Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 18 oktober 2004 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

332 8380  Afrikana 3 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8265  Akvarell A.schüler, Stadsmotiv med kanal, 40 x 50

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8572  Akvarell Kina, 27x32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8592  Akvareller 3 st lösa blad, Frans Lindström

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8042  Allmogeföremål 4st, 1700/1800-tal

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8002  Altarljusstake trä, H.38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8430  Assietter 10 st, Rörstrand Shanghai

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8048  Assietter Gallerkant

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8228  Bålskål Japan, H13, (sliten dekor)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8299  Bankett (stil)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8542  Barnbyrå vitmålad, H.48

332 8050  Barncykel m.ä

332 8566  Barskåp med intarsia, L.83 D.41 H.116

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8469  Barskåp Valnöt

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 6251  Begravningsfiguriner Kina, Sekelskifte, C:a 100st

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8344  Bläckhorn + brödkorg + ishink

332 8571  Blandteknik "Bonnes langues", 27x20

332 8432  Blandteknik osign, Roland Kempe, Gustav Adolfs torg, 48x63

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8516  Blandteknik Pompei, 8 x 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8614  Blombord grönmålat, H77

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8618  Blombord i form av kärra, smide

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8313  Blombord rotting

332 8479  Blombord Vitmålat, H.70

332 8194  Blombord Vitmålat, H.75

332 8156  Blyerts Arnold, människor, 41 x 31

332 8539  Bockbord med klaffar, vitmålat, L.104 D.66 H.76

332 8075  Bokhylla Ek, L.113D.29H.104

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8327  Bokhylla Jugend, L127 D26 H126

332 8067  Bokhylla Karl-Johanstil, Mahogny, L.134D.37H.126

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7266  Bokhylleskåp Jugend, L.165 D.32 H.151

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8219  Bord 8-kantigt, 1800-tal, H73

332 8575  Bord Carl Malmsten, Möbel tillverkad för Högsta Domstolen, 1944-46, mahognyL.135 djup: 60 höjd: 77

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8574  Bord Carl Malmsten, Möbel tillverkad för Högsta Domstolen, 1944-46, mahognyL.135 djup: 60 höjd: 77

332 8023  Bord Design Jonas Bolin, "Liv", 90x90 H.74

332 8609  Bordslampa

332 8515  Bordslampa Ateljé Lyktan

332 8070  Bordslampa Brons

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8502  Bordslampa Deasign Louis Poulsen

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8447  Bordslampa Gallé-kopia, H.45

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8324  Bordslampa Kina

332 8071  Bordslampa Mässing

332 8319  Bordslampa mässing, H60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8072  Bordslampa Paolo Venini, Italien

332 8292  Bordslampa Tiffanystil

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7500  Bordslampfot keramik, Tilgman Keramik, h.66

332 8073  Bordslampfötter 2st

332 8172  Bordslampor 2 st, Kristall

332 8531  Bordslampor Ett par, sekelskifte, mässing/porslin

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7618  Bordsspegel skulpterad, ek, H87, lagn

332 8289  Bordsuppsats H.46, Porslin, (stil)

332 8536  Bordsur H.26, (stil)

332 8385  Bordsur Putti, (stil), H.40

332 8211  Bordsur sekelskifte

332 8570  Brevpress NS, fågel

332 8309  Bricka Kina, L35, (lagning)

332 8626  Bricka koppar, Dia.86

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8074  Brickbord Metall, h.49

332 8370  Bronsfigurin Monkey picking lies, H3

332 8528  Buddah figur, Metall,H.20

332 8322  Buddha 3 del.

332 8200  Buffe Jugend, Ek, 2-delad, L.127 D.52 H.196

332 8397  Buffé Jugend, Ek, L.100 D.44 H.103

332 8615  Buffeskåp Jugend, 125x55 H210

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8193  Byrå 1890-tal, L.84 D.44 H.108

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8190  Byrå 1890-tal, vitmålad, L.96 D.49 H.106

332 8144  Byrå 2-lådig, L.90D.44H.82

332 8212  Byrå 30-tal, Intarsia, Björk, L.103 D.49 H.81

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8165  Byrå bemålad, L.78 D.45 H.108

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8184  Byrå Björk, L.83 D.40 H.103

332 8338  Byrå Furu, L.105 D.48 H.102

332 8202  Byrå Grönmålad, L.90 D.49 H.112

332 8598  Byrå gustaviansk stil, stenskiva, 90x47 H80

332 8241  Byrå Hauptkopia, G. Sahlholm 1913, stenskiva, klafföppning, L102 D53 H84

S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8495  Byrå Karl Johan, Mahogny, L.108 D.50 H.98

332 7288  Byrå karl Johan, Mahogny, L.90 D.45 H.105

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8354  Byrå NK, mahogny

332 8076  Byrå Rokokostil med stenskiva, L.45D.77H.77 (sk.)

