Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 11 oktober 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1424 6005  Akryl Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Poison dart frog". Signerad a tergo, daterad -20, duk, 40x50cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:57)

1424 5015  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Havet", monogramsignatur, 20x35cm, yttermått inklusive ram: 37x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:04)

1424 5296  Akvarell Arvid Hägg. Fiskebåt. Signerad, daterad 1909. Akvarell, bildmått: 22x13cm, yttermått inklusive ram: 39x31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:52)

1424 6112  Akvarell Carlo Montesi (f. 1920), Italien. Tempel. Signerad C Montesi. Akvarell, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:43)

1424 5563  Akvarell Edward Hald (1883-1980), Sverige. "Dicken". Signerad, daterad 1921, med dedikation, bladets mått: 50x35, yttermått inklusive ram: 70x54, akvarell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:10)

1424 6517  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, Stockholms Stadshus. Akvarell, bildmått: 10x18cm, yttermått inklusive ram: 23x29cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:59)

1424 6014  Akvarell Lilija Marcenkiene, "Sprätt". Signerad. Akvarell, bildmått: ca 21x30cm, yttermått inklusive ram: 24x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:48)

1424 6095  Akvarell Mayenne, kvinna. Signerad -68. Akvarell, bildmått: 17x12, yttermått inklusive ram: 61x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:31)

1424 6524  Akvarell Nicky Sahlström (1853-1932), Sverige. Signerad, daterad 1901. Akvarell, bildmått: 18x27cm, yttermått inklusive ram: 20x30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:03)

1424 6573  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:39)

1424 6070  Ampel kupa av glas. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:10)

1424 6069  Ampel kupa av glas. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:57)

1424 6105  Ampel porslin, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Diameter: 23, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:48)

1424 6276  Apoteksburkar 4 st. Glas. Höjd: 10 - 19 cm

1424 6607  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:23)

1424 6152  Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:45)

1424 6104  Arkivskåp ek, tidigt 1900-tal. Bredd: 37, djup: 55 cm, höjd: 163 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 5462  Armbandsur 1950-tal, manuell, läderband. Längd: 22cm, diameter: 30mm cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:04)

1424 5465  Armbandsur Citizen, stål, bicolor. Quartz, WR50. Diameter: 40mm, viklås

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:07)

1424 6219  Armlänk med berlocker, 18. + halskedja, 18k guld. Längd: 18 cm, halskedja längd: 40cm. Vikt: 8 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:37)

1424 6259  Assietter 12 st. Maria Rörstrand. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:06)

1424 5554  Bålskål + fat & lock, 1920-tal, Slipad kristall. Diameter: 39, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:55)

1424 6460  Bänk Ek. Längd: 58 cm. Djup: 40 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:31)

1424 5495  Bänk Konstrotting. Längd: 203cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:53)

1424 6096  Barskåp Louis XV-stil, mahogny, intarsia, spegelglas och belysning. Bredd: 88. Djup: 38 cm. Höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:45)

1424 6154  Bestickuppsättning ca 80 delar, Opus, design: Tias Eckhoff, Danmark. Rostfritt, plasthandtag

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:32)

1424 6304  Bestickuppsättning nysilver, ca 50 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:21)

1424 6250  Biblioteksstege bemålad. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:17)

1424 6186  Bijouterier parti diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:14)

1424 6013  Blandteknik Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. "Est". Signerad. Blandteknik, bildmått: 18x14cm, yttermått inklusive ram: 34x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:29)

1424 6295  Blandteknik Collage, Alf Linder (f. 1944), Sverige. Signerad, daterad A tergo, 1990, yttermått inklusive ram: 44x3,1 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:19)

1424 6265  Blandteknik De Paola. Signerad, blandteknik, duk, 49x69cm, yttermått inklusive ram: 52x72cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:56)

1424 5013  Blandteknik Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Berry very smooth". Signerad, daterad 2021. Mixed media akryl/epoxy, 20x20cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:00)

1424 6547  Blandteknik Helena Sellergren (f. 1957), Sverige. Monogramsignerad, blandteknik, 30x30cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:26)

1424 6270  Blandteknik Leif Thagesson. Signerad, komposition. Blandteknik, bildmått: 17x16cm, yttermått inklusive ram: 32x32cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 6003  Blandteknik Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "The box". Monogramsignerad. Blandteknik, fotoprint på canvas, 40x50cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:34)

1424 6502  Blandteknik / collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Drömmar om Edens lustgård". Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 102x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:02)

1424 6505  Blandteknik / collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Utan fotfäste i det blå". Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 86x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:03)

1424 6344  Blomsterbord Ek, Åke Fribryter, Aktuell form. Bredd: 100, djup: 42 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:04)

1424 6560  Blyerts 2 st, Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Signerade, porträtt, yttermått inklusive ram: 26x20-32x25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:08)

1424 6571  Blyerts Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Signerad, kvinnoporträtt. Bildmått: 29x21cm, yttermått inklusive ram: 44x35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:19)

1424 6527  Bokhylla 1940-tal. Bredd: 130 D, 31, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:49)

1424 6319  Bokhylla Bemålad. Bredd: 144 cm. Djup: 26 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:43)

1424 6254  Bokhylla Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vardag, 1944. Bredd: 105, djup: 42 cm, höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:55)

1424 6562  Bokhylla mahogny. Bredd: 100 cm. Djup: 25 cm, höjd: 110 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:46)

1424 5157  Bokhylla mahogny. Bredd: 178 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:17)

1424 6534  Bokhylleskåp mahogny, Tidigt 1900-tal, Intarsia. Bredd: 128, djup: 36 cm, höjd: 165 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:26)

1424 6533  Bokhylleskåp omkring 1900. Bredd: 70, djup: 28 cm, höjd: 151 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:26)

1424 6317  Bokhyllor Ett par, Ek. Bredd: 100 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:07)

1424 4340  Bokstöd ett par, Kina, Trä, Fohundar. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:09)

1424 6156  Bokstöd höjd: 19cm. Längd: 19cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:28)

1424 6236  Bokvagga Bodafors, Ek, 1958. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:02)

1424 6493  Bokverk 3 band, Suecia Antiqua et Hodierna, omkring 1900

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:31)

1424 6194  Bokverk 3 delar, Stockholmsbilder från fem århundraden, halvfranska band

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:01)

1424 6463  Bonad Ramad, 67x128, yttermått inklusive ram: 90x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:04)

1424 6484  Bonander 2 st, 88x120cm, korsstygn

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:53)

1424 5045  Bord Med kakelplattor. Bredd: 80 cm. Djup: 49 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:02)

1424 6456  Bord Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, + 4 utdragsskivor

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:48)

1424 6352  Bord Teak/Björk. Bredd: 73, djup: 73 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:26)

1424 5091  Bordsdekorationer 2 st, fåglar. Längd: 24cm, metall

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:28)

1424 6150  Bordslampa Fohund, glaserat porslin. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 6413  Bordslampa Luxus Glas. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:54)

1424 6367  Bordslampa metall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:27)

1424 6237  Bordslampfot keramik, Gustavsberg. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:48)

