Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 december 2017 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1148 2122  Afrikana med mera, 14 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:57)

1148 2674  Akvarell Björn Bernström (f. 1966), Sverige. Komposition, 14x27

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:32)

1148 2031  Akvarell Gottfrid Lård (1895-1981), Sverige. "Motiv från Kungsholmen, Stockholm 1930", bladets mått: 31x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2178  Akvarell K Lindroth, Galärvarvet mot Kastellholmen, signerad och daterad -80. 35x49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:25)

1148 2387  Akvarell Kina, bladets mått: 68x66

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:04)

1148 8164  Akvarell Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Blomsterstilleben, monogramsignerad OH -45, motivet: 25x28

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:36)

1148 2010  Akvareller 4 st, Japan, motivet: 40x25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:10)

1148 2355  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 34 cm, metall

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:26)

1148 2561  Armband 18k, bismarklänk, längd: 17 cm, vikt ca 10,1 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:04)

1148 2559  Armband 18k, bismarklänk, längd: 18,5 cm, vikt ca 20,8

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:01)

1148 2533  Armband 18k, vikt ca 29,6

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:29)

1148 2409  Armbandsur Calvin Klein, K5D 2Ml, Stainless, Water resistant

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:34)

1148 8020  Armbandsur Gucci, utbytbara plastringar

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:43)

1148 8684  Armbandsur parti, 17 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:07)

1148 8146  Assietter mm 78 delar, Mullbär, Gefle

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:50)

1148 2401  Bägare 2 st, silver, graverade, höjd: 8-17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:18)

1148 2276  Bägare 5 st. Silver, höjd: 4,5 - 7,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2268  Bålskål metall, höjd: 24 cm, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1148 2156  Bardisk med 2 st. Pallar, massiv ek, L E Gant, Italien, längd: 110 cm, djup: 55 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:52)

1148 2297  Barometer med termometer och hydrometer, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:34)

1148 2392  Barstolar 3 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:44)

1148 2720  Benställning gjutjärn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:25)

1148 2719  Benställning gjutjärn, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:24)

1148 2397  Bestick 7 delar, silver, vikt ca 450 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2343  Besticksdelar 11 delar, silver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:06)

1148 2152  Bestickuppsättning ca. 150 delar, nysilver, Franska Liljan

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:17)

1148 8446  Biblioteksbord Furu, längd: 200 cm, djup: 89 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:41)

1148 8204  Blandteknik Leif Knudsen (1928-1975), Sverige. Signerad och numrerad -52, Figur till häst, motivet: 31x31 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:32)

1148 2165  Blandteknik Martin Säflund (1894-1976), Sverige. Uppsala, signerad, 20x28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:16)

1148 8398  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. "Efter badet", motivet: 27x21

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:37)

1148 5565  Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Landskap, signerad och daterad -86, akryl och akvarell, 67x93

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:27)

1148 2075  Blandteknik Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Kvinna, "Oaxaca", motivet: 67x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:14)

1148 2270  Blomsterbord längd: 90 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:40)

1148 2289  Blyerts Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. Signerad och daterad 1962, landskap med fåglar, 27x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:15)

1148 2182  Bokhylla avlutad furu, längd: 87,46, djup: cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 21:06)

1148 2234  Bokskåp nyrenässans, mahogny, längd: 76 cm, djup: 45 cm, höjd: 220 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:05)

1148 2378  Bokskåp Sent 1800-tal, längd: 102 cm, djup: 46 cm, höjd: 250 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:54)

1148 2246  Bokstöd ett par, konstmassa, bemålade, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:40)

1148 6582  Bokstöd Olle Nyman (1909-1999), Ett par, brons, Modell: Lena Nyman, Märkt LN, H Bergman (Herman Bergmans Konstgjuteri) höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2473  Bokverk 3 band, 'Histoire de la Peinture moderne'

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:18)

1148 8343  Bokverk 4 band, Svenska Fåglar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:21)

1148 6563  Bonad 267x363

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:31)

1148 2213  Bord Bemålat, längd: 60 cm, djup: 49 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1148 2418  Bord med låda, Stringmodell, längd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:02)

1148 2416  Bordslampa plåtskärm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:56)

1148 2697  Bordslampfot 2 st. Marmor resp. Keramik, bland annat Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:42)

1148 2431  Bordslampfot Kristall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:14)

1148 2089  Bordslampfot Lejontassar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:04)

1148 2131  Bordslampfot metall och sten, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:05)

1148 2160  Bordslampfot nysilver, sent 1800-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:05)

1148 8527  Bordslampfot Trä och mässing, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:38)

1148 2088  Bordslampfötter ett par, Mässing

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:05)

1148 2296  Bordslampor Ett par, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell nr. 2332

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:32)

1148 2714  Bordssurtout höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:59)

1148 2064  Bordstelefon Rikstelefon

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:01)

1148 2453  Brasskärm Ek, omkring sekelskiftet 1900, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:49)

1148 2391  Brickor 2 st, nysilver, England, längd: 31-45

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:45)

1148 5105  Brosch Vitguld, Briljanter med saltvattenpärla, 7,1 gr

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:45)

1148 2050  Byrå 50/60-tal, längd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:38)

1148 8496  Byrå Italien, 1900-talets mitt, intarsia, längd: 120 cm, djup: 53 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:15)

1148 8435  Byrå Rokokostil, längd: 90 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:59)

1148 8358  Byrå Sent 1800-tal, Ådringsmålad, längd: 88 cm, djup: 55 cm, höjd: 113 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:47)

1148 2351  Byrå Stenskiva, längd: 47 cm, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:23)

1148 2039  Byrå Teak, 50/60-tal, längd: 82 cm, djup: 41 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:46)

1148 2577  Carborundumetsning 2 st, Signerade, 40 upplaga, motivet: 58x45 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:21)

1148 2574  Carborundumetsning H Krogh, 1987, 'Kattkaos', signerad och numrerad 2/100, motivet: 49x31

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:22)

1148 2027  Champagneglas 12 st, design: Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Line, Kosta Boda, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:47)

1148 3088  Cocktailglas 8 st, nysilver

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:41)

1148 2299  Cocktailshaker + skål, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957, höjd: 7-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:37)

1148 2436  Collage Signerat, komposition, 83x58

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:19)

1148 2480  Collier 18k, med pärlor, längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:26)

1148 2585  Collier silver, med stenar och pärlor

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:30)

1148 2662  Dalahäst 1940-tal, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:36)

1148 2302  Dalahäst modell äldre, höjd: 18 cm, skadat ben

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:44)

1148 2685  Dalahästar 3 st. Höjd: 5 - 16

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:29)

1148 2260  Dekorelement trä, längd: 60 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:03)

1148 2114  Dosor 2 st. Cloissonné. + sked, längd: 30 cm, Kina

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:36)

1148 2220  Dragspel Hagström

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1148 2469  Dryckeshorn tenn, längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:07)

1148 2575  Emaljtavla Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. Gustavsberg, 23x23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:18)

1148 2381  Emmafåtöljer Ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:57)

1148 2582  Etsning Christina Lindeberg, 'Paralleller', signerad och numrerad 3/20, motivet: 40x50

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:25)

1148 2233  Etsning Fullriggare, motivet: 27x39

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:06)

1148 8160  Etsning Gudmar Olovson (f. 1936), Sverige. Modell, signerad och numrerad 22/50, motivet: 23x17

