1388 1017 Akvarell Per Julius (f. 1951), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad 83,23x40cm, yttermått inklusive ram: 33x50cm, akvarell
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:35)
1388 1008 Akvarell Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "The Harbour - Stornoway", hamnmotiv kvällstid. Signerad Roland S. Blandteknik tusch och täckvitt, 27,5x42,5 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 46x59 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:56)
1388 1011 Ampel Olof Hult, Näfveqvarns Bruk, 1900-tals första hälft. Diameter: 39cm, höjd: 13cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:19)
1388 5520 Armbandsur Rolex Oyster Perpetual Date, refnr: 1500, serienr: 2325562, automatisk. Diameter: 34mm, datum, stål, viklås. Med ytterkartong och certifikat
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:35)
1388 1038 Bokstöd Keramos, Österrike, Kvinnohuvud. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:54)
1388 4150 Bordslampa Empire, 1800-tal. Fd ljusstake. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:51)
1388 4149 Bordslampa Empire, 1800-tal. Fd ljusstake. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:11)
1388 1051 Burk med lock Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Blått glas/mässing, Längd: 14,5 cm. Bredd: 11 cm, höjd: 11,5 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:24)
1388 1019 Byrå 1930-tal, Swedish Grace. Bredd: 101 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:58)
1388 1015 Byrå transission senbarock-rokoko. Ek och idegran, Bredd: 116 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:10)
1388 1016 Champagnekylare Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Jugend, vitmetall, stämplad. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:12)
1388 1044 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 83/250. Motivet: 50x50cm, yttermått inklusive ram: 67x67cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:51)
1388 1029 Fat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, glaserad stengodslera, Dekor med fågel, Unik, 36x34 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 16:34)
1388 1031 Fat Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, 1959, ca 37x37 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:52)
1388 1013 Fåtölj Carl-Axel Acking (1910-2001), Sverige. "Trienna". Stomme av ek, sits och rygg av brunt skinn. Sitthöjd ca 35 cm. Bredd: ca 70 cm. Höjd: ca 76 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:40)
1388 1025 Fåtölj Mats Theselius (f. 1956), Sverige. Bruno, Källemo AB, Värnamo
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:43)
1388 1020 Gouache Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Landskap. Signerad, daterad Oskar Bergman 1914. Gouache på papper. Bladets mått: 23,5x34 cm. Yttermått inklusive ram: 35x46 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:00)
1388 8167 Kaffekoppar 18 delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten. Märkt ARABIA FINLAND UP
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:35)
1388 1056 Karmstol Gustaviansk
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:59)
1388 1037 Matta orientalisk, Seminatik Luri, 153x313 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:07)
1388 1030 Oljemålning Gunnar Svenson (1892-1977), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk, 39x53, yttermått inklusive ram: 49x63cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:36)
1388 1046 Oljemålning Gustaf Lilliestierna (f. 1992), Sverige. Komposition med människor. Signerad och daterad a tergo. Inköpt vid konstnärens separatutställning på NAU Gallery/Young Art 2013. Olja på duk, oramad, 150x180 cm
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:23)
1388 1045 Oljemålning Hugo Ungewitter (1869-1947), Tyskland. Signerad, daterad Berlin 1925. Olja på duk, 93x139cm, yttermått inklusive ram: 112x158cm
S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:37)
1388 1023 Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad, 1944. Olja på duk, 54x64, yttermått inklusive ram: 77x87 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:17)
1388 1027 Oljemålning Joseph Oppenheimer (1876-1966), Tyskland. "Natten ljus". Signerad, daterad 1950. Olja på duk, 25x36, yttermått inklusive ram: 38x49 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:32)
1388 1009 Oljemålning Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Soaré. Signerad KE Höglund. Olja på pannå, 80x94 cm, yttermått inklusive ram: 88x103 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:16)
1388 1054 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Makalös, Stockholm. Ej signerad. Olja på duk, 33x47, yttermått inklusive ram: 47x62 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:26)
1388 1007 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Signerad. Olja på duk, 40x70, yttermått inklusive ram: 58x88 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:29)
1388 1002 Oljemålning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. "Den vita fågeln", 1995. Komposition. Litt: avbildad i "Dialog", Birgitta & Ulf Trotzig, Arena förlag, 1996. Signerad. Olja på duk, 118x105 cm, yttermått inklusive ram: ca 120x107 cm
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:05)
1388 1001 Oljemålning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Komposition. Signerad. Inköpt på Galleri Bertil Lindqvist i Arkelstorp, utanför Kristianstad. Olja på duk, ca 102x92 cm, yttermått inklusive ram: ca 104x94 cm
S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:50)
1388 1040 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 15x21cm, yttermått inklusive ram: 32x38cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:02)
1388 1014 Salongsbord Karl Johan, stenskiva, Mahogny / mässingsdekor, diameter: 75, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:09)
1388 1057 Sekretär Sengustaviansk, mahogny, Huggen stenskiva, mässingsdekor. Bredd: 94, djup: 50 cm, höjd: 122 cm, nyckel
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:24)
1388 1003 Serveringsvagn Hans J Wegner (1914-2007), Danmark, Andr. Tuck, Danmark. Teak, brännstämplad, lös bricka. Längd: 77 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:51)
1388 1048 Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Brons. Signerad. Längd: 18cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:39)
1388 1022 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Liten skulptur ur Samhällsdebatten, Gustavsberg 1969-1974. Stengodslera. Höjd: 22,5 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:08)
1388 1055 Skulptur Niki de Saint Phalle (1930-2002), Frankrike. Signerad. Mjukplast, “Nana by Niki” för Alvimar. Uppblåsbar figur i bikini. Höjd: ca 130 cm. Bredd: ca 100 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:57)
1388 1004 Skulptur i glas Erik H Olson (1909-1995), Sverige, Optochromi, 4 st med glas polariserande och dubbelbrytande filter. Signerad. Längd: 26 cm. Höjd: 40,5 cm
S�ldes f�r 83.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:19)
1388 1042 Soffbord med kalkstensskiva, design: Kerstin Olby, "Kina", stomme i massivt trä. Bredd: 80 cm, djup: 80 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:25)
1388 1032 Spegel Nyrokoko, ca 260x110cm
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:41)
1388 1018 Spegel Reiners Möbelfabrik, Mjölby 1930-tal, Swedish Grace, 116x51 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 18:39)
1388 8171 Vas Orrefors, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Fiskgraal. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 19:22)
1388 1006 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 mars 2021 20:03)