Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 november 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

387 6145  Adventsljusstake S:t Erik, höjd: 26

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6148  Adventsljusstake S:t Erik, höjd: 26, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6461  Adventsstjärnor 2st , Danmark, kristall + 1st extra glas

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6108  Afrikana Ansikte, höjd: 48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6717  Afrikana diverse

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 4316  Akvarell Cabasson, 'Upprört samtal' 13x10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6448  Akvarell F Forslund, 1977, 34x47

387 4554  Akvarell Flavet, kärlekspar, 82x58, oramad

387 6235  Akvarell Kanalmotiv, 50 x 38

387 6498  Akvarell monogramsign SL, 16x22 (sixten Lundbom)

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6450  Akvareller 2 st, Italien, 16x11

387 6317  Akvareller 2st, Lindström, Stockholmsmotiv, 15x23

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6541  Allmoge diverse trä

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6029  Amerikaur H, 66

387 6319  Ampel

387 5310  Ampel Jugend koppar/kristall, dia 40

387 6042  Ampel Jugend, Koppar, Dia. 63

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6097  Ampel Keramik

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6513  Apoteksglas 3 del

387 5586  Appliquer 1 par + 1 st, mässing rokokostil, höjd: 33

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6704  Bägare 10 st silver, 925/1000, ej stplr

387 5391  Bägare 2 st silver 1897/1903, inskriptioner, höjd: 16, 5/18

387 6659  Bägare Silver 1973, Hallberg, höjd: 18

387 6660  Bägare silver, England, höjd: 11

387 6546  Balja+ 2 st bulkrukor, koppar

387 6388  Bältesspännen 3 st, 1800-tal, Japan, Satsuma

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6293  Bankett Romersk-stil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 5118  Barbiedocka + Cindy + Ginger + kläder

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6486  Barnbyrå  höjd: 77

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6638  Barnskrivbord ek, jalusiskåp, längd: 90, djup: 49, höjd: 69

387 6366  Barskåp Ek, längd: 82, djup: 43, höjd: 128

387 6208  Båtratt dia 94

387 6534  Besman 7 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6109  Bestick 16 del, Silver, Bla Lappskedar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6031  Bestick Ns

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6094  Bestick Ns,

387 6615  Bestick silver, 17 del

387 4208  Biblioteksur England, Mässing, höjd: 40

387 6150  Bläckställ S:t Erik

387 6146  Bläckställ + pennfat, S:t Erik

387 2075  Blandteknik Bo E Lundqvist, "London News" 57x38

387 6020  Blandteknik E Fagerström, 1884, Stockholms inlopp, 33x46

387 6242  Blandteknik Sign, -62, Komposition, 62 x 48

387 6451  Blandteknik Skottsberg, 21x27

387 6708  Blombord  höjd: 110

387 6259  Böcker 11 band, Lagerlöf

387 6160  Böcker Afrika 1930--, reseskildringar romaner etc, i kartong

387 6386  Bojan 17/1800-tal, kina, höjd: 21

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6254  Bokhylla 60-tal, teak, längd: 210, djup: 48, höjd: 210

387 6495  Bokhyllor Ett par

387 5381  Bonader 2 st, inramade 40x50

387 6413  Bonbonjär Gustafsberg, J Ekberg, höjd: 15

387 6434  Bonbonjär Rörstrand, Jugend, Astrid Ewerlöf

387 6433  Bonbonjär Rosenthal,

387 6143  Bonbonjär S:t Erik, höjd: 18

387 6168  Bord 60-tal, teak, höjd: 48

387 6314  Bord Chippendalestil, Srenskiva

387 6563  Bord jugend 59x36, höjd: 75

387 6398  Bord Sekelskifte, dia:80

387 6224  Bord+ 1 par, stolar, Sekelskifte

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6492  Bordslampa Brons

387 6061  Bordslampa Funkis

387 5363  Bordslampa Jugend stil, höjd: 60

387 5360  Bordslampa Jugendstil, höjd: 50

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6556  Bordslampa Keramik

387 5541  Bordslampa Mässing

387 6601  Bordslampa Mässing/glas

387 6699  Bordslampa Svenskt Tenn

387 6009  Bordslampa+ Vas+ask med lock, Rosenthal

387 6722  Bordslampfot Rörstrand. lagad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6091  Bordslampfot Strindbergtyp (saknar kupa)

387 6014  Bordslampor 3 st. porslin, höjd: 65

387 6285  Bordslampor Ett par, höjd: 45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6674  Bordslystrar 1 par, höjd: 37

387 6272  Bordspegel Rokokostil, höjd: 41

387 6053  Bordspendyl 1800-tal, Skador, höjd: 32

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6095  Bordsur Bulle, Batteri, höjd: 39

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6596  Brandspruta Mässing

387 6452  Bricka cloissonné

387 6700  Bricka + urna porslin, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6681  Brickbord dia 81, höjd: 46

387 6188  Brickbord Rotting, längd: 78, höjd: 56

387 6421  Byrå Jugend, Vitmålad, längd: 93, djup: 55, höjd: 83

387 6132  Byrå Louis XV-stil, längd: 65 , djup: 35, höjd: 69

387 5439  Byrå mahogny, 80x40x72

387 6614  Byrå med schatull, Rosenträ, med mässingintarsia, längd: 70, djup: 40, höjd: 85

387 6667  Byrå med schatullöverdel, 2 delad, björk, 95x50x111

387 6299  Byrå sengustaviansk stil, grålaserad, längd: 85, djup: 47, höjd: 93

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6166  Byrå Valnöt, Sekelskifte, längd: 102, djup: 50, höjd: 105

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6653  Byst förgylld gips, sign, höjd: 35