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:53)

1148 2612  Etsning Lisa Andrén (f. 1950), Sverige. 'Samlarna', 1996, signerad och numrerad 183/220, motivet: 26x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:56)

1148 2588  Etsning motivet: 50x44 cm, signerad och numrerad 4/40

1148 2552  Etsning Olof Tappert, "Hoppsan", 5/18, motivet: 48x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:57)

1148 2324  Etsning Ulf Trotzig (1925-2013), Sverige. Komposition, signerad och numrerad 39/50. 35x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:41)

1148 2539  Etsningar 2 st, Mats Svensson, motivet: 39x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:40)

1148 2084  Etsningar 3 st, Efter Bartozolli, ramens innermått: 35x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:22)

1148 2609  Etsningar 3 st, Oidentifierad konstnär, 110 upplaga, motivet: 29x24

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:51)

1148 2591  Färgetsning Albert Johansson (1926-1998), Sverige. 1975, HC-upplaga, "konnexion 120", motivet: 52x68

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:33)

1148 2628  Färgetsning H Krogh, "Lammkarta", 9/25,2001, löst blad, bladets mått: 56x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:29)

1148 2544  Färgetsning Maria, 152/165, "Thebe", motivet: 31x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:46)

1148 2536  Färgetsning Peder Josefsson (f. 1943), Sverige. Signerad och numrerad 14/40, 'Röd-Svart', motivet: 20x20

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:37)

1148 2535  Färgetsning Peder Josefsson (f. 1943), Sverige. Signerad och numrerad 2/3, 'Gul-violett', motivet: 20x19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:37)

1148 2541  Färgetsning Sign Dahl, -98,67/150, "Flores", motivet: 23x32

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:43)

1148 2611  Färgetsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige.. "Ikaros på Lissabon zoo", 8/170, motivet: 53x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:54)

1148 2562  Färgetsningar 2 st, Kersti Strandberg (f. 1945), Sverige. 150-upplaga, motivet: 22x22 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:05)

1148 2594  Färglitografi 3 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Signerad och daterad 1974-75, motivet: ca 41x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:38)

1148 8628  Färglitografi 3 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv, motivet: 33x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:56)

1148 8618  Färglitografi 3 St, Mattheus

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1148 2521  Färglitografi Anders Laurén, Skärgård, 1985, signerad och numrerad 29/150, svanar, motivet: 41x100

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:19)

1148 2556  Färglitografi Apolinary, 1988, PT, motivet: 69x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:01)

1148 2548  Färglitografi Barbro Runefelt-Taltavull (f. 1938), Sverige. Signerad och numrerad 280/290, Stilleben, motivet: 46x47

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:53)

1148 2595  Färglitografi Bengt Bolin (f. 1933), Sverige. Signerad och numrerad 68/100, motivet: 51x67

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:39)

1148 2446  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurer, signerad och numrerad 28/250, bladets mått: 54x77

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:38)

1148 2520  Färglitografi Björn Adegren (1931-2015), Sverige. 1986, 'Kall natt', signerad och numrerad 13/84, bladets mått: 70x56

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:16)

1148 2502  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Så Skimrande. . . ", signerad och numrerad 71/280, motivet: 51x71

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:15)

1148 2592  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad och numrerad 146/150, motivet: 41x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:35)

1148 2607  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad och numrerad 200/290, motivet: 36x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:55)

1148 8368  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad och numrerad 211/360, bladets mått: 54x76

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:28)

1148 2669  Färglitografi Elisabeth Jansson (f. 1951), Sverige. Porträtt, signerad och numrerad 86/295, motivet: 28x21

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:21)

1148 2557  Färglitografi Folke Lind (f. 1931), Sverige. 1977, Lunnefåglar, signerad och numrerad 46/210, motivet: 46x65

1148 2601  Färglitografi Göran Folcker (1920-2000), Sverige. Signerad och numrerad 163/280, motivet: diameter: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:46)

1148 2567  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. 1972, signerad och numrerad 214/260, motivet: 47x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:10)

1148 2509  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad och numrerad 175/260, motivet: 41x46

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:06)

1148 2511  Färglitografi Gunnar, Fågel & äpplen, signerad och numrerad 147/150, motivet: 31x41

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:07)

1148 2188  Färglitografi Henrik Sörensen (1882-1962), Norge. 'De som venter', signerad och numrerad 115/200, motivet: 45x56

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 2196  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), Sverige. Lekande barn, signerad och numrerad 12/310, motivet: 36x45

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:45)

1148 2448  Färglitografi Ingvar Zackrisson, 1963, signerad och numrerad 67/150, motivet: 22x38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:41)

1148 2516  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad och numrerad 120/170, Pennor, motivet: 85x60

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:12)

1148 2597  Färglitografi Jørgen Nash (1920-2004), Danmark. Signerad och numrerad 112/250, 'Hill', motivet: 75x55

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:40)

1148 8712  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. Signerad och numrerad 5/60, 'Happy Factory 4', motivet: 48x48

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:42)

1148 2504  Färglitografi Lars Forsman, Waxholm I, signerad och numrerad 45/210, motivet: 35x45 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:01)

1148 2626  Färglitografi Leif Ericson, Löst blad, signerad och numrerad 64/210, 'Resan till Paris', Löst blad, bladets mått: 77x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:25)

1148 2443  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad och numrerad 27/225, Blommor i fönster, bladets mått: 74x55

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:33)

1148 2204  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Sverige. Tillskriven, ej signerad eller numrerad, motivet: 46x65

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:32)

1148 2682  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. 2000, signerad och numrerad 218/250, motivet: 25x19

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:09)

1148 2621  Färglitografi Li Hertzman-Ericson (1933-2017), Sverige. 'Vid fönstret', signerad och numrerad 166/250, motivet: 66x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:03)

1148 2444  Färglitografi Mariana Manner (f. 1943), Sverige. "Gul ", signerad och numrerad 30/50,1998, motivet: 49x65

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:34)

1148 2608  Färglitografi Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. Riddarholmen, signerad och numrerad Märta Bohlin 240/260, motivet: 38x53

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:52)

1148 2398  Färglitografi Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. Signerad och numrerad 116/260, Kungsgatan, motivet: 40x53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:03)

1148 8677  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Vasabron, Stockholm. Signerad och numrerad 5/180, motivet: 40x52

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:57)

1148 2524  Färglitografi Mona Söderberg, 1947. Signerad och numrerad 35/180, motivet: 60x80

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:19)

1148 2576  Färglitografi Oidentifierad konstnär, 1984, 'The Clown', signerad och numrerad 35/50, bladets mått: 63x47

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:17)

1148 2580  Färglitografi Oidentifierad konstnär, signerad och numrerad 24/35, motivet: 36x38

1148 2447  Färglitografi Oidentifierad konstnär, signerad och numrerad 25/90, ramens innermått: 77x56

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:39)

1148 2629  Färglitografi Oidentifierad konstnär, signerad, -88, kvinna, löst blad, bladets mått: 80x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:31)

1148 2389  Färglitografi Oidentifierad konstnär, surrealistisk komposition, signerad och numrerad 15/260, otydlig signatur, motivet: 48x56

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:09)

1148 2684  Färglitografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Osignerad, motivet: 38x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:11)

