1575 9184 Affischer 3 st, Carola Magnus Uggla, Signerade, med dedikationer, oramade. Bladets mått: 50x50 - 70x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:10)
1575 9437 Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad. Akryl på duk, 19x35 cm, yttermått inklusive ram: 32x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:27)
1575 9195 Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Abstrakt komposition, signerad, oramad, 40x50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)
1575 9495 Akrylring Siv Lagerström, Sverige, 1970-tal, längd: 3cm, djup: 3cm, höjd: 4cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 9194 Akvarell Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Höstlandskap. Signerad, akvarell, bladets mått: 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:44)
1575 9251 Akvarell Monique Grecke, Utsikt från fönster. Signerad. Akvarell, bildmått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)
1575 9164 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, akvarell, fiskare, 19x38 cm, yttermått inklusive ram: 30x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:20)
1575 9206 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Akvarell, bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)
1575 8066 Akvarell S. Snell. Signerad, daterad 1972, interiör. Akvarell, bildmått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 40x52cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)
1575 8146 Akvarell Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Fartygsporträtt. Signerad. 55x90m, yttermått inklusive ram: 80x110 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:45)
1575 9478 Amerikakoffert längd: 104 cm, djup: 57 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)
1575 9036 Appliquer ett par, rokokostil, brons. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:47)
1575 9489 Armband 1800-talets andra hälft, förgylld metall, 6x4,6 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)
1575 9012 Armband silver, Lennart Haglund, 1964. Vikt: 40 gr, längd: 16,5cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)
1575 9487 Armband silver, Vicsons, Viktor Jansson, 1974. Längd: 19 cm, vikt: 80 gr ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)
1575 9011 Armband Silver/läder, Bottega Veneta, Italien, 6,5x5, Bruttovikt: 125 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:59)
1575 9170 Ask med lock silver, 20x12 cm, bruttovikt: 515 g ca.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:08)
1575 9177 Bänk Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bröderna Andersson. Längd: 90 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:28)
1575 9175 Bankett Karl Johanstil, längd: 72cm, djup: 35,5cm, höjd: 58cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)
1575 8432 Bestick 5 delar, silver, England. Längd: 10-13,5, vikt: 125g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:46)
1575 9141 Bestickkuppsättning 86 delar i schatull. Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Nysilver, millennium-serien "Marianne", Christineholm, Fyrklövern, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 matknivar, 12 dessertskedar, 12 smörgåsgafflar, 12 smörgåsknivar, 12 smörgåsknivar, 2 smörknivar. Längd: 15-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:06)
1575 9093 Bestickuppsättning 30 delar, Nysilver, Villeroy & Boch, julutgåva. Längd: 14-24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)
1575 9076 Blandteknik Endre Nemes (1909-1985), Sverige. "Kapplöpning och återuppståndelsen". Signerad, daterad 1968,64x49 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 84x69 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1575 9038 Blandteknik Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Smögen Kullen. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 49x36 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm. Signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:04)
1575 7234 Blandteknik Gustaf Magnusson (1890-1957), Sverige. Signerad, daterad 1923, Stadsvy med folkvimmel. Blandteknik, bildmått: 27x21 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:53)
1575 9192 Blandteknik Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Abstrakt komposition. Bladets mått: 60x42 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 72x52 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:48)
1575 9204 Blandteknik Kina, man med stav. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 54x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:35)
1575 8328 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, undervattensvärld, 50x63 cm, yttermått inklusive ram: 58x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:37)
1575 9501 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad E Lind, Kvinna vid piano, 56x43 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 60x48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)
1575 9073 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Nenne, daterad 44, julmotiv, bladets mått: 13x12 cm, yttermått inklusive ram: 24x23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 8346 Blandteknik Pärra Von Andreasson. Signerad a tergo Ruskig, Grafitti. Blandteknik på pannå, 169x119, oramad
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:18)
1575 8835 Blandteknik Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "En stjärna med stads-kärnor". Signerad. 83x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)
1575 8811 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Extaseld". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 41x41 cm
1575 8840 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. "Kapitalistgetto". Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 51x71 cm
1575 8844 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, "Jungfrufärden". Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 59x59 cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)
1575 8831 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "fiska efter sanningen". Signerad. Blandteknik på pannå, yttermått inklusive ram: 58x64 cm
1575 8851 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, "Floden Styx", pannå, yttermått inklusive ram: 34x62
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:02)
1575 8828 Blandteknik/collage Thomas Prytz (1944-2020), Sverige. Signerad, blandteknik, pannå, yttermått inklusive ram: 65x58
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)
1575 9378 Bojan porslin, Kina. Diameter: 13 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)
1575 9302 Bokhylla Björk. Bredd: 202 cm. Djup: 32 cm, höjd: 125 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)
1575 9221 Bokhylleserie 3 sektioner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Carl Andersson & Söner, "Öresund". Bredd: 88-235 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 225 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:21)
1575 9467 Bokhylleskåp 1900-talets första hälft, björk. Bredd: 153 cm. Djup: 34 cm. Höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:13)
