Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 januari 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1299 2009  Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), "Alkazar", 65x44 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)

1299 4592  Akvarell Kina, Andfåglar. Signerad. Motivet: 51x80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:52)

1299 3206  Akvarell Rye Frennesen, monogramsignerad, Gårdsbild. Motivet: 27x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)

1299 4352  Akvatint Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 12/45, etsning och akvatint. Motivet: 26x25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:24)

1299 4302  Ampel empirestil. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)

1299 4659  Ampel Tidigt 1900-tal, Koppar / glaskupa. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)

1299 4223  Ampel Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)

1299 4644  Ansiktsmask Flickansikte, Art Déco, glaserad keramik. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)

1299 4163  Arbetslampor 2 st. Aluminium. Höjd: 19 - 22

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)

1299 4219  Arkivskåp Plåt, Rosengrens Göteborg, Bredd: 57cm. Djup: 83 cm, höjd: 160 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:51)

1299 4282  Armband silver, med pärla och stenar. Längd: 19 cm, bruttovikt: 16 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 4022  Assietter 12 st, Gefle. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:59)

1299 4128  Assietter 17 st. Tjeckoslovakien. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)

1299 4021  Assietter 6 st, Italy. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:20)

1299 4584  Assietter 8 st, Royal Copenhagen, Handmålade, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:46)

1299 4240  Assietter 9 st, majolika. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)

1299 4582  Assietter Ett par, Meissen, Gallerporslin, diameter: 18,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)

1299 4164  Balansvåg + specerivåg. Höjd: 56 + längd: 42 cm, modell äldre

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)

1299 4456  Bänk Furu. Längd: 151

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:51)

1299 4631  Barnpall fårskinn. "YP-Hantverk", Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)

1299 4304  Barnstol modell äldre

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:19)

1299 4010  Benställning till symaskin, 4 delar, järn. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:58)

1299 4039  Bestick 22+ 12, nysilver, pärlemo

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)

1299 4256  Bestick silver, diverse. Vikt: ca 460 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)

1299 4009  Bestickuppsättning 52 delar, Thebe, Gense

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:09)

1299 4532  Blandteknik 3 st, André Prah (f. 1941), Sverige. Signerade. Mixed media / collage, 45x43 & 55x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:18)

1299 4593  Blandteknik Ett par, Kina, Kvinnor, bladets mått: 48x46 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:05)

1299 4095  Blandteknik Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1991. Motivet: 23x30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 3048  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Guldäpplen", Signerad, bladets mått: 17x17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)

1299 4134  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ansikten. Signerad Aydlett, daterad -72. Signerad, 68x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 9088  Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1965,50x65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:40)

1299 3084  Blandteknik / båtratt John Schmidt, Fiskargubben 1890. Signerad. Ramens innermått: 44cm, ramens yttermått: 84 cm. Djup: 5cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:07)

1299 4555  Blunddocka 30-tal, Germany, + kläder. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)

1299 4141  Blyerts Oidentifierad konstnär. Mansporträtt. Signerad, daterad -45, ca 29x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:42)

1299 4268  Bokhylla Teak. Bredd: 91, djup: 42 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)

1299 4107  Bokhyllor Ett par, mahogny, 1940-tal. Bredd: 70. Djup: 25 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)

1299 4578  Boksida Blandteknik, främre orienten. Motivet: 34x22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:16)

1299 4186  Bord + stolar, 3 delar, omkring sekelskiftet 1900, Bredd: 74 cm. Djup: 50cm. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:00)

1299 3262  Bord Fällbord med fastskruvad skiva i alrot. Bredd: 68 cm. Djup: 70 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)

1299 4096  Bord senjugend, bemålat. Bredd: 74. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)

1299 3209  Bord Tidigt 1900-tal, Bemålat. Bredd: 90, djup: 58 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:53)

1299 4649  Bordslampa "OS-lampan", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 39

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)

1299 4436  Bordslampa 1950-tal, glaserad keramik, Märkt BR. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:28)

1299 4486  Bordslampa Anders Pehrson, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i lackerad plåt. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)

1299 4110  Bordslampa Börne Augustsson, Höjd: 29cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)

1299 4610  Bordslampa glaserad Keramik. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)

1299 4615  Bordslampa Hatt, Innermost. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:32)

1299 4337  Bordslampa mässing, nutida. Höjd:

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)

1299 4616  Bordslampa metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4234  Bordslampa Porslin. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:10)

1299 4501  Bordslampa Rosenthal. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)

1299 4417  Bordslampfot Kosta. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:24)

1299 4653  Bordslampfot Maria Theresia. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)

1299 3439  Bordslampfot metall. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)

1299 4252  Bordslampfot nysilver. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:48)

1299 4112  Bordslampfot trä, Italien. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)

1299 9228  Bordslampfötter Firma Svenskt Tenn, No 2552. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:00)

1299 4449  Bordslampor ett par, mässing med glaskupor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:04)

1299 4174  Bordslampor ett par. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:33)

1299 4173  Bordslampor ett par. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:20)

1299 3074  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, omkring 1900. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)

1299 4652  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)

1299 4394  Bordstabletter 8 st, Josef Frank, 40x30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)

1299 4459  Bordsur Ny-Louis seize. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:57)

1299 3282  Bordsur sent 1800-tal. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)

1299 4611  Bricka Firma Svenskt Tenn, 57x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)

1299 4066  Bricka sten och nysilver. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4381  Brickor 1 par + ströare 1 par+ karott, nysilver. Längd: 37. Höjd: 17 cm, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)

1299 4483  Brosch 18k guld, 5,5 gr. Bredd: 5 cm, höjd: 2,5-4,4 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)

1299 4023  Brosch silver, bärnsten. Längd: 4 cm, bruttovikt: ca 5 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)

1299 4484  Brosch Silver/Emalj, Karp. Längd: 6 cm, bruttovikt: ca 5 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)

1299 4177  Buffé nyrenässans, furu. Längd: 164 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 197 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)

1299 3270  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 85, djup: 42 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:00)

1299 4605  Byrå Gustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 69, djup: 36 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:58)

1299 4036  Byrå Intarsia med stenskiva, Bredd: 84cm. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:11)

1299 4071  Byrå mahogny, sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:59)

1299 4334  Byrå omkring 1900, Bemålad. Bredd: 103. Djup: 48 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:30)

1299 4064  Byrå Rokokostil, Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm, höjd: 83cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4104  Byrå rokokostil, mahogny. Bredd: 67, djup: 35 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:24)

1299 4182  Cafébord med stenskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:22)

1299 4183  Cafébord med stenskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:38)

1299 4151  Caféstolar 3 st. Thonet

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)

1299 4185  Caféstolar 4 st

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)

1299 4460  Champagneglas 10 st. Design Nils Landberg, Prelude, Orrefors. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)

1299 4062  Champagneglas 8 st, Orrefors. Prelude, design: Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)

1299 4511  Champagnekupor 12 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:27)

