1505 4398 Adventsljusstakar 6 st, (5 röda+ 1 vit). Längd: 47. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:54)
1505 4003 Adventsstjärnor 2 st. Diameter: ca 27-30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:34)
1505 3072 Akvarell Michael Shevarjov (f. 1958). Signerad, akvarell, Stilleben, 74x54 cm, yttermått inklusive ram: 92x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:10)
1505 3493 Akvarell Michail Sjevarjov (f. 1958), Sverige. Laurinska huset. Söder Mälarstrand, Signerad. Akvarell, bildmått: 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 87x68 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:42)
1505 9174 Akvarell Stavros Papassavas (f. 1928), Grekland. Signerad. Akvarell, bildmått: 44x58 cm, yttermått inklusive ram: 59x72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:37)
1505 4025 Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv, 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 27x37 cm, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:20)
1505 4037 Armbandsur Herrur Tissot Seastar, refnr: 41501-42501,1960-tal, kaliber 781, serienr: 4946693, manuell. Diameter: 35mm, läderband.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:20)
1505 4190 Assietter + skålar, 6 + 9 delar, glas, bland annat Gullaskfruf "Vineta" Kjell Blomberg. Diameter: 15,5-16,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:39)
1505 4442 Assietter 10 st, Gefle. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:20)
1505 4262 Assietter 6 st, reliefdekor. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:32)
1505 4184 Assietter 7 st, reliefdekor, Gefle. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:58)
1505 4020 Assietter 8 st. Rörstrand. Diameter: 21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:18)
1505 4472 Bägare + skål, silver, 4 delar. Höjd: 4,5-16, vikt: 460 gr brutto
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:04)
1505 4509 Bestick 5 delar, silver. Vikt: 173, längd: 14 - 21, en sked 1800
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:21)
1505 4460 Blandteknik 2 st. Kina, Hu Yongkai, osignerade, 55x27 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 78x51 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:18)
1505 1012 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Liggande modell. Signerad. Blandteknik, bildmått: 31x50 cm, yttermått inklusive ram: 47x64 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:56)
1505 4432 Blandteknik Ellen Pettersen, lösa blad i mapp, 1960-tal. Signerad. Längd: 52 cm, djup: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:23)
1505 3293 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, blandteknik, daterad -89,36x50 cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:19)
1505 4450 Blåsbälg Norge. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:41)
1505 4157 Bokhylla Bemålad. Bredd: 82, djup: 20 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:23)
1505 4417 Bokhylla Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. Bodafors, 1968. Teak. Brännstämplad. Delbart. Bredd: 65 cm. Djup: 41 cm, höjd 188 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:34)
1505 4235 Bokstöd ett par, Katter. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:36)
1505 4217 Bordsfotogenlampa höjd: 40 cm
1505 4134 Bordsfotogenlampa höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:27)
1505 4062 Bordslampa Ateljé Lyktan, trä / plastskärm. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:57)
1505 4227 Bordslampa höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:51)
1505 3286 Bordslampa porslin, Kina, fd penselvas. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:31)
1505 4300 Bordslampa Strindbergsmodell, mässing. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:50)
1505 4108 Bordslampfot Ryssland. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:11)
1505 4231 Bordslampfötter ett par, nysilver. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:37)
1505 4048 Bordslampor Ett par, Kosta, Design: Hans Ove Sandeberg. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:53)
1505 3431 Bordslampor ett par, metall, nutida, Paul Neuhaus. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:26)
1505 3034 Bordslyster Gustaviansk stil. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:48)
1505 4153 Brasskärm omkring sekelskiftet 1900. Ca 103x73 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:26)
1505 4240 Brickor 2 st, plåt. Längd: 44-65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:03)
1505 4458 Brickor 6 st, nysilver. Diameter: 41-45 längd: 64 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:49)
1505 4457 Brickor 8 st, nysilver. Längd: 48-60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:15)
1505 4228 Brosch 18k guld. Med lila stenar. Längd: 4,2, bruttovikt: 3,9 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:06)
1505 4239 Brosch 18k guld. Med röd sten. Längd: 4, bruttovikt: 3,6 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:29)
1505 4471 Broscher 8 st. Höjd: 5-8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:29)
1505 4209 Buffé 1920-tal. Längd: 160, djup: 54 cm, höjd: 109 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:00)
1505 4148 Byrå 1800-tal, valnöt. Bredd: 90, djup: 47 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:38)
1505 4201 Byrå Intarsia, Stenskiva, 114, djup: 49 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:58)
1505 4130 Byrå Louis VX-stil, stenskiva, intarsia. Bredd: 94 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:35)
1505 3232 Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 63, djup: 35 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:46)
1505 1025 Byrå Rokokostil, tidigt 1800-tal. Bredd: 88 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 86 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:46)
1505 4487 Chiffonjé Sent 1800-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 105 cm. Djup: 58 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:40)
1505 4043 Coupeglas 6 st, diameter: 9,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:32)
1505 4408 Coupeglas 7 st. Lennart Andersson, Gullaskrufs glasbruk, "snoddas", Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:37)
1505 4335 Crèmekoppar 11 st, Rörstrand, Svenska kungar
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:58)
1505 4488 Damarmbandsur Exacta, 14k guld. Med doubléarmband. Diameter: 1,8, bruttovikt: 18,6 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:52)
1505 3318 Damejanner + TRÄLÅDA, 5+ 1 st, modell äldre. Höjd: 31-52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:18)
1505 4125 Dockskåpsmöbler diverse
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:15)
1505 4203 Dokumenthållare Teak, 1950-tal. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:13)
1505 4285 Dosa + skedar, 4 delar, silver. Längd: 10-14, vikt: 145g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:52)
1505 4503 Dosa silver, utländska stämplar. Längd: 13 cm. Vikt: 186 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:03)
1505 4412 Dosa Soapstone. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:15)