387 6416  Cake-stand,  höjd: 80

387 6701  Carborundumetsning J Coignard, 9/50, 59x45

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6600  Chiffonjé 1800-tal, valnöt, längd: 103, djup: 49, höjd: 145

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 5155  Chiffonjé Karl Johan, Alm, längd: 127, djup: 52, höjd: 127

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 5459  Cigarettburk Silver, MGAB, 1968, höjd: 8

387 6138  Cigarettställ S:t Erik, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6457  Cobratelefon Grå

387 6118  Cobratelefon röd

387 6464  Colliers 3st, sötvattenspärlor, längd: 39

387 6506  Damarmbandsur 18k, Omega

387 5543  Damskrivbord  längd: 95, djup: 47, höjd: 106

387 6310  Damskrivbord sent 1800-tal, längd: 102, djup: 51, höjd: 115

387 5512  Dessertskålar på fot, 12 st, nysilver, (bucklor på 2)

387 6435  Dockmöbel+ docka

387 6104  Dockor barbie 4 st+ plastdocka 1950-tal

387 6308  Dockvagn + docka, 40-tal

387 6173  Drängaskåp 1890-tal, längd: 88, djup: 56, höjd: 146 (slitage)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6288  Dykarhjälm koppar (dekoration), höjd: 36

387 6051  Eldhund + halster

387 6605  Elpiano bordsmodell Hohner, m ä

387 6489  Emmafåtöljer Ett par, (ren obj.)

387 6325  Emmor 1 par

387 6059  Espressokoppar 4 st+ 2 extra glas

387 6282  Fågelbad Järn, höjd: 55, (nyprod)

387 6117  Fällbord 1800-tal, alrot, fanérskada, 77x77, höjd: 69

387 6331  Fällbord 1800-tal, höjd: 75 Dia. 90

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6340  Färglitografi 16/36, Skridskoåkare i skärgården, 44x54

387 6341  Färglitografi 97/360, Ishockey, 43x53

387 6007  Färglitografi  Claes Folcker, fiskeläge, 145/310, 53x77

387 5160  Färglitografi  Corneille 91, 130/160, 33x22

387 5161  Färglitografi  Corneille, -91, 140/160, 22x27

387 5157  Färglitografi  Corneille, 128/160, 34x21

387 6374  Färglitografi  Einar Jolin, 52/250, Ökenmotiv med kameler, 44x54

387 6376  Färglitografi  Einar Jolin, 52/250, Travare på isen, 44x54

387 6011  Färglitografi  Elis Ryberg, utsikt mot Skeppsbron, HC, 37x45

387 6010  Färglitografi  Haage, -81, 9/55, 52x42

387 5158  Färglitografi  Leonore Fini, flickporträtt, 35x29

387 6243  Färglitografi  Roland, Svensson, Hc, Skärgårdsmotiv, 31 x 60

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6164  Färglitografi Sign, 69/290 -99, 45x45

387 6012  Färglitografi signerad, bondgård, 83/310

387 5172  Färglitografi  T. Hafström, komposition, 206x260, 64x46

387 5153  Färglitografi  Ulrica, H V, HC VI/XXX, 50x38

387 4074  Färglitografi  X:et Erixon, 323/360 37x44

387 6054  Fat + 2 tallrikar Kina, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6057  Fat 2 st, Kina, längd: 30 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6066  Fat Arabia, Dia. 36

387 6642  Fat Gunnar Nylund, Rörstrand, chamotte, dia 19

387 6292  Fat Imari, Dia48

387 6181  Fat keranik, Arabia + fat, Boda, Erik Höglund, dia 33

387 6454  Fat Kina, 2 st

387 6265  Fat Stig lindberg, "Karneval" 15x15 (nagg)

387 6083  Fat UE, Anna Lisa Thomson, Dia. 38

387 6646  Fat på fot keramik, fyrklöver, dia 26

387 6639  Fåtölj 1920-tal, Axel Larsson, (slitet tyg)

387 5141  Fåtölj 40-tal

387 6018  Fåtölj+ fotpall, böjträ

387 6637  Fåtöljer 1 par, 1920-tal, plysch

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6060  Fåtöljer 1 par, Living Divani 'Jelly'

387 6417  Festkandelaber med bricka , trä, höjd: 100

387 6258  Figurin Apa, Danmark, höjd: 14

387 6429  Figurin Arabia, Giraff, höjd: 26

387 6603  Figurin Buddha, höjd: 21

387 6523  Figurin Hund, England, höjd: 26

387 6264  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Afrika, Tiger, Gustavsberg, höjd: 8 cm, längd: 27 cm

387 6257  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm

387 6280  Figurin Lisa Larson, Gustafsberg, höjd: 15

387 6196  Figurin med spegel, höjd: 55, (nyprod

387 6281  Figurin Smed, höjd: 24

387 5558  Figuriner 3st, fåglar, 2st Bing & Grøndahl + 1st Kunglig Dansk

387 6426  Figuriner 4 st, Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl

387 6690  Fiskbestick 24 del, Chippendale, NS

387 6411  Fiskservis England, 15 del

387 6222  Fohundar 1-par, järn, längd: 20 (nyprod.)

387 6544  Formar diverse koppar

387 5121  Fotogenlamp ram takmodell, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 5211  Fotpallar 2 st. 1800-tal

387 6385  Frimärken 3 album, Bla BC-par

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6428  Fruktfat 2 st på fot, Glas

387 6705  Fruktfat Höganäs, VS, längd: 30

387 6333  Fruktskål Kristall, höjd: 26

387 6624  Fruktskål Silver K Anderson, 1917, dia: 24 cm

387 6718  Garderobsskåp furu med spegeldörr, längd: 72, djup: 50, höjd: 185

387 6092  Glas 18 st

387 6677  Glasblock 2 del,

387 5116  Glasdelar Erik Höglund, 4st ölglas + vas, höjd: 17 + skål dia:20+ askfat

387 6488  Glasservis ca 35 del, Orrefors

387 6335  Glasservis ca 50 del

387 6174  Glasservisdelar 32 del.