1299 4262  Cigarettetui  + kaktång, silver. Vikt: 120g. Längd: 9-13cm, gravyr

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:09)

1299 4431  Cittra I låda, Cittrafabriken Finnspång, 39,5x55 cm (låda: 44x58 cm)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)

1299 3180  Collier Barockpärlor. Längd: 112

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)

1299 4397  Draperier 2 st, 211x113 cm

1299 4242  Emmafåtölj

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:43)

1299 4208  Emmafåtölj

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)

1299 4244  Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)

1299 4099  Emmafåtöljer Ett par, plysch

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)

1299 4055  Etagebord Bredd: 36 cm. Djup: 28cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)

1299 4245  Etagebord Intarsia med gallerkant, Bredd: 41 cm. Djup: 33cm, höjd: 77cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:36)

1299 4004  Etsning Artur Bengtsson, Helgeandsholmen, Stockholm. Signerad. Motivet: 19x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4057  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Faluån. Signerad. Motivet: 15x19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:40)

1299 4410  Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Schäferhund. Signerad, numrerad 7/30. Oramat löst blad. Motivet: 33x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)

1299 4345  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Mus-Frimärke". Signerad, numrerad 4/50. Motivet: 4x7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)

1299 4365  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1977. Signerad, numrerad 2. /10, Haskel 138, oramat löst blad, 10x11,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:17)

1299 4362  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1979. Signerad, numrerad 7/15, Haskel 167. Oramat löst blad, pl 10,5x17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:42)

1299 4364  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Pingvin, 1982. Signerad, numrerad EA II/III, Haskel189, etsning och handkolorering. Oramat löst blad, ca 22x21 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)

1299 4371  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 3/20, Haskel 164, oramat löst blad, bladets mått: 60x75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)

1299 4357  Etsning Pentti Kaskipuro (1930-2010), Finland. Signerad, daterad 1978, numrerad 39/80. Motivet: 25x37,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)

1299 4344  Etsning Pentti Kaskipuro (1930-2010), Finland. Signerad, numrerad 34/80, daterad 1978. Motivet: 27x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:52)

1299 4358  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Rovor. Signerad, numrerad 25/80, daterad 1980. Motivet: 41x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:52)

1299 4002  Etsningar 2 st, B Linnér, Karlavägen 18 & Eldkvarn. Signerade. Motivet: 21x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)

1299 4580  Fällbord 4 st, i ställning, mahogny. Bredd: 40, djup: 35 cm, höjd: 51 / st

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:13)

1299 4380  Färgakvatint Åke Pallarp (1933-2013), Sverige. "Mötesplats, stjärnhimmel". Signerad, numrerad 3/20, oramat löst blad. Motivet: 12,5x10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)

1299 4348  Färgakvatint Dorothea Tanning (1910-2012), USA. Signerad, numrerad 58/60. Motivet: 13,5x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)

1299 3332  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Hatt". Signerad, numrerad 49/50. Motivet: 50x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)

1299 4384  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 3/100, Haskel 128. Oramat löst blad, bladets mått: 21x26,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)

1299 4366  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 4/100, Haskel 130. Oramat löst blad, bladets mått: 21x27,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)

1299 4388  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 5/100, Haskel 129, oramat löst blad, bladets mått: 21x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:55)

1299 4367  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1978. Signerad, numrerad 2/50, Haskel 157, oramat löst blad, bladets mått: 36x24 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:04)

1299 4373  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1978. Signerad, numrerad 4/30, Haskel 156, färgetsning med handkolorering, oramat löst blad, bladets mått: 64x85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)

1299 4369  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1981. Signerad, bär dedikation. Haskel 186, oramat löst blad, bladets mått: 50x63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)

1299 4363  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1996. Signerad, numrerad 9/24, Haskel 285. Oramat löst blad, ca 24,5x38,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)

1299 4379  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. "19: 1", monogramsignerad, etsning + handkolorering. Oramat löst blad, motivet: 11x18 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)

1299 4527  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 49/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)

1299 4353  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 50/50, etsning och handkolorering. Motivet: 11x7,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:03)

1299 4526  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 12/15, daterad -78, oramat löst blad. Motivet: 42x28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)

1299 3343  Färgetsningar Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. 7 st i mapp. Signerad, numrerad 1/50. Bladets mått: 29x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:04)

1299 3110  Färglitografi 2 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 85/300. Motivet: 75x56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:14)

1299 4385  Färglitografi 2 st, Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad, 250 upplaga. Motivet: 40x49 respektive 40x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)

1299 4084  Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Skärgårdsmotiv, Signerad, 360-upplaga. Motivet: 29x39cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)

1299 4047  Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 191/260, daterad 1976. Motivet: 45x49 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:19)

1299 4136  Färglitografi Hans Andersson, Skanör, Gås. Signerad, numrerad 127/250. Motivet: 61x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)

1299 4569  Färglitografi Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. "Blue nude". Signerad i tryckplåt, år 1952. Motivet: 58x44cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:18)

1299 4594  Färglitografi Herbert Walås (1912-2003), Sverige. "Ett gammalt bergstroll" efter Gustaf Fröding. Signerad, numrerad 418/500,1990. Motivet: 40x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)

1299 4175  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 124/125. Motivet: 74x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:01)

1299 4440  Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -87, numrerad 269/330. Motivet: 26x30 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)

1299 4437  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Blommor, daterad -75,. Signerad, numrerad 15/360. Motivet: 21x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)

1299 4100  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, "fönster i provance", exemplar 92. Motivet: 21x19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 4441  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 72/250, daterad 1981, Komposition, 48x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)

1299 3370  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 1/99, oramat löst blad, Motivet: 67x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)

1299 3372  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerad, AP-upplaga, daterad -72, oramat löst blad. Motivet: 66x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 4094  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Motivet: 16x23cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)

1299 4068  Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 172/250. Motivet: 47x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)

1299 4058  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 45/225, bladets mått: 26x20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)

1299 4294  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 186/310. Motivet: 46x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4472  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Flicka, ej numrerad. Signerad. Motivet: 58x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:24)

1299 4378  Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Die injektion", 1971. Signerad, numrerad 15/100, oramat löst blad. Bladets mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)

1299 3364  Färglitografier 2 st, Ivor Abrahams (f. 1935), Storbritannien. Diptyk. Signerad, numrerad 24/30, oramade lösa blad, bladets mått: 83x62 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)

1299 4597  Färglitografier 4 st, Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. 275-upplaga, Signerade. Motivet: 47x57 & 58x45 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)

1299 4406  Färgoffset John Clem Clarke (f. 1937), USA. 1968. Signerad a tergo 118/125, oramat löst blad. Bladets mått: 76x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)

1299 4408  Färgoffset Ola Billgren (1940-2001), Sverige. "Louis Womak". Signerad, numrerad 68/75, daterad 1969, oramat löst blad, bladets mått: 45x62 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:45)

1299 4202  Färgserigrafi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 29/30, oramat löst blad. Bladets mått: ca 76x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 4356  Färgserigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 1/200. Motivet: 29x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)

