Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 juli 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1477 6460  Akvarell Åke Nothberg (1891-1973), Sverige. Växter. Signerad, daterad 1926,26x19 cm, yttermått inklusive ram: 34x25, akvarell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:53)

1477 6242  Akvarell Beth Zeeh (1911-2004), Sverige. "Ödegården". Signerad, akvarell, 1977 cm, yttermått inklusive ram: 16x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:03)

1477 6246  Akvarell Gösta Gustavson, nattpromenad. Signerad, daterad 1989. Akvarell, bildmått: 20x14 cm, yttermått inklusive ram: 33x26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:39)

1477 6097  Akvarell Lars A Persson (f. 1958), Sverige. Komposition. Signerad. Akvarell. Bladets mått: 38x14 cm, yttermått inklusive ram: 48x24

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)

1477 6076  Akvarell Oidentifierad konstnär. 1800-tal, stuga. Ej signerad. Akvarell, 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 22x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:33)

1477 6116  Akvareller 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 62x27, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:17)

1477 5066  Akvareller 3 st, Jan Ed (f. 1941), Sverige. Akvarell, bildmått: 18x12. Signerade, yttermått inklusive ram: 44. 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:29)

1477 6457  Armbandsur 18k guld, (bakstycke. Vikt: 5g ca) boettens, diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:32)

1477 6090  Armring 18k guld. Vikt: 20 g. Diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:21)

1477 6179  Bänk längd: 180 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:33)

1477 5212  Barmöbel mahogny. Längd: 80, djup: 30 cm, höjd: 101 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:25)

1477 6130  Barnbyrå 1800-tal. Bredd: 53, djup: 27 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:36)

1477 6424  Barometer Jugend. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:59)

1477 6029  Batiktavla Oidentifierad konstnär. Signerad, tyg, yttermått inklusive ram: 87x152cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:00)

1477 4257  Bergère Louis XVI-stil, 1800-tal. Längd: 72 cm. Djup: 80 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:04)

1477 6052  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:19)

1477 6374  Blandteknik 10 st, erotiska motiv, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 21x14 - 25x20 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:13)

1477 6054  Blandteknik Dani Rauch (f. 1942), Drömlandskap. Signerad. Blandteknik, bildmått: 35x20 cm, yttermått inklusive ram: 59x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:05)

1477 6024  Blandteknik Fritz Hühnen. Signerad, blandteknik, duk, 54x56cm, yttermått inklusive ram: 49x63cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:32)

1477 6074  Blandteknik Gösta Bohm (1890-1981), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1973. Blandteknik, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:11)

1477 6465  Blandteknik Lennart Mörk (1932-2007), Sverige. "Figaros bröllop. Signerad, 1980. Blandteknik, bildmått: 51x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x88:

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:20)

1477 2076  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Blandteknik, 16x30 cm, yttermått inklusive ram: 27x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:45)

1477 6283  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Cigarrökare, bildmått. 26x32 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 33x44 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:24)

1477 6300  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Tre kvinnor. Signerad, daterad 1968, bladets mått: 51x36 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:33)

1477 6112  Blandteknik Ylva Jakobsson (f. 1949), Sverige. "Skånevår". Textil. Signerad, blandteknik, daterad -92 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:29)

1477 6190  Bokhylla Alm. Bredd: 60, djup: 25 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:47)

1477 6398  Bokhylla England. Bredd: 94, djup: 38 cm, höjd: 183 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:09)

1477 6187  Bokhyllor ett par, mahogny. Bredd: 100, djup: 27 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:05)

1477 6128  Bord På hjul, nyrenässans. Bredd: 77. Djup: 50 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:29)

1477 6086  Bordsfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:09)

1477 6136  Bordslampa Orrefors, glas och mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:11)

1477 6140  Bordslampa Tenn. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:37)

1477 6440  Bordslampfot Jugend, modifierad vas, dekor med kvinna. Höjd: 37 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:09)

1477 6299  Bordslampfot Kina, modifierad vas, porslin/ mässing. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:53)

1477 6427  Bordslampfot Kina, omarbetad vas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:31)

1477 6167  Bordslampfot mässing och glas. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:36)

1477 6365  Bordslampfot Orrefors. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:15)

1477 6413  Bordslampor Ett par, mässing, glaskupa, (patronhylsor). Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:29)

1477 6171  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:11)

1477 6041  Bordslampor Ett par, Porslin, Spanien, dekor med frukter. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:37)

1477 6366  Bordslystrar Ett par, prismor. Onyx, Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:34)