1148 2589  Färglitografi Olle Langert (1924-2016), Sverige. Signerad och numrerad 85/125, motivet: 50x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:31)

1148 2016  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Café, signerad, motivet: 38x40

1148 2654  Färglitografi Pablo Picasso (1881-1973), EFTER, Maternite, motivet: 50x39

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:25)

1148 2442  Färglitografi Paulus Ljungberg, 1974, Björkar, signerad och numrerad 69/360, motivet: 27x75

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:32)

1148 2538  Färglitografi Peder Josefsson (f. 1943), Sverige. Signerad och numrerad 52/150, 'Grön-Svart', motivet: 42x42

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:39)

1148 2537  Färglitografi Peder Josefsson (f. 1943), Sverige. Signerad och numrerad 6/40, 'Röd-Grön', motivet: 35x35

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1148 2673  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Komposition, motivet: 24x19

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:28)

1148 8367  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad och numrerad 212/250, motivet: 22x38

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:26)

1148 2560  Färglitografi signerad, signerad och numrerad 57/260, fjordlandskap, motivet: 51x62

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:05)

1148 2167  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Hundar, 51/60, signerad och daterad -83, motivet: 58x44

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:19)

1148 2020  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad och numrerad 322/360, motivet: 57x75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:04)

1148 2508  Färglitografi Tjernberg, Kust, signerad och numrerad 130/130,46x59

1148 2133  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad och numrerad 110/210, motivet: 32x35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:20)

1148 2555  Färglitografi Urban Sjöberg (f. 1945), Sverige. 1990. Signerad och numrerad 428/1000, motivet: 58x43

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2671  Färglitografi Wassily Kandinsky, efter, komposition, signerad och numrerad 79/300, motivet: 47x24, (tryckt signatur)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:23)

1148 2618  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad och numrerad 87/150. 61x85 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:03)

1148 2515  Färglitografi / collage Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. EA-upplaga, Pennor, motivet: 60x83

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:10)

1148 2449  Färglitografier 2 st, 80-upplaga, bladets mått: 71x58 & 58x71

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:46)

1148 2624  Färglitografier 2 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. "Tärnan", motivet: 40x56 &35x51

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:22)

1148 8653  Färglitografier 2 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Kust, motivet: 40x30 & 30x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:31)

1148 8680  Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. 290- respektive 350-upplaga, Stockholm, motivet. 40x50 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:00)

1148 2414  Fat  + vas + skulpturer, 5 delar, diameter: 25-38, höjd: 13-21

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:48)

1148 8781  Fat 3 st. Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, längd: 11-15

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:33)

1148 2283  Fat Blå Eld, Rörstrand, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:09)

1148 2706  Fat Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. 1945, Rörstrand, diameter: 37 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:29)

1148 2707  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:32)

1148 2127  Fåtölj 1950-tal, nyomklädd med tyg från Hermès + kudde

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:48)

1148 2053  Fåtölj 50/60-tal, Galon

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:43)

1148 2244  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Hemmakväll

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:44)

1148 9061  Fåtölj design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Farmor

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:49)

1148 7126  Fåtölj Karin, design: Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:00)

1148 2422  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:13)

1148 2243  Fåtölj tygklädsel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:35)

1148 2604  Fickur 14k

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:48)

1148 2602  Fickur 14k, 1800-tal, skada

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:44)

1148 2606  Fickur 2 st, silver och gulddoublé

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:55)

1148 8678  Fickur Bytime, guldpläterad, diameter: 4,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2424  Figuriner 4 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:10)

1148 8792  Fisk stengods, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:43)

1148 2065  Flaskor 2 st, höjd: 15-22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:01)

1148 8492  Fohundar ett par, keramik, Kina, höjd. 25

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:12)

1148 8162  Fotoalbum Fotografier av Jan Delden, Olle Wester & Jacob Forsell, kungafamiljen

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:25)

1148 2367  Fotoramar 3 st, Mässing, höjd: 19-32

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2151  Fotpall längd: 64 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:15)

1148 2620  Fotpallar 2 st, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:05)

1148 2257  Gabbeh 140x200

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:16)

1148 2018  Garderobsskåp längd: 125 cm, djup: 59 cm, höjd: 195 cm, liten skada

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:01)

1148 2176  Glas 5 delar, Tyskland, höjd: 11-25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 8065  Glas 8+ 3 delar, höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:40)

1148 2024  Glas Kristall, 10+ 8 delar, höjd: 9-11,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:36)

1148 2360  Glasservis 90 del ca, 1940-tal, dekor med svan

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:30)

1148 2406  Glasskulpturer 2 st, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta Boda, på träsockel, höjd: 16-20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:24)

1148 2157  Glasskulpturer 5 st. Fiskar, höjd: 10-21, en med skada

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:57)

1148 2334  Glögglas + 2 karaffer, 15 delar, höjd: ca 6 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:04)

1148 2094  Glöggservis lergods, 7 delar, på ställning

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:09)

1148 2359  Golvlampa  + bordslampa, metall, barockstil

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:35)

1148 8499  Golvlampa 1950-tal. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:17)

1148 2690  Golvlampa industrimodell

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:34)

1148 2195  Golvlampa mässing, höjd inkl skärm 160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:39)

1148 2259  Golvlampa smide, höjd: 133 cm, höj- och sänkbar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:02)

1148 2227  Golvlampfot trä

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:56)

1148 2119  Golvlampor Ett par, metall

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:34)

1148 2278  Golvlampor i par, mässing

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:05)

1148 2371  Gotlandsstake 5-armad, trä, höjd: 43 cm, längd: 52 cm

1148 8532  Gouache Oidentifierad Konstnär, Ryssland, Träd och Kyrka, signerad och daterad 1977. 58x39 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:53)

1148 3079  Gräddkannor + sockerskålar, 4 delar, bland annat Ryssland, höjd: 3 - 8

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:30)

1148 2362  Grafiska blad 3 st. Efter Anders Zorn, motivet: 30x20 resp. 24,5x 27,5, resp. 30x20

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:51)

1148 2315  Grafiskt blad Altti Mattila, signerad och numrerad 22/220. 44,5x31,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:35)

1148 2312  Grafiskt blad Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Signerad och daterad 13/75. 50x40 cm

1148 2313  Grafiskt blad Catharina Edlund (f. 1974), Sverige. Signerad och numrerad 38/240. 44x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:34)

1148 2325  Grafiskt blad Frank Björklund, 'Kufiskt stilleben', signerad och numrerad 107/150. 22x26,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:41)

1148 2187  Grafiskt blad Gicléetryck, Bo Ek (f. 1954), Sverige. 'Fula Gubbar', signerad och numrerad 37/45, motivet: 50x37 ca, Köpt på Liljevalchs vårsalong 2017

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:07)

1148 2328  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Blommor, EA-upplaga, 54x54

1148 2316  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad och numrerad 3/90, kvinna, 36x36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:36)

1148 2323  Grafiskt blad Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad och numrerad 48/90, racerbil, 36x32

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:51)

1148 2627  Grafiskt blad Löst blad, signerad och numrerad Copp, 7/50, motivet: 37x49

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:27)

1148 9041  Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Célimène - dräktskiss till Misantropen. Akvarellerat och metallpräglat samt textil, signerat Max Walter S. 17/50,93x63

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:03)