1299 3355  Färgserigrafi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. "Horses 69". Signerad, numrerad 58/75, oramat löst blad. Motivet: 45x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:55)

1299 4354  Färgserigrafi Man Ray (1890-1976), USA. "Seguidilla", 1971. Signerad, numrerad 31/40, ristad signatur och numrering. Motivet: 40x51 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)

1299 4396  Färgserigrafi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. "Exit". Signerad ML De Geer Bergenstråhle, numrerad 2/150. Oramat löst blad. Bladets mått: 50x59 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:12)

1299 4072  Fat 27 delar, Bing & Grøndahl. Diameter: 15-23cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)

1299 4283  Fat 8st. Längd: 30cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4393  Fat ett par, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)

1299 4540  Fat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)

1299 4383  Fat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:26)

1299 4500  Fat silver, CG Hallberg, 1918. Diameter: 24 cm. Vikt: ca 370 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:48)

1299 4335  Fat silver, otydliga stämplar, reliefdekor, ca 19x11,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)

1299 1004  Fat sterlingsilver, Borgila, 1932. Oktagonalt. Diameter: 36,5 cm. Inskriptioner på baksidan. Vikt: 880 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:21)

1299 4656  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 21x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:20)

1299 4535  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:11)

1299 4537  Fat mm 7 delar, Rosenthal, Uppläggningsfat + dosor & cigarettfat, diameter: 7-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)

1299 4073  Fat/fruktskålar 3 st. Pressglas, Höjd: 13-23cm, diameter: 24-26

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:58)

1299 4376  Fåtölj

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)

1299 4232  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:55)

1299 4451  Fåtölj Dux, bra bohag

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)

1299 4102  Fåtölj Gösta Jonsson, Jönköping, plysch

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)

1299 4103  Fåtölj Gösta Jonsson, Jönköping, plysch

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4046  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmqusit, Lilla Adam

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)

1299 4218  Fåtölj spjälor i rygg, bemålad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)

1299 4097  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:58)

1299 9244  Fickur 2 st, silver, bland annat Jonas Enqvist, Norrköping 1793, bruttovikt: 200 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:44)

1299 4547  Figuriner 6 st, Spanien & Goebel. Höjd: 10-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:10)

1299 3066  Figuriner 8 st, Swarovski kristall. Höjd: 2-6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)

1299 4543  Figuriner 9 st, bland annat Royal Dux. Höjd: 8-24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)

1299 3065  Figuriner 9 st, Swarovski kristall. Höjd: 2-8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)

1299 4326  Fiskfat + soppterrin+ bålskål, Japan, Rörstrand. Diameter: 22-34 längd: 55 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)

1299 4116  Fiskservis 11 delar, Johnson Bros, England. Längd: 21-40,5 cm, höjd: 2-7,5 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)

1299 4259  Flaska med silverlock, Ryssland, 1800-tal. Höjd: 14,5 cm, bruttovikt: 1090 g (varav lock: ca 50 g)

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)

1299 3359  Formar 47 st, koppar, 10x7 cm ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:06)

1299 4253  Fotoalbum med enblem i silver. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)

1299 4194  Fotpall Bore, Noburo Nakamura för Ikea. Längd: 63 cm, djup: 48 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:54)

1299 4034  Frimärken diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4447  Gallerskålar 6 st, Dresden, diameter: 8-24 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)

1299 4479  Gardiner Bakertyg, diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)

1299 4482  Gardiner Jobs, 2+ 1 st. Längd: 200-208 cm, bredd: 62-117 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:45)

1299 3178  Glas på fot 9st, Thommy Bremberg (f. 1954), Sverige. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)

1299 4647  Glasfat Lillemor Bokström, Lindshammar. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:20)

1299 4033  Glasservisdelar 35 delar, etsad dekor. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)

1299 4461  Glasservisdelar Älghult, 20 delar. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:32)

1299 4403  Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk, G-III Monogram, 12+ 10. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4544  Glasskulpturer 9 st, fåglar & fiskar. Höjd: 11-28, bland annat Murano

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:11)

1299 4271  Gnistskydd + eldset

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:06)

1299 4563  Golvlampa 50/60-tal, trä. Höjd: 143

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)

1299 4562  Golvlampa ABO Randers A/S, Danmark, mässing. Höjd: ca 163 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)

1299 4433  Golvlampa höjd: 133 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)

1299 4313  Golvlampa mässing. EWÅ, Höjd: 142

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)

1299 4361  Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm

1299 4247  Golvlampa Skarabé. Höjd: 120

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)

1299 4285  Golvlampbord Funkis, Carl-Ernst Dahlgen, Bredd: 43cm. Djup: 65 cm, höjd: 59cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)

1299 4179  Golvlampor ett par, Belid. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:53)

1299 4246  Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:40)

1299 4221  Golvspegel höjd: 169 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)

1299 3243  Golvur Björk. Höjd: Ca 220

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:06)

1299 4439  Grafiskt blad Chagall, ej signerad, "LeLac de Cygnes". Bladets mått: 33x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:44)

1299 4325  Gravyr Apollo, 1800-tal. Motivet: 45x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:14)

1299 4370  Gunghäst Asien. Längd: ca 70, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:38)

1299 4063  Hallbyrå med stenskiva, Gustaviansk stil, Bredd: 61 cm. Djup: 35 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)

1299 4019  Halslänk Karl-Ingemar Johansson, silver, Göteborg 1976. Vikt: ca 120g. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)

1299 4646  Hänkelvas Italien + Karaff, Sovjet, porslin. Höjd: 24- 38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)

1299 4241  Herrbetjänt höjd: 102 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)

1299 4625  Herrbetjänt på trissor. Höjd: 111

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:27)

1299 4149  Hink + tratt, koppar. Höjd: ca. 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:16)

1299 4507  Hink 1800-tal, Koppar, diameter: 28, höjd: 19 cm, reliefdekor

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)

1299 4093  Hörnvitrinskåp 1960-tal, teak med låda. Höjd: 132, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4430  Jardiniere Kristall, omkring 1900. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:22)

1299 4488  Jobstryck Hans Prins (f. 1908), Sverige. 92x153 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)

1299 4485  Kaffe/moccaskedar silver, 22 delar, 6+ 4+ 11+ 1. Längd: 9-11 cm. Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:55)

1299 4322  Kaffekoppar mm 14 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)

1299 4236  Kaffeservis 26 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)

1299 4059  Kaffeservis 28 delar, Björn Wiinblad (1918-2006), Tyskland, Lotus, Rosenthal

1299 4049  Kaffeservis 46 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:38)

1299 3279  Kaffeservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 27 delar

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4654  Kaffeservisdelar 14 delar, Richard Lindh (1929-2006), Finland (verksam 1955-89 på Arabia)). "Talvikki"dekor av Raija Uosikkinen, Arabia 1964-1975

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)

1299 4422  Kakburkar 3 st. Höjd: 25-28cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)

