1491 2054 Akvarell E Melander, Stockholm. Signerad 1919 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x50, akvarell
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:10)
1491 2062 Akvarell Gustav Pierre, Riddarholmen. Signerad, akvarell, 48x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x74 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:37)
1491 2067 Akvarell Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1950-51, Söder Mälarstrand, 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 65x54, akvarell
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)
1491 8059 Akvarell Signe Bohman (1885-1987), Sverige. Utsikt mot Södermalm. Signerad, akvarell, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)
1491 2090 Akvarell Signerad Huss, 1930, Sofiakyrkan från Nytorget, 25x21 cm, yttermått inklusive ram: 36x32, akvarell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:38)
1491 2020 Akvarell WOLFGANG REHBACH. Stora Gråmunkegränd, Storkyrkan, Gamla Stan. Signerad. Akvarell, 65x45 cm, yttermått inklusive ram: 81x59 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:55)
1491 2015 Akvarell WOLFGANG REHBACH. Vy mot Kornhamnstorg. Signerad. Akvarell, 48x65 cm, yttermått inklusive ram: 64x180 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:55)
1491 2068 Akvareller 5 st, Conny Burman (1831-1912), Sverige. Signerad, Dalarö Ca 1885-1904. Akvarell, yttermått inklusive ram: 23x32 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:44)
1491 2051 Akvareller 7 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade, yttermått inklusive ram: 27x34§§, akvarell, en med fuktskada
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:07)
1491 2081 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, blandteknik, Stockholm, 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:52)
1491 3002 Collage AGNETA MAC-TISELL. ”Casco antiguo de Estocolmo”. Signerad, daterad -96. Bildyta: 130x88 cm, yttermått inklusive ram: 136x94 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:09)
1491 2071 Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Skeppsholmen. Signerad. Bildmått: 21x28 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:12)
1491 2048 Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, daterad 1941, Takåsar Gamla Stan. Bildmått: 13x17 cm, yttermått inklusive ram: 25x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:29)
1491 7357 Etsning Jean Skoglund (1908-1948), Sverige. Stockholm från Mosebacke. Signerad. Bildmått: 27x38,5 cm, yttermått inklusive ram: 48,5x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:04)
1491 2057 Etsningar 2 st. Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Stockholm. Signerade och numrerade. Bildmått: 13x18 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:26)
1491 2100 Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Mariahissen. Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 44x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)
1491 2055 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Riddarholmen. Signerad, numrerad 150/ 360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:41)
1491 2003 Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 329/360, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 45x56 cm, yttermått inklusive ram: 63x85 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:50)
1491 2087 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 233/360, "stan på landet. Färglitografi, bildmått: 41x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1491 2013 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, daterad 1976. Numrerad 9/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 49x66cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:38)
1491 2039 Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Södermalm, utsikt mot Skeppsbron. Signerad, färglitografi, numrerad, daterad 1976. Numrerad 1/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)
1491 2088 Färglitografi Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Signerad, numrerad HC, Nybroviken. Färglitografi, bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 52x66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:21)
1491 2023 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybrokajen. Signerad, färglitografi, numrerad 266/290. Bildmått: 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:58)
1491 2024 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Skärgårdsbåt. Signerad, färglitografi, numrerad 266/290. Bildmått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:59)
1491 2026 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, färglitografi, numrerad 265/290. Bildmått: 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:07)
1491 2042 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 265/290. Färglitografi, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:53)
1491 2043 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 265/290. Färglitografi, bildmått: 36x49 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:45)
1491 2014 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Djurgårdsbrunns värdshus". Signerad, färglitografi, numrerad 25/180. Bildmått: 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 76x60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:40)
1491 2031 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Norra Bantorget". Signerad, färglitografi, numrerad. Höjd: C IV/XXX. Oramat löst blad. Bildmått: 52x47 cm. Bladets mått: 72x57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:29)
1491 2011 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Söder Mälarstrand". Signerad, HC-upplaga, numrerad XXII/XXV. Färglitografi. Bildmått: 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 77x60cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)
1491 2027 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Djurgårdsbron. Signerad, numrerad HC XII/XXV. Färglitografi. Bildmått: 44x45 cm, yttermått inklusive ram: 60x76cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:20)
