Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 januari 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1517 5241  Aftonväska Christian Dior. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:30)

1517 5328  Aftonväska höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:56)

1517 5153  Akryl 2 st. Oidentifierad konstnär. "Adam och Eva". Monogramsignerade BT. Signerade -91. Akryl på pannå, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 65x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:42)

1517 5152  Akvarell Kina, man ridande på åsna. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:23)

1517 5322  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -59, Sjöberg. Akvarell, bildmått: 22x10 cm, yttermått inklusive ram: 38x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:38)

1517 5227  Akvarell Osvald Eslon (1895-1961), Venedig, Signerad. Akvarell, bildmått: 30x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:24)

1517 4313  Akvarell Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Stuga vid Valdemarsvik". Signerad, 42x29 cm, akvarell, yttermått inklusive ram: 58x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:44)

1517 5205  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Saltmätargatan & Karlberg. Bladets mått: 17x23 cm, yttermått inklusive ram: 26x33, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:35)

1517 5093  Akvareller 2 st. Oidentifierad konstnär. Bland annat Skokloster. Signerade C Gson. Akvarell, yttermått inklusive ram: 26x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:41)

1517 5181  Ampel Alabaster. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:33)

1517 5358  Armband 18k guld, 72,9 gr. Längd: 19 cm, bredd: 2 cm

S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:18)

1517 5329  Armring orientalisk. Diameter: 6,5-7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:51)

1517 5022  Assietter 12 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:58)

1517 5237  Assietter 6 st, Herend. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:45)

1517 5099  Bägare silver, 1879, Vikt: 93g. Höjd: 8,5 cm, diameter: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:56)

1517 5283  Bålslev silver, CG Hallberg, monogram, T6. Längd: 35 cm. Vikt: 260g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:34)

1517 5223  Barometer + klocka + hydrometer mm, mässing, diameter: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:49)

1517 5004  Bestick 6 delar, silver. Konge/Acorn, Georg Jensen, Danmark. Längd: 15-17 cm. Vikt: 250g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:59)

1517 4193  Blandteknik 6 st, Orientaliska, Folksagor, yttermått inklusive ram: 55x38 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:20)

1517 2041  Blandteknik Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, blandteknik, daterad 1956, Skärgårdsmotiv, 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:23)

1517 3111  Blandteknik Milvia Maglione (1934-2010), Frankrike. "Fontona". Signerad. Blandteknik. Bladets mått: 9,5x14,5 cm, yttermått inklusive ram: 25x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:28)

1517 5315  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Komposition, ej signerad, ej glas, 34x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:46)

1517 5312  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, landskap, 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 59x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:23)

1517 5326  Blandteknik Sven-Arne Höken Hökenström (f. 1947), Sverige. Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:30)

1517 5039  Bockbord 17/1800. Bredd: 156 cm, djup: 80 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:56)

1517 5294  Bojan omkring 1900, Kina, Porslin, Dekor med drake, trälock & sockel. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:51)

1517 5015  Bokhylla England. Bredd: 77 cm, djup: 28 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:16)

1517 5273  Bokhylla med skåpdel, 1920-tal, björk. Bredd: 135 cm. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:38)

1517 5197  Bokskåp 1880-tal, Valnöt/Mahogny. Bredd: 115 cm, djup: 43 cm, höjd: 192 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:49)

1517 5109  Bokverk Fredrik Boye, "Målare - Lexikon", Carl Deleen, Stockholm, 1833, med utvikbara etsningar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:38)

1517 5337  Bonbonjär med metallmontering, omkr. 1900. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:19)

1517 5249  Bord ett par, fällpallar, sent 1800-tal. Bredd: 86 cm, djup: 50 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:59)

1517 5234  Bordslampa ASEA-SKANDIA, plåt. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:12)

1517 5024  Bordslampa Boréns. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:02)

1517 5222  Bordslampa kromad mässing, Örsjö. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:44)

1517 5113  Bordslampfot cloisonné, omarbetad. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:52)

