Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 3 maj 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1395 6456  Affisch Cramér, Baletten, yttermått inklusive ram: 102x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)

1395 6402  Affisch John Kent, efter. Varoomshka, yttermått inklusive ram: 80x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)

1395 5348  Akvarell Alfred Boll, Stockholmsmotiv, Signerad, 43x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x74 cm, akvarell

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:22)

1395 5237  Akvarell Arvid Jonsson, Riddarkyrkan. Signerad. Motivet: 35x26, yttermått inklusive ram: 50x40, akvarell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 5168  Akvarell Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Signerad, akvarell, 24x27cm, yttermått inklusive ram: 27x30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:26)

1395 5538  Akvarell Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. Signerad, daterad -91, "Landskap Gotland", 17x22, yttermått inklusive ram: 33x38, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)

1395 5262  Akvarell M Saarenpää. Signerad, akvarell, skogsmotiv. Motivet: 18x13cm, yttermått inklusive ram: 30x26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:42)

1395 6781  Akvarell Mikael von Essen (1895-1975), Sverige. Signerad, akvarell, 37x53cm, yttermått inklusive ram: 43x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)

1395 6763  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, akvarell. Motivet: 18x28cm, yttermått inklusive ram: 30x40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)

1395 5549  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Werner, "Norderport Visby", 23x33, yttermått inklusive ram: 32x42, akvarell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)

1395 1035  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Skogskär". Signerad, daterad 1927,26x36, yttermått inklusive ram: 40x50 cm, akvarell

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)

1395 1001  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vintermotiv. Signerad, daterad 1956, akvarell 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 45x61cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)

1395 6321  Akvarell Paul Hedquist. Marmorhallarna. Signerad, daterad 1993. Akvarell, motivet: 29x25cm, yttermått inklusive ram: 65x65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)

1395 5278  Akvarell Peter Vincett. Signerad, akvarell, skepp, 93. Motivet: 20x29cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)

1395 6453  Ampel Glas, marmorerad, diameter, 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)

1395 6058  Ampel Karl Johanstil, metall, diameter: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:06)

1395 6064  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)

1395 6636  Appliquer ett par, Mässing med porslinsblomma. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)

1395 6069  Armband 18k guld, Bismarck, med berlocker. Längd: 19cm, vikt: 18,1g.

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)

1395 6586  Armband 18k guld, med turkos sten & diamanter 15x0,01ct. Längd: 20cm, vikt: 36,1g.

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)

1395 6068  Armband 2 st, 18k guld, X-länk. Längd: 20cm. Vikt: 21,6g

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)

1395 6590  Armbandsur 18K Eweco. Diameter: 20mm, bruttovikt: 7,6g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)

1395 6075  Armbandsur 18k guld, Esel, bruttovikt: 8,5g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:10)

1395 5223  Armbandsur Tissot, manuell, stål. Diameter: 34mm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)

1395 5564  Assietter 12 st, HC Andersen, Royal Copenhagen, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)

1395 6508  Assietter 12 st, Rosenthal. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)

1395 6205  Badrumskåp Italien, plast. Bredd: 69. Djup: 13 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)

1395 6583  Bägare silver, 6 st. Höjd: 4-11, ca 270 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)

1395 2071  Bägare silver, Elias Modin (1750-1790), Sundsvall. Höjd: 17 cm. Vikt: 360 g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)

1395 6485  Bankett/bänk Karl Johan. Längd: 132cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:41)

1395 6255  Bestick 24 delar, silver, Modell Olga, GH Hallberg. Längd: ca 21-25 cm, bruttovikt: ca 1870g, varav knivar 790g

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)

1395 6603  Bestick 48 delar, silver, Uppsala, 1974. Längd: 15-20 cm, Bruttovikt: 2200 g, varav knivar 1085 g.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)

1395 6741  Bestick 6+ 6+ 6, Lundtofte, Danmark. Längd: 17-21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 6096  Bestick diverse, silver, 7 delar. Vikt: ca 130g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:01)

1395 6591  Bestick silver, diverse. Vikt: ca 500 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)

1395 6604  Bestick silver, Udda, graverade. Vikt: ca 160g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)

1395 6732  Blandteknik 2 st, Peter Ojstersek (f. 1961), Sverige. Signerade, oramade lösa blad, 17x32 cm respektive 32x47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)

1395 5508  Blandteknik 3 st, Louis Del Pizzo. Signerad, daterad 53. Motivet: 17x13cm, bladets mått: 40x30cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:23)

1395 6469  Blandteknik Eniko, Signerad, komposition. Motivet: 40x28, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)

1395 6305  Blandteknik Japan. Fågel, Signerad. Ca 60x32cm, yttermått inklusive ram: 65x37cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)

1395 6309  Blandteknik Jörgen Waring (f. 1938), Danmark. Signerad, numrerad 99/147. Motivet: 44x52cm, yttermått inklusive ram: 51x60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)

1395 5229  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad William 1888, Tyskland. Motivet: 20x14, yttermått inklusive ram: 32x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)

1395 6730  Blandteknik Rolf Åkesson (1943-2013), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1983: Mixed media, collage. Yttermått inklusive ram: 22,5x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)

1395 6542  Bockbord Bemålat. Bredd: 110 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)

1395 6691  Bojan Kina, 1900-tal, dekor med drakar. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)

1395 6599  Bokhylleskåp 2 st, 1950-tal, teak. Bredd: 85 cm. Djup: 38 cm, höjd: 164 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)

1395 1021  Bokskåp 1800-talets mitt, Ryssland, mahogny. Bredd: 113. Djup: 40 cm. Höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)

1395 6564  Bord Louis XV-stil, Intarsia. Bredd: 55, djup: 52 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)

1395 5589  Bordsfotogenlampa höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)

1395 5472  Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)

1395 6161  Bordskanon Stavsjö Bruk, Trälavett. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)

1395 6644  Bordslampa Barockstil. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:16)

1395 6499  Bordslampa höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 6398  Bordslampa Industri. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6134  Bordslampa Keramik. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)

1395 6519  Bordslampa Kristall. Höjd: 687

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 6133  Bordslampa mässing, plåtskärm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:53)

1395 6498  Bordslampa mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)

1395 6024  Bordslampa mässing. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:46)

1395 6627  Bordslampfot Empirestil. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)

1395 6643  Bordslampfot fd fotogen. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)

1395 6708  Bordslampfot glas och mässing. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)

1395 6699  Bordslampfot grönpatinerad brons. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6270  Bordslampfot Kosta helkristall, underfång. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:17)

1395 6706  Bordslampfot Marmor/mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)

1395 6815  Bordslampfötter Ett par, keramik. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)

1395 6605  Bordslampfötter Ett par, Kristall, 1960/70-tal. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)

1395 6400  Bordslampor 2 st, Industri

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)

1395 6771  Bordslampor 2 st, stengods. Höjd: 23-37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)

1395 6712  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)

1395 6023  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)

1395 6324  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)

1395 6084  Bordslampor ett par, Putto. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:45)

1395 1044  Bordspendyl med glaskupa 1800-talets andra hälft, Japy Freres, France. Längd: 53. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)

1395 6291  Bordsplateau Metallsmidefabriken, Anderstorp, 35x15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)

1395 6577  Bordsslampfot Bronserad zink. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)

1395 6297  Bordsur Junghans, Tyskland, jugend. Trä / mässingsintarsia. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)

1395 6688  Brevhållare mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)

1395 6506  Bricka silver, Sterling, 23x31 cm, Vikt: ca 420 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)

1395 6722  Bricka & kalkar Silver 4 delar, Ungern. Höjd: 10-15cm. Längd: 34cm vikt: 500g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)

1395 6449  Brickbord Hällestad, ur IKEAs 1700-talsserie. Bredd: 75 cm, djup: 57 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:21)

