414 8337 Affischer 4 st, Chevrolet, 60-tal, 45 x 80
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8436 Äggskål Rörstrand, sekelskifte, längd: 26
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8528 Akvarell Aivazovskys art, kustmotiv med båt, 16 x 21
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 2410 Akvarell Anna Gardell Ericson. Motiv från Ronneby 21x27
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8055 Akvarell F. Lindström, klippan vid Hammarby sjö, 22x17
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8293 Akvarell F.lindström, 13 x 22, Hus
414 8507 Akvarell Juha Rantolo, 1953, 29x37
414 8497 Akvarell Parker Hagarty, 1906, utsikt, 35x53
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8506 Akvarell S A Mulholland, landskap med vattendrag, 37x61
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8346 Akvarell Susan Key, "Moder jord", 22 x 22
414 8012 Akvareller 2 st, Widfors,
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8085 Allmoge 5 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8416 Almanacker diverse äldre, 2 pärmar+ påse, 1780-tal-1960-tal
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8075 Ampel Jugend, koppar, höjd: 65
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8319 Ampel med prismor, höjd: 45
414 8031 Appliquer 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 33
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8339 Armband 14k, briljanter & safirer
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8093 Armband 18K, 33gr
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8091 Armlänk 28gr, 18K
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8106 Armlänkar 21 gr, 18K
414 8282 Bägare diverse silver
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8274 Bägare Silver, Graverad, höjd: 27
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8032 Bålskål Jugend, WMF, höjd: 36, längd: 40, djup: 20
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8058 Bålskål med 10 st. koppar + slev, mässing
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8178 Banjo i väska [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8328 Bänk med rottinggavlar, längd: 97 (nyprod.)
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8352 Barnservis 3 del, 50-tal, Snövit Walt Disney, Rörstrand
414 8127 Bestick NS, spets
414 8421 Bestick Thema, Ns, ca 20 del
414 8169 Bestickuppsättning rokokostil, 50 del, Ns
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8420 Bestickuppsättning Sv Spets, ca 90
414 8513 Bibel Carl II:s bibel i fodral, höjd: 40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8519 Blandteknik A Amelin, Porträtt, 75x55
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8418 Blandteknik Flavet, 100x70
414 8133 Blandteknik Sign, NN, sydländska kvinnor, 34x30
414 8083 Blyerts sign. nakenstudie, 1920-tal, 25x19
414 8121 Bockbord furu, 1800-tal, längd: 200, djup: 85, höjd: 75
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8059 Böcker 6 st. Strindberg, Samlade skrifter
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8066 Böcker + skrifter bl.a. Svea Rikes Lag, 1754
414 6337 Bonbonjär delft, höjd: 16
414 3018 Bönematta Antik Anatol, 92x141, jämnt ställvis hårdare slitage, hål, långsida med skador, even partly heavier wear, holes, side with damages
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
414 8003 Bord 1800-tal, höjd: 70
414 6466 Bordsklocka 1800-tal, mässing
414 8237 Bordslampa Glaskupa
414 8015 Bordslampa Gustafsberg, 1928, Josef Ekberg,
414 6229 Bordslampa Josef Ekberg, 1930, Gustavsberg, höjd: 50
414 8359 Bordslampa Luxus,
414 8404 Bordslampa N.S
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8333 Bordslampa Porslin
414 8288 Bordslampa Rörstrand
414 8236 Bordslampa Träfot
414 6081 Bordslampfot Svensk Tenn,
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6112 Bordslampfötter 2st, Ilse Claesson, Rörstrand
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8098 Bordsuppsats Vitmetall, med slipad skål, höjd: 33
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 6210 Bordsur metall/marmor, Putto, höjd: 33
414 6513 Brännvinskagge 1800-tal
414 8023 Bricka Glas/Ns, längd: 52
414 8437 Brickor + coasters 4 del , Ns
414 8181 Brosch 18 k, 4, 9 g
414 8102 Broscher 18K, 8, 5 gr
414 8553 Budhahuvud Järn, höjd: 16 (nyprod.)
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8283 Burk med lock, silver+ salt/pepparkar
414 8297 Byrå 1800-tal, mahogny, längd: 100, djup: 58, höjd: 84
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8488 Byrå 1800-tal, valnöt, längd: 100, djup: 49, höjd: 85
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8397 Byrå Ek, längd: 114, djup: 51, höjd: 88
414 8263 Byrå England, Idegran, längd: 47, djup: 38, höjd: 83
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 6074 Byrå Gust.stil, stenskiva, längd: 86, djup: 41, höjd: 74
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8398 Byrå Louis XVI-stil, längd: 77, djup: 41, höjd: 75
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8159 Byrå Rokokostil, längd: 90, djup: 45, höjd: 77
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8298 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 70, djup: 35, höjd: 65
414 6049 Byrå Rokokostil, stenskiva, längd: 87, djup: 52, höjd: 79
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6414 Byrå SenGustaviansk stil, längd: 130, djup: 53, höjd: 87
414 8214 Byrå Sengustaviansk, Bemålad, längd: 112, djup: 55, höjd: 85
S�ldes f�r 10.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8324 Byrå stenskiva, längd: 90, djup: 45, höjd: 80 (nyprod.)
