Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 juni 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1549 5237  Affisch AIK, "Gnaget e laget". 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:25)

1549 6164  Afrikana diverse, 5 delar. Höjd: 17-2. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:10)

1549 6094  Akvarell Christer Hägg, Fartyg. Signerad, Akvarell. Bladets mått: 20x28 cm, yttermått inklusive ram: 28x37 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:43)

1549 6161  Akvarell James Hunt, "Sportsman and Dogs". Signerad. Akvarell, bildmått: 18x26 cm, yttermått inklusive ram: 36x44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:28)

1549 5141  Akvarell Monogramsignerad CW -94,23x33 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:51)

1549 5131  Akvarell signerad, akvarell, Fors, Highland, 31x49 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:40)

1549 6242  Armring + kors+ brosch med granater. Diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:27)

1549 5168  Blandteknik Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Ej signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 17x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:14)

1549 6212  Bokhylla med lådor, England. Bredd: 77 cm, djup: 28 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:13)

1549 3279  Bokhyllesystem Ligne Roset, P&P 900, design: Pagnon, Pelhaitre, 2002 4 sek, längd. 4x90 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 225 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:07)

1549 6112  Bordslampa Ananas. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:33)

1549 6220  Bordslampa höjd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:10)

1549 5104  Bordslampa mässing, orientalisk, dekor i relief. Höjd: 102 cm inkl lamphållare och skärm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:43)

1549 5139  Bordslampor ett par, Delft. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:52)

1549 6044  Bordslampor ett par, patinerad metall. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:17)

1549 6027  Brickor + karott, 6 delar, nysilver. Längd: 24-44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:32)

1549 6028  Brickor 3 st, nysilver. Längd: 32-50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:25)

1549 6238  Bykgryta Koppar. Diameter: 64 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:43)

1549 5262  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal, Intarsia, Huggen stenskiva. Bredd: 111. Djup: 46 cm, höjd: 83 cm, nyckel, fanérbortfall

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:08)

1549 5150  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:05)

1549 6214  Byrå Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 45 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:10)

1549 6109  Byrå stenskiva. Bredd: 66 cm, djup: 38 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:48)

1549 6158  Cigarettbehållare 2 st, i form av Boll & Jordglob, metall, modell äldre. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:05)

1549 6037  Coaster silver, Ryssland. Nielloarbete, sent 1800-tal. Diameter: 14 cm. Vikt: 100g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:25)

1549 6073  Dekorelement Allmoge, 124x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:44)

1549 6189  Dessertskedar silver, 6 st, Ryssland. Längd: 15,5 cm, vikt: 215 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:32)

1549 6229  Dörrhandtag + nyckelbrickor, 5 + 10 delar, mässing

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 21:01)

1549 6064  Dörrhandtag 4 par

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:34)

1549 6038  Dosor 3 st, Silver / emalj & pärlemo. Längd: 3-4 cm, Bruttovikt: 30 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:16)

1549 6041  Dosor 7 st, modell äldre, bland annat Sevresmärke och Limoges. Porslin & emalj. Längd: 5-9 cm. Höjd: 2,5-9,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:41)

1549 6054  Etagebord med låda, sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 50 cm. Djup: 33 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:56)

1549 6100  Färglitografi Albin Amelin (1902-1975), Sverige. Signerad, numrerad 258/310. Färglitografi, bildmått: 55x72 cm, yttermått inklusive ram: 68x85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:10)

1549 5005  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 70/200. Färglitografi, bildmått: 72x54 cm, yttermått inklusive ram: 93x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:34)

1549 6180  Färglitografi Gunnar Verner Persson (1933-2018), Sverige. Kronblom. Signerad, numrerad 96/250. Färglitografi, bildmått: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:29)

1549 5114  Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 9/230, Flicka. Färglitografi, bildmått: 60x84 cm, yttermått inklusive ram: 79x101 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:11)

1549 6103  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 58/350. Färglitografi, bildmått: 40x26 cm, yttermått inklusive ram: 56x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:53)

1549 6171  Färglitografi Tore Palm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 177/275. Färglitografi, bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:54)

