Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 5 februari 2018 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1160 9146  Akvarell Alexander Beggrov, Skepp, motivet: 25x40

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:32)

1160 7063  Akvarell Carl Wilhelm Jaensson (1853-1931), Sverige. Kor vid strand, motivet: 15x22

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 9597  Akvarell Herman Müller, kvinna på bro, 30x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:10)

1160 9515  Akvarell Hiroko Kimura (f. 1930), Sverige. 1990. 23x16

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:00)

1160 9522  Akvarell Hiroko Kimura (f. 1930), Sverige. Signerad och daterad 1985. 54x45 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:06)

1160 9599  Akvarell Oidentifierad konstnär, Skärgårdslandskap, 27x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:14)

1160 9598  Akvarell Tycho Ödberg (1865-1943), Sverige. Barn vid gård, motivet: 26x46

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:12)

1160 7588  Akvareller 7 st, Allan Egnell (1884-1960), Sverige. 24x17

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:39)

1160 9604  Ampel Gustaviansk stil, blått glas, diameter: ca 50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:23)

1160 9378  Appliquer ett par, mässing, 1890-tal, höjd: ca 25

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:46)

1160 9327  Appliquer Ett par, mässing, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:27)

1160 9127  Askfat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg, 15x15

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:42)

1160 9275  Assietter 12 st. Gustavsberg, handmålade

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:24)

1160 9211  Assietter 6 st, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:06)

1160 9188  Babushka The Beatles, 4 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:43)

1160 9583  Bägare silver, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:55)

1160 9179  Baktråg Allmoge, längd: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:22)

1160 9412  Bålskål med lock Theresienthal, höjd: 27 + slev

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:24)

1160 9215  Bänk design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Längd: 70 cm, djup: 35 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:22)

1160 9577  Barnsoffa 1800-tal, Grönmålad, längd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:48)

1160 9067  Bellmanstolar ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:09)

1160 7043  Bergèrer Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:18)

1160 9297  Bestick 8 delar, silver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:39)

1160 9591  Bestick silver, diverse, 16 del

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:08)

1160 9531  Bestickuppsättning nysilver, Franska liljan, 105 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:21)

1160 9420  Bestickuppsättning nysilver, Spetsmodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:47)

1160 9093  Bläckhorn mässing

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:33)

1160 9488  Blandteknik 2 st, Thea Ekström (1920-1988), Sverige. Motivet: 9x6,5 & 7x12, Numrerade 18/66 & 20/66

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:18)

1160 9402  Blandteknik A Lidqvist, Fågelungar", 28x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:57)

1160 8068  Blandteknik akvarellerad litografi, Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Med dedikation till "Wilhelm Josephson", 28x36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 7390  Blandteknik Maryan Ribas (f. 1925), Spanien. Häxorna, 50x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:52)

1160 9198  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Le Moulin Rouge, Signerad, motivet: 24x32

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:11)

1160 7337  Blandteknik Oidentifierad konstnär, 40x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:58)

1160 9025  Blandteknik Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1967, motivet: 42x52

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:19)

1160 9118  Blomlådor 4 st, zink, längd: 53 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:45)

1160 9396  Blomsterbord jugend, zinkinsats, längd: 82 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:41)

1160 9150  Blyerts Greta Erhardt (1905-1905), Sverige. Modell, 44x20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:13)

1160 7449  Bokhylla Gustaviansk stil, längd: 68 cm, djup: 28 cm, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:08)

1160 9004  Bokskåp 30-tal, skjutdörrar, bemålat, längd: 90 cm, djup: 29 cm, höjd: 118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:40)

1160 9167  Bokstöd 4 st, Järn, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:32)

1160 9545  Bokstöd ett par, Konstmassa, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:50)

1160 8086  Bokverk Michael von Zichy, Liebe, 40 st. Heliogravyrer, Erotiska Motiv, Privatdruck Leipzig 1911, nr 3 av 300 tryckta exemplar. Motivens mått ca 13x19. Bokens mått 31,5x40.

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:40)

1160 9585  Bordsfotogenlampa

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 9592  Bordsfotogenlampa glas och mässing, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:10)

1160 9238  Bordslampa mässing

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:40)

1160 9514  Bordslampa mässing, EWÅ

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:05)

1160 9216  Bordslampa Strindbergsmodell, mässing / glaskupa

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:47)

1160 9163  Bordslampfot Keramik

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:25)

1160 9456  Bordslampfot Porslin / mässing, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:04)

1160 9247  Bordslampor ett par, Keramik

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:03)

1160 9415  Bordslyster höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:27)

1160 9071  Brevkniv Metall och trä, "Sauer & Sohn, Suhl I Thür", längd: 19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:07)

1160 9195  Brickbord metall, bemålat, diameter: 67 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:58)

1160 9078  Byrå 1950/60-tal, mahogny, längd: 86 cm, djup: 42 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:23)

1160 9192  Byrå Bemålad, längd: 93 cm, djup: 40 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:47)

1160 9217  Byrå Gustaviansk stil, längd: 86 cm, djup: 41H. 73

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:49)

1160 9272  Byrå Gustaviansk stil, längd: 88 D, 40, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:22)

1160 7450  Byrå med stenskiva, längd: 62 cm, djup: 35 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:02)

1160 9331  Byrå med stenskiva, längd: 66 cm, djup: 37 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:00)

1160 9309  Byrå med stenskiva, längd: 72 cm, djup: 35 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:54)

1160 9119  Byrå rödbetsad, längd: 99 cm, djup: 49 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:46)

1160 8014  Byrå sengustaviansk stil, 1800-tal, mahogny, med stenskiva, längd: 83 cm, djup: 43 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 9271  Byrå sengustaviansk stil, längd: 84 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:28)

1160 7417  Byrå Stenskiva, Gustaviansk stil, längd: 80 cm, djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:25)

1160 9571  Byrå Tallboy, Valnöt, 1880-tal, längd: 88 cm, djup: 57 cm, höjd: 158 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:38)

1160 9410  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. 18/75, bladets mått: 69x51

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:31)

1160 9446  Chiffonjé Valnöt, 1800-tal, längd: 74 cm, djup: 51 cm, höjd: 145 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:39)

1160 9129  Dalahästar 2 st, höjd: 15-21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:43)