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 6148 Byrå Valnöt, Sekelskifte, längd: 88, djup: 45, höjd: 103
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8449 Byst Buddha, Metall, höjd: 18
414 8192 Byst Sekelskifte, trä, höjd: 53
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8322 Chaisselongue (Nyproduktion)
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8054 Champagneglas 12 st. Helgastil
414 2585 Chiffonjé 1800-tal, avlutad furu, längd: 127, djup: 53, höjd: 136
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
414 6172 Chiffonjé 1800-tal, längd: 93, djup: 50, höjd: 141
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6178 Chiffonjé 1890-tal, längd: 107, djup: 56, höjd: 140
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6424 Colliers 3st, längd: 42+43+48, sötvattenspärlor
414 6423 Colliers 3st, längd: 46, sötvattenspärlor
414 8035 Damarmbandsur Omega, 18 k
414 8326 Damskrivbord längd: 90, djup: 46, höjd: 97 (nyprod.)
414 8052 Dessertbestick 24 del.
414 8542 Dessertgafflar 12st + tårtspade, silver, Finland 1922 (graverade)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8073 Dockor 4 st. m.ä
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 6199 Dosor 4 st, porslin/metall
414 8269 Dosor m.m
414 8344 Dragspel Castello 122, Hagström, i väska
414 8343 Elgitarr Kawai, 60-tal
414 8170 Etsning Göran Brunius, Fåglar, 25/150, 40 x 45
414 8361 Etsning H Malmstedt, 20x28
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8314 Etsning Konstbilaga till Varia, Zorn, Maja, 19x15 (vikskador)
414 6413 Etsning Max Walter Svanberg, 93/95, Komposition, 47 x 36
414 8189 Etsning Stig Borglind, romantiskt landskap, 30x24
414 8005 Fågeltavlor 4 st, Efter Von Wright
414 8146 Fällstolar 4 st, Bambu/skinn
414 8510 Färggravyr dam i hatt, 47x31
414 8067 Färgkrita E. Ollers, 1918, parkmotiv, 34x42
414 8211 Färglitografi 2 st, Huck
414 6386 Färglitografi A.Lanskoy, 62/100 x 71 x 45
414 8039 Färglitografi Ben Schonzeit, apelsinklyftor, 27/300, 57x81
414 8260 Färglitografi Bert Åke Häverö, provtryck, 36x47
414 8050 Färglitografi Gierow -80, "Ballongfärd", 74/150, 77x57
414 8459 Färglitografi K.S Ringi, 106/150, 60x81
414 8457 Färglitografi K.s Ringi, 59/250, 60x81 (trasigt glas)
414 8458 Färglitografi K.S Ringi, provtryck, 60x81
414 8424 Färglitografi Lennart Jirlow, Brasseriet, E.A, 36 x 45
414 8426 Färglitografi Lennart Jirlow, Hovmästare, Hc, 39 x 27
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8427 Färglitografi Lennart jirlow, Violinisten, 38 x 45
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8259 Färglitografi Madeleine Pyk, 4573/5000, 59x42
414 8325 Färglitografi Peter Dahl, 78/175, "Min Farmors hus en morgon för länge sedan..." 44x31
414 8362 Färglitografi Roland Svensson, 65/250, 33x60
414 8210 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 11/150, 50x64
414 6194 Fat 2 st, Imari, Dia. 36 (nyprod)
414 8498 Fat Kina, längd: 44
414 8341 Fat tenn, 17/1800-tal, Dia30
414 8173 Fåtölj 1950-tal
414 8377 Fåtölj Carl Malmsten "Farmor" (slitage)
414 8342 Fåtöljer ett par + pall, fällbara, skinn "Otto Dahlin"
414 8151 Fåtöljer Ett par, skinn
414 8026 Fickur 2 st
414 8101 Fickur 2st 18K Henry Capt + 1st förgyllt silver
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8046 Fickur Omega, 16 k. (nyrenoverad)
414 8128 Fickur Omega, silver
414 8287 Figurier 2 st
414 8446 Figurin "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg, längd: 16
414 6128 Figurin DAO Spanien, höjd: 23
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8142 Figurin Hummel, madonna, höjd: 30
414 8290 Figurin JIE, höjd: 23
414 8565 Figurin Kunglig dansk, Isbjörn, höjd: 23
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8162 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
414 8266 Figurin Mor med barn, Italien, höjd: 18
414 8222 Figurin Tyskland,
414 8551 Figuriner 2 st, Lisa Larson
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8286 Figuriner 2 st, Lisa Larson, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8285 Figuriner 3 st
414 8289 Figuriner 3 st
414 8094 Fingerborgar 4st, 18K, 14gr
414 8177 Fiol Ej komlett
414 8038 Fiol med stråke i fodral, Erik Axel Eliasson, Hörken, stråken, CLS, Gesch, nr. 371020
414 8253 Floretter 2 st
414 8126 Förstadagsbrev + mynt, diverse
