1252 2076 Akvarell Haavs Johnson, Sjöjungfru. Signerad, daterad 48,64x50
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:07)
1252 2049 Armband Länk, 18k, SMH, 1971. Vikt: ca 45g. Längd: 19 cm
Hammered for 11.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:50)
1252 2051 Bokskåp NK, Margareta 1915, Bredd: 135 cm. Djup: 51cm. Höjd: 199 cm, nyckel
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:34)
1252 1216 Bokskåp Senempire, mahogny. Bredd: 150. Djup: 50 cm, höjd: 233 cm, nyckel
Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:02)
1252 2070 Bordslampa Alice Nordin (1871-1948), Sverige Brons. Signerad. Gjutarstämpel: Herman Bergman. Höjd: 57 cm
Hammered for 20.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:20)
1252 2053 Byrå Rokoko, kompletterad, stenskiva. Bredd: 64. Djup: 39 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:41)
1252 2027 Byrå sengustaviansk stil, mahogny, med marmorskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 45 cm, höjd: 82 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:29)
1252 2056 Dalahäst bemålad, 1800-tal. Höjd: 18. Längd: 15,5 cm
Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:34)
1252 2055 Dalahäst bemålad, 1800-tal. Höjd: 23. Längd: 20 cm
Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:36)
1252 2068 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Jetson, Dux, stomme av kromad metall
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:08)
1252 8481 Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, löst blad. Inköpt direkt av fotografen
Hammered for 16.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:12)
1252 7687 Glas + karaff, 6 + 6 + 1 delar, "Nobel", design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige, Orrefors. Höjd: ca 18-24 cm
Hammered for 5.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:05)
1252 2036 Glasservis 70 del ca, Orrefors. Höjd: 7,5-12 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:41)
1252 7600 Golvvas Jugend, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, signerad, vitmetall, Dekor med kvinna, Höjd: 56
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:19)
1252 2031 Kaffeskedar + sockertång + sked, silver, Samearbeten, 14 delar. Vikt: ca 250g, längd: 11-24 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:20)
1252 2030 Kandelabrar Ett par, empirestil, 1800-tal, kompletterade, Höjd: 51
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:56)
1252 2093 Kandelabrar ett par, patinerad och förgylld brons, marmorsockel, empirestil. Höjd: 87
Hammered for 25.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:59)
1252 9005 Konsolbord senempire. Bredd: 94cm. Djup: 50 cm. Höjd: 82cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:45)
1252 2083 Kristusfigur trä, 16-1700-tal. Längd: 50
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:33)
1252 9038 Lådspegel Karl Johan. Höjd: 72 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:22)
1252 2019 Ljusstakar Ett par, Johan Albin Gellerstedt, Härnösand, 1837. Tenn, Höjd: 25
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:21)
1252 8299 Mat / teservis 30 delar, Birger Kaipiainen (1915-1988), Finland. Paratiisi, Arabia
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:17)
1252 8224 Oljemålning Elsa Ström-Ciacelli (1876-1952), Sverige. Gathörn Paris. Signerad, daterad 1938. Olja på duk, 32x40 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:24)
1252 2018 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Terassen". Signerad. Olja på duk, 66x50 cm
Hammered for 29.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:03)
1252 2011 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Olja på duk, signerad. 45x36
Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:13)
1252 2024 Oljemålning Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. "Rosenröda skuggor". Signerad, daterad -87. Olja på duk, 40x33
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:59)
1252 2071 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1600/1700-tal, porträtt, olja på duk, 56x48 cm
Hammered for 11.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:46)
1252 2025 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-/1800-tal, Kvinnoporträtt. Olja på duk, 59x44
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:21)
1252 2021 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Porträtt, 1700-tal, 38x27
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:09)
1252 2065 Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, "Fyren". Olja på pannå, 21x27. Proveniens konstnärens familj
Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:56)
1252 2064 Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Havslandskap med träd. Olja på pannå, 21x26. Proveniens konstnärens familj
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:05)
1252 2066 Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Husfasad med simmande svanar i förgrunden. Olja på duk, 82x58. Proveniens konstnärens familj
