Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 september 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1273 5013  Affärsvåg Lindells. Bredd: 39 cm. Djup: 25 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:38)

1273 3035  Akvarell Erik Skoglundh, Sverige. Riddarholmskanalen, Stockholm. Signerad, daterad 1953, ca 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:49)

1273 5451  Akvarell Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Kaffekannor, signerad, 52x71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:08)

1273 2013  Akvarell Stig Fyring (1934-2015), Sverige. "Lotsbåt". 2002, Motivet: 20x26, signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:38)

1273 2018  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Eka i skymning, Signerad. Motivet: 22x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:46)

1273 5317  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:37)

1273 5417  Arkivskåp längd: 55 cm, djup: 40 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:39)

1273 5173  Armband 18k guld. Vikt: ca 25 g. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:21)

1273 5181  Armband 18k med pärlor, bruttovikt: ca 7,3 g. Längd: 20,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:32)

1273 5306  Auktionsklubba Kristall, Kosta. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:22)

1273 5226  Bägare + fat, glas. Höjd: 19 + . Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:01)

1273 5281  Bänk Längd: 92 cm. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:54)

1273 5279  Bänk längd: 94 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:50)

1273 5232  Bänk skinn. Längd: 135 cm ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:16)

1273 5422  Båtratt nutida. Diameter: 97 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:02)

1273 5256  Bestick diverse, silver, 13 delar, Bruttovikt: 330 g (varav knivar 65g)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:51)

1273 5053  Bestickuppsättning diverse, Vasa, nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:47)

1273 2379  Bestickuppsättning GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:53)

1273 2381  Bestickuppsättning vasakärven, nysilver

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:53)

1273 9059  Biblioteksur 1800-tal, rotfanér. Längd: 28 cm. Djup: 14 cm. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:48)

1273 5425  Bildrulle Kina, 167x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:00)

1273 5130  Blandteknik Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 63/115. Mixed media färglitografi och collage. Motivet: 50x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:16)

1273 5165  Blandteknik M Ljungstedt. Signerad, daterad -73, kor, 55x72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:01)

1273 3127  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Djurgårdsfärjan, Signerad. Motivet: 23x17 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:53)

1273 5460  Blandteknik Sign EO, 1953,7,5x11 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:02)

1273 2011  Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Man med åsna, "Tetuan". Signerad, daterad -54. Motivet: 23x31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:33)

1273 3021  Blyerts Dieter Kunz (f. 1942), Sverige. "Åsögatan". Utställd på Liljevalchs konsthall 1974. Signerad, daterad -74, ca 49x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:15)

1273 3022  Blyerts Dieter Kunz (f. 1942), Sverige. "Lotsgatan 1-9". Utställd på Liljevalchs konsthall 1974. Signerad, daterad -74, ca 49x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:16)

1273 5445  Boj till båtförankring, metall, modell äldre. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:26)

1273 5114  Bojan Kina. Saknar lock. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:08)

1273 5209  Bokhylla 30-tal. Bredd: 90, djup: 25 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:40)

1273 5369  Bokhylla med lådor, England, Bredd: 74 cm. Djup: 28cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:40)

1273 5210  Bokhylleskåp Jugend, mahogny. Bredd: 84. Djup: 31 cm, höjd: 157 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:41)

1273 5471  Bokskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 103, djup: 39 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:41)

1273 5228  Bonbonjär glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:06)

1273 5175  Bonsaiträd stenbitar, Asien. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:24)

1273 2337  Bord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Diameter: 110 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:10)

1273 2120  Bord intarsia, glasskiva. Bredd: 92 cm. Djup: 53 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:31)

1273 5029  Bordsfotogenlampa Uggla. Porslin, Kupa i grönt glas. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:10)

1273 5343  Bordslampa Anders Pehrson, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i svartlackerad plåt. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:19)

1273 5039  Bordslampa design: Christian Dell, Kaiser Idell, för Fritz Hansen. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:05)

1273 5381  Bordslampa mässing. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:49)

1273 5139  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 36 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:51)

1273 5304  Bordslampa Tuben, blå. Längd: 75 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:17)

1273 5131  Bordslampfötter Ett par, Luxus. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:41)

1273 5434  Bordslampor 2 st, Firma Svenskt Tenn, Modell 2575. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:55)

1273 5027  Bordslampor ett par, Bergbom. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:09)

1273 5374  Bordslampor Ett par, nutida. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:43)

1273 5457  Bordslampor ett par, Tranås. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:04)

1273 5087  Bordslampor Ett par. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:19)

1273 5170  Bordsspegel Metall. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:11)

1273 5432  Bordssurtout Höjd: 7-13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:31)

1273 9058  Bordsur Biedermeier, Österrike. Trä / mässingsbeslag. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:37)

1273 5112  Bricka nysilver. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:04)

1273 5441  Bricka nysilver. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:52)

1273 5405  Bricka silver (0,800). Längd: 45 cm. Vikt: ca 830g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:07)

1273 5372  Brickbord Längd: 61 cm. Djup: 45 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:42)

