387 6145 Adventsljusstake S:t Erik, höjd: 26
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6148 Adventsljusstake S:t Erik, höjd: 26, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6461 Adventsstjärnor 2st , Danmark, kristall + 1st extra glas
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6108 Afrikana Ansikte, höjd: 48
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6717 Afrikana diverse
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 4316 Akvarell Cabasson, 'Upprört samtal' 13x10
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6448 Akvarell F Forslund, 1977, 34x47
387 4554 Akvarell Flavet, kärlekspar, 82x58, oramad
387 6235 Akvarell Kanalmotiv, 50 x 38
387 6498 Akvarell monogramsign SL, 16x22 (sixten Lundbom)
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6450 Akvareller 2 st, Italien, 16x11
387 6317 Akvareller 2st, Lindström, Stockholmsmotiv, 15x23
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6541 Allmoge diverse trä
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6029 Amerikaur H, 66
387 6319 Ampel
387 5310 Ampel Jugend koppar/kristall, dia 40
387 6042 Ampel Jugend, Koppar, Dia. 63
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6097 Ampel Keramik
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6513 Apoteksglas 3 del
387 5586 Appliquer 1 par + 1 st, mässing rokokostil, höjd: 33
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6704 Bägare 10 st silver, 925/1000, ej stplr
387 5391 Bägare 2 st silver 1897/1903, inskriptioner, höjd: 16, 5/18
387 6659 Bägare Silver 1973, Hallberg, höjd: 18
387 6660 Bägare silver, England, höjd: 11
387 6546 Balja+ 2 st bulkrukor, koppar
387 6388 Bältesspännen 3 st, 1800-tal, Japan, Satsuma
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6293 Bankett Romersk-stil
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 5118 Barbiedocka + Cindy + Ginger + kläder
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6486 Barnbyrå höjd: 77
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6638 Barnskrivbord ek, jalusiskåp, längd: 90, djup: 49, höjd: 69
387 6366 Barskåp Ek, längd: 82, djup: 43, höjd: 128
387 6208 Båtratt dia 94
387 6534 Besman 7 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6109 Bestick 16 del, Silver, Bla Lappskedar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6031 Bestick Ns
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6094 Bestick Ns,
387 6615 Bestick silver, 17 del
387 4208 Biblioteksur England, Mässing, höjd: 40
387 6150 Bläckställ S:t Erik
387 6146 Bläckställ + pennfat, S:t Erik
387 2075 Blandteknik Bo E Lundqvist, "London News" 57x38
387 6020 Blandteknik E Fagerström, 1884, Stockholms inlopp, 33x46
387 6242 Blandteknik Sign, -62, Komposition, 62 x 48
387 6451 Blandteknik Skottsberg, 21x27
387 6708 Blombord höjd: 110
387 6259 Böcker 11 band, Lagerlöf
387 6160 Böcker Afrika 1930--, reseskildringar romaner etc, i kartong
387 6386 Bojan 17/1800-tal, kina, höjd: 21
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6254 Bokhylla 60-tal, teak, längd: 210, djup: 48, höjd: 210
387 6495 Bokhyllor Ett par
387 5381 Bonader 2 st, inramade 40x50
387 6413 Bonbonjär Gustafsberg, J Ekberg, höjd: 15
387 6434 Bonbonjär Rörstrand, Jugend, Astrid Ewerlöf
387 6433 Bonbonjär Rosenthal,
387 6143 Bonbonjär S:t Erik, höjd: 18
387 6168 Bord 60-tal, teak, höjd: 48
387 6314 Bord Chippendalestil, Srenskiva
387 6563 Bord jugend 59x36, höjd: 75
387 6398 Bord Sekelskifte, dia:80
387 6224 Bord+ 1 par, stolar, Sekelskifte
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6492 Bordslampa Brons
387 6061 Bordslampa Funkis
387 5363 Bordslampa Jugend stil, höjd: 60
387 5360 Bordslampa Jugendstil, höjd: 50
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6556 Bordslampa Keramik
387 5541 Bordslampa Mässing
387 6601 Bordslampa Mässing/glas
387 6699 Bordslampa Svenskt Tenn
387 6009 Bordslampa+ Vas+ask med lock, Rosenthal
387 6722 Bordslampfot Rörstrand. lagad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6091 Bordslampfot Strindbergtyp (saknar kupa)
387 6014 Bordslampor 3 st. porslin, höjd: 65
387 6285 Bordslampor Ett par, höjd: 45
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6674 Bordslystrar 1 par, höjd: 37
387 6272 Bordspegel Rokokostil, höjd: 41
387 6053 Bordspendyl 1800-tal, Skador, höjd: 32
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6095 Bordsur Bulle, Batteri, höjd: 39
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6596 Brandspruta Mässing
387 6452 Bricka cloissonné
387 6700 Bricka + urna porslin, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6681 Brickbord dia 81, höjd: 46
387 6188 Brickbord Rotting, längd: 78, höjd: 56
387 6421 Byrå Jugend, Vitmålad, längd: 93, djup: 55, höjd: 83
387 6132 Byrå Louis XV-stil, längd: 65 , djup: 35, höjd: 69
387 5439 Byrå mahogny, 80x40x72
387 6614 Byrå med schatull, Rosenträ, med mässingintarsia, längd: 70, djup: 40, höjd: 85
387 6667 Byrå med schatullöverdel, 2 delad, björk, 95x50x111
387 6299 Byrå sengustaviansk stil, grålaserad, längd: 85, djup: 47, höjd: 93
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6166 Byrå Valnöt, Sekelskifte, längd: 102, djup: 50, höjd: 105
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6653 Byst förgylld gips, sign, höjd: 35
387 6416 Cake-stand, höjd: 80
387 6701 Carborundumetsning J Coignard, 9/50, 59x45
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6600 Chiffonjé 1800-tal, valnöt, längd: 103, djup: 49, höjd: 145
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 5155 Chiffonjé Karl Johan, Alm, längd: 127, djup: 52, höjd: 127
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 5459 Cigarettburk Silver, MGAB, 1968, höjd: 8
387 6138 Cigarettställ S:t Erik, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6457 Cobratelefon Grå
387 6118 Cobratelefon röd
387 6464 Colliers 3st, sötvattenspärlor, längd: 39
387 6506 Damarmbandsur 18k, Omega
387 5543 Damskrivbord längd: 95, djup: 47, höjd: 106
387 6310 Damskrivbord sent 1800-tal, längd: 102, djup: 51, höjd: 115
387 5512 Dessertskålar på fot, 12 st, nysilver, (bucklor på 2)
387 6435 Dockmöbel+ docka
387 6104 Dockor barbie 4 st+ plastdocka 1950-tal
387 6308 Dockvagn + docka, 40-tal
387 6173 Drängaskåp 1890-tal, längd: 88, djup: 56, höjd: 146 (slitage)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6288 Dykarhjälm koppar (dekoration), höjd: 36
387 6051 Eldhund + halster
387 6605 Elpiano bordsmodell Hohner, m ä
387 6489 Emmafåtöljer Ett par, (ren obj.)
