1539 6172 Akryl Imre Antonyi (f. 1932), Sverige. Abstrakt. Signerad, 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:24)
1539 6033 Akvarell Jan Willumsen (1891-1964), Danmark. Kvinna. Signerad, daterad 1924. Akvarell, bildmått: 18x17 cm, yttermått inklusive ram: 42x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:51)
1539 6349 Akvarell Nils Asplund (1874-1958), Sverige. Port, Signerad. Akvarell. Bladets mått: 46x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x37 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:04)
1539 5192 Akvarell Signerad Axel Nilsson, daterad 1890. Akvarell, 32xx22 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:35)
1539 6015 Akvareller 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerad. Akvarell, bildmått: 37x54 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:17)
1539 5209 Akvareller/tusch 2 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, akvarell, Erotiska motiv. Bildmått: 27x18 rym: 46x36-53x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:40)
1539 6255 Assietter 12 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:34)
1539 6465 Bägare praktglas, 4 st, bland annat Böhmen, 1800-tal. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:53)
1539 6148 Batiktavla Jan Sisefsky (1930-1998), Sverige. "Ishockeyspelaren". Signerad, daterad -75. Yttermått inklusive ram: 94x85 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:29)
1539 6120 Bestick silver, 9 st, Udda. Längd: 10-21 cm. Vikt: 210 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:37)
1539 6258 Bestickuppsättning nysilver, ca 80 delar. Längd: 16-21 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:04)
1539 6089 Blandteknik Björn Berg (1923-2008), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 26x33cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:28)
1539 6533 Blandteknik Georg Stoopendaal (1866-1953), Sverige. Gårdslanskap. Signerad, blandteknik, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 40x50 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:35)
1539 6506 Blandteknik Göte Eineljung (1932-2013), Sverige. Signerad, daterad a tergo 2000. Blandteknik, 15x15, oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:37)
1539 6156 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Femme fatale, monogramsignerad, blandteknik, bladets mått: 27x22 cm, yttermått inklusive ram: 34x29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:54)
1539 6328 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 21x24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:34)
1539 6346 Blandteknik Yngve Henriksen, Signerad, bladets mått: 19x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:28)
1539 5500 Blyerts Ib Spang Olsen (1921-2012), Sovande barn. Signerad, 45x25 cm, yttermått inklusive ram: 61x41
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:59)
1539 6239 Bojan Kina. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:31)
1539 6184 Bokhylla mahogny. Bredd: 129 cm. Djup: ca 25-27 cm. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:19)
1539 6437 Bokverk + 2 affischer, yttermått inklusive ram. 81x42 cm, Tom of Finland
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:47)
1539 5019 Bordsfotogenlampa Jugend. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:02)
1539 6447 Bordslampa Gustavsberg, carrara, fd. Vas. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:21)
1539 6371 Bordslampa Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:12)
1539 6044 Bordslampfot Kina. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:02)
1539 6043 Bordslampfot Porslin. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:50)
1539 6375 Bordslampor 2 st, Alugena, Sergio Asti, Italien, justerbar, aluminium/svartlackad. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:56)
1539 6538 Bordslampor Ett par, Egyptisk dekor, höj/ sänkbar lampa. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:23)
1539 6183 Bordslampor ett par, Ewå, Värnamo, mässing. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:50)
1539 6457 Bordslampor Ett par, Kina, fd bojaner. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:51)
1539 6174 Bordslampor Ett par, Kina, fd kärl. Höjd: 45 ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:34)
1539 6197 Bordslampor ett par, mässing, Danmark. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:32)
1539 6505 Bricka + 2 st lampskärmar, Svensk Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 20-65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:09)
1539 6194 Byrå Gustaviansk stil, mässingsdekor. Bredd: 52 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:13)
1539 6233 Byrå NK. Vitlack, beslag i mässing. Bredd: 70 cm. Djup: 25 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:26)
1539 6450 Byrå sent 1800-tal. Bredd: 94 cm, djup: 44 cm, höjd: 117 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:28)
1539 6086 Cafébord "BIT", Börge Lindau (1932-1999), Sverige. Blå Station, grönlaserad träskiva. Bredd: 70 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:19)
1539 6500 Champagnekylare / ishink Pläterad. Diameter: 20 cm. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:28)
1539 6559 Collier + örhängen, 3 delar, Granater, (skadad kedja). Längd: 43 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:38)
1539 6061 Collier silver, 925, Lapponia. Längd: 76cm, vikt: 58,1g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:18)
1539 6152 Dekorelement Till spegel, 1800-tal, 12x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:34)
1539 6046 Docka i monter, Japan. Längd: 38 cm, djup: 32 cm, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:39)
1539 9238 Dragkista Originalmålning, påskrift 1812. Bredd: 126 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 113 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:02)
1539 6170 Draperi Jugend, ca 230x210 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:16)
1539 6169 Draperier 2 st, + omtag, omkring sekelskiftet 1900,118x250 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:15)
1539 6337 Drickaback Coca-Cola, 46x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:33)
1539 6519 Emaljmålning Gunnar Larson (f. 1925), Sverige. Med dedikation. Signerad, 37x32 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:52)
1539 6230 Emmafåtölj
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:43)
1539 6515 Emmafåtölj 1940-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:06)
1539 5033 Etagehylla Gustaviansk stil, omkring sekelskiftet 1900. Mahogny, överdel med glasade pardörrar, mässingsbeslag. Bredd: 75 cm. Djup: 38 cm, höjd: 110 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:51)
1539 5187 Etsning Einar Norelius (1900-1985), Sverige. "Den förtrollade grodan". Signerad, numrerad 38/310. Bildmått: 24x19,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:26)
1539 5214 Etsning Erik Ekroth (1883-1954), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1917, bildmått: 29x23 cm, 50x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:57)
1539 5358 Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Klara Sjö, Byggandet av stadshuset. Signerad, daterad -18. Bildmått: 31x25 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:35)
