217 5120 Äggkoppar 2 st, Kunglig Dansk
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5023 Akvarell Oscar Reutersvärd, 76x56
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5094 Akvareller 2 st, Arne Isaksson, ca 40 x 45
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5510 Ampel Karl Johan-stil, H65
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5351 Ampel med blått glas
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5403 Ampel med prismor
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5401 Ampel med prismor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5369 Antikt lergods 5 del
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5396 Assietter 10 st, Gefle
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5192 Assietter 17 st, Gefle "mullbär"
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5174 Assietter 2 st, Majolica, Fågelmotiv
217 5546 Bägare 1 par, silver, gröna stenarH.12,5
217 5108 Bägare 8 st + 6 st, Ns
217 5038 Bajonetter 2 st
217 5371 Barnskor 3 par, M:ä
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5370 Barnvagn 1800-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5538 Barometer 1900, trä, H.47
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5520 Bijouterier parti
217 5356 Bläckställ Porslin, Jägare
217 5328 Blandteknik Flickporträtt, sign J F Didmann, 1845, 13x10
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5276 Blandteknik Folke Lind, Skriet, -64, 53 x 42
217 5087 Blombord Jugend, H.73
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5098 Blyerts Sven Rydén, Porträtt av Fred Andersson, 49 x 50
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5486 Bockbord Furu, 184x96, H76
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 3385 Böcker 6 st. Årets Fotboll, Strömbergs, 1956-1960 + 1963
217 5035 Böcker 8 band, Uppfinningarna
217 5041 Bok Folklig möbelkultur i svenska bygder, Sigurd Erixon
217 5045 Bokhylla betsad björk, L138 D32 H119
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5438 Bord+ 2 karmstolar+ 2 stolar, Allmogestil
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5315 Bordsben Till B.Mathssons elipsbord, metall, H.69
217 5555 Bordsfotogenlampa Elektrifierad
217 5144 Bordslampa Design Hans Agne Jacobsen
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5453 Bordslampa Design P O Ström
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5354 Bordslampa Figurin, porslin
217 1119 Bordslampa H115
217 5481 Bordslampa jugendstil
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5428 Bordslampa Kina
217 5384 Bordslampa mässing/porslin
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5389 Bordslampa metall
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5028 Bordslampa onyx
217 5353 Bordslampa porslin, bemålad
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 3028 Bordslampa porslin/metall, H50
217 5337 Bordslampa Trä
217 5536 Bordslampfot Italien, sign
217 3301 Bordslampfot Rörstrand, Chamotte G Nylund
217 5409 Bordslampfötter 1 par, Orrefors
217 5454 Bordslampor 1 par, NK
217 5457 Bordslampor 2 st, metall
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5480 Bordslampor Ett par, Art decó-stil
217 5175 Bordslampor Ett par, Mässing
