Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 januari 2012 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

736 1104  Aftonväska Silver, Jugend, 195g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1039  Bankettsoffa empire, längd: 225

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1032  Bankettsoffa Gustaviansk, längd: 188

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1003  Blyerts Bror Hjorth (1894-1968), Barn i sandlådan, sign. motivets mått: 11 x 17

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 8258  Bordslampa brännförgylld brons / mässing, Rysk Empire, höjd: 60

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1050  Bricka silver, med gallerkant, på tre tassfötter. Märkt Topazio. Portugisiska stämplar. ca 495 g. , diameter: 23, höjd: 4

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1083  Byrå 1700-talets andra hälft, längd: 107, djup: 53, höjd: 81

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1031  Byrå Sengustavianskt Stockholmsarbete, huggen stenskiva, längd: 117, djup: 58, höjd: 86

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1103  Damarmbandsur 18k vitguld med briljanter, Tissot, bruttovikt 26g

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1017  Elpiano Fender Rhodes, -1973, i case, proviniens Robert Wells, intyg medföljer

S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1096  Etsning Anders Zorn (1860-1920), "Lavards Anders", signerad, motivets mått: 15, 7x11, 7

736 1097  Etsning Anders Zorn (1860-1920), "Sängpallen", signerad, motivets mått: 24, 9x19, 8

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 6200  Färglitografi  Corneille (1922-2010), sign. 123/150, 1987, 96 x 76

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 6199  Färglitografi  Corneille (1922-2010), sign. 143/250, 1995, motivets mått: 96 x 76

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1008  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), Vasateatern 1886 - 1986, sign. 47/210, motivets mått: 76x51

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1063  Golvlampa Tore Ahlsén, Nilen

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 7095  Golvvas Ingrid Atterberg (1920-2008), UE Upsala-Ekeby. Höjd: 72 cm

736 1069  Göteborgsstolar 7st, 1800-tal, mahogny

736 1041  Gravyr Johan Fredrik Martin, Eskilstuna, (fuktfläckar) 28x37

736 1040  Gravyr Karl XII till häst, 36x24

736 1070  Hörnskåp 1800-tal, mahogny, längd: 92, djup: 49, höjd: 175

736 1062  Kaffekanna silver, F O A, Fr. Oscar Ahlström, Södertälje 1865. ca 700 g. , höjd: 23

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 8513  Kakelugnsskåp 2 delat, längd: 89, djup: 57, höjd: 273

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1010  Karaff silverbeslag, Tyskland, svenska importstämplar, höjd: 17, propp saknas

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 8262  Karmstolar 1 par, Hans Wegner

S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1028  Kelim semiantik, cirka 140x220

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1026  Konsolbord Gustavianskt Stockholmsarbete, förgyllt, huggen stenskiva, längd: 76, djup: 38, höjd: 84

S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1033  Konsolbord Gustavianskt, längd: 88, bredd: 52, höjd: 82

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 8442  Ljuskrona Empirestil, höjd: 80

736 1079  Ljusstakar 1 par, silver, 3-armade, höjd: 24

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1020  Mat- /teservis ca 80 del. Vinranka, Gefle, Arthur Percy (1886-1976)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1021  Matta orientalisk, Antik, Ferahan, 270x480

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 8011  Miniatyrbyrå Fanerad med olika träslag, 1700-tal, längd: 32, djup: 15, höjd: 20

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 3380  Oljemålning 'Abricktning', ramens innermått: 67x54

736 1068  Oljemålning Anna Wengberg (1865-1936), Önninge by, Åland, signerad, 1910, 36x57

S�ldes f�r 48.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1018  Oljemålning Arne Frifarare (f. 1956), blått hus, sign, 60x33

736 1054  Oljemålning Herbert Gentry (1919-2003), 'Time up-element', 1964, 100 x 80

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1015  Oljemålning Jerzy Hulewicz (1886-1941), Flykten. Signerad och daterad 1915. Duk: 77x116 cm

S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1089  Oljemålning Leo Belmonte (1875-1956), porträtt av pojke, signerad -1891, ramens innermått: 54x34

736 1011  Oljemålning Ludvig Munthe (1841-1896), slädfärd, signerad och daterad 1867, 70x100 Prov. Lönö

S�ldes f�r 49.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1016  Oljemålning Okänd Konstnär, 16-1700-tal. Interiör. Sign. med monogram. Duk 70x90. Skador

736 1052  Oljemålning Okänd konstnär, 1700-tal, Stilleben i barockram. Duk 113x91

S�ldes f�r 17.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 6142  Oljemålning Okänd konstnär, 1800-tal, Kvinna med barn, ramens innermått: 39x29

736 1013  Oljemålning okänd konstnär, kustmotiv, signerad, 39x50

736 1091  Oljemålning Okänd konstnär, stilleben, 1800-tal, signerad, ramens innermått: 17x35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1076  Oljemålning Otto Strandman (1871-1970), 'Bondflicka', 1897, 22 x 18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1044  Oljemålning William Feron (1858-1894), Parismotiv med kvinna, signerad William Feron, ramens innermått: 166x91

S�ldes f�r 260.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1087  Oljemålning William Vivian Tippett (1833-1910), Skördarbete, signerad, ramens innermått: 30x55

736 1001  Pasteller Margaret Gillies, 2 st. en signerad -1875, ramens innermått: 30x23

S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1057  Ring !8K vitguld, briljanter, totalt, cirka 1, 3 carat

736 1024  Sekretär sent 1700-tal, rotfanér, längd: 106, djup: 49, höjd: 102

S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1053  Skål silver, CG Hallberg CGH, Stockholm, 1944, ca 550 g

736 1098  Skål silver, CG Hallberg, 1904, dia 17, höjd: 7

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1072  Skulptur Liggande kvinna, Otto Strandman (1871-1970), längd: 67, Lergods

736 1043  Skulptur Meissen, höjd: 33

736 1029  Skulptur vitglaserat porslin, Napoli, höjd: 75

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 8228  Snushund o. 1800, längd: 12

736 1012  Sockerskål på fot, silver, C G Hallberg, 1916, 550 gr

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1034  Spegel Empire, höjd: 138

736 7279  Spegel empire, stämplad J Stork, Kalmar, höjd: 116

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1025  Spegel Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145

S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1047  Spegel Med konsolbord, Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 170 resp 81

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1036  Spegel Sengustaviansk, (senare glas), höjd: 142

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1030  Spelbord Gustavianskt, Iwersons art, längd: 89, djup: 44 (86), höjd: 76

736 1051  Stolar 1 par, gustavianska, sign

736 1014  Stolar 4 st, Rokoko, så kallade "skrattstolar", senare bemålade

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1078  Stolar 6 st. vitmålade, "Hallunda", ur IKEA: s Gustavianska serie, klädda med Josef Frank-tyg, "Under ekvatorn"

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1046  Té & kaffeservis 4 delar, silver, Portugal, 833/1000, ca 1530 g. , höjd: 12-17

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1067  Tuschteckning Bengt Lindström (1925-2008), modell, signerad, motivets mått: 20x18

736 1100  Vaser 1 par, glas / nysilver, höjd: 10

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1048  Vinkanna silver, Portugal, 833/1000. ca 410 g. , höjd: 15

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)

736 1002  Vinkanna Silver/kristall, Frankrike, Sent 1800-tal, höjd: 27

S�ldes f�r 9.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)