1299 4184  Kakfat glas och metall. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:33)

1299 4076  Kakfat på fot, Musselmalet, Royal Copenhagen. Diameter: 21cm, höjd: 14cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)

1299 4645  Kaktång silver. Längd: 14,5. Vikt: ca 40 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)

1299 4053  Kandelaber Ett par. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)

1299 4270  Kandelaber mässing, sjuarmad. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)

1299 4414  Kanna Stengods, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 29 cm

1299 4419  Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart. Ej märkt. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:44)

1299 4586  Karaff Tidigt 1900-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:06)

1299 4257  Karaffer + skålar, 5+ 4 delar. Höjd: 6-30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)

1299 3247  Karaffer 3 st. Höjd: 18-31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:15)

1299 4065  Karmstol med rotting

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:33)

1299 8408  Karmstol Rotting, 1880-tal

1299 4305  Karmstol Senbarock

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:50)

1299 4528  Karmstolar 4 st, Rokokostil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)

1299 4442  Karmstolar 6 st, Windsormodell

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)

1299 4229  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:42)

1299 9298  Karmstolar ett par, + 5 stolar, Ek, 1900-talets början

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:09)

1299 3237  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:40)

1299 4124  Karta Sverige / Finland. Motivet: 48x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)

1299 4281  Kedja 18k guld. M Pansar, Vikt: 16,8g. Längd: 60cm, bredd 2,7mm, med 2st hängen i doublé

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:43)

1299 4289  Keramik 15 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, "Harlekin". Höjd: 3-25 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:09)

1299 4538  Keramik 4 delar, Upsala-Ekeby, diameter: 28. Höjd: 10-20, bland annat Uggla Mari Simmulson

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:15)

1299 4052  Kista på benställning, 1880-tal, Bredd: 61 cm. Djup: 48cm, höjd: 79cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)

1299 4051  Kista på benställning. 1800-tal, Bredd: 47cm. Djup: 36 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)

1299 4298  Knivar 14 st. Längd: 27-32 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)

1299 4299  Knivar 9 st. Längd: 25- 35 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:13)

1299 4536  Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Göran Wärff & Monica Backström, diameter: 18. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:04)

1299 3291  Konstglas 3 delar, bland annat Bertil Vallien. Diameter: 9-19 längd: 17,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)

1299 4551  Kopp med fat 1800-tal, Oude Amstel, Holland, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:58)

1299 4564  Koppar 3 delar. Höjd: 7-37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)

1299 4480  Koppar och mässing 3 delar. Djup: 30-36 cm, höjd: 40-49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)

1299 4211  Kuriosa 5 delar, Kina

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)

1299 4462  Kuverttallrikar 8 st, Tenn. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)

1299 4623  Lampbord Betsad björk. Bredd: 65, djup: 35 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:10)

1299 4191  Lampbord Ett par, 1960-tal, Bredd: 65cm. Djup: 45cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:06)

1299 4444  Lampbord Gustaviansk stil. Bredd: 57, djup: 38 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)

1299 4150  Lampbord med hylla, Ett par. Nutida, Bredd: 60. Djup: 40 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:09)

1299 4204  Lampbord med mosaik, Bredd: 50cm. Djup: 52 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:51)

1299 4600  Lampbord Nyrokoko, diameter: 52, höjd: 61 cm, ådringsmålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:28)

1299 4159  Lampbord omkring sekelskiftet 1900, mahogny, mässingsbeslag. Diameter: 55 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:01)

1299 4147  Lampetter Ett par. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4030  Litografi Ernst Josephson (1851-1906), Sverige. Båt, signerad. I trycket, 36x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:57)

1299 4576  Litografi Outi Heiskanen (f. 1937), Finland. Signerad, numrerad 30/30. Signerad. Motivet: 11x15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 4225  Litografier 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 350-upplaga. Motivet: 30x39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:55)

1299 3349  Litografier John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Portfölj, 4 st, "Den vita Cadilacen". Signerad, numrerad 37/100, oramade lösa blad, bladets mått: ca 70x100 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:26)

1299 3358  Litografier Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. Signerad, numrerad 8/75 respektive 8/85, daterad -71, oramat löst blad. Bladets mått: 46x60 cm respektive 46x80 cm. Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)

1299 4556  Ljuskrona droppformade prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)

1299 3196  Ljuskrona empirestil, prosmor. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)

1299 4296  Ljuskrona korgmodell. Höjd: ca 105 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 3475  Ljuskrona med prismor. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:57)

1299 3095  Ljusstakar Ett par, mässing och trä, OH Lagerstedt, Eskilstuna. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)

1299 3217  Ljusstakar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)

1299 4238  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:18)

1299 4418  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)

1299 4323  Ljusstakar Ett par, Meissen, porslin. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 4525  Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)

1299 4003  Ljusstakar ett par, silver, 2-armade, 1951. Höjd: 22 cm. Vikt: ca 470+ 465 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)

1299 4581  Ljusstakar med mera, 6 delar. Smide och konstglas, 1960-tal. Höjd: 10-27 cm

1299 4129  Ljusstake "Blekingestaken", Svensk Slöjd. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:59)

1299 4312  Ljusstake Empirestil. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)

1299 4060  Ljusstake förgylld. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)

1299 1182  Lockurna Japan. Höjd: 42 cm

1299 4546  Lockurnor 6 st, bland annat England. Höjd: 16-36 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)

1299 4212  Luktflakornger 5 st. Kina. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:00)

1299 4148  Målarstege modell äldre. Höjd: 136

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)

1299 4267  Malmkrona Höjd: 52cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:23)

1299 3397  Målningar 2 st, Japan, erotiskt motiv, bemålat siden, ca 12x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)

1299 4237  Månbord mahogny, 1800-tal, + 2 st iläggsskivor. Diameter: 140 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:14)

1299 4277  Manschettknappar Totalt: 7delar, silver. Vikt: 70g. 2st par, manschettknappar, + 3st medaljer, 2st broscher. Gravyr

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)

1299 4085  Mat / kaffeservis 48 delar, Staffordshire, Country style. Diameter: 17-26cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:28)

1299 4201  Matbord 1950-tal, Bredd: 120 + 30 cm. Djup: 80cm, höjd: 72cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)

1299 4575  Matbord 1960-tal, teak, 2 st ilägg á 35 cm, diameter: 109 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4468  Matbord Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", Karl Andersson & söner, saknar märkning, Diameter: 150. Höjd: 72, + 2 st iläggx55 cm

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:03)

1299 4617  Matsalsgrupp 7 delar, England, mahogny, Bord + 6 st stolar. Längd: 114. Djup: 50 cm, höjd: 75 cm, + 3 st ilägg a 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:39)

1299 3097  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar + 2 karmstolar, 2 st ilägg. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 73 cm, ilägg 2x48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)

1299 3284  Matsalsgrupp Bord + 4+ 2 stola. Längd: 172, djup: 112 cm, höjd: 77 cm, + 2 st iläggsskivor, nutida