387 6675  Glasskulpturer 1 par, Åhus, sign, höjd: 29

387 6176  Glöggryta + bricka, Grillby, koppar

387 6137  Glöggservis 7 del, S:t Erik

387 6227  Golvlampa

387 6712  Golvlampa Carl Malmsten, furu

387 6437  Golvlampa Mässing

387 6273  Golvlampfot

387 6209  Golvlampfot mässing, höjd: 135

387 6326  Golvur 1700-tal, Kineserier, visst färgbortfall, höjd: 255

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6290  Golvurnor Ett par, höjd: 61

387 6420  Golvvas Keramik, höjd: 40

387 6047  Gräddkanna+ sockerskål, Silver, Sterling

387 6046  Gräddkanna+ sockerskål, Silver, Sterling

387 6342  Gravyrer 3 st

387 6253  Grogglas 4+4, 'Bror'

387 6192  Hallbyrå 3 lådor, mahogny, höjd: 72

387 6221  Hallbyråar 1-par, Kina, gröna, längd: 36, djup: 32, höjd: 79 (nyprod.)

387 6396  Hörnhylla Tidigt 1900-tal, skuret motiv, höjd: 64

387 5392  Hörnskåp allmoge, 1700/1800-tal, längd: 58, djup: 44, höjd: 98

387 6353  Hörnskåp Mahogny, höjd: 180

387 6286  Jardiniere  längd: 69 (nyprod)

387 6202  Jardiniere Kristall, längd: 33

387 6056  Jardiniere Rörstrand, längd: 23

387 6558  Jordglob med belysning

387 6687  Jordsglobslampa  höjd: 45

387 6548  Jultallrikar 19 st, Bing & Grøndahl,

387 6552  Jultallrikar 30 st, Bing & Grøndahl

387 6549  Jultallrikar Kunglig Dansk, 16 st, 1971-1986

387 6550  Jultallrikar Kunglig Dansk, 28 st

387 6175  Kaffegods 24 del. Arabia, Ali

387 6131  Kaffekoppar + assietter, 15 del del Kunglig dansk

387 6522  Kaffekvarnar 4 st+ hushållsvåg

387 6034  Kaffeservis 3 del+fat, ns

387 6407  Kaffeservis 3 del, Ns

387 5348  Kaffeservis 3 del, Ns + Sockerskål ns, GAB

387 5549  Kaffeservis 3-del, Löfman, Silver

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6479  Kaffeservis ca 15 del, Rosenthal, Sanssouci

387 6459  Kaffeservis ca 20 del

387 6028  Kaffeservis England, 24 del

387 6611  Kaffeservis Mon Amie, Rörstrand, 18 el

387 6613  Kaffeservis Mon Amie, Rörstrand, 21 del

387 6072  Kaffeservis Rosenthal, Pompadour, 25 del

387 5142  Kaffeskedar 10st + 1st matsked , silver

387 5516  Kaffeskedar 6 st. silver, filigranarbete, Norge, i originalask

387 6706  Kanna G Nylund, Rörstrand, höjd: 29

387 6629  Kanna Kina + 1 par urnor Holland, höjd: 13-14

387 5325  Kanna tenn, Quarter, 1800-tal, inskription, höjd: 17

387 5123  Kanna + gryta koppar

387 5358  Kanna + ljusstake Bla Skultuna

387 6521  Kannor 2 st, + slev, ns

387 6650  Käppar 4 st

387 6162  Karaffer 2st

387 6525  Karaffer 3 st,

387 6514  Karaffer 5 st

387 6328  Karmstol 1880-tal

387 6015  Karmstol Louis XV- stil, 1800-tal, (nyomklädd)

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 5254  Karmstol Oxford chair, blå, Arne Jacobsen

387 5532  Karmstol Proviniens Oscar II, Inventariemärkt från Husgerådskammaren, Nyrokoko

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6128  Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6124  Karmstolar 1 par, Louis XV-stil

387 6635  Karmstolar 1 par, Sulla-typ, lädersits

387 6363  Karmstolar 1-par + 6st stolar (sliten klädsel)

387 2149  Karmstolar 2 st, snarlika, Turkiet Syrien, 18ootal, Intarsia med pärlemor

387 6250  Karmstolar Ett par, Bruno Mathsson

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6247  Karmstolar Ett par, Mahogny

387 6274  Kartor 2 st

387 6654  Karusellbord England med läderklädd skiva. Dia 50, höjd: 75

387 6573  Kasthyllor 2 st., längd: 69

387 6223  Katt + Lejon, metall, längd: 43 + 15

387 6372  Kelim Gashgai, 160x215

387 6375  Kelim Iran, 147x182

387 6152  Keramik 12 del, S:t Erik

387 6163  Keramik 2st, Rörstrand, höjd: 19+17

387 6139  Keramik 5 del, S:t Erik

387 6151  Keramik 6 del, S:t Erik

387 6153  Keramik 6 del, S:t Erik

387 6140  Keramik 7 del, S:t Erik

387 6154  Keramik 8 del, S:t Erik

387 6648  Keramik div

387 6647  Keramik div

387 6710  Kista

387 6357  Klaffbord Ek, längd: 118, djup: 91, höjd: 73

387 6070  Klaffbord Furu, 1800-tal, höjd: 73

387 6527  Klocksamling

387 6401  Klockskåp 1800, grålaserat, längd: 104, djup: 24, höjd: 116 (senare urtavla, inget urverk)

