Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 maj 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

414 8337  Affischer 4 st, Chevrolet, 60-tal, 45 x 80

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8436  Äggskål Rörstrand, sekelskifte, längd: 26

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8528  Akvarell Aivazovskys art, kustmotiv med båt, 16 x 21

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 2410  Akvarell Anna Gardell Ericson. Motiv från Ronneby 21x27

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8055  Akvarell F. Lindström, klippan vid Hammarby sjö, 22x17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8293  Akvarell F.lindström, 13 x 22, Hus

414 8507  Akvarell Juha Rantolo, 1953, 29x37

414 8497  Akvarell Parker Hagarty, 1906, utsikt, 35x53

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8506  Akvarell S A Mulholland, landskap med vattendrag, 37x61

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8346  Akvarell Susan Key, "Moder jord", 22 x 22

414 8012  Akvareller 2 st, Widfors,

S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8085  Allmoge 5 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8416  Almanacker diverse äldre, 2 pärmar+ påse, 1780-tal-1960-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8075  Ampel Jugend, koppar, höjd: 65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8319  Ampel med prismor, höjd: 45

414 8031  Appliquer 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 33

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8339  Armband 14k, briljanter & safirer

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8093  Armband 18K, 33gr

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8091  Armlänk 28gr, 18K

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8106  Armlänkar 21 gr, 18K

414 8282  Bägare diverse silver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8274  Bägare Silver, Graverad, höjd: 27

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8032  Bålskål Jugend, WMF, höjd: 36, längd: 40, djup: 20

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8058  Bålskål med 10 st. koppar + slev, mässing

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8178  Banjo i väska [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8328  Bänk med rottinggavlar, längd: 97 (nyprod.)

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8352  Barnservis 3 del, 50-tal, Snövit Walt Disney, Rörstrand

414 8127  Bestick NS, spets

414 8421  Bestick Thema, Ns, ca 20 del

414 8169  Bestickuppsättning rokokostil, 50 del, Ns

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8420  Bestickuppsättning Sv Spets, ca 90

414 8513  Bibel Carl II:s bibel i fodral, höjd: 40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8519  Blandteknik A Amelin, Porträtt, 75x55

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8418  Blandteknik Flavet, 100x70

414 8133  Blandteknik Sign, NN, sydländska kvinnor, 34x30

414 8083  Blyerts sign. nakenstudie, 1920-tal, 25x19

414 8121  Bockbord furu, 1800-tal, längd: 200, djup: 85, höjd: 75

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8059  Böcker 6 st. Strindberg, Samlade skrifter

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8066  Böcker + skrifter bl.a. Svea Rikes Lag, 1754

414 6337  Bonbonjär delft, höjd: 16

414 3018  Bönematta Antik Anatol, 92x141, jämnt ställvis hårdare slitage, hål, långsida med skador, even partly heavier wear, holes, side with damages

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

414 8003  Bord 1800-tal, höjd: 70

414 6466  Bordsklocka 1800-tal, mässing

414 8237  Bordslampa Glaskupa

414 8015  Bordslampa Gustafsberg, 1928, Josef Ekberg,

414 6229  Bordslampa Josef Ekberg, 1930, Gustavsberg, höjd: 50

414 8359  Bordslampa Luxus,

414 8404  Bordslampa N.S

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8333  Bordslampa Porslin

414 8288  Bordslampa Rörstrand

414 8236  Bordslampa Träfot

414 6081  Bordslampfot Svensk Tenn,

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6112  Bordslampfötter 2st, Ilse Claesson, Rörstrand

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8098  Bordsuppsats Vitmetall, med slipad skål, höjd: 33

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 6210  Bordsur metall/marmor, Putto, höjd: 33

414 6513  Brännvinskagge 1800-tal

414 8023  Bricka Glas/Ns, längd: 52

414 8437  Brickor + coasters 4 del , Ns

414 8181  Brosch 18 k, 4, 9 g

414 8102  Broscher 18K, 8, 5 gr

414 8553  Budhahuvud Järn, höjd: 16 (nyprod.)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8283  Burk med lock, silver+ salt/pepparkar

414 8297  Byrå 1800-tal, mahogny, längd: 100, djup: 58, höjd: 84

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8488  Byrå 1800-tal, valnöt, längd: 100, djup: 49, höjd: 85

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8397  Byrå Ek, längd: 114, djup: 51, höjd: 88

414 8263  Byrå England, Idegran, längd: 47, djup: 38, höjd: 83

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 6074  Byrå Gust.stil, stenskiva, längd: 86, djup: 41, höjd: 74

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8398  Byrå Louis XVI-stil, längd: 77, djup: 41, höjd: 75

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8159  Byrå Rokokostil, längd: 90, djup: 45, höjd: 77

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8298  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 70, djup: 35, höjd: 65

414 6049  Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 87, djup: 52, höjd: 79

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6414  Byrå SenGustaviansk stil, längd: 130, djup: 53, höjd: 87

414 8214  Byrå Sengustaviansk, Bemålad, längd: 112, djup: 55, höjd: 85

S�ldes f�r 10.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8324  Byrå stenskiva, längd: 90, djup: 45, höjd: 80 (nyprod.)

