Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 februari 2003 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

217 5120  Äggkoppar 2 st, Kunglig Dansk

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5023  Akvarell  Oscar Reutersvärd, 76x56

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5094  Akvareller 2 st, Arne Isaksson, ca 40 x 45

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5510  Ampel Karl Johan-stil, H65

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5351  Ampel med blått glas

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5403  Ampel med prismor

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5401  Ampel med prismor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5369  Antikt lergods 5 del

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5396  Assietter 10 st, Gefle

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5192  Assietter 17 st, Gefle "mullbär"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5174  Assietter 2 st, Majolica, Fågelmotiv

217 5546  Bägare 1 par, silver, gröna stenarH.12,5

217 5108  Bägare 8 st + 6 st, Ns

217 5038  Bajonetter 2 st

217 5371  Barnskor 3 par, M:ä

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5370  Barnvagn 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5538  Barometer 1900, trä, H.47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5520  Bijouterier parti

217 5356  Bläckställ Porslin, Jägare

217 5328  Blandteknik Flickporträtt, sign J F Didmann, 1845, 13x10

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5276  Blandteknik Folke Lind, Skriet, -64, 53 x 42

217 5087  Blombord Jugend, H.73

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5098  Blyerts Sven Rydén, Porträtt av Fred Andersson, 49 x 50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5486  Bockbord Furu, 184x96, H76

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 3385  Böcker 6 st. Årets Fotboll, Strömbergs, 1956-1960 + 1963

217 5035  Böcker 8 band, Uppfinningarna

217 5041  Bok Folklig möbelkultur i svenska bygder, Sigurd Erixon

217 5045  Bokhylla betsad björk, L138 D32 H119

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5438  Bord+ 2 karmstolar+ 2 stolar, Allmogestil

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5315  Bordsben Till B.Mathssons elipsbord, metall, H.69

217 5555  Bordsfotogenlampa Elektrifierad

217 5144  Bordslampa  Design Hans Agne Jacobsen

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5453  Bordslampa  Design P O Ström

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5354  Bordslampa Figurin, porslin

217 1119  Bordslampa H115

217 5481  Bordslampa jugendstil

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5428  Bordslampa  Kina

217 5384  Bordslampa mässing/porslin

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5389  Bordslampa metall

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5028  Bordslampa onyx

217 5353  Bordslampa porslin, bemålad

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 3028  Bordslampa porslin/metall, H50

217 5337  Bordslampa  Trä

217 5536  Bordslampfot Italien, sign

217 3301  Bordslampfot Rörstrand, Chamotte G Nylund

217 5409  Bordslampfötter 1 par, Orrefors

217 5454  Bordslampor 1 par, NK

217 5457  Bordslampor 2 st, metall

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5480  Bordslampor Ett par, Art decó-stil

217 5175  Bordslampor Ett par, Mässing

217 5543  Bordspingla 1842, silver, H.10

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5119  Bordsur På sockel, Sekelskifte

217 5552  Bricka plåt, Kineserimålad, L. 50

217 5435  Brickbord 1890-tal, H.80

217 5163  Brickbord bemålat, H.67

217 5495  Brickor 2 st. metall l.37 - 45

217 1465  Brosch silver, Vendel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5429  Bulkroka+ Hink, koppar

217 3342  Bulkruka Koppar

217 5487  Butlers tray NK. 160x108 h.51

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5172  Byrå Bemålad, 3 lådor, L.92 D.50 H.78

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5149  Byrå Intarsia, L.78 D.43 H.75

217 5191  Byrå Mahogny

217 1453  Byrå SenGustaviansk stil, L.80 D.41 H.86

217 5291  Byrå Stenskiva, L.62 D.34 H.68

217 5115  Cocotteformar 8 st, bemålade

217 5297  Collage Jan Langlet, -65, 23 x 31

217 5237  Collage(d) Ramon Axelsson 30x96

217 5516  Dalahästar 17 st, stora, mellan och små

217 5032  Div matbestick NS

217 3225  Dockservis 4 del, gjutjärn

217 5345  Dockskåpsinredning 6 del, Mässing

217 5474  Dörrkläppar 2 par, mässing

217 3237  Droppur H.70

217 5379  Emaljskylt

217 5040  Etagebord

217 5230  Etsning efter Iordaens, 66x47

217 5215  Etsning G Brunius, Sjöfåglar, 38/310, 34x49

217 5228  Etsning historisk Scen, 43x58, (skadat glas)