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6309  Kommoder 1-par, tidigt 1900-tal, (slitage)

387 6725  Konsolbord  längd: 70, höjd: 70

387 6063  Konsolbord Obehandlad Teak, Newport, höjd: 75

387 6641  Konstglas 11 del, bl.a. Iittala/Boda

387 6037  Konstglas 2 del, Kosta, Göran Wärff

387 6200  Konstglas 4 del

387 6055  Konstglas 6 del, Vallien

387 6096  Konstverk  höjd: 25

387 6547  Koppar diverse hinkar mm

387 5447  Koppartunna 1800-tal höjd: 47

387 6058  Kryddburkset 14 del, Gefle

387 6618  Kungl dansk 9 del, fruktfat nagg

387 6587  Kuvertbord Mahogny, höjd: 77

387 6481  Lackask + Plåtbricka, 1800-tal

387 6256  Lampbord  längd: 61, djup: 39, höjd: 77

387 6355  Lampbord 1-par, längd: 68, djup: 55, höjd: 56

387 6183  Lampbord 1800-tal, höjd: 69 dia 44

387 6616  Lampbord 2 st, Rosenträ, med mässingintarsia, höjd: 57

387 6189  Lampbord Ett par, med lådor, höjd: 71

387 6520  Låsmodeller 3 st

387 6361  Lavoir Mahogny, längd: 92, djup: 48, höjd: 85

387 6225  Lejon + Svan , metall, längd: 35 + 29 (nyprod.)

387 6703  Leksaker plast, ca 130 del

387 6213  Leopard Metall, Kina, längd: 70

387 6671  Leoparder 2 st, höjd: 44-88

387 6576  Likörset 7 del

387 6691  Linnedukar 9 st, varav 1 st 315x152

387 6165  Litografi Dan Wolgers, 158/290, -98

387 6447  Litografi Diptyk, Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990)

387 6446  Litografi Lena Cronqvist, 18/200, 73x52

387 6444  Litografi Lena Cronqvist, 21/40, 74x54

387 6449  Litografier 2 st, Roland Svensson,

387 6405  Ljuasstakar 2 par, Mässing

387 6559  Ljuskrona 1950-tal, Dia. 68

387 6351  Ljuskrona 6-armad, höjd: 65 (nyprod.)

387 6640  Ljuskrona 6-armad, rokokostil, nyrenoverad, höjd: 85

387 6017  Ljuskrona 6-armad, trä, höjd: 54

387 6343  Ljuskrona Design Erik Höglund, (extra delar finns)

387 6170  Ljuskrona Järn/prismor, höjd: 50

387 6714  Ljuskrona med spot

387 6389  Ljuskrona rokokostil, höjd: 60

387 6231  Ljuskrona sengustaviansk stil, höjd: 64

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6090  Ljusstakar 1 par, Glas, höjd: 25

387 6409  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 16

387 5329  Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 128,

387 6517  Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 17

387 6480  Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 6

387 5462  Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 19

387 5540  Ljusstakar 1-par, putti, höjd: 16

387 6404  Ljusstakar 3 st Mässing

387 6199  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, Mässing, höjd: 6

387 6387  Ljusstakar Ett par, Brännförgylld brons, höjd: 16

387 6673  Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten, mässing, höjd: 16 cm

387 6414  Ljusstake Rörstrand, Jugend, Astrid Ewerlöf

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6427  Ljusstake Tenn, 1812, (skadad)

387 6645  Lodur mahogny, 1800-tal, höjd: 77

387 6602  Månbord vitkalkat, längd: 117, höjd: 75

387 6688  Matbestick ca 85 del, Nysilver inkl fisk

387 6689  Matbestick Chippendale, Nysilver ca 120 del

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6692  Matbestick diverse Nysilver

387 5145  Matbestick N.S, diverse

387 5144  Matbestick Spetsmodell

387 6716  Matbord + bänk Olsson & Dåm, Modell Var Dag, (Nypris 37 000:-)

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6212  Mathämtare 1-par + korg, Kina

387 6580  Matsalsbord 2 ilägg, Gustaviansk stil, dia90, höjd: 75

387 6167  Matsalsbord England, mahogny, 3st iläggsskivor

387 6184  Matsalsbord Gustaviansk stil, magogny, 3 ilägg, Dia108, höjd: 72

387 6158  Matsalsgrupp 4 del, Bord+soffa+2 stolar

387 6402  Matsalsgrupp 5 del, Carl malmsten

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6362  Matsalsgrupp 6st stolar + bord, mahogny

387 4373  Matsalsgrupp 7 del, Jugend, bord + 4+2st stolar

387 6113  Matservis 33 del, Royal Worchester, Evesham

387 6458  Matservis ca 50 del

387 5446  Matservis inkl kaffe o te, ca 80 del

387 6410  Matservis KPM, ca 60 del

387 6707  Matservisdelar "Maya", Rörstrand, ca 30 del

387 6329  Matservisdelar ca 80 del,

387 6336  Matservisdelar Gustafsberg, ca 50 del

387 6423  Matservisdelar Rörstrand,

387 6307  Matta Handknuten, Täbrizmönster, 230x307

387 6300  Matta Indisk handknuten, nutida design Kinnasand ?, 255x258

387 4514  Matta Kelim Gashkoij, 177 x 100

387 6304  Matta Kina, 179x262 (fläckar)