1505 4052 Dragspel "Carola". Längd: 40 cm, djup: 35 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:36)
1505 4243 Efterrättstallrikar + fat, 12 + 1 delar, "Cotswold & Vista Masons". Diameter: 16 längd: 28 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:14)
1505 4151 Emmafåtölj Morris-tyg
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:51)
1505 3168 Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal, omklädda
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:52)
1505 4013 Etsning Gustaf Broling. Signerad, Mälarhamnen. Kolorerad etsning. Biildmått: 20x28 cm, yttermått inklusive ram: 38x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:24)
1505 4298 Färggravyr efter Elias Martin. Bildmått: 13x10 cm, yttermått inklusive ram: 27x21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:50)
1505 4124 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi. Bladets mått: 88x60 cm, yttermått inklusive ram: 102x74 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:36)
1505 2025 Färglitografi Ann Makander (f. 1954), Sverige. "Röd Himmel" signerad och numrerad 12/260. Färglitografi, bildmått: 29x30 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:58)
1505 2119 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 85/99, Ansikte. Färglitografi, bildmått: 74x53 cm, yttermått inklusive ram: 88x65 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:54)
1505 3503 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 6/360, daterad -79,33x45 cm, yttermått inklusive ram: 45x56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:12)
1505 4311 Färglitografi Cajsa Holmstrand (f. 1951), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 72/200. Färglitografi, bildmått: 34x56 cm, yttermått inklusive ram: 51x67 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:26)
1505 4303 Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Krokus. Signerad -89. Färglitografi, bildmått: 31x34 cm, yttermått inklusive ram: 48x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:57)
1505 3504 Färglitografi Karl Mårtens (f. 1956), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 124/195. Bladets mått 30X43 cm, yttermått inklusive ram: 45x58 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:10)
1505 2054 Färglitografi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 102/200. Färglitografi, bildmått: 29x29 cm, yttermått inklusive ram: 43x62 cm
1505 2121 Färglitografi Lars Arvidsson (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 38/150, komposition. Färglitografi, bildmått: 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:01)
1505 4109 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad. PT. Med dedikation från Gösta & Lena. 54x74 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:53)
1505 4110 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad. PT. Med dedikation från Gösta & Lena. 54x74 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:39)
1505 4308 Färglitografi Lennart Gram (1910-1996), Sverige. Häst. Signerad 1979, numrerad 10/110. Bildmått: 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:02)
1505 2139 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 43/150, daterad 1970. Bladets mått. 53x67 cm, yttermått inklusive ram: 56x71 cm, yttermått inklusive ram:
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:39)
1505 3113 Färglitografi Mats Högberg. Signerad, numrerad 20/78. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:50)
1505 2115 Färglitografi Olga Semenova (f. 1953), Ryssland. Kvinna i rött. Signerad, numrerad AP. Färglitografi, bildmått: 38x60 cm, yttermått inklusive ram: 53x73 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:30)
1505 4096 Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Kakelugn. Signerad, numrerad EA, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 28x37 cm, yttermått inklusive ram: 47x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:09)
1505 6094 Färglitografi Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Båtar vid bojar. Signerad, färglitografi, numrerad 213/300. Bildmått: 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x64 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:26)
1505 4112 Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Simmerska. Signerad, numrerad 204/360. Färglitografi, bildmått: 72x52 cm, yttermått inklusive ram: 89x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:52)
1505 2008 Färglitografi Svend Engelund (1908-2007), Danmark. Landskap. Signerad, färglitografi, daterad -57. Numrerad 144/310. Bildmått: 52x67 cm. Yttermått inklusive ram: 66x82 cm
1505 2067 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. "Absolut Citron". Signerad, numrerad 202/250. Färglitografi, bildmått: 80x60 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:33)
1505 2064 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Papper. Signerad, numrerad 3/150. Färglitografi, bildmått: 53x81 cm, yttermått inklusive ram: 66x93 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:42)
1505 3376 Färglitografier 3 st, Ulf Rahmberg (f. 1935), Sverige. Triptyk. Erotiska motiv. Signerad, färglitografi, numrerad 68/200, bildmått. 37x35 cm. Bladets mått. 51x46 cm, lösa blad i mapp
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:07)
1505 3151 Färglitografier 4 st, militära motiv, yttermått inklusive ram: 43x32 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:06)
1505 3049 Färglitografier 5 st, Maria Boczewska (f. 1940). 360 upplaga, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 41x42-41x36 cm. Signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:59)
1505 4012 Fartygsventil mässing. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:09)
1505 4286 Fat + terrin, 3 delar, bland annat Rörstrand. Längd: 32-50 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:54)
1505 4350 Fat 2 st, Gefle/Ekeby. Längd: 23-32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:04)
1505 4340 Fat 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 15x15 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:35)
1505 4031 Fat Iduna, Rörstrand. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:57)
1505 3477 Fat Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Dekor med blomster, 32x25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:23)
1505 3452 Fat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. Målad och glaserad vit stengodslera, 19x19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:57)
1505 4288 Fat på fot, 3 delar, glas. Höjd: 15-24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:58)
1505 4030 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Signerad med studiohanden, fajans, 32x25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:08)
1505 3466 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Dekor med blomster i vas, 30x20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:57)
1505 3456 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans, bladformat, dekor med blomster. 31x20 cm
1505 4083 Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Fårskinn, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, brännstämplad Swedese
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:56)
1505 4097 Figurin Porslin, Art Décostil. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:23)