1160 9569  Damarmbandsur 2 st. En med boett 14k. Diameter: 2 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:33)

1160 7538  Damarmbandsur Baum Mercier

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:33)

1160 9338  Damarmbandsur Certina, 18k

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:22)

1160 8109  Damarmbandsur Certina, vitt guld, 18 k. Diameter: 1,3 cm, bruttovikt 29 g

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:25)

1160 9296  Dessertskedar 8 st. Silver, Svensk Spets

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:37)

1160 9258  Duk Nobelduken, 160x360 + 6 servetter/handdukar, Klässbol

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:48)

1160 9329  Dukar & servetter linne, olika modeller

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:44)

1160 9354  Emmafåtölj Plysch

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:36)

1160 9077  Etagebord betsad björk, längd: 50 cm, djup: 32 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:22)

1160 7456  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. "Junotäppan", 18/140, bladets mått: 45x35 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:13)

1160 9395  Etsning signerad, 5/25/, Höstlandskap, motivet: 35x41 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:35)

1160 9448  Etsning Vladimir Velickovic (f. 1935), Serbien. Komposition, 43/100, motivet: 34x52

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:47)

1160 9351  Etsningar 4 st, Efter Zorn, motivet: 22x16

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:59)

1160 7102  Etsningar 8 st, Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:16)

1160 9401  Färgetsning Åsa Burman, "En Mara", 23/100, motivet: ca 33x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:39)

1160 9510  Färgetsning Olav Christopher Jensen, 9/35, motivet: 30x15,5

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:11)

1160 9056  Färglitografi 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Motivet: 40x64

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:38)

1160 9043  Färglitografi 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Motivet: ca 40x50

1160 9512  Färglitografi 4 st, Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Ca 20x28

1160 9229  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. -89,31x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:07)

1160 9044  Färglitografi Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Stockholms slott, signerad och numrerad 142/250, motivet: 30x43

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:16)

1160 9022  Färglitografi Cajsa Holmstrand (f. 1951), Sverige. EA-upplaga, 11 ex, motivet: 18x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:13)

1160 9018  Färglitografi Camille Hilaire (1916-2004), Frankrike. Rom, signerad och numrerad 3/120, motivet: 40x54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:05)

1160 9040  Färglitografi Claes Folcker (f. 1940), Sverige. Signerad och numrerad 34/450, motivet: 53x73

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:11)

1160 9012  Färglitografi Collomb, fruktträd, signerad och numrerad 31/100. 58x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:49)

1160 9102  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. 2003, signerad och numrerad 53/170, figurscen, motivet: 32x23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:14)

1160 9101  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. 2003, signerad och numrerad 54/170, figurscen, motivet: 32x23

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:13)

1160 9068  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. HC-upplaga, 37x42

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:11)

1160 9505  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. -77, signerad och numrerad 67/360, trädgård, motivet: 55x57

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:50)

1160 9183  Färglitografi Frank Kozik (f. 1962), USA. "Peirots", signerad och numrerad 441/600. Motivet: 42x51 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:32)

1160 9182  Färglitografi Frank Kozik (f. 1962), USA. "Ritual Device", signerad och numrerad 343/1425, motivet: 52x42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:31)

1160 9404  Färglitografi Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. Signerad och numrerad 169/260, motivet: 39x38

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:04)

1160 9403  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Utsikt från Söder", signerad och numrerad 182/290, motivet: 26x37

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:59)

1160 9066  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad och numrerad 6/360, motivet: 38x43

1160 9504  Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), signerad och numrerad 357/360, Växtlighet, 62x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:48)

1160 9042  Färglitografi Hans Andersson, signerad och numrerad 132/360, "Wästan", motivet: 32x44

1160 9007  Färglitografi Herbert Gentry (1919-2003), Sverige. Signerad och numrerad 87/150, motivet: 48x40

1160 7438  Färglitografi Ilkka Pärni (f. 1959), 1995, signerad och numrerad 20/110, bladets mått: 47x38

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:20)

1160 9537  Färglitografi Ira Batalow, EA-upplaga, bladets mått: 44x30, Löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2018 08:42)

1160 9062  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 2 st, motivet: ca 40x55

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:46)

1160 9058  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 3 st, motivet: ca 33x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:41)

1160 9029  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 3 st, motivet: ca 35x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:50)

1160 9063  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 3 st, motivet: ca 37x55

1160 9026  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 4 st, motivet: 29x40 - 36x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:45)

1160 9030  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 4 st, motivet: ca 30x40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:49)

1160 9061  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 4 st, motivet: ca 40x55

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:44)

1160 9137  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Bin, signerad och numrerad 181/190, bladets mått: 62x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:20)

1160 9539  Färglitografi Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. EA-upplaga, bladets mått: 42x56, Löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 12 februari 2018 08:50)

1160 9041  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), Salabim, signerad och numrerad 23/310. 50x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:12)

1160 9535  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. Signerad och numrerad 19/20, bladets mått: 54x39, löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:24)

1160 9153  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad och numrerad 155/360, motivet: 71x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:25)

1160 9021  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. 1984, signerad och numrerad 54/120, bladets mått: 52x39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:22)

1160 9107  Färglitografi Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad och numrerad 209/360, Rävjakt, motivet: 37x51

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:32)

1160 9017  Färglitografi Magritte, Tryckt signatur, 74x55

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:03)

1160 9455  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), "Pensionat Duvan", signerad och numrerad 409/410, motivet: 64x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:02)

1160 9204  Färglitografi Marion Belin (f. 1933), HC-upplaga, 25/30, Motiv från Västerås, motivet: 33x40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:30)

1160 9516  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Man i eka, signerad och numrerad 202/1400, motivet: 38x46

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:03)

1160 7343  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Motivet: 21x19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:07)

1160 9108  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Golfande troll, signerad och numrerad 251/360, motivet: 40x50

1160 9038  Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad och numrerad 296/300, motivet: 44x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:07)

1160 9202  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. 1977, signerad och numrerad 301/360, motivet: 27x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:20)

1160 9064  Färglitografi Oidentifierad konstnär, EA-upplaga, motivet: 40x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:48)

1160 9013  Färglitografi Paul Guiramand (1926-2007), Frankrike. EA-upplaga, 2/6, motivet: 56x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:51)

