Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 13 april 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1319 3379  Akvarell Eric Ekengren (1868-1955), Sverige. Sydländsk stad. Signerad E Ekengren, daterad 1932. Akvarell, 24x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:41)

1319 5432  Akvarell Hans Dahl (1849-1937), Norge. Landskap med skojande figurer. Signerad, 25x35 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:57)

1319 5036  Akvarell Mats Högberg, stadsmotiv. Signerad, daterad -86, ca 66x46 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:22)

1319 6318  Akvarell Mats Sandeberg (f. 1939), Sverige. Segelbåt. Signerad, daterad -94. Motivet: 27x18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:22)

1319 6337  Akvarell Oidentifierad konstnär. Antik, Biblisk scen. Akvarell på papper, Motivet: 21x25 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:49)

1319 6331  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Venedig. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 6351  Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. Tjärn. Signerad, daterad -37. Motivet: 14x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:55)

1319 6238  Apoteksburkar Ett par, Porslin, omkring 1900. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:55)

1319 6209  Apoteksskåp Furu. Höjd: 74cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:10)

1319 6099  Armbandsur Antimagnetic, manuell, läderband. Diameter: 30mm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:42)

1319 6125  Askar 2 st, bland annat hattask. Längd: 40-45 cm, djup: 35-38 cm, höjd: 19-30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:04)

1319 6361  Assietter 12 + 1st, Theresia, Bavaria. Diameter: 17-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:11)

1319 6053  Atlas Andrees handatlas, 1881. Längd: 29 cm, djup: 43 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:55)

1319 6272  Bänk Gustaviansk stil, rotting. Längd: 100

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:27)

1319 6202  Bankett Längd: 76 cm. Djup: 42 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:46)

1319 6358  Barstolar 5 st, "Indecasa, Spanien", Aluminium. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:03)

1319 6374  Bestick 40 del ca50-tal, Rostfritt. Längd: 15,5 - 21

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:41)

1319 5460  Bläckhorn Silver / kristall, Tillverkarstämpel "NK", 1917, graverad, Stockholm. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:57)

1319 5033  Blandteknik Fåglar, Jan Rhodin (f. 1938), ca 49x34 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:14)

1319 6040  Blandteknik Hans Osswald (f. 1919), Sverige. 35x26 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:16)

1319 6342  Blandteknik Hans-Göran Eriksson, Monogramsignerad Hge, 2015, ca 30x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:10)

1319 6016  Blandteknik Kina, Hägrar. Signerad, 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:03)

1319 5429  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, daterad 1970,29x39cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:48)

1319 6314  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Gosse i pyjamas. Omkring 1900, ej signerad, 25x17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:58)

1319 6338  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kina, Berg, Signerad. Motivet: 35x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:11)

1319 4042  Blandteknik Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Signerad, daterad 76, originalfilm till litografi, "ektoplasma". Motivet: 50x65 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:47)

1319 6148  Blomsterbord koppar. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:57)

1319 3322  Blyerts 2 st, Björn von Rosen (1905-1989), Sverige. Monogramsignerad. Signerad, daterad -55. Motivet: 10x23 & 18x23 cm

1319 6221  Bokhylla mahogny. Mässingsskodda ben. Bredd: 194 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 110cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:18)

1319 9002  Bokhylleserie Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors. 3 sektioner. Jakaranda (CITES-intyg medföljer). Bredd: 260 cm (100+ 100 + 60). Djup: 45 cm. Höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:02)

1319 5046  Bokvagga ett par, Furu. Längd: ca 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:48)

1319 6164  Bord 2 st, Furu. Bredd: 49 cm. Djup: 38 cm, höjd: 75 cm, &. Bredd: 56 cm, djup: 40 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:52)

1319 6189  Bord med låda, Kina, röd, Bredd: 63 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:38)

1319 6282  Bordsdekorationer 3 st, Druvor, Sten / metall. Längd: 14-18ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:43)

1319 5440  Bordsfotogenlampa Järn / glas. Omkring 1900, Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:12)

1319 6176  Bordslampa Alabaster/mässing, med skärm. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:07)

1319 6179  Bordslampa Alabaster/mässing. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:12)

1319 6089  Bordslampa Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:19)

1319 5137  Bordslampa Bing & Grøndahl, porslin. Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:52)

