Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 mars 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1315 2034  Affisch Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Leo Castelli, 1963. Bladets mått: 53,5x72 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:44)

1315 2145  Blandteknik 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), "Flip flap" respektive "Froggie". Signerade, numrerade 62/160 respektive 22/175. Motivet: 30x20 - 36x24,5cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:20)

1315 2162  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. "Etsarateljé" Stockholm, Stämpelsignerad. 1932, Motivet: 32x20cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:57)

1315 2065  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Motivet: 20x27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:47)

1315 2161  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Stämpelsignerad, "Tidningsläsaren 2" Stadsgården Stockholm. År 1931. Motivet: 26x20cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:44)

1315 8401  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Ej numrerad, 1933. Signerad. Motivet: 25x32cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:12)

1315 2185  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Man-Kvinna-Mus", 1974. Signerad, numrerad 1/50. Haskel 118. Oramat löst blad, 17x14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:20)

1315 2017  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 133/250, bladets mått: 57x77 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:59)

1315 2016  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad 188/250. Bladets mått: 58x76 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:27)

1315 8192  Etsningar 2 st. Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Porträtt. Signerad. Motivet: 14x11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:47)

1315 2184  Etsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad EA VII/IX, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:27)

1315 2144  Färgetsning Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. ET. Signerad. Motivet: 25x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:55)

1315 2176  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Äpple I". EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Haskel 85, etat II. Oramat löst blad. Signerad. Motivet: 48x64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:55)

1315 2178  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Smurfar, 1978. Signerad, numrerad 15/50. Haskel 157. Oramat löst blad. Motivet: ca 12x16 cm, bladets mått: ca 33,5x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:57)

1315 2174  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 7/100. Motivet: ca 18x23 cm. Bladets mått: 21x27 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:59)

1315 2037  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 16/20. Haskel 177. Motivet: ca 59x78. Bladets mått: 68x82,5 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:37)

1315 2027  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 6/100. Oramat löst blad. Bladets mått: 64x80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:02)

1315 2026  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. "Fräkenväxter". Signerad, daterad -80. Handkolorerad etsning, Motivet: ca 18x11 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:14)

1315 2032  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. 1981. Signerad, numrerad PT V/V, etsning + handkolorering. Motivet: ca 11x8 cm. Bladets mått: 50x40, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:33)

1315 2149  Färglitografi 2 st, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 46/290,160/175. Motivet: 56x44cm - 58x63cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:28)

1315 2148  Färglitografi 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 122/250,197/250, "Cyklist på Slussen". Motivet: 51x50,45x55cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:59)

1315 2084  Färglitografi 2 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen, 360 upplaga, Signerad. Motivet: 20x21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:16)

1315 2119  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Roulette. Signerad, numrerad 49/280. Motivet: 56x85cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:46)

1315 8361  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, ej numrerad. Motivet: 61x43 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:42)

1315 2001  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 240/375, Fåglar vid lapporten. Motivet: 58x52cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:09)

1315 2010  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 102/250, tupp och hönor, -74. Motivet: 45x36 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:32)

1315 2047  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 20/150. Motivet: 73x54cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:59)

1315 2105  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 40x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:34)

1315 2134  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 111/360. Motivet: 35x41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:06)

1315 2130  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 114/180, "arg tärndans". Motivet: 44x60 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:32)

1315 2117  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 348/360. Motivet: 54x74cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:22)

1315 7009  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 256/360. Motivet: 45x55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:32)

1315 2078  Färglitografi Elis Eriksson (1906-2006), Sverige. Signerad, numrerad 147/290. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:40)

1315 2068  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Utsikt från Slottsbacken". Signerad, numrerad 191/360. Motivet: 52,5x62,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:31)

1315 2070  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Djurgårdsfärjan, Slussen. Signerad, numrerad 316/360. Motivet: 53x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:06)

1315 2067  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 297/300. Motivet: 43x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:52)

1315 2012  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 3/110,60x43 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:42)

1315 2011  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 21/ 110. Motivet: 65x48 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:57)

1315 2006  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Ekorre. Signerad, numrerad 122/300. Motivet: 30x40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 21:07)

