

1249 7035  Oljemålning Johan Leksell (1874-1932), Sverige. 1922. Olja på duk, 54x61

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:14)

1249 8239  Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. Silverfallet. Olja på pannå, signerad. 40x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:08)

1249 8312  Oljemålning M Alisov, Ryssland, marin, signerad, 1905. Olja på pannå, 28x21cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:45)

1249 8324  Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Fiskar, signerad. 37x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:13)

1249 8325  Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Komposition, signerad, 47x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:15)

1249 8328  Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Signerad. Olja på duk, 135x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:17)

1249 8326  Oljemålning Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Signerad. Olja på duk. 38x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:16)

1249 8189  Oljemålning Martin Lindberg (f. 1923), gråväder, monogramsignatur. Olja på duk, 28x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:52)

1249 7077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med byggnad. Olja på duk, 62x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:00)

1249 8195  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland, Fantasi. Signerad, daterad -91. Olja på duk, 60x80 cm

1249 8066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1948, skutor. Olja på pannå, 60x75

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:14)

1249 8086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A Van Gilst, interiör. Olja på duk, 49x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:01)

1249 8405  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Flicka med hund. Olja på duk, 50x60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:55)

1249 8068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 58x47

1249 7727  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Compton, 1800-tal, Landskap. Olja på duk, 25x39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:48)

1249 7425  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgård, omkring 1900. Olja på duk, 32x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:14)

1249 8087  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 30x43

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:04)

1249 8090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Olja på duk, 50x70 cm

1249 8311  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tyskland, Rügen. Olja på pannå, 20x31

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:34)

1249 7485  Oljemålning Ola J Sundström (f. 1957), Sverige. "Clownen Luriman", signerad. Olja på duk, 106x98

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:37)

1249 8103  Oljemålning Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad 2000, "Stenbron". Olja på duk, 27x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:48)

1249 8237  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Björkar. Olja på pannå, signerad. 37x45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:01)

1249 8036  Oljemålning Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Stilleben. Olja på duk, 52x35, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:21)

1249 7399  Oljemålning Ryno Frieberg (f. 1920), Sverige. Ek. Signerad. Olja på pannå, 22x31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:49)

1249 8191  Oljemålning Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Mykonos. Olja på pannå, 87x115

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 21:03)

1249 8236  Oljemålning Sture Svenson, Hamn, signerad. Olja på duk, 37x45

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:00)

1249 8247  Oljemålning Sven Svensson (1906-1999), Sverige. Sommaren över alvaret, signerad. Olja på pannå, 35x50

1249 7596  Oljemålning T Dahl, Skogsglänta, signerad. Olja på pannå, 41x32

1249 6824  Oljemålning Valerij Chirkov, "Have a nice summer II", signerad. Olja på pannå, 77x58

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:32)

1249 7005  Oljemålning Valerij Chirkov, "I look for you", signerad. Olja på pannå, 58x36

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:26)

1249 8320  Oljemålningar 2 st, Philippe de Rougemont (1891-1965), Frankrike. Porträtt. Olja på duk, signerad. 73x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:58)

1249 8135  Oljemålningar 2 st, Stig Thiderman (1920-1973), Sverige. Dans & Buteljer. Signerade. Olja på pannå, 26x18 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:05)

1249 8187  Oljemålningar 2 st. Uno Baldestål (1913-1981), Sverige. Gamla Stan, signerad. Olja på pannå, 15x11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:46)

1249 8329  Oljemålningar 4 st, Mario Duzel (1938-2019), Sverige. Signerade. Olja på duk, 115x90 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:21)

1249 8033  Örhängen Clips, bland annat Nina Ricci

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:56)

1249 8295  Pall Industrimodell. Längd: 35cm. Djup: 35cm. Höjd: 49cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:16)

1249 7706  Paraplyställ Byarum, höjd: 70 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:28)

1249 8396  Paraplyställ mässing. Höjd: 70

1249 7242  Paraplyställ Norrahammar, järn. Höjd: 69

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:26)

1249 8143  Pärlcollier 6 st, Silverlås. Längd: 42-50cm.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:15)

1249 8379  Parti bijouterier bland annat en brosch 18k

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:23)

1249 8140  Parti glas 12 delar, blått

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:11)

1249 8480  Parti kuriosa 3 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:59)

1249 8377  Parti silver diverse

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:21)

1249 8069  Pasteller 2 st, Carl-henrik Ljungström, fåglar, 29x22

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:17)

1249 8401  Piedestal Bemålad, barockstil. Höjd: 87

1249 8339  Piedestal med stenskiva. Höjd: 66

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 8114  Piedestal omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 102

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:44)

1249 8384  Pins silver diverse. Vikt: ca 171 g.