414 8024 Fotoalbum 3 st, M.Ä
414 8308 Frimärken Sverige, Album brev dubbleter mm ca 10 Kg
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8309 Frimärken Utländska, 5 album + brev, dubbleter mm ca 8 kg
414 8164 Fruktfat Rörstrand, Dia. 33
414 8541 Fruktknivar 6st + 4st skedar, silver, Finland, 1895+ 1906
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8535 Fruktservis 13 del 50-tal, glas
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8376 Fruktskål Jugend, N.s, höjd: 25 dia:25 (graverad)
414 8334 Gardiner 2 klädda kornischer (L.165)+ fodrade längder, längd: 250
414 8176 Gitarr Hagström, Oslo
414 8175 Gitarr Levin
414 8174 Gitarr Stockholm, 1943 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8019 Glas 7 st, M Bratt,
414 8531 Glasservis Strömbergshyttan, ca 45
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8540 Golfset 12 klubbor i väska
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8559 Golvlampa 1930-tal
414 8385 Golvlampa 3-armad
414 8374 Golvlampa Mässing
414 8400 Golvlampa mässing
414 8299 Golvlampa svarvad fot
414 6045 Golvlampa Tilgman Keramik,
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8403 Golvur 1800-tal, Mora, höjd: 210
414 6168 Golvur Bemålat, höjd: 202
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6395 Golvur Stiernsund 1794, Kurbitsmålad, höjd: 208
414 8311 Golvvas UE [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8068 Gouache Ewald Dahlskog, 1945, Käringön, 64x76
414 8168 Gräddkanna silver, empire, höjd: 16
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 6399 Grafiska blad 5 st, Pignon, -66, 37 x 28
414 6652 Gravyr Frankrike, 30x37
414 8443 Gravyr Holland, 1800-tal, 68x87
414 6662 Hallampa Blyinfattat glas
414 8546 Hallampa Sekelskifte
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8160 Hallbyrå England, höjd: 73
414 8461 Hallbyrå oval, mahogny, höjd: 67
414 8092 Halssmycke 18k 58gr med bärnstenshjärta
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8105 Halssmycke 18K, 23, 8gr
414 8336 Handlingar 16 st, Bla Bataljuppställning vid fältslag 1746
414 8061 Hängskåp längd: 30, djup: 12, höjd: 44
414 8095 Hanspegel Silver, Stockholm, 1902
414 6257 Harpun M.ä. (ljuster)
414 8025 Herrarmbandsur Tissot, 18 K
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8219 Herrbetjänt
414 8115 Hörnskåp Allmoge, 17/1800-tal, bemålat, höjd: 200, längd: 110
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8060 Hörnskåp betsad furu, höjd: 165
414 6261 Hurts England, längd: 48, djup: 60, höjd: 76
414 8447 Jardinierer Ett par, Kina, längd: 40
414 8550 Jordglob
414 8431 Kaffe/tegods 40-del "Sans-Souci" Rosenthal
414 8452 Kaffegods 12 del. Rosenthal, Pompadour
414 8453 Kaffegods 13 del. Rörstrand
414 8007 Kaffekannor 5 st. (en saknar lock)
414 8564 Kaffeservis 3 del, ns Hallberg
414 8533 Kaffeservis Bohemia Tjeckien ca 20 del
414 8544 Kaffeservisdelar bavaria
414 8478 Kaffeset silver 8 del
414 8144 Kakfat Blå Fasan, Royal Copenhagen, dia 30
414 8405 Kakfat Rörstrand, höjd: 40
414 8231 Kamera Minolta XGM + objektiv, m.m
414 8230 Kamera Nikon 801 & F50
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8229 Kamera Nikon F2 + objektiv m.m
414 8246 Kameror 4 st, m.ä
414 6551 Kandelabrar 1-par, Gusum, höjd: 24
414 8097 Kanna Pläter England, 17/1800-tal
414 8317 Kanna + fat Orup & Bratt
414 8277 Karaffer 11 st
414 8402 Karmstol 1920-tal
414 8201 Karmstolar 1 par, B Mathson, Mason
414 8199 Karmstolar 1 par, B Mathson, mason
414 5448 Karmstolar 1 par, björk, NK
414 8355 Karmstolar 1-par, Rokokostil, petit point (slitet tyg)
414 8063 Kelimvåd Antik Anatol, 390x90 (slitage)
414 8284 Keramik 3 del, 50-tal
414 8186 Keramik 4 del. Gunnar Nylund
414 8543 Klaffbord 1890-tal, höjd: 77
414 8365 Klaffbord Mahogny, höjd: 73
414 8268 Klockställ 2 st + 1 fickur
414 8295 Kobratelefon röd, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8141 Konstglas 2 del. Chribska, formgivna av Erik Höglund, höjd: 30 + 16
414 8475 Konstglas 6 del Pukeberg
414 8123 Kopparbunke höjd: 24 dia 36
414 8296 Kristall 2 del
414 8315 Kristall 2-del (2st små naggar)
414 8504 Kuriosa 5 del
414 8440 Lampbord 2 st, England
414 6069 Lampbord Gustaviansk stil, längd: 93
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8393 Lampbord Louis Xv-stil, höjd: 61
414 8327 Lampbord stenskiva, höjd: 75 (nyprod.)
