Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 februari 2013 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

810 2038  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Ffgk -36, Gamla stan, motivets mått: 37 x 24

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:33)

810 2055  Etsning Björn Jonson (1903-1991), 1940-41, "50 ex", Djurgårdsfärja, motivets mått: 19 x 31 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:20)

810 2039  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Familjen, 5/40, motivets mått: 16 x 21

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:36)

810 2097  Etsning Hans Wigert (f. 1932), 2/30, "Seglats", motivets mått: 26 x 20

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:02)

810 2098  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), Kyssen, 6/40, motivets mått: 24 x 21 ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:04)

810 2037  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), 1928, "Kanslihuset, Stockholm", motivets mått: 22 x 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:31)

810 8510  Etsningar 2 st, Hans Norsbo (1897-1955), 1941, Vy från skeppsholmen mod Djurgården, motivets mått: 16 x 30, + löst blad, 1952 slussen, motivets mått: 13 x 12

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:38)

810 2119  Etsningar 2 st, Igge Karlsson (f. 1932)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)

810 8511  Etsningar 2 st, Stig Borglind (1892-1965), Blomstilleben & Långhags kraftverk, ca20 x 24 & 30 x 23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:41)

810 2099  Färgetsning André Aleth Masson, EA (konstnärens exemplar), 41 x 30, Figurer

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:05)

810 2080  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Épreuve d'artiste, signerad, motivets mått: 40x25, utställningsbroshyr medföljer

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:36)

810 2139  Färgetsning Shoichi Hasegawam 35/79, 13 x 10, Fartyg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:53)

810 2105  Färglitografi *Edlef Romney, 9/30, signerad, motivets mått: 40x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:05)

810 2096  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), 253/1500, signerad, motivets mått: 76x56, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:07)

810 2140  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 89/250, Ansikten, bladets mått: 76 x 54

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:01)

810 2092  Färglitografi Carl Otto Hulthén, komposition, 29/50, motivets mått: 58x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:16)

810 2028  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), HC 35/40, 36x56, Stockholmsmotiv

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:04)

810 2017  Färglitografi  Erik Olson, 1955, Passionstema, 87/260, motivets mått: 47x 32

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:40)

810 2049  Färglitografi  Georges Braque, "Oisaux", 61/275, motivets mått: 21, 5 x 9, 3 ca

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)

810 9363  Färglitografi  Gunilla Mann (f. 1947), m 78/290, bladets mått: 30 x 42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:19)

810 2116  Färglitografi  H Pfeiffer, 50/50, "Loose Ends". motivets mått: 73 x 53

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:59)

810 2047  Färglitografi  Harald Lindberg (1901-1976), Skärgårdsmotiv, 114/300, motivets mått: 33x40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:08)

810 2061  Färglitografi  John-Erik Franzén (f. 1942), motorcykel, signerad-87, 11/260, motivets mått: 54x55

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:41)

810 2078  Färglitografi  Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Hommage de Cornelius, "Cecilia Lind", EA (konstnärens exemplar), motivets mått: 33 x 46

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:03)

810 2041  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 169/385, -92, motivets mått: 54 x 39

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:40)

810 2109  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 175/385, motivets mått: 27x36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:28)

810 2040  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1988, HC-upplaga, 32/40, motivets mått: 58 x 40

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:48)

810 2053  Färglitografi  Lage Lindell (1920-1980), 2/175, motivets mått: 47 x 63

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)

810 2094  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), musikanter, motivets mått: 32x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:43)

810 2051  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), 35/48, signerad, -93, motivets mått: 39x29

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:08)

810 2058  Färglitografi  Lennart Rodhe (1916-2005), 1980, 153/220, 63x49

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:39)

810 2151  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 150/250 signerad, motivets mått: 26x20

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:50)

810 2150  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 150/250, signerad, motivets mått: 26x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:47)

810 2149  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 150/250, signerad, motivets mått: 26x20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:48)

810 2148  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 150/250, signerad, motivets mått: 26x20

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:51)

810 2147  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 150/250, signerad, motivets mått: 26x20

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:43)

810 1330  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 150/250, signerad, motivets mått: 26x20

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:46)

810 2095  Färglitografi Max Bilde (f. 1919), ansikte, 11/150, signerad, -74, motivets mått: 51x57