1491 2019 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, vy från Söder mälarstrand mot Riddarholmen. Signerad, färglitografi, numrerad 14/190. Bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 42x32cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1491 2006 Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Stallkanalen, Stockholm. Signerad, numrerad 140/150. Färglitografi, bildmått: 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x72 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:49)
1491 9152 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad -303/360, daterad -80, Färglitografi. Bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 65 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:19)
1491 2077 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad 274/360, daterad 81, Färglitografi, bildmått: 42x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:40)
1491 2056 Gravyr Johan Fredrik Martin (1755-1816), Sverige. Långholmen. Bildmått: 34x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:53)
1491 2060 Gravyrer 2 st. Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 25x43 - 40x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:24)
1491 2004 Litografi Drottningholm, ej signerad, 38x50 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:25)
1491 2033 Litografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stortorgsbrunnen, Stortorget, Gamla Stan. Signerad, numrerad 241/290. Bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 62x52cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:38)
1491 2084 Oljemålning Adolf Jansson. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på pannå, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 31x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)
1491 2053 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, Centralbron mot staden. Signerad. Olja på duk 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 24x29 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:57)
1491 7326 Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv, Mot Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 27x36 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:10)
1491 4066 Oljemålning Bengt Tandberg (1874-1948), Sverige. Signerad, daterad -29, utsikt mot Stockholms ström. Olja på pannå, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:08)
1491 2074 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Stockholmsmotiv, "Vår". Signerad, daterad 1945, oramad. Olja på duk, 50x65 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:49)
1491 2052 Oljemålning Carl Hallström (1850-1929), Sverige. Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 133x82 cm, yttermått inklusive ram: 170x122 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:18)
1491 2040 Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -61. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm
1491 2016 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. "Februaridag Sthlm 1991". Signerad, daterad. Olja på duk, 90x71 cm, yttermått inklusive ram: 98x78 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:48)
1491 2029 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Riddarholmen från Södermalm. Januari 1991. Signerad, daterad. Olja på duk, 73x92 cm, yttermått inklusive ram: 78x97 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:24)
1491 2012 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Vinter Söder Mälarstrand. Signerad och daterad 1991. Akryl på duk, 98x104 cm, yttermått inklusive ram: 106x110 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:27)
1491 2066 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, Stockholm. Olja på pannå, 45x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:45)
1491 9037 Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad. Olja på pannå, 17x21 cm, yttermått inklusive ram: 26x31 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)
1491 2070 Oljemålning Jan Åke Enghed (f. 1943), Sverige. Palmhuset, Norrmalmstorg, Stockholm. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 24x33 cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:28)
1491 2044 Oljemålning Lasse Algemo (f. 1966), Sverige. Kungsgatan från Konserthuset. Signerad. Olja på duk, 50x61 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:39)
1491 2045 Oljemålning Lasse Algemo (f. 1966), Sverige. Skanstull. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:17)
1491 2073 Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Nybroviken. Signerad. Olja på duk, 39x60 cm, yttermått inklusive ram: 45x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:41)
1491 2069 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Skeppsbron. Nutida måleri, Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 71x90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:03)
1491 2091 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholmsmotiv, Hantverkargatan. Signeradpannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:15)
1491 2001 Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 38x43 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:24)
1491 2089 Oljemålning Signerad Konow, "Sommarnatt Strandvägen", 1949. Olja på duk, 23x44 cm, yttermått inklusive ram: ;36x46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:45)
1491 2101 Oljemålning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, Stockholmsmotiv. Olja på duk, 53x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x55 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:14)
1491 2064 Oljemålning Valentine Pääto Laroche, Slussen. Signerad. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 64x73 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:34)
1491 9062 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Sergelgatan. Signerad Garbuz, 79. Bildmått: 39x26 cm, yttermått inklusive ram: 47x34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:04)
1491 2018 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, Forsströmska huset, Slussplan. Signerad, färglitografi, daterad -80. Numrerad 93/360. Bildmått: 38x55 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:54)
1491 2008 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, Riddarholmen. Signerad, daterad -75, numrerad 1/360. Bildmått: 32x57 cm, yttermått inklusive ram: 50x74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:32)