Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 april 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1323 2004  Buljongkoppar Napoleon Ivy, Wedgwood, 8 st buljongkoppar med fat. Diameter: 13-17 cm, höjd: ca 5,5 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 21:04)

1323 1033  Byrå Sengustaviansk, mahogny, Huggen skiva. Bredd: 92. Djup: 45 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:45)

1323 1004  Fat Kina, Famille Vert. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:00)

1323 1005  Fåtölj + fotpall, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Pernilla

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:48)

1323 1041  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Dux, Eva Hög, Höjd: 111

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:48)

1323 1042  Fåtölj Ib Kofod-Larsen (1921-2003), Danmark. "Samsö", OPE Möbler, Jönköping, 1960-tal. Stomme av palisander (CITES-intyg medföljer), lösa plymåer i tyg

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:13)

1323 1049  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, Lilla Adam

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:40)

1323 1053  Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Signerat offsettryck med text i tusch skriven av fotografen "Marilyn Monroe photographed in Los Angeles at Bel Air Hotel, June 27th 1962". Signerad, även copyrightstämplad a tergo. Offset print, bildyta 50x69,5 cm, oramat löst blad. Inköpt direkt av fotografen

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:53)

1323 1002  Golvlampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn. Modell 2148, Stomme av mässing, fyra ljuspunkter, rund fot. Höjd: ca 151

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:03)

1323 5051  Gouache Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad -62, ca 19x17 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:27)

1323 1025  Hängskåp Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Bröllopsskåp". Formgivet 1990 för Asplunds. Signerad, numrerad 199/200. Massivt trä, dörr av blyplåt. Bredd: 20. Djup: 19,5 cm. Höjd: 58,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:58)

1323 1024  Hängskåp Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Bröllopsskåp". Formgivet 1990 för Asplunds. Signerat, numrerat 180/200. Massivt trä, dörr av blyplåt. Bredd: 20 cm. Djup: 19,5 cm. Höjd: 58,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:41)

1323 1023  Hängskåp Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. "Bröllopsskåp". Formgivet 1990 för Asplunds. Signerat, numrerat 87/200. Massivt trä, dörr av blyplåt. Bredd: 20 cm. Djup: 19,5 cm. Höjd: 58,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:11)

1323 1026  Kaffeservis 6st kaffekoppar med fat, 13st fat. Diameter: 17-20cm, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond.

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:30)

1323 1043  Karmstolar Ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva modell

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:42)

1323 1031  Ljuskrona Sengustaviansk, mässing, prismor. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 53.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:45)

1323 1045  Ljusstake Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:35)

1323 1046  Ljusstake Björn Trägårdh (1908-1998), Firma Svenskt Tenn, Signerad, Tenn, 1929. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 84.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:49)

1323 1014  Lockurna Rörstrand, majolika. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:12)

1323 1012  Matta Barbro Nilsson (1899-1983), Sverige. Märta Måås Fjetterström, "Blåbär". Signerad ABMMF BN. Komponerad 1946, ca 220x286 cm

S�ldes f�r 92.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 21:06)

1323 1040  Matta orientalisk, Antik Karabagh Armenien. Signerad Martirosean 1884, ca 356x102 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:37)

1323 1036  Matta Röllakan, 1940-/50-tal, Monogramsignerad SN, 165x235 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:49)

1323 1019  Oljemålning 1800-tal, vanitas, skrivande man. Ej signerad. Olja på pannå, 29x23 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:32)

1323 1017  Oljemålning Anna själv tredje, 1700-tal, ej signerad. Olja på duk, uppfodrad duk, 64x45 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:34)

1323 1037  Oljemålning Anthony Strüwer (f. 1942), "Sea mail", 1979, Stockholm. Olja på duk, 65x53cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:53)

1323 1030  Oljemålning Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Park på Öland. Signerad Arthur Percy Öland 1910. Proveniens Signe Henschen, troligtvis ärvd från hennes far Ernest Thiel. Därefter arvegods inom familjen. Utställd även på Konstakademien 1957. Olja på pannå, 31,5x40,5 cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:47)

1323 1013  Oljemålning Axel Axelsson (1854-1892), Sverige. "Calle del Paradisio". Signerad Venedig 1881. Olja på duk, 82x50cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:05)

1323 1054  Oljemålning Axel Nilsson (1889-1981), Sverige. Signerad. Olja på duk, 31x53 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:54)

1323 1001  Oljemålning BECK & JUNG (Holger Bäckström, 1939-1997, Bo Ljungberg, 1939-2007), "Rävspelet/Foxgame". Signerad, daterad 1977. Akryl på duk, 82x61 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:56)

1323 1016  Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Hav. Signerad, daterad 1901. Olja på duk, 64x43 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:38)

1323 1021  Oljemålning Carl August Johansson (1863-1944), Sverige. Vinterlandskap, Signerad. Olja på pannå, 43x37 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:36)

1323 1022  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. "Råsunda", Signerad, "Maj 1926". Olja på duk, 34x44 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:37)

1323 1048  Oljemålning Marc Sterling (1897-1976), Frankrike. Stilleben med fågel. Signerad. Olja på duk, 60x45 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:17)

1323 1020  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, man i skägg. Ej signerad. Olja på duk, 25x19 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:04)

1323 1047  Prakturna Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Argenta", Gustavsberg, 1929. Urna med hänklar och lock. Stengods, grön glasyr med målad gulddekor och silverdekor. Märkt Gustavsberg Kåge 1929. Modell 876. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:52)

1323 1006  Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 11xca0,10ct, storlek: 17. Vikt: 5,1g

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:59)

1323 1007  Ring 18K vitguld, med briljantslipade diamanter, 1x2,22ct, 10x0,07ct, totalt: 2,92ct. VS1, (F) TW. Bruttovikt: 8,1g. Ringmåttt: 17. Med intyg från CGL The certified Gemological Laboratory of Europe, etui

S�ldes f�r 106.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:14)

1323 1028  Röllakan Märta Måås-Fjetterström (1873-1941), Sverige. "Sommarmattan". Signerad MMF (före 1942). 111x213 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:32)

1323 1050  Skål med fat Royal Copenhagen, Gallerporslin. Längd: 31-34 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:24)

1323 1003  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Springare, Gustavsberg 1950-1962, häst i stengods med målad och ristad dekor. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:13)

1323 1039  Stolar 6 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 2005

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:34)

1323 1029  Takarmatur Poul Henningsen, "Snowball", Louis Poulsen, Danmark. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 19:00)

1323 1010  Tallrikar 12 st + 2 assietter, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 18:05)

1323 1032  Tebord med fajansbricka, Rörstrand. Signerad Emma Lindberg (EL) 1915. Bredd: 84 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:25)

1323 1051  Teservis 12 delar, "Napoleon Ivy", Wedgwood. Tekoppar med fat, kanna och sockerskål

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2020 20:53)