1477 6031  Bordspendyl Förgylld brons, 1800-talets mitt. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:33)

1477 6138  Bordsram omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:18)

1477 5199  Bordsur Alabaster, 1800-tal, med glaskupa. Höjd: 46 utan kupa brutto: 60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:26)

1477 6434  Bordsur Sent 1800-tal, figural, förgylld zink. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:02)

1477 6439  Brevpressar 8 st, glas. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:23)

1477 6297  Bricka 1800-tal, plåt, bemålad, 76x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:14)

1477 6279  Bricka Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arabia, Finland. 22x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:27)

1477 6137  Brickor 2 st, mässing. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:33)

1477 6394  Byrå 1800-tal, mahogny, senare ben. Höjd: 27 cm, djup: 26 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:20)

1477 6389  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 94 cm, djup: 46 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:29)

1477 6295  Byrå bredd: 99 cm. Djup: 47 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:44)

1477 5223  Byrå England. Bredd: 48, djup: 40 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:42)

1477 6289  Byrå nutida. Bredd: 80 cm, djup: 34 cm, höjd, 81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)

1477 6160  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 68, djup: 34 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:20)

1477 6100  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 9. Djup: 53. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)

1477 6143  Champagnekylare Moet. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:25)

1477 6353  Dockor 2 st, Porslin. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:03)

1477 6347  Dosor 4 st, metall. Längd: 3-7 cm, höjd: 2-4 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)

1477 6037  Druvsax + servettring, silver. Vikt: 53,5g. Längd: 10, diameter: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:05)

1477 6145  Emaljskylt St Nygatan, 20x50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)

1477 6244  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. "Guldsmeden", Kopia efter Rembrandt. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 7,5x5, yttermått inklusive ram: 42x31

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:09)

1477 4322  Fällstolar 3 st, Uno Åhrén, för Gemla, "Bern"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:28)

1477 6247  Färgetsning Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Tres Amigos". Signerad, numrerad 43/60, ET. Bildmått: 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:09)

1477 6254  Färgkrita Carin Ax (1915-2006), Sverige. Gårdsmotiv. Signerad. Bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:41)

1477 6286  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige, "Fjällgatan Stockholm", Signerad och numrerad 31/360, Färglitografi, bildmått: 25x56 cm, yttermått inkl. Ram 40x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:12)

1477 6001  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 59/125. Färglitografi. Bladets mått: 106x76 cm, yttermått inklusive ram: 112x82 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:12)

1477 6252  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Utsikt från Södermalm, Signerad, numrerad 111/290. Färglitografi, bildmått: 32x41 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:49)

1477 6243  Färglitografi Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 82x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:13)

1477 5204  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad pt, Mosebacke torg. Färglitografi, bildmått: 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x70 cm

1477 6096  Färglitografi Johan Petterson (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 53/2050, daterad 97. Färglitografi, bildmått: 20x18 cm, yttermått inklusive ram: 39x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:58)

1477 6225  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952). Signerad, numrerad 40/60, "Happy Factory 3". Färglitografi, bildmått: 48x48 cm, yttermått inklusive ram: 63x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:30)

1477 6248  Färglitografi Lars Hofsjö (f. 1931), Sverige. "Flaggdag". Signerad, numrerad 173/210. Färglitografi, bildmått: 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:14)

1477 5187  Färglitografi Lars Melander (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 4/55, "floden". Färglitografi, bildmått: 17x30 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:18)

1477 2125  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 123/275. Färglitografi, bildmått: 31x23 cm, yttermått inklusive ram: 45x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)

1477 5293  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 108/300. Färglitografi, bildmått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 58x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:26)

1477 5150  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 133/150. Färglitografi, bildmått: 20x33 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)

1477 5109  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 335/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 75x83 cm. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:13)

1477 6409  Färglitografier 4 st. Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige. Cirkus. Signerade, 200-upplaga, oramade. Färglitografi. Bladets mått: 60x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:56)

1477 6443  Fat + sockerskål, 3 delar, Musselmalet halvblond, Royal Copenhagen. Diameter: 10-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:53)

1477 6342  Fat Imaridekor, antikt, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:52)

1477 6163  Fat på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 22, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:57)

1477 6311  Fåtölj 1940 / 50-tal

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)

1477 6103  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Hemmakväll, Sverige. O H Sjögren

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:02)

1477 6322  Fåtöljer Ett par, Chesterfield, skinn, petroleumblå. Längd: 104, djup: 95 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:48)

1477 6487  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:21)

1477 6385  Fåtöljer ett par, rokokostil, plysch

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:10)