1539 6006 Etsning Marianne Arnbäck. "Djur som aldrig behövde jaga". Signerad. Etsning. Bildmått: 48. 5x38 cm, yttermått inklusive ram: 62x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:32)
1539 6018 Färgetsning Lena Göransson. "Iso". Signerad, numrerad 17/99, daterad -98. Bildmått: 14,5x19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:58)
1539 6553 Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 9/10, daterad -73. Bildmått: 19x14 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:49)
1539 6249 Färglitografi Cuba, "Comision de Orientacion Revolucionnaria 1973". Ej signerad. Färglitografi, bildmått: 51x61 cm, yttermått inklusive ram: 74x74
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:47)
1539 6102 Färglitografi Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 259/290, m: 50x43 cm, yttermått inklusive ram: 72x61 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:26)
1539 2076 Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 201/290, "Rörums kyrka". Färglitografi, bildmått: 56x37 cm, yttermått inklusive ram: 70x53 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:57)
1539 5120 Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Mussekant. Signerad, numrerad 18/150. Färglitografi, bildmått: 29x24 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:34)
1539 5311 Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 100/195, Färglitografi, bildmått: 21x27 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:36)
1539 5312 Färglitografi Lisa Rinnevuo (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 116/195, Färglitografi, bildmått: 21x27 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm
1539 6355 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Med dedikation. Färglitografi, bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 68x56 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:54)
1539 6221 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 101/150. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 71x59 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:44)
1539 6262 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 168/200. Färglitografi, bildmått: 60x55 cm, yttermått inklusive ram: 73x70 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:40)
1539 6343 Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 120/220. Färglitografi. Bladets mått: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 39x33 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:34)
1539 6357 Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Erotiskt motiv. Signerad, numrerad 40/90, daterad -71. Färglitografi, bildmått: 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:52)
1539 6514 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 84/300, bladets mått. 14x20, yttermått inklusive ram, 22,5x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:42)
1539 6534 Färglitografi Pablo Picasso (efter), tryckt signatur, numrerad 36/500. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:25)
1539 5388 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 22x41 cm, yttermått inklusive ram: 43x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:49)
1539 5207 Färglitografi Rudolph Carl Gorman (1931-2005), USA. "Secrets". Signerad, färglitografi, daterad 1989. Bladets mått: 92x133 cm, yttermått inklusive ram: 122x162 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:38)
1539 6320 Färglitografi signerad, numrerad 37/99, daterad -76, "sommarfluga". Färglitografi, bildmått: 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 60x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:38)
1539 6209 Färglitografi Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Figur, tryckt signatur, färglitografi, yttermått inklusive ram: 30x21 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:19)
1539 6023 Färglitografi Stina Sunesson (1925-1998), Sverige. Signerad, numrerad 10/350, daterad 1960, Stadsmotiv. Färglitografi, bildmått: 56x80 cm, yttermått inklusive ram: 67x91 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:12)
1539 6264 Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 22/210, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 50x57 cm, yttermått inklusive ram: 67x74 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:05)
1539 6265 Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 116/300. Färglitografi, bildmått: 22x23 cm, yttermått inklusive ram: 37x37 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:45)
1539 6048 Färglitografier 2 st, Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 65/85. Färglitografi, bildmått: 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 57x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:58)
1539 6055 Fat + 2 tallrikar, Kina, Blåvita. Längd: 43 cm, diameter: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:31)
1539 5113 Fat + vinglas, 2 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, diameter: 33, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:19)
1539 5217 Fat 3 st, cloisonné. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:05)
1539 6456 Fat 3 st, Upsala-Ekeby, Tomson/Atterberg. Längd: 14-16 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:15)
1539 5216 Fat 5 st, cloisonné. Diameter: 24-30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:05)
1539 6476 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 30x21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:15)
1539 6479 Fat Upsala-Ekeby, keramik, Anna Lisa Tomson. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:09)
1539 5486 Fåtöljer Ett par, rokokostil, grön sammet.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:28)
1539 6281 Fåtöljer Howardmodell, ett par + pall
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:31)
1539 6415 Fiskfat 2 st, Gustavsberg. Längd: 30,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:15)
1539 6245 Fiskservis Rörstrand, 8 delar. Längd: 24-40 cm, djup: 24 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:39)
1539 6177 Fiskservisdelar Frankrike, 10 del+ 3 fat Syco. Längd: 20-54 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:45)
1539 6557 Folkdräkt Leksandsdräkt storlek ca 5 år
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:19)
1539 5280 Fotogenlampor 2 st, mässing. Höjd: 52-58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:58)
1539 6129 Fruktservis 11 delar, Royal Coburg. Diameter: 20 längd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:07)
1539 6528 Gardiner 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Melodi, 225x65 ca cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:58)
1539 6369 Gitarr med ställning. Längd: 105 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:04)
1539 6372 Glas 6 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 28 ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:01)
1539 6075 Glas Ett par, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:46)
1539 6083 Glasservisdelar 14 delar. Höjd: 6-45cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:56)
1539 6063 Glasservisdelar 20 delar, Reijmyre Turbin
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:34)
1539 6428 Glasservisdelar 21 delar, Silvia, Orrefors. Höjd: 11-14,5
