1299 2009 Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), "Alkazar", 65x44 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)
1299 4592 Akvarell Kina, Andfåglar. Signerad. Motivet: 51x80 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:52)
1299 3206 Akvarell Rye Frennesen, monogramsignerad, Gårdsbild. Motivet: 27x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)
1299 4352 Akvatint Lena Cronqvist (f. 1938), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 12/45, etsning och akvatint. Motivet: 26x25 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:24)
1299 4302 Ampel empirestil. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)
1299 4659 Ampel Tidigt 1900-tal, Koppar / glaskupa. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)
1299 4223 Ampel Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)
1299 4644 Ansiktsmask Flickansikte, Art Déco, glaserad keramik. Höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)
1299 4163 Arbetslampor 2 st. Aluminium. Höjd: 19 - 22
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)
1299 4219 Arkivskåp Plåt, Rosengrens Göteborg, Bredd: 57cm. Djup: 83 cm, höjd: 160 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:51)
1299 4282 Armband silver, med pärla och stenar. Längd: 19 cm, bruttovikt: 16 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 4022 Assietter 12 st, Gefle. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:59)
1299 4128 Assietter 17 st. Tjeckoslovakien. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)
1299 4021 Assietter 6 st, Italy. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:20)
1299 4584 Assietter 8 st, Royal Copenhagen, Handmålade, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:46)
1299 4240 Assietter 9 st, majolika. Diameter: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)
1299 4582 Assietter Ett par, Meissen, Gallerporslin, diameter: 18,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)
1299 4164 Balansvåg + specerivåg. Höjd: 56 + längd: 42 cm, modell äldre
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)
1299 4456 Bänk Furu. Längd: 151
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:51)
1299 4631 Barnpall fårskinn. "YP-Hantverk", Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)
1299 4304 Barnstol modell äldre
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:19)
1299 4010 Benställning till symaskin, 4 delar, järn. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:58)
1299 4039 Bestick 22+ 12, nysilver, pärlemo
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)
1299 4256 Bestick silver, diverse. Vikt: ca 460 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)
1299 4009 Bestickuppsättning 52 delar, Thebe, Gense
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:09)
1299 4532 Blandteknik 3 st, André Prah (f. 1941), Sverige. Signerade. Mixed media / collage, 45x43 & 55x44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:18)
1299 4593 Blandteknik Ett par, Kina, Kvinnor, bladets mått: 48x46 cm. Signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:05)
1299 4095 Blandteknik Jonas Fredén (f. 1959), Sverige. Signerad, daterad 1991. Motivet: 23x30cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 3048 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "Guldäpplen", Signerad, bladets mått: 17x17 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)
1299 4134 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ansikten. Signerad Aydlett, daterad -72. Signerad, 68x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 9088 Blandteknik Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1965,50x65 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:40)
1299 3084 Blandteknik / båtratt John Schmidt, Fiskargubben 1890. Signerad. Ramens innermått: 44cm, ramens yttermått: 84 cm. Djup: 5cm.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:07)
1299 4555 Blunddocka 30-tal, Germany, + kläder. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)
1299 4141 Blyerts Oidentifierad konstnär. Mansporträtt. Signerad, daterad -45, ca 29x21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:42)
1299 4268 Bokhylla Teak. Bredd: 91, djup: 42 cm, höjd: 147 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)
1299 4107 Bokhyllor Ett par, mahogny, 1940-tal. Bredd: 70. Djup: 25 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)
1299 4578 Boksida Blandteknik, främre orienten. Motivet: 34x22cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:16)
1299 4186 Bord + stolar, 3 delar, omkring sekelskiftet 1900, Bredd: 74 cm. Djup: 50cm. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:00)
1299 3262 Bord Fällbord med fastskruvad skiva i alrot. Bredd: 68 cm. Djup: 70 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)
1299 4096 Bord senjugend, bemålat. Bredd: 74. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)
1299 3209 Bord Tidigt 1900-tal, Bemålat. Bredd: 90, djup: 58 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:53)
1299 4649 Bordslampa "OS-lampan", Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 39
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)
1299 4436 Bordslampa 1950-tal, glaserad keramik, Märkt BR. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:28)
1299 4486 Bordslampa Anders Pehrson, "Simris/Olympia", Ateljé Lyktan, Åhus. Rund fot klädd i läder. Ställbar arm. Rund skärm i lackerad plåt. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)
1299 4110 Bordslampa Börne Augustsson, Höjd: 29cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)
1299 4610 Bordslampa glaserad Keramik. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)
1299 4615 Bordslampa Hatt, Innermost. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:32)
1299 4337 Bordslampa mässing, nutida. Höjd:
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)
1299 4616 Bordslampa metall. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4234 Bordslampa Porslin. Höjd: 73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:10)
1299 4501 Bordslampa Rosenthal. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)
1299 4417 Bordslampfot Kosta. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:24)
1299 4653 Bordslampfot Maria Theresia. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)
1299 3439 Bordslampfot metall. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)
1299 4252 Bordslampfot nysilver. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:48)
1299 4112 Bordslampfot trä, Italien. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)
1299 9228 Bordslampfötter Firma Svenskt Tenn, No 2552. Höjd: 42cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:00)
1299 4449 Bordslampor ett par, mässing med glaskupor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:04)
1299 4174 Bordslampor ett par. Höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:33)
1299 4173 Bordslampor ett par. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:20)
1299 3074 Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, omkring 1900. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)
1299 4652 Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)
1299 4394 Bordstabletter 8 st, Josef Frank, 40x30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)
1299 4459 Bordsur Ny-Louis seize. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:57)
1299 3282 Bordsur sent 1800-tal. Höjd: ca 40 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)
1299 4611 Bricka Firma Svenskt Tenn, 57x44 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)
1299 4066 Bricka sten och nysilver. Längd: 47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4381 Brickor 1 par + ströare 1 par+ karott, nysilver. Längd: 37. Höjd: 17 cm, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)
1299 4483 Brosch 18k guld, 5,5 gr. Bredd: 5 cm, höjd: 2,5-4,4 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)
1299 4023 Brosch silver, bärnsten. Längd: 4 cm, bruttovikt: ca 5 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)
1299 4484 Brosch Silver/Emalj, Karp. Längd: 6 cm, bruttovikt: ca 5 g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)
1299 4177 Buffé nyrenässans, furu. Längd: 164 cm. Djup: 57 cm. Höjd: 197 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)
1299 3270 Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 85, djup: 42 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:00)
1299 4605 Byrå Gustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 69, djup: 36 cm, höjd: 76 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:58)
1299 4036 Byrå Intarsia med stenskiva, Bredd: 84cm. Djup: 47 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:11)
1299 4071 Byrå mahogny, sengustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:59)
1299 4334 Byrå omkring 1900, Bemålad. Bredd: 103. Djup: 48 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:30)
1299 4064 Byrå Rokokostil, Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm, höjd: 83cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4104 Byrå rokokostil, mahogny. Bredd: 67, djup: 35 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:24)
1299 4182 Cafébord med stenskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:22)