387 6325 Emmor 1 par
387 6059 Espressokoppar 4 st+ 2 extra glas
387 6282 Fågelbad Järn, höjd: 55, (nyprod)
387 6117 Fällbord 1800-tal, alrot, fanérskada, 77x77, höjd: 69
387 6331 Fällbord 1800-tal, höjd: 75 Dia. 90
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6340 Färglitografi 16/36, Skridskoåkare i skärgården, 44x54
387 6341 Färglitografi 97/360, Ishockey, 43x53
387 6007 Färglitografi Claes Folcker, fiskeläge, 145/310, 53x77
387 5160 Färglitografi Corneille 91, 130/160, 33x22
387 5161 Färglitografi Corneille, -91, 140/160, 22x27
387 5157 Färglitografi Corneille, 128/160, 34x21
387 6374 Färglitografi Einar Jolin, 52/250, Ökenmotiv med kameler, 44x54
387 6376 Färglitografi Einar Jolin, 52/250, Travare på isen, 44x54
387 6011 Färglitografi Elis Ryberg, utsikt mot Skeppsbron, HC, 37x45
387 6010 Färglitografi Haage, -81, 9/55, 52x42
387 5158 Färglitografi Leonore Fini, flickporträtt, 35x29
387 6243 Färglitografi Roland, Svensson, Hc, Skärgårdsmotiv, 31 x 60
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6164 Färglitografi Sign, 69/290 -99, 45x45
387 6012 Färglitografi signerad, bondgård, 83/310
387 5172 Färglitografi T. Hafström, komposition, 206x260, 64x46
387 5153 Färglitografi Ulrica, H V, HC VI/XXX, 50x38
387 4074 Färglitografi X:et Erixon, 323/360 37x44
387 6054 Fat + 2 tallrikar Kina, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6057 Fat 2 st, Kina, längd: 30 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6066 Fat Arabia, Dia. 36
387 6642 Fat Gunnar Nylund, Rörstrand, chamotte, dia 19
387 6292 Fat Imari, Dia48
387 6181 Fat keranik, Arabia + fat, Boda, Erik Höglund, dia 33
387 6454 Fat Kina, 2 st
387 6265 Fat Stig lindberg, "Karneval" 15x15 (nagg)
387 6083 Fat UE, Anna Lisa Thomson, Dia. 38
387 6646 Fat på fot keramik, fyrklöver, dia 26
387 6639 Fåtölj 1920-tal, Axel Larsson, (slitet tyg)
387 5141 Fåtölj 40-tal
387 6018 Fåtölj+ fotpall, böjträ
387 6637 Fåtöljer 1 par, 1920-tal, plysch
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6060 Fåtöljer 1 par, Living Divani 'Jelly'
387 6417 Festkandelaber med bricka , trä, höjd: 100
387 6258 Figurin Apa, Danmark, höjd: 14
387 6429 Figurin Arabia, Giraff, höjd: 26
387 6603 Figurin Buddha, höjd: 21
387 6523 Figurin Hund, England, höjd: 26
387 6264 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Afrika, Tiger, Gustavsberg, höjd: 8 cm, längd: 27 cm
387 6257 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Dora ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 26 cm
387 6280 Figurin Lisa Larson, Gustafsberg, höjd: 15
387 6196 Figurin med spegel, höjd: 55, (nyprod
387 6281 Figurin Smed, höjd: 24
387 5558 Figuriner 3st, fåglar, 2st Bing & Grøndahl + 1st Kunglig Dansk
387 6426 Figuriner 4 st, Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl
387 6690 Fiskbestick 24 del, Chippendale, NS
387 6411 Fiskservis England, 15 del
387 6222 Fohundar 1-par, järn, längd: 20 (nyprod.)
387 6544 Formar diverse koppar
387 5121 Fotogenlamp ram takmodell, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 5211 Fotpallar 2 st. 1800-tal
387 6385 Frimärken 3 album, Bla BC-par
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6428 Fruktfat 2 st på fot, Glas
387 6705 Fruktfat Höganäs, VS, längd: 30
387 6333 Fruktskål Kristall, höjd: 26
387 6624 Fruktskål Silver K Anderson, 1917, dia: 24 cm
387 6718 Garderobsskåp furu med spegeldörr, längd: 72, djup: 50, höjd: 185
387 6092 Glas 18 st
387 6677 Glasblock 2 del,
387 5116 Glasdelar Erik Höglund, 4st ölglas + vas, höjd: 17 + skål dia:20+ askfat
387 6488 Glasservis ca 35 del, Orrefors
387 6335 Glasservis ca 50 del
387 6174 Glasservisdelar 32 del.