1575 9321 Bokhylleskåp Alm. Bredd: 130 cm, djup: 30. Höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)
1575 9323 Bokhylleskåp Björk. Bredd: 130 cm. Djup: 28 cm, höjd: 82 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:20)
1575 9390 Bokhylleskåp Teak, 1950/60-tal. Bredd: 96 cm, djup: 42 cm, höjd: 160 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:10)
1575 9191 Bokhylleskåp Teak, design: Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bjästa. Bredd: 120 cm, djup: 45 cm, höjd: 119 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)
1575 9440 Bokstöd ett par, Stenmassa, Korea. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)
1575 9237 Bord Metallunderrede, bordsskiva i rostfritt stål. Bredd: 190 cm, bredd: 90 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)
1575 9469 Bordsdekoration Lyktstolpe, Design: Gustav Ahlberg. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)
1575 9278 Bordsdekoration /vas 1800-tal, Kristall, tvådelad, Skärslipad. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:03)
1575 9327 Bordslampa mässing. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:21)
1575 9215 Bordslampa metall, krom, fot i svart skinn, höj - och sänkbar, höjd: 51cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)
1575 8501 Bordslampa nysilver, Föredetta Urna. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:54)
1575 9020 Bordslampa Philips, mässing, Läder. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)
1575 8332 Bordslampa Tiffanystil, nutida, metall / glas. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:50)
1575 9447 Bordslampa Tiffanystil. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)
1575 8279 Bordslampfot Glas. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:31)
1575 9353 Bordslampfot Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Upsala-Ekeby, omarbetad vas. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:43)
1575 8141 Bordslampfot Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2332, Firma Svenskt Tenn, mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)
1575 9361 Bordslampfot Kina, porslin, modifierad vas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1575 9355 Bordslampfot Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. Signerad, daterad 1938, glaserat lergods, fajans, marin. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1575 9430 Bordslampor 2 st, efter Gallé, glas och mässing, nutida. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:52)
1575 9486 Bordslampor Ett par, keramik, blåmarmorerade. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:33)
1575 9074 Bordsskärm vikbar, Kina, trä, 17x4x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)
1575 9199 Bordsur Rokokostil, mässing och trä, 51x27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:56)
1575 9145 Brickor 3 st, nysilver. Längd: 41-60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)
1575 9105 Buljongkoppar 12 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-line Marianne, Christineholm, Fyrklövern. Diameter: 11 cm. Höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:47)
1575 9273 Burk med lock Kina, porslin. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)
1575 9190 Byrå 5-lådig, Teak, design: Alf Svensson (1923-1992), Sverige. Bjästa. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:49)
1575 9104 Byrå omkring 1800, mörkbetsad björkfaner. Bredd: 74 cm, djup: 43 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)
1575 7121 Byrå Selva, Italien. Bredd: 95 cm, djup: 47 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:51)
1575 9379 Cafébord med stenskiva, nutida (lös skiva). Bredd: 60 cm. Djup: 63 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)
1575 9380 Cafébord med stenskiva, nutida (lös skiva). Bredd: 66 cm, djup: 66 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)
1575 8437 Cafébord metall / laminat, diameter: 60, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:02)
1575 9484 Champagnevisp med kedja, silver. Längd: 8, 5 + kedj. Längd: ca 80 cm, vikt: 14g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:12)
1575 9429 Cigarettetui silver, Ryssland, 1877. Längd: 10 cm, vikt: 115 gr ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:44)
1575 9431 Cigarettetui silver, Sterling. Längd: 10 cm, vikt: 125 gr ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:50)
1575 9432 Cigarettetui silver. Längd: 10 cm, vikt: 115 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:59)
1575 9095 Dalahäst Furudal. Längd: 49 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:09)
1575 9144 Dekorelement 4 st, trä, 35x14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)
1575 9016 Dräktspännen 2 st, silver, 1948. Längd: 8 cm, Vikt: 20 g ca.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)
1575 9491 Duk Halvlinne, Almedals. Längd: 230x130 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:07)
1575 9490 Duk Lin, Almedals, 200x155 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:25)
1575 9227 Duk Linne, 145x385 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:12)
1575 9370 Efterrättstallrikar 6 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Diameter: 15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:20)
1575 9360 Elljusstake Osram, Fantasi 92. Längd: 37 cm. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)
1575 8275 Emmafåtöljer Ett par, Göteborgsmodell, 1800-tal, omklädda
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)
1575 8097 Etsning Curt Hamne (f. 1943), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 76. Bladets mått: 4x27cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)
1575 9210 Etsning Greta Gerell (1898-1982), Sverige. Hästar. Signerad. Bildmått: 13x16 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)
1575 8390 Etsning Hans Bellmer (1902-1975), Tyskland. Signerad, numrerad 79/100. Bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:35)
1575 9042 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Monte Cassina Capri. Signerad. Bladets mått: 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:09)
1575 9419 Etsningar 2 st, Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Damer. Signerade och daterade, 1917,1918. Bladets mått: 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 47x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:57)
1575 9456 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, numrerad 18/295. Färglitografi, bildmått: 74x54 cm, yttermått inklusive ram: 91x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:01)
1575 9343 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 114/200. Färglitografi. Bladets mått: 68x45 cm, yttermått inklusive ram: 76x53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:37)
1575 7386 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 7/50. Färglitografi, bildmått: 43x31 cm, yttermått inklusive ram: 58x44 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:41)
1575 9280 Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad EA. Bildmått: 41x51 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)