1299 4183 Cafébord med stenskiva. Diameter: 60, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:38)
1299 4151 Caféstolar 3 st. Thonet
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)
1299 4185 Caféstolar 4 st
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)
1299 4460 Champagneglas 10 st. Design Nils Landberg, Prelude, Orrefors. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)
1299 4062 Champagneglas 8 st, Orrefors. Prelude, design: Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)
1299 4511 Champagnekupor 12 st. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:27)
1299 4262 Cigarettetui + kaktång, silver. Vikt: 120g. Längd: 9-13cm, gravyr
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:09)
1299 4431 Cittra I låda, Cittrafabriken Finnspång, 39,5x55 cm (låda: 44x58 cm)
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)
1299 3180 Collier Barockpärlor. Längd: 112
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)
1299 4397 Draperier 2 st, 211x113 cm
1299 4242 Emmafåtölj
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:43)
1299 4208 Emmafåtölj
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)
1299 4244 Emmafåtöljer Ett par, 1880-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)
1299 4099 Emmafåtöljer Ett par, plysch
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)
1299 4055 Etagebord Bredd: 36 cm. Djup: 28cm. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)
1299 4245 Etagebord Intarsia med gallerkant, Bredd: 41 cm. Djup: 33cm, höjd: 77cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:36)
1299 4004 Etsning Artur Bengtsson, Helgeandsholmen, Stockholm. Signerad. Motivet: 19x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4057 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Faluån. Signerad. Motivet: 15x19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:40)
1299 4410 Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Schäferhund. Signerad, numrerad 7/30. Oramat löst blad. Motivet: 33x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)
1299 4345 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Mus-Frimärke". Signerad, numrerad 4/50. Motivet: 4x7 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)
1299 4365 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1977. Signerad, numrerad 2. /10, Haskel 138, oramat löst blad, 10x11,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:17)
1299 4362 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1979. Signerad, numrerad 7/15, Haskel 167. Oramat löst blad, pl 10,5x17 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:42)
1299 4364 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Pingvin, 1982. Signerad, numrerad EA II/III, Haskel189, etsning och handkolorering. Oramat löst blad, ca 22x21 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)
1299 4371 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 3/20, Haskel 164, oramat löst blad, bladets mått: 60x75 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)
1299 4357 Etsning Pentti Kaskipuro (1930-2010), Finland. Signerad, daterad 1978, numrerad 39/80. Motivet: 25x37,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)
1299 4344 Etsning Pentti Kaskipuro (1930-2010), Finland. Signerad, numrerad 34/80, daterad 1978. Motivet: 27x30 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:52)
1299 4358 Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Rovor. Signerad, numrerad 25/80, daterad 1980. Motivet: 41x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:52)
1299 4002 Etsningar 2 st, B Linnér, Karlavägen 18 & Eldkvarn. Signerade. Motivet: 21x29 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)
1299 4580 Fällbord 4 st, i ställning, mahogny. Bredd: 40, djup: 35 cm, höjd: 51 / st
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:13)
1299 4380 Färgakvatint Åke Pallarp (1933-2013), Sverige. "Mötesplats, stjärnhimmel". Signerad, numrerad 3/20, oramat löst blad. Motivet: 12,5x10 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)
1299 4348 Färgakvatint Dorothea Tanning (1910-2012), USA. Signerad, numrerad 58/60. Motivet: 13,5x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)
1299 3332 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Hatt". Signerad, numrerad 49/50. Motivet: 50x64 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)
1299 4384 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 3/100, Haskel 128. Oramat löst blad, bladets mått: 21x26,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)
1299 4366 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 4/100, Haskel 130. Oramat löst blad, bladets mått: 21x27,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)
1299 4388 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1975. Signerad, numrerad 5/100, Haskel 129, oramat löst blad, bladets mått: 21x27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:55)
1299 4367 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1978. Signerad, numrerad 2/50, Haskel 157, oramat löst blad, bladets mått: 36x24 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:04)
1299 4373 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1978. Signerad, numrerad 4/30, Haskel 156, färgetsning med handkolorering, oramat löst blad, bladets mått: 64x85 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)
1299 4369 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1981. Signerad, bär dedikation. Haskel 186, oramat löst blad, bladets mått: 50x63 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)
1299 4363 Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. 1996. Signerad, numrerad 9/24, Haskel 285. Oramat löst blad, ca 24,5x38,5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)
1299 4379 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. "19: 1", monogramsignerad, etsning + handkolorering. Oramat löst blad, motivet: 11x18 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)
1299 4527 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 49/50, daterad -81. Handkolorerad etsning. Motivet: 11x8 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)
1299 4353 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 50/50, etsning och handkolorering. Motivet: 11x7,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:03)
1299 4526 Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 12/15, daterad -78, oramat löst blad. Motivet: 42x28 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)
1299 3343 Färgetsningar Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. 7 st i mapp. Signerad, numrerad 1/50. Bladets mått: 29x22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:04)
1299 3110 Färglitografi 2 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 85/300. Motivet: 75x56 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:14)
1299 4385 Färglitografi 2 st, Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad, 250 upplaga. Motivet: 40x49 respektive 40x60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)
1299 4084 Färglitografi 3 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Skärgårdsmotiv, Signerad, 360-upplaga. Motivet: 29x39cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)
1299 4047 Färglitografi Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad, numrerad 191/260, daterad 1976. Motivet: 45x49 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:19)
1299 4136 Färglitografi Hans Andersson, Skanör, Gås. Signerad, numrerad 127/250. Motivet: 61x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)
1299 4569 Färglitografi Henri Matisse (1869-1954), Frankrike. "Blue nude". Signerad i tryckplåt, år 1952. Motivet: 58x44cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:18)
1299 4594 Färglitografi Herbert Walås (1912-2003), Sverige. "Ett gammalt bergstroll" efter Gustaf Fröding. Signerad, numrerad 418/500,1990. Motivet: 40x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)
1299 4175 Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 124/125. Motivet: 74x57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:01)
1299 4440 Färglitografi Joaquin Ibanez-Arellano (f. 1929), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -87, numrerad 269/330. Motivet: 26x30 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)
1299 4437 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Blommor, daterad -75,. Signerad, numrerad 15/360. Motivet: 21x27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)
1299 4100 Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Signerad, "fönster i provance", exemplar 92. Motivet: 21x19cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 4441 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 72/250, daterad 1981, Komposition, 48x67 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)
1299 3370 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör. Signerad, numrerad 1/99, oramat löst blad, Motivet: 67x52 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)
1299 3372 Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerad, AP-upplaga, daterad -72, oramat löst blad. Motivet: 66x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 4094 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Motivet: 16x23cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)