332 8603  Byrå Rokokostil, stenskiva, 90x47 H80

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8255  Byrå vitmålad, L.100 D.49 H.100

332 8555  Byrå Vitmålad, L.56 D.43 H.80

332 8546  Byrå vitmålad, L.80 D.48 H.68

332 8387  Byst Hjärnans anatomi, H.30

332 8605  Byst sign A Gory, H29

332 8372  Coaster NS

332 8227  Collier 2 st, Biwapärlor & ametister

332 8129  Damarmbandsur 5 st

332 8254  Eldhundar 1 par

332 8464  Etagebord med låda, 1880-tal

332 7645  Étagère 1890-tal, H150

332 8064  Etsning Carl Larsson, "Suzanne & Gunlög" 30x20

332 8507  Etsning Persbergs Jerngruva, J.F.Martin, 55 x 36

332 8210  Etsningar 2 st, Lennart Glemme, Bla Slussen

332 8468  Fällbord Sent 1800-tal

332 8029  Fällstol Wegnerkopia, flätad

332 8270  Färgetsning  Max Brûnning, vattnande kvinna i strumpbyxor, 32 x 23

332 8062  Färglitografi "Fiskarhamnen i Stockholm" 45x55

332 8105  Färglitografi "Kejsar Calle Sunesson" 60x74

332 8033  Färglitografi  Amelin, "Blomsterstilleben" 66x56

332 8150  Färglitografi  Baj, 10/50

332 8239  Färglitografi  Bert Håge Häverö, HC, Strömma kanal, 35x41

332 8431  Färglitografi  Einar Jolin, 80/360, "på isen", 54x65

332 8116  Färglitografi  Enrico Baj, 32/250, 70x100

332 8154  Färglitografi  Harald Lindberg, 219/310, 38x49

332 8472  Färglitografi  Joan Miro, 6/50, 41x56

S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8426  Färglitografi  Joan Miro, 67/75, 87x60

S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7138  Färglitografi  Komposition m växter, 35/250

332 8151  Färglitografi  Konrad Larsson 8/10, 53x47

332 8374  Färglitografi  Lars Gynning, 25/150 , 58X46

332 8456  Färglitografi  Lennart Jirlow, 27/310, 48x65

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8518  Färglitografi  Lennart Jirlow, 27/310, 49x65

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8117  Färglitografi  P Freudenthal, 29/91, 100x75

332 8557  Färglitografi  Peter Dahl, 11/30, EA, 80x60

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8358  Färglitografi  Philip von Schantz, Vinbärsberg, 178/195, 50 x 75

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8492  Färglitografi  Roland Svensson, "på jakt i skärgården", 100/350, 29x44

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8457  Färglitografi  Roland Svensson, 100/350, 29x44

332 8488  Färglitografi  Roland Svensson, 100/350, 34x28

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8480  Färglitografi  Roland Svensson, 100/350, skärgård, 29x44

332 8520  Färglitografi  Serge Poliakoff, 33/50, 66x50

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8476  Färglitografi Sign, PT, 62x45

332 8461  Färglitografi  Sven Jonsson, 154/390, 45x53

332 8359  Färglitografi  Sven X:et Erixson, Fiskeläge, 27 x 44

332 8477  Färglitografi  Thage Nordholm, 275/460, 60x70

332 8470  Färglitografi  Ulf Greder, 205/360, 55x63

332 8100  Färglitografier  2st, Lars Norrman, "Båtmotiv"

332 8111  Fästmansoffa med bord, 40-tal

332 8448  Fat jugendstil, tenn, L.30

332 8584  Fat stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand. L.17

332 8483  Fat+ bonbonjär + skål

332 8484  Fat+ vas, Orrefors

332 8521  Fåtölj

332 8263  Fåtölj 1800-tal

332 8420  Fåtölj 1800-tal,

332 8442  Fåtölj 30-tal, ställbar

332 8414  Fåtölj + fotpall Läder, Howardstil

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8399  Fåtöljer 1 par, koskinnsmönstrat