1273 5200  Brickor 7 st, nysilver. Längd: 39-50 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:07)

1273 5316  Broscher 2 st, 18k guld, med pärlor/stenar. Vikt: 6,7 gr. 1x4,5 cm respektive 0,5x3,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:38)

1273 5127  Butiksskylt längd: 84 cm, höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:10)

1273 5368  Byrå England, Bredd: 70 cm. Djup: 29 cm, höjd: 71cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:40)

1273 2128  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 80, djup: 44 cm, höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:22)

1273 5021  Byrå med stenskiva. Bredd: 64, djup: 29 H, 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:14)

1273 5145  Byrå sengustaviansk stil, omkring 1900, stenskiva. Bredd: 95. Djup: 45 cm. Höjd: 89 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:14)

1273 5245  Byrå Tallboy, 8-lådor, England. Bredd: 100, djup: 48 cm, höjd: 144 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:37)

1273 5243  Champagneglas 6 st, Nobelservisen, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:34)

1273 5358  Chokladkoppar 12 delar, Royal Copenhagen. Diameter: 6,5 cm (kopparna). Höjd: 6,5 cm (kopparna). Diameter: 13,5 cm respektive 17 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:48)

1273 5329  Collier 5 st. Längd: ca 66-116 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:04)

1273 5356  Crèmekoppar 4 st, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:46)

1273 5292  Däckstol + bord, Covent Garden

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:55)

1273 5342  Dalahäst Modell äldre. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:40)

1273 5171  Dalahästar 14 st. Höjd: 2,5-27 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:16)

1273 5344  Dalatuppar + häst+ gris, 4 delar. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:20)

1273 5188  Docka / maskot Swedish American Line, 1950-tal. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:37)

1273 5070  Dockservis 23 del ca, Bella, Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:59)

1273 5273  Eldset + hink, 5 delar. Höjd: 15-80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:43)

1273 5414  Eldset 5 delar. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:16)

1273 5264  Etsning Curt Hamne (f. 1943), Sverige. I vinterskog". Signerad, numrerad 341/360. Motivet: 34x26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:00)

1273 5077  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad, numrerad 5/110. Motivet: 18x15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:35)

1273 5328  Etsning Keruber, bladets mått: 20x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:59)

1273 5163  Etsning Lennart Glemme (f. 1927), Sverige. Signerad, daterad 1959,38x310, Hus. Motivet: 20x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:57)

1273 5076  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 103/120. Motivet: 11x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:35)

1273 5085  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -26. Motivet: 21x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:42)

1273 5347  Färgetsning Lech Rzewuski (1941-2004), Sverige. Bröd. Signerad, numrerad 32/300. Daterad 1980. Bladets mått: 32x39 cm, löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:22)

1273 5169  Färgetsning Ruth Goldmann-Grosin (f. 1941), Sverige. Danslåt. Signerad, daterad -76, numrerad 142/250. Motivet: 30x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:08)

1273 5023  Färgetsning Signerad, daterad Molin -83, numrerad 13/260. Bladets mått: 50x40 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:03)

1273 3091  Färggravyr Stockholms slott. Motivet: 27x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:02)

1273 5409  Färglitografi 4 st, Åke Arenhill (f. 1920), Sverige. Signerad. Motivet: 26x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:12)

1273 5063  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 109/290. Motivet: 45x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:44)

1273 5025  Färglitografi Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 171/260. Motivet: 29x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:06)

1273 2187  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 207/300. Motivet: 40x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:14)

1273 5024  Färglitografi Bengt Orup (1916-1996), Sverige. Signerad, numrerad 171/220. Motivet: 49x39 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:14)

1273 3087  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Norrbro, Stockholm, HC-upplaga, 9/30, signerad. Motivet: 48x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:15)

1273 2020  Färglitografi Håkan Bull (f. 1953), Sverige. "Rackarekrus". Signerad, numrerad 40/75. Motivet: 29x20 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:50)

1273 5126  Färglitografi Hans Hamngren (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 1976,16/135. Motivet: 60x83 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:09)

1273 5390  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), Sverige. Signerad, numrerad 283/330. Motivet: 18x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:28)

1273 3122  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 162/290. Motivet: 48x70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:13)

1273 2017  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937). Signerad, numrerad 5/130. Motivet: 25x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:45)

1273 5337  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. EA-upplaga, signerad. Motivet: 60x80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:15)

1273 5166  Färglitografi löst blad, May K Leon (f. 1945), Sverige. EA-upplaga, signerad, bladets mått: 56x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 21:02)

1273 5205  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Ateljén. Signerad, numrerad 1750/5000. Motivet: 57x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:04)

1273 5206  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Interiör med figurer. Signerad, numrerad 1750/5000. Motivet: 56x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:09)

1273 5065  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Plommon. Signerad, numrerad 259/280. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:48)

1273 5348  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 30/225, gata. Motivet: 25x19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:24)

1273 5167  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad 1981,25/460, Stockholm. Motivet: 65x50 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:06)

1273 5194  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -72, numrerad 48/50. Motivet: 48x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:47)