387 5243  Matta nöthår, 1950-tal, 140x200

387 5124  Matta nutida design, Handknuten Argentina, 165x250

387 6261  Matta Old Mahal, 129 x 210

387 6041  Matta orientalisk, 160x280

387 6344  Matta orientalisk, Galleri, 76x290

387 6445  Matta orientalisk, Galleri, 81x407, Indien

387 6371  Matta orientalisk, Kashan, 200x292

387 6370  Matta orientalisk, Kashan, 295x383

387 6438  Matta orientalisk, Kaukas, 78x135

387 6296  Matta orientalisk, Old Hamadan, 105x187

387 6232  Matta orientalisk, Old Kerman, 57x120

387 6279  Matta orientalisk, Pakistan Bochara, 128x1580

387 6369  Matta orientalisk, Sarough, 315x400

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6305  Matta orientalisk, Semi-antik Afghan, 245x322

387 6338  Matta orientalisk, Semi-antik Kashan, 130x212

387 6297  Matta orientalisk, semi-antik Oushak, 182x350 (slitage)

387 6594  Matta orientalisk, Shiraz, 102x150

387 6262  Matta Semiantik Yazd, 260 x 410 (slitage)

387 6440  Matta Tibet/nepal, 170x237

387 6478  Matta Tunisien, ca 310 x 195

387 6672  Menyställ England, höjd: 73

387 6595  Mjölkkanna Zink

387 6023  Moccaservis 3 del, Kunglig dansk

387 6631  Mockagods 10 del + extrafat

387 6575  Mockagods 12 del Kobalt Jumenau

387 5109  Modelljärnväg Märklin, räls + vagnar

387 6364  Modellteater Med dekoruppsättningar, Bla Skattkammarön

387 6271  Monterskåp 1930-tal, höjd: 131

387 6157  Mortel med stöt, Mässing, 1800-tal, höjd: 11

387 6178  Mortel med stöt Skultuna, nr. 8, höjd: 12

387 6519  Mortelsamling

387 6415  Nattygsbord 1 par, sekelskifte, höjd: 72

387 6511  Nattygsbord 1 par, string

387 6217  Nattygsbord 1-par, Tibetansk-stil, längd: 40, djup: 32, höjd: 46 (nyprod.)

387 6406  Ns 7 del

387 6662  Nysilver 3 del

387 6627  Nysilver 3 del

387 6204  Nysilver 4 del

387 6078  Oljemålning 18/1900-tal, Italien, flicka med fruktkorg, 73x57

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6004  Oljemålning 1800-tal, herrgård vid vatten, 38x50

387 6075  Oljemålning 1800-tal, Månskenslandskap med berg, 30x40

387 6052  Oljemålning Affär, 50x60

387 6394  Oljemålning  Åke Nothberg, Självporträtt, 17x13

387 6003  Oljemålning  Anna Lindgren, skogsrå, 84x93

387 8001  Oljemålning  B W Berggren, 'Fiskeläge', 46x61

387 6084  Oljemålning  B Wahlberg, Stadsmotiv, 40x66 (färgbortfall)

387 6086  Oljemålning  C Berndtsson, Blomma i fönster, 52x44

387 6033  Oljemålning  C Roka, Barn med hund, 81x64

S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6077  Oljemålning  Callin, Sjölandskap med segekbåtar, 33x48

387 6079  Oljemålning  E Pierzynsky, slädfärd, 60x90

387 8003  Oljemålning  E Wallin

387 6237  Oljemålning Edvin Almgren, 1957, Stilleben, 45 x 37

387 5388  Oljemålning Einar Almgren, "Åkerholme" 35x56

387 5383  Oljemålning Einar Almgren, "Insjölandskap" 50x65

387 4212  Oljemålning  Elna Jacobsson, "Blomstilleben" 39x41

387 6507  Oljemålning  Elsa Andersson, "Flanörer i Gamla stan" 50x45

387 6270  Oljemålning Familjeporträtt, Sign N.J. 1897, 120x85, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6621  Oljemålning  G. Svensson. Menton, 34x26

387 6476  Oljemålning  G.Stenberg, G:a stan, 54 x 45

387 6477  Oljemålning  G.Stenberg, Stadshuset, 54 x 45

387 6378  Oljemålning  Gösta Nyberg, Hamnmotiv, 41x90

387 5076  Oljemålning  Gustaf Carlström, "Trädgård" 82x62

387 6315  Oljemålning  Gustaf Grafström, "Fjällandskap" 89x99

387 6236  Oljemålning H Lindqvist, 1951, 37 x 44

387 5241  Oljemålning  Hans Ångsäter, "Barn med dockvagn" 36x28

387 6001  Oljemålning  Havsband, Bertlhel Nordström 1949, 38x46

387 6085  Oljemålning Holger Almqvist, Läsande flicka, 30x22

387 6723  Oljemålning Insjölandskap 95x65

387 6044  Oljemålning J Morrero, "Flicka & åsna, 50x36

387 5584  Oljemålning J Moser, "Ballyshapon Irelande", sk, 24x35

387 6588  Oljemålning  Jan Brauner, 105x89

387 6500  Oljemålning Knut Norrman, Kustmotiv med båt, 44 x 58

387 5523  Oljemålning Kopia efter von Rosen 69x100

387 5008  Oljemålning Kopia, "Romeo & Julia" 123x68

387 6111  Oljemålning Liljefors Kopia, 47 x 67

387 6112  Oljemålning Liljefors kopia, Rävar i vinterlandskap, 68 x 95

387 6238  Oljemålning Marin, Sign, 27 x 35

387 6380  Oljemålning N Öberg, Lunagatan Södermalm, 46x38

387 6623  Oljemålning osignerad, 1800-tal, Kalmar slott, 58x83, (lagning)