332 8028  Fåtöljer 2st, Barcelonakopia, skinn

332 8088  Fickur 2st b.l.a Omega+2st Omega armbandsur

332 8282  Figurgrupp Porslin

332 8514  Figuriner 2 st, Rokoko par, H.30

332 8281  Figuriner 3 st

332 8234  Fiskenät

332 8608  Fönster bågfönster, blyinfattat, sk H75

332 8621  Fotokonst(d) 2 st tavlor Sven Hörnell

332 8601  Fotpall

332 8272  Frimärken Sverige Postfriska, 1911-1976, Facit 7000:-

332 8269  Frimärken sverige postfriska, 1932-1934-1935-1936-1938, facit 5565:-

332 8271  Frimärshäften och block, Sverige Postfriskt, Facit 2000:-

332 8624  Garderobskåp

332 8606  Garderobsskåp 75x50 H203

332 7512  Garderobsskåp Björk med intarsia, L.144D.62H.212

332 8235  Garntomtar c:a 300 st. handgjorda

332 8176  Glasservis Grönt glas, ca 30 del

332 8429  Glasservis Kosta, ca 55 del,

332 8164  Glasservisdelar ca 70 del

332 8205  Globlampa

332 8633  Golvkandelaber smide

332 8037  Golvlampa

332 8498  Golvlampa mässing, Svenskt Tenn

332 8458  Golvlampa med glasställ, 30-tal

332 8141  Golvur 1800-tal,

332 7559  Golvurna Orientalisk, H.92

332 8261  Gouache  T.Daum, 1942, New Yorks inlopp, 45 x 38, båtar & flygplan

332 8576  Gräddkanna + sockerskål, silver

332 8435  Grafiskt blad Pablo Picasso, 15/50, 'vase de Fleur' 49x64

S�ldes f�r 11.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7041  Gravyr Inglasad , 64x89, 'Bibliskt motiv'

332 8118  Gravyr med Antik ram, 46x30

332 8404  Hängskåp furu

332 8535  Hästar 1 par, Metall, H.48

332 8366  Hästskulptur Brons, Asien, H25

332 8011  Hög hatt i ask

332 8251  Hörnskåp 1800-tal, H.184

332 8341  Hörnskåp gustavianskt o 1800, H.222

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8106  Hörnskåp Vitmålat, H.179

332 8509  Hörnskrivbord/hylla nutida, Ställbar, 7 Plan

332 8453  Ikon med silverritsa, H.22

332 8214  Jardiere glasinsats, metall, L.50

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8016  Jardinerer 2 st, Glas

332 8393  Jardinierer 3 st, plåt, (stil)

332 8243  Järngrytor 2 st

332 8163  Jordglob

332 8362  Jultallrikar 24 st, Bing & Grøndahl

332 8047  Kaffe/teservisdelar Rörstrand, 8+6+11+Kanna

332 8123  Kaffekoppar H C Andersen, 10-del

332 8364  Kaffeservis 21 del, Meissen, II-sort, Lökmönstret

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7623  Kaffeservis 3 del, NS ABHE

332 8501  Kaffeservis ca 30 del, Maruri & Royal Ascot

332 8082  Kaffeservis Rosenthal, "Maria", 26-del (Sk.)

332 8109  Kaffeservis Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 16-del (sk)

332 8124  Kaffeskedar 11st, Norge

332 8125  Kaffeskedar 8+5, silver, Norge

332 8237  Kagge i ställning

332 8326  Kamferkista på ben

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8395  Kanapé

332 8597  Kanapé 1800-tal, L195

S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8001  Kandelaber mässing, H.33

332 8635  Kandelabrar 1 par, 1800-tal, H59

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8170  Kandelabrar 1 par, Ns, H27

332 8382  Kandelabrar 1 par, Tenn, H.21

332 8391  Kandelabrar Ett par, Apor, H.31, (stil)

332 8554  Kanna + syltkrukor 4 del, UE, Rörstrand & Gustavsberg

332 8286  Karmstol (stil)

332 7675  Karmstol Barockstil

332 8353  Karmstol Danmark, Kirkegaard

332 7672  Karmstol Gust astil, petit point

332 6335  Karmstol Rokoko

332 8277  Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Bemålad, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

332 8189  Karmstolar 1 par, 1890-tal

332 8591  Karmstolar 1 par, Louis Xv-stil

332 8152  Karmstolar 1 par, Rokokostil

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8348  Karmstolar + bord 3 del, rokokostil, grönmålade

332 8217  Keramik 8 del, Kina/Japan

332 8369  Kina 2 del, Bojan / Fat

332 8310  Kina div, (lagningar)

332 8549  Kista 1800-tal

332 8545  Kista Bemålad

332 8416  Kista L95

332 8386  Klädhängare Hund, H.46

332 8405  Klaffbord (soffbord)

332 8213  Klaffbord 30-tal, intarsia, Björk, H.75

332 8355  Klichétavla 25x18

332 8087  Klockställningar 2st, N.S

332 8135  Knivar i väska, Solingen

332 8406  Knivset i väska

332 8538  Kökssoffa Vitmålad, L.195

332 8604  Konsolbord stenskiva

332 8174  Koppar Div

332 8552  Koppargryta med lock

332 8049  Kornisch Trä/Guld

332 8611  Koskinn

332 8586  Koskinn

332 8003  Kristall 4 del, Ryssland

332 8041  Kristalldelar 4st, Vaser m.m (sk.)