1273 5386  Färglitografi Petter Thoen (f. 1943), Wonderwomen. Signerad, numrerad 28/46. Motivet: 32x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:19)

1273 2071  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. PT. Signerad. Motivet: 35x46 cm

1273 5124  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Träd. Signerad, numrerad 187/310. Motivet: 43x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:06)

1273 5271  Färglitografi Rune Pettersson (1918-1999), Sverige. Signerad, numrerad 11/22. Motivet: 53x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:43)

1273 5123  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 60/125. Motivet: 33x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:04)

1273 5026  Färglitografi Staffan Kronberg (f. 1902), Sverige. Signerad, numrerad 358/360. Signerad. Motivet: 27x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:06)

1273 5067  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. PT, signerad. Motivet: 34x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:57)

1273 5059  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. 500-upplaga. Signerad. Motivet: 22x15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:29)

1273 2328  Färglitografier 3 st, Stockholmsmotiv: Mynttorget, Gamla Stan och Katarina Kyrka. Motivet: 11x17cm - 17x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:46)

1273 5282  Färglitografier 3 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Stockholmsmotiv, Nytorget, Mosebacke & Malmgårdsvägen, Pt & 280-upplaga. Bladets mått: 51x41 - 72x64 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 2101  Färglitografier 4 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Bladets mått: 62x74-86, signerade

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:56)

1273 2184  Färglitografier 4 st. Adalbert, 75-upplaga, oramade, 90x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:07)

1273 5340  Fat blåvit. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:18)

1273 2283  Fat fajans, Milano. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:10)

1273 5110  Fat Laila Zink (1915-1999), Finland. Kupittaan Savi, Finland. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:55)

1273 5459  Fat Meissen. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:02)

1273 5402  Fat silver, HÅBE, 1968. Diameter: 20 cm. Vikt: 350g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:57)

1273 5002  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:29)

1273 2175  Fåtölj design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:49)

1273 5202  Fåtölj Seat up", AB O. H Sjögren, Tranås

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:06)

1273 5472  Fåtöljer ett par, Dux

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:46)

1273 5379  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:46)

1273 5375  Fåtöljer Ett par, mahogny

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:46)

1273 5260  Figurin Lladro, Flicka med gås. Höjd: 22 cm

1273 5071  Figuriner 4 st, Tyskland. Höjd: 7 cm ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:03)

1273 5476  Fiol Längd: 59,5 cm. Med stråke, i fodral

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:22)

1273 5478  Fiol längd: 59,5 cm. Med stråke, i fodral

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:30)

1273 5477  Fiol längd: 60 cm, med stråke, i fodral

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:23)

1273 5108  Fisktallrikar 8 delar, "Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Diameter: 24-26 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:57)

1273 5396  Fotoram med fotografi föreställande Oscar II. Signerat av Oscar II, Ramens innermått: 23x17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:45)

1273 5419  Gitarr Yamaha, CG-190S. Längd: 97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:34)

1273 5096  Glas + skål, 4+ 4+ 1 delar, bland annat Ulrica Hydman-Vallien, Kosta Boda. Höjd: 23-26 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:01)

1273 5079  Glas + skålar. Design: Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Maja", Orrefors. 4+ 2 delar. Höjd: 11-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:50)

1273 5090  Glas 6+ 1 delar. Höjd: 13 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:42)

1273 5458  Glas 7 st, Salut, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 18. 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:59)

1273 5097  Glas 7 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:12)

1273 5242  Glasservis 48 delar, Kosta. Höjd: 7-22

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:31)

1273 5303  Golvlampa "Bumlingen", Ateljé Lyktan, Åhus. Anders Pehrson, 1900-talets andra hälft. Blå. Höjd: 127 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:17)

1273 5470  Golvlampa Anders Pehrson, Simris/Olympia, Ateljé Lyktan, Åhus. Fot i polerad plåt. Stag klädd i naturläder. Kryssled och vitlackerad skärm. Höjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:40)

1273 5132  Golvlampa mässing, nutida, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:39)

1273 5295  Golvlampa Trä. Höjd: 161 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:01)

1273 5336  Golvlampfot trä. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:14)

1273 5285  Golvlampor ett par, ASEA. Höjd: 157 cm

1273 5109  Golvvas Kina, omkring 1900. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:00)

1273 5198  Grafiska blad 6 st, Bellman motiv. Motivet: 16x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:57)

1273 3096  Gravyr Johan Fredrik Martin (efter), Stockholm. Motivet: 45x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:51)

1273 5168  Gravyrer 2 st, Johann Baptist Homann (1664-1724), Tyskland. Stockholm, 1700-tal. Motivet: 49x58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:03)

1273 5172  Halskedja 18k guld. Vikt: 4,6 g ca, längd: 76 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:15)

1273 5179  Halskedja med berlock, 18k guld. Vikt: ca 15g. Längd: 56 cm (kedjan)

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:30)

1273 5189  Halskedja med hänge, silver, bruttovikt: 15g. Längd: 55 cm (kedjan)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:41)