1424 5390  Bordslampfot kolonn, mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:51)

1424 6334  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:22)

1424 6297  Bordslampor ett par, Henrik Lund-Larsen, Danmark. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:42)

1424 6116  Bordslampor Ett par, porslin, Italien. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:01)

1424 6159  Bordslampor Ett par, teak, kupa av glas. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:46)

1424 6331  Bordslampor Ett par. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:56)

1424 6040  Bordsspegel höjd: 40cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:39)

1424 4217  Bricka nysilver, Nyrokoko, 66x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:44)

1424 6325  Brickbord Med metallskiva. Diameter: 67cm, höjd: 64cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:16)

1424 6220  Brosch 14K, med vita stenar och grön sten. Längd: 6cm, vikt: 7,4g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:37)

1424 6309  Byrå 1940-tal, Björk. Bredd: 110, djup: 45 cm, höjd: 67 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:57)

1424 6473  Byrå Bemålad, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 105, djup: 52 cm, höjd: 89 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:34)

1424 6202  Byrå Björk. Bredd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 81 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:09)

1424 6212  Byrå Furu, avlutat, Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:08)

1424 6318  Byrå mahogny, med skrivskiva. Bredd: 63 cm. Djup: 42 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:53)

1424 5488  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 101cm. Djup: 55 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:38)

1424 6217  Byrå Sengustaviansk, stenskiva. Bredd: 74. Djup: 44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:51)

1424 6241  Byrå västsvensk, ca 1800, mahogny. Bredd: 114. Djup: 50 cm, höjd: 93 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:22)

1424 6099  Cabaret 9 delar, Rörstrand, flytande blått. Diameter: 50ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:43)

1424 6417  Cake stand och tidningsställ. Höjd: 32-49cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:49)

1424 6552  Champagneglas 10st, slipade, med dekor. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:58)

1424 5293  Champagnekupor 12st. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:51)

1424 6551  Champagnekupor 9st, Helga. Höjd: 12,5cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:23)

1424 6366  Champagnekylare mässing, diameter: 22, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:02)

1424 6522  Coasters 5 + 1 delar, Silver / Bakelit, GAB & Perstorp, diameter: 7,5-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:00)

1424 6065  Crèmekoppar 9 st, Rörstrand, Jubileumsutgåva

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:39)

1424 6369  Daladjur 5 st. Höjd: 3-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:05)

1424 6485  Dantestolar Ett par, omklädda

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:37)

1424 6494  Dekorelement Oscar & Clothilde, nutida. Höjd: 45 cm

1424 5512  Dekorelement väggkrokar, 7 st, metall. Längd: 19,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:05)

1424 6354  Dessertskålar 6 st, Italien, glas. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:58)

1424 6585  Dockserviser 2 st. 15 + 10 delar, Gustafsberg. Längd: ca 7,5-17,5 cm, djup: ca 5-16 cm, höjd: ca 4-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:16)

1424 6206  Dosa silver, emaljlock. Längd: 8. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:17)

1424 6422  Dosor 3 delar, Keramik. Längd: ca 8-9 cm, djup: ca 8-9 cm, höjd: ca 10-11 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:21)

1424 6052  Dräkt + textil, 2 delar, Asien, bland annat 86x52 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:17)

1424 5537  Emmafåtöljer Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:29)

1424 6027  Etsning Ole Rosén (f. 1958), Sverige. "Fångad"". Signerad, numrerad 24/40, daterad -79. Bildmått: 16,5x12,5 cm, yttermått inklusive ram: 34x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:52)

1424 6343  Etsning signerad, porträtt, bland annat Anders Zorn, Carl Larsson (1853-1919), Sverige. Bildmått: 25x19, yttermått inklusive ram: 43x34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:38)

1424 6487  Fågelbur nutida. Längd: 35, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:54)

1424 5286  Fällbord England, 1800-tal, mahogny. Diameter: 77cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:36)

1424 6151  Fällstol tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:07)

1424 3001  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 77/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:05)

1424 6107  Färglitografi Åke Norlander (1943-1991), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 28/100. Färglitografi, bildmått: 48x61, yttermått inklusive ram: 65x78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:06)

1424 6311  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 152/260. Färglitografi, bildmått: 26x32, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:27)

1424 6067  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 15/360, daterad -79. Bildmått: 34x45 cm, yttermått inklusive ram: 52X65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:46)

1424 6424  Färglitografi Birgit Skiöld (1923-1982), Sverige. Signerad, numrerad 1/25, daterad 1968. Färglitografi, bildmått: 30x47cm, yttermått inklusive ram: 40x59cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:54)

1424 6597  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 90/150. Färglitografi, bildmått: 26x18, yttermått inklusive ram: 43x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:55)

1424 6397  Färglitografi Cecilia B Gröning (f. 1954), Sverige. "Confetti di primavera". Signerad, numrerad 126/150. Färglitografi, bildmått: 60x82, yttermått inklusive ram: 81x101 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:36)

1424 6427  Färglitografi Frankrike. Färglitografi, bildmått: 15x22cm, yttermått inklusive ram: 26x34cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:51)

1424 5429  Färglitografi John Christoforou (1921-2014), Storbritannien. Signerad, numrerad 123/200. Färglitografi, bildmått: 63x45, yttermått inklusive ram: 79x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:16)

1424 6310  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 213/295, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 30x30, yttermått inklusive ram: 45x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:18)

1424 6059  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. Signerad, numrerad 71/100, daterad 1980, "Deja vu". Färglitografi, bildmått: 67x49, yttermått inklusive ram: 87x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:07)

1424 6084  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 18/40, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 70x53, yttermått inklusive ram: 91x72 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:17)

1424 6108  Färglitografi Malena Ivarsson. Signerad, numrerad 218/250, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 37x45, yttermått inklusive ram: 43x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:26)

1424 6111  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Röda vinbär, daterad . Signerad, numrerad 48/280. Färglitografi, bildmått: 32x35, yttermått inklusive ram: 55x56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:45)

1424 5191  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 112/325. Färglitografi, bildmått: 55x61cm, yttermått inklusive ram: 67x73cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:50)

1424 5583  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 116/200. Färglitografi, bildmått: 43x59cm, yttermått inklusive ram: 56x72cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:24)

1424 6094  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi, bildmått: 32x44, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:49)

1424 6584  Färglitografi Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 271/299, daterad 1991. Bildmått: 55x43cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:49)

1424 6139  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 247/250. Färglitografi, bildmått: 26x33cm, yttermått inklusive ram: 40x45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:52)

1424 6138  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 338/360. Färglitografi, bildmått: 27x37cm, yttermått inklusive ram: 41x51cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:28)

1424 6030  Färglitografi Siv-Britt Allvar (1949-2010), Sverige. Signerad, daterad 86. Färglitografi, bildmått: 26x26, yttermått inklusive ram: 41x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 6085  Färglitografi Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Vilda Tulpaner". Signerad, numrerad 4/325, daterad -95. Färglitografi, bildmått: 67x50, yttermått inklusive ram: 87x66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:51)