217 5543 Bordspingla 1842, silver, H.10
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5119 Bordsur På sockel, Sekelskifte
217 5552 Bricka plåt, Kineserimålad, L. 50
217 5435 Brickbord 1890-tal, H.80
217 5163 Brickbord bemålat, H.67
217 5495 Brickor 2 st. metall l.37 - 45
217 1465 Brosch silver, Vendel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5429 Bulkroka+ Hink, koppar
217 3342 Bulkruka Koppar
217 5487 Butlers tray NK. 160x108 h.51
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5172 Byrå Bemålad, 3 lådor, L.92 D.50 H.78
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5149 Byrå Intarsia, L.78 D.43 H.75
217 5191 Byrå Mahogny
217 1453 Byrå SenGustaviansk stil, L.80 D.41 H.86
217 5291 Byrå Stenskiva, L.62 D.34 H.68
217 5115 Cocotteformar 8 st, bemålade
217 5297 Collage Jan Langlet, -65, 23 x 31
217 5237 Collage(d) Ramon Axelsson 30x96
217 5516 Dalahästar 17 st, stora, mellan och små
217 5032 Div matbestick NS
217 3225 Dockservis 4 del, gjutjärn
217 5345 Dockskåpsinredning 6 del, Mässing
217 5474 Dörrkläppar 2 par, mässing
217 3237 Droppur H.70
217 5379 Emaljskylt
217 5040 Etagebord
217 5230 Etsning efter Iordaens, 66x47
217 5215 Etsning G Brunius, Sjöfåglar, 38/310, 34x49
217 5228 Etsning historisk Scen, 43x58, (skadat glas)
217 5329 Etsning Jean Skoglund, "sorg", 10x13
217 5229 Etsning motiv från Shakespear, 50x63
217 5302 Etsning Svenroger Lundqvist, Pojke, 11/25, 49 x 47
217 5093 Färgetsning Ove Rasmusson, 4/20, -66, 34 x 49
217 5217 Färglitografi Å Holm, 4/25, 1955, 42x27
217 5301 Färglitografi Arvid Jansson, Bro, -55, 17/260, 44 x 51
217 5306 Färglitografi Arvid Widerberg, Drottningholm slott, -78, 9/360, 61 x 63
217 5283 Färglitografi Bertil Berg, Fanör, -80, 56/300, 67 x 50
217 5308 Färglitografi Bertil Berg, komposition, 56/75, 42 x 56
217 5284 Färglitografi Bertil Berg, Smärta, -82, 3/99, 60 x 78
217 5517 Färglitografi C.O.Hultén, 72/90, Landskap med noshörning, 55 x 66
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5241 Färglitografi Camilla Pyk, Hund, 42 x 32
217 5303 Färglitografi Folke Lind, Lunnefåglar, -83, 35/260, 51 x 72
217 5100 Färglitografi Göran Brunius, Ekor på strand, 268/325, 47 x 60
217 5504 Färglitografi Harald Lindberg, -53, Kustmotiv
217 5506 Färglitografi Hilding Linnqvist, H.C. Egypten, 22 x 28
217 5269 Färglitografi Jan Stenvinkel, -55, 5/10, 42 x 49, Tjuren
217 5270 Färglitografi K.Hoistendahl, Landskap, 170/360, 55 x 69
217 5522 Färglitografi Komposition, Sign, 80 x 55
217 5281 Färglitografi Lars Bo, Båt, 66/100, 65 x 49
217 5432 Färglitografi Lasse Åberg, 18/100, 46x62
217 5519 Färglitografi Lennart Nyström, 111/175, Komposition, 60 x 85
217 5091 Färglitografi Nils G.Stenqvist, 287/330, -95, Fossil, 25 x 33
217 5314 Färglitografi Olle Langert, Gatumusikant, 18/50, 62 x 46
217 5275 Färglitografi Olof Host, Branden, -54, 24/260, 66 x 85
217 5310 Färglitografi Olof Höst, Solnedgång, 10/310, 51 x 65
217 5312 Färglitografi Olof, Öken, 94/260, 53 x 67
217 5259 Färglitografi Oscar Bergman, 82/260, Björkar, 53 x 38
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5278 Färglitografi Paul R. Gaugain, Ugglor, -60, 235/265, 48 x 65
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 3079 Färglitografi Peter Dahl, Fredmans epistelar, 43 x 30, 1987