1505 3144 Figuriner 3 st, "Ser inte, hör inte", på sockel. Konstmassa. Höjd: 8 cm (på sockel), bredd 13 cm (inkl sockel)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:54)
1505 4470 Fiskbestick 24 delar, i etui, Mappin & Webb, nysilver. Längd: 20-23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:01)
1505 4526 Flöjt metall, Artley, USA, i väska
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:50)
1505 4029 Fotogravyr Verlag der Schönheit, motiv med ung kvinna. Bildmått: 36x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:38)
1505 4331 Fotpall längd: 42 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:16)
1505 4215 Fruktservis 10 + 1 delar, Gefle. Diameter: 18-26 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:56)
1505 4028 Fruktskål Alessi. Diameter: 22, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:54)
1505 4446 Gardiner Ett par, William Morris, fodrade, 120x220 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:27)
1505 4036 Gardinländger 2 st, 265x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:21)
1505 4053 Gardintillbehör diverse, mässing
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:39)
1505 3329 Gitarr "stagg", no C542. Längd: 101
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:39)
1505 4334 Glas 10+ 9 st. Höjd: 9-14 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:10)
1505 4439 Glas 12+ 6 st. Höjd: 12-14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:16)
1505 3500 Glaskaraff Orrefors. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:59)
1505 4401 Glasservis 26 delar, Höjd: 10-14 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:39)
1505 3097 Glasservis ca 45 delar. Höjd: 9-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:22)
1505 4363 Glasservis Helga, ca 80 delar. Höjd: 10-18 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:23)
1505 4189 Glasservisdelar 16 st, 1940-tal. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:53)
1505 4238 Glasservisdelar 30 delar, Boda, Kristall. Höjd: 8,5-14 cm
1505 4386 Glasservisdelar ca 35 delar, Olivslipade. Höjd: 7,5-16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:31)
1505 3499 Glasskål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Djup: 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:46)
1505 4351 Glasskålar vaser och glas, 18+ 1 delar. 17 delar, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. + en "Blåklint". Glas med målad dekor. Höjd: 10-19 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:12)
1505 4074 Golvlampa 2-armad, nutida. Höjd: 145 CA
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:42)
1505 4055 Golvlampa mässing, höj och sänkbar. Höjd: 134cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:31)
1505 4120 Golvlampa metall, tidigt 1900-tal. Höjd: 135 ca
1505 3448 Golvlampa / bordslampa Artemide, Tolemeo, metall. Höjd: 107 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:58)
1505 4066 Golvljusstakar 4 st, metall, nutida. Höjd: 46-61 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:21)
1505 4505 Gräddkanna + sockerskål, silver. Vikt: 235 g. Höjd: 7 - 10 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:14)
1505 4367 Grafiska blad 2 st, Antoni Tàpies (1923-2012), Spanien. Apartheid criminal, 1983, UN, yttermått inklusive ram: 102x73 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:10)
1505 4169 Grafiskt blad Signerad, Kvinna. Bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:09)
1505 2098 Grafiskt blad Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. "Aprilljus". Signerad, numrerad 188/275. Bildmått: 49x69 cm, yttermått inklusive ram: 67x87 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:08)
1505 4192 Grogglas 13 st, Kosta. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:57)
1505 4307 Handspeglar 2 st, nysilver. Höjd: ca 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:55)
1505 4245 Hängen 2 st. Längd: 1,8
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:33)
1505 4173 Hängskåp + konsol, 2 delar, omkring 1900. Höjd: 22-32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:58)
1505 4325 Hattar 3 st i askar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:51)
1505 4163 Hörnstolar ett par, bemålade
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:07)
1505 3236 Hörnvitrinskåp Intarsia. Höjd: 143, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:46)
1505 9400 Juldekorationer 14 delar, metall. Höjd: 6-16cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:53)
1505 4230 Jultallrikar 5 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 1981-1985. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:33)
1505 3465 Kaffe- /tekoppar 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Röd Aster, Prunus, Spisa Ribb, Adam och Blå husar
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:57)
1505 3116 Kaffe/tegods Tuscan, England, 36 delar. Höjd: 2-8 cm, diameter: 9-19 cm
1505 4090 Kaffegods 23 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:31)
1505 4360 Kaffegods 6 delar, Lomonosov, Sovjetunionen USSR
1505 4310 Kaffemuggar 12 st, Retro Edition, modern design efter mönster av Stig Lindberg. Diameter: 8,5 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:14)
1505 4309 Kaffemuggar 6 st, Retro Edition. Diameter: 8,5 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:55)
1505 4014 Kaffeservis Lomonosov, Sovjetunionen USSR. Koppar, 6 st. Med fat. ( 1 fat lagat), porslin
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:37)
1505 4305 Kannor 10 st, porslin. Höjd: 10-24 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:51)
1505 4250 Kannor 3 st, Porslin. Höjd: 26-29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:29)
1505 4249 Kannor diverse, 5 st, porslin. Höjd: 16-22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:08)
1505 4167 Käppar 2 st, med silverkrycka. Längd: 90 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:55)
1505 4312 Karaffer 4 st, Glas. Höjd: 19-30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:18)
1505 4059 Karaffer 4 st, Julmotiv, bland annat Holmegaard. Höjd: 18-25 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:46)
1505 4313 Karaffer 6 st, glas. Höjd: 20-38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:24)
1505 4478 Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Svensk Fur
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:30)
1505 4105 Karmstol Senempire
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 november 2022 09:36)
1505 3347 Karmstolar ett par, ek, skinnklädsel, 1890-tal, sitthöjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:31)
1505 4411 Karmstolar Ett par, Engelsk modell
1505 4118 Karmstolar Ett par, ridigt 1900-tal, genombruten rygg, kopplade ben, snörad sits
1505 4352 Keramik 3 delar, bland annat Nylund. Höjd: 11-22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:41)
1505 3228 Kikare Regatta, i originalfodral. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:31)
1505 4207 Klappstolar Ett par, trä
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:17)
1505 4521 Klarinett Dixie, i väska
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:01)
