332 8380 Afrikana 3 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8265 Akvarell A.schüler, Stadsmotiv med kanal, 40 x 50
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8572 Akvarell Kina, 27x32
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8592 Akvareller 3 st lösa blad, Frans Lindström
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8042 Allmogeföremål 4st, 1700/1800-tal
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8002 Altarljusstake trä, H.38
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8430 Assietter 10 st, Rörstrand Shanghai
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8048 Assietter Gallerkant
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8228 Bålskål Japan, H13, (sliten dekor)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8299 Bankett (stil)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8542 Barnbyrå vitmålad, H.48
332 8050 Barncykel m.ä
332 8566 Barskåp med intarsia, L.83 D.41 H.116
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8469 Barskåp Valnöt
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 6251 Begravningsfiguriner Kina, Sekelskifte, C:a 100st
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8344 Bläckhorn + brödkorg + ishink
332 8571 Blandteknik "Bonnes langues", 27x20
332 8432 Blandteknik osign, Roland Kempe, Gustav Adolfs torg, 48x63
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8516 Blandteknik Pompei, 8 x 17
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8614 Blombord grönmålat, H77
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8618 Blombord i form av kärra, smide
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8313 Blombord rotting
332 8479 Blombord Vitmålat, H.70
332 8194 Blombord Vitmålat, H.75
332 8156 Blyerts Arnold, människor, 41 x 31
332 8539 Bockbord med klaffar, vitmålat, L.104 D.66 H.76
332 8075 Bokhylla Ek, L.113D.29H.104
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8327 Bokhylla Jugend, L127 D26 H126
332 8067 Bokhylla Karl-Johanstil, Mahogny, L.134D.37H.126
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7266 Bokhylleskåp Jugend, L.165 D.32 H.151
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8219 Bord 8-kantigt, 1800-tal, H73
332 8575 Bord Carl Malmsten, Möbel tillverkad för Högsta Domstolen, 1944-46, mahognyL.135 djup: 60 höjd: 77
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8574 Bord Carl Malmsten, Möbel tillverkad för Högsta Domstolen, 1944-46, mahognyL.135 djup: 60 höjd: 77
332 8023 Bord Design Jonas Bolin, "Liv", 90x90 H.74
332 8609 Bordslampa
332 8515 Bordslampa Ateljé Lyktan
332 8070 Bordslampa Brons
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8502 Bordslampa Deasign Louis Poulsen
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8447 Bordslampa Gallé-kopia, H.45
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8324 Bordslampa Kina
332 8071 Bordslampa Mässing
332 8319 Bordslampa mässing, H60
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8072 Bordslampa Paolo Venini, Italien
332 8292 Bordslampa Tiffanystil
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7500 Bordslampfot keramik, Tilgman Keramik, h.66
332 8073 Bordslampfötter 2st
332 8172 Bordslampor 2 st, Kristall
332 8531 Bordslampor Ett par, sekelskifte, mässing/porslin
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7618 Bordsspegel skulpterad, ek, H87, lagn
332 8289 Bordsuppsats H.46, Porslin, (stil)
332 8536 Bordsur H.26, (stil)
332 8385 Bordsur Putti, (stil), H.40
332 8211 Bordsur sekelskifte
332 8570 Brevpress NS, fågel
332 8309 Bricka Kina, L35, (lagning)
332 8626 Bricka koppar, Dia.86
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8074 Brickbord Metall, h.49
332 8370 Bronsfigurin Monkey picking lies, H3
332 8528 Buddah figur, Metall,H.20
332 8322 Buddha 3 del.
332 8200 Buffe Jugend, Ek, 2-delad, L.127 D.52 H.196
332 8397 Buffé Jugend, Ek, L.100 D.44 H.103
332 8615 Buffeskåp Jugend, 125x55 H210
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8193 Byrå 1890-tal, L.84 D.44 H.108
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8190 Byrå 1890-tal, vitmålad, L.96 D.49 H.106
332 8144 Byrå 2-lådig, L.90D.44H.82
332 8212 Byrå 30-tal, Intarsia, Björk, L.103 D.49 H.81
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8165 Byrå bemålad, L.78 D.45 H.108
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8184 Byrå Björk, L.83 D.40 H.103
332 8338 Byrå Furu, L.105 D.48 H.102
332 8202 Byrå Grönmålad, L.90 D.49 H.112
332 8598 Byrå gustaviansk stil, stenskiva, 90x47 H80
332 8241 Byrå Hauptkopia, G. Sahlholm 1913, stenskiva, klafföppning, L102 D53 H84
S�ldes f�r 7.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8495 Byrå Karl Johan, Mahogny, L.108 D.50 H.98
332 7288 Byrå karl Johan, Mahogny, L.90 D.45 H.105
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8354 Byrå NK, mahogny
332 8076 Byrå Rokokostil med stenskiva, L.45D.77H.77 (sk.)