1299 4068 Färglitografi Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 172/250. Motivet: 47x75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)
1299 4058 Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 45/225, bladets mått: 26x20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)
1299 4294 Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Signerad, numrerad 186/310. Motivet: 46x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4472 Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Flicka, ej numrerad. Signerad. Motivet: 58x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:24)
1299 4378 Färglitografi Reiner Schwarz (f. 1940), Tyskland. "Die injektion", 1971. Signerad, numrerad 15/100, oramat löst blad. Bladets mått: 42x59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)
1299 3364 Färglitografier 2 st, Ivor Abrahams (f. 1935), Storbritannien. Diptyk. Signerad, numrerad 24/30, oramade lösa blad, bladets mått: 83x62 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)
1299 4597 Färglitografier 4 st, Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. 275-upplaga, Signerade. Motivet: 47x57 & 58x45 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)
1299 4406 Färgoffset John Clem Clarke (f. 1937), USA. 1968. Signerad a tergo 118/125, oramat löst blad. Bladets mått: 76x55 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)
1299 4408 Färgoffset Ola Billgren (1940-2001), Sverige. "Louis Womak". Signerad, numrerad 68/75, daterad 1969, oramat löst blad, bladets mått: 45x62 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:45)
1299 4202 Färgserigrafi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 29/30, oramat löst blad. Bladets mått: ca 76x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 4356 Färgserigrafi Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Signerad, numrerad 1/200. Motivet: 29x30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)
1299 3355 Färgserigrafi Malcolm Morley (1931-2018), Storbritannien. "Horses 69". Signerad, numrerad 58/75, oramat löst blad. Motivet: 45x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:55)
1299 4354 Färgserigrafi Man Ray (1890-1976), USA. "Seguidilla", 1971. Signerad, numrerad 31/40, ristad signatur och numrering. Motivet: 40x51 cm
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)
1299 4396 Färgserigrafi Marie-Louise Ekman (f. 1944), Sverige. "Exit". Signerad ML De Geer Bergenstråhle, numrerad 2/150. Oramat löst blad. Bladets mått: 50x59 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:12)
1299 4072 Fat 27 delar, Bing & Grøndahl. Diameter: 15-23cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)
1299 4283 Fat 8st. Längd: 30cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4393 Fat ett par, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)
1299 4540 Fat Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)
1299 4383 Fat Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:26)
1299 4500 Fat silver, CG Hallberg, 1918. Diameter: 24 cm. Vikt: ca 370 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:48)
1299 4335 Fat silver, otydliga stämplar, reliefdekor, ca 19x11,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)
1299 1004 Fat sterlingsilver, Borgila, 1932. Oktagonalt. Diameter: 36,5 cm. Inskriptioner på baksidan. Vikt: 880 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:21)
1299 4656 Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 21x21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:20)
1299 4535 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:11)
1299 4537 Fat mm 7 delar, Rosenthal, Uppläggningsfat + dosor & cigarettfat, diameter: 7-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)
1299 4073 Fat/fruktskålar 3 st. Pressglas, Höjd: 13-23cm, diameter: 24-26
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:58)
1299 4376 Fåtölj
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)
1299 4232 Fåtölj 1940-tal
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:55)
1299 4451 Fåtölj Dux, bra bohag
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)
1299 4102 Fåtölj Gösta Jonsson, Jönköping, plysch
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)
1299 4103 Fåtölj Gösta Jonsson, Jönköping, plysch
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4046 Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmqusit, Lilla Adam
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)
1299 4218 Fåtölj spjälor i rygg, bemålad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)
1299 4097 Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:58)
1299 9244 Fickur 2 st, silver, bland annat Jonas Enqvist, Norrköping 1793, bruttovikt: 200 g
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:44)
1299 4547 Figuriner 6 st, Spanien & Goebel. Höjd: 10-30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:10)
1299 3066 Figuriner 8 st, Swarovski kristall. Höjd: 2-6 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)
1299 4543 Figuriner 9 st, bland annat Royal Dux. Höjd: 8-24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)
1299 3065 Figuriner 9 st, Swarovski kristall. Höjd: 2-8 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)
1299 4326 Fiskfat + soppterrin+ bålskål, Japan, Rörstrand. Diameter: 22-34 längd: 55 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)
1299 4116 Fiskservis 11 delar, Johnson Bros, England. Längd: 21-40,5 cm, höjd: 2-7,5 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)
1299 4259 Flaska med silverlock, Ryssland, 1800-tal. Höjd: 14,5 cm, bruttovikt: 1090 g (varav lock: ca 50 g)
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)
1299 3359 Formar 47 st, koppar, 10x7 cm ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:06)
1299 4253 Fotoalbum med enblem i silver. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)
1299 4194 Fotpall Bore, Noburo Nakamura för Ikea. Längd: 63 cm, djup: 48 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:54)
1299 4034 Frimärken diverse
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4447 Gallerskålar 6 st, Dresden, diameter: 8-24 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)
1299 4479 Gardiner Bakertyg, diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)
1299 4482 Gardiner Jobs, 2+ 1 st. Längd: 200-208 cm, bredd: 62-117 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:45)
1299 3178 Glas på fot 9st, Thommy Bremberg (f. 1954), Sverige. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)
1299 4647 Glasfat Lillemor Bokström, Lindshammar. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:20)
1299 4033 Glasservisdelar 35 delar, etsad dekor. Höjd: 8-10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)
1299 4461 Glasservisdelar Älghult, 20 delar. Höjd: 13-17 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:32)
1299 4403 Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk, G-III Monogram, 12+ 10. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4544 Glasskulpturer 9 st, fåglar & fiskar. Höjd: 11-28, bland annat Murano
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:11)
1299 4271 Gnistskydd + eldset
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:06)
1299 4563 Golvlampa 50/60-tal, trä. Höjd: 143
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)
1299 4562 Golvlampa ABO Randers A/S, Danmark, mässing. Höjd: ca 163 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)
1299 4433 Golvlampa höjd: 133 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)
1299 4313 Golvlampa mässing. EWÅ, Höjd: 142
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)
1299 4361 Golvlampa mässing. Höjd: 160 cm
1299 4247 Golvlampa Skarabé. Höjd: 120
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)
1299 4285 Golvlampbord Funkis, Carl-Ernst Dahlgen, Bredd: 43cm. Djup: 65 cm, höjd: 59cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)
1299 4179 Golvlampor ett par, Belid. Höjd: 140
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:53)
1299 4246 Golvlampor ett par, mässing. Höjd: 150
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:40)
1299 4221 Golvspegel höjd: 169 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)
1299 3243 Golvur Björk. Höjd: Ca 220
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:06)
1299 4439 Grafiskt blad Chagall, ej signerad, "LeLac de Cygnes". Bladets mått: 33x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:44)
1299 4325 Gravyr Apollo, 1800-tal. Motivet: 45x32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:14)
1299 4370 Gunghäst Asien. Längd: ca 70, nutida
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:38)
1299 4063 Hallbyrå med stenskiva, Gustaviansk stil, Bredd: 61 cm. Djup: 35 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)
1299 4019 Halslänk Karl-Ingemar Johansson, silver, Göteborg 1976. Vikt: ca 120g. Längd: 90 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)
1299 4646 Hänkelvas Italien + Karaff, Sovjet, porslin. Höjd: 24- 38
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)
1299 4241 Herrbetjänt höjd: 102 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)
1299 4625 Herrbetjänt på trissor. Höjd: 111
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:27)
1299 4149 Hink + tratt, koppar. Höjd: ca. 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:16)