1319 5042  Bordslampa mässing. Höjd: ca 41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:26)

1319 6054  Bordslampa med skärm Svensk Tenn. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:02)

1319 6320  Bordslampa trä, barockstil. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:10)

1319 5152  Bordslampfot Mässing/onyx. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:38)

1319 5305  Bordspendyl Paris, 1800-tal. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:31)

1319 6128  Bordsur Alabaster/Mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:30)

1319 6116  Bordsur Tidigt 1900-tal, Klot med putti. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:59)

1319 5363  Brevpressar 3 st, Glas. Höjd: 11-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:13)

1319 6049  Broscher med mera, 7 delar, insekter. Längd: 2-8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:44)

1319 6307  Burk "Biscotti", Glaserat lergods, diameter: 25 cm. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:52)

1319 6196  Byrå 2 lådor, mahogny. Mässingsskodda ben. Bredd: 55 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:35)

1319 6253  Byrå Intarsia. Bredd: 80 cm. Djup: 29 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:07)

1319 6339  Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 100 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:47)

1319 6174  Cafébord Metall. Diameter: 59, höjd: 72cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:17)

1319 6197  Champagnekylare försilvrad. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:53)

1319 6085  Cigarettskrin + Tändsticksaskhållare, silver. Längd: 10-12 cm, Vikt: ca 236 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:53)

1319 6373  Collier 7st, med olika stenar. Längd: 20-46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:46)

1319 6230  Crèmekoppar 8 st, olika modeller, Bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 9 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:31)

1319 6011  Cymbalstativ med lampor + pall, 3 delar, Till trumset. Höjd: 50-154 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:49)

1319 5100  Dekorelement Kina, trä. Höjd: 20 cm, längd: 34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:02)

1319 6370  Emblem 5 st, doublé. Diameter: 3-5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:59)

1319 5062  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad, ung kvinna i päls, 1937,21,5x18,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 21:00)

1319 6347  Etsning Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Fiskebåtar. Signerad, "Till brodern Einar". Motivet: 22,5x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:41)

1319 6346  Etsning Francis Seymour Haden (1818-1910), Storbritannien. Flodbädd. Signerad. Motivet: 15,2x22,5 ca

1319 6344  Etsning Jean-Jacques de Boissieu (1736-1810), Frankrike. Fountain of Choulans, 1764. Ej signerad. Motivet: ca 15x12,5 cm

1319 5397  Etsning Lars Söderberg, Sverige. "Spegel". Signerad, numrerad 15/15, daterad -67, oramat löst blad. Bladets mått: 44x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:30)

1319 5086  Etsning Staffan Snidare (f. 1939), Sverige. "Decembersnö". Signerad, numrerad 53/200. Motivet: 11x16cm

1319 6329  Etsningar 2 st, Stockholm & Paris, kolorerade. Ej signerad. Motivet: 23x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 5409  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, PT. Oramat löst blad. Bladets mått: 61,5x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:13)

1319 5412  Färgetsningar 5 st, Sérvulo Esmeraldo (1929-2017), Brasilien. Signerad, numrerad, oramat löst blad, 37,5x28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:24)

1319 5381  Färglitografi Erik Dietman (1937-2002), Sverige. Signerad, numrerad 105/105, daterad -78, oramat löst blad. Bladets mått: 86x61 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:52)

1319 6071  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 45/310, daterad 1956. Motivet: 35x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:08)

1319 6160  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 17/75, -73. Bladets mått: 49x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:54)

1319 6084  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 140/360, Skärgårdsbåt. Motivet: 42x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:32)

1319 5413  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 31/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:26)

1319 5411  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. AP-upplaga. Signerad, daterad 1972, oramat löst blad, 53,5x70,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:18)

1319 6354  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "L Orange". Ej signerad. Motivet: 25,5x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:32)

1319 6088  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 68/360, "Londonrest rules" mm: 54x62cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:04)

1319 6027  Färglitografi Yves Brayer (1907-1990), Frankrike. Signerad, numrerad 166/210. Motivet: 53x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:18)

1319 5417  Färglitografier 2 st, Gary Kuehn (f. 1939), USA. Kompositioner. Signerad, numrerad 14/36 respektive 5/36, oramade lösa blad. Bladets mått: 49,5 cmx66,5cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:47)