332 8603 Byrå Rokokostil, stenskiva, 90x47 H80
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8255 Byrå vitmålad, L.100 D.49 H.100
332 8555 Byrå Vitmålad, L.56 D.43 H.80
332 8546 Byrå vitmålad, L.80 D.48 H.68
332 8387 Byst Hjärnans anatomi, H.30
332 8605 Byst sign A Gory, H29
332 8372 Coaster NS
332 8227 Collier 2 st, Biwapärlor & ametister
332 8129 Damarmbandsur 5 st
332 8254 Eldhundar 1 par
332 8464 Etagebord med låda, 1880-tal
332 7645 Étagère 1890-tal, H150
332 8064 Etsning Carl Larsson, "Suzanne & Gunlög" 30x20
332 8507 Etsning Persbergs Jerngruva, J.F.Martin, 55 x 36
332 8210 Etsningar 2 st, Lennart Glemme, Bla Slussen
332 8468 Fällbord Sent 1800-tal
332 8029 Fällstol Wegnerkopia, flätad
332 8270 Färgetsning Max Brûnning, vattnande kvinna i strumpbyxor, 32 x 23
332 8062 Färglitografi "Fiskarhamnen i Stockholm" 45x55
332 8105 Färglitografi "Kejsar Calle Sunesson" 60x74
332 8033 Färglitografi Amelin, "Blomsterstilleben" 66x56
332 8150 Färglitografi Baj, 10/50
332 8239 Färglitografi Bert Håge Häverö, HC, Strömma kanal, 35x41
332 8431 Färglitografi Einar Jolin, 80/360, "på isen", 54x65
332 8116 Färglitografi Enrico Baj, 32/250, 70x100
332 8154 Färglitografi Harald Lindberg, 219/310, 38x49
332 8472 Färglitografi Joan Miro, 6/50, 41x56
S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8426 Färglitografi Joan Miro, 67/75, 87x60
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7138 Färglitografi Komposition m växter, 35/250
332 8151 Färglitografi Konrad Larsson 8/10, 53x47
332 8374 Färglitografi Lars Gynning, 25/150 , 58X46
332 8456 Färglitografi Lennart Jirlow, 27/310, 48x65
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8518 Färglitografi Lennart Jirlow, 27/310, 49x65
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8117 Färglitografi P Freudenthal, 29/91, 100x75
332 8557 Färglitografi Peter Dahl, 11/30, EA, 80x60
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8358 Färglitografi Philip von Schantz, Vinbärsberg, 178/195, 50 x 75
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8492 Färglitografi Roland Svensson, "på jakt i skärgården", 100/350, 29x44
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8457 Färglitografi Roland Svensson, 100/350, 29x44
332 8488 Färglitografi Roland Svensson, 100/350, 34x28
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8480 Färglitografi Roland Svensson, 100/350, skärgård, 29x44
332 8520 Färglitografi Serge Poliakoff, 33/50, 66x50
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8476 Färglitografi Sign, PT, 62x45
332 8461 Färglitografi Sven Jonsson, 154/390, 45x53
332 8359 Färglitografi Sven X:et Erixson, Fiskeläge, 27 x 44
332 8477 Färglitografi Thage Nordholm, 275/460, 60x70
332 8470 Färglitografi Ulf Greder, 205/360, 55x63
332 8100 Färglitografier 2st, Lars Norrman, "Båtmotiv"
332 8111 Fästmansoffa med bord, 40-tal
332 8448 Fat jugendstil, tenn, L.30
332 8584 Fat stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand. L.17
332 8483 Fat+ bonbonjär + skål
332 8484 Fat+ vas, Orrefors
332 8521 Fåtölj
332 8263 Fåtölj 1800-tal
332 8420 Fåtölj 1800-tal,
332 8442 Fåtölj 30-tal, ställbar
332 8414 Fåtölj + fotpall Läder, Howardstil
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8399 Fåtöljer 1 par, koskinnsmönstrat
332 8028 Fåtöljer 2st, Barcelonakopia, skinn
332 8088 Fickur 2st b.l.a Omega+2st Omega armbandsur
332 8282 Figurgrupp Porslin
332 8514 Figuriner 2 st, Rokoko par, H.30
332 8281 Figuriner 3 st
332 8234 Fiskenät
332 8608 Fönster bågfönster, blyinfattat, sk H75
332 8621 Fotokonst(d) 2 st tavlor Sven Hörnell
332 8601 Fotpall
332 8272 Frimärken Sverige Postfriska, 1911-1976, Facit 7000:-
332 8269 Frimärken sverige postfriska, 1932-1934-1935-1936-1938, facit 5565:-