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:50)
1539 6060 Glasservisdelar 7 delar, Steninge Slott.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:40)
1539 6334 Globlampa Funkis. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:42)
1539 6160 Golvlampa "Daphine Terra", Tommaso Cimini för Lumina, Italien. Rödlackerad metall, justerbar. Totalhöjd: ca 140 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:58)
1539 6365 Golvlampa "LUCO", mässing. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:38)
1539 6185 Golvlampa mässing. Höjd: 140 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:44)
1539 6227 Golvlampa mässing. Höjd: 161 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:16)
1539 6090 Golvlampa Med marmorfot. Höjd: 201cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:37)
1539 6186 Golvlampa Rydéns. Höjd: 100-145
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:08)
1539 6114 Golvlampbord Maskintelegraf. Höjd: 120 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:03)
1539 6113 Golvljusstake mässing. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:19)
1539 6111 Golvskulpturer ett par, Hundar. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:57)
1539 6005 Grafiskt blad Catrin Johansson. "Colorful zebraz". Signerad, numrerad 53/100. Giclee fine art. Bildmått: 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 22x28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:18)
1539 6267 Grafiskt blad diverse, etsningar. Ej signerad, oramad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:10)
1539 6509 Grafiskt blad Gicléetryck, Lotta Backman (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 18/90 cm, yttermått inklusive ram: 67x43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:20)
1539 6556 Grafiskt blad Henri de Toulouse-Lautrec (efter), modell, tryckt signatur. Bildmått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:40)
1539 5001 Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Moving shapes". Signerad, numrerad 22/50. Giclee fine art. Bildmått: 27x36. 5 cm, oramat löst blad, bladets mått: 39x50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:00)
1539 5012 Grafiskt blad Kjell Nilsson (f. 1953), Sverige. "Vinterlandskap". Signerad, numrerad 20/100. Giclee fine art. Bildmått: 26. 5x38. 5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:00)
1539 6012 Grafiskt blad Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza evening". Signerad, numrerad 6/50. Giclee fine art. Bildmått: 90x60 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 90x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:37)
1539 6180 Gryta Kockums, 5 L. Längd: 36 cm, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:20)
1539 5410 Hallampa Glas, mässing. Höjd: 27 cm ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:04)
1539 5211 Halsband silver, med ametister, Mexiko, 1960-tal. Längd: ca 21 cm. Bredd: 1-2 cm, bruttovikt: 60 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:43)
1539 6200 Halsband/armband Collier, 7+ 4 delar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:45)
1539 6138 Hänglås 2 st, modell äldre, med nycklar. Längd: 12-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:14)
1539 6210 Hänkelvas "fattingmanssilver". Diameter: 35 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:56)
1539 6091 Hatthylla Längd: 109cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:52)
1539 6283 Hörnskåp överdel med glasdörr, Gustaviansk stil, bemålad. Nutida, baksida med hål för kablar. Bredd: 63 cm. Djup: 63 cm, höjd: 179 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:02)
1539 5408 Hurts England, idegran. Längd: 56 cm, djup: 40 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:00)
1539 6300 Hylla krom, hyllar av glas. Nutida. Bredd: 60 cm. Djup: 33 cm, höjd: 159 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:34)
1539 6488 Jardiniere + 2 vaser, stengods. Höjd: 13-34 cm
1539 6136 Jardiniere 2 st, omkring 1900, nysilver / glasinsats. Längd: 23-35. Höjd: 8-13,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:45)
1539 6254 Kaffegods Royal Copenhagen, 12 delar
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:24)
1539 6157 Kaffekoppar 4 st, med udda fat, "China"
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:55)
1539 6425 Kaffekoppar 5 st, Arabia
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:19)
1539 6124 Kaffeservis 24 delar, Churhill. England
1539 5027 Kaffeservis Bing & Grøndahl, Måsen, 30 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:01)
1539 5266 Kaffeservisdelar 22 delar, Blå Blomst
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:38)
1539 6460 Kaffeskedar 15 st, silver. Längd: 11,5 cm, vikt: 190 g ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:02)
1539 6540 Kamera Alpa Reflex, P. Angénieux Paris, F. 50,1: 2,9, alpar No 66090. Längd: ca 15 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:25)
1539 6443 Kandelaber jugend. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:27)
1539 6161 Kandelaber nysilver. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:46)
1539 6473 Kanna Gustavsberg, 1950-tal. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:03)
1539 6116 Karaff med silvermontering. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:11)
1539 6385 Karaffer 2 st + 8 snapsglas, Reijmyre Glasbruk, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Höjd: 16-30 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:15)
1539 6379 Karaffer 2 st + vas, Reijmyre Glasbruk, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Höjd: 24-26,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:57)
1539 6228 Karmstol Louis XV-stil
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:51)
1539 6363 Karmstolar ett par, Nesto, 1960-tal. Genombruten rygg, kopplade ben
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:20)
1539 5342 Karmstolar ett par, rokokostil. Bredd: ca 55 cm. Djup: ca 58 cm, sittdjup ca 45 cm, höjd: 89 cm, sitthöjd: ca 42 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:31)
1539 5411 Karta Gravyr, modell äldre, Worchetershire, Robert Modern, mm_ 37x43 cm, yttermått inklusive ram: 52x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:07)
1539 6173 Karta Stockholm, 71x86 cm, yttermått inklusive ram: 77x93 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:31)
1539 6499 Keramik 5 delar, diverse, bland annat Gunnar Nylund. Längd: 17-26 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:56)
1539 6187 Kista längd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:25)
1539 5406 Konsolbord Karl Johanstil, björk. Bredd: 73 cm, bredd: 42 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:58)
1539 6380 Konstglas 11 delar. Höjd: 5,5-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:00)
1539 6399 Konstglas 6 delar. Höjd: 12-24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:11)
1539 6402 Konstglas Margareta Hennix (f. 1941), Sverige, Johansfors Glasbruk, 3 delar. Höjd: 10-29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:14)
1539 5091 Kopparstick 4 st, kolorerade, Flora. Bildmått: 18x12 - 39x23 cm, yttermått inklusive ram: 31x21 - 50x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:43)