414 8074 Lantgård 2 del.
414 8065 Litografi Esaias Thorén, 90/210, kvinnoansikte, 35x47
414 8194 Litografi G Steffe, 60x73
414 8329 Litografi Staffan Hallström, 56/72, stämpelsignerad, 1976, "Mannen på bänken", 78x53
414 8064 Litografi X-et Erixon, ej signerad , Mordet på Engelbrekt, + bok 27x35
414 8166 Litografier 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), ca 40x52
414 8463 Ljuskrona Empirstil, höjd: 85
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8118 Ljuskrona mässing, 3-armad, höjd: 50
414 6301 Ljusskrona Gust.stil, höjd: 75
414 8503 Ljusstakar 1 par Nils Justelius Eksjö, 1850 tal, höjd: 23
414 8208 Ljusstakar 1 par, Orrefors, höjd: 6, 5
414 8125 Ljusstakar 1 par, tenn, höjd: 21
414 6315 Ljusstakar 1-par, Empire, brons, höjd: 28
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8057 Ljusstake 4-armad, mässing, Arvika, höjd: 25
414 8492 Lockurna Cloisonné, höjd: 19
414 6576 Lockurna Kina, höjd: 43
414 8401 Lockurna Rosenthal, höjd: 30
414 8438 Lockurna tidigt 1900-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 41
414 8267 Lockurna tyskland, höjd: 25
414 8187 Lockurnor 2 st. Kina, höjd: 38 + 22
414 6208 Lockurnor 3 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] delft
414 8036 Malmkrona 8-armad, höjd: 55
414 8227 Månskensampel höjd: 70
414 8271 Matbestick Ns
414 8529 Matbestick WMF "Friodur" ca 50 del NS
414 6310 Matsalsgrupp 9 del
414 8188 Matsalsgrupp bord + 8 stolar, England, mahogny
414 6561 Matsalsskåp Gust.stil, längd: 114, djup: 45, höjd: 173
414 8532 Matservis Eschenbach, ca 55 del
414 8129 Matservisdelar 28-del, Gustavsberg
414 8273 Matservisdelar gustafsberg, 1911, Jugend, Bla terrin
414 8442 Matta gallerimodell, old Hamadan, 82 x 300
414 8428 Matta Handknuten Nordafrika, 120x195
414 8408 Matta Kina, 152x244 (fläckar)
414 8410 Matta Kina, 91x152
414 8191 Matta Old Orientalisk , 342 x 422, (skada)
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8379 Matta old Täbriz, 218 x 335, (slitage)
414 8525 Matta orientalisk, Afghan semi-antik, 174x219
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8369 Matta orientalisk, Afghan, 220x295
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8462 Matta orientalisk, Afghan, 225x340§
414 8368 Matta orientalisk, Afghan, 90x130
414 6572 Matta orientalisk, Baluch, 112x220
414 8082 Matta orientalisk, Esfahan, figural, 104x73
414 8411 Matta orientalisk, Hamadan, 137x207
414 8407 Matta orientalisk, Hamadan, 138x188 (skada)
414 8048 Matta orientalisk, Kashan, 310x200
414 8239 Matta orientalisk, Old Afghan, 142x233
414 8088 Matta orientalisk, old Baluch, 112x200
414 8149 Matta orientalisk, Old Mazlaghan, 120x200
414 5141 Matta orientalisk, Old Senneh, 135x200
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 maj 2006 16:00)
414 8409 Matta orientalisk, Pakistan, 78x135
414 6420 Matta orientalisk, semi-antik silke-Kashan, 124 x 194, (skör, bristningar)
414 8367 Matta orientalisk, Semiantik Esfahan, 129x200
414 6225 Matta orientalisk, Täbriz, 73x114
414 4182 Matta orientalisk, Tidigt 1900-tal , 180x97 (färgblödning)
414 8043 Matta orientalisk, Turkiet, Smyrna, semiantik, 285x190, (slitage)
414 6259 Måttsats 7 del, Tenn
414 8111 Medalj 23K, 14, 5gr (graverad)
414 8145 Miniatyr M. Hyltén Cavallius -63, 8x7, 5
414 8511 Miniatyrporträtt höjd: 10
414 6664 Miniatyrvaser 2 st, stengods
414 8389 Nattygsbord 1 par, med lådor, längd: 34, djup: 44, höjd: 80
414 8425 Nysilver 4 del
414 8198 Officershatt i originalförpackning
414 8455 Öl/vinglas 10 + 9, Reijmyre
414 8080 Oljemålning höjd: Waldow, ritual, oramad, 51x65
414 4524 Oljemålning 1600-tal 'Den sista måltiden' 45x65
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6132 Oljemålning 1700-tal, kvinna ridande på åsna, (lagning), 60x68
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8196 Oljemålning 1800-tal, vinterlandskap, 60 x 78