332 8485  Kuverttallrikar 12 st, Tenn

332 8638  Lampbord 1 par, England, lådor, läderskiva, H63

332 8077  Lampbord England, Mahogny/grönt skinn, H.64

332 8182  Lampbord Grönt, H.75

332 8107  Lampbord Mahogny, h.68

332 8513  Lampbord rokokostil, H.43

332 8339  Lampetter 1 par

332 8196  Lavoar L.66 D.49 H.96

332 8460  Liggfåtölj Art deco

332 7611  Linneskåp mahogny, intarsia, 84x44 H130

332 8283  Litografi Emil Johansson-Thor, Snö över byn, 1957, 146/310, 36 x 26

332 8095  Litografi Georges Laporte, 7/25

332 8473  Litografi Pablo Picasso, 47/50, "Le modele et son peintre", 36x46

S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8378  Litografi Picasso, 44x32, osign

332 8092  Litografisk affisch (d) Marc Chagall, "Le plafond de Chagall" 62x96

332 8218  Litografiskt blad  Sven X:et Erixson, Skeppsholmen, 34 x 43

332 8623  Ljuskrona Rokokostil, H.75

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7619  Ljuskrona Rokokostil, H70

332 8315  Ljusstakar 1 par, Empir, Meissen, H21, Lagning

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8280  Ljusstakar 1 par, Mässing, H.19

332 8301  Ljusstakar 1 par, Ns, GAB, H.20

332 8020  Ljusstakar 1 par, Sign Lalique, France, H.17,5

332 8422  Ljusstakar 1 par, Silver, Finska stämplar, H.18

332 8381  Ljusstakar 4 st, Gusum

332 7179  Ljusstakar Ett par, Gusum, H.5,5

332 8543  Ljusstakar Ett par, smide, H.19

332 8158  Lockurna Josef Ekberg, (obet. nagg), H.30

332 7355  Lockurna Kina, H.26

332 8317  Lockurnor 1 par, Dresden, (lagning) H24

332 8288  Lokomotiv med vagn, L. totalt 90, (stil)

332 8208  Malmkrona 6-armad, Fong Grenna

332 8089  Månskensampel H.40

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8052  Mat/kaffeservis Rörstrand-Lidköping, C:a 92-del

332 8593  Matsalsbord 1890-tal, ljus ek, torrspricka, 150(390)x120 H80obs inga ilägg finns

332 8246  Matsalsgrupp 5 del, nutida

332 8441  Matsalsgrupp Bord + 8 st stolar, 60-tal, Danmark, trä, Nils Vodder, Sibast, + 2 ilägg, Dia120

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8487  Matsalsgrupp rokokostil, bord + 6 stolar + 2 karmstolar + skåp + sidebord

332 8565  Matsalskåp gustaviansk stil,

332 8178  Matservisdelar Gefle

332 8334  Matservisdelar Gefle, Percy, Vinranka, Ca 80 del

332 8179  Matservisdelar Udda, Rörstrand

332 8112  Matta gallerimodell, Hamadan, 70x280 (slitage)

332 8357  Matta Kina, (sk)

332 8245  Matta Kina, 310x210

332 8138  Matta orientalisk, 225x135

332 8136  Matta orientalisk, Beluch, 130x90

332 8137  Matta orientalisk, Beluch, 189x93

332 8356  Matta orientalisk, Bochara,

332 8142  Matta orientalisk, Hamadan, 102x227 (sk.)

332 7585  Matta orientalisk, Hamadan, 104x382

332 8044  Matta orientalisk, Kina a.f 168x229

332 8631  Matta orientalisk, Nadjafabad, 430x293

S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8147  Matta orientalisk, Old Senneh, 100x150 (senare langett)

332 8040  Matta orientalisk, Pakistan, 128x186

332 8496  Matta Orientalisk, Semiantik, 188 x 144

332 8632  Matta orientalisk, Täbriz, 303x205

S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8540  Matta Röllakan, IKEA, 200 x 140

332 8419  Medaljskåp Mahogny 1800-tal, 74x36 H115

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8325  Miniatyr Napoleon

332 7624  Miniatyrer 10 st, vaser etc stengods, bla Höganäs

332 8084  Miniatyrglas 5-del, Kosta, Hydman-vallien

332 8569  Mjuka djur 5 st. m.ä.