1299 4507 Hink 1800-tal, Koppar, diameter: 28, höjd: 19 cm, reliefdekor
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)
1299 4093 Hörnvitrinskåp 1960-tal, teak med låda. Höjd: 132, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4430 Jardiniere Kristall, omkring 1900. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:22)
1299 4488 Jobstryck Hans Prins (f. 1908), Sverige. 92x153 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)
1299 4485 Kaffe/moccaskedar silver, 22 delar, 6+ 4+ 11+ 1. Längd: 9-11 cm. Vikt: ca 200 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:55)
1299 4322 Kaffekoppar mm 14 delar, Blå Blom, Gustavsberg
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)
1299 4236 Kaffeservis 26 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)
1299 4059 Kaffeservis 28 delar, Björn Wiinblad (1918-2006), Tyskland, Lotus, Rosenthal
1299 4049 Kaffeservis 46 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:38)
1299 3279 Kaffeservis Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), 27 delar
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4654 Kaffeservisdelar 14 delar, Richard Lindh (1929-2006), Finland (verksam 1955-89 på Arabia)). "Talvikki"dekor av Raija Uosikkinen, Arabia 1964-1975
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)
1299 4422 Kakburkar 3 st. Höjd: 25-28cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)
1299 4184 Kakfat glas och metall. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:33)
1299 4076 Kakfat på fot, Musselmalet, Royal Copenhagen. Diameter: 21cm, höjd: 14cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)
1299 4645 Kaktång silver. Längd: 14,5. Vikt: ca 40 g
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)
1299 4053 Kandelaber Ett par. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)
1299 4270 Kandelaber mässing, sjuarmad. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)
1299 4414 Kanna Stengods, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 29 cm
1299 4419 Kanna Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart. Ej märkt. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:44)
1299 4586 Karaff Tidigt 1900-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:06)
1299 4257 Karaffer + skålar, 5+ 4 delar. Höjd: 6-30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)
1299 3247 Karaffer 3 st. Höjd: 18-31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:15)
1299 4065 Karmstol med rotting
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:33)
1299 8408 Karmstol Rotting, 1880-tal
1299 4305 Karmstol Senbarock
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:50)
1299 4528 Karmstolar 4 st, Rokokostil
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)
1299 4442 Karmstolar 6 st, Windsormodell
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)
1299 4229 Karmstolar Ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:42)
1299 9298 Karmstolar ett par, + 5 stolar, Ek, 1900-talets början
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:09)
1299 3237 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:40)
1299 4124 Karta Sverige / Finland. Motivet: 48x57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)
1299 4281 Kedja 18k guld. M Pansar, Vikt: 16,8g. Längd: 60cm, bredd 2,7mm, med 2st hängen i doublé
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:43)
1299 4289 Keramik 15 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, "Harlekin". Höjd: 3-25 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:09)
1299 4538 Keramik 4 delar, Upsala-Ekeby, diameter: 28. Höjd: 10-20, bland annat Uggla Mari Simmulson
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:15)
1299 4052 Kista på benställning, 1880-tal, Bredd: 61 cm. Djup: 48cm, höjd: 79cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)
1299 4051 Kista på benställning. 1800-tal, Bredd: 47cm. Djup: 36 cm. Höjd: 63 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)
1299 4298 Knivar 14 st. Längd: 27-32 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)
1299 4299 Knivar 9 st. Längd: 25- 35 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:13)
1299 4536 Konstglas 2 delar, Kosta Boda, Göran Wärff & Monica Backström, diameter: 18. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:04)
1299 3291 Konstglas 3 delar, bland annat Bertil Vallien. Diameter: 9-19 längd: 17,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)
1299 4551 Kopp med fat 1800-tal, Oude Amstel, Holland, diameter: 13 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:58)
1299 4564 Koppar 3 delar. Höjd: 7-37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)
1299 4480 Koppar och mässing 3 delar. Djup: 30-36 cm, höjd: 40-49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)
1299 4211 Kuriosa 5 delar, Kina
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)
1299 4462 Kuverttallrikar 8 st, Tenn. Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)
1299 4623 Lampbord Betsad björk. Bredd: 65, djup: 35 cm, höjd: 63 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:10)
1299 4191 Lampbord Ett par, 1960-tal, Bredd: 65cm. Djup: 45cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:06)
1299 4444 Lampbord Gustaviansk stil. Bredd: 57, djup: 38 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)
1299 4150 Lampbord med hylla, Ett par. Nutida, Bredd: 60. Djup: 40 cm, höjd: 69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:09)
1299 4204 Lampbord med mosaik, Bredd: 50cm. Djup: 52 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:51)
1299 4600 Lampbord Nyrokoko, diameter: 52, höjd: 61 cm, ådringsmålad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:28)
1299 4159 Lampbord omkring sekelskiftet 1900, mahogny, mässingsbeslag. Diameter: 55 cm. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:01)
1299 4147 Lampetter Ett par. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4030 Litografi Ernst Josephson (1851-1906), Sverige. Båt, signerad. I trycket, 36x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:57)
1299 4576 Litografi Outi Heiskanen (f. 1937), Finland. Signerad, numrerad 30/30. Signerad. Motivet: 11x15cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 4225 Litografier 2 st, Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad, numrerad 350-upplaga. Motivet: 30x39 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:55)
1299 3349 Litografier John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Portfölj, 4 st, "Den vita Cadilacen". Signerad, numrerad 37/100, oramade lösa blad, bladets mått: ca 70x100 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:26)
1299 3358 Litografier Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. Signerad, numrerad 8/75 respektive 8/85, daterad -71, oramat löst blad. Bladets mått: 46x60 cm respektive 46x80 cm. Längd: cm. Djup: cm. Höjd: cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)
1299 4556 Ljuskrona droppformade prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)
1299 3196 Ljuskrona empirestil, prosmor. Höjd: 50 ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)
1299 4296 Ljuskrona korgmodell. Höjd: ca 105 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 3475 Ljuskrona med prismor. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:57)
1299 3095 Ljusstakar Ett par, mässing och trä, OH Lagerstedt, Eskilstuna. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)
1299 3217 Ljusstakar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)
1299 4238 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:18)
1299 4418 Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)
1299 4323 Ljusstakar Ett par, Meissen, porslin. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 4525 Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)
1299 4003 Ljusstakar ett par, silver, 2-armade, 1951. Höjd: 22 cm. Vikt: ca 470+ 465 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)
1299 4581 Ljusstakar med mera, 6 delar. Smide och konstglas, 1960-tal. Höjd: 10-27 cm
1299 4129 Ljusstake "Blekingestaken", Svensk Slöjd. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:59)
1299 4312 Ljusstake Empirestil. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)
1299 4060 Ljusstake förgylld. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)
1299 1182 Lockurna Japan. Höjd: 42 cm
1299 4546 Lockurnor 6 st, bland annat England. Höjd: 16-36 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:26)
1299 4212 Luktflakornger 5 st. Kina. Höjd: 4-6 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:00)
1299 4148 Målarstege modell äldre. Höjd: 136
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)
1299 4267 Malmkrona Höjd: 52cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:23)
1299 3397 Målningar 2 st, Japan, erotiskt motiv, bemålat siden, ca 12x15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)
1299 4237 Månbord mahogny, 1800-tal, + 2 st iläggsskivor. Diameter: 140 cm. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:14)
1299 4277 Manschettknappar Totalt: 7delar, silver. Vikt: 70g. 2st par, manschettknappar, + 3st medaljer, 2st broscher. Gravyr
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)
