736 1104 Aftonväska Silver, Jugend, 195g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1039 Bankettsoffa empire, längd: 225
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1032 Bankettsoffa Gustaviansk, längd: 188
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1003 Blyerts Bror Hjorth (1894-1968), Barn i sandlådan, sign. motivets mått: 11 x 17
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 8258 Bordslampa brännförgylld brons / mässing, Rysk Empire, höjd: 60
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1050 Bricka silver, med gallerkant, på tre tassfötter. Märkt Topazio. Portugisiska stämplar. ca 495 g. , diameter: 23, höjd: 4
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1083 Byrå 1700-talets andra hälft, längd: 107, djup: 53, höjd: 81
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1031 Byrå Sengustavianskt Stockholmsarbete, huggen stenskiva, längd: 117, djup: 58, höjd: 86
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1103 Damarmbandsur 18k vitguld med briljanter, Tissot, bruttovikt 26g
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1017 Elpiano Fender Rhodes, -1973, i case, proviniens Robert Wells, intyg medföljer
S�ldes f�r 7.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1096 Etsning Anders Zorn (1860-1920), "Lavards Anders", signerad, motivets mått: 15, 7x11, 7
736 1097 Etsning Anders Zorn (1860-1920), "Sängpallen", signerad, motivets mått: 24, 9x19, 8
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 6200 Färglitografi Corneille (1922-2010), sign. 123/150, 1987, 96 x 76
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 6199 Färglitografi Corneille (1922-2010), sign. 143/250, 1995, motivets mått: 96 x 76
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1008 Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Vasateatern 1886 - 1986, sign. 47/210, motivets mått: 76x51
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1063 Golvlampa Tore Ahlsén, Nilen
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 7095 Golvvas Ingrid Atterberg (1920-2008), UE Upsala-Ekeby. Höjd: 72 cm
736 1069 Göteborgsstolar 7st, 1800-tal, mahogny
736 1041 Gravyr Johan Fredrik Martin, Eskilstuna, (fuktfläckar) 28x37
736 1040 Gravyr Karl XII till häst, 36x24
736 1070 Hörnskåp 1800-tal, mahogny, längd: 92, djup: 49, höjd: 175
736 1062 Kaffekanna silver, F O A, Fr. Oscar Ahlström, Södertälje 1865. ca 700 g. , höjd: 23
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 8513 Kakelugnsskåp 2 delat, längd: 89, djup: 57, höjd: 273
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1010 Karaff silverbeslag, Tyskland, svenska importstämplar, höjd: 17, propp saknas
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 8262 Karmstolar 1 par, Hans Wegner
S�ldes f�r 11.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1028 Kelim semiantik, cirka 140x220
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1026 Konsolbord Gustavianskt Stockholmsarbete, förgyllt, huggen stenskiva, längd: 76, djup: 38, höjd: 84
S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1033 Konsolbord Gustavianskt, längd: 88, bredd: 52, höjd: 82
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 8442 Ljuskrona Empirestil, höjd: 80
736 1079 Ljusstakar 1 par, silver, 3-armade, höjd: 24
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1020 Mat- /teservis ca 80 del. Vinranka, Gefle, Arthur Percy (1886-1976)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1021 Matta orientalisk, Antik, Ferahan, 270x480
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 8011 Miniatyrbyrå Fanerad med olika träslag, 1700-tal, längd: 32, djup: 15, höjd: 20
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 3380 Oljemålning 'Abricktning', ramens innermått: 67x54
736 1068 Oljemålning Anna Wengberg (1865-1936), Önninge by, Åland, signerad, 1910, 36x57
S�ldes f�r 48.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1018 Oljemålning Arne Frifarare (f. 1956), blått hus, sign, 60x33