1477 6445  Figurin Kaniner, Rörstrand. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:04)

1477 6345  Flaskschatull 2 st, trä, 1800-tal, En med tennflaskor. Längd: 22-32, höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:23)

1477 6428  Flaskskepp på ställning. Längd: 32, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:04)

1477 5158  Fotoramar ett par, sent 1800-tal, mässing och glas, yttermått inklusive ram: 27X15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:45)

1477 6122  Gardiner 4 längder, ca 280x136 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:59)

1477 6007  Gitarr Yamaha C45, i fodral. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:16)

1477 6083  Glas 12+ 10 st. Höjd: 9,5-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:54)

1477 6456  Glasservis 45 delar, slipade. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:42)

1477 6493  Glasservisdelar 45 del ca, pressad dekor. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:25)

1477 5017  Golvfotogenlampa omkring 1900, mässing. Höjd: 155 (höj / sänkbar)

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)

1477 6488  Golvlampa mässing och glas. Höjd: 155

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:45)

1477 6453  Gräddkanna + skål, 2 delar, silver. Höjd: 9-15, vikt: 250g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:28)

1477 6450  Grötskål + fat + stop, 3 delar, Tenn, diameter: 20-28. Höjd: 10 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:36)

1477 6091  Halsband 18k guld, Italien. Vikt: 10 gr. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:58)

1477 6333  Halskedja AD Design Jens Andersson och Erik Dennung Köpenhamn, Halskedja i nysilver med hänge i agat, Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:43)

1477 5272  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:57)

1477 6101  Hörnskåp Vitrin. Höjd: 204, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:46)

1477 6204  Ikon med silverrizza, (tryck), 22x16 cm

1477 6275  Ikon Ryssland, rizza i silver, 9x7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:39)

1477 1040  Ikoner Ett par, 1800-tal, Ryssland, olja på pannå, 48x50 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:38)

1477 6050  Jardiniere + skål. Längd: 26-36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:10)

1477 6006  Jardiniere + vas, Sevresmärke/Limoges. Längd: 21. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:12)

1477 6454  Kaffe / teskedar 20 st. Längd: 10-15, vikt: 270g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:59)

1477 6481  Kaffegods 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:50)

1477 6478  Kaffegods 24 delar, Pierre Joseph Redouté, "Fyrklövern"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:53)

1477 6326  Kaffegods 27 delar, Svaneholm, assietter med genombruten dekor

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:57)

1477 6339  Kaffekoppar med fat, 16 delar + extra fat, "Aurora" Helmer Ringström, Gefle, Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:37)

1477 6085  Kaffeservis 3 delar, silver, 1959, Sterling. Höjd: 12-27, vikt: 1200

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:21)

1477 6423  Kanna majolika, Rörstrand, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:50)

1477 6435  Käppar 2 st. Silverkrycka. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:01)

1477 6436  Karaffer 2 st. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:44)

1477 6220  Karaffer 5 st. Höjd: 23-32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:06)

1477 4264  Karmstol Louis XVI-stil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:07)

1477 6486  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:24)

1477 6377  Karmstol rokokostil, 1900-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:18)

1477 6184  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:39)

1477 6178  Karta + blyglasfönster, "Westermanland & Västmanlandsvapnet", bland annat 1800-tal, yttermått inklusive ram: 29x23 & 68x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:39)

1477 6268  Kassaskrin metall, omkring 1900. Bredd: 45. Djup: 34 cm, höjd: 16 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:39)

1477 6071  Kista Allmoge, 1821. Bredd: 64, djup: 38 cm, höjd: 35 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:58)

1477 6099  Kista flätad näver, modell äldre. Bredd: 70, djup: 43 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:30)

1477 6257  Kolteckning Oidentifierad konstnär. Signerad, Porträtt av Strindberg, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:43)

1477 6437  Konstglas 3 delar, bland annat Kosta Boda & Skansen. Höjd: 10 - 24

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:08)

1477 6203  Koppar med fat 2 st, Meissen. Höjd: 5 cm, diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:24)

1477 6230  Kopparstick 4 st, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:10)

1477 6036  Kräftbestick 12st, Nysilver. Längd: 19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:09)

1477 6040  Kuddar ett par, Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 48x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:54)

1477 6172  Lampbord Bemålat. Diameter: 58, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:18)

1477 6177  Lampbord Bemålat. Diameter: 60, höjd: 67 cm

1477 6485  Lampbord Ett par, Engelsk stil. Diameter: 35, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:58)