1299 4085 Mat / kaffeservis 48 delar, Staffordshire, Country style. Diameter: 17-26cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:28)
1299 4201 Matbord 1950-tal, Bredd: 120 + 30 cm. Djup: 80cm, höjd: 72cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:47)
1299 4575 Matbord 1960-tal, teak, 2 st ilägg á 35 cm, diameter: 109 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4468 Matbord Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. "Öresund", Karl Andersson & söner, saknar märkning, Diameter: 150. Höjd: 72, + 2 st iläggx55 cm
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:03)
1299 4617 Matsalsgrupp 7 delar, England, mahogny, Bord + 6 st stolar. Längd: 114. Djup: 50 cm, höjd: 75 cm, + 3 st ilägg a 50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:39)
1299 3097 Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Bord + 4 stolar + 2 karmstolar, 2 st ilägg. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 73 cm, ilägg 2x48 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)
1299 3284 Matsalsgrupp Bord + 4+ 2 stola. Längd: 172, djup: 112 cm, höjd: 77 cm, + 2 st iläggsskivor, nutida
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:42)
1299 3454 Matsalsskåp med vitrin, valnöt, Vindö, Möbelfabriken Balder, Vaggeryd, design: Svante Skogh. Bredd: 105. Djup: 43 cm, höjd: 170 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)
1299 4077 Matservis 26 delar, Bing & Grøndahl, Empire. Diameter: 21-24cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:33)
1299 4290 Matservis 37 delar, gul.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)
1299 4466 Matservisdelar Villeroy & Boch, 18 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:38)
1299 4360 Matta 190x244 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)
1299 4278 Matta Dhurry, 192x310 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:19)
1299 4198 Matta Kina, 150x95cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)
1299 3038 Matta Kina, 243x149cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)
1299 4088 Matta Orientalisk, 133x185 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:34)
1299 4400 Matta orientalisk, 146x108 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:04)
1299 3385 Matta Orientalisk, 159x103cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)
1299 4189 Matta Orientalisk, 237x128cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)
1299 3450 Matta Orientalisk, 250x156cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:09)
1299 4596 Matta Orientalisk, 275x335 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)
1299 4195 Matta Orientalisk, 310x85cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)
1299 4280 Matta orientalisk, 95x153 cm
1299 3446 Matta Orientalisk, 96x47cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)
1299 4469 Matta orientalisk, Galleri, 95x350 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)
1299 3148 Matta orientalisk, Galleri, Pakistan, 78x292 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:19)
1299 3300 Matta orientalisk, Meymeh, 170x267 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)
1299 4199 Matta Röllakan, 410x340cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4331 Matta Röllakan, signerad. ILS, 196x282 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:15)
1299 4401 Matta Tibetansk stil, 140x204 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:23)
1299 4398 Matta Tibetansk stil, 249x343 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)
1299 4176 Matta Tunisien, 170x237 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:07)
1299 4130 Mikroskop Carl Zeiss, Jena, i trälåda. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:31)
1299 4026 Miniatyrer 2 st, Porträtt av Ernst Nathorst-Böös (1918-1988) och Anne Nathorst-Böös, 7x5,9x7, Förgyllda silverramar, bruttovikt: ca 70+ 45 g
1299 4235 Mockakoppar 12 st, Ryssland
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)
1299 4630 Myntlåda "Postsparbanken", Metall. Längd: 31 cm. Djup: 19 cm, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)
1299 4200 Nattygsbord bemålad, Bredd: 38 cm. Djup: 38 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:51)
1299 4190 Nattygsbord Ett par, teak, Bredd: 46 cm. Djup: 33cm, höjd: 52cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)
1299 4091 Nattygsbord längd: 45 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:07)
1299 4599 Nattygsbord Malmstensmodell, ej märkt. Bredd: 54, djup: 33 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:26)
1299 4577 Oljemålning 2 st, monogramsignerade, 1859-1898. Olja på duk, 23x31cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)
1299 4017 Oljemålning Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. Landskap, signerad. 1923. Olja på pannå, 16x27 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)
1299 4028 Oljemålning Anders Altzar (1886-1939), Sverige. Bodar, signerad. Olja på pannå, 42x44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:59)
1299 4473 Oljemålning Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Kust, signerad. Olja på duk, 44x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:42)
1299 4114 Oljemålning Bertil Pettersson (f. 1955), Sverige. Signerad. Olja på duk, 70x78cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)
1299 4607 Oljemålning Chia Gröndahl, "6 rosa". Signerad, olja på papper, 32x23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:14)
1299 4423 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Från Montmartre". Signerad, daterad 56. Olja på duk, 45x64cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4037 Oljemålning Greta Löfgren (1884-1944), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1939. Olja på pannå, 70x60 cm
1299 3108 Oljemålning Gustav Andreasson, Modell. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 53x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)
1299 3241 Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskebåtar. Signerad. Olja på duk, 49x60 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)
1299 4377 Oljemålning Inge Pettersson (f. 1944), Sverige. Vallmo. Signerad. Olja på duk, 90x90 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:20)
1299 9165 Oljemålning Juan Montalvo, kustby. Signerad. Olja på pannå, 29x52cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)
1299 4568 Oljemålning Kaj Larsen. Signerad. Olja på duk, 63x53cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:14)
1299 3202 Oljemålning Knut Olson (1904-1978), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på pannå, 37x44 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 4559 Oljemålning Linda Lysell (f. 1947), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 91x70cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:01)
1299 4029 Oljemålning Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Uppsala. Signerad. Olja på pannå, 46x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:27)
1299 4567 Oljemålning Max Hellberg (1907-1976), Sverige. Blomster stilleben. Signerad. Olja på duk, 83x60cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)
1299 4007 Oljemålning Nils Acke, Stilleben. Olja på pannå, signerad. -62,27x33 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:48)
1299 4138 Oljemålning Oidentifierad konstnär, interiör med läsande kvinna. Signerad, daterad 1925. Olja på pannå, 42x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:55)
1299 4571 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Clown. Signerad. Olja på duk, 59x40cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)
1299 4216 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Komposition. Olja på duk, 150x91 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:04)
1299 4227 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Militärer. Olja på duk, 58x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:46)
1299 4228 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fjordlandskap. Signerad. 1800-tal. Olja på duk, 65x100 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)
1299 4274 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Piprökande man. Olja på duk, 25x17 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:26)
1299 4273 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Rysk konstnär, otydligt signerad. Olja på duk, 36x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:53)
1299 4042 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Klättrande man. Olja på duk, 40x32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:12)
1299 4056 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Porträtt. Olja på pannå, 22x15 cm
1299 3089 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strandparti, Signerad Koch. Olja på pannå, 36x56 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:39)
1299 4477 Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), "Eze-Village". Signerad, numrerad 1959. Olja på duk, 53x71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:33)
1299 4491 Oljemålning Paul Myrén (1884-1951), Sverige. Hund och räv. Signerad. Olja på duk, 68x85 cm
1299 4316 Oljemålning Ragnar Swahn (1882-1964), Sverige. Fyr. Signerad. Olja på pannå, 60x122 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)