1160 9130  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. HC-upplaga, Eksjö, motivet: 30x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:59)

1160 9355  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerad 102/310, motivet: 35x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:36)

1160 9501  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerad 81/250, Blommande träd, 45x30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:41)

1160 7062  Färglitografi Reutersvärd, signerad och numrerad 118/200, motivet: 40x40

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:55)

1160 9036  Färglitografi Signerad OA, numrerad 8/75, motivet: 64x54

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:03)

1160 9392  Färglitografi Staffan Hansson, Uggla, 1991, signerad och numrerad 152/250, motivet: 51x38

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:22)

1160 9099  Färglitografi Stig Andersen, "Polaris", 1997, signerad och numrerad 52/190, motivet: 83x45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:06)

1160 9049  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1979, Interiör, signerad och numrerad 109/270, motivet: 74x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:23)

1160 9052  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1979, signerad och numrerad 114/270, motivet: 40x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:35)

1160 9055  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 1979, signerad och numrerad 93/270, motivet: 40x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:37)

1160 9053  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad och numrerad 109/270, motivet: 40x49

1160 9033  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Motivet: 35x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:55)

1160 9037  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad och numrerad 341/360, motivet: 50x60

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:05)

1160 7016  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad och numrerad 13/199, bladets mått: 63x85 ca, löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:40)

1160 9409  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Arkad & interiör, 360-upplaga, motivet: 35x30 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:18)

1160 9407  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad och numrerad 186/310, Djurgården 5 & af Chapman, motivet: 30x42 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:09)

1160 9252  Färglitografier 2 st. Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Numrerade och signerade, motivet: 40x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:27)

1160 9408  Färglitografier 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Stockholm, 310-upplaga, motivet: 40x30 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:17)

1160 7099  Färglitografier 6 st, i mapp, Hyllning till Taube, Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Bladets mått: 73x55

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:11)

1160 9220  Färglitografier Oidentifierad konstnär, 2 st, daterade -77. 39x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:04)

1160 9070  Fat 3 st, mässing, 1934, Signerade "E Erickson" Handarbete, 28 Dia: 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:59)

1160 9596  Fat Gustavsbergs Studio, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Karneval, 15,5x15,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:09)

1160 9466  Fat mm Kina, diameter: 7-14 cm, höjd: 2-10 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:33)

1160 9286  Fåtöljer Ett par, Jetson, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Skinn, slitage och skador

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:19)

1160 9090  Fåtöljer Ett par, OH Sjögren Tranås, Metallbricka

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:15)

1160 9347  Fickur + klockställ, 3 delar, bland annat Longines

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:27)

1160 9567  Figuriner 3 st, Arabia/Gustavsberg, höjd: 10-12

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:27)

1160 9506  Figuriner 4 st, Royal Copenhagen, djur, porslin, 4-8 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:04)

1160 9565  Fiskerulle Ambassadör 5000 + dragväska

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:27)

1160 9081  Fotoramar 2 st, mässing, höjd: 27-30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:49)

1160 9174  Gafflar + kaffeskedar, 24 del silver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:15)

1160 9180  Gafflar 10 st, Nobel, design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:25)

1160 9365  Garderobsskåp omkring 1900, Ek, längd: 81 cm, djup: 51 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:29)

1160 9324  Glas + karaff, 22 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 14-26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:04)

1160 9493  Glas 8 delar, Iittala, Dia 8-32

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:27)

1160 9122  Glas 8 st, Arabia, höjd: 9 cm

1160 9360  Glas Gröna, 9+ 6 + 1 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:27)

1160 9176  Glasmålningar 2 st, Stilleben, ca 20x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:16)

1160 5285  Glasservis ca 75 delar, Kosta city, höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:24)

1160 7601  Glasservisdelar 25 delar, 12 + 10 + 3 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:18)

1160 7138  Glasservisdelar 45 del ca, "Blåklocka", DUKA

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:51)

1160 9563  Glasservisdelar ca 20 delar, 12-13,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:17)

1160 7425  Glasservisdelar Ca 50 delar, höjd: 9,5-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:38)

1160 9557  Glasservisdelar Iittala, ca 35 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:05)

1160 9225  Glasservisdelar Orrefors, Optica, design: Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. 42 del

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:02)

1160 9194  Golvlampa Belid, Nutida

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 9373  Golvlampa mässing

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:37)

1160 7110  Golvlampor Ett par, Mauro Marzotto, Reico Italy, metall / terrakotta

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:34)

1160 9572  Golvljusstake Bajonetter, höjd: 187 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:59)

1160 9433  Golvur Bemålat, höjd: ca 215

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:21)

1160 7537  Golvur teak, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:08)

1160 9084  Golvvas Kina, Nutida, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:27)

1160 5249  Golvvas Kina, omkring 1900, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:33)

1160 9115  Gouache Atle Lenner, 1954, stilleben, 65x49

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:06)

1160 9525  Grafiskt blad Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Bladets mått: 50x40, signerad och numrerad 13/75, löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:27)

1160 9532  Grafiskt blad Catrine Näsmark (f. 1970), Sverige. Signerad och numrerad 11/99, bladets mått: 45x45, löst blad

1160 9014  Grafiskt blad efter Joan Miró, bladets mått: 55x76

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:58)

1160 9526  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad och numrerad 10/90, bladets mått: 54x54, löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:18)

1160 9534  Grafiskt blad Sara Åberg, 36x30, signerad och numrerad 48/90, löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:23)

1160 9178  Gruvlykta mässing, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:23)

1160 9260  Gunghäst längd: ca 65

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:51)

1160 9550  Hatthylla längd: 100 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:57)

1160 9076  Hatthylla längd: 99 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:21)

1160 9383  Herrbetjänt

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:58)

1160 9333  Hurts Anna Catelli-Ferrieri för Kartell. Plast, på hjul, 2-delad. Längd: 38 cm, djup: 38 cm, höjd: 50 cm. Tillverkade av Husqvarna Borstfabrik som hade licens på att tillverka dessa från italienska Kartell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:11)

1160 9197  Ikon Ryssland, Emaljarbete, 32x28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:09)

1160 9384  Jordglob plastställning, "National Geographic Globe", 1961, höjd: 35 cm