1273 5183  Hänge 18k guld. Vikt: 4 g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:33)

1273 5184  Herrarmbandsur Certina, 18k guld. Diameter: (boetten) 3,5 cm. Total längd med armband: 23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:35)

1273 5186  Herrarmbandsur Tissot, 18k guld, Diameter: (boetten) 3,5 cm. Total längd inkl armband: ca 23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:36)

1273 5119  Herrbetjänt BRIO, Barnmodell, med skål under mössa. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:19)

1273 5034  Hylla 6 hyllplan. Bredd: 136, djup: 25 cm, höjd: 191 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:22)

1273 5278  Hylla bemålad, Bredd: 30cm. Djup: 23 cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:49)

1273 5098  Ishink Päron. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:03)

1273 1074  Kaffe-/ teservis Bing & Grøndahl, 59 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:18)

1273 5355  Kaffekoppar 6 st, 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:30)

1273 2455  Kaffeservis 3 delar, Gustaviansk stil, nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:23)

1273 2198  Kandelabrar Ett par, mässing / marmor, sent 1800-tal. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:40)

1273 5294  Kantin Koppar. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 21:04)

1273 5019  Karaffer 2 st + 2 skålar. Höjd: 9-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:59)

1273 5259  Karaffer 2 st, bland annat Kosta City. Höjd: 21-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:54)

1273 4028  Karmstol rokoko, Danmark

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:08)

1273 2339  Kista 1747, Furu. Bredd: 95 cm. Djup: 55cm, höjd: 59cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:12)

1273 5312  Klarinett längd: 67,5 cm, i låda

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:27)

1273 5462  Kökspallar 4 st, Gustaviansk stil. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:20)

1273 5332  Kolteckning Johan Lagergård, Afrikansk dansare, 59x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:08)

1273 5102  Konstglas 2 delar, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 18-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:09)

1273 5215  Koppar  + fat, 4 delar, Rörstrand & Arabia, Pippi & Mumin, tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:56)

1273 5255  Koppar 4 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:48)

1273 5424  Kuriosa 4 delar, sten

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:07)

1273 2324  Lackarskar + ägg + skålar, 8 delar, Ryssland. Längd: 13-16, diameter: 9,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:36)

1273 5074  Lampbord England, Bredd: 45+ 2x14 cm. Djup: 37 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:29)

1273 5022  Lampbord England. Bredd: 45+ 2x14, djup: 37 H, 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:03)

1273 5038  Lampbord ett par, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Bredd: 60, djup: 34 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:04)

1273 5117  Lampbord Illums Bolighus. Teak/metall. Bredd: 65 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:30)

1273 2166  Lampbord Kerstin Olby, 53/2000. Diameter: 55, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:38)

1273 5195  Lampetter Ett par, glas / metall, Taurus. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:53)

1273 5040  Lampetter ett par, Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:06)

1273 2146  Litografi Triptyk, Oidentifierad konstnär. Beach club. Signerad. Motivet: 34x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:49)

1273 2226  Litografi Världskarta, 73x103 cm

1273 2277  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:57)

1273 5450  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 65 cm ca

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:11)

1273 5353  Ljusstakar 8 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:30)

1273 5403  Ljusstakar ett par, silver, 1972. Höjd: 15 cm, bruttovikt: 360g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:59)

1273 5253  Ljusstakar Ett par, trä, bemålade. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:50)

1273 5257  Ljusstake Firma Svenskt Tenn. Höjd: 11,1927 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:50)

1273 5147  Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, "Slingan", mässing. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:24)

1273 5429  Ljusstake silver, 1895. Höjd: 19 cm, bruttovikt: 285g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 2155  Lockurna + skål, Japan. Höjd: 8-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:30)

1273 5089  Malmkrona Skultuna. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:41)

1273 5246  Martiniglas 6 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:38)

1273 5241  Matsalsgrupp 14 delar, Engelsk modell, 10 stolar + 2 karmstilar + bord + sideboard. Längd: 173. Djup: 116 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 5380  Matsalsgrupp 9 delar, Gustaviansk stil, bord+ 8 stolar+ 2 st iläggsskivor. Diameter: 110 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:49)

1273 5413  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, + 2 st iläggsskivor. Diameter: 110, höjd: 74 + 2x48 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:15)

1273 2089  Matsalsskåp Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 105, djup: 42 cm, höjd: 153 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:24)

1273 5113  Matservis 50 delar, ca, Rörstrand

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:01)

1273 5134  Matservis 57 delar, Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:43)

1273 5373  Matta orientalisk, 157x183 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:42)

1273 5349  Matta orientalisk, Bakhtiari, 147x205 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:23)

1273 5201  Matta orientalisk, Bakhtiari, 167x307 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:01)

1273 5135  Matta orientalisk, Galleri, 115x463 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:49)

1273 1131  Matta orientalisk, Karachi, 544x373 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:24)

1273 5474  Matta orientalisk, Kerman, 152x257 cm

1273 4008  Matta orientalisk. Kashan, Iran. Silke. 415x310 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:47)