1148 2309  Grafiskt blad Sara Åberg, signerad och numrerad 47/90. 36x30 cm

1148 2326  Grafiskt blad Sofia Linde (f. 1980), Sverige. Dörrfasad, signerad och numrerad 20/50. 48x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:43)

1148 2318  Grafiskt blad Sofia Linde (f. 1980), Sverige. Vy från Balkong, signerad och numrerad 15/50. 44,5x62,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:37)

1148 2338  Gunghäst Svan, märkt, längd: 85 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:02)

1148 2598  Halsband + armband, silver med stenar, totalvikt ca 19,4 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:43)

1148 2579  Halsband 18k, med kula, vikt ca 13,3 g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:20)

1148 2581  Halskedja 18k, längd: 41 cm, vikt ca 8,7 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:24)

1148 2583  Halskedja 18k, längd: 43 cm, vikt ca 5,1 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:25)

1148 2120  Handduksväv parti diverse, hellinne, SLF, oklippt

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:39)

1148 2487  Hänge + örhängen 2 par, med granater

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:35)

1148 2633  Hänge 18k, med emalj och pärlor, totalvikt ca 4,0 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:58)

1148 2501  Hängen 2 st, med ametister

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2395  Herrbetjänt

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:51)

1148 2452  Herrbetjänt trä, med trissor

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:49)

1148 2403  Hink trä / smide, Antik, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:23)

1148 2643  Jardiniere nysilver, längd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:02)

1148 8357  Jultallrikar 16 st, Royal Copenhagen, diameter: 18

1148 8531  Kaffe-/ teservis Rosenthal, Tyskland, ca 35 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:51)

1148 2698  Kaffekanna Blå Eld, Rörstrand, höjd: 19 cm

1148 2713  Kaffekanna emalj, Kockums, 5 längd: cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:40)

1148 2258  Kaffekoppar 7 delar, "Golden Sun, Bing & Grøndahl, design: Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:43)

1148 2677  Kaffeservis 24 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:47)

1148 2497  Kaffeservis 3 del + bricka, nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:55)

1148 2666  Kaffeservisdelar 15 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:43)

1148 8002  Kaffeskedar 11 st, silver(835), Spanien

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:48)

1148 2108  Kaffeskedar 17 delar, silver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:12)

1148 8199  Kaffeskedar silver, 8 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:24)

1148 2186  Kaffeskedar silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1957

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:00)

1148 2237  Kanapé längd: ca 160

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:19)

1148 2465  Kanna + burk med lock, God Jul, Gustavsberg, höjd: 10-15 cm

1148 2143  Kanna + sjungande sil, Alessi, höjd: 14 - 19

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:36)

1148 2264  Kanna + skål, tenn, höjd: 25 + längd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:13)

1148 2413  Kanna  + vas, 2 delar, Konstglas, bland annat orrefors, höjd: 21x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:43)

1148 2482  Kanna Keramik, Kina, Kendi, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:29)

1148 2363  Käppar 5 st, bland annat silverkryckor

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:57)

1148 2292  Kapsylöppnare 2 st, ankor, längd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:21)

1148 2663  Karaffer 4 st. Kristall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:37)

1148 2054  Karmstol 1940-/50-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:44)

1148 2272  Karmstol empirestil

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:48)

1148 8355  Karmstol Senempire, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:40)

1148 2107  Karmstolar Ett par, 1950-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:45)

1148 2277  Karmstolar ett par, rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:05)

1148 8649  Karmstolar Ett par, sekelskifte 1900, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:24)

1148 2345  Kista 1800-tal, längd: 96 cm, djup: 58 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:14)

1148 2212  Klaffbord Furu, längd: 40+ 2x22, djup: 86 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:35)

1148 2217  Koppar 4 delar

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:34)

1148 2061  Kopparhinkar ett par

1148 8156  Kopparstick Wrangelska palatset, Gustav I, 23x38

1148 2383  Kornisch rokokostil, längd: 295 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:58)

1148 2058  Kruka Gustavsberg, Björkstubbe, höjd: 24 cm

1148 2675  Krus 2 st, Höganäs, höjd: 23-38

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:34)

1148 2111  Kryddset på bricka, silver, 4 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:19)

1148 2032  Kryddställ 'Orrefors', 65, djup: 19 cm, höjd: 34 cm 2 st extra glasskeppor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:03)

1148 2466  Lackask Ryssland, signerad, Motiv med björnar, 15x10

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:06)

1148 2467  Lackaskar  + armring, Lackarbete, Ryssland, längd: 8-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:14)

1148 2099  Lampbord Art Déco, Intarsia, längd: 85 cm, djup: 48 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1148 2125  Lampbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 58 cm, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:23)

1148 2148  Lampbord intarsia, glasskiva, Italien, diameter: 39 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:10)

1148 2051  Lampbord med hylla, teak, längd: 58 cm, djup: 38 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:39)

1148 2687  Lampbord på trissor, längd: 59 cm, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1148 2346  Lampetter Ett par, Snöskor, höjd: 143 cm

1148 2573  Laserprint Beck&Ljung, komposition, 23765,1970,20x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:16)

1148 2130  Leksak lyftkran, DBGM, Tyskland, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:02)

1148 2147  Leksaksbil Postbil, 373, Packard + motorcykel, 373, Tekno Danmark, längd: 7 - 10,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:04)

1148 2407  Linnedukar + servetter, duk 200x460 & 145x190

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:29)

1148 2408  Linnedukar  + servetter, duk bla 150x240

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:30)

1148 2683  Litografi André Beaudin (1895-1979), Frankrike. 1961, signerad och numrerad 11/50, motivet: 32x25

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:10)

1148 2605  Litografi Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Signerad och numrerad 13/40, motivet: 28x60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:48)

1148 2681  Litografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad och numrerad 26/125, motivet: 20x28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:08)

1148 2206  Litografi Trine Folmoe (f. 1964), Norge. 'Korpus', kvinnofigur, signerad och numrerad 27/45, motivet: 64x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:42)

1148 2631  Litografier 4 st, Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholm, motivet: 40x55 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:36)

1148 2132  Litografiska tryck 7 st. Värmlandsmotiv, Abraham Lundquist och Salmson, motivet: 22x30

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:11)

1148 8393  Ljuskrona empirestil, höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:31)

1148 2638  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: ca 70

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:36)

1148 2417  Ljuskrona Hagamodell, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:02)

1148 2253  Ljuskrona Prismor, rokokostil, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:54)

1148 8731  Ljuskrona Rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2284  Ljuskrona rokokostil, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:14)

1148 2247  Ljusplåtar mässing, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:41)

1148 8560  Ljusstakar 3 st, Ett par + 1 st, silver, MGAB, 1956, höjd: 8,5 - 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:20)

1148 2263  Ljusstakar 4 st. Tenn, Gustaviansk stil, höjd: 25 cm, en med skada, Lös fotkula finns

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:15)

1148 2185  Ljusstakar Ett par, "Festivita" Pierre Forsell, Skultuna, no 20, diameter: 10

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:46)

1148 2423  Ljusstakar ett par, + skål, Iittala, höjd: 6-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:09)

1148 2692  Ljusstakar Ett par, grönt glas, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:39)

1148 2004  Ljusstakar Ett par, nysilver, barockstil, För 1-3 ljus, höjd: 17-29

1148 2665  Ljusstakar Ett par, nysilver, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1148 2498  Ljusstakar ett par, nysilver, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:04)