332 8271 Frimärshäften och block, Sverige Postfriskt, Facit 2000:-
332 8624 Garderobskåp
332 8606 Garderobsskåp 75x50 H203
332 7512 Garderobsskåp Björk med intarsia, L.144D.62H.212
332 8235 Garntomtar c:a 300 st. handgjorda
332 8176 Glasservis Grönt glas, ca 30 del
332 8429 Glasservis Kosta, ca 55 del,
332 8164 Glasservisdelar ca 70 del
332 8205 Globlampa
332 8633 Golvkandelaber smide
332 8037 Golvlampa
332 8498 Golvlampa mässing, Svenskt Tenn
332 8458 Golvlampa med glasställ, 30-tal
332 8141 Golvur 1800-tal,
332 7559 Golvurna Orientalisk, H.92
332 8261 Gouache T.Daum, 1942, New Yorks inlopp, 45 x 38, båtar & flygplan
332 8576 Gräddkanna + sockerskål, silver
332 8435 Grafiskt blad Pablo Picasso, 15/50, 'vase de Fleur' 49x64
S�ldes f�r 11.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7041 Gravyr Inglasad , 64x89, 'Bibliskt motiv'
332 8118 Gravyr med Antik ram, 46x30
332 8404 Hängskåp furu
332 8535 Hästar 1 par, Metall, H.48
332 8366 Hästskulptur Brons, Asien, H25
332 8011 Hög hatt i ask
332 8251 Hörnskåp 1800-tal, H.184
332 8341 Hörnskåp gustavianskt o 1800, H.222
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8106 Hörnskåp Vitmålat, H.179
332 8509 Hörnskrivbord/hylla nutida, Ställbar, 7 Plan
332 8453 Ikon med silverritsa, H.22
332 8214 Jardiere glasinsats, metall, L.50
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8016 Jardinerer 2 st, Glas
332 8393 Jardinierer 3 st, plåt, (stil)
332 8243 Järngrytor 2 st
332 8163 Jordglob
332 8362 Jultallrikar 24 st, Bing & Grøndahl
332 8047 Kaffe/teservisdelar Rörstrand, 8+6+11+Kanna
332 8123 Kaffekoppar H C Andersen, 10-del
332 8364 Kaffeservis 21 del, Meissen, II-sort, Lökmönstret
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7623 Kaffeservis 3 del, NS ABHE
332 8501 Kaffeservis ca 30 del, Maruri & Royal Ascot
332 8082 Kaffeservis Rosenthal, "Maria", 26-del (Sk.)
332 8109 Kaffeservis Stig Lindberg (1916-1982), Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 16-del (sk)
332 8124 Kaffeskedar 11st, Norge
332 8125 Kaffeskedar 8+5, silver, Norge
332 8237 Kagge i ställning
332 8326 Kamferkista på ben
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8395 Kanapé
332 8597 Kanapé 1800-tal, L195
S�ldes f�r 10.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8001 Kandelaber mässing, H.33
332 8635 Kandelabrar 1 par, 1800-tal, H59
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8170 Kandelabrar 1 par, Ns, H27
332 8382 Kandelabrar 1 par, Tenn, H.21
332 8391 Kandelabrar Ett par, Apor, H.31, (stil)
332 8554 Kanna + syltkrukor 4 del, UE, Rörstrand & Gustavsberg
332 8286 Karmstol (stil)
332 7675 Karmstol Barockstil
332 8353 Karmstol Danmark, Kirkegaard
332 7672 Karmstol Gust astil, petit point
332 6335 Karmstol Rokoko
332 8277 Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Bemålad, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
332 8189 Karmstolar 1 par, 1890-tal
332 8591 Karmstolar 1 par, Louis Xv-stil
332 8152 Karmstolar 1 par, Rokokostil
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8348 Karmstolar + bord 3 del, rokokostil, grönmålade
332 8217 Keramik 8 del, Kina/Japan
332 8369 Kina 2 del, Bojan / Fat
332 8310 Kina div, (lagningar)
332 8549 Kista 1800-tal
332 8545 Kista Bemålad
332 8416 Kista L95
332 8386 Klädhängare Hund, H.46
332 8405 Klaffbord (soffbord)
332 8213 Klaffbord 30-tal, intarsia, Björk, H.75
332 8355 Klichétavla 25x18
332 8087 Klockställningar 2st, N.S
332 8135 Knivar i väska, Solingen
332 8406 Knivset i väska
332 8538 Kökssoffa Vitmålad, L.195
332 8604 Konsolbord stenskiva
332 8174 Koppar Div
332 8552 Koppargryta med lock
332 8049 Kornisch Trä/Guld
332 8611 Koskinn
332 8586 Koskinn
332 8003 Kristall 4 del, Ryssland
332 8041 Kristalldelar 4st, Vaser m.m (sk.)