1249 8083  Pipstånka Allmoge, 1800-tal. Höjd: 28

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:58)

1249 8431  Pistol dubbelpipa, 1800-tal. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:35)

1249 8048  Plafond mässing / tyg. Diameter: 60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:40)

1249 8125  Plunta + 8 supkoppar, Skultuna, Pierre Forssell. Längd: 6-11,5cm. Djup: 6cm. Höjd: 3,5-17,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:27)

1249 8050  Porslin 6 delar, Orientaliskt. Längd: 12-18

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:48)

1249 8296  Porslin 9 delar, Percy, Upsala-Ekeby. Höjd: 1 - 9

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:17)

1249 8207  Pottskåp Gustaviansk stil. Bredd: 39, djup: 37 cm, höjd: 68 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:28)

1249 8357  Prispokaler 12 st, silver. Höjd: 5-13,5 cm. Vikt: ca 700g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:05)

1249 8122  Prydnadskanoner 2 st. Längd: 18-20

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:10)

1249 7767  Reseikoner 2 st brons. Höjd: 6-6,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:22)

1249 7038  Sabel infanteriet, M. 1834, Danmark, Klinga graverad med Frederik den 7: s monogram. Längd: 74

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:42)

1249 8202  Salongsbord Gustaviansk stil, Kakelplattor. Bredd: 78, djup: 47 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:24)

1249 7336  Salongsbord Karl Johan, Bredd: 125cm. Djup: 92cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:09)

1249 7046  Saltkar Ett par, kristall, omkring 1900. Längd: 9, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:06)

1249 7252  Sameskedar + Jämtlandsskedar, 6 + 6 delar. Längd: 11 - 11,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:47)

1249 7167  Sameskedar + sockertång, 10 delar, silver. Längd: 10,5-11cm. Vikt: ca 130g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:38)

1249 8152  Sängstol Furu, Tidigt 1900-tal

1249 8433  Såskanna Kina, 1700-tal. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:38)

1249 8397  Satsbord 4 delar, Asien. Höjd: 45-68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:51)

1249 8193  Sekretär Gustaviansk stil. Bredd:90. Djup: 50 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:00)

1249 8394  Sekretär Italien, intarsia. Bredd:83, djup: 35 cm, höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:44)

1249 8251  Serigrafi Efter Andy Warhol, Marilyn Monroe, 91x91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:29)

1249 8249  Serigrafi Simon Andrews (f. 1968), Australien. "A bucket full". Signerad, numrerad 29/30, bladets mått: 28x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:34)

1249 8400  Serveringsvagn glas / mässing / krom. Längd: 75, djup: 50 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:48)

1249 8399  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 71. Djup: 43 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:48)

1249 8300  Servisdelar 20 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pynta, Gustavsberg

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:21)

1249 8435  Servisdelar 24 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:42)

1249 8390  Sideboard England, Idegran. Längd: 115, djup: 34 cm, höjd: 77 cm

1249 7251  Silver 3 delar, Strösockersked + bägare + fat, diameter: 1. Längd: 22, höjd: 7 cm

1249 8453  Skål + miniatyrer, 3+ 1 delar, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 5,5-8,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:05)

1249 8317  Skål + vas, Kina. Höjd: 4-9 cm ca

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:15)

1249 8040  Skål Blås & Knåda, Fiskmås. Längd: 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:47)

1249 8438  Skål figural, KPM. Längd: 19 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:42)

1249 7441  Skål på fot, kristall. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:51)

1249 8044  Skål Porslin. Diameter: 37, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:49)