1299 9005 Oljemålning Romain Jouven (1873-1929), Frankrike. Signerad. Olja på pannå, 34x47cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)
1299 4121 Oljemålning Ruth Ekermann (1892-1988), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1936. Olja på duk, 67x45 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:07)
1299 4135 Oljemålning signerad, Mor och barn. Olja på duk, 49x39 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)
1299 4140 Oljemålning signerad. Olja på pannå, 25x35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)
1299 4315 Oljemålning Stig Lundqvist, Figurer i landskap, Signerad. Olja på duk, 60x91
1299 4470 Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. "Den lilla båtägarn". Signerad. Olja på pannå, 23x18cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:54)
1299 4471 Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x21cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)
1299 4638 Oljemålning Torsten Erasmie (1940-2018), Sverige. Motiv med båtar. Signerad Erasmie. Olja på duk, 41x51 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)
1299 4570 Oljemålning Uno F Svensson, Jägare. Signerad. Olja på duk, 23x36cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:59)
1299 4210 Oljemålning Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 90x50, oramad
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:43)
1299 4207 Oljemålningar 2 st, Valerij Chirkov (f. 1943), Sverige. Kompositioner. Signerad. Olja på pannå, 45x20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:44)
1299 2023 Örhängen 14K. Ett par, Ryssland. Briljantslipade diamanter och smaragder, 2xca0,05ct, 30xca0,01ct. Vikt: 5,7g
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:20)
1299 4020 Örhängen Ett par, 18k med briljanter
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:38)
1299 4636 Ostkupa med fat, kristall. Höjd: 20, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)
1299 4284 Ostrontallrikar 10st, Haviland & co. Limoges. Diameter: 22cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:30)
1299 4606 Pall Skinn / teak, 1960-tal. Längd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)
1299 4612 Pallar 2 st, Kelimtyg. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)
1299 4295 Parti beslag diverse
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:54)
1299 4041 Parti bijouterier diverse
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)
1299 4170 Parti kina 10 delar. Höjd: 3-12cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)
1299 4300 Parti knivar diverse
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)
1299 4297 Parti lampkupor 2 kartonger
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:05)
1299 4074 Parti pins + medaljer.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)
1299 4098 Pelarbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 74. Djup: 54 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:30)
1299 4427 Picknickväska 1950-tal, plast. Höjd: 35,5 cm, djup: 13,5 cm, längd: 52 cm
1299 4188 Pläd + kuddfodral, 161x150 cm, 47x43 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:10)
1299 4448 Porslin 4 delar, Dresden. Höjd: 4-24 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:53)
1299 4432 Pottskåp Furu, Bredd: 48cm. Djup: ca 48-50cm. Höjd: 72cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:43)
1299 4303 Puderstol 1800-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)
1299 4657 Punschkoppar 6 st, silver. Diameter: 6,5 cm. Höjd: ca 3,7 cm, vikt: ca 225 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:40)
1299 4524 Punschmuggar 11 st, silver, Graverade. Diameter: 6,6 cm. Höjd: ca 2,8 cm. Vikt: ca 350 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:24)
1299 4523 Punschmuggar 12 st, silver, Graverade. Diameter: ca 6,7 cm. Höjd: ca 2,9 cm, vikt: ca 370 g
1299 4070 Ram rokokostil, ramens innermått: 52x63 cm
1299 4115 Remmare 10 st, 20-tal. Höjd: 16,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)
1299 4429 Resegrammofon + skivor. Längd: 42 cm, djup: 10 cm, höjd: 30 cm
1299 4426 Resväska Rimowa. Längd: 76 cm, djup: 19 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)
1299 4293 Ring + Collier, silver, doublé. Vikt: 9,3g, ringmått: 19,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:01)
1299 4291 Ring 18k guld. Vikt: 3,5g. Storlek: 16½, med brun sten.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:29)
1299 4292 Ring 23K. Vikt: 5,8g. Storlek: 19½, gravyr.
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:10)
1299 4275 Ringar 2 st, 23K. Vikt: 4,8g, storlek: 17¼, gravyr.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:05)
1299 4286 Rökbord Funkis, Carl-Ernst Dahlberg. Diameter: 70, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)
1299 4080 Röllakan 176x223 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:03)
1299 4092 Saigkorgar 2 st, Gotland. Höjd: 37-40, längd: 41 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:04)
1299 4529 Salongsbord Bemålad. Diameter: 90, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)
1299 4595 Salongsbord Gustaviansk stil, diameter: 75, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:09)
1299 4013 Salt/pepperkar 4 st, bland annat Silver/Emalj. Längd: 10,5, bruttovikt: ca 230 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:01)
1299 4301 Sameknivar 10 st, bland annat. Längd: 15,5-33 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:55)
1299 4152 Sameknivar 2 st. Längd: 32cm, (en kniv saknas)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:28)
1299 4155 Sameknivar 3st med fodral. Längd: 20-25cm.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:18)
1299 4178 Scarf Hermès, Paris, "Les Cles", siden, 85x85 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)
1299 4514 Schackbräde med pjäser, sten, 37x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)
1299 4111 Sekretär + stol, Kina. Bredd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)
1299 4533 Sekretär Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 84 cm. Djup: 41 cm, höjd: 101 cm, nyckel
1299 4510 Seltersglas 17 st, modell äldre. Höjd: 8,5-9,5 cm
1299 4455 Serveringsvagn glas och mässing. Längd: 51, djup: 36 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)
1299 4435 Serveringsvagn Lars Larsson, Valnöt. Märkt 1976, Längd: 122. Djup: 46 cm, höjd: 80 cm, + klaff längd: 42 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:42)
1299 4119 Serveringsvagn metall / glas. Längd: 63, djup: 44 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)
1299 4650 Serveringsvagn metall / glashyllor. Längd: 50, djup: 37 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)
1299 4045 Servisdelar 30 delar, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Gefle
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)
1299 4008 Servisdelar 34 delar, Grön Anna
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)
1299 4328 Servisdelar 54 delar, Japan, Rörstrand
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)
1299 4465 Servisdelar Mat- och kaffeservis, Rosenthal, ca 30 del
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:05)
1299 4160 Sideboard med 2 lådor, skivan i mahogny. Senare underdel, Längd: 105. Djup: 34 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)
1299 4264 Sideboard Teak, Troed, Bra Bohag, Nils Johnsson. Längd: 160, djup: 43 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)
1299 4161 Sideboard teak, utdragbar skrivskiva, 134, djup: 42 cm, höjd: 71 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:18)
1299 4214 Sidenbroderier 4 st, Kina, 100x40 ca
1299 4387 Sidenmålningar 7 st. Motivet: 17x15-26x20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:49)
1299 4123 Silver 4 delar, Gräddkanna + sockerskål + 2 st ströare. Höjd: 7-10 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:50)
1299 4633 Silver / mässing 10 delar, bland annat etui, tesil, m. M. Mexico, fatet. Diameter: 17,5 cm, flaskas höjd: 6 cm, etui: ca 19x11,7
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)
1299 3019 Silvermynt 14 st. Astrid Lindgren 1907-2002, Mynthuset. 99,9% silver, 27g / st, i etui, + pärm. Mynt. Diameter: 4,5cm. Etu. Höjd: 24,5cm Bredd: 28,5cm. Bruttovikt: 60 g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:08)
1299 4505 Skål + ljusstake, 2 delar, Orrefors & Murano. Längd: 14-17, höjd: 6,5-9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4648 Skål Alessi, lackerad metall. Diameter: 30, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:35)
1299 4635 Skål Kina, porslin. Diameter: 20,5, höjd: 8,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:06)
1299 4014 Skål med lock, Elme Glasbruk. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:36)
1299 4493 Skål Tenn, dekor med björnar, diameter: 19,5. Höjd: 13 cm
1299 4193 Skål på fot Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda, Dua18. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)
1299 9182 Skålar + vas, 3 delar, bland annat Nylund. Höjd: 4-15 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:15)
1299 4213 Skålar 2 st, Kina. Diameter: 10-14 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:01)
1299 4025 Skålar 2 st, silver, Birmingham, England, 1922. Diameter: 9 cm. Vikt: ca 65 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:07)