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 6148  Byrå Valnöt, Sekelskifte, längd: 88, djup: 45, höjd: 103

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8449  Byst Buddha, Metall, höjd: 18

414 8192  Byst Sekelskifte, trä, höjd: 53

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8322  Chaisselongue (Nyproduktion)

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8054  Champagneglas 12 st. Helgastil

414 2585  Chiffonjé 1800-tal, avlutad furu, längd: 127, djup: 53, höjd: 136

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

414 6172  Chiffonjé 1800-tal, längd: 93, djup: 50, höjd: 141

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6178  Chiffonjé 1890-tal, längd: 107, djup: 56, höjd: 140

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6424  Colliers 3st, längd: 42+43+48, sötvattenspärlor

414 6423  Colliers 3st, längd: 46, sötvattenspärlor

414 8035  Damarmbandsur Omega, 18 k

414 8326  Damskrivbord  längd: 90, djup: 46, höjd: 97 (nyprod.)

414 8052  Dessertbestick 24 del.

414 8542  Dessertgafflar 12st + tårtspade, silver, Finland 1922 (graverade)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8073  Dockor 4 st. m.ä

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 6199  Dosor 4 st, porslin/metall

414 8269  Dosor m.m

414 8344  Dragspel Castello 122, Hagström, i väska

414 8343  Elgitarr Kawai, 60-tal

414 8170  Etsning  Göran Brunius, Fåglar, 25/150, 40 x 45

414 8361  Etsning H Malmstedt, 20x28

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8314  Etsning Konstbilaga till Varia, Zorn, Maja, 19x15 (vikskador)

414 6413  Etsning  Max Walter Svanberg, 93/95, Komposition, 47 x 36

414 8189  Etsning Stig Borglind, romantiskt landskap, 30x24

414 8005  Fågeltavlor 4 st, Efter Von Wright

414 8146  Fällstolar 4 st, Bambu/skinn

414 8510  Färggravyr dam i hatt, 47x31

414 8067  Färgkrita  E. Ollers, 1918, parkmotiv, 34x42

414 8211  Färglitografi 2 st, Huck

414 6386  Färglitografi  A.Lanskoy, 62/100 x 71 x 45

414 8039  Färglitografi Ben Schonzeit, apelsinklyftor, 27/300, 57x81

414 8260  Färglitografi  Bert Åke Häverö, provtryck, 36x47

414 8050  Färglitografi  Gierow -80, "Ballongfärd", 74/150, 77x57

414 8459  Färglitografi  K.S Ringi, 106/150, 60x81

414 8457  Färglitografi  K.s Ringi, 59/250, 60x81 (trasigt glas)

414 8458  Färglitografi  K.S Ringi, provtryck, 60x81

414 8424  Färglitografi  Lennart Jirlow, Brasseriet, E.A, 36 x 45

414 8426  Färglitografi  Lennart Jirlow, Hovmästare, Hc, 39 x 27

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8427  Färglitografi  Lennart jirlow, Violinisten, 38 x 45

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8259  Färglitografi  Madeleine Pyk, 4573/5000, 59x42

414 8325  Färglitografi  Peter Dahl, 78/175, "Min Farmors hus en morgon för länge sedan..." 44x31

414 8362  Färglitografi  Roland Svensson, 65/250, 33x60

414 8210  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), 11/150, 50x64

414 6194  Fat 2 st, Imari, Dia. 36 (nyprod)

414 8498  Fat Kina, längd: 44

414 8341  Fat tenn, 17/1800-tal, Dia30

414 8173  Fåtölj 1950-tal

414 8377  Fåtölj Carl Malmsten "Farmor" (slitage)

414 8342  Fåtöljer ett par + pall, fällbara, skinn "Otto Dahlin"

414 8151  Fåtöljer Ett par, skinn

414 8026  Fickur 2 st

414 8101  Fickur 2st 18K Henry Capt + 1st förgyllt silver

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8046  Fickur Omega, 16 k. (nyrenoverad)

414 8128  Fickur Omega, silver

414 8287  Figurier 2 st

414 8446  Figurin "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg, längd: 16

414 6128  Figurin DAO Spanien, höjd: 23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8142  Figurin Hummel, madonna, höjd: 30