1249 8352  Skål Sent 1800-tal, Mässing/snäcka. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:11)

1249 8282  Skål silver. Diameter: 20. Höjd: 11,5 cm, Vikt: ca 245g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:00)

1249 7058  Skålar 2 st, Kina, diameter: 1. Längd: 12

1249 7619  Skänk laserad. Bredd: 93 cm. Djup: 38cm, höjd: 100cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:42)

1249 7443  Sked + kaktång, silver. Längd: ca. 15cm. Vikt: ca 71g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:09)

1249 8439  Sked silver. Längd: 23 cm. Vikt: ca 124g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:46)

1249 8024  Skedar 4+ 6, silver. Längd: 11-22 cm. Vikt: 290 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 7008  Skrivbord 1800-tal, björk, 98x60. Höjd: 77

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:57)

1249 8338  Skrivbord 1890-tal, Bredd: 110 cm. Djup: 59 cm, höjd: 75cm

1249 7281  Skrivbord 1920-tal. Bredd: 120. Djup: 58 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:46)

1249 8332  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, Bredd: 120 cm. Djup: 65cm. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:32)

1249 8206  Skrivbord Severin Hansen, för Haslev, formgivet 1961, Etikett, Bredd: 143. Djup: 75 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:28)

1249 7202  Skrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:32)

1249 8174  Skulptur Beswick, katt. Höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:32)

1249 7541  Skulptur brons, Pojke med sticka. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:03)

1249 8108  Skulptur brons, Stående, Buddha, baksida med inskription, Kina, Tang dynastin (618-906 e kr). Höjd: 8,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:53)

1249 8468  Skulptur Buddha, sten. Höjd: 55 inkl. Sockel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:43)

1249 8039  Skulptur Fågel, Keramik, Martin Hansson. Höjd: 24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 7163  Skulptur fisk, Beswick, England. Höjd: 16

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:32)

1249 8030  Skulptur Franklin Mint, "The 1886 Benz Patent Motorwagen". Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:31)

1249 7367  Skulptur Gips, Bemålad. Höjd: 114 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:21)

1249 8052  Skulptur Glas, Oiva Toikka (f. 1931), Finland. Längd: 26

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:53)

1249 7045  Skulptur glaserat lergods, 1800-tal, Flicka med solfjäder. Höjd: 17

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:05)

1249 8301  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 8

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:23)

1249 8124  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:22)

1249 8448  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:01)

1249 7546  Skulptur mässing, L Rasmusen, Köpenhamn, Faraon. Höjd: 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:39)

1249 6028  Skulptur Metall, Thailand, Danserska, träsockel. Höjd: 67

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:53)

1249 8351  Skulptur Militär, Småland, trä. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 21:03)

1249 7053  Skulptur Porslin, Ko med kalv, omkring 1900. Längd: 19. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:55)

1249 8358  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Eskimå, Upsala-Ekeby. Längd: 23, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:06)

1249 7524  Skulpturer 2 st, Trä, Afrika. Höjd: 32-34

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:43)

1249 8166  Skulpturer 2 st. Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fåglar. Längd: 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:24)

1249 7550  Skulpturer 6 st, Orientaliska. Höjd: 7-15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:46)

1249 7548  Skulpturer 6 st, Trä Elefanter. Höjd: 6-16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:43)

1249 7057  Skulpturer Ett par, Aror, glaserad stengodslera. Höjd: 16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:01)

1249 7618  Slagbord furu, betsad, Bredd: 90 cm. Djup: 62+ 2x64 cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:43)

1249 8022  Slagbord Stolab, Björka. Bredd: 15+ 2x60, djup: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:31)

1249 7471  Soffa Engelsk stil, 1800-tal. Längd: ca 190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:13)

1249 8489  Soffbord Asien, Bredd: 90 cm. Djup: 51 cm, höjd: 45 cm

1249 8458  Soffbord Glas, Bredd: 114 cm. Djup: 62cm, höjd: 42cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:14)

1249 8490  Soffbord mässing och glas, Bredd: 98 cm. Djup: 54 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:52)

1249 8181  Soffbord med klaffar och låda, teak. Bredd: 66 + 2x 34,58, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:37)

