Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 augusti 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1271 3062  Akvarell Bengt Carlberg (1897-1967), Sverige. Utsikt mot Södermalm, Stockholm. Signerad, daterad -36, ca 32x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:18)

1271 3049  Akvarell Mikael von Essen (1895-1975), Sverige. Åhlén & Holm, Ringvägen/Götgatan, Stockholm. Signerad, daterad 1956, ca 39x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:52)

1271 3002  Akvarell Pietro Dalla Santa (1931-2002), Sverige. Slussen, signerad, 1977,51x72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:26)

1271 3059  Akvarell R Reisner. Signerad, daterad 61, Gamla Stan, 30x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:52)

1271 3066  Akvarell Saltmätargaran, Stockholm. Signerad, daterad F Lindvall 1864, ca 23x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:24)

1271 3118  Akvarell Stig Larsson-St Clair (f. 1918), Sverige. Skeppsholmsbron. Signerad, daterad 1985. Motivet: 28x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:25)

1271 3115  Akvarell Stig Larsson-St Clair (f. 1918), Sverige. Slussen, Stockholm. Signerad. Motivet: 22x31 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:26)

1271 3029  Akvareller 3 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholm. Repslagargatan, Gamla Kungsholmsbron, Värdshuset Eken, ca 14x24 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:46)

1271 9265  Akvareller 7 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, 14x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:49)

1271 3024  Blyerts Dieter Kunz (f. 1942), Sverige. "Fjällgatan 16". Utställd på Liljevalchs konsthall 1974. Signerad, daterad -74, ca 49x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:47)

1271 3023  Blyerts Dieter Kunz (f. 1942), Sverige. "Mäster Mikaels Gata10-6A". Utställd på Liljevalchs konsthall 1974. Signerad, daterad -74, ca 49x69 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:45)

1271 3020  Blyerts Dieter Kunz (f. 1942), Sverige. "Söderkåkar", Utställd på Liljevalchs konsthall 1974. Signerad, daterad -74. Motivet: ca 35x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:41)

1271 3010  Etsning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Sverige, Stockholm, signerad. -44. Motivet: 24x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:56)

1271 3080  Etsning Emil Åberg (1864-1940), Sverige. Kungsholmsbron. Motivet: 60x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:57)

1271 3065  Etsning Lennart Glemme (f. 1927), Sverige. Motiv från Söder. Signerad, numrerad 263/310. Motivet: 20x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:22)

1271 3009  Etsning Oidentifierad konstnär. Engelbrektskyrkan. Motivet: 15x12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:31)

1271 9090  Etsning Oidentifierad konstnär. Vid Rosendal, Kgl. Djurgården. Signerad H Lindqvist. Motivet: 33x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:33)

1271 3093  Etsning Staffan Snidare, "Åsöberget", Akvarellerad. Signerad, daterad -89. Motivet: 6x9

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:44)

1271 3094  Etsningar 2 st, Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. 150 upplaga, slussen samt storkyrkan. Motivet: 23x15 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:56)

1271 3075  Etsningar 3 st. Lennart Glemme (f. 1927), Sverige. Stockholmsmotiv, 19x32,20x48,28x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:19)

1271 3048  Färgetsning Artur Bengtsson, Hötorget. Motivet: 23x31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:47)

1271 3124  Färggravyr efter C von Schele, Stockholms slott. Motivet: 13x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:42)

1271 3015  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Östermalmshallen, EA-upplaga, signerad, 37x52 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:43)

1271 3074  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Skärgårdsbåt. Signerad, numrerad 175/360. Motivet: 36x50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:58)

1271 3128  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Waxholm I. Signerad, numrerad 289/360 cm. Motivet: 34x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:49)

1271 3126  Färglitografi Carl Anton (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 8/300. Motivet: 35x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:09)

1271 3088  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Gamla Stan, Stockholm. Signerad, numrerad 113/310, ca 57x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:44)

1271 3082  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 19/260, Stockholmsmotiv. Motivet: 28x38 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:04)

1271 3073  Färglitografi Dénes Perger (1934-2015), Sverige. "Sommar vid Norr Mälarstrand". Signerad, daterad 1985, numrerad 299/375. Motivet: 27x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:57)

1271 3072  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Södermalm, signerad, HC-upplaga. Motivet: 38x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2019 02:03)

1271 4361  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 256/300. Motivet: 46x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:13)