217 3080 Färglitografi Peter Dahl, Fredmans Epistlar, 43 x 30, 1987
217 5216 Färglitografi Peter dahl, Sign ej Numrerad, 42x29
217 5518 Färglitografi Peter Tillberg, Hålet i gatan, -73, 13/60, (ej glas)45 x 60
217 5218 Färglitografi R Ljunggren, 164/360, 34x25
217 5309 Färglitografi Reidar Aulie, Ridande man, 120/260, 55 x 63
217 5019 Färglitografi Roland Svensson, 180/350, 28x24
217 5514 Färglitografi Roland Svensson, P.t. Lower pool, London,-63, 17 x 40
217 5272 Färglitografi Roy Friberg, -84, 40/300, 44 x 57
217 5274 Färglitografi Roy Friberg, Interiör (ej glas), -77, 84/350, 63 x 80
217 5211 Färglitografi Rydboholms slott, 1800-tal, 13x19
217 5505 Färglitografi S.O.Johansson, -81, Karyatidernas vänskap, 46/210, 70 x 48
217 5523 Färglitografi Sign, man med portfölj, 63 x 45
217 5277 Färglitografi Sören Hjort, Parkmotiv, -51, 37 x 260
217 5311 Färglitografi Sorlier, Hav, 142/375
217 5286 Färglitografi Svend Wiig-Hansen, 250ex, 45 x 56
217 5313 Färglitografi Torsten Billman, Polsk moder, 2/125, 65 x 50
217 5507 Färglitografi Vera Nilsson, 231/250, 52 x 40
217 5213 Färgträsnitt Annie bergman, 20x15
217 5160 Faskeskniv + bajonett
217 5132 Fästmanservis 6 del, (Sk)
217 5113 Fat 2 st, keramik
217 5397 Fat 4 st+ kopp med fat
217 5037 Fat Royal Copenhagen, Fajance, dia33
217 5545 Fat Silver, 1911, dia 23
217 5336 Fat/tallrikar lergods, 8 del
217 5242 Fåtölj
217 5541 Fax Brother, komplett
217 5074 Figurin alabaster, Häst, H.23
217 5077 Figurin Asien
217 5253 Figurin Danmark, Flicka på björn
217 5107 Figurin Hutschenreuther, Barn, H.11
217 5376 Figurin Lisa L, G Sträng
217 5030 Figuriner 1 par, barn, (sk)
217 5070 Figuriner 2 st, Jockey, Spanien, H.26
217 5155 Figuriner 2 st, Lisa Larson & Rosenthal
217 5071 Figuriner 2 st, Rokoko-par & flicka, (sk)
217 5109 Figuriner 3 st, Fåglar
217 5179 Figuriner 3 st, kermik, Eskimåer
217 5075 Figuriner 4 st, Elefanter, bison & fågel
217 5136 Figuriner Goebel, "amorin orkestern", 7 del
217 5135 Figuriner Goebel, "de 4 årstiderna", 4 del
217 5512 Fiol m stråke, i låda
217 5017 Fiskbestick i etui 12 del. pärlemorskaft, NS, Sheffield
217 5381 Flipperfront glas, Eager beaver
217 5060 Fönsterbelysning 2 st. Louis Poulsen, metall
217 5190 Fönsterprydnad Hästskosöm, metall
217 3399 Fotogenlampa H. 65
217 5223 Fototryck Marin, 1800-tal, oval
217 3309 Frimärken Europa, 15 insticksböcker
217 5556 Fruktfat + skål 7 del
217 5332 Fruktservis 7 del
217 5021 Gallerskål + assietter, 14 del.
217 5434 Glas 10+8 st
217 5121 Glas 6 st, 50-tal
217 5118 Glasservis 12 + 15 + 19=46 del
217 3364 Glasservisdelar + karaff, Orrefors, Gate, gulddekor
217 3474 Glasservisdelar ca 30 del
217 5044 Gobeläng dansande par, 156x190
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5043 Gobeläng hundar, 180x130
217 5243 Golvlampa
217 5340 Golvlampa Art Deco
217 5188 Golvlampa Mässing
217 5390 Golvlampa metall
217 5422 Golvlampa smide
217 5203 Golvlampbord Funkis-stil
217 5296 Golvur 1800-tal
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5513 Gong-gong mässing, Jugend, H.41
217 5448 Grafiskt blad Efter Miró, 38 x 55
217 5304 Grafiskt blad Roy Friberg, Kulturskymning, 50 x 54
217 5065 Grammofon i möbel, Funkis, L50 D35 H66
217 5343 Gravyr 1800-tal