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:46)

810 2019  Färglitografi  Nils Wedel (1897-1967), "Leda och svanen", 24 x 31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:48)

810 4003  Färglitografi  Olle Bonniér (f. 1925), 145/150, bladets mått: 41x58

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:30)

810 2106  Färglitografi Olle Bonniér (f. 1925), komposition, 70/175, signerad, 58x76

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:05)

810 2101  Färglitografi  Olle Skagfors, Porträtt, 19/90, 1984, bladets mått: 63 x 48

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:09)

810 2056  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 129/350, 33x44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:39)

810 2043  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 155/200, motivets mått: 56x80

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:13)

810 2090  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), 210/460, motivets mått: 28x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:06)

810 2088  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), 220/250, Trosaån, motivets mått: 22x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:04)

810 2086  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), 316/460, 30x23 (fuktskada)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:02)

810 2089  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), HC-upplaga, 22x32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:05)

810 2142  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), Provtryck, motivets mått: 30x23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:26)

810 2152  Färglitografi  Reinhold, Ljunggren, motivets mått: 14 x 24, signerad Roland S 38/150, Julaftons fyr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:10)

810 2026  Färglitografi  Roberto Matta (1911-2002), ur Momimere, 1974, 59/100, motivets mått: 49 x 37

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:26)

810 2141  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 112/360, motivets mått: 43x27

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:25)

810 2031  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 351/360, Skärgårdsmotiv, motivets mått: 30x46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:04)

810 2033  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), Skärgårdsvinter, 24 x 47, 275/360

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:32)

810 2042  Färglitografi  Salvador Dalí (1904-1989), EA (konstnärens exemplar), Skuggfigurer, motivets mått: 25 x 17, 5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:03)

810 2027  Färglitografi  Salvador Dalí (1904-1989), Figurkomposition, signerad. 83/250. motivets mått: 42x40

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:54)

810 2048  Färglitografi  Suzanne Nessim (f. 1944), signerad. 82/150, motivets mått: 42x31

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:34)

810 2091  Färglitografi  Uno Vallman (1913-2004), 247/260, signerad, 1958, motivets mått: 43x46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:32)

810 4186  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 99/375, signerad, motivets mått: 45x64

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:30)

810 2054  Färglitografier 3 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), 1975, 360 upplaga, motivets mått: 20 x 28 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:46)

810 2015  Grafiskt blad Madeleine Pyk (f. 1934), 2/220, signerad, motivets mått: 49x34

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:24)

810 2001  Konstmapp 5 st, Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Madeleine Pyk + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944), signerade, 19/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:30)

810 2011  Konstmapp 5 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Kjell Strandqvist + Helmtrud Nyström (f. 1939), signerade, 137/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:08)

810 2014  Konstmapp 6 st, Lennart Aschenbrenner + Olle Bonnier + Brita Molin + Madeleine Pyk + Kjell Strandqvist + Helmtrud Nyström (f. 1939), signerade, 127/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:23)

810 2008  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschembrenner + Madeleine Pyk + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944), signerade, x/xx, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:58)

810 2006  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944) + Madeleine Pyk (f. 1934), 10/220 signerade, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:42)

810 2005  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944) + Madeleine Pyk (f. 1934), HC-upplaga, signerade, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:42)

810 2004  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944) + Madeleine Pyk (f. 1934), signerade, 23/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:41)

810 2007  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist + Madeleine Pyk (f. 1934), olika upplagor, signerade, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:45)

810 2009  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Madeleine Pyk + Kjell Strandqvist (f. 1944), 128/220, signerade, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:05)

810 2010  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Helmtrud Nyström + Madeleine Pyk + Kjell Strandqvist (f. 1944), signerade, 192/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:06)

810 2013  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Kjell Strandqvist + Madeleine Pyk + Helmtrud Nyström (f. 1939), signerade, 129/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:15)

810 2002  Konstmapp 6 st, Olle Bonnier + Lennart Ashenbrenner + Brita Molin + Madeleine Pyk + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944), signerade, 47/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:34)

810 2003  Konstmapp Olle Bonnier + Lennart Aschenbrenner + Brita Molin + Madeleine Pyk + Helmtrud Nyström + Kjell Strandqvist (f. 1944), signerade, 8/220, bladets mått: 50x70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:37)