332 8162  Modellbil Ferrari, F50, 1995, L.25

332 7270  Modellskepp

332 8323  Monokel + lorgnetter

332 8183  Mortel+ tråg

332 8550  Mortlar 2 st, med stöt

332 8086  Mynt i album

332 8203  Nattygsbord 1 par, String

332 8547  Nattygsbord H.70

332 8384  Nyckelskåp trä/metall, (stil), H.46

332 8034  Oljemålning "Skogsbacke" 26x35

332 7380  Oljemålning 1700-tal, Maria med Jesusbarnet, 60 x 60

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8365  Oljemålning 1700/1800-tal, Jaktstilleben, 75x64

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8057  Oljemålning 1800-tal, "Fjordlandskap" 58x88

332 8544  Oljemålning 1800-tal, Kvinna i landskap, 29 x 44

332 8588  Oljemålning 48x64

332 7013  Oljemålning Ad Leuhuesen, 1917, Damporträtt, 63x52

332 8119  Oljemålning  Allan Egnell, "Köksinteriör" 40x62

332 8058  Oljemålning  Arvid Nilsson, "Flicka med rosor i håret" 50x58

332 8060  Oljemålning  Axel Lindman, "Landskap med björkar" 55x40

332 8248  Oljemålning  Bertil Wahlberg, Kust, 39 x 59

332 8096  Oljemålning  Carsten Engström, 61x49

332 8561  Oljemålning  Claud Venard, stilleben med kanna & äpplen, 53x63

S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8262  Oljemålning  Curt Viberg, -48, I fönstret, 63 x 54

332 8335  Oljemålning  Curt Viberg, Fiskare Gotland 1959, 30 x 38

332 8471  Oljemålning Dan Martin, 35x80

332 8032  Oljemålning  Erik Byström, "Stilleben", 46x54

332 8046  Oljemålning  Eva Zetterberg-Lindqvist, "Blomstilleben" 55x45

332 8337  Oljemålning  Eve Eriksson, -77, Flodlandskap, 28 x 38

332 8253  Oljemålning  Eve Eriksson, Kalhygge, 26 x 33

332 8139  Oljemålning F Englund, 1949, Gamla kronobageriet, 25x32

332 8503  Oljemålning  Gadelli, Venedig, 48 x 60

332 8562  Oljemålning  Gideon Börge, Utsikt mot karlaplan, 60x50

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7236  Oljemålning  Göran Brunius, Landskap, 68 x 98

332 7235  Oljemålning  Göran Brunius, Landskap, 68 x 98

332 8620  Oljemålning  Greta Tzara Knutsson monogramsign GK, 98x80

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 5012  Oljemålning  Gunnar Zetterström, 'Granörn', 50x68

332 8260  Oljemålning  Hans Sundberg, Kustmotiv, 60 x 72, sign HVS

332 8249  Oljemålning  Inga Berg, Bakgård, 63 x 20

332 8425  Oljemålning  Ivan Bergdahl, Norrlandsmotiv, 55x97

332 8061  Oljemålning  Jane Gumpert, "Torghandel i Narva" 45x38

332 8102  Oljemålning  Jens Mathisen, "Barn" 38x45

332 8508  Oljemålning  Jons-Birgit, 72 x 58, Sommarens sköna blomster

332 8127  Oljemålning  Kari Suomalainen, Kvinnoporträtt, 92x73

332 8390  Oljemålning kattungar, 12 x 17

332 8474  Oljemålning Kustmotiv, 35x40, (skador)

332 8475  Oljemålning Kustmotiv, 45x60

332 8579  Oljemålning kvinnoporträtt, 1800-tal 35x23

332 8589  Oljemålning  Lennart Jirlow, "Cirkus" 60x48

S�ldes f�r 75.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8298  Oljemålning Marin, 30x40

332 8297  Oljemålning Motiv med kor, 12x17

332 8506  Oljemålning  Nils Olzon, Ålandskap, -45, 50 x 68

332 7127  Oljemålning  Olof Arborelius, från Skattungbyn, 23 x 32, Utställd Nationalmuseum 1943,