1273 5302  Medalj guld, Kungliga Patriotiska Sällskapet, bruttovikt: 27 g. Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:15)

1273 5137  Mockaskedar 12 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 85g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:46)

1273 5352  Muggar 9 st, "Meri", Arabia, Finland. Diameter: 8,5 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:28)

1273 5152  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil, Bredd: 47cm. Djup: 35cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:37)

1273 5073  Nattygsbord Ett par, mahogny, Bredd: 49 cm. Djup: 28 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:39)

1273 5157  Oljemålning 2 st, Fritz Smedberg, Motsol. Olja på pannå, signerad. 32x40,43x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:46)

1273 5012  Oljemålning Agnes Andersson, motiv från Djurgården 11952, signerad. Olja på pannå, 41x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:11)

1273 5056  Oljemålning Alfred Wetterström (1863-1934), Fruktstilleben, signerad. Olja på duk, 50x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:20)

1273 2367  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Stuga, signerad. Olja på duk, 35x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:44)

1273 5105  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), Stockholm, signerad. 1963. Olja på duk, 95x55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:06)

1273 5456  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946) tillskriven, Sverige. Båthus. Oramad. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:55)

1273 5454  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Fartyg. Signerad, oramad. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:53)

1273 5455  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Skogsdunge. Signerad, oramad. Olja på duk, 24x33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:54)

1273 3043  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. "I juletid från Skeppsbron". Stadsgårdskajen, Stockholm. Signerad, daterad -05. Olja på duk, 53x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:39)

1273 3044  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. "Vinter vid Nybroplan", Nybroplan, Stockholm. Signerad, daterad -05. Olja på duk, 53x64 cm

1273 2151  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "hallarna Paris", signerad 1970. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:52)

1273 2150  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. "Saras 3a". Signerad, daterad -81. Olja på duk, 45x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:42)

1273 3092  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Turistbåten, Stockholm, signerad. Olja på pannå, 42x54 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:26)

1273 5327  Oljemålning Damporträtt, 1800-tal, ej signerad. Olja på duk, 54x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:55)

1273 2113  Oljemålning Elis Åslund (1872-1956), Sverige. Putti, Signerad, Daterad 1920-21. Olja på pannå, 49x103 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:02)

1273 5043  Oljemålning Fred Andersson (1921-1990), Sverige. Signerad, daterad 1960, travbanan. Olja på duk, 82x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:08)

1273 2008  Oljemålning Gitt Lindberg. Gosedjur. Bemålad ram. Signerad. Olja på pannå, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:28)

1273 5270  Oljemålning Gregor Löjdström. Landskap, signerad G Löjdström. Olja på duk, 65x77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:40)

1273 1392  Oljemålning Gustaf Arnolds (1881-1969), Sverige. "Ronnebyån", signerad. Olja på duk, 46x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:44)

1273 1403  Oljemålning Gustaf Arnolds (1881-1969), Sverige. Båthus Risanäs Blekinge, signerad. Olja på duk, 27x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:00)

1273 1402  Oljemålning Gustaf Arnolds (1881-1969), Sverige. Hus Blekinge, signerad. Olja på duk, 25x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:58)

1273 5046  Oljemålning Hedvig Tegnér (1866-1961), Sverige. Kust, signerad. Olja på pannå, 37x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:58)

1273 5055  Oljemålning Inger Bo, Sverige. Interiör med kvinna. Signerad. Olja på duk, 50x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:25)

1273 5062  Oljemålning Ivar Hallstedt, landskap, monogramsignatur. Olja på duk, 38x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:42)

1273 5121  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Skånegård, signerad. Olja på duk, 81x141 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:45)

1273 3060  Oljemålning Lars Erik Larsson (1912-1971), Sverige. Söders höjder, signerad, -44. Olja på pannå, 62x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:43)

1273 5061  Oljemålning Mats Ceder (f. 1957), Sverige. "Ängar och hus", signerad. Olja på pannå, 34x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:41)

1273 5408  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Slussen, Stockholm. Signerad, daterad -48. Olja på duk, 54x73 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:10)

1273 2147  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 2 kvinnor. Signerad. Olja på duk, 100x70 cm

1273 5154  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad. Olja på duk, 33x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:36)

1273 3039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Odenplan, Stockholm. Signerad, daterad E Vångberg -74. Olja på duk, 60x80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:31)

1273 5387  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sign Burton, Landskap. Olja på duk, 20x35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:50)

1273 5438  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Vargas, Stilleben. Olja på duk, 60x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:53)

1273 5045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, läsande kvinna. Olja på duk, 65x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:13)

1273 5330  Oljemålning Roland Book (1911-1980), Sverige. Gammalt träd. Signerad Rod Book, daterad -48. Olja på duk, 37x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:07)

1273 5207  Oljemålning Sören Andersson (f. 1941), Sverige. (tillskriven), Stadsbild, oramad. Ej signerad. Olja på pannå, 60x90 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:18)

1273 5276  Oljemålning Staffan Liljefors (1900-1982), Sverige. Rådjur. Signerad. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:19)

1273 5263  Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Hus. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 26x34 cm

