1395 6456 Affisch Cramér, Baletten, yttermått inklusive ram: 102x71 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)
1395 6402 Affisch John Kent, efter. Varoomshka, yttermått inklusive ram: 80x55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)
1395 5348 Akvarell Alfred Boll, Stockholmsmotiv, Signerad, 43x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x74 cm, akvarell
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:22)
1395 5237 Akvarell Arvid Jonsson, Riddarkyrkan. Signerad. Motivet: 35x26, yttermått inklusive ram: 50x40, akvarell
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 5168 Akvarell Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige. Signerad, akvarell, 24x27cm, yttermått inklusive ram: 27x30cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:26)
1395 5538 Akvarell Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. Signerad, daterad -91, "Landskap Gotland", 17x22, yttermått inklusive ram: 33x38, akvarell
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)
1395 5262 Akvarell M Saarenpää. Signerad, akvarell, skogsmotiv. Motivet: 18x13cm, yttermått inklusive ram: 30x26cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:42)
1395 6781 Akvarell Mikael von Essen (1895-1975), Sverige. Signerad, akvarell, 37x53cm, yttermått inklusive ram: 43x60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)
1395 6763 Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, akvarell. Motivet: 18x28cm, yttermått inklusive ram: 30x40cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)
1395 5549 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Werner, "Norderport Visby", 23x33, yttermått inklusive ram: 32x42, akvarell
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)
1395 1035 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Skogskär". Signerad, daterad 1927,26x36, yttermått inklusive ram: 40x50 cm, akvarell
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)
1395 1001 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Vintermotiv. Signerad, daterad 1956, akvarell 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 45x61cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)
1395 6321 Akvarell Paul Hedquist. Marmorhallarna. Signerad, daterad 1993. Akvarell, motivet: 29x25cm, yttermått inklusive ram: 65x65cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)
1395 5278 Akvarell Peter Vincett. Signerad, akvarell, skepp, 93. Motivet: 20x29cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)
1395 6453 Ampel Glas, marmorerad, diameter, 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)
1395 6058 Ampel Karl Johanstil, metall, diameter: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:06)
1395 6064 Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, mässing. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)
1395 6636 Appliquer ett par, Mässing med porslinsblomma. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)
1395 6069 Armband 18k guld, Bismarck, med berlocker. Längd: 19cm, vikt: 18,1g.
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)
1395 6586 Armband 18k guld, med turkos sten & diamanter 15x0,01ct. Längd: 20cm, vikt: 36,1g.
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)
1395 6068 Armband 2 st, 18k guld, X-länk. Längd: 20cm. Vikt: 21,6g
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)
1395 6590 Armbandsur 18K Eweco. Diameter: 20mm, bruttovikt: 7,6g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)
1395 6075 Armbandsur 18k guld, Esel, bruttovikt: 8,5g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:10)
1395 5223 Armbandsur Tissot, manuell, stål. Diameter: 34mm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)
1395 5564 Assietter 12 st, HC Andersen, Royal Copenhagen, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)
1395 6508 Assietter 12 st, Rosenthal. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)
1395 6205 Badrumskåp Italien, plast. Bredd: 69. Djup: 13 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)
1395 6583 Bägare silver, 6 st. Höjd: 4-11, ca 270 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)
1395 2071 Bägare silver, Elias Modin (1750-1790), Sundsvall. Höjd: 17 cm. Vikt: 360 g
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)
1395 6485 Bankett/bänk Karl Johan. Längd: 132cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:41)
1395 6255 Bestick 24 delar, silver, Modell Olga, GH Hallberg. Längd: ca 21-25 cm, bruttovikt: ca 1870g, varav knivar 790g
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)
1395 6603 Bestick 48 delar, silver, Uppsala, 1974. Längd: 15-20 cm, Bruttovikt: 2200 g, varav knivar 1085 g.
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)
1395 6741 Bestick 6+ 6+ 6, Lundtofte, Danmark. Längd: 17-21cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 6096 Bestick diverse, silver, 7 delar. Vikt: ca 130g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:01)
1395 6591 Bestick silver, diverse. Vikt: ca 500 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)
1395 6604 Bestick silver, Udda, graverade. Vikt: ca 160g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)
1395 6732 Blandteknik 2 st, Peter Ojstersek (f. 1961), Sverige. Signerade, oramade lösa blad, 17x32 cm respektive 32x47 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)
1395 5508 Blandteknik 3 st, Louis Del Pizzo. Signerad, daterad 53. Motivet: 17x13cm, bladets mått: 40x30cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:23)
1395 6469 Blandteknik Eniko, Signerad, komposition. Motivet: 40x28, yttermått inklusive ram: 53x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)
1395 6305 Blandteknik Japan. Fågel, Signerad. Ca 60x32cm, yttermått inklusive ram: 65x37cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)
1395 6309 Blandteknik Jörgen Waring (f. 1938), Danmark. Signerad, numrerad 99/147. Motivet: 44x52cm, yttermått inklusive ram: 51x60cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)
1395 5229 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad William 1888, Tyskland. Motivet: 20x14, yttermått inklusive ram: 32x25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)
1395 6730 Blandteknik Rolf Åkesson (1943-2013), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1983: Mixed media, collage. Yttermått inklusive ram: 22,5x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)
1395 6542 Bockbord Bemålat. Bredd: 110 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)
1395 6691 Bojan Kina, 1900-tal, dekor med drakar. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)
1395 6599 Bokhylleskåp 2 st, 1950-tal, teak. Bredd: 85 cm. Djup: 38 cm, höjd: 164 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)
1395 1021 Bokskåp 1800-talets mitt, Ryssland, mahogny. Bredd: 113. Djup: 40 cm. Höjd: 210 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)
1395 6564 Bord Louis XV-stil, Intarsia. Bredd: 55, djup: 52 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)
1395 5589 Bordsfotogenlampa höjd: 53 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)
1395 5472 Bordsfotogenlampa Sent 1800-tal. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)
1395 6161 Bordskanon Stavsjö Bruk, Trälavett. Längd: 36 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)
1395 6644 Bordslampa Barockstil. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:16)
1395 6499 Bordslampa höjd: 46 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 6398 Bordslampa Industri. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6134 Bordslampa Keramik. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)
1395 6519 Bordslampa Kristall. Höjd: 687
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 6133 Bordslampa mässing, plåtskärm. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:53)
1395 6498 Bordslampa mässing. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)
1395 6024 Bordslampa mässing. Höjd: 47cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:46)
1395 6627 Bordslampfot Empirestil. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)
1395 6643 Bordslampfot fd fotogen. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)
1395 6708 Bordslampfot glas och mässing. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)
1395 6699 Bordslampfot grönpatinerad brons. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6270 Bordslampfot Kosta helkristall, underfång. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:17)
1395 6706 Bordslampfot Marmor/mässing. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)
1395 6815 Bordslampfötter Ett par, keramik. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)
1395 6605 Bordslampfötter Ett par, Kristall, 1960/70-tal. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)
1395 6400 Bordslampor 2 st, Industri
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)
1395 6771 Bordslampor 2 st, stengods. Höjd: 23-37cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)
1395 6712 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)
1395 6023 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)
1395 6324 Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)
1395 6084 Bordslampor ett par, Putto. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:45)
1395 1044 Bordspendyl med glaskupa 1800-talets andra hälft, Japy Freres, France. Längd: 53. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)
1395 6291 Bordsplateau Metallsmidefabriken, Anderstorp, 35x15cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)
1395 6577 Bordsslampfot Bronserad zink. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)
1395 6297 Bordsur Junghans, Tyskland, jugend. Trä / mässingsintarsia. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)
1395 6688 Brevhållare mässing. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)
1395 6506 Bricka silver, Sterling, 23x31 cm, Vikt: ca 420 g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)
1395 6722 Bricka & kalkar Silver 4 delar, Ungern. Höjd: 10-15cm. Längd: 34cm vikt: 500g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)
1395 6449 Brickbord Hällestad, ur IKEAs 1700-talsserie. Bredd: 75 cm, djup: 57 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:21)
1395 6440 Byrå Bemålad. Bredd: 78 cm. Djup: 38 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:23)
1395 6272 Byrå björk, 1940-tal. Bredd: 78 cm. Djup: 38 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)