1539 5351 Korgstol med Josef Frank tyg
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:30)
1539 6118 Kuverttallrikar 13 st, "Burgundy", Wood & Sons, England. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:35)
1539 6253 Kuverttallrikar 9 st, mässing. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:34)
1539 6122 Lampetter ett par, Glas, Skruf. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:22)
1539 6544 Leksaker 8 delar, bland annat Tyskland. Längd: 8-34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:36)
1539 6141 Leksaksbjörn modell äldre, på hjul, med ljud. Längd: 57 cm, höjd: 41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:09)
1539 6539 Linnedukar + servetter, 8 st dukar, modell äldre
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:19)
1539 6035 Linneservetter diverse
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:13)
1539 6554 Litografi efter Anders Zorn, Sommar, 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 26x17 cm. Signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:58)
1539 5265 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:37)
1539 6454 Ljuskrona empirestil. Höjd: ca 110 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:01)
1539 6247 Ljuskrona Färgat glas. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:11)
1539 5155 Ljuskrona rokokostil, lövformade prismor. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:02)
1539 6558 Ljusstakar et par, grönpatinerad metall. Höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:52)
1539 6039 Ljusstakar ett par + vas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide, detaljer i glas. Höjd: 13-17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:38)
1539 6213 Ljusstakar ett par, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall, mässing. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:35)
1539 6117 Ljusstakar ett par, Keramik. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:07)
1539 6440 Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:28)
1539 5487 Ljusstakar ett par, sengustaviansk stil, marmor och mässing. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:33)
1539 5065 Ljusstakar Ett par, Sterlingsilver, CG Hallberg, 1960. Höjd: 20 cm, bruttovikt: 750 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:25)
1539 6442 Ljusstakar/blomfakir 2 st. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:36)
1539 6125 Lockurna + bonbonjär, Porslin. Höjd: 18-42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:05)
1539 6076 Lykta höjd: 80cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:51)
1539 6268 Manschettknappar ett par, silver, 1932. Vikt: 5 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:01)
1539 6269 Manschettknappar ett par, silver/Emalj, 1920, bruttovikt: 10 g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:24)
1539 2044 Mapp 12 st, litografiska tryck, Hallman, Rude, scharff, Andersen, Ungermann, ej ramade, bladmått 65x45 ca, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:55)
1539 4353 Matsalsgrupp 5 delar, Bord + 4 stolar. Längd: 145 cm, djup: 107 cm, höjd: 75 + 2 iläggx50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:31)
1539 6151 Matsalsgrupp 5 delar, mahogny, 3 ilägg. Diameter: 110 cm, höjd: 75 cm, ilägg 3x45cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:42)
1539 6235 Matservis 27 delar, Lotus, Rörstrand
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:21)
1539 6424 Matservis 60 del ca, Eschenbach
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:38)
1539 6441 Matservis omkring 1900, Rörstrand
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:09)
1539 6069 Matservisdelar 35 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Dart.
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:20)
1539 6081 Matservisdelar 48 delar, Carlyle
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:55)
1539 6077 Matta 156x190 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:31)
1539 6251 Matta Kasthall, 86x240 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:13)
1539 6252 Matta Kina, 165x250 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:38)
1539 6250 Matta Kina, 202x300 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:17)
1539 6080 Matta orientalisk, 101x141cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:08)
1539 6535 Matta orientalisk, 112x146 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:17)
1539 5298 Matta Orientalisk, 112x205 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:08)
1539 6536 Matta orientalisk, 142x201 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:16)
1539 6316 Matta Orientalisk, 95x163 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:15)
1539 5303 Matta Orientalisk, Bochara, 129x185 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:47)
1539 6537 Matta orientalisk, Bochara, 135x190 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:21)
1539 6028 Matta Orientalisk, indisk Sarouk, 175x232 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:14)
1539 6100 Matta Orientalisk, Khorasan, 120x206 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:23)
1539 6234 Minkpäls ca 38 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:10)
1539 5478 Minkpäls Saga Mink, st. 38 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:40)
1539 6084 Mockakoppar 6 st, med fat, Ryssland.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:17)
1539 6427 Motorcykelhjälmar 2 st, modell äldre, England, "Evenoak". Längd: 20 cm, höjd: ca 14 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:35)
1539 6396 Nobelglas 4 st, Nobel, Orrefors, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:03)
1539 6463 Obelisk Versace, "Gorgona" för Rosenthal. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:20)
1539 6387 Ölglas 6 st, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:01)
1539 6140 Oljemålning 1800-tal, Marin, ej signerad. Olja på duk, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:59)
1539 6512 Oljemålning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 90, man på väg. Olja på duk, 22x25, yttermått inklusive ram. 23x26 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:28)
1539 6327 Oljemålning Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, träd. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 24x28 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:38)
1539 5079 Oljemålning Alfred Hedlund (1884-1930), Sverige. Utsikt mot Skeppsholmen. Signerad. Olja på pannå, 16x35 cm, yttermått inklusive ram: 26x46 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:59)
1539 6330 Oljemålning Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, 30x40, oramad
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:25)
1539 6051 Oljemålning Arthur Enok Andersson (1888-1980), Sverige. Monogramsignerad, flickporträtt. Olja på pannå, 58x42 cm, yttermått inklusive ram: 75x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:56)
1539 6410 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Kvinnor. Signerad. Olja på pannå, 43x88 cm, yttermått inklusive ram: 60x106 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:38)