387 6632  Oljemålning osignerad, fors, 87x74

387 6006  Oljemålning  Ossian, fiskebåtar, 63x100

387 5303  Oljemålning  Otto Lindberg 1935, Hälsingland, 38x63

387 6076  Oljemålning Per Daniel Holm, Alplandskap, 32x40

387 6050  Oljemålning Per-Hilding Perjons (1911-1998), signerad, 43-45, 65x49 Stilleben

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6683  Oljemålning Regnbåge, sign Winde, 60x79

387 6652  Oljemålning sign Alex Nasmyth, 1800-tal, 50x75

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6074  Oljemålning Sign C Troyon, kor vid vattendrag, 36x41

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 5455  Oljemålning Sign G P Dieterle, Höstackar, 45 x 65

387 6027  Oljemålning Sign Hertzhoff, Stuga i vinterlandskap, 75x73

387 6244  Oljemålning Sign, Insjö, 42 x 36

387 6245  Oljemålning Sign, träd, 100 x 78

387 6313  Oljemålning signerad Isaksson, "Höstdag Skåne" 50x60

387 6312  Oljemålning signerad Isaksson, 'Alicante' 38x47

387 6016  Oljemålning signerad, C.L, landskap, 29x19

387 6592  Oljemålning signerad. "Hav" 62x94

387 6021  Oljemålning Stilleben, K G Pehrson, 32x35

387 6241  Oljemålning  T.Möller, Fäbodar, 48 x 66

387 6475  Oljemålning  Wilfred Larsson, Blomsterstilleben, 45 x 37

387 4262  Oljemålning + (dds) signerad bok, Laris Strunke, 'Mellan hus' 140x97

387 6320  Oljemålningar 2 st, Porträtt Kopior

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6322  Oljemålningar 2 st, Porträtt, kopior

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6474  Oljemålningar 2 st, Valdemanisca, ca 50 x 40

387 6291  Oljemålningar 3 st, marina miniatyr

387 6276  Oljetryck hundar, 25x19

387 6115  Öronlappsfåtöljer 1 par, England, dunplymåer, franskt linnetyg

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6526  Ostkupor 2 st, Glas

387 6211  Pall + Tidningskorg, Kina

387 6679  Paraplyställ järn

387 6465  Pärlrader 10st , saltvattenspärlor, längd: 40

387 6466  Pärlrader 10st, sötvattenspärlor, längd: 39

387 6497  Parti bestick ca 30 del, Ns

387 6134  Parti keramik 7 del, S:t Erik

387 6545  Parti koppar div

387 6496  Parti kristall bla. skålar

387 5349  Parti pläterat 8 del, Bla Sigvard Bernadotte & Gense

387 6502  Parti smycken Bla filigranarbete

387 6443  Pastell Sign Richter, 1856, Madonnan med barnet, 64x53

387 6030  Pelarbord  höjd: 76

387 6284  Pelarbord Ett par, Järn, höjd: 72 (Nyprod)

387 6471  Pendyl Förgylld, höjd: 55

387 6026  Picknickset Taffel, Bernadotte & Bjørn, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Husqvarna Borstfabrik 1959, behållare med bärrem och löst lock (diskbalja), höjd 31 cm, (ej komplett)

387 6255  Piedestal  höjd: 65

387 6484  Piedestal Ek, höjd: 100

387 6390  Piedestal med marmorskivor

387 6062  Piedestal Med stenskiva, höjd: 65

387 6187  Piedestal rokokostil, bemålad, höjd: 100

387 6721  Piedestal+ lampbord

387 6207  Piedestaler 1 par, höjd: 65

387 6347  Piedestaler 1-par, sten, höjd: 103 (nyprod.)

387 6441  Pigtittare 1800-tal, H, 76

387 6203  Pipa 1800-tal, alrot, (för 4 pipor)

387 6697  Piphylla m låda, höjd: 59

387 6694  Pipsamling

387 5260  Plafond Mässing/prismor, dia:50, höjd: 60

387 5216  Plafond prismor, dia 43

387 6470  Plafond prismor, Dia42

387 6266  Plunta + 6st nubbeglas, tenn, 30-tal

387 6071  Plunta 1800-tal, höjd: 26

387 5590  Pottskåp Sengustavianskt, intarsia mahogny, höjd: 74

387 6302  Poudreuse rokokostil, intarsia, längd: 74, djup: 48, höjd: 76

387 6518  Ragusked Silver,

387 6089  Relief Gips, Stig Blomberg, Gästabud, höjd: 27

387 6121  Reliefer 2 st. Lisa Larson, 23x23

387 6393  Ring 18k, vitguld med briljant

387 6562  Rökbord Funkis, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6472  Salongsgrupp 3 del, Nyrokokostil, (Ren. behov)

387 6531  Saltkar 9 st, silver/nysilver

387 6101  Saltkar mm 4 del, Silver

387 6025  Samlartallrikar 6 st, Kunglig Dansk

387 6228  Sängram bredd 105 + nattduksbord, 1 par, mahogny, NK, 1950-tal

387 6191  Satsbord 3 del, mahogny

387 6590  Satsbord 3-del

387 6348  Satsbord 3-del, inläggningar (nyprod.)

