Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 maj 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1258 8015  Akvarell Carl Gustaf Hellquist (1850-1891), sagomotiv, Signerad Paris, 33x26

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:14)

1258 8013  Akvarell Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Polen. Vintermotiv från Warszawa, Signerad. Motivet: 33x23,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:36)

1258 8019  Armbandsur 14 k, Jaeger Le Coultre, Futurematic, 1950-tal. Bruttovikt: 43,9 g. Diameter: 3,7 cm (boetten)

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:39)

1258 7048  Bestick silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 42 delar, Vikt: ca 1895g.

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:44)

1258 8033  Blandteknik Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, daterad 1970, Mona Lisa, 38x48

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:48)

1258 4212  Bokskåp NK, Margareta 1915, Bredd: 135 cm. Djup: 51cm. Höjd: 199 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)

1258 8035  Bordslampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2388. Mässing, läderlindad stång, två ljusarmar, tygskärm. Märkt SVENSKT TENN 2388. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:12)

1258 8023  Byrå senbarock, senare bemålning. Bredd: 99. Djup: 56 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:29)

1258 8032  Färglitografi Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Komposition. Signerad, numrerad 71/75. Motivet: 41x59 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:43)

1258 8026  Fåtölj med fotpall, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Karin

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:38)

1258 8029  Kabinettskåp 15-1600-tal, sannolikt Italien. Bredd: 116-143 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 220 cm

S�ldes f�r 28.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:29)

1258 8004  Ljusstakar ett par, Empire, Gustaf Wilhelm Lindberg, Örebro. Höjd: 20 cm, kompletterad/olika ljusmanschetter

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:10)

1258 8008  Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x50 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:22)

1258 8009  Oljemålning Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 71x99 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:08)

1258 8017  Oljemålning Marie-Louise Stolpe. Signerad, daterad 1893, "In Memoriam". Olja på duk, 75x52

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:50)

1258 7208  Oljemålning Oscar Törnå (1842-1894), Sverige. Skogsstig, signerad. Olja på pannå, 29x18

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:37)

1258 8039  Oljemålning Theodor Valenkamph (1868-1924), Sverige. Signerad T Valenkamph 1890. Olja på duk, 54x80 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:59)

1258 8022  Pall Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank, modell 647. Höjd: 37cm. Diameter: 63cm.

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:05)

1258 8041  Serveringsvagn Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Artek, modell 901. Ytor i vit laminat, kantlister i böjd och lackad björk. Längd: 88cm. Djup: 50cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:27)

1258 8034  Skåp Allmoge, 1836, originalmålning, Bredd: 94 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:23)

1258 8007  Skåp Erik Mattsson, Mjölby, "Svenskt näringsliv", Intarsia. Bredd: 98 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 136cm, nyckel

S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:33)

1258 7547  Skulpturer 3 st, Martin Stenström (1912-2000), Sverige. Samearbete. Trä. Höjd: 6-7 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:20)

1258 8011  Smörask Porfyr, ca 1800. Diameter: 14,5 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:02)

1258 5149  Snedklaffsekretär NK, Margareta 1915, björk, Bredd:100 cm. Djup: 50cm. Höjd: 124 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 20:10)

1258 8027  Soffa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, 3-sits, 1940-tal. Längd: 186

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:41)

1258 8037  Spegellampetter Ett par, för vardera två ljus, Gustavianska. Proveniens Familjen Broms sedan Lagerlöf. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:46)

1258 8014  Spegelplatå Firma Svenskt Tenn. Längd: 55, glasprismor

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:00)

1258 8040  Stolar Ett par, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 19:28)

1258 8036  Tallrikar 12 st, Piero Fornasetti (1913-1988), Machere Italiane. Diameter: 26,5 cm

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:48)

1258 8005  Vägghylla Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, mahogny, No 2085. Längd: 32, djup: 17 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 maj 2019 18:42)