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:42)

1299 3454  Matsalsskåp med vitrin, valnöt, Vindö, Möbelfabriken Balder, Vaggeryd, design: Svante Skogh. Bredd: 105. Djup: 43 cm, höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)

1299 4077  Matservis 26 delar, Bing & Grøndahl, Empire. Diameter: 21-24cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)

1299 4290  Matservis 37 delar, gul.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)

1299 4466  Matservisdelar Villeroy & Boch, 18 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)

1299 4360  Matta 190x244 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)

1299 4278  Matta Dhurry, 192x310 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:19)

1299 4198  Matta Kina, 150x95cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)

1299 3038  Matta Kina, 243x149cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)

1299 4088  Matta Orientalisk, 133x185 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)

1299 4400  Matta orientalisk, 146x108 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:04)

1299 3385  Matta Orientalisk, 159x103cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)

1299 4189  Matta Orientalisk, 237x128cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)

1299 3450  Matta Orientalisk, 250x156cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:09)

1299 4596  Matta Orientalisk, 275x335 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)

1299 4195  Matta Orientalisk, 310x85cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)

1299 4280  Matta orientalisk, 95x153 cm

1299 3446  Matta Orientalisk, 96x47cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)

1299 4469  Matta orientalisk, Galleri, 95x350 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)

1299 3148  Matta orientalisk, Galleri, Pakistan, 78x292 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:19)

1299 3300  Matta orientalisk, Meymeh, 170x267 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)

1299 4199  Matta Röllakan, 410x340cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4331  Matta Röllakan, signerad. ILS, 196x282 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:15)

1299 4401  Matta Tibetansk stil, 140x204 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:23)

1299 4398  Matta Tibetansk stil, 249x343 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)

1299 4176  Matta Tunisien, 170x237 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:07)

1299 4130  Mikroskop Carl Zeiss, Jena, i trälåda. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:31)

1299 4026  Miniatyrer 2 st, Porträtt av Ernst Nathorst-Böös (1918-1988) och Anne Nathorst-Böös, 7x5,9x7, Förgyllda silverramar, bruttovikt: ca 70+ 45 g

1299 4235  Mockakoppar 12 st, Ryssland

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)

1299 4630  Myntlåda "Postsparbanken", Metall. Längd: 31 cm. Djup: 19 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)

1299 4200  Nattygsbord bemålad, Bredd: 38 cm. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:51)

1299 4190  Nattygsbord Ett par, teak, Bredd: 46 cm. Djup: 33cm, höjd: 52cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)

1299 4091  Nattygsbord längd: 45 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:07)

1299 4599  Nattygsbord Malmstensmodell, ej märkt. Bredd: 54, djup: 33 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:26)

1299 4577  Oljemålning 2 st, monogramsignerade, 1859-1898. Olja på duk, 23x31cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)

1299 4017  Oljemålning Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. Landskap, signerad. 1923. Olja på pannå, 16x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)

1299 4028  Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Bodar, signerad. Olja på pannå, 42x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:59)

1299 4473  Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 44x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:42)

1299 4114  Oljemålning Bertil Pettersson (f. 1955), Sverige. Signerad. Olja på duk, 70x78cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)

1299 4607  Oljemålning Chia Gröndahl, "6 rosa". Signerad, olja på papper, 32x23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:14)

1299 4423  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Från Montmartre". Signerad, daterad 56. Olja på duk, 45x64cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4037  Oljemålning Greta Löfgren (1884-1944), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1939. Olja på pannå, 70x60 cm

1299 3108  Oljemålning Gustav Andreasson, Modell. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 53x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)

1299 3241  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)

1299 4377  Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Vallmo. Signerad. Olja på duk, 90x90 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:20)

1299 9165  Oljemålning Juan Montalvo, kustby. Signerad. Olja på pannå, 29x52cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)

1299 4568  Oljemålning Kaj Larsen. Signerad. Olja på duk, 63x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:14)

1299 3202  Oljemålning Knut Olson (1904-1978), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 37x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 4559  Oljemålning Linda Lysell (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 91x70cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:01)

1299 4029  Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Uppsala. Signerad. Olja på pannå, 46x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:27)

1299 4567  Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Blomster stilleben. Signerad. Olja på duk, 83x60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)

1299 4007  Oljemålning Nils Acke, Stilleben. Olja på pannå, signerad. -62,27x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:48)

1299 4138  Oljemålning Oidentifierad konstnär, interiör med läsande kvinna. Signerad, daterad 1925. Olja på pannå, 42x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)

1299 4571  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Clown. Signerad. Olja på duk, 59x40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)

1299 4216  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Komposition. Olja på duk, 150x91 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:04)

1299 4227  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Militärer. Olja på duk, 58x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:46)

1299 4228  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fjordlandskap. Signerad. 1800-tal. Olja på duk, 65x100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)

1299 4274  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Piprökande man. Olja på duk, 25x17 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:26)

1299 4273  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rysk konstnär, otydligt signerad. Olja på duk, 36x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:53)

1299 4042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Klättrande man. Olja på duk, 40x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:12)

1299 4056  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Porträtt. Olja på pannå, 22x15 cm

1299 3089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strandparti, Signerad Koch. Olja på pannå, 36x56 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:39)

1299 4477  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), "Eze-Village". Signerad, numrerad 1959. Olja på duk, 53x71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:33)

1299 4491  Oljemålning Paul Myrén (1884-1951), Sverige. Hund och räv. Signerad. Olja på duk, 68x85 cm

1299 4316  Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Fyr. Signerad. Olja på pannå, 60x122 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)

1299 9005  Oljemålning Romain Jouven (1873-1929), Frankrike. Signerad. Olja på pannå, 34x47cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)

1299 4121  Oljemålning Ruth Ekermann (1892-1988), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 67x45 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:07)

1299 4135  Oljemålning signerad, Mor och barn. Olja på duk, 49x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)

1299 4140  Oljemålning signerad. Olja på pannå, 25x35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)

1299 4315  Oljemålning Stig Lundqvist, Figurer i landskap, Signerad. Olja på duk, 60x91

1299 4470  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Den lilla båtägarn". Signerad. Olja på pannå, 23x18cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:54)

1299 4471  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x21cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)

1299 4638  Oljemålning Torsten Erasmie (1940-2018), Sverige. Motiv med båtar. Signerad Erasmie. Olja på duk, 41x51 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)

1299 4570  Oljemålning Uno F Svensson, Jägare. Signerad. Olja på duk, 23x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:59)

1299 4210  Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 90x50, oramad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:43)

1299 4207  Oljemålningar 2 st, Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Kompositioner. Signerad. Olja på pannå, 45x20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:44)

1299 2023  Örhängen 14K. Ett par, Ryssland. Briljantslipade diamanter och smaragder, 2xca0,05ct, 30xca0,01ct. Vikt: 5,7g

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:20)

1299 4020  Örhängen Ett par, 18k med briljanter

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:38)