1160 7569  Kaffefat 9 st. Röd Aster, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:13)

1160 9340  Kaffegods 19 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:27)

1160 9270  Kaffekoppar 6 st. Rörstrand

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:20)

1160 9391  Kaffeservisdelar 20 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:14)

1160 9291  Kaffeskedar 6 + 9 st. Silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:29)

1160 9143  Kandelaber Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda, Smide, för tre ljus, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:28)

1160 3136  Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Berså", Gustavsberg, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:15)

1160 9190  Kannor 4 st, Karaff + 3 st termosar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:44)

1160 7094  Kannor 4 st, tekannor + kaffekannor 2 par, Rörstrand, Blå Blom

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:59)

1160 9177  Karaffer 2 st, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:20)

1160 9341  Karaffer 2 st. Höjd: ca. 30

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:32)

1160 9602  Karaffer 3 delar, kristall, höjd: ca 23,5-32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:24)

1160 9359  Karaffer med glas i propp, 6 st, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:22)

1160 9083  Karmstol Gustavianskt provinsarbete, bemålad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:25)

1160 9478  Karmstol Nyrokoko

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:00)

1160 9453  Karmstolar Ett Par, Etikettmärkt NK

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:02)

1160 9578  Karusellbokhylla 1800-tal, Bemålad, längd: 54 cm, djup: 54 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:47)

1160 7445  Kataloger 2 st, Olle Baertling (1911-1981), Sverige. 1970-tal, grafiska tryck, Teddy Brunius och Oscar Reutersvärd

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:50)

1160 9546  Keramik 3 delar, Arabia/Rörstrand

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:51)

1160 9254  Klotlampa glas och metall, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:37)

1160 9332  Kökssoffa 1960-tal, Pinnmodell, längd: 116 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:01)

1160 9285  Koppar parti diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:08)

1160 7153  Kopparstick Carl X Gustav, på stegrande häst, motivet: 41x39

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:59)

1160 9282  Kristallskål båtformad + vas, kristall, rutslipade, höjd: 11-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:39)

1160 9487  Lampetter + pennställ, Skultuna, bland annat Pierre Forsell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:16)

1160 9356  Lampetter ett par, Orrefors, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:16)

1160 9325  Lampskärmar 11 st, Firma Svenskt Tenn, bland annat Josef Frank, 3 st, metallramar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:56)

1160 9326  Lampskärmar & lampskärmstyger, ca 20 st, diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:14)

1160 9551  Läsbord

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:02)

1160 9128  Leksaksbilar 2 st, Dinky Toys

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:42)

1160 9576  Leksakshäst höjd: 50 längd: 60 cm

1160 9259  Linnehanddukar 12+ 6 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:50)

1160 9187  Litografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Modell, Monogramsign JEF, 1990, signerad och numrerad 56/70, motivet: 65x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:37)

1160 9186  Litografi John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Skärgård, monogramsignatur, PT, motivet: 27x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:36)

1160 7323  Litografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad och numrerad 33/310, motivet: 30x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:03)

1160 7082  Litografier 5 st, Göran Hahne (f. 1943), Sverige. Stockholmsmotiv, 1988, lösa blad, 44x30, signerad och numrerad 163/360

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:16)

1160 9362  Litografier & akvareller mm oramade

1160 9589  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:01)

1160 9095  Ljuskrona gustaviansk stil, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:44)

1160 9240  Ljuskrona höjd: ca 60

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:42)

1160 9337  Ljuskrona Maria Theresia, höjd: 60 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:13)

1160 7364  Ljuskrona sengustaviansk stil, blå iläggskål, höjd: ca 70

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:55)

1160 7059  Ljusplåtar Ett par, mässing, två ljusarmar var, höjd: 42 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:50)

1160 9553  Ljusplåtar ett par, tenn, rokokostil, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:59)

1160 9290  Ljusstakar 3 st, Illums Bolingshus, höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:35)

1160 9558  Ljusstakar 4 st, bland annat Festivo, höjd: 7-18 cm

1160 9121  Ljusstakar 8 st, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Festivo, Iittala, höjd: 8-31 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:50)

1160 9581  Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, 1900-tal, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:52)

1160 9138  Ljusstake Asea, järn, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:37)

1160 9490  Ljuster + brandhake, modell äldre, metall, längd: 36-40

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:22)

1160 9486  Lockurna + ett par ljusstakar, Delft, höjd: 11 - 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:15)

1160 5252  Lockurna + tekanna, Kina, sent 1800, höjd: 14-19

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:36)

1160 9590  Lockurna Kina, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:03)

1160 9261  Lockurna Kinba, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:15)

1160 9548  Målarstege trä

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:54)

1160 9159  Mat & kaffeservis 65 del ca, Fasan, Old Gustavsberg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:13)

1160 9142  Mat- och kaffeservis ca 70 delar, Upsala-Ekeby, Karlskrona

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:27)

1160 7229  Matbord Teak, längd: 126 cm, djup: 80 cm, höjd: 72 cm, + 1 st ilägg a 40 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:12)

1160 9334  Matsalsgrupp 5 delar, Bord + 4 stolar + 2 st iläggsskivor, längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:09)

1160 9449  Matsalsgrupp 7 delar, gustaviansk stil, matbord + 4 + 2 st stolar, 1 iläggsskiva 50 cm, diameter: 110 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:45)

1160 9307  Matsalsskåp med vitrinöverdel, Idegran, England, längd: 107 cm, djup: 402 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:52)

1160 9400  Matservis 23 delar, Aluminia, Danmark, "Tranquebar"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:51)

1160 9149  Matservis ca 100 delar, Gustafsberg

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:13)

1160 9436  Matservis Lidköping, ca 40 del

1160 9277  Matservisdelar Grön Anna, ca 55

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:26)

1160 9295  Matskedar 8 + st. Silver

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:35)

1160 9423  Matta Kina, 170x240

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:51)

1160 9314  Matta Kina, 183x274

1160 9460  Matta Kina, 94x133

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:27)

1160 7504  Matta orientalisk, 108x237

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:18)

1160 7255  Matta Orientalisk, 110x214

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:12)

1160 9001  Matta orientalisk, 120x215

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:53)

1160 7348  Matta orientalisk, 125x208

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:29)

1160 7481  Matta orientalisk, 125x215

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:30)