1319 6355  Färglitografier 3 st, Cassel & Alpmotiv. Ej signerad. Motivet: 9,5x15 & 19x26 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:04)

1319 5393  Färgserigrafi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 79/80, oramat löst blad, bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:13)

1319 5418  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 57/75, daterad 1976, oramat löst blad, b 71x56. Bladets mått: 106,5x79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:08)

1319 5414  Färgserigrafi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. "Hotel". Signerad AP-upplaga. Oramat löst blad, 96x67,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:30)

1319 6080  Fat 2 st, Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 33cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:02)

1319 6119  Fat 4 delar, Kina bland annat. Längd: 12-22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:58)

1319 6155  Fat Bo Fajans, Eva Jancke-Björk (1882-1981), Sverige. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:34)

1319 6152  Fat Jani Keramik, Laholm, 28x15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:55)

1319 6151  Fat Jani Keramik, Laholm. Längd: 41cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:40)

1319 6166  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Gurka, Gustavsberg. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:39)

1319 6245  Fat på fot silver, Nyrokoko, Stockholm, 1864. Diameter: 19. Höjd: 17 cm, vikt: 240 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:10)

1319 6092  Fåtölj

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:27)

1319 6100  Fickknivar 15st. Längd: 8-15cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 6233  Figuriner 5 st, fåglar. Höjd: 6-17, Bland annat Royal Copenhagen

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:04)

1319 6042  Fiol med stråke i väska, Stradivariuskopia. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:09)

1319 6188  Florett Med Adelssköld. Längd: 69cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:54)

1319 6007  Fotogenkök "Radius No 43", metall. Längd: 19

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:01)

1319 6204  Fotogenlampa Tenn. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:46)

1319 6180  Fruktskål 8 delar, Upsala Ekeby. Diameter: 26cm

1319 5079  Glasservisdelar Åsa Brandt (f. 1940), Sverige. 18 st. Höjd: 18-20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:33)

1319 6367  Gökur trä, Saknar pendel. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:52)

1319 6303  Golvlampa Mörkpatinerad koppar, med skärm. Höjd: cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:14)

1319 6349  Grafiska blad 3 st, ramade, Karikatyrer / skämtbilder. Ej signerad. Motivet: 13x20 & 35x25 cm

1319 6333  Gravyr Rossini, "Roma 1828". Motivet: 47x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:30)

1319 6072  Gravyr Uppsala, 49x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:54)

1319 6064  Gravyrer 5 st, ramens innermått: 26x19 54x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:09)

1319 6254  Hallampa omkring 1900, blyglas. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:27)

1319 6301  Hallbyrå Rokokostil. Bredd: 33 cm. Djup: 32 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:37)

1319 6048  Hängen 6 st, brons/Tenn mm bland annat Alton, ca 4-5x4-7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:31)

1319 5129  Hängskåp bemålad. Bredd: 71 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:38)

1319 6003  Hängskåp Vitrindörrar. Bredd: 66 cm. Djup: 22 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:20)

1319 6037  Hattar 2 st, 1 i ask

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:39)

1319 6032  Herbarium 3 st, pärmar, 30x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:15)

1319 6097  Herrur Lagonda, Incabloc, Antimagnetic, automatisk. Diameter: 35mm, stål, datum, trasig krona, defekt.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:57)

1319 6212  Jardiniere Vitmetall. Längd: 38cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:40)

1319 6134  Kaffekoppar 9st med fat + 8 Assietter, 1st skål, 1st fat, Musselmalet

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:35)

1319 5070  Kaffeskedar 6 st, silver. Längd: 11,5 cm, i etui. Vikt: 80g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:12)

1319 5212  Kanna Järn. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:36)

1319 6298  Kannor  + mugg, 3 + 1 delar, Orientaliskt. Höjd: 12-27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:29)

1319 5235  Karmstol Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:26)

1319 5236  Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:27)

1319 6163  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:28)

1319 6273  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:35)

1319 6205  Kikare E. Krauss, med fodral. Längd: 10 cm, djup: 5 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:26)

1319 5187  Kista Kina, år 1921, Bredd: 103 cm. Djup: 51 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:14)

1319 5292  Klackring 18k guld, med Onyx sten, storlek: 21. Vikt: 2,7g.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 6375  Klockor 2 st, mässing, 1900-tal, h9-20, diameter: 9-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:01)