1395 5259 Byrå omkring sekelskiftet 1900, bemålad. Bredd: 105, djup: 51 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)
1395 6283 Byrå Rokokostil med stenskiva. Bredd: 81 cm. Djup: 36 cm, höjd: 71 cm
1395 6657 Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 62, djup: 34 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:26)
1395 6756 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 91. Djup: 49 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)
1395 2009 Cigarettetui silver, emaljdekor, bruttovikt: 89g. Längd: 7,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)
1395 6095 Cigarettetuier silver, 4 st, gravyrer. Längd: 8-14cm. Vikt: 510g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)
1395 2008 Cigarettfat 12 st, silver, 1925. Vikt: ca 180g. Diameter: 7 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)
1395 6784 Collier 18k guld, två-delat. Längd: 50cm, vikt: 25,6g
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)
1395 6152 Däckstolar med bricka, ett par, Brogrens, stämplade
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:03)
1395 6147 Dockskåpsmöbler parti diverse
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6646 Dosa med lock, Frankrike, Art Déco. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)
1395 6555 Dragspel miniatyr, med fodral. Längd: 28cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:43)
1395 2015 Efterrättsskedar 21 st, Jugend, AWA, silver, 1902. Längd: 14,348g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)
1395 6117 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Liggande modell, ej Signerad (tryckt signatur). Motivet: 19x12, yttermått inklusive ram: 31x24 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)
1395 6263 Etsning Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Södermälarstrand" signerad, numrerad 23/275, daterad 1989. Motivet: 6,5x10,5 cm, yttermått inklusive ram: 17x21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)
1395 6394 Etsning William Health. Signerad. Motivet: 35x24cm, yttermått inklusive ram: 43x32cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)
1395 5001 Etsningar 3 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 79/100,60/100 respektive 18/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)
1395 6247 Etsningar 3 st, Per-Olof Nilsson (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 14/100 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:58)
1395 6638 Etuier 3 st, silver. Längd: 5-9 cm, Vikt: ca 200 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)
1395 6551 Fällbord Teak. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6668 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 40/75, "Ägget". Motivet: 30x24, yttermått inklusive ram: 61x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)
1395 5003 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 14/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)
1395 5004 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 18/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 6337 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 13/15, struts. Motivet: 11x17, yttermått inklusive ram: 32x32 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)
1395 6007 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 35/100, daterad 1977, Haskel 135. Oramat löst blad. Motivet: ca 130x88 cm. Bladets mått: 140x96,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6462 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 42/50, Pingvin. Motivet: 31x24, yttermått inklusive ram: 55x42 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)
1395 6467 Färglitografi 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 273/360, daterad 75. Motivet: 21x27, yttermått inklusive ram: 32x41 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)
1395 6466 Färglitografi 3 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 273/360, daterad 75. Motivet: 21x27, yttermått inklusive ram: 32x41 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:04)
1395 6669 Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 208/225, Gröna Lund, bladets mått: 47x63, yttermått inklusive ram: 58x74 cm
1395 6328 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 190/260, daterad 1973, Tupp. Motivet: 74x60, yttermått inklusive ram: 90x75 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)
1395 6127 Färglitografi Björn Hedlund (f. 1932), Sverige. PT. Signerad, daterad -83, yttermått inklusive ram: 69x59cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)
1395 5544 Färglitografi Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), bladets mått: 47x57cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:18)
1395 6541 Färglitografi Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 245/270. Motivet: 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 65x75 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)
1395 5467 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 137/225. Motivet: 61x48, yttermått inklusive ram: 89x73 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)
1395 5534 Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. "Livsvandrare". Signerad, numrerad 89/460, daterad -76,40x53, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:48)
1395 6459 Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Stämpelsignerad, HC-upplaga (hors de commerce), yttermått inklusive ram: 50x54 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)
1395 5552 Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 247/260, bladets mått: 39x26, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6437 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Fantasilandskap. Signerad, numrerad 71/385, daterad -82. Motivet: 65x48, yttermått inklusive ram: 83x64 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)
1395 6432 Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, numrerad 95/160, daterad 85, komposition. Motivet: 26x20cm, yttermått inklusive ram: 39x30cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)
1395 6734 Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 16/30, daterad -86, bladets mått: 40x50, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)
1395 6259 Färglitografi Louis Bastin (1912-1979), Sverige. "Blå ballong". Signerad, numrerad 108/360, yttermått inklusive ram: 74x57 cm. Motiv 64x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 9002 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, AP-upplaga, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6178 Färglitografi Matsåke Bergström (f. 1948), Sverige. Fåglar i skog. Signerad, numrerad 211/360. Motivet: 36x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x68 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)
1395 6670 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 134/200. Motivet: 60x46, yttermått inklusive ram: 77x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)
1395 6766 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 230/350, daterad 1976. Motivet: 31x39cm, yttermått inklusive ram: 55x52cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:21)
1395 6322 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad CJ, 1933. Motivet: 48x48cm, yttermått inklusive ram: 61x61cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)
1395 5583 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 201/210, bladets mått: 53x36cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:39)
1395 6439 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 245/360. Motivet: 65x46cm, yttermått inklusive ram: 80x64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:30)
1395 6265 Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 66/195, bladets mått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 63x78 cm
1395 6464 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. 2 st, 260-350 upplaga. Signerad. Motivet: 31x43-33x45, yttermått inklusive ram: 46x56-52x66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)
1395 6355 Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad, numrerad 40/350, vinterträdgård. Motivet: 32x43cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:07)
1395 6812 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Motivet: 37x28cm, yttermått inklusive ram: 57x46cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 6813 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad. Motivet: 39x30cm, yttermått inklusive ram: 51x42cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)
1395 6042 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 67/260. Motivet: 33x45, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:06)
1395 5130 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 104/210. Motivet: 8x10cm, yttermått inklusive ram: 32x27cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 5469 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 256/260. Motivet: 62x52 cm, yttermått inklusive ram: 77x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)
1395 6465 Färglitografi Tore Palm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 10/250. Motivet: 23x21, yttermått inklusive ram: 38x35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)
1395 6373 Färglitografi Vytautas Kasiulis (1918-1995), Signerad i trycket. Motivet: 46x35cm, yttermått inklusive ram: 64x50cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)
1395 6285 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 223/250, bladets mått: 45x60cm, yttermått inklusive ram: 50x70cm
1395 6237 Färglitografier 3 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerade, PT respektive daterade -85 och -86 och numrerade 1/11 och 1/90. Motivet: ca 21x14,5 cm, yttermått inklusive ram: 31x22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)
1395 6211 Färglitografier 3 st, Engelska jaktmotiv. Motivet: ca 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 43x49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)
1395 6009 Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 69/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)
1395 6006 Färgserigrafi Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. "Old World Series". Signerad, numrerad 11/49, daterad 1979. Oramat löst blad. Bladets mått: 76x127 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)
1395 6584 Fat Genombruten dekor, silver. Längd: 22 cm. Vikt: ca 110 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 6414 Fat Rosenthal. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)