414 8290  Figurin JIE, höjd: 23

414 8565  Figurin Kunglig dansk, Isbjörn, höjd: 23

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8162  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

414 8266  Figurin Mor med barn, Italien, höjd: 18

414 8222  Figurin Tyskland,

414 8551  Figuriner 2 st, Lisa Larson

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8286  Figuriner 2 st, Lisa Larson, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8285  Figuriner 3 st

414 8289  Figuriner 3 st

414 8094  Fingerborgar 4st, 18K, 14gr

414 8177  Fiol Ej komlett

414 8038  Fiol med stråke i fodral, Erik Axel Eliasson, Hörken, stråken, CLS, Gesch, nr. 371020

414 8253  Floretter 2 st

414 8126  Förstadagsbrev + mynt, diverse

414 8024  Fotoalbum 3 st, M.Ä

414 8308  Frimärken Sverige, Album brev dubbleter mm ca 10 Kg

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8309  Frimärken Utländska, 5 album + brev, dubbleter mm ca 8 kg

414 8164  Fruktfat Rörstrand, Dia. 33

414 8541  Fruktknivar 6st + 4st skedar, silver, Finland, 1895+ 1906

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8535  Fruktservis 13 del 50-tal, glas

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8376  Fruktskål Jugend, N.s, höjd: 25 dia:25 (graverad)

414 8334  Gardiner 2 klädda kornischer (L.165)+ fodrade längder, längd: 250

414 8176  Gitarr Hagström, Oslo

414 8175  Gitarr Levin

414 8174  Gitarr Stockholm, 1943 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8019  Glas 7 st, M Bratt,

414 8531  Glasservis Strömbergshyttan, ca 45

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8540  Golfset 12 klubbor i väska

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8559  Golvlampa 1930-tal

414 8385  Golvlampa 3-armad

414 8374  Golvlampa Mässing

414 8400  Golvlampa mässing

414 8299  Golvlampa svarvad fot

414 6045  Golvlampa Tilgman Keramik,

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8403  Golvur 1800-tal, Mora, höjd: 210

414 6168  Golvur Bemålat, höjd: 202

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6395  Golvur Stiernsund 1794, Kurbitsmålad, höjd: 208

414 8311  Golvvas UE [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8068  Gouache  Ewald Dahlskog, 1945, Käringön, 64x76

414 8168  Gräddkanna silver, empire, höjd: 16

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 6399  Grafiska blad  5 st, Pignon, -66, 37 x 28

414 6652  Gravyr Frankrike, 30x37

414 8443  Gravyr Holland, 1800-tal, 68x87

414 6662  Hallampa Blyinfattat glas

414 8546  Hallampa Sekelskifte

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8160  Hallbyrå England, höjd: 73

414 8461  Hallbyrå oval, mahogny, höjd: 67

414 8092  Halssmycke 18k 58gr med bärnstenshjärta

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8105  Halssmycke 18K, 23, 8gr

414 8336  Handlingar 16 st, Bla Bataljuppställning vid fältslag 1746

414 8061  Hängskåp  längd: 30, djup: 12, höjd: 44

414 8095  Hanspegel Silver, Stockholm, 1902

414 6257  Harpun M.ä. (ljuster)

414 8025  Herrarmbandsur Tissot, 18 K

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8219  Herrbetjänt

414 8115  Hörnskåp Allmoge, 17/1800-tal, bemålat, höjd: 200, längd: 110

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8060  Hörnskåp betsad furu, höjd: 165

414 6261  Hurts England, längd: 48, djup: 60, höjd: 76

414 8447  Jardinierer Ett par, Kina, längd: 40

414 8550  Jordglob

414 8431  Kaffe/tegods 40-del "Sans-Souci" Rosenthal

414 8452  Kaffegods 12 del. Rosenthal, Pompadour

414 8453  Kaffegods 13 del. Rörstrand

414 8007  Kaffekannor 5 st. (en saknar lock)

414 8564  Kaffeservis 3 del, ns Hallberg

414 8533  Kaffeservis Bohemia Tjeckien ca 20 del

414 8544  Kaffeservisdelar bavaria

414 8478  Kaffeset silver 8 del

414 8144  Kakfat Blå Fasan, Royal Copenhagen, dia 30

414 8405  Kakfat Rörstrand, höjd: 40

414 8231  Kamera Minolta XGM + objektiv, m.m

414 8230  Kamera Nikon 801 & F50

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8229  Kamera Nikon F2 + objektiv m.m

414 8246  Kameror 4 st, m.ä

414 6551  Kandelabrar 1-par, Gusum, höjd: 24

414 8097  Kanna Pläter England, 17/1800-tal

414 8317  Kanna + fat Orup & Bratt

414 8277  Karaffer 11 st

414 8402  Karmstol 1920-tal

414 8201  Karmstolar 1 par, B Mathson, Mason

414 8199  Karmstolar 1 par, B Mathson, mason

414 5448  Karmstolar 1 par, björk, NK

414 8355  Karmstolar 1-par, Rokokostil, petit point (slitet tyg)