217 5214 Gravyr A Parloni, 25x34
217 5220 Gravyr Batalj, Oluf Hanson, 33x75
217 5209 Gravyr Efter Berghem, 1700-tal, 30x24
217 5342 Gravyr H Fox
217 5081 Grötskål+ bägare 2+4 st
217 5442 Gungstol Thonettyp
217 5427 Gungstol vitmålad
217 5530 Halskedja Venetialänk, 6,2 g, L.42
217 5185 Hängen 3 st+slipsnål, 18k, 26g
217 5063 Hängskåp Allmoge, kompletterat, H84 D35
217 5533 Hängskåp H58
217 5439 Hattask proviniens Grünewaldsvillan
217 5153 Hörnskåp Bemålat, 1800-tal, H.180
217 5564 Huntingtable ek, L145
217 5204 Hylla Mässing/glas, H.75
217 5494 Jardinièrer 1 par porslin l. 42
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 3495 Järnsängram
217 5414 Jordglob med belysning
217 5462 Kaffegods karlskrona, A Percy, ca 14 del
217 5198 Kaffegods Kunglig dansk, Musselmalet, 4 del
217 5399 Kaffekannor 2 st, porslin
217 5117 Kaffekoppar 8 st, Arabia
217 5020 Kaffeservis 15 del. Hutschenreuter
217 3188 Kaffeservis 3 del, NS
217 5084 Kaffeservis 3 del, Ns
217 5177 Kaffeservis 50-tal
217 5331 Kaffeservis ca 23 del, Tyskland
217 5557 Kaffeservis Kina, 9 del
217 5244 Kaffeservis Pirkenhammer, ca 25 del
217 5233 Kaffeservis Rosenthal, Pompadour, 14 del
217 5232 Kaffeservis Rosenthal, Regina, 16 del
217 5362 Kaffeskedar 11 + 3 st, silver
217 5360 Kaffeskedar Silver, 20 st
217 5441 Kakelbord Rokokostil
217 5106 Kannor 2 st, Danmark, keramik
217 5202 Karaff på fot + vas & flakong
217 1506 Karmstol barockstil
217 5464 Karmstol Louis XVI-stil
217 5388 Karmstol Petit point
217 5010 Karmstol Rokokostil
217 5387 Karmstolar Ett par, rokokostil
217 5200 Karotter & skålar keramik
217 5212 Karta Egypten, Handkolorerad, 1846, 32x24
217 5219 Karta palestina, 1859
217 5551 Keramik 2 del, Argenta / Nylund
217 5205 Keramik 4 del, bla, Kina
217 5014 Kista allmogemålad, ej lås, 78x58
217 5419 Kista m. välvt lock, 1800-tal, L132
217 5184 Klackringar 2 st, 14k
217 5372 Klänningar 2 st + Cape
217 5130 Konsolbord med stenskiva
217 5417 Konstglas Fisk, H.20
217 3341 Koppar 2 del
217 5082 Kopparformar 3 st
217 5048 Kopparstick
217 5053 Kopparstick 50x63
217 5033 Koppartunna m. benställning, dia 42
217 3428 Krukor MED FAT, 2 ST. PORSLIN
217 5251 Kryddset + Hylla, 11 del
217 5141 Lampbord 1 par, metall med glasskiva, H.45
217 5385 Lampbord England, klaffar
217 5187 Lampbord, H.52
217 5086 Lampetter 1 par, med prismor
217 3087 Lampetter Ett par, Mässing
217 5386 Länsstol + pall England, Skinn
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5461 Lavoar runt , Allmoge, H.75
217 5459 Likörglas 22 st, Design S Gate
217 5515 Litografi G.Alex, Centralbron, 155/310, 30 x 45
217 5101 Litografi Hans Arnold, 45/100, Drömmarnas Ö, 50 x 73
217 5282 Litografi Hugo Zuhr, Vid pianot, 6/12, 54 x 72
217 5210 Litografi Pierre Bonnard, osignerad, 25x16
217 5280 Litografi Robert Jacobsen, Komposition, 21/260, 48 x 55
217 5307 Litografi Waldemar Sjölander, kvinnor, 63/150, -55, (sk)
217 5092 Litografier 3 st, Göran Nilsson, Kalhyggen
217 3328 Ljuskrona Empirestil, H.60
217 5509 Ljuskrona Empirstil, H55
217 5290 Ljuskrona Gustaviansk stil, (sk), H.70
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5350 Ljuskrona gustaviansk stil, 8 armar
217 5404 Ljuskrona Rokokostil, H.80