1477 6108  Linnedukar + servetter, 10 + 15 del

1477 6102  Linnedukar + servetter, 8 + 20 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:20)

1477 6066  Linnedukar + servetter, 9 + 30 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:34)

1477 6110  Linneservetter 16 st, 45x45 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:02)

1477 6109  Linneservetter 50 st, 45x45 & 58x58 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:44)

1477 6269  Litografi Picasso. Signerad i tryckplåt. Bildmått: 52x65 cm, yttermått inklusive ram: 67x79 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:28)

1477 6195  Litografi Stig Åke Lund. Signerad, numrerad 36/100, Mariaberget, Stockholm. Bildmått: 33x30 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:18)

1477 6315  Ljuskrona empirestil. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)

1477 6020  Ljusstakar 1 par + vas, Kosta Boda, Olle Brozén (f. 1963), Sverige. Glas. Höjd: 15-33cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:46)

1477 6206  Ljusstakar 3 st, Glas, Iittala. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:32)

1477 6448  Ljusstakar 3 st, lyrformad fot, Ns & mässing. Höjd: 16-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:56)

1477 6021  Ljusstakar 4 st, "Celeste", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors, glas. Höjd: 31-42cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:51)

1477 6449  Ljusstakar 5 delar, mässing, modell äldre. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:33)

1477 6336  Ljusstakar Ett par, Metall, barockstil. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:45)

1477 6422  Ljusstakar Ett par, Tenn, 1929. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:14)

1477 6334  Luktdosor 2 st, på kedja, dekor med stenar. Längd: 45 cm, diameter: 4,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:13)

1477 6146  Månskensampel höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:08)

1477 6277  Mat / kaffeservis 42 delar, Bohemia, "Henriette"

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:39)

1477 6133  Matbord Jugend, Ek. Bredd: 150, djup: 101 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:10)

1477 6262  Matsalsgrupp 5 delar, Nils Jonsson, Troeds, teak, klaffbord + 4 stolar, Stolar modell "Garmi", Brännstämplad, Bra Bohag. Längd: 185 + 40. Djup: 95 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:22)

1477 6161  Matsalsgrupp 7 delar, Rokoko-stil Bord + 5 stolar + 1 karmstol, Marmorerad, diameter: 120, höjd: 74 cm, en ilägg 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:23)

1477 6200  Matservis 1950-tal ca 50 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:45)

1477 6338  Matservis 40 del ca, Brun Fasan, Rörstrand / Gustavsberg & Egersund

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:54)

1477 6476  Matservis 42 delar, Pierre Joseph Redouté, Fyrklövern

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:10)

1477 5112  Matservis Rosenthal, Chippendale. 55 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)

1477 4351  Matta Annapuna, Nepal, 170x234 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)

1477 6117  Matta Gabbeh, 175x234 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:38)

1477 6473  Matta gallerimodell, 84x305 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:08)

1477 6471  Matta gallerimodell, orientalisk, 72x267 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:15)

1477 6470  Matta Kina, 135x198 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:59)

1477 6472  Matta Kina, 62x92 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:23)

1477 6045  Matta Kina, 80x80 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:53)

1477 6474  Matta Kina, 90x200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:49)

1477 6371  Matta Kina, Bautou, Tidigt 1900-tal, 78x149 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:18)

1477 6369  Matta Kina, Tidigt 1900-tal, 101x207 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:00)

1477 6373  Matta Kina, tidigt 1900-tal, 114x162 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:52)

1477 6372  Matta Kina, Tidigt 1900-tal, 88x175 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:07)

1477 6280  Matta orientalisk, 100x148 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:23)

1477 5259  Matta orientalisk, 104x160 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:19)

1477 6075  Matta orientalisk, 120x196 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:09)

1477 6120  Matta orientalisk, 131x220 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:02)

1477 6469  Matta Orientalisk, 133x194 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:50)

1477 5263  Matta orientalisk, 137x215 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:25)

1477 5153  Matta orientalisk, 140x260 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)

1477 5152  Matta orientalisk, 184x155 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:35)

1477 6111  Matta Orientalisk, 200x303 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:18)

1477 6193  Matta orientalisk, 84x130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:54)

1477 4124  Matta orientalisk, Hereke, 60x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:43)

1477 5267  Matta orientalisk, Kashmir, 125x187 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:31)

1477 6154  Matta orientalisk, Meshed, 254x345 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:47)

1477 6479  Medaljer 2 st, Pro Patria & Memoria Dulcis. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:33)