1505 3092 Konstglas 3 delar, Boda/Orrefors. Diameter: 13-22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:33)
1505 4079 Kopparklot Ett par, modell äldre, diameter: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:12)
1505 4221 Krukor diverse 11 st st. Höjd: 8-10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:46)
1505 4277 Kryddburkar mm. 10 delar, bland annat Ingeborg Gefle. Höjd: 9-19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:28)
1505 4391 Kudde Fd Blomduk, AB MMF, 30x30 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:26)
1505 4429 Kuverttallrikar 12 st, Tenn, Norge. Diameter: 24,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:34)
1505 4323 Lackaskar 9 st, diverse. Längd: 12-22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:38)
1505 4528 Lampbord Ett par, Gallerkant, intarsia, Louis XVI-stil. Diameter: 43, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:41)
1505 4373 Linoleumsnitt Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad, daterad 1917, Byggnader. Bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:51)
1505 4400 Linoleumsnitt Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad, daterad 1917, hus. Bildmått: 24x30 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:24)
1505 4372 Linoleumsnitt Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad, daterad 1917, modell. Bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x46 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:02)
1505 4023 Litograf Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Dansande par signerad och numrerad 24/225. Bildmått: 42x33 cm, yttermått inklusive ram: 61§x49 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:43)
1505 4370 Litografi Alexander II, Huldberg, Stockholm, Kolorerad, yttermått inklusive ram: 39x46 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:35)
1505 4371 Litografi Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Signerad, daterad 1912. Bildmått: 18x28 cm, yttermått inklusive ram: 22x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:57)
1505 4113 Litografier triptyk, Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad EA, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:15)
1505 3100 Ljuskrona med prismor, 1800-tal. Höjd: 64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:35)
1505 4100 Ljusstakar + skålar, 5 delar, orientaliskt. Mässing, Längd: 6-29. Höjd: 6-73 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:56)
1505 4237 Ljusstakar 3 par, glas Bla Reijmyre. Höjd: 11-18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:19)
1505 4319 Ljusstakar 3 par, mässing. Höjd: 12-26 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:38)
1505 4067 Ljusstakar 4 st, 2 + 2 st, metall, nutida. Höjd: 46-61 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:15)
1505 4337 Ljusstakar ett par, Jugend, plåt. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:32)
1505 4260 Ljusstakar ett par, Just, Danmark, 1930-tal, Vitmetall. Längd: 27, höjd: 15 cm
1505 4229 Ljusstakar ett par, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:05)
1505 4068 Ljusstakar Ett par, nutida, Metall. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:16)
1505 4063 Ljusstakar Ett par, nutida. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:13)
1505 4144 Ljusstakar Ett par, Oscar Nilsson, Eskilstuna. Mässing. Tidigt 1900-tal. Höjd: 25 cm
1505 3311 Ljusstakar ett par, Xavier Lust för DriadeKosmo model "Turner". Höjd: 33
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:09)
1505 3312 Ljusstakar ett par, Xavier Lust för DriadeKosmo model "Turner". Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:11)
1505 3313 Ljusstakar ett par, Xavier Lust för DriadeKosmo model "Turner". Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:12)
1505 4475 Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:17)
1505 4395 Ljusstake Lisa Larson Design, Tomte. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:35)
1505 4476 Ljusstake metall, 1960-tal. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:20)
1505 3241 Lockskålar ett par, porslin med celadonglasyr, Japan. Diameter: 9. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:46)
1505 4103 Luktflakonger 4 st, Kina, nutida. Höjd: 6-7,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:45)
1505 3087 Mask avgjutning, senare. Gips. Längd: 22 cm. Bredd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:19)
1505 4427 Matbord Halvmåne, med klaff, 1880-tal. Diameter: 95, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:06)
1505 4039 Matservis 36 delar, Grön Anna, Rörstrand
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:47)
1505 4183 Matservis 39 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:13)
1505 4114 Matservis 79 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:37)
1505 4278 Matservis ca 60 delar, UE / Karlskrona, "Percy". Diameter: 17,5-24,5 cm, 21x15-38x28,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:15)
1505 4293 Matservis Gustavsberg, ca 80 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:55)
1505 4336 Matservis Gustavsberg, Venus, ca 50 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:39)
1505 4091 Matservisdelar 35 delar, Woods Ware, "English Scenery", Woods & Sons
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:21)
1505 4253 Matservisdelar 36 delar, Berit Ternell (f. 1929), Sverige. "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:43)
1505 4196 Matservisdelar 40 delar, ca, Gustafsberg, "Regina"
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:03)
1505 4254 Matservisdelar 40 delar, Gefle, Astrid, bland annat terrin
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:26)
1505 4358 Matservisdelar Gefle, Agneta, 23 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:32)
1505 3200 Matta Afghan, 160x220 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:35)
1505 4499 Matta Indien, 90x167 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:41)
1505 4070 Matta Kina, 91x183 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:36)
1505 4050 Matta orientalisk, 100x187 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:24)
1505 4099 Matta orientalisk, 103x148 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:35)
1505 3059 Matta orientalisk, 136x221 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:56)
1505 3245 Matta orientalisk, 153x210 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:51)
1505 4205 Matta Orientalisk, 180x270 ca
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:53)
1505 3388 Matta Orientalisk, 196x298 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:05)
1505 4089 Matta orientalisk, 94x140 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:07)
1505 4071 Matta Orientalisk, afghan 99x157 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:33)
1505 4131 Matta orientalisk, Afghan, 115x195 cm
1505 4042 Matta Orientalisk, Afghan, 150x240 ca
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:03)
1505 4041 Matta Orientalisk, Galleri, 79x315 ca
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:01)
1505 9368 Matta orientalisk, Keshan, 190x293 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:55)
1505 4501 Matta Orientalisk, Mir, 285x397 cm
