Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 september 2019 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1279 3010  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Landskapsmotiv. Monogramsignerad ATG, Daterad 22/8 67, ca 8x15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:39)

1279 3039  Akvarell Carl Winkler. Signerad, daterad 1900, kustmotiv, 33x59 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:37)

1279 3054  Akvarell Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Skärgård. Signerad, daterad -98. Motivet: 21,5x58,5 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:04)

1279 3015  Armbandsur Rolex Precision. Manuell, stål, troligen 1970, oysterlänk, viklås. Refnummer: 6426, serienummer: 4158034. Diameter: 34mm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:42)

1279 3038  Damur Cartier Santos Ronde. Automatisk, stål, safirglas, viklås, med box och certifikat, boettnr: 090618216, extra länkbit, boettens, diameter: 2,2 cm. Längd: ca 22 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:51)

1279 3037  Damur Cartier Tank Must. Manuell, mineralglas, läderband, förgyllt silver 925/1000. Med box och certifikat, boettnr: 075451, Vikt: 20 g. Längd: 20 cm, boettens, diameter: ca 2-2,7 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:32)

1279 3027  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 54/125. Motivet: 48x38 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:51)

1279 3016  Fåtölj 1940-tal, Sverige, Möjligen Carl-Axel Acking

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:25)

1279 5376  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:44)

1279 5377  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:47)

1279 9112  Fåtölj Folke Ohlsson, "Stanford", DUX, formgiven 1960, i teak

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:19)

1279 3003  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:44)

1279 3024  Litografi Helene Schjerfbeck (1862-1946), Finland. "Konvalescenten". Signerad, numrerad 52/70. Bladets mått: 47x61 cm

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:57)

1279 3055  Ljusstakar Ett par, silver, Sigurd Persson. Höjd: 15 cm, Vikt: 450 g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:29)

1279 3019  Oljemålning 1600-tal, Amor, ej signerad. Olja på duk, 103x81 cm

S�ldes f�r 35.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:29)

1279 3057  Oljemålning 1700-/1800-tal, porträtt av adelsman. Olja på duk, 103x70 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:51)

1279 3056  Oljemålning Eric Detthow (1888-1952), Sverige. Pojke. Signerad. 1921. Olja på pannå, 33x23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:41)

1279 9573  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. 8/5 1916, "Vår i Bromma". Olja på pannå. Signerad, 31x23cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:29)

1279 3048  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Sverige. Bakgård. Signerad, Paris, 9/7 1912, duk på pannå, 35x25 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:30)

1279 3012  Oljemålning Gunnar Hållander (1915-1980), Sverige. "Gröna äpplen". Monogramsignerad. Olja på duk, 21x34 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:54)

1279 3051  Oljemålning Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. "Vinterdag i skogen". Signerad. Olja på pannå, 23x32 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:17)

1279 3034  Oljemålning Karin Frostenson (f. 1946), Sverige. Komposition. Signerad KF -83. Olja på duk, 140x110, Oramad

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:04)

1279 3020  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, antik, Romulus & Remus, efter Peter Paul Rubens, uppfodrad duk, ej signerad. Olja på duk, 91x123 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:20)

1279 3018  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Elegant dam, Frankrike 1700-tal, ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm, Ramen ur Olof och Caroline Wijks samling

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:15)

1279 3007  Oljemålning Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, daterad -58, "Nordisk skiss". Olja på pannå, 30x40 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:35)

1279 3014  Oljemålning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. "Korsjö", 1935, signerad. Olja på pannå, 46x64 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:59)

1279 3040  Oljemålning Théodore Rousseau (1812-1867), Frankrike. "Paysage de Fontainebleau". Signerad, daterad 8/6 1849. Olja uppf. Duk på kartong, 31x37 cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 19:57)

1279 3004  Örhängen ett par, 18k guld, stämplad 1822. Vikt: 4,3 gr

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:29)

1279 3006  Pastell Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Utställd Göteborgs konstmuseum 1972. Pastell, ca 46x37 cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:08)

1279 1007  Skål Yuandynastin, Kina, 1300-tal. Diameter: 16cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:10)

1279 3013  Skåp Allmoge, Jämtland, 1700-tal. Bredd: 117. Djup: 41 cm, höjd: 204 cm, nyckel

S�ldes f�r 27.500 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:51)

1279 6226  Soffbord Josef Frank, "Diplomat", Firma Svenskt Tenn. Mahogny. Bredd: 98 cm. Djup: 98 cm. Höjd: 49 cm

1279 3009  Spegel Empire, etikettmärkt, 135x61 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:32)

1279 3049  Stolar 2 st, Gustavianska, varav en signerad MLB, Melchior Lundberg

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:33)

1279 3058  Stolar Werner West (1890-1959), Finland. 6 st, "Leo", 1900-talets mitt. Furu. Spjälor i rygg, kopplade ben. Sitthöjd ca 45 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:58)

1279 1401  Väggbord Danmark, Kristian VIII: s tid 1830-tal, med stenskiva. Bredd: 89. Djup: 59 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:17)

1279 3044  Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Ariel. Orrefors, 1957. Signerad, No: 468F. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:43)

1279 6318  Vas Karl Lindström, Jugend, Rörstrand. Reliefdekor med kottar, Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 18:30)

1279 3032  Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Kosta. Mälardrottningen. Signerad VICKE LINDSTRAND KOSTA TG LG. 288. Kungliga Vattenfallsstyrelsen 20/1-1959 av Asea. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 september 2019 20:44)