1539 6362 Oljemålning Bror Hillgren (1881-1955), Sverige. Porträtt föreställande handlanden Henrik Wass, född 1856 i Tierp. Signerad B Hillgren. Olja på pannå, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 80x70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:35)
1539 1012 Oljemålning efter Giuseppe Maria Crespi. "Diana och nymfer", 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 58x73 cm, yttermått inklusive ram: 68x84 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:09)
1539 1001 Oljemålning efter John Collet. "A Rescue or the Tars Triumphant". 1700/ 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:19)
1539 6356 Oljemålning Einar Kihlman (1912-2001), Sverige. Utsikt. Signerad, daterad -55. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 59x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:03)
1539 6409 Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, daterad 1951, Vårvinter. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:41)
1539 6301 Oljemålning Eric Lundgren (f. 1907), Sverige. Signerad, daterad 47, porträtt. Olja på duk, 47x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:02)
1539 6325 Oljemålning Eva Kerek. Signerad, daterad 00, bladets mått: 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:36)
1539 6013 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Fuglabacken". Signerad. Olja på duk, 70x96 cm, oramad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:41)
1539 6059 Oljemålning Georg Lagerstedt (1892-1982), Sverige. Signerad, daterad 1925. Olja på duk, 107x72cm, yttermått inklusive ram: 118x83cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:26)
1539 6292 Oljemålning Gert Aspelin (f. 1944), Sverige. Signerad a tergo, "i svarta bältet", 1984. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 59x69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:40)
1539 6359 Oljemålning Gösta Nyberg (f. 1913), Sverige. "Fönster mot Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, 119x59 cm, yttermått inklusive ram: 132x71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:14)
1539 5355 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Figur. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x66 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:34)
1539 6109 Oljemålning Gustaf Svensson, Signerad, träd. Olja på duk, 50x32 cm, yttermått inklusive ram: 57x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:55)
1539 6358 Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 1961 cm, yttermått inklusive ram: 58x103 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:52)
1539 6510 Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 1962, komposition, 24x38, yttermått inklusive ram, 27x41 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:43)
1539 5305 Oljemålning Hans Fellenius (1933-1990), Sverige. Gatuvy mot hamn. Signerad. Olja på duk, bildmått: 58x32 cm, yttermått inklusive ram: 74x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:57)
1539 6276 Oljemålning Jan Stigland (f. 1955), Sverige. Monogramsignerad, Göta Älv. Olja på duk, 59x68 cm, yttermått inklusive ram: 62x69 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:50)
1539 6348 Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Porträtt. Signerad. Olja på pannå, 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 41x36 cm
1539 6523 Oljemålning Johan Lindell (f. 1950), Sverige. Signerad, daterad -98. Olja på papper, oramat löst blad. Bladets mått. 42x59 cm
1539 6335 Oljemålning Kerstin Andrée, Signerad, Österlen. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x30 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:39)
1539 6516 Oljemålning Kristina Elander (f. 1952), Sverige. Signerad, daterad 79, klippdocka. Olja på pannå, yttermått inklusive ram. 34x43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:02)
1539 6293 Oljemålning Lars Carlgren, monogramsignerad, "Bretagne, Landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:08)
1539 5431 Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. Den gula byrån, Signerad. Olja på duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 77x62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:43)
1539 6347 Oljemålning Lennart Larsson. Signerad, daterad 63, Klippor vid Flaten. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 21x41 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:01)
1539 6322 Oljemålning Lennart Palme, monogramsignerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x52 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:34)
1539 6423 Oljemålning Lennart Wickström (1928-2014), Sverige. "Vårvinter Blecktornsgränd". Signerad. Olja på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:42)
1539 6163 Oljemålning Nils Gunnar Zander (f. 1944), Sverige. Komposition. Signerad, daterad 1998. Olja på duk, 75x75 cm, oramad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:16)
1539 6315 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, damporträtt. Olja på duk, 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:10)
1539 6270 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, interiör. Olja på pannå, 14x17cm, yttermått inklusive ram: 27x31cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:14)
1539 6350 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stockholm. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 57x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:55)
1539 6314 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 55x33 cm, yttermått inklusive ram: 65x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:06)
1539 6338 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:12)
1539 6154 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Häststudie, skiss. Ej signerad. Yttermått inklusive ram: 25x28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:33)
1539 6520 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hus. Monogramsignerad AMT 2002. Olja på pannå, oramad, 23x20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:04)
1539 6298 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1956, porträtt. Olja på pannå, 38x32 cm, yttermått inklusive ram: 49x41 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:11)
1539 6525 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, hus. Signerad, daterad 46. Olja på pannå, 21x27, yttermått inklusive ram. 31x36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:19)
1539 6278 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad B 2002. Olja på pannå, 80x61, oramad
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:58)
1539 6049 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad E Nilsson, Stilleben. Olja på pannå, 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 62x74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:48)
1539 6024 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Liedegren, marin. Olja på pannå, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:14)
1539 6299 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Stellan 67. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:36)
1539 6552 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1902, barn. Olja på pannå, 36x25 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:32)
1539 5348 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 46, torghandel. Olja på pannå, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:20)