332 8485 Kuverttallrikar 12 st, Tenn
332 8638 Lampbord 1 par, England, lådor, läderskiva, H63
332 8077 Lampbord England, Mahogny/grönt skinn, H.64
332 8182 Lampbord Grönt, H.75
332 8107 Lampbord Mahogny, h.68
332 8513 Lampbord rokokostil, H.43
332 8339 Lampetter 1 par
332 8196 Lavoar L.66 D.49 H.96
332 8460 Liggfåtölj Art deco
332 7611 Linneskåp mahogny, intarsia, 84x44 H130
332 8283 Litografi Emil Johansson-Thor, Snö över byn, 1957, 146/310, 36 x 26
332 8095 Litografi Georges Laporte, 7/25
332 8473 Litografi Pablo Picasso, 47/50, "Le modele et son peintre", 36x46
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8378 Litografi Picasso, 44x32, osign
332 8092 Litografisk affisch (d) Marc Chagall, "Le plafond de Chagall" 62x96
332 8218 Litografiskt blad Sven X:et Erixson, Skeppsholmen, 34 x 43
332 8623 Ljuskrona Rokokostil, H.75
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7619 Ljuskrona Rokokostil, H70
332 8315 Ljusstakar 1 par, Empir, Meissen, H21, Lagning
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8280 Ljusstakar 1 par, Mässing, H.19
332 8301 Ljusstakar 1 par, Ns, GAB, H.20
332 8020 Ljusstakar 1 par, Sign Lalique, France, H.17,5
332 8422 Ljusstakar 1 par, Silver, Finska stämplar, H.18
332 8381 Ljusstakar 4 st, Gusum
332 7179 Ljusstakar Ett par, Gusum, H.5,5
332 8543 Ljusstakar Ett par, smide, H.19
332 8158 Lockurna Josef Ekberg, (obet. nagg), H.30
332 7355 Lockurna Kina, H.26
332 8317 Lockurnor 1 par, Dresden, (lagning) H24
332 8288 Lokomotiv med vagn, L. totalt 90, (stil)
332 8208 Malmkrona 6-armad, Fong Grenna
332 8089 Månskensampel H.40
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8052 Mat/kaffeservis Rörstrand-Lidköping, C:a 92-del
332 8593 Matsalsbord 1890-tal, ljus ek, torrspricka, 150(390)x120 H80obs inga ilägg finns
332 8246 Matsalsgrupp 5 del, nutida
332 8441 Matsalsgrupp Bord + 8 st stolar, 60-tal, Danmark, trä, Nils Vodder, Sibast, + 2 ilägg, Dia120
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8487 Matsalsgrupp rokokostil, bord + 6 stolar + 2 karmstolar + skåp + sidebord
332 8565 Matsalskåp gustaviansk stil,
332 8178 Matservisdelar Gefle
332 8334 Matservisdelar Gefle, Percy, Vinranka, Ca 80 del
332 8179 Matservisdelar Udda, Rörstrand
332 8112 Matta gallerimodell, Hamadan, 70x280 (slitage)
332 8357 Matta Kina, (sk)
332 8245 Matta Kina, 310x210
332 8138 Matta orientalisk, 225x135
332 8136 Matta orientalisk, Beluch, 130x90
332 8137 Matta orientalisk, Beluch, 189x93
332 8356 Matta orientalisk, Bochara,
332 8142 Matta orientalisk, Hamadan, 102x227 (sk.)
332 7585 Matta orientalisk, Hamadan, 104x382
332 8044 Matta orientalisk, Kina a.f 168x229
332 8631 Matta orientalisk, Nadjafabad, 430x293
S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8147 Matta orientalisk, Old Senneh, 100x150 (senare langett)
332 8040 Matta orientalisk, Pakistan, 128x186
332 8496 Matta Orientalisk, Semiantik, 188 x 144
332 8632 Matta orientalisk, Täbriz, 303x205
S�ldes f�r 4.300 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8540 Matta Röllakan, IKEA, 200 x 140
332 8419 Medaljskåp Mahogny 1800-tal, 74x36 H115
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8325 Miniatyr Napoleon
332 7624 Miniatyrer 10 st, vaser etc stengods, bla Höganäs
332 8084 Miniatyrglas 5-del, Kosta, Hydman-vallien
332 8569 Mjuka djur 5 st. m.ä.