1517 5112  Bordslampfot omkring 1900, porslin / metall, dekor med harar. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:26)

1517 5224  Bordslampfötter ett par, mässing, NAFA. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:03)

1517 5149  Bordspingla Metall. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:35)

1517 5150  Brevpress lejon i metall på stensockel. Bär inskription. Proveniens den svenska rallyföraren Ewy Rosqvist. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:51)

1517 5151  Bricka silver. Graverad. Proveniens: har tillhört den svenska rallyföraren Ewy Rosqvist. Längd: 29 cm. Vikt: ca 400 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:56)

1517 5331  Brosch förgyllt sterlingsilver, med pärla. Höjd: inkl. Hänge 10 cm, bruttovikt: 10 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:20)

1517 5026  Broscher 2 st, silver. Längd: 4,5-6,5 cm, vikt: 30g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:44)

1517 5086  Buljongkopp Meissen, 2: a sortering. Diameter: 12,5-16,5 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:17)

1517 5214  Byrå bemålad. Bredd: 82 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:09)

1517 5257  Byrå Furu, 1890-tal. Bredd: 100 cm, djup: 47 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:31)

1517 5180  Byrå Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 85 cm, djup: 46 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:18)

1517 5213  Byrå Med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 73 cm, djup: 33 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:21)

1517 5251  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 87 cm, djup: 44 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:12)

1517 5071  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal, mahogny. Bredd: 92 cm. Djup: 50 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:22)

1517 4350  Byrå sengustaviansk stil, bemålad träskiva. Bredd: 100 cm. Djup: 51 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:05)

1517 5073  Byrå teak, 1950-tal. Bredd: 61 cm. Djup: 34 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:23)

1517 4073  Byrå/skåp Björk. Bredd: 88 cm, djup: 46 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:30)

1517 2043  Caféstolar 4 st, Thonet/Kohn, Wien

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:16)

1517 4316  Cigarettetui silver, CG Hallberg, 1954. Längd: 15 cm. Bruttovikt: 540g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:55)

1517 5292  Cigarettskrin silver, Importstämplar, cederträ. Längd: 9 cm. Djup: 9 cm, höjd: 2 cm, Vikt: ca 170 g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:49)

1517 4290  Coupeglas 2 st, Kosta Boda. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:57)

1517 5230  Coupeglas Orrefors, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:41)

1517 5098  Dosa silver, emalj, 1847. Längd: 11 cm, bruttovikt: 60g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:47)

1517 5045  Duk + 6 servetter, 155x320 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:03)

1517 5288  Etsning Christina Ringsberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 12/25, daterad -66, "Nilsson på Väster". Bildmått: 34x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:20)

1517 2040  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 8/50, daterad 1957, Gatumotiv. Bildmått: 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:25)

1517 4190  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:28)

1517 5069  Fällbord England, mahogny. Diameter: 76 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:31)

1517 5200  Färgetsning Arvo Luik (f. 1949), Estland, "Pelare" signerad, numrerad 44/50 cm, yttermått inklusive ram: 88,5x68,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:24)

1517 5201  Färgetsning Arvo Luik (f. 1949), Estland. "Pyramider". Signerad, numrerad 41/50 cm, yttermått inklusive ram: 88,5x68,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:40)

1517 5035  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Komposition, "Puss". Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), daterad -76. Bildmått: 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:20)

1517 4189  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:18)

1517 4195  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 14/250, mm17x13 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:26)

1517 4246  Färgetsningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, 1989. Bildmått: 30x30 ca, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:15)

1517 4247  Färgetsningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, 1989. Bildmått: 30x30 ca, yttermått inklusive ram: 65x55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:16)

1517 4245  Färgetsningar 3 st, Jacec Sowicki. Signerade, yttermått inklusive ram: 28x25 - 49x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:11)

1517 4194  Färgetsningar 4 st, Jerzy Grabowski (1933-2004), Polen. Signerade. Yttermått inklusive ram: 25x25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:23)

1517 5060  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Träd. Signerad, numrerad 39/90. Färglitografi, bildmått: 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:24)