1424 5192  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 29x41cm, yttermått inklusive ram: 52x62cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:58)

1424 6057  Färglitografi Teresa Wennberg (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 73/99. Färglitografi, bildmått: 64x48, yttermått inklusive ram: 83x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:06)

1424 4075  Färglitografier 13 st, Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 2/360. Färglitografi. Bladets mått: 14x19 & 19x14, yttermått inklusive ram: 22x31 & 31x22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:27)

1424 6064  Färglitografier 4 st, Åke Arenhill (1920-2018), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 26x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:29)

1424 6031  Fat silver, Graverat, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950, diameter: 30. Vikt: 420g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:04)

1424 6306  Fåtölj "Jetson", Nubuk, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:26)

1424 6448  Fåtölj Arne Norell, Pilot, svart skinn.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:10)

1424 6118  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, brunt läder

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:26)

1424 6231  Fåtölj Gustaf Allert, 1930-40-tal

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:07)

1424 6507  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:19)

1424 6278  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 6086  Fåtöljer Ett par + en fotpall, Höjd: 100 cm, Sitthöjd: 40 cm, Bredd: 80 cm.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:37)

1424 6043  Filbunksskålar 5 st, diameter: 14-16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:39)

1424 6412  Filbunksskålar 5+ 2+ 1 st. Diameter: 15-26cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:24)

1424 6476  Fiskspade + tårtspade. Silver. Längd: 22-29 cm, Vikt: 175 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:56)

1424 6341  Flakonger 6 st + 2 st dosor. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:29)

1424 6570  Flaskställ 1960-tal, skinn/mässing, Längd: 22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:38)

1424 6264  Foto August Strindberg, yttermått inklusive ram: 36x25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:38)

1424 5012  Foto Mark Stenbäck, "Fotografi 2", Signerad, numrerad 1/25. Bildmått: 26x26cm, yttermått inklusive ram: 42x42 cm

1424 4139  Fotokonst Erik Berglin (f. 1980), Sverige. "Bird #55" Alavda Arvensis. Signerad, numrerad 1/30,2010. Bildmått: 60x80, yttermått inklusive ram: 83x23, + intyg

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:54)

1424 6564  Fotoram Nysilver, gustaviansk stil, 23x26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:05)

1424 6046  Frimärken sedlar, brevkort i 3 album, Norden

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:21)

1424 6028  Frimärksalbum Schaubek, Viktoria-Ausgabe

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:17)

1424 6072  Fruktfat + skål, 2 delar, Orrefors. Diameter: 13-37 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:20)

1424 6384  Fruktservis Upsala-Ekeby, 16+ 1 delar. Diameter: ca 18-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:58)

1424 6362  Glas 12 delar, Finland, bland annat Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Diameter: 9-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:43)

1424 6073  Glas 19 delar, Blåklocka, Karaff, Vin, Champagne & Selter. Höjd: 9-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 6376  Glas 6 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:26)

1424 6359  Glas Fuga, Orrefors, 13 delar. Diameter: ca 6-20 cm, höjd: ca 6-11 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:27)

1424 6020  Glasfrukter 3 st, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda. Längd: 10-22, höjd: 4-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:07)

1424 6061  Glasservisdelar 22 delar, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Höjd: 15-29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 6356  Glasservisdelar 22 delar. "Niva", Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Iittala. Klart formblåst glas. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:20)

1424 5331  Glasservisdelar ca 50 delar, 1920-tal. Höjd: 7,5-11cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:32)

1424 6162  Golvlampa 3-armad. 1950-tal. Höjd: 150

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:52)

1424 6274  Golvlampa Boréns, mässing. Höjd: 138cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:59)

1424 6464  Golvlampa höjd: ca 145

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:24)

1424 6227  Golvlampa Lack/Mässing. Höjd: 160

1424 6530  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 156

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:07)

1424 6468  Golvlampa Metall/glasskärm. Höjd: 175

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:53)

1424 6587  Golvlampa Simris/Olympia, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Förkromad metall, lackerad, höj och sänkbar. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:39)

1424 6470  Golvlampbord Funkis, Höj/sänkbart. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:28)

1424 6368  Golvljusstake Smide. Höjd: 114

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:20)

1424 6158  Golvur D Johnston, Edinburgh. Höjd:

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:33)

1424 5413  Golvur England, mahogny, urtavlan märkt Hickman, Stamford, höjd: 215 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:54)

1424 6546  Gräddkanna + sockerskål, silver, K Anderson, 1936. Höjd: 7-10 cm, Vikt: 407g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:16)

1424 6010  Grafiskt blad Gicléetryck, Carl Linderoth, "Uppträde". Signerad, numrerad 83/100. Bildmått: 28x3Bcm, oramat löst blad

1424 5010  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Zebraz". Signerad, numrerad 18/50. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:00)

1424 5001  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Levels". Signerad, numrerad 6/50. Bildmått: 60x42cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:00)

1424 5007  Grafiskt blad Gicléetryck, Monica Sahlin (1948-2014), Sverige. "Kärlek". Signerad, numrerad 14/20, bladets mått: ca 50x40cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:00)

1424 6002  Grafiskt blad Gicléetryck, Niclas Jönsson, Komposition. Signerad, numrerad 35/100, daterad: -16. Bildmått: 28x38, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:23)

1424 5008  Grafiskt blad Gicléetryck, Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Medelhav". Signerad, numrerad 32/50. Bildmått: 60x38cm, oramat löst blad

1424 6289  Gravyr Wilhelm Nutter, "The Moralist", yttermått inklusive ram: 58x49 cm

1424 5487  Gunghäst Modell äldre, Längd: 150cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:36)

1424 6336  Hallampa mässing och glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:16)

1424 6245  Hallbyrå Björk, Bemålad skiva. Bredd: 67, djup: 36 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:25)

1424 6449  Hallbyrå Längd: 64 cm. Djup: 31 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:05)

1424 6581  Hängskåp 1940-tal. Bredd: 50 cm. Djup: 22 cm, höjd: 50 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:06)

1424 6258  Hattaskar 2 st. Diameter: 30-44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:55)

1424 6575  Hatthylla längd: 95 cm, djup: 20 cm, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:59)

1424 6452  Högtalare OA5 Carlson. Längd: 43 cm. Djup: 24 cm, höjd: 62cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:38)

1424 6314  Hörnskåp Längd: 101 cm. Djup: 64 cm. Höjd: 191 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:17)

1424 6050  Jardiniere Asien, nutida. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:13)

1424 6596  Jordglob mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:57)

1424 6114  Jordglob modell äldre. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:59)

1424 6567  Juldekorationer 14 delar, metall, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 6-16cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:28)

1424 6041  Kaffe / teservisdelar 35 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:58)

1424 6189  Kaffekanna + gräddkanna, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 12 - 23. 730g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:24)

1424 6267  Kaffekoppar med fat, assietter och kakfat, m. M. Musselmalet. Royal Copenhagen

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:08)

1424 6519  Kaffeservis 32 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:06)

1424 6161  Kaffeservisdelar 17 delar, Risporslin, Arabia

1424 5137  Kaffeservisdelar 28 delar, Rörstrand.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:49)