217 5329  Etsning Jean Skoglund, "sorg", 10x13

217 5229  Etsning motiv från Shakespear, 50x63

217 5302  Etsning Svenroger Lundqvist, Pojke, 11/25, 49 x 47

217 5093  Färgetsning  Ove Rasmusson, 4/20, -66, 34 x 49

217 5217  Färglitografi Å Holm, 4/25, 1955, 42x27

217 5301  Färglitografi  Arvid Jansson, Bro, -55, 17/260, 44 x 51

217 5306  Färglitografi  Arvid Widerberg, Drottningholm slott, -78, 9/360, 61 x 63

217 5283  Färglitografi  Bertil Berg, Fanör, -80, 56/300, 67 x 50

217 5308  Färglitografi  Bertil Berg, komposition, 56/75, 42 x 56

217 5284  Färglitografi  Bertil Berg, Smärta, -82, 3/99, 60 x 78

217 5517  Färglitografi  C.O.Hultén, 72/90, Landskap med noshörning, 55 x 66

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5241  Färglitografi  Camilla Pyk, Hund, 42 x 32

217 5303  Färglitografi  Folke Lind, Lunnefåglar, -83, 35/260, 51 x 72

217 5100  Färglitografi  Göran Brunius, Ekor på strand, 268/325, 47 x 60

217 5504  Färglitografi  Harald Lindberg, -53, Kustmotiv

217 5506  Färglitografi  Hilding Linnqvist, H.C. Egypten, 22 x 28

217 5269  Färglitografi  Jan Stenvinkel, -55, 5/10, 42 x 49, Tjuren

217 5270  Färglitografi  K.Hoistendahl, Landskap, 170/360, 55 x 69

217 5522  Färglitografi Komposition, Sign, 80 x 55

217 5281  Färglitografi  Lars Bo, Båt, 66/100, 65 x 49

217 5432  Färglitografi  Lasse Åberg, 18/100, 46x62

217 5519  Färglitografi  Lennart Nyström, 111/175, Komposition, 60 x 85

217 5091  Färglitografi  Nils G.Stenqvist, 287/330, -95, Fossil, 25 x 33

217 5314  Färglitografi  Olle Langert, Gatumusikant, 18/50, 62 x 46

217 5275  Färglitografi  Olof Host, Branden, -54, 24/260, 66 x 85

217 5310  Färglitografi  Olof Höst, Solnedgång, 10/310, 51 x 65

217 5312  Färglitografi Olof, Öken, 94/260, 53 x 67

217 5259  Färglitografi  Oscar Bergman, 82/260, Björkar, 53 x 38

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5278  Färglitografi  Paul R. Gaugain, Ugglor, -60, 235/265, 48 x 65

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 3079  Färglitografi  Peter Dahl, Fredmans epistelar, 43 x 30, 1987

217 3080  Färglitografi  Peter Dahl, Fredmans Epistlar, 43 x 30, 1987

217 5216  Färglitografi Peter dahl, Sign ej Numrerad, 42x29

217 5518  Färglitografi  Peter Tillberg, Hålet i gatan, -73, 13/60, (ej glas)45 x 60

217 5218  Färglitografi R Ljunggren, 164/360, 34x25

217 5309  Färglitografi  Reidar Aulie, Ridande man, 120/260, 55 x 63

217 5019  Färglitografi  Roland Svensson, 180/350, 28x24

217 5514  Färglitografi  Roland Svensson, P.t. Lower pool, London,-63, 17 x 40

217 5272  Färglitografi  Roy Friberg, -84, 40/300, 44 x 57

217 5274  Färglitografi  Roy Friberg, Interiör (ej glas), -77, 84/350, 63 x 80

217 5211  Färglitografi Rydboholms slott, 1800-tal, 13x19

217 5505  Färglitografi  S.O.Johansson, -81, Karyatidernas vänskap, 46/210, 70 x 48

