Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 oktober 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1575 9184  Affischer 3 st, Carola Magnus Uggla, Signerade, med dedikationer, oramade. Bladets mått: 50x50 - 70x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:10)

1575 9437  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Akryl på duk, 19x35 cm, yttermått inklusive ram: 32x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:27)

1575 9195  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Abstrakt komposition, signerad, oramad, 40x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)

1575 9495  Akrylring Siv Lagerström, Sverige, 1970-tal, längd: 3cm, djup: 3cm, höjd: 4cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 9194  Akvarell Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Höstlandskap. Signerad, akvarell, bladets mått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:44)

1575 9251  Akvarell Monique Grecke, Utsikt från fönster. Signerad. Akvarell, bildmått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)

1575 9164  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, fiskare, 19x38 cm, yttermått inklusive ram: 30x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:20)

1575 9206  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Akvarell, bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)

1575 8066  Akvarell S. Snell. Signerad, daterad 1972, interiör. Akvarell, bildmått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 40x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)

1575 8146  Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Fartygsporträtt. Signerad. 55x90m, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:45)

1575 9478  Amerikakoffert längd: 104 cm, djup: 57 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)

1575 9036  Appliquer ett par, rokokostil, brons. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:47)

1575 9489  Armband 1800-talets andra hälft, förgylld metall, 6x4,6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)

1575 9012  Armband silver, Lennart Haglund, 1964. Vikt: 40 gr, längd: 16,5cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)

1575 9487  Armband silver, Vicsons, Viktor Jansson, 1974. Längd: 19 cm, vikt: 80 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)

1575 9011  Armband Silver/läder, Bottega Veneta, Italien, 6,5x5, Bruttovikt: 125 g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:59)

1575 9170  Ask med lock silver, 20x12 cm, bruttovikt: 515 g ca.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:08)

1575 9177  Bänk Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bröderna Andersson. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:28)

1575 9175  Bankett Karl Johanstil, längd: 72cm, djup: 35,5cm, höjd: 58cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)

1575 8432  Bestick 5 delar, silver, England. Längd: 10-13,5, vikt: 125g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:46)

1575 9141  Bestickkuppsättning 86 delar i schatull. Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Nysilver, millennium-serien "Marianne", Christineholm, Fyrklövern, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 matknivar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsknivar, 2 smörknivar. Längd: 15-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:06)

1575 9093  Bestickuppsättning 30 delar, Nysilver, Villeroy & Boch, julutgåva. Längd: 14-24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)

1575 9076  Blandteknik Endre Nemes (1909-1985), Sverige. "Kapplöpning och återuppståndelsen". Signerad, daterad 1968,64x49 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 84x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)

1575 9038  Blandteknik Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Smögen Kullen. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 49x36 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:04)

1575 7234  Blandteknik Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Signerad, daterad 1923, Stadsvy med folkvimmel. Blandteknik, bildmått: 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:53)

1575 9192  Blandteknik Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Abstrakt komposition. Bladets mått: 60x42 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 72x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:48)

1575 9204  Blandteknik Kina, man med stav. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 54x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:35)

1575 8328  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, undervattensvärld, 50x63 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:37)

1575 9501  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad E Lind, Kvinna vid piano, 56x43 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 60x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)

1575 9073  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Nenne, daterad 44, julmotiv, bladets mått: 13x12 cm, yttermått inklusive ram: 24x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 8346  Blandteknik Pärra Von Andreasson. Signerad a tergo Ruskig, Grafitti. Blandteknik på pannå, 169x119, oramad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:18)

1575 8835  Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "En stjärna med stads-kärnor". Signerad. 83x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)

1575 8811  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Extaseld". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 41x41 cm

1575 8840  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Kapitalistgetto". Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 51x71 cm

1575 8844  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, "Jungfrufärden". Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 59x59 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)

1575 8831  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "fiska efter sanningen". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 58x64 cm

1575 8851  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "Floden Styx", pannå, yttermått inklusive ram: 34x62

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:02)

1575 8828  Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 65x58

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)

1575 9378  Bojan porslin, Kina. Diameter: 13 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)

1575 9302  Bokhylla Björk. Bredd: 202 cm. Djup: 32 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)

1575 9221  Bokhylleserie 3 sektioner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Carl Andersson & Söner, "Öresund". Bredd: 88-235 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 225 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:21)

1575 9467  Bokhylleskåp 1900-talets första hälft, björk. Bredd: 153 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:13)

1575 9321  Bokhylleskåp Alm. Bredd: 130 cm, djup: 30. Höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)

1575 9323  Bokhylleskåp Björk. Bredd: 130 cm. Djup: 28 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:20)

1575 9390  Bokhylleskåp Teak, 1950/60-tal. Bredd: 96 cm, djup: 42 cm, höjd: 160 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:10)

1575 9191  Bokhylleskåp Teak, design: Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bjästa. Bredd: 120 cm, djup: 45 cm, höjd: 119 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)

1575 9440  Bokstöd ett par, Stenmassa, Korea. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)

1575 9237  Bord Metallunderrede, bordsskiva i rostfritt stål. Bredd: 190 cm, bredd: 90 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)