1549 5105  Fat brons, jugendstil, reliefdekor. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:50)

1549 6056  Fat Japan, Satsuma, Porslin, 36x36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:51)

1549 6250  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 20,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:16)

1549 6030  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Mina", Bruno Mathsson International, Värnamo. Lackad bok. Brännstämplad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:56)

1549 6106  Fåtöljer ett par, 1950/60-tal, Skinn

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:46)

1549 5259  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:18)

1549 5260  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:18)

1549 6209  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:23)

1549 5286  Fiol med stråkar 2 st, Stradivarius-kopia, fiol. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:30)

1549 5214  Fotokonst Thomas Herbrich, "Moonscape". Bildmått: 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:47)

1549 5295  Glasservis 75 del ca. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:51)

1549 4137  Golvlampa "Pablo Brazo", Design, Pablo Prado. Höjd: 134 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:00)

1549 6139  Golvlampa 2-armad. Höjd: 145 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:32)

1549 6203  Golvlampa mässing. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:42)

1549 5255  Golvur 1700-/1800-tal, bemålat. Höjd: 218 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:45)

1549 5199  Grafiskt blad Picasso, ej signerad, ej daterat, yttermått inklusive ram: 81x71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:53)

1549 6045  Gravfigurer 2 st, Lergods, Kopior. Höjd: 39-49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:19)

1549 6244  Halskedja 18k guld. Vikt: 4,6 g. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:08)

1549 5151  Hängskåp 1800-tal. Bredd: 52 cm. Djup: 31 cm, höjd: 55 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:06)

1549 6191  Hattnålar 11 st. Längd: 18-33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:16)

1549 6169  Herrbetjänt höjd: 97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:32)

1549 6087  Hörnétagère höjd: 130 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:56)

1549 5325  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 10,5 cm, vikt: 110 gr ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:35)

1549 6145  Kandelaber Järn. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:43)

1549 6156  Kanna jugend, koppar och mässing, Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:39)

1549 6086  Kapsylöppnare 3 st, 1 st "Ducky", Paris. Höjd: 8-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:06)

1549 5076  Karaffer + kanna, 3 delar, bland annat silvermontering. Höjd: 26-31,55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:39)

1549 5178  Karmstolar ett par, Gripsholmsmodell, Arne Norell, etikettmärkta

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:26)

1549 2139  Klaffbord Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 85 + 2x22. Djup: 63 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:23)

1549 6095  Kopparbalja 13 liter, 1800-tal. Längd: 46 cm. Bredd: 37 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:59)

1549 6249  Kuddar Turkiet, 5 st (sittkuddar), 50x50 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:15)

1549 6248  Kuddvar Turkiet, 5 st (sittkuddar), 50x50 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:40)

1549 6179  Kungaporträtt fotografier + bokverk "Sveriges hundra Konungar" av Åke Ohlmark + litografi. 7 delar, Signerade, yttermått inklusive ram: 24x18 cm, 32x24 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:01)

1549 5294  Kuverttallrikar 24 st, Johnson Bros, England. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:53)

1549 6157  Lampkupa till månskensampel, glas och mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:50)

1549 5111  Likörglas 18 st, "Stölzle Lausitz". Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:00)

1549 6085  Likörservis Orrefors, 7 delar. Höjd: 6-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:21)

1549 4234  Ljusstakar ett par, silver, CG Hallberg, 1957. Höjd: 10,5 cm, bruttovikt: 725 g

1549 6063  Lodur 1890-tal. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:54)

1549 6185  Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 130 cm, djup: 51 cm, höjd: 194 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:12)

1549 6151  Matservis ca 45 delar, Gustavsberg, Matta Rosor, 12 mattallrikar, 12 assietter, 12 djupa tallrikar, 9 st fat, terrin, uppläggningsfat, 23-35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:01)

1549 6188  Matservis ca 80 delar, Fraureuth

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:15)

1549 6154  Matservisdelar ca 40 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. "Vinranka", Gefle / Upsala Ekeby, 11 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 14 assietter, uppläggningsfat

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:30)

1549 6066  Matservisdelar Gustafsberg, ca 75 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:18)