1575 9284 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 133/310. Färglitografi, bildmått: 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:57)
1575 8150 Färglitografi Roland K Nilsson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 193/360. Färglitografi, bildmått: 57x41 cm, yttermått inklusive ram: 78x60 cm
1575 9239 Färglitografi Rune Johansson, fåglar. Signerad, numrerad 171/250. Färglitografi, bildmått: 25x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:23)
1575 9286 Färglitografi Stig Fyring (1934-2015), Sverige. Signerad, numrerad 188/250. Färglitografi, bildmått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)
1575 9441 Färglitografi The Female Peddlar, 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 66x58 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:41)
1575 9250 Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosa, yttermått inklusive ram: 32x47 - 48x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:03)
1575 8103 Färglitografier 3 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Yttermått inklusive ram: 37x34-46x50cm. Signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:59)
1575 9217 Färglitogrrafi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Stadsvy. Signerad, numrerad 118/240. Färglitografi, bildmått: 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 42x49 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)
1575 9422 Färgtryck Lyrfågel, yttermått inklusive ram: 68x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:15)
1575 9421 Färgtryck Visby 1561, reproduktion, yttermått inklusive ram: 42x54 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:03)
1575 9414 Fat 4 st, silver, Priser. Diameter: 12,5-20, vikt: 480 gr ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:40)
1575 9046 Fat Die Blaue Gumpe, Tyskland, 1800-tal. Handmålad dekor. Diameter: 24. 5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:14)
1575 9398 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. O H Sjögren
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:32)
1575 9249 Fåtölj Nyrokoko
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:56)
1575 9223 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese, saknar klädsel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1575 9399 Fåtöljer ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:34)
1575 9465 Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)
1575 9403 Fickur Chaux-De-fonds, med kedja. Diameter: 7 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)
1575 9375 Figuriner 2 st, porslin, Spanien, barn. Höjd: 17-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:43)
1575 9158 Fiskbestick nysilver, 12 del + 2 uppläggningsbestick i etui
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:21)
1575 9426 Förtjänstmedalj 18-23 k guld, 1939, Gustav V, bruttovikt: 15,5 g inklusive band. Diameter: 2,5 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:47)
1575 9349 Fruktfat S: t Erik, Uppsala, reliefmotiv med S. T Göran & Draken, diameter: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:12)
1575 9331 Galler Gjutjärn, Dekorelement, 39x58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:17)
1575 9142 Gallerskålar 2 st, Furstenberg. Porslin. Längd: 21-25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)
1575 9352 Glasservisdelar 10 + 15 st, Champagne & vitvin. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:22)
1575 9154 Glasservisdelar Kristall, 10 rödvinsglas. Höjd: 17,5 cm, 9 starkvinsglas. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)
1575 9118 Globlampa höjd: 102 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:11)
1575 9117 Globlampa höjd: 192 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:38)
1575 9315 Golvlampa 2-armad, Kraft 383. Höjd: 167 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:53)
1575 9388 Golvlampa 2-armad, mässing. Höjd: 135 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:45)
1575 8241 Golvlampa Fagerhult. Höjd: 135cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:12)
1575 9181 Golvlampa Furu. Efter Malmstens "Staken", ej märkt. Höjd: 133 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)
1575 9126 Golvlampa mässing och trä. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)
1575 8411 Golvlampa mässing. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)
1575 8302 Golvlampa ÖIA Örsjö, mässing. Höjd: 132 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:30)
1575 8009 Golvlampor ett par, Lumina, Italien Design, Yaacov Kaufman. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)
1575 9135 Golvljusstake Smide, design: Gustaf Ankarcrona (1869-1933), Sverige. Höjd: 92 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)
1575 8374 Golvur Urtavla märkt 1777. Höjd: 218 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:54)
1575 9131 Grafiska blad 2 st, flora, yttermått inklusive ram: 63x33-67x58 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)
1575 9201 Grafiskt blad Joan Miró (1893-1983), Spanien. Ej signerad, ej daterad, yttermått inklusive ram: 71x48 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:13)
1575 9130 Gravyrer 4 st, Flora. Bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 31x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)
1575 9462 Halsband 4 st, Turkos/månsten/pärlor 0ch agater. Längd: 40-160
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)
1575 9480 Halsband Bärnsten, vintage. Längd: 90 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:01)
1575 9010 Halsband silver, Josefine Davidsson, 1998. Längd: 44 cm, vikt: 70 gr ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)
1575 9017 Halsband med hänge Silver / strass, tidigt 1900-tal. Höjd: 5 cm. Vikt: 10g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:48)
1575 9496 Halskedja silver, omkring 1900. Längd: 130 cm, vikt: 30 gr ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:46)
1575 9114 Handdukshängare längd: 67 cm, höjd: 87-100
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)
1575 9299 Herrbetjänt Brevetto, Italien. Höjd: 105 cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)
1575 9298 Herrbetjänt Brevetto. Italien, höjd. 105 cm, bredd. 45cm
1575 8369 Hörnskåp Allmoge. Bredd: 80 cm, djup: 34 cm, höjd: 179 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:38)
1575 8454 Hörnskåp Allmoge. Höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:26)
1575 9310 Hörnvitrinskåp 1700-tal, kompletterat, Höjd: 202 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)
1575 9248 Hörnvitrinskåp höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)
1575 9233 Ikon med silverrizza, Grekland, 15x12 cm
1575 9415 Kaffe/teskedar silver, 5+ 12 st. Längd: 12,5-14, vikt: 240 gr ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)
1575 9212 Kaffekoppar + assietter, 6 + 6 delar, Anna Yatskevich, "Cobalt net", Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:20)
1575 9364 Kaffekoppar 12 st, Gustavsberg, hopp, höjd: 5 cm. Diameter: 7,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:37)