1424 6479  Kaffeskedar 12 st, Silver/Emalj i etui, Vikt: 160 g ca. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:55)

1424 5324  Kaffeskedar med mera, silver. 17 delar, Finland /Norge. Längd: 12 cm, Vikt: 185 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:23)

1424 6128  Kakfat + 12 assietter, Rosenthal. Diameter: 20 - 32

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:06)

1424 6385  Kandelaber Smide, Boda. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:12)

1424 5118  Kandelabrar Ett par, marmor och mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:47)

1424 6390  Kandelabrar ett par, Ystad-Metall, Sonat. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:52)

1424 6172  Kannor 5 delar, Vandor Import, Pelzman Design. Höjd: 9-25 cm, längd: ca 12-22 cm, djup: ca 4,5-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:05)

1424 6447  Karmstol Åtvidaberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:33)

1424 6243  Karmstol Barockstil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:21)

1424 6037  Karmstol rokokostil, senare bemålning, omklädd

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:46)

1424 6063  Karmstolar Ett par, Barockstil, Bast

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:44)

1424 5280  Karmstolar ett par, mahogny, intarsia

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:29)

1424 6321  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:06)

1424 6051  Karmstolar Ett par, rokokostil.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:01)

1424 6414  Karott + kastrull, Catrineholm Norway, Grete Prytz. Längd: 30-38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:45)

1424 6106  Karotter 2 st. Nysilver, med lock och trähandtag. Diameter: 18 - 21

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:49)

1424 6556  Karta Skåne Blekinge och Halland, 50x57, yttermått inklusive ram: 67x74 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:57)

1424 6284  Karta Stockholm, B Neuhaus, 57x73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:46)

1424 5290  Karusellbord England. Diameter: 51cm, höjd: 68cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:42)

1424 6230  Kåsa silver, samearbete. Längd: 9. Höjd: 3 cm, Vikt: 25g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:58)

1424 5254  Kista Allmoge, bemålat. Bredd: 68 cm. Djup: 50 cm, höjd: 40 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:48)

1424 6023  Kista på benställning mässing. Längd: 48, djup: 42 cm, höjd: 60+ 20, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 21:02)

1424 6121  Klotlampa metall, tyg. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:47)

1424 6122  Klotlampa TYG, METALL. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:39)

1424 5485  Konsolbord Bemålat. Bredd: 94 cm. Djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:32)

1424 5493  Konsolbord Sent 1800-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:51)

1424 6252  Konsoler 2 st. Längd: 37 - 74

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:32)

1424 6293  Konsolhylla omkring sekelskiftet 1900. Marmorerad. Bredd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:17)

1424 6358  Konstglas 8 delar, bland annat U H Vallien. Höjd: 3-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:24)

1424 6428  Koppar med fat, 2 delar, Kina, 1700-tal. Längd: ca 12-14 cm, djup: ca 9-14 cm, höjd: ca 3-7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:21)

1424 6577  Kopparstick 2 st, "Die Fuchse & The Beaver", yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:14)

1424 6594  Kopparstick Chardin pinx 1754. Bildmått: 39x27cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:08)

1424 6279  Kopparstick Kung Karl X Gustaf, 1600-tal, oramad. Bildmått: ca 17,5x13,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:48)

1424 6262  Korgar 5 st flätade korgar. Längd: ca 32-43 cm. Djup: ca 32-38 cm, höjd: ca 29-54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:11)

1424 6129  Kristallskål Längd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:14)

1424 6036  Kuddar 2 st, 35x40-40x50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:07)

1424 6195  Kuverttallrikar 12 st. Mässing. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:28)

1424 6256  Lampbord ett par, omkring sekelskiftet 1900, bemålade. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:46)

1424 6350  Lampbord ett par. Bredd: 35, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:32)

1424 6320  Lampbord Längd: 60 cm. Djup: 40 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:47)

1424 6117  Lampbord med hylla, med hjul, 55x55 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:36)

1424 6498  Lampetter Ett par, mässing, jugend. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:01)

1424 6136  Läsbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Höj / sänkbart. Bredd: 55,5 cm, djup: 53 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:53)

1424 6123  Lejaur 48x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:01)

1424 4102  Litografier 14 st, Porträtt av kungligheter och adel. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 32x21 cm

1424 5593  Litografier 3 st. Efter Anders Zorn, Bengtssons Lito AB, yttermått inklusive ram: 46x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:49)

1424 5515  Litografiskt blad Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. Tryckt signatur. Bildmått: 25x32, yttermått inklusive ram: 44x50 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:08)

1424 6347  Litografiskt tryck marin, England. Bildmått: 40x60, yttermått inklusive ram: 61x79 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:18)

1424 5415  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:59)

1424 3227  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:10)

1424 6574  Ljuskrona rokokostil, prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:49)

1424 6021  Ljuslyktor 5 st, Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Atoll", Kosta Boda, diameter: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:43)

1424 6022  Ljuslyktor paradis Verkstaden, Öland, diameter: 12-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:30)

1424 6391  Ljusstakar 2 par, Tenn. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:41)

1424 6400  Ljusstakar 4 par, mässing. Höjd: 14-24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:21)

1424 6176  Ljusstakar Ett par, aluminium, nutida. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:33)

1424 6595  Ljusstakar Ett par, glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:25)

1424 6049  Ljusstakar Ett par, mässing, i form av ankare. Längd: 14. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:44)

1424 6338  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 6097  Ljusstakar Ett par, porslin, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:24)

1424 5026  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 12 cm, Bruttovikt: ca 591 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:06)

1424 6416  Ljusstakar Ett par. Längd: 35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:46)

1424 6497  Ljusstake modell äldre, Tomte. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:52)

1424 6380  Ljusstake Trana, metall, Höjd: 40 cm

1424 6039  Lockurna Kina. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:42)

1424 6481  Martiniglas 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:39)

1424 6205  Matbord Björk. Bredd: 135 cm. Djup: 78 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:10)

1424 6263  Matbord mahogny, Swedish Modern. Bredd: 142, djup: 76 cm, höjd: 74 cm

1424 6327  Matbord mahogny. Diameter: 115 cm. Höjd: 74 cm, 3st iläggsskivor, 3x45cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 6175  Matkärl med handtag Trä / lack, Asien. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:45)

1424 6492  Matsalsgrupp 11 delar, Gustaviansk stil. Längd inkl. 6 iläggsskivor: 422 cm. Bredd: 115 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:36)

1424 6198  Matsalsgrupp Bord + 6 stolar + 2 karmstolar. Rokokostil. 9 delar. Diameter: 100cm. Höjd: 73cm, 2st iläggsskivorx50cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:39)

1424 6090  Matsalsskåp mahogny, Herrgården Carl Malmsten. Bredd: 111, djup: 40 cm, höjd: 186 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:51)

1424 6033  Matservisdelar 58 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:21)

1424 6509  Matta Nöthår, 136x206 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:40)

1424 6504  Matta Ogeborg Design, 170x237 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:42)