1160 7199  Matta Orientalisk, 126x194

1160 9467  Matta Orientalisk, 155x162

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:00)

1160 9468  Matta orientalisk, 160x246

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:02)

1160 9002  Matta orientalisk, 165x242

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:55)

1160 9422  Matta Orientalisk, 240x350

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:50)

1160 9421  Matta Orientalisk, 253x325

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:08)

1160 9169  Matta orientalisk, 53x77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:01)

1160 9418  Matta Orientalisk, 94x161

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:40)

1160 9316  Matta orientalisk, Afghan, 207x264

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:48)

1160 9126  Matta orientalisk, bochara, 156x245

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:11)

1160 7529  Matta orientalisk, Galleri, 102x315

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:17)

1160 9267  Matta orientalisk, Galleri, 342x81

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:17)

1160 9414  Matta Orientalisk, Indopersisk, silke, 155x201

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:26)

1160 9419  Matta Orientalisk, Karadje, 83x412

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:46)

1160 9459  Matta Orientalisk, Kayseri, 85x206

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:24)

1160 7506  Matta orientalisk, Lhori, 148x309

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:19)

1160 7510  Matta orientalisk, Lhori, 154x380

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:23)

1160 7295  Matta orientalisk, med silkesinslag, 63x95

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:35)

1160 9417  Matta Orientalisk, Silke, livets träd, 90x140

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:30)

1160 9330  Matta Orientalisk, Täbriz, 150x200 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:55)

1160 9513  Matta Röllakan, ej signerad, 168x215

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:01)

1160 9416  Matta Röllakan, Sign IS Ingegerd Silow, 195x280

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:28)

1160 9462  Matta Röllakan, Sign S, Brita Svefors, 170x230, "Opal"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:22)

1160 9170  Mattor Ett par, Pakistanska Bocharor, 50x34

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:55)

1160 9469  Militaria bl a benläder

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:07)

1160 9472  Mockakoppar 12 st (10 fat), Eschenbach

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:14)

1160 9346  Modellbilar 14 st, i originalförpackningar, Tekno & Dinky Toys

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:35)

1160 9342  Modellbilar 32 st, bland annat Brooklin

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:20)

1160 9343  Modellbilar diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:25)

1160 9344  Modellbilar Diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:23)

1160 9345  Modellbilar Diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:19)

1160 9131  Modeplanscher 2 st, motivet: 25x22 respektive 24x15

1160 9288  Nattljusstakar 5 st. Skultuna, mässing, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:24)

1160 9385  Nattygsbord Ett par, längd: 48 cm, djup: 36 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:01)

1160 9114  Oljemålning A Lindblom, motiv från Venedig, 74x100

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:06)

1160 9289  Oljemålning Anders Ber, Hagalund, 62x50, Pannå

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:30)

1160 9499  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (f. 1954), Ukraina/Sverige. Porträtt av Prinsessan Madeleine. Signerad och daterad 1995. 80x67 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:16)

1160 9498  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (f. 1954), Ukraina/Sverige. Porträtt, HKH Prins Carl Philip, 65x50 cm

1160 9500  Oljemålning Anna Kalinitchenko Jalpachik (f. 1954), Ukraina/Sverige. Venedig, monogramsignatur -98. 30x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:24)

1160 9110  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Vinterlandskap, 33x39

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:47)

1160 5213  Oljemålning Axel Sjöberg (1866-1950), Sverige. "Kraka", 130x175

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:39)

1160 9243  Oljemålning Bengt Riton (1945-1994), Sverige. "Akvarium", 70x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:50)

1160 9388  Oljemålning Bengt Tandberg (1874-1948), Sverige. 1926, Löpartävling, 66x96

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:03)

1160 7330  Oljemålning Carl Ivar Gilbert, Fiskare Nordamerika, 23x29

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:52)

1160 5117  Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Skärgård, 45x54

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:36)

1160 7415  Oljemålning Carl Oscar Larsson, -54, Kåseberga, pannå, 24x33

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:23)

1160 8058  Oljemålning Christer Sandelin (f. 1961), Sverige. "Bollar", sign Sandelin, duk, 85x115

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:29)

1160 9519  Oljemålning Danka Jaworska (f. 1951), Sverige. 46x38

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:12)

1160 9109  Oljemålning Denise Findlay (f. 1973), Storbritannien. Hästporträtt, 60x50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:36)

1160 9586  Oljemålning Edlef ter Haar Romeny (f. 1926), 1964, "Rymdkomposition F" 65x81

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:05)

1160 9106  Oljemålning Eija Salo, motiv med kor, 82x100

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:33)

1160 5113  Oljemålning Elsa Mårtensson, Rosor, 80x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:23)

1160 9113  Oljemålning Emil Carlson, 1927, Vinterlandskap med rådjur, 74x95

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:57)

1160 9245  Oljemålning England, Oidentifierad konstnär, signerad, 50x60

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:01)

1160 9584  Oljemålning G Anjou, marin, signerad, 1917,70x100

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 8054  Oljemålning Gustaf Rydberg (1835-1933), Sverige. Sydländskt gårdsmotiv, signerad och daterad 1870, omnämnd i boken om Rydberg, 40x62 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:06)

1160 9112  Oljemålning Gustav Adon Johansson (1922-1998), Sverige. "Gulsparv", 38x45

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:55)

1160 9011  Oljemålning H V Sundberg, "Entrén till min ateljé" 1966,65x95

1160 9375  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Katt i fönster, 40x30

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:38)

1160 9389  Oljemålning Harry Kampf (1926-1989), Sverige. 1981, Stockholmsmotiv, 73x150

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:14)

1160 9600  Oljemålning Hilda Heyman, Läsande man, 23x19

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:16)

1160 9461  Oljemålning Johan Laurentz Jensen (1800-1856), Danmark. Stilleben med rosor, olja på pannå, signerad, 28x37

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:08)

1160 9445  Oljemålning Knut Janson (1882-1966), "Blå Skärgård", ej signerad, motivet: 17x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:42)

1160 9440  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Kust med båt, 44x57

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:32)

1160 9301  Oljemålning Kopia efter Chagall, 60x45

1160 9439  Oljemålning Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Man på åsna, 37x45

1160 9117  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Naken kvinna, 70x24