1395 6440  Byrå Bemålad. Bredd: 78 cm. Djup: 38 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:23)

1395 6272  Byrå björk, 1940-tal. Bredd: 78 cm. Djup: 38 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)

1395 5259  Byrå omkring sekelskiftet 1900, bemålad. Bredd: 105, djup: 51 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)

1395 6283  Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 81 cm. Djup: 36 cm, höjd: 71 cm

1395 6657  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 62, djup: 34 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:26)

1395 6756  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 91. Djup: 49 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)

1395 2009  Cigarettetui silver, emaljdekor, bruttovikt: 89g. Längd: 7,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)

1395 6095  Cigarettetuier silver, 4 st, gravyrer. Längd: 8-14cm. Vikt: 510g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)

1395 2008  Cigarettfat 12 st, silver, 1925. Vikt: ca 180g. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)

1395 6784  Collier 18k guld, två-delat. Längd: 50cm, vikt: 25,6g

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)

1395 6152  Däckstolar med bricka, ett par, Brogrens, stämplade

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:03)

1395 6147  Dockskåpsmöbler parti diverse

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6646  Dosa med lock, Frankrike, Art Déco. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)

1395 6555  Dragspel miniatyr, med fodral. Längd: 28cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:43)

1395 2015  Efterrättsskedar 21 st, Jugend, AWA, silver, 1902. Längd: 14,348g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)

1395 6117  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Liggande modell, ej Signerad (tryckt signatur). Motivet: 19x12, yttermått inklusive ram: 31x24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)

1395 6263  Etsning Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Södermälarstrand" signerad, numrerad 23/275, daterad 1989. Motivet: 6,5x10,5 cm, yttermått inklusive ram: 17x21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)

1395 6394  Etsning William Health. Signerad. Motivet: 35x24cm, yttermått inklusive ram: 43x32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)

1395 5001  Etsningar 3 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 79/100,60/100 respektive 18/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)

1395 6247  Etsningar 3 st, Per-Olof Nilsson (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 14/100 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:58)

1395 6638  Etuier 3 st, silver. Längd: 5-9 cm, Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)

1395 6551  Fällbord Teak. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6668  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 40/75, "Ägget". Motivet: 30x24, yttermått inklusive ram: 61x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)

1395 5003  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 14/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)

1395 5004  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 18/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 6337  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 13/15, struts. Motivet: 11x17, yttermått inklusive ram: 32x32 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)

1395 6007  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 35/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6462  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 42/50, Pingvin. Motivet: 31x24, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)

1395 6467  Färglitografi 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 273/360, daterad 75. Motivet: 21x27, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)

1395 6466  Färglitografi 3 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 273/360, daterad 75. Motivet: 21x27, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:04)

1395 6669  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 208/225, Gröna Lund, bladets mått: 47x63, yttermått inklusive ram: 58x74 cm

1395 6328  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 190/260, daterad 1973, Tupp. Motivet: 74x60, yttermått inklusive ram: 90x75 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)

1395 6127  Färglitografi Björn Hedlund (f. 1932), Sverige. PT. Signerad, daterad -83, yttermått inklusive ram: 69x59cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)

1395 5544  Färglitografi Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), bladets mått: 47x57cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:18)

1395 6541  Färglitografi Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 245/270. Motivet: 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)

1395 5467  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 137/225. Motivet: 61x48, yttermått inklusive ram: 89x73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)

1395 5534  Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. "Livsvandrare". Signerad, numrerad 89/460, daterad -76,40x53, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:48)

1395 6459  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Stämpelsignerad, HC-upplaga (hors de commerce), yttermått inklusive ram: 50x54 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)

1395 5552  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 247/260, bladets mått: 39x26, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6437  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Fantasilandskap. Signerad, numrerad 71/385, daterad -82. Motivet: 65x48, yttermått inklusive ram: 83x64 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)

1395 6432  Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, numrerad 95/160, daterad 85, komposition. Motivet: 26x20cm, yttermått inklusive ram: 39x30cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)

1395 6734  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 16/30, daterad -86, bladets mått: 40x50, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)

1395 6259  Färglitografi Louis Bastin (1912-1979), Sverige. "Blå ballong". Signerad, numrerad 108/360, yttermått inklusive ram: 74x57 cm. Motiv 64x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 9002  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, AP-upplaga, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6178  Färglitografi Matsåke Bergström (f. 1948), Sverige. Fåglar i skog. Signerad, numrerad 211/360. Motivet: 36x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)

1395 6670  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 134/200. Motivet: 60x46, yttermått inklusive ram: 77x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)

1395 6766  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 230/350, daterad 1976. Motivet: 31x39cm, yttermått inklusive ram: 55x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:21)

1395 6322  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CJ, 1933. Motivet: 48x48cm, yttermått inklusive ram: 61x61cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)

1395 5583  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 201/210, bladets mått: 53x36cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:39)

1395 6439  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 245/360. Motivet: 65x46cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:30)

1395 6265  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 66/195, bladets mått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

1395 6464  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. 2 st, 260-350 upplaga. Signerad. Motivet: 31x43-33x45, yttermått inklusive ram: 46x56-52x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)

1395 6355  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 40/350, vinterträdgård. Motivet: 32x43cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:07)

1395 6812  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 37x28cm, yttermått inklusive ram: 57x46cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 6813  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 39x30cm, yttermått inklusive ram: 51x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)

1395 6042  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 67/260. Motivet: 33x45, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:06)

1395 5130  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 104/210. Motivet: 8x10cm, yttermått inklusive ram: 32x27cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 5469  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 256/260. Motivet: 62x52 cm, yttermått inklusive ram: 77x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)

1395 6465  Färglitografi Tore Palm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 10/250. Motivet: 23x21, yttermått inklusive ram: 38x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)

1395 6373  Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Signerad i trycket. Motivet: 46x35cm, yttermått inklusive ram: 64x50cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)

1395 6285  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 223/250, bladets mått: 45x60cm, yttermått inklusive ram: 50x70cm

1395 6237  Färglitografier 3 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerade, PT respektive daterade -85 och -86 och numrerade 1/11 och 1/90. Motivet: ca 21x14,5 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)

1395 6211  Färglitografier 3 st, Engelska jaktmotiv. Motivet: ca 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 43x49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)

1395 6009  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 69/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)

1395 6006  Färgserigrafi Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. "Old World Series". Signerad, numrerad 11/49, daterad 1979. Oramat löst blad. Bladets mått: 76x127 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)

1395 6584  Fat Genombruten dekor, silver. Längd: 22 cm. Vikt: ca 110 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 6414  Fat Rosenthal. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)

1395 6051  Fat på fot Sent 1800-tal, EP / Kristall, "Dixon, Sheffield". Höjd: 34 Dia: 28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:09)

1395 6750  Fåtölj + fotpall, Stressless Jazz, Klädd med svart skinn, delvis förkromade detaljer

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)

1395 6502  Fåtölj Alf Svensson, Bra Bohag, 1950/60-tal. Ställbar. Sitthöjd ca 44 cm. Bredd ca 69 cm, höjd 90-95 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)

1395 6492  Fåtölj Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Svart skinn

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)

1395 6759  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige, "Pernilla", Dux. Sadelgjord. Brännmärkt Bruno Mathsson Dux

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:42)

1395 6613  Fåtölj England, Läder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:17)

1395 6651  Fåtöljer 3 st, Rokokostil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:04)

1395 6532  Fåtöljer Björn Dahlström (f. 1957), Sverige. Ett par, svarta, David design.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)

1395 6755  Fåtöljer ett par, 1930-tal

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:18)

1395 6454  Fåtöljer ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", OPE-möbler. Rygg och sits med lösa dynor

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:02)

1395 6273  Fåtöljer Ett par, Louis XVI-stil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)