332 8162 Modellbil Ferrari, F50, 1995, L.25
332 7270 Modellskepp
332 8323 Monokel + lorgnetter
332 8183 Mortel+ tråg
332 8550 Mortlar 2 st, med stöt
332 8086 Mynt i album
332 8203 Nattygsbord 1 par, String
332 8547 Nattygsbord H.70
332 8384 Nyckelskåp trä/metall, (stil), H.46
332 8034 Oljemålning "Skogsbacke" 26x35
332 7380 Oljemålning 1700-tal, Maria med Jesusbarnet, 60 x 60
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8365 Oljemålning 1700/1800-tal, Jaktstilleben, 75x64
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8057 Oljemålning 1800-tal, "Fjordlandskap" 58x88
332 8544 Oljemålning 1800-tal, Kvinna i landskap, 29 x 44
332 8588 Oljemålning 48x64
332 7013 Oljemålning Ad Leuhuesen, 1917, Damporträtt, 63x52
332 8119 Oljemålning Allan Egnell, "Köksinteriör" 40x62
332 8058 Oljemålning Arvid Nilsson, "Flicka med rosor i håret" 50x58
332 8060 Oljemålning Axel Lindman, "Landskap med björkar" 55x40
332 8248 Oljemålning Bertil Wahlberg, Kust, 39 x 59
332 8096 Oljemålning Carsten Engström, 61x49
332 8561 Oljemålning Claud Venard, stilleben med kanna & äpplen, 53x63
S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8262 Oljemålning Curt Viberg, -48, I fönstret, 63 x 54
332 8335 Oljemålning Curt Viberg, Fiskare Gotland 1959, 30 x 38
332 8471 Oljemålning Dan Martin, 35x80
332 8032 Oljemålning Erik Byström, "Stilleben", 46x54
332 8046 Oljemålning Eva Zetterberg-Lindqvist, "Blomstilleben" 55x45
332 8337 Oljemålning Eve Eriksson, -77, Flodlandskap, 28 x 38
332 8253 Oljemålning Eve Eriksson, Kalhygge, 26 x 33
332 8139 Oljemålning F Englund, 1949, Gamla kronobageriet, 25x32
332 8503 Oljemålning Gadelli, Venedig, 48 x 60
332 8562 Oljemålning Gideon Börge, Utsikt mot karlaplan, 60x50
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7236 Oljemålning Göran Brunius, Landskap, 68 x 98
332 7235 Oljemålning Göran Brunius, Landskap, 68 x 98
332 8620 Oljemålning Greta Tzara Knutsson monogramsign GK, 98x80
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 5012 Oljemålning Gunnar Zetterström, 'Granörn', 50x68
332 8260 Oljemålning Hans Sundberg, Kustmotiv, 60 x 72, sign HVS
332 8249 Oljemålning Inga Berg, Bakgård, 63 x 20
332 8425 Oljemålning Ivan Bergdahl, Norrlandsmotiv, 55x97
332 8061 Oljemålning Jane Gumpert, "Torghandel i Narva" 45x38
332 8102 Oljemålning Jens Mathisen, "Barn" 38x45
332 8508 Oljemålning Jons-Birgit, 72 x 58, Sommarens sköna blomster
332 8127 Oljemålning Kari Suomalainen, Kvinnoporträtt, 92x73
332 8390 Oljemålning kattungar, 12 x 17
332 8474 Oljemålning Kustmotiv, 35x40, (skador)
332 8475 Oljemålning Kustmotiv, 45x60
332 8579 Oljemålning kvinnoporträtt, 1800-tal 35x23
332 8589 Oljemålning Lennart Jirlow, "Cirkus" 60x48
S�ldes f�r 75.100 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8298 Oljemålning Marin, 30x40
332 8297 Oljemålning Motiv med kor, 12x17
332 8506 Oljemålning Nils Olzon, Ålandskap, -45, 50 x 68
332 7127 Oljemålning Olof Arborelius, från Skattungbyn, 23 x 32, Utställd Nationalmuseum 1943,
332 8278 Oljemålning Oscar Keen, Röda stugor, 1916, 24 x 32
332 8006 Oljemålning otydlig sign. fruktstilleben, 28x48
332 8035 Oljemålning Sigge Ulfsparre, "Kvinna med barn" 30x24
332 8342 Oljemålning Sign Alyie, hamnmotiv med flottister, 52 x 63
332 8377 Oljemålning Sign H Lemmens, 1800-tal, Hönsgård, 27x36
332 7339 Oljemålning sign Paul Thomas, 16 x 19, Å-landskap