1299 4636  Ostkupa med fat, kristall. Höjd: 20, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)

1299 4284  Ostrontallrikar 10st, Haviland & co. Limoges. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:30)

1299 4606  Pall Skinn / teak, 1960-tal. Längd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)

1299 4612  Pallar 2 st, Kelimtyg. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)

1299 4295  Parti beslag diverse

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:54)

1299 4041  Parti bijouterier diverse

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)

1299 4170  Parti kina 10 delar. Höjd: 3-12cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)

1299 4300  Parti knivar diverse

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)

1299 4297  Parti lampkupor 2 kartonger

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:05)

1299 4074  Parti pins + medaljer.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)

1299 4098  Pelarbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 74. Djup: 54 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:30)

1299 4427  Picknickväska 1950-tal, plast. Höjd: 35,5 cm, djup: 13,5 cm, längd: 52 cm

1299 4188  Pläd + kuddfodral, 161x150 cm, 47x43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:10)

1299 4448  Porslin 4 delar, Dresden. Höjd: 4-24 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:53)

1299 4432  Pottskåp Furu, Bredd: 48cm. Djup: ca 48-50cm. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:43)

1299 4303  Puderstol 1800-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)

1299 4657  Punschkoppar 6 st, silver. Diameter: 6,5 cm. Höjd: ca 3,7 cm, vikt: ca 225 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:40)

1299 4524  Punschmuggar 11 st, silver, Graverade. Diameter: 6,6 cm. Höjd: ca 2,8 cm. Vikt: ca 350 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:24)

1299 4523  Punschmuggar 12 st, silver, Graverade. Diameter: ca 6,7 cm. Höjd: ca 2,9 cm, vikt: ca 370 g

1299 4070  Ram rokokostil, ramens innermått: 52x63 cm

1299 4115  Remmare 10 st, 20-tal. Höjd: 16,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)

1299 4429  Resegrammofon + skivor. Längd: 42 cm, djup: 10 cm, höjd: 30 cm

1299 4426  Resväska Rimowa. Längd: 76 cm, djup: 19 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)

1299 4293  Ring + Collier, silver, doublé. Vikt: 9,3g, ringmått: 19,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:01)

1299 4291  Ring 18k guld. Vikt: 3,5g. Storlek: 16½, med brun sten.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)

1299 4292  Ring 23K. Vikt: 5,8g. Storlek: 19½, gravyr.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)

1299 4275  Ringar 2 st, 23K. Vikt: 4,8g, storlek: 17¼, gravyr.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)

1299 4286  Rökbord Funkis, Carl-Ernst Dahlberg. Diameter: 70, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)

1299 4080  Röllakan 176x223 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)

1299 4092  Saigkorgar 2 st, Gotland. Höjd: 37-40, längd: 41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:04)

1299 4529  Salongsbord Bemålad. Diameter: 90, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)

1299 4595  Salongsbord Gustaviansk stil, diameter: 75, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:09)

1299 4013  Salt/pepperkar 4 st, bland annat Silver/Emalj. Längd: 10,5, bruttovikt: ca 230 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:01)

1299 4301  Sameknivar 10 st, bland annat. Längd: 15,5-33 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:55)

1299 4152  Sameknivar 2 st. Längd: 32cm, (en kniv saknas)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:28)

1299 4155  Sameknivar 3st med fodral. Längd: 20-25cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)

1299 4178  Scarf Hermès, Paris, "Les Cles", siden, 85x85 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)

1299 4514  Schackbräde med pjäser, sten, 37x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)

1299 4111  Sekretär + stol, Kina. Bredd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)

1299 4533  Sekretär Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 41 cm, höjd: 101 cm, nyckel

1299 4510  Seltersglas 17 st, modell äldre. Höjd: 8,5-9,5 cm

1299 4455  Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 51, djup: 36 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)

1299 4435  Serveringsvagn Lars Larsson, Valnöt. Märkt 1976, Längd: 122. Djup: 46 cm, höjd: 80 cm, + klaff längd: 42 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:42)

1299 4119  Serveringsvagn metall / glas. Längd: 63, djup: 44 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)

1299 4650  Serveringsvagn metall / glashyllor. Längd: 50, djup: 37 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)

1299 4045  Servisdelar 30 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)

1299 4008  Servisdelar 34 delar, Grön Anna

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)

1299 4328  Servisdelar 54 delar, Japan, Rörstrand

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)

1299 4465  Servisdelar Mat- och kaffeservis, Rosenthal, ca 30 del

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:05)

1299 4160  Sideboard med 2 lådor, skivan i mahogny. Senare underdel, Längd: 105. Djup: 34 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)

1299 4264  Sideboard Teak, Troed, Bra Bohag, Nils Johnsson. Längd: 160, djup: 43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)

1299 4161  Sideboard teak, utdragbar skrivskiva, 134, djup: 42 cm, höjd: 71 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)

1299 4214  Sidenbroderier 4 st, Kina, 100x40 ca

1299 4387  Sidenmålningar 7 st. Motivet: 17x15-26x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)

1299 4123  Silver 4 delar, Gräddkanna + sockerskål + 2 st ströare. Höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:50)

1299 4633  Silver / mässing 10 delar, bland annat etui, tesil, m. M. Mexico, fatet. Diameter: 17,5 cm, flaskas höjd: 6 cm, etui: ca 19x11,7

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)

1299 3019  Silvermynt 14 st. Astrid Lindgren 1907-2002, Mynthuset. 99,9% silver, 27g / st, i etui, + pärm. Mynt. Diameter: 4,5cm. Etu. Höjd: 24,5cm Bredd: 28,5cm. Bruttovikt: 60 g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)

1299 4505  Skål  + ljusstake, 2 delar, Orrefors & Murano. Längd: 14-17, höjd: 6,5-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4648  Skål Alessi, lackerad metall. Diameter: 30, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)

1299 4635  Skål Kina, porslin. Diameter: 20,5, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:06)

1299 4014  Skål med lock, Elme Glasbruk. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:36)

1299 4493  Skål Tenn, dekor med björnar, diameter: 19,5. Höjd: 13 cm

1299 4193  Skål på fot Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Dua18. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)

1299 9182  Skålar + vas, 3 delar, bland annat Nylund. Höjd: 4-15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)

1299 4213  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 10-14 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:01)

1299 4025  Skålar 2 st, silver, Birmingham, England, 1922. Diameter: 9 cm. Vikt: ca 65 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:07)

1299 4165  Skålar 2 st. Stengods. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)

1299 4288  Skålar 3 st. Diameter: 12-31cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:33)

1299 4321  Skåp Teak, J. O Carlsson Möbelindustri Vetlanda, Bredd: 110 cm. Djup: 44cm. Höjd: 154 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4254  Skedar 4 st, silver. Vikt: 130g, längd: 14,5-19cm, med etui.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)

1299 4167  Skomakarförkläde läder, 93x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:48)

1299 4632  Skrin bonad björk. Längd: 25, djup: 16 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:24)