1575 9469  Bordsdekoration Lyktstolpe, Design: Gustav Ahlberg. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)

1575 9278  Bordsdekoration /vas 1800-tal, Kristall, tvådelad, Skärslipad. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:03)

1575 9327  Bordslampa mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:21)

1575 9215  Bordslampa metall, krom, fot i svart skinn, höj - och sänkbar, höjd: 51cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)

1575 8501  Bordslampa nysilver, Föredetta Urna. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:54)

1575 9020  Bordslampa Philips, mässing, Läder. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)

1575 8332  Bordslampa Tiffanystil, nutida, metall / glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:50)

1575 9447  Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)

1575 8279  Bordslampfot Glas. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:31)

1575 9353  Bordslampfot Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby, omarbetad vas. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:43)

1575 8141  Bordslampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2332, Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)

1575 9361  Bordslampfot Kina, porslin, modifierad vas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)

1575 9355  Bordslampfot Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. Signerad, daterad 1938, glaserat lergods, fajans, marin. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)

1575 9430  Bordslampor 2 st, efter Gallé, glas och mässing, nutida. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:52)

1575 9486  Bordslampor Ett par, keramik, blåmarmorerade. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:33)

1575 9074  Bordsskärm vikbar, Kina, trä, 17x4x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)

1575 9199  Bordsur Rokokostil, mässing och trä, 51x27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:56)

1575 9145  Brickor 3 st, nysilver. Längd: 41-60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)

1575 9105  Buljongkoppar 12 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-line Marianne, Christineholm, Fyrklövern. Diameter: 11 cm. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:47)

1575 9273  Burk med lock Kina, porslin. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)

1575 9190  Byrå 5-lådig, Teak, design: Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bjästa. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:49)

1575 9104  Byrå omkring 1800, mörkbetsad björkfaner. Bredd: 74 cm, djup: 43 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)

1575 7121  Byrå Selva, Italien. Bredd: 95 cm, djup: 47 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:51)

1575 9379  Cafébord med stenskiva, nutida (lös skiva). Bredd: 60 cm. Djup: 63 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)

1575 9380  Cafébord med stenskiva, nutida (lös skiva). Bredd: 66 cm, djup: 66 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)

1575 8437  Cafébord metall / laminat, diameter: 60, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:02)

1575 9484  Champagnevisp med kedja, silver. Längd: 8, 5 + kedj. Längd: ca 80 cm, vikt: 14g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:12)

1575 9429  Cigarettetui silver, Ryssland, 1877. Längd: 10 cm, vikt: 115 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:44)

1575 9431  Cigarettetui silver, Sterling. Längd: 10 cm, vikt: 125 gr ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:50)

1575 9432  Cigarettetui silver. Längd: 10 cm, vikt: 115 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:59)

1575 9095  Dalahäst Furudal. Längd: 49 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:09)

1575 9144  Dekorelement 4 st, trä, 35x14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)

1575 9016  Dräktspännen 2 st, silver, 1948. Längd: 8 cm, Vikt: 20 g ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)

1575 9491  Duk Halvlinne, Almedals. Längd: 230x130 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:07)

1575 9490  Duk Lin, Almedals, 200x155 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:25)

1575 9227  Duk Linne, 145x385 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:12)

1575 9370  Efterrättstallrikar 6 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:20)

1575 9360  Elljusstake Osram, Fantasi 92. Längd: 37 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)

1575 8275  Emmafåtöljer Ett par, Göteborgsmodell, 1800-tal, omklädda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)

1575 8097  Etsning Curt Hamne (f. 1943), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 76. Bladets mått: 4x27cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)

1575 9210  Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Hästar. Signerad. Bildmått: 13x16 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)

1575 8390  Etsning Hans Bellmer (1902-1975), Tyskland. Signerad, numrerad 79/100. Bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:35)

1575 9042  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Monte Cassina Capri. Signerad. Bladets mått: 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:09)

1575 9419  Etsningar 2 st, Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Damer. Signerade och daterade, 1917,1918. Bladets mått: 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 47x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:57)

1575 9456  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, numrerad 18/295. Färglitografi, bildmått: 74x54 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:01)

1575 9343  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 114/200. Färglitografi. Bladets mått: 68x45 cm, yttermått inklusive ram: 76x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:37)

1575 7386  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 7/50. Färglitografi, bildmått: 43x31 cm, yttermått inklusive ram: 58x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:41)

1575 9280  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad EA. Bildmått: 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)

1575 9284  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:57)

1575 8150  Färglitografi Roland K Nilsson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 193/360. Färglitografi, bildmått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 78x60 cm

1575 9239  Färglitografi Rune Johansson, fåglar. Signerad, numrerad 171/250. Färglitografi, bildmått: 25x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:23)

1575 9286  Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 188/250. Färglitografi, bildmått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)

1575 9441  Färglitografi The Female Peddlar, 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 66x58 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:41)

1575 9250  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosa, yttermått inklusive ram: 32x47 - 48x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:03)

1575 8103  Färglitografier 3 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Yttermått inklusive ram: 37x34-46x50cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:59)