1395 6051 Fat på fot Sent 1800-tal, EP / Kristall, "Dixon, Sheffield". Höjd: 34 Dia: 28 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:09)
1395 6750 Fåtölj + fotpall, Stressless Jazz, Klädd med svart skinn, delvis förkromade detaljer
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)
1395 6502 Fåtölj Alf Svensson, Bra Bohag, 1950/60-tal. Ställbar. Sitthöjd ca 44 cm. Bredd ca 69 cm, höjd 90-95 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)
1395 6492 Fåtölj Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Svart skinn
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)
1395 6759 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige, "Pernilla", Dux. Sadelgjord. Brännmärkt Bruno Mathsson Dux
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:42)
1395 6613 Fåtölj England, Läder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:17)
1395 6651 Fåtöljer 3 st, Rokokostil
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:04)
1395 6532 Fåtöljer Björn Dahlström (f. 1957), Sverige. Ett par, svarta, David design.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)
1395 6755 Fåtöljer ett par, 1930-tal
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:18)
1395 6454 Fåtöljer ett par, Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Skrindan", OPE-möbler. Rygg och sits med lösa dynor
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:02)
1395 6273 Fåtöljer Ett par, Louis XVI-stil
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)
1395 6658 Fåtöljer ett par, Skinn
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:46)
1395 6410 Figurin Royal Copenhagen, Katt. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)
1395 6483 Figuriner 5 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6257 Fisktallrikar 8 st, + fat, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 26 cm (tallrikarna)
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6795 Fodral silver, 1800-tal. Längd: 12 cm. Vikt: 41g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6202 Fotpall 1800-tal. Längd: 33 cm. Djup: 27 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:58)
1395 6201 Fotpall 1800-tal. Längd: 38 cm. Djup: 23 cm, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:13)
1395 6556 Fotpall Ihreborn. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)
1395 6422 Fotskrapa metall, nutida, 47x75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)
1395 5374 Fotstöd Ett par, "Komfort", 1940-/50-tal, björk. Längd: 51 cm, djup: 31 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:40)
1395 6135 Fragment Antik silke, Kashan, 86x63cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:15)
1395 6289 Gardin jugend, ca 68x257cm
1395 6104 Gjutjärn del till solur. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:13)
1395 6550 Gjutjärnssköld Tor, 69x51 cm
1395 6404 Glas + fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 32, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)
1395 6100 Glas 10st, Blått glas. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)
1395 6164 Glas 13 st, Ingegärd Råman, Orrefors. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)
1395 6787 Glas 30st. Höjd: 7cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6101 Glas 4 st, Iittala, blått glas. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)
1395 6513 Glas 8st. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:56)
1395 6799 Glasbilder omkring 1900, i ask
1395 6608 Glasservis 45 delar, ca, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 5-20 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)
1395 6609 Glasservis 60 delar, ca, Kosta, Diamant, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 7-13 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)
1395 6146 Glasservisdelar 16 delar, Ultima Thule, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. 9 + 4 + 2 + 1 st. Serien formgiven 1968. Höjd: 5-22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)
1395 6038 Glasservisdelar 36 delar, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Höjd: 8-14 cm
1395 5316 Globlampa höjd: 50 cm, tullhuset stadsgården
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)
1395 5315 Globlampa höjd: 60 cm, Tullhuset Stadsgården
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)
1395 6544 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:07)
1395 6300 Golvlampa mässing, fagerhults belysning. Höjd: 140cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:36)
1395 6524 Golvlampa mässing, Falkenberg. Höjd: 170
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)
1395 6132 Golvlampa mässing, plåtskärm. Höjd: 130
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)
1395 6144 Golvlampa smide, justerbar höjd. Nutida. Höjd: ca 135 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)
1395 6751 Golvlampfötter 3 st. Höjd: 144
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:59)
1395 6060 Golvljusstake Smide, för 7-ljus. Höjd: 109
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:36)
1395 6121 Golvvas Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Paprika. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6557 Göteborgsstolar ett par, mahogny
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:36)
1395 2026 Gräddkanna silver, 1841. Höjd: 15,5 cm. Vikt: 115g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)
1395 6726 Grafiska blad 2 st, Frankrike, erotiska, yttermått inklusive ram: 46x38 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)
1395 6433 Gravyr "Evening", efter Hogarth. Motivet: 49x37, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:12)
1395 6384 Gruvlykta mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)
1395 6108 Hallampa Blyglas, Tidigt 1900-tal. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)
1395 2086 Handspegel silver. Längd: 29cm, bruttovikt: 235g.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)
1395 6481 Hängskåp Bemålad. Bredd: 45 cm. Djup: 18 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:05)
1395 6623 Hängskåp Ek. Bredd: 30, djup: 16 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)
1395 5136 Hänkelvas Keramik, Spanien. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:33)
1395 6396 Hänkelvaser 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 17-24 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6560 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)
1395 6163 Kaffekanna Musselmalet, Royal Copenhagen, II-sortering. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)
1395 6049 Kaffekanna Skultuna, mässing. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)
1395 6606 Kaffekoppar + assietter, 25 delar, Bing & Grøndahl, Carl Larsson (1853-1919), Sverige.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)
1395 6520 Kaffekoppar 7 delar med fat
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:51)
1395 6160 Kaffeservis 22 delar, Blå Blom, Old Gustavsberg, 6 koppar med fat, 12 assietter, 3 kannor, 1 sockerskål
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:47)
1395 6788 Kaffeservis 27 delar, Rosenthal, med guldkant
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)
1395 6088 Kaffeservis Hackefors, 35 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)
1395 6474 Kaffeservis Hackefors, Vinranka, ca 40 del
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)
1395 6472 Kaffeservisdelar Rosenthal, Maria, ca 40 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)
1395 6680 Kaffeskedar silver, 12st, MEMA, 1958. Längd: 11cm, med etui. Vikt: ca 145 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)
1395 6052 Kakelugnsdekor omkring 1900, majolika, Mytologiskt motiv, 41x89 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 6442 Kamferkista Längd: 87 cm. Djup: 43 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:13)
1395 6107 Kandelaber barockstil, 1800-tal, mässing. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)
1395 6055 Kandelaber nysilver. Höjd: 55 cm
1395 6388 Kanna + Fat, Midsommar, Rörstrand. Diameter: 27, höjd: 16 cm
1395 6387 Kanna Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. II-sortering. Höjd: 16-23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:48)
1395 6641 Kanna Tenn, Santesson, Stockholm. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:14)
1395 6407 Kannor 5 st, diverse, 11-16 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)
1395 6029 Karaff Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)
1395 6298 Karaff Böhmen, med propp. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)
1395 6130 Karaffer ett par, Kristall. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:58)
1395 5021 Karaffer & pluntor 6 delar. Höjd: 14-30cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)
1395 6228 Karmstol Rysk empire. Djup: 51 cm. Bredd: 60 cm. Höjd: 94 cm, sitthöjd: 45 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:03)
1395 6090 Karmstolar 1 par + 1, Rokokostil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:34)
1395 6230 Karmstolar 2 st. Djup: 48 c. Bredd: ca 50 cm, höjd: 100 cm, sitthöjd: 45 cm
2 st stolar med rut
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)
1395 6515 Karmstolar 4 st, Lammhults möbler
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)
1395 6153 Karmstolar ett par, Karl Johanstil, sitthöjd: ca 45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)
1395 6302 Karta Bravnswyck Et Meydbvrg. Motivet: 38x49cm, yttermått inklusive ram: 49x61cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:55)
1395 6071 Kedja med hängen 18k guld. Längd: 19cm, vikt: 6,3g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6072 Klackringar 2 st, 18k guld, storlek: 17, med diameter 3x0,001ct. Vikt: 8,3g.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)
1395 6141 Kobratelefon Ericofon/Cobra. Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige. Höjd: ca 21cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:37)
1395 6361 Kohud 220x240 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)
1395 6480 Kolonnskåp plåt, bemålad, Diameter: 34cm. Höjd: 87 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:20)
1395 6374 Konstglas 14 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad. Längd: 7-14cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)
1395 6168 Konstglas 2 st, Studio Åhus. Höjd: 4-9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:33)