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:43)

1160 9227  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. 2016, Grand Coronas, 42x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:08)

1160 9283  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Röda vinbär, 2017,56x76

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:04)

1160 9008  Oljemålning Lasse Rosenberg, Kottlasjön, 1977,90x100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:40)

1160 9005  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Landskap, 60x63

1160 9447  Oljemålning monogramsignatur, komposition, målad på korkplatta, 21x26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:41)

1160 9191  Oljemålning Nick Alm (f. 1985), Monogramsign 2012, Flicka på stol, 60x40 ca

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 8084  Oljemålning Nils Nilsson, Stilleben, Monogramsignerad, 60x72

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:41)

1160 9096  Oljemålning Nina Samuelsson, "Ekblom", signerad och daterad 1896. 80x100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:57)

1160 9196  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Flickporträtt, 44x36

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:00)

1160 9300  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Köksstilleben, 99x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:48)

1160 9091  Oljemålning Oidentifierad konstnär, landskapsmotiv, på pannå, 121x135

1160 9010  Oljemålning Oidentifierad konstnär, monogramsignerad, FJ, 1973,117x73

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:48)

1160 9125  Oljemålning Oidentifierad konstnär, osignerad, stilleben, 75x55

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:11)

1160 7366  Oljemålning Oidentifierad konstnär, otydligt signerad, Stockholmsmotiv, 51x77

1160 9302  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Sign THB, kvinna, 89x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:46)

1160 9016  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad Björklund 1943. 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:01)

1160 5555  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad J. Crozers, -33, Hamnmotiv, olja på pannå, 38x60

1160 9305  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, 95x55

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:51)

1160 9450  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Vintermotiv Stockholm, 32x40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:42)

1160 9135  Oljemålning Oscar Bergquist, "Storm i fjällen", vinterlandskap, olja på pannå, 45x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:12)

1160 8062  Oljemålning Ragnar Alyre (1894-1975), Sverige. Gotland, signerad, olja på pannå, 44x60

1160 9465  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Bygata, 108x97

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:11)

1160 9441  Oljemålning Ramsiö, -51, Sydländsk gata, 59x44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:34)

1160 9199  Oljemålning Randi Fisher (1920-1997), Sverige. Bron, monogramsignerad RF, 39x30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:27)

1160 9372  Oljemålning Sign Hedlund, Amaryllis, 37x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:34)

1160 9444  Oljemålning Signerad 1929, Sydländsk bykyrka, 32x32, pannå

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:37)

1160 9442  Oljemålning signerad, Kust, 18x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:35)

1160 7066  Oljemålning signerad, Rietti 1903, Pojke med flöjt, 32x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:03)

1160 9165  Oljemålning Sigrid De Rougemont -Wahlström, stilleben, 36x44

1160 9166  Oljemålning Sigrid de Rougemont-Wahlström (1888-1984), Sverige. Ballerina, 50x40

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:26)

1160 9111  Oljemålning Simeon Öquist (1868-1955), Sverige. Modell, 1951,49x32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:47)

1160 7408  Oljemålning Valter Elvin Persson (1918-1987), Sverige. Eka på strand, 67x80

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:14)

1160 9502  Oljemålningar 2 st, Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Stockholmsmotiv, pannå, 33x26 & 32x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:55)

1160 9242  Oljemålningar 2 st, Religiösa motiv, olja på pannå, motivet: 68x42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:49)

1160 9366  Oljetyck 3 st, efter Zorn, 30x22 50x30, kullor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:31)

1160 9335  Öppen spis för spisbränsle, längd: 110 cm, djup: 38 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:10)

1160 7552  Örhängen ett par, 18 k. Ca. 3 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:00)

1160 9607  Pall Rokokostil

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:30)

1160 9072  Pallar 3 st, skador

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:19)

1160 9473  Päls mink, storlek: 40 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:19)

1160 9232  Paraplyställ Järn, Nutida, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:16)

1160 7619  Paraplyställ Järn, Nutida, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:06)

1160 9069  Parti David Marshall, 13 delar, mässing och tenn

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:51)

1160 7297  Parti diverse militaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:39)

1160 9124  Parti med diverse grafik och akvarell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:07)

1160 9494  Parti bijouterier diverse, bland annat Doublé

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:31)

1160 9549  Parti dukar linne

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:56)

1160 9251  Parti kina 5 delar, Vaser & ask, höjd: 13-26 längd: 26 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:20)

1160 9556  Parti koppar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:01)

1160 9528  Parti linne

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:37)

1160 9173  Parti medaljer diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:14)

1160 9458  Parti spets diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:23)

1160 9323  Passglas 11 st, Älghults glasbruk, Replikor efter glas från skeppet Vasa. Höjd ca 21,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:52)

1160 9048  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. 40x50

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:21)

1160 9023  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Danvikstull, 1985,40x51

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:15)

1160 9051  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, 40x50

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:28)

1160 9050  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, motivet: 40x50

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:27)

1160 9024  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Strand, 39x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:17)

1160 9054  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Sveavägen, 40x50

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:41)

1160 9074  Pianopall + pall

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:20)

1160 9454  Piedestal stenskivor, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:00)

1160 9073  Piedestaler ett par, nutida, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:19)

1160 9175  Plaketter 10 st, silver, (Tio stora Upptäckare)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:19)

1160 9399  Pokalglas signerad, bemålat glas, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:51)

1160 9428  Porslin 5 delar, Suvi, Arabia, höjd: 9-14,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:06)

1160 9601  Porslin 7 delar, bland annat Gournet & Lancett, diameter: 24 längd: 25-32

1160 9485  Reliefer 2 st, brons, Erotiska motiv, längd: 10-15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:15)

1160 9158  Remmare 12 st, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:01)

1160 9281  Remmare 8 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:37)

1160 9312  Ring 18 k, med briljanter, 3,5 gr, 0,46 ct

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:10)

1160 9313  Ring 18 k, med briljanter, 5 gr, 0,38 ct

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:11)

1160 9248  Rökbord 1930-tal, diameter: 65 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:04)

1160 9132  Saltkar Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. I originalkartong, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:02)

1160 9543  Samekniv signerad, 1920, längd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:43)

1160 7437  Sameskedar 6 st, silver, längd: 11 cm, F Olsson, 1956

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:23)