332 8278  Oljemålning  Oscar Keen, Röda stugor, 1916, 24 x 32

332 8006  Oljemålning otydlig sign. fruktstilleben, 28x48

332 8035  Oljemålning Sigge Ulfsparre, "Kvinna med barn" 30x24

332 8342  Oljemålning  Sign Alyie, hamnmotiv med flottister, 52 x 63

332 8377  Oljemålning Sign H Lemmens, 1800-tal, Hönsgård, 27x36

332 7339  Oljemålning sign Paul Thomas, 16 x 19, Å-landskap

332 8563  Oljemålning Sign, 35x60

332 8421  Oljemålning Sign, Mjölkande av ko, 16x16

332 8361  Oljemålning  Sigward Widegren, Tre män, 1953, 39 x 31

332 8578  Oljemålning Sjune, blomsterstilleben, 45x36

332 8616  Oljemålning Skåne, 41x59

332 8242  Oljemålning Stilleben, 47x40

332 8013  Oljemålning  Sven Arne Hökenström, "höken", 30x23

332 8427  Oljemålning  Sven Inge Höglund, "rötter", 73x115

332 8252  Oljemålning  Torsten Torstenson, Hamnen i Kabelvåg, -34, 47 x 569

332 8273  Oljemålning  Von Konow, Kajmotiv med båt & spårvagn, 39 x 53,

332 8275  Oljemålning  Von Konow, Septembersnö, abisko 1944, 22 x 32

332 8587  Oljemålningar 2 st. 45x80

332 8336  Oljemålningar  3 st, Olle Vilner

332 8097  Oljemålningar  Hjördis Lindblad, 42x46+50x56

332 8093  Örhängen 1-par, 18k, +Pärlor, vikt 15,7g

332 8573  Parian Gustavsberg, Amor och Psyke, H45, (lagning)

332 8131  Pärlcollier med silverlås

332 7335  Pärlcollier med silverlås

332 8079  Parti armbandsur

332 8043  Parti koppar

332 8080  Parti nipper

332 8099  Pastell  Georges Laporte, "uppdragna ekor", 28x37

332 7387  Pelarbord

332 8410  Pelarbord H.71

332 8132  Pelarbord iNTARSIA 1800-TAL, H70 DIa 80

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8120  Pelarbord Mahogny, H.68

332 8398  Pelarbord med intarsia, H.64

332 8250  Pennteckning efter etsning av Zorn, Sign, E.W-ff, 1921m 21 x 17

332 8581  Penselvas porslin, Kina 1800-tal, h.29

332 8602  Pianopall

332 8610  Piedestal 1890-tal, H106

332 8636  Piedestal gjutjärn, H78

332 8284  Piedestal H.72, metall, (stil)

332 8192  Pigtittare 1800-tal

332 8199  Pinnstolar 4 st

332 8349  Plafond Dia53

332 8191  Plafond Funkis, H.47

332 8512  Plafond Karl Johan-stil, metall

332 8134  Plafond Prismor, dia 40

332 8173  Plafond prismor, Dia.40

332 7384  Plunta Carl XIV Johan

332 8517  Pokal remmare, graverad, H.34

332 8330  Pottskåp Jugend, H.88

332 8347  Pottskåp sengustaviansk stil, H77

332 8180  Pressglas 2 del

332 8094  Reliefplatta Gjutjärn, dia:19

332 8030  Renskinn 2st

332 8486  Reservoarpennor 6 st, Bla Parker

332 8224  Ring 18 k, vitguld, med briljant,

332 8223  Ring 18k, safir+briljanter, ca 0,24 ct

332 8226  Ring+ 1 par, Örhängen, silver/stålgranater & ametist

332 8078  Rökbord Ek, Åttkantigt, dia:64

332 8302  Sabel

332 8198  Salongsbord Gönmålat, H.72

332 7578  Salongsbord Karl Johan-stil, L.96 D.66 H.75

332 7669  Salongsgrupp Louis XVI-stil 3 del (rygg sk)

332 8114  Samlartallrikar 12 st, Gefle, Svenska slott, 1950-61

332 8534  Sängram Gustaviansk

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8394  Satsbord 3 del

332 8304  Satsbord 3 del

332 8022  Schackbräde med pjäser i skrin, (ej Komplett),. Sign 1887

332 8066  Schwartzwaldur H.33

332 7256  Sekretär 1800-tal, bemålad, L.107 D.50 H.112

332 8038  Sekretär Björk

332 7557  Sekretär rokokostil, mahogny

332 8091  Serigrafi  15st i mapp+bok, Olle Kåks

332 8256  Serveringsvagn

332 8367  Serveringsvagn Plexiglas

332 8083  Servisdelar 60/70-tal, plast

332 8122  Servisdelar gallerkant, Tyskland, 10-del

332 8126  Servisdelar Hackefors, 10 del

332 8333  Shaker + 1 par coasters

332 8167  Sideboard

332 8230  Sideboard Ek, Jugend, L.150 D.52 H.92

332 8229  Sideboard Ek, L.150 D.53 H.98

332 8567  Sideboard gustaviansk stil

332 8081  Silverdelar b.l.a Fingerborgar

332 8524  Sjömansarbeten 2 st, Kopior

332 7177  Skål 1800-tal, kina, Dia.25

332 8580  Skål keramik, Josef Ekberg, Gustavsberg l. 20

332 8017  Skål kristall, H.12 Dia.22

332 8290  Skål på fot, H.33, (stil)

332 8522  Skål på fot glas/mässing, H.28

332 8311  Skålar 2 st. Kina

332 8424  Skålar med lock, 1 par, glas/metall

332 8215  Skålfat Tenn, Ollers, 1927, L.40

332 8331  Skänk Gustaviansk stil, bemålad, L132 D57 H117

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7467  Skåp 1700-tal, Bemålat, L.74D.34H.135