1575 9208 Kaffekoppar 6 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Royal Copenhagen, Danmark. Kopp Höjd: 8,5. Diameter: 8 cm (exklusive fat)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)
1575 2028 Kaffekoppar med fat 4 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten, + extra fat
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:43)
1575 9106 Kaffeservis 27 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-line Marianne, Christineholm, Fyrklövern, 11 kaffekoppar, 12 assietter, gräddkanna, sockerskål, kakfat, kaffekanna
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:32)
1575 9316 Kamferkista Asien. Bredd: 101 cm, djup: 52 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:44)
1575 8229 Kanna Orientalisk. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:41)
1575 9051 Karaffer 5 st, kristall. Höjd: 14,5 - 37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:14)
1575 8364 Karmstolar ett par
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:08)
1575 9174 Karmstolar ett par, Böjträ/skinn
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:51)
1575 9303 Karmstolar Ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:12)
1575 8252 Karmstolar ett par, rokokostil, med broderad sits
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:47)
1575 9492 Karott med lock, nysilver, C G Råström. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)
1575 9235 Karusellbokhylla Intarsia, 42x42. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)
1575 9054 Kåsa Signerad g. O. Djup. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)
1575 9155 Kista Bemålad. Bredd: 125 cm. Djup: 56 c cm, höjd: 63 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1575 9497 Klockkedja silver. Längd: 140 + ring silver, paste. Vikt: 25g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:47)
1575 8407 Kolbox 1800-tal, klädd i mässingsplåt med reliefmotiv, trissor. Längd: 52 cm, djup: 35 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:34)
1575 9165 Kolonnljusstakar ett par, mässing, Skultuna. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:22)
1575 9266 Konstglas 3 delar, Kosta Boda, bland annat Bertil Wallien. Höjd: 7- 12 cm
1575 9446 Konstglas 3 delar. Höjd: 15-27,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:10)
1575 9245 Kopparbalja diameter: 45. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:41)
1575 9256 Kopparstick "Debattle at La Hogue", modell äldre, bladets mått: 47x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:36)
1575 9242 Kopparstick 2 st, modell äldre, yttermått inklusive ram: 47x57 - 57x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:03)
1575 9254 Kopparstick kolorerat, Mor & barn, yttermått inklusive ram: 25x38 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:43)
1575 9224 Kruka med fat, Kina. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:18)
1575 9448 Kryddburkar + Äggkoppar, Arabia/Rörstrand Mon Amie. Höjd: 7,5-4 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:22)
1575 9442 Kryddburkar 3 st, Arom, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 8 ca cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:10)
1575 9122 Lampbord Björk, längd, 47 D, 36, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:58)
1575 9466 Lampbord ett par, Smide och kalksten, Gotland. Bredd: 30 cm. Djup: 30 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)
1575 9098 Lampor 2 st, väggarmatur, bordslampa Svend Aage Holm-Sörensen, lackad metall, ställbara. 1650-tal. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:00)
1575 9373 Leksaker 2 st, Apor, mekaniska. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)
1575 9339 Linnegardiner 2 längder, Himla, Modell Hälsingland, 125x290 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:25)
1575 9347 Litografi Beethoven, med förgylld ram, 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x60 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:56)
1575 9297 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:25)
1575 8003 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:45)
1575 7295 Ljuskrona höjd: 55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:11)
1575 8452 Ljuskrona kupa av glas, empirestil. Höjd: 67 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:20)
1575 9346 Ljuskrona med prismor. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:48)
1575 9078 Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 10-15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)
1575 9150 Ljusstakar ett par, silver, 1857. Höjd: 18 cm, Bruttovikt: 375 g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:55)
1575 8353 Ljusstakar ett par, Tenn, 1786. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:52)
1575 8354 Ljusstake + 3 saltkar, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 6-9 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:54)
1575 9159 Ljusstake Patinerad metall, Groda. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)
1575 9166 Ljusstake Sandbergs, Nora Stad. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:42)
1575 9086 Mandolin Guiseppe Puglisi Reale & Figli, Catania, 1900-tal, med fodral, Längd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:55)
1575 9404 Matbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 138 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 2iläggx55 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:35)
1575 9319 Matsalsgrupp 5 delar, bord på pelarfot. Längd: 135 cm + två iläggsskivor om 55 cm vardera. Djup: 94,5 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:30)
1575 9007 Matservis 39 delar, Haviland, "Chatelaine gris"
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:44)
1575 9147 Matservisdelar 54 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Millennium-servisen "Marianne", 12 mattallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 kuverttallrikar, 12 djupa tallrikar, en soppskål, en såssnipa, 4 uppläggningsfat. Diameter: 20-31 c m
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)
1575 9029 Matservisdelar Gustavsberg, Fasan, ca 20 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)
1575 9393 Matservisdelar Rosenthal, Classic Rose, ca 40 del
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:21)
1575 9167 Matservisdelar Willow, olika serviser, ca 40 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:33)
1575 9048 Matskedar 8 st, silver, e. Lundberg, 1848. Längd: 21,5 cm, vikt: 410 g ca
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:23)
1575 9236 Matta Gallerimodell. Orientalisk, 78x244 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:36)
1575 9108 Matta Kasthall, Galleri, Häggå, 80x500 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)
1575 9110 Matta Kasthall, Galleri, Häggå, 80x500 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:15)
1575 9111 Matta Kasthall, Galleri, Häggå, 80x500 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:07)
1575 9109 Matta Kasthall, Häggå, 80x150 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:24)
1575 9032 Matta Kina, 180x285 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:52)