387 6675 Glasskulpturer 1 par, Åhus, sign, höjd: 29
387 6176 Glöggryta + bricka, Grillby, koppar
387 6137 Glöggservis 7 del, S:t Erik
387 6227 Golvlampa
387 6712 Golvlampa Carl Malmsten, furu
387 6437 Golvlampa Mässing
387 6273 Golvlampfot
387 6209 Golvlampfot mässing, höjd: 135
387 6326 Golvur 1700-tal, Kineserier, visst färgbortfall, höjd: 255
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6290 Golvurnor Ett par, höjd: 61
387 6420 Golvvas Keramik, höjd: 40
387 6047 Gräddkanna+ sockerskål, Silver, Sterling
387 6046 Gräddkanna+ sockerskål, Silver, Sterling
387 6342 Gravyrer 3 st
387 6253 Grogglas 4+4, 'Bror'
387 6192 Hallbyrå 3 lådor, mahogny, höjd: 72
387 6221 Hallbyråar 1-par, Kina, gröna, längd: 36, djup: 32, höjd: 79 (nyprod.)
387 6396 Hörnhylla Tidigt 1900-tal, skuret motiv, höjd: 64
387 5392 Hörnskåp allmoge, 1700/1800-tal, längd: 58, djup: 44, höjd: 98
387 6353 Hörnskåp Mahogny, höjd: 180
387 6286 Jardiniere längd: 69 (nyprod)
387 6202 Jardiniere Kristall, längd: 33
387 6056 Jardiniere Rörstrand, längd: 23
387 6558 Jordglob med belysning
387 6687 Jordsglobslampa höjd: 45
387 6548 Jultallrikar 19 st, Bing & Grøndahl,
387 6552 Jultallrikar 30 st, Bing & Grøndahl
387 6549 Jultallrikar Kunglig Dansk, 16 st, 1971-1986
387 6550 Jultallrikar Kunglig Dansk, 28 st
387 6175 Kaffegods 24 del. Arabia, Ali
387 6131 Kaffekoppar + assietter, 15 del del Kunglig dansk
387 6522 Kaffekvarnar 4 st+ hushållsvåg
387 6034 Kaffeservis 3 del+fat, ns
387 6407 Kaffeservis 3 del, Ns
387 5348 Kaffeservis 3 del, Ns + Sockerskål ns, GAB
387 5549 Kaffeservis 3-del, Löfman, Silver
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6479 Kaffeservis ca 15 del, Rosenthal, Sanssouci
387 6459 Kaffeservis ca 20 del
387 6028 Kaffeservis England, 24 del
387 6611 Kaffeservis Mon Amie, Rörstrand, 18 el
387 6613 Kaffeservis Mon Amie, Rörstrand, 21 del
387 6072 Kaffeservis Rosenthal, Pompadour, 25 del
387 5142 Kaffeskedar 10st + 1st matsked , silver
387 5516 Kaffeskedar 6 st. silver, filigranarbete, Norge, i originalask
387 6706 Kanna G Nylund, Rörstrand, höjd: 29
387 6629 Kanna Kina + 1 par urnor Holland, höjd: 13-14
387 5325 Kanna tenn, Quarter, 1800-tal, inskription, höjd: 17
387 5123 Kanna + gryta koppar
387 5358 Kanna + ljusstake Bla Skultuna
387 6521 Kannor 2 st, + slev, ns
387 6650 Käppar 4 st
387 6162 Karaffer 2st
387 6525 Karaffer 3 st,
387 6514 Karaffer 5 st
387 6328 Karmstol 1880-tal
387 6015 Karmstol Louis XV- stil, 1800-tal, (nyomklädd)
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 5254 Karmstol Oxford chair, blå, Arne Jacobsen
387 5532 Karmstol Proviniens Oscar II, Inventariemärkt från Husgerådskammaren, Nyrokoko
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6128 Karmstolar 1 par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6124 Karmstolar 1 par, Louis XV-stil
387 6635 Karmstolar 1 par, Sulla-typ, lädersits
387 6363 Karmstolar 1-par + 6st stolar (sliten klädsel)
387 2149 Karmstolar 2 st, snarlika, Turkiet Syrien, 18ootal, Intarsia med pärlemor
387 6250 Karmstolar Ett par, Bruno Mathsson
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6247 Karmstolar Ett par, Mahogny
387 6274 Kartor 2 st
387 6654 Karusellbord England med läderklädd skiva. Dia 50, höjd: 75
387 6573 Kasthyllor 2 st., längd: 69
387 6223 Katt + Lejon, metall, längd: 43 + 15
387 6372 Kelim Gashgai, 160x215
387 6375 Kelim Iran, 147x182
387 6152 Keramik 12 del, S:t Erik
387 6163 Keramik 2st, Rörstrand, höjd: 19+17
387 6139 Keramik 5 del, S:t Erik
387 6151 Keramik 6 del, S:t Erik
387 6153 Keramik 6 del, S:t Erik
387 6140 Keramik 7 del, S:t Erik
387 6154 Keramik 8 del, S:t Erik
387 6648 Keramik div
387 6647 Keramik div
387 6710 Kista
387 6357 Klaffbord Ek, längd: 118, djup: 91, höjd: 73
387 6070 Klaffbord Furu, 1800-tal, höjd: 73
387 6527 Klocksamling
387 6401 Klockskåp 1800, grålaserat, längd: 104, djup: 24, höjd: 116 (senare urtavla, inget urverk)
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6309 Kommoder 1-par, tidigt 1900-tal, (slitage)
387 6725 Konsolbord längd: 70, höjd: 70
387 6063 Konsolbord Obehandlad Teak, Newport, höjd: 75
387 6641 Konstglas 11 del, bl.a. Iittala/Boda
387 6037 Konstglas 2 del, Kosta, Göran Wärff
387 6200 Konstglas 4 del
387 6055 Konstglas 6 del, Vallien
387 6096 Konstverk höjd: 25
387 6547 Koppar diverse hinkar mm
387 5447 Koppartunna 1800-tal höjd: 47
387 6058 Kryddburkset 14 del, Gefle
387 6618 Kungl dansk 9 del, fruktfat nagg
387 6587 Kuvertbord Mahogny, höjd: 77
387 6481 Lackask + Plåtbricka, 1800-tal
387 6256 Lampbord längd: 61, djup: 39, höjd: 77
387 6355 Lampbord 1-par, längd: 68, djup: 55, höjd: 56
387 6183 Lampbord 1800-tal, höjd: 69 dia 44
387 6616 Lampbord 2 st, Rosenträ, med mässingintarsia, höjd: 57
387 6189 Lampbord Ett par, med lådor, höjd: 71
387 6520 Låsmodeller 3 st
387 6361 Lavoir Mahogny, längd: 92, djup: 48, höjd: 85
387 6225 Lejon + Svan , metall, längd: 35 + 29 (nyprod.)