1395 6658  Fåtöljer ett par, Skinn

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:46)

1395 6410  Figurin Royal Copenhagen, Katt. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)

1395 6483  Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6257  Fisktallrikar 8 st, + fat, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 26 cm (tallrikarna)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6795  Fodral silver, 1800-tal. Längd: 12 cm. Vikt: 41g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6202  Fotpall 1800-tal. Längd: 33 cm. Djup: 27 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:58)

1395 6201  Fotpall 1800-tal. Längd: 38 cm. Djup: 23 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:13)

1395 6556  Fotpall Ihreborn. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)

1395 6422  Fotskrapa metall, nutida, 47x75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)

1395 5374  Fotstöd Ett par, "Komfort", 1940-/50-tal, björk. Längd: 51 cm, djup: 31 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:40)

1395 6135  Fragment Antik silke, Kashan, 86x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:15)

1395 6289  Gardin jugend, ca 68x257cm

1395 6104  Gjutjärn del till solur. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:13)

1395 6550  Gjutjärnssköld Tor, 69x51 cm

1395 6404  Glas + fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 32, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)

1395 6100  Glas 10st, Blått glas. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)

1395 6164  Glas 13 st, Ingegärd Råman, Orrefors. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)

1395 6787  Glas 30st. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6101  Glas 4 st, Iittala, blått glas. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)

1395 6513  Glas 8st. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:56)

1395 6799  Glasbilder omkring 1900, i ask

1395 6608  Glasservis 45 delar, ca, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 5-20 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)

1395 6609  Glasservis 60 delar, ca, Kosta, Diamant, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)

1395 6146  Glasservisdelar 16 delar, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. 9 + 4 + 2 + 1 st. Serien formgiven 1968. Höjd: 5-22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)

1395 6038  Glasservisdelar 36 delar, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 8-14 cm

1395 5316  Globlampa höjd: 50 cm, tullhuset stadsgården

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)

1395 5315  Globlampa höjd: 60 cm, Tullhuset Stadsgården

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)

1395 6544  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:07)

1395 6300  Golvlampa mässing, fagerhults belysning. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:36)

1395 6524  Golvlampa mässing, Falkenberg. Höjd: 170

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)

1395 6132  Golvlampa mässing, plåtskärm. Höjd: 130

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)

1395 6144  Golvlampa smide, justerbar höjd. Nutida. Höjd: ca 135 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)

1395 6751  Golvlampfötter 3 st. Höjd: 144

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:59)

1395 6060  Golvljusstake Smide, för 7-ljus. Höjd: 109

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:36)

1395 6121  Golvvas Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Paprika. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6557  Göteborgsstolar ett par, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:36)

1395 2026  Gräddkanna silver, 1841. Höjd: 15,5 cm. Vikt: 115g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)

1395 6726  Grafiska blad 2 st, Frankrike, erotiska, yttermått inklusive ram: 46x38 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)

1395 6433  Gravyr "Evening", efter Hogarth. Motivet: 49x37, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:12)

1395 6384  Gruvlykta mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)

1395 6108  Hallampa Blyglas, Tidigt 1900-tal. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)

1395 2086  Handspegel silver. Längd: 29cm, bruttovikt: 235g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)

1395 6481  Hängskåp Bemålad. Bredd: 45 cm. Djup: 18 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:05)

1395 6623  Hängskåp Ek. Bredd: 30, djup: 16 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)

1395 5136  Hänkelvas Keramik, Spanien. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:33)

1395 6396  Hänkelvaser 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 17-24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6560  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)

1395 6163  Kaffekanna Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)

1395 6049  Kaffekanna Skultuna, mässing. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)

1395 6606  Kaffekoppar + assietter, 25 delar, Bing & Grøndahl, Carl Larsson (1853-1919), Sverige.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)

1395 6520  Kaffekoppar 7 delar med fat

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:51)

1395 6160  Kaffeservis 22 delar, Blå Blom, Old Gustavsberg, 6 koppar med fat, 12 assietter, 3 kannor, 1 sockerskål

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:47)

1395 6788  Kaffeservis 27 delar, Rosenthal, med guldkant

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)

1395 6088  Kaffeservis Hackefors, 35 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)

1395 6474  Kaffeservis Hackefors, Vinranka, ca 40 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)

1395 6472  Kaffeservisdelar Rosenthal, Maria, ca 40 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)

1395 6680  Kaffeskedar silver, 12st, MEMA, 1958. Längd: 11cm, med etui. Vikt: ca 145 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)

1395 6052  Kakelugnsdekor omkring 1900, majolika, Mytologiskt motiv, 41x89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 6442  Kamferkista Längd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:13)

1395 6107  Kandelaber barockstil, 1800-tal, mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)

1395 6055  Kandelaber nysilver. Höjd: 55 cm

1395 6388  Kanna + Fat, Midsommar, Rörstrand. Diameter: 27, höjd: 16 cm

1395 6387  Kanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. II-sortering. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:48)

1395 6641  Kanna Tenn, Santesson, Stockholm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:14)

1395 6407  Kannor 5 st, diverse, 11-16 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)

1395 6029  Karaff Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)

1395 6298  Karaff Böhmen, med propp. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)

1395 6130  Karaffer ett par, Kristall. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:58)

1395 5021  Karaffer & pluntor 6 delar. Höjd: 14-30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)

1395 6228  Karmstol Rysk empire. Djup: 51 cm. Bredd: 60 cm. Höjd: 94 cm, sitthöjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:03)

1395 6090  Karmstolar 1 par + 1, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:34)

1395 6230  Karmstolar 2 st. Djup: 48 c. Bredd: ca 50 cm, höjd: 100 cm, sitthöjd: 45 cm 2 st stolar med rut

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)

1395 6515  Karmstolar 4 st, Lammhults möbler

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)

1395 6153  Karmstolar ett par, Karl Johanstil, sitthöjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)

1395 6302  Karta Bravnswyck Et Meydbvrg. Motivet: 38x49cm, yttermått inklusive ram: 49x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:55)

1395 6071  Kedja med hängen 18k guld. Längd: 19cm, vikt: 6,3g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6072  Klackringar 2 st, 18k guld, storlek: 17, med diameter 3x0,001ct. Vikt: 8,3g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)

1395 6141  Kobratelefon Ericofon/Cobra. Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige. Höjd: ca 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:37)

1395 6361  Kohud 220x240 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)

1395 6480  Kolonnskåp plåt, bemålad, Diameter: 34cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:20)

1395 6374  Konstglas 14 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad. Längd: 7-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)

1395 6168  Konstglas 2 st, Studio Åhus. Höjd: 4-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:33)

1395 6284  Konstglas 7 delar, glas, Gunilla Kihlgren. Höjd: 4-10cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6383  Konstglas 8 delar, Nido. Höjd: 10-19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)

1395 6021  Kopparstick 2 st, Le Bain & La Toilette. Motivet: 22x15cm, yttermått inklusive ram: 32x26cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:49)

1395 6312  Kopparstick 4 st, La Mode Illustrée. Motivet: 29x19-32x21cm, yttermått inklusive ram: 33x23-36x26cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)

1395 6311  Kopparstick 4 st, Stockholmsmotiv. Motivet: 16x23cm, yttermått inklusive ram: 30x37cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:43)

1395 6246  Kopparstick ett par, ca 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)

1395 6385  Kopparstick Jeune Joueurr D´instrument, 25x21cm, yttermått inklusive ram: 33x30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:42)

1395 6493  Kräfttallrikar 7st, Hackefors. Diameter: 25cm. Längd: 26cm, + 1 såssnipa

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:45)

1395 6390  Kruka med fat. Längd: 44, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)

1395 6056  Kryddburkar 2 + 5 st, Arabia. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6810  Kryddset Nysilver/glas, 5 delar. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:31)