1477 6442  Mockaservis 5 delar, Musselmalet, Helblond, Royal Copenhagen. Höjd: 5-23 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:12)

1477 6173  Munstycke till Brandspruta, koppar & mässing. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:57)

1477 6107  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 58x98 cm, yttermått inklusive ram: 78x118 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:16)

1477 6118  Oljemålning Bengt Crantz (1916-2001), Sverige. Signerad Tivoli. Olja på duk, 37x45 cm

1477 6249  Oljemålning Bengt Wignell, Marin, Monogramsignerad, -02. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

1477 6240  Oljemålning Bertil Fredholm (1941), Fjäder. Signerad. Bladets mått: 15x10 cm, yttermått inklusive ram: 20x15 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:28)

1477 6411  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Barn. Signerad. Olja på pannå, 120x60 cm, yttermått inklusive ram: 127x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:13)

1477 2074  Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), Signerad, stilleben. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:30)

1477 6235  Oljemålning Carin Ax (1915-2006), Sverige. Dahlior. Signerad. Olja på pannå, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:07)

1477 6236  Oljemålning Carin Ax (1915-2006), Sverige. Signerad, Uppsala. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:43)

1477 6237  Oljemålning Carin Ax (1915-2006), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:23)

1477 5045  Oljemålning Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:04)

1477 2045  Oljemålning Caroline Grinda Christensen (1925-2014), Sverige. Stockholmsmotiv, Karlaplan. Signerad. Olja på duk, 78x120 cm, yttermått inklusive ram: 83x125 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:05)

1477 6210  Oljemålning Doroty Ruhne Sempinski. Signerad, daterad 57, stilleben. Olja på duk, 33x54 cm, yttermått inklusive ram: 43x64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:39)

1477 5246  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, Madeira. Olja på pannå, 29x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:49)

1477 6183  Oljemålning Elsa Schultz-Moberger (1879-1978), Sverige. Sommarblomster vid fäbod. Signerad. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 61x51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:04)

1477 6264  Oljemålning Eva Cederström (1909-1995), Finland. Byggnader. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:13)

1477 1021  Oljemålning Georg Fischhof (1859-1914), Österrike. Hamnmotiv. Signerad med pseudonym H Wagner. Olja på duk, 68x105 cm, yttermått inklusive ram: 102x145 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:23)

1477 6292  Oljemålning Georges Spiro, surrealistiskt landskap. Signerad och daterad -60. Olja på duk. Bildmått. 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:59)

1477 2069  Oljemålning Ingegerd Entoft, "Solregn, Harstena". Signerad, daterad -82. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:33)

1477 6010  Oljemålning K Steffensen, Gårdsmotiv. Signerad. Olja på duk, 70x100 cm, yttermått inklusive ram: 81x118 cm

1477 6003  Oljemålning Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Signerad, daterad 1946, skolarbete. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 74x96 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:32)

1477 6416  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad. Olja på pannå, 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:45)

1477 5257  Oljemålning Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Signerad. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:15)

1477 2104  Oljemålning Lill-Anne Kull, Sverige. Trädgård. Signerad, daterad -92. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 58x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:11)

1477 6042  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Madonna, osignerad. Olja på duk, 33x26 cm, yttermått inklusive ram: 38x31 cm

1477 6232  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Mytologiskt motiv, empire-ram. Ej signerad. Olja på duk, 52x44 cm, yttermått inklusive ram: 66x58 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:43)

1477 6358  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kopia. Olja på duk, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:22)

1477 5063  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition med figurer. Signerad HT - 65. Olja på duk, 67x77 cm, oramad

1477 6408  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, oramad, 41x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:43)

1477 6015  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ryssland. Signerad, Motiv Från St Petersburg. Olja på duk, 84x107 cm, yttermått inklusive ram: 90x114 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:25)

1477 3249  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Landskap med hus och vålmar. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:22)

1477 5207  Oljemålning signerad Lundh, 1962, strandbild. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 45x118 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:17)

1477 6272  Oljemålning Stefan Alexis (f. 1970), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -01. Olja på pannå, 122x61 cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:25)

1477 4139  Oljemålning Stephen Kaye, paviljong. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 123x153 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)

1477 6238  Oljemålningar 3 st, Carin Ax (1915-2006), Sverige. Signerade, Stilleben. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 34x36 - 48x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:02)

1477 6022  Örhängen 18k guld, Ett par, med stenar. Längd: 5cm, vikt: 6,4g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:58)

1477 6425  Paraplyställ dekor med drake. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:48)

1477 5291  Paraplyställ metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:25)

1477 6028  Paraplyställ plåt. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:33)