1549 6065  Matta bönematta, orientalisk, 115x162 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:59)

1549 4421  Matta Kashmiri. Signerad, 206x125cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:16)

1549 5196  Matta orientalisk, 101x152 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:47)

1549 5195  Matta orientalisk, 102x142 cm

1549 6128  Matta orientalisk, 122x178 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:01)

1549 6122  Matta orientalisk, 125x176 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:12)

1549 6126  Matta orientalisk, 134x200 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:01)

1549 6121  Matta orientalisk, 135x213 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:57)

1549 5138  Matta orientalisk, 163x238 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:47)

1549 6124  Matta orientalisk, 75x126 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:39)

1549 5034  Matta Orientalisk, gallerimodell. Bredd: 76 cm. Längd: 300 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:23)

1549 4077  Matta Orientalisk. Bredd: 83 cm, längd: 313 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:57)

1549 6201  Matta Orientalisk. Längd: 155 cm, bredd: 93 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:09)

1549 6131  Mediabänk längd: 127 cm, djup: 46 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:12)

1549 6221  Mikroskop Leitz-Wetzlar. Längd: 23 cm. Djup: 15 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:03)

1549 6136  Nyckelharpa i träväska + stråke, Signerad Alex Otto Damgren, Daterad 1990. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:15)

1549 5113  Ölglas 13 st, Optima, Biertulpe, "Rona". Höjd: 18,5 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:07)

1549 6246  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Sverige. "Fontänen". Signerad. Olja på duk, 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:18)

1549 4088  Oljemålning Albert Pinot (1875-1962), Belgien. Stilleben med rosor. Signerad, daterad -04. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:54)

1549 3393  Oljemålning Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Kallor. Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 49x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:47)

1549 6013  Oljemålning Claire View (f. 1957), Sverige. "Icecream bar". Signerad, daterad -20. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:10)

1549 6007  Oljemålning Claire View (f. 1957), Sverige. "The Diver". Signerad, daterad -20. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:07)

1549 1041  Oljemålning Donald William-Olsson (1889-1961), Sverige. Visby. Signerad, daterad 1916. Olja på duk, 72x91 cm, yttermått inklusive ram: 86x105 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:26)

1549 4167  Oljemålning Emile Zoir (1867-1936), Sverige. Båtar vid Lofoten. Signerad. Olja på duk, 54x79 cm, yttermått inklusive ram: 67x92 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:40)

1549 4085  Oljemålning Evert Haneklou, "Mot havet". Signerad, -83. Olja på duk, 57x64 cm, yttermått inklusive ram: 64x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:44)

1549 5176  Oljemålning Fredrik Wohlfart (tillskriven efter), Ej signerad, promenadscen. Olja på duk, 39x45 cm, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:19)

1549 6051  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerad, kust. Olja på pannå, 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 21x26 cm

1549 6219  Oljemålning Gustaf Bjurström (1836-1918), Landskap med figur. Signerad, daterad 1887. Olja på duk, 75x62 cm, yttermått inklusive ram: 107x92 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:33)

1549 5134  Oljemålning Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på pannå, 58x48 cm, yttermått inklusive ram: 75x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:42)

1549 6049  Oljemålning Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, marin. Olja på pannå, 37x45 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:24)

1549 6048  Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Signerad, daterad a tergo -49. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 64x58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:40)

1549 4040  Oljemålning L Engblom. Signerad, skepp. Olja på duk, 48x65cm, lös ram

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:12)

1549 5030  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, kurtiserande par. Olja på duk, 9,5x14 cm, yttermått inklusive ram: 33x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:01)

1549 6163  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 50x33 cm, yttermått inklusive ram: 58x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:27)

1549 6144  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signared, stilleben, duk42x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:56)

1549 6235  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Höglund. Olja på pannå, 60x46 cm, yttermått inklusive ram: 75x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:58)

1549 6227  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -47. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 68x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:17)

1549 5144  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hamnmotiv. Olja på duk, 35x59 cm, yttermått inklusive ram: 53x78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 21:00)

1549 5205  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin, Daterad 1896. Olja på pannå, 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:02)