1395 6749  Lampbord Ett par, mässing och glas, diameter: 46, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)

1395 5611  Lampbord Gustaviansk stil. Linoleumlattor, Bredd: 63 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6554  Lampbord Louis XVI-stil, Gallerkant. Diameter: 40. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)

1395 6654  Lampbord med stenskiva. Bredd: 56, djup: 34 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)

1395 6779  Lampetter ett par, mässing, A Karlström, 192/30-tal. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)

1395 6327  Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 7/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)

1395 6313  Litografi Peter Arnesson (f. 1957), Sverige. Signerad, daterad -06. Bladets mått: 64x38cm, yttermått inklusive ram: 81x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)

1395 6529  Litografi Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, numrerad 7/75, daterad -79, fåglar. Motivet: 50x40, yttermått inklusive ram: 65x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)

1395 3004  Litografi Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 16/50, oramat löst blad, 70x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:42)

1395 6470  Litografier 2 st, Marina, yttermått inklusive ram: 29x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)

1395 6817  Litografier 2 st. Signerade, Riddarhuset. Motivet: 25x38cm, yttermått inklusive ram: 44x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)

1395 6601  Ljuskrona rokokostil, lövformade prismor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:30)

1395 6143  Ljusstakar 2 st, nysilver. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)

1395 6501  Ljusstakar 3 st + klocka, Englesson, Cylinder 2000. Höjd: 7-18 cm

1395 6624  Ljusstakar ett par, Barock. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)

1395 6628  Ljusstakar ett par, Barockstil. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:57)

1395 6022  Ljusstakar Ett par, keramik/mässing. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:30)

1395 6199  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)

1395 5387  Ljusstakar Ett par, omkring 1900-tal, metall. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)

1395 6639  Ljusstakar ett par, Porslin, 1800-tal. Höjd: 28 cm

1395 2010  Ljusstakar ett par, silver, 1965. Höjd: 8 cm, bruttovikt: 270g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)

1395 2027  Ljusstakar ett par, silver, MGAB, 1955. Höjd: 15,5 vm, bruttovikt: 485g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)

1395 2069  Ljusstakar ett par, silver, Reed&Barton. Höjd: 11 cm, bruttovikt: 417g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 6500  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 17 cm, Bruttovikt: 690 g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:51)

1395 6690  Ljusstakar ett par, Skultuna, Pierre Forssell. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 6633  Ljusstakar ett par, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)

1395 6619  Ljusstakar ett par. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 5322  Ljusstakar tenn, 1834, kolonn. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6648  Ljusstakar Tenn, Santesson, Stockholm. Höjd: 14 cm

1395 6538  Ljusstake mässing, teleskop, "Margareta-staken", 1900-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:10)

1395 2091  Ljusstake silver, W A Bolin, 1954. Höjd: 15, graverad, vikt: 220g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:59)

1395 2030  Ljusstake silver. Höjd: 13,5, ca 250 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:43)

1395 6085  Lockurna Kina. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)

1395 6791  Manschettknappar 18k guld, Ett par, monogramgravyr. Längd: 2cm, vikt: 8,2g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)

1395 6118  Manschettknappar Ett par, Silver / sten, Borgila, Stockholm, 1975, Vikt: 20 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)

1395 6705  Matbord Heltborg Möbler, Danmark. Jakaranda (citestillstånd medföljer). Diameter: 130cm. Höjd: 72cm. 2 st, iläggsskivor a 50cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)

1395 6450  Matsalsgrupp 6 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 115cm, höjd: 73,1st iläggsskiva, 45cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)

1395 5227  Matsalsgrupp 7 delar, sengustaviansk stil. Bord + 6 stolar. Längd: 140. Djup: 100 cm, höjd: 72,2 ilägg a 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:31)

1395 5434  Matsalsgrupp 9 delar, Bord + 6 stolar + 1 par karmstolar. Längd: 133. Djup: 98 cm, höjd: 77 + 2 iläggx44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)

1395 5520  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, bord + 8 st stolar. Diameter: 110. Höjd: 74, ilägg 4 st a 35cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:39)

1395 6348  Matsalsgrupp 9 delar. Längd: 148 cm. Djup: 94 cm, höjd: 71 cm, 2st iläggsskivor, 2x45cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)

1395 6562  Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bord + 8 stolar. Längd: 165+ 2x67, djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)

1395 6352  Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vaggeryd, 7 delar, Bord + 5 stolar+ 2 karmstolar. Diameter: 115, höjd: 75 + 2 iläggx55 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:22)

1395 5521  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 104, djup: 40 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)

1395 6489  Matservis Rosenthal, ca 70 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:30)

1395 6256  Matservisdelar 18 delar, Masons, England, "Masons game birds". 14 st tallrikar, 3 st uppläggningsfat, 1 såssnipa. Diameter: 26 cm (tallrikarna)

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:56)

1395 5405  Matservisdelar 20 del ca, Mignon, Gefle

1395 6719  Matservisdelar 24 delar, Arabia, "Arctica. Diameter: 16,5-26cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)

1395 6378  Matservisdelar 36 delar. Diameter: 19-24cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)

1395 6610  Matservisdelar 55 delar, ca, Karlskrona, "Modell Eva"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)

1395 6679  Matservisdelar ca 35 delar, Tyskland

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)

1395 6714  Matta 107x189 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)

1395 6767  Matta Gabbeh, 207x288 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)

1395 6213  Matta Gabbeh, 96x193 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:07)

1395 6145  Matta gallerimodell, ca 290x77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:44)

1395 6258  Matta Kina Baotou, 150x188cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)

1395 6521  Matta Kina, 61x118 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:12)

1395 6364  Matta orientalisk, 100x204 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)

1395 6794  Matta orientalisk, 128x207 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)

1395 6796  Matta Orientalisk, 140x210 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 6752  Matta orientalisk, 151x270 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:12)

1395 6797  Matta Orientalisk, 156x250 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)

1395 5142  Matta Orientalisk, 160x250 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:54)

1395 6567  Matta orientalisk, 164x285 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)

1395 6366  Matta orientalisk, 85x135 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6569  Matta orientalisk, 90x177 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)

1395 6570  Matta orientalisk, 92x182 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:33)

1395 6733  Matta Orientalisk, 97x112cm

1395 5306  Matta orientalisk, Bochara, 118x162cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)

1395 6713  Matta orientalisk, Bochara, 121x190 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)

1395 6559  Matta orientalisk, Galleri, 71x273 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)

1395 5596  Matta orientalisk, Galleri, 79x382 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6359  Matta orientalisk, Galleri, 80x280, Abadeh

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)

1395 5592  Matta orientalisk, Husseinabad, 148x210 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:30)

1395 6765  Matta orientalisk, Indomir, 244x323 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:02)

1395 6561  Matta Orientalisk, Kelim, 83x295cm

1395 6227  Matta orientalisk, Kerman, 83x153 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:05)

1395 6226  Matta orientalisk, Persisk, 130x202 cm

1395 6137  Mattböcker 21st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)

1395 6793  Medalj 18k guld, Gustaf Adolf, För nit och redlighet, gravyr. Diameter: 30mm, bruttovikt: 16g. Med etui.