332 8537  Skåp 1800-tal, vitmålat, L.134 D.53 H.186

332 8594  Skåp Barockstil, 195x80 H218

332 8155  Skåp Jugend, Mahogny, Intarsia, Nk, L.75 D.48 H.155

332 8318  Skåp Kina, 1900, L110 D45 H110

332 8068  Skåp Rioträ, L.115D.45H.134

332 8415  Skåp Skulpterat, H169

332 8628  Skinn-mattor 2 st mindre

332 8285  Skoborste H.25, (stil)

332 8350  Skrivbord 1880-talsstil, L120 D60 H77

332 8232  Skrivbord 1890-tal, L.117 D.65 H.78

332 8622  Skrivbord Chippendalestil, björk, 150x78 H77

332 7315  Skrivbord England, mahogny/Läder, L.132D.67H.75

332 8140  Skrivbord Sekelskifte,

332 8637  Skulptur 'Fritjof & Ingeborg', konstmassa, H77

332 8157  Skulptur 1800-tal, metall, porträtt av Rubens, på sockel, H.43

332 8296  Skulptur Ängel, H.65, (stil)

332 7613  Skulptur Björn, mässing, L37

332 8530  Skulptur Buddha, H.15

332 8527  Skulptur Häst, H.24

332 8216  Skulptur keramik, Gallé, Nancy, (sk), H.25

332 8533  Skulptur Metall, Man med hund, H.51

332 8392  Skulptur på sockel björn, H.17

332 8294  Skulpturer 2 st, Änglar, H.37, (stil)

332 8454  Skulpturer (d) 2 st, Madeleine Pyk

332 8181  Slaglåspistol 1800-tal

332 8130  Smalfilmskamera i väska, med tillbehör

332 8258  Snurrpall Stål

332 8169  Sockerskål Ns

332 8412  Soffa Chesterfield, skinn, (sk) L200

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8411  Soffa Chesterfield, skinn, L200

332 8413  Soffa Läder, Howardstil, L230

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8257  Soffa Utdrag

332 8276  Soffa Utdrag, Furu, 1800-tal,

332 8027  Soffbord 50-tal, Glas, L.160

332 8014  Soffbord Chippendalestil, björk, H62 Dia80

332 8403  Soffbord Glas, på hjul, Trekantigt, H.25

332 8308  Soffbord kakel

332 8494  Soffbord teak, L.182 H.61

332 8467  Soffbord trä, Danmark

332 8465  Soffbord trä, med tidningsfack, 60-tal

332 8600  Soffgrupp 3 del, Louis XV-stil

332 8389  Sparbössa Ko, L.38 (stil)

332 8388  Spargris + bil metall, (stil)

332 7381  Spegel 1800-tal, H.85

332 8206  Spegel 1890-tal, H.165

332 8439  Spegel 20-tal, H.113

332 8511  Spegel Gustaviansk stil, 20-tal, H.120

332 8053  Spegel H.78

332 7265  Spegel Karl Johan, H.155

332 8287  Spegel nutida, H.104

332 8617  Spegel Nyrokoko, sk , H63

332 8619  Spegel nyrokoko, sk H75

332 7277  Spegel rokokostil, H.120

332 8596  Spegel+konsol Empir, komletterad, H270

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 8166  Spegelbyrå bemålad, L.103 D.48 H.180

332 8195  Spegelbyrå Vitmålad, L.106 D.45 H.162

332 8634  Spegelhylla Jugend, H70

332 8231  Spelbord 1800-tal, H.80

332 7276  Spelbord barockstil

332 8541  Spritskåp 1800-tal, H.45, bemålat

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7141  Starkvinsglas 7 st, 1800-tal

332 8320  Staty Napoleon, konstmassa, H35

332 8478  Stolar 1 par, LOuis XV-stil

332 8240  Stolar 1 par, rysk empir

332 8188  Stolar 1 par, sekelskifte

332 8036  Stolar 1-par, Rokokostil

332 8462  Stolar 3 st, tapetserarstil

332 8069  Stolar 3st

332 8274  Stolar 4 st

332 8187  Stolar 4 st, nyrokoko

332 7579  Stolar 6 st,

332 5646  Stolar 6 st, gustaviansk stil

332 8396  Stolar 6 st, Jugend

332 8185  Stolar div Jugend, 6 st

332 8532  Stolar ett par, Gustavianska

332 8186  Stolar Gröna, 4 st

332 8523  Stop Graverad

332 7551  Sybord Gustaviansk stil, sekelskifte, L.60 D.40 H.72

332 8583  Sybord mahogny l. 70 h. 65

332 8300  Sybord Mahogny, H.68, (stil)