387 6536  Schatull med 3 pluntor

387 6612  Sekretär Rosenträ, med Mässinginyarsia, längd: 69, djup: 34, höjd: 109

387 6709  Sekretär vitmålad

387 6277  Serigrafi  Paul Rebeyrolle, 13/75, 70 x 103

387 6214  Serveringsbord mässing/glas, höjd: 50

387 6206  Serveringsvagn mässing/glas

387 6233  Sideboard Ek, längd: 220, djup: 53, höjd: 92

387 6663  Sideboard England, Idegran, 184x46x95

387 6106  Sideboard England, längd: 158, djup: 57, höjd: 88, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6469  Sideboard Gustaviansk stil, längd: 164, djup: 48, höjd: 80

387 6554  Sideboard Teak, längd: 160, djup: 43, höjd: 80

387 6620  Sidenmålningar Kina, 70x40

387 6626  Silver 3 del, sterling Mexico

387 6693  Silver 3 snapsglas + 7 kaffeskedar

387 5492  Silver 6 del

387 6048  Silver diverse 7 del

387 6453  Silver/ns 5 del

387 6540  Skål emalj silver? Danmark, dia 13

387 6535  Skål Glas/ns, Dia. 22

387 6080  Skål Gustafsberg, W Kåge, Dia. 21, höjd: 11

387 6093  Skål Keramik, diameter: 42, höjd: 20

387 6537  Skål Silver, Danmark , dia 21

387 6533  Skål Silver, David Andersen, Norge, 1902, höjd: 8 Dia. 14

387 5030  Skål + vas Orrefors, Bla Palmqvist, (liten nagg på skål)

387 6045  Skål+ skål på fot, Silver, Sterling,

387 6081  Skålar 2 st. Rörstrand, G Nylund & C H Stålhane

387 6644  Skålar ca:30 del. Erik Höglund, Boda

387 6136  Skålar + fat 8 + 5 del, S:t Erik

387 6179  Skålfat Carl Harry Stålhane, dia 29

387 6425  Skålfat Kunglig Dansk, Dia. 28

387 6082  Skålfat Rörstrand, C H Stålhane, Dia. 31

387 6087  Skålfat UE, Anna Lisa Thomsson, Dia. 28

387 6728  Skänk Gustaviansk, längd: 113, djup: 41, höjd: 121

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6318  Skåp 1700-tal, längd: 118, djup: 58, höjd: 220, (5 nycklar finns 2 saknas)

S�ldes f�r 20.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6399  Skåp 1800-tal, grålaserat, längd: 120, djup: 51, höjd: 121

387 6397  Skåp 1800-tal, grålaserat, längd: 123, djup: 55, höjd: 120

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6316  Skåp 30-tal, längd: 130, djup: 45, höjd: 140

387 6569  Skåp Jugend, mahogny, längd: 85, djup: 47, höjd: 153, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6219  Skåp Tibet-stil , längd: 83, djup: 40, höjd: 56

387 5602  Skolbänk m ä, längd: 90, höjd: 80

387 6538  Skrin 2 st+ sockerhacka

387 6126  Skrivbord bemålat, 5-lådig, längd: 120, djup: 62, höjd: 80

387 6127  Skrivbord Bemålat, längd: 120, djup: 62, höjd: 80

387 6567  Skrivbord Björk, längd: 121, djup: 66, höjd: 77

387 6485  Skrivbord England, längd: 137, djup: 70, höjd: 70

387 5350  Skrivschatull 1800-tal, mahogny/mässing

387 6073  Skrivställ Järn, 1800-tal

387 6098  Skulptur Rörstrand, Gustav V, höjd: 19

387 6215  Skulpturer 1-par, kina, metall, höjd: 161 (lagningar) (nyprod.)

387 6339  Skulpturer 6 st, Keramik WWF, 5 st Lisa Larson & 1 P Hoff

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6696  Sminkbord + nattduksbord, 3 del, Alm, 40-tal

387 6503  Smycken 4 del, silver med stenar

387 6455  Snäckfat Silver, G Möllenborg, 1851, längd: 30

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6400  Snedklaffsekretär 1700/1800-tal, längd: 115, djup: 58, höjd: 109

387 6129  Snurrfåtölj Skinn

387 6267  Snurrpall Metall

387 6332  Sockerskål Silver, 1854, höjd: 31

387 6727  Soffa Gustaviansk, längd: 190

387 6069  Soffa+ 1 fåtölj, 1800-tal

387 6403  Soffbord  längd: 90, djup: 90, höjd: 50

387 6190  Soffbord Butlers Tray, längd: 135, höjd: 53

387 6252  Soffbord Gustaviansk stil, längd: 120, djup: 65, höjd: 55

387 6685  Solur bordsmodell, smide, höjd: 37

387 6456  Spegel  höjd: 134

387 6346  Spegel  höjd: 225 (nyprod.)

387 6724  Spegel 1890-tal, höjd: 168

387 6682  Spegel björk, höjd: 90

387 6655  Spegel bronserad, höjd: 120

387 6169  Spegel Funkis, etsad dekor, höjd: 102

387 6133  Spegel höjd: 120

387 6422  Spegel nutida, höjd: 79

387 6359  Spegelbyrå Tidigt 1900-tal, längd: 92, djup: 49, höjd: 167

387 6424  Spegellampett 1800-tal, höjd: 56

387 6418  Spelbord 1890-tal,

387 6726  Speldosebord 45x35, höjd: 50

387 6022  Stekfat+ fat+terrin, Gustafsberg "Peking"

387 6119  Stekhuv med uppläggningsfat, England, pläter, 36x15

387 5438  Stolar 1 par "Bellman" senempir

387 6720  Stolar 1 par 1890-tal

387 6719  Stolar 1 par gustviansk stil

387 6334  Stolar 1 par, Allmoge

387 5526  Stolar 1 par, Louis XV-stil

387 6395  Stolar 1 par, Nyrenässans

387 6599  Stolar 1 par, nyrokoko

387 6295  Stolar 1 par, nyrokoko

387 6114  Stolar 1 par, nyrokoko

387 6182  Stolar 1 par, nyrokoko

387 6729  Stolar 2 st, Allmoge, Hälsingland

387 6551  Stolar 4 st + 2 ren obj

387 6670  Stolar 4 st barockstil, vitmålade, sk

387 6581  Stolar 4 st Gustaviansk stil

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 5366  Stolar 4 st, 20-tal

387 6230  Stolar 5 st. allmoge-stil,

387 6186  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

387 6013  Stolar 6 st, Karl Johan

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6234  Stolar Ett par, Gustavianska, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