1575 9217  Färglitogrrafi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Stadsvy. Signerad, numrerad 118/240. Färglitografi, bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)

1575 9422  Färgtryck Lyrfågel, yttermått inklusive ram: 68x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:15)

1575 9421  Färgtryck Visby 1561, reproduktion, yttermått inklusive ram: 42x54 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:03)

1575 9414  Fat 4 st, silver, Priser. Diameter: 12,5-20, vikt: 480 gr ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:40)

1575 9046  Fat Die Blaue Gumpe, Tyskland, 1800-tal. Handmålad dekor. Diameter: 24. 5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:14)

1575 9398  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. O H Sjögren

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:32)

1575 9249  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:56)

1575 9223  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese, saknar klädsel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)

1575 9399  Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:34)

1575 9465  Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)

1575 9403  Fickur Chaux-De-fonds, med kedja. Diameter: 7 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)

1575 9375  Figuriner 2 st, porslin, Spanien, barn. Höjd: 17-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:43)

1575 9158  Fiskbestick nysilver, 12 del + 2 uppläggningsbestick i etui

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:21)

1575 9426  Förtjänstmedalj 18-23 k guld, 1939, Gustav V, bruttovikt: 15,5 g inklusive band. Diameter: 2,5 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:47)

1575 9349  Fruktfat S: t Erik, Uppsala, reliefmotiv med S. T Göran & Draken, diameter: 41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:12)

1575 9331  Galler Gjutjärn, Dekorelement, 39x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:17)

1575 9142  Gallerskålar 2 st, Furstenberg. Porslin. Längd: 21-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)

1575 9352  Glasservisdelar 10 + 15 st, Champagne & vitvin. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:22)

1575 9154  Glasservisdelar Kristall, 10 rödvinsglas. Höjd: 17,5 cm, 9 starkvinsglas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)

1575 9118  Globlampa höjd: 102 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:11)

1575 9117  Globlampa höjd: 192 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:38)

1575 9315  Golvlampa 2-armad, Kraft 383. Höjd: 167 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:53)

1575 9388  Golvlampa 2-armad, mässing. Höjd: 135 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:45)

1575 8241  Golvlampa Fagerhult. Höjd: 135cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:12)

1575 9181  Golvlampa Furu. Efter Malmstens "Staken", ej märkt. Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)

1575 9126  Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)

1575 8411  Golvlampa mässing. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)

1575 8302  Golvlampa ÖIA Örsjö, mässing. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:30)

1575 8009  Golvlampor ett par, Lumina, Italien Design, Yaacov Kaufman. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)

1575 9135  Golvljusstake Smide, design: Gustaf Ankarcrona (1869-1933), Sverige. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)

1575 8374  Golvur Urtavla märkt 1777. Höjd: 218 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:54)

1575 9131  Grafiska blad 2 st, flora, yttermått inklusive ram: 63x33-67x58 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)

1575 9201  Grafiskt blad Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ej signerad, ej daterad, yttermått inklusive ram: 71x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:13)

1575 9130  Gravyrer 4 st, Flora. Bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 31x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)

1575 9462  Halsband 4 st, Turkos/månsten/pärlor 0ch agater. Längd: 40-160

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)

1575 9480  Halsband Bärnsten, vintage. Längd: 90 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:01)

1575 9010  Halsband silver, Josefine Davidsson, 1998. Längd: 44 cm, vikt: 70 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)

1575 9017  Halsband med hänge Silver / strass, tidigt 1900-tal. Höjd: 5 cm. Vikt: 10g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:48)

1575 9496  Halskedja silver, omkring 1900. Längd: 130 cm, vikt: 30 gr ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:46)

1575 9114  Handdukshängare längd: 67 cm, höjd: 87-100

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)

1575 9299  Herrbetjänt Brevetto, Italien. Höjd: 105 cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)

1575 9298  Herrbetjänt Brevetto. Italien, höjd. 105 cm, bredd. 45cm

1575 8369  Hörnskåp Allmoge. Bredd: 80 cm, djup: 34 cm, höjd: 179 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:38)

1575 8454  Hörnskåp Allmoge. Höjd: 75 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:26)

1575 9310  Hörnvitrinskåp 1700-tal, kompletterat, Höjd: 202 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)

1575 9248  Hörnvitrinskåp höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)

1575 9233  Ikon med silverrizza, Grekland, 15x12 cm

1575 9415  Kaffe/teskedar silver, 5+ 12 st. Längd: 12,5-14, vikt: 240 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)

1575 9212  Kaffekoppar + assietter, 6 + 6 delar, Anna Yatskevich, "Cobalt net", Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:20)

1575 9364  Kaffekoppar 12 st, Gustavsberg, hopp, höjd: 5 cm. Diameter: 7,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:37)

1575 9208  Kaffekoppar 6 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Royal Copenhagen, Danmark. Kopp Höjd: 8,5. Diameter: 8 cm (exklusive fat)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)

1575 2028  Kaffekoppar med fat 4 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, + extra fat

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:43)

1575 9106  Kaffeservis 27 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-line Marianne, Christineholm, Fyrklövern, 11 kaffekoppar, 12 assietter, gräddkanna, sockerskål, kakfat, kaffekanna