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)

1395 2092  Mockaskedar 12 st, silver, WA Bolin. Vikt: ca 120g. Längd: 8,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)

1395 6597  Nattygsbord ett par, furu. Bredd: 50 cm. Djup: 45 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:21)

1395 6354  Ölglas 6 st, 1950-tal. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6764  Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Fors. Ej signerad. Olja på duk, 62x82, yttermått inklusive ram: 84x106 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:53)

1395 6316  Oljemålning A Wernerberg. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 44x64cm, yttermått inklusive ram: 57x77cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:36)

1395 5261  Oljemålning A. Artimo. Signerad. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 54x62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:37)

1395 6346  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. "På Söder". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x51 cm

1395 6331  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)

1395 5599  Oljemålning Alfred Collin (1880-1944), Signerad, daterad 1924, vattenfall. Olja på duk, 70x100, yttermått inklusive ram: 82x113 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:00)

1395 6463  Oljemålning Anund Emanuel (1859-1941), Sverige. Sandhammar. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)

1395 6260  Oljemålning Arnold Bunge (f. 1949), Sverige. "Skiljas". Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 66x83 cm "Skiljas" 1981

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)

1395 4404  Oljemålning Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Landskap. Monogramsignerad. Olja på duk, 47x55cm, yttermått inklusive ram: 50x59cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:51)

1395 6341  Oljemålning Bennet Edh (1944-2020), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -82. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:39)

1395 6286  Oljemålning Bert Jonsson. Signerad, daterad 84, landskap. Olja på duk, 49x74cm, yttermått inklusive ram: 60x84cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:30)

1395 6528  Oljemålning Bunch, Kvinnor. Signerad, daterad 2012,29x29. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)

1395 6332  Oljemålning C Bigner, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:16)

1395 6245  Oljemålning Crafoord. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 60x85 cm, yttermått inklusive ram: 62x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)

1395 6737  Oljemålning Dirk Larsen (f. 1951), Danmark. "The cleaners cleaner". Signerad, daterad 1999. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)

1395 6471  Oljemålning Edward Norton Ward, Signerad, kust. Olja på pannå, 15x19, yttermått inklusive ram: 24x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)

1395 1037  Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Stilleben med ljusstake, Signerad. Olja på pannå, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)

1395 5336  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -36. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 100x85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:00)

1395 6128  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad. Olja på duk, 29x99cm, yttermått inklusive ram: 32x103cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:41)

1395 6086  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 73x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:51)

1395 6677  Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Vid Testebroån". Signerad. Olja på duk, 30x53 cm, yttermått inklusive ram: 31x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 6177  Oljemålning Evert Fransson (1920-1987), Sverige. Signerad. Olja på duk, 36x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:01)

1395 5006  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Green bowl". Signerad. Olja på papper, ca 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)

1395 6091  Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 69x97 cm, yttermått inklusive ram: 78x106 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:02)

1395 5493  Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Ej signerad, båthamn. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 36x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)

1395 5492  Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Ej signerad. Olja på pannå, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 29x37cm

1395 5491  Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Signerad, strand. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 35x43cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)

1395 5381  Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Eka vid brygga. Signerad, numrerad 1937. Olja på pannå, daterad 37x44, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)

1395 6415  Oljemålning H Heijer. Signerad, landskap. Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 70x81cm

1395 6421  Oljemålning Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 81x64cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)

1395 6782  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 88. Olja på pannå, 16x15, yttermått inklusive ram: 23x21 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)

1395 5459  Oljemålning HG Carlström. Signerad. Olja på pannå, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 22x27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:00)

1395 6334  Oljemålning Hjalmar Olsson (1886-1966), Sverige. Kornhamnstorg, Stockholm. Signerad, daterad 1912. Olja på duk på pannå, 41x33 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)

1395 6129  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 50. Olja på duk, 45x69cm, yttermått inklusive ram: 62x85cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)

1395 4319  Oljemålning Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. "Nattens ljus". Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 25x36, yttermått inklusive ram: 38x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)

1395 6251  Oljemålning Jonas Netterberg (f. 1948), Sverige. Signerad 2004, yttermått inklusive ram: ca 18x13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:50)

1395 6077  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, tillskriven, Kvinnoporträtt. Olja på pannå, 31x49 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:02)

1395 6079  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Signerad, daterad 1935, Mansporträtt. Olja på duk, 66x55, yttermått inklusive ram: 82x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 6076  Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Signerad, mansporträtt. Olja på duk, 42x39 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)

1395 6347  Oljemålning Joseph Duncan, Signerad, "Petit Centrale", Paris 1968. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

1395 6344  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Sträckande fåglar. Signerad. Olja på duk, 38x58 cm, yttermått inklusive ram: 55x76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:07)

1395 5019  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "Kolbåt i Hammarbyhamnen". Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)

1395 6618  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -40. Olja på pannå, 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 21x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)

1395 6667  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)

1395 4317  Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, flicka. Olja på pannå, 55x45cm, yttermått inklusive ram: 72x62cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)

1395 6151  Oljemålning Mateo Tito. Sydländskt stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 73x100 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)

1395 5600  Oljemålning Nils Hübinette. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, barnporträtt, 68x52, yttermått inklusive ram: 79x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)

1395 6617  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Ruin. Olja på duk, 18x23, yttermått inklusive ram: 23x28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:12)

1395 6694  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Signerad Pericoli. Duk på pannå, 47x33, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)

1395 6116  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad, daterad -66. Olja på pannå, 50x41, yttermått inklusive ram: 54x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)

1395 6335  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, K M 1923, duk på pannå, 31x19, yttermått inklusive ram: 35x22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)

1395 4181  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad (Dadashi), Persisk marknad. Olja på duk, 78x118, yttermått inklusive ram: 90x130 cm

1395 6266  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hallenström, daterad 1948. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:45)

1395 5543  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Lindholm. Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 68x84 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)

1395 6460  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Grundsund. Olja på duk, 45x60, yttermått inklusive ram: 50x66 cm

1395 6287  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 79, stilleben. Olja på duk, 58x47cm, yttermått inklusive ram: 67x56cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:13)

1395 6288  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ahrens, 56, komposition. Olja på duk, 73x53cm, yttermått inklusive ram: 81x62cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:57)

1395 6080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, ålandskap. Olja på duk, 98x71, yttermått inklusive ram: 110x84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)

1395 6126  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hedland, Gamla Stan. Olja på pannå, 31x38cm, yttermått inklusive ram: 40x48cm

1395 6514  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på duk, 50x70cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)

1395 6087  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Medelhavskust. Olja på duk, 49x60, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)

1395 6770  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 48x60cm, yttermått inklusive ram: 63x74cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)

1395 6675  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 39x29, yttermått inklusive ram: 55x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:39)

1395 6345  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad OL. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)

1395 1009  Oljemålning Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 61x46 cm, yttermått inklusive ram: 83x68 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)

1395 6545  Oljemålning Paul Riesser (1957-2014), Sverige. Signerad, daterad 82. Olja på duk, 65x80, yttermått inklusive ram: 67x82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:37)

1395 6125  Oljemålning Smith, interiör. Signerad. Olja på pannå, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 35x40cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:55)

1395 5396  Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige, tillskriven. Fäbod. Ej signerad. Olja på duk, 53x63, yttermått inklusive ram: 66x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)

1395 5192  Oljemålning Tommy Jansson. Signerad, stilleben. Olja på duk, 32x26cm, yttermått inklusive ram: 44x39cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6516  Oljemålning Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Flicka, Olja på duk, 41x34cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm

1395 6371  Oljemålning Waldemar Puy. Signerad, naken modell. Olja på pannå, 62x49cm, yttermått inklusive ram: 77x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)

1395 6769  Oljemålning Woldemar Tank (1903-1997), Sverige. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 53x61cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)

1395 6180  Oljemålningar 2 st, Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Motiv Gotland. Signerad. Olja på pannå, 38x46 cm, oramade

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)

1395 6678  Oljemålningar 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Bland annat Självporträtt. Signerad. Olja på duk, 20x24-38x46 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6330  Oljemålningar 3 st, G Lemón, Signerad, landskap. Olja på pannå, 14x24, yttermått inklusive ram: 22x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)

1395 6111  Optikerlåda Med linser

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 6074  Örhängen 18k guld, Två par. Vikt: 2,6g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)

1395 6299  Ostrontallrikar 18st. Diameter: 24-25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:16)

1395 6537  Pall furu. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)

1395 6183  Pall Porslin, Kina, nutida. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)