1517 5199  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 2/260, Färglitografi, bildmått: 68x52 cm, yttermått inklusive ram: 89x73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:45)

1517 5285  Färglitografi Gamla Stan. Signerad, färglitografi, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Numrerad 241/290 cm, yttermått inklusive ram: 57x65

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:25)

1517 5313  Färglitografi Lars Holm (f. 1956), Sverige. Signerad, numrerad 14/290, daterad -89, sträckande svanar. Färglitografi, bildmått: 34x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:45)

1517 5198  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 231/300, bildmått 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:09)

1517 5190  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 412/460, daterad 1978. Färglitografi, bildmått: 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:17)

1517 5047  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sommarafton i storskärgårn". Signerad, numrerad 99/360. Färglitografi, bildmått: 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 40x51

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:57)

1517 5245  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 284/300. Färglitografi, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:59)

1517 4327  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), figurer. Signerad, numrerad 44/75. Färglitografi. Bladets mått: 45x57 cm, yttermått inklusive ram: 57x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:55)

1517 5189  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 376/1500, "Blått paket med guldband". Färglitografi, bildmått: 37x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:18)

1517 5107  Färglitografier 7 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:21)

1517 5108  Fat + vas + lockurna, 7 delar, Japan / Kina, bland annat Imari. Diameter: 20-38. Höjd: 17-30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:37)

1517 4110  Fat Kina. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:48)

1517 4111  Fat Stengods, Lasse Östman. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:49)

1517 4008  Fåtölj Fast stoppad rygg, stomme i trä, tygklädsel, sent 1900-tal

1517 5303  Fåtölj Snurrmodell, nutida

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:10)

1517 5188  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige, Lamino, Swedese, Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn i grått, Brännstämplad Swedese. Höjd: cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:38)

1517 5121  Fåtölj med fotpall Pernilla, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux, Tygklädsel, 1980-tal

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:45)

1517 1036  Fåtöljer Ett par, "Tinto", Design: Claesson, Koivisto, Rune, för Offecct

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:39)

1517 3008  Fåtöljer Ett par, "Tinto", Design: Claesson, Koivisto, Rune, för Offecct

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:40)

1517 5309  Fotoalbum omkring 1900,30x23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:39)

1517 5264  Fotogenlampfot Grönt glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:28)

1517 5038  Frimärken 4 album

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:05)

1517 5269  Fyrfat Orientaliskt mässing, diameter: 60, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:53)

1517 5179  Garderobsskåp omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 95 cm, djup: 52 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:36)

1517 5157  Gardinomtag 2 st, Rosetter, mässing. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:59)

1517 5013  Gjutjärnsgrytor 2 st, (4-8 L). Längd: 31-47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:34)

1517 5110  Glasservis 34 delar, Leonardo, Rödvin, Vitvin & Champagne. 11 + 11 + 12 delar, Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:38)

1517 5250  Glasservis ca. 70 delar, Kosta, bergkristall. Höjd: 8 - 13

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:53)

1517 4115  Glasservisdelar pressglas, 14 delar. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:59)

1517 5353  Golvlampa 1940-tals stil. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:27)

1517 5247  Golvlampa 2-armad. Höjd: 155 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:06)

1517 5134  Golvlampa Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:14)

1517 5062  Golvlampa krom, Vice Versa, ställbar. Höjd: 130ca

1517 5063  Golvlampa metall. Höjd: 142 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:34)

1517 5342  Golvlampa Relux, Italien. Höjd: ca 165

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:24)

1517 5167  Golvlampa Smide, höj- och sänkbar, total, höjd: 155 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:15)

1517 5357  Grafik Mejans Grafikportfölj, 1993 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:27)

1517 5279  Halskedja Bismarck, 18k guld. Vikt: 18,7 g. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:37)

1517 5266  Hänge Camé, 18k guld. Vikt: 5,2 g, 2x3,8 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:06)

1517 5259  Hängskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 59 cm, djup: 18 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:13)

1517 5302  Hatthylla Metall, Bredd: 430 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:30)