1395 6284 Konstglas 7 delar, glas, Gunilla Kihlgren. Höjd: 4-10cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6383 Konstglas 8 delar, Nido. Höjd: 10-19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)
1395 6021 Kopparstick 2 st, Le Bain & La Toilette. Motivet: 22x15cm, yttermått inklusive ram: 32x26cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:49)
1395 6312 Kopparstick 4 st, La Mode Illustrée. Motivet: 29x19-32x21cm, yttermått inklusive ram: 33x23-36x26cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:23)
1395 6311 Kopparstick 4 st, Stockholmsmotiv. Motivet: 16x23cm, yttermått inklusive ram: 30x37cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:43)
1395 6246 Kopparstick ett par, ca 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)
1395 6385 Kopparstick Jeune Joueurr D´instrument, 25x21cm, yttermått inklusive ram: 33x30cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:42)
1395 6493 Kräfttallrikar 7st, Hackefors. Diameter: 25cm. Längd: 26cm, + 1 såssnipa
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:45)
1395 6390 Kruka med fat. Längd: 44, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)
1395 6056 Kryddburkar 2 + 5 st, Arabia. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6810 Kryddset Nysilver/glas, 5 delar. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:31)
1395 6749 Lampbord Ett par, mässing och glas, diameter: 46, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)
1395 5611 Lampbord Gustaviansk stil. Linoleumlattor, Bredd: 63 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6554 Lampbord Louis XVI-stil, Gallerkant. Diameter: 40. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)
1395 6654 Lampbord med stenskiva. Bredd: 56, djup: 34 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)
1395 6779 Lampetter ett par, mässing, A Karlström, 192/30-tal. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)
1395 6327 Litografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Oldenburgs Studio (Ghost edition). Signerad, numrerad 7/19. Bladets mått: 100x127 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)
1395 6313 Litografi Peter Arnesson (f. 1957), Sverige. Signerad, daterad -06. Bladets mått: 64x38cm, yttermått inklusive ram: 81x54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)
1395 6529 Litografi Stig-Owe Jemseby (1941-2017), Sverige. Signerad, numrerad 7/75, daterad -79, fåglar. Motivet: 50x40, yttermått inklusive ram: 65x50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)
1395 3004 Litografi Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Signerad, numrerad 16/50, oramat löst blad, 70x100 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:42)
1395 6470 Litografier 2 st, Marina, yttermått inklusive ram: 29x36 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)
1395 6817 Litografier 2 st. Signerade, Riddarhuset. Motivet: 25x38cm, yttermått inklusive ram: 44x57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)
1395 6601 Ljuskrona rokokostil, lövformade prismor. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:30)
1395 6143 Ljusstakar 2 st, nysilver. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)
1395 6501 Ljusstakar 3 st + klocka, Englesson, Cylinder 2000. Höjd: 7-18 cm
1395 6624 Ljusstakar ett par, Barock. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)
1395 6628 Ljusstakar ett par, Barockstil. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:57)
1395 6022 Ljusstakar Ett par, keramik/mässing. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:30)
1395 6199 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)
1395 5387 Ljusstakar Ett par, omkring 1900-tal, metall. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)
1395 6639 Ljusstakar ett par, Porslin, 1800-tal. Höjd: 28 cm
1395 2010 Ljusstakar ett par, silver, 1965. Höjd: 8 cm, bruttovikt: 270g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)
1395 2027 Ljusstakar ett par, silver, MGAB, 1955. Höjd: 15,5 vm, bruttovikt: 485g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:31)
1395 2069 Ljusstakar ett par, silver, Reed&Barton. Höjd: 11 cm, bruttovikt: 417g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 6500 Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 17 cm, Bruttovikt: 690 g ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:51)
1395 6690 Ljusstakar ett par, Skultuna, Pierre Forssell. Höjd: 13,5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 6633 Ljusstakar ett par, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)
1395 6619 Ljusstakar ett par. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 5322 Ljusstakar tenn, 1834, kolonn. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6648 Ljusstakar Tenn, Santesson, Stockholm. Höjd: 14 cm
1395 6538 Ljusstake mässing, teleskop, "Margareta-staken", 1900-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:10)
1395 2091 Ljusstake silver, W A Bolin, 1954. Höjd: 15, graverad, vikt: 220g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:59)
1395 2030 Ljusstake silver. Höjd: 13,5, ca 250 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:43)
1395 6085 Lockurna Kina. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)
1395 6791 Manschettknappar 18k guld, Ett par, monogramgravyr. Längd: 2cm, vikt: 8,2g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)
1395 6118 Manschettknappar Ett par, Silver / sten, Borgila, Stockholm, 1975, Vikt: 20 g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)
1395 6705 Matbord Heltborg Möbler, Danmark. Jakaranda (citestillstånd medföljer). Diameter: 130cm. Höjd: 72cm. 2 st, iläggsskivor a 50cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)
1395 6450 Matsalsgrupp 6 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 115cm, höjd: 73,1st iläggsskiva, 45cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)
1395 5227 Matsalsgrupp 7 delar, sengustaviansk stil. Bord + 6 stolar. Längd: 140. Djup: 100 cm, höjd: 72,2 ilägg a 48 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:31)
1395 5434 Matsalsgrupp 9 delar, Bord + 6 stolar + 1 par karmstolar. Längd: 133. Djup: 98 cm, höjd: 77 + 2 iläggx44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)
1395 5520 Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, bord + 8 st stolar. Diameter: 110. Höjd: 74, ilägg 4 st
a 35cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:39)
1395 6348 Matsalsgrupp 9 delar. Längd: 148 cm. Djup: 94 cm, höjd: 71 cm, 2st iläggsskivor, 2x45cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)
1395 6562 Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bord + 8 stolar. Längd: 165+ 2x67, djup: 90 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)
1395 6352 Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vaggeryd, 7 delar, Bord + 5 stolar+ 2 karmstolar. Diameter: 115, höjd: 75 + 2 iläggx55 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:22)
1395 5521 Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 104, djup: 40 cm, höjd: 185 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)
1395 6489 Matservis Rosenthal, ca 70 del
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:30)
1395 6256 Matservisdelar 18 delar, Masons, England, "Masons game birds". 14 st tallrikar, 3 st uppläggningsfat, 1 såssnipa. Diameter: 26 cm (tallrikarna)
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:56)
1395 5405 Matservisdelar 20 del ca, Mignon, Gefle
1395 6719 Matservisdelar 24 delar, Arabia, "Arctica. Diameter: 16,5-26cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)
1395 6378 Matservisdelar 36 delar. Diameter: 19-24cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)
1395 6610 Matservisdelar 55 delar, ca, Karlskrona, "Modell Eva"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:28)
1395 6679 Matservisdelar ca 35 delar, Tyskland
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)
1395 6714 Matta 107x189 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)
1395 6767 Matta Gabbeh, 207x288 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)
1395 6213 Matta Gabbeh, 96x193 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:07)
1395 6145 Matta gallerimodell, ca 290x77 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:44)
1395 6258 Matta Kina Baotou, 150x188cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:05)
1395 6521 Matta Kina, 61x118 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:12)
1395 6364 Matta orientalisk, 100x204 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)
1395 6794 Matta orientalisk, 128x207 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:44)
1395 6796 Matta Orientalisk, 140x210 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 6752 Matta orientalisk, 151x270 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:12)
1395 6797 Matta Orientalisk, 156x250 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)
1395 5142 Matta Orientalisk, 160x250 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:54)
1395 6567 Matta orientalisk, 164x285 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)
1395 6366 Matta orientalisk, 85x135 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6569 Matta orientalisk, 90x177 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)
1395 6570 Matta orientalisk, 92x182 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:33)
1395 6733 Matta Orientalisk, 97x112cm
1395 5306 Matta orientalisk, Bochara, 118x162cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)
1395 6713 Matta orientalisk, Bochara, 121x190 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:08)
1395 6559 Matta orientalisk, Galleri, 71x273 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)
1395 5596 Matta orientalisk, Galleri, 79x382 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6359 Matta orientalisk, Galleri, 80x280, Abadeh
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)
1395 5592 Matta orientalisk, Husseinabad, 148x210 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:30)
1395 6765 Matta orientalisk, Indomir, 244x323 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:02)
1395 6561 Matta Orientalisk, Kelim, 83x295cm
1395 6227 Matta orientalisk, Kerman, 83x153 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:05)
1395 6226 Matta orientalisk, Persisk, 130x202 cm
1395 6137 Mattböcker 21st
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:29)
1395 6793 Medalj 18k guld, Gustaf Adolf, För nit och redlighet, gravyr. Diameter: 30mm, bruttovikt: 16g. Med etui.