332 8563 Oljemålning Sign, 35x60
332 8421 Oljemålning Sign, Mjölkande av ko, 16x16
332 8361 Oljemålning Sigward Widegren, Tre män, 1953, 39 x 31
332 8578 Oljemålning Sjune, blomsterstilleben, 45x36
332 8616 Oljemålning Skåne, 41x59
332 8242 Oljemålning Stilleben, 47x40
332 8013 Oljemålning Sven Arne Hökenström, "höken", 30x23
332 8427 Oljemålning Sven Inge Höglund, "rötter", 73x115
332 8252 Oljemålning Torsten Torstenson, Hamnen i Kabelvåg, -34, 47 x 569
332 8273 Oljemålning Von Konow, Kajmotiv med båt & spårvagn, 39 x 53,
332 8275 Oljemålning Von Konow, Septembersnö, abisko 1944, 22 x 32
332 8587 Oljemålningar 2 st. 45x80
332 8336 Oljemålningar 3 st, Olle Vilner
332 8097 Oljemålningar Hjördis Lindblad, 42x46+50x56
332 8093 Örhängen 1-par, 18k, +Pärlor, vikt 15,7g
332 8573 Parian Gustavsberg, Amor och Psyke, H45, (lagning)
332 8131 Pärlcollier med silverlås
332 7335 Pärlcollier med silverlås
332 8079 Parti armbandsur
332 8043 Parti koppar
332 8080 Parti nipper
332 8099 Pastell Georges Laporte, "uppdragna ekor", 28x37
332 7387 Pelarbord
332 8410 Pelarbord H.71
332 8132 Pelarbord iNTARSIA 1800-TAL, H70 DIa 80
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8120 Pelarbord Mahogny, H.68
332 8398 Pelarbord med intarsia, H.64
332 8250 Pennteckning efter etsning av Zorn, Sign, E.W-ff, 1921m 21 x 17
332 8581 Penselvas porslin, Kina 1800-tal, h.29
332 8602 Pianopall
332 8610 Piedestal 1890-tal, H106
332 8636 Piedestal gjutjärn, H78
332 8284 Piedestal H.72, metall, (stil)
332 8192 Pigtittare 1800-tal
332 8199 Pinnstolar 4 st
332 8349 Plafond Dia53
332 8191 Plafond Funkis, H.47
332 8512 Plafond Karl Johan-stil, metall
332 8134 Plafond Prismor, dia 40
332 8173 Plafond prismor, Dia.40
332 7384 Plunta Carl XIV Johan
332 8517 Pokal remmare, graverad, H.34
332 8330 Pottskåp Jugend, H.88
332 8347 Pottskåp sengustaviansk stil, H77
332 8180 Pressglas 2 del
332 8094 Reliefplatta Gjutjärn, dia:19
332 8030 Renskinn 2st
332 8486 Reservoarpennor 6 st, Bla Parker
332 8224 Ring 18 k, vitguld, med briljant,
332 8223 Ring 18k, safir+briljanter, ca 0,24 ct
332 8226 Ring+ 1 par, Örhängen, silver/stålgranater & ametist
332 8078 Rökbord Ek, Åttkantigt, dia:64
332 8302 Sabel
332 8198 Salongsbord Gönmålat, H.72
332 7578 Salongsbord Karl Johan-stil, L.96 D.66 H.75
332 7669 Salongsgrupp Louis XVI-stil 3 del (rygg sk)
332 8114 Samlartallrikar 12 st, Gefle, Svenska slott, 1950-61
332 8534 Sängram Gustaviansk
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8394 Satsbord 3 del
332 8304 Satsbord 3 del
332 8022 Schackbräde med pjäser i skrin, (ej Komplett),. Sign 1887
332 8066 Schwartzwaldur H.33
332 7256 Sekretär 1800-tal, bemålad, L.107 D.50 H.112
332 8038 Sekretär Björk
332 7557 Sekretär rokokostil, mahogny
332 8091 Serigrafi 15st i mapp+bok, Olle Kåks
332 8256 Serveringsvagn
332 8367 Serveringsvagn Plexiglas
332 8083 Servisdelar 60/70-tal, plast
332 8122 Servisdelar gallerkant, Tyskland, 10-del
332 8126 Servisdelar Hackefors, 10 del
332 8333 Shaker + 1 par coasters
332 8167 Sideboard
332 8230 Sideboard Ek, Jugend, L.150 D.52 H.92
332 8229 Sideboard Ek, L.150 D.53 H.98
332 8567 Sideboard gustaviansk stil
332 8081 Silverdelar b.l.a Fingerborgar
332 8524 Sjömansarbeten 2 st, Kopior
332 7177 Skål 1800-tal, kina, Dia.25
332 8580 Skål keramik, Josef Ekberg, Gustavsberg l. 20
332 8017 Skål kristall, H.12 Dia.22