1319 6290  Koffert Längd: 100 cm. Djup: 60 cm, höjd: 40 cm

1319 6362  Kökspall 1970-tal, metall / plast. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:05)

1319 6029  Kolteckning A Wallander, 1901, Månsken, 46x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:14)

1319 6211  Konsol Rokokostil. Omkring 1900, förgyllt trä Höjd: 35cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 21:00)

1319 6289  Konsthantverk 3 delar, Sydamerika, metall, 18-27x16-29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:04)

1319 6231  Koppar / skålar 5 delar, Kina. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:41)

1319 6341  Kopparstick Johannes van den Aveelen, Holmiae 1701, Kolorerad, Falu koppargruva. Motivet: 26x36 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:28)

1319 5280  Kristall 7 delar. Höjd: 7-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:32)

1319 6236  Lackaskar mm 7 delar, Ryssland. Längd: 7-27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:02)

1319 5123  Lampbord mahogny, 1940-tal. Bredd: 60 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:32)

1319 6113  Lampetter Ett par, med prismor. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:05)

1319 6108  Leksaksbilar 9 delar. Längd: 9-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:55)

1319 6110  Leksakshus En påse Med bilar & hus. Ca 8-22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:55)

1319 5449  Litografier 3 st, Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Zebror, Får & Spårområde. Signerad, numrerad 1971/-72/-76. e. Motivet: 38x55 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:31)

1319 6270  Litografisk affisch "Quinquina", 150x106 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:07)

1319 6305  Ljuskrona Gustaviansk stil, nutida. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:44)

1319 6124  Ljuskrona Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2586. Stomme av mässing och målat trä. Ljuskrona för åtta ljus. Höjd: 45 cm. Höjd: 48, diameter: 58 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:10)

1319 6138  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 100cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:11)

1319 6255  Ljuskrona Prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:15)

1319 3258  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:50)

1319 1230  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:03)

1319 6248  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:41)

1319 6296  Ljusstakar Ett par, silver, MGAB, 1972. Höjd: 16 cm, Vikt: 390 g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:55)

1319 5024  Ljusstakar ett par, Skultuna. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:04)

1319 6050  Ljusstakar mässing, 6 par. Höjd: 9-24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:58)

1319 6310  Ljusstake 1700-/1800-tal, mässing. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:03)

1319 5428  Ljusstake Tenn, 1871. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:47)

1319 6098  Lockskål Capodimonte, Italien. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:40)

1319 5127  Matbord ek, jugend. Bredd: 109 cm. Djup: 89 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:41)

1319 6075  Matbord Lackad Aluminium. Bredd: 198, djup: 98 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:57)

1319 5377  Matbord Längd: 180 cm. Djup: 105 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:29)

1319 6247  Matbord Med 2st iläggsskivor. Bredd: 139 cm. Djup: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:22)

1319 6019  Matbord Teak. Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, Bredd: 145. Djup: 89 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:22)

1319 6218  Matservis 53 delar, Gustavsberg, vardag.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:54)

1319 6130  Matservis ca 82 delar, Rörstrand. Diameter: 18-25cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:10)

1319 6267  Matta Kina, 244x294 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:47)

1319 5320  Matta Nordafrika, 310x197cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:09)

1319 6380  Matta nutida, 85x244 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:45)

1319 6263  Matta Orientalisk, 110x205 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:32)

1319 6136  Matta orientalisk, 120x74cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:09)

1319 6264  Matta orientalisk, 130x195 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:40)

1319 6070  Matta orientalisk, 140x225 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:32)

1319 6137  Matta Orientalisk, 193x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:38)

1319 6005  Matta orientalisk, 211x138 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:09)

1319 6226  Matta Orientalisk, 93x138 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:02)

1319 6381  Matta Orientalisk, Galleri, 83x280 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:56)

1319 6315  Matta orientalisk, Meymeh, 170x263 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:42)

1319 6094  Matta ull, 339x254 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:19)

1319 6235  Miniatyrer 6 st, diameter: 5-7 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:32)

1319 6107  Miniatyrvaser 8 delar. Höjd: 6-11cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:38)

1319 6009  Mobiltelefon Siemens, Modell Äldre. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:24)

1319 6376  Mockaskedar 9 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1951. Längd: 11 cm. Vikt: 85 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:01)

1319 6036  Modetavlor 4 st, 20x13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:24)