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5374 Ljusstakar 1 par, 1800-tal, H.22
217 5083 Ljusstakar 1 par, mässing, Danmark, H.13
217 5407 Ljusstakar 1 par, mässing, H.15
217 5050 Ljusstakar 1 par, mässing, H17
217 5049 Ljusstakar 1 par, silver, 1929, barockstil, H19
217 5420 Ljusstakar 1 par, Skultuna, 1800-tal, H22
217 5348 Ljusstakar 1 par,Silver, H.17
217 5364 Ljusstakar Ett par, 1800-tal, H.11
217 5062 Ljusstake Gustaviansk, tenn , H14
217 5567 Ljusstake Lyra, mässing, H.15
217 5496 Ljusstake porslin h.21
217 5359 Ljusstake Silver, H.15
217 5430 Lockurna Rosenthal, H.20
217 5406 Lockurnor 2 st, porslin
217 3115 Lockurnor Ett par, Kina, H.32
217 5424 Lodur Sekelskifte, H.117
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5358 Manschettknappar Ett par, Silver
217 7053 Mask Afrikansk
217 5245 Matbestick Ns, ca 90 del, Modell Wasa
217 5405 Matbord + 2 ilägg, Design Bertil Fridhagen (1905-1993)
217 5339 Matsalsbord + 3 ilägg
217 5180 Matsalsgrupp 7 del, bord+6 stolar
217 5182 Matsalsgrupp 8 del, bord+6 stolar+1 karmstol
217 5471 Matsalsgrupp design Carl Malmsten Bodafors, sk i sits
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 3097 Matservis 58 del, Thomas, Tyskland
217 5197 Matservis Gustafsberg, "Fasan", ca 50 del
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5196 Matservis Gustafsberg, "grön rand", ca 50 del
217 5333 Matservis Rosenthal, ca 45 del
217 5178 Matservis Thomas, ca 60 del
217 5365 Matservisdelar Bla Terrin, Regina, Bavaria
217 5102 Matservisdelar Lidköping, 25 del
217 5426 Matta
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5056 Matta gallerimodell, 190x43
217 5561 Matta gallerimodell, 220x87
217 5004 Matta gallerimodell, Mir, 295 x 83
217 5234 Matta Kina, rosa, 244x152
217 5562 Matta orientalisk, 148x90
217 5058 Matta orientalisk, 160x110
217 5560 Matta orientalisk, 167x139
217 5563 Matta orientalisk, 190x144
217 5287 Matta orientalisk, 220 x 150
217 5165 Matta orientalisk, 96x82
217 5057 Matta orientalisk, Afghan, 120x85
217 5003 Matta Orientalisk, Beluch, 215 x 120
217 2036 Matta orientalisk, Bidjar ( Iran) 165x112
217 5128 Matta orientalisk, Bochara, 157x237
217 5126 Matta orientalisk, Galleri, 74x190
217 5127 Matta orientalisk, Galleri. 80x255
217 5059 Matta orientalisk, Lilihan, 185x160
217 1266 Matta orientalisk, Malayer, 195x135
217 1432 Matta orientalisk, Taleghan (Nordvästra Iran) 217x125
217 1487 Medaljer 3 st. brons, bl.a Sergel
217 5528 Miniatyr porträtt, H.7
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5548 Miniatyrer 6 st stengods Rörstrand, H3-7, nagg
217 5400 Minkpäls Saga + 2 pälsmössor
217 5319 Minnessten Immanuel Kant, H.16
217 5183 Mobiltelefon Ericsson T28s, med laddare
217 5181 Mobiltelefon Nokia 3310, med laddare
217 5357 Moccakoppar 20 st, KPM
217 5295 Mockaservis Rosenthal, Sans souci
217 5531 Mormorsur bolidenguld + div smycken 18/14K, totalvikt 34,3 g
217 5558 Mortel med stöt, järn, H10
217 3476 Nåldyna Kolmårdsmarmor, H.10
217 5318 Nattygsbord Ett par, Mahogny
217 5195 Nattygsbord med stenskiva, H.73
217 5164 Oljemålning 1800-tal, medelhavsmotiv, 32x26
217 5089 Oljemålning 1800-tal, Signerad, insjölandskap, 35 x 24
217 5320 Oljemålning A.Bianchini, Torparstuga, 22 x 32
217 5007 Oljemålning Allan Elwö, Landskap, 24x55