1148 2262  Ljusstakar Ett par, nysilver, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:08)

1148 2109  Ljusstakar Ett par, silver, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:14)

1148 2245  Ljusstakar ett par, tenn, 1933, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:38)

1148 2462  Ljusstake Hutschenreuther, höjd: 24 cm

1148 2372  Ljusstake Ystad-Metall, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. 1950-tal, metall / koppar, höjd: 29 längd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:33)

1148 8425  Lockurna majolika, 'Ivory', höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:12)

1148 8794  Lockurnor ett par, Rörstrand, jugend, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:44)

1148 2222  Malmkronor 2 st, mässing, höjd: ca 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:45)

1148 2543  Manschettknappar ett par, 18k, vikt ca 12,8

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:35)

1148 2660  Månskensampel glas, 1800-tal, höjd: 27 cm

1148 2305  Mat / kaffeservis ca. 50 delar, Kolibri, Gustavsberg

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:54)

1148 2172  Mat / kaffeservis ca. 80 delar, Polen

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:53)

1148 2100  Matsalsskåp med vitrin, Gustaviansk stil, längd: 120 cm, djup: 46 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:33)

1148 6400  Matservis 46 delar, delar, Villeroy & Boch

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:56)

1148 2139  Matservis ca. 35 delar, Krautheim, Tyskland

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2661  Matservis ca. 50 delar, Karlskrona

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:35)

1148 2138  Matservis ca. 60 delar, Rosenthal, Tyskland, Maria Björnbär

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:56)

1148 2256  Matta Bocchara, 96x148

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:25)

1148 2489  Matta Inga-Mi Varneus Rydgren , Sverige. Sverige. För Jönköpings Läns hemslöjd, 111x193

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:40)

1148 2534  Matta Kajsa Aronsson (f. 1963), Sverige. Kasthall, Apelsin, 88x130

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:33)

1148 2033  Matta orientalisk, 120x200

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:04)

1148 2118  Matta orientalisk, 150x210

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:34)

1148 8235  Matta orientalisk, 164x200

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:13)

1148 2208  Matta orientalisk, 225x275

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:13)

1148 2701  Matta orientalisk, 78x130

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:31)

1148 2476  Matta orientalisk, 92x150

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:18)

1148 8547  Matta orientalisk, 92x217

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:03)

1148 2226  Matta orientalisk, Afghan, 210x293

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:53)

1148 2475  Matta Tibetansk stil, 93x179

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:16)

1148 2596  Medaljong 18k, totalvikt ca 9,3 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:35)

1148 2486  Meny  + askkopp, Meny från "Restaurant Metropol" 1909, Askkopp från Berns 1930-tal, 42x28 Dia 10, Vinlista på baksida av meny, inramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:32)

1148 2388  Miniatyr 1800-tal, 10x8

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:07)

1148 2304  Miniatyr sent 1800-tal, föreställer Fältmarskalk Michel Ney

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:48)

1148 2115  Minkpäls Saga Mink, storlek: 40 - 42

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:20)

1148 2655  Modellbilar 17 st, Dinky Toys, i originalförpackningar

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:31)

1148 2656  Modellbilar 21 delar, bland annat lastbilar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:27)

1148 2652  Modellbilar 23 st, bland annat Brooklin

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:29)

1148 2658  Modellbilar 24 st, diverse, bland annat Brooklin

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:29)

1148 2657  Modellbilar 27 st, lastbilar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:28)

1148 2647  Modelltågstillbehör diverse, en kartong, bland annat räls & byggnader

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:15)

1148 2126  Mössbord 1800-tal, längd: 105 d, 68, höjd: 71 cm, lös skiva

1148 2390  Nyckelharpa i väska

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:09)

1148 8006  Ölglas  + starkvinsglas, 4 + 4 st, Ölglas "Ruben" Signe Person Melin, starkvinsglas annan modell, höjd: cm, höjd: 12-15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:56)

1148 2228  Oljemålning Acke Fornander (1908-1990), Sverige. Teneriffa, 64x98

1148 2249  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. "Gammal dörr", signerad, 50x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:45)

1148 2057  Oljemålning Åke Wickström (f. 1927), Sverige. Stuginteriör, 53x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1148 2438  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), Sverige. Landskap med smedja, signerad och daterad 1948, på pannå, 23x44

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:23)

1148 2141  Oljemålning Bruno Karlsson (f. 1927), Sverige. Fors, signerad, 91x64

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:27)

1148 8486  Oljemålning C Strömbäck, Fontänen 'Tors fiske', 100x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:02)

1148 4501  Oljemålning Cari E Watson, Signerad C E Watson, 1924, 'Highland Calves', 32x48

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:36)

1148 8089  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Gatumusikanter, olja på pannå, 45x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:41)

1148 8189  Oljemålning Carsten Hvistendahl (1901-1972), Sverige. 1948, Hustak, 42x54

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:33)

1148 2103  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Kvinna, signerad, 80x64

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:16)

1148 2104  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Kvinna, signerad, 80x64, liten dukskada

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:17)

1148 8757  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm Ström, 54x66

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:44)

1148 2725  Oljemålning Dan Lindstrand (1904-1983), Sverige. Blomsterstilleben, 38x26

1148 2726  Oljemålning Dan Lindstrand (1904-1983), Sverige. Blomsterstilleben, 40x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:06)

1148 8127  Oljemålning E Franzén, Kornhamnstorg, Gamla Stan, 36x53

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:39)

1148 2052  Oljemålning Einar Fougstedt, Höstdag i Ålsten, 1940,44x35

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:42)

1148 2038  Oljemålning Ella Wanner (1887-1962), Sverige. Stilleben, signerad, 20x25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:43)

1148 2192  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Uppsala Slott, 71x55

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:22)

1148 2194  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Vinterlandskap, signerad och daterad, 46x55

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:37)

1148 2180  Oljemålning Else Hermansson (1900-1997), Sverige. Skogslandskap, 23x12

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:29)

1148 2105  Oljemålning flicka med broderi, 90x60

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:20)

1148 8556  Oljemålning Gerty Axelsson, stilleben, signerad, 1947,60x48

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:17)

1148 2170  Oljemålning Gösta Geerd (1907-1982), Sverige. "Vill du ha en krona", signerad, 60x34

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:27)

1148 2134  Oljemålning H Richter, solnedgång i skärgården, signerad, 45x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:22)

1148 2173  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stilleben, signerad, -72,45x37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2140  Oljemålning Helena Larsson, Minnenas gränd, signerad och daterad 1984. 60x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:21)

1148 2341  Oljemålning Hildegard Thorell (1850-1930), Sverige. Barnporträtt, 76x55

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:52)

1148 2011  Oljemålning Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Signerad och daterad -59. 53x64 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:36)

1148 8061  Oljemålning Jean Rosengren (1894-1965), Sverige. Motiv från Skåne, 49x68

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:28)

1148 8179  Oljemålning Jean-Pierre Risos (1934-1992), Frankrike. Komposition, 1967,60x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:12)

1148 4268  Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), Landsväg, 28x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:14)

1148 2380  Oljemålning Josef Emil Lémon (1895-1968), Sverige. Solrosor, 60x50

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:56)

1148 2288  Oljemålning Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Stuga med eka, 50x61

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:14)

1148 2287  Oljemålning Kai Nielsen (1882-1924), Danmark. Stuga vid havet, 44x54

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:13)