1575 9120 Matta orientalisk, 120x190 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:31)
1575 9121 Matta orientalisk, 124x196 cm
1575 8110 Matta orientalisk, Afghan, 185x270
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)
1575 9274 Matta orientalisk, Galleri, 79x286 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:09)
1575 8451 Matta Orientalisk, galleri, Indo garadje, 81x432 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:13)
1575 8153 Matta orientalisk, Karachi, 222x290 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:53)
1575 9276 Matta orientalisk, Keshan, 138x235 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:01)
1575 7324 Matta orientalisk, Keshan, 240x360 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:49)
1575 8450 Matta orientalisk, Lilihan, 163x210 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:17)
1575 9409 Mockakoppar 18 st, Ryssland
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:25)
1575 9209 Munspel Hohner Chromonica 280-C, i fodral. Längd: 19cm, djup: 3cm, höjd: 5cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:26)
1575 9023 Nattygsbord ett par. Bredd: 53 cm, djup: 41 cm, höjd: 55 cm
1575 9475 Nattygsbord mahogny. Bredd: 54 cm, djup: 52 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:42)
1575 9006 Ölglas 15 st, fot med glasbubbla. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 8065 Oljemålning 2 st, Veikko Kallinen (1935-2023), Finland. Hus. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x62cm
1575 8070 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Barn i pulka, Olja på pannå, bildmått: 20x58cm, yttermått inklusive ram: 31x70cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:52)
1575 9262 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Åmynning". Signerad, daterad -93. Olja på duk, 50x60, yttermått inklusive ram. 58x69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:08)
1575 9258 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Vårkväll över byn". Signerad, daterad 04. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 62x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:34)
1575 9263 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. "Vårvinter hemmavid". Signerad, daterad -95. Olja på duk, 50x71 cm, yttermått inklusive ram: 58x80 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:19)
1575 9267 Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. "Herrar". Signerad, daterad -85. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram. 54x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)
1575 9265 Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. "Motionsspåret". Signerad. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 48x41 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:54)
1575 9238 Oljemålning Burt Olsson (f. 1964), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 110x130 cm, yttermått inklusive ram: 124x144 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:17)
1575 8256 Oljemålning Carl Berndtsson (1902-1983), Sverige. Blommor i fönster. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 59x45 cm, yttermått inklusive ram: 77x65 cm
1575 9063 Oljemålning Dick Ljunggren (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, ej ramad. Olja på dukmått 30x30 cm, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:27)
1575 9259 Oljemålning E Sandberg, "Fiskeläge Kättelviks Vamlingbo", Gotland. Signerad. Olja på duk, 60x72 cm, yttermått inklusive ram: 63x75 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:21)
1575 9081 Oljemålning Edgar Wallin (1892-1963), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)
1575 9171 Oljemålning Folke Ricklund (1900-1986), Sverige. Signerad, daterad -31, fjällfors. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:10)
1575 9420 Oljemålning Fritz Nazaire, Bymiljö på Haíti. Signerad. Olja på duk, bildmått: 60x75 cm, yttermått inklusive ram: 65x81 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:28)
1575 9079 Oljemålning George Lindström, "Sökaren". Signerad. Olja på pannå, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:08)
1575 6068 Oljemålning Geza Rozmus (1898-1980), Polen. Slädfärd i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 76x95 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)
1575 9329 Oljemålning H Olsson, marint motiv. Signerad. Olja på duk, bildmått: 65x79 cm, yttermått inklusive ram: 85x99 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)
1575 9136 Oljemålning Hilmer Eriksson (1881-1962), Sverige. Signerad. Olja på duk, 85x115 cm, yttermått inklusive ram: 102x130 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:06)
1575 9139 Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Regatta. Signerad. Olja på duk, 92x38 cm, yttermått inklusive ram: 96x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)
1575 9137 Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 64x85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)
1575 9285 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Bolivia. Signerad. Olja på pannå, 15x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:48)
1575 9402 Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. "En vinterdag i skogen". Signerad. Olja på pannå, 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm
1575 9080 Oljemålning Maurice Moberg (1923-2014), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)
1575 9281 Oljemålning Nini Landgren. Signerad, daterad 1951, stilleben. Olja på duk, 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:22)
1575 9369 Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Italienskt landskap, Signerad. Dat. 1843. Olja på duk, bildmått: 41x55 cm. Yttermått inklusive ram: 59x74
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:01)
1575 9336 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Damm, ej signerad, 1800-tal. Olja på duk, bildmått: 36x54,5 cm, yttermått inklusive ram: 52x73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:44)
1575 9494 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på pannå, 16x10 cm, yttermått inklusive ram: 25x20 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:48)
1575 9102 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Cane, abstrakt motiv, ej ramad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:58)
1575 9240 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Diminik, landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:12)
1575 8499 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Jensen, 1918. Motiv från Skåne. Olja på duk, 16x30 cm, yttermått inklusive ram: 28x43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)
1575 9459 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:44)
1575 9132 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stilleben. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:31)
1575 9330 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stadsmotiv, ej signerad. Olja på duk, bildmått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x50
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)