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:32)

1575 9316  Kamferkista Asien. Bredd: 101 cm, djup: 52 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:44)

1575 8229  Kanna Orientalisk. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:41)

1575 9051  Karaffer 5 st, kristall. Höjd: 14,5 - 37 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:14)

1575 8364  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:08)

1575 9174  Karmstolar ett par, Böjträ/skinn

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:51)

1575 9303  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:12)

1575 8252  Karmstolar ett par, rokokostil, med broderad sits

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:47)

1575 9492  Karott med lock, nysilver, C G Råström. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)

1575 9235  Karusellbokhylla Intarsia, 42x42. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)

1575 9054  Kåsa Signerad g. O. Djup. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)

1575 9155  Kista Bemålad. Bredd: 125 cm. Djup: 56 c cm, höjd: 63 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)

1575 9497  Klockkedja silver. Längd: 140 + ring silver, paste. Vikt: 25g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:47)

1575 8407  Kolbox 1800-tal, klädd i mässingsplåt med reliefmotiv, trissor. Längd: 52 cm, djup: 35 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:34)

1575 9165  Kolonnljusstakar ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:22)

1575 9266  Konstglas 3 delar, Kosta Boda, bland annat Bertil Wallien. Höjd: 7- 12 cm

1575 9446  Konstglas 3 delar. Höjd: 15-27,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:10)

1575 9245  Kopparbalja diameter: 45. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:41)

1575 9256  Kopparstick "Debattle at La Hogue", modell äldre, bladets mått: 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:36)

1575 9242  Kopparstick 2 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 47x57 - 57x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:03)

1575 9254  Kopparstick kolorerat, Mor & barn, yttermått inklusive ram: 25x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:43)

1575 9224  Kruka med fat, Kina. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:18)

1575 9448  Kryddburkar + Äggkoppar, Arabia/Rörstrand Mon Amie. Höjd: 7,5-4 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:22)

1575 9442  Kryddburkar 3 st, Arom, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 8 ca cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:10)

1575 9122  Lampbord Björk, längd, 47 D, 36, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)

1575 9466  Lampbord ett par, Smide och kalksten, Gotland. Bredd: 30 cm. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)

1575 9098  Lampor 2 st, väggarmatur, bordslampa Svend Aage Holm-Sörensen, lackad metall, ställbara. 1650-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:00)

1575 9373  Leksaker 2 st, Apor, mekaniska. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)

1575 9339  Linnegardiner 2 längder, Himla, Modell Hälsingland, 125x290 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:25)

1575 9347  Litografi Beethoven, med förgylld ram, 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x60 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:56)

1575 9297  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:25)

1575 8003  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:45)

1575 7295  Ljuskrona höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)

1575 8452  Ljuskrona kupa av glas, empirestil. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:20)

1575 9346  Ljuskrona med prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:48)

1575 9078  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)

1575 9150  Ljusstakar ett par, silver, 1857. Höjd: 18 cm, Bruttovikt: 375 g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)

1575 8353  Ljusstakar ett par, Tenn, 1786. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:52)

1575 8354  Ljusstake + 3 saltkar, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 6-9 cm, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:54)

1575 9159  Ljusstake Patinerad metall, Groda. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)

1575 9166  Ljusstake Sandbergs, Nora Stad. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:42)

1575 9086  Mandolin Guiseppe Puglisi Reale & Figli, Catania, 1900-tal, med fodral, Längd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)

1575 9404  Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 138 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 2iläggx55 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:35)

1575 9319  Matsalsgrupp 5 delar, bord på pelarfot. Längd: 135 cm + två iläggsskivor om 55 cm vardera. Djup: 94,5 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:30)

1575 9007  Matservis 39 delar, Haviland, "Chatelaine gris"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:44)

1575 9147  Matservisdelar 54 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-servisen "Marianne", 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 kuverttallrikar, 12 djupa tallrikar, en soppskål, en såssnipa, 4 uppläggningsfat. Diameter: 20-31 c m

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)

1575 9029  Matservisdelar Gustavsberg, Fasan, ca 20 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)

1575 9393  Matservisdelar Rosenthal, Classic Rose, ca 40 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:21)

1575 9167  Matservisdelar Willow, olika serviser, ca 40 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:33)

1575 9048  Matskedar 8 st, silver, e. Lundberg, 1848. Längd: 21,5 cm, vikt: 410 g ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:23)

1575 9236  Matta Gallerimodell. Orientalisk, 78x244 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:36)

1575 9108  Matta Kasthall, Galleri, Häggå, 80x500 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)

1575 9110  Matta Kasthall, Galleri, Häggå, 80x500 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:15)

1575 9111  Matta Kasthall, Galleri, Häggå, 80x500 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:07)

1575 9109  Matta Kasthall, Häggå, 80x150 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)

1575 9032  Matta Kina, 180x285 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:52)

1575 9120  Matta orientalisk, 120x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:31)

1575 9121  Matta orientalisk, 124x196 cm

1575 8110  Matta orientalisk, Afghan, 185x270

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)