1148 8243  Oljemålning Kurt Beckman, Flicka med hund, 90x50

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:24)

1148 2494  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "Cyklisten, Årsta", 31x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:48)

1148 2320  Oljemålning Leis Schjelderup (1856-1933), Norge. Tillskriven, 42x65

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:39)

1148 2694  Oljemålning Lundmark, fiskeläge, 57x65

1148 2230  Oljemålning Matsola Burman (1925-2008), Sverige. Signerad och daterad 1957, ”Alla tiders blomster', 89x116

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2370  Oljemålning Nils af Ström (1903-1971), Sverige. Signerad och daterad 1947, "Berg och dalar", 50x66

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:28)

1148 2201  Oljemålning Oidentifierad konstnär, figurer i landskap, 33x47

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:07)

1148 2191  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Figurer i orientalisk trädgård, på pannå, 32x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:30)

1148 2286  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Kajmotiv, 32x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 8535  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Landskap, signerad, olja på pannå, 40x49

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:54)

1148 2432  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, 51x58

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:19)

1148 2434  Oljemålning Oidentifierad konstnär, signerad, Stilleben, 51x62

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:17)

1148 2193  Oljemålning Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vinterlandskap, signerad, olja på pannå, 32x45

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:35)

1148 2200  Oljemålning Reino Partanen (1889-1972), Finland. Porträtt, signerad och numrerad 1922. 44x46

1148 9028  Oljemålning Rune Jansson (1918-2014), Sverige. 'Solens ridå till hälften', signerad och daterad 1960,57x84

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:55)

1148 2087  Oljemålning Rysk Konstnär, 94x80

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:24)

1148 2670  Oljemålning Svea Nyman (1902-1986), Sverige. Interiör, 30x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:26)

1148 2190  Oljemålning Thomas Hafström (f. 1954), rökande kvinna, 73x90

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:15)

1148 8586  Oljemålning Torg, signerad och daterad Helli -76,73x65

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:55)

1148 2137  Oljemålning W Wilhelm, resande sällskap, 1800-tal, signerad, 15x30

1148 2076  Oljemålningar 2 st, Helmi Sjöstrand (1864-1957), Finland. Stadsmotiv & bymotiv, 50x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:17)

1148 8060  Oljemålningar 2 st, Konrad Simonsson (1843-1911), Sverige. Landskap, 12x15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:26)

1148 2546  Örhängen 1 par + halskedja, 18k, totalvikt ca 3,1

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:49)

1148 6497  Örhängen creoler, ett par, 18k, 1,4 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:43)

1148 2496  Örhängen ett par, 18K, med ametister och pärlor

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:53)

1148 2587  Örhängen ett par, 18k, med pärla, totalvikt ca 4,3 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:28)

1148 2569  Örhängen ett par, 18k, vikt ca 2,4 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:10)

1148 2506  Örhängen ett par, med grön sten

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:02)

1148 2068  Ostkupor + kannor, 4 delar, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Höjd: 10-15

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:09)

1148 2293  Ostrontallrikar 4 st, Frankrike, diameter: 23 cm

1148 2704  Pall 2 st, bland annat Hugo Lundahl

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:27)

1148 2171  Pall Englesson, längd: 98 cm, trissor

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:40)

1148 2085  Päls Saga Mink, pastell, Amoress, storlek: 40 - 42

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:24)

1148 2117  Päls Saga Mink, storlek: 38, skadat foder

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:27)

1148 8774  Paradbälten 4+ 2 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:24)

1148 2221  Paraplyställ höjd: 53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1148 2175  Parti diverse koppar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 2339  Parti diverse silver

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:23)

1148 2399  Parti silver, 13 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2291  Parti smycken, diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:27)

1148 2368  Parti saltskedar bland annat Silver

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:00)

1148 2635  Parti smycken 7 delar, delvis 18k, ostämplat, brosch med briljant, totalvikt ca 12,7 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:03)

1148 2077  Pastell Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Träd, motivet: 41x58

1148 2040  Pastell Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Flicka med docka, signerad, 49x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:46)

1148 6202  Pasteller 2 st. J Henry Schäf, Damporträtt, signerad och daterad 1921,38x29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:24)

1148 8780  Pennor 2 st, Cross, 10K

1148 2149  Pianopall

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:13)

1148 2239  Piedestal omkring sekelskiftet 1900, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:21)

1148 2419  Piedestal Sten, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:54)

1148 2214  Plåtburkar 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:31)

1148 2460  Prydnadsfåglar ett par, Metall, längd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:57)

1148 8410  Ragusked + slev, silver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:11)

1148 2029  Ram Bladguld, omkring 1900,34x28

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:50)

1148 2080  Ram med tryck, 20x30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:23)

1148 2513  Ring + 1 par örhängen, 18k, med opaler, total vikt ca 7,7 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:07)

1148 2500  Ring 18k, med ametist

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:57)

1148 2518  Ring 18k, med blå sten, totalvikt ca 7,6 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:10)

1148 2503  Ring 18k, med grön sten

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:59)

1148 2510  Ring 18k, med pärla, + 1 par örhängen med pärlor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:06)

1148 2613  Ring 18k, vikt 6,6 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:55)

1148 2614  Ring 18k, vikt ca 4,4 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:57)

1148 2610  Ring 18k, vikt ca 4,4 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:49)

1148 2525  Ring 18k, vikt ca 6,2

1148 8419  Ring 18k. Med stenar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:24)

1148 2616  Ring 23k, vikt ca 3,2 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:58)

1148 2529  Ring med sten, 18k, total vikt ca 2,4

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:28)

1148 2485  Ring silver, med granater

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:32)

1148 2522  Ring slät, 18k, vikt ca 3,6

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:14)

1148 2619  Ringar 2 st, 20k, vikt ca 5,9 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:00)

1148 2121  Rödvinsglas 10 st. Snarlika, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:45)

1148 2238  Rödvinsglas 7 st. Rutslipade, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:20)

1148 2013  Röllakan Kerstin Persson, signerad KP, 240x168

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:41)

1148 2396  Röllakan sign ILS, 143x195

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:52)

1148 2404  Sabel 2 st, längd: 97-110

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:39)

1148 8466  Salongsbord Nyrokoko, diameter: 110 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1148 2035  Salongsbord Nyrokoko, Intarsia, diameter: 85 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:37)

1148 2271  Sängbord teak, 1950-tal, längd: 50 cm, djup: 30 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:42)

1148 2327  Såssked + sked, silver, England, längd: ca. 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:39)

1148 2703  Saxofon Yamaha, med tillbehör, visst renoveringsbehov, i väska, Softpak

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:18)

1148 2250  Sekretär Asien, längd: 100 cm, djup: 48 cm, höjd: 106 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:52)

1148 2550  Serigrafi Ann-Margret Olson, signerad och numrerad 61/220, motivet: 35x30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:57)

1148 2330  Serveringsvagn med kakelplattor, längd: 61 cm, djup: 51 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:47)

1148 2686  Serveringsvagn med lådor, teak, längd: 76 cm, djup: 44 cm, höjd: 56 cm

1148 2095  Servisdelar 18 delar, Rörstrand, Fjäril

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:10)

1148 8148  Servisdelar 43 delar, Röd Rubin, Gefle

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:59)