1575 9401 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad 1983. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x24 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:21)
1575 9452 Oljemålning Olli Joki (f. 1943), Finland. Träd. Signerad. Olja på pannå, bildmått: 38x28cm, yttermått inklusive ram: 61x51cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:13)
1575 9084 Oljemålning Ralph Judell (f. 1935), Sverige. Signerad, Frostmorgon. Olja på duk, 31x99 cm, yttermått inklusive ram: 39x108 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:17)
1575 8507 Oljemålning Ronald de Wolfe (f. 1920), Storbritannien. Komposition. Signerad. Olja på duk, bildmått: 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:11)
1575 9282 Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 59x67 cm, yttermått inklusive ram: 68x80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:18)
1575 9287 Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:40)
1575 9457 Oljemålning Svend Oluf Kramer (1919-2010), Norge. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -74. Olja på duk, 74x62 cm, yttermått inklusive ram: 92x80 cm
1575 9075 Oljemålning Thure Åslin (1915-1967), Sverige. Landskapsmotiv. Signerad. Olja på pannå, bb: 50x59 cm, yttermått inklusive ram: 64x76 cm
1575 9060 Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. "Have a nice summer I". Signerad. Olja på pannå, 77x58 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:30)
1575 9152 Oljemålning W. J Hopkins, vinterlandskap. Signerad. Olja på pannå, 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 33x39 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)
1575 9138 Oljemålning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 83. Olja på duk, 56x62 cm, yttermått inklusive ram: 57x63 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)
1575 9453 Oljemålning Yo Johansson (1897-1963), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, Bildmått: 60x101 cm, yttermått inklusive ram: 72x112 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)
1575 9205 Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. 1 st signerad 1944, + 1 st påskrift a tergo Reval 1932. Olja på pannå, 15x19-19,5-27,5, oramad
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:07)
1575 9317 Pall stålrör/Gallon. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:03)
1575 9350 Päls Mink, storlek: ca 38
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)
1575 9348 Päls Mink, storlek: Ca 38-40
1575 1028 Parfymflakonger 47 st, med parfym. Höjd: 4-7,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:19)
1575 9234 Pärlcollier Dubbla rader, pärlor, lås i vitt guld 18K, små briljanter + extra pärlor. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:33)
1575 9067 Parti frimärken 3 st, två album Norden, ett album övriga världen
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:40)
1575 9052 Parti glas 4 delar, blått glas, j. 22 c, höjd: 14 cm
1575 9372 Parti käppar 8 st. Längd: 90 cm, bland annat silverkrycka
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:45)
1575 9134 Parti keramik 3 delar. Höjd: 8-14 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:16)
1575 9362 Parti koppar 6 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)
1575 9053 Parti kristall 11 delar, vaser, ljusstake, skål varav en med lock i silver
1575 9493 Parti kuriosa diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:53)
1575 9464 Parti kuriosa diverse orientaliskt, 9 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:04)
1575 9089 Parti silver 4 delar, kanna + skål, GAB 1961, skedar varav en s. Carlman 1944, samt en i äldre modell. Längd: 13,5 - 20,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)
1575 9463 Parti smycken/bijouterier bland annat silver
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:07)
1575 9066 Parti vykort ca 1000 st.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 9479 Penselvas Kina. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)
1575 9034 Pipställ 8 st pipor, hylla. Höjd: 68 cm, pipor. Längd: 60-110 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:45)
1575 9416 Placeringskortshållare nysilver, 8 st, + krans märkt 1933. Höjd: 3,5-20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)
1575 8289 Plåtbricka Moskva, Bemålad, 1800-tal, 80x64 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:19)
1575 9311 Pottskåp Sengustavianskt stil. Mahogny. Bredd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)
1575 9333 Presenterfat silver, CG Hallberg, 1942,37x32. Vikt: 470 gr ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:57)
1575 9412 Prispokaler 4 delar, silver. Höjd: 5,5-16, vikt: 460 gr ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:27)
1575 9413 Prispokaler 6 st, silver. Höjd: 9,5-13, vikt: 360 gr ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)
1575 9097 Promenadkäpp med värja snidat trä. Längd: 91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:59)
1575 9428 Punschkoppar 4 st, silver, Boliden, 1963. Höjd: 5 cm, Bruttovikt: 170 g ca.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:44)
1575 9112 Rakspegel mässing. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:01)
1575 9338 Ram 45x54-60x68,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:16)
1575 9366 Ram förgylld, omkring 1800, Sengustaviansk, ramens innermått: 119x87. Yttermått inklusive ram: 131x100 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:45)
1575 9185 Reklamplanscher 2 st, modell äldre, oramade, "Tivoli Gröna Lund 1927 & Gevalia", yttermått inklusive ram: 99x69 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:29)
1575 8251 Resenessesär Samsonite, modell äldre. Längd: 38,5 cm. Höjd: 27 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)
1575 9019 Reseur Miniatyr, mässing, Emalj. Höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:53)
1575 9498 Ring silver, Finland, 1970, ringmått: 16,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:05)
1575 9337 Rullmålning Kina, 130x36 ca, oramad
1575 7388 Satsbord 3 delar, Orientalisk stil. Bredd: 51 cm, djup: 35 cm, höjd: 67-71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2023 15:48)
1575 9301 Satsbord Teak, 1950/60-tal. Bredd: 40-49 cm, höjd: 44-50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:38)
1575 8394 Sekretär 1900-tal, Med intarsia. Bredd: 77 cm, djup: 42 cm, höjd: 125 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)
1575 9381 Sekretär Hauptstil, stenskiva, instabil. Bredd: 82 cm, djup: 45 cm, höjd: 128 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:18)
1575 9200 Serietidningar 39 st, Kalle Anka & C: o, 1959 års utgåva, i pärm, inplastade i pärm
1575 9008 Serigrafi Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Ej signerat, Offset, "Juni 1971", "Sugen", bladets mått: 73x48 cm, yttermått inklusive ram: 95x65 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:42)
1575 9406 Serveringsvagn glas och metall. Längd: 56 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)
1575 9226 Servetter 12+ 12 st. Linne. Längd: 41-49cm, höjd: 41-49cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:54)