1315 2114  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. PT. Signerad. Motivet: 47x57cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:04)

1315 2033  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 20/330. Motivet: ca 26x33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:18)

1315 2095  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, numrerad 334/360, "sommarnatt i Bohuslän". Motivet: 56x51cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:59)

1315 1263  Färglitografi Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), Sverige. Ur serien de tre små sjömännen äventyr i Paris. Stämpelsignerad, numrerad 89/475. Motivet: 50x70cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:32)

1315 1266  Färglitografi Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), Sverige. Ur serien de tre små sjömännen äventyr i Paris. Stämpelsignerad, numrerad 89/475. Motivet: 50x70cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:35)

1315 1267  Färglitografi Gösta Adrian-Nilsson (GAN) (1884-1965), Sverige. Ur serien de tre små sjömännen äventyr i Paris. Stämpelsignerad, numrerad 89/475. Motivet: 50x70cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:14)

1315 2154  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 14/60, år 1968. Motivet: 48x39cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:34)

1315 2155  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, numrerad 212/260. Motivet: 44x62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:09)

1315 2121  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Stockholm mina drömmars stad". Signerad, numrerad 281/290. Motivet: 44x61cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:00)

1315 9282  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, EA-upplaga. Motivet: 45x65cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:44)

1315 2094  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, numrerad 252/360, "Norska Havet". Motivet: 39x53cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:35)

1315 7226  Färglitografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. "The visitor". Monogramsignerad. Motiv med bil. Motivet: 51x74cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:58)

1315 2014  Färglitografi Karel Appel (1921-2006), Holland. Signerad, numrerad 59/100, daterad 1973. Motivet: 52x67 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:43)

1315 2083  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 135/140, daterad 1976. Motivet: 21x29 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:23)

1315 2172  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 231/275, oramat löst blad. Bladets mått: 55x41 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:15)

1315 7386  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. "Notskrift". Signerad, numrerad 59/100, daterad 1983. Motivet: 48x80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:34)

1315 8202  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 48/60. Motivet: 34x49cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:29)

1315 2057  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Djurgårdsfärja. Signerad, numrerad 18/150. Motivet: 66x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:31)

1315 2152  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 250/290. Motivet: 60x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:52)

1315 1037  Färglitografi Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Signerad, numrerad 227/275. Motivet: 47x57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:46)

1315 2171  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Fågel, Spegling. Signerad, numrerad 126/375, oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:50)

1315 2106  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. PT. Signerad, fågel. Motivet: ca 35x50cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:59)

1315 2131  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 42x58 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:40)

1315 2127  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 29/80, bladets mått: 48x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:32)

1315 2167  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1663/500, , interiör. Motivet: 56x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:47)

1315 2168  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1663/500, Ateljé. Motivet: 56x40 cm

1315 2169  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 1663/500, La Campanette restaurant, Motivet: 56x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:17)

1315 2103  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 480/5000. Motivet: 59x42cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:08)

1315 2104  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 480/5000. Motivet: 59x45cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:12)

1315 2102  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 480/5000. Motivet: 59x45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:41)

1315 2146  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 201/290. Motivet: 25x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:58)

1315 2041  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 47/190. Motivet: 80x25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:18)

1315 2165  Färglitografi Maria Larkman (f. 1964). Signerad, numrerad 163/270, Some Girls, Mick Jagger. Bladets mått: 40,5x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:39)

1315 2151  Färglitografi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. Signerad och numrerad 47/245. Signerad Marie Louise De Geer Bergenstråhle 1976. Motivet: 58x84cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:36)

1315 2098  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Signerad, numrerad 300/385. Motivet: 38x52cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:43)

1315 2097  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), Signerad, numrerad 316/385. Motivet: 37x51cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:58)

1315 2120  Färglitografi Mikael Persbrandt (f. 1963), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Motivet: 87x60cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:09)

1315 2059  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 166/460, daterad 1980. Motivet: 64x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:34)

1315 2140  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 197/450, Stockholmsmotiv, år 2002. Motivet: 63x53cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:38)

1315 2141  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 80/460, "Svenssons bod". Motivet: 62x41cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:09)

1315 2008  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 159/325, daterad 1971. Motivet: 48x40 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:43)