1477 6094  Pärlcollier med guldlås. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:57)

1477 6151  Pärlcollier Odlade pärlor, silverlås. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:23)

1477 6343  Parti Knivar, diverse

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:21)

1477 6072  Parti koppar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:33)

1477 6361  Parti kopparföremål Traktörpannor & fiskgrytor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:49)

1477 6087  Parti silver diverse 13 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:10)

1477 2046  Pastell Annamaria Forsberg (f. 1955), Sverige. "Anden i flaskan". Monogramsignerad -96. Pastell, ram av drivved. Bildmått: 36x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:08)

1477 6012  Pastell Sergei Oussik, Monogramsignerad, motiv från Riga, 41x45 cm, yttermått inklusive ram: 51x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:42)

1477 6376  Pelarbord sent 1800-tal. Diameter: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:49)

1477 6382  Piedestal Asien, elefanter. Höjd: 75 cm

1477 6057  Piedestal höjd: 86 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:14)

1477 6185  Piedestal med stenskivor. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:54)

1477 6359  Piedestal / pall Asien. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:35)

1477 6056  Pinnstolar 2+ 1 st, genombruten rygg med spjälor, (2 st Edsbyverken)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:30)

1477 5159  Pluntor 4 st, bland annat G III. Höjd: 18-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:48)

1477 6069  Promotionaffisch Elton John (relief), 74x99 cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:42)

1477 6188  Rökbord med mässingskiva. Diameter: 58, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:26)

1477 6149  Rökelsekar Asien, brons. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:55)

1477 6194  Röllakan Galleri, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 78x240 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:48)

1477 5180  Salongsbord mahogny. Diameter: 87, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:59)

1477 6055  Satsbord 3 delar, Kakel. Bredd: 54, djup: 367 cm, höjd: 54 cm

1477 6324  Seltersglas 11 st, "Istanbul". Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:01)

1477 6189  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 55, djup: 37 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:09)

1477 6063  Servisdelar 9 delar, Gustavsberg, Anna. Diameter: 20-25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:07)

1477 6354  Servisdelar 9 delar, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Koka Blå, Rörstrand. Diameter: 18,5 - 21, Längd: 23-33,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:40)

1477 6228  Servisdelar Arabia, ca 40 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:08)

1477 6319  Servisdelar Gustavsberg, Ritz + Atena, ca 18 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:06)

1477 6270  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 38 delar, Arabia, Harlekin

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:54)

1477 6337  Servisdelar Rörstrand "Dala", 17 delar, diameter 9-16 cm, längd 25-35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:05)

1477 6218  Sideboard Lackat. Längd: 200. Djup: 50 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:56)

1477 6438  Skål + fat, kristall. Diameter: 24 - 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:46)

1477 6221  Skål + vas+ skål med lock, Kina. Höjd: 15-23 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:35)

1477 6144  Skål med hänkel, Arabia/Notsjö. Längd: 26, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:17)

1477 6080  Skål Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1936. Längd: 20, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:43)

1477 6421  Skål på fot porslin, Figural. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:51)

1477 5155  Skålar och vaser, 5 delar, Wedgwood. Längd: 10 cm. Diameter: 9-20 cm, höjd: 5-13 cm

1477 6222  Skålfat + 4 tallrikar, Kina. Diameter: 24-41 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:09)

1477 6046  Skålfat + Fat, Kina. Diameter: 28 längd: 35,5 cm

1477 6459  Skålfat 1700-/1800-tal, Tenn, "Stockholm", diameter: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:35)

1477 5154  Skålfat Kina, 1900-tal. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:57)

1477 6285  Skålfat lergods, Upsala Ekeby, Pepita, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Diameter: 28,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:59)

1477 6039  Skänk avlutad. Bredd: 144. Djup: 53 cm. Höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:25)

1477 6419  Skåp 1880-tal, mahogny. Bredd: 65, djup: 46 cm, höjd: 130 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:29)

1477 6387  Skåp 1890-tal, Valnöt/mahogny. Bredd: 90 cm, djup: 41 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:05)

1477 6153  Skåp 1900-tal, glasade dörrar, senare bemålning. Bredd: 107 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:09)

1477 6291  Skeppsklocka + barometer, diameter. 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:49)

1477 6346  Skor + benskydd & vapen, Sameslöjd. Längd: 29 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)

1477 6451  Skrin nysilver, tygklädd. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:08)

1477 6176  Skrivbord + stol, Bemålade. Bredd: 137. Djup: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:54)

