Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 augusti 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1484 2001  Affisch Bernt Carlzon, Art Workshop, 1960-tal, kvinnofigur med blommor, ca 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:54)

1484 2006  Bokhylleskåp Hörnmodell, "Prydno", Bröderna Gustafsson, Virserum, teak. Höjd: 194, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:21)

1484 2058  Bord med tidningshylla, 1950-tal. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:39)

1484 2078  Bordslampa 1960-tal, Glas. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)

1484 2075  Bordslampa Bergboms. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:08)

1484 2033  Bordslampfot Sylvia Leuchovius (1915-2003), Rörstrand Atelje, Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:07)

1484 2002  Färglitografi Verner Molin (1907-1980), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 9/100, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:25)

1484 2011  Fat + vas, Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blue. Glaserad stengodslera. Diameter: 17 cm. Höjd: 15,17x17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:36)

1484 2021  Fat 4 st, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Viola 67,15,14,5,27x25,46x43, stora fatet no 120/3000

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:07)

1484 2010  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 28x19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:04)

1484 2047  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Farmor

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)

1484 5181  Fåtölj Safarimodell, läder

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:13)

1484 2005  Fåtöljer Ett par, teak / skinn, "Läckö", Ingemar Thillmark, för OPE möbler

S�ldes inte (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:25)

1484 2055  Golvlampa 1960-tal, Teak. Höjd: 142

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:12)

1484 2054  Golvlampfot 1950-tal, betsad teak. Höjd: 160

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:47)

1484 2020  Golvvas keramik, Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:23)

1484 2009  Kakburk 1950-tal, Nils Johan, plåt, 23x23. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:49)

1484 2029  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva. Höjd: 105, skadad sadelgjord

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:45)

1484 2067  Kimono längd: 188 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:38)

1484 2008  Kryddburkar 5 st, Arom, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:26)

1484 2060  Ljuslykta Snöboll, 11 st. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1484 2027  Ljusstakar Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, 8 st. Höjd: 8-30 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:52)

1484 2019  Ljusstake 1950-tal, metall. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:44)

1484 2032  Mat / kaffeservis Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:59)

1484 2049  Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 7 delar, bord+ 4 stolar+ 2 karmstolar. Längd: 140, djup: 100 74 + 2 iläggx55 cm

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:30)

1484 2004  Matservis 36 delar, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:37)

1484 2016  Matservisdelar 17 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Odon, Gustavsberg 1965-1970, flintgods med screentryckt dekor i gröna toner. Diameter: 18-23 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:55)

1484 2071  Matta orientalisk, 206x304 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:49)

1484 2082  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -52, Interiör. Olja på duk, 43x39 cm, yttermått inklusive ram: 61x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:18)

1484 2007  Pall Gilbert Marklund (f. 1958), Sverige. "Jonte". Furu. Formgiven 1969. Längd: 46 cm. Djup: 28 cm, Sitthöjd: ca 37 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:55)

1484 2042  Salt/pepparkar 2 st, Teak/rostfritt, 1960-tal. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:19)

1484 2023  Servisdelar 5 delar, Picknick, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:04)

1484 2024  Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 11 del + extra fat

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:44)

1484 2040  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Röd Aster, Gustavsberg, 1970-tal, benporslin med dekor i rött och svart, Tekoppar 2 st + sockerskål+ gräddkanna

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:26)

1484 2026  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, 14 del

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:41)

1484 2070  Skål med blomstervas, Neapel, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Diameter: 31 cm. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)

1484 2051  Skeppsur Schatz. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:36)

1484 2043  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1484 2080  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:42)

1484 2046  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 185

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:26)

1484 2057  Soffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 84, djup: 50 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:29)

1484 2059  Soffbord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Bredd: 62. Djup: 62 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:25)

1484 2077  Soffbord med klaff 1950/60-tal. Längd: 90+ 40, djup: 53 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:46)

1484 2061  Speglar 5 st, 1970-tal, Belgien, 40x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:18)

1484 2013  Stol "Winni", IKEA, 1950-talets andra hälft. Senare klädsel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:30)

1484 2074  Stol 1950-tal, flätad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:27)

1484 2039  Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:25)

1484 2017  Stolar 4 st, Bendt Winge (1907-1983), Norge. Stapelbara

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:24)

1484 2036  Takarmatur 1950-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:41)

1484 2056  Takarmatur 1950/60-tal, teak / glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:33)

1484 2081  Takarmatur 1960-tal, mässing / glaskupor. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:36)

1484 2069  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 39cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:39)

1484 4009  Takarmatur Glas. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:35)

1484 2041  Tallrikar ’Rätt mat hela dan’ Gustavsberg 1950-tal, 5 stycken, svart dekor på vitt. Diameter: 23,5 cm, märkta: ”RÄTT MAT HELA DAN GUSTAVSBERG VDN F 555 FLINTGODS”

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:06)

1484 2028  Teglas 15 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:28)

1484 2062  Terrin med hänklar, Hertha Bengtsson Blå Eld, Rörstrand. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:51)

1484 2031  Teservisdelar Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:05)

1484 2038  Trädgårdsstolar 3 st.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:02)

1484 2030  Väggarmatur metall, Abo Randers, Danmark, 1970-tal. Höjd: 18

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:18)

1484 2044  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1484 2053  Väggspegel 1960-tal, Teak, 3-delad, Ställbar. Längd: 106

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:18)

1484 4026  Vas Hans Welling, Ceramano, "Ceralux". Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:53)

1484 2012  Vas Karin Björquist (1927-2018), Sverige. "Konvex", Gustavsberg, 1960/70-tal. Glaserad stengodslera. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)

1484 2022  Vas Rörstrand, Triangla. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:13)

1484 2014  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:44)

1484 2015  Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 18-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:20)

1484 5185  Vinglas 8 st, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Boda. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:57)