Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 juni 2002 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

158 8030  Bokskåp 1890-tal, L113 D58 H252

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2013  Bordssurtout Ns, (1 flaska skadad)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 6104  Bordsur Empire-stil, H35

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2003  Brödkorg silver, gustaviansk stil, L28,5, 1901

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 8033  Byrå Empire, Mahogny, L105 D48 H89

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2008  Byrå Mahogny,1800-tal, L72 D45 H82

158 1227  Fågeltavlor 2 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 8035  Golvlampa  Mässing

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2025  Kandelabrar Ett par, 1800-tal, figuriner

158 2009  Klaffbord Karl Johan, Mahogny, H75

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2004  Konsolbord Empir, stenskiva, L96 D40 H83

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2014  Litografi Roland Svensson, 137/250

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2012  Matservis Copeland, England, ca 100 del

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 1157  Matta Täbriz 148x100

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2005  Oljemålning 1800-tal, Landskap med figurer, 52x67

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2022  Oljemålning 1800-tal, Landskap med fiskande man, 72 x 86

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2020  Oljemålning 1800-tal, Salomos huvud, 83 x66

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2006  Oljemålning England, 1800-tal, Fiskarfamilj, 30x41

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2007  Oljemålning England, 1800-tal, interiör, 31x41

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 1046  Oljemålning H Neppel, sk, Landskap med kor, 72x100

158 8015  Oljemålning  Nils Tirén, Hundporträtt, 1913, 30x40

158 2001  Oljemålning Okänd konstnär, 1800-tal, Dilligens, 60 x 89

158 2027  Piedestal 1800-tal, H150

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2026  Salongsbord nyrokoko, mahogny, H74

158 2021  Soffa senempire, mahogny, L320

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2015  Spegel Nyrokoko, H217

158 2016  Spegel+ konsol, Mahogny, Karl johan, H216

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 8028  Spegel+ konsol, senempire, H248

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2028  Spegellampett 1700-tal, sign IÅ, Johan Åkerblad, H75, ljusarm saknas

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 5008  Stenlejon 1 par, med socklar, H117

158 2029  Stolar 6 st, Empire

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 8038  Takarmatur Jugend, H75

158 8031  Toalettebord Valnöt, 1800-tal,

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 17 juni 2002 18:00)

158 2011  Vas Tobo, H23