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)
1395 2092 Mockaskedar 12 st, silver, WA Bolin. Vikt: ca 120g. Längd: 8,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)
1395 6597 Nattygsbord ett par, furu. Bredd: 50 cm. Djup: 45 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:21)
1395 6354 Ölglas 6 st, 1950-tal. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6764 Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Fors. Ej signerad. Olja på duk, 62x82, yttermått inklusive ram: 84x106 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:53)
1395 6316 Oljemålning A Wernerberg. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 44x64cm, yttermått inklusive ram: 57x77cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:36)
1395 5261 Oljemålning A. Artimo. Signerad. Olja på duk, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 54x62cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:37)
1395 6346 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. "På Söder". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x51 cm
1395 6331 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)
1395 5599 Oljemålning Alfred Collin (1880-1944), Signerad, daterad 1924, vattenfall. Olja på duk, 70x100, yttermått inklusive ram: 82x113 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:00)
1395 6463 Oljemålning Anund Emanuel (1859-1941), Sverige. Sandhammar. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)
1395 6260 Oljemålning Arnold Bunge (f. 1949), Sverige. "Skiljas". Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 66x83 cm
"Skiljas" 1981
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)
1395 4404 Oljemålning Axel Bengtsson (1905-1976), Sverige. Landskap. Monogramsignerad. Olja på duk, 47x55cm, yttermått inklusive ram: 50x59cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:51)
1395 6341 Oljemålning Bennet Edh (1944-2020), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -82. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:39)
1395 6286 Oljemålning Bert Jonsson. Signerad, daterad 84, landskap. Olja på duk, 49x74cm, yttermått inklusive ram: 60x84cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:30)
1395 6528 Oljemålning Bunch, Kvinnor. Signerad, daterad 2012,29x29. Olja på duk,
yttermått inklusive ram: 35x35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)
1395 6332 Oljemålning C Bigner, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:16)
1395 6245 Oljemålning Crafoord. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 60x85 cm, yttermått inklusive ram: 62x87 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)
1395 6737 Oljemålning Dirk Larsen (f. 1951), Danmark. "The cleaners cleaner". Signerad, daterad 1999. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 40x55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)
1395 6471 Oljemålning Edward Norton Ward, Signerad, kust. Olja på pannå, 15x19, yttermått inklusive ram: 24x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)
1395 1037 Oljemålning Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Stilleben med ljusstake, Signerad. Olja på pannå, 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)
1395 5336 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -36. Olja på duk, 80x64 cm, yttermått inklusive ram: 100x85 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:00)
1395 6128 Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad. Olja på duk, 29x99cm, yttermått inklusive ram: 32x103cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:41)
1395 6086 Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 73x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:51)
1395 6677 Oljemålning Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Vid Testebroån". Signerad. Olja på duk, 30x53 cm, yttermått inklusive ram: 31x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 6177 Oljemålning Evert Fransson (1920-1987), Sverige. Signerad. Olja på duk, 36x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:01)
1395 5006 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Green bowl". Signerad. Olja på papper, ca 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 22x37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)
1395 6091 Oljemålning Georg Lindström (f. 1912), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 69x97 cm, yttermått inklusive ram: 78x106 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:02)
1395 5493 Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Ej signerad, båthamn. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 36x44cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)
1395 5492 Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Ej signerad. Olja på pannå, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 29x37cm
1395 5491 Oljemålning Gösta Sundvall (1900-1957), Sverige. Signerad, strand. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 35x43cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)
1395 5381 Oljemålning Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Eka vid brygga. Signerad, numrerad 1937. Olja på pannå, daterad 37x44, yttermått inklusive ram: 43x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)
1395 6415 Oljemålning H Heijer. Signerad, landskap. Olja på pannå, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 70x81cm
1395 6421 Oljemålning Hans Johnfors (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 1981. Olja på duk, 81x64cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)
1395 6782 Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, daterad 88. Olja på pannå, 16x15, yttermått inklusive ram: 23x21 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)
1395 5459 Oljemålning HG Carlström. Signerad. Olja på pannå, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 22x27cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:00)
1395 6334 Oljemålning Hjalmar Olsson (1886-1966), Sverige. Kornhamnstorg, Stockholm. Signerad, daterad 1912. Olja på duk på pannå, 41x33 cm, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)
1395 6129 Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 50. Olja på duk, 45x69cm, yttermått inklusive ram: 62x85cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)
1395 4319 Oljemålning Johnny Oppenheimer (1923-2005), Sverige. "Nattens ljus". Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 25x36, yttermått inklusive ram: 38x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)
1395 6251 Oljemålning Jonas Netterberg (f. 1948), Sverige. Signerad 2004, yttermått inklusive ram: ca 18x13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:50)
1395 6077 Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Ej signerad, tillskriven, Kvinnoporträtt. Olja på pannå, 31x49 cm, oramad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:02)
1395 6079 Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Signerad, daterad 1935, Mansporträtt. Olja på duk, 66x55, yttermått inklusive ram: 82x70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 6076 Oljemålning Josef Jungwirth (1869-1950), Österrike. Signerad, mansporträtt. Olja på duk, 42x39 cm, oramad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)
1395 6347 Oljemålning Joseph Duncan, Signerad, "Petit Centrale", Paris 1968. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 24x29 cm
1395 6344 Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Sträckande fåglar. Signerad. Olja på duk, 38x58 cm, yttermått inklusive ram: 55x76 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:07)
1395 5019 Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "Kolbåt i Hammarbyhamnen". Signerad. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)
1395 6618 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -40. Olja på pannå, 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 21x24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)
1395 6667 Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 47x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)
1395 4317 Oljemålning Lennart Pilotti (1912-1981), Sverige. Signerad, flicka. Olja på pannå, 55x45cm, yttermått inklusive ram: 72x62cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)
1395 6151 Oljemålning Mateo Tito. Sydländskt stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 73x100 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)
1395 5600 Oljemålning Nils Hübinette. Signerad, daterad 1912. Olja på duk, barnporträtt, 68x52, yttermått inklusive ram: 79x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)
1395 6617 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Ruin. Olja på duk, 18x23, yttermått inklusive ram: 23x28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:12)
1395 6694 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna. Signerad Pericoli. Duk på pannå, 47x33, yttermått inklusive ram: 54x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)
1395 6116 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Signerad, daterad -66. Olja på pannå, 50x41, yttermått inklusive ram: 54x45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)
1395 6335 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, K M 1923, duk på pannå, 31x19, yttermått inklusive ram: 35x22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:52)
1395 4181 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad (Dadashi), Persisk marknad. Olja på duk, 78x118, yttermått inklusive ram: 90x130 cm
1395 6266 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hallenström, daterad 1948. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:45)
1395 5543 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Lindholm. Olja på duk, 65x81 cm, yttermått inklusive ram: 68x84 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)
1395 6460 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Grundsund. Olja på duk, 45x60, yttermått inklusive ram: 50x66 cm
1395 6287 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 79, stilleben. Olja på duk, 58x47cm, yttermått inklusive ram: 67x56cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:13)
1395 6288 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ahrens, 56, komposition. Olja på duk, 73x53cm, yttermått inklusive ram: 81x62cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:57)
1395 6080 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, ålandskap. Olja på duk, 98x71, yttermått inklusive ram: 110x84 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)
1395 6126 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hedland, Gamla Stan. Olja på pannå, 31x38cm, yttermått inklusive ram: 40x48cm
1395 6514 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition. Olja på duk, 50x70cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)
1395 6087 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Medelhavskust. Olja på duk, 49x60, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)
1395 6770 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 48x60cm, yttermått inklusive ram: 63x74cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)
1395 6675 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 39x29, yttermått inklusive ram: 55x44 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:39)
1395 6345 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad OL. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x61
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)
1395 1009 Oljemålning Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 61x46 cm, yttermått inklusive ram: 83x68 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)
1395 6545 Oljemålning Paul Riesser (1957-2014), Sverige. Signerad, daterad 82. Olja på duk, 65x80, yttermått inklusive ram: 67x82 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:37)
1395 6125 Oljemålning Smith, interiör. Signerad. Olja på pannå, 18x23cm, yttermått inklusive ram: 35x40cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:55)
1395 5396 Oljemålning Stina Tirén (1886-1951), Sverige, tillskriven. Fäbod. Ej signerad. Olja på duk, 53x63, yttermått inklusive ram: 66x77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)
1395 5192 Oljemålning Tommy Jansson. Signerad, stilleben. Olja på duk, 32x26cm, yttermått inklusive ram: 44x39cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6516 Oljemålning Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Signerad. Flicka, Olja på duk, 41x34cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm
1395 6371 Oljemålning Waldemar Puy. Signerad, naken modell. Olja på pannå, 62x49cm, yttermått inklusive ram: 77x63cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)
1395 6769 Oljemålning Woldemar Tank (1903-1997), Sverige. Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 53x61cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)
1395 6180 Oljemålningar 2 st, Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. Motiv Gotland. Signerad. Olja på pannå, 38x46 cm, oramade
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)
1395 6678 Oljemålningar 3 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Bland annat Självporträtt. Signerad. Olja på duk, 20x24-38x46 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6330 Oljemålningar 3 st, G Lemón, Signerad, landskap. Olja på pannå, 14x24, yttermått inklusive ram: 22x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)
1395 6111 Optikerlåda Med linser
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 6074 Örhängen 18k guld, Två par. Vikt: 2,6g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)
1395 6299 Ostrontallrikar 18st. Diameter: 24-25cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:16)
1395 6537 Pall furu. Höjd: 48cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:19)
1395 6183 Pall Porslin, Kina, nutida. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)
1395 5147 Pappersställ 1920-tal, keramik, Monogramsignerad AS, 34, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)
1395 6083 Paraplyställ Metall, bemålat. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)
1395 6189 Parti koppar 2 delar. Längd: 25-48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)
1395 6620 Parti koppar 5 delar
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:07)
1395 6377 Parti linne Dukar/handdukar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)
1395 6376 Parti linne Dukar/servetter
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:05)
1395 6240 Parti porslin 3 delar, Kina
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:06)
1395 6689 Parti silver 16 delar, silver. Längd: 11-23cm, vikt: 380g.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)
1395 6589 Parti silver 5 delar, bland annat servetthållare, ca 480 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)
1395 6150 Pasteller Tage Björk (1909-1980), Sverige. 2 st. Abstrakt komposition. Signerad, daterad -50,21x16,5 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:00)
1395 6523 Piedestal Konstmaterial. Längd: 23, djup: 23 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6320 Piedestal Med stenskiva. Längd: 25 cm. Djup: 25 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:33)
1395 6655 Piedestal omkring 1900. Höjd: 101
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:29)
1395 6621 Pigtittare mahogny, 1800-tal. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:09)
1395 6243 Pipor 3 st, med silvermontering, 1800-tal. Längd: 30-35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 6635 Pluntor 2 st. Höjd: 18-22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)
1395 6034 Pluntor 4 st, Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 11-19 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)
1395 6593 Pokal silver, 1916, Höjd: 22 cm. Vikt: ca 330 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:24)
1395 6684 Pokal silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1949. Höjd: 10cm, vikt: 110g.