1477 6180  Skrivbord + stol, Bemålat. Bredd: 180 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:35)

1477 6379  Skrivbord England, idegran. Bredd: 122 cm, djup: 61 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:47)

1477 6290  Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900, bemålat. Bredd: 110 cm. Djup: 63 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:46)

1477 6388  Skrivbyrå empire, intarsia. Bredd: 74 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 84 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:59)

1477 5036  Skulptur efter Antiken. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:48)

1477 6205  Skulptur Huvud, efter antiken. Höjd: 38 cm

1477 5167  Skulptur Inuit kajak, trä/läder/ben. Längd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:05)

1477 5113  Skulptur Parian, Gustavsberg, "pojke med strumpa". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:28)

1477 6067  Skulptur trä, Pinnochio. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:27)

1477 6310  Skulptur Venus de Milo, Gips, efter antiken. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:24)

1477 6142  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Elefant. Längd: 33, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:50)

1477 6482  Skulpturer 2 st, Eero Aarnio (f. 1932), Finland. Hundar, "Me too", Magis, plast. Längd: 40-70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:04)

1477 4306  Skulpturer ett par, fd dekorelement, mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:54)

1477 6017  Smörgåslåda plåt. Längd: 27. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:42)

1477 6093  Smycken silver, 11 delar, Vikt: ca 95 g

1477 6166  Snäckskål Rörstrand, Harald Salomon (1900-1990), Danmark. 26x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:51)

1477 6105  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll. Längd: 210 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:30)

1477 6329  Soffa Chesterfield, skinn, petroleumblå. Längd: 210. Djup: 90 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:16)

1477 6380  Soffbord England, mahogny. Bredd: 120, djup: 62 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)

1477 6402  Soffbord Ett par, Elsa Stackelberg, aluminium. Bredd: 55. Djup: 60 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:40)

1477 6060  Solspegel Plast. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:49)

1477 6399  Solstol Elsa Stackelberg, aluminium, ställbar rygg, Hjul. Längd: 170

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:32)

1477 6400  Solstol Elsa Stackelberg, aluminium, ställbar rygg, Hjul. Längd: 170

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:27)

1477 6455  Soppslev Silver / träskaft, 1796. Längd: 43 cm, bruttovikt: 140 g

1477 6368  Soppterrin Flintgods. Bredd: 31 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:23)

1477 6304  Spegel "Deknudt", slipat glas, nutida, Belgien, 163x96 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:58)

1477 6058  Spegel 1950-tal, 81x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:17)

1477 6217  Spegel 47x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:17)

1477 5051  Spegel Empirestil, omkring sekelskiftet 1900,86x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:24)

1477 6477  Spegel nutida, slipat glas, 176x76

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:50)

1477 6395  Spegel nyrokoko, 95x116 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:30)

1477 6267  Spegel omkring 1900 cm, yttermått inklusive ram: 57x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:47)

1477 6134  Spegelbyrå 1800-tal, Valnöt. Bredd: 100, djup: 49 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:04)

1477 6139  Spegellampetter ett par, 1920-tal. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:49)

1477 6044  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 53 cm

1477 4428  Spegeltrymå sent 1800-tal. Höjd: ca 263 cm. Djup: ca 45 cm, bredd: 80 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:40)

1477 6307  Spelbord 1880-tal, bemålat. Bredd: 88 cm, djup: 45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:03)

1477 6129  Spelbord mahogny, 1890-tal. Bredd: 85 D2x40, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:16)

1477 6430  Stekfat Kina, Blåvitt kompaniporslin. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:34)

1477 5093  Stekhuv Sent 1800-tal, Silver on Copper, "Watch Well". Längd: 48, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:09)

1477 6296  Stol Gustaviansk stil, bemålad, 1800-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:50)

1477 6386  Stol omkring 1900, Götisk

1477 6219  Stolar 2 st, Barockstil, omkring sekelskiftet 1900, snarlika

1477 6403  Stolar 8 st. Bauhausmodell, rotting

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:40)

1477 4119  Stolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:31)

1477 6104  Stolar Ett par, Otto Wretling (1876-1971), Sverige. Etikettmärkt Otto Wretling Konst och Hantverk, Umeå.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)

1477 6265  Takarmatur 1960-tal, Mässing / glaskupor. Höjd: 100

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:20)

1477 5195  Takarmatur Frama Design, Koppar, "Large". Diameter: 52 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:04)

1477 6051  Takarmatur höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:12)

1477 6432  Takarmatur med prismor. Diameter: 43 cm

1477 6079  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:47)