387 6218  Stolar Ett par, Proviniens Oscar II, inventariemärkt från Husgerådskammaren, nyrokoko

387 6512  Stringhyllor diverse "många"

387 6530  Ströare 2 st, Silver, höjd: 12 resp 20

387 6524  Strykjärn 5 del, M.Ä

387 6210  Svärd 2st, Kina

387 6539  Svepask 1800-tal, längd: 40

387 6572  Sybord  höjd: 59

387 6598  Sybord 1890-tal, höjd: 75

387 6436  Syltkruka Rörstrand, höjd: 34

387 6123  Syltkrukor 3 st. Gustavsberg/Rörstrand, höjd: 12, 7, 6

387 6680  Syltkrukor 65 st, blöa Höganäs, Rörstrand

387 6515  Syltkrukor Div, 5 st

387 6487  Syskrin på ben, björk, sekelskifte, höjd: 75

387 6249  Taburett Barock, renoverad, höjd: 47

387 6442  Taburett Karl Johan stil

387 6636  Taburett trä/metall, 1900

387 6324  Takarmatur  höjd: 95

387 6032  Takarmatur 1920-tal

387 5215  Takarmatur 1950-tal, dia 50

387 6591  Takarmatur Brons, höjd: 40

387 6483  Takarmatur glas

387 5130  Takarmatur glas/mässing, höjd: 36 dia 45

387 6251  Takarmatur Malm modell, höjd: 35

387 6278  Takarmatur Malm modell, höjd: 35

387 6715  Takarmatur Orrefors

387 6289  Takarmatur putto, höjd: 40 (nyprod)

387 5120  Takarmatur Sent 1800-tal, (fd gas), mässing, höjd: 80, 5-armad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6494  Takarmaturer 1-par, grönpatinerad metall, 2-armade

387 6493  Takarmaturer 1-par, grönpatinerad metall, 3-armade

387 6604  Tallrik Kina, dia 28

387 6665  Tamburmajor

387 6099  Tavelram 1800-tal, 57x47

387 3354  Tavla Text från Koranen, förgylld ram

387 6658  Tavla tryck, madonna, 39x28

387 6102  Tedosa Silver, England + bägare silver

387 6177  Tegods 13 del. Karlskrona

387 6197  Telefonmöbel  längd: 97, höjd: 88

387 6542  Tenn 4 del

387 6628  Tennfat dia 37

387 6171  Teservis 21 del. Lidköping

387 6610  Teservis Mon Amie, Rörstrand, 12 del

387 6609  Teservis Mon Amie, Rörstrand, 25 del

387 6649  Tillbringare Rörstrand, Jul,

387 6408  Toilettset 7 del, glas

387 6283  Trädgårdsurnor Ett par, höjd: 32 (nyprod)

387 5213  Trågsoffa Svensk rokokostil, längd: 195

387 6643  Träskulpturer 6 st. bl.a. Blanck, Rättvik, höjd: 14

387 6008  Träsnitt Pelle Engman, "Näcken", 21/30, 38x45

387 6499  Tusch Sign J N, (Jenny Nyström), "lekande barn", 10x12

387 6349  Väggfacklor 1-par (nyprod.)

387 6248  Vägglampa 60-tal, Le Klint, teak

387 6555  Väggpendyl Förgylld, höjd: 50

387 6617  Väggpendyl Gustaviansk stil, Robert Engström, höjd: 78

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6553  Väggpendyl Jugend, höjd: 76

387 6383  Väggskulptur Jan Naliwajko, 43x41

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)

387 6384  Väggskulptur (dds) Jan Naliwajko, 100x120

387 6269  Väggspel Tyskland, (saknar Nyckel)

387 6460  Väggur Sekelskifte, höjd: 35

387 5568  Vas Gunnar Nylund, höjd: 19 (fotnagg)

387 6260  Vas Gustafsberg, höjd: 20

387 6482  Vas Hutschenreuter, Blad, höjd: 28

387 6141  Vas Jugend, S:t Erik, höjd: 14

387 6065  Vas Kosta, V Lindstrand, höjd: 18

387 6039  Vas Nuutajärvi Kaj Franck+ fat

387 6180  Vas Rörstrand, Prästkrage, höjd: 16

387 6532  Vas Silver med inskription, höjd: 18

387 6246  Vas UE, höjd: 38

387 6024  Vas+ ask med lock, Bing & Grøndahl

387 6135  Vaser 2 st, S:t Erik, höjd: 21

387 6142  Vaser 4 st, S:t Erik

387 6205  Vaser + kruka 3 del, keramik

387 6593  Vattentunna Koppar, höjd: 62

387 6543  Verktyg Allmoge mm

387 6043  Vinglas 11 st

387 6584  Vinglas Gust III, 12 st

387 6669  Vitrinskåp Rokokostil, 106x45x182

387 5177  Vykort 6oo ca, Amerika tidigt 1900-tal (Private Mail)

387 6195  Ytterfoder 1 par, höjd: 21

387 6430  Ytterfoder 1 waldemarsudde+ 1 rörstrand

387 6287  Ytterfoder 4 st, plåt (nyprod)

387 6412  Ytterfoder Gustafsberg, Waldemarsudde, 6 del

387 6067  Ytterfoder Gustafsberg, Waldemarsudde, Dia. 25

387 6686  Ytterfoder WALDEMARSUDDE, Gustavsberg, höjd: 11