1517 5052  Kaffeservis 25 delar, Rörstrand, Swedish Grace, med blomsterdekor

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:03)

1517 5229  Kaffeservis 3 delar, nysilver, C G Hallbergs. Höjd: 23 cm

1517 5246  Kaffeservis 40 del ca, Krautheim

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:35)

1517 4040  Kakemono Asien, Lejon. Längd: 147x104

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:14)

1517 4199  Kanna Crown Devon, 1930-tal. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:40)

1517 5182  Karmstol Gustaviansk stil, bemålad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:40)

1517 5138  Karmstol mahogny

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:23)

1517 5173  Karmstolar 3 st, Edsbyverken, genombruten rygg med spjälor

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:18)

1517 5165  Karmstolar 4 st, alm, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Sjölevad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:21)

1517 3012  Karmstolar 6 st, Gastone Rinaldi, "Flynn", 1970-tal, krom

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:47)

1517 5175  Karmstolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:25)

1517 5185  Kelim 220x275 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:36)

1517 5293  Klockarmband 2 st, Omega, stainless / läder. Längd: 16-18 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:55)

1517 5291  Konstglas Kosta Boda, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:02)

1517 5057  Lampbord 2 st. Vitmålade, omkring 1900. Höjd: 67 -74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:52)

1517 5058  Lampbord bemålat, Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 45 cm, d 32. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:38)

1517 5254  Lampbord ett par, rotting och glas. Bredd: 53 cm, djup: 53 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:19)

1517 5032  Litografi Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 42/200. Bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:17)

1517 5183  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad Rydberg, numrerad 4/90, daterad 1961. Bildmått: 28x24 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:38)

1517 5323  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 128/150. Bildmått: 23x23 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:28)

1517 5163  Ljusmanschett. silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm 1876. Diameter: 6,5 cm, diameter: ljushållaren 2,2, vikt: 21 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:52)

1517 5083  Ljusplåtar Ett par, mässing, omkring 1800. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:21)

1517 5116  Ljusstakar 4 st, Englesson, I originalförpackning. Höjd: 3,5-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:48)

1517 5338  Ljusstake metall, skulptural. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:32)

1517 4013  Ljusstake Nordic Light, vit. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:36)

1517 4031  Lockurna Rosenthal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:56)

1517 5336  Manschettknappar ett par, silver. Längd: 3,6 cm. Vikt: 10 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:06)

1517 5002  Månskensampel 1800-tal, glas och mässing. Höjd: ca. 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:27)

1517 5065  Mat-/teservis 45 delar, ca. Johnson Bros, England, 12 delar, utan dekor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:16)

1517 5171  Matbord 3 st iläggsskivor om 53 cm. Bredd: 108 + 53x3 cm, djup: 110 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:03)

1517 4353  Matbord Rokokostil. Bredd: 150 cm, djup: 105 cm, djup: 74 + 1 iläggx48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:08)

1517 5074  Matsalsskåp 1950-tal, mahogny. Bredd: 110 cm. Djup: 42 cm, höjd: 146 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:29)

1517 5252  Matservis 49 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:21)

1517 5124  Matta gallerimodell, Kasthall, 84x235 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:01)

1517 5123  Matta gallerimodell, Kasthall, 90x337 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:23)

1517 5207  Matta gallerimodell, Pakistan, 68x193 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:10)

1517 5125  Matta Kasthall, 170x240 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:37)

1517 5126  Matta Kasthall, 170x240 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:55)

1517 4324  Matta Orientalisk, 130x198 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:41)

1517 5059  Matta Orientalisk, 130x203 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:30)

1517 5133  Matta orientalisk, 165x304 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:17)

1517 5041  Matta orientalisk, Afghan, 127x200 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:34)

1517 5132  Matta orientalisk, Kerman, Indien. Proveniens: har tillhört den svenska rallyföraren Ewy Rosqvist. 3x4 m

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:03)

1517 5296  Matta orientalisk, Livets träd, 140x222 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:20)