1395 5147  Pappersställ 1920-tal, keramik, Monogramsignerad AS, 34, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)

1395 6083  Paraplyställ Metall, bemålat. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)

1395 6189  Parti koppar 2 delar. Längd: 25-48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)

1395 6620  Parti koppar 5 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:07)

1395 6377  Parti linne Dukar/handdukar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)

1395 6376  Parti linne Dukar/servetter

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:05)

1395 6240  Parti porslin 3 delar, Kina

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:06)

1395 6689  Parti silver 16 delar, silver. Längd: 11-23cm, vikt: 380g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)

1395 6589  Parti silver 5 delar, bland annat servetthållare, ca 480 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)

1395 6150  Pasteller Tage Björk (1909-1980), Sverige. 2 st. Abstrakt komposition. Signerad, daterad -50,21x16,5 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:00)

1395 6523  Piedestal Konstmaterial. Längd: 23, djup: 23 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6320  Piedestal Med stenskiva. Längd: 25 cm. Djup: 25 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:33)

1395 6655  Piedestal omkring 1900. Höjd: 101

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)

1395 6621  Pigtittare mahogny, 1800-tal. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:09)

1395 6243  Pipor 3 st, med silvermontering, 1800-tal. Längd: 30-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 6635  Pluntor 2 st. Höjd: 18-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)

1395 6034  Pluntor 4 st, Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 11-19 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)

1395 6593  Pokal silver, 1916, Höjd: 22 cm. Vikt: ca 330 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)

1395 6684  Pokal silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1949. Höjd: 10cm, vikt: 110g.

1395 6191  Porslin 3 delar, porslin, nutida. Höjd: 3-12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)

1395 6067  Prakturna omkring 1900, Rörstrand, majolika. Höjd: 49, djup: 24 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:26)

1395 6175  Puff höjd: 41 cm. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:58)

1395 2040  Ragusked silver, Hamburg, 1800-tal. Längd: 27 cm. Vikt: 97 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:53)

1395 6431  Ram ramens innermått: 53x40cm, yttermått inklusive ram: 64x51cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6530  Remmare 8st, Grönt glas. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:30)

1395 6801  Ring 23 k, 1922. Vikt: 5,5 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)

1395 6070  Ringar 2 st, 18k guld, gravyrer, stl: 17-20. Vikt: 4,7g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6073  Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 17, med vit sten. Vikt: 5,7g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)

1395 6792  Ringar med hänge 18k guld, bruttovikt: 17,5g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:56)

1395 6343  Rökbord Koppar. Diameter: 59cm, höjd: 60cm

1395 6162  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005). Signerad IS. Ca 163x230 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:49)

1395 6510  Röllakan Märkt AMB, 81x165 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)

1395 6156  Röllakan osignerad, ca 200x300

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:34)

1395 6585  Salladsbestick + tårtspade, silver, Norge. Längd: 24-26 cm. Vikt: ca 200g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)

1395 6762  Salongsbord diameter: 77 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:51)

1395 2022  Salt & papperkar Efva Attling, silver, 3 delar, nettovikt: 69g silver. Längd: 5,5 cm. Djup: 5,5 cm, höjd: 0,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)

1395 6295  Salt och pepparkvarn Richard Nissen, Bodum, Danmark. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)

1395 2029  Salt/pepparkar 4 st, silver, Birmingham. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 111g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)

1395 2035  Saltkar 2 st, Silver med glasinsats + 2 skedar. Längd: 6 cm, nettovikt: 51 g silver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)

1395 6802  Saltkar diverse, 6 delar, silver. Höjd: 3-5 cm, bruttovikt ca 200 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:46)

1395 6774  Schäslong Intarsia. Längd: 170

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)

1395 6773  Schatull Längd: 100 cm. Djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel

1395 5302  Sekretär 1800-tal. Bredd: 105, djup: 50 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)

1395 6660  Sekretär England, Intarsia. Bredd: 51, djup: 44 cm, höjd: 98 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)

1395 5345  Sekretär Längd: 102 cm. Djup: 48 cm, höjd: 103 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:14)

1395 5530  Sekretär Längd: 104 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)

1395 5300  Sekretär Längd: 96 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)

1395 6356  Sekretär mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 101 cm, nyckel

1395 6252  Serigrafier 6 st, Olivier Herdiès (1906-1993), Sverige. Signerad, 125-upplaga, daterade 1958. Lösa blad i mapp. Bladets mått: 65x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:03)

1395 6027  Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 63 cm. Djup: 42 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)

1395 5343  Serveringsvagn Teak, svängbart, 75x40+ 2x19 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)

1395 6717  Servisdelar Villery&Boch, 29 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:43)

1395 6704  Shaker Alessi, Luigi Massoni/Carlo Mazzeri. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)

1395 6807  Shaker Nysilver, 20-tal. Höjd: 23cm

1395 6444  Sideboard Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården. Bemålat, Längd: 150 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)

1395 6653  Sideboard England, Idegran. Längd: 68, djup: 33 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:37)

1395 6775  Sideboard Gustaviansk stil, med hängare. Längd: 164. Djup: 59 cm, höjd: 96-127

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:16)

1395 6716  Sideboard Skaraborgs Möbelindustri, Tibro. Jakaranda (citestillstånd medföljer), 1950-tal. Längd: 215 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6112  Signallampa Marin, + stativ, J A Maurer, USA

1395 6103  Silverskrin Gravyr. Längd: 11c. Vikt: 253,2g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)

1395 6710  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Fiskare. Höjd: 18cm, diameter: 17cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:00)

1395 6099  Skål Kina. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 6476  Skål Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Diameter: 26, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6062  Skål Kristall, omkring 1900, diameter

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)

1395 6546  Skål Liisa Hallamaa (1925-2008), Finland. Arabia. Diameter: 15cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)

1395 6582  Skål silver, T Kullander, 1940. Längd: 22, höjd: 85 cm, ca 270 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)

1395 6393  Skål Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Diameter: 14,5, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)

1395 6391  Skål & fat glas. Höjd: 12cm, diameter: 21cm

1395 6030  Skålar + vaser, 9 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 9-21 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)

1395 6723  Skålar 2 st, Bland annat Erik Höglund, Kosta. Diameter: 16-21cm, höjd: 11-14cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)

1395 6102  Skålar 6 st, Iittala. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)

1395 6365  Skålfat porslin. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)

1395 6399  Skålfat Royal Copenhagen, Ellen Malmer. Diameter: 17cm

1395 5401  Skålfat stengods, Drejargruppen, 1973, Rörstrand. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:06)

1395 6758  Skänk bemålad. Bredd: 94, djup: 46 cm, höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:03)

1395 1038  Skåp Allmoge, "1720", delvis originalmålning. Bredd: 116, djup: 48 cm, höjd: 198 cm, nyckel

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)

1395 6452  Skåp Asien. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)

1395 6573  Skåp B Mogensen, Öresund, Ek. Bredd: 135, djup: 46 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:33)

1395 6446  Skåp Kina, bemålat, 1900-tal. Bredd: 75, djup: 42 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6587  Skedar diverse, silver, 19 delar. Vikt: ca 370 g

1395 6592  Skedar silver, diverse. Vikt: ca 500 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:56)

1395 6301  Skeppsklocka mässing. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)

1395 6159  Skeppsur mässing. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)

1395 6220  Skolkarta "Afrika i bilder", Norstedt & Söner, 130x156 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)

1395 6204  Skomakarlampor ett par. Diameter: 28 cm, höjd: ca 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)

1395 6632  Skrin Allmoge, 1800-tal. Längd: 34, djup: 20 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)

1395 6642  Skrin silver, K Anderson, 1916. Längd: 12 cm, Vikt: ca 370 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)

1395 6552  Skrivbord England. Bredd: 122, djup: 61 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)