1539 6545 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Grekland. Olja på pannå, 119x105 cm, yttermått inklusive ram: 132x118 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:07)
1539 6217 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap. Olja på pannå, 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:54)
1539 6295 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Munk. Olja på pannå, 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 53x48 cm
1539 6271 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, skogsmotiv, 19x26cm, yttermått inklusive ram: 30x37cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:15)
1539 6353 Oljemålning Ossian Gyllenberg (1884-1943), Sverige. Panoramavy. Signerad, daterad -11. Olja på duk, 57x93 cm, yttermått inklusive ram: 77x110 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:56)
1539 6274 Oljemålning Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, daterad 69, damporträtt. Olja på duk, 53x45 cm, yttermått inklusive ram: 70x62 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:24)
1539 6332 Oljemålning signerad Cyril, 1964, stilleben. Olja på duk, 20x31 cm, yttermått inklusive ram: 25x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:13)
1539 6291 Oljemålning Stefan Alexis (f. 1970), Sverige. Signerad, 2002. Diptyk, Olja på pannå, 30x60, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:29)
1539 5283 Oljemålning Sten Lindahl (1923-2012), Sverige. Klippor. Signerad. Olja på duk, 25x41 cm, yttermått inklusive ram: 34x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:07)
1539 6511 Oljemålning Stig Södersten (1906-1979), Sverige. Monogramsignerad, vid flygeln. Olja på pannå, 20x24, yttermått inklusive ram. 25,5x29,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:41)
1539 6317 Oljemålning Sture Haglundh (f. 1908), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 36x54 cm, yttermått inklusive ram: 46x64 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:38)
1539 6341 Oljemålning Susan Gillhög (f. 1950), Sverige. Signerad. Olja på duk, 65x52, oramad
1539 6351 Oljemålning Sven Andrén, Signerad, Styrsö, Koster. Olja på duk, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 49x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:34)
1539 6324 Oljemålning Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, daterad 62, "Fågelberget". Olja på pannå, 34x42 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:41)
1539 5446 Oljemålning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Kvinnoporträtt. Signerad -45. Olja på pannå, 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 60x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:26)
1539 5413 Oljemålning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 43. Olja på pannå, bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:09)
1539 5438 Oljemålning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Signerad, daterad - 51, Fjällmotiv. Olja på duk, 53x72 cm, yttermått inklusive ram: 67x86 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:56)
1539 5401 Oljemålning Ulf Johansson (1912-1978), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -49. Olja på duk, bildmått: 115x79 cm, yttermått inklusive ram: 124x89 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:51)
1539 5109 Oljemålningar 2 st, Victor Lindblad, Kvinnor (1862-1920). Signerad. Olja på duk, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 53x42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:12)
1539 4005 Öronlappsfåtölj louis XV-stil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:27)
1539 5219 Ostkupa + skålar 5 st. Diameter: 25 längd: 15-20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:09)
1539 6548 Pall 1960-tal. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:50)
1539 6478 Paraplyställ + droppkopp, omkring 1900, metall. Längd: 25-31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:09)
1539 6034 Parti linnedukar diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:10)
1539 6107 Pastell Hilding Bååth (1900-1980), Sverige. Signerad, Amaryllis, 69x59 cm, yttermått inklusive ram: 82x72 cm
1539 6127 Piedestal Metall. Höjd: 77 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:33)
1539 6310 Piedestal Smide. Diameter: 32 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:02)
1539 6477 Porslin 4 delar, Gustavsberg, bland annat Stig Lindberg. Längd: 15-26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:23)
1539 6203 Porslin 5 delar, bland annat Meissen/B&G. Höjd: 7-15 cm
1539 6178 Porslin/keramik 6 delar, Orientaliskt. Längd: 15-27, höjd: 9-10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:09)
1539 6304 Relief i metall, sakralt motiv, träram, 43x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x46 cm
1539 6094 Remmare 10 st. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:55)
1539 5481 Ring 18 k vitguld, med briljanter. Vikt: 3,6 gr, ringmått: 20
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:48)
1539 6057 Ringklockor 7st, mässing. Höjd: 7-14cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:21)
1539 6159 Rökbord Löstagbar kopparbricka. Diameter: 58 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:36)
1539 6078 Röllakan 138x193 cm
1539 6188 Röllakan 150x190 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:44)
1539 6050 Ryamatta 160x242 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:23)
1539 6145 Sameknivar + brevkniv, 4 delar, renhorn, bland annat signerad 1925. Längd: 11,5-22,5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:23)
1539 6040 Samlartallrikar 3 st, Luftens legender, Viggen/Draken/Lansen. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:27)
1539 6541 Scarf Hermès, 90x86 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:25)
1539 6542 Scarf Hermès, Paris, 90x92 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:03)
1539 6131 Schackbräde + pjäser, Asien, 1900-taleta andra hälft, ihopfällbart till väska, 48x48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:28)
1539 6370 Sekretär mahogny. Bredd: 73 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 115 cm, nyckel
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:42)
1539 6526 Serigrafi Cecilia Sikström (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 8/145, oramat löst blad, bladets mått. 34x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:14)
1539 6191 Serveringsvagn Teak. Längd: 64 cm, djup: 48 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:30)
1539 6470 Servisdelar 11 delar, diverse, koppar och fat, band annat Tea Blå/Adam
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:20)
1539 6214 Servisdelar 13 delar, Villeroy & Boch, Naif.
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:28)
1539 6462 Servisdelar 7 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 20 cm, längd: 25-29 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:27)
1539 6411 Servisdelar Atlanta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg, ca 25 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:31)
1539 6497 Servisdelar ca 10 delar, Bandarillo, Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige.