1271 4014  Färglitografi Kaj Bernstone (f. 1946), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 52/225. Motivet: 37x52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:52)

1271 3101  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Cyklist på Slussen". Signerad, numrerad 2/250, bladets mått: 66x55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:10)

1271 3100  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Stockholm". Signerad, numrerad 201/250. Bladets mått: 57x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:07)

1271 3102  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Roslagsgatan "Brother Marx". Signerad, numrerad 240/250. Bladets mått: 69x52 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:11)

1271 3025  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. "Skutvinter på Djurgården". Signerad, numrerad 115/360. Motivet: 34x26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:04)

1271 3032  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. "Riddarhuset", signerad. Motivet: 35x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:15)

1271 3103  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Slussen, Stockholm. Signerad, numrerad 290/450. Bladets mått: 68x51 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:12)

1271 3104  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Södermannagatan, Stockholm. Signerad, daterad 1980, numrerad 105/460. Bladets mått: 74x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:13)

1271 3056  Färglitografi Olle Martinsson (f. 1932), Sverige. "Röda Stugan II", Gamla skolan i Mälarhöjden, Stockholm. Signerad, daterad 1983, numrerad 179/300. Motivet: 37x29 cm, löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:28)

1271 2305  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad, numrerad 29/350. Motivet: 36x50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:33)

1271 3026  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "af Chapman". Signerad, numrerad 158/310. Motivet: 53x35 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:03)

1271 3108  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 29/360, stortorget. Motivet: 35x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:17)

1271 3111  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 88/125. Motivet: 43x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 21:00)

1271 3033  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stadsgården. Signerad, numrerad 303/375, daterad -80, motivet: 39x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:47)

1271 4058  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholm. Signerad. Motivet: 41x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:16)

1271 3034  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Uppförandet av Globen. Signerad, numrerad 60/300, ca 47x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:41)

1271 3045  Färglitografier 2 st. Christina Knall (f. 1947), Sverige och Ingrid Nilsson. Kornhamnstorg respektive Stortorget, Gamla Stan, Stockholm. Numrerad 161/360 respektive PT, signerade Knall och Nilsson, ca 45x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:57)

1271 3070  Grafiskt blad Hasse Eriksson, vy över Stockholm. Signerad, numrerad 14/150, daterad -88. Löst blad, bladets mått: 52x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:26)

1271 3095  Grafiskt blad Johan Fredrik Martin (efter), Stockholmsmotiv. Motivet: 46x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:48)

1271 3014  Grafiskt blad Knut Lindholm, Stockholm under Wasatiden, 58x97 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:28)

1271 3123  Grafiskt blad Stockholmia, 25x77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:45)

1271 3069  Gravyr Gustaf Isander (1863-1929), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1920. Torrnål. Motivet: 20x15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:56)

1271 2251  Gravyr Stockholm, 21x31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:25)

1271 3040  Litografi Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. N Mälarstrand, EA-upplaga, signerad, 1981. Motivet: 44x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:35)

1271 3078  Litografi Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Restaurant Victoria, Kungsträdgården. Signerad, numrerad 226/310. Motivet: 28x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:53)

1271 3121  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Hammarby, Stockholm. Signerad, numrerad 161/300. Motivet: 40x51 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:39)

1271 3001  Litografier Oidentifierad konstnär. 2 st, Stockholm. Signerad R Haglund i tryckplåt, 8x22,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:40)

1271 3098  Mapp med färgträsnitt 5 st, Georg Galmin (1915-1970), Sverige. "Gamla Stan", 305/325. Bladets mått: 65x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:04)

1271 3061  Oljemålning Aisa Michaljova, Af Chapman in the night, signerad, 2001. Olja på duk, 40x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:17)

1271 3114  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), "Kvällsstämning, mot stadshuset", Stockholm, Signerad. Olja på duk, 33x24 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:19)

1271 3113  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. "På väg ut", Stockholm, signerad. Olja på duk, 21x26 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:06)

1271 3057  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Kornhamnstorg, Gamla Stan, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 22x31 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:42)

1271 3008  Oljemålning Carl Sandström. Signerad. Kornhamnstorg Gamla Stan. Olja på pannå, 27x22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:28)

1271 3063  Oljemålning Einar Eriksson, Stadsgården, signerad. Olja på pannå, 55x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:17)