1160 9580  Satsbord 3 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:56)

1160 9541  Serigrafi Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Signerad och numrerad 81/100, bladets mått: 59x66, löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:28)

1160 9065  Serigrafi Friedensreich Hundertwasser (1928-2000), Österrike. 1972, signerad och numrerad 1541/3000. Bladets mått: 50x67 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:50)

1160 9564  Serveringsvagn längd: 82 cm, djup: 46 cm, höjd: 66 cm

1160 9552  Serveringsvagn Teak, längd: 74 cm, djup: 41 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:58)

1160 9139  Servis ca 50 delar, Nittsjö

1160 9094  Servisdelar 40 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:40)

1160 9105  Servisdelar 6 delar, "Thebe", Folke Arström (1907-1997), Sverige. Gense

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:19)

1160 9315  Servisdelar Rainbow, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Rörstrand. 14+ 14 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:40)

1160 9205  Sextant England, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:35)

1160 7146  Sideboard Bemålat, nutida, längd: 81 cm, djup: 41 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:17)

1160 9092  Silver 25 delar, teskedar + sockertång

1160 9496  Silver 4 delar, 200g brutto

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:41)

1160 9160  Skål  + fat, Keramik, monogramsignatur, diameter: 24-25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:03)

1160 9080  Skålar 2 st + tillbringare, Flora, Iittala. Diameter: 19-24 resp, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:16)

1160 9479  Skålar 8 st, Kina, 1800-tal, diameter: 13

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:57)

1160 9164  Skålar med lock, 4 st, Kina, höjd: 5-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:24)

1160 9566  Skålar/vaser 9 delar, design: Aldo Londi, 3-30

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:19)

1160 9497  Skålfat Ett par, Rörstrand, Med vapensköld, diameter: 21, omkring 1900

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:42)

1160 9594  Skålfat Kina, 4 st, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:10)

1160 9212  Skålfat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:06)

1160 7477  Skrivbord England, längd: 98 cm, djup: 55 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:15)

1160 7617  Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900, bemålat, längd: 90 cm, djup: 87 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:35)

1160 9075  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat, längd: 105 cm, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:20)

1160 9262  Skrivbordsstol Aeron, design: Herman Miller

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:09)

1160 8102  Skulptur Alabaster, Erotiskt motiv, omkring 1900, längd: 43 cm, höjd: 36 cm, lagningar

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:50)

1160 7211  Skulptur Axel Wallenberg (1898-1996), Sverige. Terrakotta, Mor & Barn, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:18)

1160 9213  Skulptur Bemålad Brons, på stensockel, "Sittande Hermes", längd: 24 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:12)

1160 9319  Skulptur brons, Efter Chiparus, Kvinna på stol, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:10)

1160 9318  Skulptur brons, Efter Milo, Dansös, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:17)

1160 9317  Skulptur brons, Efter Milo, Örn, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:09)

1160 7126  Skulptur Edvard Eriksen (1876-1959), Danmark. Royal Copenhagen, Den lille havfrue, porslin, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:13)

1160 7331  Skulptur efter Milo, kvinna med örn, brons, nutida, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:51)

1160 9155  Skulptur Ekeby, Elefant, höjd: 27 cm

1160 9154  Skulptur Elefant, Ekeby, höjd: 31 cm

1160 9200  Skulptur Gris med kultingar, Sten, längd: 25 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:14)

1160 9398  Skulptur Gustaf V, parian, mässing och marmor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:44)

1160 9595  Skulptur Häst & vagn, längd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:09)

1160 8073  Skulptur Jean Chauchard (1945). Erotiskt motiv, brons, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:12)

1160 8072  Skulptur Jean Chauchard (f. 1945), Frankrike. Erotiskt motiv, brons, höjd: 18 längd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:11)

1160 9293  Skulptur Kvinna, höjd: 40 cm, konstmassa

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:34)

1160 7210  Skulptur Raimo Heino (1932-1995), Finland. 1984, Manshuvud. Numrerad 1/3, brons, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:10)

1160 9156  Skulpturer 2 st, Elefanter, Ekeby, höjd: 13-27

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:24)

1160 7532  Skulpturer 2 st, Orientaliska, höjd: 18-25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:02)

1160 9287  Skulpturer 2 st. Goebel, barn, höjd: ca. 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:23)

1160 9507  Skulpturer 3 st, en Oiva Toikka, Nuutajärvi. Längd: 9-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:55)

1160 9560  Skulpturer 5 st, Keramik, design: Aldo Londi, 17-19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:09)

1160 9574  Slagbord Furu, längd: 21 + 2x 67, djup: 112 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:41)

1160 7349  Soffa bankettsoffa längd: 215 cm, bemålad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:31)

1160 9431  Soffa längd: 130 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:10)

1160 9424  Soffa Pinn, längd: 135 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:00)

1160 9145  Soffbord Kina, steninläggningar, längd: 100 cm, djup: 56 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:17)

1160 7391  Soffbord Svante Skogh, Seffle Möbelfabrik, längd: 155 cm, djup: 51 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:09)

1160 9517  Solspegel Nutida, diameter: 42

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:09)

1160 9231  Solspegel Nutida, diameter: 85

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:13)

1160 9582  Soppslev silver, (h3) längd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:54)

1160 9181  Soppslev silver, längd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:25)

1160 9257  Spegel 146x110

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:57)

1160 9451  Spegel Gustaf V, "1858-1948", 90x42

1160 9369  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:33)

1160 9603  Spegel Gustaviansk stil. 138x74

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:21)

1160 7616  Spegel Karl Johanstil, intarsia, 100x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:26)

1160 9438  Spegellampett höjd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:28)

1160 9250  Spelbord 1890-tal, mahogny, längd: 90 cm, djup: 43 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:07)

1160 7147  Spelbord Intarsia, Glasskiva, längd: 91 cm, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:17)

1160 9086  Starkvinsglas 15 st. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:30)

1160 9471  Stege modell äldre, trä

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:48)

1160 9088  Stekfat 2 st, längd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:10)

1160 9387  Stol Mademoiselle, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Edsbyverken, vit

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:09)

1160 9554  Stolar 4 st

1160 9098  Stolar 4 st + 2 karmstolar, gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:05)