1273 5262  Oljemålning Sven Erik Andersson, Monogramsignerad, "kväll". Olja på duk, 28x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:58)

1273 5272  Oljemålning Tore Nyberg (1911-1993), Sverige. Träd. Signerad, daterad 1945. Olja på duk, 64x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:44)

1273 5120  Oljemålning Verveer, signerad. Fartyg. Olja på duk, 46x61 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:53)

1273 5086  Oljemålning Walter Liljenberg, Änder, signerad. Olja på duk, 32x87 cm

1273 3089  Oljemålning Wilhelm Behm (1859-1934), Sverige. Kvarteren kring Katarina kyrka, Stockholm, signerad. Olja på duk, 25x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:56)

1273 5411  Pallar 3 st. Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:14)

1273 5033  Paraplyställ höjd: 69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:18)

1273 5399  Paraplyställ O, 1900, Järn. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:51)

1273 5346  Parti kuriosa 6 delar. Höjd: 4-9 cm

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:46)

1273 5213  Parti pins 2 st, diverse, monterade på sammetsklädd sköld

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:55)

1273 4030  Pastell Gunnar Stålbrand (f. 1925), Sverige. Södra Riddarholmen, signerad. 1973,37x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:30)

1273 5366  Pastell Oidentifierad konstnär. Signerad, Kvinna, 63x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:29)

1273 5320  Pelarbord 1800-tal, Bemålat. Bredd: 47, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:42)

1273 5475  Pelarbord Intarsia. Bredd: 75, djup: 75 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:40)

1273 5466  Pianopall längd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:30)

1273 5321  Piedestal + skulptur, man med luta. Höjd: 72+ 88 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:44)

1273 5307  Piedestal Kolonn. Höjd: 114 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:27)

1273 5225  Piedestal med urna, made in Spain. Höjd: 48+ 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:59)

1273 5350  Planscher Suecia Antiqua et Hodierna

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:26)

1273 5149  Plåtbricka Ryssland, 43x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:28)

1273 2411  Porslin 3 delar, Meissen. Höjd: 11,5cm (kanna), 9cm (sockerskål), 6cm (kopp)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:17)

1273 5412  Pottskåp stenskiva, Tidigt 1900-tal. Bredd: 41, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:14)

1273 5095  Provdocka Frankrike. Höjd: 153 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:50)

1273 5094  Provdocka Frankrike. Höjd: 157 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:49)

1273 5235  Prydnadsskål Meissen. Diameter: 32, II: a sortering

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:19)

1273 5453  Prydnadstallrikar Ett par, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. "Die Zauberflöte", Rosenthal. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:31)

1273 5448  Reklamaffischer 2 st, 100x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:08)

1273 3017  Reproduktion Lars S Johansson (f. 1944), Sverige. Motiv från Slussen mot Skeppsbron, Stockholm. Signerad. Motivet: 36x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:22)

1273 5178  Ring 18k guld, med sten. Vikt: 3,6 g ca, ringmått: 19mm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:32)

1273 5177  Ring 18k med stenar, bruttovikt: 3,5 g ca, ringmått: 17,5mm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:26)

1273 5174  Ring 20 k guld. Vikt: 4,4 g, ringmått: 19,75mm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:22)

1273 5176  Ring 23 k. Vikt: ca 7,3 g, ringmått: 18mm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:25)

1273 5180  Rödvinsglas + seltersglas, 6 + 12 st, Tjeckoslovakien. Höjd: 11 - 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:29)

1273 5248  Rödvinsglas 5 st, Maja. Orrefors, Höjd: 17 cm

1273 5440  Sablar Ryssland, nutida. Längd: 89-97 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:35)

1273 5464  Salongsbord längd: 100 cm, djup: 63 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 5224  Saltkar med sked, Lars Ripa. Ripa, renhorn. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:09)

1273 5223  Saltkar med sked, ripa, renhorn, Lars Pirak (f. 1932), Sverige. Längd: 9cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:08)

1273 5160  Saltkar med sked, Ripa, renhorn, Mikael Pirak. Längd: ca. 7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:48)

1273 5093  Saltkar silver och kristall. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:50)

1273 5158  Sameskedar 6 st. Silver. Längd: 11 cm. Vikt: 75g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:46)

1273 5162  Sameslöjd 10 delar, bla. Sockerpåsar, glasögonfodral, m. M

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:54)

1273 5203  Samovar mässing, El. Höjd: 56 cm

1273 5371  Satsbord 2 delar, England. 55x37 cm. Höjd: ca 50-52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:41)

1273 5236  Satsbord 2 delar, glas och mässing. Bredd: 58 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 5469  Satsbord England, 3-delat, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:38)

1273 5274  Sideboard mahogny, Längd: 184 cm. Djup: 48 cm, höjd: 86cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:45)

1273 5360  Skål + ytterfoder, 3 delar, Gotland. Höjd: 13-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:48)

1273 5020  Skål Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Bredd: 20 cm, djup: 15 cm, höjd: 18 cm. I låda

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:02)