332 8290 Skål på fot, H.33, (stil)
332 8522 Skål på fot glas/mässing, H.28
332 8311 Skålar 2 st. Kina
332 8424 Skålar med lock, 1 par, glas/metall
332 8215 Skålfat Tenn, Ollers, 1927, L.40
332 8331 Skänk Gustaviansk stil, bemålad, L132 D57 H117
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7467 Skåp 1700-tal, Bemålat, L.74D.34H.135
332 8537 Skåp 1800-tal, vitmålat, L.134 D.53 H.186
332 8594 Skåp Barockstil, 195x80 H218
332 8155 Skåp Jugend, Mahogny, Intarsia, Nk, L.75 D.48 H.155
332 8318 Skåp Kina, 1900, L110 D45 H110
332 8068 Skåp Rioträ, L.115D.45H.134
332 8415 Skåp Skulpterat, H169
332 8628 Skinn-mattor 2 st mindre
332 8285 Skoborste H.25, (stil)
332 8350 Skrivbord 1880-talsstil, L120 D60 H77
332 8232 Skrivbord 1890-tal, L.117 D.65 H.78
332 8622 Skrivbord Chippendalestil, björk, 150x78 H77
332 7315 Skrivbord England, mahogny/Läder, L.132D.67H.75
332 8140 Skrivbord Sekelskifte,
332 8637 Skulptur 'Fritjof & Ingeborg', konstmassa, H77
332 8157 Skulptur 1800-tal, metall, porträtt av Rubens, på sockel, H.43
332 8296 Skulptur Ängel, H.65, (stil)
332 7613 Skulptur Björn, mässing, L37
332 8530 Skulptur Buddha, H.15
332 8527 Skulptur Häst, H.24
332 8216 Skulptur keramik, Gallé, Nancy, (sk), H.25
332 8533 Skulptur Metall, Man med hund, H.51
332 8392 Skulptur på sockel björn, H.17
332 8294 Skulpturer 2 st, Änglar, H.37, (stil)
332 8454 Skulpturer (d) 2 st, Madeleine Pyk
332 8181 Slaglåspistol 1800-tal
332 8130 Smalfilmskamera i väska, med tillbehör
332 8258 Snurrpall Stål
332 8169 Sockerskål Ns
332 8412 Soffa Chesterfield, skinn, (sk) L200
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8411 Soffa Chesterfield, skinn, L200
332 8413 Soffa Läder, Howardstil, L230
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8257 Soffa Utdrag
332 8276 Soffa Utdrag, Furu, 1800-tal,
332 8027 Soffbord 50-tal, Glas, L.160
332 8014 Soffbord Chippendalestil, björk, H62 Dia80
332 8403 Soffbord Glas, på hjul, Trekantigt, H.25
332 8308 Soffbord kakel
332 8494 Soffbord teak, L.182 H.61
332 8467 Soffbord trä, Danmark
332 8465 Soffbord trä, med tidningsfack, 60-tal
332 8600 Soffgrupp 3 del, Louis XV-stil
332 8389 Sparbössa Ko, L.38 (stil)
332 8388 Spargris + bil metall, (stil)
332 7381 Spegel 1800-tal, H.85
332 8206 Spegel 1890-tal, H.165
332 8439 Spegel 20-tal, H.113
332 8511 Spegel Gustaviansk stil, 20-tal, H.120
332 8053 Spegel H.78
332 7265 Spegel Karl Johan, H.155
332 8287 Spegel nutida, H.104
332 8617 Spegel Nyrokoko, sk , H63
332 8619 Spegel nyrokoko, sk H75
332 7277 Spegel rokokostil, H.120
332 8596 Spegel+konsol Empir, komletterad, H270
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 8166 Spegelbyrå bemålad, L.103 D.48 H.180
332 8195 Spegelbyrå Vitmålad, L.106 D.45 H.162
332 8634 Spegelhylla Jugend, H70
332 8231 Spelbord 1800-tal, H.80
332 7276 Spelbord barockstil
332 8541 Spritskåp 1800-tal, H.45, bemålat
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7141 Starkvinsglas 7 st, 1800-tal
332 8320 Staty Napoleon, konstmassa, H35
332 8478 Stolar 1 par, LOuis XV-stil
332 8240 Stolar 1 par, rysk empir
332 8188 Stolar 1 par, sekelskifte
332 8036 Stolar 1-par, Rokokostil
332 8462 Stolar 3 st, tapetserarstil
332 8069 Stolar 3st
332 8274 Stolar 4 st
332 8187 Stolar 4 st, nyrokoko
332 7579 Stolar 6 st,
332 5646 Stolar 6 st, gustaviansk stil
332 8396 Stolar 6 st, Jugend
332 8185 Stolar div Jugend, 6 st