1424 6324  Matta Orientalisk, 134x188cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:37)

1424 6055  Matta Orientalisk, 142x210cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:42)

1424 6184  Matta orientalisk, 158x308 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:14)

1424 6323  Matta Orientalisk, 163x213cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:41)

1424 6214  Matta Orientalisk, 300x400 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:08)

1424 6185  Matta orientalisk, 78x196 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:14)

1424 6058  Matta Orientalisk, 91x133cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:52)

1424 6437  Matta orientalisk, 98x277cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:01)

1424 6056  Matta orientalisk, Bakhtiari, 139x210cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:45)

1424 6322  Matta Orientalisk, Galleri, 87x314cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:18)

1424 6578  Matta orientalisk, Zeigler, 250x333 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:40)

1424 6579  Matta orientalisk, Ziegler, 260x350 cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:27)

1424 5449  Matta Patchwork, 201x302cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:23)

1424 6035  Mattor 2 st, Orientalisk, Saoruk, Taspinar, 60x55cm, 45x50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:12)

1424 6539  Metallställning Höjd: 160cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:07)

1424 6586  Miniatyrer 15 delar, Höganäs, Rörstrand, m. M. Höjd: 2-7 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:07)

1424 6193  Mockaskedar + kakbestick, m. M. Silver, 15 delar. Längd: 9 - 16, Vikt: ca 190 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:35)

1424 5323  Mockaskedar 12st, silver, 1972. Längd: 10cm, vikt: ca 110g. Med etui.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:23)

1424 6482  Monterskåp "Opera", nutida. Bredd: 50, djup: 50 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:58)

1424 6603  Mynt parti, äldre mynt. Diameter: ca 1,5-3 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:54)

1424 6242  Nattygsbord Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 39, djup: 59 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:59)

1424 6329  Nattygsbord Ett par, rokokostil. Bredd: 48 cm. Djup: 32 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 21:02)

1424 6345  Nattygsbord Teak. Bredd: 45, djup: 36 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:09)

1424 6520  Oljemålning 2 st, Lennart Söderberg. Signerad. Bildmått: 10x10cm, yttermått inklusive ram: 23x20cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:25)

1424 6421  Oljemålning Åke Johansson. Signerad. Olja på pannå, 28x23cm, yttermått inklusive ram: 37x33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:27)

1424 3059  Oljemålning Alma Öhrström (1897-1987), Sverige. Monogramsignerad, daterad -59, Mölle. Olja på pannå, 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:24)

1424 6565  Oljemålning Andreas Gruner. Signerad, daterad 1978, kuber, yttermått inklusive ram: 31x44cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:46)

1424 6109  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x65, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:37)

1424 6100  Oljemålning Arnold Eres (1917-1986), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1963. Olja på pannå, 32x40, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:12)

1424 6102  Oljemålning Arnold Eres (1917-1986), Sverige. Olja på pannå, Signerad, daterad 1963,38x44, yttermått inklusive ram: 52x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:24)

1424 6101  Oljemålning Arnold Eres (1917-1986), Sverige. Signerad, daterad 1963. Olja på pannå, 30x38, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:35)

1424 6103  Oljemålning Arnold Eres (1917-1986), Sverige. Signerad, daterad 1963. Olja på pannå, 32x23, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:25)

1424 6133  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Tallar. Signerad. Olja på duk, 60x99 cm, yttermått inklusive ram: 63x102 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:16)

1424 5326  Oljemålning Asta Witkowsky (1905-1968), Sverige. Signerad, daterad 47, hus. Olja på pannå, 45x38cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm

1424 6134  Oljemålning Axel Hjelm (1868-1944), Sverige. Kvinna. Signerad A Hjelm. Olja på duk, 48x77 cm, yttermått inklusive ram: 65x95 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:26)

1424 6508  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad, fåglar. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram: 64x74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:32)

1424 6405  Oljemålning Börje Frykenstam (f. 1936), Sverige. Signerad, "Tennstopet". Olja på duk, 59x72, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:43)

1424 6550  Oljemålning Britta Barr. Signerad, daterad 1950, solstol. Olja på pannå, 57x45cm, yttermått inklusive ram: 68x58cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:36)

1424 6266  Oljemålning Christina Greger (f. 1953), Sverige. Signerad. Olja på duk, 18x15cm, yttermått inklusive ram: 27x24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2021 10:09)

1424 6403  Oljemålning Dimitri Uvarov, Signerad, "Mälarbåt". Olja på duk, 49x63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:48)

1424 6515  Oljemålning Doris Hennix (1908-1997), Sverige. Signerad, "Hus vid medelhavet". Olja på pannå, 22x18cm, yttermått inklusive ram: 34x31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 6298  Oljemålning Edvin Eriksson. Signerad, daterad 1946, kust. Olja på duk, 31x44, yttermått inklusive ram, 37x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:13)

1424 5562  Oljemålning Edward Hald (1883-1980), Sverige. (Tillskriven), kust, ej signerad. Olja på pannå, 25x46, yttermått inklusive ram: 33x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:08)

1424 2053  Oljemålning Einar Rosén (1910-1998), Sverige. "Vinterkväll Bromma". Signerad, daterad -73. Olja på duk, 73x102 cm, yttermått inklusive ram: 74x102 cm

1424 5585  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stadsbild. Signerad. Olja på pannå, 45x37, yttermått inklusive ram: 59x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:04)

1424 5348  Oljemålning Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Signerad, daterad 1954, Fiskeläge. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 85x103 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:58)

1424 5014  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Blossom". Signerad. Olja på duk, oramad, 40x50cm

1424 6290  Oljemålning Göran Andersson, Signerad, kubistiskt motiv. Olja på pannå, 50x29, yttermått inklusive ram: 54x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:41)

1424 6143  Oljemålning Gösta Ydström (1861-1952). Signerad, daterad 1915, Landskapsmotiv. Olja på duk, 34x90cm, yttermått inklusive ram: 45x100cm, färgbortfall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:28)

1424 6510  Oljemålning Grigar. Signerad, kvinna. Olja på duk, 63x53cm, yttermått inklusive ram: 82x72cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:14)

1424 6177  Oljemålning Gustaf Böklin (1879-1961), Sverige. Man. Signerad. Olja på pannå, 35x29cm, yttermått inklusive ram: 41x35cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:52)

1424 6110  Oljemålning Gustaf Höglund (1910-1994), Sverige. Bornholms klippor. Signerad. Olja på duk, 61x50, yttermått inklusive ram: 64x54 cm

1424 5229  Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. Signerad, "Brölloppsklockor". Olja på pannå, 50x70, yttermått inklusive ram: 69x89 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:29)

1424 6458  Oljemålning Heino Tammet. Signerad. Olja på duk, 51x76cm, yttermått inklusive ram: 70x93cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:46)

1424 5176  Oljemålning Heinrich Gollob (1886-1917), Österrike. Landskap. Signerad. Olja på duk, 41x31cm, yttermått inklusive ram: 60x51cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:48)

1424 6548  Oljemålning Helena Sellergren (f. 1957), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 80x40cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:21)