217 5523  Färglitografi  Sign, man med portfölj, 63 x 45

217 5277  Färglitografi  Sören Hjort, Parkmotiv, -51, 37 x 260

217 5311  Färglitografi  Sorlier, Hav, 142/375

217 5286  Färglitografi  Svend Wiig-Hansen, 250ex, 45 x 56

217 5313  Färglitografi  Torsten Billman, Polsk moder, 2/125, 65 x 50

217 5507  Färglitografi  Vera Nilsson, 231/250, 52 x 40

217 5213  Färgträsnitt Annie bergman, 20x15

217 5160  Faskeskniv + bajonett

217 5132  Fästmanservis 6 del, (Sk)

217 5113  Fat 2 st, keramik

217 5397  Fat 4 st+ kopp med fat

217 5037  Fat Royal Copenhagen, Fajance, dia33

217 5545  Fat Silver, 1911, dia 23

217 5336  Fat/tallrikar lergods, 8 del

217 5242  Fåtölj

217 5541  Fax Brother, komplett

217 5074  Figurin alabaster, Häst, H.23

217 5077  Figurin Asien

217 5253  Figurin Danmark, Flicka på björn

217 5107  Figurin Hutschenreuther, Barn, H.11

217 5376  Figurin Lisa L, G Sträng

217 5030  Figuriner 1 par, barn, (sk)

217 5070  Figuriner 2 st, Jockey, Spanien, H.26

217 5155  Figuriner 2 st, Lisa Larson & Rosenthal

217 5071  Figuriner 2 st, Rokoko-par & flicka, (sk)

217 5109  Figuriner 3 st, Fåglar

217 5179  Figuriner 3 st, kermik, Eskimåer

217 5075  Figuriner 4 st, Elefanter, bison & fågel

217 5136  Figuriner Goebel, "amorin orkestern", 7 del

217 5135  Figuriner Goebel, "de 4 årstiderna", 4 del

217 5512  Fiol m stråke, i låda

217 5017  Fiskbestick i etui 12 del. pärlemorskaft, NS, Sheffield

217 5381  Flipperfront glas, Eager beaver

217 5060  Fönsterbelysning 2 st. Louis Poulsen, metall

217 5190  Fönsterprydnad Hästskosöm, metall

217 3399  Fotogenlampa H. 65

217 5223  Fototryck Marin, 1800-tal, oval

217 3309  Frimärken Europa, 15 insticksböcker

217 5556  Fruktfat + skål 7 del

217 5332  Fruktservis 7 del

217 5021  Gallerskål + assietter, 14 del.

217 5434  Glas 10+8 st

217 5121  Glas 6 st, 50-tal

217 5118  Glasservis 12 + 15 + 19=46 del

217 3364  Glasservisdelar + karaff, Orrefors, Gate, gulddekor

217 3474  Glasservisdelar ca 30 del

217 5044  Gobeläng dansande par, 156x190

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5043  Gobeläng hundar, 180x130

217 5243  Golvlampa

217 5340  Golvlampa Art Deco

217 5188  Golvlampa Mässing

217 5390  Golvlampa metall

217 5422  Golvlampa smide

217 5203  Golvlampbord Funkis-stil

217 5296  Golvur 1800-tal

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5513  Gong-gong mässing, Jugend, H.41