1517 5290  Miniatyrer 7 st, porträtt, yttermått inklusive ram: 10x9 - 14x12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:30)

1517 5225  Minkpäls SAGA-mink, storlek: 38 ca

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:22)

1517 4339  Mockaservis Staffordshire, 15 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:12)

1517 5023  Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 33 cm, djup: 41 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:04)

1517 5345  Oblatskål silver, på fot med lock. Stämplad Firenze. Vikt: 98g. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:02)

1517 5011  Ölglas 6 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:28)

1517 4328  Oljemålning Åke Corshammar (1904-1974), Sverige. Stilleben med rosor. Signerad, daterad 1957. Olja på pannå, 53x44 cm, yttermått inklusive ram: 70x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:58)

1517 5304  Oljemålning Åke Schmägers (1905-1970), Sverige. Signerad, daterad 1931. Olja på duk, 37x43 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:29)

1517 4311  Oljemålning Arthur Gelin, Signerad. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 62x77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:41)

1517 4309  Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. "Herrar i vinterskrud". Signerad. Olja på duk, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 80x68 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:37)

1517 5094  Oljemålning Carl Erik Bodén (f. 1909), Sverige. Kvinna. Signerad. Olja på pannå, 36x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:41)

1517 4273  Oljemålning Caroline Lindberg, Monogramsignerad, "en syn". Olja på duk, 65x56 cm, yttermått inklusive ram: 67x59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:20)

1517 5131  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. "Interiör 2", Signerad. Olja på duk, 32x21 cm, yttermått inklusive ram: 36x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:36)

1517 5129  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad och daterad -57. Olja på pannå, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:36)

1517 5140  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad. Olja på duk, 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:16)

1517 5130  Oljemålning Elof Ulaner (1905-1992), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x16 cm, yttermått inklusive ram: 29x19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:36)

1517 5287  Oljemålning Evald Kallstenius (1898-1957), Sverige. "Stenig hage". Signerad, daterad 1938. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:57)

1517 5196  Oljemålning Guy Nochet. Signerad, Parisgata. Olja på duk, 21x26 cm, yttermått inklusive ram: 29x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:26)

1517 4317  Oljemålning Kjell Strömsmoen (f. 1940), Sverige. "Orrtuppar", Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:58)

1517 4216  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Landskap med konstnär. Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 72x84 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:54)

1517 5055  Oljemålning Martin Emond (1895-1965), Sverige. Saxtorp. Signerad. Olja på pannå, 60x92 cm, yttermått inklusive ram: 74x104 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:33)

1517 2045  Oljemålning Max Hänel (1863-1921), Sverige. Månskenslandskap. Signerad. Olja på duk, 62x85 cm, yttermått inklusive ram: 98x115 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:53)

1517 5090  Oljemålning Mia Sandegård, stilleben. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:13)

1517 5265  Oljemålning Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. "Stadens innevånare". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 29x24 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:01)

1517 5076  Oljemålning Mruta, Tanzania, fåglar. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 61x63 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:23)

1517 5078  Oljemålning Oidentifierad konstnär, alpmotiv. Signerad. Olja på pannå, 24x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:56)

1517 5019  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Karolin till häst. Monogramsignerad AK, Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:16)

1517 5080  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Signerad W Olson. Olja på duk, 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 74x94 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:59)

1517 5314  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad B Lydh. Signerad, daterad -81, vinter. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:57)

1517 5005  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Lindgren, kvinnoporträtt. Omkring 1900, Olja på duk, 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 79x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:50)

1517 5049  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Två Tanter. Signerad. Olja på pannå 26x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:55)

1517 4308  Oljemålning Peter Rona, "december vid Runnabäcken". Signerad, daterad 90,54x65 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:35)

1517 4314  Oljemålning Peter Rona, "Midsommarblomster", Signerad. Olja på duk, 45x33 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:46)

1517 4129  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Signerad, daterad 1936, Lofoten. Olja på pannå, 40x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:36)

1517 6135  Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Man med pipa. Signerad. Olja på duk: 88x67 cm, yttermått inklusive ram: 105x83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:31)