1424 6269  Oljemålning Helmuth Wickström. Signerad. Olja på duk, 22x27cm, yttermått inklusive ram: 24x29cm

1424 4511  Oljemålning Janos Lajos Tihanyi (1892-1957), Ungern. Signerad. Olja på pannå, 48x59cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:15)

1424 4510  Oljemålning Janos Lajos Tihanyi (1892-1957), Ungern. Signerad. Olja på pannå, 48x59cm, yttermått inklusive ram: 60x72cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:13)

1424 6291  Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad 71. Olja på pannå, 16x21, yttermått inklusive ram: 22x28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 1028  Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Sverige. Signerad, hus vid sjö. Olja på pannå, 24x34cm, yttermått inklusive ram: 32x41cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:53)

1424 6277  Oljemålning Kerstin Wermelin. Nybroviken. Signerad, daterad -92. Olja på duk, 43x59cm, yttermått inklusive ram: 46x63cm

1424 6591  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Södermalm. Signerad. Olja på duk, 40x70cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:25)

1424 6429  Oljemålning Linnea Larsson, näckrosor. Signerad, 2020. Olja på duk, 60x60 cm. Oramad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:40)

1424 6432  Oljemålning Linnea Larsson. Signerad, daterad 2020, segelbåtar. Olja på duk, 60x60cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:36)

1424 6431  Oljemålning Linnea Larsson. Signerad, daterad 2020. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:44)

1424 6339  Oljemålning marin. Signerad. Olja på duk, 29x23, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:54)

1424 6082  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, By i vinterskrud, ej signerad. Olja på duk, 30x39, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

1424 6435  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 21x28cm, yttermått inklusive ram: 36x43cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:25)

1424 5124  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 50x30cm, yttermått inklusive ram: 63x44cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:22)

1424 6426  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 27x32cm, yttermått inklusive ram: 34x40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:11)

1424 6088  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, HT, Paris. Olja på pannå, 23x31, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:15)

1424 6401  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad a tergo, Stortorget. Olja på duk, 53x57, yttermått inklusive ram: 60x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:43)

1424 6272  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 43x34cm, yttermått inklusive ram: 48x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:46)

1424 6292  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hundt, Skogsstjärna. Olja på pannå, 22x17, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:29)

1424 6592  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 40x59cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:58)

1424 5608  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vintermotiv. Olja på pannå, 49x68cm, yttermått inklusive ram: 58x77cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:25)

1424 6275  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 21x15cm, yttermått inklusive ram: 31x26cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:33)

1424 6183  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad SH Claesson -28. Olja på duk, 51x76 cm, yttermått inklusive ram: 60x86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:12)

1424 6081  Oljemålning Olle Rhönnstad (1931-1988), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 46x54, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:26)

1424 5374  Oljemålning Paul Mikola, Stämpelsignerad. Bildmått: 30x20, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:41)

1424 1014  Oljemålning Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Signerad, Folkvimmel. Olja på pannå, 27x21, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:35)

1424 4371  Oljemålning Per Falk (1924-1982), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:57)

1424 6438  Oljemålning Petri B. Signerad. Olja på duk, 110x111cm, oramad.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:33)

1424 6196  Oljemålning signerad, 1800-tal, familj på strand, oramad. Olja på pannå, 18x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:26)

1424 5180  Oljemålning Simon Gauguin. Signerad, landskap. Olja på pannå, 22x29cm, yttermått inklusive ram: 38x45cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:59)

1424 5428  Oljemålning Spiros Xenos (1881-1963), Sverige. Fiskeläge västkusten. Signerad. Olja på pannå, 44x52, yttermått inklusive ram: 64x71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:08)

1424 5351  Oljemålning Ture Dahlö (1895-1970), Sverige. "Livslust". Signerad. Olja på duk, 46x32, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:08)

1424 6402  Oljemålning Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. "Höfjäril". Signerad. Olja på duk, 37x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x48 cm

1424 5023  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Tillskriven, ej signerad. Olja på duk, 47x55 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:36)

1424 6406  Oljemålning Vladimir Kuznetzov, Signerad, Strandvägen. Olja på duk, 60x80, yttermått inklusive ram: 68x90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:38)

1424 6301  Ölsejdlar 5 st, Reijmyre glasbruk. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:25)

1424 6218  Örhängen 18k guld. Längd: 4cm, vikt: 6,4g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:41)

1424 6288  Pall Björk, G A Berg. Längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:16)

1424 6537  Pall Med stenskiva. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:35)

1424 6486  Pall nutida. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:41)

1424 6229  Pallar 2 st, 1960-tal. Höjd: 33-45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:52)

1424 6240  Pallar 2 st, Ek. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:02)

1424 6171  Parfymbrännare glaserad stengodslera. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:48)

1424 5320  Pärlcollier 18K vitguld, lås. Längd: 47cm, med etui

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:17)

1424 6223  Pärlcollier 2 st, varav ett treradigt. Längd: 40cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:35)

1424 6224  Pärlcollier 2 st. Längd: 40-50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:54)

1424 6222  Pärlcollier 2 st. Längd: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:27)

1424 6225  Pärlcollier 3-radigt. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:39)

1424 6294  Parti koppar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:37)

1424 5560  Pastell Edward Hald (1883-1980), Sverige. Studie till glaskomposition. Signerad, daterad 1962. Bildmått: 25x31, yttermått inklusive ram: 45x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:04)

1424 6516  Pastell Oidentifierad konstnär. Gräsand. Signerad. Yttermått inklusive ram: 31x27cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:24)

1424 6053  Pelarbord Diameter: 54cm, höjd: 60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:14)

1424 6147  Pelarbord höjd: 74c cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:07)

1424 6601  Penselvas Kina. Höjd: 51cm, omgjord till bordslampa

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:37)

1424 6543  Pianopall mahogny. Längd: 54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:25)

1424 6474  Piedestal nyrokoko. Höjd: 114 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:10)

1424 6536  Piedestal rokokostil, bemålad. Längd: 35 cm. Djup: 35 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:47)

1424 6528  Pinnstol

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:10)

1424 6209  Pinnstolar 5 st

1424 6410  Pluntor + spetsglas, 19 delar. Höjd: 10-25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:30)

1424 6253  Pottskåp björk, 1940-tal. 40x40. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:53)

1424 6210  Provdocka modell äldre, höj / sänkbar. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:22)

1424 6544  Punschkylare med tapp, Tenn. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:04)

1424 5310  Ragusked silver, Finland. Längd: 26 cm, Vikt: 85 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:08)

1424 6268  Remmare 12 st. Johansfors Glasbruk. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:20)

1424 5079  Remmare 6 st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:47)

1424 6221  Ring 14K vitguld, med diamanter 8xca0,01ct och pärla, storlek: 18½. Vikt: 2,7g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:58)

1424 5057  Ring 14K, med Camé, storlek: 19½. Vikt: 3,1g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:29)

1424 5068  Ring 18K vitguld/guld, storlek: 18. Vikt: 6g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:04)

1424 5097  Ringar 2 st, 18K vitguld, gravyrer, storlek: 17½. Vikt: 6,5g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:47)