414 8063  Kelimvåd Antik Anatol, 390x90 (slitage)

414 8284  Keramik 3 del, 50-tal

414 8186  Keramik 4 del. Gunnar Nylund

414 8543  Klaffbord 1890-tal, höjd: 77

414 8365  Klaffbord Mahogny, höjd: 73

414 8268  Klockställ 2 st + 1 fickur

414 8295  Kobratelefon röd, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8141  Konstglas 2 del. Chribska, formgivna av Erik Höglund, höjd: 30 + 16

414 8475  Konstglas 6 del Pukeberg

414 8123  Kopparbunke  höjd: 24 dia 36

414 8296  Kristall 2 del

414 8315  Kristall 2-del (2st små naggar)

414 8504  Kuriosa 5 del

414 8440  Lampbord 2 st, England

414 6069  Lampbord Gustaviansk stil, längd: 93

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8393  Lampbord Louis Xv-stil, höjd: 61

414 8327  Lampbord stenskiva, höjd: 75 (nyprod.)

414 8074  Lantgård 2 del.

414 8065  Litografi Esaias Thorén, 90/210, kvinnoansikte, 35x47

414 8194  Litografi G Steffe, 60x73

414 8329  Litografi Staffan Hallström, 56/72, stämpelsignerad, 1976, "Mannen på bänken", 78x53

414 8064  Litografi X-et Erixon, ej signerad , Mordet på Engelbrekt, + bok 27x35

414 8166  Litografier 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), ca 40x52

414 8463  Ljuskrona Empirstil, höjd: 85

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8118  Ljuskrona mässing, 3-armad, höjd: 50

414 6301  Ljusskrona Gust.stil, höjd: 75

414 8503  Ljusstakar 1 par Nils Justelius Eksjö, 1850 tal, höjd: 23

414 8208  Ljusstakar 1 par, Orrefors, höjd: 6, 5

414 8125  Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 21

414 6315  Ljusstakar 1-par, Empire, brons, höjd: 28

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8057  Ljusstake 4-armad, mässing, Arvika, höjd: 25

414 8492  Lockurna Cloisonné, höjd: 19

414 6576  Lockurna Kina, höjd: 43

414 8401  Lockurna Rosenthal, höjd: 30

414 8438  Lockurna tidigt 1900-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 41

414 8267  Lockurna tyskland, höjd: 25

414 8187  Lockurnor 2 st. Kina, höjd: 38 + 22

414 6208  Lockurnor 3 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] delft

414 8036  Malmkrona 8-armad, höjd: 55

414 8227  Månskensampel  höjd: 70

414 8271  Matbestick Ns

414 8529  Matbestick WMF "Friodur" ca 50 del NS

414 6310  Matsalsgrupp 9 del

414 8188  Matsalsgrupp bord + 8 stolar, England, mahogny

414 6561  Matsalsskåp Gust.stil, längd: 114, djup: 45, höjd: 173

414 8532  Matservis Eschenbach, ca 55 del

414 8129  Matservisdelar 28-del, Gustavsberg

414 8273  Matservisdelar gustafsberg, 1911, Jugend, Bla terrin

414 8442  Matta gallerimodell, old Hamadan, 82 x 300

414 8428  Matta Handknuten Nordafrika, 120x195

414 8408  Matta Kina, 152x244 (fläckar)

414 8410  Matta Kina, 91x152

414 8191  Matta Old Orientalisk , 342 x 422, (skada)

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8379  Matta old Täbriz, 218 x 335, (slitage)

414 8525  Matta orientalisk, Afghan semi-antik, 174x219

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8369  Matta orientalisk, Afghan, 220x295

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8462  Matta orientalisk, Afghan, 225x340§

414 8368  Matta orientalisk, Afghan, 90x130

414 6572  Matta orientalisk, Baluch, 112x220

414 8082  Matta orientalisk, Esfahan, figural, 104x73

414 8411  Matta orientalisk, Hamadan, 137x207

414 8407  Matta orientalisk, Hamadan, 138x188 (skada)

414 8048  Matta orientalisk, Kashan, 310x200

414 8239  Matta orientalisk, Old Afghan, 142x233

414 8088  Matta orientalisk, old Baluch, 112x200

414 8149  Matta orientalisk, Old Mazlaghan, 120x200

414 5141  Matta orientalisk, Old Senneh, 135x200

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)

414 8409  Matta orientalisk, Pakistan, 78x135

414 6420  Matta orientalisk, semi-antik silke-Kashan, 124 x 194, (skör, bristningar)