1249 8082  Sparur Ek, 1930-tal. Höjd: 21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:56)

1249 7629  Spegel + Konsol, Karl Johan, mahogny. Höjd: 160+ 80

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:22)

1249 8017  Spegel Förgylld, 130x50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:48)

1249 8225  Spegel Gustaviansk stil, omkring 1900, ca 73x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:40)

1249 8059  Spegel Nyrokoko, 52x60

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:05)

1249 8402  Spegel Rektangulär, nutida, 150x46

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:50)

1249 8331  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 35

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:30)

1249 7113  Spelbord 1800-tal. Bredd: 103 cm, djup: 2x53 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:32)

1249 8340  Spelbord 1890-tal, Ek, Bredd: 88 cm. Djup: 2x44cm, höjd: 75cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:47)

1249 8171  Speldosa sent 1800tal. Längd: 31

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:31)

1249 8346  Spiselhundar 6 st, England. Höjd: 9-20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:54)

1249 6806  Statyetter 3 st, (pris). Höjd: 16-25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:05)

1249 8008  Stol Sengustaviansk, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:02)

1249 8398  Stolar 10 st, rokokostil, tidigt 1900-tal, bemålade

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:47)

1249 8321  Stolar 4 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:00)

1249 8205  Stolar 8 st, Bellmanmodell

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:28)

1249 8479  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:59)

1249 8009  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:06)

1249 8080  Stolpdekoration Gjutjärn, Skoglund & Olsson, No 4. Höjd: 37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:52)

1249 7201  Taburetter Ett par, Nyrokoko, handgjorda, 42x42. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:36)

1249 7272  Tågbana + tåg och vagnar, Märklin, diverse

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:32)

1249 7428  Takarmatur glas koppar. Diameter: 60, höjd: 70 ca.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:17)

1249 7685  Takarmatur mässing/krom. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:46)

1249 8106  Takarmatur med prismor. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:20)

1249 8267  Takarmatur med prismor. Diameter: 46 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:12)

1249 7125  Takarmatur med prismor. Diameter: 55, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:35)

1249 8107  Takarmatur med prismor. Diameter: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:20)

1249 7032  Takarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:06)

1249 7407  Takarmatur Oscariansk, mässing. Diameter: 75 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:59)

1249 8038  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:31)

1249 8313  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 24-26 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:25)

1249 8169  Tallrikar 2 st. Kina / Japan. Diameter: 22,5 - 23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:23)

1249 8364  Tallrikar 20 st, England. Diameter: 17-24 cm

1249 7397  Tänger Motivet. 7 delar, silver. Vikt: ca 317g. Längd: 9-21cm. Djup: 1-8cm. Höjd: 1-5cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:34)

1249 7192  Te / matservisdelar 18 delar, Rosenthal, Studio-Line

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:34)

1249 8178  Teckningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Marina, signerad, ca 26x40

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:38)

1249 8098  Tekanna med rechaud, Mappin & Webb, London, nysilver. Höjd: 29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:27)

1249 8491  Tekoppar 6 st, Pomona, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:58)

1249 7158  Tekoppar med fat 13 st, Rosenthal, + 1 extra kopp. Höjd: 8

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:03)

1249 8336  Tidningsställ England. Längd: 50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:45)

1249 8392  Tidningsställ glas och mässing. Längd: 48, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:43)

1249 7360  Toalettset 4 delar, silver. Längd: 6-21cm. Djup: 4-7cm. Höjd: 3-4cm. Bruttovikt: ca 418g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:45)

1249 8240  Trädgårdsbänk trä. Bemålad. Längd: 158 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:14)

1249 8255  Trädgårdssoffa + bord, "Louisiane", Fermob. Ribbor i lackerat stål. Längd: 150 cm. Längd: 77 cm. Djup: 57cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:39)

1249 8161  Trädgårdsurnor Ett par, gjutjärn. Höjd: 24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:09)

1249 8492  Träsnitt 2 st, Utagawa Kunisada (1786-1865), Japan. Motivet: 33x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:02)

1249 8493  Träsnitt 2 st, Utagawa Kunisada (1786-1865), Japan. Motivet: 34x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:03)