1424 6135  Rockhängare plast, Planta, design GC Piretti för Castelli. Italien. Höjd: 170

1424 6080  Rödvinsglas + karaffer, 8 + 2 delar, Oktav, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 16-24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:33)

1424 6273  Rödvinsglas 6 st. Elvira Madigan, Kost Boda. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:52)

1424 6244  Rökbord Funkis. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:35)

1424 6315  Rökbord Med kopparskiva. Diameter: 60cm, höjd: 64cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:44)

1424 6232  Sängbord ett par, Teak. Bredd: 45, djup: 33 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:27)

1424 5230  Sängram Gustaviansk stil. Längd: 194cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:32)

1424 6167  Satsbord 2 delar, krom / glasskivor, nutida. Höjd: 44-50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 5203  Satsbord 2 delar, Trä / glasskiva, djurmotiv. Bredd: 54-57. Höjd: 50-54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:17)

1424 6247  Satsbord 3 delar, teak. Bredd: 55, djup: 36 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:23)

1424 6351  Satsbord 3 delar, Teak. Höjd: 42-50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:55)

1424 6328  Sekretär Björk. Bredd: 80 cm. Djup: 51 cm, höjd: 102 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:29)

1424 6283  Serigrafi Marilyn Monroe, efter Andy Warhol, Sunday B Morning, yttermått inklusive ram: 94x94 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:46)

1424 6281  Serigrafi Marilyn Monroe, efter Andy Warhol, Sunday B Morning, yttermått inklusive ram: 94x94 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:40)

1424 6346  Serveringsvagn Björk. Längd: 69, djup: 39 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 21:03)

1424 6226  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 56, djup: 37 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:34)

1424 6076  Serveringsvagn krom / glasskivor, diameter: 51, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 6199  Serveringsvagn Längd: 68 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:54)

1424 6589  Serveringsvagn mässing och glas. Bredd: 47 cm. Längd: 85 cm. Höjd: 69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:31)

1424 6348  Serveringsvagn Teak/laminat. Längd: 80, djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:08)

1424 5279  Servisdelar 60 delar, ca. Davenport, Willow, Booths, England

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:28)

1424 6480  Servisdelar Rörstrand, Flytande blått, 10 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:53)

1424 6420  Shaker + underlägg och 3st glas. Längd: 16cm. Höjd: 8-28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:49)

1424 6251  Sideboard England, mahogny. Längd: 61, djup: 35 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:14)

1424 6307  Sideboard Teak, 1950 / 1960-tal. Längd: 150. Djup: 40 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:38)

1424 6558  Siluettavlor 4 st, Johan Leksell (1874-1932), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 24x28-32x37cm

1424 6477  Silver 6 del + bland annat druvsax. Längd: 13-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:36)

1424 6078  Skål + vas, 2 delar, Konstglas. Längd: 47, höjd: 24-74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:06)

1424 6440  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 21cm, diameter: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:13)

1424 5243  Skål Flygsfors, Coquille. Längd: 30, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:42)

1424 6566  Skål Glaserad, Simon Didel. Diameter: 35cm, höjd: 16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:45)

1424 5313  Skål silver, 3 delar, med sockersked, JESKREJ, 1932. Diameter: 15cm, längd: 20cm, höjd: 9cm, vikt: ca 350g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:09)

1424 6389  Skålar /Vaser, Edgar Böckman, 3 delar, Höganäs. Höjd: 4-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:50)

1424 6379  Skålar 3 st, bland annat Emalox. Diameter: 13-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:47)

1424 6388  Skålar 4 st, Upsala-Ekeby. Diameter: 12-25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:30)

1424 6178  Skänkskåp Bemålat. Bredd: 125. Djup: 43 cm, höjd: 188 cm

1424 6192  Skåp Allmoge, Daterat 1789. Bredd: 122. Djup: 52 cm, höjd: 198 cm

1424 6260  Skåp Jugend, Bemålat. Bredd: 94, djup: 50 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:49)

1424 6532  Skåp Jugend, mahogny. Bredd: 80, djup: 52 cm, höjd: 145 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:41)

1424 6211  Skåp Med vitrindörr. 1890-tal, Bredd: 78 cm. Djup: 47 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:53)

1424 6467  Skåp Orientaliskt. Bredd: 120, djup: 58 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:21)

1424 6337  Skeppsur + barometer, Schatz. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:51)

1424 6500  Skrivbord omkring 1900, bemålat. Bredd: 108, djup: 63 cm, höjd: 72 cm

1424 6353  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, Björk. Bredd: 121. Djup: 67 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:14)

1424 6054  Skulptur Art Déco-stil, A Danel, Austin, 1990, konstmaterial. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:03)

1424 5328  Skulptur Boda, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Ansikte. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:27)

1424 6071  Skulptur Keramas, Österrike, madonna. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:23)

1424 5464  Skulpturer 2 st, "Svenskt Glas", WWF, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Höjd: 8-16,5 cm

1424 6572  Skulpturer 2 st, Asien, trä och metall. Höjd: 6,5-7,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:56)

1424 6371  Skulpturer 4 st, Konstglas. Höjd: 16-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:29)

1424 6604  Skulpturgrupper 2 st. Porslin. Rokokostil. Höjd: ca. 15 cm

1424 6132  Slagbord Ett par, IKEA 1700-talsserie, "Bergslagen". Bredd: 117, djup: 22x2x70, höjd, 75 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:35)

1424 6188  Smycken diverse, silver, stenar, ringar, broscher, bildmått. Vikt: 115 g ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:02)

1424 6466  Smyckeskrin Orientaliskt. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:18)

1424 6465  Sockerhacka omkring sekelskiftet 1900. Längd: 38, djup: 26 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:17)

1424 6180  Soffa Chesterfieldmodell. Längd: 200cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:50)

1424 6215  Soffa Furu, avlutat, omkring 1900-tal. Längd: 190cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 21:00)

1424 6282  Soffa Längd: 178cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:35)

1424 5444  Soffbord Glas med stenskiva. Bredd: 130 cm. Djup: 65 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:42)

1424 6540  Soffbord mahogny. Bredd: 93. Djup: 67 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:47)

1424 5032  Soffbord på pelarfot, vitlackerat, diameter: 60, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:10)

1424 6191  Soppslev silver, med träskaft, 1800-tal. Längd: 40 cm, Vikt: 125 g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:57)

1424 5029  Spegel 1800-tal, med kungligt krön, 82x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:56)

1424 6593  Spegel 30-tal, rund. Diameter: 59cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:50)

1424 5110  Spegel 73x45cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:17)

1424 6124  Spegel Empire, bemålad, 76x38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:13)

1424 6503  Spegel höjd: 117 cm

1424 6164  Spegel nutida. Diameter: 48-90 cm

1424 6131  Spegel Nyrokoko, 140x65 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:50)

1424 6155  Spegel rokokostil, 65x30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:15)

1424 6469  Spegel sengustaviansk stil, 76x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:21)

1424 6168  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:29)