810 2093  Linoleumsnitt  Svenolov Ehrén (1927-2004), vinter, 28/420, signerad, motivets mått: 43x49

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:40)

810 2145  Linoleumtryck Svenolov Ehrén (1927-2004), 173/250, Slussen, motivets mått: 60x47

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:30)

810 2125  Litografi Bengt Landin (f. 1933), 86/250, "Paprikaspel", signerad, motivets mått: 55x37

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:33)

810 2082  Litografi Ernst Billgren (f. 1957), 176/330, signerad, bladets mått: 39x46

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:01)

810 2121  Litografi Eva Boström (f. 1954), tulöpaner, signerad, 163/250, motivets mått: 58x83

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:01)

810 2134  Litografi Hans Arnold (1925-2010), 'Drömmarnas skepp', signerad, motivets mått: 46x67

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:54)

810 2130  Litografi K. G Nilson, "Partitur 1", signerad 1983, motivets mått: 49x79

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:46)

810 2035  Litografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), signerad-57, motivets mått: 10x15

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:45)

810 2138  Litografi Lennart Jirlow (f. 1936), 274/310, signerad, motivets mått: 46x61

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:08)

810 2137  Litografi Lennart Jirlow (f. 1936), 274/310, signerad, motivets mått: 47x62

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:07)

810 2074  Litografi Madeleine Pyk (f. 1934), Noaks ark, 181/310, motivets mått: 42x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:01)

810 2083  Litografi Mårten Andersson, signerad, 616/1400, bladets mått: 45x54

810 2081  Litografi Mona Huss Walin (f. 1944), signerad, 653/750, bladets mått: 56x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:00)

810 2085  Litografi R Ljunggren provtryck, 31x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:00)

810 8377  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 73/250, signerad, motivets mått: 46x33

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:50)

810 2032  Litografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Segelbåt, 300/360, motivets mått: 33 x 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:30)

810 1303  Litografi Roland Svensson (1910-2003), 46/110, signerad, motivets mått: 29x43

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:58)

810 2069  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), signerad-81, 58/70, 40x60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:53)

810 2068  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), signerad-81, 58/70, motivets mått: 40x60

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:52)

810 2067  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), signerad-81, 58/70, motivets mått: 40x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:51)

810 2070  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), signerad-81, 58/70, motivets mått: 40x60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:58)

810 2066  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), signerad-81, stadshuset, 58/70, motivets mått: 40x60

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:49)

810 2072  Litografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 247/300, subject size: 19x22,

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:57)

810 2075  Litografi Sven X:et Erixson (1899-1970), 32/360, subject size: 39x46,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:02)

810 2136  Litografi Ulf Gripenholm (f. 1943), 5/130, signerad, motivets mått: 40x47

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:52)

810 2120  Litografier 2 st, Gunnar Brusewitz (1924-2004), 11/250 + 216/250, signerade, motivets mått: 22x32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:00)

810 2133  Litografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), 76/385 + 330/385, signerade, motivets mått: 39x46

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:51)

810 2131  Litografier 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), 17/20 + 34/190, signerade, motivets mått: 74x56 + 58x44

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:44)

810 2123  Litografier 2 st, Mona Huss Walin (f. 1944), 224/460, signerade, motivets mått: 60x48 +

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:37)

810 2132  Litografier 3 st, Madeleine Pyk (f. 1934), 137/200 + 46/275 + 73x200, "Söndagspromenad" + promenader" + "vinterlekar"

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:44)

810 2104  Litografier 3 st, Stig 'Slas' Claesson, Stockholmsmotiv, bladets mått: 34 x 48 ca, -69

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 19:17)

810 2111  Litografier 3 st, Stig Borglind (1892-1965), Stilleben, 34x27

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:25)

810 2124  Serigrafi K. G Nilsson, "Vinden", signberad, 47/110, motivets mått: 63x50

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 18:30)

810 2108  Träsnitt Sven X:et Erixson, 5/75, motivets mått: 30x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:27)

810 7035  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), -91, Mot tavastgatan, motivets mått: 42 x 44

810 2045  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, -94, motivets mått: 46 x 72

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 februari 2013 20:15)