1299 4165 Skålar 2 st. Stengods. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:41)
1299 4288 Skålar 3 st. Diameter: 12-31cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:33)
1299 4321 Skåp Teak, J. O Carlsson Möbelindustri Vetlanda, Bredd: 110 cm. Djup: 44cm. Höjd: 154 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4254 Skedar 4 st, silver. Vikt: 130g, längd: 14,5-19cm, med etui.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)
1299 4167 Skomakarförkläde läder, 93x58 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:48)
1299 4632 Skrin bonad björk. Längd: 25, djup: 16 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:24)
1299 4233 Skrin omkring 1900, mahogny. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:02)
1299 4545 Skrivskåp ek, 1800-tal. Bredd: 104 cm. Djup: 48cm. Höjd: 192cm, nyckel
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)
1299 4079 Skrivställ Jugend. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:28)
1299 4450 Skulptur + vas, 2 delar, konstglas. Höjd: 20-374
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:49)
1299 4374 Skulptur Betong, hund. Längd: 46 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:17)
1299 4320 Skulptur Bing & Grøndahl, Axel Loche, Flicka med ko. Längd: 21, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)
1299 4215 Skulptur brons, ej signerad, träsockel. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:03)
1299 3050 Skulptur Buddha, Porslin, nutida. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:30)
1299 4506 Skulptur Buddha, Thailand, på träsockel. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:28)
1299 4005 Skulptur Flicka med blommor. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)
1299 4566 Skulptur Goldscheider, flintgods. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)
1299 4082 Skulptur Gustavsberg, Parian. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)
1299 4550 Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Ripa, brons, träsockel. Höjd: 8-12, längd: 17 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)
1299 4336 Skulptur Jerry McMillan (f. 1936), USA. Multipel. Signerad, daterad -71, numrerad 85/100. Bredd: 20,5 cm. Djup: 17 cm. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:16)
1299 4117 Skulptur Josef Lorenzl (1892-1950), Österrike. Flicka, metall / onyxsockel. Höjd: 21,5
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)
1299 4118 Skulptur Kaj Fogelberg, Keramik, Plommon, 394/500. Längd: 16 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:51)
1299 4318 Skulptur Parian, Tre graser. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)
1299 4145 Skulptur porslin. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:02)
1299 4319 Skulptur Royal Copenhagen, Gummor. Höjd: 29,5
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:47)
1299 4027 Skulptur signerad. Masker, mässing. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:54)
1299 9410 Skulptur Wien, Keramos, Tjäder. Höjd: 31 längd: 32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)
1299 4627 Slagbord 1900-tal, furu. Bredd: 27 + 2x70 cm. Djup: 106 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:59)
1299 4158 Slagbord furu, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vapensmeden. Bredd: 14 + 2x58, djup: 77 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)
1299 4205 Slagbord Furu. Bredd: 104 cm. Djup: 42, 5 + 50x2 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:46)
1299 4530 Sminkbord Längd: 74cm. Djup: 40cm, höjd: 142cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:51)
1299 4490 Smyckeskrin Indien, soapstone. Diameter: 17 cm
1299 4324 Snaps / likörglas 3 + 3 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 9,5-14
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 4458 Sockerskål + gräddkanna, silver. Höjd: ca 8 cm. Vikt: ca 320 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)
1299 4220 Soffa + fåtölj, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. OH Sjögren. Soffa med etikett. Fåtölj brännmärkt, Längd: 148
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:06)
1299 4206 Soffa 1800-tal, Längd: 111cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)
1299 4598 Soffbord + paraplyställ, 2 delar, 1950-tal. Höjd: 42-51 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:50)
1299 4372 Soffbord Butlers tray. Bredd: 100, djup: 70 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:40)
1299 3457 Soffbord glas / mässing / krom, 109x109. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)
1299 4624 Soffbord med klaffar, mahogny. Bredd: 80 + 2x21, djup: 48 cm, höjd: 62 cm
1299 4269 Soffbord med tidningshylla, mahogny. Bredd: 70, djup: 45 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:37)
1299 4601 Soffbord Ovalen, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 120, djup: 86 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:12)
1299 1095 Soppslev Sterlingsilver. Vikt: 56g. Trähandtag, 1986, Sverige. Längd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:22)
1299 4015 Spegel + Konsol. Höjd: 161+ 78 cm. Bredd: ca 67-73 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:54)
1299 3083 Spegel 1800-tal, mahogny, Intarsia, 82x38 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)
1299 4197 Spegel 3-delad, 60x74 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)
1299 4329 Spegel 75x61 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)
1299 4308 Spegel Empire, 174x78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:08)
1299 3437 Spegel Empire, 96x45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:46)
1299 4187 Spegel Empirestil, bemålad, 135x54 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:16)
1299 4031 Spegel Gustaviansk stil, 103x62 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:53)
1299 4619 Spegel Gustaviansk stil, mörkbetsad, 124x69 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:49)
1299 4489 Spegel Gustaviansk stil. Höjd: 100x39cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 3430 Spegel höjd: 71 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:37)
1299 4090 Spegel jugenddekor, 84x60 cm
1299 3201 Spegel Karl Johanstil, Björk, 73x36 cm
1299 9367 Spegel mahogny, Karl Johan, 172x81 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)
1299 4067 Spegel nutida, 73x55 cm
1299 4230 Spegel Oval, 82x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:42)
1299 3207 Spegel oval, betsad, 87x62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:50)
1299 4311 Spegel sengustaviansk stil, 158x76 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)
1299 4143 Spegel teak, 1960-tal, 104x50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:13)
1299 4087 Spegel Teak, G&T, 1960-tal, Svenska Möbelfabrikerna AB, 112x31cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:02)
1299 4126 Speglar 2 st. Förgyllda ramar, 55x44 + 66x48 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)
1299 4306 Spelbord Sengustavianskt, omarbetat, mahogny, Bredd: 89cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)
1299 4166 Staffli Beckers. Höjd: 120, hopfällbart
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:49)
1299 4614 Stereomöbel England, Idegran. Längd: 58, djup: 44 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)
1299 4454 Stol Rokoko
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:23)
1299 4192 Stolar 2 st, Thonet
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:40)
1299 3239 Stolar 3 st. Senempire
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:51)
1299 4168 Stolar 3 st. Vitmålade, spjälor
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:25)
1299 3125 Stolar 4 st, 1800-tal
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)
1299 4287 Stolar 5 st, Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)
1299 4565 Stolar 6 st, Stapelbara, Fanér
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:52)
1299 4231 Stolar Ett par, 1800-tal, mahogny
1299 4109 Stolar Ett par, 1800-tal.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:53)
1299 4050 Stolar Ett par, 1880-tal
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:42)
1299 4156 Stolar Ett par, Ek, Rokokostil
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:15)
1299 4203 Stolar Ett par, Göteborgsmodell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:12)
1299 4153 Stolar Ett par, Gustaviansk stil
1299 4453 Stolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:31)
1299 4154 Stolar Ett par, Thonet, märkta
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:57)
1299 4222 Stringhylla 3 hyllplan. Bredd: 78 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)
1299 4157 Stringhyllor Gavlar 4 st. + 6 st. Hyllplan. Bredd: 58 - 78 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)
1299 1099 Supskedar Ett par, silver. Vikt: 90g. MGAB, 1978, ca. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:36)
1299 4162 Sybord 1800-tal, alm. Bredd: 54. Djup: 37 cm, höjd: 75 cm
1299 4044 Sybord Intarsia, Bredd: 72cm. Djup: 46cm, höjd: 76cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:36)
1299 3236 Syltkrukor 3 st, Blå/vit. Höjd: 14-23
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)