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:59)
1539 5325 Servisdelar ca 30 delar, "Chloé", design: Karl Lagerfeld för Hutschenreuther, Tyskland
1539 6189 Servisdelar ca 40 delar, Arabia Kosmos, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:05)
1539 6130 Servisdelar Rosenthal, 26 del ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:53)
1539 6218 Sideboard 1960-tal. Längd: 115 cm. Djup: 37 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:07)
1539 6367 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 182 cm. Djup: 44 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:56)
1539 6432 Silkesmatta Orientalisk, 43x58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:26)
1539 6206 Silverarmband 3 st, med stenar, ca 19 cm, Bruttovikt: 45 g. Längd: 19-22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:17)
1539 6426 Skål + 5 assietter, Gefle. Diameter: 18-26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:54)
1539 6561 Skål Kina, 1900-tal, dekor med grön drake på gul botten, diameter: 14. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:36)
1539 6494 Skål Kina. Diameter: 26,5 cm, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:53)
1539 6403 Skål konstglas, Fredrik Nielsen. Signerad, daterad 09. Diameter: 28,5 cm, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:25)
1539 6381 Skål Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Diameter: 17,5 cm, höjd: 14. 5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:30)
1539 6042 Skål Lindshammar, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Diameter: 27 cm, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:47)
1539 5330 Skål Tibet, Antik, träskål med dekor i mässing med stenar, diameter: 24,5. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:28)
1539 6518 Skålar 3 st, Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand, diameter: 18-28. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:53)
1539 6459 Skålfat Kosta Boda. Diameter: 39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:22)
1539 6448 Skrivbord England, läderskiva. Bredd: 122 cm, djup: 61 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:41)
1539 6388 Skrivbordslampa Jacob Jacobsen, Luxo, 1900-talets andra hälft. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:43)
1539 5107 Skrivskåp England, Idegran. Bredd: 67 cm, djup: 42 cm, höjd: 136 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:05)
1539 6246 Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. ”Bagdad”, Gustavsberg. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:20)
1539 6491 Skulptur brons, Oidentifierad konstnär. Höjd: 29 cm, blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:41)
1539 6389 Skulptur Christopher Ramsey & Fredrik Nielsen, 2009, konstglas. Längd: 36 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:01)
1539 6469 Skulptur Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Bemålad gips, Kvinna. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:31)
1539 6137 Skulptur Gips, flodhäst, "Glyptoteket". Längd: 29 cm, höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:46)
1539 6056 Skulptur Goebel, fågel. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:09)
1539 6464 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fisk, Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:27)
1539 6444 Skulptur Julblomma, coca-cola, Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Signerad. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:08)
1539 6418 Skulptur Leif Jacobsson (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad a tergo 2002,12x7,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:01)
1539 6165 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, för WWF, Bison. Längd: 23 cm. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:26)
1539 6471 Skulptur Oidentifierad konstnär. Kvinna, Gips. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:41)
1539 5022 Skulptur porslin, Vinthund. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:06)
1539 6134 Skulptur Rama, Bali, Trä. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:30)
1539 6468 Skulptur stengods. Signerad. Längd: 20 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:36)
1539 6374 Skulptur Thomas Qvarsebo (f. 1947), Sverige. Signerad, bemålad metall. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:58)
1539 6433 Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Katt & häst. Längd: 13-33, höjd: 10-12 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:15)
1539 6095 Skulpturer 3 st, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Svampar, Boda. Höjd: 9-12 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:20)
1539 6493 Skulpturer ett par, Elefanter. Höjd: 17-27 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:21)
1539 6093 Skulpturgrupp Nuova Capo di Monte, rokoko-par. Höjd: 59 cm
1539 5121 Slagbord 1700-/1800-tal, bemålat. Diameter: 105 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:36)
1539 5150 Slaglåspistol Husqvarna, Modell 551,1851. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:39)
1539 6088 Sminkspegel Make up mirror, 194x67cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:32)
1539 6199 Smycken silver, 11 delar, bruttovikt: 105 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:33)
1539 6037 Snapsglas 6 st, bemålade. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:10)
1539 6041 Snurrpall höj- och sänkbar. Längd: 43 cm, djup: 41 cm, höjd: ca 56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:47)
1539 6126 Socklar 5 st, Trä. Diameter: 8-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:28)
1539 6280 Soffa Howardmodell, svängd, vit. Längd: ca 220 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:22)
1539 5385 Soffbord med belysning, råglasskiva. Diameter: 69 cm, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:31)
1539 6532 Spegel 1920-/30-tal. Höjd: 122 cm, bredd: 46 cm, slipat glas
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:33)
1539 6198 Spegel 3-delad, 62x66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:16)
1539 5349 Spegel empirestil, 1800-tal, 68x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:21)
1539 6072 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 86cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:14)
1539 6128 Spegel Metall, 37x32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:56)
1539 6531 Spegel nyrokoko, mahogny. Höjd: 167 cm, bredd: 73 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:15)
1539 5119 Spegel Sent 1800-tal, med medaljong, 108x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:30)
1539 5047 Spegellampett omkring 1900, senare ljushållare, 41x45 cm
1539 6196 Speglar ett par, Italien, 84x50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:04)
1539 5170 Spelbord mahogny, 1800-tal, utfällbara hållare för glas. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:20)
1539 6308 Spelbord Nyrokoko. Bredd: 83 cm, djup: 43 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:57)
1539 6309 Spelbord sengustaviansk stil. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:13)
1539 6498 Stekhuv Pläterad, England "E&C". Längd: 35 cm, höjd: 20 cm
1539 6164 Stensamling diverse
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:55)
1539 6224 Stolar 4 st, Biedermeierstil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:23)
1539 6305 Stolar 6 st, Galleri Stolen, Åke Axelsson, 1996, genombruten rygg
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:05)
1539 6115 Stolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:54)
1539 5036 Stolar ett par, Gustavianska, kompletterade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:05)
1539 6229 Stolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:26)
1539 5124 Takarmatur 1960/70-tal, metall & glasreliefer. Höjd: 35 ca
1539 6449 Takarmatur alabasterkupor. Höjd: 96 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:18)
1539 6204 Takarmatur Jugend, med glaskupa, koppar, talets första hälft. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 juni 2023 05:24)