387 6703 Leksaker plast, ca 130 del
387 6213 Leopard Metall, Kina, längd: 70
387 6671 Leoparder 2 st, höjd: 44-88
387 6576 Likörset 7 del
387 6691 Linnedukar 9 st, varav 1 st 315x152
387 6165 Litografi Dan Wolgers, 158/290, -98
387 6447 Litografi Diptyk, Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990)
387 6446 Litografi Lena Cronqvist, 18/200, 73x52
387 6444 Litografi Lena Cronqvist, 21/40, 74x54
387 6449 Litografier 2 st, Roland Svensson,
387 6405 Ljuasstakar 2 par, Mässing
387 6559 Ljuskrona 1950-tal, Dia. 68
387 6351 Ljuskrona 6-armad, höjd: 65 (nyprod.)
387 6640 Ljuskrona 6-armad, rokokostil, nyrenoverad, höjd: 85
387 6017 Ljuskrona 6-armad, trä, höjd: 54
387 6343 Ljuskrona Design Erik Höglund, (extra delar finns)
387 6170 Ljuskrona Järn/prismor, höjd: 50
387 6714 Ljuskrona med spot
387 6389 Ljuskrona rokokostil, höjd: 60
387 6231 Ljuskrona sengustaviansk stil, höjd: 64
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6090 Ljusstakar 1 par, Glas, höjd: 25
387 6409 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 16
387 5329 Ljusstakar 1 par, silver, höjd: 128,
387 6517 Ljusstakar 1 par, Silver, höjd: 17
387 6480 Ljusstakar 1-par, mässing, höjd: 6
387 5462 Ljusstakar 1-par, N.S, höjd: 19
387 5540 Ljusstakar 1-par, putti, höjd: 16
387 6404 Ljusstakar 3 st Mässing
387 6199 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, Mässing, höjd: 6
387 6387 Ljusstakar Ett par, Brännförgylld brons, höjd: 16
387 6673 Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten, mässing, höjd: 16 cm
387 6414 Ljusstake Rörstrand, Jugend, Astrid Ewerlöf
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6427 Ljusstake Tenn, 1812, (skadad)
387 6645 Lodur mahogny, 1800-tal, höjd: 77
387 6602 Månbord vitkalkat, längd: 117, höjd: 75
387 6688 Matbestick ca 85 del, Nysilver inkl fisk
387 6689 Matbestick Chippendale, Nysilver ca 120 del
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6692 Matbestick diverse Nysilver
387 5145 Matbestick N.S, diverse
387 5144 Matbestick Spetsmodell
387 6716 Matbord + bänk Olsson & Dåm, Modell Var Dag, (Nypris 37 000:-)
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6212 Mathämtare 1-par + korg, Kina
387 6580 Matsalsbord 2 ilägg, Gustaviansk stil, dia90, höjd: 75
387 6167 Matsalsbord England, mahogny, 3st iläggsskivor
387 6184 Matsalsbord Gustaviansk stil, magogny, 3 ilägg, Dia108, höjd: 72
387 6158 Matsalsgrupp 4 del, Bord+soffa+2 stolar
387 6402 Matsalsgrupp 5 del, Carl malmsten
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6362 Matsalsgrupp 6st stolar + bord, mahogny
387 4373 Matsalsgrupp 7 del, Jugend, bord + 4+2st stolar
387 6113 Matservis 33 del, Royal Worchester, Evesham
387 6458 Matservis ca 50 del
387 5446 Matservis inkl kaffe o te, ca 80 del
387 6410 Matservis KPM, ca 60 del
387 6707 Matservisdelar "Maya", Rörstrand, ca 30 del
387 6329 Matservisdelar ca 80 del,
387 6336 Matservisdelar Gustafsberg, ca 50 del
387 6423 Matservisdelar Rörstrand,
387 6307 Matta Handknuten, Täbrizmönster, 230x307
387 6300 Matta Indisk handknuten, nutida design Kinnasand ?, 255x258
387 4514 Matta Kelim Gashkoij, 177 x 100
387 6304 Matta Kina, 179x262 (fläckar)
387 5243 Matta nöthår, 1950-tal, 140x200
387 5124 Matta nutida design, Handknuten Argentina, 165x250
387 6261 Matta Old Mahal, 129 x 210
387 6041 Matta orientalisk, 160x280
387 6344 Matta orientalisk, Galleri, 76x290
387 6445 Matta orientalisk, Galleri, 81x407, Indien
387 6371 Matta orientalisk, Kashan, 200x292
387 6370 Matta orientalisk, Kashan, 295x383
387 6438 Matta orientalisk, Kaukas, 78x135
387 6296 Matta orientalisk, Old Hamadan, 105x187
387 6232 Matta orientalisk, Old Kerman, 57x120
387 6279 Matta orientalisk, Pakistan Bochara, 128x1580
387 6369 Matta orientalisk, Sarough, 315x400