217 5448  Grafiskt blad Efter Miró, 38 x 55

217 5304  Grafiskt blad Roy Friberg, Kulturskymning, 50 x 54

217 5065  Grammofon i möbel, Funkis, L50 D35 H66

217 5343  Gravyr 1800-tal

217 5214  Gravyr A Parloni, 25x34

217 5220  Gravyr Batalj, Oluf Hanson, 33x75

217 5209  Gravyr Efter Berghem, 1700-tal, 30x24

217 5342  Gravyr H Fox

217 5081  Grötskål+ bägare 2+4 st

217 5442  Gungstol Thonettyp

217 5427  Gungstol vitmålad

217 5530  Halskedja Venetialänk, 6,2 g, L.42

217 5185  Hängen  3 st+slipsnål, 18k, 26g

217 5063  Hängskåp Allmoge, kompletterat, H84 D35

217 5533  Hängskåp H58

217 5439  Hattask proviniens Grünewaldsvillan

217 5153  Hörnskåp Bemålat, 1800-tal, H.180

217 5564  Huntingtable ek, L145

217 5204  Hylla Mässing/glas, H.75

217 5494  Jardinièrer 1 par porslin l. 42

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 3495  Järnsängram

217 5414  Jordglob med belysning

217 5462  Kaffegods karlskrona, A Percy, ca 14 del

217 5198  Kaffegods Kunglig dansk, Musselmalet, 4 del

217 5399  Kaffekannor 2 st, porslin

217 5117  Kaffekoppar 8 st, Arabia

217 5020  Kaffeservis 15 del. Hutschenreuter

217 3188  Kaffeservis 3 del, NS

217 5084  Kaffeservis 3 del, Ns

217 5177  Kaffeservis 50-tal

217 5331  Kaffeservis ca 23 del, Tyskland

217 5557  Kaffeservis Kina, 9 del

217 5244  Kaffeservis  Pirkenhammer, ca 25 del

217 5233  Kaffeservis Rosenthal, Pompadour, 14 del

217 5232  Kaffeservis Rosenthal, Regina, 16 del

217 5362  Kaffeskedar 11 + 3 st, silver

217 5360  Kaffeskedar Silver, 20 st

217 5441  Kakelbord Rokokostil

217 5106  Kannor 2 st, Danmark, keramik

217 5202  Karaff på fot +  vas & flakong

217 1506  Karmstol barockstil

217 5464  Karmstol Louis XVI-stil

217 5388  Karmstol Petit point

217 5010  Karmstol Rokokostil

217 5387  Karmstolar Ett par, rokokostil

217 5200  Karotter & skålar keramik

217 5212  Karta Egypten, Handkolorerad, 1846, 32x24

217 5219  Karta palestina, 1859

217 5551  Keramik 2 del, Argenta / Nylund

217 5205  Keramik 4 del, bla, Kina

217 5014  Kista allmogemålad, ej lås, 78x58

217 5419  Kista m. välvt lock, 1800-tal, L132

217 5184  Klackringar 2 st, 14k

217 5372  Klänningar 2 st + Cape

217 5130  Konsolbord med stenskiva

217 5417  Konstglas Fisk, H.20

217 3341  Koppar 2 del

217 5082  Kopparformar 3 st

217 5048  Kopparstick

217 5053  Kopparstick 50x63

217 5033  Koppartunna m. benställning, dia 42

217 3428  Krukor MED FAT, 2 ST. PORSLIN

217 5251  Kryddset +  Hylla, 11 del

217 5141  Lampbord 1 par, metall med glasskiva, H.45

217 5385  Lampbord England, klaffar

217 5187  Lampbord, H.52

217 5086  Lampetter 1 par, med prismor

217 3087  Lampetter Ett par, Mässing

217 5386  Länsstol + pall England, Skinn

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5461  Lavoar runt , Allmoge, H.75

217 5459  Likörglas 22 st, Design S Gate

217 5515  Litografi G.Alex, Centralbron, 155/310, 30 x 45

217 5101  Litografi Hans Arnold, 45/100, Drömmarnas Ö, 50 x 73

217 5282  Litografi Hugo Zuhr, Vid pianot, 6/12, 54 x 72

217 5210  Litografi Pierre Bonnard, osignerad, 25x16

217 5280  Litografi Robert Jacobsen, Komposition, 21/260, 48 x 55

217 5307  Litografi Waldemar Sjölander, kvinnor, 63/150, -55, (sk)

217 5092  Litografier 3 st, Göran Nilsson, Kalhyggen

217 3328  Ljuskrona Empirestil, H.60

217 5509  Ljuskrona Empirstil, H55

217 5290  Ljuskrona Gustaviansk stil, (sk), H.70

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5350  Ljuskrona  gustaviansk stil, 8 armar

217 5404  Ljuskrona  Rokokostil, H.80

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5374  Ljusstakar 1 par, 1800-tal, H.22