1395 6549  Skrivbordsstol

1395 6212  Skrivställ Nils Lundström, Rörstrand, fajans, rokokostil. Längd: 27 cm. Djup: 17 cm, höjd: 9 cm

1395 6293  Skrivställ Plexiglas, Gazzini, 1960-tal, Italien. Längd: 22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)

1395 6681  Skulptur Afrikana. Höjd: 123

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)

1395 1024  Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. Fågel, glaserad stengodslera. Signerad. Höjd: 22cm. Längd: 28cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)

1395 6435  Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Signerad. Järn. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)

1395 6167  Skulptur Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Kosta, ansikte, träsockel. Höjd: ca 18 cm

1395 6687  Skulptur Brons på marmorsockel, Signerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)

1395 6580  Skulptur brons, efter antiken. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)

1395 6685  Skulptur Christian Rundquist, tillskriven. Brons. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)

1395 1043  Skulptur Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. I samarbete med Bris, "Änder med händer", Ringmärkt 576/1500, Fällbara ben, Tyg / gummi. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:35)

1395 6043  Skulptur Fiskare. Brons. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)

1395 6477  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)

1395 6420  Skulptur Häst, metall. Nutida, Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)

1395 6419  Skulptur häst, metall. Nutida, Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)

1395 5577  Skulptur Hund, Sovjetunionen USSR, porslin. Längd: 30, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)

1395 6223  Skulptur Kallbrons, Pojken med stickan. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)

1395 6196  Skulptur Kanevad, 1976, järn. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)

1395 6482  Skulptur Margareta Lewkowicz (f. 1958), Sverige. Häst. Längd: 25 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:20)

1395 6222  Skulptur metall, Asien. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:48)

1395 6682  Skulptur Metall. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:39)

1395 6136  Skulptur Modell äldre, Afrika, med träsockel. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 5139  Skulptur Oidentifierad konstnär. Patinerad Brons, Dansande kvinna, ej signerad. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)

1395 6686  Skulptur Patinerad metall, Häst. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)

1395 6386  Skulptur Per Hammarström, Päron. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)

1395 6615  Skulptur Signerad, Geometrisk komposition, Metall. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)

1395 6033  Skulptur Tiger. Höjd: 87cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 6198  Skulptur i glas ansikte, Johansfors Glasbruk. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:16)

1395 6166  Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm, bredd: 12 cm, djup: 8 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:04)

1395 6197  Skulptur i glas signerad G Kralli. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:49)

1395 6044  Skulpturer 3 st, Edward Lindahl (1907-1986), Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, ugglor. Höjd: 4,5-6,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)

1395 5135  Skulpturer Ett par, Glas, Hästar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)

1395 6804  Smyckesgarnityr Christian Dior, Halsband + örhängen, i etui

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:31)

1395 6281  Snapsglas 14st. Höjd: 8cm

1395 6353  Snapsglas 6 st, Orrefors, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:13)

1395 6451  Snurrfåtölj Sam Larsson, snurrfåtölj "Mona Roto", för Dux, skinn

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:33)

1395 6254  Sockerruska + salt- & pepparkar, silver, 3 delar. Höjd: 12-20 cm, vikt: 398g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:36)

1395 6808  Sockerskål silver, Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1919. Höjd: 13cm, vikt: 350g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:09)

1395 6595  Soffa + fåtölj, Howardstil. Nutida. Bredd: 85 cm (fåtöljen) respektive 196 cm (soffan). Djup: 98 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 6326  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 185 ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)

1395 6811  Soffa Längd: 126cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)

1395 6438  Soffa nutida. Längd: 196

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)

1395 6448  Soffa rokokostil, 1920-tal, omklädd. Längd: 135

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)

1395 6747  Soffa Skinn, "Möbel art". Längd: 170

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)

1395 6748  Soffa Skinn, "Möbel art". Längd: 170

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:58)

1395 6659  Soffbord 1920-tal. Diameter: 82, höjd: 58 cm

1395 6548  Soffbord Cervex. Diameter: 48cm, höjd: 41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)

1395 6455  Soffbord England. Bredd: 133, djup: 88 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)

1395 6441  Soffbord Johannes Andersen, 1960-tal. Utdragbara skivor. Jakaranda (citesintyg medföljer), utdragsskivor med skiva av bakelit. Bredd 160 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)

1395 6123  Soffbord Trä, Design: Marc Neagle, Österlen, Signerad. Bredd: 140. Djup: 37 cm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6268  Solstolar ett par, träram, sits i tyg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)

1395 2036  Soppslev + strösockersked, silver, 1800-tal, träskaft. Längd: 19-25 cm, bruttovikt: 112g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)

1395 2039  Soppslev silver (800), 1800-tal. Österrike, Längd: 33, vikt: 250 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)

1395 6473  Soppterrin Rörstrand, "Svala". Diameter: 27, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)

1395 6194  Sparrisfat 2 delar, Rörstrand, omkring 1900. Längd: 24-32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)

1395 6497  Sparrisfat 6 st. Längd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:59)

1395 6310  Spegel 171x67cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)

1395 6616  Spegel 1800-tal, 65x31 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:03)

1395 6207  Spegel 1800-tal, Förgylld, 120x70 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)

1395 6525  Spegel 1890-tal, 70x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)

1395 6776  Spegel 48x48, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)

1395 6772  Spegel 52x28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)

1395 6336  Spegel 84x65cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)

1395 6536  Spegel 98x46cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:24)

1395 6760  Spegel Blyglas, 116x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)

1395 6777  Spegel Funkis, 84x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 6443  Spegel Gustaviansk stil, 58x41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:42)

1395 6408  Spegel Gustaviansk stil, 83x60cm

1395 6434  Spegel Gustaviansk stil, oval, 85x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:09)

1395 6458  Spegel Nyrokoko, 107x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:18)

1395 5307  Spegel Nyrokoko, 97x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:12)

1395 6698  Spegel Valnöt, diameter: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6805  Spegellampetter Ett par, gustaviansk stil, porslin och mässing. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)

1395 6372  Spelbord Sengustavianskt, mahogny. Diameter: 95, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:16)

1395 6149  Staffli nutida

1395 6540  Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)

1395 5372  Stolar 4 st, 1940-/50-tal, Björk

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)

1395 6158  Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vapensmeden, brännstämplad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)

1395 1039  Stolar 4 st, David Rosén, Stomme av teakbetsad bok. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)

1395 6798  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 5422  Stolar 4 st, Intarsia

1395 5338  Stolar 4 st, Karl Johan, mahohgny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:02)

1395 4221  Stolar 6 st, Nyrokoko, Alm, Danmark

1395 5309  Stolar 8 st, Karl Johanstil, björk

1395 6279  Stolar Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:26)

1395 5525  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)

1395 6661  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:31)

1395 6558  Strykjärnsugn + 23 strykjärn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:37)

1395 5334  Sybord nyrokoko, alm, pelarfot. Bredd: 47 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)

1395 6109  Syltkrukor 3 st, Rörstrand och Gustavsberg, keramik, Höjd: 11 - 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)

1395 6568  Taburett petit pointsklädsel. Längd: 61, djup: 47 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)

1395 5415  Taburett Rokokostil, 48x48x34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)

1395 6457  Taburetter ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:30)

1395 1040  Takarmatur "Caravaggio P3", design: Cecilie Manz, Fritz Hansen. Skärm i vitlackerad aluminium. Höjd: 53cm

1395 6318  Takarmatur 1920-tal. Diameter: 33,5cm

1395 6600  Takarmatur frostat glas. Höjd: ca 44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)

1395 5605  Takarmatur glasskärmar. Höjd: 72 cm

1395 6697  Takarmatur Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. "liv" för Örsjö. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)

1395 6338  Takarmatur Krom/glaskupor. Diameter: 70. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)