217 3431 Oljemålning Ana Wilhelmson-Lagerman (1907-1988), Sverige. Damporträtt, 55x46
217 5031 Oljemålning B. Sten, Älg, 48x60
217 5170 Oljemålning C Viberg, interiör, 24x58
217 5257 Oljemålning Edvin Nyström, Ristafallet, 50 x 60
217 7299 Oljemålning Fiolspeland pojke, 62x50
217 5415 Oljemålning Flicka med gitarr, 65x54
217 5325 Oljemålning Gard, Kustlandskap med tallar, 61 x 80
217 5503 Oljemålning H.Franzén, -51, Motiv med spegel, 115 x 23
217 7276 Oljemålning H.Widing, -50, Kustby skåne, 45 x 60
217 5005 Oljemålning insjölandskap, 26x34
217 3353 Oljemålning Jens Mathiesen, 3 gummor, 46x55
217 5285 Oljemålning Joel Mila, Kust, -50, 31 x 39
217 6038 Oljemålning Johannes Ravn, Rådjur, 38x46
217 5300 Oljemålning L.Börjesson, Klyfta, -59, 30 x 39
217 5559 Oljemålning Landskap, 46x63
217 5240 Oljemålning Landskap, F. Moe 45x65
217 5006 Oljemålning Landskap, sign A K M, 44x64
217 5273 Oljemålning Lars Börjesson, Spanskt landskap, 48 x 60
217 5479 Oljemålning Marin, 70 x 50
217 5008 Oljemålning Max Hellberg, Notre-Dame de Paris, 45x54
217 5299 Oljemålning Ragnar Hallberg, Kustmotiv, -18, 26 x 35
217 5321 Oljemålning Rydberg, Spansk by, 46 x 38
217 5322 Oljemålning Sign C.H, 27 x 40, Landskap
217 5134 Oljemålning sign De Leeuw, Hästar, 50x70
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5330 Oljemålning sign Mar. Dan., "frusen", 50x50
217 5327 Oljemålning sign Nora -37, 33x42
217 5133 Oljemålning Sign, Ryttare, 25x35
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5447 Oljemålning sign, Stadsgårdskajen, 45x54
217 5323 Oljemålning Th.Lindh, Insjölandskap, 26 x 36
217 5236 Oljemålning Thyra Huldt 61x50
217 5001 Oljemålning Tobias Bengtsson, -03, Nakenmodell, 35x27
217 5298 Oljemålning Torild Olsson, Fjällandskap, 16 x 24
217 5258 Oljemålningar 2 st, H.Österberg, 21 x 27
217 5334 Oljetryck Relegiöst, 70x60 , (sk)
217 5416 Pärldraperi
217 5368 Pärlhalsband silverlås
217 5469 Parti bestick WMF, ca 30 del
217 5423 Parti brickor M.m, Ns
217 5255 Parti brickor NS, M.m.
217 5054 Parti linne
217 5265 Parti mynt silver/koppar
217 5264 Parti mynt silver/koppar
217 5263 Parti mynt silver/koppar
217 5408 Parti ns
217 3507 Pelarbord 30-tal, Alm + 1 ilägg, höj/sänkbart, dia 89
217 3233 Pelarbord Alm, 1800-tal, H.67
217 5025 Pelarbord Karl Johan-stil, mahogny, H75
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5227 Pelarbord Mahogny, H.64
217 5293 Pendyl rokokostil, Förgylld, H.60
217 5039 Phonograph Edison Standard
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 3388 Piedestal björk, h.80
217 5433 Piedestal H.100
217 5247 Piedestal porslin, H.62
217 5394 Piedestal med kruka keramik
217 3051 Pokal Silver, 1899, graverad, H.16
217 5248 Pokal + skål Orrefors, Bla Lapponicum
217 5078 Prydnadsföremål 5 del, porslin
217 5189 Psalmodikon
217 5542 Punschbägare 18 st, silver,H4,5
217 5445 Pyro 17 del. Kåge, Gustavsberg, grön
217 5497 Ramar 1 par H. 39
217 5142 Relief brons, H.76
217 5521 Reproduktion Borås rådhus, 50 x 68
217 5239 Reproduktion Picasso 43x38
217 5169 Reservoirpennor 5 st
217 5532 Ringar 2 st pärla/camé, 1 par örhängen opaler, 18 k, totalt 4,9g
217 5122 Saltkar glas/sterling, Svan
217 5254 Samlartallrikar Bla, Kunglig dansk
217 5161 Samlartallrikar Gustavsberg m.m.
