Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 februari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1452 1005  Akvarell Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, akvarell, Danskväll, 34x25, yttermått inklusive ram: 61x50 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:49)

1452 1007  Applique Svend Aage Holm Sørensen, Danmark, mässing. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:57)

1452 1014  Assiett Flora Danica, Royal Copenhagen, "Papaver nudicaule L". Diameter: 21,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:23)

1452 7199  Assietter 2 st. Royal Copenhagen, Flora Danica. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:23)

1452 1024  Bägare Nils Fougstedt (1881-1954), Sverige. Firma Svenskt Tenn, 1927, handsignerad Nils Fougstedt, Dekor med fåglar och kattdjur. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:09)

1452 1034  Bestickuppsättning 63 delar, silver, "Sten Sture", Eric Löfman, MGAB. Längd: 15,5-20,5 cm. Bruttovikt: ca 2800g

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:27)

1452 8103  Blandteknik Allan Österlind (1855-1938), Sverige. Spanjorskor. Signerad, blandteknik, 48x42 cm, yttermått inklusive ram: 68x61cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:53)

1452 3021  Blandteknik Arnaldo Pomodoro (f. 1926), Italien. Komposition. Signerad, daterad -62. Blandteknik. Bladets mått: 49x33 cm, yttermått inklusive ram: 68x51 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:43)

1452 1003  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, blandteknik, 35x23 cm, yttermått inklusive ram: 51x38 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:44)

1452 1035  Blandteknik Timo Solin (f. 1947), Sverige. Omslingrande par. Signerad, daterad -06. Blandteknik, bildmått: 26x45, yttermått inklusive ram: 42x62 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:03)

1452 1017  Blandteknik Virginia Larson (1844-1893), Sverige. "Sevilla", flicka med solfjäder. Signerad. Blandteknik, bildmått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 63x53cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:25)

1452 1037  Bokhylla 3 sektioner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund". Bredd: 68-135 cm. Djup: 46 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:25)

1452 1009  Cremekopp Royal Copenhagen, Flora Danica. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:34)

1452 1006  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Mot strömmen. Signerad, 1919. Bildmått: 11,5x16,5 cm, yttermått inklusive ram: 37x40 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)

1452 1025  Fat Firma Svenskt Tenn, 1927, Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Norrsken & Renar. Diameter: 45 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:33)

1452 1001  Fåtölj Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Ägget", Fritz Hansen, Danmark, tillverkad år 2000. Brun skinnklädsel, lös skinnklädd dyna, på fyrdelad centralfot av aluminium. Etikettmärkt Fritz Hansen Made In Denmark

S�ldes f�r 46.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:01)

1452 7500  Fåtöljer Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", OPE-möbler. Rygg och sits med lösa dynor

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:56)

1452 1036  Gallerskål Kina, 1700-tal. Längd: 20, bredd: 16,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:04)

1452 1038  Kaffeservisdelar silver (830), 3 delar, Rokokostil. Höjd: 9-22cm. Vikt: 972,5g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:08)

1452 1043  Kamera Leica IIIF, Ernst Leitz, Tyskland, Nr: 723032, med fodral. Längd: 16 cm, höjd: 9 cm, djup: 10 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:02)

1452 1042  Kamera Leica M4, Ernst Leitz, Tyskland, nr: 1185913, med läderväska, extra lins, objektiv, samt tillbehör.

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:19)

1452 7301  Ljusstake mässing, Vänskapsknuten, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:10)

1452 1041  Oljemålning Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 35x48cm, yttermått inklusive ram: 51x63cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:21)

1452 1022  Oljemålning Bachanal. Signerad HW 1816. Olja på duk, 74x84 cm, yttermått inklusive ram: 87x97 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:11)

1452 1023  Oljemålning Carl Fredrich Brander (1705-1779), Sverige. 1763, porträtt föreställande gårdspigan på Stafsund Christina Lorents (1668-1770). Ej signerad. Olja på duk, 41x35, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:41)

1452 1046  Oljemålning Mané Katz, Judisk man, signerad, uppfodrad duk, 22x25, yttermått inklusive ram: 36x39 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:56)

1452 9468  Oljemålning Robert Alott (1850-1910), Österrike. Tempel Positano. Signerad. Olja på duk, 100x74cm, yttermått inklusive ram: 115x87 cm

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:18)

1452 7380  Sidobord ett par. Kurt Östervig, Jason, 1950/60-tal. Jakaranda (CITES-intyg medföljer). Bredd: 48 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 62 cm, med tidningsställ

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:05)

1452 1010  Skulptur Antoine Barye, Dromedar. Brons. Längd: 15 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:01)

1452 1020  Skulptur Göran Strååt (1913-1994), Sverige. "Kasper", brons, träsockel. Höjd: 28 totalt

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:26)

1452 1040  Stop silver (925), Preben Salomonsen, Danmark, Höjd: 17cm. Vikt: 754g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:06)

1452 1033  Teckning Blyerts, Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, daterad 1944, självporträtt, bladets mått: 44x26, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:43)

1452 1039  Terrin med lock silver (925), Preben Salomonsen, Danmark, 1977. Rokokostil. Delvis förgylld. Längd: 33cm. Höjd: 20cm, vikt: 1501g

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 20:20)

1452 1045  Trågsoffa Rokoko, kompletterad. Längd: 215 cm. Djup: 72, rygghöjd: 86 cm, sitthöjd 47

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:50)

1452 1008  Vas Glas, överfångsglas, Heinrich Wollman, Jugend signera No 104 HV. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 19:23)

1452 1030  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Höst". Signerad "Kosta LU 2010". Formgiven 1950/51. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 februari 2022 18:53)