1395 6191 Porslin 3 delar, porslin, nutida. Höjd: 3-12 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)
1395 6067 Prakturna omkring 1900, Rörstrand, majolika. Höjd: 49, djup: 24 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:26)
1395 6175 Puff höjd: 41 cm. Diameter: 46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:58)
1395 2040 Ragusked silver, Hamburg, 1800-tal. Längd: 27 cm. Vikt: 97 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:53)
1395 6431 Ram ramens innermått: 53x40cm, yttermått inklusive ram: 64x51cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6530 Remmare 8st, Grönt glas. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:30)
1395 6801 Ring 23 k, 1922. Vikt: 5,5 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)
1395 6070 Ringar 2 st, 18k guld, gravyrer, stl: 17-20. Vikt: 4,7g.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6073 Ringar 2 st, 18k guld, storlek: 17, med vit sten. Vikt: 5,7g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:57)
1395 6792 Ringar med hänge 18k guld, bruttovikt: 17,5g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:56)
1395 6343 Rökbord Koppar. Diameter: 59cm, höjd: 60cm
1395 6162 Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005). Signerad IS. Ca 163x230 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:49)
1395 6510 Röllakan Märkt AMB, 81x165 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)
1395 6156 Röllakan osignerad, ca 200x300
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:34)
1395 6585 Salladsbestick + tårtspade, silver, Norge. Längd: 24-26 cm. Vikt: ca 200g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)
1395 6762 Salongsbord diameter: 77 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:51)
1395 2022 Salt & papperkar Efva Attling, silver, 3 delar, nettovikt: 69g silver. Längd: 5,5 cm. Djup: 5,5 cm, höjd: 0,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)
1395 6295 Salt och pepparkvarn Richard Nissen, Bodum, Danmark. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)
1395 2029 Salt/pepparkar 4 st, silver, Birmingham. Höjd: 5 cm, bruttovikt: 111g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)
1395 2035 Saltkar 2 st, Silver med glasinsats + 2 skedar. Längd: 6 cm, nettovikt: 51 g silver
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:54)
1395 6802 Saltkar diverse, 6 delar, silver. Höjd: 3-5 cm, bruttovikt ca 200 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:46)
1395 6774 Schäslong Intarsia. Längd: 170
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)
1395 6773 Schatull Längd: 100 cm. Djup: 44 cm, höjd: 74 cm, nyckel
1395 5302 Sekretär 1800-tal. Bredd: 105, djup: 50 cm, höjd: 105 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:50)
1395 6660 Sekretär England, Intarsia. Bredd: 51, djup: 44 cm, höjd: 98 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)
1395 5345 Sekretär Längd: 102 cm. Djup: 48 cm, höjd: 103 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:14)
1395 5530 Sekretär Längd: 104 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 96 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)
1395 5300 Sekretär Längd: 96 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 107 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)
1395 6356 Sekretär mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 101 cm, nyckel
1395 6252 Serigrafier 6 st, Olivier Herdiès (1906-1993), Sverige. Signerad, 125-upplaga, daterade 1958. Lösa blad i mapp. Bladets mått: 65x46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:03)
1395 6027 Serveringsvagn mässing och glas. Längd: 63 cm. Djup: 42 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)
1395 5343 Serveringsvagn Teak, svängbart, 75x40+ 2x19 cm. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)
1395 6717 Servisdelar Villery&Boch, 29 delar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:43)
1395 6704 Shaker Alessi, Luigi Massoni/Carlo Mazzeri. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)
1395 6807 Shaker Nysilver, 20-tal. Höjd: 23cm
1395 6444 Sideboard Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården. Bemålat, Längd: 150 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 96 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:38)
1395 6653 Sideboard England, Idegran. Längd: 68, djup: 33 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:37)
1395 6775 Sideboard Gustaviansk stil, med hängare. Längd: 164. Djup: 59 cm, höjd: 96-127
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:16)
1395 6716 Sideboard Skaraborgs Möbelindustri, Tibro. Jakaranda (citestillstånd medföljer), 1950-tal. Längd: 215 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6112 Signallampa Marin, + stativ, J A Maurer, USA
1395 6103 Silverskrin Gravyr. Längd: 11c. Vikt: 253,2g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)
1395 6710 Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Fiskare. Höjd: 18cm, diameter: 17cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:00)
1395 6099 Skål Kina. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 6476 Skål Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Diameter: 26, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6062 Skål Kristall, omkring 1900, diameter
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)
1395 6546 Skål Liisa Hallamaa (1925-2008), Finland. Arabia. Diameter: 15cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:27)
1395 6582 Skål silver, T Kullander, 1940. Längd: 22, höjd: 85 cm, ca 270 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)
1395 6393 Skål Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Diameter: 14,5, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)
1395 6391 Skål & fat glas. Höjd: 12cm, diameter: 21cm
1395 6030 Skålar + vaser, 9 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 9-21 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)
1395 6723 Skålar 2 st, Bland annat Erik Höglund, Kosta. Diameter: 16-21cm, höjd: 11-14cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)
1395 6102 Skålar 6 st, Iittala. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:52)
1395 6365 Skålfat porslin. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:22)
1395 6399 Skålfat Royal Copenhagen, Ellen Malmer. Diameter: 17cm
1395 5401 Skålfat stengods, Drejargruppen, 1973, Rörstrand. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:06)
1395 6758 Skänk bemålad. Bredd: 94, djup: 46 cm, höjd: 96 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:03)
1395 1038 Skåp Allmoge, "1720", delvis originalmålning. Bredd: 116, djup: 48 cm, höjd: 198 cm, nyckel
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)
1395 6452 Skåp Asien. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)
1395 6573 Skåp B Mogensen, Öresund, Ek. Bredd: 135, djup: 46 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:33)
1395 6446 Skåp Kina, bemålat, 1900-tal. Bredd: 75, djup: 42 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6587 Skedar diverse, silver, 19 delar. Vikt: ca 370 g
1395 6592 Skedar silver, diverse. Vikt: ca 500 g
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:56)
1395 6301 Skeppsklocka mässing. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)
1395 6159 Skeppsur mässing. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:11)
1395 6220 Skolkarta "Afrika i bilder", Norstedt & Söner, 130x156 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)
1395 6204 Skomakarlampor ett par. Diameter: 28 cm, höjd: ca 18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:56)
1395 6632 Skrin Allmoge, 1800-tal. Längd: 34, djup: 20 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:24)
1395 6642 Skrin silver, K Anderson, 1916. Längd: 12 cm, Vikt: ca 370 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)
1395 6552 Skrivbord England. Bredd: 122, djup: 61 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)
1395 6549 Skrivbordsstol
1395 6212 Skrivställ Nils Lundström, Rörstrand, fajans, rokokostil. Längd: 27 cm. Djup: 17 cm, höjd: 9 cm
1395 6293 Skrivställ Plexiglas, Gazzini, 1960-tal, Italien. Längd: 22cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)
1395 6681 Skulptur Afrikana. Höjd: 123
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)
1395 1024 Skulptur Åke Holm (1900-1980), Sverige. Fågel, glaserad stengodslera. Signerad. Höjd: 22cm. Längd: 28cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)
1395 6435 Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Signerad. Järn. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:39)
1395 6167 Skulptur Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. Kosta, ansikte, träsockel. Höjd: ca 18 cm
1395 6687 Skulptur Brons på marmorsockel, Signerad. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)
1395 6580 Skulptur brons, efter antiken. Höjd: 16,5
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:15)
1395 6685 Skulptur Christian Rundquist, tillskriven. Brons. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)
1395 1043 Skulptur Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. I samarbete med Bris, "Änder med händer", Ringmärkt 576/1500, Fällbara ben, Tyg / gummi. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:35)
1395 6043 Skulptur Fiskare. Brons. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:12)
1395 6477 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Älg. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:15)
1395 6420 Skulptur Häst, metall. Nutida, Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)
1395 6419 Skulptur häst, metall. Nutida, Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)
1395 5577 Skulptur Hund, Sovjetunionen USSR, porslin. Längd: 30, höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)
1395 6223 Skulptur Kallbrons, Pojken med stickan. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:59)
1395 6196 Skulptur Kanevad, 1976, järn. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)
1395 6482 Skulptur Margareta Lewkowicz (f. 1958), Sverige. Häst. Längd: 25 cm. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:20)
1395 6222 Skulptur metall, Asien. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:48)
1395 6682 Skulptur Metall. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:39)