1505 4072 Matta Orientalisk, Songhur, 123x192 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:06)
1505 4106 Minkpäls SAGA-Mink, storlek: 42 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:26)
1505 4318 Minkpäls storlek cirka 38 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:41)
1505 4086 Minkpäls storlek: 40 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 21:02)
1505 4502 Mjölkkanna silver, utländska stämplar. Vikt: 333g. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:09)
1505 3001 Modellflygplan 21 st, Revell samt Heller. Modeller i originalaskar. Längd: 18-30 cm
1505 4175 Nattljusstake mässing, (stor). Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:51)
1505 4154 Nöthårsmatta 153x230 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:58)
1505 4394 Nysilver 7 delar, bland annat dubbelkarotter. Längd: 21-32 cm, djup: 15-19 cm, höjd: 12-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:05)
1505 4271 Olja / collage Oidentifierad konstnär. Signerad, komposition, yttermått inklusive ram: 68x53
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:20)
1505 4024 Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Dansande par "Vekerum". Signerad. Olja på duk, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 25x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:36)
1505 4270 Oljemålning Berne Samuelsson. Signerad, daterad 2022, "Goltuppen". Olja på duk, 100x80 cm, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:29)
1505 4022 Oljemålning Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Kvinnoansikte. Signerad. Duk. 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 39x31 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:08)
1505 4047 Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Vårvinter. Signerad, daterad -76. Olja på duk, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
1505 4095 Oljemålning Einar Krüger (1910-1988), Sverige. Vinterlandskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 80x104 cm, yttermått inklusive ram: 96x124 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:56)
1505 4094 Oljemålning Eric Lundgren (f. 1907), Sverige. Hamnmotiv. Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 109x72 cm, yttermått inklusive ram: 127x91 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:35)
1505 4522 Oljemålning Ferdinand August Glienke, ruin. Signerad, 1895. Olja på duk, 46x59 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:05)
1505 4266 Oljemålning Guy Roussille (f. 1944), "Libres Vibrations". Signerad, daterad 1978. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 93x74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:29)
1505 4486 Oljemålning Josephine Junosza, 1937, kopia efter Leonardo da Vinci, Mona Lisa. Signerad a tergo. Olja på duk, 77x52 cm, yttermått inklusive ram: 97x73 cm
S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:51)
1505 4269 Oljemålning Kjell Varvin. Signerad, daterad -65, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x100 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:27)
1505 4168 Oljemålning kopia, skördefolk. Ej signerad. Olja på duk, 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 47x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:38)
1505 4282 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, marin. Ej signerad. Olja på duk, 25x30 cm, yttermått inklusive ram: 38x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:05)
1505 4399 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap med hus. Olja på duk, 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 41x54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:53)
1505 4268 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad GK. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:48)
1505 4265 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tyskland. Olja på pannå, ej signerad, oramad, 110x110 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:57)
1505 3009 Oljemålning Per Gummeson (1858-1928), Sverige. Landskap med stuga. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, 39x33 cm, yttermått inklusive ram: 47x40 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:45)
1505 3176 Oljemålning Reinhard Arnesen (1867-1936), Norge. Fjordlandskap. Signerad, daterad -20. Olja på duk, 47x84 cm, yttermått inklusive ram: 61x99 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:24)
1505 3492 Oljemålning Signerad Olsson -50. Morgontvätt. Olja på duk, 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:29)
1505 9175 Oljemålning Spiros Xenos (1881-1963), Sverige. Signerad, familjeporträtt. Olja på pannå, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:38)
1505 4426 Oljemålning Stig Haglundh, Klippor vid kust. Signerad. Olja på pannå, 45x63 cm, yttermått inklusive ram: 62x81 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:34)
1505 4483 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fjäll. Signerad, daterad -67. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
1505 4479 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -67. Olja på pannå, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 48x56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:06)
1505 3502 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär, Kvinnoporträtt, Signerade Vernier. Olja på pannå, 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 37x31 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:45)
1505 3165 Örhängen 18k guld. Med pärla. Vikt: 2,2 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:36)
1505 4251 Örhängen ett par, 18k guld. Med grön sten, Bruttovikt: 8. 6 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:18)
1505 4248 Örhängen ett par, 18k guld. Med pärla, bruttovikt: 1,9 g
1505 4244 Örhängen ett par, 18k guld. Med pärla, Bruttovikt: 2,6 g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:07)
1505 4032 Ostfat kristall, Eden, Orrefors. Diameter: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:40)
1505 4138 Päls Saga Mink, 38-40 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:31)
1505 4159 Paraplyställ Metall. Höjd: 75 cm
1505 4152 Paraplyställ Rotting. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:42)
1505 3494 Parti sedlar och frimärken
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:22)
1505 4474 Parti silver 7 delar. Vikt: 160 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:17)
1505 3083 Pastell Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Asign, 55x75 cm, yttermått inklusive ram: 73x92 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:29)
1505 4116 Piedestal Gustaviansk stil. Höjd: 82 cm
1505 4444 Piedestaler Ett par, stenskivor. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:21)
1505 3190 Pinnstolar 4 st, 1950-tal, björk
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:00)
1505 4435 Plåtburkar 3 st. Höjd: 11-18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:04)
1505 4204 Pottskåp Furu, slitage. Bredd: 40. Djup: 35 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:49)
1505 4405 Prydnadsvaser ett par, jugendstil, Gips, bemålade. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:48)
1505 4197 Radiogrammofon Luxor, björk. Längd: 67, djup: 36 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:55)