217 5083  Ljusstakar 1 par, mässing, Danmark, H.13

217 5407  Ljusstakar 1 par, mässing, H.15

217 5050  Ljusstakar 1 par, mässing, H17

217 5049  Ljusstakar 1 par, silver, 1929, barockstil, H19

217 5420  Ljusstakar 1 par, Skultuna, 1800-tal, H22

217 5348  Ljusstakar 1 par,Silver, H.17

217 5364  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, H.11

217 5062  Ljusstake Gustaviansk, tenn , H14

217 5567  Ljusstake Lyra, mässing, H.15

217 5496  Ljusstake porslin h.21

217 5359  Ljusstake Silver, H.15

217 5430  Lockurna Rosenthal, H.20

217 5406  Lockurnor 2 st, porslin

217 3115  Lockurnor Ett par, Kina, H.32

217 5424  Lodur Sekelskifte, H.117

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5358  Manschettknappar Ett par, Silver

217 7053  Mask Afrikansk

217 5245  Matbestick Ns, ca 90 del, Modell Wasa

217 5405  Matbord + 2 ilägg, Design Bertil Fridhagen (1905-1993)

217 5339  Matsalsbord + 3 ilägg

217 5180  Matsalsgrupp 7 del, bord+6 stolar

217 5182  Matsalsgrupp 8 del, bord+6 stolar+1 karmstol

217 5471  Matsalsgrupp design Carl Malmsten Bodafors, sk i sits

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 3097  Matservis 58 del, Thomas, Tyskland

217 5197  Matservis Gustafsberg, "Fasan", ca 50 del

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5196  Matservis Gustafsberg, "grön rand", ca 50 del

217 5333  Matservis Rosenthal, ca 45 del

217 5178  Matservis Thomas, ca 60 del

217 5365  Matservisdelar Bla Terrin, Regina, Bavaria

217 5102  Matservisdelar Lidköping, 25 del

217 5426  Matta

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5056  Matta gallerimodell, 190x43

217 5561  Matta gallerimodell, 220x87

217 5004  Matta gallerimodell, Mir, 295 x 83

217 5234  Matta Kina, rosa, 244x152

217 5562  Matta orientalisk, 148x90

217 5058  Matta orientalisk, 160x110

217 5560  Matta orientalisk, 167x139

217 5563  Matta orientalisk, 190x144

217 5287  Matta orientalisk, 220 x 150

217 5165  Matta orientalisk, 96x82

217 5057  Matta orientalisk, Afghan, 120x85

217 5003  Matta Orientalisk, Beluch, 215 x 120

217 2036  Matta orientalisk, Bidjar ( Iran) 165x112

217 5128  Matta orientalisk, Bochara, 157x237

217 5126  Matta orientalisk, Galleri, 74x190

217 5127  Matta orientalisk, Galleri. 80x255

217 5059  Matta orientalisk, Lilihan, 185x160

217 1266  Matta orientalisk, Malayer, 195x135

217 1432  Matta orientalisk, Taleghan (Nordvästra Iran) 217x125

217 1487  Medaljer 3 st. brons, bl.a Sergel

217 5528  Miniatyr porträtt, H.7

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5548  Miniatyrer 6 st stengods Rörstrand, H3-7, nagg

217 5400  Minkpäls Saga + 2 pälsmössor

217 5319  Minnessten Immanuel Kant, H.16

217 5183  Mobiltelefon Ericsson T28s, med laddare

217 5181  Mobiltelefon Nokia 3310, med laddare

217 5357  Moccakoppar 20 st, KPM

217 5295  Mockaservis Rosenthal, Sans souci

217 5531  Mormorsur bolidenguld + div smycken 18/14K, totalvikt 34,3 g

217 5558  Mortel med stöt, järn, H10

217 3476  Nåldyna Kolmårdsmarmor, H.10

217 5318  Nattygsbord Ett par, Mahogny

217 5195  Nattygsbord med stenskiva, H.73

217 5164  Oljemålning 1800-tal, medelhavsmotiv, 32x26

217 5089  Oljemålning 1800-tal, Signerad, insjölandskap, 35 x 24

217 5320  Oljemålning  A.Bianchini, Torparstuga, 22 x 32

217 5007  Oljemålning Allan Elwö, Landskap, 24x55

217 3431  Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Damporträtt, 55x46