1575 9367 Servisdelar 5+ 7, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Blå Eld, Rörstrand. Diameter: 14-19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:31)
1575 9149 Servisdelar Royal Copenhagen, Blå Vifte, 8 + 3 del + kanna
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:22)
1575 9148 Servisdelar Royal Copenhagen, Musselmalet, 9 kaffekoppar med fat + tekoppar 12 st (saknar fat)
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)
1575 9300 Sideboard Rokokostil, Bemålat. Längd: 159 cm, djup: 52 cm, höjd: 96 cm, nyckel
1575 9279 Skål + kanna, 2 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand glaserat stengods. Diameter: 20 cm, höjd: 6,5-22,5
1575 9045 Skål + LJUSSTAKE, 2 delar, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn. Diameter: 12,5 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)
1575 9357 Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Kristall, Orrefors, "För nit och redlighet i rikets tjänst". Diameter: 23,5. Höjd: 14 cm
1575 9332 Skål Kina. Diameter: 26 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:07)
1575 9410 Skål på fot, silver, CG Hallberg, 1927. Diameter: 24 cm, höjd: 17 cm, vikt: 470 gr ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:31)
1575 9002 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 19,5. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:26)
1575 9411 Skålar + vas, 4 delar, Kristall. Längd: 20-28. Höjd: 10-20 cm
1575 3181 Skålar 2 st, Sven Wejsfelt (1930-2009), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 7-8,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 9454 Skålar 3 st, Kina. Diameter: 10 cm. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:47)
1575 8217 Skålar och fat 8 delar, Orrefors, kristall. Diameter: 13-30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:22)
1575 9499 Skålfat på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Chribska, -92. Diameter: 34 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:05)
1575 9418 Skänk Furu, 1800-tal. Bredd: 67 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 96 cm, nyckel
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)
1575 9180 Skåp Teak, föredetta tv-skåp. Bredd: 79 cm. Djup: 44 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:28)
1575 9049 Skedar 4+ 1, silver. Längd: 13-15,5. Vikt: 441 g ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:17)
1575 9359 Skeppsljusstakar Ett par, mässing, bord / vägg. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:50)
1575 8242 Skeppsljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:09)
1575 8428 Sko + bönesnurra, Asien, Kina, modell äldre. Längd: 10-11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)
1575 9009 Skrin karvsnitt, teak, 18x18. Höjd: 9 cm
1575 9247 Skrivbord England, läderskiva. Bredd: 121 cm, djup: 61 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)
1575 9220 Skrivbord Lelångs möbelfabrik, 1950/60-tal, teak. Bredd: 170 cm. Djup: 82 cm, höjd: 73 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:30)
1575 2045 Skulptur BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. Signerad BIP. Keramik / strån. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:34)
1575 9482 Skulptur Cararramarmor. Signerad. Längd: 36 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:04)
1575 9261 Skulptur Hund, Porslin. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:19)
1575 9169 Skulptur Konstglas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Strömbergshyttan. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:22)
1575 9077 Skulptur Kosta Boda, Glas. Höjd: 42 cm
1575 9396 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Charlotta ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:39)
1575 9476 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Katt. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:10)
1575 9395 Skulptur Metall, man med korg på huvudet. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)
1575 9368 Skulptur Monica Backström (1939-2020), Sverige. Boda, svamp. Höjd: 20 cm
1575 8492 Skulptur Oidentifierad konstnär. Man med låda. Signerad. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)
1575 9485 Skulptur Silver/Emalj. Längd: 6 cm. Vikt: 20g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:35)
1575 9461 Skulpturer 2 st, Egyptisk stil. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:06)
1575 9271 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, och K-Studion, katt + lejon. Höjd: 5- 9,5 cm
1575 9069 Skulpturer 3 delar, sten, Kina, två figurieer, ett sigill. Höjd: 8-18 cm
1575 8284 Slagbord 1800-tal. Bredd: 30+ 2x67, djup: 103 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:38)
1575 9246 Slagbord nutida, Gustaviansk stil. Bredd: 65 + 2x59, djup: 89 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:27)
1575 9035 Snurrstol 1950-tal, originalklädsel, lackerat stålstativ. Höjd 103 cm. Sitthöjd ca 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:22)
1575 9088 Sockerskål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, s. Gillgren, 1959. Längd: 11 cm, höjd: 7 cm, Vikt: 270 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:13)
1575 9229 Soff/matbord EM-bordet, mahogny. Bredd: 115 cm, djup: 57+ 2x26, höjd: 55-68 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:02)
1575 9397 Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 136 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:55)
1575 9283 Soffa Emma modell, tvåsits, svängd. Längd: 125 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)
1575 8392 Soffa Gustaviansk stil. Längd: 185 cm, djup, 55 cm. Höjd: 92 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:34)
1575 9312 Soffbord mahogny. Bredd: 108 cm, djup: 59 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:26)
1575 9439 Soffbord med stenskiva. Bredd: 134 cm, djup: 67 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:34)
1575 9222 Soffbord Säffle Möbelfabrik, Svante Skogh, teak. Bredd: 133 cm, djup, 58 cm, höjd: 50,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:46)
1575 9255 Spegel bemålad, 126x96 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:31)
1575 9022 Spegel Fröseke, Ek, 96x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:12)
1575 9335 Spegel Nyrokoko. Höjd: 145 cm, bredd: 67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:11)
1575 8439 Spegel rokokostil, 117x53 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:04)
1575 9305 Spegel Rokokostil. Höjd: 97 cm. Bredd: 44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:36)
1575 9021 Spegel Rotting, 140x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:04)
1575 9244 Stolar 4 st, Nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:12)
1575 9405 Stolar 6 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Herrgården
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:06)
1575 9168 Stolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:07)
1575 9094 Stolar Ett par, gustaviansk stil, märkta 1915
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:42)