1299 4233  Skrin omkring 1900, mahogny. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:02)

1299 4545  Skrivskåp ek, 1800-tal. Bredd: 104 cm. Djup: 48cm. Höjd: 192cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)

1299 4079  Skrivställ Jugend. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:28)

1299 4450  Skulptur + vas, 2 delar, konstglas. Höjd: 20-374

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:49)

1299 4374  Skulptur Betong, hund. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:17)

1299 4320  Skulptur Bing & Grøndahl, Axel Loche, Flicka med ko. Längd: 21, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)

1299 4215  Skulptur brons, ej signerad, träsockel. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:03)

1299 3050  Skulptur Buddha, Porslin, nutida. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:30)

1299 4506  Skulptur Buddha, Thailand, på träsockel. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)

1299 4005  Skulptur Flicka med blommor. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)

1299 4566  Skulptur Goldscheider, flintgods. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)

1299 4082  Skulptur Gustavsberg, Parian. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)

1299 4550  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Ripa, brons, träsockel. Höjd: 8-12, längd: 17 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)

1299 4336  Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 85/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:16)

1299 4117  Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Flicka, metall / onyxsockel. Höjd: 21,5

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)

1299 4118  Skulptur Kaj Fogelberg, Keramik, Plommon, 394/500. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:51)

1299 4318  Skulptur Parian, Tre graser. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)

1299 4145  Skulptur porslin. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:02)

1299 4319  Skulptur Royal Copenhagen, Gummor. Höjd: 29,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)

1299 4027  Skulptur signerad. Masker, mässing. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)

1299 9410  Skulptur Wien, Keramos, Tjäder. Höjd: 31 längd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)

1299 4627  Slagbord 1900-tal, furu. Bredd: 27 + 2x70 cm. Djup: 106 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:59)

1299 4158  Slagbord furu, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vapensmeden. Bredd: 14 + 2x58, djup: 77 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)

1299 4205  Slagbord Furu. Bredd: 104 cm. Djup: 42, 5 + 50x2 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:46)

1299 4530  Sminkbord Längd: 74cm. Djup: 40cm, höjd: 142cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:51)

1299 4490  Smyckeskrin Indien, soapstone. Diameter: 17 cm

1299 4324  Snaps / likörglas 3 + 3 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 9,5-14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 4458  Sockerskål + gräddkanna, silver. Höjd: ca 8 cm. Vikt: ca 320 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)

1299 4220  Soffa + fåtölj, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. OH Sjögren. Soffa med etikett. Fåtölj brännmärkt, Längd: 148

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:06)

1299 4206  Soffa 1800-tal, Längd: 111cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)

1299 4598  Soffbord  + paraplyställ, 2 delar, 1950-tal. Höjd: 42-51 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:50)

1299 4372  Soffbord Butlers tray. Bredd: 100, djup: 70 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:40)

1299 3457  Soffbord glas / mässing / krom, 109x109. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)

1299 4624  Soffbord med klaffar, mahogny. Bredd: 80 + 2x21, djup: 48 cm, höjd: 62 cm

1299 4269  Soffbord med tidningshylla, mahogny. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)

1299 4601  Soffbord Ovalen, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 120, djup: 86 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)

1299 1095  Soppslev Sterlingsilver. Vikt: 56g. Trähandtag, 1986, Sverige. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:22)

1299 4015  Spegel + Konsol. Höjd: 161+ 78 cm. Bredd: ca 67-73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)

1299 3083  Spegel 1800-tal, mahogny, Intarsia, 82x38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)

1299 4197  Spegel 3-delad, 60x74 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)

1299 4329  Spegel 75x61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)

1299 4308  Spegel Empire, 174x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)

1299 3437  Spegel Empire, 96x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:46)

1299 4187  Spegel Empirestil, bemålad, 135x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)

1299 4031  Spegel Gustaviansk stil, 103x62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:53)

1299 4619  Spegel Gustaviansk stil, mörkbetsad, 124x69 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:49)

1299 4489  Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 100x39cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 3430  Spegel höjd: 71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)

1299 4090  Spegel jugenddekor, 84x60 cm

1299 3201  Spegel Karl Johanstil, Björk, 73x36 cm

1299 9367  Spegel mahogny, Karl Johan, 172x81 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)

1299 4067  Spegel nutida, 73x55 cm

1299 4230  Spegel Oval, 82x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:42)

1299 3207  Spegel oval, betsad, 87x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)

1299 4311  Spegel sengustaviansk stil, 158x76 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)

1299 4143  Spegel teak, 1960-tal, 104x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)

1299 4087  Spegel Teak, G&T, 1960-tal, Svenska Möbelfabrikerna AB, 112x31cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:02)

1299 4126  Speglar 2 st. Förgyllda ramar, 55x44 + 66x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)

1299 4306  Spelbord Sengustavianskt, omarbetat, mahogny, Bredd: 89cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)

1299 4166  Staffli Beckers. Höjd: 120, hopfällbart

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:49)

1299 4614  Stereomöbel England, Idegran. Längd: 58, djup: 44 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)

1299 4454  Stol Rokoko

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)

1299 4192  Stolar 2 st, Thonet

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:40)

1299 3239  Stolar 3 st. Senempire

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:51)

1299 4168  Stolar 3 st. Vitmålade, spjälor

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)

1299 3125  Stolar 4 st, 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)

1299 4287  Stolar 5 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)

1299 4565  Stolar 6 st, Stapelbara, Fanér

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)

1299 4231  Stolar Ett par, 1800-tal, mahogny

1299 4109  Stolar Ett par, 1800-tal.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)

1299 4050  Stolar Ett par, 1880-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:42)

1299 4156  Stolar Ett par, Ek, Rokokostil

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)

1299 4203  Stolar Ett par, Göteborgsmodell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:12)

1299 4153  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

1299 4453  Stolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)

1299 4154  Stolar Ett par, Thonet, märkta

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)

1299 4222  Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)

1299 4157  Stringhyllor Gavlar 4 st. + 6 st. Hyllplan. Bredd: 58 - 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)

1299 1099  Supskedar Ett par, silver. Vikt: 90g. MGAB, 1978, ca. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:36)

1299 4162  Sybord 1800-tal, alm. Bredd: 54. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm

1299 4044  Sybord Intarsia, Bredd: 72cm. Djup: 46cm, höjd: 76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:36)

1299 3236  Syltkrukor 3 st, Blå/vit. Höjd: 14-23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)

1299 4265  Sypall 1940-tal. Längd: 38, djup: 38 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:07)

1299 4089  Syskrin Ek. Längd: 42, djup: 30 cm, höjd: 58 cm, med innehåll

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 4421  Takarmatur 1960-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)

1299 4618  Takarmatur 60/70-tal, metall. Diameter: 41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)

1299 4497  Takarmatur Glaskupor, 1940-tal. Höjd: 65 cm

1299 4411  Takarmatur Glaskupor. Höjd: 60 cm

1299 4081  Takarmatur Herstal, Metall. Höjd: 80cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)