414 8527 Oljemålning 1911, osign , Porträtt av kvinna, 62 x 41, (troligen Tyskland)
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8292 Oljemålning Ad Jansson, 1934, Biskopsudden, 35 x 48
414 8234 Oljemålning Arvid Nilson, 1923, "Vinpressning vid vähen St Cyr Provence", 45x55
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8347 Oljemålning Axel Hamborn, Stadsmotiv, 26 x 34
414 8521 Oljemålning Birger Sehlin, Porträtt, -53, 72x52
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8154 Oljemålning Carles Sjöholm, Naken modell, 66 x 89
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8112 Oljemålning Ch. Sörensson, marin, 37x45
414 8557 Oljemålning E. Aschenbach, fäbod, 40x60
414 6499 Oljemålning Ernst Lindelöf, 60x75
414 8030 Oljemålning F Gard, Solbelysta tallar, 67x87
414 8313 Oljemålning F. Erksberg, "Blomstilleben" 23x14
414 8044 Oljemålning G B (Gaston Balande ?), mytologiskt motiv, 50x75
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8499 Oljemålning g. Mossberg, kustmotiv, 46x61
414 8243 Oljemålning Gerhard Albe, 1925, "skuta i hög sjö", 72x100
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 4218 Oljemålning Gunnar Persson, 'Stilleben med frukter' 33x41
S�ldes inte (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8011 Oljemålning H Herslow, Landskap, 37X53
414 8165 Oljemålning Hästar på bete, 46x54
414 6317 Oljemålning Ivar Gilbert, Landskap med timmersläde, 60x74
414 6468 Oljemålning J Bauer, Baggensgatan , Stockholm, 59 x 48
414 8538 Oljemålning Josef G-son, "Kalhygge" 1976, 53x64
414 8349 Oljemålning Kaj Mortén, Fiskare, 23 x 34
414 8056 Oljemålning L Loman, Gamla stan, 22x26 cm
414 8363 Oljemålning Lindorm Liljefors, 1941, skogslandskap, 50x63
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8312 Oljemålning Livio Fugazza, "Bymotiv med kvinna" 60x44
414 8552 Oljemålning M Lorentzon, "Clown", 67x48
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 6191 Oljemålning Marin, 12x17 (nyprod)
414 8147 Oljemålning med 1800-tals ram, 130 x 105, Kopia efter Höckert
414 8077 Oljemålning osign. 1800-tal, mansporträtt, 25x18
414 8496 Oljemålning osign. fiskeskuta, oramad, 51x61
414 8078 Oljemålning osign. stormigt hav, 23x28
414 6095 Oljemålning Ove Wisen -95, Mosebacke, 60x72
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8340 Oljemålning på metallpannå, 1800-tal, Resande sällskap, 32 x 24
414 8539 Oljemålning Paris, 60x50
414 8509 Oljemålning religiöst motiv, 36x48
414 8556 Oljemålning S. Ewert, fiskegubbe, 46x35
414 8132 Oljemålning Sekelskifte, signerad. 50x63 skulptrerad ram
414 8534 Oljemålning Siameskatt sign Daniels´, 22x17
414 8419 Oljemålning Sign 1973, 70x50
414 8417 Oljemålning Sign bymotiv, 100x80
414 8537 Oljemålning sign Landskap, 27x34
414 8028 Oljemålning sign, Bymotiv, 50x60
414 6151 Oljemålning Sign, Stockholmsmotiv, 83 x 90
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8033 Oljemålning sign. 1866, skomakare, 60x46
414 8009 Oljemålning sign. sekelskifte, landskapsmotiv, 60x36
414 8190 Oljemålning sign. torghandel, 54x44
414 8079 Oljemålning signerad, Le Trayas, Cannes, 36x46
414 8235 Oljemålning Stilleben, sign, 55x45
414 4235 Oljemålning Sylvia Rappa, -88, Blomsteräng
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8502 Oljemålning T. White, Nattvandrare med hund, 40x59
414 8041 Oljemålning tillskriven Augusta Eliasson, 1800-tal, Damporträtt, 45x33
414 8138 Oljemålningar 2 st. osign. katter, 9x12
414 8110 Ordnar 3st
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8172 Papperskorg Plast, 1950-tal, Rotoflex
414 8022 Parti Ns
414 8335 Parti frimärken & Vykort, blandade åldrar
414 8223 Parti kina/japan Bla Kakemono & Kulram, m.ä
414 8384 Pelarbord höjd: 63
414 8484 Pelarbord 1800-tal, längd: 102, djup: 60, höjd: 74 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8002 Pelarbord Mahogny, 1800-tal, 70