1395 6136 Skulptur Modell äldre, Afrika, med träsockel. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 5139 Skulptur Oidentifierad konstnär. Patinerad Brons, Dansande kvinna, ej signerad. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)
1395 6686 Skulptur Patinerad metall, Häst. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)
1395 6386 Skulptur Per Hammarström, Päron. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)
1395 6615 Skulptur Signerad, Geometrisk komposition, Metall. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:25)
1395 6033 Skulptur Tiger. Höjd: 87cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 6198 Skulptur i glas ansikte, Johansfors Glasbruk. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:16)
1395 6166 Skulptur i glas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15 cm, bredd: 12 cm, djup: 8 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:04)
1395 6197 Skulptur i glas signerad G Kralli. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:49)
1395 6044 Skulpturer 3 st, Edward Lindahl (1907-1986), Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, ugglor. Höjd: 4,5-6,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)
1395 5135 Skulpturer Ett par, Glas, Hästar. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)
1395 6804 Smyckesgarnityr Christian Dior, Halsband + örhängen, i etui
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:31)
1395 6281 Snapsglas 14st. Höjd: 8cm
1395 6353 Snapsglas 6 st, Orrefors, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:13)
1395 6451 Snurrfåtölj Sam Larsson, snurrfåtölj "Mona Roto", för Dux, skinn
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:33)
1395 6254 Sockerruska + salt- & pepparkar, silver, 3 delar. Höjd: 12-20 cm, vikt: 398g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:36)
1395 6808 Sockerskål silver, Markströms Guldsmeds AB, Uppsala, 1919. Höjd: 13cm, vikt: 350g.
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:09)
1395 6595 Soffa + fåtölj, Howardstil. Nutida. Bredd: 85 cm (fåtöljen) respektive 196 cm (soffan). Djup: 98 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 6326 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 185 ca
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:35)
1395 6811 Soffa Längd: 126cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:20)
1395 6438 Soffa nutida. Längd: 196
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)
1395 6448 Soffa rokokostil, 1920-tal, omklädd. Längd: 135
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)
1395 6747 Soffa Skinn, "Möbel art". Längd: 170
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:09)
1395 6748 Soffa Skinn, "Möbel art". Längd: 170
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:58)
1395 6659 Soffbord 1920-tal. Diameter: 82, höjd: 58 cm
1395 6548 Soffbord Cervex. Diameter: 48cm, höjd: 41cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:04)
1395 6455 Soffbord England. Bredd: 133, djup: 88 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:32)
1395 6441 Soffbord Johannes Andersen, 1960-tal. Utdragbara skivor. Jakaranda (citesintyg medföljer), utdragsskivor med skiva av bakelit. Bredd 160 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:28)
1395 6123 Soffbord Trä, Design: Marc Neagle, Österlen, Signerad. Bredd: 140. Djup: 37 cm. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6268 Solstolar ett par, träram, sits i tyg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:29)
1395 2036 Soppslev + strösockersked, silver, 1800-tal, träskaft. Längd: 19-25 cm, bruttovikt: 112g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:01)
1395 2039 Soppslev silver (800), 1800-tal. Österrike, Längd: 33, vikt: 250 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:48)
1395 6473 Soppterrin Rörstrand, "Svala". Diameter: 27, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)
1395 6194 Sparrisfat 2 delar, Rörstrand, omkring 1900. Längd: 24-32 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:03)
1395 6497 Sparrisfat 6 st. Längd: 26cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:59)
1395 6310 Spegel 171x67cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:19)
1395 6616 Spegel 1800-tal, 65x31 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:03)
1395 6207 Spegel 1800-tal, Förgylld, 120x70 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:45)
1395 6525 Spegel 1890-tal, 70x60 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:17)
1395 6776 Spegel 48x48, nutida
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)
1395 6772 Spegel 52x28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:26)
1395 6336 Spegel 84x65cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:50)
1395 6536 Spegel 98x46cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:24)
1395 6760 Spegel Blyglas, 116x45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:40)
1395 6777 Spegel Funkis, 84x42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 6443 Spegel Gustaviansk stil, 58x41cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:42)
1395 6408 Spegel Gustaviansk stil, 83x60cm
1395 6434 Spegel Gustaviansk stil, oval, 85x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:09)
1395 6458 Spegel Nyrokoko, 107x59 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:18)
1395 5307 Spegel Nyrokoko, 97x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:12)
1395 6698 Spegel Valnöt, diameter: 54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6805 Spegellampetter Ett par, gustaviansk stil, porslin och mässing. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)
1395 6372 Spelbord Sengustavianskt, mahogny. Diameter: 95, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:16)
1395 6149 Staffli nutida
1395 6540 Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:55)
1395 5372 Stolar 4 st, 1940-/50-tal, Björk
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)
1395 6158 Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vapensmeden, brännstämplad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)
1395 1039 Stolar 4 st, David Rosén, Stomme av teakbetsad bok. Fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:54)
1395 6798 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 5422 Stolar 4 st, Intarsia
1395 5338 Stolar 4 st, Karl Johan, mahohgny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:02)
1395 4221 Stolar 6 st, Nyrokoko, Alm, Danmark
1395 5309 Stolar 8 st, Karl Johanstil, björk
1395 6279 Stolar Ett par
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:26)
1395 5525 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)
1395 6661 Stolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:31)
1395 6558 Strykjärnsugn + 23 strykjärn
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:37)
1395 5334 Sybord nyrokoko, alm, pelarfot. Bredd: 47 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)
1395 6109 Syltkrukor 3 st, Rörstrand och Gustavsberg, keramik, Höjd: 11 - 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)
1395 6568 Taburett petit pointsklädsel. Längd: 61, djup: 47 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:51)
1395 5415 Taburett Rokokostil, 48x48x34 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:23)
1395 6457 Taburetter ett par, Karl Johan
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:30)
1395 1040 Takarmatur "Caravaggio P3", design: Cecilie Manz, Fritz Hansen. Skärm i vitlackerad aluminium. Höjd: 53cm
1395 6318 Takarmatur 1920-tal. Diameter: 33,5cm
1395 6600 Takarmatur frostat glas. Höjd: ca 44 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)
1395 5605 Takarmatur glasskärmar. Höjd: 72 cm
1395 6697 Takarmatur Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. "liv" för Örsjö. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:32)
1395 6338 Takarmatur Krom/glaskupor. Diameter: 70. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:52)
1395 6031 Takarmatur Mässing och glas. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:02)
1395 6522 Takarmatur mässing, prismor. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)
1395 6563 Takarmatur mässing. Höjd: 74cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:18)
1395 5385 Takarmatur Orrefors. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)
1395 6025 Takarmaturer 2 st, glas och mässing. Diameter: 23-25cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:45)
1395 6188 Tallrikar + assietter, 16 st, Italien, fajans, 8 st tallrikar + 8 st assietter. Diameter: 20-25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:00)
1395 6192 Tallrikar 10 st, blomsterdekor, benporslin, England. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:06)
1395 6576 Tallrikar 12st, Villeroy & Boch, Jardin D´Alsace Village. Diameter: 21-26cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:00)
1395 6512 Tallrikar 14st, Kronärtskocka. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:59)
1395 6789 Tallrikar 6 st, kronärtskocka, Tyskland. Diameter: 27cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:46)
1395 6494 Tallrikar 9st, glas. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:38)
1395 6518 Tallrikar Gustavsberg. Diameter: 20-34cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:54)
1395 6363 Tallrikar & skålar 17 delar, Portugal, gult, porslin. Diameter: 16-27cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:25)
1395 2083 Tårtspade silver (800), Tyskland. Längd: 27 cm. Vikt: 93g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:57)
1395 5553 Tavla Asien, relief, dekor med drake, yttermått inklusive ram: 58x127 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:36)
1395 6403 Tavla England, "breaking Cover", jaktmotiv. Motivet: 30x40cm, yttermått inklusive ram: 60x66cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:54)
1395 6061 Tavla fisk, metall, "Perca", yttermått inklusive ram: 41x80 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:32)
1395 6405 Tavlor 2 st, Stockholmsmotiv. Motivet: 36x54cm, yttermått inklusive ram: 50x66cm
1395 6389 Tavlor 4 st, Efter J harris, England, Jakt, yttermått inklusive ram: 38x53cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:49)
1395 6809 Teburk silver, Danmark, 1908. Höjd: 14cm, vikt: 224g.