1315 2110  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 210/360, flicka med fåglar. Motivet: 60x43cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:55)

1315 2180  Färglitografi Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Sydafrika -65". Signerad, numrerad 88/200. Haskel 71. Oramat löst blad. Motivet: 35x46,5 cm. Bladets mått: ca 45x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:27)

1315 2116  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. PT. Signerad. Motivet: 42x58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:52)

1315 2073  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 102/325, daterad, 1981. Motivet: 56x39cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:37)

1315 2015  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 16/210. Motivet: 60x87cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:07)

1315 2160  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 237/460. Motivet: 40x30cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:14)

1315 2063  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad. Motivet: 42x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:04)

1315 2164  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Röda vinbär. Signerad, numrerad 223/265, daterad -78. Motivet: 50x76,5

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:45)

1315 2076  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 35/40,34x48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:11)

1315 2077  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 8/150. Motivet: 25x35cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:59)

1315 2163  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Svarta vinbär. Signerad, numrerad 223/265, daterad -78. Motivet: 50x76,5

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:31)

1315 2062  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 46/160. Motivet: 23x26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:16)

1315 2096  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 30/410. Motivet: 36x54cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:18)

1315 2085  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 68/350, Diana, 27x38 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:27)

1315 2092  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Den tysta byn", Möja 1971. Signerad. Motivet: 27x42cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:42)

1315 2086  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "nattbris", daterad. Signerad, 1973. Motivet: 32x43cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:19)

1315 2045  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Sandhamn". Signerad, numrerad 80/360. Motivet: 45x32cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:21)

1315 3267  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vindgator". Signerad, numrerad Hc 32/35. Motivet: 50x32 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:24)

1315 3270  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinternatt". Signerad, numrerad 20/350, daterad -88. Motivet: 25x19,5

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:39)

1315 2071  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Vinternatt". Signerad, numrerad 79/350. Motivet: 25x19,5

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:56)

1315 2044  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Waxholm II". Signerad, numrerad 80/360. Motivet: 34x51cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:33)

1315 8604  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 101/360, Skärgård. Motivet: 35x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:11)

1315 2049  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 157/350. Motivet: 36x29cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:46)

1315 2079  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 182/350. Motivet: 20,5x24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:04)

1315 2080  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 182/350. Motivet: 24x20 cm

1315 2082  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 182/350. Motivet: 24x20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:29)

1315 2087  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 212/275. Motivet: 25x34cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:55)

1315 8402  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 264/360. Motivet: 48x41cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:51)

1315 2088  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 288/360, "passbåten". Motivet: 27x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:17)

1315 2042  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 80/360. Motivet: 31x49cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:17)

1315 2043  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 80/360. Motivet: 40x32cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:21)

1315 2101  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 88/100, "Utskär utanför Möja". Motivet: 30x46cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:17)

1315 2003  Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), signerad. -90, bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:50)

1315 2191  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 186/275, daterad -79, "efter stormen". Bladets mått: 63x77, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:27)

1315 9494  Färglitografi Ulla Malm (f. 1930), Finland. Signerad, numrerad 35/150. Motivet: 43x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:54)

1315 2125  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 16/290. Motivet: 41x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:21)

1315 2112  Färglitografi Walasse Ting (1929-2010), Kina. Signerad, numrerad 58/200, daterad 1981. Motivet: 44x59cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:07)

1315 2052  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Motivet: 34x50, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:34)

1315 2108  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, 83x59cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:19)

1315 2139  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 130/150. Motivet: 53x81cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:50)

1315 2138  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 40/150. Motivet: 55x85cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:52)

1315 8345  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 76/190. Motivet: 50x43 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:57)

1315 2137  Färglitografier 2 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 182/200,173/200. Motivet: 17x15- 29x22 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:05)

1315 2143  Färglitografier 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 57/120,44/150,57x36cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:20)

1315 2142  Färglitografier 2 st, Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Frälsis". Signerad, numrerad 40/280 respektive 44/280. Motivet: 21x11-34x25cm, oramade lösa blad

1315 2051  Färglitografier 5 st, Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. "Pop-gala". Signerad, numrerad 64/100, bladets mått: 30x21 cm, ett blad är oramat