217 5162 Samlartallrikar Rörstrand
217 5246 Sammlartallrikar Rörstrand, Bla mors dag
217 5154 Schackspel med pjäser
217 5145 Sekretär Barockstil, Ek, L.90 D.41 H.108
217 5013 Sekretär rullklaff, intarsia , L90 D49 H98
217 5147 Serveringsvagn H.64
217 5148 Serveringsvagn Teak, H.63
217 5124 Servisdelar 10 del, Maui
217 5114 Servisdelar Gustafsberg, Anette
217 5123 Servisdelar Rörstrand, 23 del, Quattro Nero
217 5194 Servisdelar villeroy&boch, 21 del
217 5483 Sideboard NK. l.76 d. 46 h.72
217 5168 Sigillstämplar 8 st
217 5167 Silver 10 del, dosor & koppar
217 5103 Skål Ann Wärff, kosta
217 5159 Skål blått glas
217 5176 Skål glas, L.31
217 5377 Skål Glas, T Wirkkala
217 5378 Skål Orrefors, E Hald
217 5072 Skål Orrefors, Lindstrand
217 5112 Skål + vaser, 3 del, keamik
217 5104 Skål + fat Orrefors & kosta
217 5110 Skål på fot Marmor, H.16, (sk)
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5549 Skål+vas tenn, Norge
217 5105 Skålar 2 st, Orrefors, (nagg)
217 5085 Skålar 2 st, Rörstrand, Stålhane/Nylund
217 5116 Skålar + kruka + ask med lock, 4 del, Bla Gustavsberg & Arabia
217 5554 Skaldjurstallrikar 6 st, Italien
217 5317 Skänk O. 1800, Bemålad, L.130 D.52 H.114
217 5526 Skedar 11 te + 5 kaffeskedar, silver, Prins Albert
217 5470 Skedar 19 del, Ns
217 5361 Skedar + slev, silver, 4 del
217 5305 Skisser (d) Allan Egnell, 2 st, Bataljer
217 5171 Skrivbord Bemålat, 1880-tal, L.100 D.58 H.77
217 5009 Skrivbord England
217 5151 Skrivbord Mahogny, 1800-tal
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5418 Skulptur Gips, "kan du inte tala", L.26
217 5421 Skulptur glas, svanar, H14
217 5015 Slagbord nutida
217 5012 Snusflaskor 4 st, Kina
217 3480 Sockerskål m lock, NS, H.30
217 5294 Sockerskålar 2 st, Ns & mässing
217 5026 Soffa Karl Johan-stil, L235
217 3500 Soffa Karl Johan-stil, mahogny
217 5393 Soffa rokokostil
217 5392 Soffa rokokostil
217 5226 Soffa+ Par fåtöljer, Chippstil
217 5484 Soffbord NK. 91x91 h.51
217 5391 Soffbord rokokostil. mahogny
217 5568 Soffgrupp 3 del, skinn
217 5436 Spegel 1800-tal, H.70
217 5383 Spegel H.150
217 2042 Spegelbyrå Sengustaviansk stil, mahogny , L97 D53 H186
217 5382 Spegellampetter Ett par
217 5431 Stekfat+ tallrikar 2 st, Kina, (SK)
217 5066 Stolar 1 par, Jugend
217 5411 Stolar 1 par, Metall
217 5047 Stolar 1 par, nyrokoko
217 5425 Stolar 3 st. 1800-tal
217 5131 Stolar 4 st, Nyrokoko
217 5380 Stolar 4 st, snörsits
217 5055 Stolar 6 st.