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6305 Matta orientalisk, Semi-antik Afghan, 245x322
387 6338 Matta orientalisk, Semi-antik Kashan, 130x212
387 6297 Matta orientalisk, semi-antik Oushak, 182x350 (slitage)
387 6594 Matta orientalisk, Shiraz, 102x150
387 6262 Matta Semiantik Yazd, 260 x 410 (slitage)
387 6440 Matta Tibet/nepal, 170x237
387 6478 Matta Tunisien, ca 310 x 195
387 6672 Menyställ England, höjd: 73
387 6595 Mjölkkanna Zink
387 6023 Moccaservis 3 del, Kunglig dansk
387 6631 Mockagods 10 del + extrafat
387 6575 Mockagods 12 del Kobalt Jumenau
387 5109 Modelljärnväg Märklin, räls + vagnar
387 6364 Modellteater Med dekoruppsättningar, Bla Skattkammarön
387 6271 Monterskåp 1930-tal, höjd: 131
387 6157 Mortel med stöt, Mässing, 1800-tal, höjd: 11
387 6178 Mortel med stöt Skultuna, nr. 8, höjd: 12
387 6519 Mortelsamling
387 6415 Nattygsbord 1 par, sekelskifte, höjd: 72
387 6511 Nattygsbord 1 par, string
387 6217 Nattygsbord 1-par, Tibetansk-stil, längd: 40, djup: 32, höjd: 46 (nyprod.)
387 6406 Ns 7 del
387 6662 Nysilver 3 del
387 6627 Nysilver 3 del
387 6204 Nysilver 4 del
387 6078 Oljemålning 18/1900-tal, Italien, flicka med fruktkorg, 73x57
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6004 Oljemålning 1800-tal, herrgård vid vatten, 38x50
387 6075 Oljemålning 1800-tal, Månskenslandskap med berg, 30x40
387 6052 Oljemålning Affär, 50x60
387 6394 Oljemålning Åke Nothberg, Självporträtt, 17x13
387 6003 Oljemålning Anna Lindgren, skogsrå, 84x93
387 8001 Oljemålning B W Berggren, 'Fiskeläge', 46x61
387 6084 Oljemålning B Wahlberg, Stadsmotiv, 40x66 (färgbortfall)
387 6086 Oljemålning C Berndtsson, Blomma i fönster, 52x44
387 6033 Oljemålning C Roka, Barn med hund, 81x64
S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6077 Oljemålning Callin, Sjölandskap med segekbåtar, 33x48
387 6079 Oljemålning E Pierzynsky, slädfärd, 60x90
387 8003 Oljemålning E Wallin
387 6237 Oljemålning Edvin Almgren, 1957, Stilleben, 45 x 37
387 5388 Oljemålning Einar Almgren, "Åkerholme" 35x56
387 5383 Oljemålning Einar Almgren, "Insjölandskap" 50x65
387 4212 Oljemålning Elna Jacobsson, "Blomstilleben" 39x41
387 6507 Oljemålning Elsa Andersson, "Flanörer i Gamla stan" 50x45
387 6270 Oljemålning Familjeporträtt, Sign N.J. 1897, 120x85, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6621 Oljemålning G. Svensson. Menton, 34x26
387 6476 Oljemålning G.Stenberg, G:a stan, 54 x 45
387 6477 Oljemålning G.Stenberg, Stadshuset, 54 x 45
387 6378 Oljemålning Gösta Nyberg, Hamnmotiv, 41x90
387 5076 Oljemålning Gustaf Carlström, "Trädgård" 82x62
387 6315 Oljemålning Gustaf Grafström, "Fjällandskap" 89x99
387 6236 Oljemålning H Lindqvist, 1951, 37 x 44
387 5241 Oljemålning Hans Ångsäter, "Barn med dockvagn" 36x28
387 6001 Oljemålning Havsband, Bertlhel Nordström 1949, 38x46
387 6085 Oljemålning Holger Almqvist, Läsande flicka, 30x22
387 6723 Oljemålning Insjölandskap 95x65
387 6044 Oljemålning J Morrero, "Flicka & åsna, 50x36
387 5584 Oljemålning J Moser, "Ballyshapon Irelande", sk, 24x35
387 6588 Oljemålning Jan Brauner, 105x89
387 6500 Oljemålning Knut Norrman, Kustmotiv med båt, 44 x 58
387 5523 Oljemålning Kopia efter von Rosen 69x100
387 5008 Oljemålning Kopia, "Romeo & Julia" 123x68
387 6111 Oljemålning Liljefors Kopia, 47 x 67
387 6112 Oljemålning Liljefors kopia, Rävar i vinterlandskap, 68 x 95
387 6238 Oljemålning Marin, Sign, 27 x 35
387 6380 Oljemålning N Öberg, Lunagatan Södermalm, 46x38
387 6623 Oljemålning osignerad, 1800-tal, Kalmar slott, 58x83, (lagning)
387 6632 Oljemålning osignerad, fors, 87x74
387 6006 Oljemålning Ossian, fiskebåtar, 63x100
387 5303 Oljemålning Otto Lindberg 1935, Hälsingland, 38x63