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:11)

1315 2136  Färglitografier Mapp, 3 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. EA-upplaga, "Änglabukten" signerade. Motivet: 54x41cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 21:04)

1315 2173  Färgserigrafier 3 st, Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Triptyk. Signerad, numrerad 28/35. Bladets mått: 67x36 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:52)

1315 2020  Konstmapp Einar Jolin (1890-1976), Sverige. 10 st Färglitografier. Signerade, 2 st stämpelsignerade, 36/360. Bladets mått: 75x53

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:43)

1315 2053  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Bägare och golftillbehör. Signerad, numrerad 8/175. Motivet: 40x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:19)

1315 2055  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Golfklubbor och tillbehör. Signerad, numrerad 80/175 mm: 44x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:50)

1315 2054  Litografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Golfklubbor. Signerad, numrerad 8/175. Motivet: 45x35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:53)

1315 2056  Litografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Geometrisk komposition, Signerad, numrerad 185/200. Bladets mått: 75x55

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:55)

1315 3262  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård, Signerad, ej numrerad. Motivet: 38x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:19)

1315 2150  Litografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Kolorerad akvarell på litografi, "Ingens hundar", 1968. Signerad. Motivet: 51x66cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:21)

1315 2058  Litografi Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, Signerad, numrerad 9/35, daterad 1989. Motivet: 21x57 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:29)

1315 7451  Litografier 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen, diptyk. Signerad, numrerade 9/35, daterade 1989. Motivet: 31x55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:09)

1315 2025  Litografisk affisch Air France, "Paris - Londres", 1987, oramat löst blad, bladets mått: 100x62 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:10)

1315 2019  Litografisk affisch André Hambourg (1909-1999), Frankrike. 1964, ej signerad. Bladets mått: 75x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:25)

1315 2024  Litografisk affisch Chagall, "L Opera", Ch. Sorlier, oramat löst blad, ej signerad. Bladets mått: 64x99 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:43)

1315 2170  Litografisk affisch Joan Miró (1893-1983), Spanien. Musee de L Athenee Geneve, Maeght Imperiur, 61x43 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:34)

1315 2192  Litografisk affisch Picasso, "Cote d Azur", Henri Duchamps lith. Ej signerad. Bladets mått: 99x66 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:56)

1315 1500  Litografisk affisch Picasso, "Cote d Azur", Henri Duchamps lith. Ej signerad. Bladets mått: 99x66 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:48)

1315 2022  Litografisk affisch Picasso, "Cote d Azur", Henri Duchamps lith. Ej signerad. Bladets mått: 99x66 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:57)

1315 2023  Litografisk affisch Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. "Paris", Musée National Modern, oramat löst blad, ej signerad, bladets mått: 61x100 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:57)

1315 2018  Litografisk affisch Raoul Dufy (1877-1953), Frankrike. Museé Galliéra, 1954, bladets mått: 73x50, oramat löst blad. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:52)

1315 2013  Mapp Picasso, "25 Anniversaire du mouvement de la paix", 7 blad, 44x1000, bladets mått: 28x38 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:53)

1315 8232  Serigrafi Fredrik Wretman (f. 1953), Sverige. Signerad, daterad 1993, ca 35x35cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:26)

1315 2064  Serigrafier 15 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. Guillaume Apollinaire, i mapp, Motivet. 34x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:39)

1315 2124  Träsnitt 2 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. 14/55 & 18/20. Motivet: 26x39 & 34x26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:49)

1315 2147  Träsnitt Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. "Posterestante". Signerad, numrerad 35/125. Motivet: 20x28 cm

1315 2099  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 75/310, "Tittskåpet" Katarinavägen Stockholm. Motivet: 22x57cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 19:18)

1315 2122  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 91/360, Stockholm, daterad 1973. Motivet: 50x73cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:27)

1315 2190  Träsnitt Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. Signerad, "Små fåglar", dedikation. Motivet: 29x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 18:37)

1315 2035  Utställningsaffisch Roy Lichtenstein (1923-1997), USA. Moderna Museet, "Amerikansk popkonst". Oramat löst blad, bladets mått: 100x70 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 mars 2020 20:21)