217 5031  Oljemålning  B. Sten, Älg, 48x60

217 5170  Oljemålning C Viberg, interiör, 24x58

217 5257  Oljemålning  Edvin Nyström, Ristafallet, 50 x 60

217 7299  Oljemålning Fiolspeland pojke, 62x50

217 5415  Oljemålning Flicka med gitarr, 65x54

217 5325  Oljemålning  Gard, Kustlandskap med tallar, 61 x 80

217 5503  Oljemålning  H.Franzén, -51, Motiv med spegel, 115 x 23

217 7276  Oljemålning  H.Widing, -50, Kustby skåne, 45 x 60

217 5005  Oljemålning insjölandskap, 26x34

217 3353  Oljemålning Jens Mathiesen, 3 gummor, 46x55

217 5285  Oljemålning  Joel Mila, Kust, -50, 31 x 39

217 6038  Oljemålning  Johannes Ravn, Rådjur, 38x46

217 5300  Oljemålning  L.Börjesson, Klyfta, -59, 30 x 39

217 5559  Oljemålning Landskap, 46x63

217 5240  Oljemålning  Landskap, F. Moe 45x65

217 5006  Oljemålning Landskap, sign A K M, 44x64

217 5273  Oljemålning  Lars Börjesson, Spanskt landskap, 48 x 60

217 5479  Oljemålning Marin, 70 x 50

217 5008  Oljemålning Max Hellberg, Notre-Dame de Paris, 45x54

217 5299  Oljemålning  Ragnar Hallberg, Kustmotiv, -18, 26 x 35

217 5321  Oljemålning  Rydberg, Spansk by, 46 x 38

217 5322  Oljemålning Sign C.H, 27 x 40, Landskap

217 5134  Oljemålning sign De Leeuw, Hästar, 50x70

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5330  Oljemålning sign Mar. Dan., "frusen", 50x50

217 5327  Oljemålning sign Nora -37, 33x42

217 5133  Oljemålning Sign, Ryttare, 25x35

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5447  Oljemålning sign, Stadsgårdskajen, 45x54

217 5323  Oljemålning  Th.Lindh, Insjölandskap, 26 x 36

217 5236  Oljemålning  Thyra Huldt 61x50

217 5001  Oljemålning Tobias Bengtsson, -03, Nakenmodell, 35x27

217 5298  Oljemålning  Torild Olsson, Fjällandskap, 16 x 24

217 5258  Oljemålningar  2 st, H.Österberg, 21 x 27

217 5334  Oljetryck Relegiöst, 70x60 , (sk)

217 5416  Pärldraperi

217 5368  Pärlhalsband silverlås

217 5469  Parti bestick WMF, ca 30 del

217 5423  Parti brickor M.m, Ns

217 5255  Parti brickor NS, M.m.

217 5054  Parti linne

217 5265  Parti mynt silver/koppar

217 5264  Parti mynt silver/koppar

217 5263  Parti mynt silver/koppar

217 5408  Parti ns

217 3507  Pelarbord 30-tal, Alm + 1 ilägg, höj/sänkbart, dia 89

217 3233  Pelarbord Alm, 1800-tal, H.67

217 5025  Pelarbord Karl Johan-stil, mahogny, H75

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5227  Pelarbord Mahogny, H.64

217 5293  Pendyl rokokostil, Förgylld, H.60

217 5039  Phonograph Edison Standard

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 3388  Piedestal björk, h.80

217 5433  Piedestal H.100

217 5247  Piedestal porslin, H.62

217 5394  Piedestal med kruka keramik

217 3051  Pokal Silver, 1899, graverad, H.16

217 5248  Pokal + skål Orrefors, Bla Lapponicum

217 5078  Prydnadsföremål 5 del, porslin

217 5189  Psalmodikon

217 5542  Punschbägare 18 st, silver,H4,5

217 5445  Pyro 17 del. Kåge, Gustavsberg, grön

217 5497  Ramar 1 par H. 39

217 5142  Relief brons, H.76

217 5521  Reproduktion Borås rådhus, 50 x 68

217 5239  Reproduktion Picasso 43x38

217 5169  Reservoirpennor 5 st

217 5532  Ringar 2 st pärla/camé, 1 par örhängen opaler, 18 k, totalt 4,9g

217 5122  Saltkar glas/sterling, Svan

217 5254  Samlartallrikar Bla, Kunglig dansk

217 5161  Samlartallrikar Gustavsberg m.m.