414 8366 Pelarbord med stenskiva, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8486 Pelarbord sekelskifte, Björkskiva, höjd: 82
414 8070 Piedestal björk, höjd: 104
414 8383 Piedestal med stenskiva
414 8113 Pinnstolar 7 st. bemålade
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8197 Pipa (dekoration), längd: 85
414 8517 Pistol mynningsladdare
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8076 Plafond 1920-tal, dia 50
414 8514 Plafond Empirstil, dia33
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8548 Plafond Glas, Dia. 50
414 8321 Plafond med prismor, Dia. 60
414 8204 Planscher öfver Svenska Flottans Artilleri-Materiel, Sekelskifte 1900, ca 25 st
414 8206 Pokal med lock, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 46
414 8099 Pokal Silver, London, 1838, höjd: 17
414 8439 Pokaler 2 st, Silver, Graverade, höjd: 13-16
414 8021 Porslin 3 del,
414 8323 Puff
414 8275 Punschbägare 10 st, silver
414 8242 Radio/skivspelare + Högtalare, B&O Bang & Olufsen, M.ä
414 8051 Rakset i fodral Gilette + teaterkikare
414 8470 Ram med olja, 45x35
414 6033 Ramar 2st, sekelskifte , 44x38 (1st med mindre skador)
414 8152 Ramar Ett par, Jugend, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 6515 Relief brons, antik, höjd: 20
414 8140 Reliefer 2 st. bonfils, 1950-tal, höjd: 30
414 6613 Ring 18k 0, 9g, C F Hultbom 1878
414 8137 Ring med brilliant, 18k, 3, 3 gr
414 8107 Ringar 23gr 18-23K
414 8090 Ringar 8st, 18 + 23K, 35gr
414 6498 Rölakanmatta Ingegerd Silow, 165x240
414 8042 Rölakanmatta sign. U B, 200x134
414 8251 Sabel 1800-tal
414 8255 Sabel 1800-tal [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8250 Sabel 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8100 Salladsbestick 1 par, Silver Norge, David Andersen
414 8460 Salongsgrupp Nyrokokostil, 3 del
414 8124 Samlartallrikar 9 st. Kunglig Dansk
414 8490 Sängram Gust.stil
414 8469 Satsbord 2 del, kakel
414 8332 Satsbord 3 del
414 6265 Schwarzwaldur 1800-tal
414 8215 Seketär 1800-tal, björk, längd: 110, djup: 44, höjd: 125
414 6266 Sekretär Vitmålad, längd: 92, djup: 45, höjd: 105
414 8116 Sekretärskåp 1800-tal, bemålat, Jämtland?, längd: 90, djup: 54, höjd: 207, (skador)
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8456 Seltersglas 11 st. Helga
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8467 Serveringsvagn
414 8257 Servisdelar 11-del, Hagtorn
414 8256 Servisdelar c:a 55-del, Edelstein-Bavaria
414 8370 Servisdelar Gustavsberg, "Guldstjärna" design W Kåge, 11 del
414 6465 Sigillstämplar 2 st, jugend
414 8381 Skål Gustafsberg, J Ekberg, 1928, höjd: 7, 5
414 8444 Skål Kosta, Wärf, grönt glas, 77314, dia 18
414 8135 Skål Malm, 1800-tal, Dia.26
414 8163 Skål Orrefors+ skål
414 1113 Skål Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg, stengods, gul glasyr, höjd: 5 cm, diamater: 9.5 cm, signerad: '(Studiohanden) Stig L'
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 18 april 2006 16:00)
414 8300 Skänk 1700/1800-tal, längd: 111, djup: 53, höjd: 111 (nymålad)
414 8303 Skänk 1800-tal, längd: 117, djup: 49, höjd: 113 (omarbetad)
414 8262 Skänk 1890-tal, furu, längd: 105, djup: 46, höjd: 125
414 8156 Skänkskåp 1800-tal., längd: 148, djup: 60, höjd: 230
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 4329 Skåp 1828, längd: 122, djup: 42, höjd: 174 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6657 Skåp Allmoge, längd: 100, djup: 47, höjd: 197
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8441 Skåp Alm, Etikettmärkt NK, längd: 94, djup: 44 H, 74
414 8272 Skedar 8 st, silver
414 8395 Skrivbord England, längd: 123, djup: 62, höjd: 73
414 8306 Skrivbord Jugend, längd: 114, djup: 60, höjd: 77
414 8320 Skrivbord Rokokostil, längd: 122, djup: 61, höjd: 83 (nyprod.)