1271 4040  Oljemålning Einar Rosén (1910-1998), Sverige. Stockholm, signerad. 1951. Olja på pannå, 53x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:57)

1271 3052  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:26)

1271 3053  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 44x37 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:27)

1271 3055  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 45x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:29)

1271 3054  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 45x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:28)

1271 4028  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på duk, 40x27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:56)

1271 4027  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Stockholm, signerad. Olja på pannå, 45x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:55)

1271 3036  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. Stockholmsmotiv, signerad. Olja på duk, 53x64 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:39)

1271 3005  Oljemålning Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Maria Prästgårdsgata, Stockholm. Signerad, daterad 1995. Olja på duk, 19x23 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:38)

1271 3030  Oljemålning Gösta Gustavson (1931-2008), Sverige. Motiv från Slussen. Olja på duk, 17x20 cm. Signerad

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:33)

1271 3068  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Signerad, utsikt mot Södermalm. Olja på pannå, 25x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:24)

1271 3083  Oljemålning Harald Klinckowström (1897-1973), Sverige. Utsikt från Kungsklippan, Stockholm. Signerad. Olja på pannå, 19x24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:18)

1271 3006  Oljemålning Jan Runefelt (f. 1946), Sverige. Stadsgården III. Signerad, daterad -03. Olja på pannå, 21x35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:54)

1271 3042  Oljemålning Johan Malm, Gamla Stan, Stockholm. Signerad J Malm. Olja på pannå, 19x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:52)

1271 3058  Oljemålning Johan Malm, Stockholmsmotiv, signerad. Olja på pannå, 22x26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:49)

1271 3120  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Gröna Lund, Stockholm. Olja på duk, signerad, 47x57, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:25)

1271 3003  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Hammarby sjö, signerad. Olja på pannå, 32x22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:28)

1271 3067  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Gamla Brogatan 28, Stockholm. Signerad Eklund. Olja på duk, 21x26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:27)

1271 3079  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Ruthagen, 1981, signerad, Gamla Stan. Olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:11)

1271 3050  Oljemålning Olle Tandberg (1885-1952), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1931. Olja på pannå, 34x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:25)

1271 3047  Oljemålning Pära Bjurström , Sverige. Mariaberget, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 26x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:47)

1271 3077  Oljemålning Skeppar Olofs gränd, Gamla Stan, Stockholm. Signerad Lindon, daterad 1952. Olja på duk, 59x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:00)

1271 3007  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Östermalmstorg, Signerad. Olja på pannå, 59x88 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:16)

1271 2002  Oljemålning Sven Ahlgren (1922-1997), Sverige. Utsikt från Södermalm. Olja på pannå, signerad, 17x39 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:19)

1271 3112  Oljemålning Victor Axelsson (1883-1954), Sverige. Slussen, Stockholm. Signerad, daterad 1931. Olja på pannå, 47x54 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:25)

1271 3016  Reproduktion Lars S Johansson (f. 1944), Sverige. Katarinahissen. Signerad i trycket. Motivet: 45x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:45)

1271 3046  Textiltavla Vy mot Strömmen, Stockholm. 37x103 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:35)

1271 4116  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 199/360. Motivet: 58x44 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:24)

1271 4117  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 199/360. Motivet: 58x44 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:31)

1271 4118  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slussen. Signerad, numrerad 199/360. Motivet: 58x44 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:27)

1271 3011  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholm, 150-upplaga. Signerad, daterad -61. Motivet: 38x38,31x46 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:57)

1271 3018  Träsnitt 2 st, Waldemar Bernhard (1890-1965), Stockholmsmotiv, motivet: 22x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:06)

1271 3119  Träsnitt Lennart Roupe (f. 1918), Sverige. Söder Mälarstrand, 44/175, signerad. Motivet: 36x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:26)

1271 3081  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Hötorgsskrapa. Signerad, numrerad 52/360. Motivet: 65x26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 20:46)

1271 3107  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad -76,321/360, "Framför Berzelii park". Motivet: 36x58 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:16)

1271 3086  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 79, Årstabron. Motivet: 40x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:07)

1271 3085  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 83, bladets mått: 22x32 cm

1271 3037  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 86/360, daterad -77, ca 34x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 18:34)

1271 3028  Träsnitt Waldemar Bernhard (1890-1965), Sverige. Stockholms Stadshus. Signerad, numrerad W Bernhard 194/200, ca 20x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 augusti 2019 19:44)