217 5162  Samlartallrikar Rörstrand

217 5246  Sammlartallrikar Rörstrand, Bla mors dag

217 5154  Schackspel med pjäser

217 5145  Sekretär Barockstil, Ek, L.90 D.41 H.108

217 5013  Sekretär rullklaff, intarsia , L90 D49 H98

217 5147  Serveringsvagn H.64

217 5148  Serveringsvagn Teak, H.63

217 5124  Servisdelar 10 del, Maui

217 5114  Servisdelar Gustafsberg, Anette

217 5123  Servisdelar Rörstrand, 23 del, Quattro Nero

217 5194  Servisdelar villeroy&boch, 21 del

217 5483  Sideboard NK. l.76 d. 46 h.72

217 5168  Sigillstämplar 8 st

217 5167  Silver 10 del, dosor & koppar

217 5103  Skål Ann Wärff, kosta

217 5159  Skål blått glas

217 5176  Skål glas, L.31

217 5377  Skål Glas, T Wirkkala

217 5378  Skål Orrefors, E Hald

217 5072  Skål Orrefors, Lindstrand

217 5112  Skål +  vaser, 3 del, keamik

217 5104  Skål + fat Orrefors & kosta

217 5110  Skål på fot Marmor, H.16, (sk)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5549  Skål+vas tenn, Norge

217 5105  Skålar 2 st, Orrefors, (nagg)

217 5085  Skålar 2 st, Rörstrand, Stålhane/Nylund

217 5116  Skålar + kruka +  ask med lock, 4 del, Bla Gustavsberg & Arabia

217 5554  Skaldjurstallrikar 6 st, Italien

217 5317  Skänk O. 1800, Bemålad, L.130 D.52 H.114

217 5526  Skedar 11 te + 5 kaffeskedar, silver, Prins Albert

217 5470  Skedar 19 del, Ns

217 5361  Skedar +  slev, silver, 4 del

217 5305  Skisser (d) Allan Egnell, 2 st, Bataljer

217 5171  Skrivbord Bemålat, 1880-tal, L.100 D.58 H.77

217 5009  Skrivbord England

217 5151  Skrivbord Mahogny, 1800-tal

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5418  Skulptur Gips, "kan du inte tala", L.26

217 5421  Skulptur glas, svanar, H14

217 5015  Slagbord nutida

217 5012  Snusflaskor 4 st, Kina

217 3480  Sockerskål m lock, NS, H.30

217 5294  Sockerskålar 2 st, Ns & mässing

217 5026  Soffa Karl Johan-stil, L235

217 3500  Soffa Karl Johan-stil, mahogny

217 5393  Soffa rokokostil

217 5392  Soffa rokokostil

217 5226  Soffa+ Par fåtöljer, Chippstil

217 5484  Soffbord NK. 91x91 h.51

217 5391  Soffbord rokokostil. mahogny

217 5568  Soffgrupp 3 del, skinn

217 5436  Spegel 1800-tal, H.70

217 5383  Spegel H.150

217 2042  Spegelbyrå Sengustaviansk stil, mahogny , L97 D53 H186

217 5382  Spegellampetter Ett par

217 5431  Stekfat+ tallrikar 2 st, Kina, (SK)

217 5066  Stolar 1 par, Jugend

217 5411  Stolar 1 par, Metall

217 5047  Stolar 1 par, nyrokoko

217 5425  Stolar 3 st. 1800-tal

217 5131  Stolar 4 st, Nyrokoko

217 5380  Stolar 4 st, snörsits

217 5055  Stolar 6 st.