1319 6095  Myntsamling Svenska mynt, pärm, 21x23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:30)

1319 6004  Nattygsbord Gustaviansk stil. Bredd: 50, djup: 34 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:13)

1319 6335  Oljemålning A Hallgren "Visby". Signerad, daterad -33. Olja på duk, 49x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:02)

1319 6326  Oljemålning Alvar Eliasson (1931-2019), Sverige. "Efter stormen". Signerad. Olja på duk, 26x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:52)

1319 4006  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. "Borgholm". Signerad, 1922. Olja på duk, 61x78cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:14)

1319 6142  Oljemålning Artur Nilsson (1900-1988), Sverige. Signerad, daterad 1960. Olja på duk, 76x100cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:19)

1319 5265  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad, Barn. Olja på duk, 66x83 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:11)

1319 5407  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 45x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:50)

1319 6068  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm, Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:48)

1319 9066  Oljemålning Edvard Wallenqvist (1894-1986), Sverige. "Interiör med Marga". Signerad, Osloutställningen 1948. Olja på duk, 73x73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:26)

1319 6141  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad. Olja på duk, 64x52cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:15)

1319 6140  Oljemålning Hans Bendix (1898-1984), "Paris". Signerad. Olja på duk, 46x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:34)

1319 6026  Oljemålning Holger Almqvist, nakenstudie, Signerad. Olja på duk, 65x41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:24)

1319 6246  Oljemålning Kopia efter Rubens, Golgata. Olja på duk, 70x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 6010  Oljemålning Nicolas Issaiev (1891-1977), Ryssland. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 46x33 cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:45)

1319 6316  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Bergssjö. Ej signerad. Olja på duk, 30x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:34)

1319 3183  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 86x64cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:28)

1319 6295  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italienska. Signerad. Olja på duk, 90x60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:29)

1319 6028  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, hamnmotiv. Olja på duk, 38x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:41)

1319 6327  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Simris kyrka". Olja på pannå, 21x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:25)

1319 6017  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 40x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:05)

1319 5097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vattenbärerska. Ej signerad. Olja på duk, ca 68x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:53)

1319 6045  Oljemålning Olle F Olsson (1919-1977), Sverige. Signerad. Olja på duk, 15x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:06)

1319 6046  Oljemålning Olle F Olsson (1919-1977), Sverige. Signerad. Olja på duk, 38x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:34)

1319 5431  Oljemålning Otto Wretling (1876-1971), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 30x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:54)

1319 5205  Oljemålning Sören Andersson (f. 1941), Sverige. (tillskriven), Stadsbild, oramad. Ej signerad. Olja på pannå, 60x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:16)

1319 5331  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. 1959, Lysekil, "Utsikt Strömstad". Signerad. Olja på pannå, 45x53cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:08)

1319 6143  Oljemålning Sune Skote (1919-2014), Sverige. "Röder skärgård". Signerad. Olja på pannå, 20x25cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:03)

1319 4014  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, "Tuppspel". Olja på duk, 54x64cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:14)

1319 6357  Oljemålningar 2 st, A Lindblom, Gamla Stan, Signerade, Pannå, 15x11 & 11x15 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:21)

1319 6020  Oljemålningar 2 st, Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Parismotiv, Signerad. Olja på duk, 40x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:14)

1319 4029  Örhängen 14K. Vikt: 4,9g. Ett par, med diamanter, 4xca0,05ct, & gröna granater, längd: 2,5cm, Ryssland, med etui.

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:48)

1319 6220  Pall Flower, Eero Koivisto. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:18)

1319 6173  Pall Rotting. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:17)

1319 6274  Pall Rotting. Längd: 41 cm, djup: 31 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:59)

1319 6123  Pall med hink Kina. Höjd: ca 85cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:51)

1319 6363  Pallar 2 st. Bemålade, Höjd: 45-47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:57)

1319 6229  Parti dosor 15 st ca, diverse, olika åldrar. Längd: 3-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:51)

1319 6348  Parti grafik diverse grafiska blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:10)

1319 6360  Parti manschettknappar 6st par, doublé. Längd: 2-4cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:01)

1319 6371  Parti mynt ca 23 st, olika storlekar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:57)

1319 6101  Parti silvermynt 22 delar, med etui

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:41)

