1323 2004 Buljongkoppar Napoleon Ivy, Wedgwood, 8 st buljongkoppar med fat. Diameter: 13-17 cm, höjd: ca 5,5 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 21:04)
1323 1033 Byrå Sengustaviansk, mahogny, Huggen skiva. Bredd: 92. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:45)
1323 1004 Fat Kina, Famille Vert. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:00)
1323 1005 Fåtölj + fotpall, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:48)
1323 1041 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux, Eva Hög, Höjd: 111
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:48)
1323 1042 Fåtölj Ib Kofod-Larsen (1921-2003), Danmark. "Samsö", OPE Möbler, Jönköping, 1960-tal. Stomme av palisander (CITES-intyg medföljer), lösa plymåer i tyg
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:13)
1323 1049 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, Lilla Adam
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:40)
1323 1053 Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, oramat löst blad. Inköpt direkt av fotografen
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:53)
1323 1002 Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2148, Stomme av mässing, fyra ljuspunkter, rund fot. Höjd: ca 151
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:03)
1323 5051 Gouache Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad -62, ca 19x17 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:27)
1323 1025 Hängskåp Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Bröllopsskåp". Formgivet 1990 för Asplunds. Signerad, numrerad 199/200. Massivt trä, dörr av blyplåt. Bredd: 20. Djup: 19,5 cm. Höjd: 58,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:58)
1323 1024 Hängskåp Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Bröllopsskåp". Formgivet 1990 för Asplunds. Signerat, numrerat 180/200. Massivt trä, dörr av blyplåt. Bredd: 20 cm. Djup: 19,5 cm. Höjd: 58,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:41)
1323 1023 Hängskåp Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Bröllopsskåp". Formgivet 1990 för Asplunds. Signerat, numrerat 87/200. Massivt trä, dörr av blyplåt. Bredd: 20 cm. Djup: 19,5 cm. Höjd: 58,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:11)
1323 1026 Kaffeservis 6st kaffekoppar med fat, 13st fat. Diameter: 17-20cm, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond.
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:30)
1323 1043 Karmstolar Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva modell
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:42)
1323 1031 Ljuskrona Sengustaviansk, mässing, prismor. Höjd: ca 90 cm
S�ldes f�r 53.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:45)
1323 1045 Ljusstake Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:35)
1323 1046 Ljusstake Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 84.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:49)
1323 1014 Lockurna Rörstrand, majolika. Höjd: 59 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:12)
1323 1012 Matta Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Märta Måås Fjetterström, "Blåbär". Signerad ABMMF BN. Komponerad 1946, ca 220x286 cm
S�ldes f�r 92.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 21:06)
1323 1040 Matta orientalisk, Antik Karabagh Armenien. Signerad Martirosean 1884, ca 356x102 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:37)
1323 1036 Matta Röllakan, 1940-/50-tal, Monogramsignerad SN, 165x235 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:49)
1323 1019 Oljemålning 1800-tal, vanitas, skrivande man. Ej signerad. Olja på pannå, 29x23 cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:32)
1323 1017 Oljemålning Anna själv tredje, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 64x45 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:34)
1323 1037 Oljemålning Anthony Strüwer (f. 1942), "Sea mail", 1979, Stockholm. Olja på duk, 65x53cm. Signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:53)
1323 1030 Oljemålning Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:47)
1323 1013 Oljemålning Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. "Calle del Paradisio". Signerad Venedig 1881. Olja på duk, 82x50cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:05)
1323 1054 Oljemålning Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 31x53 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:54)
1323 1001 Oljemålning BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007), "Rävspelet/Foxgame". Signerad, daterad 1977. Akryl på duk, 82x61 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:56)
1323 1016 Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Hav. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 64x43 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:38)
1323 1021 Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Vinterlandskap, Signerad. Olja på pannå, 43x37 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:36)
1323 1022 Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. "Råsunda", Signerad, "Maj 1926". Olja på duk, 34x44 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:37)
1323 1048 Oljemålning Marc Sterling (1897-1976), Frankrike. Stilleben med fågel. Signerad. Olja på duk, 60x45 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:17)
1323 1020 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, man i skägg. Ej signerad. Olja på duk, 25x19 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:04)
1323 1047 Prakturna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Argenta", Gustavsberg, 1929. Urna med hänklar och lock. Stengods, grön glasyr med målad gulddekor och silverdekor. Märkt Gustavsberg Kåge 1929. Modell 876. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:52)
1323 1006 Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 11xca0,10ct, storlek: 17. Vikt: 5,1g
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:59)
1323 1007 Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 1x2,22ct, 10x0,07ct, totalt: 2,92ct. VS1, (F) TW. Bruttovikt: 8,1g. Ringmåttt: 17. Med intyg från CGL The certified Gemological Laboratory of Europe, etui
S�ldes f�r 106.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:14)
1323 1028 Röllakan Märta Måås-Fjetterström (1873-1941), Sverige. "Sommarmattan". Signerad MMF (före 1942). 111x213 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:32)
1323 1050 Skål med fat Royal Copenhagen, Gallerporslin. Längd: 31-34 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:24)
1323 1003 Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:13)
1323 1039 Stolar 6 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 2005
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:34)
1323 1029 Takarmatur Poul Henningsen, "Snowball", Louis Poulsen, Danmark. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:00)
1323 1010 Tallrikar 12 st + 2 assietter, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17-25 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:05)
1323 1032 Tebord med fajansbricka, Rörstrand. Signerad Emma Lindberg (EL) 1915. Bredd: 84 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:25)
1323 1051 Teservis 12 delar, "Napoleon Ivy", Wedgwood. Tekoppar med fat, kanna och sockerskål
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:53)