Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 september 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1491 2054  Akvarell E Melander, Stockholm. Signerad 1919 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x50, akvarell

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:10)

1491 2062  Akvarell Gustav Pierre, Riddarholmen. Signerad, akvarell, 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:37)

1491 2067  Akvarell Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1950-51, Söder Mälarstrand, 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 65x54, akvarell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)

1491 8059  Akvarell Signe Bohman (1885-1987), Sverige. Utsikt mot Södermalm. Signerad, akvarell, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)

1491 2090  Akvarell Signerad Huss, 1930, Sofiakyrkan från Nytorget, 25x21 cm, yttermått inklusive ram: 36x32, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:38)

1491 2020  Akvarell WOLFGANG REHBACH. Stora Gråmunkegränd, Storkyrkan, Gamla Stan. Signerad. Akvarell, 65x45 cm, yttermått inklusive ram: 81x59 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:55)

1491 2015  Akvarell WOLFGANG REHBACH. Vy mot Kornhamnstorg. Signerad. Akvarell, 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 64x180 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:55)

1491 2068  Akvareller 5 st, Conny Burman (1831-1912), Sverige. Signerad, Dalarö Ca 1885-1904. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x32 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)

1491 2051  Akvareller 7 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, yttermått inklusive ram: 27x34§§, akvarell, en med fuktskada

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:07)

1491 2081  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, blandteknik, Stockholm, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x45 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:52)

1491 3002  Collage AGNETA MAC-TISELL. ”Casco antiguo de Estocolmo”. Signerad, daterad -96. Bildyta: 130x88 cm, yttermått inklusive ram: 136x94 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:09)

1491 2071  Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Skeppsholmen. Signerad. Bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)

1491 2048  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1941, Takåsar Gamla Stan. Bildmått: 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 25x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)

1491 7357  Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Stockholm från Mosebacke. Signerad. Bildmått: 27x38,5 cm, yttermått inklusive ram: 48,5x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:04)

1491 2057  Etsningar 2 st. Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholm. Signerade och numrerade. Bildmått: 13x18 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)

1491 2100  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Mariahissen. Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 44x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)

1491 2055  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Riddarholmen. Signerad, numrerad 150/ 360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:41)

1491 2003  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 329/360, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 45x56 cm, yttermått inklusive ram: 63x85 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:50)

1491 2087  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 233/360, "stan på landet. Färglitografi, bildmått: 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1491 2013  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 9/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)

1491 2039  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, numrerad, daterad 1976. Numrerad 1/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)

1491 2088  Färglitografi Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, numrerad HC, Nybroviken. Färglitografi, bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:21)

1491 2023  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybrokajen. Signerad, färglitografi, numrerad 266/290. Bildmått: 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)

1491 2024  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Skärgårdsbåt. Signerad, färglitografi, numrerad 266/290. Bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:59)

1491 2026  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 265/290. Bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:07)

1491 2042  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 265/290. Färglitografi, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:53)

1491 2043  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 265/290. Färglitografi, bildmått: 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:45)

1491 2014  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Djurgårdsbrunns värdshus". Signerad, färglitografi, numrerad 25/180. Bildmått: 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 76x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:40)

1491 2031  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Norra Bantorget". Signerad, färglitografi, numrerad. Höjd: C IV/XXX. Oramat löst blad. Bildmått: 52x47 cm. Bladets mått: 72x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:29)

1491 2011  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Söder Mälarstrand". Signerad, HC-upplaga, numrerad XXII/XXV. Färglitografi. Bildmått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 77x60cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)

1491 2027  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Djurgårdsbron. Signerad, numrerad HC XII/XXV. Färglitografi. Bildmått: 44x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:20)

1491 2019  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, vy från Söder mälarstrand mot Riddarholmen. Signerad, färglitografi, numrerad 14/190. Bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x32cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1491 2006  Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Stallkanalen, Stockholm. Signerad, numrerad 140/150. Färglitografi, bildmått: 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x72 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:49)

1491 9152  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad -303/360, daterad -80, Färglitografi. Bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 65 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:19)

1491 2077  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad 274/360, daterad 81, Färglitografi, bildmått: 42x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:40)

1491 2056  Gravyr Johan Fredrik Martin (1755-1816), Sverige. Långholmen. Bildmått: 34x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)

1491 2060  Gravyrer 2 st. Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 25x43 - 40x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:24)

1491 2004  Litografi Drottningholm, ej signerad, 38x50 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)

1491 2033  Litografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stortorgsbrunnen, Stortorget, Gamla Stan. Signerad, numrerad 241/290. Bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 62x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:38)

1491 2084  Oljemålning Adolf Jansson. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 31x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)

1491 2053  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, Centralbron mot staden. Signerad. Olja på duk 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:57)

1491 7326  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, Mot Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 27x36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:10)

1491 4066  Oljemålning Bengt Tandberg (1874-1948), Sverige. Signerad, daterad -29, utsikt mot Stockholms ström. Olja på pannå, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:08)

1491 2074  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Stockholmsmotiv, "Vår". Signerad, daterad 1945, oramad. Olja på duk, 50x65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:49)

1491 2052  Oljemålning Carl Hallström (1850-1929), Sverige. Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 133x82 cm, yttermått inklusive ram: 170x122 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:18)

1491 2040  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

1491 2016  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. "Februaridag Sthlm 1991". Signerad, daterad. Olja på duk, 90x71 cm, yttermått inklusive ram: 98x78 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)

1491 2029  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Riddarholmen från Södermalm. Januari 1991. Signerad, daterad. Olja på duk, 73x92 cm, yttermått inklusive ram: 78x97 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:24)

1491 2012  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Vinter Söder Mälarstrand. Signerad och daterad 1991. Akryl på duk, 98x104 cm, yttermått inklusive ram: 106x110 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:27)

1491 2066  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stockholm. Olja på pannå, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)

1491 9037  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 17x21 cm, yttermått inklusive ram: 26x31 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)

1491 2070  Oljemålning Jan Åke Enghed (f. 1943), Sverige. Palmhuset, Norrmalmstorg, Stockholm. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 24x33 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:28)

1491 2044  Oljemålning Lasse Algemo (f. 1966), Sverige. Kungsgatan från Konserthuset. Signerad. Olja på duk, 50x61 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)

1491 2045  Oljemålning Lasse Algemo (f. 1966), Sverige. Skanstull. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)

1491 2073  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Nybroviken. Signerad. Olja på duk, 39x60 cm, yttermått inklusive ram: 45x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)

1491 2069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skeppsbron. Nutida måleri, Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 71x90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:03)

1491 2091  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Hantverkargatan. Signeradpannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)

1491 2001  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 38x43 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:24)

1491 2089  Oljemålning Signerad Konow, "Sommarnatt Strandvägen", 1949. Olja på duk, 23x44 cm, yttermått inklusive ram: ;36x46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:45)

1491 2101  Oljemålning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 53x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:14)

1491 2064  Oljemålning Valentine Pääto Laroche, Slussen. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:34)

1491 9062  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Sergelgatan. Signerad Garbuz, 79. Bildmått: 39x26 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:04)

1491 2018  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, Forsströmska huset, Slussplan. Signerad, färglitografi, daterad -80. Numrerad 93/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)

1491 2008  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, Riddarholmen. Signerad, daterad -75, numrerad 1/360. Bildmått: 32x57 cm, yttermått inklusive ram: 50x74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:32)