1319 6350  Pastell Radovan Korac (f. 1943), Sverige. Ekor vid brygga. Signerad, daterad -16. Motivet: 26x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:34)

1319 6311  Penselfodral Orientaliskt, Bemålat. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:55)

1319 6356  Piedestal Ett par. Höjd: 78cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 6284  Piedestal Kolonn. Höjd: 91cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:12)

1319 3344  Piedestaler ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 90 cm, tidig 1900-tal, renoverade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:46)

1319 6261  Pipställ med pipor + diverse tillbehör

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:10)

1319 6035  Plafond 1940-tal. Diameter: 55, höjd: 65 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:11)

1319 6194  Provdocka höjd: 146cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:48)

1319 6059  Prydnadsvaser ett par, patinerad zink. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:57)

1319 6280  Punschkoppar 12 st, silver. Vikt: 480g ca. Höjd: 4 cm, diameter: 6 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:14)

1319 5179  Rakbord höjd: 150cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:02)

1319 6215  Ram Förgyllt med bladguld, 47x61,5cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:42)

1319 6012  Regissörsstolar 3 st, (2 + 1), bland annat Bruka design

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:41)

1319 6187  Sabel + björnkniv, Längd: 28-100cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:55)

1319 6039  Saigkorg Gotland. Längd: 41 längd: 31 cm, höjd: 39 cm

1319 6192  Salongsbord 1880-tal. Bredd: 108 cm. Djup: 62 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:01)

1319 6275  Sängramar Ett par, Gustaviansk stil, 90x200 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:16)

1319 6242  Servisdelar Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, Finland, ca 60 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:51)

1319 6147  Servisdelar Portmeirion, Birds of Britain, 23 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:39)

1319 5258  Sidentavla Kortspelare, 50x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:59)

1319 6047  Silver diverse, 8 delar, ca 190 g

1319 6277  Silverhattar 2 st, silver, Mexiko. Diameter: 6-19, vikt: 160g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:27)

1319 6102  Silvermynt 3 st, USA respektive Kanada. Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:16)

1319 5217  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 14, diameter: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:21)

1319 6156  Skål Keramik, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. 1951. Diameter: 18,5

1319 6265  Skål Kina, Kanton. Längd: 18, djup: 13 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:27)

1319 5160  Skål Kina, Porslin. Diameter: 16, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:58)

1319 5173  Skål med lock, Överfångsglas, Max Köck. Diameter: 10, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:50)

1319 5119  Skål Orrefors, design: Olle Alberius (1926-1993), Sverige. Diameter: 15cm, gravyr.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:23)

1319 6058  Skål på fot. Nutida. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:09)

1319 6283  Skål silver, Importstämplar. Diameter: 16, höjd: 6 cm, Vikt: 150 g ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:32)

1319 6153  Skål Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:56)

1319 6149  Skål Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:10)

1319 6057  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 7, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:16)

1319 6079  Skålar 2 st, Orrefors. Höjd: 12-14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:17)

1319 6217  Skålar 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018). Boda ateljé. Konstglas. Signerad, numrerad Boda ateljé 40/4. Höjd: 9-11 cm. Diameter: 10-19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:04)

1319 5168  Skålar 3 st, Kina. Diameter: 12, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:29)

1319 6159  Skänk Bemålad. Bredd: 142. Djup: 42 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:13)

1319 6073  Skåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 102, djup: 57 cm, höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:05)

1319 6195  Skrivbord Karl Johan, mahogny, läderskiva. Bredd: 103 cm. Djup: 66 cm. Höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:49)

1319 6093  Skrivbordslampa höjd: 49cm

1319 5246  Skrivbyrå 1880-tal, Björk. Bredd: 110. Djup: 54 cm. Höjd: 110 cm

1319 6299  Skrivställ 2 delar. Firma Svenskt Tenn, 1930. Tenn och mässing. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:05)

1319 5052  Skulptur glas, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta, Fågel på träsockel. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:42)

1319 6184  Skulptur höjd: 21cm

1319 6001  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 36/50. Metall. Bredd: 10,5 cm. Djup: ca 7,5 cm. Höjd: 20 cm. I plexilåda (ca 21x17x33,5 cm)

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:31)

1319 6286  Skulptur Konstglas, Italien, Fågel. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:41)

1319 6167  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt, Gustavsberg Studiohanden. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:37)