1299 4405  Takarmatur höjd: 40 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)

1299 4496  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)

1299 4054  Takarmatur mässing, glas. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:16)

1299 4651  Takarmatur med prismor. Diameter: 33 cm

1299 4603  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)

1299 4412  Takarmatur Plåt. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)

1299 4314  Takarmatur Prismor, Dia 40 cm. Höjd: ca 49 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4560  Takarmatur teak och mässing, 5-armad. Höjd: 50cm

1299 4494  Takarmatur Yki Nummi (1925-1984), Sverige. Plast, diameter: 55, (ej el), Inno lux

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 4266  Tallboy mahogny, 1800-tal. Bredd: 74. Djup: 48 cm, höjd: 136 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)

1299 4180  Tallboy med skåpdel, 1800-tal, mahogny. Bredd: 85. Djup: 51 cm. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:20)

1299 4587  Tallrikar 50 delar, ca, Rörstrand, Monogram, diameter: 17-25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:21)

1299 4389  Tallrikar 8+ 8 st, Eden, Rörstrand. Diameter: 16-27 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:04)

1299 4127  Tallrikar och assietter, 30 delar, Polen. Diameter: 17 - 25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:14)

1299 4434  Tändare 2 st, Ryssland, 1938- 1945. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)

1299 4310  Tavlor Ett par, Ålderstrappan, 31x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:35)

1299 4083  Te- /kaffeservis ca 45 delar, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. "Elisabeth", Rörstrand

1299 4542  Teaterkikare + Smyckeskrin, 1800-tal. 2 delar, glas, mässing och pärlemo. Höjd: 6-7 cm. Längd: 7-10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:27)

1299 4226  Teckning Vicke Andrén (1856-1930), Sverige. Militär, monogramsignatur. 1918,24x25 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)

1299 4585  Tekoppar + snäckskål, 5 + 1 delar, Meissen. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)

1299 4086  Teservis Ca 15 delar, Woodswear, English sinery

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)

1299 4075  Teservisdelar 11 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)

1299 4327  Teservisdelar 18 delar, + 2 extra koppar, Japan, Rörstrand

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)

1299 4061  Teservisdelar 9 delar, + 4 koppar, Spode, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)

1299 4258  Teskedar 10st, silver. Vikt: 130g, längd: 11-13cm, gravyr.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:35)

1299 4643  Tillbringare glas, 1920- 30-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:52)

1299 4390  Torrnålsgravyr Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Le noeud central". Signerad, numrerad 53/100, daterad 1975. Oramat löst blad. Bladets mått: 56x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:24)

1299 4386  Torrnålsgravyr Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Man i kista", 1979, "Ex Libris Hans Wigert". Signerad, bär dedikation, oramat löst blad, bladets mått: 16x18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4146  Trädgårdsbord Ett par, gjutjärn + skiva i bemålad plywood. Diameter: 70 cm. Höjd: 74 cm

1299 4011  Trädgårdsmöbler 5 delar, Bord + 4 stollar, fällbara

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)

1299 4467  Trädgårdsstolar 4 st, Grythyttan Stålmöbler, Artur Lindqvist, modell A2

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:58)

1299 4516  Träsnitt Karl-Axel Larsson (f. 1952), Sverige. Skogsscen. Signerad, numrerad 29/200. Motivet: 39x26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:00)

1299 4131  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 254/360. Motivet: 22x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)

1299 4521  Träsnitt Thea Ekström (1920-1988), Sverige. 1/1. Signerad, daterad 1973. Motivet: 52x40 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:49)

1299 4583  Uppläggningsfat / skålar 3 delar, Rosenthal. Diameter: 19-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:06)

1299 4024  Uppläggninsgsbestick 2 delar, silver, 1770 respektive 1925. Längd: ca 21 cm. Vikt: 130 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)

1299 4512  Våg med vikter mässing. Höjd: 35 cm

1299 4248  Väggarmatur mässing, utfällbar. Längd: ca 53 cm, lampskärm längd: 20 cm, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)

1299 4626  Väggbonad Lesotho, design: Tony Hudson, 130x185 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)

1299 3400  Väggbonad Orientalisk. Höjd: 46cm, längd: 201cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:03)

1299 4224  Vägghylla Furu, Bredd: 36 cm. Djup: 13 cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:48)

1299 4169  Väggrelief 5 st, Bland annat B&G, Rörstrand. Diameter: 16-25cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)

1299 3311  Väggrelief Kina, 432/500, med ställning. Diameter: 31cm, och etui

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)

1299 4445  Väggur 1800-tal. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)

1299 4006  Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:03)

1299 4144  Väggur Junghans, Tyskland. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:53)

1299 4513  Väggur Schatz, mässing, diameter: 18 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)

1299 4495  Väggur Tidigt 1900-tal, ek. Höjd: 66 cm

1299 4069  Väggvitrin nutida, Längd: 46 cm. Djup: 14 cm. Höjd: 88cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)

1299 4561  Väggvitrin Tidigt 1900-tal, mahogny. Längd: 78, djup: 30 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:23)

1299 4078  Världskarta Världsatlas. Längd: 280 cm. Höjd: 143 cm ink ram

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)

1299 4629  Vas glaserad keramik. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)

1299 3073  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)

1299 4640  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Stengods, Rörstrand. Höjd: 21,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:11)

1299 4539  Vas Keramik, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby. Höjd: 25, reliefdekor med havsmotiv

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:14)

1299 4628  Vas Konstglas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)

1299 4520  Vas Nyrokoko, Handmålad, Porslin. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:04)

1299 4415  Vas Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:19)

1299 4420  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Tema. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)

1299 4243  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)

1299 4457  Vas Wedgwood. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)

1299 4517  Vas / urna Marmor. Höjd: 25 cm

1299 4498  Vaser + skål, 4 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Saxbo och Höganäs. Höjd: 5-17 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:11)

1299 4249  Vaser 2 st, Kina, nutid. Höjd: 25-26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:46)

1299 4043  Vaser 2 st, Kina, nutida. Höjd: 13-39 cm

1299 4504  Vaser 3 st, Erich & Ingrid Triller, Tobo. Höjd: 11-13 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)

1299 4534  Vaser 3 st, Kristall. Höjd: 20-24,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)

1299 1183  Vaser Ett par. Majolika, nutida. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)

1299 4196  Vilfåtölj Kröken, Christer Blomqvist för Ikea

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)

1299 4508  Vinprovarglas 12 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:06)

1299 4105  Vitrinskåp rokokostil, mahogny, Mässingsdekor. Bredd: 71, djup: 43 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:28)

1299 4509  Vitvinsglas 9 st, grön fot. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:22)

1299 4307  Ymnighetshorn nysilver, horn. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)

1299 4120  Ytterfoder 2 st, omkring 1900, Rörstrand. Höjd: 18-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:13)

1299 4239  Ytterfoder Jugend. Diameter: 25, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:09)