387 6076 Oljemålning Per Daniel Holm, Alplandskap, 32x40
387 6050 Oljemålning Per-Hilding Perjons (1911-1998), signerad, 43-45, 65x49 Stilleben
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6683 Oljemålning Regnbåge, sign Winde, 60x79
387 6652 Oljemålning sign Alex Nasmyth, 1800-tal, 50x75
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6074 Oljemålning Sign C Troyon, kor vid vattendrag, 36x41
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 5455 Oljemålning Sign G P Dieterle, Höstackar, 45 x 65
387 6027 Oljemålning Sign Hertzhoff, Stuga i vinterlandskap, 75x73
387 6244 Oljemålning Sign, Insjö, 42 x 36
387 6245 Oljemålning Sign, träd, 100 x 78
387 6313 Oljemålning signerad Isaksson, "Höstdag Skåne" 50x60
387 6312 Oljemålning signerad Isaksson, 'Alicante' 38x47
387 6016 Oljemålning signerad, C.L, landskap, 29x19
387 6592 Oljemålning signerad. "Hav" 62x94
387 6021 Oljemålning Stilleben, K G Pehrson, 32x35
387 6241 Oljemålning T.Möller, Fäbodar, 48 x 66
387 6475 Oljemålning Wilfred Larsson, Blomsterstilleben, 45 x 37
387 4262 Oljemålning + (dds) signerad bok, Laris Strunke, 'Mellan hus' 140x97
387 6320 Oljemålningar 2 st, Porträtt Kopior
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6322 Oljemålningar 2 st, Porträtt, kopior
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6474 Oljemålningar 2 st, Valdemanisca, ca 50 x 40
387 6291 Oljemålningar 3 st, marina miniatyr
387 6276 Oljetryck hundar, 25x19
387 6115 Öronlappsfåtöljer 1 par, England, dunplymåer, franskt linnetyg
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6526 Ostkupor 2 st, Glas
387 6211 Pall + Tidningskorg, Kina
387 6679 Paraplyställ järn
387 6465 Pärlrader 10st , saltvattenspärlor, längd: 40
387 6466 Pärlrader 10st, sötvattenspärlor, längd: 39
387 6497 Parti bestick ca 30 del, Ns
387 6134 Parti keramik 7 del, S:t Erik
387 6545 Parti koppar div
387 6496 Parti kristall bla. skålar
387 5349 Parti pläterat 8 del, Bla Sigvard Bernadotte & Gense
387 6502 Parti smycken Bla filigranarbete
387 6443 Pastell Sign Richter, 1856, Madonnan med barnet, 64x53
387 6030 Pelarbord höjd: 76
387 6284 Pelarbord Ett par, Järn, höjd: 72 (Nyprod)
387 6471 Pendyl Förgylld, höjd: 55
387 6026 Picknickset Taffel, Bernadotte & Bjørn, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Husqvarna Borstfabrik 1959, behållare med bärrem och löst lock (diskbalja), höjd 31 cm, (ej komplett)
387 6255 Piedestal höjd: 65
387 6484 Piedestal Ek, höjd: 100
387 6390 Piedestal med marmorskivor
387 6062 Piedestal Med stenskiva, höjd: 65
387 6187 Piedestal rokokostil, bemålad, höjd: 100
387 6721 Piedestal+ lampbord
387 6207 Piedestaler 1 par, höjd: 65
387 6347 Piedestaler 1-par, sten, höjd: 103 (nyprod.)
387 6441 Pigtittare 1800-tal, H, 76
387 6203 Pipa 1800-tal, alrot, (för 4 pipor)
387 6697 Piphylla m låda, höjd: 59
387 6694 Pipsamling
387 5260 Plafond Mässing/prismor, dia:50, höjd: 60
387 5216 Plafond prismor, dia 43
387 6470 Plafond prismor, Dia42
387 6266 Plunta + 6st nubbeglas, tenn, 30-tal
387 6071 Plunta 1800-tal, höjd: 26
387 5590 Pottskåp Sengustavianskt, intarsia mahogny, höjd: 74
387 6302 Poudreuse rokokostil, intarsia, längd: 74, djup: 48, höjd: 76
387 6518 Ragusked Silver,
387 6089 Relief Gips, Stig Blomberg, Gästabud, höjd: 27
387 6121 Reliefer 2 st. Lisa Larson, 23x23
387 6393 Ring 18k, vitguld med briljant
387 6562 Rökbord Funkis, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6472 Salongsgrupp 3 del, Nyrokokostil, (Ren. behov)
387 6531 Saltkar 9 st, silver/nysilver
387 6101 Saltkar mm 4 del, Silver
387 6025 Samlartallrikar 6 st, Kunglig Dansk
387 6228 Sängram bredd 105 + nattduksbord, 1 par, mahogny, NK, 1950-tal
387 6191 Satsbord 3 del, mahogny
387 6590 Satsbord 3-del
387 6348 Satsbord 3-del, inläggningar (nyprod.)