414 8367  Matta orientalisk, Semiantik Esfahan, 129x200

414 6225  Matta orientalisk, Täbriz, 73x114

414 4182  Matta orientalisk, Tidigt 1900-tal , 180x97 (färgblödning)

414 8043  Matta orientalisk, Turkiet, Smyrna, semiantik, 285x190, (slitage)

414 6259  Måttsats 7 del, Tenn

414 8111  Medalj 23K, 14, 5gr (graverad)

414 8145  Miniatyr M. Hyltén Cavallius -63, 8x7, 5

414 8511  Miniatyrporträtt  höjd: 10

414 6664  Miniatyrvaser 2 st, stengods

414 8389  Nattygsbord 1 par, med lådor, längd: 34, djup: 44, höjd: 80

414 8425  Nysilver 4 del

414 8198  Officershatt i originalförpackning

414 8455  Öl/vinglas 10 + 9, Reijmyre

414 8080  Oljemålning  höjd: Waldow, ritual, oramad, 51x65

414 4524  Oljemålning 1600-tal 'Den sista måltiden' 45x65

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6132  Oljemålning 1700-tal, kvinna ridande på åsna, (lagning), 60x68

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8196  Oljemålning 1800-tal, vinterlandskap, 60 x 78

414 8527  Oljemålning 1911, osign , Porträtt av kvinna, 62 x 41, (troligen Tyskland)

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8292  Oljemålning  Ad Jansson, 1934, Biskopsudden, 35 x 48

414 8234  Oljemålning  Arvid Nilson, 1923, "Vinpressning vid vähen St Cyr Provence", 45x55

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8347  Oljemålning  Axel Hamborn, Stadsmotiv, 26 x 34

414 8521  Oljemålning  Birger Sehlin, Porträtt, -53, 72x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8154  Oljemålning  Carles Sjöholm, Naken modell, 66 x 89

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8112  Oljemålning  Ch. Sörensson, marin, 37x45

414 8557  Oljemålning  E. Aschenbach, fäbod, 40x60

414 6499  Oljemålning  Ernst Lindelöf, 60x75

414 8030  Oljemålning  F Gard, Solbelysta tallar, 67x87

414 8313  Oljemålning F. Erksberg, "Blomstilleben" 23x14

414 8044  Oljemålning G B (Gaston Balande ?), mytologiskt motiv, 50x75

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8499  Oljemålning g. Mossberg, kustmotiv, 46x61

414 8243  Oljemålning  Gerhard Albe, 1925, "skuta i hög sjö", 72x100

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 4218  Oljemålning  Gunnar Persson, 'Stilleben med frukter' 33x41

S�ldes inte (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8011  Oljemålning H Herslow, Landskap, 37X53

414 8165  Oljemålning Hästar på bete, 46x54

414 6317  Oljemålning  Ivar Gilbert, Landskap med timmersläde, 60x74

414 6468  Oljemålning  J Bauer, Baggensgatan , Stockholm, 59 x 48

414 8538  Oljemålning Josef G-son, "Kalhygge" 1976, 53x64

414 8349  Oljemålning  Kaj Mortén, Fiskare, 23 x 34

414 8056  Oljemålning L Loman, Gamla stan, 22x26 cm

414 8363  Oljemålning  Lindorm Liljefors, 1941, skogslandskap, 50x63

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8312  Oljemålning  Livio Fugazza, "Bymotiv med kvinna" 60x44

414 8552  Oljemålning  M Lorentzon, "Clown", 67x48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 6191  Oljemålning Marin, 12x17 (nyprod)

414 8147  Oljemålning med 1800-tals ram, 130 x 105, Kopia efter Höckert

414 8077  Oljemålning osign. 1800-tal, mansporträtt, 25x18

414 8496  Oljemålning osign. fiskeskuta, oramad, 51x61

414 8078  Oljemålning osign. stormigt hav, 23x28

414 6095  Oljemålning Ove Wisen -95, Mosebacke, 60x72

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8340  Oljemålning på metallpannå, 1800-tal, Resande sällskap, 32 x 24

414 8539  Oljemålning Paris, 60x50

414 8509  Oljemålning religiöst motiv, 36x48

414 8556  Oljemålning S. Ewert, fiskegubbe, 46x35

414 8132  Oljemålning Sekelskifte, signerad. 50x63 skulptrerad ram

414 8534  Oljemålning Siameskatt sign Daniels´, 22x17

414 8419  Oljemålning Sign 1973, 70x50

414 8417  Oljemålning Sign bymotiv, 100x80

414 8537  Oljemålning sign Landskap, 27x34

414 8028  Oljemålning sign, Bymotiv, 50x60

414 6151  Oljemålning Sign, Stockholmsmotiv, 83 x 90

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8033  Oljemålning sign. 1866, skomakare, 60x46