1517 5204  Oljemålning Sten Jansson, "Solglitter". Signerad, daterad 89. Olja på pannå, 34x31 cm, yttermått inklusive ram: 39x37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:46)

1517 4306  Oljemålning Stig Jakobsson (f. 1935), Sverige. Signerad, daterad -88. Olja på duk, 32x64 cm, yttermått inklusive ram: 40x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:31)

1517 5300  Oljemålning Sven Göran Svensson. Signerad S-G-Son, 430715-5079, figurer. Olja på duk, 65x52 cm, yttermått inklusive ram: 80x68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:35)

1517 5017  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Signerad. Olja på duk, 55x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:54)

1517 5348  Orkidévaser ett par, silver. Höjd: 14 cm. Vikt: 160 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:03)

1517 5092  Pälskappa Mink

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:22)

1517 5105  Paradvärja i balja, Sverige. Längd: 88 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:37)

1517 5341  Parasollhandtag silver. Längd: 11,5 cm, Vikt: ca 36 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:09)

1517 5016  Pastell Sven Lignell (f. 1927), Sverige. 38x13 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:11)

1517 4240  Pasteller 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Dariuz, figurer. Bildmått: 48x68 cm, yttermått inklusive ram: 68x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:07)

1517 5306  Pasteller 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerade Fallgren, -74 cm, yttermått inklusive ram: 70x50 cm, 2 st oramade

1517 5168  Piedestal bemålad. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:52)

1517 5242  Piedestal Bemålad. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:37)

1517 5253  Piedestal med stenskivor. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:42)

1517 5012  Plaketter 7 st, Nymölle, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:07)

1517 5155  Pokal Sterlingsilver. Proveniens den svenska rallyföraren Ewy Rosqvist. Höjd: 15 cm. Vikt: ca 330g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:14)

1517 5010  Prydnadshundar ett par, Staffordshire. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:43)

1517 5284  Relieftavlor 3 st. Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Brons på Ölandssten. Signerad, numrerad 68/240, daterad 77, ca 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 45x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:58)

1517 5334  Ring 14k guld. Med blå sten och smådiamanter. Vikt: 6,3 g. Storlek: 19. Längd: 2 cm (stenen)

1517 5276  Ring 18k guld, Vikt: 3,30 g, ringmått: 14,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:58)

1517 5277  Ring 18k guld, Vikt: 3,30 g, ringmått: 14,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:46)

1517 5275  Ring 18k guld. Vikt: 5,90 g, ringmått: 34

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:18)

1517 5281  Ring 18k vitt guld, med briljant 0,16 ct. Vikt: 1,7 g, ringmått: 15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:13)

1517 5280  Ring med kristall, 23k. Vikt: 6,9 g, ringmått: 18

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:50)

1517 5267  Ring med stenar, 18k guld. Vikt: 2,3 g, ringmått: 14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:50)

1517 5228  Rödkrita Oidentifierad konstnär. Signerad, Morgontoilette, 29x16 cm, yttermått inklusive ram: 35x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:11)

1517 5170  Rökbord 1920-tal. Diameter: 60 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:16)

1517 5001  Salongsbord + bordsspegel, Sent 1800-tal. Höjd: 75 + 84

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:59)

1517 4082  Salongsgrupp 4 delar, nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:37)

1517 5003  Salongsgrupp 5 delar, omkring 1900, bemålad, soffa Längd: 122 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:31)

1517 5029  Saltkar 2 st, kristall, Silver/emalj. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:43)

1517 5340  Saltkar 3 st. Metall och glas. Längd: 8. Cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:49)

1517 4123  Saltkar silver, London, 1893, med glasinsats. Längd: 13,5 cm. Höjd: 8 cm, nettovikt: 130 g (exklusive glasinsats)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:08)

1517 5161  Sam0var mässing, Ryssland. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:50)

1517 5255  Sängbord ett par, orientaliska. Bredd: 55 cm. Djup: 35 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:52)