1160 7615  Stolar 4 st, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. "Sjuan", Fritz Hansen, 1984

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:24)

1160 9089  Stolar 6 st, Albin Johansson, Hyssna, 1950-tal

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:22)

1160 9246  Stolar ett par, Senempirestil

1160 8015  Stolar ett par, Sengustavianska provinsarbeten, Lindome

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:01)

1160 9511  Strykjärn  + syltkruka, 3 delar, höjd: 9-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:01)

1160 9082  Svärd Charlottenburg, "Erik", 1900-tal, längd: 105 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:59)

1160 9425  Sybord Bemålat, längd: 50 cm, djup: 24 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:58)

1160 9432  Sybord På hjul, Funkis, längd: 42 längd: 42, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:13)

1160 7058  Sybord sent 1800-tal, intarsia, längd: 54 cm, djup: 38 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:40)

1160 9588  Syltkrukor  + krus, 7 delar, Höganäs, höjd: 14-24

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:52)

1160 9474  Takarmatur + lampetter 2 st, 3 delar, rökfärgat glas

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:35)

1160 9470  Takarmatur Funkis, höjd: 50 cm, glaskupor / krom

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:02)

1160 9605  Takarmatur mässing och glas, höjd: ca 60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:27)

1160 9463  Takarmatur metall, porslinsblommor, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:24)

1160 9239  Takarmatur Prismor, höjd: ca 30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:40)

1160 9276  Tallrikar 12 st. Gustavsberg, handmålade, diameter: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:35)

1160 9477  Tallrikar 8 + 1 st, Meissen, Dia 24

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:54)

1160 7389  Tavla Bemålat tryck, efter Degas, Ballerinor, motivet: 33x25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:35)

1160 8085  Teckning Peter Dahl (f. 1934), Sverige. Erotiskt motiv, signerad, motivet: 18x24

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:43)

1160 9284  Tekannor 2 st. Gjutjärn, Japan, höjd: 8 - 10

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:06)

1160 9321  Tekopp "Fiesta", Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:48)

1160 9120  Terrin i form av gris, längd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:52)

1160 7132  Terrin Musselmalet, Royal Copenhagen, längd: 31 cm, höjd: 23 ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:22)

1160 9322  Teservisdelar 14 delar, Birka, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 6 koppar + 6 assietter + gräddkanna + sockerskål

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:50)

1160 9294  Teskedar 12 + 9 st. Silver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:33)

1160 9292  Textil 2 st våder, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Bolbous, Ljungbergs textiltryck Floda, 148x225

1160 9349  Tidningar 28 st. Pinup

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:35)

1160 9222  Tillbringare + skål, kristall, höjd: 24 respektive längd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:01)

1160 9201  Toilettebord 1950-tal, teak, längd: 84 cm, djup: 40 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:22)

1160 9503  Träsnitt Torbjörn Zetterholm (f. 1921), Sverige. "Sommarbris", 84/360, motivet: 38x60,1978

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:46)

1160 9492  Trissor 4 st, till soffa, mässing, modell äldre

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:28)

1160 9368  Tryck 2 st, Barn, 38x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:31)

1160 7057  Tryck 3 st, Signerade Och numrerade, Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Skårgård, motivet: 37x44

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:14)

1160 8097  Tusch Baltasar Lobo Casuero (1910-1993), Spanien. "Campesino Espanol", 59x42

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:43)

1160 9308  Uppläggningsfat 2 st, Rörstrand, Picknick, 25x29

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:53)

1160 9264  Vägghylla "Pilaster", John Kandell (1925-1991), Sverige. Källemo, brännmärkt, höjd: 205 cm, bredd: 20 cm, djup: 23 cm, björk, höjd: 205 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:11)

1160 7574  Väggpendyl Gustaviansk stil, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:34)

1160 7572  Väggpendyl Rokokostil, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:22)

1160 9457  Väggur Bakelit, "Smiths sectric", Great Britain, diameter: 37, elektriskt

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:05)

1160 9210  Väggvas Åke Holm (1900-1980), Sverige. Höganäs, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:05)

1160 9230  Vällingklocka Nutida, mässing

1160 9593  Vas + skål, Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Diameter: 11-12, höjd: 4-14 cm

1160 9547  Vas Jugend, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:52)

1160 9427  Vas keramik, Kjell N, -06, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:08)

1160 9172  Vas Konstglas, signerad, -00, höjd: 23 längd: 30 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:02)

1160 9426  Vas Kristall, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Nuutajärvi, 1962, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:05)

1160 9123  Vas Munk, Enköping, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 21:00)

1160 7505  Vas silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, höjd: 14,5 cm, diameter: 14,5 cm

1160 9207  Vas UE/Karlskrona, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:02)

1160 9509  Vaser  + glas, 6 delar, Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 9-25 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:56)

1160 9162  Vaser 2 st + figurin, Royal Copenhagen, höjd: 8-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:26)

1160 9104  Vaser 2 st, 1960-tal, höjd: 27-31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:17)

1160 9268  Vaser 5 st. Kina, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:18)

1160 9561  Vaser 6 st, design: Aldo Londi, höjd: 13-23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:14)

1160 7530  Vaser ett par, Japan, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:00)

1160 9087  Vinglas + starkvinsglas, 9 + 12 delar, kristall, höjd: 12,5-16

1160 9555  Vinglas 4 st, Orrefors, Intermezzo, höjd 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:01)

1160 9193  Vitrinskåp 1800-tal, bemålat, längd: 115 cm, djup: 47 cm, höjd: 205 ca

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:53)

1160 8009  Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget", längd: 96 cm, djup: 38 cm, höjd: 177 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:48)

1160 9562  Vitvinsglas 10 st, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:16)

1160 9361  Vitvinsglas 12 st, Böhmen, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 18:32)

1160 9189  Vykort 3 album, "Brefkortsalbum", Hästar & Hundar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:40)

1160 9209  Ytterfoder 3 st, Gustavsberg, Oktavius/Plantina, höjd, 12-14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:04)

1160 9234  Ytterfoder ett par, Koppar, diameter: 30 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:26)

1160 9413  Ytterfoder Rörstrand, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:26)

1160 9079  Ytterfoder tenn, längd: 25 cm, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 20:06)

1160 9310  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 5 februari 2018 19:57)