1477 6169  Takarmatur Oscariansk, prismor. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:12)

1477 6023  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:07)

1477 6323  Takarmatur Venetiansk modell. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:33)

1477 5296  Tallrik Kina, 1800-tal. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:03)

1477 6065  Tallrikar 24 delar, Royal Copenhagen, Nucella blue, fajans, Dekordesign: Ellen Malmer, 12 + 12 delar, Diameter: 19-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:34)

1477 6429  Tallrikar 4 st, Kina, diameter: 18-24 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:38)

1477 6356  Tallrikar 41 delar, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Koka Blå, Rörstrand. Diameter: 17-24 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:21)

1477 6344  Tallrikar Ett par, Imaridekor, 1900-tal, diameter: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:04)

1477 6035  Tandborste silver. Längd: 15cm, bruttovikt: 19g

1477 4174  Tavla Emalj, André Zurawski, 32x28, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:37)

1477 6239  Teckningar + litografi, 3 + 1 st, Ryno Frieberg (1920-2018), Sverige. Signerade, oramade, oramade lösa blad, bladets mått: 18x11 - 23x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:40)

1477 5047  Teservis Japan, 15 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:18)

1477 2040  Textiltavla Tuula Järvinen, "Puluset", Sylvi Salonen, Finland. Yttermått inklusive ram: 55x55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)

1477 6026  Tidningsställ Krom/skinn. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:26)

1477 6150  Trädgårdsbänk Järn / träribbor. Längd: 110

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:01)

1477 6030  Trädgårdsbelysning Ett par, mässing och glas. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:40)

1477 6282  Trädgårdsgrupp 3 delar, aluminium. Djup: 66 cm, höjd: 65-88 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:42)

1477 6159  Trädgårdsgrupp 3 delar, trä, bemålad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:04)

1477 6281  Trädgårdssoffa gavlar i aluminium. Längd: 134 cm. Djup: 60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:30)

1477 1106  Trädgårdssoffa gavlar i järn, träribbor. Längd: 180 cm. Djup: 62 cm. Höjd: 90 cm. Proveniens Maj-Britt Nilssons och Per Gerhards sommarnöje i Stockholms skärgård

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:52)

1477 6328  Trädgårdssoffa Metall / träribbor. Längd: 122

1477 6259  Träskulptur Monogramsignerad VB, Dansande par. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:01)

1477 6332  Träskulpturer 2 st, hästar, 1900-tal, Indien. Längd: 62 cm. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:05)

1477 6447  Tumlare Ett par, silver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. Höjd: 5 cm. Vikt: 190 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)

1477 6412  Tvättfat på ställning diameter: 40, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:32)

1477 6383  Urna Majolika, Rörstrand. Diameter: 40 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:26)

1477 6162  Väggarmaturer ett par, mässing, Ledade. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:01)

1477 6288  Väggbord Halvmåneformat, bemålat. Höjd: 76 cm. Djup: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:52)

1477 6164  Väggfotogenlampa höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:40)

1477 6266  Vägghörnskåp med klädsel, Höjd: 55 cm, Djup: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:47)

1477 6227  Väggskulptur Lars Hofsjö (f. 1931), Sverige. 30x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:41)

1477 6125  Väggtelefon höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:12)

1477 6131  Vagnskoffert 1800-tal. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:36)

1477 6446  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:40)

1477 6004  Vas Gallé, överfångsglas. Höjd: 9,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:23)

1477 6005  Vas Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1928. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:02)

1477 5235  Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 10 cm

1477 6165  Vas Johansfors Glasbruk, Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:19)

1477 6364  Vas Jugend, tenn och glas, Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:20)

1477 6426  Vas omkring 1900, glas. Höjd: 36 cm

1477 6088  Vas Sterling. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:53)

1477 6181  Vaser 3 st, Wien, Napoli & Rosenthal. Höjd: 18-28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:42)

1477 6053  Vaser 4 st, Konstglas, bland annat Lindshammars glasbruk. Längd: 5-13 cm. Höjd: 16-21,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:22)

1477 6420  Vaser Ett par, nysilver, glasinsats. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)

1477 6175  Vattentunna koppar. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:39)

1477 6362  Växtpress omkring 1900. Längd: 60. Djup: 36 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:15)

1477 6082  Vitvinsglas 11 delar. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:58)

1477 6325  Vitvinsglas 12 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:02)

1477 6341  Vitvinsglas 9 st. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:02)

1477 6049  Ytterfoder ett par, metall/Porslin. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:58)

1477 5285  Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 20, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:21)