1575 9274  Matta orientalisk, Galleri, 79x286 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:09)

1575 8451  Matta Orientalisk, galleri, Indo garadje, 81x432 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:13)

1575 8153  Matta orientalisk, Karachi, 222x290 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:53)

1575 9276  Matta orientalisk, Keshan, 138x235 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:01)

1575 7324  Matta orientalisk, Keshan, 240x360 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:49)

1575 8450  Matta orientalisk, Lilihan, 163x210 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:17)

1575 9409  Mockakoppar 18 st, Ryssland

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:25)

1575 9209  Munspel Hohner Chromonica 280-C, i fodral. Längd: 19cm, djup: 3cm, höjd: 5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:26)

1575 9023  Nattygsbord ett par. Bredd: 53 cm, djup: 41 cm, höjd: 55 cm

1575 9475  Nattygsbord mahogny. Bredd: 54 cm, djup: 52 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:42)

1575 9006  Ölglas 15 st, fot med glasbubbla. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 8065  Oljemålning 2 st, Veikko Kallinen (1935-2023), Finland. Hus. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x62cm

1575 8070  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Barn i pulka, Olja på pannå, bildmått: 20x58cm, yttermått inklusive ram: 31x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:52)

1575 9262  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Åmynning". Signerad, daterad -93. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram. 58x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:08)

1575 9258  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Vårkväll över byn". Signerad, daterad 04. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:34)

1575 9263  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Vårvinter hemmavid". Signerad, daterad -95. Olja på duk, 50x71 cm, yttermått inklusive ram: 58x80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:19)

1575 9267  Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. "Herrar". Signerad, daterad -85. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram. 54x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)

1575 9265  Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. "Motionsspåret". Signerad. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)

1575 9238  Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 110x130 cm, yttermått inklusive ram: 124x144 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:17)

1575 8256  Oljemålning Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Blommor i fönster. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 59x45 cm, yttermått inklusive ram: 77x65 cm

1575 9063  Oljemålning Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, ej ramad. Olja på dukmått 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:27)

1575 9259  Oljemålning E Sandberg, "Fiskeläge Kättelviks Vamlingbo", Gotland. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 63x75 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:21)

1575 9081  Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)

1575 9171  Oljemålning Folke Ricklund (1900-1986), Sverige. Signerad, daterad -31, fjällfors. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:10)

1575 9420  Oljemålning Fritz Nazaire, Bymiljö på Haíti. Signerad. Olja på duk, bildmått: 60x75 cm, yttermått inklusive ram: 65x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:28)

1575 9079  Oljemålning George Lindström, "Sökaren". Signerad. Olja på pannå, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:08)

1575 6068  Oljemålning Geza Rozmus (1898-1980), Polen. Slädfärd i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 76x95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)

1575 9329  Oljemålning H Olsson, marint motiv. Signerad. Olja på duk, bildmått: 65x79 cm, yttermått inklusive ram: 85x99 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)

1575 9136  Oljemålning Hilmer Eriksson (1881-1962), Sverige. Signerad. Olja på duk, 85x115 cm, yttermått inklusive ram: 102x130 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:06)

1575 9139  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Regatta. Signerad. Olja på duk, 92x38 cm, yttermått inklusive ram: 96x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)

1575 9137  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 64x85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)

1575 9285  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Bolivia. Signerad. Olja på pannå, 15x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:48)

1575 9402  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. "En vinterdag i skogen". Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

1575 9080  Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x36 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)

1575 9281  Oljemålning Nini Landgren. Signerad, daterad 1951, stilleben. Olja på duk, 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:22)

1575 9369  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Italienskt landskap, Signerad. Dat. 1843. Olja på duk, bildmått: 41x55 cm. Yttermått inklusive ram: 59x74

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:01)

1575 9336  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damm, ej signerad, 1800-tal. Olja på duk, bildmått: 36x54,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:44)

1575 9494  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 16x10 cm, yttermått inklusive ram: 25x20 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:48)

1575 9102  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Cane, abstrakt motiv, ej ramad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)

1575 9240  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Diminik, landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:12)

1575 8499  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Jensen, 1918. Motiv från Skåne. Olja på duk, 16x30 cm, yttermått inklusive ram: 28x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)

1575 9459  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:44)

1575 9132  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:31)

1575 9330  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, ej signerad. Olja på duk, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)

1575 9401  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad 1983. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x24 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:21)

1575 9452  Oljemålning Olli Joki (f. 1943), Finland. Träd. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 38x28cm, yttermått inklusive ram: 61x51cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:13)

1575 9084  Oljemålning Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Signerad, Frostmorgon. Olja på duk, 31x99 cm, yttermått inklusive ram: 39x108 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:17)

1575 8507  Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Komposition. Signerad. Olja på duk, bildmått: 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:11)

1575 9282  Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 59x67 cm, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:18)

1575 9287  Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:40)

1575 9457  Oljemålning Svend Oluf Kramer (1919-2010), Norge. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -74. Olja på duk, 74x62 cm, yttermått inklusive ram: 92x80 cm

1575 9075  Oljemålning Thure Åslin (1915-1967), Sverige. Landskapsmotiv. Signerad. Olja på pannå, bb: 50x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm

1575 9060  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. "Have a nice summer I". Signerad. Olja på pannå, 77x58 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:30)

1575 9152  Oljemålning W. J Hopkins, vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x39 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)

1575 9138  Oljemålning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 83. Olja på duk, 56x62 cm, yttermått inklusive ram: 57x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)

1575 9453  Oljemålning Yo Johansson (1897-1963), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 60x101 cm, yttermått inklusive ram: 72x112 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)

1575 9205  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. 1 st signerad 1944, + 1 st påskrift a tergo Reval 1932. Olja på pannå, 15x19-19,5-27,5, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:07)

1575 9317  Pall stålrör/Gallon. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:03)

1575 9350  Päls Mink, storlek: ca 38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)

1575 9348  Päls Mink, storlek: Ca 38-40

1575 1028  Parfymflakonger 47 st, med parfym. Höjd: 4-7,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)

1575 9234  Pärlcollier Dubbla rader, pärlor, lås i vitt guld 18K, små briljanter + extra pärlor. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)

1575 9067  Parti frimärken 3 st, två album Norden, ett album övriga världen

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:40)

1575 9052  Parti glas 4 delar, blått glas, j. 22 c, höjd: 14 cm

1575 9372  Parti käppar 8 st. Längd: 90 cm, bland annat silverkrycka

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:45)

1575 9134  Parti keramik 3 delar. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)

1575 9362  Parti koppar 6 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)

1575 9053  Parti kristall 11 delar, vaser, ljusstake, skål varav en med lock i silver

1575 9493  Parti kuriosa diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:53)

1575 9464  Parti kuriosa diverse orientaliskt, 9 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:04)

1575 9089  Parti silver 4 delar, kanna + skål, GAB 1961, skedar varav en s. Carlman 1944, samt en i äldre modell. Längd: 13,5 - 20,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)

1575 9463  Parti smycken/bijouterier bland annat silver

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:07)

1575 9066  Parti vykort ca 1000 st.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 9479  Penselvas Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)

1575 9034  Pipställ 8 st pipor, hylla. Höjd: 68 cm, pipor. Längd: 60-110 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:45)

1575 9416  Placeringskortshållare nysilver, 8 st, + krans märkt 1933. Höjd: 3,5-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)

1575 8289  Plåtbricka Moskva, Bemålad, 1800-tal, 80x64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:19)

1575 9311  Pottskåp Sengustavianskt stil. Mahogny. Bredd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)

1575 9333  Presenterfat silver, CG Hallberg, 1942,37x32. Vikt: 470 gr ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:57)

1575 9412  Prispokaler 4 delar, silver. Höjd: 5,5-16, vikt: 460 gr ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:27)

1575 9413  Prispokaler 6 st, silver. Höjd: 9,5-13, vikt: 360 gr ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)

1575 9097  Promenadkäpp med värja snidat trä. Längd: 91 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:59)

1575 9428  Punschkoppar 4 st, silver, Boliden, 1963. Höjd: 5 cm, Bruttovikt: 170 g ca.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)

1575 9112  Rakspegel mässing. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:01)

1575 9338  Ram 45x54-60x68,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:16)

1575 9366  Ram förgylld, omkring 1800, Sengustaviansk, ramens innermått: 119x87. Yttermått inklusive ram: 131x100 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:45)

1575 9185  Reklamplanscher 2 st, modell äldre, oramade, "Tivoli Gröna Lund 1927 & Gevalia", yttermått inklusive ram: 99x69 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)

1575 8251  Resenessesär Samsonite, modell äldre. Längd: 38,5 cm. Höjd: 27 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)

1575 9019  Reseur Miniatyr, mässing, Emalj. Höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:53)

1575 9498  Ring silver, Finland, 1970, ringmått: 16,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:05)

1575 9337  Rullmålning Kina, 130x36 ca, oramad

1575 7388  Satsbord 3 delar, Orientalisk stil. Bredd: 51 cm, djup: 35 cm, höjd: 67-71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2023 15:48)

1575 9301  Satsbord Teak, 1950/60-tal. Bredd: 40-49 cm, höjd: 44-50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:38)

1575 8394  Sekretär 1900-tal, Med intarsia. Bredd: 77 cm, djup: 42 cm, höjd: 125 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)

1575 9381  Sekretär Hauptstil, stenskiva, instabil. Bredd: 82 cm, djup: 45 cm, höjd: 128 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:18)

1575 9200  Serietidningar 39 st, Kalle Anka & C: o, 1959 års utgåva, i pärm, inplastade i pärm

1575 9008  Serigrafi Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Ej signerat, Offset, "Juni 1971", "Sugen", bladets mått: 73x48 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:42)

1575 9406  Serveringsvagn glas och metall. Längd: 56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)

1575 9226  Servetter 12+ 12 st. Linne. Längd: 41-49cm, höjd: 41-49cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:54)

1575 9367  Servisdelar 5+ 7, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Blå Eld, Rörstrand. Diameter: 14-19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:31)

1575 9149  Servisdelar Royal Copenhagen, Blå Vifte, 8 + 3 del + kanna

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:22)