1299 4265 Sypall 1940-tal. Längd: 38, djup: 38 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:07)
1299 4089 Syskrin Ek. Längd: 42, djup: 30 cm, höjd: 58 cm, med innehåll
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 4421 Takarmatur 1960-tal. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:56)
1299 4618 Takarmatur 60/70-tal, metall. Diameter: 41 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)
1299 4497 Takarmatur Glaskupor, 1940-tal. Höjd: 65 cm
1299 4411 Takarmatur Glaskupor. Höjd: 60 cm
1299 4081 Takarmatur Herstal, Metall. Höjd: 80cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:25)
1299 4405 Takarmatur höjd: 40 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)
1299 4496 Takarmatur mässing och glas. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:30)
1299 4054 Takarmatur mässing, glas. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:16)
1299 4651 Takarmatur med prismor. Diameter: 33 cm
1299 4603 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)
1299 4412 Takarmatur Plåt. Diameter: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:41)
1299 4314 Takarmatur Prismor, Dia 40 cm. Höjd: ca 49 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4560 Takarmatur teak och mässing, 5-armad. Höjd: 50cm
1299 4494 Takarmatur Yki Nummi (1925-1984), Sverige. Plast, diameter: 55, (ej el), Inno lux
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 4266 Tallboy mahogny, 1800-tal. Bredd: 74. Djup: 48 cm, höjd: 136 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:48)
1299 4180 Tallboy med skåpdel, 1800-tal, mahogny. Bredd: 85. Djup: 51 cm. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:20)
1299 4587 Tallrikar 50 delar, ca, Rörstrand, Monogram, diameter: 17-25 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:21)
1299 4389 Tallrikar 8+ 8 st, Eden, Rörstrand. Diameter: 16-27 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:04)
1299 4127 Tallrikar och assietter, 30 delar, Polen. Diameter: 17 - 25
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:14)
1299 4434 Tändare 2 st, Ryssland, 1938- 1945. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:50)
1299 4310 Tavlor Ett par, Ålderstrappan, 31x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:35)
1299 4083 Te- /kaffeservis ca 45 delar, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. "Elisabeth", Rörstrand
1299 4542 Teaterkikare + Smyckeskrin, 1800-tal. 2 delar, glas, mässing och pärlemo. Höjd: 6-7 cm. Längd: 7-10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:27)
1299 4226 Teckning Vicke Andrén (1856-1930), Sverige. Militär, monogramsignatur. 1918,24x25 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)
1299 4585 Tekoppar + snäckskål, 5 + 1 delar, Meissen. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:44)
1299 4086 Teservis Ca 15 delar, Woodswear, English sinery
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:45)
1299 4075 Teservisdelar 11 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:21)
1299 4327 Teservisdelar 18 delar, + 2 extra koppar, Japan, Rörstrand
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:22)
1299 4061 Teservisdelar 9 delar, + 4 koppar, Spode, England
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:00)
1299 4258 Teskedar 10st, silver. Vikt: 130g, längd: 11-13cm, gravyr.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:35)
1299 4643 Tillbringare glas, 1920- 30-tal. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:52)
1299 4390 Torrnålsgravyr Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. "Le noeud central". Signerad, numrerad 53/100, daterad 1975. Oramat löst blad. Bladets mått: 56x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:24)
1299 4386 Torrnålsgravyr Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Man i kista", 1979, "Ex Libris Hans Wigert". Signerad, bär dedikation, oramat löst blad, bladets mått: 16x18 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4146 Trädgårdsbord Ett par, gjutjärn + skiva i bemålad plywood. Diameter: 70 cm. Höjd: 74 cm
1299 4011 Trädgårdsmöbler 5 delar, Bord + 4 stollar, fällbara
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:29)
1299 4467 Trädgårdsstolar 4 st, Grythyttan Stålmöbler, Artur Lindqvist, modell A2
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:58)
1299 4516 Träsnitt Karl-Axel Larsson (f. 1952), Sverige. Skogsscen. Signerad, numrerad 29/200. Motivet: 39x26 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 21:00)
1299 4131 Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 254/360. Motivet: 22x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:32)
1299 4521 Träsnitt Thea Ekström (1920-1988), Sverige. 1/1. Signerad, daterad 1973. Motivet: 52x40 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:49)
1299 4583 Uppläggningsfat / skålar 3 delar, Rosenthal. Diameter: 19-25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:06)
1299 4024 Uppläggninsgsbestick 2 delar, silver, 1770 respektive 1925. Längd: ca 21 cm. Vikt: 130 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:17)
1299 4512 Våg med vikter mässing. Höjd: 35 cm
1299 4248 Väggarmatur mässing, utfällbar. Längd: ca 53 cm, lampskärm längd: 20 cm, diameter: 14 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:41)
1299 4626 Väggbonad Lesotho, design: Tony Hudson, 130x185 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:56)
1299 3400 Väggbonad Orientalisk. Höjd: 46cm, längd: 201cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:03)
1299 4224 Vägghylla Furu, Bredd: 36 cm. Djup: 13 cm, höjd: 50cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:48)
1299 4169 Väggrelief 5 st, Bland annat B&G, Rörstrand. Diameter: 16-25cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:05)
1299 3311 Väggrelief Kina, 432/500, med ställning. Diameter: 31cm, och etui
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:29)
1299 4445 Väggur 1800-tal. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:39)
1299 4006 Väggur Gustaviansk stil. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:03)
1299 4144 Väggur Junghans, Tyskland. Höjd: 29cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:53)
1299 4513 Väggur Schatz, mässing, diameter: 18 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:34)
1299 4495 Väggur Tidigt 1900-tal, ek. Höjd: 66 cm
1299 4069 Väggvitrin nutida, Längd: 46 cm. Djup: 14 cm. Höjd: 88cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:56)
1299 4561 Väggvitrin Tidigt 1900-tal, mahogny. Längd: 78, djup: 30 cm, höjd: 81 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:23)
1299 4078 Världskarta Världsatlas. Längd: 280 cm. Höjd: 143 cm ink ram
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:32)
1299 4629 Vas glaserad keramik. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:17)
1299 3073 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:47)
1299 4640 Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Stengods, Rörstrand. Höjd: 21,5
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:11)
1299 4539 Vas Keramik, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Ekeby. Höjd: 25, reliefdekor med havsmotiv
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:14)
1299 4628 Vas Konstglas. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:57)
1299 4520 Vas Nyrokoko, Handmålad, Porslin. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:04)
1299 4415 Vas Rörstrand, Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:19)
1299 4420 Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Tema. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:01)
1299 4243 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, stengods. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:21)
1299 4457 Vas Wedgwood. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:12)
1299 4517 Vas / urna Marmor. Höjd: 25 cm
1299 4498 Vaser + skål, 4 delar, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Saxbo och Höganäs. Höjd: 5-17 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:11)
1299 4249 Vaser 2 st, Kina, nutid. Höjd: 25-26 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:46)
1299 4043 Vaser 2 st, Kina, nutida. Höjd: 13-39 cm
1299 4504 Vaser 3 st, Erich & Ingrid Triller, Tobo. Höjd: 11-13 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:08)
1299 4534 Vaser 3 st, Kristall. Höjd: 20-24,5
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:45)
1299 1183 Vaser Ett par. Majolika, nutida. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:02)
1299 4196 Vilfåtölj Kröken, Christer Blomqvist för Ikea
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:34)
1299 4508 Vinprovarglas 12 st. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:06)
1299 4105 Vitrinskåp rokokostil, mahogny, Mässingsdekor. Bredd: 71, djup: 43 cm, höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 20:28)
1299 4509 Vitvinsglas 9 st, grön fot. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:22)
1299 4307 Ymnighetshorn nysilver, horn. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 18:37)
1299 4120 Ytterfoder 2 st, omkring 1900, Rörstrand. Höjd: 18-20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:13)
1299 4239 Ytterfoder Jugend. Diameter: 25, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 januari 2020 19:09)