1505 4141 Ram förgylld, Nyrokoko, 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:13)
1505 4482 Resegarderob omkring 1900, med inredning. Höjd: 108 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:24)
1505 4236 Ring 14k guld. Med lila sten, bruttovikt: 3,7 g. Ringmått: 17,5
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:23)
1505 4224 Ring 14k. Med röd sten, Bruttovikt: 3,3 g. Ringmått: 18,7
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:45)
1505 4222 Ring 18k guld. Med grön sten, Bruttovikt: 6 g. Storlek: 17,3
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:36)
1505 4219 Ring 18k guld. Med gul sten, bruttovikt: 6,9 g, storlek: 18,7
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:08)
1505 4233 Ring 18k guld. Med pärla, Bruttovikt: 2,6, storlek: 18,2
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:26)
1505 4484 Ring 18k guld. Med smådiamanter. Vikt: 3,8g. Ringmått: 17,3
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:43)
1505 3158 Ring 18k guld. Med sten, storlek: 18. 3. Vikt: 2,8 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:17)
1505 4206 Rökbord 1920-/30-tal, intarsia, diameter: 65, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:21)
1505 4156 Röllakan Rakel Carlander (tillskriven), osignerad, 200x205 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:38)
1505 4065 Sabreringssabel i låda, "Sciabola del Sommelier. Längd: 54 cm
1505 9049 Salongsbord 1800-tal, Senempire, mahogny, diameter: 120, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:30)
1505 3354 Salt/pepparströare silver, Norge. Höjd: 6 cm. Vikt: 30 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:14)
1505 4256 Samlartallrikar + vas, 6 + 1 delar, bland annat Landsstormen, Royal Copenhagen, Rörstrand, omkring 1900, diameter: 25,5. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:41)
1505 4416 Sängbord ett par, 1960-tal. Teak, med låda och fast hyllplan. Bredd: 47 cm. Djup: 31 cm. Höjd: 52cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:21)
1505 4436 Såskannor Porslin, ca 25 st. Längd: ca 13-20 cm, höjd: 5-8 cm, djup: 6-8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:53)
1505 4428 Satsbord 3 delar, "Rackstraw", Worcester England, etikettmärkt. Mahogny, Bredd: 37-61. Höjd: 45-50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:33)
1505 4077 Satsbord 3 delar, mahogny. Bredd: 60, höjd: 49-53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:06)
1505 4529 Serveringsvagn sannolikt NK Nordiska Kompaniet. Ram och stomme i trä, övre hyllplan i glas. Längd: 73 cm. Bredd: 55 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:34)
1505 4185 Servettringar 22 st, Ryssland, diverse, lackarbete
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:36)
1505 4322 Servisdelar 12 delar, Krasse
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:08)
1505 4139 Servisdelar 7 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:51)
1505 4324 Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 8 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:16)
1505 4299 Servisdelar bland annat St Erik, 17 delar
1505 4329 Servisdelar Glas, 14 delar
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:51)
1505 4459 Servisdelar Gustavsberg, 15 delar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:52)
1505 4356 Servisdelar Gustavsberg, Vallmo, 29 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:17)
1505 4327 Servisdelar Rörstrand, Maria, 14 del
1505 3021 Silver 3 delar, bland annat W A Bolin, 1800-/1900-tal. Längd: 4-13 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:37)
1505 4507 Silver 5 delar. Vikt: 450g. Längd: 9 - 25 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:16)
1505 4044 Skål + karott med lock, 2 delar, Arabia, Pudas arctica & Tuuli. Längd: 30, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:38)
1505 4414 Skål 1927, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, diameter: 21, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:32)
1505 4344 Skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 21 cm. Höjd: 12 cm
1505 4364 Skål Kosta Boda, Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:39)
1505 3435 Skål kristall, Orrefors. Höjd: 14 cm. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:31)
1505 4018 Skål med fat, porslin, Kina. Längd: 14, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:09)
1505 4330 Skål Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Flora", Nuutajärvi. Glas. Diameter: 24 cm, höjd: 13 cm
1505 4465 Skål Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. I låda. Diameter: 23,5, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:19)
1505 4454 Skål Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:37)
1505 4504 Skål silver (750). Diameter: 15. Höjd: 19 cm. Vikt: 340g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:28)
1505 4194 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 22 cm
1505 4045 Skål med lock Kina, köpt 1910, bemålat trä. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:41)
1505 3119 Skål på fot Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Cancan". Kosta Boda. Höjd: 26 cm. Diameter: 32 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:13)
1505 4276 Skålar + aladåbformar, 7, porslin, olika tillverkare. Diameter: 22-37 ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:39)
1505 4075 Skålar + ASSIETTER, 13 delar, 6 + 7 st, Anemone, Arabia. Diameter: 15,5-17,5 cm, höjd: 2-5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:16)
1505 4264 Skålar 2 st + tillbringare. 3 delar. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Arena", Gustavsberg. Diameter: 17-21 cm, höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:28)
1505 4226 Skålar 2 st, Rörstrand och Gustavsberg. Diameter: 27-28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:22)
1505 4338 Skålar 3 st, 2+ 1. Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 12-19 cm. Höjd: 13-18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:50)
1505 4404 Skålar 3 st, Carl-Harry Stålhane "California", Rörstrand. Längd: 20-52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:47)
1505 4188 Skålar 5 st, Eldorado, Gustavsberg, Längd: 19-32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:21)
1505 4456 Skålar/fat 5 delar, Porslin. Diameter: 24-26 H- 6-15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:23)
1505 4191 Skålfat 2 + 2 st, Carrara, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Längd: 12-26 cm, djup: 10-12 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:05)
1505 3019 Skålfat 2 st, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Unika. Diameter: 20-25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:32)
1505 3140 Skålfat Italien. Signerad -99, keramik. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:51)
1505 4279 Skolplanscher 4 st, modell äldre, 70x100 ca, oramad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:08)
1505 3345 Skrivbord ek, 1890-tal. Bredd: 147. Bredd: 89. Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:14)
1505 4158 Skrivbord Ek, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 90. Djup: 16-51 cm, höjd: 80-111
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:52)