1575 9148  Servisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, 9 kaffekoppar med fat + tekoppar 12 st (saknar fat)

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)

1575 9300  Sideboard Rokokostil, Bemålat. Längd: 159 cm, djup: 52 cm, höjd: 96 cm, nyckel

1575 9279  Skål + kanna, 2 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand glaserat stengods. Diameter: 20 cm, höjd: 6,5-22,5

1575 9045  Skål + LJUSSTAKE, 2 delar, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn. Diameter: 12,5 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)

1575 9357  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Kristall, Orrefors, "För nit och redlighet i rikets tjänst". Diameter: 23,5. Höjd: 14 cm

1575 9332  Skål Kina. Diameter: 26 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:07)

1575 9410  Skål på fot, silver, CG Hallberg, 1927. Diameter: 24 cm, höjd: 17 cm, vikt: 470 gr ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:31)

1575 9002  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 19,5. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:26)

1575 9411  Skålar + vas, 4 delar, Kristall. Längd: 20-28. Höjd: 10-20 cm

1575 3181  Skålar 2 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 7-8,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 9454  Skålar 3 st, Kina. Diameter: 10 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:47)

1575 8217  Skålar och fat 8 delar, Orrefors, kristall. Diameter: 13-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:22)

1575 9499  Skålfat på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Chribska, -92. Diameter: 34 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:05)

1575 9418  Skänk Furu, 1800-tal. Bredd: 67 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 96 cm, nyckel

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)

1575 9180  Skåp Teak, föredetta tv-skåp. Bredd: 79 cm. Djup: 44 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:28)

1575 9049  Skedar 4+ 1, silver. Längd: 13-15,5. Vikt: 441 g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:17)

1575 9359  Skeppsljusstakar Ett par, mässing, bord / vägg. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:50)

1575 8242  Skeppsljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:09)

1575 8428  Sko + bönesnurra, Asien, Kina, modell äldre. Längd: 10-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)

1575 9009  Skrin karvsnitt, teak, 18x18. Höjd: 9 cm

1575 9247  Skrivbord England, läderskiva. Bredd: 121 cm, djup: 61 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)

1575 9220  Skrivbord Lelångs möbelfabrik, 1950/60-tal, teak. Bredd: 170 cm. Djup: 82 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)

1575 2045  Skulptur BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. Signerad BIP. Keramik / strån. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:34)

1575 9482  Skulptur Cararramarmor. Signerad. Längd: 36 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:04)

1575 9261  Skulptur Hund, Porslin. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:19)

1575 9169  Skulptur Konstglas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Strömbergshyttan. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:22)

1575 9077  Skulptur Kosta Boda, Glas. Höjd: 42 cm

1575 9396  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:39)

1575 9476  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Katt. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:10)

1575 9395  Skulptur Metall, man med korg på huvudet. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)

1575 9368  Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Boda, svamp. Höjd: 20 cm

1575 8492  Skulptur Oidentifierad konstnär. Man med låda. Signerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)

1575 9485  Skulptur Silver/Emalj. Längd: 6 cm. Vikt: 20g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)

1575 9461  Skulpturer 2 st, Egyptisk stil. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:06)

1575 9271  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, och K-Studion, katt + lejon. Höjd: 5- 9,5 cm

1575 9069  Skulpturer 3 delar, sten, Kina, två figurieer, ett sigill. Höjd: 8-18 cm

1575 8284  Slagbord 1800-tal. Bredd: 30+ 2x67, djup: 103 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)

1575 9246  Slagbord nutida, Gustaviansk stil. Bredd: 65 + 2x59, djup: 89 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:27)

1575 9035  Snurrstol 1950-tal, originalklädsel, lackerat stålstativ. Höjd 103 cm. Sitthöjd ca 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:22)

1575 9088  Sockerskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, s. Gillgren, 1959. Längd: 11 cm, höjd: 7 cm, Vikt: 270 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:13)

1575 9229  Soff/matbord EM-bordet, mahogny. Bredd: 115 cm, djup: 57+ 2x26, höjd: 55-68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)

1575 9397  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 136 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:55)

1575 9283  Soffa Emma modell, tvåsits, svängd. Längd: 125 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)

1575 8392  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 185 cm, djup, 55 cm. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:34)

1575 9312  Soffbord mahogny. Bredd: 108 cm, djup: 59 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:26)

1575 9439  Soffbord med stenskiva. Bredd: 134 cm, djup: 67 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:34)

1575 9222  Soffbord Säffle Möbelfabrik, Svante Skogh, teak. Bredd: 133 cm, djup, 58 cm, höjd: 50,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:46)

1575 9255  Spegel bemålad, 126x96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:31)

1575 9022  Spegel Fröseke, Ek, 96x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:12)

1575 9335  Spegel Nyrokoko. Höjd: 145 cm, bredd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:11)

1575 8439  Spegel rokokostil, 117x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:04)

1575 9305  Spegel Rokokostil. Höjd: 97 cm. Bredd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)

1575 9021  Spegel Rotting, 140x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:04)

1575 9244  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:12)

1575 9405  Stolar 6 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:06)

