1484 2001 Affisch Bernt Carlzon, Art Workshop, 1960-tal, kvinnofigur med blommor, ca 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 72x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:54)
1484 2006 Bokhylleskåp Hörnmodell, "Prydno", Bröderna Gustafsson, Virserum, teak. Höjd: 194, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:21)
1484 2058 Bord med tidningshylla, 1950-tal. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:39)
1484 2078 Bordslampa 1960-tal, Glas. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)
1484 2075 Bordslampa Bergboms. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:08)
1484 2033 Bordslampfot Sylvia Leuchovius (1915-2003), Rörstrand Atelje, Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:07)
1484 2002 Färglitografi Verner Molin (1907-1980), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 9/100, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 63x50 cm, yttermått inklusive ram: 80x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:25)
1484 2011 Fat + vas, Aldo Londi (1911-2003), Italien. Rimini blue. Glaserad stengodslera. Diameter: 17 cm. Höjd: 15,17x17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:36)
1484 2021 Fat 4 st, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Viola 67,15,14,5,27x25,46x43, stora fatet no 120/3000
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:07)
1484 2010 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, 28x19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:04)
1484 2047 Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Farmor
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)
1484 5181 Fåtölj Safarimodell, läder
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:13)
1484 2005 Fåtöljer Ett par, teak / skinn, "Läckö", Ingemar Thillmark, för OPE möbler
S�ldes inte (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:25)
1484 2055 Golvlampa 1960-tal, Teak. Höjd: 142
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:12)
1484 2054 Golvlampfot 1950-tal, betsad teak. Höjd: 160
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:47)
1484 2020 Golvvas keramik, Upsala-Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:23)
1484 2009 Kakburk 1950-tal, Nils Johan, plåt, 23x23. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:49)
1484 2029 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva. Höjd: 105, skadad sadelgjord
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:45)
1484 2067 Kimono längd: 188 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:38)
1484 2008 Kryddburkar 5 st, Arom, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:26)
1484 2060 Ljuslykta Snöboll, 11 st. Höjd: 6-9 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)
1484 2027 Ljusstakar Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas, 8 st. Höjd: 8-30 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:52)
1484 2019 Ljusstake 1950-tal, metall. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:44)
1484 2032 Mat / kaffeservis Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 64 delar
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:59)
1484 2049 Matsalsgrupp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 7 delar, bord+ 4 stolar+ 2 karmstolar. Längd: 140, djup: 100 74 + 2 iläggx55 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:30)
1484 2004 Matservis 36 delar, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland, 1960/70-tal. 8 st mattallrikar (diameter 25 cm), 8 st djupa tallrikar (diameter 17,5 cm), 12 st assietter (diameter 20 cm), 4 st kaffekoppar med fat, 3 st äggkoppar, 1 st tillbringare
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:37)
1484 2016 Matservisdelar 17 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Odon, Gustavsberg 1965-1970, flintgods med screentryckt dekor i gröna toner. Diameter: 18-23 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:55)
1484 2071 Matta orientalisk, 206x304 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:49)
1484 2082 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, -52, Interiör. Olja på duk, 43x39 cm, yttermått inklusive ram: 61x56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:18)
1484 2007 Pall Gilbert Marklund (f. 1958), Sverige. "Jonte". Furu. Formgiven 1969. Längd: 46 cm. Djup: 28 cm, Sitthöjd: ca 37 cm. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:55)
1484 2042 Salt/pepparkar 2 st, Teak/rostfritt, 1960-tal. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:19)
1484 2023 Servisdelar 5 delar, Picknick, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:04)
1484 2024 Servisdelar Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, 11 del + extra fat
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:44)
1484 2040 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Röd Aster, Gustavsberg, 1970-tal, benporslin med dekor i rött och svart, Tekoppar 2 st + sockerskål+ gräddkanna
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:26)
1484 2026 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Terma, Gustavsberg 1955-1979, flamfast gods med brun glasyr, 14 del
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:41)
1484 2070 Skål med blomstervas, Neapel, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Diameter: 31 cm. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)
1484 2051 Skeppsur Schatz. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:36)
1484 2043 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Bulldog. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)
1484 2080 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:42)
1484 2046 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 185
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:26)
1484 2057 Soffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 84, djup: 50 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:29)
1484 2059 Soffbord Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Bredd: 62. Djup: 62 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:25)
1484 2077 Soffbord med klaff 1950/60-tal. Längd: 90+ 40, djup: 53 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:46)
1484 2061 Speglar 5 st, 1970-tal, Belgien, 40x40 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:18)
1484 2013 Stol "Winni", IKEA, 1950-talets andra hälft. Senare klädsel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:30)
1484 2074 Stol 1950-tal, flätad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:27)
1484 2039 Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:25)
1484 2017 Stolar 4 st, Bendt Winge (1907-1983), Norge. Stapelbara
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:24)
1484 2036 Takarmatur 1950-tal. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:41)
1484 2056 Takarmatur 1950/60-tal, teak / glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:33)
1484 2081 Takarmatur 1960-tal, mässing / glaskupor. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:36)
1484 2069 Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 39cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:39)
1484 4009 Takarmatur Glas. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:35)
1484 2041 Tallrikar ’Rätt mat hela dan’ Gustavsberg 1950-tal, 5 stycken, svart dekor på vitt. Diameter: 23,5 cm, märkta: ”RÄTT MAT HELA DAN GUSTAVSBERG VDN F 555 FLINTGODS”
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:06)
1484 2028 Teglas 15 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:28)
1484 2062 Terrin med hänklar, Hertha Bengtsson Blå Eld, Rörstrand. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:51)
1484 2031 Teservisdelar Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt. 13 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:05)
1484 2038 Trädgårdsstolar 3 st.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:02)
1484 2030 Väggarmatur metall, Abo Randers, Danmark, 1970-tal. Höjd: 18
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:18)
1484 2044 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)
1484 2053 Väggspegel 1960-tal, Teak, 3-delad, Ställbar. Längd: 106
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:18)
1484 4026 Vas Hans Welling, Ceramano, "Ceralux". Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:53)
1484 2012 Vas Karin Björquist (1927-2018), Sverige. "Konvex", Gustavsberg, 1960/70-tal. Glaserad stengodslera. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)
1484 2022 Vas Rörstrand, Triangla. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:13)
1484 2014 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:44)
1484 2015 Vaser 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 18-22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:20)
1484 5185 Vinglas 8 st, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Boda. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:57)