414 8305 Skrivbord Sekelskifte 1900 , längd: 100, djup: 60, höjd: 78 (omarbetat)
414 8224 Skrivbordstol K E Ekselius
414 8494 Skrivstol snurrbar, jugend, ek gyllenläder
414 8471 Skulptur Bing & Grøndahl., höjd: 37
414 8016 Skulptur Gips, W Åkerman, 1899, höjd: 27
414 8193 Skulptur Gjutjärn, höjd: 46
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8386 Skulptur lejon, Metall, längd: 35 (nyprod)
414 8216 Slagbord Tidigt 1900-tal, höjd: 75
414 8104 Smycken 18K, 23gr
414 8109 Smycken Diverse 18K, 16, 5gr
414 8103 Sockerskål med lock, Silver, Sten Drakensberg Stockholm, 1923, höjd: 14
414 8209 Sockerskål+ Gräddkanna, silver
414 8360 Soffa Empirestil, tidigt 1900-tal (sits med skada)
414 8380 Soffa Karl Johan-stil, mahogny
414 8248 Soffa Läder/trä, längd: 132
414 8238 Soffbord Hans Wegner, teak, längd: 110 (fläckig skiva)
414 8354 Soffbord Rokokostil, längd: 100, djup: 58, höjd: 60
414 6649 Soffbord trä/travertin, längd: 139, djup: 74, höjd: 50
414 8071 Sovrumsmöbel 6 del. + 3-delad spegel, björk, 1930-tal
414 8358 Spegel höjd: 69 (skada)
414 8134 Spegel 1800-tal, höjd: 60
414 8558 Spegel 1920-tal, höjd: 107
414 6597 Spegel Empir, höjd: 79
414 6484 Spegel Oval, (nyprod), höjd: 85
414 8153 Spegel oval, höjd: 85
414 6384 Spegel rokokostil, 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], höjd: 85
414 8158 Spegel Rokokostil, Förgylld, höjd: 137
414 8357 Spegel Rokokostil, höjd: 118
414 8010 Spegel Rokokostil, höjd: 71
414 8373 Spegel Rörsytrand "Piggelin" dia:30
414 8545 Spegel Sekelskifte, höjd: 165
414 6170 Spegel+ konsol, blyinfattad, höjd: 133+50
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8225 Spegel+ Konsol, Empirestil, höjd: 243
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 8258 Spegelbyrå Sekelskifte, svärtad ek, längd: 125, djup: 52, höjd: 235 (slitage)
414 8413 Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 38
414 8412 Spegellampetter 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 52
414 6253 Spelbord 1890-tal, längd: 84, djup: 42, höjd: 77
414 6207 Starkvinsglas 18 st. kristall, färgade
414 8084 Statyett på marmorsockel, brons, efter A. Leonard, dansös, höjd: 54
414 8270 Statyett (dds) Parian, Per Hasselberg, snöklockan, Gustafsberg, höjd: 49, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 6141 Stolar 1 par, nyrokoko, björk
414 5449 Stolar 4 st björk NK
414 8155 Stolar 4 st, Karl Johan-stil
414 8114 Stolar 4 st. Allmoge
414 8561 Stolar 6 st, Ekselius
414 8530 Stränginstrument
414 8221 Strykjärn 2 st, M.ä
414 8338 Supkopp 1700-tal, Silver
414 8448 Svärd 2 st, Kina, längd: 88 & 46
414 8399 Sybord 1800-tal, höjd: 77
414 8232 Sybord med spegel, Karl Johan, längd: 45, djup: 49, höjd: 82, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8117 Takarmatur 1920-tal, 4-armad, höjd: 65
414 8072 Takarmatur 1920-tal, råglas, höjd: 65
414 6332 Takarmatur 1930-tal, höjd: 53
414 6143 Takarmatur 3-armad, höjd: 70
414 8396 Takarmatur 50-tal
414 8406 Takarmatur Glas
414 8228 Takarmatur glas/mässing, höjd: 60
414 8195 Takarmatur Louis Poulsen
414 8244 Takarmatur Orrefors, höjd: 40
414 8171 Takarmatur Plast
414 6061 Takarmatur Tiffanystil, dia:50