1319 6024  Skulptur Lladro, Uggla. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:36)

1319 6013  Skulptur metall, Lejon. Längd: 60, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:15)

1319 6066  Skulptur Oidentifierad konstnär. Signerad. Terrakotta. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:28)

1319 6322  Skulptur Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors Expo. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:26)

1319 5114  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad, dekor av isbjörnar. Längd: 28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:14)

1319 5078  Skulpturer 2 delar, Lladro, Spanien. Höjd: 9-17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:30)

1319 6022  Skulpturer 2 st, Björnar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Vitglaserad keramik. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:20)

1319 5358  Skulpturer 2 st, Fåglar. Höjd: 30-39 cm

1319 6182  Skulpturer 2 st, Katter. Höjd: 19-38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:27)

1319 6239  Skulpturer 2 st, Kina, Soapstone. Höjd: 20-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:38)

1319 6240  Skulpturer 2 st, Trä, bemålade, modell äldre. Höjd: 16-28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:18)

1319 6114  Skulpturer 4 st, Kina. Höjd: 16-21cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:42)

1319 6291  Skulpturer 5 st, Porslin. Höjd: 19-29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:31)

1319 5124  Slagbord ek. Bredd: 72 cm. Bredd: 104 cm (30+ 37+ 37 cm), höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:34)

1319 6062  Soffa Empirestil. Längd: 120, Bredd: 50, Höjd 91, Sitthöjd 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:29)

1319 6158  Soffa/bankett mahogny. Längd: 140, djup: 70 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:58)

1319 6300  Soffbord Agora, Kvinna, glasskiva. Bredd: 110 cm. Djup: 60 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:21)

1319 6271  Soffbord England, Mahogny / mässing. Bredd: 109, djup: 56 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:45)

1319 6122  Soffbord Längd: 100 + 20x2 cm. Djup: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:06)

1319 6170  Soffbord Lindkvist Ab. Diameter: 77cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:53)

1319 6302  Spegel 133x83cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:08)

1319 6359  Spegel 20-tal, 84x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:17)

1319 6090  Spegel 60x50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:20)

1319 6169  Spegel Gustaviansk stil, 50x40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:48)

1319 6121  Spegel Karl Johanstil, 126x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:37)

1319 6330  Spegel Nyrokoko, 84x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:16)

1319 6041  Spegel Oval, 83x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:08)

1319 6199  Spegelplatå 53x42cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:34)

1319 6257  Spegelskåp Indien, 47x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:32)

1319 6191  Spelbord nyrokoko. Bredd: 90 cm. Djup: 44 - 88 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:15)

1319 6294  Spiselhund porslin, England. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:49)

1319 5283  Spiselhundar ett par. Höjd: 30 cm

1319 6055  Staffli + grafikvagga, Mabef Italy. Höjd: 92-142 cm, längd: 56 cm, djup: 44 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:08)

1319 6203  Staffli höjd: 160 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:04)

1319 6132  Stallykta metall. Längd: 16 cm, djup: 16 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:12)

1319 5456  Stol Gustaviansk stil

1319 3355  Stol Rokoko, bemålad

1319 6120  Stolar 10st

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:59)

1319 5476  Stolar 4 st, bemålade

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:26)

1319 6269  Stolar 4 st, rokokostil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:16)

1319 6002  Stolar 6 st

1319 6266  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:45)

1319 6281  Stolar 8st, nyrenässans

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:09)

1319 6161  Stolar Ett par

1319 6063  Stolar ett par, Empirestil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:15)

1319 6091  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 39 cm, djup: 20 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:06)

1319 5284  Svepaskar 2 st, 1800-tal. Längd: 19-35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:34)

1319 6313  Sybord Längd: 36 cm. Djup: 43 + 15x2 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:47)

1319 6208  Sybord mahogny, Intarsia. Bredd: 58 cm. Djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:15)

1319 6175  Syltkruka Höganäs, 25 liter. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:07)

1319 6081  Syltkruka höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:47)

1319 6372  Syltkrukor 4 st. Höjd: 14-28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:12)

1319 6126  Takarmatur Glasskärm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:47)

1319 5098  Takarmatur jugendstil, mässing, kupa i frostat glas. Höjd: ca 51cm. Diameter: ca 24cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:57)