1273 5428  Skål på fot, silver och glas, 1862. Höjd: 20 cm. Diameter: 24 cm, bruttovikt: 800g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:17)

1273 5397  Skål Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:51)

1273 2451  Skål Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Höjd: 14 cm, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:15)

1273 2408  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 17 cm

1273 5261  Skålar + fat. Konstglas, bland annat Skruf & Bertil Vallien. Diameter: 11-32 cm. Höjd: 6,5-18,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:59)

1273 5222  Skålar 2 st, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 10-24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:46)

1273 5398  Skålar 2 st, Orrefors. Diameter: 18-22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:57)

1273 5001  Skålar 2 st. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, II-a sortering. Höjd: 7 - 14 längd: 20 - 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:24)

1273 5322  Skänkskåp omkring 1800. Bredd: 120 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 125+ 90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:51)

1273 5051  Skedar 3 st, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 21 cm. Vikt: 140g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:44)

1273 5052  Skedar 5+ 2, silver. Längd: ca 22 cm. Vikt: 450g

1273 5050  Skedar 9 st, silver. Längd: 22 cm. Vikt: ca 335g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:40)

1273 5315  Skedar silver, diverse, 14 delar. Längd: ca 14-20 cm. Vikt: 360g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:34)

1273 5318  Skedar silver, Olga, 12+ 1 delar. Längd: 12-18 cm. Vikt: 230g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:39)

1273 5133  Skolkarta Mellaneuropa, ca 94x140 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:40)

1273 5111  Skrin med pärlemointarsia. Längd: 33 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:00)

1273 5467  Skrivbord England, idegran. Bredd: 121 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:26)

1273 5420  Skrivbord Jugend, Bredd: 108cm. Djup: 58cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:45)

1273 5041  Skrivbordsuppsats 5 delar, sten

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:12)

1273 5234  Skrivpulpet 1800-tal, trompe l'œil. Bredd: 98 cm. Djup: 60 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:12)

1273 5423  Skulptur + pennvas+ rot, Kina. Höjd: 10-38 cm

1273 2318  Skulptur Ägg, Kina. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:40)

1273 6017  Skulptur AJ Bennett. "Jätte". Glaserad keramik. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:53)

1273 2448  Skulptur Beswick. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:14)

1273 5082  Skulptur Efter Jules Jouant, Kvinna, brons. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:34)

1273 5081  Skulptur Efter Milo, Örn, brons. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:29)

1273 2250  Skulpturer 2 st, Trä, Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:36)

1273 2374  Skulpturer Ett par, Royal dux. Höjd: 23 cm ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:51)

1273 5362  Smörask Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Blå Husar, Gustavsberg 1968-1973, flintgods, dekor i screentryckt och flytande blått. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:53)

1273 2377  Smycken diverse, örhängen med mera, bland annat 18 k guld

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:52)

1273 5468  Soffa 1800-tal, mahogny, Ryssland. Bredd: 145. Djup: 78 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:33)

1273 5313  Soffa Sengustaviansk, utdragbar. Bredd: 183 cm. Djup: 68 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:28)

1273 5143  Soffbord "Superellips", Piet Hein & Bruno Mathsson, Fritz Hansen. Masurbjörk Bredd: 180 cm. Djup: 88 cm. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:09)

1273 5431  Soffbord Bodafors. Bredd: 140 cm, djup: 58 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:59)

1273 5072  Soffbord Butlers tray, Bredd: 87 cm. Djup: 63 cm, höjd: 53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:27)

1273 5335  Soffbord Rokokostil. Bredd: 75 cm. Djup: 45 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:16)

1273 5161  Soffbord Valnöt, Tibro, Bredd: 160+ 2x35 cm. Djup: 65 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 21:07)

1273 5058  Soppslev silver med benskaft, 1803. Längd: 38 cm, bruttovikt: 55g

1273 2073  Sparbössa metall, "Trick dog". Längd: 20 cm

1273 5008  Spegel 52x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:53)

1273 5410  Spegel Blyinfattat glas, 90x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:11)

1273 2466  Spegel empirestil, 1900-tal, 128x57 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:10)

1273 5196  Spegel metallinfattat glas, Taurus, 90x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:50)

1273 5153  Spegel Teak, 123x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:35)

1273 5128  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil, 57x35 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:11)

1273 5197  Spelbord NK, Bredd: 90cm. Djup: 90 cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:55)

1273 5217  Spelbord sengustaviansk stil. Bredd: 89, djup: 43x2 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:06)

1273 2106  Spiselhundar Ett par. Beswick, England. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:33)

1273 5383  Stegpall Ek. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:00)

1273 5384  Stengods 3 delar, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: 8-21 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:13)

1273 5333  Stolar 1 par + taburett, Rokokostil

1273 2211  Stolar 4 st, Karl Johan

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:19)

1273 5151  Stolar 4 st, Nyrokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:32)

1273 5331  Stolar 6 st, nyrenässans

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:12)

1273 5003  Stolar Ett par

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:47)