414 8009  Oljemålning sign. sekelskifte, landskapsmotiv, 60x36

414 8190  Oljemålning sign. torghandel, 54x44

414 8079  Oljemålning signerad, Le Trayas, Cannes, 36x46

414 8235  Oljemålning Stilleben, sign, 55x45

414 4235  Oljemålning Sylvia Rappa, -88, Blomsteräng

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8502  Oljemålning T. White, Nattvandrare med hund, 40x59

414 8041  Oljemålning tillskriven Augusta Eliasson, 1800-tal, Damporträtt, 45x33

414 8138  Oljemålningar 2 st. osign. katter, 9x12

414 8110  Ordnar 3st

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8172  Papperskorg Plast, 1950-tal, Rotoflex

414 8022  Parti Ns

414 8335  Parti frimärken & Vykort, blandade åldrar

414 8223  Parti kina/japan Bla Kakemono & Kulram, m.ä

414 8384  Pelarbord  höjd: 63

414 8484  Pelarbord 1800-tal, längd: 102, djup: 60, höjd: 74 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8002  Pelarbord Mahogny, 1800-tal, 70

414 8366  Pelarbord med stenskiva, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8486  Pelarbord sekelskifte, Björkskiva, höjd: 82

414 8070  Piedestal björk, höjd: 104

414 8383  Piedestal med stenskiva

414 8113  Pinnstolar 7 st. bemålade

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8197  Pipa (dekoration), längd: 85

414 8517  Pistol mynningsladdare

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8076  Plafond 1920-tal, dia 50

414 8514  Plafond Empirstil, dia33

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8548  Plafond Glas, Dia. 50

414 8321  Plafond med prismor, Dia. 60

414 8204  Planscher öfver Svenska Flottans Artilleri-Materiel, Sekelskifte 1900, ca 25 st

414 8206  Pokal med lock, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 46

414 8099  Pokal Silver, London, 1838, höjd: 17

414 8439  Pokaler 2 st, Silver, Graverade, höjd: 13-16

414 8021  Porslin 3 del,

414 8323  Puff

414 8275  Punschbägare 10 st, silver

414 8242  Radio/skivspelare + Högtalare, B&O Bang & Olufsen, M.ä

414 8051  Rakset i fodral Gilette + teaterkikare

414 8470  Ram med olja, 45x35

414 6033  Ramar 2st, sekelskifte , 44x38 (1st med mindre skador)

414 8152  Ramar Ett par, Jugend, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 6515  Relief brons, antik, höjd: 20

414 8140  Reliefer 2 st. bonfils, 1950-tal, höjd: 30

414 6613  Ring 18k 0, 9g, C F Hultbom 1878

414 8137  Ring med brilliant, 18k, 3, 3 gr

414 8107  Ringar 23gr 18-23K

414 8090  Ringar 8st, 18 + 23K, 35gr

414 6498  Rölakanmatta Ingegerd Silow, 165x240

414 8042  Rölakanmatta sign. U B, 200x134

414 8251  Sabel 1800-tal

414 8255  Sabel 1800-tal [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8250  Sabel 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8100  Salladsbestick 1 par, Silver Norge, David Andersen

414 8460  Salongsgrupp Nyrokokostil, 3 del

414 8124  Samlartallrikar 9 st. Kunglig Dansk

414 8490  Sängram Gust.stil

414 8469  Satsbord 2 del, kakel

414 8332  Satsbord 3 del

414 6265  Schwarzwaldur 1800-tal

414 8215  Seketär 1800-tal, björk, längd: 110, djup: 44, höjd: 125

414 6266  Sekretär Vitmålad, längd: 92, djup: 45, höjd: 105

414 8116  Sekretärskåp 1800-tal, bemålat, Jämtland?, längd: 90, djup: 54, höjd: 207, (skador)

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8456  Seltersglas 11 st. Helga

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8467  Serveringsvagn

414 8257  Servisdelar 11-del, Hagtorn

414 8256  Servisdelar c:a 55-del, Edelstein-Bavaria

414 8370  Servisdelar Gustavsberg, "Guldstjärna" design W Kåge, 11 del

414 6465  Sigillstämplar 2 st, jugend

414 8381  Skål Gustafsberg, J Ekberg, 1928, höjd: 7, 5

414 8444  Skål Kosta, Wärf, grönt glas, 77314, dia 18

414 8135  Skål Malm, 1800-tal, Dia.26

414 8163  Skål Orrefors+ skål

414 1113  Skål  Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, gul glasyr, höjd: 5 cm, diamater: 9.5 cm, signerad: '(Studiohanden) Stig L'