1395 6031  Takarmatur Mässing och glas. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:02)

1395 6522  Takarmatur mässing, prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)

1395 6563  Takarmatur mässing. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:18)

1395 5385  Takarmatur Orrefors. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)

1395 6025  Takarmaturer 2 st, glas och mässing. Diameter: 23-25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)

1395 6188  Tallrikar + assietter, 16 st, Italien, fajans, 8 st tallrikar + 8 st assietter. Diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:00)

1395 6192  Tallrikar 10 st, blomsterdekor, benporslin, England. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:06)

1395 6576  Tallrikar 12st, Villeroy & Boch, Jardin D´Alsace Village. Diameter: 21-26cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:00)

1395 6512  Tallrikar 14st, Kronärtskocka. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)

1395 6789  Tallrikar 6 st, kronärtskocka, Tyskland. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)

1395 6494  Tallrikar 9st, glas. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)

1395 6518  Tallrikar Gustavsberg. Diameter: 20-34cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:54)

1395 6363  Tallrikar & skålar 17 delar, Portugal, gult, porslin. Diameter: 16-27cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)

1395 2083  Tårtspade silver (800), Tyskland. Längd: 27 cm. Vikt: 93g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:57)

1395 5553  Tavla Asien, relief, dekor med drake, yttermått inklusive ram: 58x127 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:36)

1395 6403  Tavla England, "breaking Cover", jaktmotiv. Motivet: 30x40cm, yttermått inklusive ram: 60x66cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:54)

1395 6061  Tavla fisk, metall, "Perca", yttermått inklusive ram: 41x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:32)

1395 6405  Tavlor 2 st, Stockholmsmotiv. Motivet: 36x54cm, yttermått inklusive ram: 50x66cm

1395 6389  Tavlor 4 st, Efter J harris, England, Jakt, yttermått inklusive ram: 38x53cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)

1395 6809  Teburk silver, Danmark, 1908. Höjd: 14cm, vikt: 224g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)

1395 5371  Teckning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Diptyk, Signerad, en bild sign och daterad 1903. 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)

1395 6203  Tekanna + 2 st tekoppar, 3 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods

1395 6392  Tennfat 4 st, 1700-/1800-tal. Diameter: 21-40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)

1395 6142  Termos Alfi. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)

1395 6122  Terrin Gustavsberg. Längd: 33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:16)

1395 2089  Teservis 3 delar, silver, Birmingham, England, bruttovikt: ca 700g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)

1395 6695  Textiltavla Oidentifierad konstnär. Signerad Lars, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)

1395 6379  Tillbringare Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)

1395 6495  Tobaksburk Gjutjärn. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)

1395 6625  Toiletteset 3 delar, Glas med silverlock. Längd: 8-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)

1395 6417  Trädgårdsskulptur Hare, metall. Nutida, Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:08)

1395 6418  Trädgårdsskulptur Hund, metall. Nutida, Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)

1395 6426  Trädgårdsurnor Ett par, Järn, nutida, Dekor med lejonhuvud, diameter: 40, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)

1395 6428  Trädgårdsurnor Ett par, Järn, nutida, diameter: 35, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)

1395 6423  Trädgårdsurnor Ett par, järn, nutida, diameter: 41, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:44)

1395 6430  Trädgårdsurnor Ett par, Järn, nutida. Höjd: 54, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)

1395 6416  Trädgårdsurnor Ett par, nutida, Järn. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 6429  Trädgårdsurnor Ett par, på sockel, järn, nutida. Höjd: 51, diameter: 30 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)

1395 6566  Trälåda Längd: 53cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:08)

1395 6026  Träskulpturer 3 st, Pinocchio, varav en sparbössa. Höjd: 29-60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)

1395 6664  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Lykttändare. Signerad, daterad 1917. Träsnitt, ca 27x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)

1395 6225  Tryck "Johannes Döparen", ramens innermått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 ´cm

1395 6131  Tryck 4 st, Djurmotiv, yttermått inklusive ram: 33x40-38x47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:28)

1395 6020  Tuschteckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Motivet: 38x59cm, yttermått inklusive ram: 59x79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)

1395 6611  Tvättset 3 delar, Gefle. Diameter: 32, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)

1395 6533  Väggarmatur NK Nordiska Kompaniet, plåt/mässing. Nr. 4150. Längd: 38cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:18)

1395 6535  Väggarmaturer 3 st, mässing/plåt. Längd: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:18)

1395 6534  Väggarmaturer Ett par. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:49)

1395 6631  Väggskulptur Putti, Porslin. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)

1395 6553  Väggur 70x25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)

1395 6120  Väggvaser Ett par, Kina. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)

1395 6294  Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. "Rimini Blue", Bitossi, Italien. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:22)

1395 6696  Vas Cultura Metall, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. 1988,8/25. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)

1395 6395  Vas GAB Guldsmedsaktiebolaget, brons. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)

1395 6140  Vas glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)

1395 6683  Vas Glas/krom, Carlo Moretti, Murano. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)

1395 6649  Vas Imaridekor. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:44)

1395 6165  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta, glas. Höjd: ca 29,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)

1395 6693  Vas Kosta Elis Berg, 1935. Höjd: 19 cm

1395 6578  Vas Kristall, Slipad. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)

1395 6094  Vas Persien. Vitmetall. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)

1395 5053  Vas Rörstrand, majolika. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)

1395 4218  Vas silver, gravyr, K. Andersson, 1929. Höjd: 13cm. Vikt: 100g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)

1395 6715  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Ravenna, Orrefors. Dekor av klarglas och rutor blått. Signerad ORREFORS Ravenna Sven Palmqvist. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:49)

1395 6048  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, Sjögräs, slipad dekor i form av fisk. Höjd: 19,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)

1395 6047  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15 cm

1395 6035  Vaser + skålar, 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda, diameter: 14-23. Höjd: 12-23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)

1395 6622  Vaser ett par, Gustavsberg, Parian, Fiskar. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)

1395 6718  Vaser & skål 3 delar, Böhmen. Höjd: 7-12cm, diameter: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)

1395 6041  Vaser / glas 4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 13-20 cm

1395 6113  Vette Trä/kork. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)

1395 6296  Vin / champagnekylare Tidigt 1900-tal, mässing. Höjd: 20, diameter: 16,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)

1395 6032  Vinglas 10 st, Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Fars glas". Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)

1395 6744  Vinglas 8st. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)

1395 6280  Vinglas 9st. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)

1395 6803  Vinkylare & ishink Metall. Höjd: 17-18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)

1395 6778  Vinställ Smide. Höjd: 95 cm

1395 6490  Vitvinsglas 12 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)

1395 6381  Vitvinsglas 6 st, Böhmen. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:19)

1395 6380  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)

1395 6478  Ytterfoder 3 st, + kruka, Porslin. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:01)

1395 6375  Ytterfoder 3 st. Diameter: 20-30, höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:47)

1395 6368  Ytterfoder 3 st. Höjd: 15-25cm, yttermått inklusive ram: 18-26cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)

1395 6602  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15, diameter: 13-26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:15)

1395 6065  Ytterfoder Dekor från antiken. Längd: 37, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)

1395 6382  Ytterfoder diameter: 26cm, höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:04)

1395 6184  Ytterfoder ett par, nutida. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:41)

1395 6187  Ytterfoder ett par, porslin, nutida. Längd: 30, djup: 21 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:20)

1395 6105  Ytterfoder Ett par, Rörstrand, omkring 1900, diameter: 33, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)

1395 6185  Ytterfoder ett par. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:02)

1395 6063  Ytterfoder Jugend, Höganäs, KS Karl Svensson, diameter: 31, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:55)

1395 6097  Ytterfoder Kina. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:26)

1395 6190  Ytterfoder porslin, nutida. Längd: 44 cm. Djup: 27 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:23)