217 5289  Stolar ett par, nyrokoko

217 5440  Stringhyllor 3 st

217 1471  Strösockersked silver, 1800-tal

217 5366  Strykjärn 2 st, mässing

217 5271  Svartkrita (d) Waldemar Sjölander, Kust med måsar, 27 x 35

217 5146  Taburett 1800-tal

217 5511  Takarmatur 1920-tal, brons, ej kupor, H60

217 5002  Takarmatur 1930-tal

217 3045  Takarmatur 20-tal, H.65

217 5088  Takarmatur Ateljé Lyktan, Skinn/mässing

217 5090  Takarmatur barockstil

217 5535  Takarmatur Flygsfors, sign Helena Tynell 1962, H27

217 3268  Takarmatur Glas

217 5373  Takarmatur Industrilampa design Jacobsson

217 5565  Takarmatur Karl-Johanstil, H52

217 5456  Takarmatur Luxus, 1950-tal

217 5022  Takarmatur Malm, 8-armad, H90

217 5452  Takarmatur mässing med glaskupor

217 3287  Takarmatur Metall, H.70

217 3286  Takarmatur metall, H.80

217 5468  Takarmatur metall, H.95

217 5068  Takarmatur prismor

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)

217 5069  Takfotogenlampa elektrifierad

217 5199  Tallrikar 12 + 13 del, Rosenthal

217 3050  Tallrikar 8 st, reliefmotiv

217 5352  Tallrikar Meissen-kopior, olika

217 5156  Tändare 2 st, Bla Ronson

217 5443  Tapisserie Frankrike, 71x92

217 5207  Tavla Broderi & silvertråd

217 5231  Tavla Trä från Regalskeppet Wasa, 26 x 51

217 7302  Tavla tryck, Alperna 38x53

217 5208  Tavlor 2 st, Napoleonkrigen, 1800-tal

217 5067  Teaterfåtölj Jugend, från Dramaten

217 5566  Telefon Cobra Ericsson

217 5410  Telefoner 2 st

217 5553  Tennstop 1974, H.18

217 5485  Tévagn l. 70

217 5316  Toilettebord 40-tal, Mahogny

217 5508  Träsnitt  H.Moberg, Hus, 42 x 52, 192/260

217 3429  Träsnitt Nils Bringfeld, 3/25, 43x34

217 5042  Trumpet

217 5412  Tryck 2 st, Religiösa

217 5437  Tvättset 3 del

217 3207  Underlägg porslin, Rörstrand, Dia.36

217 5221  Uppläggningsfat 2 st + tallrik

217 5051  Uppläggningsfat England, L48

217 5395  Uppläggningsfat Porslin, 1800-tal

217 5222  Uppläggningsfat +  tallrik

217 5152  Utombordsmotor Mercury, 3,9 hp

217 5288  Vägglampetter (sk) 1 par, Art Deco, brons, H.25. Skadad

217 5292  Vägglystrar Ett par, H.30

217 3332  Vägglystrar Förgyllda, H.35

217 5347  Väggpendyl Rokokostil, H.73

217 7305  Vagnslykta H.35

217 5490  Värmefat nysilver l. 35

217 5450  Vas Ar Decó, marmor & Onyx, H.25

217 5252  Vas Argenta, H.16

217 5029  Vas bemålat glas, H31

217 5375  Vas Glas Design A Percy, H.31

217 3338  Vas japan, H.39

217 5477  Vas jugendstil, Glas/tenn, H.23

217 5011  Vas Kina, H.35

217 5076  Vas Rörstrand, Ilse Claeson, H.11

217 5080  Vas + burk Porslin, Bla kina

217 5250  Vas + skål Orrefors

217 5193  Vaser 1 par, Bemålade, H.14

217 5501  Vaser 1 par, kristall på silverfot h.16

217 5249  Vaser 2 st, Rosenthal & Krautheim, H.19 & H.20

217 5158  Vaser 2 st, Wedgwood & Rosenthal

217 5157  Vaser 3 st, jugendstil

217 5475  Vaser Ett par, jugendstil, glas/tenn, H.30

217 5502  Vinglas 12 st, slipade

217 5201  Vinkaraffer Ett par, Österrike

217 5488  Vinkylare nysilver h.21

217 5413  Vitvinsglas 6 st

217 5129  Vitvinsglas +  Starkvinsglas, 6 + 6 st

217 5166  Vykort div svenska, 1900-talets första hälft

217 5398  Ytterfoder Jugend, Gustafsberg, Dia.20