1148 2495  Servisdelar Gustavsberg, Nyponblomma, 16 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:51)

1148 2003  Shaker Alessi, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:54)

1148 2464  Shaker Orrefors, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:02)

1148 2198  Sideboard mahognyfaner, längd: 123 cm, djup: 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 21:24)

1148 2026  Silver 4 delar, snäckfat + bestick

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:42)

1148 2340  Silverparti 5 delar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:22)

1148 2055  Silverplaketter De 100 förnämsta bilarna, Franklin Mint, med Introduktionsbok

1148 2672  Sjal Hermès, Paris, 90x85

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:26)

1148 2472  Skål cloissonné, längd: 31 cm, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:26)

1148 2461  Skål Gefle, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:59)

1148 2116  Skål Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Kosta, diameter: 26 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:23)

1148 2300  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. ALP, diameter: 26 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:39)

1148 2067  Skål Gustavsbergs Studio, fajans, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 16 cm, höjd: 8,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:03)

1148 2113  Skål mässing / emalj, Ryssland, diameter: 15 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:31)

1148 2090  Skål Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:05)

1148 2549  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster, längd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2721  Skål Württembergische Metallwarenfabrik WMF, i form av löv, nysilver, längd: 22 cm

1148 2078  Skålar 6 st, Orrefors, Colora, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:18)

1148 2079  Skålar 8 st, Orrefors, Colora, höjd: 4-6,5

1148 2252  Skåp Asien, längd: 109 cm, djup: 44 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 21:04)

1148 2069  Skärbräda + skålfat, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand, längd: 28x31

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:12)

1148 2723  Skärbräda i form av gris, längd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:34)

1148 2070  Skärbrädor 2 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand, längd: 28x37

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:13)

1148 2066  Skrin Mässing, 1800-tal, längd: 26 cm, djup: 20 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:02)

1148 2722  Skrin nysilver, jugend, Württembergische Metallwarenfabrik WMF

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1148 2072  Skulptur Beswick, England, längd: 31 cm

1148 2306  Skulptur Brons Efter Barrias, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:48)

1148 8620  Skulptur brons, efter A Gennarelli, kvinna med duva, nutida, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:44)

1148 8619  Skulptur brons, efter Milo, kvinna med lejon, nutida, längd: 38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1148 2159  Skulptur efter C Heine, romersk krigare, brons, höjd: 23 cm + sockel, höjd: 6

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:00)

1148 2468  Skulptur Elefant, Royal Dux, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:06)

1148 2086  Skulptur Keramik, Orientalisk, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:23)

1148 2189  Skulptur Lasse Nilsson, Velamsund, 'Madonna', Trä, Signerad, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:15)

1148 9054  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon Gigant ur serien Afrika, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), höjd: 38 cm, målad och delvis glaserad brun stengodslera

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:22)

1148 2290  Skulptur möjligen Lisa Larson, Bamse, Gustavsberg, ej signerad, höjd: 17 cm, längd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:21)

1148 2036  Skulptur trä, Matts Eriksson, ( Matts i Taserud), signerad 1940, höjd: 37 längd: 29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1148 2063  Skulptur trä, Sign EG, Erotiskt motiv, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2712  Skulptur / ljusstake mässing, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:39)

1148 2202  Skulptur i glas Björn Ekegren (f. 1955), Sverige. 4/100, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:20)

1148 2265  Skulpturer 2 st. Brons, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:15)

1148 2158  Skulpturer 2 st. Gips, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:59)

1148 2177  Skulpturer 4 st, fåglar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:13)

1148 2420  Skulpturer 4 st, Spanien, Porslin, höjd: 20-24

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:04)

1148 2335  Skylt gjutjärn, Kajplats 24,37x57

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:06)

1148 2060  Skyltar 3 st varav 2 stävmärken KSSS. Höjd: 12 cm respektive 29 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2211  Slagbord Furu, längd: 26 + 2x48, djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:28)

1148 2490  Smycken 5 delar, Brons/Silver, Kalevala

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:43)

1148 8416  Smycken silver, diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:20)

1148 2218  Snapsglas 10 delar, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:34)

1148 2382  Snurrfåtölj Nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:57)

1148 2394  Snurrstol 1920-tal

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:55)

1148 2455  Sockerskål nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Nyrokokostil, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:50)

1148 2274  Soffa björk, rotting, 1800-talets slut, längd: 160 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:45)

1148 8305  Soffa Chesterfield, Dux, längd: ca 215

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:51)

1148 8681  Soffa Howardmodell, svängd, längd: 240 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:02)

1148 2421  Soffbord Glasskiva, längd: 105 cm, djup: 60 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:04)

1148 2279  Soffbord rokokostil, längd: 74 cm, djup: 51 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:06)

1148 2273  Soffbord Tingströms, längd: 80 cm, djup: 62 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:44)

1148 8480  Solspegel diameter: 70 cm

1148 2210  Solur höjd: 90 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:30)

1148 8718  Soppslev silver, 1899, med trähandtag, längd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:00)

1148 8297  Spegel 44x44

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:35)

1148 2282  Spegel diameter: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:08)

1148 2281  Spegel gustaviansk stil, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:12)

1148 2083  Spegel mahogny, 82x53

1148 2718  Spegel med konsolbord med stenskiva, spegelns mått: 132x45

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:23)

1148 2375  Spegel Nutida, 190x90

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:59)

1148 2184  Spegellampetter ett par, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:37)

1148 8632  Speglar ett par, förgyllda, gustaviansk stil, höjd: 55 cm

1148 2225  Spelbord 1890-tal, längd: 95 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:52)

1148 2402  Spjut 2 st, längd: 97-197

1148 2688  Stegpall

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:33)

1148 2294  Stegpall metall

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:23)

1148 2710  Stekfat 3 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand

1148 2373  Stekfat Kina, blåvitt kompaniporslin, 25x16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:35)

1148 8153  Stengods 9 delar, Einar Lynge-Ahlberg (1913-1980), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:28)

1148 2162  Stol Verner Panton (1926-1998), Danmark. 'Panton System 123', nyomklädd

1148 2163  Stol Verner Panton (1926-1998), Danmark. 'Panton, System 123', nyomklädd

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:23)

1148 2240  Stolar 3 st, 1890-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:24)

1148 2042  Stolar 4 st, Teak

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:18)

1148 2415  Stolar 6 st, gustaviansk stil, spjälad genombruten rygg

1148 2215  Stolar ett par, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:32)

1148 8152  Stop Tenn, Santesson, Riksvapnet, 20(l6). Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:23)

1148 2091  Stringhylla 3 hyllplan

1148 2348  Svanstol 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:20)

1148 2347  Sybord lyrformad fot, längd: 69 cm, djup: 37 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:19)

1148 2006  Symaskin Frejas, Stockholm, höjd: 27 cm, modell äldre

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:01)

1148 2150  Taburetter Ett par, Karl Johan

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:16)

1148 2632  Tåglitteratur diverse Märklin, två kartonger

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:22)

1148 2642  Tåglitteratur två kartonger, Märklin, Roco mm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2640  Tågset 4 förpackningar, Märklin, No: 2839,42992,2870 & 28703

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:56)

1148 2017  Takarmatur 1930-tal, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:00)

1148 2708  Takarmatur 1950-tal, Luxus, Vittsjö, glas och teak, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:28)

1148 2428  Takarmatur glas, diameter, ca 30

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:12)