1549 6059  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 59x59 cm, yttermått inklusive ram: 63x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:11)

1549 6162  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:20)

1549 5164  Oljemålning Sign N Leon, "Vår Gantofta". Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 46x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:28)

1549 5163  Oljemålning Signerad, Selling. Olja på pannå, 17x22 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:59)

1549 6245  Oljemålning Stig Södersten (1906-1979), Sverige. Krukväxter. Signerad, daterad 1932. Olja på pannå, 40x53 cm, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:21)

1549 6149  Pallar 2 st, trä. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:39)

1549 6252  Pallar 3 st, Vasamuseet. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:52)

1549 6032  Parti lp diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:51)

1549 6190  Parti silver diverse, 11 delar. Längd: 13-21, vikt: 200 gr

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:57)

1549 6150  Pelarbord Kvist. Bredd: 27 cm, djup: 27 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:29)

1549 6046  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:03)

1549 6043  Piedestal stenmassa. Höjd: 108 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:21)

1549 6147  Plädar 2 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Längd: 244 cm, bredd: 43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:55)

1549 6172  Planscher 2 st, Chaplin/Helan & Halvan, yttermått inklusive ram: 192x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:55)

1549 6053  Plunta 1700-/1800-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:59)

1549 6192  Ramar 3 st, Sent 1800-tal, med litografier av Goethe, Walter Scott & Sophia, yttermått inklusive ram: 25x21 - 27x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:23)

1549 6243  Ring 18k guld. Med granater. Vikt: 5,6 g. Ringstorlek: 17,5

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:32)

1549 6202  Ringar 4 st, silver, med olika stenar. Vikt: 33g brutto, ringmått: 17-18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:24)

1549 6074  Sablar 2 st. Längd: 105 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:31)

1549 6146  Sadel Till Häst, Läder, Western-modell. Längd: 67 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:06)

1549 6104  Schatull på benställning, klädd, 1921. Längd: 50 cm. Bredd: 34 cm. Höjd: 99 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:48)

1549 5180  Serveringsvagn 1960-tal, på trissor. Längd: 64 cm, djup: 48 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:28)

1549 6166  Servisdelar Gustavsberg, Roccoco, ca 20 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:41)

1549 6026  Servisdelar Rörstrand, 20 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:39)

1549 6168  Sjökort Arholma-Landsort, yttermått inklusive ram: 129x97 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:03)

1549 6084  Skål Ann Wärff (f. 1937), Sverige. Transjö, glas. Diameter: 30 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:59)

1549 6111  Skål silver. Diameter: 22 cm, höjd: 11 cm, 1927, vikt: 310

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:05)

1549 5296  Skålar på fot Ett par, Kristall, (tvådelade), omkring 1900, diameter: 26. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:52)

1549 6133  Skänk sengustaviansk stil. Bredd: 102 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 107 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:58)

1549 6130  Skåp 1930-/40-tal. Bredd: 70 cm, djup: 30 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:30)

1549 5329  Skedar 11 st, Silver Finska Landskap. Längd: 11 cm, vikt: 95 gr ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:46)

1549 6167  Skolkarta Europa, 170x178 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:10)

1549 6068  Skrin 1800-tal, mahogny. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:19)

1549 6210  Skrivbord "Golden Gate Clipper", nutida. Bredd: 121 cm, djup: 66 cm, höjd: 77-96 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:31)

1549 6143  Skrivbord Jugend, bemålat. Bredd: 120 cm, djup: 64 cm, djup: 78 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:10)

1549 6206  Skrivbord med uppsats, bemålat. Bredd: 96 cm. Djup: 52 cm, höjd: 76-94 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:27)

1549 5264  Skrivbord sengustaviansk stil. Bredd: 161 cm. Djup: 84 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:19)

1549 6052  Skulptur Andreas Wargenbrant (f. 1967). Signerad, numrerad 3/99, Kallbrons, Papegoja. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:02)

1549 6251  Skulptur brons, Barye, Hare. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:40)

1549 6077  Skulptur Iittala, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Ibis". Längd: 16,5 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:55)