1319 6038  Takarmatur Koppar. ASEA. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:46)

1319 6115  Takarmatur Med prismor. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:57)

1319 5273  Tallrikar + muggar, 12+ 10+ 2 uppläggningsfat, Höganäs, Gille. Diameter: 27. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:17)

1319 6129  Tekoppar med fat, 12 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:25)

1319 6034  Telefoner 4 st + växel, LM Ericsson. Höjd: 31-34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:20)

1319 6056  Termos Georg Jensen. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:20)

1319 6177  Teservis 15 delar, Höganäs.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:03)

1319 6279  Teservisdelar 24 del ca, Rosenthal Maria

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:56)

1319 6214  Tevagn Med värmeplatta. Längd: 61 cm. Djup: 44 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:51)

1319 6259  Textiltavla Orientalisk. Motivet: 46x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:41)

1319 6319  Textiltavlor 2 st, Anders Söderberg & Maud Gustafsson-Rockström. Motivet: 12x16 & 22x14 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:57)

1319 6193  Toilettebord nyrokoko. Bredd: 110 cm. Djup: 56 cm. Höjd: 165 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:19)

1319 6162  Trädgårdsmöbler Ett par stolar, ett bord. Diameter: 60cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:11)

1319 6324  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 345/360. Motivet: 30x76cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:54)

1319 6154  Urna Gustavsberg, 1889. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:34)

1319 6015  Väggplatta Oidentifierad konstnär. Signerad E J -70, ca 29x56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:36)

1319 6293  Väggrelief Man till häst, mässing, Relief, Inskription. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:19)

1319 6061  Väggrelief Tenn och mässing. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:01)

1319 6008  Väggsköld Södermanland, "Heraldisk Konst", 26x20 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:01)

1319 6074  Väggskulptur höjd: 105 cm, bredd: 135

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:56)

1319 6258  Väggur empirestil, Lindvall, Stockholm, 53x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:29)

1319 6260  Väggvitrinskåp bemålat, nutida. Bredd: 78, djup: 17 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:43)

1319 6031  Värja höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:13)

1319 6030  Värja längd: 113 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:02)

1319 6014  Vas AC. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:10)

1319 6023  Vas Böhmen, sent 1800-tal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:20)

1319 6241  Vas Böhmen. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:45)

1319 5468  Vas Erik Mornils (1900-1974), Nittsjö. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:35)

1319 6157  Vas Eva Jancke-Björk (1882-1981), Sverige. Bo Fajans. Höjd: 15 cm

1319 6078  Vas Georg Jensen, rostfritt stål. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:54)

1319 6111  Vas höjd: 10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:37)

1319 6105  Vas Iittala. Höjd: 18cm

1319 5102  Vas Kina, perukstock, porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:12)

1319 6112  Vas Kina. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:24)

1319 5380  Vas Kosta Boda, Mona Morales. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:51)

1319 5467  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Studiohanden. Höjd: 32,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:34)

1319 5335  Vaser 2 st, Keramik. Höjd: 24-41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:16)

1319 6309  Vaser 3 delar, Kina. Längd: 7cm-8cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:56)

1319 6021  Vaser 4 st, Sven Palmqvist + Johansfors Glasbruk + Strömbergshyttan. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:46)

1319 6106  Vaser & skulpturer 6 delar. Höjd: 10-17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:49)

1319 5334  Vaser/skålar 6 delar, Keramik. Höjd: 7-19 cm

1319 6118  Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank, Weekend. Längd: ca 47cm. Djup: 11cm. Höjd: 42cm (inkl. Handtag)

1319 6201  Vattenkokare Nysilver, med ställ. Höjd: 38cm

1319 6178  Vinglas 8st + 6 st, likörglas. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:02)

1319 6288  Vinställning Metall. Höjd: 183cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:25)

1319 6171  Vitrinskåp Längd: 93 cm. Djup: 30 cm, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:33)

1319 6304  Ytterfoder  + kopp, 2 delar, Porslin, omkring 1900. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 20:46)

1319 5475  Ytterfoder 2 st, Porslin. Diameter: 26-31 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:17)

1319 6213  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-19

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 18:39)

1319 6043  Ytterfoder 7 st, bland annat Upsala-Ekeby. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:44)

1319 6060  Ytterfoder metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 13 april 2020 19:12)