1258 8015 Akvarell Carl Gustaf Hellquist (1850-1891), sagomotiv, Signerad Paris, 33x26
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)
1258 8013 Akvarell Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Polen. Vintermotiv från Warszawa, Signerad. Motivet: 33x23,5
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:36)
1258 8019 Armbandsur 14 k, Jaeger Le Coultre, Futurematic, 1950-tal. Bruttovikt: 43,9 g. Diameter: 3,7 cm (boetten)
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:39)
1258 7048 Bestick silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 42 delar, Vikt: ca 1895g.
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)
1258 8033 Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, daterad 1970, Mona Lisa, 38x48
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)
1258 4212 Bokskåp NK, Margareta 1915, Bredd: 135 cm. Djup: 51cm. Höjd: 199 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)
1258 8035 Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2388. Mässing, läderlindad stång, två ljusarmar, tygskärm. Märkt SVENSKT TENN 2388. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)
1258 8023 Byrå senbarock, senare bemålning. Bredd: 99. Djup: 56 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:29)
1258 8032 Färglitografi Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Komposition. Signerad, numrerad 71/75. Motivet: 41x59 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)
1258 8026 Fåtölj med fotpall, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:38)
1258 8029 Kabinettskåp 15-1600-tal, sannolikt Italien. Bredd: 116-143 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 220 cm
S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:29)
1258 8004 Ljusstakar ett par, Empire, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro. Höjd: 20 cm, kompletterad/olika ljusmanschetter
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)
1258 8008 Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x50 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:22)
1258 8009 Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 71x99 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)
1258 8017 Oljemålning Marie-Louise Stolpe. Signerad, daterad 1893, "In Memoriam". Olja på duk, 75x52
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)
1258 7208 Oljemålning Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Skogsstig, signerad. Olja på pannå, 29x18
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)
1258 8039 Oljemålning Theodor Valenkamph (1868-1924), Sverige. Signerad T Valenkamph 1890. Olja på duk, 54x80 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)
1258 8022 Pall Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, modell 647. Höjd: 37cm. Diameter: 63cm.
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)
1258 8041 Serveringsvagn Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, modell 901. Ytor i vit laminat, kantlister i böjd och lackad björk. Längd: 88cm. Djup: 50cm. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)
1258 8034 Skåp Allmoge, 1836, originalmålning, Bredd: 94 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 105 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)
1258 8007 Skåp Erik Mattsson, Mjölby, "Svenskt näringsliv", Intarsia. Bredd: 98 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 136cm, nyckel
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:33)
1258 7547 Skulpturer 3 st, Martin Stenström (1912-2000), Sverige. Samearbete. Trä. Höjd: 6-7 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:20)
1258 8011 Smörask Porfyr, ca 1800. Diameter: 14,5 cm. Höjd: ca 10 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:02)
1258 5149 Snedklaffsekretär NK, Margareta 1915, björk, Bredd:100 cm. Djup: 50cm. Höjd: 124 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:10)
1258 8027 Soffa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, 3-sits, 1940-tal. Längd: 186
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)
1258 8037 Spegellampetter Ett par, för vardera två ljus, Gustavianska. Proveniens Familjen Broms sedan Lagerlöf. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)
1258 8014 Spegelplatå Firma Svenskt Tenn. Längd: 55, glasprismor
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)
1258 8040 Stolar Ett par, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)
1258 8036 Tallrikar 12 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Machere Italiane. Diameter: 26,5 cm
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)
1258 8005 Vägghylla Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, No 2085. Längd: 32, djup: 17 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:42)