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)
1395 5371 Teckning Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Diptyk, Signerad, en bild sign och daterad 1903. 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)
1395 6203 Tekanna + 2 st tekoppar, 3 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods
1395 6392 Tennfat 4 st, 1700-/1800-tal. Diameter: 21-40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)
1395 6142 Termos Alfi. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)
1395 6122 Terrin Gustavsberg. Längd: 33cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:16)
1395 2089 Teservis 3 delar, silver, Birmingham, England, bruttovikt: ca 700g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:53)
1395 6695 Textiltavla Oidentifierad konstnär. Signerad Lars, yttermått inklusive ram: 39x34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:34)
1395 6379 Tillbringare Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:27)
1395 6495 Tobaksburk Gjutjärn. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:42)
1395 6625 Toiletteset 3 delar, Glas med silverlock. Längd: 8-23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)
1395 6417 Trädgårdsskulptur Hare, metall. Nutida, Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:08)
1395 6418 Trädgårdsskulptur Hund, metall. Nutida, Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:10)
1395 6426 Trädgårdsurnor Ett par, Järn, nutida, Dekor med lejonhuvud, diameter: 40, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)
1395 6428 Trädgårdsurnor Ett par, Järn, nutida, diameter: 35, höjd: 33 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:25)
1395 6423 Trädgårdsurnor Ett par, järn, nutida, diameter: 41, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:44)
1395 6430 Trädgårdsurnor Ett par, Järn, nutida. Höjd: 54, diameter: 35 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)
1395 6416 Trädgårdsurnor Ett par, nutida, Järn. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 6429 Trädgårdsurnor Ett par, på sockel, järn, nutida. Höjd: 51, diameter: 30 ca
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:58)
1395 6566 Trälåda Längd: 53cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:08)
1395 6026 Träskulpturer 3 st, Pinocchio, varav en sparbössa. Höjd: 29-60cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:57)
1395 6664 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Lykttändare. Signerad, daterad 1917. Träsnitt, ca 27x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:41)
1395 6225 Tryck "Johannes Döparen", ramens innermått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 ´cm
1395 6131 Tryck 4 st, Djurmotiv, yttermått inklusive ram: 33x40-38x47 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:28)
1395 6020 Tuschteckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Motivet: 38x59cm, yttermått inklusive ram: 59x79cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)
1395 6611 Tvättset 3 delar, Gefle. Diameter: 32, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:14)
1395 6533 Väggarmatur NK Nordiska Kompaniet, plåt/mässing. Nr. 4150. Längd: 38cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:18)
1395 6535 Väggarmaturer 3 st, mässing/plåt. Längd: 27cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:18)
1395 6534 Väggarmaturer Ett par. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:49)
1395 6631 Väggskulptur Putti, Porslin. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:08)
1395 6553 Väggur 70x25cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:13)
1395 6120 Väggvaser Ett par, Kina. Höjd: 34cm
S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:43)
1395 6294 Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. "Rimini Blue", Bitossi, Italien. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:22)
1395 6696 Vas Cultura Metall, Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. 1988,8/25. Höjd: 22,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:53)
1395 6395 Vas GAB Guldsmedsaktiebolaget, brons. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)
1395 6140 Vas glas. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:40)
1395 6683 Vas Glas/krom, Carlo Moretti, Murano. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:27)
1395 6649 Vas Imaridekor. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:44)
1395 6165 Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta, glas. Höjd: ca 29,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:22)
1395 6693 Vas Kosta Elis Berg, 1935. Höjd: 19 cm
1395 6578 Vas Kristall, Slipad. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:48)
1395 6094 Vas Persien. Vitmetall. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:34)
1395 5053 Vas Rörstrand, majolika. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)
1395 4218 Vas silver, gravyr, K. Andersson, 1929. Höjd: 13cm. Vikt: 100g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:10)
1395 6715 Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Ravenna, Orrefors. Dekor av klarglas och rutor blått. Signerad ORREFORS Ravenna Sven Palmqvist. Höjd: 10cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:49)
1395 6048 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, Sjögräs, slipad dekor i form av fisk. Höjd: 19,5
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:14)
1395 6047 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15 cm
1395 6035 Vaser + skålar, 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda, diameter: 14-23. Höjd: 12-23 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:47)
1395 6622 Vaser ett par, Gustavsberg, Parian, Fiskar. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:35)
1395 6718 Vaser & skål 3 delar, Böhmen. Höjd: 7-12cm, diameter: 20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)
1395 6041 Vaser / glas 4 st, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 13-20 cm
1395 6113 Vette Trä/kork. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:01)
1395 6296 Vin / champagnekylare Tidigt 1900-tal, mässing. Höjd: 20, diameter: 16,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:11)
1395 6032 Vinglas 10 st, Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Fars glas". Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:21)
1395 6744 Vinglas 8st. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:44)
1395 6280 Vinglas 9st. Höjd: 11cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:55)
1395 6803 Vinkylare & ishink Metall. Höjd: 17-18cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:47)
1395 6778 Vinställ Smide. Höjd: 95 cm
1395 6490 Vitvinsglas 12 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:38)
1395 6381 Vitvinsglas 6 st, Böhmen. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:19)
1395 6380 Vitvinsglas 6 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:07)
1395 6478 Ytterfoder 3 st, + kruka, Porslin. Höjd: 12-13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 21:01)
1395 6375 Ytterfoder 3 st. Diameter: 20-30, höjd: 16-21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:47)
1395 6368 Ytterfoder 3 st. Höjd: 15-25cm, yttermått inklusive ram: 18-26cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:37)
1395 6602 Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15, diameter: 13-26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:15)
1395 6065 Ytterfoder Dekor från antiken. Längd: 37, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 18:21)
1395 6382 Ytterfoder diameter: 26cm, höjd: 15cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:04)
1395 6184 Ytterfoder ett par, nutida. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:41)
1395 6187 Ytterfoder ett par, porslin, nutida. Längd: 30, djup: 21 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:20)
1395 6105 Ytterfoder Ett par, Rörstrand, omkring 1900, diameter: 33, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:06)
1395 6185 Ytterfoder ett par. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 20:02)
1395 6063 Ytterfoder Jugend, Höganäs, KS Karl Svensson, diameter: 31, höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:55)
1395 6097 Ytterfoder Kina. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:26)
1395 6190 Ytterfoder porslin, nutida. Längd: 44 cm. Djup: 27 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 3 maj 2021 19:23)