1424 6286  Speglar ett par, Fd Lampetter, 47x20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:36)

1424 6553  Starkvinsglas 9+ 15st. Höjd: 12-15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:33)

1424 6598  Stekgryta emaljerad, Husqvarna, 9L. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:03)

1424 6308  Stol efter Macintosh, hög rygg, 140 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:15)

1424 6153  Stol Med rottingsits, Thonet

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:33)

1424 6179  Stolar 3 st, 1800-tal

1424 6287  Stolar 3 st, Gustaviansk stil, Höjd: 93 cm, sitthöjd 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:52)

1424 6526  Stolar 4 st

1424 6525  Stolar 4 st, Luterma, Estland

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:33)

1424 6316  Stolar 8st, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:25)

1424 6296  Stolar Ett par, Gustaviansk stil, skinnklädda sitsar

1424 6518  Stolar mahogny, 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:15)

1424 6370  Stop 5 st, Tenn, 1700-/1800-tal. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:27)

1424 6559  Stuvbitar Bland annat Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Längd: ca 20-320 cm, djup: ca 25-60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:23)

1424 6561  Taburett omkring 1900-tal. Diameter: 43cm, höjd: 45cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:27)

1424 6246  Taburetter ett par, Gustaviansk stil. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:57)

1424 6066  Takarmatur "ROOMlight", plåt. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:19)

1424 6442  Takarmatur 1930-tal. Höjd: 50cm

1424 6583  Takarmatur 1940-tal. Diameter: 49cm

1424 5549  Takarmatur 1960-tal, plast. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:42)

1424 6157  Takarmatur Empirestil. Diameter: 33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:37)

1424 6146  Takarmatur höjd: 62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:31)

1424 6235  Takarmatur klot, blått glas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:05)

1424 6312  Takarmatur mässing / prismor / glaskupor. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:06)

1424 6115  Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:24)

1424 5291  Takarmatur med prismor. Höjd: ca. 40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:47)

1424 6062  Takarmaturer 2 st, "Aurora", Perry King & Santiago Miranda för Arteluce, diameter: 60 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:16)

1424 6340  Takarmaturer ett par, glas. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:29)

1424 6130  Tallrikar 2 st. Kina. Diameter: 23, skador

1424 6045  Tallrikar 6 st, Gustavsberg, Flytande blått, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:57)

1424 6048  Teglas 6 st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:57)

1424 6238  Tekoppar 7 st. + 1 kaffekopp + 7 st. Kaffefat, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:04)

1424 6392  Tenn 4 delar. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:26)

1424 6332  Teservis 14 delar, Hackefors.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:22)

1424 5167  Teservis 15 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:21)

1424 6365  Tidningsställ 2 st. Höjd: 37-50 cm

1424 6563  Tidningsställ England, med låda. Längd: 55 cm. Djup: 35 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:01)

1424 6471  Tidningsställ mahogny. Längd: 55, djup: 33 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:16)

1424 6374  Tillbringare 5 st, Glas. Höjd: 13-28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:51)

1424 6074  Tobaksburk Sent 1800-tal, metall, relief. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:34)

1424 6513  Traktörpannor 6 delar, Frankrike. Längd: 20-43cm

1424 6092  Träsnitt Kazuyo Johansson Hoshino (f. 1943), Sverige. Djur. Signerad, numrerad 2/50. Bildmått: 20x20, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:24)

1424 6342  Väggarmatur mässing. Längd: 20 cm

1424 6600  Väggarmaturer Ett par, Karlskrona, mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:32)

1424 6145  Väggarmaturer Ett par, metall. Höjd: 16cm

1424 6599  Väggfotogenlampor Ett par, Köpenhamn. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:56)

1424 6531  Vägglystrar Ett par, med prismor. Nutida, Höjd: 40h

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:19)

1424 5177  Väggrelief Max Gregor Carlsson (1914-1996), Sverige. Signerad, daterad 67, yttermått inklusive ram: 45x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:50)

1424 6019  Vas + figuriner, 3 delar. Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Höjd: 6-17 cm

1424 6075  Vas + ljusstakar, 3 delar, Ulrica HV & Holmegaard. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:46)

1424 6303  Vas + skål, Orrefors, Design, Jan Johansson. Höjd: 13-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:20)

1424 6042  Vas + skulptur + platta, 3 delar, Kina, Porslin. Längd: 26, höjd: 12-31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:50)

1424 6394  Vas Alessi, glas / metall. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:56)

1424 6044  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Ej signerad. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:59)

1424 5304  Vas Gabriel, fajans. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:00)

1424 6233  Vas keramik, Rörstrand. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:22)

1424 6378  Vas Kosta Boda. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:56)

1424 6305  Vas Ludvig Löfgren, "Vivienne", Artists Choice, Kosta Boda. Höjd: 40,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:54)

1424 6375  Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi/Notsjö. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:22)

1424 6017  Vas Överfångsglas med dekor, ej signerad. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:54)

1424 6496  Vas Reijmyre Glasbruk. Höjd: 12 cm

1424 6377  Vas Skruf, Edenfalk. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:32)

1424 6141  Vaser 2 st, bland annat, Gullaskrufs glasbruk. Höjd: 29-33cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:57)

1424 6373  Vaser 2 st, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:47)

1424 6386  Vaser 3 st, bland annat Gustavsberg. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:55)

1424 6174  Vaser 3 st, konstglas. Höjd: 17-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:12)

1424 6383  Vaser 3 st, Rörstrand, Jugend. Höjd: 12-24 cm

1424 6609  Vaser 4 delar, bland annat M Fischer. Höjd: 3-15cm

1424 6393  Vaser 4 st. Oscar & Clothilde. Keramik. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:51)

1424 6514  Vaser 5 st, 1950 / 1960-tal. Höjd: 20-34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 19:12)

1424 6360  Vaser 5 st, Glas. Höjd: 12-19 cm

1424 6512  Vaser 6 st, bland annat Lilla Fyrtornet, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 22-26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:20)

1424 5337  Vaser Ett par, Asien. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:07)

1424 6024  Vaser & skål Bland annat Saxbo Danmark. Höjd: 3-8cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:53)

1424 6357  Vaser/skålar 6 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Längd: 10-16 cm

1424 6411  Vinglas 5+ 4 st, Orrefors och Reimyre, Sverige. Höjd: 15-18cm

1424 6355  Vinglas 8 st. Höjd: 15 cm

1424 5274  Vinglas Orrefors, 7 st. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:13)

1424 6285  Vitrinskåp Längd: 132 cm. Djup: 41 cm, höjd: 211 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:31)

1424 6280  Vitrinskåp Längd: 97 cm. Djup: 36 cm, höjd: 187 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:53)

1424 6382  Ytterfoder 5 delar, Rörstrand och Gustavsberg. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 20:07)

1424 6489  Ytterfoder ett par, Oscar & Clothilde. Höjd: 26 cm

1424 6499  Ytterfoder glaserad, Habitat. Nutida, Diameter: 35. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 11 oktober 2021 18:18)

1424 6396  Ytterfoder keramik, Oscar & Clothilde. Höjd: 20 cm