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)

414 8300  Skänk 1700/1800-tal, längd: 111, djup: 53, höjd: 111 (nymålad)

414 8303  Skänk 1800-tal, längd: 117, djup: 49, höjd: 113 (omarbetad)

414 8262  Skänk 1890-tal, furu, längd: 105, djup: 46, höjd: 125

414 8156  Skänkskåp 1800-tal., längd: 148, djup: 60, höjd: 230

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 4329  Skåp 1828, längd: 122, djup: 42, höjd: 174 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6657  Skåp Allmoge, längd: 100, djup: 47, höjd: 197

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8441  Skåp Alm, Etikettmärkt NK, längd: 94, djup: 44 H, 74

414 8272  Skedar 8 st, silver

414 8395  Skrivbord England, längd: 123, djup: 62, höjd: 73

414 8306  Skrivbord Jugend, längd: 114, djup: 60, höjd: 77

414 8320  Skrivbord Rokokostil, längd: 122, djup: 61, höjd: 83 (nyprod.)

414 8305  Skrivbord Sekelskifte 1900 , längd: 100, djup: 60, höjd: 78 (omarbetat)

414 8224  Skrivbordstol K E Ekselius

414 8494  Skrivstol snurrbar, jugend, ek gyllenläder

414 8471  Skulptur Bing & Grøndahl., höjd: 37

414 8016  Skulptur Gips, W Åkerman, 1899, höjd: 27

414 8193  Skulptur Gjutjärn, höjd: 46

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8386  Skulptur lejon, Metall, längd: 35 (nyprod)

414 8216  Slagbord Tidigt 1900-tal, höjd: 75

414 8104  Smycken 18K, 23gr

414 8109  Smycken Diverse 18K, 16, 5gr

414 8103  Sockerskål med lock, Silver, Sten Drakensberg Stockholm, 1923, höjd: 14

414 8209  Sockerskål+ Gräddkanna, silver

414 8360  Soffa Empirestil, tidigt 1900-tal (sits med skada)

414 8380  Soffa Karl Johan-stil, mahogny

414 8248  Soffa Läder/trä, längd: 132

414 8238  Soffbord Hans Wegner, teak, längd: 110 (fläckig skiva)

414 8354  Soffbord Rokokostil, längd: 100, djup: 58, höjd: 60

414 6649  Soffbord trä/travertin, längd: 139, djup: 74, höjd: 50

414 8071  Sovrumsmöbel 6 del. + 3-delad spegel, björk, 1930-tal

414 8358  Spegel  höjd: 69 (skada)

414 8134  Spegel 1800-tal, höjd: 60

414 8558  Spegel 1920-tal, höjd: 107

414 6597  Spegel Empir, höjd: 79

414 6484  Spegel Oval, (nyprod), höjd: 85

414 8153  Spegel oval, höjd: 85

414 6384  Spegel rokokostil, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 85

414 8158  Spegel Rokokostil, Förgylld, höjd: 137

414 8357  Spegel Rokokostil, höjd: 118

414 8010  Spegel Rokokostil, höjd: 71

414 8373  Spegel Rörsytrand "Piggelin" dia:30

414 8545  Spegel Sekelskifte, höjd: 165

414 6170  Spegel+ konsol, blyinfattad, höjd: 133+50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8225  Spegel+ Konsol, Empirestil, höjd: 243

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 8258  Spegelbyrå Sekelskifte, svärtad ek, längd: 125, djup: 52, höjd: 235 (slitage)

414 8413  Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 38

414 8412  Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 52

414 6253  Spelbord 1890-tal, längd: 84, djup: 42, höjd: 77

414 6207  Starkvinsglas 18 st. kristall, färgade

414 8084  Statyett på marmorsockel, brons, efter A. Leonard, dansös, höjd: 54

414 8270  Statyett (dds) Parian, Per Hasselberg, snöklockan, Gustafsberg, höjd: 49, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 6141  Stolar 1 par, nyrokoko, björk

414 5449  Stolar 4 st björk NK

414 8155  Stolar 4 st, Karl Johan-stil

414 8114  Stolar 4 st. Allmoge

414 8561  Stolar 6 st, Ekselius

414 8530  Stränginstrument

414 8221  Strykjärn 2 st, M.ä

414 8338  Supkopp 1700-tal, Silver

414 8448  Svärd 2 st, Kina, längd: 88 & 46

414 8399  Sybord 1800-tal, höjd: 77

414 8232  Sybord med spegel, Karl Johan, längd: 45, djup: 49, höjd: 82, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8117  Takarmatur 1920-tal, 4-armad, höjd: 65