1517 5067  Serveringsvagn rotting. Längd: 77 cm, djup: 45 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:07)

1517 5187  Servisdelar 9 delar, 4 koppar+ 4 assietter, sockerskål, Nittsjö. Höjd: 6 cm, diameter. 11,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:11)

1517 5344  Sigillstämplar 3 st. Bl. A Silver. Höjd: 7-7,5, bruttovikt: 90 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:01)

1517 4288  Skål + VAS, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 21 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:57)

1517 5221  Skål Goldscheider, Österrike. Polykrom dekor. Längd: 32 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:43)

1517 4281  Skål Kristall, Orrefors. Längd: 26 cm, bredd: 19 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:39)

1517 5146  Skål Sterlingsilver. Skål med hänkel, "Automobil Club Argentino". Proveniens den svenska rallyföraren Ewy Rosqvist. Längd: 18 cm. Höjd: 21 cm. Vikt: 280g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:21)

1517 5160  Skålar 2 st, silver, Tyskland. Längd: 10-12 cm. Vikt: ca 180g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:55)

1517 4282  Skålar 5 st, kristall. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:40)

1517 5262  Skålar England, 8+ 6 st. Diameter: 16 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:19)

1517 4035  Skålfat ett par, 1700-/1800-tal, Kina, diameter: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:05)

1517 5072  Skåp 17-/1800-tal, bemålat. Bredd: 115 cm. Djup: 48 cm, höjd: 241 cm, två delar, nyckel

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:18)

1517 4336  Skåp nutida, trätopp. Bredd: 43 cm, djup: 34 cm, höjd: 141 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:37)

1517 5068  Skåp teak, 1950/-tal. Bredd: 123 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:13)

1517 5075  Skrivbordshylla lackad furu. Etikettmärkt: "Svenska Radioaktiebolaget", Bredd: 51 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:37)

1517 5178  Skrivskåp 1700-tal. Bredd: 106 cm. Djup: 56 cm, höjd: 210 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:18)

1517 5006  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Båt, Kosta Boda, Signerad. Längd: 17,5 cm, på träställning

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:30)

1517 5048  Skulptur Glashuvud, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Med tillhörande belysning. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:51)

1517 5349  Skulptur Ingvar Westling, Tjur, konstsmide. Längd: 21 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:50)

1517 5316  Skulptur Jonas Fröding (1905-1959), Sverige. Brons. Signerad, 1900-ta. Höjd: 14 vm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:45)

1517 4287  Skulptur Katt, Porslin. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:50)

1517 4341  Skulptur Konstmassa, 3 Gracer. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:14)

1517 5007  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Dromedar ur serien Menageri. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:43)

1517 5115  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Häst ur serien Lilla Zoo. Längd: 12,5 cm. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:41)

1517 5117  Skulptur Murano, Fågel i glas. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:01)

1517 5219  Skulptur Stephan Dakon (1904-1997), Österrike. Kvinna, Signerad, metall / stensockel. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:22)

1517 5206  Skulptur Tupp, Skåne, modell äldre. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:03)

1517 5021  Skulpturer 2 st, terrakotta. Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:51)

1517 5263  Skulpturer 4 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 16-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:26)

1517 5220  Skulpturgrupp porslin, Tettau. Längd: 20 cm, höjd: 19 cm

1517 5064  Slagbord vitt, IKEA, med lådor. Bredd: 26 + 2x63, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:34)

1517 4298  Soffa Chesterfield. Längd: 210 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:10)

1517 5044  Soffa Karl Johan. Bredd: ca 265 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:50)

1517 5297  Soffbord 1960-tal, mahogny, Rottinghylla. Bredd: 70 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:16)

1517 5085  Soppslev silver, träskaft. Längd: 45 cm, bruttovikt: 120g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:59)

1517 5256  Spegel + konsolbord, Jugend, Ek. Höjd: 157+ 63

1517 5141  Spegel 1800-tal, bemålad, 98x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:34)

1517 4331  Spegel Karl Johan -stil, slipat glas, 1900-tal, 83x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:04)