1575 9168  Stolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:07)

1575 9094  Stolar Ett par, gustaviansk stil, märkta 1915

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:42)

1575 8373  Stolar Ett par, Gustavianska, senare bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)

1575 9225  Sybord Alrot, 1800-tal. Bredd: 58 cm, djup: 37 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:09)

1575 9304  Sybord med intarsia. Bredd: 54 cm, djup: 45 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:54)

1575 9243  Sybord omkring 1900, mahogny. Bredd: 54 cm, djup: 40 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:52)

1575 9179  Taburett 1950-tal, galon. Längd: 72cm, djup: 35cm, höjd: 58cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)

1575 9037  Taburett Rokokostil, skuren dekor, bemålad, stoppad sits. Bredd: 54 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)

1575 9188  Takarmatur 1900-tal, bronserad mässing, floral dekor, 6 ljusarmar, Bredd: 67 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)

1575 9213  Takarmatur Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Glas. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)

1575 9214  Takarmatur Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Glas. Längd: 37cm, djup: 37cm, höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 21:00)

1575 9322  Takarmatur England. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:13)

1575 9389  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2162. Höjd: 14 cm, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)

1575 8285  Takarmatur Glas. Höjd: 30 (kupa)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:37)

1575 8054  Takarmatur jugend, smidesjärn. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:20)

1575 9358  Takarmatur kupa av glas, 1940-tals stil, North light. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:30)

1575 9125  Takarmatur mässing. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)

1575 9151  Takarmatur Metall, med prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:20)

1575 9124  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)

1575 9216  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm, Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)

1575 9400  Takarmatur Trä. Höjd: 70 ca

1575 9143  Tallrikar 13+ 2 st, Furstenburg. Diameter: 19,5-20,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)

1575 9341  Tallrikar 6 st, Johnson Bros, England. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:14)

1575 9182  Tavelram rokokostil, rim_29x39 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)

1575 9013  Tekanna + sockerskål, 2 delar, Jugend, nysilver. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)

1575 9474  Telefonbänk 1960-tal, teak, med låda. Längd: 64 cm, djup: 31 cm, höjd: 56 cm

1575 9031  Terrin med lock, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)

1575 9344  Teservis 19 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Upsala Ekeby, "Teneriffa". Höjd: 6,5 -19

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:59)

1575 9356  Teservis mm 17 delar, Bing & Grøndahl, "Empire"

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:38)

1575 8035  Teservisdelar ca 25 delar, Kina. Höjd: 5-16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:38)

1575 8441  Trädgårdsstolar Ett par, metall

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:06)

1575 9156  Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)

1575 9157  Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:28)

1575 8380  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 87/360, daterad 74, Mynttorget. Bildmått: 32x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:18)

1575 9218  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Vass i blåst. Signerad, numrerad 8/20 - 1964, daterad mm: 48x72 cm, yttermått inklusive ram: 70x93 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)

1575 9252  Trätavla Intarsia, föreställande Strindberg, G Malmberg, yttermått inklusive ram: 30x22 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 8420  Urna porslin, Kina, nutida, Diameter: 25 cm. Höjd: 30 cm

1575 9407  Väggarmaturer Ett par, Luxus, Nr 720, plast 7 trä. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)

1575 9113  Väggarmaturer ett par, mässing, ledad arm. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:31)

1575 9176  Vägghylla omkring 1800. Bredd: 62 cm, djup: 14 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:08)

1575 9057  Väggplafond Blå skulpterad plast. Diameter: 70x70 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:56)

1575 9325  Väggplatta Rörstrand, Sylvia Leuchovius (1915-2003), Fågel, 30x30 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 21:01)

1575 9116  Väggplatta Trä, Jugend, H G Luitwieler. Diameter: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:36)

1575 9123  Väggreliefer 3 st, Stengods, Jan Kutalek. Höjd: 24-38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)

1575 8019  Väggur höjd: 60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:34)

1575 2052  Vas + fat, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Corso", Upsala-Ekeby, 16,5x16,5 cm. Höjd: 3-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:06)

1575 9087  Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. Diameter, 10 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)

1575 9269  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, glaserad stengodslera. Signerad studiohanden. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:47)

1575 2003  Vas Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. Vas, stengods, Rörstrand, dekor av fiskar och sjögräs, stämpelmärkt. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)

1575 9445  Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 23,5 cm

1575 9003  Vas Ingegerd Råman Orrefors. Höjd: 33,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)

1575 9449  Vas Kåge Verkstad, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 8 cm

1575 9004  Vas Konstglas, Signerad. Diameter: 19. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)

1575 9027  Vas Konstglas, Skruf, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Höjd: 17 cm, diameter: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)

1575 9351  Vas Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. Signerad, daterad -34, glaserad keramik. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:46)

1575 9444  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)

1575 9270  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Farsta Gods", Gustavsberg. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)

1575 2025  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:03)

1575 2049  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:01)

1575 9394  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 18,5 cm, diameter: 18 cm

1575 9068  Vaser Kina. Höjd: 18-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:05)

1575 9005  Vinglas 9 st, Orrefors. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:56)

1575 9030  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:08)