387 6536 Schatull med 3 pluntor
387 6612 Sekretär Rosenträ, med Mässinginyarsia, längd: 69, djup: 34, höjd: 109
387 6709 Sekretär vitmålad
387 6277 Serigrafi Paul Rebeyrolle, 13/75, 70 x 103
387 6214 Serveringsbord mässing/glas, höjd: 50
387 6206 Serveringsvagn mässing/glas
387 6233 Sideboard Ek, längd: 220, djup: 53, höjd: 92
387 6663 Sideboard England, Idegran, 184x46x95
387 6106 Sideboard England, längd: 158, djup: 57, höjd: 88, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6469 Sideboard Gustaviansk stil, längd: 164, djup: 48, höjd: 80
387 6554 Sideboard Teak, längd: 160, djup: 43, höjd: 80
387 6620 Sidenmålningar Kina, 70x40
387 6626 Silver 3 del, sterling Mexico
387 6693 Silver 3 snapsglas + 7 kaffeskedar
387 5492 Silver 6 del
387 6048 Silver diverse 7 del
387 6453 Silver/ns 5 del
387 6540 Skål emalj silver? Danmark, dia 13
387 6535 Skål Glas/ns, Dia. 22
387 6080 Skål Gustafsberg, W Kåge, Dia. 21, höjd: 11
387 6093 Skål Keramik, diameter: 42, höjd: 20
387 6537 Skål Silver, Danmark , dia 21
387 6533 Skål Silver, David Andersen, Norge, 1902, höjd: 8 Dia. 14
387 5030 Skål + vas Orrefors, Bla Palmqvist, (liten nagg på skål)
387 6045 Skål+ skål på fot, Silver, Sterling,
387 6081 Skålar 2 st. Rörstrand, G Nylund & C H Stålhane
387 6644 Skålar ca:30 del. Erik Höglund, Boda
387 6136 Skålar + fat 8 + 5 del, S:t Erik
387 6179 Skålfat Carl Harry Stålhane, dia 29
387 6425 Skålfat Kunglig Dansk, Dia. 28
387 6082 Skålfat Rörstrand, C H Stålhane, Dia. 31
387 6087 Skålfat UE, Anna Lisa Thomsson, Dia. 28
387 6728 Skänk Gustaviansk, längd: 113, djup: 41, höjd: 121
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6318 Skåp 1700-tal, längd: 118, djup: 58, höjd: 220, (5 nycklar finns 2 saknas)
S�ldes f�r 20.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6399 Skåp 1800-tal, grålaserat, längd: 120, djup: 51, höjd: 121
387 6397 Skåp 1800-tal, grålaserat, längd: 123, djup: 55, höjd: 120
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6316 Skåp 30-tal, längd: 130, djup: 45, höjd: 140
387 6569 Skåp Jugend, mahogny, längd: 85, djup: 47, höjd: 153, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6219 Skåp Tibet-stil , längd: 83, djup: 40, höjd: 56
387 5602 Skolbänk m ä, längd: 90, höjd: 80
387 6538 Skrin 2 st+ sockerhacka
387 6126 Skrivbord bemålat, 5-lådig, längd: 120, djup: 62, höjd: 80
387 6127 Skrivbord Bemålat, längd: 120, djup: 62, höjd: 80
387 6567 Skrivbord Björk, längd: 121, djup: 66, höjd: 77
387 6485 Skrivbord England, längd: 137, djup: 70, höjd: 70
387 5350 Skrivschatull 1800-tal, mahogny/mässing
387 6073 Skrivställ Järn, 1800-tal
387 6098 Skulptur Rörstrand, Gustav V, höjd: 19
387 6215 Skulpturer 1-par, kina, metall, höjd: 161 (lagningar) (nyprod.)
387 6339 Skulpturer 6 st, Keramik WWF, 5 st Lisa Larson & 1 P Hoff
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6696 Sminkbord + nattduksbord, 3 del, Alm, 40-tal
387 6503 Smycken 4 del, silver med stenar
387 6455 Snäckfat Silver, G Möllenborg, 1851, längd: 30
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6400 Snedklaffsekretär 1700/1800-tal, längd: 115, djup: 58, höjd: 109
387 6129 Snurrfåtölj Skinn
387 6267 Snurrpall Metall
387 6332 Sockerskål Silver, 1854, höjd: 31
387 6727 Soffa Gustaviansk, längd: 190
387 6069 Soffa+ 1 fåtölj, 1800-tal
387 6403 Soffbord längd: 90, djup: 90, höjd: 50
387 6190 Soffbord Butlers Tray, längd: 135, höjd: 53
387 6252 Soffbord Gustaviansk stil, längd: 120, djup: 65, höjd: 55
387 6685 Solur bordsmodell, smide, höjd: 37
387 6456 Spegel höjd: 134
387 6346 Spegel höjd: 225 (nyprod.)