1517 4004  Spegel oval, bemålad, Gustaviansk stil, 92x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:08)

1517 5243  Spegel Rund. Diameter: 68 cm, nutida

1517 5018  Spegel Smide, 105x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:09)

1517 5082  Spegel trä, Rokokostil, 57x34 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:59)

1517 5127  Spegel Vikbar. Höjd: 60 cm. Bredd: 40 + 19x2 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:06)

1517 5081  Spegellampett Nyrokoko, 64x65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:18)

1517 5020  Speglar 2 st, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 50-62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:19)

1517 5154  Ställning för Mate-sked, Trä med silvermontering. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:44)

1517 6320  Stol Louis XV

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:00)

1517 5095  Stol / kontorsstol Gunilla Allard (f. 1957), Sverige. Lammhult, "Atlas". Naturfärgat läder och stål

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:08)

1517 5186  Stolar 1 par + karmstol, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:47)

1517 4186  Stolar 4 st, 1920-tal, björk

1517 5139  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:08)

1517 5042  Stolar ett par, Karl Johanstil

1517 5043  Stolar ett par, vitmålade

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:48)

1517 1050  Sybord Sent 1800-tal, Intarsia. Bredd: 55 cm, djup: 45 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:15)

1517 5248  Takarmatur Alabaster. Diameter: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:31)

1517 5354  Takarmatur industrimodell. Höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:56)

1517 4254  Takarmatur med prismor. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:39)

1517 5217  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:04)

1517 5193  Takarmatur prismor, blå iläggsskål. Höjd: 45 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:10)

1517 4173  Takarmatur Prismor. Höjd: 60 cm

1517 5162  Tallrikar 6 st. Italien. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:58)

1517 5239  Tallrikar ett par, Tenn, Rokokostil. Diameter: 23,5 cm

1517 5096  Tavla Gratulationskort. Signerad, daterad 1828, "Gifet af jungfrun Maria Lundholm, Vårfrukörka", Kirigami-teknik, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:43)

1517 3285  Tavla Relief, Persien, 61x123, oramad

1517 3289  Tavlor 3 st, Kina, yttermått inklusive ram: 48x37-55x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:32)

1517 5036  Teckningar 2 st, Landskap, varav 1 st signerad Karl Nordström, + 2 st fotografier tagna av Karl Nordström, Tjörn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:07)

1517 4296  Teglas + whiskyglas, 4+ 6+ 6 delar. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:05)

1517 5051  Träsnitt Kurt Ullberger (1919-2008), Sverige. Signerad, numrerad 245/360, daterad -70. Bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:52)

1517 5208  Tryck 4 + 2 st, fjärilar & frukt, yttermått inklusive ram: 30x25 - 42x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:50)

1517 4198  Uppläggningsfat Meissen, omkring 1900. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:32)

1517 4362  Väggarmatur Endon, metall. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:51)

1517 5202  Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Promenad", 87x57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:16)

1517 5203  Väggfotogenlykta mässing, AV. Chapman. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:37)

1517 5106  Värja i balja, 1912, Sverige. Längd: 104 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 21:01)

1517 5156  Vas "Laufer", Osnabruck, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:14)

1517 5118  Vas glas, Christer Sjögren (1926-2008), Sverige. Lindshammar. Signerad. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:51)

1517 5346  Vas Jugend, metall, med putto. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:44)

1517 4200  Vas Kristall, Kosta, 1937. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:35)

1517 5084  Vas metall. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:42)

1517 4205  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:41)

1517 4044  Vaser 3 st, cloisonné. Höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:18)

1517 4207  Vaser 3 st, Rosenthal. Höjd: 17-24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 18:41)

1517 5066  Vaser 3 st. Stejn, marmor. Höjd: 22 cm, ca. 2 st. Borrade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 20:55)

1517 4280  Vaser Kristall. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:37)

1517 5240  Väska Mulberry. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:47)

1517 4003  Vinglas 5 st, Orrefors, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "Alice". Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 januari 2023 19:05)