332 8108  Sybord Mahogny, h.70

332 8553  Syltkrukor + strykjärn & kaffekvarn, 5 del

332 8305  Syskrin Sekelskifte, H.80

332 8026  Taburett gustaviansk stil

332 7671  Taburett gustaviansk stil

332 8408  Takarmatur 12-armad, mässing, H70

332 8306  Takarmatur 50-tal, H60

332 8551  Takarmatur Bumlingen, blå

332 6348  Takarmatur Funkis, H.90

332 6509  Takarmatur H.35, N.S

332 8259  Takarmatur Mässing

332 8291  Takarmatur Mässing, H.48, (stil)

332 8329  Takarmatur Orrefors, H50

332 8133  Takarmatur Prismor, dia 50

332 7136  Takarmatur prismor/mässing H70

332 8346  Takarmatur rokokostil

332 8225  Tallrik Kina, famille rose, 1700-tal

332 8209  Tallrikar 7 st, Kantonporslin

332 8440  Tavelram 66 x 51

332 8504  Tavla Matisse, 48 x 64

332 7496  Tavlor 2 st. 38x38

332 8128  Telefon Wolkswagen

332 8607  Tempelhundar 1 par, trä, H55

332 8103  Tempera På siden, 2st, Tan Kudt-gruppen Thailand, 17x17

332 8455  Tennstop Carl XII

332 8585  Terrin porslin l. 32

332 8171  Terrin+ vas, Tenn

332 8175  Teservis 10 del, Rosenthal

332 8481  Teservis Japan, 7 del, (skador)

332 8307  Toalettebord sypuff

332 8159  Toastställ Märkt CD, Christoffer Dresser?, Ns

332 8303  Toilettebord Mahogny, 1800-tal,

332 8340  Toiletteset 11 del. silver/kristall

332 8343  Toilttbord Ek

332 8207  Trädgårdsmöbel 5 del, Ren objekt

332 8595  Trädgårdsmöbel aluminium 5 del

332 8548  Trädgårdssoffa grön

332 8639  Trädgårdstolar 4 st (ren.objekt)

332 8004  Träsnitt Kollwitz, "Hunger", 49x34

332 8379  Trumma Afrikana

332 8025  Tryck 19x23, Axel Olson 36/300

332 8500  Turkos keramik ca 20 del, Bo fajans & Ernestine Salerno

332 8201  Tv M.Ä

332 7629  Uggla Lisa Larson, JIE, H15

332 7346  Urna Kina, H.45

332 7347  Urna Kina, H.45 (röd botten)

332 8293  Urnor 1 par, metall, H.33, (stil)

332 8220  Utdragssoffa 1920-tal, L180

332 8564  Vägghyllor 2 st, Tidningställ

332 8031  Vägglampa Luxus, Vittsjö, Teak/plast

332 8312  Väggpendyl förgylld

332 8613  Väggpendyl Rokokostil,H63

332 8577  Väggplåtar 1 par, barockstil, mässing

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)

332 7031  Väggrelief S:t Göran & Draken, keramik, H.34

332 8438  Vagnslyktor 2 st, 1800-tal, (sk)

332 8376  Vas  Berndt Friberg Gustavsberg Studio, H19

332 7142  Vas Böhmen, 1800-tal, Etsad dekor, H.16

332 8510  Vas Erik Höglund, H.26

332 8345  Vas färgat glas, 30-tal, H30

332 8008  Vas Glas, H.25

332 8021  Vas Glas, Sign Lalique, France, H.17

332 8019  Vas Glas, Sign Legras, H.11

332 8051  Vas  Gustavsberg studio, Stig Lindberg, H.12

332 8482  Vas Kina, H.35

332 7518  Vas Kosta, Vicke Lindstrand, H. 22

332 8153  Vas  Kosta, Vicke Lindstrand, H.30

332 8160  Vas  Palmqvist, Kraka, H.26

332 7509  Vas porslin, jugend h.39

332 8279  Vas Rörstrand, H.24

332 8529  Vaser 1 par, Keramik, H.21

332 8018  Vaser 3 st, Glas

332 8015  Vaser/karaffer 2 st, Glas

332 8177  Vinglas 8 st

332 8418  Vinkyl Eurocave, 60x55 H170

332 8401  Vitrinskåp (Fönster), L.86 D.20 H.107

332 8328  Vitrinskåp Med belysning, L.102 D.27 H.200

332 7642  Vykort div med kända adresser,

332 8161  Vykort Första hälften av 1900-tal, Vikt 1567g

332 8295  Ytterfoder 3 st, plåt, (stil)

332 8332  Ytterfoder + fat 5 del.

332 8612  Zebraskinn