1539 6243 Takarmatur med prismor. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:37)
1539 5427 Takarmatur med prismor. Höjd: 75 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:33)
1539 5096 Takarmatur Med slipad glaskupa, prismor. Diameter: 35 cm. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:57)
1539 6242 Takarmatur Prismor. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:47)
1539 5428 Takfotogenlampa mässing, höj - och sänkbar. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:35)
1539 6421 Tallrikar 14 delar, Bungalow, Wilhelm Kåge (1889-1960), Gustavsberg. Diameter: 21-24,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:07)
1539 6420 Tallrikar 14 st, Gustavsberg, Holland. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:23)
1539 6452 Tamburmajor trä. Höjd: 206 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:16)
1539 6333 Tavlor 2 st, Kungliga porträtt, yttermått inklusive ram: 29x23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:57)
1539 5045 Teskedar + mockaskedar, 6 + 6 delar. Längd: 10-14,5
1539 6461 Teskedar 11 st, snarlika. Längd: 13-14 cm, silver, vikt: 175 g. Ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:26)
1539 5201 Textilier 3 delar, Ursing Ljungbergs. Längd: 170-200 cm, bredd: ca 150 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:48)
1539 6256 Tomte Keramik. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:40)
1539 6202 Trädgårdsbänk "Lessebo" Byarum, gavlar i svartbetsad aluminium, träribbor i ek. Längd: 163 cm. Djup: 49 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:46)
1539 6302 Trädgårdsbord + två stolar, 3 delar, metall, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:03)
1539 6212 Traktörpannor 4 st. Höjd: 5-9 cm, diameter: 19,5-26,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:23)
1539 6279 Träsnitt Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 159/200, daterad -66, "Van Gogh på slätten I". Bildmått: 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 61x75 cm
1539 6025 Träsnitt Japan, 21x34 cm, yttermått inklusive ram: 35x47 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:17)
1539 6132 Träsnitt Japan, Chikachige, Samuraj. Bildmått: 35x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x36 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:57)
1539 6133 Träsnitt Japan. Bildmått: 32x23 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:39)
1539 6092 Tryck Otto Knille. Venus. Bildmått: 42x42cm, yttermått inklusive ram: 66x72cm
1539 6336 Tusch Carsten Ravn, Signerad, Tidningsläsare. Bildmått: 12x12 cm, yttermått inklusive ram: 30x26 cm
1539 6429 Uppläggningsfat 11 delar, Gustavsberg, Gefyr. Längd: 11,5 cm-29,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:25)
1539 6406 Uppläggningsfat 3 delar, Gustavsberg, Piké. Längd: 24-38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:36)
1539 6416 Uppläggningsfat 3 st, Gustavsberg. Längd: 29-31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:37)
1539 6150 Urverk + pendel, 1700-tal. Längd: 14,5 cm, djup: 29 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:52)
1539 6386 Väggarmatur justerbar. Höjd. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:23)
1539 6306 Väggarmatur mässing, reglerbar. Höjd: 50-56 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:54)
1539 6530 Väggbonad Oas, 155x100 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:09)
1539 5503 Väggrelief Maskaron, bemålat gips, 45x40 ca
1539 5384 Väggrelief Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Signerad, daterad 1975,37x26 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:30)
1539 6434 Väggskulptur erotisk, brons. Signerad B 2006,1/50,7x9 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:36)
1539 5129 Väggur Leja, Sent 1800-tal, 56x38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:52)
1539 6501 Vällingklocka Märkt "1781", metall, höjd. Ca 22 cm. Diameter: 16 cm
1539 1023 Vas Erich och Ingrid Triller, Sverige. Sverige. Tobo. Vas i glaserad stengodslera. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:51)
1539 6087 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Signerad, Ladies and gentlemen. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:35)
1539 6401 Vas Iittala, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy. Höjd: 16 cm. Längd: 20,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:38)
1539 6489 Vas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. Skruf, För Ambassad. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:46)
1539 6112 Vas Kina. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:23)
1539 6398 Vas Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Reijmyre Glasbruk. Grönt glas, kalabassformad. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:21)
1539 6419 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 20,5 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:29)
1539 6364 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsbergs studio 1958-1962. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:11)
1539 6074 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", glas, Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:19)
1539 6153 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:43)
1539 6472 Vas Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:17)
1539 6215 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor av blommor. Höjd: 15,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:51)
1539 6486 Vas/ljusstakar ett par, 5 delar, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Guldkroken. Höjd: 27-32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:16)
1539 6047 Vas/skålar 3 delar, Orrefors. Höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:55)
1539 6481 Vaser 3 st + skål, keramik. Höjd: 6,5-15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:46)
1539 6517 Vaser 3 st, bland annat Gunnar Nylund, Rörstrand. Höjd: 13-22 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:37)
1539 6407 Vaser 7 st, Gustavsberg, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Kombi. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:36)
1539 6490 Vaser Ett par, flussglas, omkring 1900. Höjd: 26,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:14)
1539 6376 Vaser ett par, Reijmyre Glasbruk, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:56)
1539 6149 Vattentunna Koppar. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:49)
1539 6143 Vette Gravand, trä, Signerad aa, Ölandsboden. Längd: 40 cm, höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 18:52)
1539 6142 Vette modell äldre, trä. Längd: 32 cm, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:48)
1539 6073 Vinglas 6 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Rainbow, Orrefors. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:18)
1539 6036 Vinprovarglas 7 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:15)
1539 6319 Vitrinskåp 2 delar, omaka. Bredd: 102 cm, djup: 52 cm, höjd: 238 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:06)
1539 6232 Vitrinskåp England, mahogny. Bredd: 95 cm, djup: 41 cm, höjd: 192 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:02)
1539 6240 Ytterfoder 1 par + 1 st, Gustavsberg. Diameter: 17-26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:43)
1539 6393 Ytterfoder 5 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Våga", Gustavsberg. Stengods i vit carraraglasyr. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:13)
1539 6277 Ytterfoder md hänklar, dekor av vinrankor, mässing, brons. Längd: 36 cm. Höjd: 21 m cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:02)
1539 6216 Ytterfoder Nysilver. Diameter: 47 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 20:46)
1539 6547 Ytterfoder Rörstrand. Diameter: 25 cm, höjd: 19 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:14)
1539 6496 Ytterfoder Waldemarsudde. Diameter: 25,5 cm, höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 maj 2023 19:53)