1575 8373 Stolar Ett par, Gustavianska, senare bemålade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)
1575 9225 Sybord Alrot, 1800-tal. Bredd: 58 cm, djup: 37 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:09)
1575 9304 Sybord med intarsia. Bredd: 54 cm, djup: 45 cm, höjd: 74 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:54)
1575 9243 Sybord omkring 1900, mahogny. Bredd: 54 cm, djup: 40 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:52)
1575 9179 Taburett 1950-tal, galon. Längd: 72cm, djup: 35cm, höjd: 58cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)
1575 9037 Taburett Rokokostil, skuren dekor, bemålad, stoppad sits. Bredd: 54 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:39)
1575 9188 Takarmatur 1900-tal, bronserad mässing, floral dekor, 6 ljusarmar, Bredd: 67 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)
1575 9213 Takarmatur Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Glas. Diameter: 27 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)
1575 9214 Takarmatur Carl Fagerlund (1915-2011), Sverige. Glas. Längd: 37cm, djup: 37cm, höjd: 45cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 21:00)
1575 9322 Takarmatur England. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:13)
1575 9389 Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 2162. Höjd: 14 cm, diameter: 20 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:15)
1575 8285 Takarmatur Glas. Höjd: 30 (kupa)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:37)
1575 8054 Takarmatur jugend, smidesjärn. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:20)
1575 9358 Takarmatur kupa av glas, 1940-tals stil, North light. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:30)
1575 9125 Takarmatur mässing. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:23)
1575 9151 Takarmatur Metall, med prismor. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:20)
1575 9124 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)
1575 9216 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm, Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:48)
1575 9400 Takarmatur Trä. Höjd: 70 ca
1575 9143 Tallrikar 13+ 2 st, Furstenburg. Diameter: 19,5-20,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:09)
1575 9341 Tallrikar 6 st, Johnson Bros, England. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:14)
1575 9182 Tavelram rokokostil, rim_29x39 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:39)
1575 9013 Tekanna + sockerskål, 2 delar, Jugend, nysilver. Höjd: 8-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:45)
1575 9474 Telefonbänk 1960-tal, teak, med låda. Längd: 64 cm, djup: 31 cm, höjd: 56 cm
1575 9031 Terrin med lock, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Längd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:25)
1575 9344 Teservis 19 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Upsala Ekeby, "Teneriffa". Höjd: 6,5 -19
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:59)
1575 9356 Teservis mm 17 delar, Bing & Grøndahl, "Empire"
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:38)
1575 8035 Teservisdelar ca 25 delar, Kina. Höjd: 5-16cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:38)
1575 8441 Trädgårdsstolar Ett par, metall
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:06)
1575 9156 Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)
1575 9157 Trädgårdsurnor ett par, Metall. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:28)
1575 8380 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 87/360, daterad 74, Mynttorget. Bildmått: 32x44 cm, yttermått inklusive ram: 55x65 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:18)
1575 9218 Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. Vass i blåst. Signerad, numrerad 8/20 - 1964, daterad mm: 48x72 cm, yttermått inklusive ram: 70x93 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:32)
1575 9252 Trätavla Intarsia, föreställande Strindberg, G Malmberg, yttermått inklusive ram: 30x22 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 8420 Urna porslin, Kina, nutida, Diameter: 25 cm. Höjd: 30 cm
1575 9407 Väggarmaturer Ett par, Luxus, Nr 720, plast 7 trä. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:42)
1575 9113 Väggarmaturer ett par, mässing, ledad arm. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:31)
1575 9176 Vägghylla omkring 1800. Bredd: 62 cm, djup: 14 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:08)
1575 9057 Väggplafond Blå skulpterad plast. Diameter: 70x70 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:56)
1575 9325 Väggplatta Rörstrand, Sylvia Leuchovius (1915-2003), Fågel, 30x30 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 21:01)
1575 9116 Väggplatta Trä, Jugend, H G Luitwieler. Diameter: 51 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:36)
1575 9123 Väggreliefer 3 st, Stengods, Jan Kutalek. Höjd: 24-38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:17)
1575 8019 Väggur höjd: 60cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:34)
1575 2052 Vas + fat, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Corso", Upsala-Ekeby, 16,5x16,5 cm. Höjd: 3-32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:06)
1575 9087 Vas Aldo Londi (1911-2003), Italien. Diameter, 10 cm, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:16)
1575 9269 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, glaserad stengodslera. Signerad studiohanden. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:47)
1575 2003 Vas Gertrud Lönegren (1905-1970), Sverige. Vas, stengods, Rörstrand, dekor av fiskar och sjögräs, stämpelmärkt. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:41)
1575 9445 Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 23,5 cm
1575 9003 Vas Ingegerd Råman Orrefors. Höjd: 33,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:37)
1575 9449 Vas Kåge Verkstad, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 8 cm
1575 9004 Vas Konstglas, Signerad. Diameter: 19. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:51)
1575 9027 Vas Konstglas, Skruf, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Höjd: 17 cm, diameter: 15 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:05)
1575 9351 Vas Lisbet Jobs (1909-1961), Sverige. Signerad, daterad -34, glaserad keramik. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:46)
1575 9444 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 20:33)
1575 9270 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Farsta Gods", Gustavsberg. Höjd: 7,5 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:43)
1575 2025 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:03)
1575 2049 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:01)
1575 9394 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 18,5 cm, diameter: 18 cm
1575 9068 Vaser Kina. Höjd: 18-24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:05)
1575 9005 Vinglas 9 st, Orrefors. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 18:56)
1575 9030 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 oktober 2023 19:08)