1505 4202 Skrivbord Jugend, ek. Bredd: 133, djup: 71 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:13)
1505 4378 Skulptur Äggformad, Porslin. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:25)
1505 4267 Skulptur ansikte på sockel, efter antiken, konstmassa, nutida. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:17)
1505 4448 Skulptur Efter antiken, Gips. Höjd: inkl sockel 40 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:55)
1505 4261 Skulptur efter antiken, på sockel, nutida. Längd: 28 cm, höjd: 21 cm
1505 3123 Skulptur Glas/trä, Rolf Svartström, Gungande flicka. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:25)
1505 4381 Skulptur Konstglas, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 83/150. Diameter: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:54)
1505 4320 Skulptur mässing och sten. Signerad. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:49)
1505 4443 Skulptur Trä, Häst. Längd: 22 cm
1505 3024 Skulpturer 14 delar, Kosta, för WWF. Höjd: 7-19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:50)
1505 4463 Skulpturer 3 st, Kosta Boda/Skruf, bland annat Vallien. Höjd: 9-14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:31)
1505 4058 Skulpturer 8 st, Tomtar. Höjd: 12-37 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:26)
1505 4054 Skulpturer 8 st, Tomtar. Höjd: 17-31 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:17)
1505 4060 Skulpturer tomtar, parti. Höjd: 12-24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:42)
1505 4061 Skulpturer /ytterfoder tomtar. Höjd: 13-19 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:43)
1505 4467 Skulpturer mm Afrikana div. Höjd: ca 5-68 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:13)
1505 4375 Skulpur Gips, Signe Hall, 1953. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:18)
1505 4452 Skyltdockor 2 st. Höjd: 45-56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:37)
1505 4512 Smycken 4 delar Sterlingsilver. Vikt: 48 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:25)
1505 4500 Smycken diverse, silver, Bruttovikt: ca 165 g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:53)
1505 4510 Smycken silver och emalj med mera. Vikt: ca 65 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:14)
1505 4353 Snäckfat 3 st, Ekeby/Rörstrand. Längd: 27-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:23)
1505 4333 Snäckfat 6 st, Keramik. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:34)
1505 4085 Soffa Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Paradiset", Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet, 1950/60-tal. Längd: 200
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:01)
1505 4081 Soffa Louis XVI-stil, omklädd i Josef Frank tyg, Teheran. Längd: 135 ca
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:26)
1505 4069 Soffbord Fritz Hansen, Piet Hein (1905-1996), Danmark. Bredd: 110. Djup: 110 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:17)
1505 4078 Soffbord Ovalen, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 120, djup: 86 cm, höjd: 60 cm
1505 4418 Soffbord soffbord/sidobord, 1960-tal, teak. Bredd: 70 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:51)
1505 4402 Spegel 1800-tal, 74x36 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:30)
1505 4519 Spegel 75x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:59)
1505 3440 Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 37x16 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:45)
1505 3348 Spegel Gustaviansk stil, 72x53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:18)
1505 3237 Spegel Gustaviansk stil, 83x52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:43)
1505 4033 Spegel mahogny, senjugend. Höjd: 157, bredd: 70 cm
1505 4527 Spegel omkring sekelskiftet 1900, mahogny, 196x83 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:15)
1505 4171 Speglar ett par, Jugend, trä, 40x27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:55)
1505 4149 Spelbord mahogny. Bredd: 85, djup: 42x2 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:49)
1505 4046 Starkvinsglas "Clown", Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:17)
1505 4212 Stekfat + fiskfat, 2 st, omkring 1900, "Feston", Gustavsberg. Längd: 48-60 cm
1505 4213 Stekfat Aurora, Morley, omkring 1900. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:24)
1505 4258 Stekhuv nysilver, omkring 1900. Längd: 41, nysilver
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:28)
1505 8321 Stol tidig rokoko
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:06)
1505 4076 Stolar Ett par, "Vapensmeden", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu
1505 4377 Stop + terrin, 3 delar, Tenn. Höjd: 27-
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:46)
1505 3501 Stormlykta mässing, glas. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:54)
1505 3060 Sybord med intarsia. Bredd: 60, djup: 44 cm, höjd: 75 cm, nyckel
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:00)
1505 4160 Sypuffar Funkis. Längd: 52, djup: 36 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:27)
1505 4161 Syskrin med utensilier. Längd: 50, djup: 25 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:03)
1505 3216 Takarmatur blyglas. Höjd: 40 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:18)
1505 4040 Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. "Bubblan", Orrefors, 1970-tal. Diameter: 35 cm, höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:55)
1505 3145 Takarmatur Hallykta, metall och glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:56)
1505 4145 Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 2162. 1900-talets andra hälft. Vitlackerad mässing. Höjd ca 15 cm. Diameter: 20 cm Designade på 1920-talets för firma Haus & Garten, Österrike
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:25)
1505 4174 Takarmatur koppar, kupor av glas. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:48)
1505 4104 Takarmatur mässing & prismor. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 21:06)
1505 4441 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:23)
1505 4098 Takarmatur mässing, glaskupa och prismor, elektrifierad. Diameter: 48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:24)
1505 4433 Takarmatur omkring sekelskiftet 1900, bemålad. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:03)
1505 3125 Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:09)
1505 4255 Tallrikar + soppskål, 13 + 1 delar, Aurora, Morley, England. Diameter: 24-26,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:55)
1505 3496 Tallrikar 1700-tal, Kina. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:25)
1505 4343 Tallrikar 5 st, Gustavsberg, Peking, 10-kantiga. Diameter: 24,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:50)
1505 4349 Tallrikar 6 st, "Swallow" England. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:20)
1505 4064 Tantalus 3 st karaffer, nutida. Längd: 35, höjd: 28 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:49)
1505 4234 Teburk Tenn, 1927. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:15)
1505 4382 Tegods 5 delar, Lomonosov, St Petersburg
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:20)