1249 8263  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Motivet: 19x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:08)

1249 8246  Träsnitt Hodaka Yoshida (1926-1995), Japan. Signerad, daterad 1959, numrerad 36/50. Motivet: 50x28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:11)

1249 8452  Träsnitt Monica Ernström, "Vingen", signerad 1979 och numrerad 3/30. Motivet: 25x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:00)

1249 8182  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Hamn. Signerad, numrerad 238/360, daterad 79. Motivet: 39x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:39)

1249 8283  Tubkikare 1800-tal. Längd: 41,5cm. Djup: 3,5cm. Höjd: 3,5cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:01)

1249 8089  Tusch Kina, signerad, 34x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:04)

1249 8163  Tvärflöjt Bundy, USA, i fodral. Längd: 66cm. Djup: ca 3cm. Höjd: ca 3cm. Låd. Längd: 40cm. Låda djup: 12cm. Låda höjd: 8cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:15)

1249 8061  Väggarmatur 1950-tal, 2-armad. Längd: 55cm. Djup: 10cm. Höjd: 41cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:19)

1249 8159  Väggarmatur Funkis, Metall, dekor med pojke, glasskärm. Höjd: 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:15)

1249 8079  Vägghylla längd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:56)

1249 8294  Vägglampa Plåt, Utdragbar. Längd: 30-100cm. Djup: 15cm. Höjd: 30-40cm

1249 8259  Vägglykta + vindspel. Höjd: 58 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:43)

1249 7654  Väggpendyl Junghans, Tyskland. Höjd: 85

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:25)

1249 8450  Väggplatta Gustavsberg. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:03)

1249 8219  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, 19x19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:58)

1249 8151  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986. Delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:56)

1249 8303  Väggrelief keramik, fågel, osignerad, 26x29

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:24)

1249 7185  Väggur 1800-tal, med lod, Urtavla 39x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:06)

1249 8111  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 60, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:11)

1249 7196  Väggur Sent 1800-tal, Ek. Höjd: 90

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:13)

1249 8095  Värja sjöofficer + skärp. Längd: 105cm. Djup: 13cm. Höjd: 6,5cm.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:15)

1249 7735  Vas "Zaza", design: Helen Krantz, Orrefors. Kristall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:55)

1249 8043  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Längd: 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:47)

1249 7060  Vas Arts & Crafts. Glaserat lergods. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:09)

1249 8470  Vas Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Johansfors Glasbruk. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:46)

1249 8177  Vas brons, 1930-tal. Höjd: 18

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:34)

1249 7527  Vas Glas, Edition Simonet Fres. Höjd: 28

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:45)

1249 8217  Vas keramik, Kina. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:47)

1249 7559  Vas Kina, Blåvit. Höjd: 38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:04)

1249 7381  Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. 20-tal. Höjd: 14

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:14)

1249 7028  Vas Orrefors, Palmquist. Höjd: 25

1249 8442  Vas porslin, Kina. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:42)

1249 6065  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:09)

1249 8426  Vaser + fat, 3 delar, Danmark. Höjd: 18, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:31)

1249 8123  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 17-23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:12)

1249 8284  Vaser 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 10-15 cm

1249 8437  Vaser 2 st. Höjd: 11 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 19:42)

1249 8026  Vattenbehållare Väggmodell, tenn / trä. Höjd: 75

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:39)

1249 8281  Vaxstapelställ 2 st, 18-1900-tal. Längd: 18-34cm. Djup: 10cm. Höjd: 15-19cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:57)

1249 8081  Vettar 2 st. Längd: 34-42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:56)

1249 8179  Vikskärm trä. Höjd: 183

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:35)

1249 7340  Vinglas 13 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 18:17)

1249 8356  Vinglas på got, 14 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 13 cm

1249 8172  Vinkanna Christofle, ca 1850. Höjd: 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:31)

1249 8071  Vitrinskåp Bredd: 79 cm, djup: 32 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:25)

1249 8176  Ytterfoder Ett par, nutida. Längd: 24, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:33)

1249 8165  Ytterfoder porslin, nutida. Längd: 51, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 april 2019 20:18)