332 8532 Stolar ett par, Gustavianska
332 8186 Stolar Gröna, 4 st
332 8523 Stop Graverad
332 7551 Sybord Gustaviansk stil, sekelskifte, L.60 D.40 H.72
332 8583 Sybord mahogny l. 70 h. 65
332 8300 Sybord Mahogny, H.68, (stil)
332 8108 Sybord Mahogny, h.70
332 8553 Syltkrukor + strykjärn & kaffekvarn, 5 del
332 8305 Syskrin Sekelskifte, H.80
332 8026 Taburett gustaviansk stil
332 7671 Taburett gustaviansk stil
332 8408 Takarmatur 12-armad, mässing, H70
332 8306 Takarmatur 50-tal, H60
332 8551 Takarmatur Bumlingen, blå
332 6348 Takarmatur Funkis, H.90
332 6509 Takarmatur H.35, N.S
332 8259 Takarmatur Mässing
332 8291 Takarmatur Mässing, H.48, (stil)
332 8329 Takarmatur Orrefors, H50
332 8133 Takarmatur Prismor, dia 50
332 7136 Takarmatur prismor/mässing H70
332 8346 Takarmatur rokokostil
332 8225 Tallrik Kina, famille rose, 1700-tal
332 8209 Tallrikar 7 st, Kantonporslin
332 8440 Tavelram 66 x 51
332 8504 Tavla Matisse, 48 x 64
332 7496 Tavlor 2 st. 38x38
332 8128 Telefon Wolkswagen
332 8607 Tempelhundar 1 par, trä, H55
332 8103 Tempera På siden, 2st, Tan Kudt-gruppen Thailand, 17x17
332 8455 Tennstop Carl XII
332 8585 Terrin porslin l. 32
332 8171 Terrin+ vas, Tenn
332 8175 Teservis 10 del, Rosenthal
332 8481 Teservis Japan, 7 del, (skador)
332 8307 Toalettebord sypuff
332 8159 Toastställ Märkt CD, Christoffer Dresser?, Ns
332 8303 Toilettebord Mahogny, 1800-tal,
332 8340 Toiletteset 11 del. silver/kristall
332 8343 Toilttbord Ek
332 8207 Trädgårdsmöbel 5 del, Ren objekt
332 8595 Trädgårdsmöbel aluminium 5 del
332 8548 Trädgårdssoffa grön
332 8639 Trädgårdstolar 4 st (ren.objekt)
332 8004 Träsnitt Kollwitz, "Hunger", 49x34
332 8379 Trumma Afrikana
332 8025 Tryck 19x23, Axel Olson 36/300
332 8500 Turkos keramik ca 20 del, Bo fajans & Ernestine Salerno
332 8201 Tv M.Ä
332 7629 Uggla Lisa Larson, JIE, H15
332 7346 Urna Kina, H.45
332 7347 Urna Kina, H.45 (röd botten)
332 8293 Urnor 1 par, metall, H.33, (stil)
332 8220 Utdragssoffa 1920-tal, L180
332 8564 Vägghyllor 2 st, Tidningställ
332 8031 Vägglampa Luxus, Vittsjö, Teak/plast
332 8312 Väggpendyl förgylld
332 8613 Väggpendyl Rokokostil,H63
332 8577 Väggplåtar 1 par, barockstil, mässing
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 18 oktober 2004 16:00)
332 7031 Väggrelief S:t Göran & Draken, keramik, H.34
332 8438 Vagnslyktor 2 st, 1800-tal, (sk)
332 8376 Vas Berndt Friberg Gustavsberg Studio, H19
332 7142 Vas Böhmen, 1800-tal, Etsad dekor, H.16
332 8510 Vas Erik Höglund, H.26
332 8345 Vas färgat glas, 30-tal, H30
332 8008 Vas Glas, H.25
332 8021 Vas Glas, Sign Lalique, France, H.17
332 8019 Vas Glas, Sign Legras, H.11
332 8051 Vas Gustavsberg studio, Stig Lindberg, H.12
332 8482 Vas Kina, H.35
332 7518 Vas Kosta, Vicke Lindstrand, H. 22
332 8153 Vas Kosta, Vicke Lindstrand, H.30
332 8160 Vas Palmqvist, Kraka, H.26
332 7509 Vas porslin, jugend h.39
332 8279 Vas Rörstrand, H.24
332 8529 Vaser 1 par, Keramik, H.21
332 8018 Vaser 3 st, Glas
332 8015 Vaser/karaffer 2 st, Glas
332 8177 Vinglas 8 st
332 8418 Vinkyl Eurocave, 60x55 H170
332 8401 Vitrinskåp (Fönster), L.86 D.20 H.107
332 8328 Vitrinskåp Med belysning, L.102 D.27 H.200
332 7642 Vykort div med kända adresser,
332 8161 Vykort Första hälften av 1900-tal, Vikt 1567g
332 8295 Ytterfoder 3 st, plåt, (stil)
332 8332 Ytterfoder + fat 5 del.
332 8612 Zebraskinn