Hammered for 20.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:01)
1252 2062 Oljemålning Pelle Swedlund (1865-1947), Sverige. Tillskriven, Sjölandskap med segelbåt samt à tergo Landskap i solnedgång. Olja på pannå, 21,5x17. Proveniens konstnärens familj
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:21)
1252 2005 Oljemålning Rudolf Plessner (1889-1977), signerad, Potsdamer Platz, Berlin, Olja på duk, 46x67
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:05)
1252 2061 Oljemålning Thomas Sidney Cooper (1803-1902), England. Vilade får. Signerad, daterad 1878. Olja på duk uppfodrad på nyare pannå. Diameter: 51 cm
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:24)
1252 2017 Oljemålning Wladyslaw Chmielinski (1911-1979), Vintrig stadsvy från Warszawa. Olja på duk, signerad. 50x35
Hammered for 17.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:00)
1252 2057 Oljemålningar Oidentifierad konstnär. 2 st, 1700-/1800-tal. Olja på pannå, fors med figurer, 21x31
Hammered for 7.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:55)
1252 2032 Pokal 1771, Melchior Leffler, Visby. Höjd: 15
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:03)
1252 2014 Skål Kina, 17 / 1800-tal. Diameter: 20, höjd: 9 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:41)
1252 2035 Skålfat Flora Danica, Royal Copenhagen, "Japonaria". Diameter: 23 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:27)
1252 2087 Skulptur Buddha, brons, bemålad, signerad. Höjd: 25
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:12)
1252 2092 Skulptur Buddha, brons, signerad. Höjd: 19
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:50)
1252 2038 Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Brons på onyxsockel, Dansande kvinna. Höjd: 66
Hammered for 27.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:28)
1252 2041 Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Brons, på onyxsockel. Höjd: 32
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:46)
1252 7622 Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Dansande kvinna, brons, onyxsockel. Höjd: 33,5
Hammered for 13.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:59)
1252 2042 Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Danserska, Brons på onyxsockel. Höjd: 21
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:49)
1252 2044 Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Försilvrad mässing, på träsockel. Höjd: 30
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:07)
1252 2040 Skulptur Stephan Dakon (1904-1997), Österrike. Brons, på onyxsockel. Höjd: 30 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:42)
1252 2046 Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Mannen med masken" ur serien Figurin, Gustavsbergs Studio. Parian. Höjd: 24 cm
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:40)
1252 2013 Skulptur Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Chamotterat stengods, glaserad i olika färger. Ej signerad. Höjd: 16 cm. Längd: 16 cm
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:21)
1252 2039 Skulptur William Reid Dick, brons, pojke med slangbella. Höjd: 39 cm
Hammered for 21.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:33)
1252 2015 Slaglåsgevär modell 1815, med bajonett. Längd: 183
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:56)
1252 2028 Sminkbord Sengustavianskt. Fd spelbord, laserat. Bredd: 88 cm. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:35)
1252 2010 Smörask Porfyr, ca 1800. Diameter: 14,5. Höjd: ca 10 cm
Hammered for 17.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:05)
1252 2050 Snedklaffsekretär NK, Margareta 1915, björk, Bredd:100 cm. Djup: 50cm. Höjd: 124 cm, nyckel
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:27)
1252 2078 Spegellampett Empire, Senare glas, Göteborgs hallstämpel, 65x58
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:06)
1252 2002 Spelbord mahogny, 1700-tal, rokoko, låda i sargen. Bredd: 86 cm. Djup: 41 cm, höjd: 74 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:46)
1252 2029 Stol Gustaviansk, Signerad, Carl Johan Wadström, Stockholms stolmakarämbetets sigill
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:44)
1252 9148 Stolar ett par, Hans J Wegner (1914-2007), Danmark. Y-stolen, Carl Hansen & Son, Danmark. Flätad sits, etikettmärkta
Hammered for 8.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:56)
1252 7115 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Höjd: 22
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 20:53)
1252 2034 Vas trä, Kina / Japan, de sju Sjögudarna. Höjd: 67
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 19:06)
1252 9324 Vävnad Märta Måås-Fjetterström, Blomduk, AB MMF, 33x50 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:01)
1252 2080 Vävnad Märta Måås-Fjetterström, MMF, Blomduk, 33x36 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 april 2019 18:07)