387 6724 Spegel 1890-tal, höjd: 168
387 6682 Spegel björk, höjd: 90
387 6655 Spegel bronserad, höjd: 120
387 6169 Spegel Funkis, etsad dekor, höjd: 102
387 6133 Spegel höjd: 120
387 6422 Spegel nutida, höjd: 79
387 6359 Spegelbyrå Tidigt 1900-tal, längd: 92, djup: 49, höjd: 167
387 6424 Spegellampett 1800-tal, höjd: 56
387 6418 Spelbord 1890-tal,
387 6726 Speldosebord 45x35, höjd: 50
387 6022 Stekfat+ fat+terrin, Gustafsberg "Peking"
387 6119 Stekhuv med uppläggningsfat, England, pläter, 36x15
387 5438 Stolar 1 par "Bellman" senempir
387 6720 Stolar 1 par 1890-tal
387 6719 Stolar 1 par gustviansk stil
387 6334 Stolar 1 par, Allmoge
387 5526 Stolar 1 par, Louis XV-stil
387 6395 Stolar 1 par, Nyrenässans
387 6599 Stolar 1 par, nyrokoko
387 6295 Stolar 1 par, nyrokoko
387 6114 Stolar 1 par, nyrokoko
387 6182 Stolar 1 par, nyrokoko
387 6729 Stolar 2 st, Allmoge, Hälsingland
387 6551 Stolar 4 st + 2 ren obj
387 6670 Stolar 4 st barockstil, vitmålade, sk
387 6581 Stolar 4 st Gustaviansk stil
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 5366 Stolar 4 st, 20-tal
387 6230 Stolar 5 st. allmoge-stil,
387 6186 Stolar 6 st, Gustaviansk stil
387 6013 Stolar 6 st, Karl Johan
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6234 Stolar Ett par, Gustavianska, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
387 6218 Stolar Ett par, Proviniens Oscar II, inventariemärkt från Husgerådskammaren, nyrokoko
387 6512 Stringhyllor diverse "många"
387 6530 Ströare 2 st, Silver, höjd: 12 resp 20
387 6524 Strykjärn 5 del, M.Ä
387 6210 Svärd 2st, Kina
387 6539 Svepask 1800-tal, längd: 40
387 6572 Sybord höjd: 59
387 6598 Sybord 1890-tal, höjd: 75
387 6436 Syltkruka Rörstrand, höjd: 34
387 6123 Syltkrukor 3 st. Gustavsberg/Rörstrand, höjd: 12, 7, 6
387 6680 Syltkrukor 65 st, blöa Höganäs, Rörstrand
387 6515 Syltkrukor Div, 5 st
387 6487 Syskrin på ben, björk, sekelskifte, höjd: 75
387 6249 Taburett Barock, renoverad, höjd: 47
387 6442 Taburett Karl Johan stil
387 6636 Taburett trä/metall, 1900
387 6324 Takarmatur höjd: 95
387 6032 Takarmatur 1920-tal
387 5215 Takarmatur 1950-tal, dia 50
387 6591 Takarmatur Brons, höjd: 40
387 6483 Takarmatur glas
387 5130 Takarmatur glas/mässing, höjd: 36 dia 45
387 6251 Takarmatur Malm modell, höjd: 35
387 6278 Takarmatur Malm modell, höjd: 35
387 6715 Takarmatur Orrefors
387 6289 Takarmatur putto, höjd: 40 (nyprod)
387 5120 Takarmatur Sent 1800-tal, (fd gas), mässing, höjd: 80, 5-armad
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6494 Takarmaturer 1-par, grönpatinerad metall, 2-armade
387 6493 Takarmaturer 1-par, grönpatinerad metall, 3-armade
387 6604 Tallrik Kina, dia 28
387 6665 Tamburmajor
387 6099 Tavelram 1800-tal, 57x47
387 3354 Tavla Text från Koranen, förgylld ram
387 6658 Tavla tryck, madonna, 39x28
387 6102 Tedosa Silver, England + bägare silver
387 6177 Tegods 13 del. Karlskrona
387 6197 Telefonmöbel längd: 97, höjd: 88
387 6542 Tenn 4 del
387 6628 Tennfat dia 37
387 6171 Teservis 21 del. Lidköping
387 6610 Teservis Mon Amie, Rörstrand, 12 del
387 6609 Teservis Mon Amie, Rörstrand, 25 del
387 6649 Tillbringare Rörstrand, Jul,
387 6408 Toilettset 7 del, glas
387 6283 Trädgårdsurnor Ett par, höjd: 32 (nyprod)
387 5213 Trågsoffa Svensk rokokostil, längd: 195
387 6643 Träskulpturer 6 st. bl.a. Blanck, Rättvik, höjd: 14
387 6008 Träsnitt Pelle Engman, "Näcken", 21/30, 38x45
387 6499 Tusch Sign J N, (Jenny Nyström), "lekande barn", 10x12
387 6349 Väggfacklor 1-par (nyprod.)
387 6248 Vägglampa 60-tal, Le Klint, teak
387 6555 Väggpendyl Förgylld, höjd: 50
387 6617 Väggpendyl Gustaviansk stil, Robert Engström, höjd: 78
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6553 Väggpendyl Jugend, höjd: 76
387 6383 Väggskulptur Jan Naliwajko, 43x41
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 november 2005 16:00)
387 6384 Väggskulptur (dds) Jan Naliwajko, 100x120
387 6269 Väggspel Tyskland, (saknar Nyckel)
387 6460 Väggur Sekelskifte, höjd: 35
387 5568 Vas Gunnar Nylund, höjd: 19 (fotnagg)
387 6260 Vas Gustafsberg, höjd: 20
387 6482 Vas Hutschenreuter, Blad, höjd: 28
387 6141 Vas Jugend, S:t Erik, höjd: 14
387 6065 Vas Kosta, V Lindstrand, höjd: 18
387 6039 Vas Nuutajärvi Kaj Franck+ fat
387 6180 Vas Rörstrand, Prästkrage, höjd: 16
387 6532 Vas Silver med inskription, höjd: 18
387 6246 Vas UE, höjd: 38
387 6024 Vas+ ask med lock, Bing & Grøndahl
387 6135 Vaser 2 st, S:t Erik, höjd: 21
387 6142 Vaser 4 st, S:t Erik
387 6205 Vaser + kruka 3 del, keramik
387 6593 Vattentunna Koppar, höjd: 62
387 6543 Verktyg Allmoge mm
387 6043 Vinglas 11 st
387 6584 Vinglas Gust III, 12 st
387 6669 Vitrinskåp Rokokostil, 106x45x182
387 5177 Vykort 6oo ca, Amerika tidigt 1900-tal (Private Mail)
387 6195 Ytterfoder 1 par, höjd: 21
387 6430 Ytterfoder 1 waldemarsudde+ 1 rörstrand
387 6287 Ytterfoder 4 st, plåt (nyprod)
387 6412 Ytterfoder Gustafsberg, Waldemarsudde, 6 del
387 6067 Ytterfoder Gustafsberg, Waldemarsudde, Dia. 25
387 6686 Ytterfoder WALDEMARSUDDE, Gustavsberg, höjd: 11