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 6059 Takarmatur Tiffanystil, dia:70
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
414 8350 Takarmaturer 2st, Louis Poulsen, 'Albertslund'
414 8119 Takfotogenlampa 1920-tal, höjd: 110
414 8131 Tamburmajor
414 8207 Tavelramar 4 st
414 8278 Teburk + vas kina, 1800 & 1900-tal
414 8049 Telefon Cobra, grön
414 8087 Telefonbord 1950-tal, marmorskiva, 2 lådor, längd: 59, djup: 30, höjd: 52
414 6507 Terrin med lock, Fam Rose Kina, (lagad), längd: 33
414 8387 Thanka 2 st, tibet ca, 110 x 70
414 8476 Tjädertupp dalamålad, höjd: 38, 5
414 8200 Tolkar till 57mm skott, i låda
414 8143 Träföremål 9 del
414 8487 Träskulptur Heimo Ojalehti, "Smed", höjd: 35
414 8472 Träskulpturer 3 st bla. 1 par Gunnarsson , höjd: 18-23
414 8053 Träskulpturer 3 st. gubbar o gumma, höjd: 25, (en skadad)
414 6373 Träsnitt Nalle Werner, 1/7, 62 x 92
414 8013 Urna Empire, (bordslampa)
414 8549 Urna Ns, höjd: 44
414 8301 Vagga Trä, nymålad, längd: 103
414 8331 Väggfacklor 1-par, höjd: 59 (nyprod.)
414 8045 Vägghörnskåp England, mahogny, höjd: 102
414 8330 Vägglampetter 1-par, höjd: 60 (nyprod.)
414 8560 Vägglampetter Ett par, orrefors
414 4211 Väggpendyl höjd: 96
414 8062 Väggpendyl förgylld, Gustaviansk stil, höjd: 63
414 8464 Väggpendyl Rokokostil, förg., höjd: 55
414 8037 Väggrelief H Roxström, flicka, patinerad gips, höjd: 38
414 8375 Väggur Ek, höjd: 35
414 8241 Väggur Jugend, Mahogny, höjd: 58
414 8310 Väggursfodral (dockskåp), 1890-tal, höjd: 110
414 8249 Värja 1800-tal
414 8254 Värja 1800-tal
414 8252 Värja 1800-tal, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
414 8280 Vas Argenta, höjd: 18
414 6606 Vas B . F. Bernt Friberg Gustavsberg Studio, lagning, höjd: 17
414 8261 Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 27
414 6660 Vas Japan, Satsuma, höjd: 21
414 8392 Vas kina, 1900-tal, lökvas, höjd: 35
414 8479 Vas Kina, höjd: 18
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
414 6618 Vas Kina, porslin 1700-tal, höjd: 11
414 8276 Vas Kunglig Dansk, höjd: 20
414 8307 Vas Miniatyr, Gunnar Nylund, höjd: 5
414 8518 Vas R Lalique France, höjd: 15
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8279 Vas Rörstrand, Tidigt 1900-tal, höjd: 41
414 8516 Vas ten Ollers förberedd för bordslampa, höjd: 24
414 8081 Vas + skål emalj, höjd: 12
414 4423 Vaser 1-par, Rörstrand, höjd: 22 (1st med nagg)
414 8482 Vaser 2 st Ulrica H Vallien, höjd: 9-29
414 8566 Vaser 2 st, Ekeby
414 8391 Vaser 2 st, Kina, blåvitt
414 8388 Vaser 2 st, kina, höjd: 17-27
414 8371 Vaser 2 st, Kunglig Dansk
414 8435 Vaser 3 st, Bla Aluminia
414 8433 Vaser + skål 3 del, Bla Gustavsberg, Harpälsglasyr
414 8554 Vaxtavla Karl XIII, 14x14
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 juni 2006 16:00)
414 8302 Viktsats m.m. 3 del
414 8454 Vinglas + snapsglas, 9 +7
414 8264 Vitrinskåp höjd: 144
414 8034 Vykortsalbum 2 st.
414 8086 Ytterfoder 1 par, Gustavsberg, Empire + vas Rörstrand, höjd: 14 + 17
414 8489 Ytterfoder Gunnar Nylynd "Chamotte", höjd: 15, 3 st
414 6549 Ytterfoder Upsala-Ekeby
414 8281 Ytterfoder Waldemarsudde, Dia25