1148 2429  Takarmatur Glas, diameter: ca 30

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:18)

1148 2430  Takarmatur Glas, diameter: ca 30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:19)

1148 2232  Takarmatur Mässing, med prismor, jugend, höjd: ca 65

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:02)

1148 2353  Takarmatur med prismor, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:24)

1148 2379  Takarmatur nysilver, ej el, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:55)

1148 2266  Takarmatur PH-lampa, No. 16557, diameter: 45 cm

1148 2023  Takarmatur PH-lampa, PH4, diameter: 50

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:16)

1148 2062  Takarmatur prismor, diameter: 60 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:00)

1148 2154  Takarmatur prismor, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:33)

1148 2251  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:56)

1148 7111  Takarmatur Vilhelm Wohlert, "Satellit pendant lamp", för Louis Poulsen, 1950/60-tal, vit glaskupa

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:05)

1148 8471  Takarmaturer 2 st, Fagerhult

1148 2128  Takfotogenlampa mässing, Jugend, el indragen, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:56)

1148 2236  Tallrikar + skål, Kina

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:16)

1148 2046  Tallrikar 2 st, Porslin, diameter: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:49)

1148 2005  Tallrikar Ett par, Firma Svenskt Tenn, diameter: 22,1964

1148 2459  Tallrikar Gustavsberg, Regina/Venus, 8+ 6 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:55)

1148 8126  Teckning Daniel Carlsson, 1892, ljusstake, 47x35

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:38)

1148 2301  Tekanna + skål + vas, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, höjd: 6 - 28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1148 8657  Tekanna Württembergische Metallwarenfabrik WMF, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:36)

1148 2477  Tenn 3 delar, fat+ kanna+ tekök

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:20)

1148 2479  Tennstop 2 st, 1800-tal, höjd: ca 20

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:30)

1148 2161  Teservis 14 delar, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Litorina, Rörstrand

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:19)

1148 2331  Teservis 7 delar, Cottageware, Price England

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 2110  Teskedar 12 st. Silver

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:18)

1148 2386  Textil Sven Markelius, "Prisma", 220x280 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 2636  Textilier 5 st, design: Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), Sverige. Ca 190x140

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:18)

1148 2106  Toilettebord 1950-tal, teak, längd: 84 cm, djup: 40 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:44)

1148 2365  Tomtar 4 st, höjd: 12-19

1148 2043  Tomteglas Tidigt 1900-tal, God Jul, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:47)

1148 2009  Torrnålsetsning Evert Lundquist (1904-1994), Sverige. Stege, signerad och numrerad 10/50, motivet: 14x13

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:04)

1148 2254  Trädgårdsgrupp 5 delar, metall / trä, Dia 100, höjd: 65 cm, Bord + 4 st stolar

1148 2349  Trädgårdsstolar Ett par, Aluminium, nutida

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:21)

1148 2216  Trälådor 2 st, längd: 69-72

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:35)

1148 2344  Träskulptur Axel J Persson, 1934, höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:26)

1148 2593  Träsnitt 3 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. 1978,410 upplaga, motivet: 61x60

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:36)

1148 8545  Träsnitt 6 st. Yurimoto Kelko, Japan, Lekande barn, 22x16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:01)

1148 2568  Träsnitt Cecilia Frisendahl (f. 1922), Sverige. 1975, signerad och numrerad 13/25, motivet: 47x40

1148 2615  Träsnitt finländsk konstnär, 1956, motivet: 27x34

1148 2679  Träsnitt Tamami Shima (1937-1999), Japan. 1961, signerad och numrerad 52/100, motivet: 38x25

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:08)

1148 8542  Tusch Kina, Bergslandskap, 50x23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:58)

1148 9034  Tusch Robert Storm Petersen (1882-1949), Danmark. Officersänka, med dedikation, 23x31

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:07)

1148 8188  Utställningsaffisch efter Marc Chagall (1887-1985), 75x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:31)

1148 2179  Utställningsaffisch Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Härnösands konsthall, signerad, 69x49

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:27)

1148 2073  Väggbelysning ett par, Falkenberg, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 2224  Vägghylla omkring sekelskiftet 1900, längd: 180 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:50)

1148 2711  Vägglampa

1148 2709  Vägglampa ett par, Luxus Nittsjö, teak, skärmar i plexiglas, 1950-tal

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:31)

1148 2123  Vägglampa Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 2143

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:14)

1148 2426  Vägglystrar ett par, med prismor, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:11)

1148 2553  Väggpendyl höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2242  Väggpendyl omkring sekelskiftet 1900, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:31)

1148 2369  Väggplåtar ett par, försilvrad metall, 39x29

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:59)

1148 2081  Väggrelief brons, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:25)

1148 2439  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:29)

1148 2205  Väggspegel metall & pastellage, relief, 71x46

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:39)

1148 2014  Väggtextil Kina, 69x136

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:43)

1148 2724  Väggur 2 st. Georg Jensen, diameter: 15 cm

1148 2007  Väggur Gustaviansk stil, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:02)

1148 2641  Vagnset 14 förpackningar, Märklin, bland annat jubileumsutgåvor

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:58)

1148 2644  Vagnset 20 Förpackningar, Märklin + transformator

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:00)

1148 2646  Vagnset 24 delar, + transformator

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:09)

1148 2645  Vagnset 24 förpackningar, Märklin

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:08)

1148 9023  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Gustavsbergs Studio, Sverige. höjd: 19 cm

1148 5477  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:27)

1148 8445  Vas Goebel, Efter Klimt, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:46)

1148 2385  Vas Gustavsberg, Cararra, bemålad, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:01)

1148 2025  Vas Gustavsberg, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige. Höjd: 15 cm

1148 2056  Vas Helen Tapper, Johansfors Glasbruk, konstglas, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:19)

1148 2096  Vas Imari, höjd, 30

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:21)

1148 2092  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Osignerad, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:15)

1148 2691  Vas Rörstrand, 1943, höjd: 23 cm

1148 2071  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:09)

1148 2384  Vaser 2 st, Rörstrand, Jugend, höjd: ca 15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:02)

1148 2144  Vaser 3 st. Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Figurer, höjd: 8 - 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 18:34)

1148 2059  Vaser Ett par, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Upsala-Ekeby. Dekor av fiskar och sjöväxter i relief, lergods, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:54)

1148 2129  Vaser Ett par, frostat glas med dekoration, höjd: 42 cm

1148 2261  Vevgrammofon His masters voice, + stenkakor

1148 2356  Vitrinskåp Asien, Nutida, längd: 81 cm, djup: 35 cm, höjd: 193 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:27)

1148 2101  Vitrinskåp längd: 70 cm, djup: 34 cm, höjd: 143 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:34)

1148 2410  Vitvinsglas 6 st, Kristall, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:36)

1148 2174  Vykort ca 360 st, Stockholm motiv, 1900-talets första hälft

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:21)

1148 2358  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods, höjd: 16-20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 19:28)

1148 2248  Ytterfoder ett par, Gustavsberg, björkstam, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:42)

1148 2269  Ytterfoder ett par, höjd: 22 cm

1148 8455  Ytterfoder ett par, höjd: 26 cm, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:29)

1148 2374  Ytterfoder Gustafsberg, 1910-tal, Solrosor, höjd: 17 Dia: 23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2017 20:38)