1549 6078  Skulptur Iittala, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Röd kardinal". Längd: 19 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:27)

1549 6076  Skulptur Iittala, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Domherre. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:29)

1549 6178  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Dora" ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:15)

1549 6176  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Lotta" ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1979, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:12)

1549 5022  Skulptur metall, Thailand. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:23)

1549 6033  Skulptur Sten, Tjur, Gotland, Signerad "D. Lj". Längd: 30 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:11)

1549 5011  Skulpturer 2 st + väggrelief, brons, bland annat Allan Ebeling. Höjd: 10-12 15x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:28)

1549 5102  Skulpturer 2 st, Allan Hytholm, Danmark. Stengods och metall. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:17)

1549 6205  Skulpturer 7 st, Indien, mässing, Hindu. Höjd: 4-13,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:46)

1549 6153  Slagbord 1800-tal. Bredd: 35 + 2x74, djup: 105 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:23)

1549 6160  Smycken / dekorelement 9 delar, orientaliska, metall, diameter: 4-8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:11)

1549 6061  Snurrpall 1890-tal. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:17)

1549 4460  Spegel Empire, senare bemålad. Bredd: 50 cm. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:29)

1549 6101  Spegel Teak, 97x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:15)

1549 6062  Stolar ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:30)

1549 1039  Stolar ett par, Sengustavianska

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:59)

1549 6204  Takarmatur 1920-tal, korgmodell. Diameter: 25 cm, höjd: ca 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:35)

1549 6090  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:09)

1549 4135  Takarmatur mässing, med prismor. Diameter: 36 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 21:02)

1549 6159  Takarmatur metall / glas, druvklase. ( fd del av bordslampa), Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:17)

1549 6070  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark, Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:14)

1549 5183  Takarmatur Plafondmodell, Glas, frostat glas, slipad dekor. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:33)

1549 6091  Takarmatur plastskärm. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:18)

1549 6211  Takarmatur prismor, Gustaviansk stil, korgmodell. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:16)

1549 6031  Takarmatur prismor. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:57)

1549 6137  Takarmaturer 2 st, Tom Dixon, "Beat Light Tall", Ej märkta. Diameter: 19 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:38)

1549 6148  Tamburmajor Trä. Höjd: 185 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:03)

1549 6035  Tändsticksaskar diverse, Äldre svenska reklamaskar från UD

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:10)

1549 6057  Teckning Blyerts, Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 39 cm, yttermått inklusive ram: 53x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:56)

1549 6069  Teservis Williams-Sonoma, Japan/USA, ca 25 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:41)

1549 4023  Tuppastake Smide. Leksand, Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:50)

1549 6114  Uppläggningssked silver, England, "RB". Längd: 30 cm. Vikt: 98g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:49)

1549 5080  Väckarklockor 2 st, Cyma, mässing. Höjd: 7 ca cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:29)

1549 5045  Väggarmatur Erik Hansen, Le Klint, saxlampa, modell 332, ek, formgiven 1952, Danmark. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:15)

1549 6120  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:23)

1549 6142  Vägmärken i låda "Trafiklektion". Längd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:32)

1549 6075  Värjor 2 st. Längd: ca 100

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:51)

1549 6092  Vas + jardiniere, Kristall. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:38)

1549 6079  Vas Porslin, Lundby, Danmark. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:20)

1549 4360  Vaser 2 st, Kina, Blå Vitt. Höjd: 15 cm

1549 6036  Vaser 2 st, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Orrefors. Höjd: 11-13, diameter: 10-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:36)

1549 5298  Vaser Ett par, Kina, 1800-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:58)

1549 6155  Vaser fd. Patronhylsor, skyttegravskonst, mässing, "1914 Frankryk", "1914-1918 Belgie". Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 19:16)

1549 6207  Vinglas 3 st, 1800-tal. Höjd: 13 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 18:02)

1549 6237  Vinglas 5+ 1 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:42)

1549 6187  Vitrinskåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 100 cm, djup: 49 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:46)

1549 6047  Ytterfoder Stenmassa. Diameter: 38 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 juni 2023 20:27)