736 1054 Oljemålning Herbert Gentry (1919-2003), 'Time up-element', 1964, 100 x 80
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1015 Oljemålning Jerzy Hulewicz (1886-1941), Flykten. Signerad och daterad 1915. Duk: 77x116 cm
S�ldes f�r 42.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1089 Oljemålning Leo Belmonte (1875-1956), porträtt av pojke, signerad -1891, ramens innermått: 54x34
736 1011 Oljemålning Ludvig Munthe (1841-1896), slädfärd, signerad och daterad 1867, 70x100 Prov. Lönö
S�ldes f�r 49.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1016 Oljemålning Okänd Konstnär, 16-1700-tal. Interiör. Sign. med monogram. Duk 70x90. Skador
736 1052 Oljemålning Okänd konstnär, 1700-tal, Stilleben i barockram. Duk 113x91
S�ldes f�r 17.100 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 6142 Oljemålning Okänd konstnär, 1800-tal, Kvinna med barn, ramens innermått: 39x29
736 1013 Oljemålning okänd konstnär, kustmotiv, signerad, 39x50
736 1091 Oljemålning Okänd konstnär, stilleben, 1800-tal, signerad, ramens innermått: 17x35
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1076 Oljemålning Otto Strandman (1871-1970), 'Bondflicka', 1897, 22 x 18
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1044 Oljemålning William Feron (1858-1894), Parismotiv med kvinna, signerad William Feron, ramens innermått: 166x91
S�ldes f�r 260.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1087 Oljemålning William Vivian Tippett (1833-1910), Skördarbete, signerad, ramens innermått: 30x55
736 1001 Pasteller Margaret Gillies, 2 st. en signerad -1875, ramens innermått: 30x23
S�ldes f�r 5.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1057 Ring !8K vitguld, briljanter, totalt, cirka 1, 3 carat
736 1024 Sekretär sent 1700-tal, rotfanér, längd: 106, djup: 49, höjd: 102
S�ldes f�r 8.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1053 Skål silver, CG Hallberg CGH, Stockholm, 1944, ca 550 g
736 1098 Skål silver, CG Hallberg, 1904, dia 17, höjd: 7
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1072 Skulptur Liggande kvinna, Otto Strandman (1871-1970), längd: 67, Lergods
736 1043 Skulptur Meissen, höjd: 33
736 1029 Skulptur vitglaserat porslin, Napoli, höjd: 75
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 8228 Snushund o. 1800, längd: 12
736 1012 Sockerskål på fot, silver, C G Hallberg, 1916, 550 gr
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1034 Spegel Empire, höjd: 138
736 7279 Spegel empire, stämplad J Stork, Kalmar, höjd: 116
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1025 Spegel Johan Åkerblad, Stockholm, tillskriven, gustaviansk. höjd: 145
S�ldes f�r 37.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1047 Spegel Med konsolbord, Gustaviansk stil, 1800-tal, höjd: 170 resp 81
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1036 Spegel Sengustaviansk, (senare glas), höjd: 142
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1030 Spelbord Gustavianskt, Iwersons art, längd: 89, djup: 44 (86), höjd: 76
736 1051 Stolar 1 par, gustavianska, sign
736 1014 Stolar 4 st, Rokoko, så kallade "skrattstolar", senare bemålade
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1078 Stolar 6 st. vitmålade, "Hallunda", ur IKEA: s Gustavianska serie, klädda med Josef Frank-tyg, "Under ekvatorn"
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1046 Té & kaffeservis 4 delar, silver, Portugal, 833/1000, ca 1530 g. , höjd: 12-17
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1067 Tuschteckning Bengt Lindström (1925-2008), modell, signerad, motivets mått: 20x18
736 1100 Vaser 1 par, glas / nysilver, höjd: 10
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1048 Vinkanna silver, Portugal, 833/1000. ca 410 g. , höjd: 15
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)
736 1002 Vinkanna Silver/kristall, Frankrike, Sent 1800-tal, höjd: 27
S�ldes f�r 9.300 kr (Sista budtid är den 30 januari 2012 16:00)