1505 4461 Tekoppar med fat 2 delar, Upsala-Ekeby
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:04)
1505 4392 Tenn 5 delar. Diameter: 27, höjd: 20-32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:47)
1505 4321 Terrin + skål, omkring 1900. Diameter: 24-28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:19)
1505 4220 Terrin med lock och fat, "Krasse" i flytande blått, Gustavsberg. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:30)
1505 4247 Terrinfat Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. "Gunnar", Gustavsberg. Längd: 38 cm, djup: 26 cm
1505 4498 Teskedar 6 st. Silver. Längd: 13 cm. Vikt: 88g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:19)
1505 4328 Textil Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Anakreon", 124x225 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:06)
1505 4464 Textil Signerad V J 1924,34x44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:40)
1505 4440 Textilier 2 st, William Morris, 124x284 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:07)
1505 4469 Textilier bland annat ulltäcke, ca 152-368x110-320 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:42)
1505 4049 Tidningsställ metall, /färgat skinn. Längd: 40, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:47)
1505 4147 Trädgårdsbänk längd: 92 cm, djup: 38 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:37)
1505 4165 Trädgårdsgrupp 5 delar, bord + fyra stolar, vitmålad aluminium
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:38)
1505 4187 Trädgårdsurna järn. Höjd: 28 cm. Diameter: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:55)
1505 4186 Trädgårdsurnor Ett par, betong. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:37)
1505 4316 Trådlåda modell äldre, bemålad, för sybehör. Bredd: 40 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:35)
1505 1028 Tusch Rune Hagberg (1924-2015), Sverige. Signerad, daterad -58. Bildmått: 97x61 cm, yttermått inklusive ram: 119x80 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:05)
1505 4369 Tvättservis 2 delar, Gustavsberg. Längd: 45. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:23)
1505 4508 Uppläggningsbestick skaft i silver. Längd: 21 - 22 cm, bruttovikt: ca 410g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:44)
1505 3003 Uppläggningsfat + tallrikar + skål med lock, 14 delar, Rosenthal, Sanssouci & Chippendale. Diameter: 21-33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:31)
1505 4296 Uppläggningsfat 2 st. Bland annat Krasse i Flytande Blått, Gustavsberg, Längd: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:29)
1505 4453 Uppläggningsfat 3 delar, Wedgwood, Havelock. Diameter: 4. Längd: 49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:37)
1505 4242 Uppläggningsfat 4 delar, flintgods. Längd: 31-46 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:52)
1505 4347 Uppläggningsfat 4 delar, Rörstrand, Svala. Längd: 28-38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:37)
1505 4297 Uppläggningsfat 5 st. Längd: 35-46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:01)
1505 4451 Uppläggningsfat 7 st, diverse, Porslin. Längd: 43-62 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:12)
1505 4211 Uppläggningsfat Tomtar, Gustavsberg. Längd: 42 cm, II-sortering
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:38)
1505 4121 Vägg / takarmatur smide / glasplattor, lös arm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:34)
1505 4514 Väggarmatur Orrefors, Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:00)
1505 4107 Väggarmaturer ett par, Carl Fagerlund (f. 1915), Orrefors, Sverige. Glas och mässing. Höjd: ca 26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:19)
1505 3361 Vägglykta utomhus, metall bärnstensfärgat glas. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:26)
1505 3095 Vägglystrar ett par. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:46)
1505 4383 Väggrelief Keramik. Höjd: 24 cm
1505 4449 Väggskulptur Ansikte, Gips. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:26)
1505 4468 Väggur 1800-tal. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:47)
1505 4315 Vas + 1 par kannor, Rörstrand. Höjd: 15-21 cm
1505 4218 Vas + 1 par skålar, Keramik, Rörstrand. Höjd: 21, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:46)
1505 4396 Vas + fat på fot, Rörstrand, Jugend. Höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:41)
1505 4246 Vas + kanna, 2 delar, KPM & handmålad. Höjd: 28-33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:14)
1505 4445 Vas + skål, jugend. Höjd: 19-32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:02)
1505 4102 Vas + skål, Kina. Diameter: 13-15. Höjd: 7-21, + träsockel
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:35)
1505 3495 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Keramik. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:53)
1505 4317 Vas glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:39)
1505 4374 Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Höjd: 26 cm
1505 4387 Vas Keramik. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:30)
1505 4084 Vas Kina. Höjd: 46 cm
1505 3016 Vas Orrefors, Lena Bergström. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:27)
1505 3449 Vas Rörstrand, Jugend, reliefdekor. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:55)
1505 4304 Vas Rörstrand, Jugend. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:28)
1505 4241 Vas Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Orrefors, Bedjande man & fåglar. Höjd: 20, diameter: 15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:11)
1505 4357 Vaser + skål, 4 delar, Kosta Boda respektive Orrefors. Höjd: 10-23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:09)
1505 3121 Vaser 2 st + ljusstake, Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 29-32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:21)
1505 4275 Vaser 4 st, Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Ekeby. Höjd: 9-13 cm
1505 4385 Vinglas 7 st, Jugend. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:31)
1505 4434 Vitvinsglas 22 st, Helga. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:16)
1505 4259 Ytterfoder + skål, 3 delar, Carrara, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 51-30 cm. Höjd: 8-13 cm
1505 4210 Ytterfoder 2 + 4 delar, delar, Koppar & Mässing. Längd: 17-30, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:48)
1505 4280 Ytterfoder 2 st, Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Liljekonvalj, Gustavsberg, dekor i relief av liljekonvaljer. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:38)
1505 4180 Ytterfoder 7 st. Höjd: 9-11, Interflora
1505 4179 Ytterfoder 8 st, Oktavius, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Höjd: 9-11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:20)
1505 4407 Ytterfoder ett par, Gustavsberg, "Jugend". Höjd: 19, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:19)
1505 4017 Ytterfoder porslin, Ysenburg, Artwerk. Höjd: 10,5
1505 4326 Ytterfoder Portugal. Diameter: 32, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:26)
1505 4016 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:59)