1273 5446  Stolar Ett par, 1800-tal, avlutade, kompletterade

1273 2183  Stop Kina, Mandarinporslin. 1700-tal, Höjd: 13 cm

1273 5323  Tabernakelskåp 1800-tal. Bredd: 22. Djup: 6 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:47)

1273 5334  Taburetter ett par, Biedermeier. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:14)

1273 5319  Taburetter ett par, Karl Johan, bemålade. Längd: 56,5 cm. Djup: 37 cm, höjd: 62 cm

1273 5437  Takarmatur "Knubbling", Ateljé Lyktan, Åhus. Anders Pehrson. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:26)

1273 5289  Takarmatur 195/60-tal, ASEA. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:52)

1273 5361  Takarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2562. Textilskärm. Diameter: ca 48 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:46)

1273 5351  Takarmatur Jugend, koppar och glas. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 september 2019 04:18)

1273 2108  Takarmatur Jugend. Glaskupa med rosor i relief, koppar. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:50)

1273 5057  Takarmatur klot. Höjd: 38 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:23)

1273 5267  Takarmatur mässing. Höjd: 50 cm ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:36)

1273 5268  Takarmatur mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:37)

1273 5238  Takarmatur PH-lampa, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:23)

1273 5115  Takarmaturer Ett par, Cylinderpendel, Eila and John Meiling för Louis Poulsen. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:16)

1273 5251  Takkrona smide / glas, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:45)

1273 5227  Tallrikar 10 st, keramik, diameter: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:04)

1273 5286  Tallrikar 11 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:47)

1273 5363  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:52)

1273 5430  Tallrikar 4 st, Paratiisi, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Arabia, Finland. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:36)

1273 5359  Tallrikar 6 st, Copeland. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:44)

1273 5009  Tallrikar 6 st, Rosenthal. Diameter: 25,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:33)

1273 5116  Tallrikar Japan. Diameter: 14-24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:23)

1273 5394  Tavla Efter Munch, 63x47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:50)

1273 5393  Tavla Reproduktion, S Dali, 32x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:36)

1273 5044  Teckning Gösta Nordblad (1897-1940), Sverige. Signerad, daterad Paris 1921. Blyerts, 34x25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:21)

1273 2051  Teckningar 2 st, Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:48)

1273 2047  Teckningar 3 st. Carl Kylberg (1878-1952), Sverige. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade, lösa blad

1273 5299  Tekanna silver, 1800-tal. Höjd: ca 19 cm, bruttovikt: 725g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:14)

1273 5164  Tempera Max Larsen. "Motljus". Signerad, daterad 1962. Tempera på pannå, ca 22x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:59)

1273 5465  Tidningsställ Rotting. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 5028  Toby jug höjd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:12)

1273 2112  Trähästar 2 st, Tidigt 1900-tal. Höjd: 7-28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:50)

1273 2358  Träsnitt 5 st, Torbjörn Zetterström. Blomster. 28,5-39,5 cmx29,5-57,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:33)

1273 5211  Trattgrammofon defekt

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:45)

1273 5182  Tulpanvas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy", Iittala. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:32)

1273 5283  Väggarmatur Bergboms, mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:40)

1273 5280  Vägghylla längd: 27 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:52)

1273 5293  Vägghyllor 4 st, Mogens Koch, Teak. Bredd: 30, djup: 18 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:59)

1273 5006  Vägglyster mässing med prismor. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:48)

1273 5015  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 53 cm

1273 5011  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:10)

1273 5144  Väggpendyl rokokostil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:36)

1273 5421  Väggrelief Parian, 25x32 inkl ram

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:46)

1273 5148  Väggtelefoner 2 st, LM Ericsson

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:29)

1273 5231  Väggur 40-tals modell, 41x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:08)

1273 5212  Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 105 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:52)

1273 5007  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:52)

1273 5101  Vas Kina. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:08)

1273 5221  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:50)

1273 5091  Vas Picchio, Keramik. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:45)

1273 5069  Vas Rörstrand, monogramsignerad, keramik. Målad dekor av sydländskt landskap med musicerande par. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:56)

1273 5404  Vas silver, Erik Råström, 1966. Höjd: 16 cm. Vikt: 345g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:01)

1273 5277  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans, Gustavsberg. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:15)

1273 5140  Vaser + fat, Nittsjö. Diameter: 31 cm, höjd: 20-22 cm ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:56)

1273 2399  Vaser 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 26-32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:54)

1273 5010  Vinställ metall. Längd: 30 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 81cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:13)

1273 5239  Vitrinskåp nutida. Bredd: 70, djup: 40 cm, höjd: 194 cm

1273 5240  Vitrinskåp nutida. Bredd: 70. Djup: 40 cm. Höjd: 194 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:25)

1273 5473  Vitrinskåp Tidigt 1900-tal, mahogny, reliefdekor, Bredd: 162 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 147cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 20:14)

1273 5249  Vitvinsglas 10 st, Karolina, Orrefors. Höjd: 14

1273 5364  Ytterfoder Gustafsberg. Höjd: 27, diameter: 29 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 19:21)

1273 5185  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 september 2019 18:35)