217 5289 Stolar ett par, nyrokoko
217 5440 Stringhyllor 3 st
217 1471 Strösockersked silver, 1800-tal
217 5366 Strykjärn 2 st, mässing
217 5271 Svartkrita (d) Waldemar Sjölander, Kust med måsar, 27 x 35
217 5146 Taburett 1800-tal
217 5511 Takarmatur 1920-tal, brons, ej kupor, H60
217 5002 Takarmatur 1930-tal
217 3045 Takarmatur 20-tal, H.65
217 5088 Takarmatur Ateljé Lyktan, Skinn/mässing
217 5090 Takarmatur barockstil
217 5535 Takarmatur Flygsfors, sign Helena Tynell 1962, H27
217 3268 Takarmatur Glas
217 5373 Takarmatur Industrilampa design Jacobsson
217 5565 Takarmatur Karl-Johanstil, H52
217 5456 Takarmatur Luxus, 1950-tal
217 5022 Takarmatur Malm, 8-armad, H90
217 5452 Takarmatur mässing med glaskupor
217 3287 Takarmatur Metall, H.70
217 3286 Takarmatur metall, H.80
217 5468 Takarmatur metall, H.95
217 5068 Takarmatur prismor
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 februari 2003 16:00)
217 5069 Takfotogenlampa elektrifierad
217 5199 Tallrikar 12 + 13 del, Rosenthal
217 3050 Tallrikar 8 st, reliefmotiv
217 5352 Tallrikar Meissen-kopior, olika
217 5156 Tändare 2 st, Bla Ronson
217 5443 Tapisserie Frankrike, 71x92
217 5207 Tavla Broderi & silvertråd
217 5231 Tavla Trä från Regalskeppet Wasa, 26 x 51
217 7302 Tavla tryck, Alperna 38x53
217 5208 Tavlor 2 st, Napoleonkrigen, 1800-tal
217 5067 Teaterfåtölj Jugend, från Dramaten
217 5566 Telefon Cobra Ericsson
217 5410 Telefoner 2 st
217 5553 Tennstop 1974, H.18
217 5485 Tévagn l. 70
217 5316 Toilettebord 40-tal, Mahogny
217 5508 Träsnitt H.Moberg, Hus, 42 x 52, 192/260
217 3429 Träsnitt Nils Bringfeld, 3/25, 43x34
217 5042 Trumpet
217 5412 Tryck 2 st, Religiösa
217 5437 Tvättset 3 del
217 3207 Underlägg porslin, Rörstrand, Dia.36
217 5221 Uppläggningsfat 2 st + tallrik
217 5051 Uppläggningsfat England, L48
217 5395 Uppläggningsfat Porslin, 1800-tal
217 5222 Uppläggningsfat + tallrik
217 5152 Utombordsmotor Mercury, 3,9 hp
217 5288 Vägglampetter (sk) 1 par, Art Deco, brons, H.25. Skadad
217 5292 Vägglystrar Ett par, H.30
217 3332 Vägglystrar Förgyllda, H.35
217 5347 Väggpendyl Rokokostil, H.73
217 7305 Vagnslykta H.35
217 5490 Värmefat nysilver l. 35
217 5450 Vas Ar Decó, marmor & Onyx, H.25
217 5252 Vas Argenta, H.16
217 5029 Vas bemålat glas, H31
217 5375 Vas Glas Design A Percy, H.31
217 3338 Vas japan, H.39
217 5477 Vas jugendstil, Glas/tenn, H.23
217 5011 Vas Kina, H.35
217 5076 Vas Rörstrand, Ilse Claeson, H.11
217 5080 Vas + burk Porslin, Bla kina
217 5250 Vas + skål Orrefors
217 5193 Vaser 1 par, Bemålade, H.14
217 5501 Vaser 1 par, kristall på silverfot h.16
217 5249 Vaser 2 st, Rosenthal & Krautheim, H.19 & H.20
217 5158 Vaser 2 st, Wedgwood & Rosenthal
217 5157 Vaser 3 st, jugendstil
217 5475 Vaser Ett par, jugendstil, glas/tenn, H.30
217 5502 Vinglas 12 st, slipade
217 5201 Vinkaraffer Ett par, Österrike
217 5488 Vinkylare nysilver h.21
217 5413 Vitvinsglas 6 st
217 5129 Vitvinsglas + Starkvinsglas, 6 + 6 st
217 5166 Vykort div svenska, 1900-talets första hälft
217 5398 Ytterfoder Jugend, Gustafsberg, Dia.20