414 8072  Takarmatur 1920-tal, råglas, höjd: 65

414 6332  Takarmatur 1930-tal, höjd: 53

414 6143  Takarmatur 3-armad, höjd: 70

414 8396  Takarmatur 50-tal

414 8406  Takarmatur Glas

414 8228  Takarmatur glas/mässing, höjd: 60

414 8195  Takarmatur Louis Poulsen

414 8244  Takarmatur Orrefors, höjd: 40

414 8171  Takarmatur Plast

414 6061  Takarmatur Tiffanystil, dia:50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 6059  Takarmatur Tiffanystil, dia:70

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

414 8350  Takarmaturer 2st, Louis Poulsen, 'Albertslund'

414 8119  Takfotogenlampa 1920-tal, höjd: 110

414 8131  Tamburmajor

414 8207  Tavelramar 4 st

414 8278  Teburk + vas kina, 1800 & 1900-tal

414 8049  Telefon Cobra, grön

414 8087  Telefonbord 1950-tal, marmorskiva, 2 lådor, längd: 59, djup: 30, höjd: 52

414 6507  Terrin med lock, Fam Rose Kina, (lagad), längd: 33

414 8387  Thanka 2 st, tibet ca, 110 x 70

414 8476  Tjädertupp dalamålad, höjd: 38, 5

414 8200  Tolkar till 57mm skott, i låda

414 8143  Träföremål 9 del

414 8487  Träskulptur Heimo Ojalehti, "Smed", höjd: 35

414 8472  Träskulpturer 3 st bla. 1 par Gunnarsson , höjd: 18-23

414 8053  Träskulpturer 3 st. gubbar o gumma, höjd: 25, (en skadad)

414 6373  Träsnitt  Nalle Werner, 1/7, 62 x 92

414 8013  Urna Empire, (bordslampa)

414 8549  Urna Ns, höjd: 44

414 8301  Vagga Trä, nymålad, längd: 103

414 8331  Väggfacklor 1-par, höjd: 59 (nyprod.)

414 8045  Vägghörnskåp England, mahogny, höjd: 102

414 8330  Vägglampetter 1-par, höjd: 60 (nyprod.)

414 8560  Vägglampetter Ett par, orrefors

414 4211  Väggpendyl  höjd: 96

414 8062  Väggpendyl förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 63

414 8464  Väggpendyl Rokokostil, förg., höjd: 55

414 8037  Väggrelief H Roxström, flicka, patinerad gips, höjd: 38

414 8375  Väggur Ek, höjd: 35

414 8241  Väggur Jugend, Mahogny, höjd: 58

414 8310  Väggursfodral (dockskåp), 1890-tal, höjd: 110

414 8249  Värja 1800-tal

414 8254  Värja 1800-tal

414 8252  Värja 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

414 8280  Vas Argenta, höjd: 18

414 6606  Vas  B . F. Bernt Friberg Gustavsberg Studio, lagning, höjd: 17

414 8261  Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 27

414 6660  Vas Japan, Satsuma, höjd: 21

414 8392  Vas kina, 1900-tal, lökvas, höjd: 35

414 8479  Vas Kina, höjd: 18

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

414 6618  Vas Kina, porslin 1700-tal, höjd: 11

414 8276  Vas Kunglig Dansk, höjd: 20

414 8307  Vas Miniatyr, Gunnar Nylund, höjd: 5

414 8518  Vas R Lalique France, höjd: 15

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8279  Vas Rörstrand, Tidigt 1900-tal, höjd: 41

414 8516  Vas ten Ollers förberedd för bordslampa, höjd: 24

414 8081  Vas + skål emalj, höjd: 12

414 4423  Vaser 1-par, Rörstrand, höjd: 22 (1st med nagg)

414 8482  Vaser  2 st Ulrica H Vallien, höjd: 9-29

414 8566  Vaser 2 st, Ekeby

414 8391  Vaser 2 st, Kina, blåvitt

414 8388  Vaser 2 st, kina, höjd: 17-27

414 8371  Vaser 2 st, Kunglig Dansk

414 8435  Vaser 3 st, Bla Aluminia

414 8433  Vaser + skål 3 del, Bla Gustavsberg, Harpälsglasyr

414 8554  Vaxtavla Karl XIII, 14x14

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)

414 8302  Viktsats m.m. 3 del

414 8454  Vinglas + snapsglas, 9 +7

414 8264  Vitrinskåp  höjd: 144

414 8034  Vykortsalbum 2 st.

414 8086  Ytterfoder 1 par, Gustavsberg, Empire + vas Rörstrand, höjd: 14 + 17

414 8489  Ytterfoder Gunnar Nylynd "Chamotte", höjd: 15, 3 st

414 6549  Ytterfoder Upsala-Ekeby

414 8281  Ytterfoder Waldemarsudde, Dia25